WAARHEEN MET DIE LEGE HUIZEN? Groeten uit Hilversum Na 20 jaar schreeuwend tekort en VERBAZ,"G BIJ 0UDEREN samenwoning als in 1920 Bloemlust" en „Keukenhof1 KLOOTS Hoe spelen de R.K. clubs? Heerlijk Helpen LAXEER-AKKERTJES In 1930 vroegen de Haarlemmers zich af: Heimwee bij jongeren Mooie objecten voor onpersoonlijke reclame, maar bloembollencomité houdt zich afzijdig Drie uren vrolijkheid en muzikale show RADIO Snuif en wrijf Ernstige aanrijding Het gas- en waterbedrijf HOUDT UITVERKOOP In één woord'N SUCCES DINSDAG 17 JANUARI 1950 PAGINA 2 Wii lilden kou wii VriP7Pn Hnnri In 1930 verklaarde de heer Fibbe: „De "JUC" WIJ Vliezen DOOD, hogere huren der leegstaande percelen verlos ons van de wonin&rnood z«n thans over het algemeen verlaagd. Waarom bleven de huizen onbewoond? In 't verleden ligt het heden 99 C.B.C. houdt zich stil de zacht en toch 10 snel werkende te gen v ersiopping 99 99 Slechts 53 JBJDS SOLISTEN-CONCOU RS Bond van Haarlemse Muziekverenigingen KLEEDHUIS AANBE STEED Lasser door vallende stenen getroffen Door locomotief aangereden 25-jarig jubileum Op de Raamsingel Successen voor „St. Caecilia" Het orgel in het Concert gebouw Burgerlijke Stand BLOEMENDAAL Plannen voor nieuui filtergebouw MATRASSEN HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFT De 500komt Prachtige Kamgaren Cosluums in alle dessins ook buikmaien van 108.— 98.75 bnp. Egyptische linnen dames- en herenregenjassen van 6SL&Ö Winterjassen va.nJ39r90'- -S9.50 69.50 - 49.50 Herenjekkers, pracht kwaliteit - 59.50 Gabardines van _2£v5Ö"~- 69.50 KI. Houtstr. 2 A (vlak b/d Anegang), Tel. 20092 WASSERIJ DUYN SPEELTUIN AAN SCHOTERSINGEL „WH bonwen! Dat was het parool van vele grondbezitters en bouwonderne mers. die de laatste jaren dan ook wel bewezen hebben te kunnen bouwen. Rondom Haarlem werd de ene straat na de andere geprojecteerd, waarna weer spoedig met de bouw van grote woningcomplexen begonnen werd. Het was no dig. merkte men op. Inderdaad is het nog pas tien jaar geleden, dat we geteisterd werden door woningnood, dat we heel vanzelfsprekend sleutelgeld betaalden en met meer families in één huis woonden." Zo schreven wH in onze courant in het jaar 1930, tien jaar na de ernstige woningnood waarmede ook ons land in 1920 te kampen had. De eerste wereld oorlog had onze landje niet direct aangetast, maar indirect moest het toch de gevolgen daarvan ondervinden en zo waren de twintiger jaren ook vele jongeren een strijd om een eigen huis te bemachtigen en werd ook in die dagen de be tekenis van „een dak boven je hoofd hebben" ten volle begrepen. 1 u"° uc wumngiiuuu In vele gevallen zijn de eigenaars tot verlaging overgegaan, omdat zij de kans niet wilden lopen met lege woningen te blijven zitten. De bewoners riskeren graag de ver huiskosten, omdat zij die spoedig genoeg kunnen inhalen door de mindere huur, die zij in het nieuwe pand moeten op brengen. Van de andere kant zön er bijv. de Kleverpark-percelen, die een te hoge huurwaarde hadden. Het be treft hier woningen, welke in oorlogs tijd, dus tegen dure prijs gebouwd zijn. Zo'n huurprijs is in de huidige tijd niet meer te verkrijgen en de eigenaar moet belaas de strop dragen". Een andere reden voor het onbe woond raken van huizen ging de twintig jaar jongere heer Fibbe toen voort is te vinden in de zgn. dubbel- bewoning. Werklozen of minder-verdie- nenden valt het soms moeilijk een vol ledige huur te betalen en dan trekken enkele gezinnen bij elkaar om gezamen lijk elkanders lasten te verlichten. Daardoor komen ook weer woningen leeg. Voor oud en jong zijn de dertiger jaren eigenlijk een sprookje gewor den. De ouderen denken er met ver bazing aan terug, hoe het mogelijk was, dat in onze mooie stad aan het Spaarne honderden huizen leeg stonden en gelaten op een bewoner wachtten. Bij de jongeren is het vooral heimwee naar die dagen, toen het schijnbaar alles goud was, wat er blonk op het gebied van wo ningen. Het is ongetwijfeld voor de lezer interessant van bijgaand artikel, dat handelt over twee volkomen te gengesteldeproblemen betreffende de