„IEDERE ZQU EEN BESNOEIING VAN DE BEGROTING DWAASHEID ZIJN1 PAKISTAN ERKENT COMMUNISTISCH CHINA Reis van de Prins economische goodwill-missie Accoord over loonsverhoging in groot aantal bedrijfstakken Dor kun Om Niemv-Guinea Regeringsbrood niet, witte brood wel duurder Tot hoofd en hart Aanval van Darul Islam op Garut Liberalen vluchten uit Oost-Duitsland Verenigde Staten moeten hun hulp aan de vreemde naties zien voort te zetten Nieuw-Guinea bij Indonesië Gevolg van loonsverhoging voor bakkersbedrijf Voetreis naar Rome Zal Russische marine steun verlenen bij operatie tegen Formosa? Sovjet-Unie levert spoorwegmaterieel KOLENGELD OP BON 544 .Het weer Nederlanders hielpen de T.N.I. Bezoek aan presidenten van Brazilië Argentinië, Mexico en Amerika Scheepvaartverkeer in Amsterdamse haven DONDERDAG 5 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 2465a BOODSCHAP VAN TRUMAN OVER „DE TOESTAND VAN DE NATIE PROEFMACHINES IN AANBOUW VOOR ATOOMKRACHT Indonesia Raya: Waar schuwing aan Australië Atoomenergie Bestaan burgerlijke partijen zonder zin LOONSTOP IN FRANKRIJK OPGEHEVEN Radio-Unie Lonen in de landbouw BUS GEKANTELD Drie ernstig gewonden Drie jaar geëist wegens poging tot moord lljnpro^; BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon; Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor 8everwijk: Stumphlussti. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run, Wnd. hoofdredacteurj W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooate. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer week. f 1 -52 per maand, f 4.55 per kwartaaL Hst is stil in de politieke arena. Na de hevige gevechten, die in December zijn geleverd, is het of de politieke matadors even op adem willen komen. Terwijl de P. v. d. A. met een hoge borst zelfvoldaner dan ooit rondloopt of zij alléén de Indone sische kwestie tot oplossing heeft gebracht; Mr. Oud in het Weekblad voor Vrijheid en Democratie nog wat tiabrcmt over de verantwoordelijkheid voor het beleid waarbij hij het geens zins eens is met Romme's opvatting; en de hoofdredacteur van De Linie en Prof. Romme van De Volkskrant een Voor normale stervelingen volkomen onbegrijpelijke polemiek voeren over de eventuele „tekorten" van de K. v .P. (bedoeld zijn géén financiële tekorten!), terwijl dit alles echter in een gemoede lijke pais en vreê-stemming gebeurt, brengt president Sukarno heel wat ge moederen in opschudding door zijn reeds tweemaal herhaalde, zeer positie ve, toezegging, dat Ned. Nieuw-Guinea spoedig deel zal uitmaken van de R.I.S. Zei hij op 28 Dec. 1949 nog, dat Nieuw- Guinea voor het einde van 1951 deel zal uitmaken van de Republiek der Ver. Staten van Indonesië, Dinsdag jl. had hij er blijkbaar reeds een jaartje van afgetrokken, want hij verklaarde toen dat „vóór de zon de laatste maal i n dit jaar ondergaat. Nieuw-Guinea deel zal zijn van het onafhankelijke In donesië." Geen prettige gedachte voor de Ne derlandse regering, welke, al is op de Ronde-Tafelconferentie de behandeling van deze netelige kwestie opgeschort, vast van plan schijnt in dezen voet bij stuk te houden tegenover de Indonesi sche aanspraken. Geen prettige gedach te ook voor Australië, welks nieuwe re gering zich met hand en tand zal ver zetten tegen de expansie-plannen van de R.I.S. Australië vreest nu blijkbaar de consequenties van zijn jarenlange steun aan het Merdeka van de Repu bliek. Het Merdeka van de R.I.S. voor Nederlands Nieuw-Guinea kon zich immers wel eens overplanten naar het Australische gedeelte, zoals het zich ook zal overplanten van Ned.-Borneo naar Brits-Bomeo. Intussen ziet Sukarno niet zonder vol- doerling toe, hoe ministers, diplomaten en politici uit Oost en West zich uit sloven om de gunst der Indonesische leiders deelachtig te worden. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Percy Spencer, arriveerde in hoogst eigen persoon reeds 3 Jan. in Ja karta (Batavia) om met de Indonesische regering besprekingen te voeren. De vrees van Australië blijkt duide lijk uit sommige persstemmen van de laatste dagen. Zo verklaarde de Daily Mirror: „Mocht Indonesië slagen in zijn actie voor Ned. Nieuw-Guinea, dan zal de grens van Australisch Nieuw-Guinea de feitelijke grens gaan vormep tussen de millioenenbevolking van het Verre Oos ten en de kleine blanke bevolking van Australië en Nieuw-Zeeland". Het blad ziet als uitweg uif deze ge vaarlijke positie het aanbieden aan Ame rika van militaire en maritieme bases in dit, deel van de wereld. Amerika is de eerste, die uit Indonesië's onafhanke lijkheid de winst incasseert. Politiek en economisch. Men vraagt daarom af, of Amerika aan Sukarno reeds ten aanzien van Ned. Nieuw-Guinea ge paalde toezeggingen heeft gedaan, anders zijn immers Sukarno's zeer posi tieve beloften nauwelijks te verklaren. Dollars effenen nu eenmaal gemakke lijk de Weg Het is bekend, dat Truman weldra zal besluiten militaire steun aan Indonesië te verstrekken. Onder het mi litaire steunprogramma werd president Truman gemachtigd een bedrag van 75.000.000 uit te geven voor „het ge bied van China". Hij kan dit bedrag of een gedeelte daarvan voor een bepaald doe] in Indonesië gebruiken, indien hij vaststelt, dat de nieuwe republiek on der deze term valt. Indonesië heeft inmiddels reeds een onofficieel verzoek tot de Ex- en Im- portbank gericht voor een lening van 100.000.000. Dit was evenwel geschied voordat Indonesië zijn onafhankelijkheid had verkregen, vandaar dat de bank dit verzoek niet als een officiële aanvraag ri?.v,j- j0UWGn' Volgens een recent be- IS- Indonesische minister van conomische Zaken voornemens binnen- S Persoonlijk een bezoek aan Wash ington te brengen om officieel een aan- vraag m te dienen voor een lening van ae Ex- en ImportUank ten behoeve van de verdere ontwikkeling van Indonesië. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de Nederlandse regering ten aanzien van alles, wat zich rondom Nieuw-Guinea afspeelt, op haar qui vive is. Nieuw- Guinea zou immers een waardevol te huis kunnen worden voor ónze over bevolking. Maar of zij in het internatio nale spel haar rol kan en mag spelen? En of zij op een krachtige steun van de politieke partijen in Nederland zelf zal kunnen rekenen? Wij wagen het te betwijfelen. Kopstukken uit de P. v. d. A. hebben reeds duidelijk doen blijken, dat zij eerder de R.I.S. in haar houding zullen steunen dan de eigen regering. Men begrijpt, dat de interna tionale wereld al heel gemakkelijk spel heeft bij verdeeldheid in eigen huis. President Truman heeft gisteren de tweede zittingsperiode van het 81ste Amerikaanse Congress officieel geopend met het uitspreken van de „State of the cS dT-ede, waarin de president van de Verenigde Staten jaarlijks een over zicht geeft van de situatie waarin het land zich op dat moment bevmdt en aan het Congress een overzicht geeft van het program, dat hij in de komende zit tingsperiode wenst uitgevoerd te zien. - Truman die bij het binnentreden m de Congresszaal luide werd toegejuicht, zowel door republikeinen als door democraten en door de overvolle publieke tri bune wees erop, dat de Verenigde Staten er in het belang van hun eigen vei ligheid niet aan kunnen denken hun uitgaven te besnoeien, daar het in het be lang van de vrede noodzakelijk is, dat de hulp aan de landen van het Marshall plan en aan de weinig ontwikkelde gebieden wordt voortgezet. Een kleine be lastingverhoging zou daarom noodzakelijk zijn. Doch om deze zure pil voor de Amerikanen te vergulden vertelde Truman er meteen bij, dat in he* jaar 2000 de Amerikanen gemiddeld driemaal zoveel zullen verdienen als thans. De industrie zou volgens de president een enorme vlucht kunnen nemen als eenmaal de atoomenergie zou kunnen worden toegepast. Weinig applaus kreeg de president toen hq verklaarde, dat hu de