SPAAK: HET PAROOL VOOR EUROPA IN 1950 „VERENIGEN" Geen defect aan de motoren en radio SULTAN HAMID II GEEN HOGE COMMISSARIS IN DEN HAAG? Sovjet-Unie maakt balans op Tito krijgt vergunning GR0MYK0 BESCHULDIGT FINLAND VAN SCHENDING VREDESVERDRAG Waterschaarste maakte New Yorkers buitengewoon vindingrijk LOONSVERHOGING Tot hoofd en hart Nederlandse zeemacht in Indonesië Maar reizend ambassadeur voor Indonesië Gedemobiliseerden weer in de maatschappij <y~ /V Knaapje valt uit trein Hechte organisatie wordt met de dag noodzakelijker VERLEDEN EN HEDEN Twaalf Japanners veroordeeld Stichting Chinese volksrepubliek en Oost- Duitse republiek winstpunten Russische oorlogsmisdadigerszouden er ondergedoken zijn „Wilt U een meer kopen, gegarandeerd voor 360 millioen liter water?" In tal van bedrijven Het weer ffy? .4 s-y*. - - a7 ZONDAGRIJVERBOD IS OPGEHEVEN Gloeiende olie op twee kinderen Hongerstaking geëindigd MAANDAG 2 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24655 NIEUWJAARSWENSEN OVER DE HELE WERELD De vliegramp bij Oslo Beschermende kleding tegen radio-activiteit? Voor aankoop in V.S. van vliegtuigond erdelen Grotewohl weer in het openhaar verschenen WAAR BLIJFT DE WETENSCHAP NU? INDISCHE GEPENSIONNEERDEN IN DIENST VAN HET RIJK Geen korting op alle salarissen MIDDEL TEGEN KINKHOEST? Noodwet door R.I.S. uitgevaardigd Grootse ontvangst te Karachi OPROEP VAN PRINS BERNHARD <4 *«Kt. «- Moeder door gasverstikking om het leven gekomen LUGUBERE VONDST Kindje in vlammen omgekomen BUREAUX- SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rut*. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mlfllmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week. f 132 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Staatshoofden en politieke leiders in vele landen hebben zich bij de aanvang van het nieuwe jaar volgens traditie tot hun volk en hun volgelingen gericht met goede wensen. Over het algemeen hebben zij zich niet aan voorspellingen gewaagd en hebben zij zich beperkt tot een terugblik op het afgelopen jaar. Tot geheel Europa richtte zich de voorzitter van de consultatieve assemblee van de Europese Raad, Paul Henri Spaak. In een rede, die door vele Europese radio-stations werd uitgezonden, verklaarde hij, dat een hechte organisatie van Euëopa met de dag noodzakelijker wordt. Wij kunnen een grootse taak volbrengen. Het antwoord kan in één woord worden samengevat: verenigen, aldus Spaak. De Deense minister van Buitenlandse Zaken, Gustav Rasmussen, voorzitter van de ministers-commissie van de Raad van Europa, zei dat 1949 de geboorte van de Raad zag en dat hij hoopte, dat 1950 het jaar van de practische resul taten zou worden. Generaal Franco heeft in een Nieuw jaarsboodschap verklaard, dat de be trekkingen van Spanje met de volken van Amerika „met de dag nauwer" wer den. „Wij trekken ons niets aan van de kwade trouw van hen, die voorgeven ons te ignoreren of die de grootsheid van onze inspanningen niet zien", aldus zeidc Franco. Hij noemde het bezoek van koning Abdoellah van Transjordanië als een van de hoogtepunten van het afgelopen jaar. Dit bezoek had de vriendschap tussen Spanje en de Ara bische naties bevorderd. In Frankrijk richtte premier Bidault zich in een radio-rede tot het volk. Hij drukte de Fransen op het hart niet be vreesd te zijn voor de toekomst. Men moest niet altijd denken, dat de dingen zich van kwaad tot erger ontwikkelden. Men stond er in sommige opzichten slechter, maar in andere opzichten beter voor dan in het begin van deze eeuw. Clement Attlee, de Britse premier, zeide in zijn Nieuwjaarsboodschap, dat de Britse Labour-beweging goede hoop heeft op de komende algemene verkie zingen. Alle bij de verkiezingen in 1945 gedane beloften waren nagekomen. „Laat ons het nieuwe jaaa- ingaan met