woningvoorziening, kennis te nemen. Wij hebben de heer Henk Fibbe, on der meer makelaar voor het gemeen telijk huisvestingbureau, met wie wij reeds in 1930 een onderhoud moch ten hebben, na twintig jaar weer geïnterviewd. De lezer trekke zelf zijn conclusies. „Van die gedwongen huurverlagingen in 1930," verklaarde hij, „zijn vele eige naars nu nog de dupe, want de huur waarde was destijds te laag en wegens de huurstop mocht er niet meer ge vraagd worden, toen er alle aanleiding voor was. Hier en daar werd wel een correctie aangebracht in verband met soortgelijke percelen, maar over het al gemeen hebben de eigenaars maar een korte tijd rustig plezier van hun bezit gehad." „Hoe zit het met uw bordjes Te Huur?" „En paar honderd liggen er opgesla gen in een pakhuis en ze zullen er nog wel tien of vijftien jaar blijven liggen. Alleen het bordje Te Koop doet nu en dan dienst. Oude percelen bren gen niet veel meer op dan de waarde m 1940 en alleen als een huis vrij komt en verkocht wordt, dan kan er wel eens het dubbele van gemaakt wor den." Een plaatje uit 1930. De bordjes spre ken hier in de Tetterodestraat duide lijke taal en vragen om geen nader commentaar. tn 1940 tien jaar na deze huizen krach was het bouwen al vrijwel op gehouden. Men kon nog wel een huis huren in verschillende wijken, maar overvloed was er toch eigenlijk niet meer. In dat jaar bedroeg de woning voorraad 39359 tegenover bijv. in 1934 33116, of ruim 6000 meer, dat is ruim duizend per jaar. Van deze deden 21000 een huur beneden ƒ7.— per week. In de gemeentelijke gegevens over 1941 komen geen officiële cijfers meer huis in te richten of een zeker over deze woningvoorraad voor. nieuwe woningen geldende vrij „Samenwonen bleek in 1930 het geval te zijn om economische redenen. Nu van wege het gebrek aan huizen. Maar hoe staat de zaak er over tien jaar voor?" „Het is best mogelijk, dat velen straks niet in staat zullen zijn een compleet voor hoge Het ging dus allemaal prachtig, er huur te betalen. Maar jamoet een Geen wonder, dat in die jaren ook de woningnood het gesprek was van de dag. De humorist en caricaturist von den daarin stof genoeg om hun publiek er mee bezig te houden, maar bij alles kwam toch steeds weer naar voren, hoe groot de nood was. In die jaren «prak het bekende revueliedje boek delen en er waren er maar weinigen, die het refreintje niet kenden: Wij lijden kou, wij vriezen dood, Verlos ons van de woningnood. Die jaren na de eerste wereldoorlog vertonen in velerlei opzicht eenzelfde rfeeeld als in onze dagen. Toen zo le- TBen wij waren het houten noodwo- .ningen, die op verschillende plaatsen in de stad in elkaar werden gezet en waar dan op een paar vierkante meter een gezin met zes of acht kinderen leefde. De grachten werden verkleind door rijen woonschepen. Men schreeuw de om huizen en nauwelijks waren de economische toestanden enigszins ge wijzigd, of een leger grondwerkers, timmerlieden, metselaars enz. ging aan de slag, waardoor in korte tijd ver schillende nieuwe wijken werden vol gebouwd. Men kon gemakkelijk hypo theek krijgen en verkocht of verhuur de de huizen reeds vóór ze waren af gebouwd. Het kwam er zelfs dikwijls niet zo precies op aan, zolang de vraag verreweg bleef toenemen. Maar in 1930 plofte het gouden kalf in elkaar. Er was geen woningnood meer, maar wel bouwersnood. Bijna in alle straten kwamen huizen leeg te staan. Men duizelde van de bordjes „Te Huur" of „Te Koop". De voorbijganger werd gedwongen de adressen van alle makelaars in de stad te lezen. Het uithangbordje werd zelfs origineel en artistiek ver zorgd om maar op te vallen. In die dagen van 1930 maakte onze redacteur een speurtocht door Haarlem en omgeving om eens poolshoogte te nemen. Hij constateerde het volgende: Aan de Mesdaglaan en Jan Steen laan stonden hele blokken leeg, terwijl aan de overkant van deze woningen op een groot grasveld een groot bord stond „Vestigt u te Haarlem. Bouw terrein te koop". In het Kleverpark hadden de oudere ■traten het meest te lijden van het te veel aan woongelegenheid. In de Ael- bersbergstraat en in