AMERIKAANSE HULP GEVRAAGD VOOR DEFENSIE VAN FORMOSA Socialisten-leider Lausman ontvlucht Tsjechoslo.wakije Peter, de huisuii Het spook der werkloosheid SPOKEN IN AMSTERDAM-ZUID? PILOOT HAD EEN MAAND NODIG OM VAN ENGELAND NAAR OOST-AFRIKA TE VLIEGEN Tot hoofd en hart Zij, die vielen Het weer V.S. GELASTEN SLUITING VAN LAATSTE HONGAARSE CONSULATEN Nieuwe moeilijkheden tussen Kerk en staat? Maar kreeg dan ook twee ongelukken en maakte tien noodlandingen Geruchten over geheime overeenkomst Groet voor Nederlands smaldeel Russische manoeuvres in Baltische landen Achttien spelers voor centrale training WOENSDAG 4 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24657 Britse luchtmacht en vloot te Hongkong versterkt Per „Mitchell" Vrij veel zeezieken Represaille tegen de arrestatie van Vogeler ENGELAND ZOU GEEN ATOOM BOMMEN MAKEN Maar de Amerikaanse productie steunen Parapsycholoog over de griezelige gebeurtenissen LOVINK BIJ KONINGIN jjËÉÉM BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na &50 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run» WrtcL hoofdredacteur! W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT AOVERTENTTETARIEF 28 cents per mltftmeter- Koogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. I 1.52 per maand, f 4-55 per kwartaal. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Mc Dermott, heeft gisteravond bekend gemaakt dat het nationalistische China de Verenigde Staten heeft verzocht militaire hulp te verlenen voor de ver dediging van het eiland-bolwerk Formosa (Taiwan). Ook was verzocht mili taire, economische en politieke adviseurs te zenden. De woordvoerder weigerde te verklaren of de Amerikaanse regering een nieuwe politiek t.a.v. China overwoog of daartoe reeds zou hebben besloten. De Chinese ambassadeur zou reeds bijzonderheden over het verlenen van economische hulp aan de E.C.A. over handigd hebben. McDermott weigerde, commentaar te geven op de berichten uit Tokio, volgens welke het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken de attache's aldaar had medegedeeld, dat „het verlies van Formosa te ver wachten" was. Hij verklaarde verder niets te weten van een bericht uit Hongkong afkomstig van het (communistische) „Persbureau van nieuw-China", inhoudend dat de Verenigde Staten een geheime overeen komst zouden hebben gesloten met de Chinese nationalistische regering, vol gens welke de nationalisten hulp zou den krijgen en het strategisch gelegen eiland Formosa tot een basis zou wor den gemaakt om „het Chinese vaste land binnen te vallen en een actie te beginnen tegen de Aziatische volken". Volgens ditzelfde bericht van officiële Chinese communistische zijde zou de overeenkomst erin voorzien, dat de Ver enigde Staten 16 oorlogsschepen ter be schikking- van de Chinese nationalisti- Nadut eerst een vliegtuig wegens een storing had moeten terugkeren, steeg Dinsdag een „Mitchell"-bommenwerper van de Marine Luchtvaartdienst van het vliegveld Valkenburg op om een laat ste groet uit Nederland aan het Neder landse smaldeel te brengen, dat Maan dag de tocht naar de West is begonnen. De weerberichten waren niet be paald gunstig te noemen. Het weer in de omgeving waar het smaldeel zich zou moeten bevinden, moest al zeer ongunstig zijn. Daar de situatie echter ieder ogenblik veranderde, besloot men toch maar op te. stijgen. Inderdaad was het weer vooral in de Straat van Do ver uiterst slecht. Nadat echter East bourne aan de Engelse Zuidkust was bereikt, klaarde het aanmerkelijk op. Als positie van het smaldeel was opge geven: enkele mijlen ten Zuiden van Bournemouth. Nadat de „Mitchell" het eiland Wight was overgevlogen, duurde het dan ook niet lang, of aan de hori zon ontdekte de piloot de trotse „Karei Doorman". Spoedig kwamen ook de „Jacob van Heemskerck" en de „Johan Maurits van Nassau" in zicht