het vaste voornemen, dat het een jaar moet worden van overwinning voor de krach ten van de vooruitgang en dat de bittere jaren van werkloosheid, gebrek en on recht nooit zullen terugkeren." Churchill heeft ir een Nieuwjaars boodschap aan de conservatieve partij er op aangedrongen bij iedere gelegen heid te strijden tegen de „gewetenloze beweringen en leugens", die de La- bour-regering zou afleggen in verband met de komende verkiezingen „mis schien binnen enkele maanden of zelfs weken". Het Russische militaire gerechtshof voor het Verre Oosten heeft de twaalf Japanners, waaronder vijf generaals, die te Khabarafsk in Siberië terecht hebben gestaan op beschuldiging, dat zij een bacterie-oorlog hadden voorbereid en gedeeltelijk uitgevoerd, veroordeeld tot dwangarbeid variërend van 2 tot 25 jaar Het Japanse blad „Tokyo Sjimboen" heeft gisteren ontkend, dat Japan een bacteriologische oorlogvoering zou heb ben voorbereid of toegepast. Japan heeft nooit meer dan 350 bacte riologen gehad en het zou onmogelijk zijn geweest een detachement van 3.000 bacteriologen te vormen, zoals door Moskou wordt beweerd, aldus het blad. Het proces tegen de Japanners in Rus land noemt het blad ,.een list om de openbare mening in de wereld af te leiden van de kwestie der repatriëring van Japanse krijgsgevangenen". Geen der Russische leiders heeft zich met een boodschap tot het volk of de wereld gericht. Wel bevatten „Nieuwe Tijden", het blad van de Russische communistische partij, en de Prawda artikelen, waarin een terugblik werd geworpen op het afgelopen jaar. Volgens „Nieuwe Tijden" is de Sovjet-Unie „sterk genoeg om elke aanvaller te kunnen neerslaan". Het verklaart verder: „De belangrijkste gebeurtenissen in 1949 waren het stichten van de Chinese volksrepubliek en het tot stand- komen van de Duitse democratische republiek in de Russische zone van Duitsland. Eerstgenoemde gebeurtenis betekent een ondermijningvan de grondvesten van het imperialisme in Azië, terwijl het tweede voorval een keerpunt is voor de geschiedenis van Europa." Maarschalk Tito verklaarde, dat Joegoslavië de Cominform zou blijven trotseren. Hij beloofde, dat leningen en nieuwe handelsovereenkomsten met het Westen het leven van zijn volk ,,iets gemakkelijker" zouden maken in 1950, Hij stelde hier tegenover echter, dat het land vastbesloten was een onafhanke lijke buitenlandse positiek te blijven voeren en vast zou houden aan zijn communistische regeringsvorm. President Gottwald van Tsjechoslo- wakije zeide er van overtuigd te zijn, dat de economische vooruitgang van zijn land in 1950 zou worden gehand haafd en dat de „vijanden in het bui tenland". die een catastrophe voor Tsjechoslowakije voorspelden, in zijn welslagen hun eigen catastrophe zouden beleven. Het „vijandige streven" van de Ker kelijke leiders in het afgelopen jaar was teniet gedaan en de staat had door de nieuwe kerkwetten zijn zorg voor het welzijn van de gewone geestelijk heid getoond. President Pieck van Oost-Duitsland heeft in zijn boodschap aan de presi dent van de Sovjet-Unie, Sjwernik, be loofd „alles te doen wat in zijn macht ligt om geheel Duitsland opgenomen te doen worden in het kamp voor de wereldvrede, dat door de Sovjet-Unie wordt aangevoerd." Zaterdag is een rapport gepubliceerd door de officiële Noorse commissie, die belast was met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk met de Dakota van Acro Holland bij Oslo, waarbij -6 Joodse kinderen het leven verloren, ue commissie heeft als oorzaak vastgesteld, dat het vliegtuig op contact ®et de grond vloog inplaats van op de instru menten. Dit laatste was volgens de com missie, gezien de mist en het laaghan gende wolkendek de aangewezen weg geweest. De commissie is tot de bevin ding gekomen, dat er niets defect kan zijn geweest aan