MGR. PAOLO GIOBBE ZEVENTIG JAAR ERICDE NOORMAN: 1 1m, OOK IN DE MIJNINDUSTRIE 5 PCT. LOONSVERHOGING Dertig aapjes zoeken het hogerop I PRINS BERNHARD REGENT r irmr r Wij luisteren naar als Troonopvolger minderjarig is Geziene figuur in Corps Diplomatique Maatregelen ter verhoging van de productie onderwerp van bespreking REGELING VAN HET VOOGDIJSCHAP U1UJL' 1/U Kapitein ernstig gewond bij aanrijding Twee duizend stakers te Belawan DINSDAG 10 JANUARI 1950 PAGINA 3 Reeds vijftien jaar in Den Haag SlËÉiliÉ^ "VS Imtsw. w DE MINIMUMPRIJZEN VOOR SUIKER EN MARGARINE Demobilisatiecentrum thans te Amersfoort GERRIT v. d. VEEN-Prijs VOOR AAD DE HAAS EEN TON TEKORT IN DROSTAMBT ELTEN „Verenigd Verzet 1940-1945" Congres in Mei te Amsterdam De tjalk „Billy" te Surahaja aangekomen Zes duizend gulden in de Maas? Politie en brandweer zochten te vergeefs GROTE BRAND TE ZIERIKZEE Dr. Van Royen onder scheiden Weinig kans om „Berkel" te bergen Luchtdoelartillerie keert uit Indonesië terug Kies houdt twintig jaar Per vliegtuig iiaar Canada Reis naar Moskou met overstapje .y 'n TIP VAN BOOTZ C.N.V. tevreden STRATOCRUISERBIENST NEW-YORK-FRANKFORT Plechtigheid op Schiphol GOEBERENTREINEN BP ELKAAR GEREBEN GEDWARSBOOMDE Voet rem van vrachtauto weigerde (Van onze Haagse redacteur) „Mgr. P. G." vindt de katholieke journalist heel zakelijk afgekort telkens Weer terug in zijn aantekeningen van kerkelijke plechtigheden en nationale gebeurtenissen van bijzondere betekenis. Die -paar letters zijn vertrouwd genoeg hem te herinneren aan de aanwezigheid van de diplomaat, die niet op de Voorgrond treedt, maar van een nooit aflatende belangstelling voor wat er leeft Nederland blijk geeft: de Pauselijke Internuntius. Mgr. Paolo Giobbe verwisselde vyf- jaar geleden de nuntiatuur in Co- h"nbia voor die in Den Haag, waar hij ®aövankelijk aan het Bezuidenhout ^am te zetelen en hij heeft sedert dien met een werkelijk levende inte resse het wel en wee van de katholieke gemeenschap gevolgd. Ha de bevrijding behoorde hij tot de |erste diplomaten, die hun post in Den Haag weer innamen. Talloze malen heeft men nadien zijn naam weer in de krant kunnen lezen bij gebeurtenissen van be tekenis laat Mgr. Giobbe niet gauw verstek gaan. Niettemin laat de ver tegenwoordiger van de Heilige Stoel zich te weinig nadrukkelijk gelden dan dat m bredere kring behalve zijn verschijning ook zijn persoon lijkheid bekend zou zijn. Wie is hij, deze Romein, die als jong Priester al Officialis werd bij de Hei- uge Congregatie van de Propaganda Mgr. Paolo Giobbe in gesprek met Kar dinaal Spellman tijdens diens laatste be zoek aan Amsterdam. De Vakgroep Detailhandel in Krui denierswaren deelt mede, dat het tot de regering gerichte verzoek om minimum prijzen voor suiker en margarine niet beoogt de thans voor deze artikelen gel dende prijzen te verhogen. De slechte rentabiliteit der bedrijven in deze branche heeft de bedrijfsgeno- ten, zowel de zelfstandige winkeliers als de grootwinkelbedrijven en coöpe raties, genoopt overeen te komen ge- hoemde artikelen, behoudens wijziging her inkoopprijzen, niet te verkopen voor binder dan resp. 75 ct. per kg. en 34 ct. Per pakje van 2JS0 gram. Verkoop be- heden deze prijzen, welke slechts de daarop drukkende omzetbelasting .en de aan de distributie verbonden kosten hekken, zou indruisen tegen iedere ge ïnde bedrijfspolitiek. Hoewel voorstanders van een gezonde concurrentie, heeft de Vakgroep Detail handel in Kruidenierswaren reeds ge ruime tijd geleden de betrokken minis ters verzocht door middel van, in over leg met het bedrijfsleven vast te stellen, hiinimum-prijzen de branche in haar Scheel te beschermen tegen een destruc tieve concurrentie, welke economisch en sociaal bezien, zowel voor de onder nemers als voor de betrokken werkne mers, funeste gevolgen moet hebben. De beslissing der overheid op dit verzoek 15 men nog wachtende. Met ingang van 1 Januari 1950 wer- hen het Demobilisatie Centrum te Huis tor Heide en het medisch kamp te Woerden gecombineerd en verplaatst haar het kamp aan de Appelweg te Amersfoort, dat de naam „De Bos kamp" heeft gekregen. Aangezien de demobilisatiewerkzaam heden niet onderbroken kunnen wor- deze overplaatsing in een o^ehieden I?P° en t«dens het werk u0 jf "yerband daarmede ge schiedt geen officiële opening. Wel zul len de minister van Oorlog er enkele legerautonteiten dezer dagen een be zoek aan het Centrum brengen. (Eigen bericht) Naar wy vernemen is de Gerrit