VERB0NDSC0NGRES K.A.B. stakers te Modena gedood Mgr. P. Hopmans bediend Rondom de loonsverhoging Rede prof. Romme SAMENWERKING OM HALT TOE TE ROEPEN AAN TWINTIG „OORLOGSMISDADIGERS IN FINLAND AANGEHOUDEN Plan van een nieuwe haven in Den Helder gereed Tot hoofd en hart Begroting van Amerika Hevige aardschok te Calais m Opbouw van de welvaart van het volk zal het bolsjewisme de nederlaag toebrengen Voor ondervraging in verband met de Russische beschuldiging Vrouw verbetert snelheidsrecord Slowaakse bisschop overleden Het weer. Tijdens vuurgevecht met de politie UW - - Fort Harssens komt op eiland te liggen ERKENNING BATU ADIL VERZOCHT 42.439 millioen dollar Toestand hedenmorgen bevredigend DINSDAG 10 JANUARI 1950 73sfe JAARGANG No. 2466 Apostolaatskernen Conferentie Britse Gemenebest te Colombo „Na langdurige ziekte *egt officieel persbureau SM iltiïl AÉWii-Ik.: 'ÉtfÉHHMj VERBOD VAN UITVOER NAAR NIEUW-GUINEA T.N.I. nog te jong en niet voldoende ervaren" V- BUREAUX- SMEDESTRAAT 5 - MAARIEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk- Stumphlussti. 45. tel S998 Voor klachten over de bezorging na 5-30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 1. W Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mmimeter- hooqte. Inqezonden meoedelinoen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hooate De administratie behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per «eek. f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Blijkens de berichten begint de 5 procent loonsverhoging zo lang zamerhand doorvoering te vin den in de meeste takken van beroep en bedrijf. Deze doorvoering, welke kan worden gezien als de beantwoor- ding-in-daden van de bereidverkla ring der Regering tot het toestaan ener loonsverhoging, heeft meer het karakter van een aarzelende infiltra tie dan van een resolute zegetocht. Niettemin waagt geen verstandig mens het te twijfelen aan de redelijk heid van het Regeringsbesluit noch aan het in positieve zin handelen daarnaar. Het handelen in positieve zin, zeggen wij, daarmee heenwijzend naar het karakter van de maatregel der Regering, welke immers geen g e- b o d, doch slechts een verlof in houdt. Zulk een verlof geeft namelijk (in beginsel!) evenzeer permissie tot het nalaten als tot het volbrengen van het gepermitteerde, en menigeen grondt hierop zijn verwijt aan de Re gering, dat zij de loonsverhoging niet gebiedend heeft voorgeschreven. Ook de K.A.B. had kennelijk liever gezien, dat de Regering dit wèl had gedaan. Inderdaad, men hoeft niet lang te zoe ken naar zeer goede argumenten voor dit standpunt, welke van merendeels practische aard zullen zijn, maar an derzijds wagen wij het erop tevens oog te hebben voor een thans bereikt ideëel voordeel, hierin bestaand, dat de werkgever nu in vrijwilligheid kan doen wat in het andere geval prae- tisch buiten hem om zou zijn tot stand gekomen. Zolang de vrijwilligheid van een daad derzelver innerlijk gehalte vergroot en veredelt mag men toch óók wel gunstig oordelen over het garanderen van de mogelijkheid daartoe. Intussen dient vermeld, dat de Regering, die inderdaad moeilijk anders kon, niet in gebreke bleef het goede voorbeeld in dit opzicht te ge ven. Wij wilden echter spreken over een ander facet van deze loonsverhoging, daartoe geïnspireerd door de overwe ging, dat alleen een langzame ver hoging der productie haar op den duur zal kunnen rechtvaardigen. Geschiedt dit niet, dan zal men immers onher roepelijk terecht komen in de diabo lische spiraal van elkaar beurtelings opvijzelende lonen en prijzen, waar van het einde niet te voorzien is omdat dat einde theoretisch ook nooit zal komen. Minister Van den Brink heeft hieraan indertijd enige niet mis te verstane woorden