Arabische volbloeden in de Nederlandse stoeterijen, Thermogene ERICOE noorman: i MEDISCHE KEURING IN DE BEDRIJVEN Schoonste paarden ter wereld Veiliger dan het maken van een foto Wat wel en wat niet moet r iimr Fokkerij in ons land voor eigen plezier Visa voor Indonesië Depot van ijzeren longen Levenslang voor Joppe 50 apen van Blij dorp naar Moskou 4 Vernietiging van auto mogelijk In 1949 zijn 600.000 personen doorgelicht D1UJL Vïl DONDERDAG 5 JANUARI 1950 PAGINA 3 Moeilijkheden in de Ver. Staten opgelost Handlangers van Nol de Brabander veroordeeld Ned.-Indonesische Unie BEIAARD - COM POSITIE- WEDSTRIJD SPIERPIJN, SPIT. Koningin danst de polonaise ONGELUKKEK IN DE MIJNEN S..D.-er krijgt 12 jaar Machtiging geldlening van 1 Vi milliard gevraagd Wetsontwerp bij Tweede Kamer ingediend Onderwijzersexamens Slechts 4 pet. slaagt niet op Kweekschool HILVERSUM Bij dronkenschap achter het stuur Kindje gedood bij prijsvraag Radio Anno Santo GEDWARSBOOMDE STEUN WETENSCHAP PELIJK ONDERZOEK Eerste Kamer aanvaardt wetsontwerp Montgomery naar Amsterdam (Van onze redacteur) Mohammed, de Profeet van de Islam, had een grote stal met vele, vele mooie en edele paarden. Mohammed hield van zijn dieren, omdat ze zo schoon en zo schrander' waren. Maar hij wilde een nog sterker ras. Hij wilde paarden, die bestand waren tegen alle moeilijkheden en ontberingen van de woestijn en de oorlog. Daarom liet hij alle dieren in zijn stallen vele dagen vasten en gaf hun niets te drinken. Nadat aldus was geschied en de beesten hun edele hoofden lieten hangen, de merries klagend van dorst hun voeten over de grond schraapten en de hengsten van honger hinnikten, liet Mohammed ze los op een grote weide, welke door een beek doorsneden werd. Als razenden stortten ae dieren zich op het water en het voedsel Maar plotseling, toen ze het verkwik kende water bijna hadden bereikt, donderde Mohammed's stem over de weide, die hun gebood terug te keren. Slechts vijf merries kwamen terug. Hun namen waren Obayah, Saglawiah, Koheilah, Managhiah en Hamdaniah. En bij deze merries fokte Mohammed zijn sterkere woestijnpaarden. Aldus vertelt een oude Oosterse legende over het ontstaan van het Arabische volbloed ras de koning onder alle paardenrassen. Nog steeds dragen de vijf stammen van' dit edele ras. waaraan de meeste Europese rassen hun ontstaan danken de namen van de vijf merries, die Mohammed volgens de legende uitkoos. Tot het einde van de vorige eeuw was het Arabisch Volbloed het oorlogspaard bij uitstek. Door zijn specifieke lichaams bouw korte krachtige rug is het in staat grote lasten te dragen en het heeft een veel groter uithoudingsvermo gen dan alle andere paardenrassen. Al de eeuwen voor 1900 werden de nako melingen van Mohammed's merries met grote voorkomendheid behandeld. De Bedouïnien kenden geen groter bezit op aarde dan een mooie, vruchtbare merrie. Trokken zij ten strijde en moesten zij hun merrie, zelfs als zij drachtig was, meevoeren, dan stokte het krijgsrumoer, wanneer de merrie moest veulenen en heerste broederschap tussen vriend en vijarjfl. De armste Berber steeg in hoog aanzien wanneer hij een goede merrie bezat. Maar bij de komst van de mecha nische vervoermiddelen daalde de waarde van het paard en het Ara bische volbloed dreigde uit te ster ven. Tot dan toe was het met de grootste zorg nauwlettend stam- zuiver gefokt in de landen van oor sprong rond de Perzische Golf. De stamzuiverheid moest bekrachtigd worden door een eed van de Sjeik, die dat met zeer veel plichtsbetrach ting deed. Maar in de tweede helft der vorige eeuw dreigde er onzuiver bloed in het edele Arabische ras te komen, totdat Ali Pasha Shrif in Egypte de eerste ge administreerde fokkerij oprichtte, on- **3*% fV- Een volbloed Arabische hengst i» het vrije veld. Als gevolg van de overdracht der sou- vereiniteit aan Indonesië bestaat thans in de Verenigde Staten (en vermoedelijk ock elders ter wereld) een vacuum voor wat betreft het verstrekken van visa voor Indonesië. De Nederlandse consu laten zijn thans immers niet meer ge machtigd, voor Indonesi visa te ver strekken en er is nog geen instantie van de R.I.S. aanwezig om deze taak over te nemen. Men 