van her Veènprijs voor beeldende kunst toe gekend aan de Rotterdamse kunst schilder Aad de Haas. De Gerrit van der Veenprijs wordt hit jaar voor de eerste maal toege kend. Hij is ingesteld door de Stichting Kunstenaarsverzet en is bestemd voor jonge kunstenaars op het gebied van de literatuur en op dat van de beeldende kunst. Aad de Haas, vooral bekend door zijn Omstreden Kruiswegstaties en zijn Wandschilderingen in het kerkje te Wahlwiller, woont sinds geruime tijd in fulpen in Zuid-Limburg. t>r. A. Blaauwboer, landdrost te Elten, heeft de gewoonte op gezette tijden de ouhe Duitse gemeenteraad van Elten bijeen te roepen, aangevuld met enige Personen, die hij voor het Drostambt representatief acht. In zulk een vergade- 'lng heeft hij thans medegedeeld, dat he begroting 1949 een tekort van '100-000 aanwijst. Ingevolge het grens- forrectiebesluit wordt dit tekort door Rijk gedekt. Fide en later rector over het Pauselijk College ter vorming van aanstaande missionarissen? Wie hem van nabij kennen in Den Haag beschouwen deze priester, die een zeer bijzondere plaats inneemt in het heterogene gezelschap der buitenlandse diplomaten, als een zeer evenwichtige figuur, bij wie grote beslistheid gepaard gaat aan een beminnelijke bescheiden heid. Hij is tenslotte gevormd in de beste diplomatenschool ter wereld: Rome, zei ons een waarnemer, die geen reden had voor de vorm de loftrompet te steken en hij verhaalde ons van bezoeken ter Nuntiatuur, genoeglijk, maar tevens geestverrijkend. Mgr. Giobbe is geacht in katholieke kring, maar ook gezien onder zijn „col lega's", de leden van het Corps Diplo matique. Velen van de katholieken onder hen komen 's Zondags ter H. Mis in de kapel van „Huize Beekhage" op Zorg vliet, waar sedert 1938 de Nuntiatuur gevestigd is. En waarom thans een opsomming van al deze bijzonderheden? MgT. Giobbe had opdracht gegeven er maar liever het zwijgen toe te doen, doch wtf mogen niet onvermeld laten, dat de Pauselijke In ternuntius vandaag zyn zeventigste ver jaardag viert. Dit jaar brengt in April tevens de 25ste herdenking van zijn consecratie tot titulair-aartsbisschop van Ptolcmaïs in Thebaïde en tegelijk daarmee zijn 25-jarig jubileum als di plomaat. Wij nemen de eerste gelegenheid te baat om Mgr. Paolo Giobbe van harte geluk te wensen en de hoop uit te spreken, dat hij nog lang de Heilige Stoel in ons land zal mogen vertegen woordigen. Zaterdag werd naar ons thans wordt medegedeeld - in Krasnapolsky te Amsterdam de eerste landelijke werk conferentie gehouden van de onlangs opgrichte vereniging „Verenigd Verzet 19401945". De vergadering besloot te komen tot een breed opgezet demon stratief congres in de tweede helft van Mei 1950 te Amsterdam en aansluiting te zoeken bij de Federation Interna tionale des Anciens Prisonniers Politi- ques (F.I.A.P.P.). Zij koos voorts een Landelijke Raad van 28 personen, die tot aan het congres belast zal zijn met de voorbereiding daarvan. Tenslotte werd een drietal moties aan genomen over de heropleiding van het fascisme in West-Duitsland, over het vonnis tegen Aus der Fünten en over de komst van een permanente delegatie van buitenlandse militaire specialisten in ons land. Met de „Riouw" is te Surabaja de tjalk „Billy" aangekomen, die bestemd is voor de katholieke missie op Nieuw- Guinea. De vertegenwoordiger van de Apostolische Vicaris, pastoor K. Stalter, die met het schip zal gaan varen, is reeds direct aan het werk gegaan om de boot reisvaardig te maken. De 2000 mijl lange tocht naar Merauke op Nieuw- Guinea zal nl. op eigen kracht gemaakt worden. Vorige week Dinsdag werd in een café nabij de douanepost onder de ge meente Roosteren uit een kast een be drag van 6000.gestolen. De Rijks politie ter plaatse, die het onderzoek in handen had, hield dezer dagen een ver dachte aan en naar aanleiding van aan wijzingen, die men hierbij verkreeg, werd Maandag in Maastricht het onder zoek voortgezet. Men vermoedde n.l., dat een ijzeren geldkist, waarin het ge stolen geld geborgen was geweest, door de dader in Maastricht in de Maas was gegooid. De gemeentepolitie van Maas tricht assisteerde bij dit onderzoek en ook hulpmiddelen van de brandweer kwamen er bij te pas. Het dreggen is urenlang voortgezet, maar zonder re sultaat. Maandagmiddag brak brand uit in de opslagplaats van onderdelen van de fir ma Timmerman en Verbeek te Zierik- zee. De brand liet zich ernstig aanzien daar de bebouwing in deze omgeving zéér dicht is. Verschillende