Erkenning van Rood China door Engeland ontketent felle reacties Verhoging melkprijs met één cent in bepaalde gebieden PERSONEN INiRREST RAAD VAN ATLANTISCH PACT KEURT DEFENSIEPLANNEN GOED Tot hoofd en hart Na een kwart eeuw Zij, die vielen Bittere beoordeling in kringen van het Amerikaanse Cong ress Handelskringen in Hongkong tevreden Voedsel naar Brebes In enkele gemeenten zelfs een tijdelijke verhoging met 2 cent Spoedig zal een stroom van Amerikaanse wapens naar Europa vloeien Smaldeel Antillen" bij de Azoren Verduistering van 30 a 40 duizend gulden Het weer Valsemunters-affaire Zeer wijdvertakt en uitgebreid complot VIER WESTELIJKE JOURNALISTEN MOETEN TSJECHOSLOWAKIJE VERLATEN Auto op afbetaling in termijnen van een kwartje LOONSVERHOGING VAN 5 PCT. VOLDOENDE MERKWAARDIGE FOUT ZATERDAG 7 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 2466u VATICAAN ERKENT R.I.S. Prins Bernhard viert zijn trouwdag Fraude bij Raad van Arbeid .te Nijmegen 1* NIEUWE KIESWET IN 1952? Prinses Wilhelmina - in de hoofdstad Vier Tsjechen wegens verraad terechtgesteld In Aipeldoorns kanaal verdronken Aankomst „Groote Beer" Productieverhoging is gebiedende eis Doorvoering in tal van bedrijven „Wij Wilhelmina" in plaats van Wij Juliana" BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Biikantoor Beverwijk:. Stumphlusstr. 45, tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Ruft Wnd. hoofdredacteur! W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zortder opgave van redenen te welqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 152 oer maand, f 455 per kwartaal. Nadat Engeland gisteren officieel had bekend gemaakt, dat het de betrek kingen met de Chinese nationalisten had verbroken en de communistische regering in Peking de jure had erkend, hebben ook de regeringen van Noor wegen en Ceylon deze stap gedaan. In Kopenhagen en Stockholm werd verder van diplomatieke zijde vernomen, dat ook Denemarken en Zweden spoedig tot erkenning van de Chinese com munistische regering zullen overgaan. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de Franse regering niet tot erkenning van het communistische bewind kan overgaan zolang de Nationale Vergadering het verdrag, waarbij de staat Vietnam (waarvan ex-keizer Bao Dai het staatshoofd is) onafhanke lijkheid binnen de Franse Unie wordt verleend, nog niet heeft bekrachtigd. Intussen krijgt men steeds meer de indruk, dat de erkenning door de Ver enigde Staten nog wel enige maanden op zich zal laten wachten. Zoals bekend zijn de meningen in het Congress zeer verdeeld en verzetten vooral de Republikeinen zich fel tegen erkenning van de regering in Peking. Waar nemers vrezen zelfs, dat de kwestie van de erkenning en de verklaring van President Truman, dat de V.S. geen hulp zullen verlenen bij de defensie van Formosa, zouden kunnen leiden tot een breuk in de twee-partyen-politiek op buitenlands terrein. Verklarende, dat de Britse actie wel licht invloed zal hebben op de stem ming: van het Congress voor hulp aan Groot-Brittannië, zei Richards: „Het zal veel overredingskracht vergen het Con gress er van te overtuigen, dat aan Groot-Brittannië verdere economische hulp moet worden verleend. Het minste wat de Britten in eerste instantie hadden moeten doen, was met de erkenning van China te wachten totdat het Amerikaan se standpunt definitief was uiteengezet." In deze geest lieten zich ook veie an dere senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden nit. Dinsdag zal de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, voor een