HEVIGE ONTPLOFFING OP WERF TE BOLNES Prins Bemhard op Puerto Rico i 'J Gewrongen situatie rond Politeia 53.000 SMOKKELAARS IN 1949 BIJ AKEN GEARRESTEERD Vier 1 e klassen van 15 clubs? Tot hoofd en hart 19 personen gewond, van wie 6 ernstig Het dreigend conflict in taxi-bedrijven Koffie, chocolade, cacao, vet en sigaretten KINDEREN WORDEN MISBRUIKT Het weer. Zeven meisjes gewond bij auto-ongeiuk Nederlands smaldeel met saluutschoten begroet In April geen fruit meer van eigen bodem? Franco zou van Rusland tarwe willen kopen GEKNOEI MET SOLDIJ DINSDAG 17 JANUARI T950 73ste JAARGANG No. 24668 Acetyleen-cylinder sprong uit eikaar Rijksbemiddelaars roepen partijen bijeen Droevig slot van feestelijk uitstapje Dodelijk ongeval op onbewaakte overweg Dakota ernstig beschadigd Zachte: winteer bespoedigt het verrottingsproces van de opgeslagen vruchten Hij biedt kwik, wolfram, olijfolie en wijn aan Prof. Schermerhorn naar Perzië en Indonesië DADERS VAN TAXI-OVERVAL GEVONNIST Voorstel tot wijziging van competitiestelsel aanvaard door K.N.V.B.-bestuur Zaak tegen Johnny verdaagd Geen braaf jongetje Voordelige geldzendingen BUREAUX: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na &30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van RutW WncL hoofdredacteur! W. Sever in. O NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Ingezonden mededel inaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder oooave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents oer week, f 1-52 oer maand, f 4.55 per kwartaal. Het conflict tussen de minister van Justitie, mr. Wijers, en de demo- cratisch-socialistische studenten vereniging „Politeia", waarvan wij vo rige week reeds uitvoerig melding maak ten, dreigt nog een staartje te krijgen nu het Tweede-Kamerlid de heer Goed hart CP.v.d.A.) de minister enige schrif telijke vragen heeft gesteld naar aanlei ding van diens wel enigszins merkwaar, dige houding. Men herinnert zich de kwestie. De stu dentenvereniging „Politeia" had een studieconferentie belegd te Bentveld, waar problemen betreffende Zuidoost- Azië behandeld zouden worden. Behalve enige Nederlanders, o.a. prof. Scher- merhorn en de heer De Kadt, zouden hier ook een aantal buitenlanders het woord voeren, uit Engeland, India, In donesië. Nu vinden wij het niet zo heel vreemd, dat de minister een tikje arg wanend tegenover deze conferentie stond. De studentenvereniging Politeia wordt weliswaar als democratisch-socia- listisch aangeduid, maar wij weten, dat het democratisch-socialisme nogal rek baar is naar twee kanten. Het is bo vendien o.i. ietwat bevreemdend dat een studentenvereniging plotseling lust voelt haar aandacht aan Zuidoost-Aziatische problemen te gaan wijden en daartoe een aantal buitenlanders naar Nederland laat komen. Zeker is het de vraag of het erg tactisch is zo kort na de sou- vereiniteitsoverdracht deze problemen aan de orde te stellen en te laten be handelen o.a.. door Engelsen en Indiërs, Minister Wijers schetste de gang van Baken als volgt: Als gebruikelijke voorwaarde geldt voor onbekende vreemdelingen, dat zij zich niet in het openbaar over politieke onderwerpen mogen uitlaten. Om te controleren of men zich hieraan zou houden, had de politie opdracht in de zaal aanwezig te zijn. Kort voor de vergaderingen een aanvang zou den nemen, is de minister door het lid van de Tweede Kamer de heer Posthumus (P.v.d.A.) opgebeld met de vraag, of de aanwezigheid van politie nu wel nodig was, vooral omdat het een besloten vergadering betrof, waartoe de pers geen toegang had. Daar echter wel omtrent het besprokene een perscommuniqué zou worden gegeven, achtte de minister die beslotenheid slechts betrekkelijk. Om