Kader der K. V.P. momenteel te zwaar belast EPIC "DE noorman: DE WERELD ROND Is Butlin-kamp geen Butlin-kamp? t irriYr Geheimzinnige en on wellevende Rus GESTREMD LUCHT VERKEER ZANDVOORT FAMILIE- EN MASSABADPLAATS Slechts 3m H.A. industrieterrein Spreiding van werkzaamheden over twee jaar In uitbreidingsplan 1050 woningen geprojecteerd LllUJL V U DINSDAG 3 JANUARI 1950 PAGINA 3 Vaart tweemaal Nederlands schip aan ZIEKENFONDSPREMIE ONGEWIJZIGD Hoofd Inspectie belastingen Ambassadeur van India prijst Amsterdam Hulplandwachter krijgt 5 jaar Paushulde te Leiden BANKDIRECTEUR IN ARREST „Oranje" Woensdag in Amsterdam mm ZEER INTENSIEF GEBRUIK VAN DE WEGEN DE LUGUBERE VONDST TE UITHOORN Gebeente geen bewijs voor misdaad Indonesische postzegels BRANDWEER STOND MACHTELOOS Geen druk op waterleiding en slechte slangen Mr. M. H. Hartog overleden De import ven crème Wedgwood- aardewerk is van heden af VRIJ! N. F. VAN GELDEIl Co., AMSTERDAM Verbetering in machinaal melken? Vrije prijzen voor gedroogde Zuidvruchten en bananen Dr. Plesman in observatie EMIL JANNINGS OVERLEDEN 'n TIP VAN BOOTZ GEDWARSBOOMDE (Eigen bericht) Het party bestuur van de K.V.P. is van oordeel, dat het kader der party door de jaarlijks terugkerende menings- peiling, landelijke kaderdagen in Rol- duc, partyraadsvergaderingen en par tycongres te zwaar belast wordt, waar door de belangstelling voor al deze ge beurtenissen daalt. Het stelt zich voor bepaalde werkzaamheden over twee jaar te spreiden, zodat bijvoorbeeld het ene jaar landelijke kaderdagen in Rolduc worden georganiseerd en het andere jaar het partijcongres. In de partij raadsvergadering van 17 en 18 Februari in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht zal deze aangelegenheid behandeld wor den. Door een wijziging in het Algemeen Reglement hoopt men een regeling in de boven omschreven zin tot stand te brengen. De wijziging houdt in, dat de Partij voortaan „tenminste éénmaal in de twee jaren in congres bijeenkomt en het Partijbestuur het tijdstip be paalt, waarop dat gebeurt". Door een beperking van de landelijke activiteiten der Partij komen dan tevens gelden vrij voor de exploitatie van het Centraal Vormingsinstituut. Het voorstel tot stichting van dit instituut zal eveneens op de partijraadsvergadering worden ingediend. Het bestuur wenst voor het Centraal Vormingsinstituut een bedrag van ƒ32.000 uit te trekken. Men zal zich in Februari tevens moe ten uitspreken over een aantal voorstel len, die door de afdelingen zijn inge diend. Zo het voorstel van de kring 's-Gra- venhage om de benoeming van een Ne derlandse gezapt in Spanje te bevorde ren. In zijn prae-advies verwijst het partijbestuur deze zaak naar de com missie van advies. De kring Maastricht dringt er op aan, dat bij een nieuwe oproep van oorlogsvrijwilligers deze in de door hen verworven rang worden hersteld. Het partijbestuur deelt deze opvatting ten volle. De agenda der Partijraadsvergadering vermeldt voorts nog de vaststelling van het Provincieprogram 1950. In dit pro gram wordt er sterk op aangedrongen, dat het provinciaal bestuur rekening zal houden met de waarde van de gods dienst en de godsdienstige instellingen. Het program staat samenwerking der De 250 ton metende uit Delfzijl afkom stige Nederl. kustvaarder „Limfjord" is in de Deense wateren op Oudejaarsavond vlak voor middernacht tussen kaap Arcona en Bornholm twee keer in aanvaring ge weest met een Russisch schip. De eerste keer ward er geen noemenswaardige schade aangericht, doch toen het Nederlandse schip, teneinde de aandacht te trekken, seinen gaf en zijn zoeklichten in werking stelde, reageerde het Russische vaartuig door onverwacht de verkeerde kant .uit te varen. Hierdoor werd de „Limfjord" ten tweeden male geramd, waarbij haar wand werd ingedrukt en het roer beschadigd. Hierna stoomde het Russische schip volle kracht vooruit en verdween. De Neder landers konden de naam van het schip niet vaststellen. De „Limfjord" heeft zes uur stuurloos rondgedreven en wat water bin nengekregen, maar werd tenslotte door een Duits schip een Deense haven binnenge sleept. Volgens de Nederlandse gezagvoer der was de brug van het Russische schip verlaten. Aan boord van de „Limfjord" bevond