gewijd en in de Kamer heeft men in verband hiermee reeds gedelibereerd over het invoeren van het meerploegenstelsel. Er is echter ook nog altijd de moge lijkheid- van overwerk. En hierover vonden wij onlangs een toejuichens- waardige beschouwing in De Tijd, waarbij wij ons gaarne willen aanslui ten, doch niet zonder daaraan een sug gestie te verbinden aan het adres van de fiscus. De zaak is deze: de werk nemers in het muziekinstrumenten- bedrijf zijn overeengekomen de 25 procent extra-vergoeding te laten ver vallen voor maximaal vijf overwerk- Uren per week. Zij helpen er aldus op effectieve wijze toe mee in hun tak van bedrijf de productie te verhogen, zonder dat zij de economische voor delen daarvan ten dele illusoir maken door voor hun overwerkuren een ex tra-vergoeding te bedingen. De Tijd qualificeert deze handelwijze, ons in ziens terecht, als een met het oog op het welbegrepen belang der betrok ken werknemers gerechtvaardigd of fer, waarbij de algemene landsecono- mie wel zal varen. Even juist vinden Wij de opmerking, dat aan de werk nemers evenwel geen offer kan wor den gevraagd, in de vorm van loons verlaging of een te hunnen nadele bestaande wanverhouding tussen loonpeil en kosten van levensonder houd. Het komt ook ons voor, dat hier aan de arbeiders 'n gelegenheid wordt geboden om te tonen, dat zij hun in organisatorisch verband betrekkelijk machtige positie niet alleen willen be nutten tot het verkrijgen van een uit Sociaal oogpunt gerechtvaardigde eigen lotsverbetering, doch evenzeer voor een óók door de sociale recht vaardigheid gevorderde opbouw van de algemene landseconomie. Dit zal misschien ook de „zware" belasting betaler inspireren tot het minder on willig storten van zijn bijdrage in het fonds dat mede de sociale zekerheid Van de arbeider garandeert. Doch er is nog iets anders. De ar beider, die al dan niet op basis van een extra-vergoeding overwerk ver- ent, zat meestentijds over die uren en naar verhouding hogere loonbe lasting moeten betalen dan over de Uren van zijn normale werktijd (wan neer men de belastingaftrek van het gewone loon daarover omslaat) De vergoeding voor de extra-uren zal hem immers in een hogere loongroep brengen. Wij vragen ons af of het niet op de weg der overheid ligt om hier onverwijld verbetering in te bren gen. Zulks moet toch verondersteld worden te liggen op de weg van haar beleid, zal althans stroken met de op vattingen van de minister van Econo mische Zaken. Waarom verschaft de overheid niet een impliciete premie op het overwerk door het loon daarvoor nauwelijks of in het geheel niet te be lasten, daarmede getuigend van haar Waardering voor de extra-insnannmg en deze dienovereenkomstig honore rend? Het stemt voorlopig tot gerustheid, dat De Opmars, die in zijn laatste nummer eveneens op dit fiscale euvel wijst, het waarschijnlijk acht, dat de heer Andriessen of een zijner fractie genoten nog wel 'ns hierop terug zal komen. (Van onze correspondent) De rede, welke prof. mr. C. Romme Maandagmorgen te Utrecht op hetVer- bondscongres der K.A.B. uitsprak over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie en haar practische toepassing, had in vele opzichten het "karakter van een pro grammarede. De K.A.B. zal op 10 Januari immers de dag herdenken, waarop 25 jaar ge leden haar tegenwoordige, gecentrali seerde vorm tot stand kwam en bij de aanvang van de volgende periode van haar bestaan, zal zij zoals prof. Romme het uitdrukte een bladzijde omslaan van het boek, waarin haar vele en veelzijdige werk is opgetekend, dat in het belang der arbeiders en het Ne derlandse volk is verricht. Hoewel met enige schroom, daar de wet op de P.B.O. in feite nog niet tot stand is gekomen, ontwikkelde prof. Romme in zijn rede