„Illegale organisaties hebben een aaneengesloten blok gevormd" Z.EM. KARDINAAL DE JONG ROEMT ZEGENRIJK WERK VAN DE K.A.B. PAUSELIJKE GELUKWENS FAMILIESCHAAKFEEST IN BEVERWIJK In komende twee jaar telling van de volkeren der aarde GROTE HALL VAN RIJKSMUSEUM VOL TERUGGEKEERD KUNSTBEZIT Tot hoofd en hart Nederl. regering waarschuwt Het weer. Bevolking van Pasundun moet vrijelijk beslissen Consequenties van richtlijnen, die Episcopaat gaf in bezettingsjaren, aanvaard Indrukwekkende feest- vergadering in Utrecht MOEDER REDT KIND uit klauwen van arend Rum Hoge Commissaris in Nederland voor de jubilerende K.A.B. Na ruim 2 Va milliard mensen op de wereld Ontluisterd en gehavend staan rijen kasten in een wankel gelid Euwe had Paard-Gerrit-Vier moeten spelen in stede van Dame-Edaard-Acht Donner liep veelal te denken Gekneusd, gebarsten en gebroken porcelein in^j Toestand Mgr. Hopmans zeer verbeterd voor practijken in Tsjechoslowakije - WOENSDAG 11 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24663 WESTERLING'S BRIEF Ontwikkeling en groei MGR. GIOBBE ONDERSCHEIDEN Met Grootkruis van de Orde van Oranje-Nassau BUREAUX- SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run» Wnd. hoofdredacteur» W. Se verin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oef mllllmeter- hooate. Inaezonden meoedelinaen dubbef tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hooate. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents oer week. I 1-52 per maand, f 4-55 per kwartaeL Thans is de volledige tekst van de brief, die de voormalige kapitein van het K.N.I.L., Westerling, aan de regerin gen van de V.S.I. en de Pasundan heeft gezonden, bekend gemaakt. Hierin wordt gezegd, dat de R.A.P.I. en A.P.R.A. (strijdkrachten van Ratu Adil) niet kun nen inzien, waarom zelfstandige staten, die toch in een en hetzelfde federatieve verband thuishoren, onder ondergrondse druk ten bate van een nevenstaat tot liquidatie moeten worden gedwongen. Uit het oogpunt van rust en orde kan (Van onze verslaggever) „God alleen weet, hoeveel mensen de Katholieke Arbeidersbeweging geestelijk en materieel heeft geholpen," aldus sprak Z. Em. Joh. Kardinaad de Jong Dinsdag in zijn rede tijdens de indrukwekkende bijeenkomst, waarmede de K.A.B. het jubileum van haar vijf en twintig jaar geleden tot stand gekomen centralisatie vierde. „De trouw, welke de Beweging steeds jegens de Kerk heeft getoond, heeft mij vooral in de bezettingsjaren getroffen", zeide Z. Em.; „toen heeft zij de consequenties van de richtlijnen, die het Episcopaat in de strijd tegen het nationaal-socialisme heeft gegeven, op voorbeeldige wijze aanvaard." Dat het communisme in Nederland zo weinig volgelingen heeft, was volgens de Kardinaal mede te danken aan het zegenrijke werk, dat de K.A.B. voor de arbeiders heeft gedaan. zifter, waarin deze dank bracht aan het Hoogwaardig Episcopaat voor zijn belangstelling en voortdurende zorg voor de K.A.B. en waarin hij het devies der katholieke arbeiders: „Al les voor het Volk Het Volk voor Christus" in tegenwoordigheid van de hoge kerkelijke autoriteiten na 25 jaar wilde herhalen als de blijvende richt lijn voor de beweging, sprak dr. A. A. CUierook, directeur van het Instituut van Soc. Econ. Vorming, de herden kingsrede uit. De heer De Bruijn, op deze dag 25 jaar voorzitter, is in de K.A.B. steeds de bezielende figuur geweest, aldus ging Z. Em. verder, en het Episcopaat is hem grote dank verschuldigd voor de steun en de raad. welke hij steeds heeft ge schonken. Naast hem noemde Zijne Em. - Mgr. J. G. van Schalk, bondsadviseur der K.A.B., de grote geestelijke leider der katholieke arbeiders. De heer A. C. de Bruijn mocht in zijn openingsrede