STAD EN OMGEVING r 1 VAL DA Eerlijk en overtuigend beeld van de geest van het verzet 9000 GA NAAR REEMERS Viitranola BLIKSEMAFLEIDERS Uit onze krant ban 50 jaar gelcOen „De Meeuw" SLOT DEFECT? AGENDA Nederlandse film „L.O.-L.K.P. komt in Rembrandt DIRECTOIRES R.K. sportvereniging faillissementen Uit het land van Groenendaal WOUDENBERG KRIJGT TWINTIG JAAR Hevige gevechten in Brebes HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 4 JANUARI 1950 PAGINA 2 E. MANSVELDER 80 JAAR K.A.V. Kring Oost Veel literatuur, weinig handeling „DE SLEUTELSPECIALIST" Neem een doos echte PA STILLES VERKOUDHEID C 1950 BACH JA AR „Het Witte Paard" Burgerlijke Stand Speciale verkoop inierlock, jaeger en wol (ook groie maten) 1.50 - 2.2.50 wgjsissi Kruissiraai 35 Concert „Zang en Vriendschap" Eerste uitvoering van „De fluit van Pan" T.Y.B.B. Oprichting afdeling tennis Nieuws R.K. Leeszaal Ruitersport Eerst even kijken bij /t u Barieljorissiraai 27 mei de 5 goede eigenschappen Tijdens de UITVERKOOP zijn alle artikelen sterk verlaagd Van pluimvee en de wetten der aesthetica GROENENDALER 102 faillissementen Haarlems arrondissement Het aantal steeg in 1949 schrikbarend ZANDVOORT Wit-Gele Kruis BLOEMENDAAL Spreekuur wethouder Rohling GEEN MAXIMUMPRIJS MEER VOOR VARKENSVLEES „Zuiderkruis" naar Indonesië Negen jaar voor hoofd redacteur Misthoorn Nieuw onderzoek in zaak-Poos en Slagter Geen Nieuwjaarsreceptie van Comm. der Koningin Prof. dr. Van Giffen MATRASSEN en WASSENAAR HATTA TERUG IN DJAKARTA Kassier veroordeeld LICHT VERDEELDE MARKT Beurs van Amsterdam lÜ 152 16$ 152 Beurs van New York Een in de kringen der werklieden be kende persoonlijkheid, de heer E. Mans velden wonende Zomerstraat 20, .wordt 6 Januari 80 jaar. Toen in 1893 in de da gen van de opkomende sociaal-democra tie ook het spoorwegpersoneel gevoelde dat daar tegen iets moest worden gedaan, werd hij mede-oprichter van een afde ling van de Anti Sociaal Democratische Bond van Ned. Spoorwegpersoneel „Recht en Plichteen Bond waarin zich R. K. en Prot. Chr. verenigden. Het or gaan van die Bond had tot motto „Voor- God, Gezin en Eigendom Tot aan de ontbinding van die Bond in 1922 bleef hij er bij aangesloten. Toen het spoor wegpersoneel zich in afzonderlijke con fessionele organisaties verenigden, sloot t hij zich aan bij de P.C.B. De zaak van het spoorwegpersoneel ging hem ter harte. Hij is onder meer ook een der oprichters geweest van de Julianabond in het Amsterdamsche Kwartier, die vele jaren al kinderfeesten organiseert. Thans is hij lid van verdienste van die Bond. De heer Mansvelder werd onder scheiden met de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De Katholieke Arbeiders Vrouwen (KA.V.) kring Oost geeft op 6 Januari (Driekoningendag) des avonds acht uur in het jeugdgebouw Teijlerplein een kerstfeestviering voor al de leden van de. K. A. V Opgevoerd wordt een kerstspel, zang en declamatie. De slui ting zal geschieden door de eerw. ad viseur, rector Rutten. Zaterdag- en Zondagavond in de Stadsschouwburg geeft de toneelgroep „Comedia" voorstellingen van „De Held van het Westen", blijspel van John M. Synge, gespeeld door Magda Janssens, Lous Hensen. Henk Rigters, John Go- bau, Lucas Wensing, John Soer en nog vele anderen. De regie is van Johan de Meester. Door de weigering van de burge meester om de wachtkamers van het spoor, waarin vergunning is, te ope nen van zeven uur 's morgens en na twaalf uur, kan E Pluribus Unum niet voldoen aan de spoorwegwet, die gelast de wachtkamers open te stellen een half uur vóór het vertrek van de eerste trein en een half uur na de laatste trein. In een uitvoerig adres aan B. en W. wijst een zeer groot aantal huis eigenaren op de zijdelingse gedwon genheid hun percelen aan de ge meentelijke waterleiding aan te slui ten, op straffe, dat hun percelen on bewoonbaar verklaard worden. De tol aan de Binnenweg te Heem stede heeft verleden jaar ruim f 2000 opgebracht. Op 1 Januari 1900 waren te Haar lem gevestigd 37 dokters, 14 apothe kers, 9 vroedvrouwen en 4 tand meesters. Onze hoofdredacteur heeft bij een onderzoek ontdekt, dat een aantal kleine woningen in het Proveniers hof, die de gemeente verhuurt, niet van goed drinkwater voorzien is. En dat wil dan wat tegen de eigenaars van woningen zeggen. Op een aanvraag om een vergun ning voor electrische aansluiting in het perceel Grote Markt 21 hebben B. en W. afwijzend