Wittebrood voor 27 cent te koop Verkeerd aangesloten fluks en Feilloos Euwe, Donner en Rossolimo aan de kop te Beverwijk A. C. de Bruijn commandeur Van Scheltinga teruggewezen „Eigen boontjes doppen LAXEER-AKKERTJES Telegram aan minister om beslissing inzake broodprijs te forceren zegt Den Haag Alle kleuters moeten worden ingeënt AGENDA Brandstichter gepakt RADIO Mr. Van Maarseveen 14 Jan. naar Indonesië ACTIE KATHOLIEKE HAARLEMSE JONGEREN Drie bijeenkomsten, waarop vastenmandement nader wordt toegelicht Viering van het Heilig Jaar Plannen Sportweek 1950 Herdenking 25-jarig bestaan K.A.B. Wasserij Duyn Hoe speleo de R.K. clubs? In Orde van Oranje Nassau SS S* DINSDAG 10 JANUARI 1950 PAGINA 2 DE BROODOORLOG IN HAARLEM NIEUWJAARSWENS IN DE SOCIËTEIT „DE VERENIGING" Burgerlijke Stand In IJmuiden Diphterie in Haarlem Vier slachtoffers gestorven „Geloof en Wetenschap" Keuring te Haarlem HAARL. MATRASSENHU1S H. DE GRAAFF i K.A.V. KRING OOST Geslaagde kerstviering Nieuwe voorzitter Koor Katholiiek Haarlem DE GULDEN VAN BON 544 Origineel idee van Margriet Dr. Prinsen en mn Van der Valk gaan eveneens mee DE NEDERLANDSE HULP MOTOR IN HAARLEM Ken-nemer Golf Club Kampioenschap hoofdklasse driebanden te Enschede VIERDE CUP-RONDE BESOMMINGEN LAATSTE NIEUWS HEEMSTEDE Concert Laudate Dominum ONGEANIMEERDE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York De broodoorlog in Haarlem, die een periodiek karakter krijgt, is thans weer in volle hevigheid ontbrand door de verhoging van de broodprijs in verband met de stijging van de lonen en mate rialen. Het heeft geen doel man en paard te verzwijgen, want het is de fir ma Vermaat, die in Haarlem lijnrecht tegen de opvattingen van de gezamen lijke andere bakkerijen staat. Door toedoen van dit grootbedrijf moest verleden jaar Februari de prijs van het wittebrood 4 cent lager gesteld worden dan elders in het land geschied de. Thans zou de prijs met 2 cent ver hoogd moeten worden, maar Haarlem kon om dezelfde reden slechts 1 cent hoger gaan, waardoor de prijs 32 cent is géwordén. Het grootbedrijf is tot deze berekening gekomen op grond van de resultaten, die op deze basis lonend zijn. De kleine bakkers kunnen de tweede cent echter niet missen, zullen hun per soneel moeten ontslaan "of hun bakkerij moeten opheffen. Dit is ook reeds ver leden jaar in het midden gebracht, maar toen heeft de Bakkerij-unie geen enkel ontslag van bakkers of bakkersgezellen aanvaard. In verband met de huidige situatie heeft de directie van een broodbakkerij met zes filialen te Haarlem gisteren een telegram aan de minister van Econo mische Zaken gezonden. Om een beslissing in het heersende broodprijsconflict uit te lokken meldt de directie de minister in dit telegram, dat zij de verkoopprijs van het witte brood heeft vastgesteld op 27 cent per 800 gram. Dit standpunt wordt in het schrijven als volgt nader toegelicht. Het gaat niet op, dat in welvarende gemeenten van ons land. door het op treden van een onwillige collega, het brood een stuiver beneden de lande lijke prijs wordt verkocht. Tenslotte verzoekt de directie de minister met klem, in te grijpen en dusdanige maatregelen te nemen, dat ook voor deze plaatsen een lonende broodprijs tot stand komt. Bij informatie op het Ministerie deel de men ons het volgende mede: Het directoraat-generaal voor de prijzen houdt zich wel bezig met maxi mum-, maar niet met minimum-prijzen. De minister zal zich dan ook in deze kwestie niet mengen, omdat het betrok ken bedrijf zelf voor de nodige orde ning moet zorgen. De Nederlandse Bakkerij-Stichting heeft zich nog niet officieel tot de regering gewend. Zij zal in ieder geval geen minimum-prijs van wittebrood kunnen vragen, omdat een beslissing in deze richting uit Den Haag zeer ernstige 'consequenties zou hebben •en niet past in het huidige beleid. Men hoopt dat deze broodoorlog, die nu het Zaterdagavond had het bestuur van de Sociëteit de Vereniging te Haarlem de leden uitgenodigd, voor de eerste maal na de bevrijding in het eigen ge bouw een maaltijd te komen nuttigen. Deze maaltijd is buitengewoon goed ge slaagd; er heerste een vriendschappe lijke, opgeweke stemming, welke nog werd verhoogd door verschillende Nieuwjaarswensen, waarvan die van de voorzitter dr. A. J. van Ravenswaay, de hoofdschotel vormde. Het is langzamerhand een traditie ge worden dat deze voorzitter jaarlijks een berijmd pverzicht geeft van hetgeen in sociëteit en daar buiten voorvalt. De terugblik zo constateerde de spreker was wat triest. Het was een jaar vol hoop en vrees, teleurstelling op welhaast elk terrein, En het is ons bekend, dat wij bij lange na nog niet aan 't einde zijn. Daarop liet hij volgen: Heel Nederland heeft hard gewerkt, al waren wij ook zwaar gewond, Toch is ook hier voor optimisme zeker nog geen schijn van grond, Minister hieftinck gaf ons Volk een aderlating, de beurzen werden licht; Maar 't werken viel ons zwaar, met moeite deden wij ons plicht. 