vele geestelijke en wereld lijke autoriteiten welkom heten. Onder hen bevonden zich, behalve Z. Em. Joh. Kard. de Jong, de Pauselijke Internun tius Mgr. Paolo Giobbe, de minister president dr. W. Drees, de ministers Joekes, Stikker, Van Maarseveen, v. d. Brink, Teulings en Wijers en de staats secretarissen mr. W. v. d. Grinten en mr. dr. A. van Rhijn. Voorts waren anawezig jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, burgemeester van Utrecht, vele leden der katholieke fracties der Eerste en Tweede Kamer en vertegen woordigers van het N.V.V., C.N.V. en buitenlandse zusterorganisaties. Na het openingswoord van de voor- Vandaag heeft een moeder haar kind uit de klauwen van een reusachtige adelaar gered, die in de tuin van haar woning, in een buitenwijk van Sydney (Australië), was neergestreken. Buren hoorden de vrouw roepen „red mi n baby" en snelden te hulp Zij za gen de vrouw worstelen met de arend, welks vleugels een spanwijdte hadden Van ongeveer drie meter. De vrouw slaagde er eindelijk in het kind uit de klauwen van het dier te bevrijden en haar huis in te komen. De adelaar, nog steeds bloeddorstig, sloeg met vleugels en klauwen tegen de deur, totdat de buren hem konden verjagen. Later werd de vogel door de politie gevangen: men wierp een deken over hem heen. De armen van de moeder waren ge* wond en moeder zowel als kind waren geheel overstuur. Een man uit de buurt verklaarde, dat de adelaar van hem was en dat deze uit de kooi van gaas was ontsnapt. Hij zei- de de arend reeds tien jaar als „huis dier" te bezitten. Op een tot middernacht durende ka binetsvergadering is thans definitief be sloten, dat Moh. Rum zal optreden als Hoge Commissaris in Nederland, zo ver neemt Aneta te Djakarta. Pringgodigdo en Mohammed Jahja Zijn benoemd tot secretaris-generaal en adjunct-secrcl aris-generaal van de Unie voor de zijde van de V. S. L Op uitnodiging van Pandit Nehru zai president Sukarno zich 24 Januari haar India begeven. In een vraaggesprek met de corres pondent van Aneta te Djocja heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Godsdienstzaken, Mohammed Ka- frawi, verklaard, dat bij de godsdienst- politiek geen voorkeur zal worden ge geven aan enige godsdienst. De gods dienstleer zal in geheel Indonesië be vorderd worden, hetgeen het fanatisme zal doen vermindAen. In dit verband zei de secretaris-generaal, dat het mi nisterie een weg zal zoeken voor de op lossing van het vraagstuk van de Darul Islam, dat immers niet door geweld of militaire actie kan worden opgelost. Hij deelde tenslotte mede, dat de verjaar dagen van de leden van de Koninklijke familie geen feestdagen in de V.S.I. zul len zijn. In grote lijnen schetste deze de ont wikkeling en groei der katholieke ar beidersbeweging. Als iedere menselijke beweging kende zij 't deinende rhythme van voor- en tegenspoed. Niettemin zijn enkele verschijnselen te onderkennen, die heel de geschiedenis der K.A.B. door hetzelfde bleven. Hiertoe rekent men het steeds blijkende inzicht in taak en doelstelling; het zuiver tegen elkaar af wegen van geestelijke en stoffelijke waarden; het belijden der katholieke beginselen en het steeds zich breder openstellen voor samenwerking met andere maatschappelijke groeperingen. Spr. bracht hulde aan de pioniers der beweging, aan Aalberse en Angenent als paladijnen voor de gildenbonden en aan Poels en Hermans, de strijders voor de standsorganisaties. Gememoreerd werd het voorzichtige en. zegenrijke beleid van het Episco paat. dat in 1916 een einde maakte aan de controverse, welke tussen vak- en standsorganisaties bestond. De levens sappen van het toen gepubliceerde communiqué zijn nog steeds niet op gedroogd. De