beschikt, omdat de gemeente straks zelf zal overgaan tot exploitatie van een electriciteits- bedrijf. Een hoogbejaard echtpaar is te Zandvoort op dezelfde dag overle den. Interessant is, dat man en vrouw op dezelfde dag zijn geboren en ge doopt, en nu helaas ook op dezelfde dag worden begraven. Gisteravond kwam te Heemstede de stoomtram van vijf uur om acht uur aan. Er was te veel sneeuw ge vallen. De te IJmuiden benoemde armen- dokter heeft zijn benoeming niet aangenomen, omdat hij geen woning kon krijgen. Let wel in 1900! De brood- en koffieccrmmissie bericht, dat in twee dagen tijds aan 1500 kinderen en aan 525 volwasse nen voeding werd verstrekt. Bij de gemeenteraad is ingediend een nieuw plan vooï een spoorweg station in de geest van het ontwerp van de hoogleraar Telders. In de nieuwjaarszitting van de raad deelde de burgemeester mede, dat voortaan alleen presentiegeld wordt uitgekeerd aan de raadsleden, die de zitting in haar geheel zullen bijwonen. De heren Joh. Enschedé en Zonen berichtten de verschijning van een stadseditie van de Oprechte Haar- lemsche Courant op 1 Februari. „De volksstem zal zich in dit nieuwe blad doen horen". Indien deze aloude courant niet in Haarlems Dagblad was opgegaan, zou het gouden jubi leum van de Stads-Editie dus aan staande zijn. Zo eenzaam en onbestemd een meeuw fond het meer zweeft, zo eenzaam en onbestemd ook beweegt zich iedere fi guur, die Tsjechow in zijn stuk „De Meeuw" ten tonele voert. Het is ove rigens een vreemde gemeenschap, die hij op het landgoed Szornin alle mogelijke tragiek laat beleven, waarbij het in tussen een vraag blijft, of hier wel van een gemeenschap kan worden gespro ken. Veeleer ziet de toeschouwer zich geplaatst tegenover een uitgelezen ver zameling egocentrische wezens, de schijn gevend een compromis gevonden te hebben tussen egoïsme en altruïsme. Hoe het ook zij, Tsjechow tekent in dit stuk met een vaardig raffinement zijn personen als vertegenwoordigers van een bepaalde groep intellectuelen, waarmede tevens gezegd wordt, dat hij niets vertelt en eigenlijk maar laat zien. Alles draait ook om Niets, want het leven van al zijn personen in dit stuk is leeg, vrijwel zonder geest en vervuld van een (misschien wel gesug gereerde) tragiek. Aan de Haagsche Comedie onder re gie van Paul Steenbergen was gister avond de eer dit stuk voor het voet licht te brengen in de Stadsschouwburg. Gedempt van toon, tot het onverstaan bare toe, ontrolde zich daar het leven in een waas van verdriet en kramp, van mislukking en vreemd sentiment, met op de achtergrond soms het drei gend grommen van de natuur. En in zoverre kan van een geslaagde opvoe ring gesproken worden, dat de Haagse Comedianten zich volkomen in dit mi lieu wisten aan te passen en met hun zuiver spel „De Meeuw" op de planken brachten, zoals Tsjechow het bedoeld moet hebben. Daar was allereerst Fie Carelsen, die in de hautaine actrice Irina haar juiste figuur gevonden had en een brillante partner was voor Paul Steenbergen als de over het paard ge tilde schrijver Trigorin. Anton Roemer, de willoze Szornin. deed daar niet voor onder en verkwikkend was daarbij het spel van Allard van der Scheer als de mislukte schrijver Konstantin. Caro van Eyck speelde het rijke lui's doch tertje Nina wel bijzonder overtuigend, evenals Diny Spronk de immer ge kwelde Masscha goede gestalte gaf. Noemen wij tenslotte nog Henk van Buuren, Annie Leenders en Piet Bron, die de verwachtingen zeker niet teleur stelden, dan rest ons nog te wijzen op de onopvallende figuur van Gerard Hartkamp als de onderwijzer, die in dit merkwaardige gezelschap op het land goed toch wel weer zó opviel, dat hij tenminste nog de enige was, bij wie het eigen-ik niet immer praevaleerde. Kortom „een stuk vol gepraat over literatuur, weinig handeling, maar met wel vijf pond liefde", zoals Tsjechow zelf schreef. En daarmede is eigenlijk alles over „De Meeuw" gezegd. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Advertentie TEGEN (14 j.), 1.45, 4.15, Avonturen van en 9.15 u.; Luxor: BIOSCOPEN: Rembrandt: John Doe 6.45 en 9.15 u.; Palace: O'Flynn (a. 1.), 2, 4.15, 7 My dear secretary (strikt volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Luchtbrug naar Pim- lico (a. 1.