de motoren en de radio van het vliegtuig. Een Engelse fabriek van plastische stoffen zou in het geheim een nieuw synthetisch product hebben gefabri ceerd, waarmede kleren vervaardigd kunnen worden, die hef menselijk lichaam tegen radio-actieve uitstralingen beschermen. Door de bevoegde autori teiten zou het product volgens de „Sun day Graphic" thans worden onderzocht.. IlilllllllllllllllllltllllllllllllllMIIIIIHIIIillllllllllllllllilimillH Amerika heeft Joegoslavië toestem ming gegeven om in de V. S. motoren en andere onderdelen voor burgervlieg tuigen te kopen. Motoren voor militaire toestellen mogen echter niet geleverd worden. De Joegoslavische regering heeft verscheidene maanden geleden een desbetreffend verzoek aan Amerika ge richt. Amerikaanse functionarissen legden er de nadruk op, dat het weigeren van onderdelen voor militaire toestellen niet betekent, dat Amerika geen belang stelt in een versterking van Joegoslavië tegen een mogelijke Russische agressie. Nog kort geleden had president Truman te verstaan gegeven, dat Amerika agressie tegen Joegoslavië, even ernstig zou opvatten ais agressie tegen enig ander land. Gemeld wordt, dat Joego slavië gaarne besprekingen voert over een aanvullen van zijn tekort met on derdelen uit Frankrijk en Engeland. Het zal zijn luchtlijnen mogelijk uit breiden tot Amsterdam en Scandinavië. HM. Koningin JuUana en Z.K.H. Prins Bernhard inspecteren de ere-wacht van grenadiers en jagers voor het Koninklijk Paleis op de Dam, waarin vanmorgen de Nieuwjaarsreceptie werd gehouden voor de leden van het corps diplomatique. De Russische onderminister van Bui tenlandse Zaken Gromyko heeft Zater dag bij de Finse gezant, Sundstrocm, er tegen geprotesteerd, dat nog een drie honderdtal oorlogsmisdadigers van Rus sische nationaliteit in Finland zouden verblijven. Deze personen moesten aan de Sovjet-Unie ter berechting worden uitgeleverd, aldus zeide Gromyko. De aanwezigheid van deze personen in Firn land zou strijdig zijn met de bepalingen van het vredesverdrag. Gromyko zeide, dat de Russische auto riteiten over inlichtingen beschikten, dat de Finse autoriteiten zekere van de bedoelde personen valse documenten en namen hebben verstrekt. Het Finse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft tot nog toe geen bevestiging ontvangen van het protest van Gromy ko. Gewoonlijk welingelichte diploma tieke kringen te Helsinki geloven, dat Gromyko zinspeelde op vluchtelingen uit Estland, Letland en Littauen, die in Finland wonen. Het merendeel van hen vluchtte naar Finland na de inlijving van hun landen bij dc Sovjet-Unie m 1940 en nadat het Rode Leger in 1943 en 1944 een einde had gemaakt aan de Duitse bezetting. Rusland beschouwt De Oost-Duitse premier, Otto Grotewohl, is gisteren voor het eerst in het openbaar verschenen na zijn ziekte, waarvoor hij in een Russisch ziekenhuis in Berlijn werd ver pleegd. Hij was aanwezig op een receptie van de Oost-Duitse president, Wilhelm Pieck. In een korte toespraak zeide Grotewohl, dat de „strijd voor cfe eenheid van Duits land en voor vriendschap met de Sovjet- Unie de belangrijkste taak voor 1950 is". A Is goede raad water was, dan zo\i de waterschaarste te New York niet zo /-1 lang hebben- geduurd. Huisvrouwen, zakenlieden, amateur-uitvinders, café houders, bokspromotors, reclame-agenten, kortom lieden van allerlei stand en beroep hebben de gemeentelijke autoriteiten van New York in die weken, toen er maar geen regen wilde vallen en het peil in de waterreservoirs gevaar lijk daalde, gebombardeerd met tips, plannen, schema's en handigheidjes om water te sparen of de beschikking te krijgen over nieuw water in grote overvloed. Zo schreef iemand, die in Brooklyn woont', het gemeentebestuur: „Oorlogs schepen pompen hun eigen water op en distilleren het. Waarom