Communisten bezetten kust strook op Hainan IBB MINISTERSCONFERENTIE DER UNIE IN MAART MOGELIJK Het recht van de sterkste Taft pleit voor steun aan Formosa Koningin naar Oostenrijk De moeilijkheden in IJmuiden Amerika zou boycot van Spanje willen opheffen Begrafenis gedode arbeiders Wetsontwerp tot ontbinding van de deelstaten '"LiS Ernstige botsing tussen tankauto en tram te Amsterdam Tot hoofd en hart Met de drie oudste Prinsesjes Voorstellen van reders verworpen Erkenning van rood China Engeland houdt zich aan resolutie der V.N. FELLE UITSLAANDE BRAND TE ROTTERDAM Stoet van rode vlaggen J Samenwerking in buitenlandse politiek DE DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGING Het weer. Spanning op West-Java SPOORWEGTARIEVEN HOGER Onverwachte ontmoeting Trambestuurder en vier passagiers gewond DONDERDAG 12 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24664 Nedarland zal er toe moeten overgaan llil JÉ* Oud pand bij „Witte Huis" praai der vlammen De staking sulletjes in Italië DE VERSTANDHOUDING NEDERLAND—INDONESIË OOST-JAVA EN PASUNDAN Met ingang van 1 Februari O BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na &30 uur 's avonds 21544 Directeur 3. I. W. Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Ruffc Wnd. hoofdredacteur) W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te welqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1i2 per maand, f 4.55 per kwartaal. B.epaald verrassend was het inci dent, dat zich Dinsdag in de Vei ligheidsraad heeft voorgedaan, zeker niet. Het ware opzienbarend geweest, wanneer er niets zou zijn ge schied. Dit doet echter weinig af aan de zorgwekkendheid der achtergron den en perspectieven, welke met deze gang van zaken samenhangen, en uit dien hoofde een nadere overdenking rijkelijk waard zijn. Allereerst het incident. De Russi sche afgevaardigde, Jacob Malik, heeft in de Veiligheidsraad, waarin de Chinese gedelegeerde dr. Tsjang fun geerde als voorzitter, een resolutie in gediend, waarin verklaard werd, dat de Sovjet-delegatie niet wilde deel nemen aan de besprekingen van de Raad, zolang er geen maatregelen zou den worden genomen om „de verte genwoordiger van de Kwomintang" te verwijderen. Toen de Raad op voor stel van dr. Tsjang besloot, die reso lutie aan te houden tot de volgende vergadering. Verliet de Russische ge delegeerde demonstratief de vergade ring, daarmede het voorbeeld volgend van Gromyko, die in 1946 meende een discussie aangaande Perzië nader tot een oplossing te kunnen brengen door met opgehevenen hoofde de vergader zaal te verlaten. Joegoslavië steunde het standpunt der Sovjet-Unie, zich in dezen blijkbaar meer richtend naar hetgeen beiden verbindt dan naar dat wat scheidt. De situatie in de Veiligheidsraad is overigens een hoogst merkwaardige geworden. Zoals men weet, behoort China tot de permanent vertegenwoor digde grote mogendheden, wier ver antwoordelijkheid voor het bewaren van de wereldvrede groter wordt ge acht dan van enig ander land. Het China van indertijd is echter inmid dels een ander China geworden. Het werd van nationalistisch communis tisch, zulks tengevolge van de ver overing van vrijwel het gehele Chi nese vasteland door de'troepen van Mao Tse Tung. En deze nieuwe feite lijke toestand is thans op weg de er kenning de jure te verkrijgen van menige Europese en Aziatische staat, waardoor aan het communistische China de mogelijkheid wordt geopend om als volwaardige staat aan het in ternationaal rechtsverkeer deel te ne men. India opende de rij der erken nende mogendheden; Engeland volgde onlangs. Hoe scherp Engelands geste veroordeeld werd in Amerikaanse kringen en hoe passioneel gelaakt door mevrouw Tsjang Kai Tsjek heeft men onlangs kunnen lezen. Een wel bij zondere ironie spreekt uit de coïnci dentie, dat ditzelfde Engeland thans te Colombo (Ceylon) .op plannen zint om de communistische vloedgolf in Azie te stuiten. Amerika voelt ener zijds weinig voor een erkenning van Mao Tse Tung's regering, doch heeft anderzijds vrijwel