zich een bemanning van vijf koppen. Nie mand kreeg enig letsel. Het schip was ge laden met stukgoederen op weg van Gdynia naar Denemarken. Naar blijkt uit een beschikking van de minister van Sociale Zaken wordt de premie voor ingevolge het ziekenfondsen- besluit verplicht verzekerden gehand haafd op 3.6 pet. Zoals bekend, moet de werkgever de helft van deze premie van het loon van de werknemer inhouden. Het werknemersaandeel in de zieken fondspremie blijft dus 1.8 pet. De maxi mum inhouding bedraagt voor 1950 res- Pectieveiyk voor maandlonen van f 260 af. voor weeklonen van f 60 af en voor daglonen van f 10 af, f4.69, f-1.08 en f 0.18. K-B. is de hoofdinspecteur-titulair Rijks Belastingen. F. T. Pesman, f°°id VaY de inspectie der belastingen ®e^°'D^enoemd tot hoofdinspec- j l'ks Belastingen, hoofd van de inspectie der belastingen t.e Amster dam. In edh radiorede voor India en Zuid- oost-Azië bracht de ambassadeur van India in ons land, dr. M. S. Mehta, hul de aan Indonesië en Nederland voor de wijze waarop zij hét Indonesische pro bleem oplosten. Amsterdam, aan welke stad hij de vo rige week een bezoek bracht, noemde dr. Mehta „een stad met een ziel en een geweten De ambassadeur was diep on der de indruk van de geestkracht van de Amsterdamse kunst, godsdienst en Persoonlijkheid, die de geschiedenis der stad hebben verrijkt en aan het Neder landse volk de kracht hebben gegever. zijn welvaart en vrijheid te herwinnen. He 32-jarige Amsterdamse ex-hulp- landwachter P. C. is door het bijzonder gerechtshof tot 5 jaar met aftrek van Voorarrest veroordeeld, omdat hij in 1944 als „onderschaarleider bij de land wacht" de vijand hulp had verleend by het opsporen, arresteren en verhoren van personen, die joodse landgenoten hadden helpen onderduiken. De vereniging „Katholiek Leiden" belegt morgenavond in de Stadsgehoor zaal te Leiden een plechtige bijeen komst, die bedoeld is als een hulde a9n Paus en Bisschoppen by gelegen heid van het Heilig Jaar. Deze Paus- Ulde zal door vele burgerlijke en Ker- autoriteiten, onder wie de pau- hjk internuntius, mgr. Paolo Giobbe, °rden bijgewoond, en deze avond zullen Paul de Waart di»- pater D. A. M. Goossens O.F.M., w0n<Tur van de Charitas-missie, het liisti voeren> terwijl de muzikale om- verz°rgd zal worden door een en ngd koor van de St. Petruskerk v«n fir-Alma Mater-koor onder leiding het t ü,em Mizée. Dit laatste zal o.m. Deum van Verdi uitvoeren. gemeenten voor, wenst de bevordering van industrialisatie en industrie-sprei ding en legt vooral de nadruk op de so ciale zorg. Het vraagt van het provinciaal be stuur, dat het bij de vaststelling van de tarieven der provinciale nutsbedryven rekening houdt met de belangen der grote gezinnen en de medezeggenschap van het personeel in dienst der provin ciale bedreven wèl zyn aandacht schenkt. Zaterdagmorgen zijn de directeur en drie employé's van de „N.V. Oudewater- sche Bank" gearresteerd op last van de officier van Justitie te Rotterdam in verband met manipulaties bij de effec tenregistratie. De positie van de beleg gers bij de „N.V. Oudewatersche Bank" zou door deze arrestaties niet in het geding komen. In de loop van Zondag zijn de gearresteerden in vrijheid gesteld, behalve de directeur mr. C. H. V. Het motorschip „Oranje" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" wordt vannacht met 900 passagiers aan boord uit Indonesië in de haven van Amsterdam verwacht. Met de ontsche ping zal, behoudens onvoorziene om standigheden, Woensdagmorgen om ne gen uur worden begonnen. Volgens recente publicaties van het Centraal Bureau voor ue Statistiek zijn de drukste wegen, die met personen auto's worden bereden, achtereenvolgens de wegen Den HaagRotterdam, Utrecht De Bilt en AmsterdamBussum. In drie jaar tijd is de verkeersintensiteit hierop twee en een half a driemaal zo groot geworden. Gedurende het laatste jaar is op eerstgenoemde weg het ver keer met twintig pCt., op de beide andere wegen met tien pCt. toegenomen. De drukste wegen, met autobussen be reden, zijn resp. Arnhem—Velp, Utrecht Velp, UtrechtDe Bilt en Linne Maastricht. De wegen met het drukste vrachtvervoer zijn de wegen Utrecht De Bilt, RotterdamZwijndrecht en Den HaagRotterdam. In