NEDERLAND: AMERIKA ZAL GEEN STEUN VERLENEN BIJ DE VERDEDIGING VAN FORMOSA Gedupeerden occuperen zich met Amsterdamse Bank niet MINIMUM-PRIJZEN VERLANGD VOOR SUIKER EN MARGARINE WEER EEN NIEUW STADHUISPLAN VOOR AMSTERDAM R let op Uw saeck Schallenberg zou zelfmoord gepleegd hebben Tot hoofd en hart Nieuwe aanval op Brebes Met effecten geknoeid Het weer Loonsverhoging voor kruideniersbedienden Amsterdam-New York ZILVEREN JUBILEUM K.A.B. Na het Vondelpark aan de beurt VRIJDAG 6 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24659 Engeland erkent nationalistische regering van China niet langer BRITSE REGERING KOESTERT GEEN ILLUSIES Geen interventie Vakbonden steunen Truman's program Congress niet erg gewillig Engeland vraagt voorraad atoombommen Geen roofzuchtige plannen Koffie in Frankrijk van de bon Meteen loop- fiets de Tour de France DE OUDEWATERSE BANK Ook een arrestatie in de hoofdstad Mijnen Bloembollenbedrijf Philips Per stratocruiser Prof. Romme spreekt op Verbondscongres Prinses Wilhelmina naar Amsterdam Geen verhoging van taxitarieven In de hoofdstad Geen geweld van buitenaf; evenmin sprake van misdrijf v Kindje in wasketel verdronken Twee en een half jaar voor koopman Stijn Streuvels bij de „Gysbreght" KOLENDAMP IN EEN KLEUTERSCHOOL Verhoging tarieven over dekte zweminrichtingen BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5J0 uur 's avonds 21544 Directeur. J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: 1V. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Inaezorvden meoedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogt#. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. Gaven wij gisteren in ons hoofdar tikel een meer algemeen oriënte rende beschouwing over de kwes tie Nieuw Guinea, vandaag willen wij wat dieper op het vraagstuk ingaan en enige aandacht schenken aan de inheem se bevolking aldaar en haar houding tegenover Nederland. Intussen blij.kt uit tal van berichten, dat de kwestie Nieuw Guinea Australië in hoge mate bezighoudt. Nieuw Guinea is Y°«ai sedert de vorige week in het midaei- punt der belangstelling komen te stagn, toen president Sukarno be£e,nd dat Nieuw Guinea voor het eind van 1950 in de Ver. Staten van Indonesië zal ziin ingelijfd. Het zal ook wel geen toeval zijnf dat het pas. opgerichte In donesische blad Indonesia Raya, terwijl in Jakarta (Batavia) besprekingen ge voerd worden met de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, een waarschuwing aan Australië laat horen, de vriendschapsband niet te verbreken door valse eisen" te stellen, zoals de controle ovar Nieuw Guinea. Terwijl de kwestie zich dus reeds toe spitst tussen Australië en de R. I. S. is het voor ons Nederlanders van groot belang te weten, hoe de inheemse be volking zelf tegenover het Nederlandse bewind staat. Wij ontvingen van een alleszins deskundige, die land en volk door zijn jarenlang verblijf aldaar vol komen kent, een uitvoerig schrijven, dat voor het beoordelen van de situatie al daar van groot belang kan zijn. Aan zijn beschouwing ontlenen wij het volgende: „Het grote revolutionnaire gebeuren in de Archipel gaat aan Nieuw Guinea niet voorbij De weerslag van de Ronde Tafelconferentie en de daarop gevolgde overdracht der souvereiniteit aan Indo nesië wordt thans ook merkbaar in dit land. Nieuw Guinea kent een 6000-tal vreemdelingen, uit Indonesië afkomstig. Deze mensen voelen zich thans afgesne den van hun geboorteland. Zij weten zich losgerukt en willen thans die band zien te herstellen. Zou het logisch zijn, dat ze derhalve terugkeerden naar hun land van herkomst, zoais straks duizen den Nederlanders gedwongen zullen worden terug te keren naar hun Moe derland, voor deze mensen schijnt het echter logischer te zijn thans te trachten Nieuw Guinea ook onder de vaan der Republiek te brengen. De