fusie, die in 1925 tot stand kwam, werpt tot op heden haar rijke vruchten af. De centralisatie, welke de K.A.B. tot een hechte organisatie heeft gemaakt heeft echter nimmer tot een steriel isole ment geleid, Tegelijk met de consolide ring naar binnen, stelde men zich steeds breder open voor samenwerking met anderen. Na de betekenis van de Nieuwe Ge meenschap voor de katholieke arbeiders organisatie te hebben geschetst, waarin het streven naar een corporatieve maat schappij was belichaamd, dat door de pionier prof. Veraart in gezonde banen werd geleid, wijdde dr. Olierook het vol gende deel van zijn rede aan de meer recente geschiedenis van de K.A.B. De strijd om het door de Duitsers be dreigde voortbestaan en de verborgen activiteiten van de K.A.B. als „Bond Zonder Naam" na de opheffing achtte spr. ondanks de vele moeilijkheden, die zij meebrachten voor de huidige, krachtige positie van de organisatie van grote betekenis geweest. .De geschiedenis bergt een rijke erva ring in haar schpot. Voortbouwend op In aanwezigheid van talrijke autoritei ten werd gisteren in de gehoorzaal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht het 25-jarig bestaan gevierd van de Katho lieke Arbeiders Beweging. Van links naar rechts: de ministers v. d. Brink, Van Maarseveen, Stikker, de pauselijke internuntius mgr. Giobbe, kardinaal De Jong en de ministers Drees, Joekes en Wijers die ervaring kan de K.A.B. met vertrou wen de toekomst ingaan. De gezonde opzet en de ontwikkelingsgang van het verleden volgend, kan de K.A.B. het nieuwe aanknopen aan het oude. De nieuwe maatschappelijke opbouw, die in de P.B.O. gestalte zal aannemen, vergt van ons de bekroning van de pio niersarbeid, welke reeds in de vorige eeuw door Paus Leo XIII en in ons land door Schaepman en Ariëns is verricht. Nimmer dient echter vergeten, dat het in laatste instantie niet om een maat schappelijk systeem, doch om geestelijke waarden gaat. 'n Nieuwe structuur zon der nieuwe geest is een skelet zonder spieren. Deze geest aan te kweken zai de moeilijke, doch grootse taak van de standsorganisaties zijn, waarop Paus Pius XI in zijn encycliek „Divini Redemptoris" zulk een hartstochtelijk beroep deed als de instrumenten bij uitstek voor de her kerstening van hetmaatschappelijk leven. (Vervolg op pag. 3 eerste kolom) Z. H. de Paus heeft de K.A.B. telegrafisch Zijn gelukwensen doen toe komen met de resultaten, welke zij in trouwe aanhankelijkheid aan de sociale richtlijnen der H. Kerk heeft behaald zo is tijdens de bijeen komst in Utrecht medegedeeld. Aan alle daar aanwezigen schonk de H. Vader zijn Apostolische Zegen. Onder luid applaus heeft de vergadering daarop besloten Zijne Heilig heid in een telegram dank te betuigen en uiting te geven aan haar onwankelbare trouw. Ook aan H. M. de Koningin is een telegram gezonden ter vertolking van de gevoelens van trouw en aanhankelijkheid jegens haar en haar Huis. men zich niet verenigen met de ondemo cratische wijze, waarop getracht wordt de negara's, in het bijzonder Pasundan, te liquideren zonder dat de bevolking daarover vrijelijk heeft kunnen beslis sen. Door deze factoren zijn illegale Indo nesische strijdorganisaties ontstaan, die zich ten doel stellen het hoofd te bieden aan deze unitaristische c.q. despotische houding. Dit unitaristisch streven van de groep der Republik Indonesia heeft deze illegale organisaties tot een aan eengesloten blok samengedreven met een en dezelfde wil en bezield met het ernstig verlangen voor het enige en ware Merdeka zo nodig de zwaarste offers te brengen. Nadat omerkenning van de troepen als officiëlestrijdkrachten van Pasun dan is verzocht, waarover wij gisteren reeds meldden, vraagt