enkele stellingen, welke z.i. voor de practische toepassing der P.B.O. van het hoogste belang moe ten worden geacht. De taak van de arbeidersbeweging is daarbij tweeërlei. Gestadig zal zij moe ten werken aan de realisering van de bedrijfslichamen en tegelijkertijd de ge dachten der P.B.O. tot algemeen goed moeten maken, in katholieke en niet- katholieke kringen. Te weinig is nog ook bjj het ka tholieke volksdeel het bewustzijn doorgedrongen, dat met de P.B.O. een belangrijke stap is gezet op de weg, die zoals Z. H. de Paus het nog in Zijn recente Kerstboodschap uitdrukte betekent „terugkeer van de wereld naar Gods bedoelingen". Onverwijld zal tot instelling van be drijfslichamen moeten worden overge gaan. Een objectieve voorwaarde hier voor is echter, dat in de betrokken be drijfstakken een op samenwerking ge richte organisatorische ontwikkeling bestaat zowel aan de zijde der onder nemers als aan die der werknemers. Aan de vrije organisaties moet zoveel mogelijk worden overgelaten de samen stelling en inrichting der bedrijfslicha men binnen het raam der wet te regelen. Overheid en parlement mogen slechts een controlerende taak hebben en slechts subsidiair wanneer, een bedrijfstak in gebreke blijft zelf tot instelling over gaan. De organisatiecommissie, welke uit de Sociaal Economische Raad zal worden samengesteld, zal lijn moeten brengen in het verwezenlijken der bedrijfs lichamen; nimmer mag zij echter zelf tot vorming overgaan, zolang de be drijfstakken zelf redelijke initiatieven aan de dag leggen. De dreigingen, welke voor de pro ductschappen van socialistische en anti- revolutionnaire zijde bestaan, dienen afgeweerd. Eerstgenoemdèn poogden de instelling van productschappen onvoor- waardëlijk te maken en voor te stellen als een kwestie van leven en dood voor de P.B.O., terwijl de anti-revolution- nairen deze wilden beschouwen als or ganen van de staat. Ons standpunt is aldus prof. Romme dat ook hier voor rang dient te worden verleend aan het betrokken bedrijfsleven, waarbij uiter aard aan dezelfde voorwaarden als bij de bedrijfsschappen moet worden vol daan. Bij de verwezenlijking der P.B.O. wordt echter een grote verantwoorde lijkheid gelegd op de schouders van on dernemers en werknemers. Een drietal overwegingen zullen leidend moeten zijn: men dient geen verantwoordelijk heid te aanvaarden, die niet valt waar te maken; geen bedrijfslichamen te stich ten, als deze niet in een redelijke be hoefte voorzien en tenslotte liever in twee of meer weloverwogen etappes tot verwezenlijking te komen dan door een overhaast handelen het gevaar van mis lukking te lopen. Men richte zich naar het motto: „Zij, die geloven, haasten zich niet." Voor de vrije verenigingen blijft een grote taak weggelegd, te meer daar uit de wet op de P.B.O. blijkt, dat de S.E.R. en de bedrijfsorganen op deze zijn ge baseerd. Naar aanleiding van de door prof. Romme ontwikkelde stellingen nam de Verbondsvergaderiru; een resolutie aan, waarin deze werden onderschreven en het Verbondsbestuur werd opgedragen met alle geëigende middelen hiervoor werkzaam te zijn. Tot de desiderata be hoort ook de door prof. Romme geop perde moeilijkheid, dat de uitvoering van de verschillende takken van sociale verzekering, zeker voorzover deze voor uitvoering door bedrijfsverenigingen in aanmerking komen, kan geschieden door de lichamen der P. B. O. Op de Verbondsvergadering van de K.A.B. voerden behalve prof. mr. C Romme, ook 't woord pater J. Ja cobs M.S.C. en de heer J. W. v. d. Akker resp. over de godsdienstig- zedelijke taak van de K.A.B. in de stad en op het platteland en over het afdelingswerk. De godsdienstig-zedelijke taak van de K.A.B., die een katholieke doch geen kerkelijke organisatie is, is onder