't Is waar, dat Marshall's medicijn wel wat verlichting heeft gebracht, Maar dat is geen genezing: de patiënt gaat achteruit in kracht. Gewagende van de vele conferenties die gehouden werden Het de spreker ei op volgen: 't Zijn alle moeilijke zaken, die niet zo gauw zijn opgelost, Ze doen het maar kalm aan, het geeft niet wat 't kost, Op d'ene Conferentie is, let wel, de tafel rond, Op d'andere weer ovaal of vierkant, een eiland in de oceaan: En op den duur zie iJc ze nog eens confereren op de maan. Later: Een ambtsgeheim voor journalisten wordt hier niet erkend, Want anders werden rare zaken misschien nog wel bekend. Van de grenscorrecties verwacht spreker niet veel goeds. Hij betreurt dat de minderheden op de Ronde Ta fel-conferentie „die op ons vertrouw den", teleurgesteld werden. Zich bezinnend op hetgeen gebeurde in de kring van de sociëteit, herdacht spreker de overleden leden, de heren Wierda. 't oudste lid, Strieker, Boer, Culp, Jac. Klerk. Vervolgens herinner de hij aan gedenkdagen die 1949 voor een bijzonder jaar maakten. Tc Ben trots op deze sociëteit en op zovele leden, Die in hun leven, al of niet beloond, zo nuttig werk steeds deden. Tenslotte uitte spreker zijn beste wensen voor de leden en de sociëteit voor het nieuw begonnen jaar. Verschillende sprekers zetten, veelal op humoristische wijze, uitéén hoe le vendig het sociëteitsleven weer opbloeit en welk een vriendschappelijke bana daardoor onder burgers van Haarlem ontstaat. GEBOREN: 6 Jan. G. Hirs-Krooder, z.: K. de Vries-Hart. z.; 5 Jan. A. J. C. Lips- Kurvers, z.; 6 Jan. C. J. Rijkbost-De Graaf, 2 d.; D. van Norden-Boots, d. OVERLEDEN: 5 Jan. S. Bakker, 74 j„ Jansstraat; A. de Wit, 14 uur. Florapark; N. Koer-Snieder, TL i. Meerkoetstraat karakter van „dumping" gaat dragen, in eigen kring zal worden opgelost. De Haarlemse bakkerij-commissie verklaarde, dat de firma Vermaat over de voorgelegde saneringsartikelen in het bedrijf wilde praten, indien het ar tikel daarin geschrapt werd dat han delt over het verbod van cadeaux, bij voorbeeld in de vorm van een krenten bol voor niets bij een besteed bedrag van zoveel. Daar wenste de commissie niet op in te gaan. Zij is verder van mening, dat een broodprijs van 34 cent een mid- denstandsbedrijf en ook de coöperatie in staat zal stellen zonder overwinst te draaien. In IJmuiden blijft de broodprijs 35 ct. De bakkers hebben daar besloten, de situatie vier weken aan te zien, daar dan eèn beter overzicht verkregen kan worden over de verhouding van lonen en prijzen. Hier ligt de prijs dus 1 cent beneden de landelijke. Na vier weken kan eventueel een verhoging plaats hebben. In Haarlem heerst, naar wij van de directeur van de Gemeentelijke Genees kundige Dienst, dr. W. B. Smit verne men, een kwaadaardige vorm van diph- therie, die onder de kleuters in korte tijd vier slachtoffertjes geëist heeft. In de maanden October. November en December werden op de Nieuwe Gracht 53 gevallen van diphtherie gemeld, waarvan niet minder dan 43 bij kinde ren tussen 1 en 6 jaar, en de rest bü de ouderen. Van deze 58 gevallen bleken 7 patiën ten ingeënt te zijn. Zoals bekend is het immuniseren tegen deze besmettelijke ziekte niet afdoende, maar wel heeft de practijk uitgewezen, dat ingeënten de ziekte in lichte mate kunnen krijgen. De vier overleden kinderen waren niet in geënt. Een was drie jaar, twee waren vier jaar en een was vijf jaar. Een kleuterschool moest korte tijd gesloten worden, maar is nu weer met het onderwijs begonnen, omdat de be smettingsmogelijkheden verdwenen zijn. In verband met deze ernstige gevol gen heeft de directeur van de Genees kundige Dienst besloten om de kinde ren van alle Haarlemse kleuterscholen op zeer korte termijn te doen inenten. De ouders hebben daartoe een aan schrijving ontvangen en met klem wordt hun aangeraden hun toestemming te geven. De inspuiting van een nieuw middel veroorzaakt practisch geen re actie. Kinderen, die enkele jaren ge leden ingeënt werden, krijgen slechts een kleine inspuiting, maar moeten deze behandeling dan ook ondergaan. Op de zuigelingenbureau's wordt ook geïmmuniseerd, maar als de kleintjes vijftien maanden zijn. komen zij dik wijls pas onder controle op de kleuter school. Daar gebleken is, dat de epidemie vooral heerst onder de kinderen tot zes jaar, raadt de directeur alle ouders van kinderen, die geen kleuterschool bezoe ken aan gebruik te maken van de gratis inenting, iedere. Zaterdagmorgen