IN INDONESIË REEDS CONTACT MET HET ARBEIDSBUREAU ERIC DE noorman: Ook Republiek dient zich aan wetten der R.I.S. te onderwerpen ZUSTERS VAN DE „KARMEL" IN EGMOND REEDS DRIE WINTERS IN DE KOU wmrr S.V.O.-delegatie met gemengde gevoelens naar Indonesië Wij luisteren naar HALF JAAR VOOR EX- BURGEMEESTER VISSER r HET HANDELSBLAD ÏFFIYT U1UJL' l/U Schaaktournooien te Hastings en Moskou Gedemobiliseerden zullen ook verplicht worden in oude baan terug te keren LOONSVERHOGING RIJKSPERSONEEL Ook bij de K.L.M. Oude koloniale wetten gelden nog" Kachel in het koor enige warmtebron I I Niet verkregen wat men gaarne had bereikt" WOENSDAG 4 JANUARI 1950 PAGINA 3 DEMO BI LI SA TIE-MOEILIJKHEDEN De eerste 40.000 op 6 pet. na aan het werk Acht maanden voor zijn vroegere secretaris Vrije prijs voor consumptie- melk bepleit Pensioenregeling voor koopvaardijvloot Over eerste kwartaal 1950 uitkering ineens TEXTIELHANDEL BENELUX m „Daily Mirror" over Sukarno's eisen VERZAMELRAYONS IN INDONESIË Voor Ned. militairen VAN ANTWERPEN GEDWARSBOOMDE Post voor „Willem van der Zaan" Klassementsproeven Rallye van Monte Carlo Ijsvogels verslaan Tilburg (Van onze speciale verslaggever) Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage meldden is er momenteel een noodwetje in voorbereiding om de verplichting der werkgevers, gedemo biliseerden in hun vroegere werkkring op te nemen, wederzijds te maken. Hierdoor kunnen gedemobiliseerden verplicht worden hun oude betrekking weer op te nemen. Uiteraard is dit geen wet van Meden 'fen Perzen, daarvoor is het probleem veel te ingewikkeld. Het is immers heel goed denkbaar dat militairen na drie en een half jaar tropendienst tot een andere visie over hun toekomst komen. De wetsaanvulling wil slechts een al te grote wisseling van beroepen en werkgelegenheden tegengaan en het feit dat deze wet nodig is bewjjst dat er onder de gedemobiliseerden vooral de eerste tijd na hun terugkeer in het vaderland een streven bestaat iets geheel anders te gaan doen, dan wat zij vóór hun vertrek naar Indonesië deden. De ervaring leert, dat dit streven slechts van heel korte duur is en vermindert naar gelang de militairen weer aan hun gewone arbeid gewend raken Overigens zullen de sociale diensten van het departement van Oorlog en de Gewestelijke Arbeidsbureaux de gevallen, waarbij van verplichting sprake zal zijn alle individueel bekijken en beroep is dan ook altijd mogelijk. „Gelderland wacht U", „Hallo, -hier Amsterdam", „Welkom in Brabant", dit zijn enkele titels van een heel pak 'bro chures, die door de provinciale en plaatselijke demobilisatiecomité's zijn samengesteld en in kleurige omslagen zijn gevat. Zij vormen het eerste contact dat de jongens overzee met degenen, die hen hier aan een baan zullen helpen, krijgen. Reeds in Indonesië worden deze brochures uitgereikt. Een jongen uit Tilburg krijgt de brochure uit Brabant, een jongen uit Tietjerksteradeel krijgt het boekje uit Friesland en hij vindt er alles in wat hem over de werkgelegen- j» ''j "°nand zal voorlichten. Hij i vindt de adressen der arbeidsbureaux, 1 s' welke mogelijkheden er zijn in de metaalnijverheid en welke plaat sen er nog open zijn op de kleermakers- ateliers. Hem wordt er in aangeraden J zijn vak te blijven en hij kan direct ook lezen, hoe hij zich in Holland ver der in zijn vak kan bekwamen. Meen niet, dat de militairen niets afweten over de situatie hier in ons land. Zij weten bliksems goed, dat de Spoorwegen geen nieuw personeel aannemen, dat de K.L.M. gaat ont slaan, dat in de administratieve be roepen het sterkst de werkloosheid spreekt. Dat lezen zijn in de kranten en zij praten er veel over, want bijna iedere militair, die wacht op zijn troe penschip, vraagt zich af: Hoe zal het gaan, als wij met 120.000 man in Hol land om de vacante plaatsen gaan dringen. personen uit het hoofdstedelijk be drijfsleven zitting hebben genomen. De leden hebben zich verplicht, zowel in hun eigen bedrijf als in dat van hun zakenrelaties al het mogelijke te doen om