laten jullie de vloot niet naar de haven van New York kernen?" Antwoord: veertienduizend oorlogsschepen zouden niet zoveel water kunnen produceren als New York in één halve dag nodig heeft. „Iedereen weet, dat als je je ramen lapt, het de volgende dag gaat regenen," schreef een dame in de Bronx (wijk in New York). „Ik ga een maand lang elke avond mijn ramen lappen." Velen adviseerden alleen papieren bekers en borden te gebruiken, want die behoeft men niet te wassen. Een huis moeder in Westchester gaf de raad, de vingerkommen af te schaffen. Bij de waterleiding kwamen elke dag meer dan 200 mensen met een of ander „goed idee". Vele anderen schreven brieven, telefoneerden of stuurden tele grammen en honderden anderen wend den zich tot de kranten. Een publiciteitsagent probeerde overal een meer te verkopen, „gega randeerd goed voor 360 millioen liter", maar hij vond geen kopers. Een man ;n een inrichting voor geesteszieken 'n de provincie schreef aan de directie van de waterleiding, dat hij een groot plan had voor de watervoorziening, maar hij wilde het niet vertellen voor men hem een klein televisietoestel en wat zakgeld gaf. Een bokspromotor schreef, dat hij het water, dat de helpers in de ring nodig hadden, van buiten de stad zou laten komen en in een sportblad kon men met vette letters lezen: „Ook de boksers sparen water. Geen douches zolang de waterschaarste duurt." „Zet in elke cafetaria een inspecteur neer om er op toe te zien. dat niemand meer dan één glas water drinkt," schreef een ander, en een „uitvinder' in Man hattan vond ijlings een „douches-spring plank" uit. Stap er op en het water loopt, stap er af en er komt geen drup pel meer. Maar er waren ook cynici. Zo schreef iemand in een ingezonden stuk: „Het zal niet meevallen een eind te maken aan de waterverspilling. De mensen apen het Congress na, dat het geld ver spilt als water, op hun beurt verspillen zij het water zoals het Congress het geld." Een firma in Ierland, die artesische putten graaft op plaatsen, waar de in haar dienst werkende wichelroedelopers wateraders hebben ontdekt, schreef, dat zij onder New York een grote rivier had ontdekt, die meer dan 300 meter breed en vele kilometers lang was. De firma vroeg geen cent voor deze tip, alleen de openlijke erkenning van stadswege, dat zij het water had ont dekt. „Sluit alle zwembaden in de hotels", was de raad van weer een ander en een Indiaan bracht ter kennis van het de partement voor Volksgezondheid, dat hij bereid was slangen naar de stad te brengen „om de zonde uit te drijven, want dan zal er water komen." Een da me wilde, dat men alle restaurants zou verbieden gelatinepudding als dessert te serveren, omdat voor deze toespijs water nodig is. „Waar zijn nu de wetenschappelijke regen- en sneeuwmakers?" vroegen ve len. Antwoord: „Als men regen of sneeuw wil maken moeten er eerst regen wolken zijn en die moet men dan nog precies op de juiste plaats te pakken kriigen." Een autoreinigingsonderneming in Brooklyn begon een eigen put te gra ven en iemand uit Boston kwam met 45 liter water naar New York om een demonstratie te geven in het wassen van luiers met minimum waterverbruik. Vele mensen stelden voor, de portiers van de flatgebouwen opdracht te geven de waterspoeling van de toiletten zo af te stellen, dat het waterverbruik via die apparaten zou verminderen. Ben omroepmaatschappij die een se rie thrillerhoorspelen uitzond kondigde aan. dat zij geen regen meer zou na bootsen, „omdat de luisteraars woest zouden worden". deze vluchtelingen als Russische bur gers. 30 hunner -werden in 1948 op ver zoek van Rusland uitgeleverd. President Juho Paasikivi zeide zon dag in een Nieuwjaarsrede o.m., dat er geen vijanden van de Sovjet-Unie in Finland moesten zijn, doch slechts louter vrienden. Het leven van