drie jaren tijds is hier de gebruiksintensiteit ander half tot tweemaal zo groot geworden. De wegen, waarop de meeste motorrij wielen rijden, zijn die van Utrecht naar De Bilt en van Arnhem naar Velp. Voor de gewone rijwielen is deze volgorde juist omgekeerd. Het aantal wielrijders is drie a viermaal zoveel als in 1946. In 1948 was de verkeersdrukte van motorrijwielen en personenauto's onge veer anderhalf maal die van vóór de oorlog, van vrachtauto's 1.7 en van fiet sen 0.9 maal die van 1938. Voor 1949 zijn deze verhoudingen nog niet bekend. Volgens mededelingen van de districts commandant der Rijkspolitie in de pro vincie Utrecht is er voorshands geen reden om aan te nemen, dat de vondst van een geraamte onder de vloer van een huis aan de Kromme Mijdrecht in Uit hoorn een oude misdaad aan het licht zou hebben gebracht. Het huis beter misschien gezegd krot waaronder het geraamte werd gevonden, is tot voor kort bewoond ge weest door een oude man, die niet meer wel bij het hoofd was. De man is enkele weken geleden gestorven en omdat de woning totaal vervuild was, werd beslo ten haar af te breken. Hierbij zijn delen van een geraamte gevonden, onder andere een gedeelte van een schedel. De betrokken Justitie- autoriteiten en ook de politiedeskundige dr. Zeldenrust hebben ter plaatse een onderzoek ingesteld. Hoewel nog geen volledig resultaat van dit onderzoex vast staat, is toch wel gebleken, dat het gebeente ten minste vijftien jaar oud is. Van een recente misdaad zo er al van misdaad gesproken mag worden is dus geen sprake aldus de dis trictscommandant. Het is niet uitgesloten, dat de oude man, die vroeger op het kerk hof in de omgeving heeft gewerkt, de beenderen vandaar heeft meegenomen als curiositeit. Aan de z.g. Philatelistenloketten der Post kantoren zullen van de Indonesische fran keerzegels van dg „Bouwkunstserie'' de vol gende waarden verkrijgbaar worden ge steld: 15. 20, 25, 30, 40, 45, 50, 60 en 80 sen en 1 rupiah. De verkoopsprijs van deze ze gels in Nederlande munt bedraagt resp. 15 20, 25 30, 40. 45, 50, 60 en 80 cent en 1.—. Toen de souvereiniteit aan Indonesië werd overgedragen vierde ook India deze gebeurtenis met een korte plechtigheid, waarbij Pandit Nehru het woord voerde. De Nederlandse ambassadeur in India, de heer A T Lamping, ziet men onder zijn hoorders op de eerste rij. Een felle brand heeft Maandagavond omstreeks zes uur gewoed in de garage van het transportbedrijf Tiggelaar te Winschoten. De brand werd ontdekt door een zoon van de heer Tiggelaar, die een hevige explosie hoorde. Weldra was de garage één vlammenzee. Perso neel van het bedrijf en enkele buren slaagden er in één van de twee in de garage gestalde trucks uit het bran dende perceel te slepen. De blussings- werkzaamheden van de Winschoter brandweer faalden, doordat er te weinig druk op de gemeentelijke waterleiding stond, terwijl tevens enige slangen het begaven. In Den Haag is op 82-jarige leeftijd over leden mr. M. H. Hartog, oud-rechtskundig adviseur van de Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland (B.B.N.). Sfoctn cvecGuna COT. -."„.OOWt. 1:00.0 50. Toen de achtervolgers de deuropening van de herberg van de Gele Lotus bereikten, zagen zij de Noorman door de nauwe straat wegrennen. Hij hoorde hun stemmen achter zich en spande zijn uiterste krachten in om weg te komen. Zij mochten hem onder geen voortvaar de in handen krijgen; de dingen die hij te weten was gekomen, konden de gehele toekomst van China wijzigen. Het lot van de keizer en zijn volk hing er thans van af of hij Ming en z'n mannen er tijdig van in kennis kon stellen. Over wat er daarna gebeuren moest durfde Eric op dat moment nog niet te denken. De moeilijkheden waar hij thans in verwikkeld was waren reeds voldoende om z'n aandacht volkomen bezig te houden. Hij had de hoek van de straat nauwelijks bereikt en hoorde de snelle voetstappen van zijn achtervolgers steeds nader komen, toen een schel gefluit plotseling zijn oor trof. Zich omdraaiend zag hij in de schaduwen het geagiteerde hoofd van Tai, die hem driftig wenkte. Haastig mijn vriend," fluisterde de kleine filosoof opgewonden, de verwonderde Noorman meetrekkend. „Ik zag vanaf de zolder uw eh