Congress-commissie voor de Buitenlandse Zaken een overzicht geven van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek, waarbij de nadruk op het Verre Oosten zal worden gelegd. Regerings leiders verwachten, dat Acheson een volledige verklaring over de politiek in het Verre-Oosten zal afleggen terwijl de kans bestaat dat hij later hierover een openbare redevoering zal houden. De regering der V.S. heeft de Ameri- De erkenning van de regering van Pe king door Engeland heeft intussen zeer verschillende reacties opgeroepen. Handelskringen in Hongkong juichten de Britse erkenning toe als een realis tische stap. Sommige waarnemers meen den echter, dat die grotere politieke agitatie en onrust onder de arbeidende bevolking in de Britse kroonkolonie ten gevolge zal hebben. In Amerikaanse Congresskringen werd de Britse stap algemeen en vaak in zeer bittere bewoordingen veroordeeld. De democratische afgevaardigde P. Richards, lid van de commissie voor de Buiten landse Betrekkingen van het Huis van Afgevaardigden, gaf het volgende com mentaar: „Het schijnt, dat Groot-Brit tannië zyn eigen voren trekt, wanneer dit zijn zelfzuchtige doeleinden past. Het werkt alleen met de Ver. Staten samen als wü dollars weggeven." kanen op Formosa officieel advies ge geven het eiland te verlaten, tenzy zy dringende redenen hebben te blijven, aldus hebben diplomatieke kringen te Washington gisteren medegedeeld. De communistische invasie van het eiland Hainan wordt van uur tot uur verwacht en plaatselijke regeringsauto riteiten zijn begonnen met de ontrui ming van Hoisjou, de hoofdstad van het eiland. Berichten van Hainan spre ken van een verwachte amphibie-actie. Het Vaticaan heeft naar A.P. meldt officieel de Ver. Staten van Indonesië erkend. Mgr. de Jonghe d'Ardoye, dfie be noemd is tot Pauselijk zaakgelastigde, heeft een bezoek gebracht aan premier Hatta, aan wie hij de erkenning heeft medegedeeld, aldus een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Djocja. In antwoord op de vraag aan Sjahrir of hij bereid zou zijn zitting in de re gering te nemen, verklaarde Sjahrir dat de „Partai Socialis Indonesia" voor het republikeinse kabinet o.a. mr. Rasjid ter beschikking stelt. Indonesië heeft een aanvraag voor het lidmaatschap van' de Unesco inge diend. Betreffende de aanval van de Darul Islam op Brebes verneemt 't A.N.P. dat twee burgers, onder wie een telefoniste en een soldaat van de T.N.I. gesneu veld zijn. Aan de zijde van de Darul Islam vielen vijf doden. Er worden thans in de omgeving van Brebes zui veringsacties gehouden. Een der oorza ken der heersende onrust is sociale wantoestand aldaar. Om aan de noodtoestand in dit gebied het hoofd te bieden, zijn tien ton rijst, tien ton zout en een hoeveelheid petro leum, voldoende om in de eerste be hoeften van de bevolking te voorzien, derwaarts gezonden. Deze goederen zul len gratis onder de bevolking worden verdeeld. In Duitsland wordt hard gewerkt om de bruggen in de grote autowegen, die Hitier bouwde, te herstellen. Overzicht van een der bruggen in de weg van Frankfort naar Bonn. Van de zyde van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning deelt men o.m. mede: Met ingang van 8 Januari wordt de prijs van ge pasteuriseerde flesscnmelk met één cent per liter verhoogd als gevolg van de hogere kosten van pasteurisatie. Deze verhoging zal gedurende het eerste half jaar gelden. Daarna wordt de prijs ge durende het tweede halfjaar in het gehele land weer met één cent per liter verlaagd. De Raad van het Atlantisch Pact, waarin de twaalf