GESPANNEN SFEER GEWENST? MAO TSE TUNG WIL DE VRIENDSCHAPS BANDEN NOG NAUWER AANHALEN Franse Nationale Vergadering keurt begroting goed Vorstelijk huwelijk in België IS STALIN GROTER DAN TITO? Tot hoofd en hart PRINS BERNHARD MET DE „KAREL DOORMAN" VERTROKKEN .Het weer Beïnvloeding van presidentsverkiezing zou achter de beschuldiging zitten Vermoedelijk nergens oorlogsmisdadigers Levertng van wapens in ruil voor bases? Regering stelde driemaal het vertrouwensvotum Aartshertog Karei van Habsburg trouwt met prinses Yolande de Ligne Olieproductie dalende in Oostenrijk Nieuw Guinea in 19?0 deel van R.I.S. Sudirman stafchef van Indonesisch leger Reis van het smaldeel Antillen zal ongeveer vier maanden duren Regen doorweekt jassen en hoeden W De vraag die „Madame Tussaud" zich stelt Vervolging in Triest duurt voort De ontmanteling van West-Duitsland DINSDAG 3 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24656 DE DRUK VAN MOSKOU OP FINLAND RUSSEN ZOEKEN IN DE HARZ NAAR URANIUM DE RELATIES TUSSEN HET NIEUWE CHINA EN MOSKOU Nieuw Amerikaans plan voor de verdediging van Formosa? Moeilijkheden te wachten in Raad van de Republiek DE EERSTE STAKINGEN IN ENGELAND Spoorwegarbeiders eisen loonsverhoging Engeland vraagt Hongarije naar lot van journaliste PARLEMENTSVERKIEZINGEN IN ENGELAND In derde week van Februari? Voeren de Russen installatie naar hun land? Sukarno verklaart: Zeepost voor Antillen Communistisch blad in Argentinië verboden Felle beschuldiging door Mgr. Santin Jeruzalem zal hoofdstad van Israël blijven Compromis gezocht over lev&ring van hoogoven GR0TEW0HL GESCHEIDEN EN HERTROUWD Sjah in Perzië enthousiast verwelkomd BUREAUX- SMEDESTRAAT 5 - HAARIEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postcjlro 143480 Bijkantoor Beverwijk- Stumphlusstr 45. tel. S998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Rut». Wnd. hoofdredacteur) W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mllllmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week. f 1-52 per maand, f 435 per kwartaal. De Finse regering heeft gisteren de entvangst bevestigd van de Russische nota. waarin Finland er van wordt be schuldigd ruim 300 Russische burgers te herbergen, die schuldig zijn aan oor logsmisdaden. Premier Fagerholm en minister van Buitenlandse Zaken Enckell hebben de nota bestudeerd en beiden waren aan wezig, toen de commissie voor buiten landse politiek gisteren vergaderde. Politieke waarnemers wijzen er op, dat vermoedelijk geen der Sovjet-bur gers, wier uitlevering door de Russen verlangd wordt, zich nog op Finse bo dem bevindt. Het kabinet-Pekkala, dat in de zomer van 1948 aftrad, had al eeu Verzoek tot uitwijzing van dezelfde per sonen ontvangen en reeds toen konden zij niet in Finland gevonden worden. Volgens beschouwingen in de Lon- dense pers zou de Russische nota be doeld zijn om invloed uit te oefenen op de presidentsverkiezing, welke op 15 Januari in Finland wordt gehou den. Volgens de Stockholmse corres pondent van de „Daily Telegraph" zou Moskou een gespannen sfeer in Fin land willen scheppen om de positie van communisten en volksdemocraten te versterken. Na de presidentsverkie zing zal de Finse regering aftreden en de communisten zouden misschien, aldus de correspondent, willen pogen wederom in de regering te komen, waarvan zij in Juni 1948 zijn uitge sloten. Twee Finse communistische leiders, mevrouw Kuusinen, voorzitster van de partij, en Ville Pessi, secretaris, verlie ten Moskou twee dagen vóór de over handiging van de nota. West-Duitse autoriteiten verklaren dat Russische ingenieurs bij Wernigero- de en