TRANSPORT VAN 53 BEELDEN IS MAAR EEN PEULSCHILLETJE HIT DOMEMN1 P11& VROUW KOOKBOEK voor werkende TWEEMAAL Moederliefde vrouwen UNITED STATES BUSINESS Journal 01 tommerce Expediteur bracht voor miliioenen over Van Oldenbarneveldt's graf nog niet gevonden Export naar Duitsland stijgende Trijntje Jans Oly, moeder der Haarlemse klopjes Maeghden van de Hoeck Wilt Gij God vurig dienen, dan moet Gij hertig eten DONDERDAG 5 JANUARI 1950 PAGINA 5 VAN PARIJS NAAR AMSTERDAM CONSUL TE JOHANNESBURG HAD AUTO-ONGELUK Geen rijvergunning voor personenauto's Request aan de Koningin over dienstweigeraars IJmuider reders richten verzekeringmij. op Tentoonstelling van beeld houwwerken te Heerlen Cultureel verdrag met Luxemburg NEDERLANDS SCHIP AAN DE GROND Alle opvarenden in veiligheid Hampannekoeken voor 2 personen Broodschotel met kaas voor 2 personen ZUIDERKRUIS NAAR INDONESIË Met 200 militairen WELSTANDSTOEZICHT OP BOUWONTWERPEN In N.-Holland 1600 adviezen aan gemeentebesturen AGRESSIEF JOURNALIST VEROORDEELD Famous American Business Daily Announces Weekly Report on Special Introductory Hk THE g f i* YORK NAMECOMPANY ADDRESS -COUNTRY GRATIE VERLEEND Passagierslijst Groote Beer VERDEELDE MARKT Beurs van New York Beurs van Amsterdam (Van onze speciale verslaggever) Een vrachtauto met aanhangwa gen van de expediteurs Vogelpoel Noorwecgen te Amsterdam is he denmorgen naar Parijs vertrokken om 53 heelden van de Engelse beeldhouwer Henry Moore op te halen, welke van 13 Januari af in het Stedelijk Museum te Amster dam worden geëxposeerd. De beel den hebben een gezamenlijk ge wicht van 5 ton en dat is voor deze, op het vervoer van kunst gespecia liseerde firma, die ooit Rodin's werken transporteerde, een peul schilletje. Het zijn meest liggende figuren, minder dan twee meter lang, en dat is een prettige hou ding en afmeting om in een vracht auto te worden overgebracht. Ook een speciaal politie-escorte, anders voor vervoer van kunst schatten voorwaarde, kon ditmaal achterwege blijven; op buit beluste lieden, zoals die tegenwoordig spe ciaal in Frankrijk de wegen geor ganiseerd onveilig maken, hebben geen interesse voor beelden van Moore. Dat is wel anders geweest bij de vele grote kunsttransporten, uitgevoerd voor musea en particulieren, door deze Amsterdamse expediteursfirma, meer dan een halve eeuw op de O.Z. Voor burgwal gevestigd, waar in het direc tiekantoor de portretten van de negen- tieiide-eeuwse oprichters, de heren J. P. Vogelpoel en J. J. Noorweegen op de hedeftdaagse bedrijvigheid neerblikken. Hier stonden ons de heren A. J. Driest en C. E. Dematons te woord, van wie de eerste zich het vervoer met paard erï wagen, ook op de lange afstand, nog zeer goed herinnert; met dit vervoer middel heeft men het toch bestaan nie mand minder dan de reus Goliath te Vervoeren, het fameuze Amsterdamse beeld, dat nog in het Doolhof stond op De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft, zoals onlangs gemeld, de funderingen van de uit circa 1480 daterende vroegere kerk te Berkel doen onderzoeken, omdat men vermoed de dat daar het stoffelijk overschot van de in 1619 onthoofde raadspensionaris Johan van Oldenbarneveldt zou zijn be graven. Bij het openen van oude grafkelders zijn vele skeletten gevonden en voor nader onderzoek naar het anatomisch instituut te Utrecht overgebracht. Bovendien werd een steen gevonden met het opschrift: „Mag te eeuwigen dage niet worden opgelicht". Men heeft deze steen verwijderd en in de grafkelder werden drie skeletten ge vonden. Een er van werd geïdentifi ceerd als het overschot van Johan van den Hoeven, heer van Berkel en Ro denrijs, de twee andere konden niet geïdentificeerd worden. Van een der twee skeletten waren de halswervels beschadigd, doch men betwijfelt ten zeerste, of men hier met het gezochte overschot van Johan van Oldenbarne veldt te maken heeft. Zekerheid zal men pas hebben na afloop van het onderzoek in Utrecht, hetgeen nog Wel enige weken zal duren. Het vermoeden bestaat, dat er nog een tombe is op de plaats der opgravingen; men is evenwel met de uitgravingen reeds tot