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De men seneter van Kumaon (14 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: Oklahoma (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 4 JANUARI Gebouw St. Bavo: Alberdingk Thijm met „Kermisvolk op Kerstmis", 8 uur. Donderdag 5 Januari Brinkmann: Kerstconcert van „Musica Laica", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Alberdingk Thijm met „Kermisvolk op Kerstmis", 8 uur. In dit jaar zal worden herdacht, dat het 200 jaar geleden is, dat de grote componist Joh. Seb. Bach overleed. Het spreekt vanzelf, dat de Christelijke Ora torium Vereniging Haarlem, die in haar bijna 40-jarig bestaan niet alleen de tra ditioneel geworden uitvoeringen van de Matthaus Passion verzorgde, maar ook regelmatig andere grote koorwerken van de beroemde componist op haar reper toire nam. zoals het Magnificat, diverse cantates en niet te vergeten de Hohe Messe, dit feit niet ongemerkt voorbij zal laten gaan. Op 6 en 7 April 1950 zal in de Gemeen telijke Concertzaal te Haarlem de Matthaus Passion in onverkorte vorm, oorspronkelijke zetting, worden uitge voerd. Daarnaast zal op 28 Juli van dat zelfde jaar de'sterfdag van Bach de Hohe Messe worden uitgevoerd in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem. Het feit, dat deze datum valt in de zomermaanden, midden in de vacantie- tijd, w.ekt de verwachting, dat veie vreemdelingen van deze unieke gele genheid gebruik zullen maken om een bezoek te brengen aan de bloemenstad Haarlem en bij dit bezoek niet zullen v erzuimen deze uitvoering van dit prach tige werk in de wereldbekende Grote Kerk bij te wonen. Voor de onderlinge competities van de R.K. schaakclub „Het Witte Paard", werden de volgende wedstrijden ge speeld: Groep II: J. P. v. d. MeerP. van Deyzen V2V2, J. ReeuwijkB. Spoor 01, P. HoltkampB, Spoor 01; groep III: P. FilmerG. v. d. Stoop V2V2, G. BurgmanA. Komen 10, B. OverdijkA. Nibbering 01; Groep IV: P. KloosJ. Holdorp 10, G. Lunenburg R. Faase 01; J. Ban kenM. Stevens Voor de competitie van de N. H. Schaakbond behaalde het 2e tiental een verrassende zege op „Spaarndam" I, doch het le tiental moest met 36% zijn meerdere erkennen in de schaak club „Hoogovens" II. ONDERTROUWD: R. Moorrees en A, Elsinga; B. van Doeland en E. A. W. Nijssen. GEBOREN: J. J. Eggerding-Brughuis, z.; C. A. RodenburgSchravendijk z.; M. G. Scheelingsvan Boven, z.; L. J. LagerweijPlukker, d. OVERLEDEN: J. W. ter Koele—Tjem- kes, 79 j., Barrevoetestr.; C. van der Meijdan, 30 j.. Uit den Bosstraat; T. L. Fris, 71 j., De Clercqstraat; M. L. W. de LangeJansen, 76 j., Pijlslaan; C. C. MoesStolk. 76 j.. Kamperlaan; J. P. van Oploo, 79 j„ Ged. Oudegracht. Het verzet is, zowel voor de litera-1 tuur als voor de film, een enigszins moeilijk onderwerp geworden, dat bij een groot deel van het publiek niet meer in de smaak valt. Er is reden om aan te nemen, dat de grote hoe veelheid van de verzetsfilms en ver zetsromans. die bovendien lang niet altijd van draaglijke kwaliteit zijn, deze afkeer voor een niet onbelang rijk deel in de hand heeft gewerkt. Max de Haas kreeg derhalve, toen de L.O.-L.K.P.-stichting hem de opdracht verleende, het werk van de Landelijke Onderduikers Org. en van de Landelijke Knokploegen in filmtaal uit te beelden, noch een gemakkelijke, noch een be nijdenswaardige taak. Hij heeft die even wel met een wijs inzicht en een geluk kige hand uitgevoerd. De sterkte van zijn film is wel haar grote soberheid. Max de Haas heeft die op verschillen de manieren bewust nagestreefd. Hij beoogde geen speelfilm, maar een docu mentaire. Weliswaar nam hij een verhaal tot grondslag van zijn betoog, maar het is een simpel verhaal, dat alleen maar dient om de verschillende episodes van het verzetswerk op natuurlijke wijze met elkaar te verbinden. De mensen, die er in optreden, vervullen geen we zenlijke functie, evenmin als de détails van de gebeurtenissen, die zij beleven. Het gaat niet om Willem Visser, die als metaalbewerker onderduikt en als onderduiker leert, hoe noodzakelijk het verzet is; het gaat om de idee, die tot verzet drong en om de tragiek, die er in schuil ging, en in Willem Visser geeft Max de Haas deze idee en deze tragiek zeer sober een zeer menselyke gestalte. De film begint met een zitting in het Bijzondere Gerechtshof, waar de procureur-fiscaal uit de dagvaarding een aantal namen van gefusilleerden opleest. Dan springt het beeld terug naar de eerste oorlogsdagen, die in korte suggestieve flitsen worden opge roepen en uitlopen op de