gedemobiliseerden op te nemen. Hierdoor heeft men zich van een be langrijke steun uit het bedrijfsleven verzekerd. Daarbij is een dringend verzoek aan de werkgevers uitgegaan om bij elke vacature in het bedrijf een gedemobiliseerde voor te laten gaan. De huisvesting van de militairen baart veel zorg, vooral voor hen. die met vrouw en kinderen terugkeren. Ook zijn er. .gevallen, waarbij de vrouw van de militair bij het vertrek naar Indonesië bij haar ouders ging inwonen en nu de gezinshereniging een feit is, zal het gezin Advertentie Tot nu toe is alles erg goed gelopen. an de 40.000 man, die het eerst terug keerden, heeft ongeveer 6 pet. nog geen Werk gevonden. Van de eerste 3000 mi litairen, die in Amsterdam terugkeer den, stonden er enkele weken geleden nog 200 ingeschreven in het Gewestelijk Arbeidsbureau. Als men dan weet, dat Amsterdam ongeveer 6700 werklozen telt, dan blijkt hef aantal militairen hier van maar een klein gedeelte uit te ma ken. De demobilisatie, zoals ze vorig jaar renórr' ■•"°g maar een generale repe me bij wat er dit jaar wordt terug verwacht en daarom is er in Amsterdam een belangrijk initiatief genomen. Onder voorzitterschap van burgemeester d'Ailly is een commissie geïnstalleerd, waarin de belangrijkste De Economische Politierechter te Den «aag heeft de oud-burgemeester van Den Waag, mr. W. A. J. Visser, wegens over reding van het deviezenbesluit» veroordeeld ot zes maanden gevangenisstraf en 20.000 Sulden boete, eventueel te vervangen door rie maanden hechtenis. Zijn ex-secretaris, *«s. W. Bos, werd veroordeeld tot acht «laanden gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden voorarrest en f 2500 boete, hechte*^* vervangen door twee maanden krw!?rts werden een in Zwitserland ge- fr i1 horloge en een bankbiljet van vijf trn£fs Verbeurd verklaard. Een derde be- dv«! isne>- W' van der Ko°Ü' beeft van hP uit het Zwitserse en niet onder be- 1 h vallende, vermogen van een Neder- f Politieke delinquent met diens me- vln/rl1 geIden opgenomen. Een gedeelte i a dlt &eld is na omwisseling in Zwitser- der JlAruNe^erland gesmokkeld. Een an- herpn alt Is in Zwitserland door beide redenen heb& op^geven^ verschillende De Centrale Zuivelcommlsste heeft in een brief aan minister Mansholt bezwaren geuit tegen de tegenwoordige regelingen bp zuivelgebied. Het voornaamste bezwaar geldt de prijs van consumptiemelk, die in Verhouding tot de melk, die tot zuivel producten wordt verwerkt, naar het oor deel van de commissie te laag is. Aange zien alle zuivelprijzen, afgezien van de ver- bruikersprijs van consumptiemelk, vrijgela ten zijn, komen naar het oordeel van de commissie de consumptiemelkbedrijven in het gedrang omdat zij doorgaans aan de boeren niet zonder verliezen de melk prijzen kunnen betalen, die door de melk verwerkende industrie worden gegeven. De toeslag op de consumptiemelk acht men onvoldoende compensatie. Dè commissie, belast met het ontwer pen. van een pensioenregeling voor op varenden der Nederlandse Koopvaardij- Vlóot, ingesteld bij beschikking van 18 Maart 1946, is met haar taak gereed ge komen. Het betreffende ontwerp is met een begeleidend rapport aan de minis- ter van Verkeer en Waterstaat toege zonden. Opnieuw hebt U kou gevat en hoest U dagen lang. Grijp tijdig in. Bronchitis dreigt 11 Neem heden nog akker-s abdijsiroop, die weldra Uw hoest zal stillen en Uw fy keel en luchtpijpen zuiveren van prik- y kelend slijm en ziektekiemen. Morgen reeds zijt U zoveel beterTegen Kou, Hoest, Bronchitis en Griep: een woning moeten hebben. Al deze ge vallen worden door de huisvestings- bureaux als urgentie-geval ingeschreven en hoewel men dan toch nog dikwijls lang moet wachten, kon in Amsterdam 35% van hen reeds een woning krijgen Uit alles blijkt, dat er veel voor de gedemobiliseerden gedaan wordt en deze jongens hebben er dan ook ten volle recht op. De suggestie, die eens gedaan werd, dat Nederland een stel verwilder de mannen zou terug zien, is volkomen gelogenstraft en de militairen hebben ze'f bewezen, hoe schandelijk deze in sinuatie is. De jongens mogen aan vak bekwaamheid dikwijls hebben ingeboet, er staat tegenover, dat zij correct zijn en gedisciplineerd. Zij hebben een sterk verantwoordelijkheidsbesef, zij hebben wat meer van de wereld gezien en daar door hun blik verruimd en wij vernamen van verschillende bedrijven, dat zij dan ook uitermate tevreden waren met de werkkrachten, die drie en een half jaar tropendienst achter de rug hadden. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de Mi nisterraad besloten aan de Kroon voor te stellen, op het voetspoor van hetgeen ten aanzien van het personeel in het vrije bedrijf is geschied, aan het gehele Rijks personeel, dat 1 Januari 1950 23 jaar of ouder was, te rekenen van genoemde datum, een salarisverhoging toe te ken nen van 5 pCt., terwijl van het 21ste jaar af voor de ambtelijke functionaris sen en een beperkt aantal groepen der werklieden in Rijksdienst, een geleide lijke aanpassing zal plaats vinden. Ten einde te bereiken, dat op zo kort mogelijke termijn het op grond van het bovenstaande aan het Rijkspersoneel toekomende zal kunnen worden uitbe taald, is in beginsel besloten, dat over het eerste kwartaal van 1950 de betaling zal geschieden in de vorm van een uit kering ineens. Het gehele personeel bijs de K.L.M. boven de 23 jaar zal ook de verhoging van 5 pCt. ontvangen. De jongeren krij gen een geleidelijk opklimmende ver hoging. Ook in het schildersbedrijf is overeen stemming bereikt over de 5 percent loonsverhoging. In Brussel werd vandaag vernomen, dat op 16 Januari de in- en uitvoer van textielgoederen tussen de Benelux-lan- den gedeeltelijk zal worden vrijgegeven. Een lijst van de goederen, die zullen worden vrijgegeven, zal waarschijnlijk deze week nog worden gepubliceerd. Een tweede lijst van vrü te geven goe deren zal op 1 April verschijnen, terwijl op 1 Juli van dit jaar alle handel in textiel tussen de Benelux-Ianden zal worden vrijgegeven. Stom ovetGuna StUDiO-S 51. Reeds stond de zon hoog boven de bergen, toen een hotsende ossenkar de oevers van de Gele Rivier bereikte. Nog steeds mende Tai de ossen, die zij het thans in een veel minder hoog tem-po hun weg over het oneffen terrein zochten. En ondanks alle zorgen welke hem bezighielden werd Eric toch telkens weer getroffen door de ongekende schoonheid van het Chinese landschap. „En waarheen leidt thans onze kommervolle weg?" informeerde Tai geprikkeld. De kleine filosoof scheen meer dan genoeg te krijgen van- zijn rol als ossendrijver; en bovendien was zijn humeur grondig bedorven doordat de kar niet, zoals hij stellig gemeend had, een kruik wijn bevatte. Dit soort dingen beschouwde hij als persoon lijke tegenwerkingen van het lot, en zij maakten hem tot een uiterst verbitterde filosoof. Toen Eric het verongelijkte gezicht van de ander zag schoot de Noorman onwillekeurig even in de lach. Wij moeten nog verder, wijze vriend, tot waar de bergen het dichtst de rivier naderen. Ik heb met de Mandarijn Ming afgesproken dat wij elkaar daar zouden ontmoeten. Daarginds moet op een heuvel een zeer oude, grillig vergroeide eik staan, vanwaar men de rivier drie kronkelingen ziet beschrijven. In de omgeving daarvan zou hij zijn kamp opslaan wanneer het hem mocht gelukken de rivier ongehinderd te bereiken", voegde hij er meesmuilend aan toe. Terwijl Tai knorrig de ossen tot meerdere spoed aanzette, bedacht Eric nogmaals hoe wanhopig de toestand eigenlijk was. De feiten, welke hij in de herberg van de Gele Lotus te weten was gekomen, waren onheilspellender dan zelfs hij voorzien had. De keizer aan de Japanners uitgeleverd en Baldon landvoogd over het over rompelde Chinese rijk! Neen, de duivelse opzet van de keizerin mocht niet slagen! Maaf welke kansen waren er om de aanval te verhinderen? Ming en zijn handjevol mannen waren de enigen op wie hij rekenen kon. En dan nog alleen als het roekeloze plan van de mandarijn om door de rijen van de paleiswacht te breken geslaagd was. Het was met een gevoel van gespannen verwachting