belendende percelen moesten uit voorzorg worden ontruimd; uit de machinewerkplaats der firma werden de aanwezige landbouw machines verwijderd. Gevaar voor uit breiding bestond vooral door de aan grenzende autogarage van de firma gebr. Jonge, waarvoor een benzinepomp staat De brandweer moest van de water leiding gebruik maken, daar er voor de slangen van de au'tobrandspuit geen water in de niet veraf gelegen Tijhaven aanwezig was, doordat de eb was inge treden. Dr. J. H. van Royen heeft gisteren in Ottawa uit handen van de gouverneur- generaal van Canada, de eretekenen ontvangen van het Cpmmandeurschap in de Orde van het Britse Imperjum. Hij ontving deze onderscheiding, om dat hij tijdens de Duitse bezetting eer. Britse- en geallieerde missie uit Ne derland heeft helpen ontsnappen. Er is weinig kans, dat de Berkel" zal kunnen worden geborgen, in elk geval niet vóór de lente. Duikers hebben n.l. geconstateerd, dat practisch de gehele kiel van het schip op de rotsen vast zit. Met de „Asturias", die Donderdag 12 Januari te Rotterdam wordt verwacht, repatrieert o.a. het eerste regiment luchtdoelartillerie. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft het beroep van P. C. Kiès, de voorma lige leider van de Troelstra Beweging, verworpen. De Bijzondere Raad Was, blijkens zijn arrest, van oordeel, dat Kiès door zijn geschriften en redevoeringen tijdens de bezetting openlijk propagan da heeft gemaakt voor de aansluiting van Nederland bij Duitsland. Deze aan sluiting heeft Kiès door „landverrader- lijke" middelen proberen te verwezen lijken. Hij behoudt de gevangenisstraf van twintig jaar, waartoe het Leeuwarder Bijzonder Gerechtshof hem destijds heeft veroordeeld. Met ingang van 31 Januari zal de K.L.M. met speciale machines naar Ca nada vliegen, rechtstreeks van Amster dam. In totaal zullen ongeveer 500 plaat sen in de vliegtuigen voor emigranten naar Canada ter beschikking komen. Stotm ovetGuna STUOtO S 56. „Wijn!" schreeuwde Tai luidruchtig. „Meer wijn voor de edele heren!" Hij rukte Eric een kroes uit de handen om deze snel aan de officier toe te reiken. En ook de soldaten, die nu gretig om hem heen kwamen staan, hadden niet over gebrek aan attentie te klagen. Heen en weer rennend tussen de met wijnzakken beladen ezel en de wachtpost moest Eric inwendig grinniken om de paradoxale toestand. Hier was hij, als slaaf vermomd, druk bezig de mannen te bedienendie hij als zijn doodsvijanden beschouwde. Nu hun roekeloos plan alle tekenen vertoonde te zullen slagen, werd Tai opge wondener dan ooit. Met luide stem animeerde hij de wachters om toch vooral nog een beker uit een andere wijnzak te proeven. „Ah, hooggeborene. Zulke wijn hebt ge nog nimmer geproefd!" En de Noorman, haastig de nieuwe wijn uit schenkend, bedacht sarcastisch dat dit inderdaad het geval was. Samen met Ming had hij genoeg papaveraftreksel door de wijn gemengd om een kudde wilde paarden te verdoven laat staan deze kleine groep soldaten. Gespannen keek hij toe hoe Tai onder een stortvloed van aanmoedigingen en snorkende beleefdheidsfrazen deze nieuwe drank uitdeelde. De uitwerking liet niet lang op zich wachten. Reeds een kwartier later boden de Zuidelijke poortwachters een aanblik, die geen enkele overeenkomst meer vertoonde met de krijgstucht of de spreekwoordelijke waardigheid van de Japanse soldaat. Slechts één, die sterkere benen scheen te hebben dan zijn makkers, stond nog over» eind en keek grijnzend toe. Maar ook hij wankelde. „Geeftacht!!" commandeerde Tai luid, kennelijk van plan om de proef op de som te nemen. En toen hem uit de slapjes opgeheven handen en de moeizame bewe gingen van zijry slachtoffers bleek dat het papaveraftreksel zijn uitwerking had, voegde hij er, plotseling roekeloos, aan toe: „In de houding! Wijs mij de plaats waar de keizer gevangen wordt gehouden!" De adem stokte Eric in de keel toen hij zijn filosofische vriend alles ze op één kaart hoorde zetten. Tai onderschatte zijn tegenstanders. Dit kon alleen maar moei- lijkheden veroorzaken. Hij kreeg practisch onmiddellijk gelijk, weliswaar mompelden da schildwachten op de grond iets, dat klonk ais: „b-blokhuis midden - den kam .pdoch degene die nog bij machte was op z'n benen te staan wankelde argwanend op Tai toe. „W-wat weet jij v-van de keizer riep hij moeilijk. ,Jï-niemand mag dat dat bekend zijn." Hij begon te schreeuwen. „I-ik vertrouw nie-niet!!! Hoe weet j-jij Tevergeefs beduidde Tai hem angstig dat hij