terugtocht. Ah, maar de wijsheid weet haar pad te kiezen. Ik liet de schurkachtige waard in dc steek om u'te hulp te snellen. Ziehier," hij duidde op een donkere vorm, welke Er'c nadertredend als een ossenkar herkende „dit vond ik onbeheerd staan. Een vingerwijzing der goden, nietwaar. Snel, stijg in, opdat wü deze omgeving, welke geen denken waardig is, ontvlieden." In het begin van de straat klonken schelle stemmen en het volgend ogenblik zag Eric Baldon's gestalte uit de schaduwen opduiken. Hij aarzelde geen seconde. Reeds had Tai de zweep over de ossen gelegd. Nu, terwijl Eric op de plompe kar sprpr.g. prikte hij de dieren in de lenden, onderwijl een stortvloed van aanmoedigende kreten over hen uitstortend. Geschrokken sprongen zij vooruit en het laatste wat de achtervolgers waarnamen was een voortschietende kar en het hotsende geluid van zware wielen over de ongelijke weg. Toen versmolt alles met de duisternis cn alleen Tais stem was nog even hoorbaar: O Too; hier wordt de wijsheid door een os geleid Advertentie WEDGWOOD General Staffordshire and Wedgwood Warehouse Prins Hendrikkade 25—27 Van Baerlestraat 40 (Van onze correspondent) Anne Bagema, een boer uit de ge meente Workum, heeft een verbetering aangebracht in het machinale melken, welke hem een productie oplevert, die twintig procent boven de normale ligt. Zijn uitvinding geeft een aanzienlijke tijdsbesparing en vraagt een minimum aan arbeidskracht. Deskundigen heten zich zeer prijzend over de door hem be reikte resultaten uit. Verwacht wordt, dat de machine van Bagema binnen niet al te lange tijd op de markt wordt ge bracht Met ingang van 1 Januari 1950 zijn de maximum-verbruikersprij zen voor abriko zen, bananen, dadels, krenten, rozijnen, tutti-frutti, gedroogde peren en gedroogde pruimen opgeheven. Ngar wij vernemen, is dr A. Plesman. president-directeur van de K.L.M., die lijdende is aan een oogontsteking, voor enige dagen ter observatie opgenomen in de neurologische kliniek St. Ursula te Wassenaar. Emil Jannings, toneelspeler van for maat, maar vooral door de film inter nationaal bekend geworden, is, 63 jaar oud, te Zinkenbach am Woifgangsee in Oostenryk overleden. Jannings was in Zwitserland gebo ren, maar al jong naar Duitsland ver huisd. Bij Max Reinhardt en diens „Deutsches Theater" in Berlijn begon zijn roem. Toen had hij evenwel al veertien jaar lang over de planken van allerlei kleine theatertjes gezworven. Bij Reinhardt ontdekte de film hem. Met Lodew. XIV in „Madame Dubarry" én met Hendrik VIII in „Anna Boleyn" was zijn naam in de filmwereld wei gevestigd. Natuurlijk verhuisde hij toen naar Hollywood, waar hij vier jaar lang gevierd werd om films als „The way of all flesh", „The street of sin", „The sins of the fathers", maar dat hij de rug toekeerde, toen men er tot de spreken de film over ging. „Daar wordt te veel in gepraat", zei hij. „Het is een al te goedkoop vervangingsmiddel voor het toneel". Dat belette hem niet om een jaar later in Duitsland in een spreken de film op te treden, dat was „Der blaue Engel" waarmee Mariene Dietrich Advertentie ,,'n Goed Nieuwjaar", dat wens ik U allen, Laat niemand Uw stemming vergallen. Als ge nipt aan 'n glas, Dan merkt ge alras: „TIP VAN BOOTZ" zal U 't beste bevallen. Inz. Hr. F. P. H„ Bl'daal, ontv. 1 fl. TIP Emil Jannings beroemd werd. Dat was omtrent de tijd, dat hij op een tournée door Nederland met Mirabeau's „Les affaires sont les af faires" (in Duitse vertaling) verklaarde, dat toneelspelen hem toch nader aan het hart lag dan optreden voor de film. Dat belette hem niet om ongeveer ieder jaar een film te draaien. De bekendste daarvan zijn „Traumulus" en „De Heer ser". Hij trok zich ook niet terug, toen het Nazi-regiem de zaken in Duitsland regelde. Hij liet zich zelfs benoemen tot „Staatsacteur" en „Senator vqor de Cul tuur", aanvaardde de „ere-ring van de Duitse film" en de „Mussolini-beker. In de oorlog speelde hij de titelrol m „Oom Kruger". Na de oorlog werd hem het spelen verboden. In 1946 is hij voor een denazificatie-hof gezuiverd, in 1947 werd hij Oostenrijks onderdaan. Veertien dagen is Emil Jannings ziek geweest. Donderdag is hij katholiek ge worden. Gisteren landde op het vliegveld van Neurenberg een K.L.M.