Prei-Annenhohne in het Harzge- bergte met boringen zijn begonnen om na te gaan of daar uraniumlagen aan wezig zijn. Een door de Russen gecontroleerde onderneming, de Wismuth A.G., zou haar gewestelijke directie in het stad huis te Wernigerode gevestigd hebben. De Sovjet-autoriteiten zouden het ge meentebestuur van Wernigerode ver zocht hebben woningen gereed te ma ken voor 1800 mijnwerkers. De Sovjet-autoriteiten zouden reeds de evacuatie van honderden verpleegden uit een tehuis voor bejaarden en ge- brekkigen te Wernigerode bevolen heb ben om plaats te maken voor de mijn werkers. Mevrouw Kuusinen verklaarde, dat het overhandigen van de nota „een nieuw teken er van is, dat de Fins-Rus sische betrekkingen op schrikbarende wijze verslechterd zijn". De Finse vereniging, van journalisten heeft zich teruggetrokken uit de inter nationale journalisten-c#'ganisatie (I.O. J.). Volgens de organisatie is de I.O.J. „een slagveld geworden voor de strijd tussen de Oostelijke en Westelijke mo gendheden die Finland niet aangaat". Tito inspecteert zijn troepen. Hij noemde hen tijdens een rede op de vooravond van Kerstmis „een van de beste legers van Europa." De foto werd genomen tijdens een parade, die onlangs te Belgrado is gehouden. Mao Tse Tung, de leider van het communistische China, die op het ogenblik in Moskou vertoeft, heeft in antwoord op vragen van het Russische persbureau Tass verklaard, dat hij met de regering van de Sovjet-Unie besprekingen voert over versterking van het vriendschapsverdrag, dat in 1945 door de regering van Tsjang Kai Sjek en de Sovjet-Unie werd getekend, en over de ondertekening van een handelsverdrag. Mao Tse Tung deelde verder mee, dat het verstrekken van een lening door de Sovjet-Unie aan communistisch China wordt overwogen. T politiek van Rqoseveit, die torpedoja- De militaire toestand in China „ont wikkelt zich goed", aldus Mao. „Op het ogenblik gaan de communisti sche partij en de centrale volksregering over tot de vreedzame economische we deropbouw". De duur van Mao's verblijf in Moskou hangt af van de tijd, welke hij nodig heeft om „kwesties van belang voor de Chinese volksrepubliek" te re gelen. Voordat hij naar China terug keert zal Mao verscheidene districten en steden in de Sovjet-Unie bezoeken, om beter bekend te geraken met de economische en culturele structuur van de Sovjet-staat. Volgens berichten uit Washington zou een nieuw in Amerikaanse Congress kringen tot stand gekomen plan, om aan de Chinese nationalistische rege ring wapens te leveren in ruil voor de verpachting wellicht voor 99 jaar van bases op het eiland Formosa, het laatste bolwerk der nationalisten, aan president Truman voorgesteld zijn. Het plan herinnert in vele opzichten aan de gers afstond in ruil voor bases. Voorstanders van het plan geloven, dat de Chinese communisten niet tot een' aanval op het eiland zullen over gaan, indien het plan wordt uitgevoerd. Zij geloven verder, dat het een eind zal maken aan de critiek van de republi keinen, die de regering haar afwachten de houding verwijten. President Truman zou het plan heb ben voorgelegd aan de Amerikaanse stafchefs. Volgens sommige berichten zouden de stafchefs hun vroeger, standpunt, dat Formosa weing strategische waarde heeft voor de Amerikaanse defensie, verlaten hebben. Leden van het Ame rikaanse Congress, die een bezoek heb ben gebracht aan Japan, hebben ver klaard, dat generaal MacArthur zeer bezorgd is over het lot van het eiland. Van gezaghebbende zijde te Washing ton wordt echter vernomen, dat er geen plotselinge dramatische verandering in de algemene Amerikaanse politiek ten