'heeft een oplossing gevonden, die hierin bestaat, dat de Indonesische zaak gelastigde, Sumitro, zodya hij zijn ge loofsbrieven zal hebben overhandigd, een ambtenaar zal aanstellen, die zal zijn gemachtigd tot het afgeven van visa. De Nederlandse consulaten verwijzen drin gende aanvragen voor Indonesische visa thans naar het kantoor van Sumitro te New York, dat thans in hetzelfde ge bouw als het Nederlandse consulaat- generaal is gevestigd. Sumitro's kantoor verstrekt in zulke gevallen de aanvrager een brief, gericht aan de Indonesische autoriteiten, waarin verzocht wordt om toelating en om verlening van hulp en faciliteiten. De drie Beneluxlaanden zijn voorne mens gezamenlijk een depot van ijzeren longen te vestigen in Brussel, in het belang van hun strijd tegen de kinder verlamming. De ijzeren longen moeten binnen zeer korte tijd vervoerd kunnen worden naar reder deel van de drie landen waar de ziekte uitbreekt. ,t A.N.P. verneemt nog dat de ijze ren longcncommissie, een van de twaalf sub-commissies van de medische com missie der Benelux, deze aangelëgen- reeds geruime tijd bespreekt. Er is echter nog niet besloten welke type ijzeren long zal worden aangeschaft. De Amsterdammer B. Joppe. die door het Bijzonder Gerechtshof in de hoofdstad rot de doodstraf werd veroordeeld daar hij was schuldig bevonden aan het verraden van Engelandvaarders, is door de Bijzondere) Raad van Cassatie, waarvoor een maand geleden zijn cassatieberoep werd behan deld. tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. De rechtbank te 's-Hertogenbosch beeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaken tegen drie handlangers van Nol de Brabander. Zij veroordeelde de 32-jarige H. B. Uit Tilburg overeen komstig de eis tot drie jyar gevangenis straf met aftrek; de 32-jarige H. s. uit Dongen tot vier en een half jaar met aftrek, tegen S. luidde de eis vijf jaar; de 31-jarige P. v. K. uit Tilburg werd veroordeeld tot drie en een half jaar overeenkomstig de eis, Naar wij vernemen zal het secreta riaat der Nederlands-Indonesische Unie gevestigd worden op het adres: Bezui- denhout 21, Den Haag. Maandag zullen vijftig Rhesus- aapjes per K.L.M. een vliegtocht ma ken naar Kopenhagen en dan worden overgeladen met als eindbestemming Moskou. Deze aapjes zijn afkomstig van Diergaarde „Blijdorp" te Rotter dam en worden als ruilobject ge bruikt. De dierentuin te Moskou, waarvoor ze bestemd zijn, zal er enige fraaie Aziatische dieren voor in dé plaats geven, o.a. Saiga's (Sibe rische antilopen) en Argali's (ge bergteschapen). middellijk gevolgd door Sir Winfred Blunt in Engeland. Het is deze laatste fokkerij, thans het eigendom van The Right Honorable Lady Wentworth. waar op de raszuivere fokkerij van de gehele wereld steunt Ook de bescheiden Nederlandse fok kerij, die ideëler is opgezet, steunt op wat in Engeland werd bereikt. Men moet de fokkerij van Arabische vol bloeden in ons land meer zien als een ideaal van enkele kapitaalkrachtigen om dit schone ras in stand te houden, dan als handelsobject, want er bestaat geen markt in Arabische volbloeden, voor rijpaarden zijn ze niet zo foijzon- der goed geschikt als andere soorten en ze zijn te edel om ze als lastpaarden zonder meer te gebruiken. Men houdt deze dieren, omdat men ze de schoonste ter wereld acht en omdat een injectie met dit zuivere, krachtige bloed in an dere rassen een prachtig resultaat heeft en de decadentie van die andere rassen teniet kan doen. Vooral voor het Ne derlandse tuigpaard is de volbloed Ara bier van groot belang. Onder leiding van een der Neder landse fokkers hebben wij een tocht ge maakt langs de belangrijkste Neder landse stoeterijen, zoals daar zijn die van dr. Houtappel in Laren, die van mevr. Baronesse de Vos van Steenwijk in Windesheim, die van Notaris Bijvoet in Berghem, de heer Diepen in Tilburg en verschillende anderen. De grootste stal vindt men in Laren, waar dr. Houtappel negentien prachtige paarden heeft lopen. En vraagt, men waarom deze Amsterdamse chirurg zo veel van deze prachtdieren bezit, dan is het enige antwoord dat men krijgt, „om dat hij van ze houdt; voor zijn eigen plezier." Negentien prachtige dieren, de zeldzame