scheiden van de taak der kerkelijke zielzorg en derhalve ook van die der Katholieke Actie. Men kan haar taak omschrijven als een immuun en weer- baar maken van de arbeiders tegen de aantrekkingskracht van de onchriste lijke. immorele stelsels en strevingen. Tevens moet de K.A.B. in de maat schappij de voorwaarden verwezenlij ken, die het de arbeiders mogelijk ma ken met normale inspanning hun gods dienstig en moreel leven tot volle ont wikkeling te brengen. Het vormen van apostolaatskernen (Credo-Pugno-clubs) beschouwt de K.A.B. als het voornaamste middel tot het vervullen van haar godsdienstig- zedelijke taak. Naar hun werkterrein onderscheidt men deze kernen in paro chiële en ondernerhings-Credo Pugno- clubs, resp. werken in het „woonmid- den" en het „arbeidsmidden" der ar beiders. Met de vorming van afdelin gen, die tot de laatste categorie beho ren, dient zo spoedig mogelijk te wor den begonnen, waarbij men er voor moet waken, dat deze apostolaatsgroe- pen niet buiten de K.A.B. komen te staan. Zij zijn immers de organen, waardoor de K.A.B. haar godsdienstige taak in de ondernemingen vervult. De heer v. d. Akker wees in zijn inleiding op de grote betekenis van de activering en scholing der leden van de K.A.B., hetgeen uiteraard in de afde ling moet geschieden. Door zelf-ver- antwoordelijkheid en zelf-werkzaam- heid aan te kweken, zullen de leden zich de waarde van de menselijke per soon bewust worden. Daar de K.A.B. 'n gezinsbeweging is en tot taak heeft de belangen van de hele arbeide.rsstand te behartigen, is het gewenst ook aan de organisatie der gezinsleden volle aan dacht te wijden. Reeds bestaat de K. A. J. als vereniging van de jonge arbei ders, die straks het werk der ouderen gaan voortzetten. De vrouwen van de K.A.B.-leden zijn tot heden echter te weinig practisch geïnteresseerd in het werk der beweging Daar hun belang stelling en medeleven niet ontbeerd kunnen worden, zal het nodig zijn het ontstaan van 'n Katholieke Arbeiders- Vrouwenorganisatie te bevorderen. Een bonte, geurende stoet van met bloemen beladen wagens trok door de straten van Pasadena, Zuid-CaliforniëDe „showboat", gemaakt volgens het model van een boot, die vroeger op de Amerikaanse wateren dienst deed, won de eerste prijs. Uit de gisteravond beschikbare inlichtingen kan worden opgemaakt, dat in de openingszitting van de conferentie van het Britse Gemenebest die te ColomlH» wordt gehouden, vooral aandacht is besteed aan de wijze waarop de staten-leden van het Britse Gemenebest kunnen samenwerken, om een halt toe te roepen aan de uitbreiding van het communisme in Zuid-Oost-Azië. IJc zittingen zijn geheim. De ministers van Buitenlandse Zaken van het Britse Gemenebest zouden algemeen van mening zijn, dat samenwerking en geen interventie en het wegnemen van de economische omstandigheden in Azië, welke het communisme in de hand kunnen werken, de enige doeltreffende bestrijdingswijzen van het Bolsjewisme in dit gedeelte van de wereld zijn. Bevin en Pandit Nehroe hebben zich beiden uitgesproken tegen het sluiten van een verdrag voor het Stille Oceaan- gebied, volgens de richtlijnen, die gol den voor de sluiting van het Noord- Atlantisch pact. Bevin was, volgens Reu ter, van mening, dat in Azië een andere werkwijze diende te worden gevolgd. Hij vroeg: „Waarom zou de Sovjet-Unie po- Volgens het communistische persbu reau Nieuw China heeft de Chinese communistische regering Engelands er- wenning van haar regiem aanvaard. Israël en Denemarken hebben nu ook communistische Chinese regering erkead Naar van de zijde van de National Aeronautic Associations of U.S.A. vernomen wordt, heeft mej. Jacq. Cohran 29 December 1949 een snel heidsrecord op het gebied van de luchtvaart gevestigdZij heeft n.l. boven