arbeiders met een rechtvaardig aandeel van de weldaden van het Amerikaanse economi sche systeem wilde bedenken. wereld samen te werken. Deze uitdaging aanvaard ik." Na te hebben gewezen op de wense lijkheid, dat de beide grote Amerikaanse politieke partijen blijven samenwerken en het vertrouwen te hebben uitgespro ken, dat zij zulks ook zullen doen, be loofde de président, dat in de Verenigde Staten alle energie en alle hulpbronnen zullen worden gebruikt voor het streven naar vrede, „omdat wij beseffen dat onze eigen veiligheid en de toekomst van het mensdom op het spel staan. Het zal voor namelijk van hetgeen wij in het binnen land tot stand brengen afhangen of wij met succes met andere landen kunnen samenwerken voor de vrede. Die begin selen verlenen betekenis aan al onze verrichtingen. Ten aanzien van de bui tenlandse politiek betekenen zij, dat wij nimmer .onderdrukking of tyrannie zul len kunnen gedogen. Zij betekenen, dat wij ons gewicht in de schaal moeten leg gen aan de zijde van grotere vrijheid en betere levensomstandigheden voor alle Het eerste deel van zijn overzicht was gewijd aan de buitenlandse poli tiek, maar Truman wijdde veel meer aandacht aan binnenlandse kwesties. Hij pleitte voor: uitvoering van de plannen voor de verdediging van het gebied dat bestreken wordt door het Atlantisch Pact, dat in April van het vorige jaar tot stand kwam; voort zetting van de hulp aan Europa in het kader van het Europese hulpprogram; ratificatie van het handvest van de internationale handelsorganisatie, het welk beoogt overal ter wereld de tol muren op te heffen; aanvaarding van zijn plan voor technische hulp aan on ontwikkelde gebieden het z.g. „punt vier"-program; uitbreiding van kapi taalsinvesteringen in het buitenland om de levensstandaard aldaar te hel pen verhogen. Zonder de U.S.S.R. te noemen sprak de president over het „nieuwe commu nistische imperialisme, dat een uitdaging aan het adres van de Verenigde Staten is". „Deze uitdaging," aldus voegde hij er aan toe, „is voor ons méér dan een militaire uitdaging: het is een uitdaging van onze wil om met de andere> volken voor de vrede en de welvaart in de Het pas opgerichte Indonesische dag blad Indonesia Raya heeft naar U.P. uit Djakarta meldt in een hoofdartikel Australië gewaarschuwd dat dit land alleen in vrede met zijn Aziatische na buren kan leven als het hun „vriend schapshand" aanneemt en als het niet „valse eisen" stelt zoals de controle over Nederlands Nieuw-Guinea. Nieuw-Guinea deelt in de bestem ming van de rest van Indonesië, zo schrijft het blad en het vervolgt: „De Indonesiërs kunnen nimmer hun pas gewonnen vrijheid ten volle genieten zolang Nieuw-Guinea niet in hetzelfde vrqheidsgeluk deelt. Het is de morele schuld van het Indonesische volk om een Spoedige terugkeer van Nieuw- Guinea tot Indonesië te verlangen." De Indonesische pers bevat verder scherpe commentaren op de de laatste tijd in de Australische bladen geopper de suggestie, dat Nederlands Nieuw- Guinea een beheerschap zou worden van de Ver. Naties onder een gemengd beheer van Australië, Nederland en de Ver Naties. Ook wordt scherp gepro testeerd tegen de suggestie, dat Neder land aan de Verenigde Staten en Australië het gebruik van de vliegvel den in Nieuw-Guinea zou toestaan. Mr. Assaat heeft drie kabinetsforma teurs aangewezen voor de Negara Repu- blik Indonesia. Het zijn Susanto Tirto- prodjo van de P.N.I., Moh. Natsir van de Masjumi en dr. A. Halim (partijloos* Zij moeten een parlementair kabinet mét nationaal karakter vormen. Woensdag hebben de drie kabinetsfor mateurs van Pasundan hun opdracht aan de wali negara teruggegeven, aangezien huns inziens de huidige situatie geen mogelijkheden biedt voor een goede en gezonde samenwerking tussen regering en volksvertegenwoordiging en het volk van Pasundan. (Hun opdracht was een kabinet te vormen, dat de orde en vei ligheid in geheel