Westerling zo spoedig mogelijk hierover een beslissing, „daar door de huidige onbevredigende gang van zaken het voor de leiding van de R.A.P.I. onmogelijk zal zijn haar strijdorganisaties voor onbepaalde tijd in bedwang te houden." Mocht omtrent de gevraagde eskenning spoedig geen be slissing door de regering van Pasundan zijn genomen, zo wijst de R.A.P.I. iedere verantwoordelijkheid betreffende de daaruit voortvloeiende gevolgen af. Maandag en Dinsdag verbleef Wester ling in Djakarta, waar hij een vraag gesprek toestond aan de correspondent te Djakarta van de Nederlandse katho lieke gewestelijke pers H. van Maurik. Hierin wees Westerling er op, dat hij niet optreedt als Nederlander of namens een groep Nederlanders. „Ik handel uitsluitend voor en namens een groot deel van het Indonesische volk, welks belangen ik wil behar tigen". Westerling sprak het bericht tegen, jjat er sprake is van een ulti matum; „aangezien uit mijn brief de gevolgtrekking kan worden gemaakt, dat ik het uiterste zal blijven doen om botsingen te voorkomen". De gewapende macht is grotendeels uit Indonesiërs samengesteld, doch ook enige Nederlanders staan actief aan de zijde van Westerling, aldus deelde hij mede. Zijn directe medewerkers, voor zover afkomstig van het K.N.I.L., zijn op normale wijze gedemobiliseerd. Of schoon eerst in November j.l. de eerste geruchten over de actie van Westerling gehoord werden, verklaarde hij, dat de R.A.P.I. reeds in Februari 1949 werd op gericht. Verwachting tot Donderdagavond: Veel bewolking met plaatselijk ne vel of mist, overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid- West en West. Aanhoudend zacht weer Zon 8.44—16.52, Maan 2.12—12.01. De familie Lamers, bestaande uit vader, moeder en twaalf kinderen, tussen de 16 jaar en 10 maanden, is te New York aan boord van de „Veendam" 'gegaan met Nederland als bestemming. Enige tijd geleden emigreerde de Lamersen naar Ontario, Canada. Mevrouw Lamers kon eechter niet in het nieuwe vaderland wennen, en zo zag de familie zich genoodzaakt weer met de boot naar Holland terug te keren. Gelukkig heeft de heer Lamers zijn boerderij in Nederland nog niet verkocht. Maar hij zal heel hard moeten werken om zijn verlies van ongeveer 12.500 gulden te boven te komen. De wereld heeft het nooit verder ge bracht dan een behoorlijke gissing wat betreft het aantal mensen dat op het oppervlak der aarde leeft. Daarom zal 1950 een bijzonder jaar zijn voor bevolkingsdeskundigen Het zal geen volledig antwoord bren gen op de vraag, hoeveel mensen op de aarde leven, en pok 1951 zal dat niet, maar tezamen 'genomen zullen deze beide jaren het beeld zeer verhelderen, want niet minder dan 36 landen zul len in de eerstkomende 24 maanden volkstellingen houden en men neemt aan, dat deze tellingen ongeveer 70 pet. van de bevolking der wereld zullen omvatten, die op het ogenblik wordt geschat op 2.350.000.000 zielen. De Ver. Staten zullen hun tellers dit jaar de straat op sturen. Andere lan- (Van onze verslaggever) Een van de beide hoofdingangen van het Rijksmuseum in Amsterdam ben ik ingegaan. Ik heb de portier gegroet en die heeft een deur voor me open gehouden. De chaos in de grote hall lijkt op die in een uitdragerswinkel, waar men hard met de ruimte heeft moeten woekeren, zodat men allerlei dingen op en naast en tegen elkaar gezet heeft zonder dat zij iets met elkaar te maken hebben. Dit moet een opslagplaats van bouwvallig geworden museumstukken zijn Men kan er achteloos aan voorbij lopen wanneer men gekomen is om de uit Duitsland teruggekeerde kunstschatten te zien- Een overzicht van wat er aan schamele resten overbleef van het geroofde antieke meubelbezit. (Van onze