De regering-Bidault heeft gisteravond Ba een strijd van vijf weken van de Franse Nationale Vergadering de goed keuring voor de begroting 1950 verkre gen. De begroting gaat nu naar de Raad van de Republiek. Driemaal kwam gisteravond het ver trouwensvotum aan de orde en driemaal zegevierde de regering met een kleine meerderheid. De drie stemmingen had den het volgende resultaat: 300 tegen 296, 304 tegen 291 en 305 tegen 284. On middellijk na de derde stemming werd bekend gemaakt dat het kabinet heden morgen om tien uur bijeen zal komen. Het succes van de regering werd be schouwd als een belangrijke overwin ning voor het coalitiekabinet tegenover een gecombineerde aanval van links (communisten) en rechts. Ook moest de regering het stellen zonder de steun van een deel van de radicaalsocialisten, na melijk de oppositiegroep van deze re geringspartij, die zich onder leiding van ex-premicr Daladier verzet tegen ver hoogde belastingen. Deze groep heeft gisteravond hardnekkig tegen de rege ring gestemd. Sommige politieke waarnemers zijn van mening, dat de radicale oppositie min of meer geërgerd was door het feit, dat Bidault in het verlangen om zijn eigen voorstellen erdoor te krijgen hun verhinderd had hun eigen troetelkind te introduceren, n.l. een belasting op „pastis", een zeer sterke drank, die, hoewel verboden, zeer veel in Frankrijk Wordt gedronken. De nieuwe, thans goedgekeurde be lastingen vormen de nnn begroting 1950 van 2.257.000.000.000 francs, die volgens de grondwet reeds vóór het einde van het jaar aangeno men had moeten worden. De belastingen kunnen nog niet wor den ingevoerd voordat de Raad van de Republiek deze heeft goedgekeurd. De Raad heeft slechts weinig macht, maar kan de begroting met een absolute meer derheid afwijzen. Als dit het geval mocht zijn dan staat Bidault voor de zware opgave, in de Nationale Verga dering een absolute meerderheid te be halen teneinde het veto van de Raad te •het te doen. Die absolute meerderheid m de Nationale Vergadering is 310 van de 619 stemmen. Geen van de zes vertrouwensvota, ^clke in de afgelopen weken in ver band met de behandeling van de be groting zijn gesteld, heeft de regering in de Nationale Vergadering een abso lute meerderheid opgeleverd. Bovendien liggen er voor Bidault nog andere moeilijkheden in het verschiet. De socialisten, die hem bij de begroting hebben gesteund, eisen, dat de loontoe- slag van 3.000 frs. voor laag gesalarieer de arbeiders zowel over December als November wordt betaald. Bidault kan zich hiermee moeilijk verenigen. Het is niet de eerste maal, dat een Frans kabinet over de kwestie van loon- toeslag struikelt. Queuille's kabinet kwam er door ten val. Engelands eerste, stakingen in 1950 brachten gisteren de Londense vleesbe voorrading in gevaar en legden het werk stil op het terrein voor het „Festival of Britain". Driehonderd vleesdragers van de Smithfield-markt gingen in staking om dat aan een drager werk geweigerd was. Door deze staking kwam het werk op deze markt, die het grootste deel van Londen van vlees voorziet, practisch tot stilstand. Verder legden 300 bouwvakarbeiders het werk neer op het terrein voor het „Festival of Britain" De staking was uitgeroepen omdat aan 7 arbeiders ont slag was aangezegd. De Nationale Vakbond van de spoor wegarbeiders, heeft gisteren officieel medegedeeld, dat hij een minimumloon van vijf pond sterling eist voor zijn 100,000 leden. Deze belissing is niet in strijd met het door de algemene raad van de Britse vakvereniging goedge keurde principe van de „voorwaardelijke loonstop", dat de noodzakelijkheid van verhoging der abnormaal lage lonen erkent. 