aanwezigheid van deze vreemde lingen in N. Guinea zou volgens sommi gen weieens een gevaar voor de toe komst van het volk der Papua's kunnen worden. Men denke maar eens aan de gevolgen als het Nederlands bewind hier verdwijnt. De nood van het ogen blik is geboren in een grote geestelijke ct-isis, waarin sociale opportunistische waarden prevaleerden boven ons grote ceestelijke en christelijke volksgoed. Papualand is een christelijk land in wording. Grote groepen Papua's heb ben reeds het Christelijk geloof aan vaard* en hun oude totemistische reli gie vaarwel gezegd. Zij staan echte: nog in de allereerste phase der ontwik keling. Thans roert in Indonesië de Is lam de grote trom. En daarom: Neder land, let op uw saeck; Christenheid, be grijp uw taak. De oogst in Papualand staat thans te rijpen. Hoevele kamponghoofden heb ben dan ook de missionarissen en zen delingen al niet gebeden en gesmeekt om een goeroe (catechist, onderwijzer) voor hun kampong. Zelfs de meest pri mitieve papua's zien verlangend uit naar de komst van het Christendom, dat hun in de blanke wordt gebracht. Voor hen is de blanke dan ook hun grotevriend. De Indonesiër is de Papua echter méér vreemd dan welke vreemdeling ook. Er is geen enkele verwantschap met hen, noch in biologisch anthropologisch, noch in taalkundige zin. Het enige ver langen der Papua's is, zowel in Noord als in Zuid Nieuw Guinea, dat d®ze vreemdeling ten spoedigste uit hun land wordt verwijderd. De souvereiniteit van Nederland m Nieuw Guinea is niet meer veilig ge steld. Men kan van 1 Januari af van de Indonesische politie niet verwach ten, dat zij in alle omstandigheden loyaal zal blijven. Vijf procent van de Indonesische bevolking bestaat uit rad draaiers, die alle overigen op sleeptouw gaan nemen. De politie zal zich zelf dan ook veilig willen stellen en zonder slag of stoot kan dan de Republiek hier heer en meester zijn. Derhalve is het heilige plicht van Nederland, dat zijn souvereiniteit in Nieuw Guinea op kor te termijn gewaarborgd wordt door een behoorlijke gewapende militaire macht, terwijl de raddraaiers ten j spoedigste dienen te worden verwijderd". Tot zover onze briefschrijver. Wanneer wij in dit en in ons vorig artikel uitdrukking geven aan onze bezorgdheid over de toekomstige status van Nieuw-Guinea, dan moge de lezer ons niet misverstaan. Het is geenszins onze bedoeling in de allereerste begin periode van de samenwerking tussen Nederland en de Ver. Staten van Indo nesië op iedere slak zout te leggen, nog minder moge men denken, dat wij er behagen in scheppen zoveel mogelijk critiek uit te oefenen, maar wij menen wél, dat het onze plicht is onze lezers nauwkeurig voor te lichten over de juiste stand van zaken. En deze is niet bepaald rooskleurig. Enerzijds stelt Su karno zijn eisen, naar wij aannemen *rU'ier\ icder redelijk overleg met de Nederlandse regering, anderzijds be moeit Australië zich zeer actief met de kwestie, waarbij het een toon aanslaat of Nederland niet meer telt. Het heeft nu al de schijn of de internationale we- reld reeds thans ingrijpt in onze rech- ten en belangen en in zoverre over ons. maar zonder ons beschikt. Slechts een krachtig Nederlands standpunt zal misschien in staat zijn de kansen ten goede te doen keren. Wij mo gen ons echter wel afvragen, en hierbij sluiten wij aan bij hetgeen wij gisteren reeds stelden, of wii zulk een krachtig standpunt mogen verwachten van dit kabinet. Wordt het geen tijd zich af te vragen, of wij niet meer heil mogen verwachten van een kabinet op bredere basis, waarin ook een deel der_ vroegere oppositie, waarvan constructieve me dewerking kan worden verondersteld, vertegenwoordiging vindt. 