IN DUIKBOOT OPGESLOTEN BEMANNING NIET MEER IN LEVEN SERRES DEKEN RUSSEN OPNIEUW UIT VEILIGHEIDSRAAD UH0M0TIEF i Schuman in Duitsland aangekomen Tot hoofd en hart Een noodkreet om priesters Het weer In totaal 65 doden. Vele leden der bemanning moetenna uit de onderzeeër te zijn ontsnapt, naar zee zijn afgedreven Moedig reddingswerk van kikvorsmannen A.N.P. gaf het eerste S.O.S.-signaal Saarkwestie veroorzaakt opnieuw onrust „Girl Jean" gevonden RUSSISCH PACT MET OOST-DUITSLAND Resolutie tot uitsluiting van Chinese nationalisten verworpen RAAD ZAL ZITTINGEN VOORTZETTEN Götzen en v. d. Brink naar Indonesië? T.N.I. slaags met bende bij Djakarta LOONSVERHOGINGEN VERLOPEN VLOT HET AMBTSGEHEIM VAN DE JOURNALIST ZATERDAG 14 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24666 REDDINGSPOGINGEN OP DE THEEMS VERGEEFS Gisteravond, even na 6 uur, deelde de Britse Admiraliteit mede, dat alle hoop op hei vinden van verdere overleven den uit de Britse onderzeeër „Truculent" opgegeven diende te worden. Deze mededeling kwam nadat de gehele dag door een groot aantal vaartuigen en vliegtuigen gezocht was naar overlevenden van de bemanning. Duikers en kikvorsmannen, die, ernstig bemoeilijkt door de sterke stromingen, veroorzaakt door hei getij, de onderzeeër had den bereikt op de zeebodem, kregen geen antwoord meer op hun klopsignalen. Ook het tot ontploffing brengen van handgranaten in de onmiddellijke nabijheid van hei wrak, dat op ongeveer 18 meter diepte ligt, bracht geen antwoord. ZWEEFVLIEGTUIG STORT NEER Voor economische besprekingen KONINKLIJKE GIFT Voor Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden Wijzigingen Rijksregeling Sociale Bijstand In vijftig bedrijfstakken reeds doorgevoerd KINDERAFTREK BIJ BELASTING Adres aan Tweede Kamer Directrice particuliere zaken van de Koningin Aankomst „Waterman" I Procureur-generaal verwerpt beroep op overmacht Centraal Woningruilbureau? BUREAUX SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstt. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Ruil« Wnd. hoofdredacteur) W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week. f 1-52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. (Van ónze Londense correspondent) Volgens verklaringen van overleven den waren slechts twee ruimten in de achtersteven van de onderzeeër niet on. middellijk vol water gelopen De in deze ruimten aanwezige manschappen begon nen hun voorbereidingen voor de po- giiigen tot ontsnapping om tien minuten voor acht, drie kwartier nadat de „Tru culent" gezonken was. Alle overleven den in deze twee ruimen, d.w.z. de over grote meerderheid van de bemanning, slaagde er inderdaad in te ontkomen, doch het gety sleepte de meesten mee naar zee. Tot heden heeft men tien lijken gevonden op verschillende plaat sen op enige afstand van het wrak. Zoals reeds eerder bericht werd, wa ren op Donderdagavond 15 overleven den uit het water gered, waarvan 5 aoor het Nederlandse schip „Almdijk". De Britse admiraliteit berichtte gisteren dat het aantal personen aan boord van de „Truculent" niet 76 doch 80 had bedra gen. Hieronder bevond zich 18 man technisch personeel van de Marine werven. Op grond van het communiqué van de Admiraliteit van gisteravond moet dus worden aangenomen, dat 65 man bU deze scheepsramp het leven lieten. Men neemt aan dat men ongeveer 15 doden zal vinden in de „Truculent". Vandaag zal men pogen het wrak te lichten, doch de krachtige stromingen ter plaatse zullen dit werk zeer bemoei- lijken en wellicht tot uitstel dwingen tot over veertien dagen, als de omstan digheden gunstiger zyn. De Zweedse zaakgelastigde te Londen heeft een Ipezoek gebracht aan het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken om betuigingen van medeleven en leedwezen van zijn regering over te brengen. De Britse admiraliteit heeft bepaald dat de Zweedse tankboot „Divina" Lon den voorlopig niet mag verlaten. Het desbetreffende bevel is door een mari ne-officier aan de mast van het schip bevestigd, waardoor dit thans onder De radiokamer van het A.N.P. in Den Haag heeft het eerst het bericht over de ramp