iedere effectieve hulp aan de nationalisten, die hun laatste bolwerk, Formosa, willen be houden, stop gezet. Om echter terug te komen op de Veiligheidsraad: De verwikke lingen aldaar, waarvan wij eer gisteren een eerste heftig symptoom hebben gezien, zullen geen einde ne men zolang Amerika voet bij stuk houdt. Erkent het Mao Tse Tung's regering niet, dan zal het de huidige legale vertegenwoordiger van China representatief moeten blijven achten (voor een overigens in feite niet meer bestaande staat). Rusland en vele andere leden van de Veiligheidsraad zullen zich echter daartegen verzetten en hunnerzijds eisen, dat een gede legeerde van rood-China wordt toe gelaten. Spreekt Amerika daartegen zijn veto uit, dan zal de activiteit van de Veiligheidsraad worden lamge legd. Men zou ook fiog kunnen wij zen op de mogelijkheid van een veto van de zijde van de huidige legale Chinese delegatie, waarvan de rechts kracht stellig onmiddellijk zal wor den betwist. Doch alle speculaties omtrent deze en dergelijke mogelijk heden zijn volkomen onvruchtbaar, zolang zeker is, dat, hoe men het ook keert of wendt, de impasse geen ein de zal nemen zolang het rode China het nationalistische niet uit zijn zetel in de Veiligheidsraad zal hebben ver dreven. En zal dan alles in orde zijn? Van zekere practische zijde gezien wel. Maar afgezien van het nadeel, dat het communistische element dan ster ker vertegenwoordigd zal zijn in het belangrijkste orgaan der UNO, volgt uit deze gang van zaken iets van on- 6lni i i vfo1 meer gewicht, dat wij nadrukkelijk willen signaleren. Wat daarna immers legaal of rechtens zal heten, of hoe men het ook noemen wil. zal enkel en alleen een product zijn van de loop der feitelijke om standigheden, dat wil zeggen resul taat zijn van machtsverschuivingen, die zelf op geen enkele rechtsgrond rusten. Heel kort zou men het als volgt kunnen formuleren: Alweer zal het recht blijken te berusten op de macht. Nog korter: Wederom zal er in het geheel geen recht zijn. Een oude waarheid misschien in de internationale verhoudingen, maar daarom niet minder triest en zorg wekkend. Is er dan geen enkele mo gelijkheid zich te bevrijden uit deze omgekeerde constructie van op macht berustend (auasi-)recht? Practisch voorlopig stellig niet; theoretisch na tuurlijk wel, indien men tenminste wil zien naar de in hun tijdelijkheid eeuwige normen: die der natuurlijke zedenwet. Misschien vinden wij bin nenkort de gelegenheid daarop in een afzonderlijke beschouwing terug te komen. De slag om het eiland Hainan, dat nog in handen is van de Chinese na tionalisten, is begonnen met enige suc cessen van sterke communistische gue- rilla-strijdkrachten óp dat eiland, zo werd gisteren in nationalistische berich ten toegegeven. Volgens een der be richten hebben de communisten een kuststrook van 50 km. lengte aan de Westelijke kant van het eiland in han den, doch hier werd aan toegevoegd dat nationalistische kanonneerboten nauw lettend toezicht op dit gebied houden. Intussen wordt gemeld, dat nationa listische vliegtuigen een zware aanval hebben uitgevoerd op Kanton, verzamel punt voor de rode amphibie-aanval op Hainan. Ook zou een bombardement op de haven van Sjanghai zijn uitgevoerd. De Amerikaanse senator Robert Taft heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken er gisteren van beschuldigd, dat het de wensen van het Congress ten aanzien van China en Formosa negeert. Taft herhaalde in een felle rede in de Senaat zijn pleidooi tot hulpver lening aan Formosa. Hy liet zich ge ringschattend uit over het argument, dat hulpverlening aan Formosa tot oórlog met Rusland zou leiden. Taft ontkende, dat hij ooit had voor gesteld, Formosa te bezetten of er troe pen heen te zenden. „Onze vloot heeft dichtbij het eiland bases en onze schepen varen tussen For mosa en China," zei hij. „Formosa ligt 150 km. van het vasteland, en als onze vloot de communisten duidelijk maakt, Indien de omstandigheden zulks toe laten, hoopt de Koningin haar vacantie dit jaar tijdens het