11 Januari zal op het kasteel Beioeil in Zuid-België aartshertog Karei van Habsburg, de 31-jarige zoon van wijlen keizer Karei van Oostenrijk en keizerin Zita, in het huwelijk treden met de 26- jarige prinses Yolande de Ligne, doch ter van prins Eugène de Ligne, de am bassadeur van België in India en prinses Philippe de Noailles. Als gasten bij dit society-huwelijk worden o.m. verwacht: prinses Elisabeth van Lichtenstein en haar gemaal Henri, prins Xavier van Bourbon-Parma, broe der van keizerin Zita en zijn gemalin, prinses Magdalena, groot-hertogin Char lotte van Luxemburg en haar gemaal, Prins Louis van Bourbon, broeder van keizerin Zita en zijn gemalin Maria van Savoye, dochter van wijlen koning Vic tor Emmanuel van Italië. De vader van de bruid zal per vlieg tuig uit India komen om de hand van zijn dochter in die van haar bruidegom te leggen. De gasten zullen zich op 16 Januari op het kasteel Beioeil verza melen. Op de avond van die dag zal een diner plaats vinden, gevolgd door een midder nachtelijk bal. Vlak voor de kerkelijke voltrekking van het huwelijk zullen de gasten zich, voorafgegaan door de brui- j Wat zij vermoeden, houden velen Vdikwijls voor weten- degom, te voet van het kasteel naar het plaatselijke gemeentehuis begeven voor het burgerlijk huwelijk, dat volgens de Belgische wet aan het kerkelijke vooraf moet gaan. Daarna vindt het kerkelijk huwelijk plaats in de nieuwe kapel van het kasteel, die speciaal voor deze ge legenheid is gebouwd, omdat de oude te klein zou zijn geweest om alle 82 gasten, die verwacht worden, plaats te geven. Vervolgens wordt opnieuw een groot diner gegeven, tijdens hetwelk de jong gehuwden zich onopvallend zullen ver wijderen, om hun huwelijksreis naar de Verenigde Staten te beginnen. Na de huwelijksreis zal het jonge paar zich in de Verenigde Staten vestigen, waar prins Karei zijn arbeid als vertegen woordiger van een Amerikaanse firma in metalen zal hervatten. Naar een woordvoerder van het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken Maandagavond mededeelde, heeft En geland Hongarije een nota gezonden met het verzoek een onderzoek in te stellen naar de verdwijning van een Britse journaliste, dr. Edith Bone. De nota werd 22 December door de Britse legatie in Boedapest ingediend. Mevr. Bone bracht de zomer in Hon garije door maar zou in September per vliegtuig naar Londen terugkeren. Zij verliet haar appartementen in Boeda pest om zich naar het vliegveld te be geven, maar kwam nooit in het toestel, dat haar naar Londen zou brengen. 1 aanzien van China kan worden ver wacht. •Oud-president Herbert Hoover heeft de republikeinse senator William Know- land, leider van een groep Congress leden, die wensen, dat de Verenigde Staten een halt toeroepen aan het in China voortschrijdende communisme en te dien einde de nationalisten volledig steun zullen verlenen, een brief geschre ven, waarin" hij verklaart. dat hij er van overtuigd is, dat de Verenigde Sta ten van hun vloot gebruik moeten ma ken om, indien noodzakelijk, Formosa, de Pescadores-eilanden, die tussen Formosa en het Chinese vasteland zijn gelegen en mogelijk het ter hoogte van de Zuid-Chinese kust gelegen eiland Hainan, veilig te stellen. Senator Knowland verklaarde niets van het hiervoor genoemde- voorstel, dat aan Truman zou zijn gedaan, te we ten. Hij zeide in het geheel niet in te zien waarom de Verenigde Staten, in dien zij de nationalisten op Formosa zouden steunen, in ruil voor hun hulp bases op dit eiland zouden vragen, daar de Chinese nationalisten evenveel recht hebben op Amerikaanse