Britse duikboot in monding van Theems door Zweeds schip geramd en gezonken 1 ONGEVEER 7000 MILITAIREN PER MAAND NAAR NEDERLAND Op de goede weg Duikers hebben door klopsignalen contact met bemanning van de gezonken onderzeeër Zendersluiting vervalt PASSAGIERS VAN DE „SURRIENTO" IN ONS LAND AANGEKOMEN ^3et de hygiëne nam men het niet nauw Twaalf troepenschepen zijn geregeld in de vaart G Westerling heeft contact met een majoor van de U.N.C.I. Tot hoofd en harl Nederlands vrachtschip nam aan redding deel Onvoldoende babyvoedsel aan boord; passagiershutten overvol Het weer. Automatische piloot in ere hersteld Krachtproef komt nog Ultimatum over erkenning expireert 12 Febr. VRIJDAG 13 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24665 (Telefonisch van onze Londense correspondeni LONDEN, hedenochtend. Gisferavond om 7 uur zonk in de monding van de Theems fen Oosien van Souihend de Briise onderzeeër „Truculeni" mei 76 man aan boord na een aanvaring bij dichie misi mei hef Zweedse 630 ion metende mofortankschip ,,Divina". Hei Nederlandse vrachtschip „Almdijk" redde vijf van de overlevenden en zond per radio hei eersie bericht over de ramp naar hei land. Laier werden nog 10 opvarenden ge red door de „Divina". Van deze tien bleken er inmiddels twee ie zijn overleden. Onder de geredden bevinden zich de commandant van de onderzeeër en de eersie machinist. Duikers, die klopsignalen gaven op de wand van de ge zonken duikboot, hebben vanochtend van de ingesloienen aniwoordseinen ontvangen. Kapitein „Divina' mi vmm ■Km r WM'ëMW. Bemanning „Almdijk" over de redding ONTDEKKER JULIANA-RIVIER BIJ KONINGIN Op DC 6-vliegtuigen der K.L.M. VLIEGENDE VERPLEEGSTER Vijftien maal Amsterdam Indonesië v.v. tl Honderdiwiniigduizend man ierug in de burger maatschappij r is een aan tal dat ineens een stad als Nijmegen zou kunnen be volken. Kader blijft nodig Uiteenlopende meningen Voedselgebrek VAN V.S.I. TOT EEN HEIDSSTAAT Resolutie parlement van Madura ZUIVERINGSACTIE TE SURABAJA Ruim 100 arrestaties ROOFOVERVAL OP JUWELIER De daders ontkomen Te voet naar Rome BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphtussti 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 5-50 uur avonds 21544 Directeur: J. W Boerrlgter Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Rutv Wnd. hoofdredacteur) W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer milllmeter- hooqte. Inqezonden mededelinaen dubbel tarief. OmroeDers 16 cents oer m.m -hooqte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te w.eiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents oer week. <1-52 per maand, f 4.55 oer kwartaaL Het heeft ons wel enigszins be vreemd, dat officiële instanties in Den Haag met geen enkel woord hebben gereageerd op enige nogal boude verklaringen van In donesische en Australische zijde over de nabije toekomst van Nieuw- Guinea. Als een zo gezaghebbend blad als de Engelse Daily Telegraph een dergelijke kwestie als voorpa gina-nieuws gaat beschouwen, dan is het goed, aldus is onze ervaring, de zaak niet als quantité negligéable te behandelen. Wij hebben de vorige week dan ook in een tweetal hoofd artikelen de regering aangespoord in deze op haar qui vive te zijn, opdat Nederland niet plotseling voor een voldongen feit zou komen te staan, waaruit voor de zoveelste keer zou blijken, dat het buitenland „over ons, maar zonder ons" alles reeds gere geld heeft. Het verheugt ons dan ook, dat de Regering thans een afzonderlijke be windvoering voor Nieuw-Guinea heeft ingesteld. Het verheugt ons des te meer, omdat deze bewindsregeling zo degelijk en uitvoerig is opgezet, dat wij hieruit moeten concluderen, dat de Regering er niet aan denkt, ondanks nu reeds merkbare buiten landse druk, het gebied van Neder lands Nieuw-Guinea op te geven. De gisteren gepubliceerde regeling voorziet o.m. in de volgende organen: een