nu een oplossing te vinden, heeft de minister goed gevonden, dat po litiecontrole zou achterwege blijven, indien zou worden toegezien waarmede de heren Posthumus en Voskuil (hoofdredac teur Het Vrije Volk) zich zouden belas ten dat geen in politiek opzicht onge wenste uitlatingen van buitenlanders in het communiqué zouden worden opgenomen. Tot zover het standpunt van de mi- Bister. Men zal toe moeten geven dat dit laatste soort censuur wel een merk waardige figuur is. Nog merkwaardiger wordt het geval als men weet, dat de minister later wel buitenlandse journa listen toestond de conferentie bij te wo. nen. Consequent was de houding van de minister niet. Nu is er bijna geen gebied waar zo veel voetangers en klemmen .liggen als op het gebied waar de vrijheid van ver- eniging en vergadering ter sprake komt. -Een duidelijke wetgeving hieromtrent is er niet. De gulden middenweg schijnt in dezen uiterst moeilijk te bewandelen, zodat ieder ingrijpen bijna altijd tot con flicten leidt. Wij voor ons voelen er het meest voor, natuurlijk met de nodige reserve voor excessen, de vrijheid van vereniging en vergadering zo veel mo gelijk onaangetast te laten. Waartoe be perking leidt hebben wij zelf vijf jaar lang ondervonden en ondervinden nog dagelijks de mensen die onder een dic tatuur moeten leven. Is echter een zekere beperking in een bepaald geval geboden, dan moet deze beperking consequent worden uitgevoerd en mag geen uit gangspunt worden voor merkwaardige en weinig elegante compromissen. Overigens is het wel weer opvallend, dat de socialisten, nu zij zelf moeilijk heden van de regering ondervinden, door een zekere beperking hunner vrijheid zich uiterst verontwaardigd tonen over de houding van de minister, maar toen enige maanden geleden het Nationaal Jongeren Verbond het vergaderen in het Kurhaus te Scheveningen werd ver boden, juichte Het Vrije Volk deze be slissing van de minister toe. Het Vrije Volk schijnt vergeten, dat beperking der vrijheid meestal een tweesnijdend zwaard is. Intussen zullen wij onze lezers een staaltje geven van het hoogstaande peil der besprekingen op deze con ferentie. In zijn vragen aan de minister zegt de heer Goedhart onder punt 4 het volgende: „Op grond waarvan is de minister overigens tot de slotsom gekomen, dat een wetenschappelijke conferentie, waar woordvoerders als de heren Schernier- horn, De Kadt en Kingsley Martin de toon aangaven, politie, of censuurmaat- regelen van de overheid noodzakelijk lïiaakt?" De heer Kingsley Martin gaf, zoals men ziet, mede de toon aan. Deze heer is hoofdredacteur van het Engelse week blad The New Statesman and Nation, een blad voor linkse intellectuelen. Het tekent de conferentie van Bentveld dat zij juist de hoofdredacteur yan dit blad als sprekqr over Z.-O. Aziatische problemen had uitverkoren. Om u het „waarom" duidelijk te maken, zullen wij hier onze Londense correspondent aan het woord laten. Het standpunt van de redactie van The New Statesman inzake de kwestie Nederland-Indonesië was aldus onze correspondent, zodanig, dat het zelfs Voor een Nederlander, die de dag prees, Waarop Indonesië de beloofde onafhan kelijkheid verwierf, onmogelijk was met sereen gemoed de stroom van vi triool en bevooroordeelde bijdragen te lezen, waarmede The New Statesman zijn iezers voorlichtte. Onze correspon dent citeert dan enige passages uit een artikel van de heer Kingsley Martin, dat onder de titel Dutch Diary (Neder lands dagboek) in het jongste nummer fan dit blad is verschenen, en voegt daar zijn eigen geestig commentaar bij. „Dit is de volmaakte bourgeoiswereld tuit mijnheer Kingsley Martin. Men had tenminste gehoopt dat deze domme gene ralisatie, na zoveel