merrie Mish-Mish, die u aan kan kijken met haar diepe ovale ogen, de hengsten Nizzam en Rijthal, en nog zovele namen. Namen, die doen denken aan het donkere, mysterieuze Oosten, namen, die de betekenis en de schoon heid van dit Arabische paard, waaraan ook b.v. het Engelse Volbloed zijn af komst dankt, volledig dekken. Men moet ze zien dansen met afgemeten gang door de weiden, de hoofden fier en een staartdracht, schoner dan van welk paard ook, om te ervaren dat het bezit van deze dieren rijkdom betekent. Stilleven: twee paardenhoofden, niet aan de muur. De Rotterdamse beiaardcommissie heeft in samenwerking met de Ned. Klokken-vereniging een compositiewed strijd uitgeschreven, waaraan alle Ne derlandse componisten en musici kunnen deelnemen. De compositie, waarvan de vorm geheel vrij is, moet een minimum speelduur hebben van drie minuten en bestemd zijn voor een drie en half octaafs beiaard. Eén exemplaar van „de compo sitie moet vóór 1 April 1950 ingezonden zijn aan de secretaris van de Ned. Klok kenspel-vereniging, de heer D. S. Gorter, Waalstraat 33, Amsterdam-Z. De eerste prijs zal f 250 bedragen, de tweede f 150 en wellicht worden er nog meer prijzen toegekend. Bovendien zal eike andere aannemelijke compositie met f 50 worden beloond. De jury zal bestaan uit de heren: Toon van Balkom, beiaar dier te 's-Hertogenbosch, dr. John Dariis cas. directeur Toonkunst-conservatorium te Rotterdam, dr. W. van der Eist, voor zitter der Ned. Klokkenspel-vereniging te Utrecht, Kor Kuiler, orkest-dirigent te Groningen, en J. A. H. Wagenaar, oud beiaardier te Utrecht. Advertentie Advertentie Dat laaiende branden op de maag, dat U elke maaltijd tot een obsessie maakt. Maar aan. dat lijden kunt ge toch dadelijk een einde makenl Neem bij de minste aan wijzing van zuurbranden op de maag een of twee Rennies Innemen zonder water of Wat ook gewoon maar laten smelten in Oe mond en die brandende pijn verdwijnt als hij toverslag van de ene minuut op de an- ere. En Rennies smaken nog lekker ook. forg er Voor, altijd een paar Rennies bij U „eken. Om zelf gewapend te zijn bij de eerste aanval van zuurbranden ofom een Uwer disgenoten te helpen. Rennies gorden uitsluitend verkocht bii Apothekers Drogisten. 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdrijft de snerpende pijn. Bij het afscheid van mej. M. W. Bar- ger als algemeen secretaresse van de Christen Jonge Vrouwen Federatie te Utrecht heeft ook Koningin Juliana van haar belangstelling getuigd. De Koningin was, gekleed in een eenvoudig grijs toi let, even uit Soestdijk komen „over wippen" en toen een eenvoudige polo naise gedanst werd aarzelde zij niet en voegde zich bij de dansenden. (Van onze correspondent) In 1949 heeft men in de bedrijven van de Limburgse mijnindustrie 14 dodelijke ongevallen genoteerd, waarvan 12 in de ondergrondse werken. De Staatsmijnen hebben 3 en de particuliere mijnen 9 doden te betreuren. In 1948 werden 17 personen het slachtoffer van ongelukken bij de Limburgse steenkolenmijnen en in 1947: 34. De Amsterdammer W., die door het Amsterdams Bijzonder Hol indertijd, wegens het verrichten van diensten voor de S.D. lot 16 jaar gevangenisstraf met aftrek was veroordeeld, werd door de Bijz. Raad van Cassatie tot 12 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Stctm om (hitta 52, Zij vonden Ming en diens mannen tussen de rotsen aan de oever van de brede stroom. Een wachtpost zag hen naderkomen en slaakte een opgewonden kreet. Enige ogenblikken later werden zij omringd door een dichte troep verheugde man nen, die aan alle zijden tussen de rotsblokken te voorschijn sprongen. De mandarijn zelf drong zich gevolgd door Lotus van Jade, naar voren en trad op de Noorman toe. „Ik ben blij 'dat ge teruggekeerd zijt, vriend Noorman. En?. Zijt ge iets te weten gekomen in de herberg van de Gele Lotus?" Met enkele woorden legde Eric hem uit hoe hij Baldon en de keizerin beluisterd had, en wat hun plannen waren. Zich terdege bewust zijnde van de wanhopig korte tijd, die hun ten dienste stond, beperkte hij zich tot de hoofdzaken en schetste in grote trekken het plan van de keizerin om de keizer aan de Japanners uit te leveren en met hun hulp