Wintersportseizoen in de Oostenrijkse Alpen door te brengen. De drie oudste Prinsesjes zullen haar moeder vergezellen. Het buitenlands verbljjf zal enige weken duren. Me vrouw Pennink zal in de ochtenduren toezicht houden op het schoolwerk dat de Prinsesjes meekrijgen. Het vertrek is in de tweede helft van Februari voorzien. De Koningin en haar kinderen zullen zich per trein naar St. Anton begeven, vanwaar H.M. het vorige jaar tengevolge van de politieke omstandigheden na 'n zo kortstondig verblijf naar Nederland werd teruggeroepen. Prinses Marijke zal gedurende de afwezigheid van de Ko ningin bij haar Grootmoeder op het paleis Het Loo logeren. Gisteravond heeft de Centrale Raad van Transportarbeiders in het „Witte Huis" te IJmuiden de voorstellen van de reders ten aanzien van een C. A. O. voor de vislossers aan de leden voorge legd. Deze voorstellen behelsden een totaal gewijzigd lossysteem, waarbij het loon niet langer per besomming maar per kist berekend wordt, de mogelijk heid van uitlening bij geen werk aan het G. A. B. en andere bedrijven en wijziging van de zood vis in geld. De vergadering kon zich met deze voorstellen niet verenigen en heeft ze dan ook van de hand gewezen. Er zal nu een tegenvoorstel worden gedaan, waarin de arbeiders zich bereid ver klaren het oude contract, dat door dc reders was opgezegd, te verlengen. Al leen willen zij daarbij de vacantie ver lengd zien van 912 dagen en de 2 pet. vacantietoeslag moet verplicht worden gesteld. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, zullen nog deze week verdere onderhandelingen worden gevoerd voor de reserve-visknechts. Voprts vernemen wij, dat de reders aanvankelijk geweigerd hadden deze week de vislossers hun garantielonen uit te. betalen. Door het geringe aantal schepen dat in de vaart is, is het fonds uitgeput en de weinige varende loggers en kotters voelen er weinig voor het gelag te betalen voor de stakende trawl- reders. Interventie van de. Stichting van de Arbeid heeft nu echter tot gevolg gehad, dat de reders deze week in ieder geval nog wèl de garantielonen zullen uitbetalen. dat er geen troepenschepen doorgelaten zullen worden, kan er geen invasie vap Formosa plaats vinden," aldus Taft. „Ik twijfel er niet in het minst aan, of de nationalistische regering had en kele jaren geleden het communisme in China tot staan kunnen brengen, indien het slechts de juiste hulp had gekregen. Het departement van Buitenlandse Za ken heeft zich echter laten leiden door een linkse groep, die zich klaarblijkelijk van Tsjang Kai Sjek wilde ontdoen en om dit doel te bereiken bereid was China aan de communisten uit te leve ren." De Nederlandse ambassadeur in China, de heer F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, die vermoedelijk over enkele maanden de diplomatieke dienst met pensi oen zal verlaten, vertoeft op het ogenblik in ons land. In een onder houd met het A.N.P. heeft hij ver klaard, daf Nederland te zijner tijd zal overgaan tot erkenning van het nieuwe regime van China. Neder land zal vooraf echter nauw over leg moeten plegen met de Indonesi sche Unie-partner. Hij was van mening, dat men de hui dige toestand in China en de toekomstige mogelijkheden zo realistisch mogelijk moet bekijken. „In China hebben wij grote economische belangen, vooral op scheepvaartgebied welke wij daar sinds onheuglijke tijden hebben gehad. In de toekomst zullen wellicht deze belangen meer op Indonesië gericht zijn en ook de uitwisseling van goederen zal meer een Indonesisch belang worden. Nu is de realiteit, dat de communisten in korte tijd de controle over het grootste ge deelte van het land gekregen hebben". Baron van Aerssen deelde tenslotte mede, dat de Nederlandse regering hem heeft teruggeroepen omdat zij van mening was, dat het verder aanblij ven onder een niet erkend bewind een vreemdsoortige figuur zou schep pen; voorts was overleg nodig om trent de ontwikkeling in China: De nieuwe brug over de Rijn bijArnhem nadert zijn voltooiing. Men is reeds druk bezig met het wegdek. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse minis'terie van Buiten landse Zaken zijn de Ver. Staten bereid zich aan te sluiten bij een stap in de Ver. Naties om een einde te maken aan de diplomatieke boycot van Franco- Spanje. De Ver. Staten zouden voorts opnieuw een ambassadeur naar Madrid willden sturen. Volgens deze zegslieden heeft president Truman een verande ring in de Amerikaanse politiek goed gekeurd mits de UNO-assemblée dit ook doet. Sedert de afgelopen drie jaar waren de Ver. Staten in Spanje slechts door een zaakgelastigde vertegenwoordigd Dit is in overeenstemming met de UNO- resoiutie van 12 December 1946 tot te rugroeping van de gezanten der UNO- leden „totdat een nieuwe aanvaardbare regering in Spanje is gevormd". Amerikaanse officiële personm zei den gisteren, dat Dean Acheson heeft Bij zijn terugkomst uit een Siberisch krijgsgevangenenkamp werd de 26-jarige Takanobu Kumazawa te Osaka begroet door zijn vader Hiromichi Kumazawa, die zichzelf tot Japans kroonpretendent heeft benoemd. Het was een grote schok voor de vader, toen zijn zoon hem vertelde dat hij tot de Japans communistische partij wilde toetreden. Takanobu was tijdens zijn krijgsgevangenschap in de communis tische leer onderwezen. Rotterdam werd Woensdagavond opgeschrikt door een felle uitslaande brand, die enige tyd lang een fantas tische aanblik opleverde, omdat de beurtelings groene en rode licht reclame boven op het dak van wat eens Nederlands hoogste gebouw was, het „Witte Huis", de gloed bij regelmatige tussenpozen bescheen. Omstreeks kwart over zes moet de brand ontstaan zijn en omdat het hier een zonderling in elkaar gebouwd com plex betrof, dat wonder boven wonder de ramp van Mei 1940 overleefde, werd onmiddellijk groot alarm gemaakt. De brand bleek uitgebroken te zijn in een der oudste havenpanden, die Rotterdam nog bezit, aan de ene kant uitkomend op de Wijnhaven no. 19, aan de andere zijde in de Wijnstraat. Op de derde etage van de linker helft van het vier verdiepingen hoge dubbele gebouw, dat nog uit de 17e eeuw stamt, toen nog niet op heipalen maar op huiden werd ge fundeerd, was in de erwtenschonerij van Het communistische China heeft op het Noorse aanbod om het nieuwe regiem te erkennen geantwoord, dat het diplomatieke betrekkingen met Noorwegen zal aankno pen, indien Noorwegen zijn betrekkingen met „de resterende Kwomintang reaction- nairen" zal hebben verbroken, aldus een bericht van het nieuwsbureau Nieuw Chi na, dat in Londen is ontvangen. Gisteren zijn te. Modena de zes Ita liaanse arbeiders ten grave gedragen, die om het 'even zijn gekomen tijdens dc ongeregeldheden van Maandag. De begrafenis werd bijgewoond door 40.000 mensen uit alle delen van Italië. Onder hen bevonden zich 170 commu nistische en communistisch gezinde se natoren en er werden ongeveer 1100 rode vlaggen in de stoet meegevoerd. De kisten waren versierd met de rood- wit-groene Italiaanse vlag en zij wer den gedragen door arbeiders in blauwe overalls. In een grafrede stelde, dë Ita liaanse communistenleider Togliatti de premier De Gasperi rechtstreeks ver antwoordelijk voor de dood van de zes arbeiders. In Rome was het zeer onrustig. De. communisten organiseerden een staking van vier uur en een protestdemonstra tie op het Piazza del Populo, waaraan ongeveer 50.000 mensen deelnamen. Tij dens een treffen met de politie werden tien demonstranten licht gewond. Het kabinet heeft zich inmiddels in zijn geheel achter de minister van Bin nenlandse Zaken, Mario Scelba, ge schaard, die rapporteerde dat de wan ordelijkheden in Modena door de com munisten waren voorbereid. Scelba zei, dat de politie in de omgeving van de plaats, waar de ivanordelijkheden zich hadden afgespeeld, vier bommen en honderden breekijzers en stokken had gevonden. Een maand tevoren waren er 84 kisten wapens in beslag genomen ten huize van twee communisten. de graanhandel firma J. Bosman het vuur ontstaan, mogelijk doordat enige zakken van een stellage waren gevallen en tegen of op de