DIPLOMA TIEKE EIGENDOMMEN I IN BESLAG GENOMEN Mao Tse Tung blijft nog enkele weken in Moskou I In Engeland vorig jaar drieduizend smokkelaars gearresteerd Minister Van Maarsseveen naar Djakarta vertrokken Bepnt de, Tnté 7€(r~JAM! TOCHT VAN JOHNNY GUTHRIE KOST EEN GOEDE HONDERDDUIZEND GULDEN DE RAMP MET DE TRUCULENT Karei Doorman" passeert de keerkring Tot hoofd en hart Het weer. Amerika, Nederland en Frankrijk getroffen Amerika neemt de zaak ernstig op Plan voor nieuw West- Duits leger Sneltrein Parijs Straatsburg- ontspoord 1 Bestaande verdrag tussen China en Rusland wordt herzien 5000 horloges onder de spatborden Generaal Arnold overleden Zware sneeuwstormen in Noorden der V.S. Bevordering van samenwerking het doel Bezoek vermoedelijk beperkt tot Java Koningin brengt bezoek aan kaasmakerij Nederland erkent Israël de jure ROOFOVERVAL TE UTRECHT Politie-auto wachtte de veertien-jarige op Kapitein riep „Voile vaart achteruit", doch het was reeds te laat Prins Bernhard neemt deel aan balspelen MAANDAG 16 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24667 OPTREDEN CHINESE COMMUNISTISCHE AUTORITEITEN Bouten van rails losgedraaid i* Minstens 18 doden „Ambassadeur" Ongedwongen onderhoud van een uur VERKEERSONGEVALLEN EISEN 12 GEWONDEN „Als je schreeuwt, schiet ik je dood STRATOCRUISERDIENST GEOPEND 5 pet. ook voor personeel Ziekenfondsen „GIRL JEAN" IN ABERDEEN TERUG 99 Cramofoonplaaf van Pauselijk gebed BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postalro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. S998 Voor klachten over de bezorging na SJ0 uur avond* 21544 Directeur: 3. 3. W Boerriqier. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wrvd. hoofdredacteur» W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mmimeter- hoogte. Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooote. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4-55 per kwartaaL Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Zondag: bekend gemaakt, dat de Chinese communistische autoriteiten Vrijdag en Zaterdag Amerikaanse, Nederlandse en Franse diplomatieke eigendommen in beslag genomen hebben. Volgens het Amerikaanse departement is het Oostelijk deel van de vroegere Nederlandse ambassade in Peking in beslag genomen. Van de Franse eigen dommen werden voormalige barakken van de Franse ambassade in beslag genomen. Evenals Amerika hebben beide landen nog andere bezittingen in Peking, maar deze werden met rust gelaten. De inbeslagnemingen waren gebaseerd op een proclamatie van 6 Januari inzake de inbeslagneming van voormalige militaire barakken. Blijkens een rapport van de Amerikaanse consul-generaal aan het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Zaken, traden de Chinezen zeer hoffelijk op. „De Amerikaanse regering, aldus het State Department, neemt deze kwestie uiterst ernstig op. Het betreft hier een flagrante schending van bij verdrag vastgelegde rechten en van de meest elementaire beginselen van internatio naal gebruik en verkeer." Het State Department deelde verder mede. dat thans instructies werden op speld voor het terugroepen van al het officiële Amerikaanse personeel uit het door de communisten bezette China. Wanqcer men hiermede klaar was zou den de officiële Amerikaanse bureaux in het door de communisten bezette gebied gesloten worden. Engeland heeft er in toegestemd aan de Chinese communisten een Ameri kaanse nota te overhandigen, waarin geprotesteerd wordt tegen de beslag legging op gebouwen van het Ameri kaanse consulaat-generaal. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde gisteravond, dat Engeland de Nederlandse en Franse regeringen heeft aangeboden om ten behoeve van haar stappen te Peking te ondernemen. Enge land heeft echter nog geen antwoord ontvangen. Democratische zowel als Republi keinse senatoren zijn verontwaardigd over het optreden van de communisten te Peking. De republikeinse senator William Knowland, die steeds critiek heeft ge oefend op de Amerikaanse politiek t.a.v. China, eiste aftreden van de Ameri kaanse regeringsfunctionarissen, die ver antwoordelijk zijn voor deze politiek. De bekendmaking van het ministerie, dat het officiële Amerikaanse personeel uit het door de communisten bezette China zal worden teruggetrokken, noem de hjj „een onderstreping van het ge volg van onze failliete politiek in China". „Indien de politiek in het Verre Oos ten wordt goedgekeurd door de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, kan hij de schoen aantrekken", aldus Knowland. Volgens geallieerde autoriteiten heb ben enkele vroegere Duitse generaals aan de West-Duitse kanselier dr. Ade nauer plannen voorgelegd voor een nieuw West-Duits leger. De woordvoerders zeiden echter, dat zij niet wisten, of dr. Adenauer de plannen rechtstreeks met de vroegere generaals had besproken, of dat deze laatsten hem hun plannen via tussen personen hadden doen toekomen. Paul Bourdin. de officiële woord voerder van Adenauer, sprak in de Ver. Staten gepubliceerde berichten, als zou dr. Adenauer militaire plannen besproken hebben met vroegere gene raals, tegen. Volgens deze in de V.S. gepubliceer de berichten zouden de generaals Ade nauer als hun mening te kennen heb ben gegeven, dat de veiligheid van Duitsland eiste, dat er een Duits leger zou worden samengesteld. Tegen Juni zou er een infanterie-divisie moeten zijn en tegen 1951 een pantserkorps. iiiniiiiiiHiinmiiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii""""""» mi Zondagochtend vroeg is de sneltrein StraatsburgParijs hij de plaats Coolus ontspoord. Een passagier werd ernstig ge wond en twee licht. Van de zijde der Franse Staatsspoorwegen wordt verklaard, dat het ongeluk vermoe delijk aan sabotage te wijten is. Over een afstand van 24 meter waren de spoorbouten verwijderd. De trein, die uit Straatsburg kwam, reed mst een snelheid van bijna honderd kilometer per uur. Mao Tse Tung met zijn generaals Mao Tse Tung, hoofd van de Chinese communistische regering, die thans bij na een maand te Moskou heeft vertoefd, is voornemens nog enkele weken te blij ven om vraagstukken uit te werken be treffende het bestaande verdrag tussen China en de Sovjet-Unie, Russisch cre- diet voor China en handel. Waarnemers verwachten, dat Mao eveneens Oost- en Centraal-Aziatische gebieden van de Sovjet-Unie zal bezoe ken benevens Stalingrad en Leningrad, alvorens naar China terug te keren. Een in het Chinees verschijnend dag blad te Hongkong citeerde gisteren na tionalistische officiële woordvoerders, die gezegd zouden hebben, dat het lange ayrblijf van Mao Tse Tung in Moskou TOroorzaakt werd, doordat men het niet eens kon worden over een algemene herziening van het Chinees-Russische vriendschapsverdrag. In Hongkong werd deze mededeling met zeer veel reserve ontvangen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson rekent, naar U. P. verneemt, op een breuk tus sen de Sovjet-Unie en het communisti sche China. In een verklaring aan de Senaatscom missie voor de buitenlandse aangele genheden verklaarde