de Tetterodestraat kon men te kust en te keur gaan wo nen. In de Sinneveltstraat en Wetering straat stonden bijna honderd nieuwe huizen leeg, wachtend op een huurder. In Heemstede was het vooral de Nar- eissenlaan, die troosteloos verlaten bleef. Eén huis was gezellig met gor dijntjes aangekleed. In het Kinheim- park te Bloemendaal kon men rustig uitzoeken. Nieuwe villa's op de Bloe- mendaalseweg bleven onbewoond. Hoe kwam het nu, dat zoveel huizen leeg stonden? In het algemeen gold hier de oude kwestie van vraag en aanbod. Er was maar „raak gebouwd". Men leefde bovendien in de crisis, die na de beurskrach te New York ook ons land teisterde. Dure percelen werden ont ruimd door de bewoners, die een goed koper onderdak zochten en vonden. Over deze en andere aangelegenheden heeft onze redactie toen de mening ge vraagd van een deskundige, de make laar Henk Fibbe, die wij uit curiositeit ook nti weer geïnterviewd hebben, waarover straks. was niet meer te veel en er was ook niet te .weinig. Maar toen begon de crisis al spoedig. Er werd ipet meer gebouwd of hersteld en er .vielen wo ningen aan bombardementen. Maar de bevolking groeide om onmiddellijk na de oorlog zeer belangrijk te stijgen. Men herinnert zich deze misère nog wel, zodat het geen zin heeft daar die per op in te gaan. Glimlachend las de heer Fibbe zijn re laas uit 1930. Opnieuw stelden wij hem enige vragen. makelaar daar nu antwoord op geven? „Gesteld eens, dat Haarlem in steeds sneller tempo arbeiderswoningen gaat bouwen en dat Beverwijk en Velsen, waar het einde van de industriemogelijk heden nog lang niet te zien is, hetzelfde gaan doen. Zullen we dan de figuur niet krijgen, dat hier huizen leeg komen, om dat men liever dichter bij zijn werk woont?" „U praat dus al 'n jaar of vijftien ver der," antwoordde de heer Fibbe. „Haar lem is als woonstad altijd in trek ge weest om zijn mooie omgeving en zijn goede bouw. De industrie mag hier na tuurlijk niet verwaarloosd worden, om dat de combinatie woon- en werkstad het aantrekkelijkst is." ,Wat denkt u, dat er over een jaar of Drie, vier en soms vijf naamplaatjes ^jgn met slecht gebouwde woningen zal op een deur. Voor ons is dat nu wel een gebeuren?" vertrouwd beeld geworden. En dat niet alleen op de Kleverparkweg.... „Laten we voor op stellen, dat er op het ogenblik weer behoorlijk gebouwd wordt, zij het dan duur. Wat er dus eventueel niet ren dabel zal blijken te zijn, is de moeite niet waard." Met naaruic wees de heer Fibbe ons er tenslotte op, dat een vergelijking tussen de jaren 1920—1930 en 1950 —1960 wel zeer mank moet gaan. In Haarlem gaan we nog steeds ach teruit met de wo ningruimte. Zoals bekend moeten er per jaar 700 huizen gebouwd worden om de normale groei op te vangen, dus zonder reke ning te houden met de achterstand. En is dit laatste feit niet bepaald hoop vol. verwacht mag toch worden, dat ook eenmaal hier de zon doorbreekt. Het ,,l'hist oir e se répètezal zich toch in onze wo ningbouw doen gel den. Maar dan toch ook niet terug naar de toestand van 1930! s De laatste repetitie van het koor „Katholiek Haarlem", dat Donderdag met medewerking van de H.O.V. en de solisten Corry Bijster, Willy Brill, Jan van Mantgem én Guus Hoekman een uitvoering zal geven van het oratorium „Koning Swentibold". Daar zal geen recht-geaard bollenkweker zijn, die nooit eens een bezoek heeft ge bracht aan „Bloemlust" te Lisse. Want niet alleen is daar het mooiste en edelste op het gebied van de bloembollencultuur te be wonderen, maar ook betekent „Bloemlust" een grote reclame voor de bollenkwekers in het algemeen, waarvoor bijzonder het buitenland grote interesse toont. Daarnaast is er in Lisse nu ook het bekende en fraaie „Keukenhof", dat behalve natuurlijk van aanleg ook uitermate geschikt is voor de cultuur van bloembollen. Dit natuurmonu ment met zijn rijkdom aan eeuwenoude bo men zal in ieder geval de komende jaren in het middelpunt der belangstelling staan, wanneer daar een permanente tentoonstel ling wordt ingericht, die ongetwijfeld dui zenden naar de bollenstreek zal