het rijk te veroveren. Terwijl hij sprak zag hij de gezichten van de mannen versomberen en een verslagen uitdrukking verscheen in hun ogen. Ming vertolkte de algemene ontmoediging toen hij zei: „Ge brengt ons wel opgewekt nieuws. Bekijk ons, slecht bewapend en slecht gevoed. Wat denkt ge dat wij uit kunnen richten tegen een zo enorme overmacht? „Hoe weet ge dat die overmacht zo groot is? „Wij hebben niet stilgezetende mandarijn maakte een moedeloos gebaar. „Terwijl ge' weg waart heb ik mijn mannen de oevers van de Gele Rivier laten afzoeken en zij hebben het kamp van de Honden der Eilanden reeds gevonden. Zeker tienduizend man legeren daar. Nu komt ge ons vertellen dat de keizer zich daarginds bevindt. Man denk na! Hoe bij Mao zullen wij ooit kans zien door die overmacht tot hem door te dringen?" De gestalte van de Noorman scheen groter te worden. Alle ogen vestigden zich op hem. „Mannen!" zei hij met heldere stem. „Hebben wij niet reeds eerder het onmoge lijke waar gemaakt? Zijn wij niet ontsnapt uit de Toren der Tienduizend Uiterste Smarten? Laten wij onze geestkracht niet verliezen! Inderdaad, wij zijn met te weinigen om met goed gevolg een aanval te ondernemen. Maar wel kunnen wij de Japanners schade berokkenen, hun afbreuk doen en mogelijk zelfs tegenhouden terwijl enigen van ons de naastbijzijnde grensregimenten waarschuwen. Hoe ver zijn die van ons verwijderd, Ming?" „Wanneer mijn berichten mij niet bedriegen is er op het ogenblik Zuidelijk van ons een doorgangskamp, dat ongeveer in één dagreis te bereiken is." Het cynische glimlachje, dat Eric zo goed kende, speelde een ogenblik op de lippen van de mandarijn. „Uitmuntend, nietwaar. Ik wil uw enthousiasme zeker niet dempen, vriend Noorman, maar wie wilt ge daarheen sturen? Van onze toch al veel ie kleine macht kan geen <man gemist worden, leder zwaard moet thans de taak van- tien zwaarden verrichten. Wie zal dan de boodschap naar de grensregimenten overbrengen?" Op dat ogenblik deed Lotus van Jade een stap naar voren. „Ik!" zei het meisje trots. En Eric en Ming staarden haar verbaasd aan Aan de Tweede Kamer is aangeboden een wetsontwerp tot het aangaan van geldle ningen ten laste van het Rijk. Daarin wordt machtiging gevraagd tot het sluiten van binnenlandse leningen tot een gezamenlijk beloop van anderhalf milliard gulden. In de memorie van toelichting zegt de minister van Financiën, dat hij het nodig acht te kunnen beschikken over een wet telijke machtiging tot het aangaan van een of meer geldleningen, welke voldoende luimte eft om op gunstige tijdstippen aan de leningbehQefte van het Rijk te kunnen voldoen. Hij denkt hier aan de wenselijkheid, ter financiering van de kapitaaldienst d*er begroting zoveel mogelijk langlopende le ningen aan té gaan, alsmede aan de wen selijkheid, oyer te gaan tot het aangaan van langlopende leningen ter consolidatie van thans in verschillende vormen ten las te van het Rijk uitstaande vlottende schuld. Wel is van de machtiging, vervat m de Leningwet 1946 nog niet ten volle gebruik gemaakt, doch de ingevolge die wet nog beschikbare machtiging tot het opnemen van rond 225 millioen biedt voor de naas te toekomst niet voldoende armslag. (Van onze Haagse redactie) Het maandblad van het Katholiek Onderwijzers Gezelschap, het Orgaan van het Katholiek Onderwijzers Ver bond en enkele lezers hebben ver ontwaardigd gereageerd op een eni ge tijd geleden in ons blad versche nen bericht over het zakken van veertig procent der candidaten voor het Staatsexamen Onderwijzer (es). Of wij soms willen suggereren, dat het slecht onderlegde en miserabel voorbe reide, misschien inferieure jongelui zijn, die naar het onderwijs-diploma dingen? En zou het ons niet bekend zijn, dat slechts een zeer klein deel der adspi- rant-onderwijzers de z.g. wilde can didaten op het Staatsexamen terecht komt, terwijl het overgrote deel (rond 90%) eindexamen doet aan de Kweek school, met als resultaat niet meer dan vier a vijf procent gezakten? WU hebben het eerste niet willen sug gereren en het tweede was ons wel be kend. In het bericht, dat op 29 November 1949 in „De Tijd" verscheen, wordt dan ook in de tweede regel uitdrukkelijk het