in de mond van de Theems opgevangen Dit bericht is ogenblikkelijk naar Londen gezonden. Het is dit bericht geweest, dat de Britse Admiraliteit in de gelegenheid heeft gesteld snelle maatregelen te nemen tot hulp aan de duikboot be manning, hulp die anders veel later zou zijn gekomen. toezicht van de Britse marineleiding is geplaatst. De „Divina" is hedenochtend in dok gegaan. Indien de rederij van de „Divina" een bepaald bedrag als borgstelling stort, mag het schip weer vertrekken. Alleen het schip is onder controle gesteld. De kapitein en de andere opvarenden heb ben volledige bewegingsvrijheid. Het beletten van een vertrek van de „Divina" betekent niet, dat de Zweed se tanker schuldig wordt geacht aan de aanvaring met de „Truculent". Het is een voorzorgsmaatregel om de Britse Admiraliteit een onderpand te verschaf fen voor het geval de „Divina" wel schuldig aan de aanvaring wordt be vonden en haar rederij tot betaling van schadevergoeding zou worden veroor deeld. Het Zweedse schip ligt'zwaar bescha digd in Port Victoria. De kapitein ver klaarde dat hij zich tezamen met de loods op de brug bevond toen de bot sing plaats vond. Het was donker doch' de atmosfeer was helder en de kapitein had het gebruikelijk signaal gegeven om de bemanning van de „Truculent" te waarschuwen dat er een schip nader de. De „Truculent" zonk, volgens de ka pitein van de „Divina", binnen één mi nuut. Aanstonds werden vanaf het Zweedse schip reddingsgordels en tou wen over boord geworpen en een boot werd uitgezet om overlevenden op te vissen uit het water. Men slaagde er in acht leden van de bemanning van de „Truculent" te redden. Gisteravond werd de mogelijkheid geopperd, dat, daar de torpedo-lanceer- batterijen zich ongeveer op de plaats bevinden, waar de onderzeeër aan stuur boord door de „Divina" werd geramd, het binnenstromende zeewater de battc- rüen heeft bereikt. In dit geval zou er een dodelijk chloorgas zijn ontwikkeld, dat zich spoedig door het gehele wrak verspreid zou hebben. Een „kikvorsman", James Hodges ge naamd, is er in geslaagd zich door de toren van de duikboot te laten afzak ken. Hij bereikte de machinekamer en moest constateren, dat het water het grootste deel van de onderzeeër was binnengedrongen. Hodges, een der spe ciaal opgeleide en van rubberuitrusting voorziene Britse duikspecialisten, ver klaarde toen hij weer boven kwam, „dat alleen maar vissen onder die omstandig heden in de duikboot in leven zouden kunnen biyven". De kikvorsmannen droegen een dub bel stel dik ondergoed, dikke wollen truien, canvasbroeken en rubberhel men. Bovendien waren zij uitgerust met zware wollen „pantoffels", die veel weghebben van eendenzwemvlie zen. Op hun rug droegen zij flessen zuurstof, terwijl een lang mes, loden gewichten en een lamp hun. uitrusting voltooiden. Gedurende een half uur konden zij onder water blijven, voordat zij ge noodzaakt waren op te stijgen voor nieuwe flessen met zuurstof. Overlevenden van de „Truculent" heb ben verteld hoe 45 man in het achterste De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, is gisteren zijn reis naar Duitsland begonnen. Eerst arriveerde hij in Mainz, waar hij ver welkomd werd door de Franse hoge commissaris in Duitsland, André Fran- Cois-Poncet, en de opperbevelhebber der Franse bezettingstroepen, generaal A. Guillaume. Na een kort oponthoud vertrok Schu man naar Bonn, waar hij gisteravond een bespreking had met de West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer. Tevoren had Adenauer de voorzitters van de voornaamste fracties van het Duitse parlement bijeengeroepen met het doel een verenigd Duits front te ver krijgen voor de Frans-Duitse besprekin gen. De leiders van de communistische en de ultra-rechtse fracties waren niet uitgenodigd. Tegelijkertijd werd door de persdienst van Adenauer's partij een verklaring ge publiceerd, waarin een „eenzijdige rege ling van de Saargebied-kwestie een even slechte basis voor goede nabuurbetrek kingen" genoemd werd „als de unilate rale Duitse regeling van de kwestie- Elzas-Lotharingen na de oorlog van 1870/71". In hoge Duitse