3 Januari heeft een troep van de Darul-Islam een nieuwe aanval op Brebes uitgevoerd, vermoedelijk om de lichamen van de gevallen kameraden teeg te halen. Een bataljon der T.N.I. joeg de aanvallers op de vlucht. Vrijdagochtend is een trein van Tji- *>atu naar Garut beschoten en gisteren geschiedde zulks op twee treinen op betzelfde traject. Een T.N.I.-militair. van de treinbewaking werd gewond. Hector McNeil, de Britse minister van Staat, heeft gisteravond de ambassa deur van het nationalistische China in Londen ontvangen en hem, volgens be trouwbare 'diplomatieke zegslieden meegedeeld, dat Engeland de nationalistische regering niet langer erkent en besloten heeft zjjn erkenning te geven aan de communistische regering in Peking. McNeil had ambassadeur dr. Tsjeng Tien Hsi oud-rechter van het Inter nationale Hof van Justitie gisteravond tegen tien uur laten ontbieden. Toen de ambassadeur na een onderhoud van een uur het Foreign Office verliet, wei gerde hij „uit hoffelijkheid tegenover de Britsé regering" bijzonderheden over het onderhoud te geven. Hjj zou vandaag op een persconferentie nadere mede delingen doen. Het staat echter wel vast, dat de Britse regering vandaag de erkenning van het communistische China officieel zal bekend maken. Meer verrassend dan deze Britse erkenning was echter een verklaring van president Truman, dat de V. S. geen steun en geen adviezen zullen geven aan de Chinese nationalisten bij de verdediging van het eiland Formosa. De minis ter van Buitenlandse Zaken, die later Truman's verklaring nader toelichtte, zeide nog, dat de regering van de V. S. een erkenning van de Chinese commu nistische regering voorlopig nog prematuur acht. Uit diplomatieke kringen is van de Chinese communistische regering ver nomen, dat het telegram met de Britse erkenning reeds naar Peking is verzon den. Het telegram werd gestuurd naar Gra ham, de Britse consul-generaal te Pe king, met het verzoek de boodschap over te brengen aan de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tsjou En Lai. De Britse onderminister van Buiten landse Zaken, Christopher Mayhew, heeft gezegd, dat Groot-Brittannië het communistische regiem erkent, „omdat dit de werkelijke regering van China is geworden en niet omdat de Britten sym. pathiek staan tegenover haar politiek en handelingen." „Het is de erkenning van een feit en niet een teken van goedkeuring," aldus Mayhew in een te Poole gehouden rede. „Hoewel de erkenning enkele voordelen zou kunnen hebben voor onze commer ciële belangen in China, koesteren wij niet de illusie, dat zij ons grote of on middellijke voordelen zal brengen. Aan de andere kant zouden wij er niets door winnen een regering, die een uitgestrekt gebied en een grote bevolking bestuurt, voor onbepaalde tijd te boycotten," zo zeide hij. Philip Murray, de voorzitter van het C.I.O., en William Green, de voorzitter van de A.F.L., de twee grote Ameri kaanse vakbonden met circa 15 millioen leden, hebben onvoorwaardelijk hun in stemming betuigd met de rede en het program, dat president Truman heeft ontvouwd in zijn „State of the Union"- boodschap. Beide organisaties hebben verklaard, dat het thans de taak is van het Congress de wetten goed te keuren, die onontbeerlijk zijn om de president in de gelegenheid te stellen zijn taak in de buitenlandse en binnenlandse poli tiek te vervuilen. Het ziet er intussen naar uit, dat het Congress de verzoenende toon. van pre sident Truman's boodschap met afstem ming van minstens vijf zijner voor stellen zal beantwoorden. Volgens wel ingelichte bronnen zullen de volgende voorstellen welhaast zeker worden af gewezen: de belastingverhoging, hand having van militaire dienstplicht, af schaffing van de Taft-Hartley-arbeids- wet, aanneming van het Brannen-plan „SU cbëring van landbouwbedrijven rï1 wet °P geneeskundige verzorging. Goedkeurmg van voortzetting op be- Pe. schaal van economische en militaire hulp aan het niet-communis- tische buitenland schijnt