stil moest zijn en stotterde een paar uitvluchtjes. De man scheen nu definitief overtuigd dat er onraad was, en zijn stem werd steeds luider. Nog enkele ogenblikken, dacht Eric, op hem toe springend, en hij zou het gehele kamp alarmeren (Van onze correspondent) De mynindustrieraad heeft gisteren besloten aan de gezamenlijke mjjnonder- nemingen in overweging te geven een verhoging van 5 pCt. van het in geld verdiende inkomen door te voeren voor alle werknemers van 23 jaar en ouder met een minimum van twee gulden per week voor de mannelijke werknemers. Deze loonsverhoging zal ingaan per 1 Januari 1950 en worden gegeven in de vorm van een toeslag. Op korte termijn zal door de adviescommissie voor arbeidszaken worden nagegaan hoe deze loonsverhoging benevens de Joekes- gulden en de productietoeslag in de loonverordeningen kunnen worden ver werkt, zonder dat dit invloed heeft op de totale loonsom. (Van onze verslaggever) n de vrachtgoederen- loods van de K.L.M. op Schiphol zaten Maandagavond dertig bib berende aapjes. Nee, ze bibberden niet van de kou. Het was meer, me nen wij, omdat zij tegen de reis opzagen, die hen stond te wachten: een reis naar Moskou, waar heen ze met het postvlieg tuig zouden vliegen. Nu kan dat laatste ook al. weer misverstanden wek ken, want de aapjes gin gen niet rechtstreeks naar Moskou. Met de K.L.M. vlogen ze naar Kopenha gen,. vandaar met de S.A. S. naar Praag en eenmaal achter het ijzeren gordijn zullen ze wel een Rus sisch vliegtuig vinden, dat hen verder vervoeren zal. Maar wat er niet al lemaal aan te pas gekomen is voor die aapjes voor hun grote vlucht konden starten! We hebben ze op Schip hol een afscheidsgroet gebracht en gesproken met hun verladers. „Er zijn heel wat brieven, te legrammen en telefoontjes met Moskou gewisseld, angstig bijeen en waren zo onder de indruk van alle vreemdsoortigheden rond hen heen, dat men, wanneer zulks van i apen - j;. „ooral- gezegd mag worden, zelfs Vurlelv!lo«rin kan- geen kind aan hen had. eer het vervoei j-,0 Een fotograaf, die hen wel nen en kruiken graag onder schot wilde veldln P3immers moesten krijgen, kon hen maar veiaen ïmmeis j niet verlokken hun neus precies geregeld worden. doQr de hun Ook het voedselvraag kooitjes te steken. Hij was maar met een probeerde het eerst met een spiegeltje. Geen re sultaat. Toen greep hij een krant. Hij duwde die tussen de tralies. Hij sprak enige bemoedigen de woorden. De aapjes re ageerden hierop beter drie opgelost. Zachte ap peltjes, gerst en mais zul len deel uitmaken van t menu, maar te drinken krijgen de aapjes niet. Zelfs geen druppel water. Dat geldt natuurlijk al leen maar voor de tijd, dat de kleine reizigers in de lucht zijn. Op de be gane grond is hun alles toegestaan. Voor de ze kerheid heeft men de steward nog een „ge bruiksaanwijzing" meege geven. Veel kans dat de aapjes lastig worden is er echter niet. Ze zaten gis teravond zo schuw en Voor de jeugdige bovengrondse werk nemers van 1823 jaar zal een- regeling worden jgetroffen welke voorziet in ?en geleidelijk opklimmende verhoging van de lonen. Het ligt in de bedoeling de jeugdige ondergrondse werknemers be neden 23 jaar' allen voor de 5 pCt. loons verhoging in aanmerking te laten komen in verband met de omstandigheid, dat voor ondergrondse werknemers slechts een indeling naar categorieën en niet naar leeftijden bestaat. Op deze wijze kan tevens ondergrondse arbeid attrac tiever worden gemaakt. Deze beide rege lingen zullen eveneens ingaan met te rugwerkende kracht tot 1 Januari 1950, maar behoeven nog de goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars. De regering is er mede accoord gegaan, dat de kosten van deze loonsverhoging in de kolenprijzen zullen worden doorberekend, het geen door de mijndirecties als voor waarde voor de doorvoering van de loonsverhoging was gesteld. De doorberekening zal echter niet of slechts in zeer geringe mate kunnen plaats hebben in de prijzen van stik stofmeststoffen en andere chemische producten, alsmede van gas en elec- triciteit. Ten aanzien van de exportartikelen is een doorberekening eveneens uitge sloten; daar heeft op de allereerste plaats de overweging de doorslag moeten geven, dat de buitenlandse afzet geen gevaar mag lopen. Door de toexenning van de loonsverhoging in andere be drijfstakken zullen bovendien de prijzen van vele materialen en hulpstoffen vroeg of laat een stijging te zien geven, welke stijgingen evenmin in de kolenprijzen