op het grondwater gevorderd en dit grondwater durfde men niet ver wijderen, omdat de fundering van de bestaande kerk dan gevaar loopt. De consul der Nederlanden te Johan nesburg mr. J. W. A. van Hattum, is tengevolge van verblinding door een te genligger, 30 December met zijn auto tussen Pretoria en Johannesburg tegen een boom gereden. Hij werd aan de knie gewond en zal enige tijd in een ziekenhuis moeten doorbrengen. Het is niet uitgesloten, dat er operatief zal moeten worden ingegrepen. Mevrouw Van Hattum, die naast haar echtgenoot zat, kreeg een lichte hersenschudding in het gelaat. Zij kon verlaten December het ziekenhuis Met ingang van 1 Januari j.l. worden rijvergunningen voor personenauto's niet in gebruik voor beroepspersonenvervoer niet meer verstrekt. De publicatie van deze regeling schijnt verwarring te hebben gesticht. Het komt de laatst(*dagen n.l. regelmatig voor, dat houders van andere motorrijtuigen dan genoemde personenauto's in de mening verkeren, dat alle rijvergunningen zijn afgeschaft. Men wjjst ons er daarom op, dat'o.m. de rijvergunningen voor alle bestel- en vrachtauto's nog steeds geldig zijn, on geacht of deze bestel- en vrachtauto's in gebruik zijn voor eigen vervoer of voor beroepsvervoer. De Watch Tower Bible and Tract So ciety" beter bekend als „De getuigen van Jehovaheeft een request aan H.M. de Koningin verzonden, waarin zij verzoekt °"V PPheffing van de commissie, die de „ecmneid!der gewetensbezwaren moet „f,?n'leieni.wclke tegen het verrichten van dienst worden aangevoerd. Zij .de mogelijkheid wordt gescha- i T nJct-militaire dienst te verrichten S ^ng' °ok verzoekt zij om gratie n' °P religieuze gronden wei gerden in dienst te gaan en tot gevangen schap zijn veroordeeld. Het bestuur van de vereniging van reders van vissersvaartuigen in IJmui- dep is overgegaan tot de oprichting van en onderlinge verzekeringmaatschappij, emiebesparing wordt wsn van de voor- redenen genoemd, waarom men tot deze stap heeft besloten. De moge- ujkheid bestaat, dat een deel van de «sico's wordt herverzekerd. De statu- wL van de nieuwe maatschappij, die ljnlijk als vereniging zal worden de l h tueerd, zullen dezer dagen aan ledo worden voorgelezen Het aantal schatt laat Zich voorlopiS °P 45 50 de Prinsengracht en daarna lange jaren in het Rijksmuseum, vanwaar het ten slotte is verhuisd naar het Waagge bouw. Met paard en wagen werd ook nog de grote Rembrandt-collectie, ter waarde van 36 millioen, naar Rotter dam gebracht, vanwaar zij met de Ba tavier, begeleid door Marine-vaartui gen, naar Engeland ging; op zee nam de Britse Marine het escorte van de Nederlandse schepen over. Belangrijke transporten in de jongste tijd waren o.m. het vervoer van de kunstschatten uit de Münchener Pina- kotheek naar Parijs en het ophalen van de kostbaarheden „Uit de schatkamers der Middeleeuwen" uit Brussel, zendin gen met een geraamde waarde van meer dan 25 millioen. De moderne transport auto's met aanhangwagen, waarover men daarbij beschikt, kunnen tot 30 ton ver voeren. De landen, waar men door reist, zorgen voor het vereiste politie-escorte, dat in Nederland meestal uit een twaalf tal motorrijders bestaat. De Belgen zijn in dit opzicht het meest optimistisch, hun escorte is zwakker dan waar ook elders. In Frankrijk daarentegen is de waakzaamheid extra groot. Het vervoer van kunstschatten eist groot vakmanschap. De embaileurs van de firma hebben internationale vermaardheid. Wat zjj verpakken, schilderijen, meubelen, glaswerk, por- celein, komt gegarandeerd heelhuids over. Opmerkelijk is daarbij, dat mo derne kunst in de practijk heel wat kwetsbaarder is dan de oude. Natuurlijk verzorgen ook museum deskundigen in sommige gevallen het emballeren. Voor de beelden van Moo re bijvoorbeeld zorgt de British Coun cil; zij staan in kratten verpakt of eenvoudig in dekens gewikkeld, wat een afdoende beveiliging biedt, te wachten om opgeladen te worden. Dat opladen is ook Weer een kunst op zich, die gespecialiseerde vakmensen eist. En tenslotte zijn er de douane-forma liteiten, waarbij in letterlijke zin ber gen