om tien uur in het gebouw van de genees kundige dient aan de Nieuwe Gracht. De lagere scholen komen tussen Pasen en Pinksteren weer aan de beurt. Het Rotterdams Toneel zal Vrijdag 27 Januari, 's avonds om 8 uur, voor „Ge loof en Wetenschap" in de Stadsschouw burg een opvoering geven van het blij spel „Jonkvrouw de la Seiglière". Prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de Kei zer Karei-Universiteit te Nijmegen, zal Vrijdag 10 Februari, 's avonds om 8 uur, in de Stadsschouwburg een voordracht houden over „Ratio en fides in het leven van Amalia von Gallitzin. Een cultuur beeld uit het einde der 18e eëuw." Met goedkeuring van de min. van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning zullen het Noord-Nederlands Warmbloed Paardenstamboek t'N.W.P.) te Groningen en de Ver. tot bevordering van de Landbouw-tuigpaarden-fokkerij in Nederland (V.L.N.) te Utrecht, keu ringen houden van tot dekking bestem de hengsten, die in de stamboeken van deze verenigingen zijn ingeschreven. Deze keuring zal in Haarlem vallen op de 23ste Februari. Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 11485 BIOSCOPEN Rembrandt: L.O.—L.K.P. (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Bud Abbott en Lou Costello ontmoeten Frankenstein (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Het mysterie van Tanger (14 j.)f 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Een roekeloos avontuur (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theaterDe helse ka ravaan (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 11 Januari Stadsschouwburg: Pianorecital Rossana Bottai voor „Toonkunst", 8 u. Frans Halsmuseum: Optreden voordrachts kunstenares Kunegonda Heringa voor „Volksuniversiteit", 8 uur Op 21 December werd in Zwanenburg in de Haarlemmermeerpolder in een perceel aan de Olmenlaan een begin van brand ontdekt. Hef onderzoek van de politie wees uit, dat hier van brandstich ting sprake was, maar een dader was niet te vinden. De vorige week werd de rijkspolitie in de Haarlemmermeer ge waarschuwd, dat er een man was gezien in een huis, waarvan de bewoners niet aanwezig waren. De politie rukte onmid dellijk uit en arresteerde daar een 24- jarige jongeman, een zekere v. d. B. die een bus petroleum bij zich had. Bo vendien had hij enkele voorwerpen in het huis gestólen. Na een langdurig ver hoor bekende de jongeman een poging tot brandstichting in het huis te hebben willen doen. Later bekende hij ook de brand in de Olmenlaan te hebben ge sticht en daar een klein bedrag aan geld te hebben gestolen. Naar de politie ver klaart, heeft hij in Den Haag, waar hij oorspronkelijk vandaan komt, een acht tal van dergelijke feiten gepleegd. De jongeman is voor de officier van Jus titie in Haarlem geleid. De kerstviering van de Katholieke Arbeiders Vrouwen (K.A.V.) in Kring Oost mag geslaagd genoemd worden. Mevrouw Stolker opende deze avond niet een kort passend woord en spoorde de aanwezigen aan, deel te nemen aan de boetetocht naar O. L. Vrouw van Fatima in de kapel van IJmuiden-Oost. Het geheel werd verzorgd door de le den met declamatie, en de kinderen van de leden voerden verschillende kerst stukjes en zangnummers uit. Verder werden de dames allen verrast op kof fie met tulband. De geestelijke adviseur rector Rutten sprak nog eens over het grote Kerstgebeuren dat wij gevierd hebben. Gememoreerd mag wel eens worden het werk, dat de K.A.V. in kring Oost verricht, o.a. de eerste hulp verlenen bij ziekte aan gezinnen der leden, waar hulp dringend nodig is, hulp in de huis houding enz. De groei van de K.A.V. in kring Oost neemt gestadig toe. Pressie wordt op niemand uitgeoefend; men wordt geheel vrijwillig lid en als men lid is, dan is men in kring Oost ook een goed K.A.V.- lid. Het kleine plantje van de K.A.V., ongeveer twee jaar geleden geplant, groeit gestadig en is reeds een plant en zal in de toekomst zeker goede vruch ten voortbrengen. Tenslotte is de sa menwerking met de K.A.B. en haar in stellingen in kring Oost zeer goed te noemen en menige actie wordt dan ook gezamenlijk ondernomen, wat gunstige resultaten oplevert. Deken J. J. A. Kuilman heeft de heer B. M. Brans Jr. uit Haarlem benoemd tot voorzitter van het „Koor Katholiek Haarlem", dat onder leiding staat van Albert de Kerk. De heer Brans is daar door de opvolger geworden van Mr. F. Vorstman, die de voorzittershamer hel vorig jaar hanteerde en dit wegens te drukke werkzaamheden slechts één jaar kon doen. De nieuwe voorzitter geniet bekendheid in het Haarlemse vereni gingsleven. Wegens zijn jeugdige leeftijd hoopt men hem als voorzitter voor tal van ja ren gewonnen te hebben. Als compensatie voor de