gouverneur, diensten van alge meen bestuur, een raad van dienst hoofden, adviesraden voor inheemse aangelegenheden, een Nieuw-Guinea- raad als medewetgevend lichaam en een raad van Justitie als hoogste ge rechtshof. Zoals men ziet is de Re gering van plan dit tot dusver nogal veronachtzaamd gebied op zo kort mogelijke termijn uit zijn primitieve Staat op te heffen. Terecht, want doen wij dit nü niet met krachtige hand, dan zullen anderen het voor ons doen. Men vraagt zich alleen af, of wij er nog de tijd voor zullen krij gen. Intussen heeft de Regering reeds de heer S. van Waardenburg tot gou verneur benoemd en de firma Hage- meijer en Co. bereid gevonden een groot deel der economische belangen te behartigen. Het is weliswaar een wat vreemde figuur aan een firma zulk een monopoliepositie te ver schaffen, maar wij zullen maar aan nemen, dat men óf hiertoe, min of meer door tijdnood gedwongen, is overgegaan of omdat er weinig inte resse bestond bij andere firma's geld te investeren in een gebied, waar zulke onzekere politieke factoren een rol spelen. Reeds eerder hebben wij betoogd, dat, wil de Regering Nieuw-Guinea in dghg^d houden., zij zonder aar zelen te werk moet gaan. Laat zij zich onder buitenlandse druk tot compromissen verleiden, dan zal ook in dit laatste deel van ons Rijk in Z.O.-Azië het rood-wit-blauw spoedig verdwijnen. In het diplomatieke spel op leven en dood, dat thans in heel Z.O.-Azië tussen Oost en West ge speeld wordt, is Nieuw-Guinea waar schijnlijk niet meer dan een pion. Voor Nederland echter een zeer waar devolle pion. Want verliezen wij deze. dan zijn wij grotendeels uitge speeld. De Nederlandse Regering is, gelo ven wij, thans op de goede weg. Ca- veant consules, laat zij echter op haar hoede zijn, want er zijn er velen, ook in eigen land, die niet zullen na laten, te trachten haar van deze goede weg af te dringen. De „Truculent" werd, aldus Reuter, aan stuurboordzijde geramd in de tor- pedokamcr en zonk bijna onmiddellijk. De mandeksels werden snel gesloten. De duikboot heeft voldoende reddings- matcriaal aan boord om de ontsnapping van alle opvarenden naar de opper vlakte mogelijk te maken en is boven dien nitgerust met een z.g. Schnorkel- apparaat. dat opneming van lucht ook onder water mogelijk maakt. Reddingsvaartuigen hebben vanoch tend, aldus Reuter, een boei gevonden, die is losgelaten uit de gezonken duik boot en het bericht bevatte, dat de op varenden nog in leven waren. In de mond van de Theems bevindt zich thans een van de grootste red dingsvloten, die Engeland ooit heeft gekend, bestaande uit 40 a 50 tor- pedobootjagers, reddingsvaartuigen en -sloepen en andere schepen. De „Divina" ligt thans op ongeveer 18 km. afstand van de plaats der aanvaring ge meerd. De marine-autoriteiten hebben henderden zeelieden en havenarbeiders aan het werk gezet om de reddings werkzaamheden te bespoedigen. Onder de 76 man die zich aan boord van de duikboot bevonden waren 6 of ficieren, 52 manschappen en 18 technici van een marine-werf. De „Truculent", die in 1942 te water is gelaten, was op een proefvaart na „Wij zagen geen enkel teken van de onderzeeër", vertelde een Nederlands matroos. „Het Zweedse schip Divina dreef in de buurt rond met een groot gat in de flank. Het scheen dat zij zou gaan zinken. Wij zochten een half uur, haalden toen de boten binnen en voeren met de vijf geredden naar Londen. Toen waren er ongeveer eën dozijn reddings boten en andere vaartuigen bij de plek waar de Truculent zonk en het had geen nut meer dat wij bleven". Volgens Karl Hommerberg, kapitein var, de Zweedse „Divina", was het weer helder, toen de aanvaring gebeurde. Hij had de duikboot voor de botsing waar genomen. „De boot zonk binnen één minuut en wij namen tien man aan boord, van Wie fer twee overleden wa ren." In de stuurboordzijde van de boeg van het Zweedse schip heeft zich een 