Arbeids dienst, waartegen een onbekende domi nee, Frits de Zwerver, waarschuwde. Met de Arbeidsinzet komt de film dan bij de metaalbewerker terecht, die een oproep voor Duitsland krijg* Zijn lotgevallen als onderduiker en actief verzetsman vormen dan verder het onderwerp van de film, die eindigt, als hij met een aantal kameraden in Vuggt gefusilleerd wordt, als de Ge allieerden reeds naderen. Vóór elk schot klinken dan opnieuw de namen, die aan het begin van de film afge roepen werden en telkens siddert tegen een donker wordende lucht even een hoge boomtak. Er zit in dit gegeven en in de wijze, waarop het gerealiseerd is, een zuivere spanning, en er bloeit herhaaldelijk een treffende ontroering uit op, maar vooral daar, waar De Haas zijn documentaire opzet het meest trouw bleef, waar het door hemzelf gecomponeerde beeld dat de cineast Staugaard uitstekend voor hem verzorgde het gehele werk doet. Zijn taferelen schieten wel eens te kort, waar de niet-acteurs, die hij in hoofd zaak voor zijn figuren gebruikte, spre ken of bewegen moeten en dus uit zich zelf iets aan de film moeten toevoegen. Dan komt er herhaaldelijk iets te voor schijn, dat niet helemaal echt is, dat geforceerd aandoet en het tempo onno dig vertraagt. Zelfs het normale gebaar en het doodgewone gesprek schijnen iets onnatuurlijks te krijgen, wanneer het op commando en onder het scherpe oog van de camera gebeuren moet. Daar komen aarzelende, onzekere mo menten te voorschijn, die aan de totaal indruk overigens niet zo heel veel scha de doen. Want Max de Haas heeft de actie van zijn figuren wel degelijk tot een minimum beperkt; uiterlijke bewo genheid in woord of gebaar heeft hij nergens van hen gevraagd. Wat het ge moed herhaaldelijk treft, dat is de eigen taal van het filmbeeld, waarin de humor niet ontbreekt; dat is de manier, waar op hij zijn simpele taferelen opgebouwd en aan elkaar verbonden heeft. Nergens heeft hij naar het grootse of heldhaftige gezocht; hij is dat integendeel bijna angstvallig uit de weg gegaan, om al leen het gewoon-menselijke te treffen, het bijna vanzelfsprekende, zowel in heldhaftigheid als angst. En juist dat gebrek aan uiterlijk vertoon maakt zijn film boeiend en overtuigend. Cor Lemaire schreef de muziek, die zich ondergeschikt maakt aan het be toog en niet schroomt gedurende grote episodes er het zwijgen aan toe te doen. Alles bijeen is het een film, die welis waar enkele zwakkere momenten heeft, maar die een eerlijk en overtuigend beeld geeft van de geest, die de mensen van de LOLKP bezielde, en die de men selijkheid, de heldhaftigheid en de tra giek eerlijk treft. Het Haarlemse Rembrandt-theater gaat deze aangrijpende film in de ko mende week vertonen. Donderdag a.s. wordt een nachtvoorstelling van „L.O. L.K.P." gegeven, die 12 uur begint en waarvan de opbrengst afgedragen zal worden aan de Stichting 19401945. In aansluiting aan het artikel van onze medewerker over de tentoonstelling „Jonge Kunst", dat gisteren werd geplaatst, geven wij nog een reproductie van een der meest opvallende stukken van deze expositie. Het is een doek van Ewout de Kat. ZZGILS De koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal op Vrijdag 20 Januari een ledenconcert geven in de Gemeen telijke Concertzaal. De Volksliederen- concerten, die vorig jaar in het open- luchttneater en voor de radio gehou den werden, bleken een groot succes te zijn. Daarom heeft men ook nu weer enkele, volksliederen op het programma geplaatst. Op dit concert zal tevens de eerste uitvoering gegeven worden van het mannenkoorwerk „De fluit van Pan". Deze compositie van onze stad genoot Jos de Klerk is geschreven voor koor en fluitsolo en de componist heeft het opgedragen aan de Liedertafel. Voorts zal er een herhaling gegeven worden van „Aanbidding", een werk van Lieven Duvosel De bekende pia nist Theo van der Pas zal aan deze avond solistische medewerking verle nen. Vrijdag 6 Januari 's avonds om acht uur zal in een der zalen van café-restau rant „Brinkmann", Grote Markt, de op richtingsvergadering gehouden worden van de afdeling tennis van bovenge noemde vereniging. Belangstellende dames en heren, die deze tak van sport in R.K. verband wensen te gaan be oefenen, zijn op deze bijeenkomst van harte welkom. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 3 Januari in staat van faillissement verklaard: A. Braas, bakker, wonende te Beverwijk, Alkmaarseweg 280. Rechter-Commissaris mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. o. Baron. De Naamloze Vennootschap Kwekerij voorheen D. Spaargaren Mzn. en Zonen, gevestigd te Aalsmeer en aldaar kantoor- houdende aan de Uiterweg 315. Rechter commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cura tor: mr. T. A. M. A. van Löben Seis. Wegen het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het faillissement van C. J. Visser, tandarts, laatst wonende te Haarlem, Kennemerplein 1. Rechter-Com missaris: mr. C. G. Bijleveld. Curator: mr. J. H. Ekering. Zaterdag 7 Januari zal Willem Ra- velli bij gelegenheid van zijn 35-jarig zangers-jubileum een recital geven in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Hij wordt aan de vleugel begeleid door Hans Lichtenstein. Het programma vermeldt liederen van Schubert, Brahms, Wolf en Duparc. Voorts aria's van Bach, Handel, Hay dn, Mozart en Verdi. De R K, Openbare Leeszaal, Nieuwe Gracht 70, opent het nieuwe jaar met een serie aanwinsten op godsdienstig, wijsgerig, psychologisch en paedagogisch gebied. Dit zijn de nieuwe boeken: Athanasius (aartsbisschop van Alexan- drië 328-373): Redevoeringen tegen de Arianen. H, Urs van Balthasar: Wahr- heit, ein Versuch. B. J. M. Boelen: Eudaimonie en het wezen der ethiek. Daniel-Rops: Willen; Beschouwingen over het menselijk willen. Paulinus van Gemert: Rubrieken van Missaal en Brevier. J. H E. J. Hoogveld: Inlei ding tot de wijsbegeerte, bewerkt door dr Ferd. Sassen, 2 din. L van der Kerken: Religieus gevoel van aesthetisch ervaren. P. Maximinus: Duistere machten; Fantasie en werkelijkheid, be drog en ernst rond het mysterie „de ziel". A. G. M, van Melsen: Van ato- mos naar atoom; de geschiedenis van het begrip atoom. N. Perquin: Paedago- giek. J. Schrijver: Leerboek der graphologie. La situation actuelle de la philosophie parmi les catholiques dans divers pays. Klaas Steur: Het lied van Orpheus; Losse hoofdtrekken uit de na- tuurphilosophie. A. A. A, Ten-uwe: De neurose in het licht der rationele psychologie. B. A. G. Vroklage: Alge mene inleiding en de godsdienst der primitieven (Serie: De godsdiensten der mensheid). Dinsdag werd in.de manége v. d. Eyk te Rotterdam de tweede stedenwcdstrijd gehouden. „En Avant" uit Haarlem kwam op bezoek bij „Paraat". Van bei de verenigingen waren 6 leden tegen woordig, 3 in de oudste en 3 in dé jong ste klasse. De afgevaardigden voor Haar- len waren voor de oudste klasse Truus- je v. d. Meer, Mary Kraai en Ida Walla ge, voor de jongste Anne Marie Buch- ner, freule Pia v. Weideren Rengers en Margareth Schroder. De Haarlemse deelneemsters reden op Rotterdamse paarden doch niettegen staande deze handicap hebben de Haar lemse meisjes zich uitstekend gehouden want zij veroverden niet. minder dan 5 van de 6 prijzen. Na de wedstrijden werd een gezamen lijke buitenrit gemaakt. De volledige uitslag luidt: Oudste klasse boven 13 jaar: 1 Truusje V. d. Meer, 223 p. op Wodan; 2 Ida Wal lage, 215 p. op Akron; 3 Mary Kraai, 207 p. op Jab. Jongste klasse tot 13 jaar: 1 Marga reth Schroder, 141.5 p. op Courage; 2 Anne Marie Buchner. 138.5 p. op King; 3 Leni Boer „Paraat" 132.5 p., paard onbekend. De stand van de stedencom- petitie is thans: „En Avant" Haarlem, 17 punten, „Paraat", Rotterdam, 1 punt. ft effen 15 tinten 1 wasecht 2 kleurecht 3 kreukherstellend gebloemd 20 dessins 4 in de modetinten 5 de zéér lage prijs Nog niet zo heel lang geleden is in het R.K. Verenigingsgebouw de gebruike lijke jaarlijkse Pluimveetentoonstelling gehouden, waarbij de heer v. Lent er in gebleven en zo heeft men in de kringen pluimvee- en duivenhouders heeft deze toespraak in elk geval de aandacht ge trokken en Groenendaler heeft gemeend er goed aan te doen, door deze nog eens onder de aandacht van de belanghebben den te brengen. Vanzelfsprekend is ook de commen taar op deze toespraak niet achterwege zijn openingswoord op wees, dat niet alleen hij, doch het gehele gemeentebe stuur veel belangstelling toont voor die ren in het algemeen en voor pluimvee in het bijzonder, getuige de aanwezig heid van de dierentuin in ons mooie wandelbos „Groenendaal". Maar ook op andere wijze wordt die belangstelling getoond, n.i. door geen bezwaar te heb ben tegen het houden van dieren door bewoners van gemeentewoningen in te genstelling met de houding van talloze gemeentebesturen, die aan deze