regeringskringen is men bezorgd over de Franse plannen in zake het Saargebied, in het bijzonder naar aanleiding van het bericht, dat de regering van het Saargebied, die te Bonn als een voorlopige wordt beschouwd, zonder een duidelijk omlijnde internatio nale status, bereid is de mijnen in het Saargebied voor 99 jaar aan Frankrijk te verpachten. De minister-president van de Saar, Joh. Hoffmann, heeft gisteren verklaard, dat het lot van de Saar geheel niet te Bonn zal worden beslist. Hoffmann achtte het „ongerechtvaar digd" dat de Duitse politici en de Duitse pers Schuman's bezoek in verband brach ten met de kwestie van het Saargebied. Hoffmann was van mening, dat een plebisciet in de Saar „volkomen over bodig" 'was. De komende besprekingen te Parijs over de Saar dienden te worden neergelegd in staatsverdragen tussen de franse regering en die van de Saar en Jeratificeerd door de parlementen van beide landen. De verdragen dienden uit sluitend tussen Frankrijk en de Saar gesloten te worden, terwijl het toekom stige Saar-statuut een internationaal ka rakter zou dragen. „De Saar kan echter niet wachten tot dit statuut in oen Duits vredesverdrag is tot stand gekomen," zo besloot Hoffmann. deel van de onderzeeboot voor een ont- snappingsluik in de rij stonden. Zij moesten wachten tot de afdeling nage noeg was volgelopen om het drukver schil op te heffen. Dit duurde anderhalf uur. Er werd gezongen en geschertst. Tegen het einde werd het benauwd door zuurstofgebrek. Toen konden de mannen een voor een de duikboqt verlaten. De meesten werden evenwel nimmer opge pikt, aldus het verhaal van de over levenden. Eén van de geredde leden van het machinekamer-personeel van de „Tru culent" verklaarde tegenover Reuter: „Na de aanvaring gingen wij in een rij achter elkander staan, alsof wij op een bus wachtten. Wij wachtten, totdat het zeewater ook ons compartiment binnen drong, waarna wij, met behulp van ons reddingsapparaat (het zgn. Davis-appa- raat) erin slaagden naar de oppervlak te te komen. Dit ging helemaal niet moeilijk". Een geredde onder-officier vertelde, de ene cigaret na de andere rokend: „Op het tijdstip van de aanvaring be vonden wij ons allen op de bodem van de onderzeeboot. .Sommigen van ons slaagden erin, met behulp van het D.a- vis-apparaat, aan de oppervlakte te ko men. Enkelen stelden zich echter in vei ligheid zonder dit apparaat te gebrui ken. Slechts twee compartimenten zijn niet direct ondergelopen, namelijk de machinekamer en de verblijven van de stokers. Allen, die zich hierin bevon den. zijn erin geslaagd uit de onder- zeeer te komen". Een ander lid van het machinekamer- personeel verklaarde: „In dertig tot veertig seconden waren wij aan de op pervlakte, doch het leek mij wel een jaar toe". Acht vermoeide, dof uit hun ogen ziende opvarenden, waren de lijdende voorwerpen van een batterij van came ra's en een kruisvuur van vragen. Zij verklaarden er zeker van te zijn. dat allen, die enige kans maakten uit de gezonken onderzeeboot te komen, ook de oppervlakte hebben bereikt. De 25-jarige geredde telegrafist ver telde dat sommigen der geredden bij hun overhaaste vlucht naar de nog niet ondergelopen compartimenten geen tijd hadden hun Davis-reddingsapparaten mee te nemen. Daar tweederde gedeelte van de aanwezige Davis-apparaten zich in de ondergelopen compartimenten be vond, waren er niet genoeg voor allen aanwezig, zodat sommigen hun ontsnap pingspoging zonder apparaat onder namen. Een woordvoerder van de Admira liteit was zeer ontstemd, dat het eerste S.O.S.-sein pas nu vüf kwartier de Ad miraliteit had bereikt. Hij zei, dat meer mannen van de „Truculent" gered had den kunnen worden, indien de Britse vloot op tijd gewaarschuwd was gewor den en de zee met zoeklichten had kun nen bestrijken. Wie verantwoordeiyk is voor de ver traagde overbrenging van het S.O.S.