trekken. „Bloemlust" en „Keukenhof". Deze twee objecten, waarvan zo'n grote onpersoonlij ke reclame uitgaat voor het bloembollenvak, vormen het onderwerp van bespreking in een artikel van de hand van de heer J. W. A. Lefeber in hej: weekblad „Boer en Tuin der" van de L.T.B. Bij een terugblik op 1949 kan deze niet aan de indruk ontko men, dat er in het bollenvak nog al eens langs elkaar heen wordt gepraat om de grote menigte zoet te houden. Dat het al gemeen belang daar nu niet bepaald mee wordt gediend, behoeft waarschijnlijk geen nader betoog. In kort bestek, maar met woorden, die niets aan duidelijkheid te wensen overlaten, zingt de heer Lefeber de lof van „Bloem lust" en „Keukenhof", waardoor de onper soonlijke reclame zo zeer wordt bevorderd. Deze prachtige tentoonstellingen zijn een erfdeel van Sassenheim, waar het vakbe lang jaren lang is gediend in zijn „Bloem lust". Ook daar werd een zeer goede re clame gemaakt voor het gehele vak. De liefde voor bloemen werd bij het grote publiek opgewekt en menig vakman kreeg daar gratis les in de beoordeling van bloe men in gebroeide staat. Later is dit „Bloemlust" uitgegroeid en gecombineerd met in Lisse gerijpte plannen om het gebruik van bloemen te stimuleren, vooral bij het grote publiek, en te laten zien, wat een sieraad voor huis en tuin de bolbloemen kunnen zijn. Terecht vraagt men zich dan ook af, of zulke bloemen geen onpersoonlijke reclame maken, of de tentoonstellingen, zoals „Bloemlust" thans driemaal elke winter organiseert, geen groot vakbelang zijn, en of het wetenschappelijk onderzoek ergens beter tot zijn recht komt dan op deze ten toonstellingen. Wie eenmaal een tentoonstelling heeft be zocht, moet wel tot de conclusie komen, dat de organisatoren zich zeer veel moeite moe ten getroosten om alles voor elkaar te krij gen, zonder er zelf ook maar een cent te verdienen. De heer Lefeber voegt daaraan in zijn artikel nog toe, dat deze mensen «eeds duizenden guldens uit eigen porte- monnaie hebben geofferd om dat alles mo gelijk te maken. Men zal zich herinneren, hoe de voorzitter van „Bloemlust" bij de opening van de laat ste Kersttentoonstelling letterlijk zeide, dat het Centraal Bloembollen Comité niets over heeft voor dergelijke prachtige reclame-ob jecten De heer Lefeber noemt zulks in zijn artikel wel heel droevig. En hij wijst daar bij nog eens speciaal op „Keukenhof", dat zonder de bolbloemen reeds een stukje para dijs genoemd mag worden. „Dit mooie plek je", zo schrijft hij, „is thans beschikbaar voor het zeer ondankbare bollenvak. In plaats van elkaar geluk te wensen met al dat moois, komt de kleinheid van 's mensen egoïsme ook hier weer op de hoek kijken en is men bang, dat hier concurrentie ligt. Mensen weest eens groot, en weest blij, dat we de kans hebben om hier minstens tien jaar lang de mooiste onpersoonlijke reclame te maken met onze bloembollen. Allerlei vormen van tuinbeplanting zijn er te vinden. Borders en perken, toefjes bloemen op een Advertentie Advertentie GED OUDE GRACHT 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk PHILIPS ERRES WALDORP Betaling in overleg De slagersjongen, die 's morgens in de Smedestraat het lied van de orgel man floot, opa van zeventig, die alleen naar de radio luistert, als de Bieten- bouwers de fanfare blazen, de huis vrouw, die altijd het „Alles van de bon" meegalmde en zovele andere Haar lemmers, waren gisteravond naar het Concertgebouw getogen om de dingen van alledag enkele uren te vergeten bjj het Orkest zonder Naam en de Bieten bouwers. Die honderden, die de grote zaal tot de laatste plaats bezetten, zul len er geen spijt van gehad hebben. Want de „Groeten uit Hilversum" wa ren hartelijk, rijk aan humor en koste lijk in de muzikale show. De grootste attractie voor de radio luisteraar is altijd: een orkest, waarmee hij vertrouwd is geraakt, in levenden lijve te zien spelen, doch die attractie ts gauw voorbij, als daar niet een bont programma is, waarin het orkest zijn verschillende kwaliteiten kan tonen. En daarin bleken Ger de Roos en zijn mannen meesters te zijn, want hun