staten-leden zjjn ver tegenwoordigd, heeft gisteravond be. kendgemaakt zjjn goedkeuring te heb ben gehecht aan de aanbevelingen, wel ke zün gedaan voor de verdediging van het gehele Noord-Atlantische gebied. In het communiqué, waarin dit wordt bekendgemaakt, wordt verder nog mede gedeeld, dat de bedoelde aanbevelingen op 1 December te Parijs zjjn opgesteld door de Atlantische defensiecommissie en dat zij voorzien in een integrale ver dediging van het Noord-Atlantisch ge bied. Hieraan wordt toegevoegd, dat de aan bevelingen zijn gegrondvest op de be ginselen van „zelf doen" en wederzijds© hulpverlening en dat zij de basis zullen vormen voor de gemeenschappelijke ver dediging van het grondgebied van de staten-ondertekenaren van het verdrag. De goedgekeurde aanbevelingen zul len thans aan president Truman worden voorgelegd. Voordat een aanvang kan worden ge- ntaakt met het verschepen van bet grootste gedeelte van de voor de staten- ondertekenaren van het verdrag bestem de Amerikaanse wapens, moeten eerst nog de volgende stappen worden gedaan: 1. President Truman moet officieel be vestigen, dat er thans een plan bestaat, dat voorziet in een integrale verdediging van het Noord-Atlantisch gebied. 2. Er moeten bi-laterale overeenkom sten worden gesloten tussen de Verenig de Staten enerzijds en elk der ander© pactlanden, waarin de voorwaarden worden opgenomen, welke aan de mili- 1) (Telegrafisch van onze verslaggever) Terwijl de „Karei Doorman" op zee bleef, zijn de „Heemskerck" en „Johan Maurits" van het Nederlandse smaldeel, dat op weg is naar de Antillen, vanmor gen in Ponte d'Elgaze op de A'zoiren voor anker gegaan om olie te tanken. Aan boord van de schepen is alles wel. Prins Bernhard viert vandaag zijn trouwdag en biedt deswege vanavond de officieren een borrel aan. Vanmorgen was er op de „Karei Doormaal" een stafbespreking, waaraan ook Schout bij Nacht Willinge zou deelnemen, als hij tenminste per sloep de „Doorman" be reiken kon. De hoge deining maakt dat niet bepaald gemakkelijk. Donderdag bereikte een uitloper van een storm in de Golf van Biscaye het Nederlandse smaldeel en veroorzaakte enig ongerief. De stormlatten kwamen tenminste op tafel. Prins Bernhard bleef in zijn kajuit, waar hij intensief bezig is met de studie van de Spaanse taal. Hij frist met behulp van een lin- guaphone zijn kennis daarvan op. Des avonds woonde de Prins een filmvoor stelling voor de bemanning bij in de vliegtuighangar. Vrijdagmorgen maakte hij filmopnamen op het vliegdek en ont ving later de pers. De Prins zei voor nemens te zijn het volgend jaar een nieuwe reis naar Zuid-Amerika te on dernemen. Hij was verheugd Curagao en Suriname terug te zien. De eilanden St. Eustasius en Saba bezoekt hij voor het eerst. Aangezien de functie van minister zonder portefeuille in de V.S.I. niet te verenigen is met de functie van daera- hoofd van West-Borneo, zal Sultan Ha- fhid de tweede deze laatste functie neer leggen. taire hulpverlening door Amerika zyn verbonden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken verklaarde, dat de onderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Groot- Brittannië over het sluiten van de nood- zakelqke bi-laterale overeenkomst „goe de voortgang hebben". Men verwacht, dat, indien eenmaal de Brits-Amerikaan se overeenkomst is gesloten, de andere accoorden eveneens spoedig hun beslag zullen krjjgen. De woordvoerder ver klaarde verder nog, dat „de verwachting bestaat dat er vrij spoedig een stroom van Amerikaanse wapens naar de an dere verdragslanden zal gaan vloeien." Met