41/-. m. lang stuk metaal van de „Tru culent" vastgezet. Kapitein Hommerberg vertelde in dit interview nog het vólgende: „Ik was op weg van Purfleet naar Ipswich met een lading paraffine. Mijn bemanning be stond uit 14 koppen. Wij hadden een loods aan boord genomen en zowel de loods als ik zelf bevond zich op de brug op het ogenblik van de aanvaring. Het was donker, maar helder, wij za gen de duikboot voor ons en gaven een BWHBOQTnMP rn Pt; 7HAMgS plaats van ZL «s_ 60 set» MAPGAIE ?:-v gflilgi «art®-" herstelwerkzaamheden op een marine werf te hebben ondergaan. Vandaar de 18 man werfpersoneel aan boord. De boot behoort tot de T-klasse en heeft een waterverplaatsing van 1570 ton. Hedenochtend gaf Associated Press uit Gravesend nog de volgende bijzonder heden: Het 8286 ton grote Nederlandse vracht schip Almdijk van de Holland Amerika Lijn, onderweg van New Orleans naar Londen, bereikte de plaats waar de En gelse duikboot Truculent was gezonken nog juist op tijd om hulpgeroep te kun nen horen en vijf drenkelingen te kun nen oppikken. Opvarenden van de Almdijk hoorden het hulpgeroep terwijl hun schip lang zaam naar Londen opstoomde. De Almdijk stopte en er werden boten uitgezet, waarvan er één alle vijf de drenkelingen oppikte. De Nederlandse matroos Loe Dirks, die het bevel over deze reddingsboot voerde, zei, dat de vijf drenkelingen zich drijvende hielden op drie kleine red dingsvlotten. Verder hadden de drenkelingen aan de opvarenden van de Almdijk verteld dat zij zich op de brug van de onderzeeër be vonden toen de botsing plaats had. De duikboot was vrijwel onmiddellijk onder hen weggezonken. waarschuwingsscin. De botsing deed ons schip van voor- tot achtersteven schud den en wij zagen de duikboot onmiddel lijk zinken. Do duikboot bevond zich op het ogenblik van de aanvaring aan de oppervlakte. Wij zagen mensen in het water liggen 'en mijn bemanning wierp onmiddellijk touwen en reddings gordels uit. terwijl we tevens de red dingboot uitzetten. Nadat wij de acht overlevenden een kop koffie hadden gegeven, bracht de reddingboot hen naar een torpedojager. Vier uren bleven wij op de plaats van de aanvaring naar overlevenden zoeken". Met ingang van Maandag a.s. zullen beide Hilversumse zenders weer de ge hele dag in de aether zijn. De zender sluiting in verband met de stroom- besparing zowel des morgens als des middags vervalt dan namelijk. (Eigen bericht) Hare Majesteit de Koningin zal Za terdag pater C. Meuwese M.S.C., ont dekker van ade Juliana-rivier en de doodskopstarwmen op Ned. Nieuw-Gui nea, in particuliere audiëntie ontvan gen. Pater Meeuwese zal H. Majesteit een album met foto's van het ontdekte ge bied en de bevolking ervan aanbieden, Leiders der Conservatieve Partij in Lon den bijeen voor besprekingen over de aanstaande verkiezingen. V. I. n. r.: Lord Salisbury, Lord Woolton. Anthony Edep. en R. !A. Butler. Staande: Harold Mc. Millan, Kapitein H. Crookshanx en Sir David MaxwellFyfe. (Van onze verslaggever) Met anderhalf uur vertraging is Don derdagavond de boottrein uit Marseille in Amsterdam gearriveerd met 800 pas sagiers van de „Surriento". het Italiaan se emigrantenschip, dat door de firma Wm. Muller en Co. was gecharterd om passagiers van Batavia naar ons land te brengen. De reis heeft voor de meeste passagiers een onaangenaam karakter gehad. Het schip had Italiaanse emigranten naar Australië gebracht en zou in ballast terugkeren. Maar de firma Wm. Muller en Co. charterde het onderweg om de grote stroom van Nederlanders en Indo nesiërs, die na de Souvereiniteitsover- dracht uit Indonesië wilden vertrekken, op te vangen. Alle passagierschepen van Marva's verzorgden de baby's van het personeel der marine bij de aankomst van de boottrein uit Marseille, die een groot aantal passagiers der „Surriento" huiswaarts bracht. Verwachting tot Zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Morgen