bewo ners het houden van honden, kippen, konijnen en postduiven verbieden. Jam mer genoeg is die toegevendheid van het gemeentebestuur wel eens aanleiding, dat er moeilijkheden ontstaan, terwijl bovendien geconstateerd moet worden, dat vele kippen- en duivenhokken het aesthetisch aanzien van de woningen niet verhogen. Nu heeft een goed verstaander maar een half woord nodig en wanneer van officiële zijde een wens als de hierboven geschetste zo nadrukkelijk naar voren komt, is dat niet zonder reden. Natuur lijk wil deze toespraak volstrekt niet zeggen, dat op deze uitdrukkelijke wens spoedig een nog uitdrukkelijker bevel zal komen, maar in de kringen van van duivenhouders opgemerkt, dat deze mensen in de regel slechts de beschik king hebben over een zeer smalle beurs en dat voor een hok, gebouwd in de stijl van de betreffende woning, toch altijd meer zal moeten worden uitgeteld, dan voor wat planken, ruitjes en een bedek king van asphaltpapier. Daaruit blijkt weer eens opnieuw hoe elk vraagstuk verschillende kanten heeft en waren we nu maar zover als in Rotterdam, waar een aantal woningen mét duivenhokken worden gebouwd, dan zouden we zeker een heel eind in de goede richting ko men. Dit is voor duivenliefhebbers wel de ideale oplossing, maar hier dreigt al tijd weer het gevaar, dat meer aan de dieren wordt gedacht dan aan de men sen, want nog altijd prevaleert het grote gezin bij de oplossing van het woning- probleem. Intussen heeft de waarnemend burge meester een actueel onderwerp aange sneden. En vooral omdat bij het binnen komen in onze gemeente op sommige punten eerst de achterzijde van enige huizenblokken wordt waargenomen en dus ook de minder fraaie bouwsels, ligt het voor de hand, dat het gemeentebe stuur daarin graag verandering ziet. Want nog altijd is Heemstede een zeer belangrijke forensengemeente en aange zien de eerste indruk meestal de beste is, kan men begrijpen, dat het gemeen tebestuur ook de achterkant van de wo ningen een meer aesthetisch aanzien wenst te geven. Het wil Groenendaler voorkomen, dat een commissie, gevormd uit leden van de betrokken pluimveevereniging en van de beide postduivenverenigingen, die wij hier rijk zijn en die altijd bereid zijn om medewerking te verlenen, welke een onderzoek naar dit vraagstuk gaat instellen, hier uitstekend werk zou kun nen doen. Hij kan niet genoeg nadruk leggen op de noodzakelijkheid, dat het initiatief van deze drie verenigingen be hoort uit te gaan en er zijn voldoende schrandere lieden onder hen, die de be tekenis van deze nadrukkelijkheid zul len begrijpen. Kunnen de leden van de drie vereni gingen het onder elkaar klaren,, dan is dat natuurlijk de beste oplossing. Men kan zich dan ook wenden tot het ge meentebestuur om medewerking. Deze medewerking kan op velerlei wijzen worden verleend, doch het zou in dit verband toch wel aanbeveling verdie nen indien in de Bouw- en Woningver ordening enige aanvullende artikelen werden opgenomen, waarin o.m. werd bepaald, dat na een bepaalde datum het houden van dieren afhankelijk is van de toestemming van B. en W., die ten aan zien van de verblijfplaats van de dieren bepaalde normen kunnen voorschrijven. Daaruit kan tevens blijken, dat de om wonenden geen last mogen hebben van deze dieren, zodat dan alle belangheb benden tevreden kunnen zijn. Ter ge ruststelling moet worden opgemerkt, dat het met die overlast over het algemeen nog wel losloopt; vooral wanneer er de goede wil is om elkaar niet te hinderen. Practisch iedere Woensdag kunt u in onze courant een lange lijst van de nieuwe faillissementen lezen. In het afgelopen jaar zijn de lijsten steeds meer gegroeid en het waren voorna melijk bouwbedrijven, die failliet gin gen. Veel is te wijten aan de hoge be lastingen, die de bedrijven opgelegd worden, en aan de duurte van het materiaal. De Haarlemse rechtbank heeft in 1949 in totaal 102 firma's, be drijven of instellngen failliet ver klaard. Deze zaken waren gevestigd in het arrondissement Haarlem, dat omvat het gebied tussen Heemskerk, de Zaanstreek, Purmerend, de Haarlemmermeer, Ben- nebroek en de Noordzee. Als we het cijfer van het eerste halfjaar van 1949 (45 faillissementen) vergelijken met dat van het tweede (57 faillissementen), dan zien we, dat het aantal verdwijnende zaken met de tijd is gestegen. Zo waren er in 1948 „maar" 79 faillissementen, in 1947 werden 57 zaken failliet