kolenprijs- verhoging zal van Maandag 9 Januari af aan de postkantoren de uitbetaling plaats hebben van 1.tegen inlevering van bon 544 (levensmiddelenkaart 309). De loterij-commissie van Kleuterhuis „Margriet" stelt zich vöor de inwoners van Haarlem een gang naar het post kantoor en eventueel wachten in een lange rij van gegadigden te besparen. Door middel van een huis-aan-huis-actie zal het Kleuterhuis „Margriet" in de komende weken deze guldens thuisbe zorgen. Als tegenprestatie wordt slechts gevraagd, dat per gezin één lot a 1. van de bekende loterij van genoemd kleuterhuis wordt afgenomen. Een ge zin, dat b.v. over vijf bonnen 544 be schikt, kan deze bonnen dus bij de huis- aan-huis-actie inleveren tegen 4. contant geld en één lot. Dit lot geeft dan een kans op een van de vele fraaie prijzen zoals een landhuisje, auto, wire- recorder, naaimachine, encyclopaedic, radiotoestel, solexrijwielen, fietsen enz. Ook bestaat de gelegenheid de bonnen in te wisselen in het landhuisje Wilhel- minastraat 2 en op alle andere verkoop adressen. Advertentie GED OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk PHILIPS - ERRES - WALDORP Betaling in overleg Van officiële zijde wordt het volgen de medegedeeld: In verband met een uitnodiging van de minister-president van de Republiek van de Verenigde Staten van Indonesië, drs. Hatta, om op korte termijn een be zoek aan Indonesië te brengen, zullen minister Van Maarseveen en dr. Prin sen, destijds secretaris-generaal van de Ronde Tafel Conferentie, vergezeld van mr. Van der Valk, raadsadviseur van het ministerie voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, 14 Januari naar Dja karta vertrekken. Misschien neemt u van avond nog de telefoon van de haak om even uw ken nis op te bellen. U draait de kiesschijf en u vindt het vanzelfsprekend, dat de telefoon bij uw be vriende relatie gaat rin kelen. U realiseert zich waarschijnlijk niet hoe veel apparaten er in wer king moeten treden voor dat uw kennis enthousiast kan uitroepen „Hé, ben jij daar?" 10 Januari 1925 was dit voor de abonné's echter een groot evenement. Vóór die datum kon men uitsluitend door de hulp van een telefoniste met het gewenste toestel in verbinding komen In de nacht van Zater dag op Zondag werd de overgang naar het automa tische systeem tot stand gebracht. In die nachte lijke uren moest men de oude draadjes door nieu we vervangen. De 4000 abonné's werden verte genwoordigd door 8000 draadjes en deze moesten allemaal los- en weer vastgeschroefd worden. Dat de technici toen reeds uitstekende schroeven kenden, blijkt wel uit de recordtijd, waarin deze plaats vond. Zondagmorgen om 8 uur kon men weer telefoneren en bijna iedere abonné draaide aan de schijf, want men was benieuwd, hoe dat toch allemaal in zijn werk zou gaan. Misschien vonden ze het een beetje griezelig of onwennig, want het lukte maar wei nig mensen om een vrien- Kwart eeuw geleden in Haarlem delijk geluid uit de tele foon te krijgen. Hiervan getuigt een publicatie in onze krant van 12 Januari 1925. „Naar wij van het tele foonbureau vernamen, verloopt het telefoneren volgens het nieuwe sys teem vrij goed, maar toch blijken er nog talloos ve len te zijn, die noch de verspreide circulaire noch de herhaalde mededelin gen in de pers gelezen schijnen te hebben en dientengevolge het toe stel verkeerd bedienen. De hoofdfout is, dat men de hoorn op het toestei laat liggen, terwijl men de nummerschijf rond draait. Doet men dit, dan verkrijgt men nimmer verbinding. Eerst moet men de hoorn van het toe stel nemen en zodra men de zoemertoon hoort, draait men de schijf, doch houdt de hoorn m de hand. Legt men deze wp het toestel, dan wordt de verbinding verbroken." Gden nood! 27 Behulp zame telefonisten hielpen de mensen die geen weg wisten met deze nieuwe installatie. Als men 8000 draadjes vastschroeft, verbindt men natuurlijk wel eens een draadje verkeerd. "De eer ste dag werden er ruim 500 storingen geconstateerd, binnen enkele dagen ver liep echter alles weer naar wens. De verkeerde aanslui tingen betekenden voor de abonné's gelukkig geen financiële strop Omdat alles nog zo nieuw en on bekend was, begon de administratie pas na 1 Fe bruari met de controle van het aantal gesprek ken. De abonné's konden dus naar hartelust ver keerd aangesloten wor den, want hun vergissin gen werden niet gere gistreerd. Toch sympathiek van de Rijkstelefoon. Velen zou den er ook nu wel bij va ren, maar ja.... tempora mutanturi Met veel enthousiasme hebben de ka tholieke jongeren te Haarlem, georgani seerd in de verschillende afdelingen van de N.KJ.B., de taak op zich genomen om de vastenbrief van het Hoogwaardig Epis copaat in brede kring te doen