-Dakota, hetgeen het begin betekent van een regelmatige dienst op deze Beierse stad, door K.L.M. en Sabena te onderhouden. Drie vluchtelingen int Tsjechoslowa- kije, die bij hun vlucht een Tsjechische douane-officier hadden neergeschoten, zijn gistermorgen door de Oostenrijkse politie gearresteerd en aan de Russische autoriteiten uitgeleverd. De Australische regering heeft aan Joe goslavië en Roemenië voorstellen gedaan betreffende de vestiging in Australië van 25.000 Griekse kinderen, die zich op het ogenblik in verschillende landen van Oost-Europa bevinden. De minister van Buitenlandse Zaken, Percy Spender, ver. klaarde hieromtrent, dat de Joegoslavi sche minister van Buitenlandse Zaken heeft goedgevonden de kinderen, welker ouders zich reeds in Australië bevinden, naar dat land te laten gaan. De Roemeense regering heeft niet ge reageerd op het Australisch voorstel. Pandit Nehroe, de eerste minister van India, heeft het woord gevoerd op de jaarvergadering van het Indische weten schappelijke congres in aanwezigheid van talrijke buitenlandse geleerden, on der wie het echtpaar JoliotCurie. De minister verzocht de geleerden en tech nologen van de gehele wereld zijn land te hulp te komen bij het opvoeren van zijn levensstandaard. De Franse geleerde Georges Claude, die wegens collaboratie met de Duitsers tot levenslange gevangenisstraf was ver. oordeeld, is gisteren onder borgtocht vrijgelaten. Aan Claude was ten laste gelegd, dat hij de Duitsers geholpen had bij het vervaardigen van vliegende bom men. De straf van deze tachtigjarige ge leerde was onlangs reeds verlaagd tot tien jaar. Wegens de slechte toestand van zyn gezondheid zal het koning Gustav van Zweden niet mogelijk zijn op 11 Januari de plechtige opening van het parlement bij te wonen. Hij zal bij deze plechtig heid door kroonprins Gustav Adolf ver vangen worden, die voor die gelegenheid als regent zal fungeren. De Poolse generaal Micczyslaw Wong- rowski is uit zijn ambt van directeur van de politieke opvoeding in het Poolse leger ontheven. Wongrowski was vroe ger Pools militair attaché te Londen. Hij zal bij het reservekader worden inge deeld, waar hij zich aan politieke werk zaamheden buiten het leger zal wijden, aldus een regeringsmededeling. Honderden Italiaanse boeren hebben gisteren in kleine groepjes tal van boer derijen in de Po-vallei bezet. 25 perso nen werden door de politie gearresteerd, die met jeeps was toegesneld om de in vasie van de landerijen tegen te gaan. Advertentie Wanneer verkoudheid de ademhaling belem mert, maakt MENTHO-REX Verkoudheidszalf de luchtwegen weer vrij. Men schrijft ons: In Zandvoort is men enigszins ver wonderd over de bezwaren, welke thans opnieuw door landelijke jeugdorganisa ties worden ingebracht tegen de stich ting van een groot vacantie-verblijf voor 1500 personen in Zandvoort. De aldaar gangbare mening kan in de volgende punten worden samengevat: 1. Men bestempelt deze plannen ten onrechte met de naam Butlin-kamp. De heer Butlin zal de eerste zijn om toe te geven, dat de plannen van de Neder landse architecten niet te vergelijken zijn met die van zijn „camps", die een semi-permanent karakter dragen. Het gebouwencomplex te Zandvoort vol doet aan alle eisen van soliditeit, welke aan permanente gebouwen langs de kust worden gesteld. Het kan vergeleken worden met hotel-bouw. 2. De opzet van de Zandvoortse plan nen is meer in overeenstemming met de eisen van versobering, welke men nu gedwongen is ook aan hotel-bouw te stellen. Een hotel van de traditionele vorm en inrichting kost momenteel 16000 per bed, waardoor exploitatie onmogelijk rendabel is te maken. De hotel-gasten zullen hun eisen dus moe ten verminderen om tot aanvulling van het grote tekort aan hotelaccommodatie te komen. Dit tekort is geen Zandvoorts verschijnsel, maar doet zich in het ge hele land voor. In Amerika heeft men deze versobering reeds lang ingevoerd, men kent daar bijvoorbeeld apparte menten-hotels, welke comfortabel doch niet luxueus zyn. Dit beginsel wordt ook in de Zandvoortse plannen doorge voerd en daardoor kunnen de kosten worden teruggebracht tot ƒ4000 per bed. 3. Het is een algemeen verschynsel, dat de exploitatie van een hotel-op-zich niet rendabel is te maken. In grote bad plaatsen kent men dan ook de zoge naamde horizontale exploitatievorm, waarbij in één onderneming zijn onder gebracht zowel de verlies gevende hotel exploitatie als de beter renderende be drijven: café's, restaurants, amuse mentsinrichtingen e. d. In deze zin zal ook in het Zandvoortse vacantie-ver blijf (men noemt het geen Butlin-kamp en ook geen hotel) van een horizontale exploitatie kunnen worden gesproken. 