mogen worden doorberekend. Daar dus slechts een gedeeltelijke doorbereking mogelijk is, zullen de financiële uitkom sten door deze maatregelen ongetwijfeld nadelig worden beïnvloed In onderling overleg en overeenkom stig de wens van de regering zullen maatregelen worden getroffen tot ver hoging van de productie, opdat de loons verhoging ook economisch verantwoord zal zijn. Naar de mening van de werk gevers kunnen deze maatregelen alleen bestaan in een zekere verlenging van de werktijd. dienen te worden, welke werktijdsver lenging als overwerk zou worden be taald. Hoewel deze maatregel geen enkel financieel voordeel met zich zou bren gen, daar de extra hoeveelheid kolen, op deze wijze verkregen, dure kolen zouden zijn, hebben de mijndirecties haar niettemin verantwoord gacht in verband met de dringende behoefte van ons land aan kolen. De bij het overleg in de mijnindustrieraad betrokken vak organisaties hebben deze verlenging van de werktijd als middel om tot een hogere productie te komen voor alsnog afge wezen. De mijnindustrieraad als geheel is er echter van overtuigd, dat ook afgezien van deze loonsverhoging verhoging van de productie noodzakelijk is door maatregelen, die van een ieder extra inspanning zullen eisen. Het overleg zal worden voortgezet, waarbij voorstellen van de vakorganisaties, welke eveneens een productieverhoging bedoelen, onder ogen zullen worden gezien. DINSDAG HILVERSUM I, 301 m. - KRO: 18.00 Klaas van Beeck, 18.20 sportpraatje, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 actua liteiten, 19.25 Dit is leven, 19.40 piano. 20.00 nieuws, 20.05 gewone man. 20.12 Musica Sacra, Missa Laudate Dominum van G. P. da Palestrina, 20.40 Katholiek Overleg, gesprek over de Kath. Pers door mr. J. Derks, H. Hermans. J- M. Lücker en mr. A. Mertens, leiding mr. Ch. Rutten. 21.05 Kamermuziekconcert, in Ridderzaal Muidersloot, 21.50 viool en orkest. 22.20 orgel, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 licht avondconcert. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18.00 uur ook 245 en 1875 m. - AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 Maria Zamora, 19.00 kleuters, 19.05 Murena en orkest, 19.15 koor, 19.40 Paris vous parle, 19.45 Hammond-orgel. 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 Bonte Dinsdagavond- trein, 21.30 Surinaamse volksmuziek, 21.45 buitenlands overzicht, 22.00 zang, 22.30 vioool en piano, 23.00 nieuws, 23.15 piano en orkest. WOENSDAG HILVERSUM I, 301 m. - NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 woord voor de dag, 7.30 8.30 zendersluiting, 8.30 nieuws. 8.40 Te Deum, 9.00 weerrapporten, 9.03 zieken, 9.30 morgenconcert, 10.30 Morgendienst. 11.00 Bach, 11.15 voordracht, 12.00 her halingen steravond, 12.30 mededelingen. 12.33 orgel, 13.00 nieuws, 13.15 psalmen Davids, 13.20 Vrij en blij, 13.45 piano, 14.20 zigeunerkwintet. 14.35 orgel, 15.00 jeugdconcert, 15.45 jeugd, 16.3017.30 zendersluiting, 17.30 Philadelphia orkest, 17.45 radiostrip. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10.00 uur ook 245 m. en na 17.30 uur ook 245 en 1875 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.13 lichte gram., 7.308.30 zendersluiting, 8.30 nieuws, 8.43 BBC-theater orkest, 8.50 huisvrouw, 9.00 weeroverzicht, 9.03 San Francisco symph. orkest. VPRO: 10.00 Kinderen en mensen, causerie, 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 kook- praatje, 10.35 vrouw. 11.00 nonstop gram., 12.00 Ramblers, 12.30 mededelingen, 12.33 platteland, 12.38 Hawaiians. 12.55 Kalen der, 13.00 nieuws, 13.15 trio Pia Beek, 13.40 Weense muziek, 14.00 gesproken portret, 14.15 jeugdconcert. 15.00 kinder koor, 15.20 jeugd. 15.30 vragen vrij, 16.00 jeugd, 16.3017.30 zendersluiting, 17.30 kwartet Jan Corduwener, 17.45 rege- ringsuitz. g Advertentie In overeenstemming met dit inzicht hebben zij een voorstel ingediend tot verlenging van de werktijd op twee Za terdagen in de maand. Op deze Zater- maar toen wij de loods dagen zon dan twee uren lang gewerkt verlieten zaten ze al weer in een hoekje, wachtend tot zü het hogerop kon den zoeken. Dat is dan vannacht gebeurd. Met hun vertrek is de geschie denis evenwel nog niet ten einde. „Diergaarde Blijdorp", hun pied-a-ter- re tot Maandag, krijgt voor hen in ruil enige die ren uit een Moskouse Ar- tis. Daar zullen een paar jonge beren bij zijn. En nu dus die beren weer de lucht inl Mijn vrouw huilde, dat 't geld al weer op was. 