amusementsmuziek mocht- de hele avond door met recht deze naam dra gen. Natuurlijk ontbraken ook de mar- ketensters, de drie musketiers en Ro land Wagter niet met hun pretentieloze en vrolijke liedjes. Och daar was eigen lijk niets nieuws bij, maar waren de Haarlemmers daarvoor gekomen? En zo draaide weer die ouwe gramofoon, werd er weer eens gezongen, hoe heer lijk het 's Zaterdagsavonds in Zweden moet zijn en konden de velen het „Down in the valley" beluisteren bij net afwisselend spel van het licht. Van ie voren was reeds gezegd, dat Toby Rix een rare kostganger was en na af loop van zijn optreden heeft niemand daaraan meer getwijfeld. Dich Harris jongleerde met de meest mogelijke voorwerpen in de meest onmogelijke standen en wist tenslotte met zijn drie sigarenkistjes zijn publiek de grootse bewondering af te dwingen. Jo Budie demonstreerde niet ten onrechte, hoe vaardig hij wel het klavier van accor- aeon kon bespelen, maar bij dat alles was toch wel he.t hoogtepunt, toen Ro land Wagter op kostelijke wijze de me lodieën van rond 1900 inleidde en voor al de ouderen zichtbaar en hoorbaar genoten van die populaire liedjes, die men in een vergeten archief weggeslo ten dacht. Het politieke „Pietje Puck" mocht er weer zijn „Daar komen de schutters" galmde het door de zaal en toen Roland Wagter had laten zien, hoe het vijftig jaar geleden op een pat toe ging, kon het niet anders, of de zaai zong „Als na het bal de gasten joelend zijn heengegaan". Berend Slik had later op de avond gelijk, toen hij zeide, dat de zegswijze „Er is in Haarlem maar een Haarlemmerhout, maar er zijn üuizend houten Haarlemmers" helemaal niet opging. Want dat bleek wel toen men rij aan rij meedeinde op het be kende Dasy. De Bietenbouwers deden bü al die vrolijkheid niet onder. Zij hielden er de moed in en Gait Jan Kruutmoes wist met zijn praatjes tot de laatste mi nuut zijn hoorders te amuseren. Diede- nk. de boerentovenaar, deed de zaal verbaasd staan, de zingende boerinne tjes evenaarden de marketer.sters en Berend Slik gaf een dosis heerlijke uoerenfilosofie ten beste. Zo zouden wij kunnen doorgaan, want boer Ro zenstruik. Tobias, de gebroeders Ferdi- Bij alle vrolijkheid, waarmede de „Groeten uit Hilversum" vergezeld gingen, was er gisteravond nog een ernstig woord van de heer Herman van de K.R.O. Deze gaf in kort be stek de stand van zaken weer bij de radio en wees er daarbij op, hoe het advies van de radioraad aan de rege ring inzake het radiobestel niet be paald rooskleurig genoemd kon wor. den. Hij betoogde verder, dat het rampzalig zou zijn, wanneer ons ka tholieke volksdeel zijn eigen radio- omroep zou worden ontnomen en al les zou gegoten worden in een na tionaal program. Niet zonder reden sprak hij dan ook een propagandis tisch woordje voor het lidmaatschap van de K.R.O., ook van degenen, die aangesloten zijn bij de radiodistri butie. Wij mogen tenslotte volstaan met slechts enkele cijfers te noemen: in 7800 katholieke Haarlemse gezin nen is een radio aanwezig, van wie er 4180 opgenomen zijn in de K.R.O.- familie. Dat is slechts 53 Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met nand en Bertus Blaashart en Geurt van de Treuter gaven allen de nodige fleur aan de avond met hun muzikale grol len. De dans ontbrak evenmin, boeren en boerinnen dansten de Deriekusman en de klapdans, terwijl even later bleek, dat verschillende Haarlemmers de kunst ook meester waren. Zo is het niet te verwonderen, dat na afloop van dit originele programma de groeten van Haarlem tenslotte nog nartelijker bleken te zijn dan die uit Hilversum. Het R. K. Haarlems Toneel „Thalia' geeft Maandag 23, Woensdag 25 en Don derdag 26 Januari in de Stadsschouw burg opvoeringen van het blijspel „Fa- milieproblernen". Aanvang van alle avonden om 8.15 uur. ogenschijnlijk verloren plekje. Alles om de liefhebberij bij honderden op te wekken". Wit zou men zich eigenlijk nog meer wil len wensen voor de onpersoonlijke reclame- Maar dan vraagt men zich af, waarom het Centraal Bloembollen Comité dat met mil- lioenen per jaar omspringt, voor