militaire hulp als de staten-ondertekenaren van het Atlantische Pact. De bekende republikeinse senator Ro bert T aft verklaarde op een gisteren door hem gehouden persconferentie, dat de Verenigde Staten Formosa tegen elke aanval door de Chinese commu nistische legers moeten verdedigen. De Britse minister-president, Clement Attlee. is gisteren van Chequers, waar hij met, vacantie was, in Londen terug gekeerd om er een kabinetsvergadering bij te wonen. Van bevoegde zijde werd verklaard, dat Attlee's snelle terugkomst niets te maken had met de kwestie van de verkiezingen. Van mededelingen uit officiële kringen krijgt m<'n de indruk, dat de gewone voorbereidingen worden getroffen voor de zitting van het parle ment, die op 24 Januari moet beginnen. Dit schijnt in elk geval te zullen door gaan, ongeacht de mogelijkheid van ver kiezingen in Februari aanstaande. Volgens de politieke correspondent van de Sunday Times acht men het hou den van verkiezingen in de derde week van Februari voor meer dan waar schijnlijk. Het huidige parlement zou alsdan in de week, waarin het weer bij eenkomt, ook ontbonden moeten worden. De nieuwsdienst van de Oostenrijkse so cialistische partij meldt dat de productie van de onder Sovjet-contróle staande olie velden van Zisterdorf, ten Noorden van Wenen, in 1949 bijna 20 procent gedaald is vergeleken met 1948. Gezegd wordt dat de russen in 1948 ongeveer 950.000 ton produ ceerden, doch dat in 1949 de 800.000 ton niet gehaald werd. Gezegd wordt dat deze achteruitgang nog frappanter is indien men bedenkt dat in de loop van 1949 verschei dene nieuwe bronnen in gebruik werden genomen. De nieuwsdienst zegt dat de Rus sen jaarlijks voor een waarde van onge veer 17 millioen dollar uit Oostenrijk halen zonder daar zelfs maar belasting voor te betalen. Ook wordt gezegd dat de Russen tot dusverre voor een waarde van ongeveer 15 millioen dollar aan uitrusting uit de olie velden hebben gehaald en naar Rusland hebben gestuurd. Verwachting tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met aan vankelijk hier en daar mist en later op de meeste plaatsen enige regen. Vannacht weinig wind, morgen tot matige of krachtig toenemende Zuid westelijke wind. Tegen de ochtend voornamelijk in het Oosten van het land temperatuur om het vriespunt, overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag. Zon: 8.48—16.42. Maan: 16.22—9.37. President Sukarno heeft Maandag ge zegd, dat Nieuw-Guinea vóór het eind van 1950 in de Verenigde Staten van Indonesië zal zijn opgenomen, aldus meldt U. D. uit Djakarta. „Voor de zon de laatste maai in dit jaar ondergaat, zal Nieuw-Guinea deel zijn van het onafhankelijke Indonesië", zo verklaarde hij ten overstaan van duizend personen, die in het presidentiële paleis waren samengekomen, om de verjaring van Mohammed's geboortedag te herdenken. Sukarno waarschuwde het volk ech ter, dat het hiertoe hard moet werken en vereend moet blijven. „Onze een heid moet niet passief, mar dynamisch zijn", aldus Sukarno. In zijn toespraak wekte Sukarno op tot nauwe samenwerking en eenheid tussen de Chistenen en Mohammedanen in Indonesië. Als president sta ik boven ale religieuze secten en geloven en kan daarom niet Devooroordeeld zijn in religieuze zaken", aldus de president. (Wij brengen in herinnering, dat Su karno 28 December bij zijn intocht te Djacarta heeft verklaard, dat Nieuw- Guinea voor het einde van 1951, dus een jaar later, in de Ver. Staten van Indo nesië zou moeten zijn opgenomen. Red.) President Sukarno heeft de voormalige republikeinse opperbevelhebber, luite nant-generaal Sudirman, benoemd