-sein en wie de schuld heeft van de aanva ring zal blijken na beëindiging van het werk van de commissie van onderzoek, dat heden zal beginnen. De resultaten van het onderzoek van de commissie zullen echter niet dadeiyk worden ge publiceerd. Aan boord van de omstreeks veertig schepen, die met het reddingswerk bezig zijn, is, na de bekendmaking van de Britse admiraliteit, de vlag halfstok ge hesen. Koning George zond de volgende boodschap aan de admiraliteit: ,Ik heb met groot leedwezen het bericht ver nomen van de ramp, welke de „Trucu lent" is overkomen. Wees zo goed aan de naaste bloedverwanten van hen, die zijn omgekomen, namens de koningin en mijzelf onze diepgevoelde betuigingen van leedwezen over te brengen". De 14-jarige Schotse schooljongen, die Woensdagochtend in het donker met de 50-tonsvissersboot „Girl-Jean" de haven Arbroath (Schotland) had verlaten, is gisteren in staat van uit putting halfweg tussen Engeland en Noorwegen opgepikt. De Britse traw ler Reptoniandie op weg was naar de Witte Zee en niets van het uit varen van de „Girl Jean" afwist, had het schip in zicht gekregen en, ver moedend dat er iets niet in orde was, een boot uitgezet om een onderzoek in te stellenDe mannen kregen, toen zij bij de „Girl Jean" waren gekomen, op hun herhaald geroep geen ant woord. Toen zij tl an boord gingen, vonden zij echter de 14-jarige John Guthrie uitgeput in een visruim lig gen. De jongen had in twee dagen geen eten gehad. Wegens het slechte weer kon hij niet naar de Reptonian wor den overgebracht. De Reptonian heeft het schip op sleeptouw genomen naar Aberdeen. Een duiker daalt af naar de „Truculent". Advertentie m Verwarm Uw bed behaaglijk met een VOOR BABIES EN VOLWASSENEN Verwachting tot Zondagavond: Aaanvankeiyk weinig wind met hier en daar nevel of mist. Ove rigens meest zwaar bewolkt. Plaat selijk enige lichte regen of mot regen. Later gelcidelyk wat toc- nemchde en langs de Waddenkust tijd.elijk krachtige wind tussen Zuid-West en Zuid. Aanhoudend zacht weer. ZONDAG: Zon: 8.42—16.57. Maan: 6.39—13.21. MAANDAG: Zon: 8.41—16.59. Maan: 7.53—14.16. „Ruhr-Nachrichten", een krant te Dortmund; meldt, dat Rusland een pact heeft getekend, waarbij de Sovjet-Unie de politieke integriteit van het bezette Oost-Duitsland garandeert en zijn mili taire bescherming toezegt. De krant beeft deze informatie verkregen van personen, die nauwe betrekkingen on derhouden met Georg Dertinger, de mi nister van Buitenlandse Zaken van de Oostduitse Volksrepubliek. Dit pact van wederzijdse vriendschap en bijstand zou op 17 December te Mos kou ondertekend zijn door Dertinger en Vishinsky. Wilhelm Pieck, de president van Oost-Duitsland, zou nog steeds volgens de „Ruhr-Nachrichten" het pact formeel bekend maken op de dag, dat de laatste Duitser uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen zal zijn. Het verdrag heeft een termijn van drie jaar. Op de dag der afkondiging wordt het beheer over de Russische concentratiekampen in Oost-Duitsland aan de Duitsers overgedragen. Naar schatting bevinden zich thans 35.000 po litieke gevangenen in de kampen. Op het vliegveld van Lawson by fort Benning (Georgia, V.S.) is gisteravond tydens een oefenviucht een zweefvlieg tuig neergestort. Tien in opleiding zynde parachutisten werden gedood en zeven anderen werden met ernstige verwon dingen in een hospitaal opgenomen. Malik, de Sovjet-Russische gedelegeerde in de Veiligheidsraad, heeft gister avond opnieuw de Veiligheidsraad verlaten, omdat zyn resolutie tot uitsluiting van de Chinese nationalistische delegatie verworpen was. Malik verklaarde, dat de Sovjet-Unie zich niet gebonden zou achten door besluiten, die in zijn afwezigheid zouden worden genomen. Hij zeide, dat de Sovjet-Unie niet aan het werk van de Veiligheidsraad zal deelnemen zolang de huidige Chinese delegatie niet zal zijn verwijderd. ning dat de steun, die deze landen ge ven aan „het onwettig handhaven in de Veiligheidsraad van een vertegenwordl- ger der Kwo Min-Tang-clique", het ge zag en prestige van de Raad en de Ver enigde Naties ondermijnt. „De geschie denis leert, dat een achtelijke, reaction- naire politiek die verouderde dingen steunt, tot ondergang gedoemd is. Zon der twijfel zal een ontnuchtering intre den en zullen de meest verbeten reac- tionnairen zich moeten buigen voor de betekenis der gebeurtenissen. De