brandende potkachel terecht gekomen. Hoe het zij, in minder dan geen tijd werd door de vuurgloed niet alleen de gehele stad, maar ook de wijde omtrek gealarmeerd. De boot „Stormvogel" van H. K. van der Graaf's Bergingsbedrijf, die juist op stoom aan de Maashaven lag en het pand als een fakkel zag branden, lag het eerst langszij aan de kade en begon met 't waterkanon en 'n tweetal stralen aan de blussing. Maar ook verschenen er spoedig een vijftal motorspuiten en de machinale ladder, alsmede de „haven dienst 3". Spoedig werden twintig stra len in de vuurzee geworpen en daar mee kon worden voorkomen dat de be lendende gebouwen, waaronder het al gemeen bekende „Witte Huis", mede aan liet vuur ten offer vielen. De nabijheid van het „Witte Huis" was in zoverre gunstig voor de blussing, dat men nu van de zevende etage af stralen kon richten op het in brand staande dak en tevens de daken der nabijgelegen per. celen voor vlam vatten kon behoeden. Omstreeks half acht kon gezegd worden, dat alle gevaar voor uitbreiding was ge weken. Wel is de ene helft van het dubbele pand totaal uitgebrand, maar de andere helft, waarin door een muur en sta len deuren gescheiden gevestigd is de firma A. Kwint, ijzerfabriek en opslag plaats van dekkleden, zeildoek, markie zen enz., kon worden behouden. De schade bij de firma Bosman is nog niet te overzien. Verzekering dekt deze ech ter. J De weg naar het \^het „straks". „nooit" loopt over beslist, dat, daar deze aanbeveling niet aan haar doel heeft beantwoord, de Ver. Staten een voorstel dienen te steu nen om deze bepaling te schrappen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde gisteravond, dat de Briste hou ding ten opzichte van Spanje onveran derd blijft en dat Engeland zich houdt aan de resolutie, die de algemene ver gadering der V.N. in December 1946 aannam. De Verenigde Staten hebben Enge land er niet van in kennis gesteld, dat zij overwegen hun politiek ten aanzien van Spanje te wijzigen, aldus de Britse woordvoerder. (Van onze politieke redacteur) De groeiende verstandhouding tussen de Nederlandse en de Indonesische rege ring stemt in Den Haag, maar ook in Djacarta, naar wij vandaar vernemen, ieder een tot tevredenheid. De bewijzen van die gelukkige ontwikkeling doen zich da gelijks voor. Zo mag men thans rekenen op de grote waarschijnlijkheid, dat de eerste ministersconferentie der Unie, die voor Maart is geprojecteerd, niet in Djacarta gehouden zal worden, zoals men eigenlijk mocht verwachten, doch op dringende wens der Indonesiërs te Den Haag. Nadat men van de zijde der Indo nesiërs reeds twee achtereenvolgende keren de R.T.C. en de souvereinitcits- overdracht naar Den Haag is gekomen, vonden de betrokken Nederlandse mi nisters het niet meer dan billijk, dat zij zich voor deze eerste ministersconferentie naar Djacarta zouden begeven. Dit voorstel werd uit de aard der zaak door de Indonesiërs zeer geapprecieerd, doch niettemin hebben zij er zeer op aangedrongen, dat de conferentie in Den Haag zal worden gehouden. Hun over weging daarbij is, dat er tal van func tionarissen aan hun zijde zijn, die nog nooit in Nederland zijn geweest, zodat de ministersconferentie een ongezochte gelegenheid zou bieden om hun het land van de Uniepartner te leren kennen. Na tuurlijk kunnen er nog andere, thans moeilijk te voorziene, gezichtspunten te voorschijn komen, doch indien dit niet het geval is, kan men zich voorstellen, dat de Nederlandse regering gaarne voor deze aandrang zal zwichten en ze met vreugde de Indonesische ministers en Verwachting tot Vrijdagavond: Komende nacht kouder met hier en daar temperaturen even onder hef vriespunt en plaatselijk nevel of mist. Morgen overdag geleidelijk toene mende bewolking, maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuid en iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 8.44—16.54 Maan: 3.41—12.19 In de zitting van het kabinet der V.S.I., die gisteren is gehouden en meer dan twee uur geduurd heeft, zijn vraagstuk ken besproken, die verband