tot stafchef van het Indonesische leger, al dus maakt het Indonesische ministerie van Voorlichting bekend. Kolonel Sirna- tupang is benoemd tot plaatsvervangend chef van de staf. Hij was destijds onder chef van de staf van het republikeinse leger. Bovendien zijn' zes andere voormalige republikeinse militaire leiders bij de staf benoemd. Budiardjo heeft de functie van civiel secretaris-generaal van het ministerie van Defensie gekregen. Bu diardjo is lid geweest van de militaire commissie der lepublikeinse delegatie. Met het s.s. „Baarn" kan zeepost naar de Antillen worden verzonden. De datum waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd is 14 Januari a.s. „Wat een weer, wat een weer!" zei H. M. Koningin Juliana, toen zij gister middag met Z. K. H. Prins Bernhard aan boord ging van de „Stad Rotterdam" het vaartuigje, dat aan de kade van het Willemsplein te Rotterdam gereed lag. Achter hen liepen drie prinsesjes, Beatrix en Irene met tussen hen in de kleine Margriet. Het bootje bracht hen naar de „Karei Doorman", het vliegdekschip, waarmede Z. K. H. Prins Bernhard de reis naar de Antillen meemaakt. Behalve de Koninklijke familie gingen ook Vice-Admiraal Jhr. E. van Holthe, bevelhebber der zeestrijdkrachten; Vice-Admiraal N. Rost van Tonningen, chef van het Mili taire Huis van H. M. de Koningin, en de burgemeester van Rotterdam, mr. P Oud, aan boord. Tevoren waren reeds een aantal hoge gasten wij zagen o.a. minister-presi dent Drees, de ministers Van den Brink, Van Maarseveen, Götzen en Stikker; Schout bij Nacht Moorman, Staatsse cretaris van Marine; de vertegenwoordi gers van Suriname en Curasao en de ambassadeurs en gezanten van Canada, Argentinië. Brazilië, Mexico en Vene zuela in kleine marinebootjes aan boord van de „Karei Doorman" gebracht. Vele Rotterdammers hadden zich langs de kade opgesteld om in de stromende regen de komst van de Koninklijke fa milie af te wachten. Honderd matrozen van de „Jacob van Heemskerk", een lichte kruiser, die tezamen met de ..Ka- rel Doorman" en de onderzeebootjager „Jofcan Maurits van Nassau" naar de West voort, vormden de erewacht. Ook de marinierskapel stond aangetreden. Tegen half drie arriveerde de Konink lijke stoet en weerklonk het „Wilhel mus" over de kade. Koningin Juliana en de Prins in Admiraalsuniform, in specteerden daarop de erewacht en on der het gejuich van de vele belangstel lenden begaf het gezelschap zich aan boord van de „Stad Rotterdam". Aan boord van ons vliegdekschip werdert de hoge gasten ontvangen door Schout bij Nacht J. Willinge. commandant van het smaldeel, en door Kapitein ter zee C. Slot. com mandant van de „Karei Doorman". De aanwezige gasten en de officie ren van de oorlogsschepen werden vervolgens aan het Koninklijk Paar voorgesteld. Tegen drie uur gingen alle gasten van boord en even later volgden ook de Koningin en de prinsesjes, die op de „Stad Rotterdam" het anker lichten van de „Karei Doorman" verder gadesloe gen. De bemanningen van de schepen joelden, toen de Koningin en de prinses jes de oorlogsbodems passeerden en het geschut van de „Karei Doorman" vuur de 35 saluutschoten af. Tegen half vier stapten Koningin Juliana en de drie prinsesjes weer aan wal. Intussen maak te zich het smaldeel vérder gereed voor de afvaart. Het was vier uur, toen de schepen langzaam de Waterweg opstoom- den. Het regende nog steeds toen het talrijke publiek met natte en zware jas sen en doorweekte en lekkende hoeden de overvolle trams en bussen bestormde. De reis van het smaldeel, dat zeer toepasselijk smaldeel „Antillen" js ge naamd, zal ongeveer vier maanden du ren. Ook