Blés 673 MILLI0EN MAAL RINKELDE W 1949 IN NEDERLAND DE TELEFOON „ZIEL VAN EEN NATIE VERKWANSELD VCOR ENKELE ZILVERSTUKKEN" Koningin Juliana spreekt tot repatriërende militairen AANVAL OP FORMOSA IN VOORBEREIDING Tot hoofd en hart LOONSVERHOGING WORDT VRIJ ALGEMEEN DOORGEVOERD Eikenhouten reliëf verdwenen uit Aartsbisschoppelijk Museum Het weer. Erkenning van communistische regering daad van een morele zwakkeling Ideaal: Nederland en Indonesië te zien als verzoende naties Sovjet-Russische landingsvaartuigen zouden op weg zijn naar Foetsjou Garry Davis mag Duitsland binnen Nieuwe atoomexplosie in Russisch Siberië? Aanval op Hainan afgeslagen Amerikaans schip beschoten Vuurbal boven Voorburg Groote Beer ontscheept -f Nog 62.000 gegadigden voor een aansluiting staan op de wachtlijst P.T.T. verwerkt ruim 11 millioen pakketten Voorzorgsmaatregelen tegen atoomaanval Besmette leverworst K.A.B. zal, zo nodig, „harde middelen" gebruiken Tijdens vacantie van suppoost Kinderballon ontploft MAANDAG 9 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24661 Mevrouw Tsjang Kai Sjek over Engelands houding ZIEKENHUISBRAND IN AMERIKA 38 vrouwelijke patiënten verbrand Door Chinese nationalisten De bol liet een witte rookpluim na Troclet voorzitter Intern. Arbeidsorganisatie Witte wijde kleren tegen brandwonden Zes gevallen van para- typhus te Delfzijl Ramen uit de sponningen K.A.B.-jubiléum voor de K.R.O. BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Rutv Wnd. hoofdredacteur! W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer milllmeter- hoogte. Ingezonden meoedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal In een afscheidsrede tot de Verenigde Staten, die via de radio werd uitge zonden, heeft mevrouw Tsjang Kai Sjek gisteren gezegd, dat Groot-Brittannië de ziel van een natie heeft verkwanseld voor enkele zilverstukken. Zij ver klaarde ,dat Groot-Brittannië zich een morele zwakkeling had getoond door de communistische regering van China te erkennen. Mevr. Tsjang drong andermaal aan op Amerikaanse hulpverlening en sprak de plechtige belofte uit, dat het nationalistische China tot de dood zou strijden tegen de commu nistische legers. Mevrouw Tsjang vertrekt deze week naar Formosa, om zich bij haar echtgenoot te voegen. Met een stem, waarin de ontroering c'j toewijsingen voor de E.C.A. beknot verschillende malen duidelijk hoorbaar was. verklaarde zij: „De morele zwak kelingen laten ons reeds in de steek. Ik zeg tot Groot-Brittannië: Schaamt u. Eens zullen deze zilverstukken, waar voor de ziel van onze natie is verkwan seld, interest opleveren in de vorm van Brits bloed, zweet en tranen op het slagveld voor de vrijheid." Sj'ngman Rhee, ae president van Zuid-Korea, heeft Zaterdag de ver wachting uitgesproken, dat „Groot- Buttannië tenslotte tot de conclusie, zal komen, dat zelfs zijn handelsbelangen niet gered zullen worden door de er kenning van het communistische Chi na." Volgens hem behoorde elk land, dat het regime van Mao Tse Tung er kende, uitgesloten te worden van deel neming aan het Atlantisch Pact. Lord Vansittart, de vroegere diploma tieke raadgever van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken, schrijft in een ingezonden stuk in de „News of the World", dat de Britse erkenning van het communistische China „niet slechts de communistische aanvalszucht. zal aanmoedigen, doch dat zij Groot- Brittannië tevens een groot gedeelte van zijn gezag in geheel Zuid-Oost- Azië zal kosten, waardoor het nog meer moeilijkheden z„l ondervinden," waar aan hij toevoegt: „Ik betwijfel zelfs of de Britse erkenning van het bewind van Mao Tse Tung ons zelfs in China op de lange duur wel voordelen zal op leveren." De erkenning door Engeland van het communistisch regiem in China heeft nieuw voedsel gegeven aan de eisen in bepaalde kringen van het