Van het vliegtuig uit te zien was het enthou siasme over het verschijnen van een Nederlands vliegtuig aan boord van de schepen groot. In een ogenblik tijd was het dek van de „Karei Doorman" zwart van de manschappen, die enthousiast naar de machine zwaaiden Tussen de zakelijke uitwisseling van gegevens door werd medegedeeld, dat alles aan boord uitstekend was. Er was een behoorlijke golfslag. Doordat er nogal wat nieuwelingen op de sche pen zijn, waren er daardoor vrij veel zeezieken. sche autoriteiten zouden stellen, die ver der nog zouden worden voorzien van uitrusting voor vijf divisies troepen, ra dar-installaties en onderdelen van vlieg tuigen. Het bestuur van de Britse kroonkolo nie Hongkong heeft bekend gemaakt, dat de Britse luchtmacht spoedig zal beginnen met het houden van „uitge breide tuchtoefeningen" boven het do mein van de kolonie. Door de Britse marinelciding te Hongkong is bekend gemaakt, dat de kruiser „Kenya" zich zal voegen by twee andere Britse krui sers van het nieuwste type, die reeds te Hongkong zijn gestationneerd. Het Britse eskader zal verder nog worden versterkt met een onderzeebootjager (fregat) en met een torpedobootjager. In het begin van Maart zullen in de Baltische landen de grootste Russische manoeuvres worden gehouden, die se dert het einde van de oorlog hebben plaatsgehad. Hieraan zal worden deel genomen door legercontinger.ten van de Slavische landen en door 10.000 man van de Oost-Duitse Volkspolitie, zo meldt „Der Abend". Volgens het blad zal de voormalige generaal Hans Wulz, hoofdinspecteur van de Oost-Duitse Volkspolitie, deze manoeuvres bijwonen', vergezeld van de inspecteurs-generaal Von Witzleben en Von Weech. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit Westelijke rich tingen, tijdelijk echter veranderlijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 8.48—16.43. Maan: 17.41—10.18. Chinese nationalistische troepen oefenen op Formosa onder supervisie van gene raal Sun Li-Yen. (Links op de voor grond met de hand op de heup). Voor de centrale training van het Ne derlands Elftal, die Dinsdag 10 Januari op het VUC-terrein te Den Haag zal be ginnen, zijn 18 spelers aangewezen. Deze zullen ook Vrijdag 6 Januari te Den Haag reeds bij de inleidende bespreking aanwezig zijn. Het zijn: Kraak (Storm vogels), Saris (BW), Van der Sluis (BVV), Huybregts (BW), Potharst (Ajax), Stoffelcn (Ajax). Van der Hoe ven (Ajax). De Vroet (Feijenoord). Ter louw (Sparta), Van der Hart (Ajax), Clavan (ADO). Lenstra (Heerenveen), Steenbergen (Feijenoord), Roosenburg (Sneek), Meyer (Spartaan), Michels (Ajax), Lakenberg (Blauw Wit) en Schrumpf (SVV). Potharst, die al eerder voor het Ne derlands elftal speelde, is dus weer bij de training betrokken, evenals Laken berg. Nieuw zijn Huybregts en Schrumpf. Van het vorige lijstje zijn geschrapt de namen van Schijvenaar, Van Schijndel, Timmermans en Schaap. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat het de regering van Hongarije in een nota heeft verzocht de twee laatste Hongaarse consulaten in de V. S„ n.l. te Cleveland en New York, tegen 15 Januari te sluiten. Deze maatregel is een represaille op arrestatie van de Amerikaan Vogeler, die sinds 18 November in Hongarije gevangen wordt gehouden, beschuldigd van spionnage. Deze beschuldiging werd indertijd door Amerikaanse functiona rissen ..volkomen vals" genoemd. In de nota wordt o.a. gezegd, dat..zo lang de rechten van Amerikaanse bur gers in Hongarije zo grovelijk worden geschonden, ook de betrekkingen op ander gebied tusen Amerika en Honga- Men is momenteel bezig met de bouw van twee nieuwe kleine tribunes voor het Zandvoortse circuit. rije ernstig aangetast worden". Er was niet het minste bewijs voor de tegen Vogeler of Jacobson uitgebrachte be schuldigingen. (Jacobson. een functio naris van de Joodse