Sov jet-Unie zal geen deel uitmaken van de Veiligheidsraad zolang de vertegen woordiger van de Kwo Min-Tang- groep, die onwettig een zetel in de Raad heeft, niet is verwijderd". Malik sprak zijn verklaring in het Russisch uit en wachtte de verta ling in het Engels af, die hij ver schillende malen onderbrak om correcties te geven. Daarop nam hij zijn papieren bijeen en verliet het gebouw. Engeland en Noorwegen namen De Russische resolutie werd verwor pen met zes tegen drie stemmen en twee onthoudingen. De Sovjet-Unie Joegoslavië en India stemden voor de resolutie. De Verenig de Staten, Cuba, China, Egypte, Ecua dor en Frankrijk tegen. Engeland en Noorwegen, die de regering van Mao Tse-Toeng erkennen, onthielden zich van stemming. Nadat de uitslag van de stemming over de Russische resolutie bekend was gemaakt las Malik zijn verklaring van papier voor. „De verwerping van het voorstel der Sovjet-delegatie toont aan, dat de Verenigde Staten on zij, die hen volgen, openlijk begonnen zijn met het bevorderen van wetteloosheid in de Veiligheidsraad en in de Verenigde Na ties", zo zeide Malik. Hij was van me samen het standpunt in, dat het Sovjet-voorstel praematuur was en dat zij zich daarom onthielden. In de laatste woorden, die Malik zei voor hij de zaal verliet, sprak hij van de Ver. Staten en „zij die hen volgen". Dit gaf tot scherpe protes ten van verschillende gedelegeer den aanleiding. De Franse gedelegeerde, Chauvel, be twistte de Sovjet-Unie het recht „om botweg te weigeren met de Veiligheids raad samen te werken". „Reeds 42 maal is de Sovjet-Unie door gebruik te ma ken van een veto er in geslaagd de wil van de meerderheid teniet te doen. Ik ben1 van mening, dat zij niet nog ver der kan gaan en het werk van de Vei ligheidsraad geheel en al saboteren". Gross, de Amerikaanse afgevaardigde drong erop aan, dat de Raad zijn werk ondanks de afwezigheid van de Sovjet- Unie zal voortzetten. Nadat dr. Tsjang, de Chinese gedele geerde, die wegens de behandeling van de Sovjet-resolutie tydelijk afstand had gedaan van het voorzitterschap, zijn plaats in de voorzitterszetel weer had ingenomen, begon de Raad met bet de bat over vermindering der bewapening. Voorlopig is de volgende vergadering op Dinsdag gesteld. Naar wij vernemen is het zeer waar schijnlijk, dat in Februari de minister zonder portefeuille, de heer L. Götzen en de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, zich naar Indonesië zullen begeven. Deze reis, welke het voeren van oriënteren de economische besprekingen ten doel heeft, is thans in ernstige overweging. Omtrent de reis van de minister Van Uniezaken, mr. J. H. van Maarseveen, die, gelijk bekend, hedenavond naar Indonesië zal vertrekken, kan worden gemeld, dat zijn verblijf in Indonesië niet van lange duur zal zijn. Naar ver wachting zal hij reeds in de eerste da gen van Februari naar Nederland te rugkeren. „De Nieuwsgier" meldt, dat nabij Pu- lau Puter, 3© km. ten Oosten van Dja karta een afdeling der T.N.I. slaags is geraakt met een ongeveer driehonderd man sterke bende, waarvan de leden wa ren gekleed in het uniform van het K.N.I.L. Van de bende waren vier man gedood, zes gewond en zes en veertig gearresteerd. Aan de zijde der T.N.I. viel één dode. De correspondent van Aneta te Surabaja verneemt van betrouwbare zijde, dat de regering van de Negara Oost-Java zeer waarschijnlijk zal gebruik maken van ar tikel 54, van de voorlopige grondwet van de V.S.I., dat het mogelijk maakt, dat de regering ener Negara, tot de regering van de V.S.I. het verzoek richt, haar taak of althans een deel van haar taak, over te nemen. Indien men te Djakarta, zoals kan worden verwacht, een dergelijk verzoek in willigt, zal de regering der V.S.I. in de Negara een commissaris moeten plaatsen. De Necïerlandse officier, die in arrest was gesteld op beschuldiging van het overbren gen van de brief van Westerling aan de regering van Pasundan, is thans in vrlJ~ heid gesteld. De betrokkene had ontkend, Het na de oorlog in overleg met de regering weder herleefde Nationaal Fonds voor Bijzondere Noden heeft van zyn