Pasundan kan handha ven en dat aan de volkswil tegemoet komt.) volkeren. Deze beginselen wettigen de uitvoering van specifieke vredesplannen welke wij reeds hebben aangevat." Vervolgens, sprekend over de V.N., zegde de president deze organisatie de onvoorwaardelijke steun van de Ver enigde Staten toe. „Wij zijn overtuigd," zeide hij, „dat deze organisatie tenslotte het kader voor de internationale wet ten en moraliteit kan leveren. Zonder deze laatste kan de mensheid niet blij- van bestaan." De president sprak de hcop uit, dat de V.N. er in zullen slagen de controle op de nieuwe wapens te ver zekeren en eventueel over de nodige strijdkrachten zullen beschikken om de internationale wetten te doen eerbiedi gen. Hij verklaarde, dat de Ver. Staten, zolang de toestand zulks vergt, een ster ke defensieve macht zullen behouder. Na de toetreding van de Verenigde Staten tot de internationale handelsor ganisatie van de V.N. te hebben bepleit sprak de president over de „noodzake lijkheid om de welstand van de gehele Amerikaanse bevolking te verhogen." Hq voorspelde, dat het gemiddelde in komen van een Amerikaans gezin in het jaar 2000 driemaal zo hoog zou zqn als thans en dat de leden van dit gezin on geveer viermaal zoveel zullen voortbren gen. Als andere adviezen gaf de president de controle op de huren nog een jaar te handhaven, grótere productie en autorisatie van het St. Lawrence zee weg- en waterkracht-project eh vesti ging van een bestuur voor de Columbia- vallei. „Bq de vreedzame ontwikkeling van de atoomenergie staan wij op de drem pel van nieuwe wonderen," zei Truman. „De eerste proefmachines voor het pro duceren van nuttige kracht door middel van atoomenergie zijn thans in aanbouw. Wq hebben op dit gebied >g slechts een begin gemaakt, maar geschiedkundig ge zien hebben zij nog grotere betekenis dan het eerste vliegtuig of zelfs de eer ste gereedschappen, die de mens de weg naar de beschaving deden betreden." (Vervolg op pagina 4). De organisaties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf heb ben zich, naar aanleiding van de moei lijkheden, die gerezen zijn in hun be drijf ten aanzien van de vergunning tot vijf procent loonsverhoging, gewend tot het College van Rijksbemiddelaars en de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In de besprekingen die het resultaat waren, heeft de minister, om aan de bezwaren der werkgevers tegen een loonsverhoging tegemoet te komen, voorgesteld de prijs van de bloem voor het regeringsbrood te verlagen met f 1.04 per honderd kilogram, ter wijl daarentegen de prijs van de bloem voor het wittebrood met f 115 zou wor den verhoogd. De minister heeft voorts mede gedeeld, dat onmiddellijk de kwali teit van het wittebrood aanmerke lijk zal worden verbeterd. De werkgevers hebben zich met dit voorstel 'accoord verklaard, met dien verstande, dat zij deze regeling slechts zien als een tijdelijke oplossing, in af- Vanochtend zijn de twee Groningers, de heren W. Stemphner en M. Zijlstra, bun grote voetreis naar Rome begon nen. Familieleden en bekenden drukten de beide ondernemende Groningers op het Groningse Marktplein de hand. Ook de Commissaris der Koningin in da provincie Groningen, de heer E. H. Ebels, kwam persoonlijk afscheid nemen. De reisbagage is niet groot. Slechts ee:i rugzak dragen deze voetreizigers bij zich, waarin de autogrammenboeken, welke na afloop van de reis aan Z.H. de Paus en H.M. de Koningin zullen worden overhandigd, een veilig plaatsje vonden. De eerste etappeplaats is As sen, waar de Commissaris der Konin gin in de provincie Drenthe en de bur gemeester van Assen hun handteke ning in deze boeken zullen plaatsen. Zo zullen zij door Nederland, België, Frankrijk en Zwitserland trekken. Zij hopen tegen April in Rome te zijn. Pakistan heeft als derde niet-commu- nistisch land de communistische rege- ring van China erkend. De regeringen Van het Britse Gemenebest zijn door de Britse minister van Buitenlandse Za- ^en> Bevin, op de hoogte gebracht van het Britse voornemen, het commu- t'stische China in de nabije toekomst te ®rkennen, zo wordt uit betrouwbare ron vernomen. Op het Britse ministe- r'e Vorden de laatste voorbereidingen SetrofSen voor deze erkenning, die, naar nien verwacht, nog voor het einde van Se - Week zal geschieden. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, at de Britse consulaire vertegenwoor- tging op Formosa teruggetrokken zal °rden. Men kan aannemen, dat daar zelfde Britse consulaire vertegen at^6" zullcn worden gehandhaafd die, welke Engeland in het door communisten bezette gebied trachtte te handhaven. De Chinese "nationalistische marine in Taipeh bericht, dat een deel van de Russische Aziatische vloot, be staande uit ruim 20 onderzeeërs, in de Noord-Chinese haven Dairen, die door Rusland gepacht is, is aangekomen. De nationalisten vrezen Russische as sistentie voor de communisten bij een communistische amphibie-operatie te gen Formosa. Het Russische blad „De Rode Vloot" schreef gisteren, dat de communistische Chinese regering er voor zal zorgdra gen, dat het Amerikaanse imperialisme in het komende jaar geen basis voor operaties tegen Chinees grondgebied meer zal hebben. Het blad sprak de beschuldiging uit, dat de Ver. Staten van plan zijn Formosa te bezetten en in de afgelopen drie maanden 250 tanks naar het eiland hebben gezonden. Op het eiland Hainan, dat reeds zou kampen met een gebrek aan voedsel en ammunitie, wordt een communistische aanval vanaf het schiereiland Litsjau verwacht. Inmiddels werd te Tokio van gezag hebbende zqde vernomen, dat waar schijn lij If eerst na het bezoek van de Amerikaanse stafchefs aan Japan in Fe bruari een definitief besluit inzake de Amerikaanse politiek ten opzichte van Formosa zou worden genomen. De Chinese communistische radio deelde gisteren mede, dat aan het ein de van 1949 het Chinese spoorwegnet voor het grootste deel hersteld was Van de 24.800 kilometer spoorlijn in China was op dat ogenblik 3000 kilome ter nog niet gerepareerd. OndeFhet Chi nees-Russische handelsverdrag heeft de Sovjet-Unie 500 kilometer rails en an der spoorwegmaterieel aan China ver strekt, zo zeide de radiospreker, die de Russische technici prees, „omdat zij de Chinese arbeiders door hun onbaat zuchtige energie inspireerden." Neem dagelijks enige afstand van uw beslommeringen door gedurende enkele ogenblikken een goedege dachte, een mooi gedicht in u op te nemen. wachting van het resultaat van een hernieuwd onderzoek. Er is tussen de organisaties van werkgevers en werknemers een accord bereikt omtrent de loonsverhoging van vqf procent, welke thans door het Col lege van RijksbeniiddeJaars voor het bedrijf, bindend zal worden opgelegd met terugwerkende kracht van I Jan. Deze maatregel betekent, dat thans de prjjs vart het regeringsbrood onge- wijzigr blijft, terwijl daarentegen de prjjs 'Fan het wittebrood met twee cent zal worden verhoogd. Een bus van de G.D.S., die in afwachting van de nieuwe trolleybussen, waarmee Groningen wordt verrijkt, tijdelijk de dienst waarneemt, reed gisteravond door een verkeerde manoeuvre van een motorrijder tegen het hekwerk van de Ebbin- gebrug_ Half over het water bleef de bus hangen. Drie personen werden gewond. Zoals in het regeringscommuniqué be. treffende Ionen en prijzen van 24 De cember j.l. werd medegedeeld, zal als compensatie voor de verhoogde kosten voor huisbrand en gas voor het lopend stookseizoen een bedrag van f 1.per persoon worden uitgekeerd. Bij beschikking van de minister van Economische Zaken, is thans bepaald, dat gedurende het tijdvak van 9 Januari tot en met 16 Februari 1950 bon 544 van de thans geldige levensmiddelenkaart 909 recht geeft op het in ontvangst ne men van een geldbedrag van één gulden. De uitreiking-zal geschieden aan de postkantoren. Deze zullen daarvoor zijn opengesteld gedurende dezelfde uren als voor de postwisseldienst. Teneinde de toeloop van het publiek te regelen, zal de terugbetaling geschie den volgens de beginletters van de familienamen der rechthebbenden, aan gegeven in een schema waarvoor ver wezen wordt naar een officiële publi catie, welke zeer binnenkort in de bla den zal verschijnen. Verwachting tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met enige re gen, maar morgen ook enkele ver spreide opklaringen. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tus sen West en Zuid. Iets minder zacht dan vandaag. Zon: 8.47—16.44, Maan: 19.06—10.39 Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, valt uit fragmentarische berich ten, in de loop der laatste twee dagen te Djakarta ontvangen, op te maken dat in de Oostelijke gebieden van West- Java de Dural Islam een heftige actie heeft ingezet, met name in het gebied van Garut, Cheribon, Tasikmalaja en Brebes. Volgens mededelingen uit wel ingelichte kringen ontketende deze or ganisatie in de nacht van 30 December een hevige aanval op Garut en wist zq zich gedurende verscheidene uren in de stad te handhaven. Daar de sterkte van de T.N.I. niet voldoende was, werd de hulp ingeroepen van de in dit ge- bipd, voor hun vertrek naar Neder land samengetrokken Nederlandse troe pen. Deze hulp werd verleend en dank zij deze tussenkomst werd de stad ge zuiverd, doch in de omgjeving is de si tuatie nog steeds zeer gespannen. Tij dens de aanval der Darul Islam werden in de buitenwijken van Garut ongeveer 300 woningen in brand gestoken. Sedert de aanval liggen de posten der T.N.I. voortdurend onder het vuur der extre misten. particuliere Bemhard De secretaris van Prins heeft aan boord van de „Karei Doorman" het voorlopige reisschema van de Prins naar de Nederlandse An tillen en Zuid- en Midden-Amerika be kend gemaakt. De reis van de Prins geschiedt ingevolge een verzoek van de Nederlandse regering en is te beschon- wen ais een economische goodwill- Het programma vermeldt o.m: 16 Januari: bezoek aan het eiland Puerto Rico, waar de Prins de gast zal zijn van de gouverneur. 18 tot 29 Januari: bezoek aan de eilanden van de Antillen. 30 Januari; aankomst te Laguaira voor een vijfdrF.gs bezoek aan Vene zuela. De Prins zal te Caracas wordeif ontvangen door de regeringsraad, ver volgens zal hij een krans leggen op het graf van Simon Bolivar en een be zoek brengen aan diens geboortehuis. De Prins zal verder het historische slagveld Carabobo bezoeken, waarna hij per Dakota naar Maracai zal vliegen voor een bezoek aan de militaire aca demie aldaar. 2 Februari: bezoek aan de Shellbe- drijven te Punta Cardon, de olievelden en de club te Maracaibo. 3 of 4 Februari: per Dakota naar Pa ramaribo; de Prins zal zo mogelijk vooraf een rondvlucht boven Suriname maken. In Paramaribo zal hij op het gouvemementspaleis worden ontvangen en in de Staten worden begroet 5 Februari: rijtoer door de stad. con cert voor het gouvemementspaleis, des avonds kerkdienst.. 6 Februari: hulde van de marktvrou wen. bezoek aan het Sarramacca-dis- trict. 7 Fpbruari: bezoek aan het Comme- wynedistrict, de plantages ..Peperpot" "n „Wedcrzorg". de houtzagerij Pont Fort en Nieuw-Amsterdam. 8 Februari: wandeling over de markt, bezoek aan Bruinzeel met Draisine (ka beltreintje); bezoek aan de Bosneger dorpen. 9 Februari: vertrek, gedeeltelijk per corjaal naar Paramaribo. 10 Februari: bezoek aan het bauxiet- bedrijf van de Billitonmaatschappij te Paranam. 's middags bezoek aan de Leprozerie, het tehuis voor ouden van dagen en het ziekenhuis 's Avonds met de kanonneerboot „Van Speyk" naar Nickerie. 11 Februari: bezoek?aan de proefpolder. 's Avonds met H.M.S. „Van Speyk" weer terug naar Paramaribo. 12 Februari: lunch te Paramaribo rij toer door de stad, padvindersdemonstra tie. 13 Februari: bezoek aan de militaire kampementen en afscheidsreceptie. Per Dakota naar Recife. 