hulporganisatie in Hongarije, werd kortelings uit het land gezet, beschuldigd van spionnage). Blijkbaar, zo gaat de nota verder, werd het steeds onaangenamer voor de Hongaarse regering, dat Hongaarse on derdanen contact hadden met vertegen woordigers van een vrije wereld. De nota zegt, dat de Hongaarse legatie te Washington voortaan alle consulaire plichten op zich zal moeten nemen. Bohnmil Lausman. Tsjechoslowaaks minister voor industriële zaken vóór de communistische staatsgreep en socia listisch leider, is naar Beieren uitge weken. In 1947 werd hij tot voorzitter van de sociaal-democratische partij ge kozen op het congres te Brao, ter ver vanging van Fierlinger, wie een poli tiek van collaboratie met de commu nistische partij werd verweten. Na de staatsgreep aanvaardde Lausman de functie van plaatsvervangend premier in de regering-Gottwald. Enkele dagen later nam hij ontslag als partijvoorzitter en stelde de herbenoeming van Fier linger voor. Twee maanden later trok Volgens de „New York Times" heeft de Britse regering de Amerikaanse re gering een nota doen toekomen, welke nieuwe voorstellen inhoudt voor een drielandenaccoord (Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Canada) inzake de productie van atoomwapens. De Britse voorstellen zouden volgens het blad de volgende zijn: 1. Groot-Brittannië zou er zieh toe ver binden geen atoombommen te fabriceren. 2. Londen zou er in toestemmen, dat de Britse geleerden, naar het voorbeeld van hun Canadese collega's in de Ver enigde Staten, met de Amerikaanse ge leerden samenwerken aan de ontwikke ling van het atoomwapen. 3. De Verenigde Staten zouden in ruil een voorraad atoombommen in Groot- Brittannië opslaan. 4. De Britse geleerden zouden worden uilgenodigd in de Verenigde Staten alle hun bekende gegevens over dc atoom- wetepschap mede te delen, onder voor behoud van wederkerigheid. 5. Een accoord zou worden gesloten voor een periode van 5 jaar. De familie Simpson uit Bristol bezit sinds einde Maart verleden jaar als huisdier een uil. Het was een klein, kaal, hongerig uiltje dat door een der kinderen Simpson werd gevonden. On. middellijk werd het uiltje gevoed en in een nestje van watten en warme krui ken gelegd. Peter noemden de kinde ren hem. Peter stelde de goede behan deling op prijs. Hoewel hij, toen hij groot en gezond was, volkomen bewe gingsvrijheid kreeg, bleef hij bij de Simpsons. Mavis Simpson naait, en Pe ter kijkt of het goed gaat. Zulke toneel tjes ziet men iedere dag bij de familie Simpson. hjj zich uit het politieke leven terug, „omdat zijn aanblijven de samensmel ting van de sociaal-democratische en de communistische partjj in de weg stond." Lausman heeft verklaard dat hij ge vlucht is om zijn arrestatie te ontgaan, die bevolen was, omdat hij geweigerd had lid te worden van de communisti sche partij. Zeven functionarissen van het Tsje- choslowaakse consulaat te Londen heb ben de Engelse autoriteiten om asyl als politieke vluchtelingen verzocht. Zij behoren tot de tien ambtenaren van het consulaat-generaal, die onlangs naar Praag werden teruggeroepen. Naar verluidt heeft de Engelse rege ring hun verzoek ingewilligd. Volgens onofficiële doch betrouwbare woordvoerders te Praag zou dr. Jan Belansky, secretaris van wijlen presi dent Eduard Benesj, gearresteerd zijn. Na het overlijden van dr. Benesj en het buiten de wet stellen van de natio nale socialistische partij door de com munistische regering werd aan dr. Be lansky een onbetekenende functie ge geven. Het communistische blad Rude Pravo schrijft, dat de kerkelijke geboorte-, overlijdens- en huwelijksrcgisters „het eigendom van de Staat" zijn cn zullen worden overgenomen. De bisschoppen van Tsjech oslowak ij e verklaarden op t\ November j.l. nog, dat de geestelij ken geen registers moesten bijhouden voor de staat of kerkelijke