misbruikt te zijn door armen van geest, niet terecht zou komen in een kolom, geschreven door de Hoofd redacteur van een zo vooraanstaand week blad. En, voor het geval u Zöveel wijsheid hog niet eerder gehoord mocht hebben, «.Holland is gerieflijk, vriendelijk, traag, zonder verbeelding en volkomen conven tioneel". En dat van een brave Engelsman! De goede globetrotter verklaart ook dat „men in Holland ver zou moeten zoeken haar enig „imaginative'' begrip voor het Indonesische standpunt". Wei, wel, de vér- beelding en het begrip mogen ontbreken, yoch als uw correspondent zich goed her voert, hadden wij voor dit standpunt toch u twee milliard gulden over. En mis schien zou iemand de heer Kingsley Mar- "P een uitvoerige lijst met namen en adres *en willen zenden van de talrijke Neder landers, die wél begrip hebben voor Indo' nesië en die misschien hun begrip beschik- .aar willen stellen, als de tijd aanbreekt, Z,n °P de Engelsen op hun beurt begrip "en moeten vinden voor het stand,aunt Negentien personen, van wie zes ernstig, zijn Maandagmiddag gewond bij een ontploffing in het magazijn van Boele's scheepswerven en machinefabriek N.V. te Bolnes nabij Botterdam. De G.G.D. te Botterdam heeft dertien van deze gewonden naar ziekenhuizen vervoerd; van hen konden er inmiddels ai weer vier naar huis gaan. Voor de patiënten bestaat geen levensgevaar. De •51',jarige A. Schop uit IJsselmuide heeft brandwonden aan gelaat en handen opgelopen. Zijn toestand wordt ernstig genoemd. De ontploffing heeft zich als volgt toegedragen: Omstreeks vier uur in de middag was men in een der afdelingen van het ma gazijn bezig met een lasapparaat. Bij het ventiel van het apparaat ontstond een vlammetje, dat naar binnen sloeg. Met een hevige knal sprong de acety- leencylinder daarop uit elkaar. De zol dering van het magazijn kwam met veel geraas naar beneden en de moto ren, die op de zolder stonden opgesteld, eveneens. Twintig andere cylinders werden door het personeel direct naar buiten gebracht. Een werkbaas van de werf drong onmiddellijk het magazijn binnen om de hoogspanningskabel uit te schakelen. Onder de arbeiders, van wie er, zo als gemeld, negentien gewond raakten, ontstond grote opwinding. Verscheide- nen van hen hadden brandwonden op gelopen en anderen waren gewond door de neergekomen zoldering. Een hulp ploeg nit het bedrijf verleende, zo goed als in deze verwarde ogenblikken mo gelijk was, de eerste hulp en intussen had men ook de handen vol aan de blussing van de brand. Inmiddels snel den uit de Rotterdamse ziekenhuizen, gealarmeerd door telefonische waar schuwingen, zes ziekenauto's naar de plaats van het ongeval. Zes personen konden ter plaatse wor den geholpen en dertien anderen wer den naar de ziekenhuizen vervoerd. De bedrijfsbrandweer, geassisteerd door de bedrijfsbrandweren van de Electromotorenfabriek Smit te Slikker veer en van de fa. Bakker en Zonen uit Ridderkerk, bestreed de brand die na anderhalf uur bedwongen was. De schade, die door de verzekering gedekt wordt, is nog niet te bepalen. Boele's scheepswerf te Bolnes na de ontploffing. Dikke rookwolken stijgen op. Het College van Rijksbemiddelaars heeft de partijen, betrokken bij het dreigende conflict in de huurauto- en taxibedrijven, in verband met het door de Unie-Verkeer gestelde ultimatum ten aanzien van de bepaling van 5 pet. loonsverhoging, die 18 Januari afloopt, hedenavond voor een bespreking bij eengeroepen. De Duitse douane heeft bekend gemaakt, dat in 1949 in het gebied van Aken bijna 53.000 smokkelaars gearresteerd zijn een recordcijfer in de naoorlogse strijd tegen het illegale grensverkeer. De douane merkt echter op, dat het record-aantal arrestatie» niet te