Staatsexamen genoemd. De steller van het bericht was wél op de hoogte van het daarnaast bestaande, veel meer can didaten omvattende Kweekschool-exa men, doch beschouwde het verschil tus sen de twee als een vrü algemeen be kend feit. Dat dit niet expliciet er bij vermeld werd kan als een omissie onzerzijds wor den opgemerkt; dat bovendien de kop pen boven het bericht een verkeerde in druk konden vestigen, dient erkend. Aan protesterende lezers en lezeressen zij derhalve gemeld, dat het bepaald niet in onze bedoeling ligt het onderwijzers corps in een ongunstig daglicht te stellen. Anderen, die een verkeerde indruk kre gen van de onderwijzersprestaties, zij het ons vergund alsnog te wijzen op de cijfers, hierboven genoemd. Advertentie Vraagt ons prospectus MIDDENSTANDSDIPLOMA ALGEMENE ONTWIKKELING De aannemer D. K. te 's-Hertogen bosch kreeg een proces-verbaal wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder zodanige invloed van alcohol houdende drank verkeerde, dat hij niet in staat moest worden geacht het mo torrijtuig naar behoren te besturen. Te vens werd de auto in beslag genomen. De kantonrechter in Den Bosch heeft na afloop van het politie-onderzoek het beslag opgeheven uit overweging o.m., dat het algemeen belang reeds voldoende wordt beschermd door art. 31 der Mo tor- en Rijwielwet, dat de mogelijkheid schept, dat de bestuurder de bevoegd heid, motorrijtuigen te besturen voor ten hoogste één jaar kan worden ont zegd. Daarnaast is volgens de kanton rechter geen plaats voor een bevel tot vernietiging of onbruikbaarmaking van het motorrijtuig. De ambtenaar O. M. is van deze be schikking in cassatie gegaan en thans heeft de Hoge Raad eveneens een be schikking gegeven en die van de kanton rechter vernietigd. De Hoge Raad be sliste, dat krachtens artikel 354 van het wetboek van strafvordering de vernie tiging of onbruikbaarmaking van een motorrijtuig, dat gediend heeft tot het begaan van een strafbaar feit bij de uit spraak op gronden, aan het algemeen belang ontleend, kan worden gelast Woensdag is het bijna driejarige zoontje van de familie Franken in de Fransenstraat te Zaandam onder een auto gekomen en op slag gedood. Het kind liep uit het steegje naast de wo ning en struikelde, waardoor het voor de wielen viel van een passerende au to van de gemeentelijke reinigings dienst. (Van onze verslaggever) In Nederlandse bedrijven en instellingen zijn in 1949 600.000 personen op t.b.c. gekeurd. Twee per duizend bleken aan deze ziekte te lijden. Bij drie a vier per duizend was er reden tot twijfel. Bij drie per tienduizend kwam open t.b.c. voor. De totaalindruk is, dat het aantal gevallen in Nederland een dalende tendenz vertoont. Dat is, in een paar cijfers, een alge mene indruk van een omvangrijk keu- ringswerk, dat in ons land geleidelijk aar. grotere omvang en grotere belang stelling krijgt. Grotere belangstelling, cmdat men in bredere kring het nut van een. dergelijk onderzoek gaat inzien. Scepticisme blijft er natuurlijk toch be staan. Wij. hebben trouwens ook wel eens gedacht: hoe kan zo'n dokter eigen lijk in nog geen minuut zien, wat er aan onze longen hapert. Maar eer, bedrijfs leider die deze keuringen bij het lagere personeel moest toelichten, nad daar een tekenend antwoord op: hij nam een td stuk papier, maakte er een prop i en streek het weer glad. „Jullie zien smaal met één oogopslag, dat dit stuk papier gekreukeld is," zei hij. „Zo'n dok ter ziet in één oogopslag, of je longen gekreukeld zijn." Het is in hoofdzaak een kwestie van routine. Negen jaar ervaring had de vrouwelijke arts achter de rug, die wij dezer dagen over haar werk spraken. Gemiddeld honderdvijftig paar longen krijgt zij per dag onder de ogen, sinds zij bij de bedrijfskeuringen is ingescha- De jongste actie van de Stichting Radio Anno Santo, een briefkaarten- actie met kans op een reis naar Rome, verloopt tot dusver wel be vredigend, maar laat nog zeker wat te wensen over. Heel wat in zenders blijken namelijk de voorwaarden aan deze actie verbonden niet begrepen te hebben. Zij behoeven slechts aan de adreszijde van de brief kaart, die zij naar de Stichting sturen, een kwartje extra aan postzegels te plakken boven de normale frankering dus. Wat zij echter in vele gevallen doen, komt hierop neer: 1. Zij plakken bij de verschuldigde porto éen postzegel van 20 cent, menend, dat men met het totaalbedrag aan de somma van 25 cent toe komt, die voor deelneming aan de actie is vereist. 