Acheson, dat een dergelijke breuk naar zijn mening het gevolg zou zijn van het huidige bezoek van Mao Tse Tung aan Moskou. Hij sprak als zijn hoop uit, dat in China een soortgelijke beweging zou ontstaan als het Titoïsme in Joegoslavië. Acheson meende, dat deze breuk kan ontstaan op tweeërlei wijze. Ten eerste uit het eventueel toegeven van Mao aan de eisen van de Sovjet-Unie om toezicht over het communistische China, waardoor hij zich de vijandig- In Engeland heeft de smokkel een der gelijk hoge vlucht genomen, dat de door de Engelse douane in beslag genomen smokkelwaar en de opgelegde boetes ongeveer vijfmaal zoveel opbrengen als voor de oorlog. Vredige vissersdorpen aan de Zuid- en Oostkust zijn welig tie rende smokkelcentra geworden. Maar de oogst der douane is dienovereen komstig toegenomen en men verwacht, dat de verkoop der gesmokkelde goe deren de Engelse schatkist meer zal opleveren dari ooit. In de afgelopen 12 maanden hebben de rechtbanken voor 223,650 pd. st. boete aan smokkelaars opgelegd, 2.905 smokkelaars veroordeeld en 59 smokke laars gevangen gezet. De leiders der smokkelbenden worden zelden gevat. Hun handlangers zijn meest mensen, die na de oorlog geen rust hebben kun nen vinden en nu uit zutht tot avontuur smokkelen. De tijdens de oorlog vei'- toorven kennis van de zeevaart heeft het aantal smokkelaars op zee in sloe pen en torpedoboten, die eens van de marine waren, vergroot. Velen hebben Zuid-Frankrijk tot operatiebasis. „De tijd van 1850 is ongeveer teruggeko men. Er is heel wat zeeschuimerij on der de smokkelaars," zei een der doua nebeambten. Het valt. voor de smokkelaars niet mee, de Engelse kust te naderen. De kruiser van de douane, de „Vigilant", is Generaal Arnold, in oorlogstijd opperbe vclhebber van de Amerikaanse luchtmacht j» Zondag te zijnen huize, Sonoma Valley th Califomië overleden. uitgerust met de nieuwste radarvindin gen, waardoor zelfs de kleinste schepen op kilometers afstand worden opge merkt. Een van de smokkelaarstrucs is het gebruik maken van chic geklede dames en heren, die de smokkelwaar in koffers met valse bodem meebrengen, of het bouwen van geheime bergplaat sen in auto's, die over het Kanaal ver voerd worden. Een Belg, die tot 25.000 pd. st. en één jaar gevangenisstraf ver oordeeld is, vervoerde ruim 5.000 horlo- des in twee blikken onder de spatbor den van een Amerikaanse auto. In de voering van een vest vond men hon derden halssnoeren van onechte parels Een smokkelaar had een diamant van 5.000 pd. st. waarde in een vlas oog verborgen. heid op de hals zal halen van verschil lende Chinese elementen. En ten twee de: wanneer Mao voet bij stuk zal houden en niet toe zal geven aan de Sovjetdruk, waardoor hij zichzelf in de rol van een Chinese Tito plaatst. Angus Ward, de vroegere Amerikaan se consul-generaal in Moekden, heeft te Washington verklaard, dat Mands.ioerije meer economisch dan politiek door Rus land wordt overgenomen. Hij was van mening, dat het de bedoeling der Sov jets is om van Mandsjoerije een bron van bevoorrading van de Russische mi Iitaire zone in het Verre Oosten te ma ken. Hij betwijfelde dat de Sovjets een politieke aansluiting van Mandsjoerije b|j Rusland in de zin zouden hebben. Donderdag j.l. heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Acheson verklaard, dat de Sovjet-Unie bezig was de vier Noordelijke provin cies van China in te lijven. De Amerikaanse reizende ambassa deur Phillip Jessup is Zondag te Taipeh op Formosa aangekomen voor een be zoek van drie