bespreken en uitléggen. Verwacht mag worden, da( deze jongeren-actie in alle opzichten za slagen, wanneer ook de morele en finan ciële steun van vele andere belangstel lenden niet achterwege blijft. Zoals men zich zal herinneren, werd in het Sint Bavo-gebouw aan de Smede- straat op Woensdag 16 November een vergadering belegd op initiatief van de Katholieke Jonge Werkgevers Vereni ging, waarbij alle Haarlemse Standsorga nisaties door een of meer bestuursleden vertegenwoordigd waren. Overtuigd als men was dat het vastenmandement van onze bisschoppen over de liefde en so ciale rechtvaardigheid grote belangstel ling voor deze onderwerpen heeft ge wekt over het gehele land, besloot men gezamenlijk een actie te voeren om in zo breed mogelijke kring de inhoud van dat mandement te laten doordringen. Te recht wordt er dan ook in een der cir culaires, die inmiddels rond gezonden zijn. gezegd: „De richtlijnen, die het Ne derlandse Episcopaat in deze vastenbrief voor gezonde sociale verhoudingen aan geeft, verdienen de belangstelling alles zins en als katholieken zijn wij verplicht de bisschoppelijke vermaningen ernstig ter harte te nemen en ook niets na te la'ten om daartoe onder ons katholieken de juiste mentaliteit aan te kweken". Dat het vooral de jeugd is die hierin kan en moet voorgaan behoeft geen be toog, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De jeugd vooral moet haai plichten ten aanzien van de sociale recht vaardigheid en liefde kennen, wil zij straks met succes de leiding van de maatschappij overnemen van de ouderen De katholieke jeugd dient daartoe ech ter haar mentaliteit te veranderen, welke nog al eens gekenmerkt wordt door slap heid en verdeeldheid. Op bovenvermelde vergadering stel de deken J. J. A. Kuilman na uitvoe rige besprekingen voor om de samen werking tussen de standorganisaties daarom over te dragen aan de katho lieke jeugdorganisaties te Haarlem hetgeen door de gehele vergadering met enthousiasme werd goedgekeurd en waarbij de nodige steun werd toe gezegd. De jeugd heeft het er niet bij laten zitten en inmiddels plannen beraamd voor een grootscheepse actie, waarbij de gehele katholieke jeugd van Haarlem en omstreken zal worden betrokken. Het ligt In de bedoeling om in het eerste halfjaar van 1950 een drietal bij eenkomsten te beleggen, waarop zeer Voor de oorlog was men vooruitstre vend, als men een fiets had met een 3 speed-versnelling. Nu is dat geen be zienswaardigheid meer, want in Haar lem rijden nu allerwege fietsen, die ge dreven worden dor een hulpmotor. Wij maakten inmiddels reeds kennis met vele buitenlandse variaties. Dezer dagen is er voor het eerst ook een Nederlands fabrikaat in dit gezel schap verschenen. Het is een vernuftig hulpmotortje van de drie ingenieurs Bernard, Rinus en Nico, die in de con structie van de motor een even groot aandeel hebben als in de naam „Berini". Het is een Nederlandse motor, die de toets der vergelijking met het buiten land kan doorstaan. Deze één cylinder tweetactmotor kan op ieder rijwiel ge monteerd worden. Men behoeft dus geen nieuw model aan te schaffen en de sierlijke constructie staat er borg voor, dat zelfs de damesfietsen niets aan gratie en charme zullen verliezen. Het voorwiel wordt aangedreven door een carborundum-rol en midden boven op de motor is de benzinetank gemon teerd. Tijdens een proefrit hebben we de motor eens flink getest en tactvol tuf ten we op onze twee-tact motor door de tjokvolle stad. Het ontkoppelingssy- steem is het grootste voordeel van deze „Berini"-motor. We moesten stoppen voor het rode verkeerslicht, maar de motor konden we vrij door laten lopen. Bovendien is de snelheid met een gas- handle regelbaar van 3 tot 25 km. Oude re mensen kunden dus zachtkens tuffen, maar ook de jongere zouden er hun sen satie lust op kunnen botvieren, want de maximumsnelheid is 45 km. De wet schrijft echter voor, dat men niet snel ler mag rijden dan 25 km. dus deze motor beschikt over veel reserve krach ten. Het vermogen is een half p.k., de in houd van de cylinder is 25,7 cc en het benzine verbruik bedraagt 1 liter op 80 kilometer. Toen wij zo genoeglijk stonden te sputteren bij het stoplicht overpeinsden we de mogelijkheid, dat binnen enkele jaren iedere wielrijder gemotoriseerd is. wat zal het dan een lawaai zijn bij de stoplichten! En de bollen-Zondagen, zul len dan zonder twijfel een knetterend succes worden. Iedereen snort dan langs de wegen, papa snort, mama snort, alle kinderen snorren, maar zij zullen soms morren, want au fond houden wij van de stilte...