danken is aan doeltreffender grenscontrole, doch aan een alarmerende toename van de smokkelhandel aan de grens met België bij Aken. werd door de Duitse douane in totaal 147.683 kg. koffie geconfisceerd; andere grote vangsten waren 17.497 kg. choco lade en cacao, 12.106 kg. vet en 2.061.418 sigaretten. Al deze cijfers zijn naoor logse records. Als gevolg van de hoge prijzen van de wettig geïmporteerde koffie, kunnen de smokkelaars fantastische winsten ma ken met het binnenbrengen van goed kope merken uit België. De enige wer kelijke oplossing voor de koffiesmokke- larij is de importprijs te verlagen, zegt de Duitse douane. Zeer tot misnoegen van de douane maken de smokkelaars gebruik van de diensten van een groot aantal kinderen van tussen de 10 en 15 jaar. De kinde ren kunnen gemakkelijker de grenspa- trouilles vermijden en de douane schiet niet graag op hen als zij pogen te ont snappen. De kinderen, die wegens smokkelarij voor de rechter worden gebracht, wor den thans gedwongen hun ouders mee te brengen, want de autoriteiten geloven dat onvoldoende toezicht thuis vaak de oorzaak is van de smokkelarij door de kinderen. Waar bewezen kan worden dat de ouders hun kinderen hebben aangemoedigd om tot de smokkelaars organisaties toe te treden of waar de ouderplicht verwaarloosd werd. worden zij vaak veroordeeld in plaats van het kind. De douane maakt thans gebruik van politifehonden voor de opsporing van smokkelaars en alle grenspatrouilles ziin thans gewapend met karabijnen en revolvers. Verscheidene douanebeamb ten zijn verleden jaar gewond door ge wapende benden, die niet aarzelen h«t vuur te openen wanneer gevaar voor arrestatie bestaat. De Britse autoriteiten die thans nog slechts een adviserende rol spelen na dat de douanecontrole verleden jaar in Duitse handen werd gelegd, zeggen, dat de smokkel in het gebied van Aken een van de ernstigste problemen is waar men in 1950 mee te kampen zal hebben. Het aantal illegale grensoverschrijdingen heeft een alarmerende omvang aange nomen, ondanks alle inspanningen van de Duitse autoriteiten, zo merken de Engelsen op. Aken is de zwarte plek in de Britse zone, vertelde een functionaris. In grote georganiseerde benden, soms 300 man sterk, optredend, heeft de activiteit van de smokkelaars in het afgelopen jaar een punt bereikt waarop een doeltref fende controle bijna niet meer mogelijk is. Het belangrijkste artikel waarin de smokkelaars handelen is koffie, die in België goedkoop wordt gekocht en in Duitsland prijzen 'Opbrengt die variëren van 12 tot 16 Mark per pond. In 1949 r Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met van nacht hier en daar nog een buitje en op enkele plaatsen mist. Aanvanke lijk nu en dan matige, overigens zwakke Noord-Oostelijke wind. Van nacht plaatselijk lichte vorst, morgen overdag temperatuur bijna overal iets boven het vriespunt. Zon: 8.40—17.02. Maan: 9.26—16.51. Zondagavond is op de hoofdverkeers weg van Bergen op Zoom naar Goes een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waar door zeven leerlingen van de R. K. Mid delbare Meisjesschool te Bergen op Zoom en de moeder van een van haar gewond werden. Een der meisjes, Agnes Veraart uit Essen (België), was geslaagd voor een examen en als beloning mocht zij met zes van haar klasgenoten een autotocht je maken naar Walcheren. Mevr. Ver aart bestuurde de auto. Op de terugweg raakte zij de macht over het stuur kwijt. De wagen botste tegen een boom, waardoor de auto zwaar beschadigd werd. Twee van de meisjes werden zeer ernstig gewond, de anderen min der ernstig. Allen moesten in een zie kenhuis te Bergen op Zoom worden genomen. Maandagavond is de 33-jarige boeren knecht J. Booi, toen hij