een aantal journalisten vaart mee. H. M. Koningin Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard inspecteren de erewacht op het Willemsplein te Rotterdam. De commissie voor on-Argentijnse ac tiviteit, de z.g. Visca-Decker-commissie. heeft gisteren de communistische krant ,,La Hora" verboden, omdat het blad het decreet had genegeerd waarbij alle kran ten en tijdschriften werd opgedragen in de kop van de voorpagina 1950 als het jaar van San Martin (Argentijns bevrij der) aan te duiden. Het parlementslid Visca verklaarde, dat het blad door de commissie verbo den was op grond van anti-Argentijnse activiteit. Onlangs heeft La Hora in een artikel verklaard, dat deze commissie, welke een onderzoek instelt naar de^ fi nanciële bronnen van de tegenstanders van generaal Peron, een vijand van de vrije pers is. Is maarschalk Stalin groter dan maar schalk Tito? Wie dat weet vertelle het aan madame Tussaud's, want dat is het probleem, waarmee de deskundigen van Engelands beroemde wassenbeeldenmu seum op het ogenblik worstelen. Het mu seum heeft fraaie beelden naar 't leven van de twee communistische tegenstan ders, doch men geeft toe, dat de cen timeter, die het model van Stalin groter is dan het model van Tito, slechts het resultaat van giswerk is. Tussaud's beeldhouwers zeggen, dat zij herhaaldelijk naar het Kremlin om Stalin's maten hebben geschreven, doch nooit is een antwoord ontvangen. Toen Stalin in 1936 voor de eerste maal in het museum tentoongesteld werd, was hij 1.80 m. lang. Doch nadat in 1939 foto's van de Russische maar schalk in de pers waren verschenen, ter gelegenheid van de ondertekening van het non-agressie pact tussen Rusland en Duitsland, kortwiekte Tussaud hem stilletjes met 7.5 cm. Tito, die in het museum met zijn rug naar Stalin staat, werd in 1948 gemodel leerd. Hij zond zijn maten en 'n fonkel nieuwe uniform, compleet met poplin zijden overhemd met het monogram tt, en een sierlijke ministerssteek, die niet door het museum gebruikt werd. Tito vertelder dat hij 1.71.5 m. lang was en hij gaf verder de maten van zijn boord, schoenen, hoed en handschoenen. Zelfs deelde hij het museum mede, dat zijn haar kastanje-bruin was en zijn ogen blauw-grijs. „De*maarschalk werkte prettig mee. Ik geloof; dat hij die nieuwe uniform, speciaal voor ons liet maken", vertelt Reginald Edds, de perschef van het museum. Aan de gestalte van Stalin had men niet zoveel houvast. Men schatte zijn afmetingen maar en stak hem in een khaki-kleurige lange jas en laarzen en plaatste hem in de zaal van de moderne heersers onder de staatslieden. Madarpe Tussaud's, dat in 1757 te Pa rijs geopend werd en in 1802 naar Lon den kwam, heeft aan de kranten ver zocht om hun lezers te vragen alle bij zonderheden op te geven, die zij over de lengte van Stalin weten. ..Een aantal lezers denkt zelfs, dat Stalin maar 1.65 meter haalt", zegt Edds. Mgr. Antonio Santin, de bisschop van Triëst, heeft de Joegoslavische bezet tingsautoriteiten van het vrije gebied er van beschuldigd, dat zij de Katholieke Kerk nog steeds op meedogenloze wijze vervolgen. In zijn Nieuwjaarspredikatie in de kathedraal van San Giuste in Triëst zei Mgr. Santin: „Onder het mom van een verzoenende houding, die louter schijnheiligheid is, wordt de meedogen loze vervolging van de Kerk voortgezet". De jongste uiting van de vervolging was het verjagen van de paters uit het klooster van Strugnano in Istrië, ver klaarde de bisschop. Hij voegde er aan toe: „De vervolgers dulden geen wa penstilstand en gaan voort een land, dat in opperste ironie vrij genoemd wordt, wreed te kwellen. Zij