van paperassen moeten worden verzet. De douane zelf, die zijn men sen kent, maakt weinig moeilijkhe den. Het komt practisch niet voor, dat er een '„pakketje" losgemaakt moet worden. Slechts éénmaal trof men een beambte, die erg nieuwsgie rig was en per se bepaalde kisten ge opend wenste te hebben, naar hij Ia- ter toegaf louter om zijn kunstzin te bevredigen. Zelfs voor deze exclusieve kunstexpe diteurs bestaan er echter grenzen. Zo heeft men het vervoer van beelden van prof. Bronner, meer dan vijf meter hoog, moeten overlaten aan daartoe gespecia liseerde steenhouwers. Deze brokken waren te groot en stelden bijzondere eisen. Slechts voor het verpakken dien den de embaileurs van de firma van ad vies. Die zouden zelfs weten hoe men de Westertoren voor een veilig trans port verpakken moest. Zaterdag a.s. zal in het Stadnuis te Heerlen de tentoonstelling van de Ne derlandse kring van beeldhouwers, die reeds eerder te zien was, in het park Sonsbeek te Arnhem en in het Van Abbemuseum te Eindhoven, worden ge opend door burgemeester M. F. G. M. van Grunsven. Bij die gelegenheid houdj Hildo Krop, voorzitter van de Ned. kring van beeldhouwers, een inleiding. Men is voornemens de tentoonstelling nog uit" te breiden met werk van enkele Limburgse beeldhouwers. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het te 's-Gravenhage op 26 April 1949 onder tekende verdrag betreffende de culturele en intellectuele betrekkingen tussen Ne derland en Luxemburg. Het verdrag komt in grote lijnen over. een met de reeds eerder gesloten cul turele verdragen. Slechts een artikel over uitwisseling op het gebied van het Hoger Onderwijs ontbreekt, aangezien er in Luxemburg geen instellingen van hoger onderwijs gevestigd zijn. De kop van het fameuze beeld van de Reus Goliath, een der Amsterdamse merkwaardigheden, wordt opgeladen voor transport naar het Waaggebouw. Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft de volgende cijfers omtrent de in- en uitvoer: Invoer: Uitvoer: Het Nederlands Kankerinstituut te Am sterdam heeft 300.000 folders laten ver vaardigen om ons volk over de bestrij ding van kanker in te lichten. Men zat echter met de moeilijkheid, dat de fol ders stuk voor stuk in een enveloppe gestoken moesten worden, waarvoor vrijwilligers nodig waren. Een oproep tot de Amsterdammers had succes. In de collegezaal van het Anthony van Leeuwenhoekhuis in de hoofdstad zijn thans vele vrijwilligers bijeen om de folders van een enveloppe te voorzien. Maand- per gemiddelde 1000 ton 1947 1948 1949 Jan. Febr. Maart April Mei Juni Juli Aug. Sept. Oct. Nov. 1.379 1,992 1.498 1.269 1.632 1,770 1,678 1,977 1,750 1,850 1.826 1,743 1.615 diam. per diam. mill, in 1000 mill, gld. mill, ton gld. gld. 1,3 487 2,2 613 1,9 653 2.8 644 2,2 728 0,6 684 3,0 722 0,4 741 1.9 654 4,6 687 4,8 952 355.6 413.7 464,5 401,3 475.8 438,3 427.2 442.3 410,0 390.3 407.4 434,0 451,7 4,5 1.218 5,0 1.195 157,7 226.5 317,7 245.2 282.7 255,9 272.6 311.8 284,0 296.0 318.3 5.6 377,5 4,8 399.1 5,9 mill, gld. 2,1 3.1 2,3 2,7 3,7 1,7 3,9 3.2 3,1 5,0 In de hogere waarde van de invoer over November komt de invloed van de deva luatie tot uiting. Bij tal van producten, zo als tarwe, koffie, suiker, katoen, minerale oliën en steenkool deed zich een aanzien lijke stijging van de importprijs voor. Ook bij de uitvoer konden, zij het in mindere mate, prijsstijgingen worden waar genomen. Mede als gevolg hiervan zette zich de toeneming van de uitvoerwaarde ook over November voort en werd het hoge bedrag van f399 millioen bereikt. Opmer kelijk was de sterke stijging van de uitvoer naar Duitsland, waardoor dit land in deze maand onze grootste afnemer was. Deze toeneming is een gevolg van het onlangs met Westelijk Duitsland afgesloten handels verdrag, waardoor er, op enkele uitzonde ringen na, voor de Nederlandse uitvoer naar dit gebied geen belemmeringen meer bestaan. Het dekkingspercentage, dat de vorige maand reeds hoog was, kon nog iets stijgen en bedroeg 88,4 pet, tegen 86.8 pCt. in October 1919. Het Nederlandse 2.130 ton metende s.s. „Berkel" van de N.V. Vinke's