4. Als men aan het onder 2 en 3 ge stelde niet wil voldoen, zullen er de eerste jaren in Zandvoort geen hotels en aan verwante bedrijven worden gesticht. Zandvoort zal dus gedoemd zijn een gehavende badplaats te blijven en daar mede zijn de belangen van de recreatie behoevende inwoners van Amsterdam en Haarlem niet gediend. Een burger van Zandvoort geeft hier zijn visie weer op het veelbe sproken vacantieverblijf, dat meest al met de naam van Butlin-kamp wordt betiteld. Wij hebben daaraan onlangs een niet bijzonder enthou siaste bespreking gewijd. Her hier bij gepubliceerde artikel heeft een welwillender, i.e. een apologetische toon. Daar wij het terwille van een juiste oordeelsvorming en uit hoofde van journalistieke objectiviteit nut tig vinden, dat woord en weder woord beide worden gehoord, geven wij de ons aangeboden commentaar onverkort weer, zonder echter ons reeds eerder geformuleerd oordeel prijs te geven. Wel zijn wij gaarne bereid een deel van onze bezwa ren in zoverre te laten vervallen als de feiten, waarop zij zijn ge grond, anders zullen komen te lig gen dan oorspronkelijk te voorzien was. 5. De bezwaren tegen het in dit ver blijf tot uiting komende verschijnsel van massaficering zijn erg overdreven; de horizontale exploitatie en de versobe ring, welke in de- opzet is aangebracht (de eetzaal telt b.v. 750 plaatsen, zodat de 1500 gasten daarvan in twee groepen gebruik moeten maken), maakt een zekere mate van „geleide" vacantie- besteding noodzakelijk. De individuele vryheid wordt echter op geen enkele wijze beperkt. 6. Er is nu eenmaal een grote categorie van personen, die het op prys stellen, dat hun vacantie voor hen georganiseerd wordt en die een week-zonder-zorgen een groter genot vinden, dan een op eigen initiatief ondernomen en zelf uit gevoerde vacantiereis. 7. Inderdaad kan allerwege een grote vervlakking worden geconstateerd en het is goed. dat de jeugdbeweging daar tegen ageert. Met een protest-actie als tegen het Zandvoortse vacantie-verblijf bereikt men het gestelde doel niet (be seft men wel de mogelijkheden tot cul turele verheffing, welke een dergelijke onderneming biedt?). 8. De vervlakking is een maatschap pelijk verschijnsel, dat nog in de hand wordt gewerkt, bijvoorbeeld door de zouteloze nonsens-programma's van de radio (negen heit de klok, moeder s pa- rapluie en bontedinsdagavondtrein) Welke actie voeren de jeugdorganisaties daartegen? By het ter visie gelegde ontwerp- uitbreidingsplan voor Zandvoort zijn uitvoerige toelichtingen gevoegd; hier aan wordt het volgende ontleend: Zandvoort blijft tengevolge van zijn ligging een „massa-badplaats" met over wegend eendaags bezoek, waar de be volking van Amsterdam en Zuid-Kenne- merland des Zondags en in de zomer- vacantie haar ontspanningsgelegenheid moet vinden. Daarnaast behoudt Zand voort zijn functie van „familie-bad plaats" met meerdaags bezoek. De be hoeften voor beide soort badplaatsen zyn verschillend, maar dit vraagstuk kan te Zandvoort goed worden opgelost door het Noordelijk deel van de bad plaats te bestemmen vor massaal be zoek (nabijheid van spoor- en tramsta tion. aansluitend aan Zeeweg en Zand voortse laan) en het Zuidelijk deel voor de rustiger familiebadplaats (nabijheid van de duinen der Amsterdamse water- door PATRICK PURCELL Vertaling JOHANNA PERENBOOM 14. Waterford, waar de jonge mannen van ïeken eu spoorwegen dromen, waar ze, pfa„S? ,°Y<rr het weekeinde en dansen en voetbalelftallen, want hun ogen zijn niet meer bij de rivier en hun harten n;et "Beer op zee. Over de glorie van do Bei esfords gaat dc zon onder en de faam van de Malcolmsons is maar een hoofd stuk geweest, oen stralend hoofdstuk, dat al lang tot vergetelheid is vertild; en wat is er van de Meaghers