*^. eminente sprekers de hoofdprincipen van het vastenmandement nader zullen toe lichten. Tot slot heeft men zich een bij eenkomst gedacht, die bedoeld is als een apotheose van deze actie, waarbij de ka tholieke jeugd haar aanhankelijkheid er goede wil kan betuigen voor ons Gelooi en de Kerk. De eerste bijeenkomst zal waarschijn lijk reeds deze maand worden gehou den, de andere volgen dan in Februari en Maart. Men heeft, tevens het ibede idee naar voren gebracht om aan de slotbijeenkomst tevens een waardige herdenking en viering te verbinden van het Heilig Jaar. Deze zou dan gehouden kunnen worden in April of Mei. Al met al een loffelijk initiatief, dat ongetwijfeld met medewerking van jon geren en ouderen tot een groot succes kan uitgroeien. In de vergadering van de Commissie tot het organiseren van een Sportweek te Haarlem heeft de voorzitter, cïe heer D. J. A. Geluk, herinnerd aan de resultaten van de in 1949 gehouden sportweek. Er was een nadelig saldo van bijnr f 200Voorts heeft de voorzitter een inleiding gehouden over de komende sportweek, welke be paald is op Zaterdag 24 Juni tot en met Zaterdag 1 Juli. Het plan is de sportweek met een sportoptocht te beginnen en het vertrouwen werd uitgesproken, dat vele organisaties zullen meewerken aan het slagen van de inleiding van ti'e jaarlijkse sportgebeurtenissen. Uit de vergadering werden enige suggesties gedaan, waarmee het uitvoerend comité, dat in samenwer king met de subcommissies het program ma samenstelt, rekening zal houden. De heer Geluk deelde mee, dat hij dezer dagen een bezoek zal brengen aan Derby, om daar als vertegenwoordiger van ons land het congres bij te wonen van de En gelsNederlandse Sportuitwisselings-orga- nisatie (E.N.S.A.). Van de gelegenheid zal hij gebruik maken besprekingen te voeren over een bezoek van Haarlemse sportbeoe fenaars aan Derby in de aanstaande zomer. De heer Geluk zei verder, dat pogingen om een sportuitwisseling met Denemarken tot stand te brengen in het afgelopen jaar geen resultaten hebben opgeleverd. Ge tracht zal worden contact te zoeken met een stad in Denemarken, niet ver gelegen van Kopenhagen. Ook wordt overwogen een bezoek te brengen aan een plaats in België. Ir. J. J. Fuijkschot van de dienst van Openbare Werken heeft vervolgens voor de vertegenwoordigers der sportorganisaties een uiteenzetting gegeven van de aanleg van het sportpark aan de Schalkwijker- weg. Eerst is een kanohaven tot stand ge komen, in 1948 zijn de voetbalvelden, van DCO. de Politie Sportvereniging en Rip- perda aangelegd en in het afgelopen jaar kwamen vier velden gereed op een opper vlakte van 3% ha. Deze velden worden door scholen en enkele sportverenigingen gebruikt. Over enkele dagen wordt de bouw van een kleedhuis aanbesteed, dat vermoedelijk in Juni gereed komt. In het kleedhuis worden zes douches gemaakt, hetgeen jets nieuws is voor gemeenteter reinen. Bij de besprekingen werd dit laatste zeer toegejuicht en gehoopt werd dat tot uit breiding van het aantal douches bij de bouw van kleedhuizen zal worden overge gaan. Uitslag maandelijkse onderlinge wed strijd: 18 holes medalplay Heren Score Netto Jhr. M. Teding van Berkhout (18) n.r. Mr. H. J. Ferwerda (20) n.r. Mr. W. Bar. v. Haersolte (24) n.r. J. Tolk (30) 123 93 W. van Huijstee (30) 106 76 A. M. J. van Huijstee (18) n.r. L. J. Breurs (30) 117 87 Ir. H. Lambach (19) 100 81 Mr. W. Aberson (18) 101 83 Ir. F. Calisch (18) n.r. R. P. Keegstra (11) n.r. J. Nielsen (14) n.r. J M. André de la Porte (23) n.r. J. C. v. d. Zouwe (24) n.r. Ir. C. Gelderman (30) n.r. S. J. Schoorl (18) 101 83 G. H. Kaars Sijpesteijn (16) 99 33 H. van de Stadt (18) n.r. Dames Mevr. D. FokkerBrand (24) 110 86 Mevr. B. Nielsen (14) 99 85 Mevr. B. v. Huijstee-Bies (18) 103 85 Mevr. E. TolkKönigel (28) n.r. Mevr. Z. Breure (30) n.r. (Van onze correspondent) In aanwezigheid van vele hoge gees telijke en wereldlijke autoriteiten open de hedenmorgen de heer A. C. de Bruijn, voorzitter der .A.B., in de Grote Gehoorzaal van de Jaarbeurs te Utrecht, de herdenkingsvergadering, welke wordt gehouden ter gelegenheid van het feit, dat 25 jaar geleden de te genwoordige, gecentraliseerde vorm van de K.A.B. tot stand kwam Onder dff vele genodigden bevonden zich Z. Em. Joh. Kard. de Jong, de Pau selijk Internuntius, mgr. Paolo Giobbe, de minister-president dr. W. Drees, de ministers Stikker, v. Maarseveen, Joe- kes, v.d. Brink, Teulings en Wijers, en de staatssecretarissen mr. W. v. d. Grinten en mr. dr. A. v. Rhijn. Voorts waren aanwezig de burge meester van Utrecht, jhr. mr C. J. A de Ranitz, vele leden der katholieke fracties van Eerste en Tweede Kamer en vertegenwoordigers van het N.V.V., C.N.V. en zusterorganisaties in Frank rijk, België, Engeland en Amerika. Dr. A. A. Olierook, directeur van het Instituut voor Sociaal-Economische