registers overdragen. Volgens dc Rude Pravo moeten burgers, die uittreksels uit de registers wensen, zich in het vervolg tot de plaatselijke autoriteiten wenden. Volgens proïessor Tinbergen dienen de maatregelen tot stabilisatie der werkgelegenheid vooral te be- Bewust of onbewust leeft in brede lagen der bevolking de angst voor massale werkloosheid. Nog vers ligt in het geheugen de grote ellende en staan uit: de geweldige morele ontwrichting, wel- a wisselende belastingtarieven (hoog ke de werkloosheid in de dertiger jaren jn tyden van voorspoed, laag in tijden heeft aangericht, toen het regeringsbe- van depressie); de lage belastingen zul- leid meer werd beheerst door de zorg voor een gave gulden dan voor een gaaf volk. Momenteel bevinden wij ons in een hausse-periode van het economisch le ven; niettemin is er sprake van lang zaam stijgende werkloosheid: vooral on der administratief personeel. Deze zal waarschijnlijk nog toenemen naarmate de demobilisatie van militairen door gang vindt, want het ziet er niet naar zal len de bedrijvigheid in industrie en za kenleven stimuleren en de hoge heffin gen zullen voorkomen, dat de bedrijvig heid in een hausse-periode een al te hoge top bereikt; b. hoge overheidsuitgaven in tijden van depressie, lage in tijden van voor spoed. Wat punt a betreft; inderdaad kan men ir, deze hausse-periode spreken van een zware belastingdruk; om evenwel te zij- uit, dat Nederland in staat zal zijn bedrijfsleven door vermin aanstonds zijn erephcht ten opzicnte J d he£Jfingen te kunnen sti- vinden! UM verband de plannen om de° indüstrialisa- ven als SevolS van de dan voor de j ria a oogde conjunctuurpolitiek noodzake- van ons land te bevorderen, plannen belastl?ngverlaging. Het tegendeel die in hoge mate urgent zijn, ook om is echter waar! onze steeds toenemende bevolking em- plooi te kunnen geven. Vergroting van Met de beheersing van de omvang der het industriële areaal brengt evenwel overheidsuitgaven wordt bedoeld de be- ook mee, dat de arbeidsmarkt, als geheel perking van de grote openbare werken bezien, zeer conjunctuurgevoelig wordt in de hausse-periode om deze tot uit en derhalve grotere gevaren voor werk- voering te brengen als massale loosheid oplevert. De angst voor massale loosheid dreigt of is ingetreden. Men werkloosheid is dan ook niet ongegrond, verruimt de werkgelegenheid dan direct In tegenstelling tot vroeger evenwel door tewerkstelling van vele werkkrach- ziet de regering de gevaren van de ten, maar ook indirect doordat het be- werkloosheid niet alleen in, maar heeft drijfsleven gestimuleerd wordt door de zij ook maatregelen genomen en nog in uitvoering van de vele orders voor voorbereiding om de werkloosheid zo- terialen e.d., welke voor de openbare veel mogelijk te beperken, anderzijds werken nodig zijn. Als bijkomstig voor- om de gevolgen daarvan zoveel als doen- deel bereikt men daarmede, dat de open. lijk jg ig verzachten. bare werken, in depressietijd uitgevoeid, In dit verband is het van belang, twee minder kostbaar zijn dan wanneer deze soorten van werkloosheid te onderschei- in een hausse-periode (de prijzen zijn den: de minder ernstige, waarbij het uit- dan uiteraard hoger) tot uitvoering ko- zicht op werk binnen korte tijd behou- men. den is gebleven en de ernstige, waarbij Bij het Rijk schijnt men de beperking de werkloosheid van lange duur dreigt der openbare werken met succes door te worden. Tot de minder ernstige rekent te voeren; de minister van Wederopbouw men de seizoenwerkloosheid, ontslag en Volkshuisvesting kon dan ook kort- wegens reorganisatie van bedrijven en geleden in de Tweede Kamer verklaren, ontslagen door economische oorzaken, dat het voor openbare werken beschik- voor zover die op kleine schaal plaats bare bouwvolume niet was verbruikt, vinden. Deze soort van werkloosheid is