de onbewaakte overweg te Oosthuizen per fiets pas seerde, door de trein naar Enkhuizen gegrepen en op slag gedood. B. was ge huwd en vader van één kind. Een en twintig saluutschoten begroet ten Prins Bernhard en het Nederlandse smaldeel, dat Maandag de haven van San Juan, de hoofdstad van Puerto Rico, binnenvoer. De gouverneur van Puerto Rico, Munoz Marin, de commandanten van het Amerikaanse leger en de Ame rikaanse marine, generaal Edwin Seibert en vice-admiraal Daniel Barbey, autori teiten uit Puerto Rico en de Nederlandse consul-generaal, de heer Waldemar Lee, gingen aan boord van de Karei Door man om Prins Bemhard welkom te heten. Toen de Prins van boord ging om de bezoeken te beantwoorden, werden wederom saluutschoten afgevuurd. Tegenover de pers verklaarde de Prins dat een goodwill-missie naar Zuid- en Midden-Amerika hem in de gelegenheid zal stellen kennis te nemen van de hui dige economische toestand in de Neder landse bezittingen op het Westelijk half rond. Deze tocht zal, aldus Prins Bernhard, ook nauwere betrekkingen tussen Ne derland, zijn bezittingen en de Ver. Sta ten mógelijk maken. Prins Bernhard heeft gouverneur Mu noz Marin, vice-admiraal Daniel Barbey, generaal Edward Seibert en de Ameri kaanse militaire leiders uit Puerto Rico een lunch aangeboden aan boord van de Karei Doorman. De Prins heeft verder de Amerikaanse installaties in San Juan bezichtigd en was tenslotte de gast van de gouverneur aan een officieel banket. Hedenochtend is de Karei Doorman vertrokken op weg naar de Ned. An tillen. De gouverneur van de Nederlandse Antillen heeft bepaald, dat de dag van de aankomst van Brins Bernhard op elk van de zes eilanden een vrije dag voor het gouvemementspersoneel zal zijn. In verband met een lichte diphterie- epidemie op Curacao zal de aubade door ongeveer tienduizend kinderen op Don derdag 19 Januari niet doorgaan. Bij het uitladen van de Dakota van de Prins is het toestel ernstig bescha digd. Door het knappen van een kabel stortteeen laadboom van 500 k.g. op de romp van de Dakota, die van het dek van de Karei Doorman naar de kade zou worden getakeld. 1 Prins Bernhard verklaarde, dat hij op Curagao een nieuw vliegtuig in gebruik zal nemen, waarmee hij zijn reis door Zuid-Amerika zal voortzetten. HET BEZOEK VAN P/UNS BERNHARD AAN PUERTO RICO SAN JUAN MAVAGUEZ 0 GERUAM CUBA SURINAME BRAZILIË 2000KM CAT* Het bergachtige eiland Puerto Rico heeft een oppervlakte van bijna 9000 km2. (oppervl. Nederland 35.000 km2.) en telt ruim VA milioen inwoners. De helft van de bevolking bestaat van land bouw, visserij en mijnbouw, 22 pet. van de industrie en 10 pet. leeft van de handel.» De hoofdstad San Juan telt 115.000 inwoners. De in grootte hierop volgende steden Ponce en Mayaquez tellen resp. 54 en 35 duizend inwoners. De voornaamste producten van de land bouw zijn tabak, koffie en zuidvruch ten. Het eiland werd in 1493 door Co lumbus ontdekt. Tot 1899 stond Puerto Rico onder Spaans bewind. In dit jaar kwam het eiland onder beheer van U. S. A. In 1917 kreeg het een beperkte zelfstandigheid. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Schuman (links) bij zijn aankomst te Bonn in gezelschap van de premier van West-Duitsland, dr. Adenauer. De 14-jarige Johnny Guthrie viel let terlijk in handen der politie, toen hij Zaterdag na zijn rondzwervingen met de „Girl Jean" in Aberdeen terugkeer de. Een inspecteur van politie en een politie-officier dragen hem aan wal. In April, of misschien zelfs eerder, zal het fruit met name de appelen naar alle waarschijnlijkheid reeds, zoals dat in vaktermen heet, „uit de mond zijn Wat in gewoon Nederlands maar zeggen wil dat men tegen die tijd maar weinig vruchten van