Hout vaart te Rotterdam, dat aan de Zweedse Oostkust hout zou laden, is Woensdag tengevolge van een zware sneeuwstorm in de Botnische Golf op de Hallgrundel- rotsen bij Nederhammm gelopen. Naar U.P. Woensdagmiddag meldde heeft de loodsboot „Roenskaer" de gehele be manning, bestaande uit negenentwintig koppen aan wal gebracht. Ook de twee scheepshonden konden gered worden. Het is nog niet te zeggen of de „Berkel" als verloren moet worden beschouwd, maar naar men meent is de toestand van het schip vrij slecht. Dit Engelse model is van het prettige onkreuk bare wollen jersey, dat men hier in de winkels ook al weer ziet. De Engelse vrouwen, die practisch he ten, zijn dol op dit materiaal voor hun winterjurken, omdat het zo makkelijk draagt. Het kreukt niet in een koffer, niet onder een zware mantel, op reis, niet wanneer men er, de hele dag mee op kantoor zit. Dit eenvoudige model heeft de zo moderne wijde hals (waar men van boven goed gevuld voor moet zijn) met een schuine omslag, een bre de ceintuur om het middel en de losse slip, die een der kenmerken is van onze mid- eeuwse mode. Het voordeel van de losse slip is zeker dat een overi gens glad, strak jurkje er een zekere zwierige gratie door krijgt. De slip is het conjpro- mis tussen de wijde rok van de „new look" en de nauwe rok van nu. De voorjaarsmode zal voor de Nederlandse confectie geen opzienbarende veran deringen brengen. Een nieuwtje zal wellicht zijn de rokbroek, voor sport een ge makkelijke dracht, maar voorbehouden voor de enke ling. Het zéér korte manne lijke kapsel, dat deze win ter door vooraanstaande kappers in Parijs werd toe gepast, erkennen ze thans als een vergissing. Voor de avond wordt het verzacht met tulle. veren en bloemen. Al zijn de modevoorspellin gen voor de komende halve eeuw niet erg troostvol, wat betreft de vrouwelijkheid in de mode. Wat hierop geba seerd wordt, dat de man zijn superioriteit over de vrouw wel zal verliezen. We zullen afwachten. ASTRID Er is kortgeleden een aller aardigst kookboek versche nen, getiteld: „In één half uur". De samenstelster is de bekende mevrouw R. Lotge ringHillebrand. In haar voorwoord vertelt ze wat er aan goede organic satie nodig is om een maal tijd werkelijk in een half uur klaar te maken. Zo moeten bijvoorbeeld alle ingrediën ten aanwezig zijn, misschien moet er vooruit iets klaar, gemaakt worden, schoonge maakt of in de week gezet, moet de keuken opgeruimd zijn en alles op zijn plaats. Verder moet de huisvrouw beschikken over gezond ver stand en handige vingers. „In één half uur" is ge schreven in navolging van een Frans kookboek „in tien minuten" en is bedoeld ook yoor alleenwonende, werken de vrouwen, voor kampeer ders enz. Ter illustratie van de prettige en originele re cepten nemen we er enkele voorbeelden uit over. In één half uur zijn bij voorbeeld de volgende menu's te bereiden: Hampannekoeken Vruchtenmoes Tomatensoep Broodschoteltje met kaas Macaroni mgj; cornedbeef Tomatensaus Gebakken beschuit met ap pelen. Snelbouillon van blokjes Gort met kaas en-uien Kitty en Riet zijn alle twee kinderen van wel gestelde ouders. Beiden zijn ze de jongsten uit een groot gezin. Alle twee zijn ze ruim twintig jaar en alle twee zijn ze meer dan ge woon moeders zorgenkinde ren geweest. Riet is een achterlijk kind, Kitty is uiterlijk een flink, normaal meisje, maar ook zij is ach terlijk. Beide moeders hou den van haar kinderen met geheel haar hart en toen Riet eens longontsteking kreeg en de dokter vóórhaar leven vreesde, heeft het ge zin voor haar behoud gebe den met een aandrang en een vurigheid, die de bui tenwereld verbaasde. Toch is er een enorm verschil tus sen deze twee. Het zou dwaas zijn te beweren, dat de moe der van de een harder is dan de moeder van de ander, maar de wijze waarop zij haar kind proberen te hel pen in het leven is hemels breed verschillend. Voor beiden is de ontdekking dat Jiaar kind anders was dan een ander iets vreselijks ge weest, maar toen het besef daarvan eenmaal was door gedrongen, heeft de moeder van Riet besloten, voor het kind het gemis zo gering mogelijk te maken. Riet ging naar de B.L.O.