dagen. Hij zal o.m. een onderhoud hebben met Tsjang Kai Sjek. Jessup, die een studiereis door het Verre Oosten maakt, zal na Formosa Hong kong bezoeken. De Zweedse regering heeft besloten de Chinese communistische volksrepu bliek de jure te erkennen. m Vrijdag is in het Noord-Westen van Ame rika een zware sneeuwstorm opgestoken, zoals men in 50 jaar niet beleefd heeft. De storm duurde Zaterdag en Zondag voort en woedt van Noord-Califomië tot aan de grens van Canada. De storm bereikte snel heden van 150 kilometer. Minstens 18 per sonen zijn om het leven gekomen. Honder den mensen in de staten Washington en Oregon moesten hun reis onderbreken, daar autobussen en treinen niet verder konden. Meer dan 1.000 auto's zitten op hoofdwegen vast. Portland. Oregon en Se attle en talrijke kleinere steden zijn prac- tisch geïsoleerd. Op uitnodiging van de V.S.I. vertrok Minister van Maarseveen Zaterdagavond naar Indonesië in gezelschap van zijn adviseurs Dr. Prinsen en Mr. vd. Valk Voor zijn vertrek onderhield Minister Van Maarseveen zich levendig met Mi nister Schokking (rechts). In het midden Dr. Prinsen. (Van onze verslaggever) Op uitnodiging van de Regering van de Verenigde Staten van Indonesië is Zaterdagavond minister Mr. J. H. v. Maarsseveen met de K.L.M. Constellation „Amsterdam" van Schiphol naar Djakarta vertrokken, waar hjj tot 3 Februari zal verblijven. Dit verblijf zal op 36 Januari onderbroken worden door een bezoek aan India, tijdens de proclamatie van de nieuwe grondwet in New Delhi. tat tot economisch adviseur van Soe- karno benoemd is. Maar ik kan dat in Djacarta wel even informeren, want het interesseert ook de Nederlandse rege ring," besloot de minister, die hiermede zijn tweede reis naar Indonesië aanving. Met hetzelfde vliegtuig reisden ook dr. Prinsen, die secretaris-generaal is geweest van de Ronde Tafelconferentie en als adviseur de minister vergezelt, en dr. Heybroek, het enige Nederlandse lid van een exploratie-expeditie naar Zuid- Arabië. De ministers Götzen en Schokking en verscheidene hoge ambtenaren kwamen in het restaurant van de transcontinen tale lijnen van minister Van Maarsseveen afscheid nemen. En zoals altijd hoffe lijk en bereidwillig was ook nu de mi nister bereid in het geroezemoes van de afscheidsdrukte nog even een paar ver klaringen af te leggen voor de micro- phoon van de Wereldomroep, en wel speciaal voor de uitzendingen naar Indonesië, waarvoor de Indonesische omroeper hem met een hartelijk „Sla- matjalan" (voorspoedige reis!) bedankte. Het doel van zijn reis omschreef de mi nister in drie punten: kennismaken met de leden van de Regering van de Ver enigde Staten van Indonesië, die hij nog niet op de Ronde Tafelconferentie had leren kennen; verruimen van zijn ken nis van land en volk, speciaal de uit wisseling van gedachten met vooraan staande figuren uit Nederlandse krin gen; kortom bevordering van de samen werking tussen Nederland en Indonesië. Een benoeming van mr. Moh. Roem tot Hoge Commissaris in Den Haag zou de minister zeer toejuichen, omdat mr. Roem een belangrijk aandeel heeft ge had in de oplossing van het probleem NederlandIndonesië en zijn benoeming een waarborg zal zijn voor de goede ontwikkeling van de onderlinge verhou ding. De minister beantwoordde hierna ook nog enkele vragen onzerzijds. Hij deel de mede, dat zijn bezoek uitsluitend informele besprekingen omvat over fi nanciële, politieke en economische on derwerpen, die de verhouding tussen Nederland en Indonesië aangaan. Dus b.v. ook de