echter wel ze ker. De uitbreiding van de wet tot toe lating van ontheemden en aanneming van het program tot economische bij- stand aan minder ontwikkelde gebieden schijn, twijfelachtig. Een nog kleinere kans werd gegeven aan Truman's Civil Rights -programma. Engeland zal zich waarschijnlijk bij de komende onderhandelingen tussen de V.S., Canada en Engeland over de atoompolitiek tot de V.S. het verzoek richten om een deel van de in de V.S. te vervaardigen bommen in Engeland óp te slaan onder controle van de V.S. Enge land zou zich dan concentreren om experimenten met atoomwapens en de ontwikkeling van atoomenergie voor industrieel gebruik, op grond van de overwogen overeenkomst, terwijl de V.S. het alleenrecht zouden krijgen om atoombommen te vervaardigen. Zoals boven vermeld, heeft president Truman gisteren op een persconferentie medegedeeld, dat de- V.S. niet van zins zjjn militaire hulp te verlenen aan de Chinese nationalisten voor de verdedi ging van Formosa. In een in zorgvuldige bewoordingen gestelde verklaring zeide Truman, dat de Verenigde Staten op generlei wijze tussenbeide zouden komen in de burger oorlog in China of een koers zouden volgen, die ertoe zon leiden dat zjj be trokken zouden raken in het conflict in China. De president zeide, dat zjjn politiek van niet-inmenging gebaseerd is op de traditie, die met de „open deur"-politiek voor het Verre Oosten vele jaren gele den begon en werd voortgezet via de verklaring van Potsdam in 1945. De president zeide, dat de Verenigde Staten geen roofzuchtige plannen heb ben ten aanzien van Formosa of enig ander Chinees gebied en dat de Ver Staten geen speciale rechten of privi leges of militaire bases op Formosa wensen. In zijn verklaring waarschuwt Tru man andere staten zich te onthouden van pogingen, invloedssferen te schep pen, speciale rechten of privileges te verkrijgen of onder buitenlandse con trole staande regiems binnen het go- bied van China in het leven te roepen. De V. S. trachten geen speciale rech ten op Formosa te verkrijgen en heb ben geen roofzuchtige plannen aldaar, aldus Truman. De V. S. zijn niet voor nemens gebruik te maken van hun gewapende macht om zich in de hui dige situatie te mengen. De Verenigde Staten zijn van mening dat de hulpbronnen van de (nationalis tische) regering op Formosa toereikend zijn om haar in staat te stellen zaken te verkrijgen die zij noodzakelijk zou kunnen achten voor de defensie van het eiland. Truman voegde hier evenwel aan toe. dat de Amerikaanse regering het hui dige beperkte program van economi sche hulp in het kader van de E.C.A. aan de Chinese nationalisten zal voort zetten. In zijn verklaring liet de president de kwestie van mogelijke toekomstige er kenning der Chinese communistische regering rusten. Truman's verklaring volgde na weken van toenemende controverse in Wash ington over de politiek ten aanzien van Formosa. Enkele republikeinen, onder wie ex- president Herbert Hoover en senator Robert Taft, hebben er bjj de regering op aangedrongen om zonodig gebruik te maken van de zeestrijdkrachten, ten einde een communistische verovering van Formosa te verhinderen. De Amerikaanse stafchefs hebben aanvankelijk het standpunt ingenomen, dat Formosa, hoewel belangrijk voor de Amerikaanse defensie in het Westelijke deel van de Stille Oceaan, niet voldoen de strategische waarde had om te rechtvaardigen, dat Amerikaanse strijd krachten by de verdediging van het eiland zouden worden betrokken. De vorige week stelden de" stafchefs echter voor, dat een Amerikaanse mili taire missie naar Formosa gezonden zou worden, maar uit president TMiman's verklaring blykt thans, dat dit niet doorgaat. (Vervolg op pagina 4). De rantsoenering in Frankrijk is thans ten einde daar de regering gisteren heeft besloten de koffie, die tot dusver nog op de bon