2. Zij plakken de extra postzegel(s) voor deelneming niet aan de adres zijde. Hoewel de P.T.T. zulke postzegels doorgaans niet accepteert, hoopt de Stichting alsnog voor deze gevallen een bevredigende regeling te treffen. 3. Zij plakken extra postzegels voor een bedrag van méér dan één gulden. Hoe goed de bedoelingen ook zijn, dat is niet geoorloofd. Op één briefkaart mag men voor een bepaald doel slechts tot hoogstens één gulden aan extra-zegels plakken. 4. Zij sturen een briefkaart zonder extra-zegels. Veronderstellend, dat men door de briefkaart alleen al meedingt. Hetgeen beslist niet het geval is. Wie aan de actie meedoet neme derhalve de voorwaarden in acht, zoals de Stichting ze heeft gesteld in haar oproep van 24 December. Men heeft daarvoor dus niets anders te doen dan op een briefkaart naam en adres duidelijk, liefst in blokletters, te vermelden. Aan de adreszijde boven de normale frankering f 0.25 aan postzegels extra te plakken maximum één gulden, wat vier kansen betekent) en deze briefkaarten vóór 10 Januari te zenden aan het adres van de Stichting: Radio Anno Snnto, Amsterdam. Ten overstaan van een notaris vindt de trekking uit deze briefkaarten plaats plaats waarbij degenen, die meer dan f 0.25 op ééh briefkaart plakten (men kan ook meer briefkaarten sturen) naar evenredigheid kansen krijgen Door de trekking worden tien afzenders aangewezen om deel uit. te maken van de delegatie, die in Rome aan Z. H. de Paus de maquette van het ge schenk der Nederlandse Katholieken, een radiozender, zal aanbieden. door PATRICK PURCELL Vertaling JOHANNA PERENBOOM 16. „Als ik je zou hoor praten, ben ik bang dat je mij de wedstrijd op m'n eentje wilt laten winnen." Hij Vok zijn broek uit en reikte langs ens heen om die aan een haak te hangen. „Neen dat willen we niet, ik tenminste niet. Maar ik zal je vertellen wat ik hoop dat je doen zult: ik hoop dat je zorgen zult dat we niet al te veel doel punten bij hen achterkomen. Je zult zorgen" en terwijl hij zijn hemd ging weghangen, wierp hij een snelle blik om zich heen in de kamer en boog zich naar mijn oor, terwijl ik mijn tweede schoen dichtreeg „je zult zorgen, misschien, dat onze oude eer gered wordt." Ik keek hem met grote ogen aan. „Maar waarom „Sst", waarschuwde hij. „Laat niets merken. Ik weet, dat je de vorige keer niet bij de wedstrijd geweest bent. Ik breng je nu op de hoogte, omdat je een vreemde bent. Anders zou je je zelf ver wijten doen, als de wedstrijd voorbij is en wij klop gekregen hebben. Ik ben er bijna zeker van dat dat gebeuren zal." Ik gaf geen antwoord, maar dacht ernstig na. Degenen, die me verteld hadden van het geluk van Mooncom in de vorige wedstrijd, hadden dus gelijk gehad, want ik wist dat Walsh één van de schranderste veteranen op het hui- lingveld was. Als er iemand verstand van het spel had, was hij het. Walsh glimlachte om de onzekere en vragende uitdrukking op mijn gezicht. Hij was al gekleed en moest alleen z n schoenen nog dichtrijgen. om sen ogenblik mee naar buiten, zei' hij half fluisterend, „dan zal ik je vertellen waarom." Wij gingen met ons tweeen achter de tribune staan. Walsh, met zijn voet op een dwarsbalk terwijl hy de veters aan trok, praatte snel en heftig. „Kijk, dit wil ik ie maar vertellen, Joe Doyle, ik speel nu al tien jaar full back. Die voorhoedespelers van Tulla- roan, met de meesten heb ik gespeeld, mét en tegen ze, vijftig keer, clubwed strijden, wedstrijden voor het graaf schap, voor Ierland. Ik ken die lui zo goed dat ik wel haast hun gedachten kan 'lezen. Er zijn er minstens drie bij, kerel, die vsin de besten zijn die ooit een stick in handen hebben gehad. Je kunt ze één keer nemen, rnsflr niemand heeft ze ooit voor de tweede keer te grazen gehad." Hij veranderde van stand en begon met zijn andere schoen. De laatste keer hadden we ze; toen hadden we jou nodig gehad. Maar ik wist wel, dat niemand je over kon halen