'k Betoogde, dat dat toch een strop was. Maar 't humeur werd gered Door 'n fles TIP uit 't buffet, Waarna ieder weer erg in zijn nop was. Inz. Mej. H. d. J., Den Haag, ontv. 1 fl. TIP Het C.N.V. deelt mede, dat de actie van de doorvoering van de 5pct. loons verhoging over het algemeen goede re sultaten heeft gehad. Indien werkgevers kennelijk onwil tonen, om tot overleg te komen, dan zal de vakbeweging ge noodzaakt zijn haar actie in scherpere vorm te voeren. De nijverheidsvereniging voor goud en zilversmeden heeft overeenkomstig het advies van de vakgroep de 5 pet. loonsverhoging met ingang van 1 Ja nuari toegekend. Bespreking over loons verhoging bij het huurautobedrijf, zijn nog gaande. De American Overseas Airlines gaat met ingang van Donderdag 12 Januari op de route Ne w-York-^-Amsterdam—- Frankfort vliegen, met Boeing-Stratocrui- sers Ter gelegenheid van de opening van deze dienst zal het vertrek van de eer ste Stratoeruiser van Amsterdam naar New-York, op Vrijdag 13 Januari, ge paard gaan met een kleine ceremonie in de intercontinentale vertrekhal op Schip hol. Hierbij zullen aanwezig zijn de bur gemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly en de Amirikaanse consul-generaal in Nederland, de heer F. A. van den Arend. Hedenmorgen omstreeks 6.15 uur zijn bij Klarenbeek tussen Apeldoorn en Zutphen twee goederentreinen met el kaar in aanrijding gekomen. Vier wagons ontspoorden, waardoor het baanvaak werd versperd. De weinige reizigers op dit traject worden via De venter naaren van Zutphen en Win terswijk en tussengelegen plaatsen ver voerd. Bq de Tweede Kamer zijn „ter fine van behandeling door de Verenigde Vergadering der Sta ten-Generaal" wetsontwerpen ingediend voor de be noeming van een Regent voor het geval van erfopvolging tijdens minder jarigheid van de Troonopvolger en voor regeling van de voogdij over de minderjarige Koning. De toelichting op deze ontwerpen zegt o.m.: Sinds 1848 schrijft de Grondwet voor, dat de wet be tref Bende do waar neming van het Koninkiyk gezag door een Regent gedurende de minderja righeid van de Koning nog by het leven van de regerende Vorst wordt ge maakt. De bedoeling van deze bepaling is, dat de Regent wordt benoemd zodra de omstandigheid zich voordoet, dat er een minderjarige Troonopvol ger is. Tengevolge van de jongste troonwisseling doet zich deze omstandig heid thans voor. Volgens, artikel 1 van het eerste ont werp van wet wordt tot Regent be noemd de gemaal van Hare Majesteit de Koningin, vader van de minderjarige vermoedelijke Troonopvolger. De regering vertrouwt, dat in de ge geven omstandigheden omtrent deze be noeming geen verschil van gevoelen zal bestaan, en dat, indien de Prins der Ne derlanden onverhoopt als Regent zou moeten optreden, het Nederlandse volk zijn Koninklijke Hoogheid ook als zo danig zal doen delen in de trouw en de gehechtheid, welke het steeds heeft be toond aan het Vorstelijk geslacht, waar mede hij door zijn huwelijk thans meer dan twaalf jaren is verbonden. Onnodig komt het voor in bijzon derheden in herinnering te brengen, dat de Prins herhaaldelijk heeft ge toond, hoe dierbaar hem het volk van Nederland, zijn taal en zijn ze den en gewoonten zijn geworden, en dat hij gedurende de oorlogsjaren en de tijd, die daarop volgde, de Neder landse Staat in menige functie ender niet zelden uiterst moeilijke en niet ongevaarlijke omstandigheden grote diensten heeft bewezen. Overigens ligt in zijn betrekking tot de Troon opvolger reeds een waarborg, dat de waardigheid van het Koningschap door hem gehandhaafd zal worden. Verder, acht de regering het aanbeve lenswaardig, ofschoon niet noodzakelijk, evenals bij de vroegere voorzienin gen in het Regentschap geschiedde, ook thans een voorzorg te treffen als wordt uitgedrukt in artikel 2 van net wets ontwerp. Het geringste al dan niet ge gronde verschil in opvatting omtrent hei ogenblik der inwerkingtreding van het door PATRICK PURCELL Vertaling JOHANNA PERENBOOM 20. Een ogenblik later sloegen onze sticks tegen elkaar naar de hoog opvliegende i en ?e^de deze boven tussen de goal- Pi1 ,°or- meer geluk dan wijsheid Maar dat was dan ook alles. De rest van de Mooneoinse voorhoede werd met evenveel succes in bedwang gehouden als ik en toen het fluitje voor de rust olies, had alleen McAuliffe nog twee doelpunten gemaakt, allebei uit vrije slagen. De voorhoede van Tullaroan had haar reputatie gehandhaafd en wij stonden zes of zeven doelpunten bij hen ten achter. Tijdens de rust ontbrak het