houden met de grieven, die zijn uitgesproken in de parlementen van Oost-Java en Fasun- dan, en de openbare mening in deze ge bieden, die aandringen op ontbinding van beide deelstaten. In verband hier mede bereidt de minister van Binnen landse Zaken een wetsontwerp voor om deze gebieden te ontbinden in over eenstemming met de artikelen 43 en 44 van de voorlopige grondwet der V.S.I. Dit wetsontwerp zal worden voorgelegd aan het parlement der V.S.I., dat begin Februari byeen zal komen. Artikel 43 van de grondwet der V.S.I. luidt: ..Bij de voltooiing van de federa tieve structuur van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië geldt als leidend beginsel, dat de langs democra tische weg in vr. eid uitgesproken wen sen van de bevo.kingen der betrokken gebieden beslissend zijn voor de door die gebiei uiteindelijk in de federatie in te nen.cn status". Artikel 44 luidt: „Wijziging van het territoir van enig deelgebied, alsmede toetreding tot. dan wel aansluiting bij een bestaand deelgebied door enig ander gebied zelf al dan niet deelgebied zijnde kunnen slechts geschieden vol gens bij federale wet te stellen regelen, met eerbiediging van het in artikel 43 neergelegde beginsel en, voorzover het toetreding of aansluiting betreft, met de instemming van het betrokken gebied". Voorts besloot het kabinet in overeen stemming met de behoefte het ambtena renapparaat van Oost-Java te rationali seren. Het kabinet zal een commissie in het leven roepen, die bestaat uit een af gevaardigde van de regering der V.S.I., een afgevaardigde van de Republiek In donesia en een afgevaardigde van de deelstaat Oost-Java. De regering der V.S.I. zal een afgevaardigde op Oost- Java aanstellen om in overeenstemming met artikel 54 sub. een van de voorlopige grondwet het bestuur in genoemde deel staat naar behoren te laten function- r.eren. Onder de bevolking van Cheribon, Ku- ningan, Kalipaten, Indramaju en Sume- dang heerst toenemende spanning, ver neemt Aneta. De toestand is zó, dat er thans sprake is van drie besturen in deze gebieden, n.l. van Pasundan, van de Republik Indonesia en de Darul Is lam. Vele bewoners van deze streek zyn naar Bandung vertrokken, omdat men bang is voor gewelddadigheden. Zoals bekend, hebben de Nederlandse Spoorwegen zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met een voorstel tot verhoging der tarieven. Deze voorstellen hebben thans de goedkeuring van de minister ontvangen. Met ingang van I Februari a.s. zullen derhalve de meeste tarieven voor reizi gers en de goederentarieven verhoogd worden. Deze verhogingen zyn niet voor alle categorieën gelijk, doch blijven bin nen beperkte grenzen. De prijzen van enkele reizen gaan 5 pet. omhoog, die van dc retours over de korte afstanden meer, evenals de traject-, week- en schóól- kaarten. De prijzen der algemene abon nementen, alsmede die der rywielkaar- ten, blyven ongewijzigd. Na deze ver hoging zal een enkele reis Den Haag Groningen 130 pet. kosten van de prys van 1939, het retour 152 procent van die prijs. Voor Den HaagAmsterdam zijn deze cijfers resp. 145 en 173 procent. Wat de goederentarieven aangaat wor den de prijzen: der wagenladingen wat meer verhoogd dan die der stukgoe deren. Toen Woensdagmiddag Katja Sa- belewski, de vrouw van de heer Bey- nen, hoofdadministrateur van het circus Strassburger, met haar tien honden in het Vondelpark te Am sterdam wandelde, kwam zij twee oudere dames tegen, die veel belang stelling voor de honden toonden. Men knoopte een gesprek aan met mevr. Sabelewski, een afstammelin ge van een Russische artistenfamilie. Mevr. Sabelewski vertelde, dat zij bezig is de honden te dresseren voor een nieuw hondennummer, waarme de zij binnenkort hoopt te debute ren. De beide dames luisterden met zeer veel aandacht; later bleek dat het H. K. H. Prinses Wilhelmina en een hofdame waren, die een wande ling door het Vondelpark maakten. 