verslaggever) Als u dezer dagen door de straten van Beverwijk loopt en u behoort niet tot de bewoners van het dorp-stadjedan heeft u alle kans dat men u met bewondc- rend-nieuwsgierige blikken nakijkt Daar hoeft u dan niet van te schrikken want in dat geval ziet men u voor een gerenommeerde schaakspeler aan. Misschien wel voor een buitenlands schaakspelerImmers in het Statenhuis aan de V eiser- weg wordt het traditionele schaaktournooi gehouden. En dat brengt heel Bever wijk enkele weken onder de ban van Caïssa. De huisvaders zeggen er s avonds voor het slapen gaan tegen hun echtgenoten met plechtige beslistheid dat Euwe tóch Paard-Gerrit-Vier had moeten spelen m stede van Dame Eduard-Acht. Intussen, u zou er beslist verkeerd aan doen indien u achter dat Staten huis op het ogenblik een doodstille schaak-tempel zou vermoeden. Het gaat er gans huiselijk toe in die burcht vol samengeperst denkvermogen. Hele fami lies bedaagde, aan hun pijp zuigende papa's, onbekommerde meiskes met vlechten en zoontjes-met-alpino's wan delden gisteren langs de tafeltjes, waar aan paarsgewijze de meesters nun diepe gedachten tegen elkaar zaten uit te spe len; en telkens moest een heer-met-een functie driftig „sssst!" sissen om het ge gons van stemmen wat in te perken. Alleen de tien grootsten onder het schakende gezelschap zaten achter een rij in slaglinie geplaatste tafels, enigs zins beschermd tegen al te opdringerig meeleven. Zij trokken uiteraard de meest intensieve aandacht: het puik van de Nederlandse schakers en de buiten landers. Ja, Euwe was er ook. Hij zat te in stede van geeuwen netjes met twee handen voor zijn mond toen hij nét bezig was met de Belg Van Seters, een pret tige jongeling in parel-grijs vest, die met blank-onbewogen gezicht allerlei listigs zat te bedenken. En het jochie, dat het demonstratiebord bij moest houden, gluurde telkens als er een zet viel vertrouwelijk over de schouder van de oud-wereldkampioen, om op diens notatie-biljet te controleren of hij het wel goed deed. Trouwens, Euwe zag omgekeerd toe op de verrichtingen van zijn summiere „collega" en greep op een gegeven moment met lange armzwaai een houten koning-embleem van diens overmatig grote schaakbord, teneinde het ding op de juiste plaats te prikken. Maar naarmate de tijd ver streek, begon Neerlands gepersonifi eerde schaakroem toch wat intenser zijn aandacht aan eigen zaak te beste den. Misschien had hij te zeer gere kend op de welwillendheid van de „Benelux"-partner? De sensatie van het tonrnooi, een bleke, 22-jarige jongeling, luisterende naar de oud-departementale naam van Donner, zat verderop te denken tegen Claude Hugot, een duister jongmens met een intrigerend snorretje. Dat wil zeg gen, de Hollander liep veelal te den ken; demonstratief een weerbarstig kuifje met een vastberaden knik van het ietwat getourmenteerde hoofd achter- overwerpend. Donner won. Hij „vrat Hugot op" zeiden de kenners. En de Fransman met de zoet-vloeiende naam legde met een verongelijkt gezicht zijn koning op het bord. Trouwens „la douce France" moest het in deze ronde totaal afleggen tegen het „stoere" Nederland. Al had Rossolimo heel wat keren aan zijn ietwat gepro nonceerde neus getrokken voor hij open lijk zijn nederlaag tegen Van Scheltinga die, op de rug gezien, de suggestie oproept, dat de ex-premier dr. Beel tot de rij der schaakgroten is toegetreden beleed. Soultanbeief was een tegenvaller voor ons. Niet vanwege zijn schaken Daar konden wij niet over oordelen. Maar in niets beantwoordde het uiter lijk van de kleine, gezette Belg aan de exotische verwachting, die zijn ge compliceerde naam bij ons had opge wekt. Al was het tenminste iets dat de kleur van zijn