verklaard en in 1946, het jaar van de hoogconjunc tuur, slechts 14. De, oorlogsjaren laten weer een ander beeld zien: in 1945 gingen 19 bedrijven failliet, in 1944 18, in 1943 34, in 1942 28, in 1941 54 en in 1940 88. Dan krijgen we de crisistijd van voor de oorlog, toen een schrikbarend groot aantal bedrijven van het tapijt verdween: in 1939 waren het er in het Haarlemse arrondissement 143, in 1938 195 en in 1937, het ergste jaar, 222. Om nog eens op het afgelopen jaar terug te komen: een derde van de uit gesproken faillissementen in 1949 trof fen naamloze vennootschappen. In 1949 legde, zuster Hoogenbosch 3545 be zoeken af, verleende zij 21 maal assisten tie aan de dokter, verpleegde zij 26 kraam vrouwen en verleende zij 11 maal de laat ste hulp. Uit het magazijn werden 449 artikelen uitgeleend. Voorts werd door tussenkomst van de zuster door het bureau van het Wit-Gele Kruis te Haarlem vijf maal een kraam verzorgster te Zandvoort geplaatst. De wethouder van Onderwijs en Per soneelszaken, mr. F. P. Th. Rohlmg, zal a.s. Vrijdag geen spreekuur houden. De Raad van Cassatie veroordeelde hedenmorgen H. J. Woudenberg, eer tijds leider van het N.A.F., tot twintig jaar gevangenisstraf met aftrek. De Raad was evenals hét Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam, waardoor Woudenberg tot levenslange gevangenis straf was veroordeeld, van mening, dat Woudenberg zich ernstig tegen land en volk heeft misdragen, voorts getracht heeft de vakbonden en andere organi saties op nationaal-socialistische leest te schoeien en zich niet heeft ontzien om te trachten de geestelijke weerstand van het Nederlandse volk door redevoerin gen en artikelen in de pers te breken. Tegenover dit alles wilde de Raad het door de requirant uitgesproken berouw wel degelijk in aanmerking némen, en was van mening, dat met een straf van twintig jaar volstaan kon worden. Met ingang van Donderdag zullen var kensvlees en vleeswaren, bereid uit var kensvlees, niet langer aan maximum prijsvoorschriften gebonden zijn. Bij beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is de prijzenbeschikking varkens vlees en -vleeswaren 1949 ingetrokken. Bij het voldoende aanbod, mede als ge volg van toenemende concurrentie, be hoeft niet voor prijsstijging gevreesd te worden. Het troepenschip „Zuiderkruis" is heden uit de haven van Rotterdam naar Indonesië vertrokken, teneinde aldaar repatriërende troepen aan boord te ne men. Het schip, dat normaal 1500 per sonen kan vervoeren, is op de uitgaande reis zeer ten dele bezet. Enkele kleine detachementen zullen de reis naar In donesië meemaken, namelijk een deta chement van de Koninklijke Marine, be stemd voor normale aflossingsdoelein den, en een groep specialisten en indivi duele gevallen der Koninklijke Land macht. De bijzondere strafkamer van de Zut- phense rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen N. te Apeldoorn, thans gedetineerd, die in de bezettings tijd de functie vervulde van hoofdredac teur van „De Misthoorn". De rechtbank heeft de feiten bewezen geacht en hem conform de eis veroor deeld tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzetting uit dé kiesrech ten en het recht om ambten te bekleden, bij de gewapende macht te dienen en als journalist werkzaam te zijn. Hedenmorgen heeft de Bijzondere Raad van Cassatie „wegens een fout in de bewijslevering" de zaak tegen Poos en Slagter, die door de Haagse Bijzon dere Hof tot de doodstraf werden ver oordeeld, voor een nader onderzoek naar de Bijzondere Kamer van de ar rondissementsrechtbank te Amsterdam verwezen. De Nieuwjaarsreceptie op 7 Januari van de Commissaris der Koningin in Noord-Holland en de audiëntie op 12 Januari zullen niet doorgaan wegens ziekte van de echtgenote van de Com missaris. Met ingang van 1 Januari j.l. is aan prof. dr. A. E. van Giffen, hoogleraar in de archaeologie aan de Rijksuniversiteit te Groningen en de universiteit van Am sterdam, met dank voor de bewezen diensten, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van de rijks dienst voor het oudheidkundig bodem onderzoek. Grote verontwaardiging heerst er in bepaalde regionen en het is zo heerlijk om nu en dan eefis bar stend verontwaardigd te zijn over het slot van een ingezonden artikel in ons blad van gisteravond, onder de titel „Is Butlin-kamp geen Butlin-kamp?" Het gaat over passage 8, luidende: De vervlakking is een