kwestie van het Rijkshof, een soort arbitrageraad tussen Neder land en Indonesië met recht een bin dende uitspraak te doen. Door zijn be zoek aan India zal de minister waar schijnlijk niet in staat zijn andere delen van Indonesië te bezoeken dan alleen Java. Nieuw-Guinea staat in ieder ge val niet op het programma. „Ik kan van de weinige dagen van mijn bezoek niet een deel gaan doorbrengen in vliegtui gen," aldus de minister, die er verder op wees, dat vooraf een uitgebreid pro gramma voor het bezoek is opgesteld. Het was hem niet bekend of dr. Wohl- Op een vergadering van de P.v.d.A. te Sliedrecht heeft prof. Schermerhorn me degedeeld, dat minister Van Maarseveen naar Indonesië is gegaan als een soort ambassadeur. „Wij moeten nu afwachten, hoe het Indonesische volk op onze toe naderingspogingen zal reageren. Voor persoonlijke, menselijke relatie is het Indonesische volk buitengewoon gevoe lig." Wij moeten verstaan, zo vervolgde spr., dat dit volk alléén samenwerking wil op reële basis als het gaat om het krijgen en houden van een plaats onder de zon. Vrijdagmiddag' heeft Koningin Juli ana een langdurig bezoek gebracht aan een boerderij in Hazerswoude, waarin de weduwe A. Qualm gedurende zestig jaar het kaasmakersbedrijf heeft uitge oefend. Vorig jaar April werd zij ter gelegenheid van haar 60-jarig jubileum onderscheiden met de gouden medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau. Als dank daarvoor wilde de we duwe Qualm aan de Koningin een eigen bereide kaas aanbieden. Woensdag werd de burgemeester van Hazerswoude op de hoogte gesteld van het voornemen van de Koningin om de kaas Vrijdag zelf te komen halen. De kaasbereidster hoorde eerst een paar uur tevoren welk bezoek zij zou mo gen verwachten. Het bezoek had een zeer ongedwongen karakter en gedu rende een uur heeft de Koningin in de familiekring op de boerderij koffie ge dronken en verhalen gehoord over het bedrijf en over het leven van de be jaarde kaasbereidster. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat Nederland Israël de jure erkent. De Nederlandse vertegenwoordiger te Jeru zalem heeft heden terzake 'n nota over handigd aan de minister van Buiten landse Zaken van Israël. Verwachting tot Dinsdagavond: Voor de kustprovincies: wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, later tijdelijk krach tige Noord-Westelijke wind. Iets kou der. Voor het binnenland: vannacht zwakke wind. Temperatuur plaatse lijk iets beneden het vriespunt en hier en daar mist. Morgen overdag meest matige wind tussen West en Noord-West. Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Iels kouder dan vandaag. Zon: 8.40—17.00; Maan; 8.49—15.29. Zaterdagmorgen in de vroegte is een auto bus van de fa. Van der Kolk te Wageningen, die twintig arbeiders van de Heveafabrie- ken te Oosterbeek vervoerde, op de Wage- ningseweg, rijdende in de richting Renkum, in botsing gekomen met een trailer van de fa. Ruysch uit Wageningen. Van dc bus passagiers werden acht inzittenden min of meer ernstig gewond en in „Ziekenzorg" te Wageningen verbonden. De chaufeur van de trailer M. B. kreeg een hersenschudding. Zaterdagmiddag omstreeks 1 uur aldus de hoofdstedelijke politie wilde een automobilist in Amsterdam, rijdende in de Linnaeusstraat, linksaf de Eerste van Swin- denstraat ingaan. De man hield onvoldoen de rekening met een wielrijder, die recht uit wilde rijden en reecf deze omver. De bestuurder was hierna volledig de macht over het stuur kwijt en reed pardoes te gen een trammast aan de