Amerikaanse Congress voor vermindernig van de gelden voor het Europees herstelpro gramma. De republikeinse senator Ro bert Taft verklaarde aan de pers, dat de Britse erkenning „heel wat ammu nitie zal verschaften aan degenen, die willen zien". Senator Ouen Breivster (republikein) zeide: „Het plan-Marshall is geheel ge baseerd op de bedoeling het communis me te bestrijden en nu gaat men dat communisme diplomatieke erkenning verlenen." v v. (Van onze verslaggeefster) „Allen, die hier aanwezig zijn, zou ik graag tegemoet willen treden met een woord van welkom, dat past in het kader van deze tijd. Het is goed dat allen beseffen, dat het gevoel van ineenstorting van een ideaal zo gij dit gevoel hebt alleen kan bestaan als de doelstelling van dit ideaal niet begrepen is." Met dezé woorden opende H. M. de Koningin vanmorgen Haar welkomstrede tot de repatriërende militairen, opvarenden van het troepentransportsghip „De Grote Beer", dat gisteravond in de hoofdstad arriveerde en vanmorgen werd ontscheept. Taipeh, de hoofdstad van het eiland Formosa, dat door een invasie van com munistische troepen van Foetsjou uit wordt bedreigd. Volgens het Washingtonse blad „Evening Star" zouden Sovjet-Russische landingsvaartuigen in groten getale van Wladiwostok naar de Chinese com munistische haven Foetsjou varen, waar thans voorbereidingen worden ge troffen voor de komende invasie van Formosa. Krachtige eenheden van het Chinese rode leger worden in het gebied rondom Foetsjou samengetrokken. Volgens Amerikaanse schattingen zullen de voorbereidingen voor een invasie van Formosa tot Maart a.s. duren. In Maart wordt de uiteindelijke aanval der Chinese communisten op Formosa verwacht. Het is evenwel niet uitgesloten dat reeds voor die datum, als gevolg van het stoken der vele communistische agenten, die zich op Formosa bevinden, een opstand onder de ontevreden Formosanen tegen de nationalistische autoriteiten zal beginnen. Mevrouw Tsjang Kai Sjek Garry Davis, de wereldburger no. 1, schijnt in een hongerstaking zoals hij die Vrijdag aankondigde, niet veel zin te hebben. Hij heeft de Ameri kaanse hoge-commissaris in Duits land, McCloy, op wie hij druk had willen uitoefenen om vergunning tot inreis in Duitsland te verkrijgen, zijn verontschuldigingen aangeboden, om dat hij de pers van zijn stakingsplan in kennis had gesteld alvorens van McCloy antwoord op zijn verzoek te hebben ontvangen Davis schijnt thans in West-Duits- land, binnen te mogen komen Dit werd bekend gemaakt door Berg- schneider, de voorzitter van de we reldburgersbeweging van het Ruhr- gebied, die met een collega sedert veertien dagen kampeert in de nabij heid van het hoofdkwartier van de hoge commissie te Petersberg. Vol gens Bergschneider heeft de hoge commissie Zaterdag besloten aan Garry Davis een inreisvisum voor IVest-Duitsland te verlenen. Kenneth de Courcyhoofdredacteur van het eens per maand verschijnende tijd schrift „Intelligence Digest'*, heeft Zater- dagavond verklaard, dat te middernacht een atoomexplosie in Sovjet-Siberië heeft plaats 9ehqdt zoals hijj.l. Donderdag heeft voor speldHij verklaarde aan A.P., dat de ex plosie werd waargenomen met behulp van een geheel nieuwe methodedie de Russen naar men aanneemt nog niet kennen. Hij Zou een boodschap, waarin de explosie be vestigd wordt, ontvangen hebben uit een buiten de Sovjet-Unie gelegen gebied. Hij zei over geen andere bijzonderheden Te beschikken en weigerde iets naders te peggen omtrent het gebied waaruit hij zijn inlichtingen kreeg. Donderdag zei hy, dat ae inlichtingen waarop hij zijn voorspelling Daseerde van achter het IJzeren Gordijn Wam en. De door de Russische generale taf voorbereide explosie zou plaats hebben «?had in de Sovjet-Aziatische republiek £azauk ten Noorden van India, en ten westen van Mongolië. De Courcy voorspelde in