het Finse volk rustte op twee pijlers: in de buitenlandse politiek de eerlijke en nauwgezette na leving van verdragen en in de binnen landse politiek de betrachting van con stitutionele, parlementaire en democra tische orde, gegrond op vrijheid. Behoudens raadpleging van nog en kele instanties hebben de werkgevers organisaties in de meubilerings industrie, in overleg met de Bedrijfs- unie, besloten de loonsverhoging van vijf procent van 1 Januari af te zullen toepassen. Ook is overeenstemming ver kregen over de lonen van arbeiders be neden de 23 jaar. Eenzelfde besluit is genomen door de werkgevers in de borstel- en houtwa- renindustrie en de sectie groot-kuip- werk. Tussen werkgevers en werknemers in het slagersbedrijf is eveneens overeen stemming bereikt over doorvoering van de loonsverhoging. De fed&ratie van Nederlandse schoen fabrikanten heeft aan de werkgevers in de schoenindustrie geadviseerd met in gang van de eerste loonweek van Ja nuari de toegestane loonsverhoging van 5 procent bereids toe. te passen voor de mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder in dier voege, dat het basisuur loon met zes cent wordt verhoogd. In déze verhoging is dan de toeslag van f 1.mede verwerkt. Over de lonen voor de vrouwen en die voor de man nelijke werknemers in de hogere leef tijdsklassen beneden 23 jaar wordt nog overleg gepleegd Tussen de besturen van de Neder landse bond van piano- en orgelhande laren en -fabrikanten en de Nationale Vakbond van Muziekinstrumentmakers en -Stf.mmers is tenslotte ook overeen stemming bereikt over de per 1 Januari 1950 te betalen lonen. Tussen de Scheepvaart Vereniging Noord en de Unie Verkeer is overeenstemming bereikt over <3e per 1 Januari a.s. te be talen lonen. De lonen, zoals die op 31 De cember 1949 golden, zullen worden ver hoogd met 5 procent, nadat de bestaande duurtetoeslag van f 1.— per week in die lonen is opgenomen. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de ministerraad besloten te bevorderen, dat het besluit tot het treffen van een regeling voor de salariëring van gepen- sionneerde Ned. Indische, Surinaamse en Curacaose overheidsdienaren hier te lande door het Rijk aangesteld of op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht in dienst genomen, welk besluit een korting van 5 tot 25 procent inhoudt op de salarissen, alléén van toepassing zal zijn op hen, die na de inwerking treding van laatstgenoemd besluit (28 October 1948) zijn tewerkgesteld. De minister van Binnenlandse Zaken heeft aan zijn ambtgenoten verzocht reeds met het standpunt van de rege ring rekening te houden in afwachting van de goedkeuring door de Kroon van het besluit van de Ministerraad. In een rapport, verschenen in het „Journal of the American assciation", deelt een groep Boliviaanse artsen mede, dat chloromycetine, een antibioticum, voor een snelle en afdoende behandeling van kinkhoest wordt aangewend. In zeven ernstige gevallen werden tijdens een epidemie proeven genomen te Có- chabanda (Bolivia), De artsen verkla ren, dat na een behandeling van twee dagen de koorts verdwenen was en dat de hoest na vier dagen had opgehouden. Alles is vaak zo weinig 27 December heeft de president der R.I.S. te Djocja een noodwet uitgevaar digd, mede ondertekend door de Sultan van Djocja en drs. Moh. Rum. Zij be treft de regelingen voor de overdracht van de verschillende bevoegdheden van de Nederlandse zeemacht in Indonesië. In artikel 1 wordt vastgesteld, dat alle bevoegdheden van de commandant zeemacht, die gebaseerd zijn op de „ter ritoriale zee- en maritieme kringen- ordannantie", zuilen worden uitgeoefend door de chef staf van de zeemacht der R.I.S. In art. 2 wordt o.a. bepaald, dat, in dien op «en Nederlandse oorlogsbodem een verbindingsofficier van de R.I.S. geplaatst is, de