1 hun raadslieden in Den Haag zal ont vangen. Ook het overleg met Indonesië inzake de erkenning van China en Israël be vindt zich reeds in een vergevorderd stadium. Terzake van de erkenning van China volgen de beide landen dezelfde gedragslijn. Beide zullen zij het China van Mao Tse Tung erkennen, doch nit de aard der zaak niet eerder, dan wan neer ook de regering van Mao Tse Tung bereid is Indonesië te erkennen, hetgeen natuurlijk, gezien de woede van Sovjet- Rusland over de gelukkige totstandko ming van Indonesië en de nieuwe rechts orde, nog een open vraag is. In ieder ge val zal Nederland niet tot erkenning van dit China overgaan, voor ook Indonesië door China erkend zal zijn. Aangezien de respectievelijke verhou dingen der beide partners met Israël grondig verschillen, hebben zij in volle dige overeenstemming met betrekking tot de erkenning van deze nieuwe staat een onderling atwijkende gedragslijn af gesproken. In verband met de onopge loste geschillen tussen Israël en de Ara- bisch-Mohammedaanse wereld moet In donesië zekere terughoudendheid in acht nemen. Voor Nederland echter gelden geheel andere omstandigheden en deze maken een spoedige erkenning door Nederland van Israël urgent. In dit op zicht hebben Indonesië en Nederland elkaar reeds goed verstaan. Wij geloven dan ook, dat men zeer* spoedig de erken ning van Israël door Nederland mag verwachten. Uit dit alles blijkt, dat de samenwer king tussen Indonesië en Nederland op het gebied van de buitenlandse poli tiek niets te wensen overlaat. Zij kan natuurlijk, nu zij zich nog maar in een pril stadium bevindt, nog nauwer wor den, en wij geloven ook, dat zich dit binnenkort wel zal aftekenen. Daar is immers een kwestie als de vertegenwoordiging van Indonesië in tal van landen, die men moet zien in het licht van een ernstig gebrek aan personeel op diplomatiek en consulair terrein, waarmede de jonge staat te kampen heeft. Indonesië heeft in feite nog slechts in weinig landen eigen di plomatieke en consulaire vertegenwoor digingen en het zal vermoedelijk in de naaste toekomst het aantal dezer ver tegenwoordigingen niet belangrijk kun nen uitbreiden. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat Indonesië tot Ne derland het verzoek zal richten om in die landen, waarii^ het nogniet zelf vertegenwoordigd is, zo lang zijn di plomatieke en consulaire belangen te behartigen. Dat Nederland zulks gaarne zal doen, ligt voor de hand. Wij gelo ven, dat het niet lang meer zal duren voor ook de oplossing van deze kwestie haar beslag zal krijgen. Advertentie WAT Woensdagavond omstreeks kwart vóór vyf is op de Zeeburgerdyk te Amster dam nabü het ter plaatse gelegen via duct een tram van lijn 10 op een tank auto gereden met het gevolg, dat de bestuurder van de tram en vier passa giers min of meer ernstig werden ge wond. Over de toedracht van het ongeval vertelde commissaris Bijlsma, chef van het politiebureau Linnaeusstraat, die persoonlijk het onderzoek heeft geleid, ons het volgende: Een tamelijk zware tankauto was uit de Celebesstraat gekomen en wilde linksaf onder het viaduct door de Zee- burgerdijk oprijden. Op de trambaan moest de wagen evenwel stoppen om verkeer van rechts voorrang te verle nen. Juist op dit ogenblik kwam een tram van lijn 10 onder het viaduct door. De bestuurder van ,de tram probeerde te remmen, maar vermoedelijk zijn de wagens doorgeslipt. Met een harde klap gleed de tram tegen de tankauto, die over een afstand van vijftien meter werd weggedrukt. De tank drong in het voorbalcon van de tramwagen zóver naar binnen, dat eigenlijk alleen maar het dak en de bodem intact bleven. De schakelkast, de voor- en zijwanden van het voorbalcon van de tram werden ge heel weggedrukt. De bestuurder en één passagier, die zich op het voorbalcon bevond, zyn vrij ernstig gewond. Zij hebben beiden een been gebroken en liepen voorts ver scheidene andere kleine verwondingen op. Drieandere passagiers, die in de wagen waren, zyn door rondvliegende glasscherven gewond. Eén van hen kreeg tevens een hersenschudding. Het tramverkeer ondervond ruim één uur stagnatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1