dat hij met Tai de laatste heuvel beklom en de eik voor zich zag. „Hier zijn de drie kronkelingen," zei de dikbuikige wijsgeer. „Ming moet hier dicht in de buurt zijn. Laten wij op onderzoek uitgaan, dappere vriend." Hij wierp de rivier een laatste, verontwaardigde plik toe. „Bah, water, niets dan water! Maar een behoorlijke slok wijn misgunt een ieder mij in dit land Te Djokjakarta heeft mr. Assaat zijn eerste rede als president van de negara Republiek Indonesia uitgesproken voor Radio-Djocja. Sprekend over de over dracht zei hij o.a.: „De overdracht der souvereiniteit en het onstaan der R.I.S. is door een deel der republikeinen met gemengde gevoelens ontvangen, omdat zij daarin een machinatie zien van de door de Nederlanders gecreëerde deel staten. De republikeinen, die een wijde blik hebben, beschouwen dit evenement echter als een resultaat van strijd, dat mogelijkheden biedt voor de verwezen lijking van een hoger ideaal." Met be trekking tot de wetgeving zei mr. Assaat: „De koloniale wetten zijn nog van kracht en wettig erkend. De ervaring, opgedaan in de Republiek Indonesia, heeft ge leerd, daf het samenstellen van nieuwe wetten veel tijd vergt." Hij besloot aldus: „De deelstaten die nen hun politiek in overeenstemming te brengen met de politiek der R.I.S. Als de R.I.S. nieuwe wetten uitvaardigt, welke in strijd zouden zijn met de door de Republiek Indonesia vastgestelde be palingen voor zaken, dip de Republiek de Duitsers het klooster in beslag na men en het uiteraard in verregaande staat van verval weer verlieten. Bij haar pogingen om het huis weer op orde te brengen kregen de zusters weliswaar (financiële) steun in het kader van de oorlogsschadevergoeding, maar die hulp was op lange na niet toereikend. 7ij dekte slechts ten naaste bij één derde van de herstelkosten. En het ligt daarbij voor de hand, dat de aanschaffing van een nieuwe verwarmingsinstallatie Een steenkoude cel.... (Van onze verslaggever) De zusters van de Karmel in Egmond aan de Hoef hebben te kampdn met een zeer ingrijpend ongerief: een 'defecte verwarmingsinstallatie. Deze pijnlijke situatie is niet van vandaag of gisteren; integendeel, dit is de derde winter, dat de zusters Carmelictessen in de kou zit ten. Zy klagen daar beslist niet over. En wij zouden deze onhoudbare toe stand dan ook zeker niet op het spoor 'ijn gekomen, ware het niet, dat men ons van andere zijde er op attent bad gemaakt. De hele narigheid is overigens nog een nasleep van de bezettingstijd, toen De toegang tot het koor, waar de enige kachel brandt, die in de „Karmel" te vinden is. de oude kan onmogelijk meer worden gerepareerd een van de dingen was, die er bij inschoot. Evenmin hoeft het betoog, dat de eigen middelen van de Karmel wel zeer summier zijn. Op het ogenblik is het zo, dat de enige verwarming, die in het ganse ge bouw is te vinden, bestaat uit een ouder wetse kachel in het koor. En die is niet alleen onvoldoende, zij is zelfs funest, in zoverre de zusters voortdurend wor den blootgesteld aan een geforceerde temperatuurswisseling wanneer zij zich van de verwarmde kapel naar haar steenkoude cellen begeven. Bij sommi gen van haar doen zich dan ook al rheumatische ver schijnselen voor en een der zusters, die aan bronchitis lijdt, ziet haar kwaal zich voortdurend verergeren. Zoals gezegd, de zusters dragen dit alles met opge wektheid. Toen wij gisteren de Eer waarde Moeder Overste spraken, bleek haar enige bescheiden wens te zijn, „dat het huis vorstvrij gemaakt kon worden". Wel, dat móet kunnen, menen wij. Waar deze zusters wellicht door haar opofferend leven en haar gebed zoveel geestelijke warmte meedelen aan haar omgeving, moet het mogelijk zijn, dat die omgeving omge keerd aan de Car- melietessen van Eg- mond enige mate riële warmte in de vorm van een nieu we verwarmings installatie bezorgt. En behoren 1 ij die „omgeying" niet wij allen? Indonesia raken, dient de republiek zich te onderwerpen aan de wetten van de R.I.S. en moet z(j haar eigen bepalingen wijzigen." De