een overweldigende meerderheid hebben Franse havenarbeiders zich gis teren uitgesproken tegen een voorstel van communistische zijde om en bloc te weigeren Amerikaanse schepen, die in het kader van het Atlantisch Pact uit rustingsstukken naar Frankrijk brengen, te lossen. Bij de Raad van Arbeid te Nijmegen is een ernstige fraude ontdekt. De ambte naar Van Tr. zou zich sinds 1944 schuldig gemaakt hebben aan verschillende valse uitkeringen. Hij had op zich genomen de ziekte-uitkeringen aan patiënten te geven. Hij bleek bij de Rijksverzeke ringsbank hogere bedragen op te geven voor patiënten, dan wettelijk juist bleek. Zelfs liet hij zich uitkeringen geven voor gefingeerde patiënten. Op deze ma nier heeft hij op frauduleuze wijze dui zenden guldens geïnd, welke hij, volgens zeggen, voor de huishouding gebruikte Achteraf bleek de man ook voor per soonlijke genoegens hoge uitgaven te doen. Bij een controle kwam de fraude aan het licht. Eerst bekende hij slechts een bedrag van enige duizenden guldens te hebben verduisterd. Later bleek, dat hi) veel grotere bedragen had genomen. Zo als de zaken nu staan schat men dat hi) dertig a veertig duizend gulden ten na dele van de Raad van Arbeid heeft ver duisterd. '■-.y.-v. Met ingang van dezelfde datum wordt in verband met de reeds geruime tijd geleden ingetreden stijging van de kos ten in het melkslijtersbedrijf in een groot aantal gemeenten van ons land de han delsmarge voor de melkslijters ver hoogd. In het gebied der grote steden (en directe omgeving), in het Westen des lands en in Arnhem e.o., Apeldoorn e.o. en Nijmegen e.o. blijft de bestaande marge gehandhaafd. De verhoging van de marge heeft tot gevolg, dat de maximumverbruikers- prijs voor melk met één cent per liter verhoogd wordt in een beperkt gebied. Ter bestrijding van de kosten, verbon den aan de aanvulling van melktekorten in bepaalde gebieden, wordt verder in verschillende gemeenten de maximum- verbruikersprijs eveneens met één cent per liter verhoogd. In enkele gemeenten, liggende In een dergeiyk tekortgebied, waar óók de slijtersmarge verhoogd wordt, zal de prijs twee cent per liter verhoogd wor den, deels alleen voor het winterhalf jaar. Verwachting tot Zondagavond: Matige en in de kustgebieden af cn toe vrij krachtige wind tussen Zuid- West en Zuid. Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen of motregen. Weinig verande ring in temperatuur. Zondag: Zon 8.4716.47 Maan: 21.57—11.12. Maandag: Zon 8.4616.48 Maan 23.21—11.24. Naar wij vernemen, heeft de minister van Binnenlandse Zaken het ontwerp voor een nieuwe kieswet, zoals dit ver vat is in een rapport van het centraal stembureau, aan verschillende instan ties om advies gezonden. Het ligt in 's ministers voornemen te bevorderen, dat de Tweede Kamer-verkiezingen Van 1952 zullen kunnen worden gehouden on der de werking van een nieuwe kieswet. Voor een nadere uiteenzetting van de kieswet, zie pag. 3 2e kolom. Vrijdagavond omstreeks acht uur heeft H. K. H. Prinses Wilhelmina haar intrek genomen in het paleis op de Dam in Amsterdam. De prinse.. brengt, een onofficieel bezoek aan de hoofd stad van waarschijnlijk enkele dagen. Tijdens zijn tocht door Hyderabad bezocht de Gouverneur-Generaal van India Shri C. Raygopalachari de historische grafkelders te Aurangabad. Deze grafkel ders bezitten de mooiste stukken van de vroegere Hindu-kunst, zowel op het gebied van architectuur, beeldhouw- en schilderkunst. De Gouverneur werd in een draagstoel rondgedragen. beschuldigde Tsjechoslowakije de Joego- slaven er van