linkerzijde van de Van Swindenstraat. Hij en zijn mede passagier liepen hierbij dusdanige verwon dingen op, dat zij naar het ziekenhuis moes ten worden gebracht. De politie heeft de auto in beslag genomen. De wielrijder is in levensgevaarlijke toestand in het O. L. Vrouwegasthuis opgenomen. Advertentie Zaterdagmorgen om tier: minuten vóór half acht werd aan een perceel in de Celebesstraat te Utrecht gebeld. De bewoner was reeds naar zijn werk en de 30-jarige vrouw was alleen thuis. Zij deed voorzichtig de gordijnen open en zag een man staan, naar zij ver moedde gekleed in het uniform van de P.T.T. In goed vertrouwen opende zij toen de deur, maar zag daarop nog een tweede persoon, in een grijze jas, op de stoep staan. Een van beiden gaf haar plotseling een hevige stomp in de maag, waarop de vrouw is flauw ge vallen. Toen zij kort daarna bijkwam, zat zij in een fauteuil in de huis kamer, waar zij door de overvallers was neergezet. Tot haar ontstelte nis zag zij beide mannen de gehele huiskamer overhoop' halen. Het buffet en de kasten werd geopend en zelfs vaasjes werden omgekeerd. Zij waren kennelijk op zoek naar geld. De vrouw trachtte op te staan, maar een der mannen dreigde met een pistool en zei: „Als je durft te schreeuwen schiet ik je dood". De vrouw heeft haar kans afgewacht en deze kwam, toen Je mannen niet at tent genoeg op haar waren en zij de voordeur wist te bereiken. Op haar hulpgeroep kwamen buren lit deze dichtbevolkte wijk aansnellen. De overvallers hadden inmiddels het per ceel aan de achterzijde verlaten, met medeneming van een bedrag van f 700.— Het politie-onderzoek, waarbij ge bruik gemaakt wordt van speurhonden, is in volle gang. De American Overseas Airlines heeft Za terdag haar geregelde Stratocruiserdienst van Amsterdam naar New York geopend. Het was het flagship „Norway", dat deze eerste vlucht maakte. De openingsvlucht was reeds voor Vrijdag geprojecteerd, maar daar de luchthaven van Frankfort, waar het toestel vandaan moest komen, geheel „dicht" zat, moest de vlucht één etmaal worden uitgesteld. De heer U. F. M. Dellaert hield bij deze gelegenheid in het intercontinentale passa giersrestaurant een korte toespraak, waarbij hij eraan herinnerde, dat het de A. O. A. was, die na de bevrijding de eerste lucht- verbinding tussen Amerika en ons land tot stand bracht, hetgeen een aanzienlijke bij drage voor het herstel van de luchtvaart van ons land is geweest. De besturen van de vier bekënde or ganisaties van Ziekenfondsen hebben overleg gepleegd met de besturen van de samenwerkende organisaties van handels- en kantoorbedienden met ge volg, dat volkomen overeenstemming werd verkregen over de toepassing van de 5 pCt. verhoging zowel voor het ad ministratieve als voor het buitendienst- personeel. Johnny Guthrie Is Zaterdag na zijn escapade met de „Girl Jean", het vis sersscheepje, waarmee hij onopgemerkt de haven van Arbroath in Schotland was uitgevaren, als een held verwel komd toen hij Zaterdag in Aberdeen terugkeerde. Toen het scheepje gemeerd werd juichte een grote menigte. Er loeiden sirenes, maar voor de 14-jarige Johnny was het niet zo'n feest, want spoedig nadat de „Girl Jean" en de treiler Rep- tonian, die het scheepje had gevonden en op sleeptouw genomen, aan de kade gemeerd lagen, werd hij door een poli- tie-agent naar het hoofdbureau te Aber deen overgebracht. Toen de „Girl Jean" meerde stond Johnny naast de kapitein in de stuurhut. lAcht der overlevenden van de ramp met de Britse onderzeeër „Truculent" ver tellen