peperkleurig snorre tje wonderlijk afstak tegen het zwart van zijn haren. Het beweeglijke man neke had de plechtige Cortlever, wiens pieuze gelaatsuitdrukking in alle stadia van het gevecht, immer onveranderlijk bleef, tot tegenstander. Wat deze ge ruisloze botsing van twee kennelijk uiteenlopende karakters tot resultaat heeft gehad, weten wij niet. Maar toen wij 's avonds terugkwa men in de zaal van de denkende be drijvigheid, zagen wij nog net dat dr Euwe zijn bord opnam met zorglijk gezicht (wij hadden hem in ons bin nenste nog zó Dame-Dirk-Drie aan geraden) en, een frisse Van Seters achter zich aan, door een zijdeur ver dween. Er moest gebridged worden, ziet U; Maar helaas. Deze trieste uitdragers winkel bevat inderdaad wat er aan kunstschatten uit Duitsland is terugge komen. Hele rijen kasten, ontluis terd en van hun glans ontdaan alle scheef gezakt sommige, enkele uit hun voegen gerukt, een paar deerlijk geha vend staan er in een wankel gelid. De glazenkasten en grote tafels staan volgepropt met porcelein; Delfts en Sak sisch en Chinees is er bij, met de spo ren van jarenlange zwerftochten en niet al te nauwkeurige behandeling. Ze zien er uit, alsof het stof er zich langzaam in vastgegraven heeft; ze zijn gekneusd hier en daar, sommige gebarsten en ge broken. Een rijtje staande klokken soest er tussen in als oude mannen die op niets staan te wachten; een enkele is haastig weer in elkaar gehangen, maar men heeft niet alle onderdelen meer terug kunnen vinden. Er is een rococo- tafeltje met een gebroken poot bij ver dwaald geraakt en een barok stoeltje, waarvan de zij gescheurd is. Er staat een kleine Rembrandt op, die enkele duizenden waard is. Op een tafel groept een verzamelingetje bronzen beelden bij een, achter een vitrine staat een Egyp tische vaas, voorzichtig in een cassette gevlijd, er is een verzameling tin, een rijtje tegels, snuisterijen, kasten, hele risten vazqn, een ruwhouten kist met wat oude wapens, oud roest voor de vuilnisbelt lijkt het, maar de eigenaar heeft er tranen van ontroering bij staan huilen. Die tranen zeggen meer over de waarde van wat hier bijeen staat dan het objectieve oordeel van welke des kundige ook, want het is niet, wat de handelaar er voor geeft, maar wat de eigenaar er in waardeert. Wat is de waarde van die houten engelen, dié met naar elkaar gekeerde kopjes se reen tegen de kijker lachen alsof zij niet van hout zijn, maar ergens in een kinderdroom boven deze trieste ver zameling uit leven. Tegen wie hebben Verwaandheid is nauw verwant aan domheid. zij gelachen, voor zij hun zwerftoent naar Duitsland en weer terug begon nen en wat heeft die lach voor de eigenaar betekend? Wie is er gehecht geweest aan al de ontluisterde din gen, die hier bijeen staan, zielloos om dat zij losgerukt zijn uit de genegen heid, die hen gekoesterd heeft en ge maakt tot werkelijk waardevol bezit, hoe gering hun werkelijke kunstwaar de misschien ook is. Een maand lang staan ze hier bijeen, tweeduizend meubelen en vijftienhon derd kunstvoorwerpen, te wachten op hun vroegere eigenaars. Later zullen nog 2700 schilderijen, 600 tekeningen en 500 tapijten te zien zijn voor hen, die deze dingen aan de Duitsers moesten af staan en nog niet terugkregen. Op aan vraag kunnen zij van de stichting Ne derlands Kunstbezit een uitnodiging ont vangen om toegelaten te worden. Als zij iets herkennen, zullen zij nog moeten bewijzen, dat zü de eigenaars zijn een voor hen soms moeilijke procedure, maai in de gegeven omstandigheden de snel ste. Wat geen eigenaar vindt komt ter beschikking van musea. Resten van een meedogenloze oorlog. den, waar in 1950 volkstellingen wor den gehouden, zijn: Bolivia, Brazilië, Costa