gaan er mee voort voor de ogen van de beschaafde volken, die beloofd hebben ons te zullen be schermen en verdedigen." De Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Sjaret, heeft in het parle ment verklaard: „Wij zijn vast besloten de status van Jeruzalem als hoofdstad van Israël te waarborgen". Alle plannen voor Jeruzalem van de Israëlische rege ring waren volgens Sjaret gebaseerd op de erkenning van het bijzondere karak ter van Jeruzalem, waar zich plaatsen bevonden, die Heilig waren voor andere landen. Dit belastte Israël met bijzon dere en permanente verantwoordelijk heden en het land was bereid deze ver- antwoordeljjkheden op zich te nemen. De minister zeide verder: „Ik geloof niet, dat wij een ernstige poging tot uit voering van het plan van de Algemene Vergadering der V.N. tot internationali satie van Jeruzalem behoeven te vrezen. Het is thans niet meer de vraag wat het lot van het Joodse deel van Jeruzalem zal worden. Dat lot is al bezegeld." Het was volgens Sjaret thans de vraag hoe Israël en de V.N. volledige overeenstem ming met betrekking tot de Heilige Stad konden bereiken. Israël zou met alle macht streven naar een oplossing door middel van overeenstemming. De prinsesjes Irene. Margriet en Beatrix weg naar de „Karei Doorman." Ach ter hoar burgemeester Oud. Uit gewoonlijk betrouwbare bron ver neemt Reuter, dat Anton Storch, de West-Duitse minister van Arbeidszaken, de Griekse regering in een brief heeft verzocht een geheel nieuwe hoogoven te aanvaarden, in plaats van hoogoven nr. 5 van de vroegere Herman Goering- fabrieken te Watenstedt-Selzgitter. Deze hoogoven is bestemd voor ontmanteling en zou als herstelbetaling aan Grieken- ladn worden geleverd. Men verklaart, dat de ontmanteling een gehele groep hoogovens waardeloos zou maken. Inmiddels zijn de ontmantelingswerk zaamheden voortgezet, die door de Brites autoriteiten kort voor Kerstmis waren stopgezet. De regering van Noord-Rijnland-West- falen heeft de vorige week een derge lijk plan aangekondigd, door voor te stellen een nieuwe machinefabriek aan Joegoslavië te zenden, in plaats van een bestaande fabriek van de „Bochumer Verein". Het eerst genoemde voorstel vormt ene poging om de ontmanteling van de staalfabrieken geheel tegen te gaan Een woordvoerder van de Oost-Duitse regering heeft gisteren verklaard, dat minister-president Otto Grotewohl zich van zijn vrouw heeft laten scheiden en met zijn secretaresse in net huwelijk is getreden. Deze bekendmaking valt samen met het feit, aat Grotewohl door zijn ver schijnen op de officiële nieuwjaars receptie in Oost-Berlijn de berichten, volgens welke hij „weggezuiverd" zou zijn gedementeerd heeft. In sommige Duitse kringen meent men, dat Grotewohl's gewezen echtge note zelfs niet van deze scheiding in kennis is gesteld Zij arriveerde ver leden maand in Brunswijk (Westelijke zone) om familieleden te bezoeken en gaf bij die gelegenheid te verstaan, dat zij niet naar de Russische zone zou terugkeren. Met het speciale K.L.M.-vliegtuig dat hem uit New York haalde, is de Sjah van Perzië gisteren van zijn bezoek aan de V.S. in zijn land teruggekeerd. 150.000 juichende burgers bereidden hem een daverend welkom: zijn leger gaf een saluut van 21 schoten en toe stellen van zijn luchtmacht lieten ten groet de vleugel zakken. De Sjah werd begroet door vijf van zijn broers, le den van het kabinet, de militaire chefs en het corps diplomatique. Nadat twee schoolmeisjes hem bloemen hadden overhandigd, reed de Sjah door de vol le, met vlaggen versierde straten naar zijn paleis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1