Januari van net vorig jaar. dat de Russen in 1949 zou- en beproeven een asoom-explosie teweeg brengen. In September maakte president tnuman bekend, dat er tijdens de vorige jomer zulk een explosie bad plaats geh3d zo. are mededelingen omtrent zijn bronnen de Personen die hem de inlichtin- «tn Verstrekken in gevaar brengen, zei De Inmiddels hebben de nationalisten 150.000 van de beste soldaten van Chi na op Formosa samengetrokken, als mede 240 bommenwerpers en jagers en een vloot, die geleid wordt door twee torpedojagers en tien torpedojager-es- cortschepen. De communisten kunnen tegen For mosa de honderdduizenden soldaten in zetten die het Chinese vasteland hebben veroverd, doch waarschijnlijk slechts een vijftigtal gevechtsvliegtuigen en een dozijn transportvliegtuigen. Op het eiland is een gedeeltelijke ver duistering ingesteld, terwijl de marine en luchtmacht dagelijks de straat tus sen Formosa en het vasteland verken nen. In Hongkong bestormden honder den Chinezen Zaterdag het nationalis tische regeringsbureau om nog op het laatste ogenblik visa te bemachtigen voor Formosa. Volgens nationalistische berichten zou den vliegtuigen van de Chinese natio nalisten ongeveer 500 zeiljonken tot zin ken hebben gebracht en een nieuwe po- E'ng van de communisten om op Hai nan te landen hebben verijdeld. De rest van de communistische vloo! van ongeveer 1000 jonken zou zijn ge vlucht. Door een brand, die Zatefdag gewoed heeft in de afdeling voor geesteszieken van het „Mercy Hospital" te Davenport in de Amerikaanse staat Iowa, zijn 38 vrouwelijke patiënten, die opgesloten zaten achter getraliede vensters, de vuurdood gestorven. De oorzaak van de brand is onbekend. Burgerlijke en poli-' tionele autoriteiten zijn een uitgebreid onderzoek begonnen. lOOkm FENGTIN KEELUNG ^ZTTOSJIE TAIHOK TAIKO KWARENKO, TAICHU __HO*KO J* O /JO c? ISAN ENSUIKQJ Qr Pescadores O TAINAN AKO ^.TAITO SMANCHA CHINA fAKA TOKO Kotosho KOSHU Granaten van het geschut van een Chinese nationalistische kanonneerboot hebben vandaag het Amerikaanse vracht schip Flying Arrow getroffen. Het schip is op weg naar Sjanghai ën tracht de na tionalistische blokkade voor de Chinese kust te breken. Een der projectielen veroorzaakte brand op het achterdek van de Flying Arrow. Het scnip vervoert lading uit Hongkong tot een waarde van 10.000.000 dollar. Er waren reeds 38 granaten afgescho ren voordat de Chinese kanonneerboot doel trof. De aanval had plaats in inter nationale wateren buiten de Chinese ter- ritoriae grenzen. Naar ooggetuigen mededelen zou Za terdagmiddag kwart voor vier in Voor burg achter de begraafplaats aan de Rode Laan, op de grens van de gemeen ten Voorburg en Leidschendam, een deel van een vuurbol of vuurbal zijn neer gekomen. Men zag de vuurbal uit de lucht komen. De bol ging in schuine richting ten opzichte van het aardopper vlak en het week daarna van zijn baan of om in een directe richting naar de aarde te gaan. Het liet een witte rook pluim na. De ooggetuigen menen duide lijk gezien te hebben dat de vuurbal op de grond terecht gekomen is. Gedurende enige minuten bleef van de plaats waar de vuurbol neerkwam, rook ot stoom opstijgen. De mogelijkheid bestaat, dat men hier te maken heeft met een meteoor.. Onze Haagse redacteur verneemt na informatie ter plaatse dat het met de verschijning van een „meteoor" nogal meevalt. De theorie, dat enige kwajon gens op de plek, waar vroeger Duitse bunkers waren, met vuurwerk hebben geknoeid, lijkt meer aannemelijk en verder is er het oordeel van de politie in Voorburg, die rechercheurs op het geval heeft afgestuurd en tot de veron derstelling neigt, dat 'n rookbom, waar mee de Nationale Reserve bij het aan geduide terrein geoefend heeft, het „meteoorverschijnsel" veroorzaakt heeft. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het troe pentransportschip „Asturias", dat ver moedelijk 12 Januari te Rotterdam zal arriveren. Het was in verband met het feit, dat deze troepen de eerste waren, die na de overdracht van de. souvereiniteit gerepa trieerd werden, dat Koningin Juliana aanwezig was om hen toe te spreken. Tegen negen uur reed de koninklijke auto de Javakade te Amsterdam op. Dé Koningin, die gekleed was in een don kerbruine bontmantel en een zwarte hoed op had, werd verwelkomd door minister mr. W. F. Schokking en gene raal mr. H. J. Kruis. Zij was vergezeld van haar secretaresse, mevr. SmitAvis. Precies om negen uur zette het trom- petterscorps van de Huzaren van Boreel het „Wilhelmus" in en ging de Koninklij ke standaard op de „Grote Beer" in top. In Haar toespraak wees H. M. de troe pen op de veranderde verhoudingen tus sen Nederland en Indonesië en drukte hen op het hart, die te zien als het ide aal, waarvoor zij hun offers hebben ge bracht. Zij besloot met de woorden: „Dat deze offers in u mogen leven als een kracht, die wel strijdt, doch alleen om het ideaal als ideaal te houden en dat is Nederland en Indonesië te zien en te eerbiedigen als verzoende naties." Hierna verwelkomde minister Schok king de troepen en in het bijzonder de zieken en gewonden. Hij herdacht de ge vallenen en wees er met nadruk op, dat de soldaten niet allen moeten proberen kantoorklerken te worden. „Een mon teur staat bij mij even hoog als aen kan toorbediende", aldus de minister. Ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck las een persoonlijke wel komstgroet van Prins Bernhard voor. Op het schip, dat 1066 repatriërenden vervoerde, van wie 300 zieken en ge wonden, werd H. M. ontvangen door de commandant van de troepen, luit.-kolo- nel J. Mutters en de gezagvoerder, ka pitein A. P. de Wild, alsmede de direc teur van de Mij. „Nederland", de heer A. F. Bronsing. In het bijzonder toonde de Koningin belangstelling voor het hos pitaal, waarin 110 bedlegerige zieken en gewonden waren opgenomen. Een van hen overhandigde haar een lappen ne gerpop, die hij onderweg zelf gemaakt had en bestemd is voor prinses Marijke. Intussen was de debarkatie begonnen. Ze verliep vlot. De stemming was uit stekend, zoals ze tijdens de reis niets te wensen had overgelaten. Vooral de Kerst- en Nieuwjaarsviering hadden de reis zeer veraangenaamd. Onder de ge- repatrieerden bevindt zich luitenant C. Th. A. M. Leo, beter bekend als „Jan Contact", die anderhalf jaar lang weke lijks in het „Programma van de Ned. Strijdkrachten" zijn praatje uit Indone sië heeft gehouden. ■"••v.. Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden en meest zwak ke wind overwegend uit Zuidelijke richtingen. Vannacht en morgenoch tend temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag overal temperaturen boven het vriespunt. Zon 8.4616.50. Maan onder 11.35. (Van onze verslaggever) Zeshonderd en drie en zeventig millioen maal heeft in het jaar 1949 ergens in Nederland een telefoon gerinkeld en werd een hoorn van de haak genomen. Vijfhonderd en een en dertig millioen keer gebeurde dat voor een locaal, honderd en een en veertig millioen keer voor een interlocaal gesprek. Naar het buitenland gingen een millioen tweehonderd duizend gesprekken; in kwamen er tweehonderd duizend minder. Dringende gesprekken werden er lang zoveel niet meer gevoerd. Het percentage daalde van 6 tot 3,9. IJlgesprek- ken beleefden ook geen hausse. Hun percentage vertoont een teruggang van 0,7 op 0,3. In vergelijking met het jaar 1948 is het aantal telefoongesprekken met negen en dertig millioen toegenomen. Op de wachtlijst voor aansluiting staan intussen nog 62.000 mensen. Dit zijn maar enige getallen uit het kleine doch veelzeggende boekje, dat de P.T.T. dezer dagen onder de titel „Enkele cijfers en feiten over het dienstjaar 1949" deed verschijnen. We diepten