Vorming der K.A.B., sprak de herden kingsrede uit. In de St. Aygustinuskerk celebreerde de bondsadviseur, mgr. J. C. v. Schaik, des morgens een plechtige Hoogmis, waarbij mgr. Giobbe en enkele minis ters aanwezig waren. Advertentie uuer ken tegen verstopping Aan het hoofdklassekampioenschap driebanden, van 26 tot en met 29 Janu ari te Enschede, zullen de volgende spe lers deelnemen: J, C. Baay (Rotterdam); B. H. Born- kamp (Rotterdam)J. Broekhuizen (Arn hem) (kampioen 1949); P. de Leeuw (Amsterdam); N. F. Stikkelman (Arn hem); J. H. Sweering (Amsterdam); H. Verbeek (Utrecht) en B. Wevers (En schede). De loting voor de vierde ronde van de Engelse cup, die Zaterdag 28 Januari zal worden gespeeld, had het volgend resultaat: ChesterfieldA. Villa of Middlesb.; Blackp.Doncaster; ChelseaNewcastle; Blackburn—Liverpool of Exeter City; BuryDerby; Burnley—Port Vale; Ar senalSwanseaStockportSouthport of Hull City; Watford of PrestonMan chester U.; BournemouthNorthamp ton of Southampton; WesthamEverton; Charlton of FulhamCardiff of West Bromwich; TottenhamSunderland; Portsmouth of NorwichGrimsby; Ply mouth of WolvesSheffield U.; Leeds- Bolton. Lees je het feuilleton in je krant? vroeg een kennis, die zó serieus is, dat hij er zelf soms naar van wordt. Ik was dus bij voorbaat gewaarschuwd en zette mij onmiddellijk schrap. „Soms," antwoordde ik kloek, „feuille tons zijn uit de mode, de strip zoals van Eric vraagt minder tijd en geeft meer opwinding. Hurk jij 's avonds voor de brievenbus om het vervolg van „Ge dwarsboomde Liefde" op te vangen?" „Daar wou ik het nou net over heb ben," antwoordde de zeer serieuze op zijn beurt. „Liefde is edel, verdraagzaam, opofferend en wat al niet meer, maar dat verhaal stikt van de vloeken." Ik schrok, want ik heb 'n intense hekel aan vloeken. „Echte, gemeende vloeken?" „Hier lees: ach laat $ie hele zaak naar de verdommenis lopen. Even verder: dat is potdorie een pestliedje. En dan: verdorie, potdorie, verdomd en potver- hierenginter. Dat is geen taal voor een beschaafde krant van 73 jaar." „Maar dat is toch geen vloeken?" vroeg ik onthutst, „vloeken is,van God kwaad afroepen over zichzelf en- over anderen." „Ik bewonder je kennis van de kate- chismus," viel de zeer serieuze mij in de rede, „maar er staat ook geschreven, dat een vloek een dagelijkse zonde is als hij alleen maar gebruikt wordt als een ruwe uitdrukking." „Potdomme, da's waar," zei ik, schrik kend van mezelf. De serieuze kromp ineen, keek me diep in de ogen en sprak: „Keur jij die uitdrukkingen in de krant goed, ja of nee?" „Nee," concludeerde ik, ook diep kij kende. „Waarom drukken jullie ze dan?" „Dat doen w ij niet, dat doet de ruwe bonk in het verhaal, die moet bewijzen hoe ruw sommige uitdrukkingen zijn en hoe beschaafd het is er geen te gebrui ken. Het kwaad wordt hier zo afschu welijk geschilderd, dat niemand na het lezen meer bastaard-bombardementen in zijn mond zal nemen." „Gunst," besloot de zeer serieuze dee moedig, „daar heb ik niet aan gedacht. Dat ze zoiets dan niet méér doen!" MATRASSEN BIJVULLEN zelfde dag retour WASSENAAR JANSWEG t/o station - Telef, 14329 Advertentie AMSTERDAMSEVAART 20 TEL. U053 ZONDAG 15 JANUARI VolendamHVC BeverwijkVitesse GVOSucces ZW—ADO WE—Hollandia TYBBHBC Onze GezellenRodi NAS—NFC TeijlingenA SC VVSB—Lisse SJCRouwkoop Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, N.Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1, in bezoekende club 2, gelijk spel 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. Mevr. J. Hartevelt (27) 115 88 IJMUIDEN, 10 Jan. '50 Een stoom trawler IJm. 54 f 16.000; kustvisser Sch. 2 f 400; motorloggers Kw. 28 f 3290, Kw. 51 f 3960, Kw. 64 f 2720, Kw 84 f 4330, Kw. 166 1 1590, Kw. 78 f 4120, Kw. 125 f 3660, Kw. 169 f 4000, Kw. 24 f 2000, Kw. 108 f 1910, Kw. 104 f 3650, Kw. 210 f 1870, Kw. 53 f 1850, IJm. 74 f 3690, IJm. 52 f 1590, IJm. 228 f 850; een motorlogger IJm. 283 f 3660 (ha ring). De Haarlemse politie heeft in verze kerde bewaring gesteld de 59-jarige col porteur J. T„ die verdacht wordt van verduistering van een rijwiel. (Van onze correspondent) Tijdens een rede, welke de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, hedenmorgen op de herdenkingsverga dering der K.A.B. te Utrecht heeft ge houden, deelde hij mede, dat het H.M. behaagd heeft de heer A. C. de Bruyn, voorzitter der K.A.B., te benoemen tot Commandeur in* de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd ver leend als een bewijs van waardering zowel voor de arbeid van de heer De Bruyn persoonlijk, die heden vijf en twintig jaar het voorzitterschap be kleedt, als voor hét vele zegenrijke werk, dat de K.A.B. onder zijn leiding beeft' verricht. Minister