de Centrale Calif ornische woestijn over 500 km een snelheid bereikt van 703 km per uur. Zij ge bruikte hierbij een North American F 51 toestel, een schroefvliegtuig dat bekend staat onder de naam Mustang. ®et officiële Tsjechische nieuws- asentschap maakte gisteravond bekend dat Mgr. Andre j Skrabik, bisschop van Banska Bystrica in Slowakije Zondag morgen na een langdurige ziekte is overleden. Hy was 68 jaar oud. Correspondenten, die zich in Augustus in Slowakije bevonden ter gelegenheid van de vijfde herdenkingsdag van de Slowaakse opstand tegen de Nazi's, kon den ondanks herhaalde pogingen geen contact krijgen met de bisschop. In die tijd werd er echter nimmer over gesproken dat Mgr. Skrabik ziek was. Mgr. Skrabik was een van de onder tekenaars van een brief die op 17^ No vember van het vorige jaar naar* de Tsjechische regering gezonden werd, waarin werd medegedeeld, dat de kerk niet aansprakelijk gesteld kon worden voor het uitbreken van een eventuele heilige oorlog. Ongeveer twintig personen rijn gis teren in Finland aangehouden voor ondervraging ingevolge de Russische beschuldiging, dat de Finse regering het vredesverdrag schendt door aan Russische oorlogsmisdadigers onderdak in Finland te verlenen. De Finse premier, K. A. Fagerholm. heeft verklaard, dat een officieel ant woord op de beschuldigingen gegeven zal worden onmiddellijk nadat dc Fin se autoriteiten hun onderzoek zullen hebben voltooid. Hy voegde er aan toe, dat verschillende autoriteiten hun deel van het onderzoek reeds beëindigd hebben. In verschillende van de zogenaamde 56 ernstige gevallen «s de kwestie van het burgerschap niet duideiyk, daar sommigen inmiddels langs volkomen legale weg het Finse burgerschap ver worven hadden. ïvsvAyi De Finse regering staat thans voor de keus, het Sovjet-Russische verzoek niet in te willigen, ongrondwettig te han delen door onderdanen te deporteren of het geschil overeenkomstig een be paling in het vredesverdrag voor te leg gen aan een arbitragecommissie, be staande uit een Fin, een Rus en een neutraal persoon. Een andere moeilijk heid voor de Finse regering is, alle op gegeven „oorlogsmisdadigers" op te sporen, daar in sommige gevallen slechts de namen zijn vermeld zonder enige verdere bijzonderheid. Woordvoerders van de agrarische, conservatieve, liberale en Zweedse volkspartij (oppositie) achten het mo gelijk, dat de hachelijke diplomatieke situatie, waarin Finland thans verkeert, de regering zal redden. Deze partiien zouden heden op de bijeenkomst van het parlement een motie van vertrou wen goedkeuren. Zij waren aanvanke lijk gekant tegen de verhoging van het stukloon met T/. procent en wilden de regering ten val brengen en een coali tieregering vormen, waarin geen so ciaal-democraten (de tegenwoordige regeringspartij) en communisten zitting zouden hebben. De overhandiging van het Sovjet- Verwachting tot Woensdagavond: Plaatselijk nevel of mist, overigens droog weer met overdrijvende -wol kenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Van nacht iets minder koud, vooral in het Westen van het land. Morgen over dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 8.45—16.51. Maan: 0.45—11.37. memorandum wordt te Helsinki be schouwd als een poging, druk op de Finse presidentsverkiezingen uit te oefenen teneinde eer. communist aan het hoofd van de staat te doen plaat sen. In kringen van de ministeries van Binnen- en Buitenlandse Zaken is men van mening, dat het memorandum on voorziene gevolgen kan hebben. Men acht het niet uitgesloten, dat de Britse regering (Engeland was mede-onderte kenaar van het vredesverdrag) stappen zal doen teneinde verzachting van de eisen te verkrijgen. Het Russische blad „Prawaa" eiste gisteren in een hoofdartikel