Hollandse bodem meer zal kunnen kopen. Voor een groot deel vindt zulks zijn oorzaak in de omstan digheid, dat een abnormaal groot per centage van het fruit (ongeveer twee maal zo veel als bijvoorbeeld het vori ge jaar) als afval kan worden afge schreven. Meer dan ooit immers zijn de opgeslagen vruchten, tengevolge van de ongewoon zachte winter, onderhevig aan verrottingsprocessen. Men kan een en ander zeer aanschou welijk voorgesteld zien in de opslag plaatsen van sommige fruittelers in de Beemster, die bij de huidige weersom standigheden wel aan het sorteren kun nen blijven. Met uitzondering uiteraard van de inwoners van Noord-Borneo. En dan ziin er die fooien aan de tram conducteur. Inderdaad, en helaas, accep teert een Amsterdams (en een Haags) tramconducteur fooien, evenals horden van Britse melkventers, treinconducteurs etc. en tikt dankbaar aan zijn pet. Maar, zegt de bereisde hoofdredacteur, „het is heel moei lijk vandaag in Holland wisselgeld terug te krijgen voor kleine bedragen; taxichauf feurs graaien buitensporige fooien en tram conducteurs tikken aan hun pet en houden een of tvuee stuivers boven het tarief af voor zichzelf". En dan heet het, dat Holland in wer kelijkheid niet een industrieel en niet een producerend land is (lees: wij hebben ge parasiteerd op Indonesië). Aangezien een hoofdredacteur moeilijk een analphabeet kan zijn, had zich toch deze geïllumineerde reiziger kunnen overtuigen van de omvang van de Nederlandse landbouw- en zuivel- productie en over de uitgebreide export in deze artikelen. En heeft zich niemand vol doende over deze dolende reiziger ont fermd om hem een enkele fabrieksschoor steen aan te wijzen in Brabant, of de Ach terhoek, in IJmuiden of Vlaardingen, ot zelfs in Amsterdam. Met opgelucht gemoed lezen wij verdw "5' Holland een dagblad rijk is geheten „Frei Volk". Aangezien de heer Kingsley Martin Holland bezocht voor het houden van een rede op de befaamde bijeenkomst van Politeia en hij derhalve wel zeer nauw geïnteresseerd moet zijn geweest in de re dacteur van het „Vrije Volk", die als cen sor fungeerde voor het perscommuniqué, zou men gedacht hebben dat hij zich tenminste had kunnen vergewissen van de naam van de krant. Maar de heer Martin ziet niet op een paar letters, een paar eeuwen en een paar stuivers in de tram. Mr. Kingsley Martin gaf mede de toon aan, zegt de heer Goedhart. Wij zijn het P.v.d.A.-Kamerlid Goedhart dankbaar voor zijn openhartig woord. Ons ver moeden over de waarde, betekenis en het politieke klimaat van de door de democratisch-socialistische studentenver. eniging Politeia georganiseerde weten. c h a p p e 1 ij k e conferentie is beves tigd. En nu mpeten we nog aannemen, dat de door Goedhart genoemde toon aangevende personen tot het groene hout behoorden. Generaal Franco tracht, volgens A. P.- berichten uit Madrid, Russische tarwe te krijgen omdat de Westelijke mogendhe den aarzelen zaken met hem te doen. Volgens gewoonlijk goedingeliehte bronnen wordt door Spaanse vertegen woordigers in Caïro en Parijs onderhan deld met Russische diplomaten inzake een veelomvattend accoord dat voorziet in de uitwisseling van Spaans kwik, wolfram, olijfolie en wijnen tegen Rus sische tarwe en petroieum-producten. Een kennelijk aan Sovjet-Rusland ge richte advertentie verscheen j.l. Vrijdag in het officiële bulletin van het ministe rie van Handel en Industrie. Hierin werden aanbiedingen gevraagd van 500.000 ton graan, betaalbaar in dollars, uitvoerbare peseta's of door middel van een ruilovereenkomst. Spanje wil een ieder, die tarwe in ruil voor Spaanse producten aanbiedt, de eerste keus geven. Enkele maanden geleden begon de re gering-Franco rechtstreeks met commu