-school. Toen ze heel klein was, bracht de chpuffeur haar met de auto; laTer kwam er een tandem en legde ze daarop, hetzij met de chauffeur, hetzij met een van haar zusjes, de grote afstand af. Riet leerde wat haar beperkte vermogens haar, toestonden te leren. Nu kan ze thuis helpen met huishoudelijke karweitjes, ze kan pianospelen en ze maakt keurig handwerk voor de missienaaikring. Ze is tevre den en gelukkig. Ze zal nooit in staat zijn zelfstandig door het leven te gaan, maar ze kan voor haar levensonder houd werken, zelfs als ze het niet nodig zou hebben. De moeder van Kitty daar entegen uitte haar medelij den tegenover het kind ge heel anders. Zo lang moge lijk hield ze haar van de B. L.O.-school vandaan. Met alle mogelijke bijlessen werd geprobeerd de afstand tot de klasgenootjes zo klein moge lijk te houden. Tegenover de andere kinderen werd het „zielige" jongste zusje steeds in bescherming genomen. Bij voorkomende gelegenheden als verjaardag en Sinterklaas kwamen de overdrevenste ca deautjes voor de dag. Als Kitty ergens geen zin in had, behoefde ze het niet te doen. In dwaze liefde wordt Kitty overladen met mooie, dure kleren, maar ze heeft niets in haar leven wat haar vol doening geeft. Haar moeder's onverstandige liefde, die het kind wilde beschermen tegen alles, heeft haar gemaakt tot een zielig niets, dat nergens vreugd in vindt, terwijl ver standige moederliefde van Riet een blij. tevreden men senkind maakte. Hampannekoek en brood schoteltje met kaas maakt men op de volgende wijze klaar: 1 .ei, 200 gram bloem, 3% dL. melk, 100 gr. magere ham of hamworst, iets noot- muscaat, 50 gr. boter of mar garine. Zout is niet nodig om dat de ham zout genoeg is. Met de ingrediënten en de helft van de melk beslag ma ken, daarna de rest van de melk toevoegen. De ham in kleine stukjes snijden en door het beslag roeren. In een deel van de boter de pannekoek bakken, waar bij men de pan liever schudt dan met 't pannekoeksmes werkt, omdat de koek daar. van stuk gaat. Al het deeg in pl.m. 4 grote pannekoeken opbakken, de ham daarin eerlijk verdelen, door het beslag nog eens door te roeren vóór het in de pan gaat. Wanneer men afwisseling wenst, de ham niet door het deeg roeren, maar bijv. eerst twee pannekoeken bakken waarin de ham wordt gedaan en daarna stukjes appel door de beide laatste koeken doen. Eventueel de laatste panne koeken zonder iets bakken en er vruchtenmoes bij of op doen of een soort vruchtensla of compote bij de pannekoe ken geven. Een kop koffie smaakt na dit vet gebak heel goed. i 409 gr. oud brood zonder korst, zout, peper, 3 dL. melk. 1 ei, 100 gr. kaas, 40 gr. boter of margarine, 1 beschuit. Het brood in kleine stukjes kruimelen en vermengen met het geklopte ei met zout, peper en melk. Kaas in klei ne stukjes snijden. Laag om laag in een aluminium of emaille ovenschoteltje, ge weekt brood en kaas doen. Op een zacht vuurtje (een asbestplaat) warm laten wor den. Bij gebrek aan een oven het bruine korstje imiteren door vlak voor het opdoen de bovenkant te bestrooien met fijngewreven beschuit "en te begieten met wat gesmol ten boter. De boter eventueel smelten in een schepje boven de gasvlam. Een detachement van de Koninklijke Marine bestemd voor normale aflossings doeleinden, een groep specialisten en enkele individuele militairen van de Koninklijke Landmacht, in totaal ruim tweehonderd militairen, scheepten zich Woensdagmorgen in aan boord van het troepentransportschip „Zuiderkruis", dat hen naar Indonesië zal brengen. ~J~\ at er eens een tijd zou komen dat de grote massa zich af zou vragen: Wat 1 was dat eigenlijk, 'n klopje?", dat hadden ze in 't begin van 1600 in Haarlem niet gedacht. Want Trijntje Jans Oly was in alle eenvoud een vrouw van gezag, en van „de Hoeck", waar zij de Moeder was over wel 200 Klopjes, ging veel invloed uit. Wat waren ze eigenlijk, die Klopjes of Clopjes, waar Eugenie Theissing ons zo gevoelig van weet te vertellen? Al reeds in de 15e eeuw wordt het woord „Ctopje" meermalen aangetroffen, dus nog vóór de reformat ie. De