behalve McAuliffe, en die wou niet gaan. Je bent nu vandaag hier, en je zou wél zo goed uit zijn, als je thuis was gebleven." „Maar McAuliffe heeft me gewoonweg uitgelachen, toen ik hem zei, dat jullie nog vijf andere goede spelers nodig hadden." Walsh was klaar met zijn schoenen en keek mij nu aan. „Kom, kom, jongenlief, telt het voor jou mee, wat Tommy McAuliffe in zo'n geval doet? Die vent denkt toch zeker dat het begin en het eind van alle hur- len uit de hoofdstraat van Mooncoin komt!" „Nou," zei ik, „ik wou dat ik eerder geweten had, dat jullie vooruitzichten niet zo schitterend waren. Want ais jul lie vandaag klop krijgen, krijg ik na tuurlijk de schuld". Walsh fronste zijn wenkbrauwen. „Dat probeer ik je toch immers aan je verstand te brengen? En wat meer ls, ik vertel het aan jou, terwijl ik het niet zou willen vertellen aan de jongens binnen, omdat die me niet zouden ge loven. Ik vertel jou wat ik zelfs tegen McAuliffe niet zou durven zeggen, want hij zou er kapot van zijn, als hij moest denken dat Mooncoin al verslagen was. voor ze nog maar een voet op het veld hadden gezet." Hij zweeg een ogenblik. „En een andere reden, waarom ik het jou zeg, is, dat er daar binnen zijn, die je in geen geval mee wouen laten doen; en die zullen nu maar al te blij zijn, als ze kunnen uitmaken, dat het niet de jongens van Mooncoin, maar de man van buiten is, die de schuld draagt van de verloren wedstrijd. „Maar", de klank van zijn stem was een smeek bede „als je te laat bent gekomen om het voor ons te winnen, Joe, dan hoop ik toch, dat je zult hurlen alsof ik nooit één woord gezegd had." Ik wist niet wat ik moest antwobrden of hoe ik me houden moest. Tenslotte zei ik en het moet wel heel zwak ge klonken hebben dat hij zich mis schien vergiste in zijn oordeel. Hij lachte en sloeg me op mijn rug. „Ja, ik hoop ook, dat ik me vergis. Maar' ik speelde de laatste keer full back en, al zeg ik het zelf, ik moest hun voorspelers op mijn eentje tegenhouden, het hele laatste kwartier, en Collins achter me in het doel heeft de laatste tien minuten de bal vaker geraakt dan alle andere Mooncoiners bij elkaar. Ik weet veel te goed dat Collins vandaag niet dezelfde kans zal hebben en ik evenmin. Ik weet het veel te verdommes goed, dat je van die lui geen tweede kans krijgt." Hij keerde zich weer om in de richting van de kleedkamer. „Overigens weet je nooit hoe een koe een haas vangt. Als dat gebeurt, moet je alles, wat ik je heb gezegd, maar ver geten." En met deze woorden liet hij me al leen. Daarna was ik naar het speelterrein toe getrokken. Er was werkelijk geen andere plaats waar ik heen kon gaan, ofschoon er niemand in de omtrek scheen te zijn, met wien ik kon praten. Malachy zat daar ergens in de schaduw van de tribune met Tim Donovan en zijn jongens. En om weer terug te gaan naar 't paviljoen, waar ik vandaan was gekomen, waartoe kon ik met mijn pas opgedane kennis niet besluiten. Ik wilde niet meer komen waar ik alleen maar geduld werd en niet welkom was. Terwijl ik het veld opkwam, klonken er hier en daar bijvalskreten, toen som mige supporte.rs en zij waren met velen de kleuren van Mooncoin zagen. En terwijl ik daar stond, alleen, leunend op mijn hurley, keek ik neer op mijn zware wollen trui, die helemaal groen was, behalve de witte boord en manchetten en de diagonaal, die de witte sjerp er over heen trok. Ze waren dus, God beter het, al weer aan het schreeuwen, die vurige aan hangers van Mooncoin. Keken daarbij natuurlijk met fierheid neer op de lintjes van groen-en-wit band, die ze in hun knoopsgaten droegen, of staarden scheel naar boven, waar dezelfde linten onder een of andere onmogelijke hoek op de gedraaide punten van hun grijs witte petten gespeld zaten. Dat soort, dat nu aan het schreeuwen was, ik kende ze door en door! Krach tige boerenzonen, zwaar gespierd, fors van botten, met blinkende pakken van Zondagse serge onder hun regenjassen met strakgetrokken ceintuurs, zaten dicht opeengepakt op de banken langs de zijkanten. Geharde, tenger gebouwde vissers, met aderen als snaren, die uit de verre, witgekalkte dorpen kwamen. (Wordt vervolgd) ,:eld en haar ogén weten precies, wat r.og normaal is