daaruit de wetenschap op, dat het aantal telefoonverbindingen met het buitenland in 1949: 240 stuks bedroeg tegen 182 in 1948. In ons land zelf beschikten wij eind 1948 over 14390 verbindingen, waaronder 8900 automatische. nieuw materiaal. Zo kon het bestelpro- gr&mma voor Zwitserland maar voor een vierde worden uitgevoerd. De koper- en ioodprijzen stegen door de devaluatie met 40 procent. Bij zoveel ongunstige omstandigheden kan de PTT alleen haar best doen, wonderen verricht zij niet. Hoeveel er overigens in haar bedrijf om- gaét leren de cijfers van de telegraaf dienst. De alom bedrijvige PTT had 3.800.000 telegrammen te verwerken. Daarbij re kenden we dan nog niet eens de 550.000 gelukstelegrammen. Naar net buitenland stroomden 1.900.000 telegrammen. Op haar beurt stuurde het buitenland er 1 930.000. In 1949 kwam een rechtstreekse telegraafverbinding met Rome tot stand en te Paramaribo werd een relaisstation geopend. Een huiskanaal van de tele graafverbinding AmsterdamNew York De lengte van het interlocale net bedroeg 1 Jan. van het vorig jaar 13500 k.m. Sinsdien werden nog on geveer 1900 k.m. gelegd. Het locale net kreeg eenzelfde uitbreiding en is nu 32700 k.m. lang. En wat het aantal aangeslotenen op het telefoon net betreft, dat sprong van 434296 in 1948 op 470.000 in 1949. Intussen staan er, zoals gezegd, nog 62.000 aspirant- abonné's op de wachtlijst. Dat is pre cies 7478 minder dan in 1948. De PTT kan de vraag niet bijhouden. Dat laatste is geen wonder. De devie- zenschaarste bemoeilijkt de aankoop van werd ter beschikking van de K.L M. en dn American Overseas Airways gesteld. En de pakketpost? Tien millioen pak ketten werden in het binnenlandse ver keer verwerkt. Het buitenlands pakket- postverkeer bedroeg 1.6 millioen stuks. Rilim 30.000 postwissels verzonden, ruim 18.000 ontvangen. En passant vermelden we dan ook nog de opbrengst der zomer- zegels. Ruim 100.000 gulden! En dan belanden we bij de radio-dis tributie en 't stelsel der luistervergunnm- gen. Op de radiodistributie waren eind 1949 zeker 510.000 aansluitingen. Een eigen toestel bezaten 1.330.000 Nederlanders voor zover ze het hadden aangegeven. Een bedrag van twintig millioen gulden kwam ermee in het laatje. Controleurs constateerden, dat 50.000 toestellen niet waren aangegeven en 160.000 Nederlan ders „leden" aan achterstallige betaling of hun luistervergunning waren kwijt geraakt. De Postchèque- en Girodienst vervolgens zat in 1949 ook niet stil. Voor 83.000 millioen gulden werd geboekt, waarvan op de PTT-kantoren 3700 mil lioen gulden is gestort. De inleggingen bij de Rijkspostspaarbank kunnen we voor 1949 armen op 280 millioen. De te rugbetalingen op 320 millioen. En tenslotte het aantal employe's, dat de PTT aan het werk heeft. Om het maar ineens te zeggen: 48.760! Daartoe beho ren ook minder validen. Hun aantal be droeg eind December van het vorig jaar 1121, onder wie 178 oorlogsinvaliden. De griepepidemie van 1949 oefende een na delige invloed uit op het percentage zie ken. Voor '48 stelde men dat op 4.48. Het steeg in 1949 tot 4 97. De resultaten van het TBC-onderzoek waren zeer bevredi gend. Slechts 50 van de 35.500 onder zochte employé's waren actief besmet, tien van de 25.500 huisgenoten van het onderzochte personeel leden aan actieve TBC. Ook op het gebied der gezondheids zorg spreidt de PTT een opmerkelijke activiteit ten toon. jDe waarde van het leven ligt niet in y^bezit, eer of macht, doch in de liefde.j Ingenieur Ingen Housz doet de openings zet van het Hoogovenschaaktournooi. Naast hem dr. Euwe. Zittend links de Belg Van Seters en rechts de Nederlander Henneberke. Het bestuur van de Internationale Arbeidsorganisatie (I.L.Q.) heeft Zater dag, na een bijeenkomst van vijf dagen, met algemene stemmen tot voorzitter gekozen senator Leon Eli Troclet, de Belgische