V.S. van Indonesië zijn uitgeno digd de Aziatische regionale conferentie van de internationale arbeidsorganisatie bij te wonen, die 14 Januari op Ceylon begint. Dit besluit werd genomen door het dagelijks bestuur van de conferen tie. Ofschoon Indonesië nog geen lid is van I.L.O.. zal het verzocht worden een voltallige delegatie van vertegenwoordi gers der regering, werkgevers en werk nemers te sturen, met volledige bevoegd heid tot stemmen. Het voorstel werd met 27 tegen 1 stem aangenomen; slechts de Poolse verte genwoordiger stemde tegen. Pe te Sydney verschijnende „Daily Mirror" maande gisteren tot voorzichtig heid ten aanzien van de recente ver klaring van Sukarno, dat Nederlands Nieuw-Guinea vóór het einde van dit jaar bij de V.S.I. zal worden ingelijfd- Het blad schreef: „Sukarno's eisen zul len in de toekomst dwingender worden. Meer dan in het verleden zal Australië voortaan voorzichtig moeten zijn en de blik vooruit moeten richten. De regering van Indonesië heeft kennelijk zijn blik ken gericht op wat thans nog Neder lands Nieuw-Guinea is. Mocht Indonesië slagen dan zal de grens van Australisch Nieuw-Guinea de feitelijke grens gaan vormen tussen de millioenenbevolking van het Verre Oosten en de kleine blanke bevolking van Australië en Nieuw-Zee- land" Het blad wees er met nadruk op, dat de noodzaak van goede betrekkingen tussen Australië en het Verre-Oosten niet kan worden ontkend, maar pleitte voor een zo openhartig mogelijk standpunt van de Australische regering inzake de toekomstige verhouding tot het Verre- Oosten. Van de vriendschap tussen Australië en de Verenigde Staten verwacht het blad de grootst mogelijke steun. „In onze gevaarlijke positie geloven wij dat het weer tijd is geworden, de Verenigde Staten militaire en maritieme bases in dit deel van de wereld aan te bieden". De „Daly Mirror" verwijt de vorige minister van Buitenlandse Zaken, Her- bert Evatt, ter zake niet met de Ver enigde Staten tot overeenstemming te zijn gekomen De besprekingen tussen de Nedetr- landse en de Indonesische autoriteiten inzake het vaststellen van verzamel- rayons voor Nederlandse militairen hebben, na een gunstig verloop, gere sulteerd in een volledige overeenstem ming, waarbij in West-Java vier, in Midden- en Oost-Java vijf, in Noord- Sumatra één, in Midden- en Zuid-Suma- tra twee en één tijdelijk, op Riouw, Banka en Billiton één plus twee tijde lijke rayons werden vastgesteld. Voor West-JaVa zijn aangewezen de rayons Buitenzorg, Garut, Djakarta en Ban dung, alle met een zeer ruime omge ving. Advertentie Nu de grondstoffenschaarste achter de rug is, is er weer volop Wybert verkrijgbaar: De echte Wybert... onveran derd van kwaliteit! Het beste beschermmiddel voor Uw keel. Alléén in originele dozen Ook wederom verkrijgbaar: Wybert met menthol a Dinsdagavond heeft de heer W. H. Lichtveld, leider van de delegatie der „Samenwerkende Vakorganisaties van Overheidspersoneel in Indonesië" (S. V. O-) in „Den Hout", te 's Gravenhage een causerie gehouden over het werk der delegatieHij wees er op, dat de delegatie met gemengde gevoelens naar Indonesië vertrekt, daar aan de ene kant voor de thans in Indonesië werken de Nederlandse ambtenaren op het stuk van de garantiewet en het garantiebe- sluit van 1949 niet dat is verkregen wat men zo gaarne had bereikt, maar dat wat wèl bereikt werd, ruimte laat voor een gevoel van gematigd optimisme. Spr. gaf dan een uiteenzetting van de verrichtingen der S.V.O.-delegatie, die in de bewogen dagen der Ronde-Tafel conferentie vele ups en downs gekend heeft, waarbij hij de nadruk legde op het verschijnsel, dat, terwijl in den be ginne zich zulke gunstige perspectieven openden voor een actieve deelname van vakbewegings-, minderheden- en andere vertegenwoordigers aan de uiteindelijke vorm der te sluiten overeenkomsten, zij op het einde der conferentie feitelijk werden geëlimineerd Verheugend noemde spr. de ommekeer in de publieke belangstelling in Neder land voor het lot van de Nederlanders, die thans particulier zowel als in amb telijk verband in Indonesië arbeiden. Te meer is het daarom te betreuren, dat de WOENSDAG HILVERSUM X, 301 m. - NCRV: 18 00 muziekcorps, 18.30 regeringsuitz., 19.00 nieuws, 19.15 leeslamp, 19.30 sport, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 commen taar familiecompetitie, 20.20 Concertge bouworkest, 21.20 gram., 21.30 liturgische beschouwingen. 