niet aan raadgevingen van allerlei vrienden en supporters, maar tyij hadden iets meer dan raadgevingen nodig. De enige raad, die tenslotte waarde had, was het bevel van McAuliffe: „Blijf vóór je man en zorg dat je de bal krijgt." Aanvankelijk werd het er voor ons niet beter op, toen wij de wind achter kregen. Toch werden er geleidelijk-aan een drietal doelpunten gemaakt. Het ogenblik van onze glorie ging echter nog komeo. McAuliffe ging in de voorhoede en gooide, in een laatste poging om te win nen, alle voorzorg en voorzichtigheid overboord. Walsh, die een zware dobber had gehad, werd spil, aanvallend en ver dedigend tegelijk. Een paar dolle minu ten flakkerde onze hoop weer op. McAuliffe was hier, was daar, was overal, onvermoeibaar, stoutmoedig, on feilbaar, en vuurde 9ns nog eens voor het laatst tot een wilde krachtsinspan ning aan. En zo vermoeid en moedeloos en geslagen als wij waren, de traditionele laatste golf van geestdrift kwam. Tommy McAuliffe zelf maakte zich los uit een verward gedrang in het midden van het veld, rende in een boog om één speler heen, gooide de sliothar over het hoofd van een ander en gaf de neerkomende bal een mep. Niemand zag hem meer tot hij in de mazen van het net hing. Mijn mede-voorspelers hadden eens klaps hun matheid verloren en hun traagheid afgeschud, zoals ieniand op een warme dag een jas van zich afgooit. Zij vielen aan, weerden af en zaten als duivels achter iedere bal aan. Walsh speelde weer mét die vrolijke onbezorgd heid, die hem zo typeerde; iedere aanval van de Tullaroanérs doorkruiste hij, zo als een zeis door het opstaande koren maait. En daar liet hij het nog niet by. Hij overlaadde zich met roem door op voluit negentig yards afstand de bal in de hoek te plaatsen. En steeds weer ijpnieuw drong onze voorhoede- voorwaarts, totdat ik ten slotte in een wilde ren aan Doheny ont glipte en verrukt opsprong, toen ik de scheidsrechter naar de goalvlag zag rei ken. De overwinning lag voor het .grijpen. Plotseling was nu echter Moynihan, de captain van de Tullaroanérs, naar achte ren gegaan, tussen zijn onthutste verde diging. Zijn haviksgezicht strak gespan nen, zijn zijn ogen kalm, zijn hoofd zo koel als ijs, zag hü onze laatste, waan zinnige aanval onder het oog. Flitsend ging de bal omhoog, zijn lichaam maakte een snelle, wijkende draai, er kraakte even iets in zijn machtige polsgewricht en de bal kwam een enorm eind, wel tachtig yards, verder op het veld neer. De vermaarde voorhoede begon een levensgevaarlijke samenspelmanoeuvre in de richting van ons doel. In de verte fladderde een witte vlag in de hand van de scheidsrechter. Het laatste fluitje weerklonk. Onze kansen waren verke ken. De profetie van Pierry Walsh was in vervulling gegaan. VIERDE HOOFDSTUK „Ik ben vroeg weer thuis", had ik optimistisch tegen mijn moeder gezegd, toen ik die ochtend wegging. Maar of we nu verloren hadden of niet verlo ren, het was gemakkelijker gezegd dan gedaan om op die zachte Maartavond uit Kilkenny te ontsnappen. Er waren zoveel Mooncoiners, die ons de hand kwamen drukken en blijk kwamen geven van hun trouwe sym pathie; er waren zoveel Tullaroanérs, die graag eens goede dag kwamen zeg gen, nu de strijd voorbij was, en ons voor een volgende keer meer succes kwamen toewensen: er waren zoveel hurles-van-langs-het-lijntja, die al te begerig waren om ons te komen vertellen, hoe we hadden kunnen win nen en waarom we verloren hadden. In het gezelschap van al deze lieden was Kilkenny dien avond een allerge noeglijkste stad. De Mooncoiners hadden zich plotse ling met my verzoend om de een of andere reden, die zü zelf het beste ken den, terwijl de Tullaroanérs allemaal begerig waren om kennis te maken met dien hurler, dien de Suirkanters goed genoeg hadden gevonden om de trui van Mooncoin te dragen. Nadat ik zolang in de schaduw had geleefd stond ik nu in het volle licht. Na al mijn rustige ja ren bevond ik mij midden in het leven en zijn bewegen. En nadat McAuliffe me verteld had, dat er in zijn gehuurde auto nog wel plaats was, vervaagde mijn fantasieën over een vroegtijdig ver trek al spoedig. Het was een bijzondere dag in mijn leven en ik zou er ook een bijzondere dag van maken. Allereerst stuurde ik Donavan en zyn jongens naar huis, Donavan trots en sta tig achter het stuur van myn oude wa gen, de zoons met z'n beiden naast hem gepropt. Niet dat ik hem zyn deel In de pret misgunde, maar Donovan kon van ouds slecht van het porterbier af