nistische landen te handelen, nadat eerst door bemiddeling van landen zoals Zwit- Prof. W. Schermerhom zal Vrijdag per K.L.M. naar Perzië vertrekken voor het uitvoeren van photogrammetrische werkzaamheden. Na afloop hiervan zai prof. Schermerhom naar Indonesië ver trekken. seriand, Noorwegen en Zweden contact opgenomen was, zo verklaarde men in handelskringen. Een ongenoemde hoe veelheid kurk werd in November naar Tsjechoslowakije gezonden en 3000 gal lons olie in December. Volgens zegslie den is de Spaanse regeringsonderhande laar in Parijs enkele maanden geleden door bemiddeling van de Poolse am bassade besprekingen met Rusland be gonnen. Thans worden echter recht streekse besprekingen gevoerd. De rechtbank te Rotterdam heeft de 17-jarige loswerkman P. B. uit Ensche de veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zut- phen. Hij werd ervan verdacht 21 Sep tember j.l. met de 19-jarige loswerk man J. J. van H. uit Goes en de 24-ja- rige J. C. V. uit Eindhoven een Rotter damse taxichauffeur in Overschie te hebben overvallen met de bedoeling hem van zijn geld te beroven. J. J. van H, werd veroordeeld tot 'n gevangenis straf van een jaar en 'drie maanden, ook met de bepaling dat deze in de jeugdgevangenis te Zutphen moet wor den ondergaan. De derde verdachte J. C. V. kreeg twaalf maanden gevange nisstraf waarvan zes maanden voor waardelijk met de bepaling, dat na be ëindiging van de straf V. zes maanden moet doorbrengen in de R.K. Landko- lonie te Helden. van de weinigen die over een eigen koel huis beschikken. Maar zelfs de gekoelde vruchten, zo is de algemene ervaring, zijn niet van een al te verbluffende kwali teit. Immers, dank zij de bijzonder war me nazomer van het vorige jaar, kon men wel een enorme hoeveelheid, maar overigens niet al te „sterk" fruit oog sten. Hef al te vroeg rijpe „plukfruit" was al heel snel weg en de mogelijk heid van spreiding van een voorraad over langere tijd bleek al spoedig vrij gering. De extravragante hoeveelheden werkten trouwens ook een minder juis te behandeling van het aanwezige fruit in de hand. Al te veel kwam het voor dat de vruchten bewaard moesten wor den in veilingkisten, die toch al „be smet" waren. Vanzelfsprekend zijn al deze omstan digheden mede bepalend waar het gaat om de prijzen van de appele^i, die aan zienlijk lager liggen dan het vorig jaar. Kwamen in 1949 de vruchten aan de markt voor 90 cent een kilo, nu no teert men prijzen van 35 cent per kilo of nog minder. Ai dient men daarbij goed in het oog te houden, dat hier ook wel degelijk andere factoren dan het ongewoon hoge afval-percentage in het spel zijn. Zo werkt de toenemende in voer van sinaasappelen zeer „prijsdruk- kend" en een andere in dit verband be lemmerende factor van meer algemene aard is de kennelijk afnemende koop kracht. Intussen betekent dit alles niet dat de toestand voor de Nederlandse fruit- telers (in financieel) opzicht hopeloos is. Z|j kunnen dit jaar, zo verklaarde men ons van bevoegde zijde, ongeveer rond komen. Maar, zo voegde men er direct aan toe, in 1949 hebben zij wellicht voor een paar jaar tegelijk verdiend. Boven dien, de export biedt hen nog wel enige, zij het dan ook steeds wisselende, per spectieven Israël en Afghanistan hebben volle dige erkenning verleend aan de com munistische regering van China. Op de bondsvergadering van de K.N.V.B., Zaterdag 25 Maart, zal een voorstel aan de orde komen voor een nieuw compctitiesteisel, naar het ont werp van een commissie, bestaande nit de heren Bockmeulen, Burgwal, Fedde- ma en Vosman. De commissie stelt voor een landelijke eerste klas te vormen, welke bestaat uit vier competities van vijftien en later van twaalf elftallen en die