Rica, Tsjechoslowakije, Dene marken, de Dominicaanse Republiek, Equador, El Salvador, Finland, West- Duitsland, Griekenland, Guatemala, Honduras, IJsland, Japan, Mexico, Noorwegen, Peru, Polen, Spanje, Zwe den, Zwitserland, Turkije en Venezue la. In 1951 zullen volkstellingen wor den gehouden in Birma, Canada, Cey lon, China, Haïti, Italië, Liechtenstein, Nieuw Zeeland, de Unie van Zuid- Afrika en Groot-Brittannië. Volgens functionarissen van de UNO kunnen deze lijsten niet geacht worden definitief te zijn. Het kan zijn, dat voorgenomen volkstellingen in sommi ge landen niet doorgaan en dat andere landen nog geen mededeling hebben gedaan van hun voornemen een volks telling te houden De UNO heeft een actieve rol op zich genomen ten aanzien van de voorberei ding van de volkstellingen. Zij hoopt regelen ingang te doen vinden, waarvan de opvolging de resultaten der volks tellingen vergelijkbaarder zal maken. Er zijn nog uitgestrekte delen der wereld, waar nooit een volkstelling is gehouden, en de a.utoriteitew van de UNO zijn van mening, dat het nog ja ren kan duren voor men precies zal weten hoeveel mensen op de wereld wonen, maar zij zijn tevens van oor deel, dat elke volkstelling een belang rijke bijdrage is'tot de kennis van de wereld omtrent zichzelf. Z. H. Exc. Mgr. P. J. Hopmans heeft een zeer rustige nacht gehad. Zijn ge zondheidstoestand is zeer verbeterd en naar omstandigheden zelfs heel goed te noemen. Hij kan thans weer enkele ogenblikken het bed verlaten, maar blijft uiteraard onder de goede zorgen van de zusters van het R.K. Gasthuis, waar hij reeds vier jaar vertoeft. De minister van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de vertegenwoordiger van de Heilige Stoel aan het Nederlandse Hof, Mgr. Paolo Giobbe, ter gelegenheid van diens zeventigste verjaardag. Minister Stikker deelde mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd bij deze gelegenheid aan Mgr. Giobbe het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De versierselen van deze onderscheiding werden door minis ter Stikker tijdens het bezoek aan Mgr. Giobbe overhandigd. Naar aanleiding van het feit, dat 13 December 1949 te Praag is gearresteerd de heer 3. A. Louwers, vertegenwoor diger van de N.V. Algemeene Kunst zijde Unie, aldaar, maakt de Nederland se regering het volgende bekend: Het Hr. Ms. gezantschap te Praag heeft onmiddellijk na deze arrestatie herhaal de en dringende demarches bij de Tsjechoslowaakse regering gedaan om mededeling te ontvangen op welke gronden de heer Louwers van zijn vrij heid beroofd en waar hij gevangen ge houden wordt, alsmede om toestemming te verkrijgen met de heer Louwers in contact te treden. Deze inlichtingen zijn tot nu toe niet verstrekt, terwijl het verzoek evenmin werd ingewilligd. De Nederlandse regering betreurt ten zeerste, dat zij heeft moeten vaststellen, dat ten deze de Tsjechoslowaakse rege ring de in het verkeer tussen beschaaf de volkeren gebruikelijke vormen niet in acht neemt. Aangezien derhalve de Nederlandse regering belet wordt aan in Tsjecho slowakije verblijvende Nederlanders de normale diplomatieke en consulaire bij stand te verlenen, wordt aan de Neder landers, die voornemens zijn zich naar Tsjechoslowakije te begeven, de ern stige raad te geven, met het vorenstaan de rekening te houden De Nederlandse regering heeft de Tsjechoslowaakse gezant te 's-Graven- hage van haar standpunt ten deze in kennis gesteld. De Chinesche communistische regering heeft het Britse ministerie van Buitenland se Zaken Dinsdagavond meegedeeld, dat zij bereid is diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië aan te knopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1