was, vrij te geven. s- Een millioen francs wachten de heer Otto Plantz, wan neer hij erin slaagt binnen de tien maanden de Ron de van Frankrijk uit te „rijden" op dit ouderwetse vehi kel. De veertiende September van het vorig jaar stapte hij op zijn uit 1817 da terende loopfiets, waarmede men hem de derde Januari in Bordeaux zag verschijnen. Hij had toen een vierde deel van zijn reis achter de rug. In verge lijking met wat nog komen gaat, was dit een genoeglijke wandeling. Aan stonds rijzen de ber gen op. Pyreneeën en Alpen. Dan zijn de een millioen francs verder ver wijderd dan ooit.. Een kleine 250 gedupeerde inwoners van Oudewater en omgeving hebben zich beraden over wat hun te doen staat, nu de N.V. Oudewaterse Bank failliet is verklaard én de Amsterdamse Bank een bijkantoor heeft geopend in het gebouw van de failliete bank. De volgende besluiten werden geno men: Er zal aan de rechtbank een com missie van drie personen worden voor gedragen. Als deze commissie is goed gekeurd, zal zij in het belang van de beleggers alle onderhandelingen met de curator, mr. A Blom, oud-directeur van het Rotterdamse bijkantoor van de Am sterdamse Bank, voeren. Vandaag zouden de Oudewaterse be leggers van deze bank een circulaire ontvangen, waarin hun zal worden me degedeeld, dat de Amsterdamse Bank de zaak zal voortzetten en ter compen satie van de goodwill in de komende drie jaren aan de curator 50 pet. van de winst zal uitkeren, die deze bank in Oudewater zal maken. Daar men totaal niet weet hoe de stand van zaken is, achtten de aanwezigen dit aanbod veel te laag. Besloten werd zich voorlopig niet met deze bank te occuperen, totdat de ingestelde commissie advies heeft uitgebracht Tot slot besloten de aan wezigen zich met een adres tot de re gering te wenden, waarin o.m. gezegd wordt, dat het regeringstoezicht op de bankinstellingen veel te slap is geweest. De zich in Rotterdam in arrest bevin dende directeur van pe Oudewaterse Bank, mr. C. M. V., heeft tegenover de Officier van Justitie verklaard, dat hij met een Amsterdamse bankrelatie han del heeft gedreven in zwarte effecten. Deze laatste is op verzoek van de Officier van Justitie in Rotterdam ge arresteerd. Tevens heeft de directeur verklaard voor 1948 een valse balans te hebben opgemaakt. Verwachting tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met tyde- ljjk regen. In het hinnenb' meest krachtige en aan de kust g. rende enige tijd harde Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering van tem peratuur. Zon: 8.47—16.46; Maan: 20.32—10.57. Van de zijde van de Kruideniers-Vak- Centrale deelt men ons het volgende mede: De Kruideniers-Vak-Centrale, het overkoepelend orgaan van de drie krui deniersbonden, en de Bedrijfsunie van de Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden-organisaties, hebben overleg ge pleegd over de 5 pet. loonsverhoging ten aanzien van het zelfstandig kruide- niersbedrijf. Ondanks de toch reeds zeer moeilijke economische omstandigheden in de kruideniersbranche, is terzake overeenstemming bereikt. Door de Krui- deniers-Vak-Centrale 'wordt aan de zelf standige kruideniers het volgende ad vies gegeven: Met ingang van 1 Januari j.l. aan alle werknemers van 23 jaar en ouder 5 pet. loonsverhoging te verlenen boven de lonen, tot nog toe betaald volgens de thans geldende loonregeling voor het winkelpersoneel in het krui- deniersbedrijf. Met de bedrijfsunie is verder over eengekomen, dat op korte termijn de bovenbedoelde, door het College van Rijksbemiddelaars opgelegde, regeling van arbeidsvoorwaarden gewijzigd wordt, alsmede, zo mogelijk, tegelijker tijd wordt omgezet in een Collectieve Arbeids Overeenkomst. De Kruideniers-Vak-Centrale sprak tevens als haar mening uit, dat het zeer urgent is, dat ten spoedigste met steun van de overheid redelijke minimum prijzen