elkaar over hun grimmige belevenissen na de aanvaring met het Zweedse schip „Divina", tengevolge waarvan de onderzeeër zonk. Deze mannen ontsnapten can de dood, die talrijke van hun kameraden trof. Deze foto werd gemaakt in de marine-barakken te Chatham. Z. H. de Paus heeft een gramofoon- plaat-opname laten maken van zijn gebed voor het Heilig Jaar, in het Italiaans, Frans, Spaans, Engels en Duits, en van de Pauselijke Zegen, die in het Latijn werd uitgesproken. Papal Enterprises Incorporated" te New York heeft bekend gemaakt, dat zij de wereldrechten voor de plaat ge kregen heeft. De Paus heeft zijn toestemming tot het maken van deze opname gegeven, onder voorwaarde dat de baten ten goede zul len komen aan de katholieke universi teit van het Heilig Hart te Milaan. Aan boord van de „Karei Doorman": Vrijdagochtend half twaalf op dc scheepsklok is het smaldeel in de At lantische Oceaan de keerkring gepas seerd. Zaterdag verwisselde de beman ning van de „Karei Doorman" de Euro pese kleding met het tropen-tenue. Vandaag wordt het smaldeel in de ha ven van San Juan, de hoofdstad van Porto Rico, een der eilanden van de groep der Grote Antillen (Amerikaans bezit) verwacht, waar het met saluut schoten zal worden begroet. Heden middag zal de Nederlandse kolonie op Porto Rico, ter sterkte van veertien personen, aan boord komen. De scheepsofficieren zijn in de namiddag door hun Amerikaanse collega's uitge nodigd voor een „cocktail-party". Voor hedenavond is een dansfeest voor de schepelingen georganiseerd. Na het passeren van de Azoren heeft Prins Bernhard zich op ongedwongen wijze door de gehele „Karei Doorman" bewogen en daarbij de brug, de machi nekamer, de vliegtuigloodsen en de zie kenboeg bezocht. Dc bemanning werkt, b|j bezoeken van dc Prins, normaal door. De Prins heeft deelgenomen aan diverse op het vliegdek georganiseerde balspelen. Hij nodigt regelmatig scheepsofficieren aan zijn tafel en vraagt hen op bezoek in zön kajuit. Prins Bernhard heeft zijn medewer king verleend bij geluidsopnamen ten behoeve van het radio-programma voor de strijdkrachten en bij het maken van filmopnamen voor het Polygoon-nieuws. (Van onze Londense correspondent) RONDEN, hedenmorgen. Sinds de Britse Admiraliteit op Vrijdagavond bekend maakte, dat alle hoop verdere overlevenden van de „Truculent" te vinden diende te worden opge geven, zijn inderdaad alle verdere reddingspogingen vergeefs gebleken. Uit een officiële mededeling van Zaterdag blijkt, dat er zich niet 80 doch 79 mannen aan boord van de gezonken onderzeeër hebben bevonden. Nadere mededelingen van overlevenden hebben slechts bevestigd dat de ontsnappings luiken naar behoren functionneerden en dat het overgrote deel van de omge komenen, na ontsnapt te zijn uit de onderzeeër, door de krachtige stroming naar zee werd meegesleept waar zij verdronken zyn. Negen lijken zijn inmid dels gevonden. Duikers hebben ontdekt, dat de kapi tein van de onderzeeër op het laatste ogenblik een bevel naar de machine kamer had gezonden om de machines stop te zetten. Dit werd door een over levend lid van de bemanning bevestigd. De laatste voegde er aan toe, dat de ka pitein een halve minuut na het stop zetten van de machines had geroepen; „Volle vaart achteruit!" doch het was reeds te laat. Op Zaterdag kwam het hof van onder zoek van de mai-ine bijeen in de marine kazerne te Chatham. De zitting werd verdaagd en er werden geen mededelin gen verstrekt omtrent de voorlopige be vindingen. Het is nog steeds niet be kend hoe het mogelijk