geheel los staat van de districten. Voor de tweede, derde en vierde klassen stelt men districtsgewijze een pyramidebouw voor van 248. elke klasse bestaande uit twaalf elftallen; voor de reserveklasse pyramiden van 139, eveneens bestaande uit twaalf elftallen per klasse. De degradatiewed strijden zouden volgens dit schema worden afgeschaft. Het spelen van pro motiewedstrijden ,.ih de breedte" blijft echter noodzakelijk. De commissie heeft, aldus de Sport kroniek, het officieel orgaan van de K.N.V.B., vijf concepten gemaakt, waar van het bestuur van de bond in meer derheid met het eerste accoord is ge gaan. Volgens dit concept zou de inde ling van de vied eerste klasse-afdelin- ger. als volgt worden: A: KFC, EDO. RCH, Volewijckers, DWS, Gooi, Go Ahead, AGOVV, Hen gelo, Ensched. Boys, Heerenveen, HSC, Friesland, GVAV en Be Quick. B: VSV, Haarlem. Ajax, Blauw Wit, Zeeburgia, DOS, Wageningen, Zwolse Boys, Heracles. Enschede, Sneek, Achil les, Leeuwarden, Frisia_, Velocitas. C: ADO, SW. Neptunus, Fqijer.oord, Quick, NAC, RBC, Willem II, BW, Eindhoven, Helmondia, Bleijerheide, Juliana, MVV, Sittardse Boys. D: HBS, Hermes. Xerxes, Sparta, NEC, TSC, Noad, Longa, Brabantia, PSV, WV, Kerkrade, Limburgia, Mau- rits, SC Emma. Als de portemonnaie open moet \^sluit &ich vaak de ziel. Voor de kinderrechter te Dundee (Schotland) is gisteren de behandeling begonnen van de zaak tegen de 14-jarige jongen, wie ten laste gelegd wordt de vis sersboot „Girl Jean" gestolen te hebben en daarmede een reis op de Noordzee gemaakt te hebben. De behandeling werd verdaagd tot Donderdag. Volgens de Britse wet is de publicatie van namen van beklaagden in zaken voor de kinderrechter verboden. Aan deze regel werd gisteren de hand gehou den, ofschoon alle dagbladen de naam van de jongen in vorige verhalen ver meld hebben. De openbare aanklager noemde de knaap „een jongen, die dikwijls uit school wegblijft en die 'absoluut aan het gezag van zijn ouders ontgroeid is". De aanklager deelde mee, dat de jon gen sinds November 1946 reeds drie keer gearresteerd is wegens inbraak en dief stal. Tijdens de zitting van de economische politierechter te Arnhem is een nieuwe vorm van ontduiking van de deviezen- bepalingen aan het licht gekomen, die aan onze nationale deviezenpot ernstige schade kan berokkenen. Gebleken is, dat door militairen in Indonesië geknoeid werd met het overmaken van soldij aan familie in het vaderland. Om een enkel voorbeeld te noemen: een Nederlandse militair in Indonesië stuurde een gedeel te van zijn soldij, bijvoorbeeld vijf en twintig gulden, in Indonesische valuta naar het vaderland, waar deze direct in wisselbaar was tegen vijf en twintig Hollandse guldens. Dit bedrag in Nederlandse valuta werd dan teruggestuurd en dezelfde militair ontving daarvoor vier of vijfmaal zoveel Indonesische guldens tegen de normale koers (vier of vijf Indonesische guldens voor één Hollandse). Opnieuw werden de aldus verkregen honderd of honderd vijf en twintig Indonesische guldens als soldijgeld naar het vaderland gezonden, waar voor eenzelfde bedrag aan Hol landse guldens werd uitgekeerd, zijnde nu het vier- of vijfvoudige oorspronke lijke soldijbedrag. Een verdachte, die betrapt werd op het sturen van geld per gewone brief naar zijn broer in Indonesië, maar van wie niet bewezen kon worden, dat er met dat geld geknoeid is als boven om schreven, werd veroordeeld tot veertig gulden, boete of acht dagen hechtenis. Het hoofdbestuur van de Ned. Bond van Kleinhandelaren in Vis heeft een telegram gezonden aan minister Mans- holt, waarin maatregelen worden ver zocht om de aanvoer van meer volksvis te bevorderen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1