worden vastgesteld voor de ar tikelen suiker en margarine, opdat het kruideniersbedrijf daardoor beschermd wordt tegen prysgeknoei, aangezien dit èn economisch èn sociaal volkomen on verantwoord is. Voor wat de Mijnindustrie betreft zal de 5% loonsverhoging besproken wor den in de vergadering van de Mijnin- dustrieraad, welke Maandag a.s. gehou den wordt. Naar alle waarschijnlijkheid zal op deze vergadering een beslissing worden genomen dienaangaande. De beslissing van de M.I.R. zal bindend zijn voor alle mijnondernemingen. Donderdag hebben te Haarlem de werkgevers- en werknemersorganisaties in de bloembollenbedrijven vergaderd over de loonsverhoging van minimaal f 2 of 5% loontoeslag voor de werkne mers zowel in los als in vast dienstver band. Van werkgeverszijde bleek men vooralsnog bezwaar te hebben tegen deze loonsverhoging, doch indien over eenstemming mocht worden bereikt in een nader te houden conferentie zal de loonsverhoging worden uitbetaald van 1 Januari 1950 af. Tijdens een bijeenkomst met de vol tallige Personeelraad heeft de directeur voor Sociale Zaken, de heer G. F. Eve- lein, het besluit van de Raad van Be stuur der N.V. Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven bekend ge maakt om van de door de Overheid verleende machtiging, om de inkomens der werknemers van drie en twintig jaar en ouder maximaal met 5 pot. te verhogen, eveneens gebruik te maken. 13 Januari zal de luchtdienst Amster damNew York van de luchtvaartmaat schappij American Overseas Airlines voor de eerste maal per Stratocruiser worden uitgevoerd. In verband hiermede zal de niet-aan- getekende correspondentie, bestemd voor Amerika, waarvoor blijkens de daarop voorkomende aanwijzing ..per eerste A.O.A.-Stratocruiserv lucht Amsterdam New York 13 Januari 1950" verzending met deze vlucht worden verzocht, wor den voorzien van een afdruk van een bijzonder stempel: „Eerste Stratocruiser- vlucht AmsterdamNew York per A.O.A. 13 Januari 1950". De voor deze vlucht bestemde correspondentie moet uiterlijk 11 Januari a.s. ter post worden bezorgd. Zoals wij reeds berichtten, houdt de K.A.B. Dinsdag 10 Januari een herdenkingsbijeenkomst te Utrecht, ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van deze beweging, wajgaan tevens verbonden wordt de viering van het zilveren jubileum van de* heer A. C. de Bruyn als voorzitter. Niet de minister-president zal dan het woord voeren, maar de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes. Maandag 9 Januari zal aan de jubi leumviering voorafgaan een Verbonds- congres. waarop prof. mr. C. p. M. Romme zal spreken over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Pater Jac. Jacobs en de heer J. W. van den Akker zullen spreken over de taak der K.A.B. en over de taak der afdelingen. (Eigen bericht) Naar wü vernemen zal H.K.H. Prin ses Wilhelmina hedenavond voor enige tijd haar intrek nemen In het Konink lijk Paleis op de Dam. De Prinses ver toeft op het ogenblik ten paleize Soest- diik. Het bestuur van het Centraal Bureau voor Huurauto- en Taxivervoer deelt mede dat het heeft besloten, in afwach ting van nadere ontwikkeling van de benzineprijs en mogelijke verhogingen van andere te maken kosten, de taxi tarieven in de hoofdstad ongewijzigd te laten. Tot 1 Januari 1950 waren de tarieven gebonden aan een prijsbeschikking, maar deze is per deze datum opgehe- (Van onze verslaggever) De vele Amsterdamse gtadhuisplan- nen zijn weer met één vermeerderd. Het chr. raadslid J. Rustige, oud-wet houder van Financiën, heeft bij de gemeenteraad het voorstel ingediend: te doen onderzoeken of de bouw van het toekomstige raadhuis in de direc te omgeving van het Leidseplein (be gin Vondelpark) mogelijk is. Dit plan van de heer Rustige is tech nisch nader uitgewerkt door de heer H. van Saane, directeur van de Ned. maatschappij, voor