Gestapo-methoden te ge bruiken om bekentenissen te ontwrin gen aan sommigen der mannen, die zich in arrest bevinden. De nota zeide, dat de Joegoslaven Tsjechische en Slowaakse leiders vervolgd hadden ten einde hun landgenoten te intimideren die naar hun vaderland wilden terugkeren. De Tsjechoslowaakse regering heeft vier Westelijke journalisten bevolen op korte termijn het land te verlaten. Het zqn de Amerikaan Richard Kasischke, hoofd van de Praagse afdeling van As sociated Press, de Amerikaan Roy Buckingham van United Press, de En gelsman Eric Hourne, vertegenwoordi ger van het Kemsley-concern en van „Exchange Telegraph News Agency", en Het is thans mogelijk geworden om in de Verenigde Staten een auto te kopen »P afbetaling van 25 dollarcentEen automobielhandelaar te Chicago heeft een soort muntmeter bevestigd in zijn nieuwe auto's, waardoor zijn klanten in de gelegenheid worden gesteld met hun koop de showroom uit te rijden door er als in oen automaat een kwartje in te stoppen. Max Tauber, de enige handelaar die tot nu toe van de vinding gebruik maakt deelde mede dat de verkoop sinds hij zijn nieuwtje aankondigde gestegen is. Hij vertelde dat hij pas tien dagen zijn automaat gebruikte en dat hij in die tijd reeds 80 auto's verkocht had. Hij zeide.' Mijn omzet is snel gegroeid en ik ben van mening dat deze vondst de grootste attractie zal worden in de auto-industrie sinds de vinding van de automatische starter. Hier volgt een gebruiksaanwijzing voor auto's van Max Tauber: Iemand koopt een auto voor vijftienhonderd dollar en betaalt de gewone som van vijfhonderd dollar vooruit. De overige duizend dollar worden ver deeld over de volgende twee jaar, dat komt per maand op 45 dollar of wel op anderhalve dollar per dag En nu komt het. Alles wat de koper hoeft te doen is ieder 24 uur zes maal een kwartje in de automaat te stoppen en hij kan rijden zoveel hij wil. Mocht door toevallige omstandigheden de koper nog ergens on derweg zijn, als de tijd verloopt, dan wordt hij tevoren automatisch gewaar schuwd door een zoemer, zodat hij een nieuw kwartje erin kan stoppen. Mocht de koper dat niet bij zich hebben, dan hoeft hij nog niet te treuren, want na de waarschuwende zoemtoon kan de auto nog vijf mijl rijden. Als de bestuur der in die tijd geen kans heeft gezien ergens een kwartje op te duikelen, dan slaat de motor af en kan hij langs de weg gaan staan en in zijn geriefelijke wagen overnachten. de Griekse mevrouw Amber Boesogloe, vertegenwoordigster van het Franse persbureau A.F.P. Hun verblyfsvergun- ning zal niet verlengd worden. De Amerikaanse 26-jarige student Savel Kliachko, die te Praag op een beurs studeerde, is gisteren per trein naar Parijs vertrokken, nadat hij van de politie bevel had gekregen om Tsjechoslowakije onmiddellijk te ver laten. De redenen voor zijn uitwijzing zijn niet bekend gemaakt. Vier personen, die in October wegens verraad en spionnage te Praag ter dood zijn veroordeeld, zijn gisteren terecht gesteld, nadat het hooggerechtshof de gratieverzoeken had afgewezen. Tsjechoslowaküe heeft gisteren de vrijlating geëist van zeven Tsjechische en Slowaakse burgers, die, naar beweerd werd, in Joegoslavische gevangenissen gemarteld en mishandeld werden, om dat zü naar Tsjechoslowakije wilden te rugkeren. In de nota, die op de Joego slavische ambassade werd overhandigd, Uit het kanaal ApeldoornDieren, ter hoogte van de Zivaanspreng, heeft de politie het stoffelijk overschot opge haald van de 32-jarige H. de G„ wonen de aan de Hazenlaan te Apeldoorn. De heer De G. was