commandanten dier oor logsschepen geen bevoegdheid meer hebben om schepen of prauwen te on derzoeken of in beslag te nemen, die zich zowel binnen als buiten de Indo nesische territoriale wateren bevinden. Volgens artikel 3 is de verbindings officier tevens verplicht er voor zorg te dragen en er op toe te zien, dat de re gelingen van de territoriale zee- en ma ritieme kringordonnantie worden na«- geleefd; hij heeft hét recht alle straf rechtelijke overtredingen in de Indone sische wateren op te sporen. Om precies aeht uur Zaterdagavond begaven de leden van de Indonesische delegatie voor de souvereiniteitsover- dracht, dr. Moh. Hatta, Sultan Hamid II en prof. Supomo, zich aan boord van de K.L.M.-Constellation „Eindhoven" om de terugreis naar Indonesië te beginnen. Hun werd uitgeleide gedaan door de mi nisters Drees, Stikker en Van Maarsse- veen. Ook de heer Lovink en prof. Schermerhorn waren onder de zeer velen, die op Schiphol afscheid van de delegatie namen. In een gesprek, dat het A.N.P. met Sultan Hamid had, vertelde deze, dat hij „met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid" niet Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag zal worden. Naar zijn persoonlijk inzicht zal voor die postworden aangewezen Moh. Rum. Wanneer die beslissing inderdaad zo valt, zo zei de Sultan, dan kan ik daarmee èn Nederland èn Indonesië van harte felici teren. Het gerucht, dat hij een vooraan staande functie in het federale leger zal vervullen, sprak de Sultan tegen. Op een vraag of hij meer incidenten had ver wacht in deze historische weken ant woordde de Sultan: „Wij zijn het meest gedisciplineerde ras ter wereld en daar om is er geen sprake van, dat de bevelen niet zouden worden opgevolgd." Aan Sultan Hamid werd voorts de vraag gesteld of er een mogelijkheid bestaat, dat Sjahrir in de naaste toekomst minister van Buitenlandse Zaken zou worden, of het gerucht, dat Sjahrir ambassadeur in Londen zou worden, juist is. Sultan Hamid antwoordde hierop: „Wij zouden graag willen, dat hij meedeed, maar aan de andere kant heeft een de mocratie oppositie nodig en het zou jammer zijn, wanneer de oppositie slechts uit extremisten bestond." Tenslotte werd de vraag gesteld, of de economische betrekkingen, die Neder land met Indonesië heeft, niet over zou den gaan in Amerikaanse handen, omdat Nederland onmogelijk de dringende be hoeften van Indonesië kan dekken. De Sultan gaf hierop het antwoord: „Neder land zal kracht moeten putten uit dn andere Unie, waarvan het deel uit maakt, namelijk van de Benelux. Als eenheid is de Benelux wel degelijk in staat tot belangrijke leveranties." De Indonesische minister-president, Hatta, verklaarde nog dat niet 27 December, de dag van de souvereini- teitsoverdracht, maar 17 Augustus, de dag van de proclamatie van Republiek Indonesia, in de toekomst als nationale feestdag zal worden gevierd. Zondagavond is Hatta te Karachi ontvangen door een juichende me nigte Pakistanse studenten. Men hing hem bloemenkransen om en riep: „Lang leve de Verenigde Staten van Indonesië", „Lang leve Hatta". Hatta deelde aan Reuter mede. dat er „misschien in Maart" een conferentie met de Nederlandse ministers zal wor den gehouden, om de kwestie van Nieuw- Guinea te behandelen. Sultan Hamid II verklaarde, dat hij reizend ambassadeur voor Indonesië zou worden met het doel goede betrekkingen met landen in dé gehele wereld aan te knopen. Verwachting tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge lichte regen of motregen en hier en daar mist. Later enkele verspreide opklaringen. Meest matige Westelijke wind, langs de Waddenkust tijdelijk weinig wind. Iets zachter, vooral in het Zuiden van het land. Zon: 8.48—16.41; Maan: 15.15—8.47. Duizenden, neen millioenen Londenaars waren op de been om de tweede helft der