bewering, dat deze naam zou zijn ontleend aan een latere taakvervulling der „Clopjes". n.l. om de gelovigen „op te kloppen" voor de in het geheim gelezen H. Mis, schijnt dus niet juist. Wel is het mogelijk, dat het levende begrip van dit woord zich later in die zin heeft gewijzigd. Intussen traden de Clopjes het meest op de voorgrond in de tijd, dat de kloos ters in de Noordelijke Nederlanden verboden waren. Vrome maagden, die zich geroepen voelden hun leven aan God te wijden zonder nog de kloosterlijke staat te willen (of te kunnen) omhelzen, verenigden zich om, samen wonende, een „vergaderinghe" te vormen, welke zich stelde onder de hoede van een zelf gekozen Priester-Overste en een Moeder-Overste. Deze „vergaderinghe van clopjes" be stonden dus naast de kloosters. Het meest typerende ervan was misschien wel dat zij uiting gaven aan die oeroude Nederlandse eigenschap: de vrijheids, drang. Een Clopje beleefde uit vrije wil en in eigen zelfstandigheid de kuisheid, ae geestelijke armoede en de gehoorzaam heid (aan de overste), die de klooster lingen zich oplegden door strenge open bare geloften. De „Vergaderinghe" die zich wel het meest bekendheid heeft verworven, is die van „d e Ho e c k" geweest in Haar lem, welker behuizing gelegen heeft tus sen 't Krom en de Bakenessergracht. Hiervan maakte Trijntje Jans Oly gedurende bijna 50 jaar deel uit, eerst als Clopje en later gedurende vele jaren als Moeder. Over het leven van de aan haar hoede toevertrouwde geestelijke dochters schreef zij drie boeken, welke alle drie nog bestaan. Zij deed dit aan de hand van preken, gehouden bij de uitvaart van een gestorven Clopje, waar. bij de Priester-Overste een levensbe schrijving placht te geven van de over ledene, en voegde hieraan toe wat zij wist uit eigen geheugen. Dit alles schreef zij tot stichting en onderrichting der Clopjes, die zoals zij zeide, „de voor beelden van haars gelijken beter korden navolgen dan veel waf in de levens der 1 Heiligen voorkwam". Wanneer men leest over „Clopjes" en men hoort een naam als „Trijntje Jans Oly", dan hoede men zich voor tweeërlei vergissing. Ten eerste waren de conven ten der Clopjes geen asylen voor onscha delijke vrome vrouwtjes, die zich met roerende devotelijkheden onledig hiel den, doch levende middelpunten van een sterk en rigoureus geestelijk leven in Noord- en Zuid-Holland. De leden van zulk een convent waren voor het me rendeel jonge en heldhaftige vrouwen, menigmaal voortkomend uit de eerste families in den lande („van treffelijke oudereidR. Ten tweede late men zich niet misleid* door de thans nogal volks, ja water-en-vuur-vrouw-aohtig, aandoende naam van Trijntje Ja^s Oly. Deze Trijntje was n.l. een v uw van hoge beschaving en goede eruditie, had een welversneden pen en was afkomstig uit een vooraanstaande Amsterdamse fa milie. Inmiddels ware deze verduidelij kende en waarschuwende toevoeging overbodig geweest, wanneer de nederig heid van Trijntje haar er niet van had weerhouden te doen als haar broer, die, behorend tot de clerus, ziin naam naar de gewoonte dier dagen deftiglijk ver- humaniseerde tot „Oleus". De Clopjes droegen een eenvoudig zwart kleed en een bijzonder hoofdhul sel. Zij betrachtten de uiterste eenvoud zoowel in de behuizing als in het voedsel. Zoo schrijft Trijn Jans Oly over het leven van Maria Cornelia van Veen, dochter van den Pensionaris van Leiden, die als Clopje bij haar te wonen kwam; „Zij, die delicate spijs gewend was, mocht nu eten een stuk roggebroot, wat wortelen in hpt water gesoden, ofte sop in sout water gfeweeckt, een weinig vet daerover, ende so navenant". Bij alle aansporing tot so berheid werd echter toch aangedrongen om te zorgen voor goede Voeding. Een der geestelijke Moeders, bezorgd om de jonge maagden, had tot spreekwoord; „Wilt Gij God vurig dienen, dan moet Gij hertig eten.".... Wat deed nu een Clopje den lieven langen dag en waarin bestaat het nut, dat de Kerk van haar gehad heeft? 