regeringsvertegenwoordiger. Troclet is opvolger van S. Lall, van het Indische ministerie van Arbeid en zal tot het midden van het volgend jaar voorzitter zijn. Leon Jouhaux, de Franse vakbondsleider, werd unaniem tot vice-voorzitter gekozen. Koning George van Griekenland heeft Zaterdagavond een decreet getekend, waarbij het parlement wordt ontbonden en voor 19 Februari algemene verkie zingen worden uitgeschreven. Tot grote verrassing der militai ren was H.M. Koningin Juliana vanmorgen bij de ontscheping der troepen van de „Groote Beer" te Amsterdam ter begroeting aan wezig. Ook de minister van Oor log, mr. Schokking ontbrak niet H.M. Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan de zieke militairen in de ziekenloods. Het ministerie van Landsverdediging en de nationale commissie voor de atoomenergie der Verenigde Staten ge ven in een verslag, dat Zaterdag aan de gouverneurs van iedere staat der Ver enigde Staten is toegezonden, bij wijze van raadgevingen voor de vaststelling der plannen voor de burgerlijke verde diging, een afschuwelijke beschrijving van de uitwerking van -de ontploffing van atoombommen, die tot het oude model behoren, zoals er op Nagasaki en Hirosjima zijn geworpen. Het verslag is getiteld: „Medische aspecten van de atoomwapens". Na er aan te hebben herinnerd, dat het aan tal doden als gevolg van de ontploffing van een atoombom aanzienlijk kan zijn en dat het centrum van een grote stad geheel en al kan worden verwoest, legt het verslag in het bijzonder de nadruk op de door de ontploffing veroorzaakte brandwonden. „Het zou niet te hoog ge schat zijn, indien men aanneemt, dat ten gevolge van een enkele atoomont ploffing 40 a 50.000 personen ernstige brandwonden oplopen," verklaart de Amerikaanse regering, die vervolgens een indrukwekkende lijst omvat van de noodzakelijke middelen om oe brandwonden zo spoedig mogelijk te behandelen. Volgens het verslag bestaat de beste kleding ter vermijding van zware brandwonden in witte en wijde kleren. De witte kleur verdient aanbeveling om de uitgestraalde warmte terug te kaat sen. Het verslag legt tenslotte de nadruk op de noodlottige uitwerking van ge- ioniseerde uitstralingen op het mense lijk wezen Deze doet zich dikwijls pas later gevoelen en is nog niet volledig bekend, ondanks het door de Ameri kaanse geleerden in Japan bij de slachtoffers der bombardementen van 1945 ingestelde onderzoek. Zes personen zijn te Delfzijl door pa- ratyphus aangetast. Twee hunner zijn in de barakken te Groningen opgeno men. De vier anderen maken het rede lijk wel. De ziekte heeft de slachtoffers ge maakt via besmette leverworst. Deze worst is afkomstig van een varken, dat door een huisslachter in de gemeente lijke slachtplaats te Delfzijl werd ge slacht. Het vlees werd goedgekeurd en over enige families verdeeld. Bij onderzoek is echter gebleken, dat de slager, die de worst bereidde, drager van paratyphus- bacillen was. Dit is na onderzoek door politie en medici gebleken. (Van onze verslaggever! „Over het algemeen wordt de vjjf procent loonsverhoging in de bedrijven vlot ingevoerd", aldus deelde de heer Th. Rossen, secretaris van de Plaatselijke Centrale van de K.A.B. te Amsterdam ons mede. Maar waar dat niet het geval is, zullen we zo nodig „harde middelen" gebruiken om de noodzakelijke loons verhoging er door te krijgen. Dat kan een ultimatum zijn, met alle consequen ties daaraan verbonden. Het gaat voornamelijk om de middel grote en kleine bedrijven, waar het soms moeilijk is de loonsverhoging te doen invoeren. Behalve als voor een be drijfstak een C.A.O. geldt dan wordt de loonsverhoging 'gedrijfstaksgewijs in gevoerd moet elk geval op zich wor den bekeken. Het gaat vooral om win kelzaken, waarvan de exploitanten op het standpunt staan, dat de bedrijlsuit- komsten geen loonsverhoging toelaten. Het