zulk een grote zaak niets over heeft. Het is toch een gemeenschappelijk belang voor heel het bloembollenvak, dat én „Bloemlust" en „Keukenhof" het werk kunnen voortzetten. De heer Lefeber zegt tenslotte: „Het is geen kleine taak om zo iets groots op te bouwen, maar het vraagt een enorm élan om vol te houden, trots alle tegenkanting en normale tegenslag. Bij elk groot werk komen er telkens nieuwe problemen, die om een oplossing vragen. Dit werk wordt graag gedaan, want het is mooi. Maar het kan des te beter slagen als het medeleven zo alge meen mogelijk is. Wij zijn zo gelukkig om op „Keukenhof" en op „Bloemlust" een ar rangeur te bezitten, die de grootheid van de natuur begrijpt. Zijn eenvoud past bij die grootheid. Ook hij werkt voor het algemeen vakbelang met een liefde, die elke bewon dering afdwingt. Laat het bollenvak zijn taak begrijpen en medewerken aan het wel slagen der tentoonstellingen". In het gebouw „Cultura" werd een tweedaags solistenconcours gehouden, dat georganiseerd was door de Bond van Haarlemse Muziekverenigingen. Ve le harmonie- en fanfarecorpsen waren vertegenwoordigd, zowel van in als buiten de stad. De uitslagen in de ver schillende afdelingen luiden als volgt: „Appolo" uit Haarlem behaalde 161 punten, een eerste prijs in de le af deling, een eerste en tweede prijs in de 2e afdeling en verder enkele prijzen in de 3e afdeling. „Sint Aloysius" uit Castricum, behaal de in de tweede afdeling twee eerste prijzen. „Arti et Religioni" uit Haarlem kreeg de eerste prijs met lof toegewezen in de le afdeling met 170 punten. „Wilhelmina" uit Santpoort was ver tegenwoordigd door zes leden, waarvan er" vier voor een eerste en een tweede prijs in aanmerking kwamen. Tevens be haalde een althoornist nog een eerste prijs. „Excelsior" uit Noordwijk behaalde twee eerste en twee tweede prijzen. „Johez-Harmonie" uit Haarlem lever de een goede prestatie. De zeven deel nemers werden allen bekroond met een eerste prijs, waarvan de alt-saxofonist zelfs een eerste prijs met lof in de wacht sleepte. „Sint Caecilia" uit Haarlem Noord be haalde met zes nummers vijf eerste prij zen. „Kunstkring Spaarndam" verwierf twee eerste prijzen. Van de „Harmonie Crescendo" ver wierven vijf leden een eerste prijs en de voorzitter behaalde een tweede prijs. In zijn sluitingswoord bedankte de voorzitter, H. Cnosse, alle medewerken den en hij vfees op de stimulerende in vloed van deze concoursen. Hij sprak de hoop uit, dat de opkomst van de Haar lemse verenigingen de volgende maal groter zou zijn. De voorzitter van „Harmonie Cres cendo", de heer H. Tuin, bedankte ten slotte de Bond voor de uitstekende or ganisatie. Gistermorgen werd op het stadhuis het kleedhuis aanbesteed van het sport terrein aan de Schalkwijkerweg. Er wa ren in totaal 28 inschrijvers, die alleen hadden ingetekend onder voorwaarde, dat de risicoregeling eventueel zou worden toegepast. De laagste inschrijf- ster was de Aannemers Mij. „Noord- Holland" te Haarlem met ƒ34.610. hoog ste inschrijver was W. Duivenvoorde uit Haarlem met 50.000. In de Teer- en Asphaltfabriek Taft aan de Waarderweg was gistermiddag de 27-jarige lasser J. C. uit Badhoeve dorp bezig met het losbranden van rails. Dit gebeurde in een droogoven. Van deze oven, welke gesloopt moest worden, was reeds een gedeelte van het dak en een der buitenmuren afgebroken. Op een gegeven ogenblik stortte het dak in. De man werd onder het vallende ge steente bedolven. Hij werd spoedig door enige collega's bevrijd. Met een lichte hersenschudding en enige gekneusde ribben is de man per ziekenauto naar zijn woning overgebracht. Op de spoorlijn nabij de Kinderhuis singel was gistermorgen een 56-jarige wegwerker van de N.S. bezig met het aanvoeren van materiaal. Toen hij een der banen moest oversteken, bemerkte hij door het lawaai van een passerende trein niet. dat er een locomotief naderde Hij liep tegen de rechtervoorzijde van deze locomotief op en werd tegen de grond gegooid. Met twee ernstige won den aan zijn hoofd is de man naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overge