15 Februari: van Recife met een vlieg tuig van de K.L.M. naar Rio de Janeiro voor een driedaags bezoek aan Brazilië, waar o.a de president een ontvangst zal houden- 18 Februari: bezoek aan Argerttinie, ontvangst door de president; met een De koeien van de Manor-boerderij te Thorpe (Middlesex) geven méér melk, wanneer mejuffrouw Nore Johnston onder het melken haar klokkespel laat luiden. Een woordvoerder van de West-Ber- Iqnse liberaal-democratische partij heeft medegedeeld, dat vijf afgevaar digden naar het Brandcnburgse parle ment van de liberaal-democratische partij uit Oost-Duitsland zijn gevlucht. Het zijn: Willy Hein, burgemeester van Koenigswusterhausen, Hans Baum, een vooraanstaande functionaris in de orga nisatie voor de verkoop van vrqe goe deren, mevr. Ortmann en Priefert. Over de verblijfplaats van de vijfde, zekere Geppke, was niets bekend. De vijf af gevaardigden waren in de bladen van de S.E.D. aangevallen omdat zij „Na zistische aanvallen op de onderwqs- maatregelen in Oost-Duitsland hebben gedaan en de Sovjet-cultuur belasterd hebben". Zq werden als „wilde reac- tionnairen" beschreven. Later werden zq door de liberaal-democratische partij van Brandenburg geschorst. Vanmorgen is na een zitting van een gehele nacht de tien jaar oude politiek van de loonstop door de Franse Natio nale Vergadering aan de kant gezet. De regering zal een „Vrije Onderhan delingscommissie" instellen, die advies zal uitbrengen bij het vaststellen van de loonminima. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, is thans inzake de loonsverho ging een accoord bereikt in de volgende bedrijfstakken: Grote en kleine metaal nijverheid; deze laatste categorie om vat: smeden, metaalbewerkers, loodgie ters, fitters, eJectro-technische bedrij ven en centrale verwarmingsbedrijven. Verder kantoormachine-, automobiel en garagebedr-f; carrosseriebedrijf, we genbouw en rijwielreparatie Suikerverwerkende industrie, grafi sche bedrijven, diamant-, textiel-, le der- en zuivelindustrie. Graanbedrijf; groothandel in levensmiddelen, bagger bedrijf, steenzetters en havens van Rot terdam. Beroepsvervoer, groothandel in ijzerwaren, kistenmakers, timmerfa brieken en bouwbedrijf, stratenmakers, het z.g. zwarte corps, heiersbedrijf, steenhouwers, stucadoors, steen-, kunst en houtgranietbedrijf. Klompenindustrie, hout- en borstel waren, schildersbedrijf, kisten- en kui- penmakers. Deze opsomming beduidt, dat door de genoemde bedrijfstakken een voorstel ter kennis van he.t College van Rijks- bemiddeléfers is gebracht. Van twee grote groepen, namelijk de metaal- en de bouwnijverheid is het bereikte re sultaat reeds in de Staatscourant gepu bliceerd. Bijzonderheden doen zich vooral voor t.a.v. de lonen voor de jongeren. De hierboven opgenomen lijst geeft nog geen duidelqk antwoord op de vraag in hoeverre de derde loonronde nu gerealiseerd is. Er bestaan in totaal rond tweehonderd loonrege lingen; het aantal bereikte accoor- den daartegenover stellen levert nog allerminst een duidelijk verhoudings- cijfer, daar de ene bedrijfstak veel omvangrijker is dan de andere. Ook de C.B.S.-cijfers van de beroeps bevolking in Nederland bieden geen be trouwbare maatstaf, daar hierin de be drijfsleiding zelf is meegerekend. Van de zijde van het College van Rijksbemiddelaars zelf verklaarde men ons desgevraagd eveneens geen juist idee te hebben welk percentage van de werknemers nu zekerheid heeft over de loonsverhoging. De situatie is thans niet overzichtelijk, daar het overleg nog op tal van plaatsen gaande is en er nog vele voorstellen binnenkomen. De V.A.R.A. heeft het voorstel van de Nederlandse Radio Unie om de salarissen van het omroeppersoneel met vijf pCt. te verhogen, aanvaard. Het hoofdbestuur van de Friese Maat schappij van Landbouw heeft te kennen gegeven, dat het noodzakelijk is, dat de lonen van de landarbeiders