blijven en ik kende mijn moeder te goed om me te verbeelden, dat zij zich zou storen aan mijn herhaalde vermaningen om in onze afwezigheid geen extra werk te doen. Als zij tegen melktyd geen manvolk in de buurt vond, vreesde ik, dat ze er geen been in zou zien om op haar eentje onae twintig koeten te gaan melken, en dat wilde ik tot iedere prys voorkomen. Ik had er ook op gerekend dat ik mijn oom Malachy veilig by de Dona- vans had kunnen inladen en hem ge zond en nuchter naar huis had kunnen sturen, naar zijn achterdochtige ega. Maar ik kon niet tegen hem op; hy spotte mijn voorstel met een prachtige minachting van de baan. „Kijk eens hier, jongeman", donder de hij, ,„je moet nu geen air gaan aan nemen die niet by je jaren past. Je bent de bewaker van je oom niet. Aan die ik heb, heb ik mijn leven lang ge noeg. Naar huis gaan doe ik niet vóór mijn tijd gekomen is. Corcoran, mijn beste jongen, is voor vandaag uitge gaan en, potverhierenginter, hij zal de dag van vandaag ook uit blijven!" Met vertederde ogen keek hij naar de romi ge schuimrand boven aan zijn glas. Om woorden te vermijden liet ik hem maar zitten. Het is algemeen bekend, dat ik geen drinker ben. Een glaasje whiskey met Kerstmis om de feestdagen te vieren; een paar glazen, misschien, by een trouwparty of op een feestje; een fles stout in een café, terwyl ik met een vriend zit te praten, of een kalmerende pint ale in een rustig kroegje om de hitte van een dorstige dag weg te spoe len meer drank heb ik nooit ge bruikt of nodig gehad. Tommy McAulif fe was evenmin een drinkebroer, want sportslui moeten van die prikkelende dingen afblyven. (Wordt vervolgd) Regentschap kan de waardigheid van het hoge ambt schaden. Dit wordt door het bepaalde in artikel 2 ondervangen. (Art. 2 luidt: behoudens het geval van afwezigheid, voorzien in art. 46 der Grondwet, vangt de waarneming van het Koninklijke gezag door de Regent aan op hetzelfde ogenblik, dat de minder jarige Koning tot de Kroon komt.) Bij artikel 37 van de Grondwet wordt voor het geval van benoeming >mn een Regent de regeling der opvolging in het Regentschap facultatief gesteld. Of van deze bevoegdheid al dan niet gebruik behoort te worden gemaakt, wordt uiter aard bepaald door de omstandigheden, die op het ogenblik der voorziening in het Regentschap bestaan, namelijk hoofd zakelijk door de leeftijd van de benoem de Regent alsmede door de mate van mogelijkheid van benoeming van jonge ren in jaren. De noodzakelijkheid van regeling der opvolging in het Regent schap doet zich volgens de regering thans niet voor. Sinds 1848 bepaalt de Grondewt in het huidige artikel 33 aangaande de wet houdende regeling van de voogdy en benoeming van de voogd of voogden voor de duur van de minderjarigheid des konings, dat zij nog bij het leven van de regerende Vorst wordt geipaaxt Juist als voor de regeling van het Regent schap is het dus thans tijd voor uitvoe ring van het bedoelde Grondwettelyk voorschrift betreffende de voogdy over de minderjarige Koning. In overeenstemming met de bepa lingen van de Grondwet wordt, volgens het >ntwerp van wet, tot voogd over de minderjarige Koning benoemd Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Neder landen. Op het terrein van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" te Amster dam is Maandagmiddag een ernstig on geluk gebeurd. Tijdens de ontscheping van het troepenschip „Groote Beer" heeft n.l. een 19-jarige jongeb, die niet eens in het bezit was van een rijbewijs. een vrachtauto verhaald, waarbij hij een troep militairen moest passeren. Op het critieke moment weigerde de voetrem, zodat de auto op de militairen inreed en een kapitein van het leger, die juist gedebarkeerd was, tegen de grond werd geslingerd. De kapitein kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd en verkeert in levensgevaar. De wagen is in beslag genomen en de jongeman gearresteerd. Nu in Belawan de arbeiders van de grote scheepvaartmaatschappyen het werk hebben neergelegd, is de staking in het havenbedrijf algemeen. Zy omvat thans tweeduizend arbeiders. Geen enkel schip kan meer geladen of gelost worden. De arbeiders van de scheep vaartmaatschappijen staken uit solidari teit met de havenarbeiders van de expe. dietiebedrijven. Alleen het Deli-tank- bedrijf functioneert. Het lossen van rijst geschiedt thans door tachtig van buiten aangevoerde ar. beiders, onder bescherming van de T.NX

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3