over oor- losmisdadigers: „Het verbergen van oorlogsmisdadigers is onduldbaar. De Finse regering moet haar verplichtin gen, die zij op zich genomen heeft, na komen". De Finse regering werd ge laakt wegens het niet publiceren van de volledige tekst van de Sovjet-ver klaring en wegens het niet afdrukken van de lijst van namen van de oorlogs misdadigers. Door dit na te laten, aldus de „Prawda", heeft de Finse regering volop gelegenheid gegeven voor ver schillende verdraaiingen en nutteloze zinspelingen door de Finse pers. - -y De straalbcnnmenwerper „Canberra", die in Mei 1949 de eerste proefvlucht maakte, wordt thans gebouwd voor de R.A.F. Deze straalbommenwerper, die een lengte heeft van 20 meter, een vleugelwijdte van 19 meter en een hoogte van 5 meter, is slechts bemand met een piloot en een navigator. De snelheid van dit vliegtuig wordt geheim gehouden. Wel is bekend, dat elk der twee Rolls-Royce straalmotoren 12.000 pk kunnen ontwikkelen op 960 km per uur. (Van onze Haagse redactie) Het plan, dat voorziet in een geheel nieuwe haven in Den Helder ten behoeve van de Koninklijke Marine, is thans gereed. Reeds lang is gebleken, dat de thans bestaande marinehaven te Nieuwediep onvoldoende accommodatie biedt voor Hr. Ms. oorlogsschepen. Bovendien kunnen grote schepen tijdens slecht weer moeilijk het nauwe vaarwater tussen Fort Harssens en de kust van Noord-Holland binnenlopen. Verbetering van deze toestand bleek dringend noodzakelijk en verschillende ontwerpen werden gemaakt, welke uitbreiding van de haven inhielden. Uit deze ontwerpen heeft men nu dit plan gekozen. De Rijkswaterstaat heeft in overleg met het Waterloopkundig Instituut te Delft een havenmond geprojecteerd, die zodanig is, dat een rustige ligplaats voor de schepen ontstaat. Deze havenmond ziet namelijk uit naar het Noorden en krijgt dus de volle laag van de winden, die in dit gebied meesten tijds uit Westelijke of Noord-Westelijke richting plegen te waaien. Ook de sterke getijstroom is een factor waarmede rekening moet worden gehouden. Recht tegenover de Zeedoksluis' naar de Rijkswerf is in de bestaande strekdam een doorvaart geprojecteerd van 170 meter breedte, die de verbinding vormt tussen de nieuwe haven en de tegenwoordige buitenhaven. Hierdoor komt Fort Harssens op een klein eiland te liggen, welk eiland door middel van een brug tegenover de poort tussen het Kon. Instituut voor de Marine en het Paleis wordt verbonden met de vaste wal. Ten Zuiden van de doorvaart komt een tweede brug. De over de thans bestaande buitenhaven te bouwen bruggen zullen de scheepvaart niet belemmeren. Bij het bouwen wordt namelijk rekening gehouden met de breedte van de sluizen in het Noord-Hollands Ka naal, zodat de kustvaarders door de oude haven naar de zee zullen kunnen blijven gaan. Ook de Tesselse boot behoudt haar ligplaats. Het ligt voorshands niet in de bedoeling over te gaan tot uitgebreide bouwwerken op het opgespoten terrein rond de haven- kop. Dit terrein is een welkome bate van enkele vierkante kilometers en ontstaan door het deponeren van baggerspecie, af komstig uit het ter plaatse te maken bassin. Door de aanleg van de nieuwe haven wordt geen cultuurgrond verbruikt De leiding van de bouw en het maken van het definitieve project zijn in overleg met de Kon. Marine in handen van de Rijkswaterstaat. De werken worden bij ge deelten aanbesteed. Zes stakers werden gisteren gedood en een dozijn burgers en politiemannen gewond toen 20.000 arbeiders te Modena poogden om fabrieken te bezetten tijdens een plaatselijke 24-uurstaking. Modena ligt in het hart van de „rode Emilia"- zone tussen Milaan en Bologna. De algemene staking in Modena was afgekondigd in verband met een vak bondsgeschil, dat uitbrak toen de