22.00 Sans souci, 22,30 Nederlands vocaal kwartet, 22.45 Avond overdenking, 23.00 nieuws, 23.15 gram. 23.50 philh. orkest. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18.00 uur ook 245 en 1875 m. - VARA: 18 00 nieuws. 18.15 varia, 18.20 trio XYZ, 13.30 RVU, 19.00 De borrel in de gemeente raad. causerie, 19.15 muzikale causerie. VPRO: 19.30 jeugd, 19.40 weekkroniek, 19.45 Raad der Kerken. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 dingen van de dag, 20.15 socialistisch nieuws, 20.20 Jefgénj Onjé- gin, opera van Tschaikowskv, 23.00 nieuws, 23.15 „De nachtschuit". DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 Morgengebed, 7.30—8.30 zen dersluiting, 8.30 nieuws, 8.40 pluk de dag, 9.00 weerrapporten. 9.03 huisvrouw, 9.30 muziek houdt fit. NCRV: 10.00 hobo-kwartet, 10.15 Morgendienst, 10.45 orgel. KRO: 11.00 Zonnebloem, 11.45 zang, 12.00 Angelus, 12.03 lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 viool, cello en piano. NCRV: 14.00 Pro menade-orkest, 14.45 vrouw, 15.30 piano, 15.45 bijbellezing, 16.3017.30 zenderslui ting, 19.30 jeugd. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10.00 uur ook 245 m. en na 17.30 uur ook 245 en 1875 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 lichte gram., 7.30—8.30 zenderslui ting, 8.30 nieuws, 8.40 ochtendblad, 9.00 weerrapporten, 9.03 Londens Philh. or kest, 9.30 waterstanden, 9.35 vrouw, 9 40 soft and sweet, 10.00 Morgenwijding, 10.15 arbeidsvitaminen. 10.50 kleuters, 11.00 Renova en orkest, 11.30 zang en piano, 11.45 voor de tuin, 12.00 zang en orkest, 12.30 mededelingen, 12.33 Spion netje, 12.38 piano en orgel, 13.00 nieuws, 13.15 Romancers, 13.45 gram.. 14.00 „Met naald en schaar", 14.30 piano, 15.00 zie ken, 16.00 kleinkunst-programma, 16.30 —17.30 zendersluiting, 17.30 Kaleidos- coop, 17.50 regeringsuitzending. Advertentie Handelaars, nijveraars en alle zakenlui, die belang stellen in de ontwikkeling van de Benelux- idee, moeten dagelijks volgen en in hun eigen belang van nu reeds hun reclame campagne voor de Belgische biarkt vakkundig bestuderen. Voor alle inlichtingen, een briefje baar ons Agentschap voor Neder land, Postbox te Oudenbosch '■Tel. 164) en onze vertegenwoor diger neemt contact met U. door PATRICK PUBCELL Vertaling JOHANNA PERENBOOM 15. Misschien ben jij nog wel de grootste eze, ^an allemaal om je af te geven met die knullen uit Mooncoin. 's Is nou aap-wat-heb-je-mooie-jongen bij ze, maar neem dit van mij aan, jochie, dat als je er vandaag ook maar één keer naast. oent. het morgen donderen met ze is; en weikelijk/ik ken ze, die heren, al lang." Daarop lachte hij eens, een minach tend gegrinnik, dat schraapte in zijn keel. „Om hurlen gaat het? Ja zeker, om hurlen! Wat ik je zeg, Mooncoin krijgt klop, op den langen duur kunnen ze het niet bolwerken, en, om het maar rond uit te zeggen, ze hebben al lang genoeg hoog te paard gezeten. Buiten de pa rochie moeten zoeken naar een speler! Het zal verdorie een raar gerammel van heenderen in de buurt van Mooncoin zijn, als zich daar een heel regiment doden in zijn graf omdraait. In de oude tijd zou dat in Mooncoin niet gebeurd zijn. dat verzeker ik je, in de oude tijd, toen ze geen vijftien man nodig had den, maar een en twintig. Het waren, potveidorie, kerels in die tijd, die nog eerder een vrouw in het veld gebracht hadden, dan dat ze iemand van buiten hadden laten meespelen." Hij stak zijn pijp weer aan zondar de draad van zijn betoog te verliezen. „Het zou niet gebeurd zijn, dat wil ik je wel vertellen, ook in de tijd van Foxy John, en niet in John Fielding z'n tijd en ook niet in Dhrug z'n tijd. Maar ja, dat