is, dat de Britse Admiraliteit eerst om 8.15 uur, d. w. z. 1 uur en 20 minuten na de aanvaring tussen de Truculent en het Zweedse schip „Divina" vernam van de ramp. Zoals bekend was dit bericht afkomstig van het Nederlandse vrachtschip Alm- dijk, welke de eerste overlevenden redde uit zee. Voor zover bekend is, is geen bericht gezonden door de Divina. Er wordt verwacht, dat het lichten van de Truculent met grote moeilijk heden gepaard zal gaan. Men spreekt zelfs van de mogelijkheid, dat meerdere weken met het bergingswerk gemoeid zullen zijn, daar de krachtige stromin gen ter plaatse de arbeid van duikers op de zeebodem ten zeerste bemoei lijken. Om vrienden te hebben en te hou den, moet men eerst zelf een vriend \zijn.J Hij werd door twee rechercheurs over de reling gehesen en toen hij in de wachtende politie-auto wegreed huilde hij. Z-ijn ouders volgden tezamen met de eigenaar van de „Girl Jean" in een tweede auto. Leden van de bemanning van de Rep- tonian zeiden, dat Johnny, toen zij hem in de stuurhut voriden, erg zeeziek en moe was. De „Girl Jean" werd na een twee daagse speurtocht van schepen en vlieg tuigen gevonden. Het scheepje was toen halverwege Denemarken. Het slingerde hevig omdat zich touwen om de schroef gewonden hadden. Johnny verklaarde in een exclusief persgesprek met de „Sunday Express", dat hij op weg was om een Noorse vriend op te zoeken, die als kok vaart op een Nederlands schip, dat de haven van zijn woonplaats, Arbroath, had be zocht. Hij maakte hiertoe gedurende drie da gen een eenzame reis van 200 mijl over de Noordzee, die Zaterdagavond een einde nam op het hoofdbureau van poli tie te Aberdeen. Johnny werd later naar een tehuis van de kinderpolitie te Aber deen overgebracht. Naar verluidt zal hij vandaag op een speciale zitting van de kinderrechter moeten verschijnen. Uit het verhaal van zijn wedervaren, dat de veertienjarige op het Aberdeense hoofdbureau van politie deed, blijkt dat het zeeziekte is geweest, die hem bijna deed verongelukken. „Ik had helemaal geen moeite om de „Girl Jean" uit de haven te krijgen. Eenmaal buitengaats gekomen, heb ik haar roer vastgezet, na het kompas op een bepaalde koers te hebben gesteld. Ik ben toen naar beneden gegaan, om iets te gaan eten. Daardoor ben ik zeeziek geworden en tot het eind toe gebleven. Ik bleef zolang mogelijk aan dek, doch toen de duisternis inv%-l werd de zee steeds ruwer. Uiteindelijk moest ik wel naar beneden gaan. De nacht was verschrikkelijk. Ik werd wanhopig en ik poogde met de radio van de „Girl Jean" noodseinen uit te zenden. Ik dacht, dat ik wist, hoe de radio werkte, dftch ik kon er niets mee uitrichten. Ik trachtte de boot in zijn koers te hou den. maar ik was zo zeeziek, dat ik telkens moest gaan liggen. Tenslotte ben ik naar beneden gegaan en op de plaats gaan lig gen. waar de gevangen vis wordt bewaard. Ik gevoelde mij ellendig en ik dacht dat het afgelopen was. Toen hoorde ik voet stappen aan dek Het uitstapje van John heeft, naar de „Dailly Herald" berekent, een goede tien duizend pond sterling (honderdduizend gul den) onkosten veroorzaakt. De 140 vissers van Arbroath schatten namelijk hun ver lies aan gederfde visvangst door het speu ren naar de „Girl Jean" op ongeveer twee duizend pond, terwijl de autoriteiten on geveer drie duizend pond per dag aan het geval ten koste hebben moeten leggen voor de vier bommenwerpers, die de zee heb ben afgezocht, en de schepen, die op de uitkijk waren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1