'n Clopje was verplicht, haar eigen kost te verdienen. Had zij geld, zoo bestond toch de verplichting, hetzij door handwerken, door naaien of der gelijke, eigen inkomsten te vergaren, en deze inkomsten voor het algemeen nut te besteden. Doordat dus allen door eigen kracht zichzelf onderhielden, viel het standsverschil goeddeels weg Natuurlijk werd er veel tijd besteed aan het gebed. In Haarlem ging men om 4 a 5 uur 's ochtends naar de Kerk, er werden de Getijden gelezen en soms de H. Mis opgedragen. De Clopjes, die met uit werken gaan de kost verdien den, konden natuurlijk minder tijd be steden aan 't gebed, dan zij die thuis in de vergaderinghe bleven en aldaar hun werk hadden. Veel hebben de Clopjes gedaan voor de priesters die in die dagen vaak hevig onder de kerkvervolging leden. In het openbaar mocht de H. Mis niet worden opgedragen; de Clopjes stelden hun huis beschikbaar om aldaar het Misoffer op te dragen. Dat zij veel overlast ondervonden door het in- en uitlopen der kerkgangers en de verden king die ze zich steeds weer op de nals haalden, spreekt vanzelf. De Clopjes wer den ook gebruikt om de priesters onder ling in contact te houden. Clopjes waren er, zoals gezegd, uit alle standen. Uit de Friese adel kwamen een tijdlang zoveel Clopjes voort, dat de Friese jonkers zich beklaagden dat er geen brui den genoeg meer voor hen beschikbaar waren. Ook uit de betere burgerkringen, rijke kooplieden en zelfs hogere ambtena ren. die als Katholiek toch al een moeilijk leven hadden, kwamen er veel. (Vondel's dochter Anna was ook een Clopje). En dan waren er ook vele dochters van arbeiders en eenvoudige middenstanders die zich als Clopje grote verdiensten hebben verwor ven. Het mag gerust gezegd worden, dat het voortbestaan der Katholieke Kerk in de 17e eeuw voor een goed deel aan de Clopjes te danken ls. Zij beschermden en dienden de priesters, zij stelden steeds weer geld beschikbaar om de grote boeten te be talen, die er geëist werden ais men op t opdragen der H. Mis betrapt werd: zij wisten geld te vinden voor de steekpen ningen die er nodig waren; zij haalden de mensen bij elkaar als het H. Misoffer werd gevierd; zij hielden scholen en kost scholen, waar arm en rijk, eenvoudig en deftig (zelfs de dochters van de Keurvorst van de Pfaltz waren enige tijd op de kost school van de Culemborgse Clopjes), door hen gevormd werden tot de Katholieke vrouwen der toekomst. Steeds door kwa men uit die scholen nieuwe Clopjes voort. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland stellen voor aan de adviescommissie der Noordhollandse gemeenten voor bouwont werpen en uitbreidingsplannen te Amster dam met ingang van 1950 een bijdrage te verlenen in het tekort cfer exploitatiereke ning tot een maximum van f 10.000.—. De commissie heeft tot taak voor het uiterlijk aanzien der bouwwerken in alle Noordhollandse gemeenten, die geen eigén schoonheidstoezicht hebben, te zorgen. In 1948 gaf zij zestienhonderd adviezen. Bin nenkort zal deze adviescommissie haar werkzaamheden beëindigen ten behoeve van een stichting met hetzelfde doel. Er zal regionaal gewerkt worden zoals reeds in West-Friesland en de Zaanstreek geschiedt. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemse Rechtbank terecht een 73-jari- ge journalist, die in „De Vrije Socialist" beledigende opmerkingen over de politie had gemaakt. Daar de Officier van Justitie van verdachte geen martelaar wilde ma ken, eiste hij een geldboete van f 30 en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Vanmorgen deed de Rechtbank uitspraak in cfeze zaak en het bleek, dat zij er het zelfde over dacht. Zij veroordeelde de jour nalist conform de eis. Advertentie al ging dit soms met omwegen. Toen de 12-jarige Grietje Barentz schrijft Trijn Jans Oly door de Priester-Overste werd aangesproken of zij geen zin had om 'n maagdeken te worden, antwoordde zij bij dehand: „Men kan wel ealig worden al is men geen maegd". Doch later kwam /ij tot andere gedachten en na enkele jaren kwam zij wonen in de Haarlemse Vergaderingne. Nog lang in de 18e en in de 19e eeuw hebben de Clopjes zich gehandhaafd. Schaepman's kindermeisje was een Clopje. Alberdingk Thijm ging op de lering bij 'n Clopje, en Pater