waren andere hurlers en andere tyden. De Fieldings en de Doyles en de Kellys, en Dick Doherty, die Mooncoin- se jongen!" Hij nam zijn pijp uit de mond en zet te daarmee zijn woorden nadruk bij, als of het de dirigeerstok van een kapel meester was. „ik heD die jongens gezien, Joe, ik heb ze met mijn eigenx twee ogen ge zien, toen ze de beste spelers van Munster klopten, ginds in Carrick. Ik heb het gezien. Die dag was de ergste klap voor de Munsterse hurlers die ooit iemand had meegemaakt. Niet, potdo rie" zijn toon werd peinzend „dat het Mooncoin goed heeft gedaan, want ze hebben die dag een idee van zich zelf gekregen, dat ze nooit meer kwijt zijn geraakt. Maar feiten blijven feiten. Ze klopten de beste spèlers van Mun ster en ze deden het zo tussen neus en lippen, zeventien jongens uit Moon coin." Hij zakte weg in een wat gemakke lijker houding. „Maar het is een hele afstand van toen naar vandaag, nu ze tot Carrig- michael moeten lopen voor een andere speler om hun ploegje vol te krijgen.' Weer dat sarcastisch gegrinnik. „Een speler, zeg ik? Kom, kom! Het hele eind naar Carrigmichael hebben ze ge lopen om een kat in de zak, om een hurler van wie ze alleen maar hebben horen praten! En wat ze voor bijzon ders van hem gehoord kunnen hebben, is mij niet duidelijk. Een arme sukkel, die al te lang in de ploegvoren sjouwt om nog het verschil tussen het slageind en het handvat van een hurley te we ten." Toen ging hij tot raadgevingen over. „Hoor eens, ik waarschuw je nu, jon gen. Je komt vandaag niet klaar met die dilettantentikjes en -stootjes, waar mee je in Dublin werkte. Vandaag moet alles uit de stick en uit de man gehaald worden wat er in zit. En ik zal je nog eens iets vertellen. Wacht totdat die backs van Tullaraon met je afgerekend hebben. Dat zijn de kereltjes om de puntjes op de i te zetten en je hurling te leren spelen!" Zo bleef hij maar pruttelen, al vijf en twintig mijlen, en niemand van ons ilf zelf niet en Donovan niet en de jon gens helemaal niet had het hart oi» iets terug te zeggen. Niemand, uitgezonderd dan altijd zijn wettige echtgenote, kon het tegen mijn oom Malachy opnemen, in de eerste plaats omdat het al bijna onmogelijk was er een woord tussen te krijgen; in de tweede plaats, omdat er altijd heel wat bittere waarheid stak in wat hij had te i vertellen. J Twee hele avonden had ik er mijn kostbare tijd aan besteed om tegen een versleten bal aan te meppen bij de achterheining van ons erf, met een deel van het kroost van de familie Donegan in verspreide opstelling tegenover me, om de bal weer terug te slaan. Er was geen criticus voor nodig om me te ver tellen, hoe weinig die voorbereiding te betekenen had, bij ernstige training vergeleken. En hoe meer Malachy er over praatte, hoe schameler het leek. Een uur later stapte ik uit de scha duw van de halfdonkere kleedkamer, wrong me door de controle, wipte over drie rijen banken langs de zijlijn en stond tenslotte op het gras van het speelterrein. Overal om me heen was drukte en gepraat en opwinding; vrien den begroetten hun vrienden en schreeuwden bevriende tegenstanders strijdleuzen toe, en temidden van al die vrolijkheid voelde ik me plotseling een zaam, alsof ik overal buiten stond. Ik voelde dat ik vis nog vlees was, dat iedereen me moest aanzien voor wat ik was. een buitenstaander in een Moon- coinse trui. Daarginds in de kleedkamer hadden de spelers van Mooncoin me allesbehalve warm ontvangen. Het lag niet in hun aard en hun opvoeding, denk ik zo, om een vreemde met een al te hartelijke groet te vereren of om hem met hun dankbaarheid of hun goede wensen las tig te vallen. Ik kende er op z'n hoogst een half dozijn, zelfs alleen maar van gezicht, en die paar deden niet veel meer dan me goedendag zeggen toen ik binnenkwam, terwijl er twee of drie waren die mij met doffe ogen, vol ternauwernood verholen vijandschap, gadesloegen. Eén uitsondering was er, een uitzon dering trouwens in meer dan één op zicht. Een korte, opgewekte knaap, wiens hele gedrongen, krachtige