Woensdagavond per fiets van huis gegaan, om zijn vrouw af te halen. Vermoedelijk is hij onder weg, door de duisternis misleid, te wa ter geraakt. j Vriendelijkheid is een sleutel, die op J alle sloten past. De valse munters in de beruchte Luik. se affaire hebben in totaal voor 9500 bil jetten van honderd gulden, 7500 biljet ten van honderd Mark, valse reischèques ter waarde van 4.500.000 Franse francs aangemaakt. Verder hebben zij valse Belgische paspoorten, valse bank- en douanestempels, valse triptiekc kaarten voor de invoer van goud en zilver, en reisbons vervaardigd cn in omloop ge bracht. In totaal zün vijf-en-vijftig per sonen in arrest, aldus heeft commissaris J. W. Kallenbom, hoofd van het Bureau Criminele Voorlichting te Den Haag medegedeeld. Na twee en een halve maan,-! is de Nederlandse recherche in samenwerking met de Belgische er in geslaagd de ge hele zeer uitgebreide zaak te achterha len en de voornaamste kopstukken ach ter de tralies te zetten. De leider kwa men uit zeer gegoede families en leid den een zeer luxe leventje. Enkelen van hen doen het voorkomen of zij bij hun machinaties een politiek hebben willen dienen. Zij zouden valse peseta's in om loop hebben willen brengen en op die manier het Franco-regiem in Spanje li quideren. De uitvoering van de „op dracht" zou zo veel geld hebben gekost, dat men eerst valse guldens uit ging geven om daardoor het andere werk te klaart te hebben gewerkt in opdracht kunnen financieren. Een der leiders ver van de intelligence Servise. Aan deze beweringen wordt echter weinig geloof gehecht. B„ die een leidende rol in het complot heeft gespeeld, heeft voorts 25 millioen Franse francs verdiend door middel van een reisbureau, dat de fan tasierijke naam „Voyages Gilliver" droeg. De eerste aanwijzingen kreeg men in Augustus, toen in ons land enkele valse honderd gulden-biljetten in omloop kwa men. Het spoor leidde naar Krefeld en vandaar naar een veertiental plaatsen in Nederland, België en Duitsland. Het Bureau Criminele Voorlichting heeft in samenwerking met de gehele Nederlandse politie in de afgelopen vier jaar zes en dertig werkplaatsen ontdekt, waarvan tien in het buitenland. Het troepentransportschip „Groote Beer" wordt in de nacht van Zondag op Maandag met repatriërende troepen uit Indonsië in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping begint onvoorziene omstandigheden voorbehouden Maan dag 9 Januari 9 uur. (Van een bijzondere medewerker) Op 9 en 10 Januari a.s. belegt de Nederlandse Kath. Arbeiders Be weging het eerste grote Ver- bondscongres in nieuwe samenstelling. Op de tweede dag zal dan tevens het feit worden herdacht, dat op 1 Januari 1925. dus 25 jaar geleden, ..Federatie" en ..Vakbureau" samensmolten tot het R. K. Werkliedenverbond in Nederland. Alhoewel ons bij informatie ter ore kwam, dat op de officiële herdenkings zitting noga] wat hoge officiële perso nen worden verwacht, wordt naar bui ten aan dit lustrum zeer weinig aan dacht geschonken. Ondanks het feit, dat door omvang en invloed deze Beweging een factor van voorname betekenis is geworden in het Nederlandse volksbe- stel, zijn speciaal voor de arbeiders de tijden, er toch niet naar, in bedui- dènde mate geld te besteden voor fees telijke herdenkingen. Het Verbondsbe- stuur heeft er zich toe beperkt alle af delingen te vragen op de herdenkings dag of daaromtrent een speciale H. Mis tot intentie van de doelstellingen der Beweging te doen opdragen en deze H. Mis met zo mogelijk alle leden bij te wonen. Ongetwijfeld is dit de waardig ste vorm van