Doch niet alleen het Rijk, ook de an te voorzien en te overzien en zal het dere openbare lichamen (provinciën en maatschappelijk leven niet kunnen ont- vooral de gemeenten) doen grote uit- wrichten. Dit is wel het geval met de gaven voor openbare werken. We den- langdurige, uitzichtloze werkloosheid ken hierbij aan wegen, kanalen, havens, van grote groepen werknemers. industrieterreinen, scholen, ziekenhui- Welke maatregelen neemt de regering zen, electriciteits-, water- en gasbedrij- nu tegen de werkloosheid en haar ge- ven enz. De provinciën en gemeenten volgen? Daar is op de eerste plaats de dienen ten deze dan ook een politiek te binnenkort in werking tredende wet op voeren, die in overeenstemming is met de wachtgeld- en werkloosheidsverzeke. die van de centrale overheid. Op dit ring., Volgens deze wet ontvangen de punt hapert er echter nog iets. Welis- werkloze werknemers gedurende 8 we- waar is geruime tijd geleden door de ken een wachtgeld en vervolgens gedu- Regering een circulaire gezonden aan rende 13 weken een werkloosheidsuit- de lagere publiekrechtelijke lichamen kering. Deze wet treft derhalve, voor met de aansporing om de investeringen wat de gevolgen van de minder ernstige in deze hausse-periode zoveel mogelijk werkloosheid betreft, een redelijke voor- te beperken, doch deze heeft niet het ziening. beoogde effect gehad. Men had daarom Andere maatregelen betreffen meer de ^et plan ecn wettelijke regeling te directe beïnvloeding van de werkgele- treffen, waardoor van hogerhand, naar genheid en wel door stabilisering van de gelang de omstandigheden, stimulerende conjunctuur, waardoor de schommelin- °t remmende invloed op de openbare wer- gen in de werkgelegenheid tot een mini- ken van provinciën en gemeenten kan mum worden beperkt. De economische worden uitgeoefend. Een voor-ontwerp- toestand van Nederland is te zeer af. van-wet, deze materie regelende, was hankelijk van de wereldconjunctuur dan W1J g°ed ingelicht ongeveer een dat Nederland dergelijke maatregelen op Jaar geleden al gereed, doch dit is blijk- eigen houtje met enige kans op succes haar nog steeds een onderwerp van m- zou kunnen nemen. Aangenomen mag terdepartementaal overleg, worden, dat de Amerikaanse regering Het komt ons voor, dat het de hoog- maatregelen tot stabilisering van de con- ste tijd wordt, dat de Regering gereed junctuur zal nemen en dat andere rege- komt met haar maatregelen, welke voor ringen eveneens een dergelijke politiek de, de werkgelegenheid beheersende, zullen voeren. conjunctuur-politiek noodzakelijk zijn. (Van onze verslaggever) Ongeveer omstreeks de jaarwisseling begonnen in Amsterdam-Zuid vreemde, zelfs ietwat griezelige verhalen dc ron de te doen. Verhalen, die zonder uitzon dering aanvingen en eindigden met de schokkende volzin: het spookt op num mer 103 aan de Olympiaweg! En nu moet u niet denken dat deze lugubere historiën ontsproten aan het nerveuze brein van een uit zijn evenwicht geraakt man, nee, zij berusten wel degeiyk op dc feiten. De plaats van het verontrustende to neel is de vliering van het genoemde per ceel. Al een half jaar geleden namen de bewoners, die op de zolderverdieping er onder hun intrek hebben genomen een kleermaker en zijn vrouw ver schijnselen waar, die te denken gaven. En zij geven steeds meer te denken, nu zij zich nog vrijwel iedere avond ner- halen. De kwestie is dan, dat het echtpaar meestal tegen een uur of half negen, een licht gedruis hoort, alsof iemand op kou senvoeten over de vliering ïoopt. Dan lijkt het alsof het op het dak kiezel steentjes regent; balken beginnen te e monteur John A. Mitchell uit Dallas (V.S.) heeft zijn auto voorzien van •traalaandrijuing. De kosten bedragen slechts één cent per k.m. Op de auto staat een bord met het advies een afstand van 15 meter te bewaren. Twee ongelukken in