Volkshuisvesting, men :S uitgegaan van de gedachte, dat A aatste decenniën het „hart" van Amsterdam verschoven is en wel naar de rand van het oude centrum in de omgeving van het Leidseplein. Dit is het aantrekkingspunt op alle hoogtijda gen. Voorts zijn 60 a 70 pet. der Am- sterdammers in het Westen en Zuiden der stad woonachtig. Men moet de plaats voor het nieuwe raadhuis zó kie zen, dat met deze factoren rekening wordt gehouden. Het plan „Groot Am sterdam" maakt het Leidseplein tot knooppunt van de b'elangrijkste ver- Zit in uw leven niet onder de zorgen, \^doch tracht er bovenuit te kromemj bindingswegen met alle delen van de stad, aldus de toelichting tot het plan. Men wil het raadhuis daarom sticn- ten in het Vondelpark tussen Stad houderskade en het nieuwe Vondel- viaduct, een gedeelte, dat weinig be zoekers' trekt en vrijwel geheel van de rest van het park is af gesnoerd. Men kan daar practisch direct gaan bouwen zonder iets te moeten afbre ken, al zal men dan later wel de huizenrijen in de Roemer Visscher- straat moeten laten verdwijnen. Vlak naast de „hals" van het Vondelpark ligt een voormalig ziekenhuis, thans administratiegebouw van het G.E.B. Men heeft al plannen voor een nieuw gebouw aan de Wibautstraat ontwor pen, zodat dit oude ziekenhuis kan verdwijnen. Het kan plaats maken voor een groot raadhuisplein. De ont werpers hebben hun fantasie aan het Leidseplein gewaagd, waarop zij het Hirschgebouw en het Huis van Be waring willen laten afbreken om een grote vijver, geflankeerd door brede bruggen aan te leggen. Verder beogen zij nog allerlei verbe teringen in de omgeving van het nieuwe raadhuis om het een waardige entou rage te geven. Ze hebben alleen geen flauw idee hoeveel de uitvoering van hun plan wel zal kunnen kosten. Ver keerstechnisch achten zij de plaats zeer gunstig, waarbij ze als vanzelfsprekend aannemen, dat de Leidsestraat flink verbreed zal worden! jjMII w-s-wsw! MBHKsaYwW» De heer Jac. Rustige, oud-wethoudei van financiën, heeft bij de Amster damse gemeenteraad een plan ingediend om het nieuwe stadhuis van Amster dam te bouwen in het Vondelpark tus sen Stadhouderskade en het nieuwe Vondelviaduct. Om de omgeving een waardig aanzien te geven, willen ze het Leidseplein voor een gedeelte (Hirsch gebouw en het Huis van Bewaring) afbreken en een grote vijver, geflan keerd door brede bruggen, aanleggen. Eventueel kan in de dan te dempen vijver het station van de ondergrondse spoor AmsterdamDen Haag komen.... In Apeldoorn is in het gezin van K. aan de Korteweg het 134-jarige doch tertje op een onbewaakt ogenblik voor over in een met water gevulde waske tel gevallen en verdronken. Z. H. de Paus heeft de Nederlandse gezant bij de H. Stoel, jhr mr. M. W. van Weede, in audiëntie ontvangen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de vondst van het lijk van F. Schal lenberg te 's-Gravenhage op 24 Sep tember J949. Daar op het lijk geen sporen gevonden werden, die op misdaad konden wijzen, en evenmin omstandigheden bekend waren, die in die richting gingen, werd verlof tot begraven gegeven. Nadat enige dagen later een Rijksrechercheur aan de justitie mededelingen had gedaan, dat hij met Schallenberg korte tijd te voren onderhandelin gen had gevoerd over het leveren van effecten, die afkomstig zouden zijn van zekere Mucke, werd hier in voor de justitie aanleiding ge vonden alsnog sectie op het lijk van Schallenberg te gelasten. De gerechtelijk deskundige kwam tot de conclusie, dat de oorzaak van de dood van F. Schallenberg geweest is verdrinking in slootwater en dat geen verschijnselen zijn gevonden, welke zou den kunnen wijzen op ge\yeld van bui ten uitgeoefend, noch van vergiftiging zodat geen aanknopingspunten voor mis drijf aanwezig waren. Niettegenstaande deze verklaring heeft de Haagse politie, evenals een rijksrechercheur, uitgebrei de en kundige onderzoeken ingesteld, welke eveneens tot de conclusie geleid hebben, dat geen aanknopingspunten voor misdrijf aanwezig waren. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid is gebleken, dat genoemde over effecten gevoerde onderhandelingen met aan Mucke toebehorende effecten niets uit staande hebben gehad- Blijkbaar heeft Schallenberg over de herkomst .van deze effecten óf gefanta seerd óf zich iets wijs laten maken. Im- •mers toen aan genoemde rijksrecher cheur zeven effecten als monster ge leverd waren, zogenaamd afkomstig uit Conform de eis heeft de Amsterdamse rechtbank de 31-jarige koopman G. van D. uit Amsterdam veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met af trek van voorarrest. Van D. stond op 16 en 23 December j.l. terecht, verdacht van strafbare manipu laties in het effectenverkeer. Tezamen met Den B., evenals Van D. een vroegere beursbediende, zou hij ongeregistreerde effecten met valse stukkenverklaringen hebben verhandeld tot een totaalbedrag van 6 a 7 ton. Van D. heeft deze feiten erkend, even als het feit, dat hij de stukkenverklarin gen voorzag van een valse handtekening en een nagemaakt stempel van een ef fectenregistratiebureau in Zeeland. In de zaak tegen Den B., tegen wie de officier van justitie 3 jaar en 6 maan den had geëist, deed de rechtbank nog geen uitspraak. In deze zaak zullen nog enkele getuigen en deskundigen worden gehoord. de voorraad effecten van Mucke, is na onderzoek komen vast te staan, in wel ke handen deze effecten geweest zijn. Gebleken is, dat dit andere personen waren dan Mucke. Zijn er derhalve geen aannemelijke aanwijzingen aan te voeren, dat Schal lenberg vermoord zou zijn, meerdere redenen kunnen bestaan hebben voor zelfmoord. Reeds eerder liet hij zich uit levens moede te zijn, zelfs heeft hij onder een of ander voorwendsel naar een snel werkend vergif gevraagd. Zijn huiselijke en financiële omstan digheden waren treurig. Hij was gedag vaard om op 15 September 1949 dag na zijn overlijden als getuige voor een Bijzonder Gerechtshof te verschijnen, waar hij door de politie zou worden voorgeleid, omdat hij aan een vorige oproep niet had voldaan. Tenslotte geeft ook de omstandigheid, dat Schallenberg zijn huis in de nacht van 13 op 14 Sep tember 1949 heimelijk verliet, zijn arm bandhorloge. dat hij altijd droeg, zo ook zijn geld achterliet, mede te denken. Welke van deze redenen tenslotte de doorslag heeft gegeven valt, nu Schal lenberg zich daarover niet mondeling of schriftelijk uitgesproken heeft, niet met zekerheid vast te stellen. (Eigen bfericht) De bekende Vlaamse letterkundige Stijn Streuvels (Frank Lateur). die te Eindhoven in ons land vertoeft, heeft Donderdagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam de vertoning van de „Gijsbreght" bijgewoond. Wij spraken Stijn Streuvels tijdens de pauze in de foyer. Het was de eerste keer. dat Streu vels de „Gijsbreght" zag en de voorstel ling had hem zeer vo'daan: een echt Amsterdams stuk, dat een eigen publiek trekt, maar hoe had hij weer genoten van de schone muziek van Vondel's taal. In een kleuterschool aan dc Insu- lindestraat te Rotterdam zijn Donder dag negen kinderen door kolendamp, afkomstig van de centrale verwarming, onwel geworden. De onderwijzeres heeft de overige kinderen, die in het lokaal bijeen waren, naar een ander lo kaal gebracht. De G.G.D. heeft enkele kinderen zuurstof toegediend. Geen der kleinen heeft nadelige gevolgen van de kolendamp gehad. De bouwpolitie stelt een onderzoek naar de oorzaak in. In de gisteren gehouden ledenverga dering van de Ned. Bond van Overdek te Zweminrichtingen is besloten tot een noodzakelijke tariefsverhoging in ver band met de sinds 1939 gestegen exploi tatiekosten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1