en kele opklaringen. Zachter vooral des nachts. Langs de Waddeiikust tijde lijk krachtige, overigens matige tot zwakke wind uit Westelijke richtin gen. Zon: 8.43—16.56. Maan^ 5.12—12.24. Naar het A.N P. verneemt, heeft de K.L.M. besloten de automatische piloot op haar DC-6 vliegtuigen weer in dienst te stellen. Deze beslissing geldt nog niet voor de Con stellations en de Convair-toestellen, die eveneens met een electrische automatische piloot zijn uitgerust. Verwacht kan worden, dat binnen niet te lange tijd ook de automaten in de Constel lations en de Convairs weer in dienst ge steld kunnen worden. Het wachten is op de te vervangen onderdelen, die uit Ame rika moeten komen. Veertien maal vloog Gijsje Bemar- dine Berkhouwer, een verpleegster uit Schoonhoven, heen en weer tussen Am sterdam en Batavia. Steeds was haar taak het begeleiden van zieke passagiers, die naar Nederland moesten worden ver voerd. In November van het vorige jaar vloog zij weer naar Batavia met dc ge dachte, dat zy bij de volgende reis 15 retourvluchten Amsterdam-Batavia zou hebben volgemaakt. Het werd Djakarta- Amsterdam. wat echter niets afdoet aan het feit, dat ze daarmee 400.000 km. op dit traject heeft afgelegd om nog maar niet te spreken van de vlieguren, die ze er in Indonesië zelf heeft opzitten. Donderdag begeleidde mèj. Berkhou wer een passagier, die in Nederland ge opereerd moet worden. Ze heeft echter wel in toestellen gewerkt, waarvan elke plaats was ingenomen door een patiënt. „Dat waren zware vluchten", zei de Schoonhovense verpleegster bij aankomst, nadat ze een bos bloemen van de K.L.M. voor haar uitzonderlijke prestatie in ont vangst had genomen. Ze behoort eigen lijk tot het Nederlandse Rode Kruis, maar is ..uitgeleend" aan de vliegmedische dienst van de militaire luchtvaart. (Van onze speciale verslaggever) emiddeld elke week, dat wil dus zeggen vijfmaal per maand, arriveert er momenteel een troepenschip met militairen uit Indonesië. Met die schepen zetten on geveer 7000 militairen per maand weer voet aan Neder landse wal. Twaalf troepenschepen zijn er nu in de vaart en dat is de grootste beschikbare capaciteit. Met deze fre quentie zullen de schepen door blijven varen en het zal dus nog dit hele jaar duren vóór de 80.000 man, die nu nog in Indonesië verblijven, allen zijn teruggekeerd. Het is technisch niet mogelijk om dc bepaling der Ronde Tafel Conferentie, de troepen binnen zes maanden terug te trek ken, geheel uit te voeren. Vóór alle troepen weer op Ne derlandse bodem zijn, zal het eind van dit jaar dicht bena derd zijn. Maar langer zal het in geen geval duren. Aldus deelde onze kolonel G. Pruys, directeur der demobilisatie, ons in een interview mede. Precies het schema te geven van de tijdstippen waarop de verschillende on derdelen terugkeren is niet mogelijk, omdat dit te sterk aan wijzigingen onder hevig is, maar wel kan men zeggen, dat vóór het eind van Januari de laatste man van de 7 December-divisie scheep gaat. Daarna komen in volgorde van ver trek uit Nederland de Tweede en Derde divisie terug. Uiteraard werkt momenteel een enorm apparaat op volle toeren om deze gewel dige onderneming uit te voeren. Naast de kwartiermakers in Indonesië, die de troepen in de verzamelplaatsen moeten onderbrengen, reist een staf van voor lichtingsofficieren met de schepen op en neer oiq al tijdens de reis aan de militairen onderricht te geven over de mogelijkheden van een burgerbetrek king in Nederland of elders. Aan net demobilisatiecentrum, dat dezer dagen naar Amersfoort is overgebracht, wer ken ruim 820 man.. Een 200 militairen zijn werkzaam aan de Sociale Diensten van het Departement van Oorlog, tel daarbij de ambtenaren aan de Geweste lijke Arbeidsbureaux en de leden der lpaatselijke Comité's van de Nationale Demobflisatieraad, die allen werken om de militairen weer hun plaats in de