Joekes deed zijn mededeling vergezeld gaan van woorden van op rechte dankbaarheid, welke hij mede namens de regering uitsprak. BEVERWIJK, 9 Januari. In de tweede ronde van het Hoogovenschaaktoumooi heeft Rossolimo gewonnen van zjjfi landgenoot Hugot na een strijd, die ruim negen uur duurde. Cortlever speelde remise tegen Henneberke; Soulanbeïeff (België) verloor van Van Scheltinga en Donner won van Van Seters (België). In de derde rondf heeft de jonge Ha genaar Donner een spel geleverd tegen Henneberke, dat verbazing wekte. Voor de eerste maal opgenomen in de ere- groep, slaagde hij er vrij spoedig in een duidelijke winstpositie in te nemen. De partij duurde slechts 30 zetten. Uit drie partijen heeft hij 2% punt, een score, waarop hij trots kan zijn. In deze ronde heeft vooral de strijd Rossolimo (Fr.)Soultanbcïeff (Belg.) de belangstelling getrokken. Uit een Caro-Cann-verdediging was een lave- ringsoorlog ontstaan, met een lange rochade aan beide kanten, die een lang durige geschiedenis beloofde. De spelers kwamen dan ook in tijdnood (ruim 10 zetten in twee minuten), en Rossolimo bleek de vindingrijkste. Bij het afbre ken, na de 40ste zet, had Soultanbeïeff een kansloos toreneindspel, dat hij zon der verder te spelen opgaf. De stand na de derde ronde is: 1, 2 en 3 dr. Euwe, Rossolimo, Donner 2l/2 p.; 4 Cortlever 2 pnt.; 5 en 6 Van Seters en Van Scheltinga 1 y2 pnt.; 7 Kramer 1 Het zangkoor „Laudate Dominum" van de St. Bavokerk alhier gaf Maandag avond onder leiding van de heer G. de Barbanson een concert in het R. K. Verenigingsgebouw, waarop niet alleen de verschillende gezangen van het Kerstfeest maar ook enige profane lie deren werden uitgevoerd. De uitvoering van de geestelijke liederen voor ge mengd koor (mannen en jongens) was over het algemeen zeer goed, evenals die van het jongenskoor alleen, waarbij vooral de mooie melodie van het Cata laanse Kerstlied Rondeau der herders", bewerkt door Jan Mul, indruk maakte. Alleen de profane werken, o.a. een. com positie van Willem Landré, bleken voor bet gevormde kwartet een te moeilijke opgave te zijn. De heer B. H. Stevens, bas, zong op verdienstelijke wijze en met mooi rond geluid enige soli, terwijl de avond besloten werd met een indruk wekkende uitvoering van „Stad van Da vid" van J. A. S. v. Schaik. Er was voor dit concert een grote be langstelling en het publiek toonde zich dankbaar voor het gebodene. Wellicht zou het aanbeveling verdienen, indien bij een volgend concert ook instrumen tale medewerking in het programma werd opgenomen; twintig zangnummers op één avond te horen is wél wat veel van het goede. pnt.; 8, 9 en 10 Henneberke, Hugot en Souitanbeïeff pnt. In reserve-tienkamp A heeft Van Oos- terwijck Bruyn de leidingmet 3 pnt. gevolgd door Van Vloten met 2y pnt. 2 pnt. en Kroone en Hansen (Den.) beiden In reserve-tienkamp B leidt Bos met 3 pnt. Gistermiddag zijn ook de achtkampen begonnen. A. HoeffelmanJonkman 01 GroosVisser 10; Van LaarenMeli- tus (Eng.) 01; Kelm (Eng.)Burgman 01; B. DietzSeventer y,y, dr. Van DorpVan der Steeg 10; mevr. van AalstNijkamp 10; OortWulms 1—0. Hedenmorgen heeft het gemeentebe stuur van Beverwijk de deelnemers van de ere-groep, de buitenlandse spelers het aantal is gestegen tot negen ir. Van Steenis van de Kon. Ned. Schaak bond en andere officials ten stadhuize ontvangen. AMSTERDAM 9 Jan. 1950 Op de aandelenmarkt was de stemming vandaag niet geanimeerd. Tegen het sluiten van de markt werd enige weerstand geboden en konden de koersen hier en daar enigszins herstellen. Kon. Olie verliet de markt met een koers verlies van ruim 3'/2 pet. op 290)4, nadat tevoren was gehandeld op 290. Philips ein digde op 227)4 5) na 226%. Cultuuraand. lagen merendeels eveneens zwakker in de markt, alleen de rubber- hoek vormde een gunstige uitzondering. De leidende soorten boekten koersverbete- ringen van ca. 3 pet. Suiker- en tabaks- aand. waren echter merendeels lager. (Niet-officiële Koersen Vorig Opening slot 10/1 3% Nederl. 1948 3-3% Nederland 1947 100% 98% gb 98y4 3 Ned. 62-64 bel. fac. 99% Inschr. Grtbk. '46 3 pCt. 97% Ned. Handel Mb cert 162% A.K.U. 181 %gb 17» Van Berkels Patent 116% 142gb Calvè-Delft cert Van Gelder 153 )4 gb Kon. Hoogovens cert 197 gl Unilever cert 236% 235 Ned. Kabel 282 Philips 227% 225 Kon. Petroleum 290% 2881/2 „Amsterdam" Rubber 152 152 Holl. Amerika Lijn 159 Kon. t*. Stoomb. Mb- 127% 127*4 Ned. Scheepv. Unie 151% 150 H.V.A. 163 162 Deli Mb- cert 1251 149 V4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 9/1 30% 32% 66% 18% 52% 57 y4 19% 13% 24% 374" 23 27% 7/1 30% 32% 11% 49 52% 57% 19% 13% 24% 37% 38% 36% 22%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2