bracht. Dezer dagen is de heer C. v. d. Klugt gehuldigd op het hoofdkantoor van de firma Hooij Allereerst sprak de heer Th .S. J. Hooij de jubilaris toe Spreker was vol lof over de prettige samenwer king en hij gewaagde van de plichtsbe trachting en het verantwoordelijkheids gevoel van de jubilaris. Na de toespraak bood de heer Hooij namens de firma een geschenk aan Hierna sprak de heer J. Klein namens het personeel. Ook hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een cadeau Gisteravond om 8 uur werd een 52- jarige voetgangster op de hoek Raam singelVan Eedenstraat door een per sonenauto aangereden. De bestuurder van de auto, welke op de Raamsingel in de richting van de Grote Houtbrug reed, zag de voetgangster ter hoogte van de Van Eedenstraat van het rechts gelegen trottoir de rijbaan oversteken. Toen hij daarop geluidssingnalen gaf, bleef de voetgangster even staan, doch probeerde direct daarna nog voor de auto langs de overzijde te bereiken. Zij werd door de voorzijde van de perso nenauto gegrepen en op het wegdek ge slingerd, alwaar zij met een bloedende hoofdwond bleef liggen. Zij is daarop per ziekenauto naar haar woning over gebracht. Op het 15 Januari gehouden solisten concours werden door de leden van de R. K. Harmonie „St. Caecilia" de vol gende resultaten behaald: Duo L. Staats- P. v. d. Stoop, clarinetten, le pr., 148 p., Jac. Daan, grote fluit, le pr. met 128 p., C. G. v. d. Stoop, alt-saxofoon, le pr. met 133 p., C. G. v. d. Stoop Sz., clari net, le pr. met 131 p., F. Heilker, bari ton, le pr„ met 131 p. en J. v. d. Stoop, trompet, 2e pr. met 120 punten. Voor het behoud van het orgel in het Gemeentelijk Concertgebouw is het noodzakelijk dat enige extra voorzie ningen worden getroffen aan het hoofd manuaal en aan de speeltafel. Ge deeltelijk is dit het gevolg van de stof opjaging en de grote droogte in de zaal. De kosten worden geraamd op f 2340.—. GEHUWD: J. L van Aggelen en A. M. van Kipshagen. GEBOREN: H. A Jonk—Van Zeijl z; M. KruijerDriessen z; A C, Bank Van Woensel z; J. WehnesBiesbrouck z; M J. G. GrunwaldKloezeman A. de VosKort z; C P. ZeestratenBus- kermolen z; N. G. RoosmaAalbers d; M H. van KollenburgHakvoort, 2 d; J. BoogaardBols d; J. Kastercum Reijns d; M ReuzenbrinkSchut d; E. M. C. ReimersVan der Kam d; A. ter HeegdeGroenhuijzen d; M. C. Vermeu lenHeere d. OVERLEDEN: P. P. Bronk, 65 j„ 2de Hoger woerddwarsstraat; W. Heintz, 63 j„ Krelagestraat; M. J Pauw, 72 j., Ba tavierenplantsoen; J. J. G Lips. 10 d., Johan van Vlietstraat» C. J. den Hollan der. 44 j„ Brandtslraat; H. G. Klesser, 82 j„ Leliestraat, Blijkens de begroting van het gas bedrijf 1950 menen B. en W. te kunnen verkopen 2.440.000 M3 tot een bedrag van 276.450. De prijs varieert tussen 10 en 12 cent per M3. Daar staat tegen over, dat van Haarlem moet worden ge kocht 2.650.000 M3 voor 198.750 tegen 7 y, cent per M3. Haarlem verdient aan Bloemendaal 10.000. De perskosten be dragen 12.500. Daar er minder belangstelling voor gas is moet door intensieve propaganda en het verlenen van service getracht worden het verbruik te stimuleren. Het bedrijf heeft geen reserves meer. Dit jaar zal het hoofdbuizennet door de Donkerelaan worden uitgebreid ten behoeve van de drukverbetering in Bloemendaal-Noord. De kosten hiervan bedragen ƒ5000. Wat het waterbedrijf betreft, wordt gerekend op een verkoop van 595.000 M3 voor 105.600. De afrastering van het terrein aan de Middenduinendaalseweg zal vernieuwd worden. Ook dit bedrijf heeft geen reserves meer. Er bestaan plannen tot het bouwen van een nieuw filtergebouw en het bij maken van een paar nieuwe bronnen. In 1950 zullen de voorbereidende werk zaamheden hiervoor moeten worden verricht. De kosten van deze voorberei dingen worden op ƒ2000 geraamd. Advertentie BIJVULLEN en VERNIEUWEN van s morgens gehaald, '8 avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 102 HAARLEM «ELEF 11485 Hij stond hoog-verheven ooven de massa op een sinaasappelkist, midden op de rijweg van de Ge dempte Oudegracht, vlak voor het Ver- wuift. Binnen drie minuten had