herdenking voor een be weging, die tot lijfspreuk koos: Alles voor het volk. het volk voor Christus. Toch mag onze Nederlandse Katholie ke pers dit feit niet stilzwijgend voor bijgaan. Een éénkolommig artikeltje in een dagblad kan evenwel slechts en dan "nog zeer summier enkele hoofdlijnen belichten, waaraan deze Apostolaatsbeweging onder de arbeiders haar grote betekenis ontleent. In ge dachten zien we hier en daar een wenkbrauwfronsen bij het lezen van d i e naam: Apostolaatsbeweging. Is dat nu niet wat overdreven? Gaat het nu aan om elke vereniging, waar R K. voor staat zonder meer met de erenaam Apostolaatsbeweging te sieren? Een met voorbeelden verduidelijkte ontkenning van deze vraag durven we niet goed aan, omdat we dan op protesten van de als voorbeeld gebruikte R. K. Vereni ging zouden moeten rekenen. Immers bedoelt de aanduiding R. K. op z'n minst aan te geven een onderscheiding van elke andere vorm van verenigen. Het R. K.-praedicaat geeft de verbin ding aan met de Kerk niet alleen, maar meer nog met het doel der Kerk. Be doelt men het zo niet, dan heeft dat praedicaat geen zin en is het gebruik ervan onwaardig. Er is uiteraard gra datie in de (leken) apostolische waarde van onderscheiden verenigingen. Wel nu. dan durven we zonder enig voor behoud zeer hoog op de ranglijst van de "hulporganen der Kerk plaatsen de sociale organisaties. En onder deze verdient zeker niet de laatste plaats de thans 300.000 leden tellende K.A.B. Hierbij kan die K.A.B. zich beroepen od getuigende woorden van Paus en Bisschoppen. Zij kan vooral ook wijzen od de feitelijke toestand in Nederland. Zeker, ook in ons vaderland kennen we helaas het toenemende probleem van de onkerkelijkheid, van de groeien de vermaterialisering, van de steeds ge vaarlijker wordende „vermassung". Wie evenwel van tijd tot tijd rondkijkt in het buitenland en dan vergelijkingen gaat maken, gaat het woord begrijpen hetwelk Kardinaal de Jong op 'n K.A.B.- vergadering enkele jaren geloden sprak: Door Uw Apostolische arbeid, door Uw sociale zorg hebt gii er zeer veel toe bijgedragen dat, in tegenstelling tot het huitenland. de massa der Nederlandse Katholieke arbeiders metterdaad katho liek bleef. Het zou onjuist zijn de wezenlijke be tekenis der K.A.B. af te meten naar een ledental of naar voor die leden ogen blikkelijk behaalde resultaten. Vele leden mogen misschien zelf de waarde van hun beweging aldus bepalen, Neder land heeft er recht op andere normen aan te leggen. De boeken, die tot op heden versche nen om de geschiedenis van de Neder landse katholieke arbeiders en hun be weging vast te leggen (men kan ze he laas uittellen op de vingers van één hand) hebben naar onze mening stuk voor stuk het tekort, dat ze deze normen niet aangeven en derhalve ook geen we zenlijk waarde-oordeel geven. Het heeft ons reeds lang verbaasd, dat het reeds jaren aangekondigde derde deel van „Het rijk van de Arbeid" van C. J. Kuy- per nog niet is verschenen. Misschien, dat we daarin zullen vinden wat tever geefs bij anderen werd gezocht. (Vervolg op pag. 4 zevende kolom) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 13 Juli 1949, na ver missing: Soldaat P. J. Vaas, leger- nr. 260630129. afkomstig uit Neder- weert. Gesneuveld 20 December 1949: Soldaat le kl. J. F. Olivier, legernr. 280422390, afkomstig uit Amster dam. Overleden 23 September 1949, ten gevolge van een op 28 Januari 1949 bekomen verwonding: Korporaal J. J. Linssen, legernr. 250725047, af komstig uit Eindhoven. Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 13 December 1949: Sergt.