in dezelfde mate worden verhoogd als die van de arbeiders, werkzaam in de industrie. De maatschappij stelt deze loonsverho. ging evenwel afhankelijk van een door berekening in de prijzen, hetgeen vooral voor kleine boerenbedrijven absoluut noodzakelijk moet worden geacht, daar alleen dan de kleine zelfstandigen een tegemoetkoming krijgen in de stijgende kosten van levensonderhoud. Alleen onder deze voorwaarde wil de Friese Maatschappij, die een organisatie van werkgevers in de landbouw is, aan vullende collectieve arbeidsovereenkom sten sluiten. vliegtuig van de K.L.M. naar Recife, vervolgens per Dakota via Paramaribo naar Curagao. 2428 Februari: bezoek aan Mexico, waar de Prins door de president zal worden ontvangen, enige officiële be zoeken zal afleggen, een krans zal leg gen op het onafhankelijkheidsmonument er. een ruiterfeest zal bijwonen. 2 Maart: vertrek naar New York voor een particulier bezoek aan Prins Asch- win en een bezoek aan vliegtuigfabrie ken. In Washington zal Prins Bernhard een bezoek brengen aan president Tru man. 1012 Maart: officieel bezoek aan Ot tawa. 13 Maart: officieel bezoek aan Quebec. Het is nog niet bekend of de terug reis naar Nederland per schip of per vliegtuig zal worden gemaakt. Drie personen werden ernstig ge wond, toen een autobus van de Gro ninger gemeentetram, die te veel moest uitwijken voor een motorrijder, tegen de brugleuning van de Ebbingebrug botste, kantelde en acMer een paar pa len van het voormalige tramnet boven het water van de Spilsluizen»bleef han gen. De autoDus moest uitwqken voor de van rechts komende motorrijder, de heer B. Drent uit Groningen. Het mo torrijwiel verdween in het water van de Spilsluizen, de bestuurder en zijn duo-passagier, de heer J. Drent uit Groningen, bleven op de brug liggen. De 67-jarige buspassagiere, mevrouw A. R Blauw-van der Berg uit Sappe nneer werd ernstig aan hoofd en benen gewond, terwijl de bestuurder van het motorrijwiel een zware hersenschud ding en een beenbreuk opliep. De duo passagier bekwam een hersenschudding en verwondingen aan hoofd en benen. In 1938 liepen in de Amsterdamse ha ven 3.464 schepen binnen met een bruto tonnage van 22.107.592. In 1946 liepen 1.706 schepen binnen (8.616.889 bruto m3l of 49.3 van het aantal schepen in 1938. In 1947 was dit percentage 70.5%, toen arriveerden 2.443 schepen, totaal 13.818.594 bruto m3, terwijl in 1948 3.305 schepen binnenliepen (95.4%) met een bruto-inhoud van 16.504.987. In 1949 be droeg het aantal schepen, dat binnen liep, 3.891, dit waren dus 427 schepen meer dan in 1938. Ondanks de staking van 11 Januari tot 23 Februari 1949. welke het aantal binnengelopen schepen zeer ongunstig beeft beïnvloed (in deze periode liepen gemiddeld 52 schepen met 279.506 bruto m3 wekelijks de haven binnen, tegenover 78 schepen met 407.118 bruto m3 weke lijks gedurende de rest van het jaar), is het verheugend, dat het aantal schepen reeds het aantal van 1938 heeft over troffen. Ook het tonnage vertoont steeds verbetering, al is het peil van 1938 nog niet bereikt tengevolge van de na de oor log toegenomen zeevaart met coasters. Het aantal grote schepen in het haven- verkeer neemt echter weer toe, gezien de verbeterde verhoudingscijfers ten op zichte van 1948. De Officier van Justitie by de Leeu warder rechtbank heeft tegen de 49-ja- rige betonwerker C. Z. te Leeuwarden een gevangenisstraf van drie jaar ge- eist wegens poging tot moord op z(jn vrouw, de 37-jarige B. J. f Zij was, als gevolg van vele ruzies van haar man weggelopen en had als Huishoudster haar intrek genomen in Harlingen. De man heeft haar <jpgezocht en haar, toen zij de deur opende, met een mes drie steken toegebracht. De wonden waren echter van geen beteke nis. De verdediger vroeg voor mishan deling een lichté straf. Uitspraak 18 Januari. Advertentie ZEER OUDE GENEVER ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1