lichaam gespannen stond van leven en wils kracht van de toppen van zijn altijd bewegende tenen af tot aan het laatste plukje haar op zijn dichtbegroeide hoofd Deze man de enige die toch wel in zijn schik leek mij te zien was een visser, een Walsh uit één van de alge legen dal-dorpen. Toen hij binnen kwam, ging hij recht op mij toe, terwijl hij de groet van zijn kameraden kort beantwoordde. „Jij bent Joe Doyle, is niet?" „Ja dat ben ik antwoordde ik, een beetje uitdagend. „Verdomd kerel, je bent welkom hier! Ik ben Walsh, de fuli-back, Pierry Walsh." „Ja dat klopt", zei ik. „Ik zou toch wel een heel erge greno zijn als ik jou niet kende." Hij lachte. „Christenzielen, meneertje, ik ben verdraaid blij dat je gekomen bent. Ik was doodsbenauwd dat je het niet dóen zou." Ik keek hem aan en grinnikte. (Wordt .vervolgd) regering er niet aan wil, deze werkers haar vertrouwen te geven, daar zij de vrees koestert, dat, bij het ontbreken van sancties in financieel opzicht, er uit In donesië een massale uittocht zal plaats hebben van ambtenaren van de voor malige Ned.-Indische regering en de jonge staat voor een enorme crisis zou komen te staan. Neen, aldus spreker, de regering geve dit vertrouwen gul en met een gerust hart, wat zij vreest zal niet bewaarheid worden En zij hoede zich voor een personeelspolitiek, die alléén maar bedacht is op een bescherming van de schatkist. Spr. uitte tenslotte de wens. dat bij de behandeling van de garantiewet in de Eerste Kamer vooral voldoende hel derheid zal worden verkregen over de opvatting der regering van het amende ment-De Graaf Tijdens de reis van Hr. Ms. „Willem van der Zaan", die. zoals men weet, naar ons land thuisvaart van de Neder landse Antillen, kan men post, bestemd voor de opvarenden, verzenden naar Ponta Delgada CAzoren). Deze dient dan uiterlijk 8 Januari bezorgd te zijn. De Franse kampioen Nicholas Rosso- limo heeft zijn' voorsprong in het schaak- tournooi te Hastings verloren. In de vijfde ronde speelde hij remise tegen de jonge Britse schaakmeester Dennis Horne. Hij deelt thans de eerste plaats met de 17- jarige Amerikaan Larry Evans en de Hongaar Laszlo Szabo, allen met 4 pt. Evans won van de Brit John Fuller: Szabo had slechts 39 zetten nodig om van de Brit William Winser te winnen. De verdere uitslagen van de 5e ronde luiden: Barda (Noorw.)Euwe (Ned.) Hl/z> Wood (G.-B.)Konig (G.-B.) 10. Euwe bezet thans de vierde plaats met ZY, pt. Het gedrang in de kopgroep van het internationale schaaktournooi voor da mes te Moskou is verder toegenomen, doordat mej. Rudenko, die met haar landgenote de Russische kampioene Olga Rubtsova de leiding had, in de achtste ronde remise speelde. Rudenko heeft thans de leiding met 5(4 pt., ge volgd door Rubtsova met 5 pt., wier par tij voor de achtste ronde tegen Karff (V.S.) werd afgebroken. Ook de partij van de Nederlandse kampioene mevr. Fenny Heemskerk tegen de Poolse Ger- manova werd afgebroken. Dinsdag hebben de Nederlandse deel nemers aan de Rallye van Monte Carlo, onder auspiciën van de KNAC, op het circuit van Zandvoort klassementsproe ven afgelegd. De volgende tijden wer den genoteerd: F. W. Graaf van Lim burg Stirum (Noordwijk) met Ford, 21.2 sec.; A, Gravin van Limburg Sti rum (Noordwijk) met Ford, eveneens 21.2 sec.; M. Gatsonides (Zandvoort) en K. E. Barendregt (Den Haag) met Hum- ber 21.5 sec.; H. de Rijk (Amsterdam) met Hotchkiss, 21.6 sec.; M. v. d. Ent en Braat (Soest) met Ford, 21.7 sec. De tijden van de overige deelnemers lagen boven de 22 sec. In een wedstrijd voor de West-Europa beker hebben de Ijsvogels Dinsdag met 4-^-3 (11 21, 11) van Tilburg ge wonnen. De stand van de competitie luidt nu: Brussel Luik Racing Paris HHYC Ijsvogels Antwerpen Lions de Paris Tilburg 10 7 1 2 15 62—42 9 6 2 1 14 64—39 7 5 1 1 11 39—20 7 5 0 2 10 45—18 9 3 3 3 9 40—37 11 3 0 8 6 39—69 8 1 1 6 3 21—51 7 0 0 7 0 22—56 In het basketball-tournooi te Nice heeft Nederland met 5820 verloren van Zuid-Slavië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3