burgermaatschappij terug te geven en «nen heeft enigszins een overzicht van het apparaat, dat de demobilisatie en de herplaatsing in de burgergemeen schap regelt. Thuis! De tro- pendienst zit er op. Soldaat eer ste klasse Goe- degebaan van 3-3-R.I. zet voet aan vaste wal. Hij is één, van de honderd- twintigduizend. Honderdtwintig duizend man terug in dc maatschappij, dat is geen kleinigheid. Dat is, om maar eens een practisch beeld te geven, een aantal, dat ruimschoots de stad Nijmegen zou kunnen bevolken en dan bestaat de populatie van zo n stad nog voor een groot deel uit kinderen en ouden van dagen; terwijl dit allen jonge mannen zijn en Nederland zal dan ook alle zeilen bij moeten zetten om deze militairen, die jarenlang aan de evenaar hun vaderlandse plicht vervulden, weer in de maatschappij terug te brengen. Zoals wij onlangs meldden, heeft het grootste deel der eerste 40.000 gedemobi- liseerden reeds een plaats in de burger samenleving gevonden. Nog 5 pet. van hen staat ingeschreven bij de Geweste lijke Arbeids Bureaux. „Maar tot nu toa is het slechts een generale repetitie ge weest," zegt kolonel Pruys, „de grote krachtproef komt nu pas. Dit jaar zullen de Nederlanders moeten bewijzen, dat zij de opofferingen van onze jongens in In donesië waarderen, want om de komen de tachtigduizend mannen onder te bren gen zal niet meevallen. Op het Neder landse bedrijfsleven zal dan ook van maand tot tnaand opnieuw een beroep gedaan moeten worden." Het begint alweer een gewoon beeld te worden, de binnenvarende schepen in Rotterdam of Amsterdam, de juichende mannen zich verdringend aan bak- en stuurboord op de dekken. De debarkatie gaat momenteel erg vlot. Met twee tot twee en een half uur zijn alle jongens van het schip en de eerste formaliteiten vervuld. Autobussen brengen de mili tairen naar huis en dan hebben zij zes weken debarkatieverlof, waarin zij voor de definitieve afzwaaiing zich moe ten melden aan 't demobilisatiecentrum te Amersfoort. Dat duurt maar één dag. Wie 's morgens komt, kan 's avonds weer gaan. Dit centrum is thans zo ingericht, dat een zeshonderd man per dag be handeld kunnen worden. Zij worden medisch gekeurd, doorgelicht, de uitbe taling wordt geregeld, uniform ingele verd. Sociale situatie wordt bekeken en dan wordt groot verlof verleend. Hierna hebben de gehuwde gedemobiliseerden recht op wachtgeld gedurende één jaar en de ongehuwden gedurende een half jaar zolang zij geen werk hebben en ook kunnen zij gebruik maken van het be roepskeuzeadviescentrum voor militairen als zij niet naar hun oude betrekking terugkeren. De ervaring heeft tot nog toe geleerd, dat het grootste percentage der gedemobiliseerden gebruik maakt van de sociale diensten, die tot hun beschik king staan en dat is een bewijs, dat zii niet zelfstandig aan de slag komen. Een vrij groot percentage der mili tairen wil in dienst blijven. Uiteraard heeft het leger een grote behoefte aan kader voor zijn taak in de West- Europese Unie, maar het opmerkelijke is juist, dat er naast de reserve-offi cieren en onder-officieren, die blijven willen, heel veel gewone soldaten zijn. Mogelijk is dit te verklaren uit een zekere angst om opnieuw te beginnen. Door de overgang van het K.N.I.L. naar het K.L. wordt overigens al een groot aantal der beschikbare plaatsen bezet. Militairen, die emigreren willen, zul len alle steun ontvangen. Nu zij wat van de wereld gezien hebben, valt voor hen een reis naar Canada of Australië minder zwaar, dan voor een jongen, die b.v. nooit verder kwam dan Raalte of de provincie Overijssel. Zij zijn dan ook de eersten, die voor emigratie in aan merking komen. Als deze jongens bin nen het jaar na hun demobilisatie ver trekken, krijgen zij alle steun. De ge vallen zullen individueel bekeken wor den door de sociale diensten van het mi nisterie van Oorlog in samenwerking met de stichting