optima forma en tien noodlandingen belefde een lilliput vliegtuig dat zo juist de Soedan heeft bereikt na een vlucht van 4000 mijl van uit Engeland. De piloot op deze veelbewogen vlucht was Harry Oulton, ambtenaar van de Soedan-regering. Oulton kocht zijn machine een klei ne „Tipsy" één-motorige laagdekker voor ,225 pond in Engeland en besloot na zijn verlof daarmee naar de Soedan terug te vliegen. Het toestel was in 1938 gebouwd en voor de tocht naar de Soe dan waren er 200 vlieguren gemaakt. Oulton beleelde zijn eerste nood landing nog voor hij de Britse kust be reikt had. Oorzaak was een dikke mist. Slecht zicht was Oulton's grootste zorg omdat het vliegtuig geen lichten cn geen radio had. Een compact wolken dek nabij Beauvais, in Noord-Frankrijk, awong tot de volgende noodlanding, Oulton steeg weer op zonder moeilijk heden. Na uitgebreide reparatie-werkzaamhe den aan zijn vliegtuig te Nice, maakte Oulton de sprong over het water naar Ajaccio. op Corsica; het werd bijna een ramp voor hem, doordat hij de lucht haven 20 mijl voorbij vloog. Hij landde echter veilig. Het eerste ongeluk vond plaats aan de rand van Sfax, in Tunis. De motor gaf het op en Oulton's noodlanding misluk te. Een muur van leem en stenen moest net ontgelden, doch de „Tipsy" liep wei nig schade op. Normaal kon het kleine toestel vlie gen gedurende drie uur zonder dat brandstof moest worden bijgevuld. Doch boven Afrika liep het motorvermogen te rug en kon er maar twee en een half uur mee gevlogen worden. Gewoonlijk landde Oulton met nog maar een. paar liter benzine in zijn tank. De volgende gedwongen landing werd gemaakt bij een Arabisch kamp in de Westelijke woestijn. Oulton steeg weer op van een geïmproviseerde startbaan van 120 meter. Na de volgende gedwongen landing bracht dc R.A.F. benzine naar het ge strande vliegtuig. Te El-Adem miste Oulton opnieuw het vliegveld en kwam de „Tipsy" pas tot rust aan de rand van een twintig meter hogo rotswand De volgende ochtend daalde Oulton opnieuw in de woestijn en reed per ezel naar het dichtstbijgelegen vliegveld Het tweede ongeluk vond plaats' te Dab'a toen een zijwind bij de start het vliegtuig tegen een muur van steen en aarde drukte. De muur moest het het zwaarst ontgelden en de „Tipsy" kon de reis voortzetten. Na laag over de pyramides gestreken te zijn kwam Oulton tenslotte in Caïro aan en hij bereikte het huis van een vriend in het Zamalek-district met slechts 1 piaster (1 dubbeltje) op zak. Hij had toen 3250 mijl afgelegd in 17 dagen, met 52 vlieguren. Als gevolg van de reparaties op een Egyptisch vliegveld, was het benzine-verbruik van de Tipsy gestegen van 15 tot 35 liter per uur. Een noodlanding op een eilandje nabij El-Fasha in Boven-Egypte, leverde het volgende incident op- De autoriteiten van een op honderd kilometer afstand gelegen vliegveld werden verwittigd en er arriveerde een functionaris die zeide dat hij Oulton moest vergezellen naar de stad Minia. Bagage en benzine-blik- ken werden uit' ds Tipsy gegooid en de fuctionaris klom aan boord. Oulton had maar een paar meter droog land over toen zijn toestel tenslotte los kwam. Na de confiscatie van zijn kaarten door de Egyptische autoriteiten op grond van de militaire voorschriften, en na nog een paar gedwongen landingen, arri veerde Oulton te Dadi Haifa, in het Noorden van de Soedan. Hij liet zijn vliegtuig te Haifa achter en ging per rivierboot naar huis, naar Medani Hij is van plan terug te komen om zijn toestel van Halfa naar Khartoum te vliegen. De vliegtocht nam bijna een maand in beslag en kostte 150 pond. De heer J. R. W. Sinninghe: waar zijn...." „Het kan Vooral door de smartelijke ervaringen leert men, dat God er is. kraken en het gejank van een stervende hond completeert de sinistere cacapho nie, waaraan overigens ook het klassieke kloppen niet ontbreekt. Maar