-vlieger-waarnemer mil. lucht- vrt. H. B. Tomassen, legernummer 271603003, afkomstig uit Indonesië. Dat zij rusten in vrede. In een uiteenzetting voor de radio heeft mr. dr. A. A. van Rhijn, secreta ris-generaal van het ministerie van So ciale Zaken, onder meer het volgende gezegd over de 5 loonsverhoging. De regering heeft geen bindende re geling willen treffen omdat zij van me ning is, dat de organisaties van werk gevers en arbeiders in iedere bedrijfs tak hun taak zelf weer moeten vervul len. Daar wjj meer verbruiken dan voort brengen, is tevens de eis gesteld van productieverhoging. Met de loonsver hoging is hier reeds op vooruitgelopen; wanneer deze productieverhoging niet zou komen, zal er een nieuwe pryssty- ging komen. Mr. dr. van Rhyn zei nog, dat een loonsverhoging van 5 voldoende was, waar de kosten van levensonderhoud nog geen 5 gestegen waren. Het systeem om de eerste levensbe hoeften door subsidies laag te houden heeft zeer grote eisen gesteld aan de Nederlandse schatkist. Het is wenselijk om tot afschaffing van dit systeem te komen. Daarom zijn subsidies b.v. op schoenen en textiel niet verhoogd; dit bracht een prijsstij ging en dus moest ook weer een loons verhoging volgen. In het beroepsvervoer over de weg is in principe overeenstemming bereikt over het toekennen van de vijf pet. loonsverhoging. Ook de werknemers ter koopvaardij zullen de vijf pet. ont vangen. Voorts zullen alle medewerkers van de Nederlandse Radio Unie en de by haar aangesloten omroepverenigin gen deze toeslag ontvangen. Het beroepsgoederenvervoer heeft als voorwaarde gesteld, dat de verho ging van de lasten, welke sinds de vast stelling van de thans geldende tarieven zijn opgelegd, mag worden doorberekend Hierover zal door de betrokken autori teiten op korte termijn een beslissing worden genomen. De besprekingen met de huurauto- en taxibedrijven zullen Maandag a.s. begin nen. In een te Utrecht gehouden verga- derng van de vakraad voor het kap- persbedrijf is overeenstemming be reikt over loonsverhoging van f 2 per week voor de eerste bedienden van 23 jaar en ouder en van f 1 per week voor de tweede bedienden van 22 jaar en ouder. De kappersbedrijfsunie heeft zich het recht voorbehouden als nog een aanpassende loonsverhoging voor de personeelsgroep van 18 tot 23 jaar bij het College van Rijksbemid delaars te bepleiten. Daar vervolgens in het maatkleding- bedrijf overeenstemming is bereikt, zul len de uurlonen van 1 Januari af als volgt worden verhoogd: Uurlonen van minder dan 66 cent met 5 cent, uurlonen van 66 tot en met 84 aent met 6 cent en uurlonen van 85 cent en daarboven met 7 cent. Over de lonen van werknemers jonger dan 23 jaar wordt nader overleg gepleegd. Slechts één Nederlander, een inwoner van Den Haag, heeft geconstateerd, dat er tijdens de plechtigheid van de souve- reiniteitsoverdracht op 27 December in het voormalig paleis van de gouverneur- generaal te Batavia, een merkwaardige vergissing is gemaakt. Bij de heruitzending van deze plechtig heid over de Hilversumse zender con stateerde deze luisteraar, dat een fout werd gemaakt bij de voorlezing van het Koninklijk Besluit. Voordat de H.V.K., de heer Lovink. het woord nam, las een adjudant het Koninklijk Besluit van 24 December voor en de luisterende Hagenaar meende te verstaan: „Wö Wilhelmina bij de gratie Gods Koningin der Nederlan den"in plaats van Juliana. Het biykt, dat de Hagenaar goed ge luisterd heeft. Inderdaad is er gesproken van: „Wy Wilhelmina

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1