gebleven 'dan een strijdvaan en een zilveren zwaard tegen een koude muur en de verrafelde herinnering aan een zilveren tong en een duistere tragische legende over voor vallen, die zich op de brede wateren van de verre Mississipi hebben afgespeeld? Waterford, Urbs Intacto, de ongerepte en onaantastbare stad, die nu vredig in de beschutte zonneschijn ligt na al het zwoegen van de drukte van bezige eeu wen, die de langzame uren verslaapt in weerwil van het gedrein van de onte vreden rivier die zucht en steunt langs zo menige verlaten kade. Waterford, de stad van de schepen, die nu de stad van de schimmen is. Voor Waterford heb ik een diepe ach ting en in mijn hart een grote deernis, maar Waterford is niet de stad, die ik liefheb. Neen, mijn stad ligt bij de helder» Nore, een gelukkige stad, die gezellig is gemaakt door de voorbijtrekkende jaren, een stad van torenspitsen en scholen en heiligheid, de rustige en hoofse stad van St Canice en St. Kieran. Een stad uit de oude tijd, die reeds haar cultuur en haar privileges had, toen Dublin nog maar een Engelse vesting aan de Liffey was en Belfast enkel een onzekere naam in de school van de toekomst. Onder de steden is Kilkenny mijn eei- ste en enige liefde, het Kilkenny van de heiligen en deugdzame groten, het Kil kenny van dc scholen en de geleerd» groten, het Kilkenny van de Confedera tie, van de Pale en Ierland's laatste ge zamenlijke inspanning om de oude dagen weer terug te brengen, die onherroepe lijk voorbij waren. En er zijn ook nog andere Kilkenny's: de oude stad van de clans, met wallen uit leem en vlechtwerk omgeven, in de dagen toen MacGiolla Pradaig vorst van Ossory was en het koningschap niet de droom van een dwaas, maar een pluk- rijpe vrucht; of het Kilkenny van de gilden, van de Shees en de Comerfords en de Rothes, de zonderlinge, benauwde stad van de Middeleeuwen, die Petro- nella van Meath, de kamenierster van Vrouwe Alice Kyteler, op de brandsta pel bracht, omdat ze haar ziel aan de duivel verkocht had, de arme Petronella van Meath, wier ongelukkige ziel geen rust vindt tot op de oordeelsdag. En verder was daar het Kilkenny, dat van vreugde schreide, toen het Rinuc- cini, de nuntius van de Paus, die uit Rome was gekomen, begroette, een Kil kenny waar de harten heftig sloegen voor geloof en vrijheid, toen het hem door Irishtown zag rijden om in de Sint Canicekathedraal te gaan danken voor zyn behouden aankomst en niemand wist, dat de paarden van Cromwell nog eens in het schip van dezelfde kathe draal zouden staan stampen en hinniken. Hier ging Jonathan Swift op 6chool, mpt zyn scherpe en bewolkte brein, en Congreve, om wiens vrijpostige blijspe len heel Engeland lachte, en de edele Berkeley, de bisschop en wijsgeer. Hier daalde de liefde over Tom Moore, de gladde rijmer, die toch zo menige snaar in onze Ierse harten doet klinken, Tom Mooré die naar zijn Bessie dong en haar voor zich won ir. dat betoverde land ginds langs de rivier, voorbij de klaar weerspiegelde Ormonde-torens. En in later dagen onderwees hier ook Sheehy-Skeffington, die om de gril van een dwaas in Dublin sterven moest, en dat vrolijke Jantje-plezier, Tom Mac- Donagh, die vallen zou voor een execu- tiepeleton en wiens gebeente in de onge bluste kalk zou verteren, omdat hij naar een zekere Pearse geluisterd had. Een aloude stad, Kilkenny, een stad die haar oude dag met ere draagt en niet verslonst.' Een stad die geen acht slaat op de Tijd, een stad wier herinne ringen geen dromen maar geschiedenis zijn, de met tranen overstroomde en van lachen fonkelende geschiedenis van Gael en Gall. En daarom was ik bepaald een ge lukkig man, toen ik op die Maartse Zon dagmiddag in mijn allerliefste stad kwam om er in de hurling-finale van het graafschap te spelen. Tim Donovan, stevig geklemd tussen zijn twee johge zonen, zat achter in mijn oude, maar taaie Morris; ik zelf zat aan het stuur, met naast me die altijd jeugdige en al tijd praatlustige veteraan, Malachy Cor coran. Aan Matilda, zijn vrouw, had het niet gelegen, dat Malachy ons vergezelde, want ze had met hand en tand gevoch ten om hem veilig thuis te houden, on der haar vleugels. Ze had opgespeeld en gepleit en beloofd, maar met een onbe zonnen