College van Rijksbemiddelaars zal dan moeten beslissen. Tot nu toe heeft de K.A.B. nog geen actie behoeven te voeren. Dit is een gevolg van het feit. dat eerst nu de rapporten van de ver schillende vakbondsbesturen kunnen binnenkomen, want pas Zaterdag kon blijken of de weeklonen al of niet wer den verhoogd. In het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht, dat ondergebracht is in hc< Centraal Museum aan de Agnietcnstraat, wordt sinds enkele dagen een eikenhou ten reliëf, daterend uit het begin van de 16e eeuw, ter waarde van ca. f 2.000 en eigendom van het museum, vermist. Wanneer de ontvreemding heeft plaats gevonden kan niet met zekerheid worden vastgesteld. Gedurende een vierdaagse vacantie van de bewaker der betreffen de afdeling was deze aan een collega suppoost toevertrouwd, die het reliëf, dat een beeldengroep voorstelt, niet heelt gemist. De suppoost, die op 3 Januari des morgens van zijn vacantie terugkeer de, miste het reliëf terstond en stelde de conservator daarvan op de hoogte. Deze deed op zijn beurt aangifte bij de politie. Het vermoeden bestaat, dat het reliëf niet ontvreemd is om het te ver handelen, doch door een liefhebber van oude kunst is meegenomen De commissaris van de justitiële dienst van het bureau Tolsteeg te Utrecht ver zoekt elkeen, die daartoe in staat is in lichtingen over het waardevolle kunst voorwerp te willen verstrekken. Het eikenhouten relief is 37.5 X 24 c.m. groot en stelt de kruisafneming van Christus voor. Rechts en links staan tegen het kruis geplaatst ladders, voorts twee man nen in omgegorde gewaden met hoed "en muts, die het lichaam van Christus in een doek van het kruis laten zakken. Een derde man op de voorgrond on dersteunt het lichaam en is gekleed in oen soortgëlijk gewaad met uitgeschulpte schouderkraag en hoed met brede, om- hooggeheven rand. Boven de dwarsbalk van het kruis zijn de torens van een stad zichtbaar. „We weten echter wel ongeveei welke bedrijven wel of niet de ver hoging zullen toestaan. - Veel actie zal echter niet nodig zijn, want ook de werkgevers zijn van de nood zaak der verhoging overtuigd", al dus besloot de heer Rossen. De secretaris van het N.V.V., de heer A. Vermeulen, heeft medegedeeld, dat het N.V.V. een dergelijk standpunt in neemt. Ook de handelsreizigers zullen de vijf procent loonsverhoging ontvangen. De commissie voor handelsreizigersaangele genheden meent dat de verhoging als volgt moet worden toegepast: Over het vast salaris, resp. grond- salaris, resp. gegarandeerd minimumloon verhoogd met de bijslag ad f 1.per week of f 4.50 per maand, dient een ver hoging van 5 pCt. te worden gegeven, met dien verstande, dat deze verhoging tenminste f 2.per week of f 9.per maand bedraagt. Tot grote schrik en ontsteltenis van de omwonenden deed zich Zaterdag middag een hevige ontploffing voor in een huis aan de Vierwindenstraat in Amsterdam. De oorzaak van de ontplof fing was een kinderballon, waarmee het tweejarig zoontje van de bewoon ster in de keuken speelde. De ontplof fing was zo hevig, dat in de keuken, de voorkamer, de slaapkamer en het toilet de ruiten braken en de ramen uit de sponningen vlogen. De moeder, het jongetje en een ouder zusje werden door de rondspringende glasscherven verwond. De politie heeft een onderzoek inge steld. Volgens haar verklaringen kocht de moeder het ballonnetje voor haar zoontje bij een koopman op dc Haar lemmerdijk. Het ballonnetje was waar schijnlijk met waterstof gevuld. Wat de oorzaak van de heftigheid van de ont ploffing is geweest, staat niet vast. De viering van het zilveren K.A.B.- jubileum te Utrecht zal ook in het pro gramma van de K.R.O. morgen te be luisteren zijn en wel van 19.15 tot 19.25 uur in de rubriek actualiteiten en ver volgens om 19.40 tot 20.00 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1