ere-voorzitster, H. M. de Koningin, een zeer ruime gift over het jaar 1949 ontvangen. In verband mqt de jongste méatrege- len ten aanzien van de verhoging van de lonen en de voorgenomen wijziging o.a. van de Kinderbijslagwet, zijn met ingang van 1 Januari 1950 de uitkerin gen ingevolge de tot de competentie van het ministerie van Sociale Zaken be horende Rijksregelingen voor sociale bijstand overeenkomstig verhoogd. De bedoelde Rijksregelingen zijn: de .over bruggingsregeling, de sociale bijstands regeling. de vorstverletregeling, de so ciaal-economische hulpverleningsrege ling voor zelfstandigen, de gemeentelij ke sociale werkvoorzieningsregeling voor handarbeiders, de regeling tewerk stelling hoofdarbeiders en de regeling voor sociale bijstand aan beeldende kun stenaars. Advertentie De toepassing van de beschikking in zake de loonsverhoging van 5 pet. vindt de verschillende bedrijfstakken regel matig voortgang overeenkomstig de ver wachtingen, aldus deelt de Stichting van den Arbeid mede. In circa vijftig be drijfstakken heeft de herziening van de loonnormen reeds haar beslag gekregen, zodat honderdduizenden personen reeds de hogere lonen ontvangen. De behan deling van ingediende voorstellen door de Stichting van den Arbeid en het Col lege van Rijksbemiddelaars voltrekt zich in snel tempo. De moeilijkheden, die zich tot nog toe hebben voorgedaan, zijn niet groot gebleken en konden bij nader overleg tot een oplossing worden gebracht. Het College van Rijksbemiddelaars heeft zijn goedkeuring gehecht aan de regeling, die door de vakraad voor de Textiel Industrie was uitgediend betref fende de verwerking van de 5 pet. loons verhoging in de geldende loonregeling voor de textielindustrie. Alleen het ver lenen van een toeslag van 5 pet. op de lonen der vrouwelijke kostwinners be neden de 23 jaar is door het College van Rijksbemiddelaars niet toegestaan. Aansluiten loonsverhoging mach 22 Ook de apothekers-assistenten zullen de vijf pet. loonsverhoging ontvangen. Het hoofdbestuur van de katholieke bond „Voor het Gezin" heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden in zake de kinderaftrek bij belasting. Vol gens het bestuur is er een wanverhou ding tussen de door het wetsontwerp in het vooruitzicht gestelde belastingver laging voor ongehuwden en gehuwden zonder kinderen enerzijds en gehuwden met kinderen anderzijds. Vervolgens wordt een vergelijking gemaakt tussen de belastingaftrek voor het eerste tot en met het tiende kind verleend in de sinds 1942 achtereenvolgens van kracht zijnde tarieven. Opgemerkt wordt, dat de belastingaftrek voor het derde en vol gende kind in de loop dezer jaren hoe langer hoe meer terugloopt. Tenslotte wordt een eigen ontwerp- tarief voor gehuwden met kinderen ge geven, waarin de belastingaftrek voor het derde en volgende kind gelyk wordt gehouden. Het ontworpen tarief brengt tevens mede een aanzienlijke verhoging van het belastingvrye inkomen voor gro tere gezinnen. Tot directrice van de particuliere za ken van H. M. de Koningin voor Het Loo en omstreken is in de vacature, ont staan door het overlijden van mevrouw A. L. Schoch, benoemd jkvr. J. C. C. Röell, sociale werkster van de stichting in de gemeente Heerde (Gld.), waarin het gemeentebestuur, de kerken en de bedrijven betreffende sociale zorg aan de bedrijven en particulieren samen werken. Jkvr. Röell was speciaal met de sociale zorg voor de bedrijven be last. Zij vervulde deze functie ongeveer jaar. Het troepenschip „Waterman" wordt in de vroege morgen van Zondag 15 Ja nuari met repatriërende troepen uit In donesië in de haven van Rotterdam ver wacht. De ontscheping begint onvoor ziene omstandigheden voorbehouden Zondagmorgen te 9 uur. Naar wij vernemen is de minister van Justitie voornemens over te gaan tot opheffing van het bewaringskamp-cel- lenbarakken te Scheveningcn, benevens van het hulpgebouw bij het Huis van Bewaring St. Jacobstraat 77 te 's-Gra- venhage. J Vloeken is een uiting van de onbe- j \^holpenheid van de geest. J „Uw college weet niet hoe actueel dit probleem thans is," aldus begon Vrij dagmiddag de procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage zyn requisitoir in de zaak tegen de Haagse journalist J. L. de R„ die enige tijd ge leden door de Haagse rechtbank werd veroordeeld tot f 50 boete subs, tien da gen hechtenis, daar hij had geweigerd te voldoen aan de wettelijke verplich ting om de bron van een zijner berich ten te noemen. Zowel de Officier van Justitie als De R. waren van dit vonnis in beroep gekomen. Ook voor het Hof weigerde appellant thans de naam te noemen van degene door wie hij in October 1947 was op gebeld, waarbij hem in zijn functie van journalist mededelingen werden ver strekt, afkomstig uit het „Politieblad", welke mededelingen voor De R. aanlei ding waren, ze in een bericht te ver werken en te publiceren. De procureur-generaal stelde zich op het standpunt, dat het niet nodig is in deze zaak het „ambtsgeheim" van de journalist te overwegen, daar dit im mers in een arrest van de Hoge Raad onlangs niet werd erkend. Uit hoofde van dit feit kan dus geen parallel wor den getrokken met b.v. de zwijgplicht van een geestelijke of een dokter. De dwangpositie, waarin een journalist zou komen te verkeren doordat hij zijn nieuwsbron niet zou mogen noemen, achtte hij in een geordende rechtsstaat niet getolereerd, waarbij hij aan wenste te tekenen, dat De R. zich door zijn pu blicatie vrijwillig in deze dwangpositie had gebracht, daar hij had kunnen voor zien dat er moeilijkheden van zouden kunnen komen. Volgens de procureur- generaal moest hij hiervan thans ook de consequentie aanvaarden. Het beroep op overmacht verwerpend verzocht hij het Hof het vonnis van de rechtbank te be vestigen, met deze restrictie, dat, indien het Hof nog enige twijfel mocht gevoe len aangaande het aangevoerde beroep op overmacht, verschillende voorman nen uit de journalistieke wereld alsnog zouden kunnen worden verhoord, die de juistheid van deze overmacht zouden kunnen verklaren. De verdediger, mr. S. Gerbrandy, ver klaarde, dat beroep op overmacht in deze zaak wel degelijk opgeld deed. (Van een bijzondere medewerker) Wanneer men ergens in Frankrijk het portaal van een kerk be treedt, verbaast zich de buiten landse bezoeker soms over een groot aanplakbiljet, waarop de noodkreet staat: Aidez-nous! Nous n'avons plus des prêtres! Helpt ons! Wij hebben geen priesters meer! Wij dachten hieraan toen wij j.l. Maan dag de discussies beluisterden op de Verbondsvergadering van de K.A.B. Pa ter Jacobs had in een hartstochtelijk betoog een beroep gedaan op de apos- tolaatszin van het Kader der K.A.B. en de voorzitter van de Haarlemse Dioce sane Bond der K.A.B. vroeg speciale be langstelling voor het massa-probleem onder de arbeiders, zoals het zich open baart in de grootstad en nog meer in het bedrijfsleven. De gedachten wisse ling die rond de behandeling van deze beide punten ontstond duurde lang, maar was in genen dele langdradig. De man uit de mijnstreek en uit de fabrieksstad, de plattelander en de kan toorbediende, zij allen kwamen met hun specifieke problemen om die onder de aandacht tê brengen van de Verbonds- leiding. En elke vraag was waard afzon derlijk te worden besproken. Wij wil len er voor vandaag één uithalen, die de bijzondere aandacht verdient van ie der, die het wél meent met het wezen lijk belang van onze Nederlandse sa menleving. We kunnen ons niet herinneren, dat het boek van pater Van Iersel „Sig naal op rood" apart is vermeld. Toch stond het in het middelpunt van de be spreking. Herhaaldelijk werd er de aan dacht op gevestigd dat een van de moei lijkste problemen, waarmee een cultuur beweging, als de K.A.B. is, zit te worste len, de steeds gevaarlijker wordende materialistische stemming in de bedrij ven is. Onder materialistische stemming is dan niet zonder meer te verstaan het verlangen naar een zo hoog mogelijke beloning voor een zo gering mogelijke prestatie, maar het zich afwenden van wezenlijke waarden. Sinds haar oprich ting heeft de K.A.B. aandacht geschon ken aan persoonlijkheidsvorming. Dat heeft zij als haar meest wezenlijke taak beschouwd. De individuele mens moest dichter bij God gaan leven en daarvan