veronachtzaming van haar drei gementen en een prachtige minachting voor haar beloftes was hij ondanks Ma tilda meegekomen. Zoals gewoonlijk stond de tong van de oude roddelaar geen moment stil. Hij moest altyd maar kankeren en kleine ren en hoe verder we van huis weg kwamen en hoe verder hij uit de scha duw van Matilda raakte, hoe levendiger en onuitstaanbaarder hij werd. „Verdorie, Doyle", was hij na een paar minuten al bezig, „je bent toch een ke rel, die het verdraaid gek gestuurd heeft. Je bent nog erger dan ik ooit gedacht had, en sakkerjen, dat wil wat zeggen. Jaren en jaren achter elkaar heb je je tot aan je nek, tot over je oren begraven m die paar roeden met koolstronken, in die boerderij van je, en nooit heb je ook maar een sikkepit gedaan om te laten zien dat er meer leven in je zat dan in een voze raap, nooit heb je iets aan sport of ontspan ning gedaan. Heb ik daar geen gelijk in, Tim Donovan? Heb ik er geen ge lijk in?" Een van de jongens giechelde. Tim Donovan hield zich gedekt en liet een vaag gebrom rond zijn Adamsappel spelen. „Ik héb gelyk, Tim Donovan. En jij weet bliksem goed dat ik gelijk heb, maar je durft het niet te zeggen uit angst om de arme omadhawn te beledi gen. Potdorie, ik heb zo'n gelijk met wat ik zeg! En nooit was er het kleinste lachje uit je te krijgen, Doyle, neen, en nooit het kleinste pestliedje. Verdomd, we waren te goed om eens iets te zeg gen!" Hij hield even op om zyn pijp aan te steken. „En nu, potverhierenginter, spook ]e al byna een week als een halve gek om de boerderij heen en grijnst en gaapt naar je eigen schaduw, alleen omdat nog grotere ezels dan jyzelf je gevraagd hebben om voor hen te hurlen!" Hij spuwde, droog. „Grotere ezels, zeg ik? Verdomd, daar kon ik nog wel eens aan twyfelen! (Wordt vervolgd) leiding). Hiertussen ligt het badplaats- centrum, dat het gehele jaar in bedrijf kan blyven. Industriële ontwikkeling is, als zijn de bezwaarlyk te combineren met bloei als badplaats, voor Zandvoort niet na gestreefd. Wel is een beperkt industrie terrein. bedoeld voor de verzorging der bevolking en om seizoenwerkloosheid op te vangen, ter grootte van 314 ha. ten Noord-Oosten van het dorp geconcen treerd. De „Corodex"-fabrieken nemen hier reeds 1 ha. van in beslag. Aanbe volen wordt slechts die industrieën te Zandvoort te laten stichten die gebruik maken van reeds te Zandvoort aanwe zige arbeidskrachten en zo mogelijk zelfs in hoofdzaak in het winterseizoen werken. Het plan geeft gelegenheid voor de bouw van pl.m. 1050 nieuwe wonin gen. pl.m. 500 middenstandswonin gen en pl.m. 250 villa's. Bij een woning bezetting van a 4 personen is er dus ruimte voor 3600 a 4000 nieuwe inwo ners. Bovendien geeft hqt voor flatwo ningen bestemde terrein aan de Noord zijde van de Zandvoortselaan nog woon ruimte voor enkele honderden inwo ners. Los van het uitbreidingsplan staat het wederopbouwplan-Friedhoff, dat de gehele kuststrook beheerst en waarin ook een aantal woningen is geprojec teerd In de zomer van 1948 werd door Ge deputeerde Staten van Noordhoiland reeds een uitbreidingsplan voor Zand voort ontworpen. Hiertegen zijn even wel verschillende bezwaren uitgebracht welke er toe hebben geleid dat een nieuw ontwerp is gemaakt. De belang rijkste wijziging is wel deze dat de aan de Julianaweg geprojecteerde school vervalt zodat de Stolbergweg niet be hoeft te verdwijnen. Het villapark - Kostverloren is ongewijzigd in het plan opgenomen. Voorzien is een doortrek king van de Emmaweg langs de Ge reformeerde kerk. Het wandelpark-Kost- verloren blijft intact. De bouw van middenstandswonin gen en villa's is geprojecteerd aan de Oostzijde van de Kostverlorenstraat en van de Brederodestraat, te beginnen aan beide zijden van de Zandvoortse laan. ongeveer ter hoogte waar nu de verlengde Dr. C. A. Gerkestraat op die laan uitkomt. De uitbreiding van de algemene be graafplaats gaat in Oostelijke richting tot nabij de spoorlyn. Ten Noorden van de begraafplaats }s een wijk voor arbeiderswoningen gepro jecteerd, die eerst tot stand kan komen als de rioolwater-zuiveringsinstallatie gereed is gekomen en daardoor de rl- oolwaterbassins opgeruimd kunnen wor den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3