Landverhuizing Nederland. Maar overigens is er geenszins een stre ven om de gedemobiliseerden te sugge reren: Nu heb je drie jaar tropendienst gehad, ga nu maar naar het buitenland. de gewone lijndiensten waren namelijk reeds volgeboekt. Het ietwat geïmprovi seerde karakter van deze charter-reis heeft zich in Batavia gewroken. Het schip kwam later aan dan verwacht werd en bovendien had men in Indone sië passagebiljetten voor de eerste, twee de en derde klasse verkocht, terwijl het schip alleen maar eerste en dèrde klas sen bezit. Daardoor moesten de tweede klas passagiers, die maar weinig minder hadden betaald dan die van de eerste klas, genoegen nemen met de derde klas, die op zoveel toevloed niet berekend was, met het gevolg, dat er bij de in scheping en ook onderweg een grote chaos heerste. Er is gevochten om aan boord te komen en de hutten raakten overvol. Ook allerlei lokalen moesten voor de legering van de passagiers in gebruik worden genomen. Er was in het algemeen wel vol doende eten aan boord, maar dit was op Italiaanse wijze klaargemaakt en dat lustten vele passagiers niet. En met de hygiëne nam de overigens zeer vriendelijke en behulpzame be manning het niet zo nauw. De hutten werden gedurende de reis van twintig dagen niet schoongemaakt, er werden geen schone lakens verstrekt en de Italiaanse scheepsdokter zag er geen been in om zonder zijn handen te was sen patiënten te behandelen. Wij hebben bij de aankomst van de boottrein met verschillende passagiers gesproken. Hun mening liep uiteen naar. gelang ze tot de 200 gelukkigen hadden behoord, die in de eerste klas waren ondergebracht geweest, of de 700, die met de derde klas genoegen hadden moe ten nemen. Een van deze laatsten ver telde ons, dat het veel had geleken op een „kampong" aan boord. Ernstige klachten werden ook geuit over de treinreis naar Amsterdam. Ten gevolge van de staking te Marseille ver trok de boottrein te laat en intussen kregen de passagiers geen voedsel. In de trein werden gratis lunchpakketten uit gedeeld, maar dat was te weinig en daar men slechts 500 francs per persoon kreeg toegewezen, kon men onderweg maar zeer weinig kopen. Over het algemeen was men zeer ontevreden over de firma, die het schip had gecharterd en de reis georganiseerd. Op de wachtkamers van het eerste perron had, tot onze grote verbazing, de marine beslag gelegd. Het bleek ech ter, dat de slechte accomodatie in schip en trein ook de marine ter ore was ge komen en daar zich onder de passa giers verschillende gezinnen van marine personeel bevonden, had men het niet overdreven gevonden voor een prettige ontvangst te zorgen. Een hele uitrusting voor de babies stond al klaar. Luiers, poeders, veilig- heidspelden. zelfs een zuigfles alles wat op de babytafel thuis hoort was voorhanden. En of dat nodig was! Een nog jonge vrouw, met vijf kinderen, waarvan de jongste, drie maanden oud, in een reiswiegje onrustig lag te dom melen, vertelde hoe moeilijk het was geweest iets te krijgen. Melk was er niet of heel weinig. Een andere moeder herhaalde met een zorgelijk gezicht hetzelfde, terwijl zij haar baby aan een der zes Mar va's overgaf, die ter assistentie waren meegekomen; twee keer had zij ge probeerd in de keuken van het schip melk te krijgen. Eens had zij een hal ve beker gekregen, maar het koffie dik zat er nog onder in. „Ik kon het hem echt niet geven. Dan zou hij helemaal ziek geworden zijn." Westerling heeft aan Ancta medege deeld, dat het antwoord op het z.g. ul timatum aan de regering der R.I.S. en aan de regering van Pasundan over de erkenning van de RAPI en de APRA, op verzoek van de commissie der Ver enigde Naties, een maand is uitgesteld, en dus op 12 Februari expireert. Dit verzoek van de UNCI werd, naar Wes terling mededeelt, gedaan bij monde van de Engelse majoor Simpson. De eis, die Westerling stelt, zo verklaarde de majoor, is, dat de