de spookachtigheid is niet alleen hoorbaar, zij is bovendien zichtbaar. Wat denkt u bijvoorbeeld van- een zwerm vieze, zwar*» vliegen van ongewone afmetingen, die de ontstelde kleermaker enkele weken geleden op zijn zolder ontdekte en die zelfs na ettelijke charges met een vliegenmepper nog steeds in omvang toeneemt? En wat zou u er van zeg gen als u 's avonds voor het slapen gaan een glinsterend voorwerp met de allure van een verlicht treintje onder uw bed zag schie ten? Welnu, al deze angstaanjagende ver schijnselen zijn op de Olympia-weg ge constateerd; niet alleen door de kleer maker, maar ook door de bewoners van éé- en van tweehoog. Tezamen en in vereniging hebben zij verschillende ma len krachtdadige pogingen ondernomen de zenuwverstorende raadselachtigheid te ontsluieren. Tot nu toe tevergeefs. En zelfs de hoofdstedelijke politie heeft zich er mee bemoeid, maar ook zij boekte geen enkel resultaat. Het mys terie duurt voort. En de onrust in Am sterdam-Zuid ook. In hoeverre berust de hele affaire op „Dichtung", in hoeverre op „Wahr- heit"? Wij hebben deze vraag voor gelegd aan de heer J. R. W. Sinninghe in Santpoort, parapsycholoog, en dus terdege op de hoogte van spookachtig heden in verleden en heden. Hij was niet in het minst onthutst toen wij hem ons „sterk verhaal" hadden ontvouwd. Integendeel, hij glimlachte verheugd, als hadden wij hem een kostelijk kleinood in handen gespeeld en stelde na lichte aarzeling zijn diagnose. „Het kan waar zijn", zei hij. Wel, en het bleek zelfs op wetenschappelijke grondslag waar te kunnen zijn. Het gebeurt wel, zo zette de heer Sinninghe uiteen, dat zich bij sommige hyper-nerveuze meisjes of jongens be paalde „puberteitskraohten" in ietwat ongebruikelijke en onverwachte mani festaties openbaren, overigens zonder dat de jongedame of jongeling in kwes tie zich van een en ander bewust is. Zij denken zó intensief aan het opengaan van deuren, dat de deuren wérkelijk opengaan. Én een andere keer bepein zen zij zo hevig een centenregen, dat de geldstukken inderdaad beginnen te regenen. Jaren geleden, zo herinnerde zich de heer Sinninghe, veroorzaakte een meisje in Middelburg op deze wijze een stenenregen, maar een psychiater hielp het arme schaap van haar onbe wuste uitzonderlijkheid af. Konden wij het helpen dat onze ge dachten van de stenenregen overspron gen naar het gekletter van de kiezel steentjes op de Olympiaweg? „Maar het gesuis en het geklop dan?" informeerden wij onmiddellijk. „Sommige geesten uiten zich op die manier via kinderen", antwoordde de heer Sinninghe minzaam. En zelfs voor de vliegen wist hij een mogelijkheid. In dit verband sprak hij van een „zende"; een kennelijke onple zierigheid, die naar oude sagen willen, in de Middeleeuwen tovenaars en hek sen sommige brave burgers, die zij niet welgezind waren, in alle letterlijkheid op hun dak stuurden. Ja, en die licht verschijnselen kwamen in de Middel eeuwen óók voor. Alleen men koppel de er toen nog geen gedachten-associa ties met spoortreintjes aan vast. Dat zei de heer Sinninghe, parapsy choloog en publicist. Maar u moet het hem en ook uw verslaggever beslist niet kwalijk ne men als te zijner tijd mocht blijken dat die lieden aan de Olympiaweg alleen maar spoken hebben gezien H.M. de Koningin heeft hedenochtend ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen de afgetreden Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, de heer A. H. J. Lovink. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 21 December 1949: Soldaat J. van Dijk, legernummer 281015633, afkomstig uit Steenber gen (N.-B.). Gesneuveld 25 September 1949. na vermissing; Soldaat A. van Uden, legernr. 280302549, afkomstig uit Rotterdam. Kon. Ned.-Ind. Leger: Geen verliezen. Dat zij rusten in vrede. 41

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1