hij een auditorium van honderden mensen, die in stille bewondering naar hem op zagen. De keurige marktkoopman, tot en met een heer, nam zijn zwarte hoed af om dank te brengen aan de voortvarende marktmeester van Haarlem, die de we gen op Maandag liet afsluiten om hem, na zoveel jaren, eindelijk de plaats te geven waarop hij recht had. Ik ben een kwakzalver, verklaarde de dankbare, zo menen althans de rechters van Neder land, maar dat maakt me niets uit, als u maar baat bij mij vindt en gelukkiger en gezonder kunt leven. De mensen gaan aan vervetting lijden, ging de man op zijn hoge kist voort, maar dat komt omdat we te weinig lopen, te veel fietsen, te weinig hard werken, te weinig warm water op onze nuchtere maag drinken. Hij haalde een oud heertje naar voren, liet deze ver tellen, dat hij 's morgens om 6 uur be gon, na een uur gelopen te hebben vaD huis naar het werk, om eerst laai in de avond in de familiekring terug te keien. De menigte steeds maar groter en belangstellender zonk weg onder de gestalte op de sinaasappelkist. Toen zij voldoende onder hynose was en Spaarnebabbelaar liet zich ook rustig gaan kwam de aap uit de mouw. Hoe blijven of worden we gezond? De kos telijke verteller, die vanwege het sen timent zijn goede moeder een rol in het verhaal liet spelen, kwam eerst na een kwartier met zijn goede gaven te voor schijn, maar iedereen vergat de tijd, stond als het ware genageld op die Oudegracht. Zo'n marktmeester toch, dacht ik, ter wijl ik mijn hoed eveneens afnam. Wat heeft hij de Maandag aantrekkelijk ge maakt door onze kwakzalver tn ere te herstellen. Advertentie Advertentie 44.50 59.50 is de prachtige baby-uitzet die wij thans weer volledig kunnen samenstellen. Alles weer van superieure kwaliteit, 'n Voorbeeld hiervan ziet U deze week in onze etalage. Ook voor 'n aanvullende uitzet slaagt U zeker bij HAARLEM ANEGANG 19, TEL. 21413 de oudste speciaalzaak van Haarlem op Zondag 22 Januari ADO—DTS VyE—WMS BloemendaalVelsen HBCHFC RKAVV—TYBB HalfwegGVO IEVSwift BPCDSS SDZ—NAS HillegomTeijlingen Inzendingen tot Zaterdagochtend 9 uur op open briefkaart aan de sportredactie van de Nieuwe Haarlemse Courant, N Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Over de prijsvraag wordt niet gecor respondeerd. Binnenkomende klachten over onjuistheden in de uitslag worden onderzocht en zo nodig gerectificeerd. Meent men dat de thuisclub wint, dan vult men het cijfer 1 in bezoekende club 2, gelijk spel 3. Voor iedere goede oplossing wordt één punt toege kend. AMSTERDAMSEVAART 20 - TEL. 11053 Het bestuur van de speeltuinvereni ging „Frans Hals" heeft B. en W. ver zocht een terrein aan de Schotersingel beschikbaar te stellen voor het inrich ten van een speeltuin. Daar in deze om geving geen enkele speelgelegenheid voor de jeugd aanwezig is, achten zij het gewenst, aan de totstandkoming daarvan medewerking te verlenen. Zij hebben de aanvankelijke bezwaren te gen dit terrein, welke verband hielden met de ligging in de onmiddellijke na bijheid van Haarlems Kindertehuis en het Tehuis voor Ouden van Dagen, ter zijde gesteld, daar inderdaad in deze omgeving geen ander geschikt terrein aanwezig is. Bovendien zullen deze be zwaren kunnen worden ondervangen door het aanbrengen van een behoorlij ke afrastering. Voorts achten zij het ge wenst, ter verzekering van de rust in de beide tehuizen, t.z.t. te bepalen, dat de speeltuin des avonds om 6 uur wordt gesloten. De kosten van het in gereedheid bren gen van het terrein, waarin begrepen het verwijderen van overtollig struik gewas, het aanbrengen van een terrein afscheiding, het planten van een ligus- trumhaag, het plaatsen van een zandbax en een w.c., alsmede het aanleggen van weterleiding, ramen zij op ƒ5.500. Het Verbond van Haarlemse Speel tuinverenigingen ondersteunt het ver zoek van de speeltuinvereniging „Frans Hals" ten volle en heeft toegezegd, dat de tuin en de speelwerktuigen te allen tijde toegankelijk zullen zijn voor de kinderen van Haarlems Kindertehuis aan de Schotersingel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2