en wat niet meer. Zelfs acht zij dit doorlichten secuurder dan het systeem, dat men bij grotere be drijven met meer dan duizend man personeel toegepast. Daar maakt een groep getrainde mensen röntgenfoto's KleinDeeldïoto's die later door een arts worden bestudeerd. Bij een foto loopt men het gevaar, dat een vlek schuil gaat achter een rib of achter het hart, en dus onopgemerkt blyft; by het doorlichten loopt een geroutineerde arts dat gevaar niet, omdat hij de longen in verschillende standen kan bekijken. Het vraagt hem nog nauwelijks na denken een uitspraak te doen. Zijn uitspraak is trouwens in zekere zin maar een voorlopige. Constateert hij een af wijking, dan stuurt hij de patiënt door naar het consultatiebureau, waar men nauwkeuriger nagaat, wat er hapert. Zegt hij: alles in orde, dan betekent dat, dat op dat ogenblik inderdaad alles in orde is. Er blijft slechts 'het risico, dat men zeer onlangs besmet is geraakt en dat kan niet op staande voet geconsta teerd worden, want het duurt 6 weken eer de besmetting zich openbaart. Daar om herhaalt men voor milieu's waar het besmettingsgevaar groot is, de keuring om de twee maanden; in normale om standigheden echter blijkt een keuring eens per jaar wel voldoende waarborgen te bieden. Dit werk van het Centraal Bureau voor keuringen op medisch en hygiënisch gebied, ontsproten uit particulier initia tief en nog steeds een particuliere in stelling, gesteund door het bedrijfsleven, bestaat sinds 1939. Het was toen dr. N. Eykel, oud-hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, die er het initiatief toe nam. Uit zijn practijk wist hij, hoe zeer het nodig was, dat de samenleving beschermd werd tegen het besmettings gevaar, dat rondlopende patiënten op leverden. Want dat is het beginsel van de on derneming: het aantal gevallen vermin deren door de ziekte te voorkomen, dus het besmettingsgevaar zoveel mogeluk weg te nemen. Natuurlyk is het keu- ringswerk ook daar maar weer een on derdeel van, maar het is een belangrijk onderdeel, omdat het de besmettings haarden opspoort en poogt te isoleren. Enige dwang kan men daarbij niet toe passen, en dat is vermoedelyk voor de Nederlandse opvattingen ook maar het beste, maar men tracht de patiënten te beïnvloeden en verantwoordelykheids- besef by te brengen en ber;ikt daar goede resultaten mee. De Eerste Kamer heeft Woensdagmiddag het wetsontwerp betreffende bevordering van het zuiver wetenschappelijk onderzoek z. h. st. aangenomen. Bij het voorafgaand debat heeft de heer Cramer (Arb.) opgemerkt, dat de positie van een volk niet enkel door zijn weten schappelijke prestaties wordt bepaald. Dit neemt niet weg, dat ons land tot een twee de of dercfe rangs natie zou terugvallen, als het het wetenschappelijk tempo niet zou kunnen bijhouden. Het ontwerp biedt de waarborg, dat de Universiteiten en Hogescholen ten nauwste bij de ontwikkeling van het wetenschap pelijk onderzoek worden betrokken. Spr. bepleitte nog de vorming ener permanente commissie die zich zal bezig houden met het toegepast niet-natuurwetenschappelijk on derzoek. Voorts vroeg hij overleg met de republiek Indonesië om ook aldaar tot een dergelijk centrum te komen. De heer Woltjer A.R.) was van oordeel, dat de regeling niet voldoende recht doet wedervaren aan de taak van het Hoger Onderwijs. Hij verklaarde tegen te zullen stemmen. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Rutten heeft ge zegd van oordeel te zijn, dat de huidige regeling verdwijnen moet. Zuiver-weten- schappelijk onderzoek is zeker niet de taak van de minister, maar bevordering ervan is heel wat anders. De overheid moet z.i. zeker iets doen, b.v. door gunstige voor waarden te scheppen en subsidies te ver lenen. Dat de Universiteiten en Hogescho len bedreigd zouden worden, kan spr. niet inzien. Tenslotte ging de Kamer accoord met het wetsontwerp. Montgomery zal Vrijdag 13 Januari, op verzoek van de Britse organisatie „Concordia", een bezoek aan Amsterdam brengen. H. M. de Koningin heeft met ingang van- 1 Januari benoemd tot haar opper kamerheer ir. F. C. C. Baron van Tuyll van Serooskerken heer van Zuylen te Zuilen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3