twintigste eeuw te horen inluiden. Een foto van Trafalgar Square, waar voor de National Gallery een enorme Kerstboom staat opgesteld. Voor het eerst sinds het einde van de oorlog brandde de verlichting a giorno. V,7t Ofy+t V»// In verbanj met de veie vragen, die hierover bij de politie binnenkomen, verzoekt men ons van deze zijde nog maals te willen mededelen, dat met in gang van 1 Januari geen rijvergun ning voor personenauto's en motorrij tuigen meer nodig is. Dat wil dus zeg gen. dat het Zondagsrijverbod geheel is opgeheven. Bij het oliebollen bakken ten huize van de familie Bos te Aalsmeer op Oude jaarsavond is een schaal gevuld met gloeiende olie op een twee- en vier jarig kind gevallen. Zij bekwamen ern stige brandwonden. De ouders droegen hen naar buiten en dompelden hen ge heel in het water van dc Ringvaart. De toestand der kinderen liet zich aanvan kelijk ernstig aanzien, doch direct levens gevaar is geweken. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur is de 5-jarige Peter Kemper uit Hoorn uit de trein van Enkhuizen naar Amsterdam ge vallen. Het ongeluk gebeurde juist nad'at de Hembrug was gepasseerd. Peter speelde in de coupé, waarin hij met zijn moeder zat; hij heeft waarschijnlijk de kruk van de deur angeraakt. Plotseling schoot de deur open en viel het knaapje naar bui ten. Hij kwam op de,spoordijk terecht en kreeg een hersenschudding en een flinke hoofdwond. Met dezelfde trein iemand trok direct aan de noodrem werd hij naar Amsterdam vervoerd. Hij is in het Binnengasthuis aldaar opgenomen. Op de eerste dag van het nieuwe jaar werd de politie te Laren 's middags ge waarschuwd, dat in het perceel aan het H. Valkenburglaantje, bewoond door de fam. v. d. H. zich een geval van gasver stikking had voorgedaan. De heer des huizes die 's middags op bezoek ging naar Naarden liet vrouw en drie kinde ren benevens schoonmoeder thuis. De vrouw die invalide is werd des middags naar bed gebracht in een slaapkamertje, grenzende aan de keuken. In dit slaap kamertje brandde ter verwarming een gascomïoortje, wat aangesloten was aan een rubberslang uit de keuken. Daar het gas in de keuken op een gegeven mo ment uitfloepte deed de schoonmoeder 'n nieuw muntje in de meter en stak het gas in de keuken opnieuw aan maar ver gat het comfoortje in de slaapkamer aan te steken, met het gevolg dat deze kamer zich met gas vulde. Toen de schoonmoe der na ongeveer een uur eens ging kij ken hoe het met haar dochter was. vond zij deze dood op bed. De terstond gewaarschuwde dokter kon slechts da dood constateren. Door de politie werd proces verbaal opgemaakt. De 52-jarige Hilversumse violist, J. Louis Grooters, die in hongerstaking was gegaan uit protest tegen het uitblijven van regeringsmaatregelen, waarbij een wettelijke bestaanszekerheid voor ge- brekkigen wordt vastgelegd, heeft Oude jaarsavond weer voedsel tot zich ge nomen. Hij was precies een week in hongerstaking geweest. Oudejaarsdag ontving de heer Grooters een brief van de minister van Sociale Zaken, waarin o. a. wordt gewezen op de sociale voor zieningen, die reeds tot stand zijn ge bracht. Hierin vond de Hilversummer aanleiding zijn hongerstaking te ein digen. Aan de Kromme Mijdrecht onder Uit hoorn heeft men bij graafwerk onder de vloer van een onlangs leeg gekomen ge deelte van een woonhuis het geraamte van een naar schatting 12-jarig meisje gevon den, dat daar waarschijnlijk enige jaren ge leden was begraven. De politie heeft de zaak in onderzoek. Zondagavond omstreeks 8 uur brak brand uit in het vooronder van een te Sas van Gent liggend sleepschip. Of schoon de brandweer het vuur spoedig meester was, kon niet worden verhin derd. dat een zevenjarig kind, dat daar te ruste was gelegd, in de vlammen om kwam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1