Orsi- Maserati metaalgieterij gesloten werd. Op het zelfde tijdstip werden een aantal fabrieken in deze industriestad door de stakers bestormd. Een groot gedeelte der politiemacht, die steeds op volle sterkte is in Modena, werd in allerijl uitgezon den om de fabrieken te verdedigen. De politie zegt, dat de stakers het vuur op haar opende en dat zij, nadat de door de politie afgevuurde waarschuwing» schoten geen effect hadden gesorteerd, op haar beurt op de stakers ging vuren. Twee politiemannen werden gewond in het vuurgevecht, dat ontstond, een hun ner zwaar. Anderen werden gewond aoor de stenen en stukken hout, waar. mee gegooid werd. Volgens berichten zijn dertig arbeiders ernstig en zestien licht gewond. De toe stand blijft zeer gespannen. Pantser auto's doorkruisen de straten. De troe pen mogen de kazernes niet verlaten, om op iedere gebeurtenis voorbereid te zijn. De telefonische verbindingen zijn gedu rende vijf uur verbroken geweest door stakende telefonisten. Volgens Reuter dreigt er een algemene staking in Italië. De politie heeft volgens officiële mede deling de toestand „onder controle". In afwachting van een nadere rege ling is, naar Aneta uit Surabaja meldt, alle uitvoer naar Nieuw-Guinea ver boden. 30um I 15000 'I*. - Water ,1 ontworpen haven De arbeidsbeurs heeft een algemene staking in de streek van Modena, tot heden zes uur, uitgeroepen. Ook in de zeer geïndustrialiseerde „rode" provincie van Italië, Emilia, is voor 24 uur een algemene staking afge kondigd. De onder communistische lei ding staande Italiaanse federatie van vakverenigingen, die ook deze staking heeft afgekondigd, heeft aan de plaat selijke vakverenigingen in de rest van Italië de beslissing overgelaten of ook andere dan metaalarbeiders sympathie stakingen zullen organiseren. De voormalige kapitein van het K.N. I.L., Westerling, leider van de Angkatan Ratu Adil (strijdkrachten van de Ratu Adil) heeft in een schrijven, gericht tot de regering van de R.I.S. en van Pa- sundan, verzocht om erkenning van zijn troepen als officiële strijdkrachten van Pasundan, die voor de rust en de orde in de negara zullen zorgen. In de brief wordt voorts gezegd, dat het niet op zijn plaats is, dat de T.N.I. nu de verantwoordelijkheid krijgt te dragen, aangezien dit leger „nog te jong en niet voldoende ervaren" is. (De redactie van Aneta voegt hier aan toe, dat de schattingen over de om vang der A.P.R.A. uiteenlopen van 4.000 tot 16.000 en zelfs tot 30.000 man.) Naar U.P. meldt, is de luitenant, die de brief van Westerling aan de rege ring van de R.I.S. overhandigde, van daag gearresteerd. Deze arrestatie ge schiedde na besprekingen tussen de In donesische premier, Hatta en de Neder landse Hoge Commissaris, dr. Hirsch- feld. Dr. Hirschfeld heeft aan Aneta me degedeeld, dat Westerling reeds in de tweede helft van 1948 uit het KrN.I.L. is ontslagen. Hij verklaarde voorts, dat hij de actie van Westerling ten sterk ste afkeurde. Indien zou blijken, dat door een Nederlands officier aan de on verantwoordelijke actie van Westerling handlangersdier.sten zouden zijn bewe zen, zullen terstond de strengst moge lijke disciplinaire maatregelen worden getroffen, aldus dr. Hirschfeld. Koning Paul van Griekenland heeft gisteren vier onderministers de eed afgenomen. Thans is het Griekse Za kenkabinet van John Theotokis voltal lig. I Sommige uiterlijkheden zijn soms de scherpste afspiegeling van het inner lijk van een mens, gen zich te bemoeien met de gang van zaken in Azië of elders, waar de betrok ken mogendheden hun vraagstukken op hun eigen wijze trachten op te lossen?" Hij verklaarde verder, dat z.i. Azië zich tegenover een gelijksoortige crisis zag gesteld als waarvoor Europa in 1946 en 1947 had gestaan. Slechts