maatschappelijk ver schijnsel, dat nog in de hand wordt ge werkt, b.v. door de zouteloze nonsens- programma's van de radio. Negen heit de klok wordt daaronder gerekend en dan volgt de vraag: welke actie voeren de jeugdorganisaties daartegen? Ik kan de lezers mededelen, dat voor aanstaande geleerden een onderzoek hebben ingesteld naar het zouteloze van „Negen heit de klok" en dat zij tot de conclusie kwamen, dat men dit pro gramma noch met een korreltje zout mag nemen noch te zoetelijk mag be oordelen. Een nonsens-uitzending heb ben we op z'n tijd nodig, willen we niet vervlakken, d.w.z. vervagen door de in spanning van de hedendaagse mechani sche arbeid. De geleerden, die om tot deze conclusie te komen veertig pro gramma's van „Negen heit de klok" ach ter elkaar op gramafoonplaten beluisterd hebben hun huisdokters hebben thans intense rust voorgeschreven menen verder, dat men de jeugdorganisaties niet overal bij moet slepen, zomin als zij zelf overal hun neus in dienen te steken. Wie dit alles te geleerd vindt moge weten, dat het college van professoren bestond uit de heren Kris, Kras en Kruit meltje. pusnco ZEGELS Advertentie OPRUIMING restanten slaapkamermeubelen Janswegr t/o station Volgens Maandagavond te Semarang ontvangen berichten heeft de Darul Islam een grote aanval ingezet op Bre bes (gelegen tussen Cheribon en Tegal). Volgens reizigers werden hét regent schapskantoor en het telegraafkantoor door de Darul Islam bezet. Later zou het regentschapskantoor door de T.N.I. zijn heroverd. In en om Brebes, waarmede alle trein-, telegraaf- en telefoonverbin dingen zijn verbroken, blijken hevige ge vechten te woeden, over het verloop waarvan echter, tengevolge van de ver warde berichten, niets met zekerheid valt te melden. Uit Semarang zjjn ver sterkingen van de T.N.I. en politie naar Brebes gezonden. De president van de R.I.S. en mevr. Sukarno, benevens talrijke Indonesi sche autoriteiten en buitenlandse diplo matieke vertegenwoordigers, onder wié dr. Hirschfeld, de heer Cochran en de leden van de UNCI hebben de delega- tie bij do cocivoroinitoitsQvordracht, die Dinsdagmiddag per Constellation „Eind hoven" op Kemajoran uit Nederland terugkeerde, verwelkomd. Tegenover de pers verklaarde Hatta, dat hij zo spoedig mogelijk het kabi net in vergadering bijeen zal roepen. Op een vraag of de kwestie Nieuw- Guinea spoedig zou worden behandeld, zei Hatta: „Er zijn andere dringende vraagstukken aanwezig." Hij doelde hierbij op de wederopbouw van het land. De voormalige kassier H. A. E. H., dié zich zou hebben vergrepen aan hem door de Rotterdamse bankvereniging toevertrouwde gelden tot eer. totaal be drag van f 16.000.is door de Arn hemse rechtbank veroordeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar, zonder aftrek van preventieve hechtenis. De Officier van Justitie had twee jaar gevangenisstraf gerequireerd. Advertentie HAARLEM AMSTERDAM, 3 Jan. 1950 De omzetten in certificaten van Ame rikaanse waarden hebben gisteren 353 stuks bedragen, hetgeen voor een eerste dag, dat hierin gehandeld is, niet onbevredigend werd geacht. Het zag er vandaag naar uit, dat vermoedelijk een veel grotere omzet zou woorden geregistreerd, aangezien meer dere soorten het tot een notering kondtn brengen. Aangelokt door de vrij hoge bied- koersen was er wat materiaal aan de markt gekomen, dat vlot kon worden geplaatst. De stemming op de overige markt Was over het geheel wat gemakkelijker. Op winstnemingen van de beroepshandel lie pen de koersen der leidende indonesische waarden na een vaste opening in het ver der verloop enigszins terug. (Niet-officiële Koersen) Vorig slot 314 Nederi. 1948 100% 3-3% Nederland 1947 981) 3 Ned. «2-64 nel. tac 99% InschrGrtbk. '46 3 pCt 98% Ned. Handel Mi) eer» 164 A.K.U. 187% Van Berkels Patent 117 Calvé-Delft eert 145 V. Van Gelder 155% Kon. Hoogovens een 197 Unilever eert. 242% Ned. Kabel 297 Philips 170% Kon. Petroleum 295 „Amsterdam" Bubbel 152 Holl. Amerika Uon 161 Kon. N. Stoomb Mn Ned. Scheepv. Unie 151% H.V.A. 165 Dell Mi), eert 153 Opening 4/1 9814 187% 242% 294% 131 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Coppei Montgomery Ware North American C< Radio Corp Republic Steel Shell Union Ou Southern Pacific Southern Railwav Tidewater U.S. Steel 3/1 28% 31^ 66% 42% 70% 13% 50% 54% 19 12% 23% 3714 50% 35% 22% 26%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2