van Meurs had zelfs niet zulke beste herinneringen aan een der laat ste Clopjes uit Nijmegen. Toen echter de congregaties der kloosterlingen zich meer en meer gingen wijden aan de actieve dienst, toen zij meer en meer scholen gin gen openen en ziekenhuizen, was de tijd gekomen voor de Clopjes om te verdwij nen; het instituut had zijn plicht gedaan. Toch zijn er Clopjes geweest tot zelfs in de 20ste eeuw, een der laatste Clopjes van Tilburg stierf in 1932. In elk geval wete Katholiek Nederland, dat het aan deze vrij willige bruiden van Christus, deze vrou wen, die als echte Nederlandsen uit vrije wil plichten op zich namen en die tot het uiterste vervulden, veel te danken heeft. C. DROSSAERSv. MOORSEL. Including Price Quotations on Practically Every Commodity Now, every week, you can have a complete, accurate, summarized report of the latest, significant U.S. business developments. The vast oportorial and fact-finding resour ces of the 121-year-old Journal of Commerce are at work throughout the business world to bring you this report. „Report on UNITED STATES BUSINESS" will promptly and reliably inform you of new trends methods sudden market chan gespricesinventoriesimports and exports textilesfood chemicalspetroleum vital bu siness developments and new profit-making opportunities. Offer—3 Months—13 64 Pork Row, How York 15, Now York, K.JA Please send me your „Weekly Report on United States Business" for three months, for which I will pay $13. It is understood that the letter will be sent AIR-MAIL to me each Friday. O Check here if you prefer a full year at 50 H-4 Bij K. B. is gratie verleend aan A. Breed, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenhage De doodstraf is ver anderd in levenslange gevangenisstraf. Op de bureaux van ons biaa ligt de passagierslijst ter inzage van het troe- pentransportschop Groote Beer, dat ver moedelijk 9 Januari te Amsterdam zal arriveren. AMSTERDAM, 4 Jan. 1950 De handel ter beurze was vandaag over het geheel kalmer dan gisteren. Overeen komstig de verwachting waren de omzet ten in certificaten van Amerikaanse waar den gisteren belangrijk toegenomen en heb ben 1464 stuks bedragen, tegen 353 stuks eergisteren toen slechts in enkele soorten noteringen tot stand kwamen. Vergeleken bij gisteren was de affaire in éeze fondsen vandaag echter kleiner. Op de locale markt lagen cfe Indon. waar den goed prijshoudend tot vast in de markt. Amst. Rubber verliet de markt met een koerswinst van 2 d 3 pet. Bij de minder courante cultuuraand tra- dt.i aand. Basir Pogor op de voorgrond en boekten een koerswinst van bijna 10 pet. op 70. De scheepvaartmarkt was goed prijs houdend met kleine koerswinsten van 1 a 2 pet. De locale markt was min of meer verdeeld met kleine afwijkingen naar bei de zijden. Ind. Bankaand. waren over het geheel wat zwakker. Nutsbedrijven lagen verdeeld in de markt. De staatsfondsenmarkt gaf slechts kleine afwijkingen te zien naar beide zijden. De dollar-lening bleef prijs houdend dogh dollarobligaties Philips kon den nog een kleine knerewino* „on pet- 4/1 3/1 Anaconda Copper 29% 28% Bethlehem Steer 32% 31% Chrysler Corp 67% 66% General Electric 42% 42% General Motors 72 70% Hudson Motors 14% 13% Kennecott Copper 51% 50% Montgomery Ware 55% 54% North American Cc 19% 19 Radio Corp 12% 12% Republic Steel 24% 23% Shell Union Oil 37% 37% Southern Pacific 51% 50% Southern Railway 36% 35% Tidewater 22% 22% U'.S Steel 27 26% (Niet-officiële Koersen) Vorig slot 3 li Nederi 1948 3-3'/, Nederland 1947 3 Ned 82-64 bel fac Inschr Grtbk "46 3 pCt Nea. Handel Mij een A K O tan Berkels Patent Calve-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens een Unilever cert- Ned. Kabel Philips Kon Petroleum Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Lijn Kon N. Stoomb MM Nea scneepv Unie H.V.A Dell MM eert 100% 9813 99% 98% 164 187% 117% 145>4 155% 197 242% 297 170% 295 152 161 151% 165 193 slot 4/1 100% "3 >4 99ji} 97%gb 183% 188% gb 117 146gb 155 196% 243% 295 233 295% 152% 162 129% 152 %gb 166% 152*.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5