getuigen altijd weer onder welke om standigheid en in welke verbindingen hij dat leven ook moet leiden. Het probleem van gisteren was: De man, die arbeidsslaaf was, geen gelegen heid kreeg om enigermate voldoende onderwijs te volgen, wiens enige troost de goedkope borrel was, zich bewust te doen worden van de eigen ellendige toe stand; het probleem van vandaag is: De reeds veel redelijker verzorgde en be schermde mens niet te doen ondergaan in de massa, maar hem daarentegen te laten groeien tot de bewuste persoon lijkheid, die niet een product is van zijn omgeving, maar die de omgeving tot een product van zijn persoonlijkheid maakt. De dreiging van gister was de materiële ellende; de dreiging van vandaag de toenemende geestelijke verarming. We zijn van mening, dat sommige sprekers op de bovenbedoelde vergadering wat erg pessimistisch waren indien zij het leven van de katholieke arbeidersbe weging in de harten der leden alleen afmaten naar het vergaderbezoek. Dat is niet de enige, zelfs niet de eerste maat, waarmede deze beweging geme ten mag worden. Reeds eerder schreven we op deze plaats, dat hat massa-vraagstuk het probleem van de massa-leiders naar voren roept. Juist te dien aanzien is er reden voor optimisme. Een kleine rekensom toont aan, dat de katholieke arbeidersbeweging zeker kan beschik ken over een leger van 40 a 50.000 ac tieve kaderleden, die stuk voor stuk minstens voor een deel van het werk een zodanige verantwoordelijkheid voe len, dat voor dat deel nimmer tevergeefs een beroep op hun activiteit wordt ge daan. Desondanks vroegen de afgevaardig den: Wat denkt de leiding van de K.A.B. te gaan ondernemen om in het bedrijfs leven zelf een nieuwe, dat is een chris telijke sfeer te gaan scheppen. Want dit was de klacht: hoezeer ook voor de ar beidende mens in sociaal opzicht wordt gezorgd, hoe sterk hij ook stijgt in het aanzien van andere mensen, hoe zeer velen zich beijveren om naar het woord van Pius XI die mens de plaats te ge ven, die hem krachtens zijn functie toekomt, niet te ontkennen valt het dat in steeds groter aantal ook deze ka tholieke arbeidende mens zich afkeert van God en Kerk en weliswaar zich niet keert tot het communisme, maar erger, gaat behoren tot de klasse, waar op het christenwoord van toepassing is: „Waart ge heet of waart ge koud, maar omdat ge lauw zijt heb ik U uit de mond gespuwd". Daarom kon de natio nale voorzitter van de K.A.J.. v. d. Horst, aan de aanwezige arbeidersleiders vra gen: Wat doen jullie om te zorgen, dat de volwassen arbeiders zich ook op het werk vaderlijk verantwoordelijk weten voor de jongeren. Daarom vroeg een voorzitter van een grote-stadsafdeling: Wat doen we om de giftige sfeer van neutraliteit, onverschilligheid en ster vend solidarisme te zuiveren tot een puur christelijke? En het antwoord kwam van dezelfde afgevaardigden, die vroegen, die dwingend eisten als het ware: Geef ons Bedrijfs-Credo Pugno- kernen. „We hebben ze", kwam weer een ander; „maar wie het wezen van Credo Pugno kent en wie maar enigs zins vertrouwd is met het oorlogster rein, waarop deze strijders zullen moe ten vechten, weet dat we niet in staat zullen zijn deze clubs te activeren en de nodige vorming te geven zonder vol doende priesters". Inderdaad ligt het probleem van de Bedrijfs-Credo Pugno geheel anders dan dat van de normale parochiële Credo Pugno-club. Bij het gewone Credo Pugno-werk, dat 'al meer dan 20 jaar populair is in de K.A.B., kennen vele parochiële afdelingen het wijksysteem, waarin voor elke belang rijke arbeidersbuurt een of meer Credo Pugno-mannen de directe verantwoor delijkheid dragen. (Vervolg op pag. 3 zevende kolom) Op een vergadering te Goes van een commissie voor woningruil is medege deeld, dat momenteel de laatste hand wordt gelegd aan het tot stand komen van een Centraal Woning-Ruilbureau voor het gehele land. Dit bureau, dat te Utrecht gevestigd zal worden, heeft de steun van alle grote industrieën, Staats mijnen, Ned. Spoorwegen, K.L.M. en an dere, het Rijk en de Vereniging van Ned. Gemeenten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1