de Nicuw-Zeelandse minister van Buitenlandse Zaken, Doidge, brak een lans voor het sluiten van een ver drag voor het gebied van de Stille Oce. aan. Hij zeide. dat het probleem van de veiligheid de gehele wereld aangaat en dat het zinloos is slechts het Noord- Atlantisch gebied te beveiligen. De premier van India. Pandit Neh roe, zeide in zijn rede, dat de tactiek van de koude oorlog op Azië niet kon worden toegepast en dat de beste me thode, om het communisme de neder laag toe te brengen bestond in het op bouwen van de welvaart van het volk. Hij voegde hieraan toe, dat de Chinese communisten tot zekere hoogte de ver langens van het Chinese volk naar so ciale rechtvaardigheid hadden bevre digd. In het communiqué, waarin een sa menvatting van de overige toespraken wordt gegeven, wordt gezegd: „Uit de aard der zaak zijn de proble men van Azië de voornaamste onder werpen van bespreking. Deze problemen zijn van belang voor alle landen van het Gemenebest. De vitale vraagstukken van de wereldpolitiek kunnen niet langer worden onderscheiden in problemen van het Oosten en problemen van het Wes ten. De jongste geschiedenis heeft dui delijk doen uitkomen, dat deze vraag stukken onderling verband houden en het Gemenebest zelf is een voorbeeld van de wederzijdse afhankelijkheid van de beide halfronden." President Truman heeeft gisteren aan het Amerikaanse Congress zijn begroting voor het fiscale jaar 1951 voorgelegd. In totaal vroeg de President voor de staatsuitgaven een bedrag van 42.439.000.000 dollar. Dit bedrag is iets lager dan dat voor het lopende jaar is uitgetrokken. Dit bedraagt namelijk 43.297.000.000 dollar. Voor de defensie van de Verenigde Staten vroeg de President 13.5 milliard. Ruim 6 milliard zijn bestemd voor de hulp aan de oorlogsveteranen en 5.6 miyiard voor interest en aflossing van de nationale schuld. Voor het Europees herstelprogramma heeft de President uitgetrokken 3.1 milliard tegen 4062 mil liard in het lopende jaar. In het voor 1951 gevraagde bedrag is dan bovendien inbegrepen de hulp aan West-Duitsland, dat tot nu toe gesteund werd uit de fondsen voor de bezette gebieden. Voor de bezette gebieden (Japan en Rioe Kioe-archipel) is voor het komen de jaar gevraagd 279 millioen tegen 831 millioen in het lopende jaar. Voor militaire hulp aan dc landen van het Atlantisch Pact. Griekenland en Turkije vroeg de President 1.1 milliard (600 mililoen dollar hiervan bestaan uit een overschot van fondsen van het af gelopen jaar. De President vraagt dus "00 milioen aan nieuwe fondscen). (Van onze correspondent) Mgr. P. Hopmans, bisschop van Bre da, is Maandagmiddag om vier uur uit voorzorg van de H.H. Sacramen ten der Stervenden voorzien. Kort na het gebruik van het middagmaal voelde Mgr. Hopmans zich minder wel. Zijn geneesheer achtte het gewenst de hoog bejaarde bisschop uit voorzorg te laten bedienen, omdat de lichameiyke krach ten minder werden. Hedenmorgen kon men de toestand heel bevredigend noe men. Mgr. Hopmans, die in het Gast huis op de Haagdük te Breda verblijf houdt en thans 84 jaar is, had een rus tige nacht gehad. Maandagavond om 20.43 uur (Ned tijd) werd in de stad Calais een hevige aardschok gevoeld, die vier seconden duurde. Binnen enkele ogenblikken waren de straten vol angstige mensen. Volgens de eerste berichten is er geen ernstige schade aangericht en heeft niemand letsel opgelopen. De aardschok werd ook te Duinkerken waargenomen, maar niet meer in Boulogne. Noch in Duinkerken, noch in Calais is er een storing van het electrisch licht opge treden. De mensen in Calais vroegen zich eerst af, of er een zware mijn bij de kust was geëxplodeerd. Aan de be ving ging een diep gerommel vooraf.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1