T.N.I. zuiver als een militair onderdeel zal optreden en zich niet op politiek terrein zal begeven. Aneta heeft zich tot een woordvoerder van de UNCI gewend, die op de desbe treffende vragen antwoordde, dat de UNCI een dergelijk verzoek, als waar van Westerling gewaagt, niet heeft ge daan en dat de UNCI geen enkel offici eel verzoek had ontvangen, noch van de R.I.S., noch van Nederlandse zijde, om in deze kwestie hulp te verlenen. Aangezien zei deze woordvoerder verder de gemelde actie van de be trokken militaire waarnemer der UNCI werd ondernomen zonder dat daartoe van de UNCI instructies zijn uitgegaan, onderschrijft de UNCI ten volle de ver klaring van de Nederlandse Hoge Com missaris, waarin deze de onwettige in menging in de interne aangelegenheden der R.I.S. veroordeelt. Op een vraag, of er een directe samen werking bestaat tussen hem zelf en Kartasuwirjo, de leider van de Darul Islam op Java, antwoordde Westerling, dat Kartasuwirjo met zijn beweging duidelijk sympathiseert. „De bewering van de wali negara van Pasundan, dat de T.N.I. druk heeft uit geoefend op het volk om de negara Pa- Het parlement van Madura heeft met algemene stemmen een resolutie aan vaard, waarin gezegd wordt, dat V.S.I van federale staat moet worden omge vormd tot een eenheidsstaat. De nega ra's moeten worden opgeheven, aldus de resolutie. Het parlement denkt, wat betreft de eigen negara, zijn doel te bereiken door vorming van een voorbereidingscomi té, dat te Djakarta besprekingen zal voeren. De beslissing van het parlement is niet speciaal gericht tegen het voort bestaan van de negara Madura, maar tegen het voortbestaan van alle negara's. j Vrede houden i» gemakkelijker dan j \^vrede te moeten maken. sundan te laten ontbinden, is geheel onjuist", aldus heeft de chef-staf van de landmacht der R.I.S., kolonel Nasu- tion, aan Aneta verklaard. - '„In de uitvoering van haar taak heeft de T.N.I. zich helemaal niet gemengd in de politiek, haar taak is alleen maar veiligheid, rust en orde te waarborgen in de gebieden, die onder haar controle staan. Er zijn genoeg bewijzen, dat de T.N.I. geen druk uitoefent, maar dat het volk zelf gevraagd heeft om de terug keer van de T.N.I. in Pasundan, om haar taak uit te voeren". De mobiele brigade van de republi keinse en de negara-politie hebben Donderdagochtend in een kampong te Surabaja een zuiveringsactie uitgevoerd naar aanleiding van verschillende ont voeringen, die vermoedelijk met moord eindigden. Ruim honderd personen zijn gearresteerd. Donderdagavond omstreeks kwart over elf is in Amsterdam wederom een roof overval gepleegd op een juwelier, die zijn zaak heeft op de hoek van de Pie- ter de Hooghstraat en de Honthorst- straat. 3 December j.l. was deze zelfde juwelier overvallen. De daders hebben gisteravond de man opgewacht. Toen bij per rijwiel om goed elf uur thuiskwam en zijn zaak geopend had om zijn fiets er in te plaatsen, hebben zij hem met een ijzeren voorwerp neergeslagen. Hoe wel de klap ernstig aankwam was de juwelier nog zover bjj zinnen, dat hij luidkeels om hulp kon roepen. Onmid dellijk schoten burgers toe en de daders vluchtten. Een burger met een motorrijwiel schijnt, zo zegt de politie ons, de man nen achterna gegaan te zijn. De chef van het bureau Leidseplein verzoekt deze man zich zo spoedig mogelijk met hem in verbinding te stellen. De juwelier blijkt een ernstige hoofd wonde te hebben opgeiopen, maar kon vannacht door de politie worden ge hoord. Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. Op hun voetreis naar Rome hebben de heren Stemphert en Zijlstra uit Gro ningen Donderdag Brabants hoofdstad aangedaan. Zij brachten o.a. een bezoek aan de Bisschop van 's-Hertogenbosch, de Commissaris der Koningin en de burgemeester. Per dag vorderen zij 30 a 40 km. Zij hopen half Maart Rome te bereiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1