COMMUNISTISCHE AGITATIE IN ROME NEEMT IN HEVIGHEID TOE MASSALE SCHOLING VAN GEDEMOBILISEERDEN EPIC DE noorman: AAN BOORD VAN DE „KAREL DOORMAN in T ïPFnr Eenheid der kerk Vy Houding van de werkgevers in het Noorden speelt rode ophitsers in de kaart Nieuw kabinet in de Republiek Vergroting opname-capaciteit van de Rijkswerkplaatsen GOEDE VAKLIEDEN ZIJN NODIG Dr. M. Amir gezant van Israël? Ieder der elfhonderd manschappen heeft zijn eigen omschreven taak WAAR IS DE ZEE?" Jle Opstelwedstrijd UNO Lil IJl 171J Oefenschip „Marnix" in dienst DINSDAG 17 JANUARI 1950 PAGINA 3 SCHOTEN TE MODENA VONDEN WEERKLANK IN HET LAND PATER Dr. J. THEUNISSEN Apostolisch Vicaris in Brits-N yassaland Zeg het met bloemen 'n TIP VAN BOOTZ Bij het Nederlandse Hof p yy De grootste en de beste! Stoffelijke resten in Nederland teruggekeerd Van in Frankrijk gevallenen ANTWOORD OP VRAGEN OVER WREEDHEDEN Geen publicatie van gevonden bescheiden Diplomatieke betrekkingen VaticaanV.S.I. GEDWARSBOOMDE Internationale Bidweek Nieuw Amsterdam maakt trip rond Zuid-Amerika Panamakanaal is juist breed genoeg (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 13 Januari. Italië is heden ten dage een vat vol verrassingen, maar de plechtstatige en reeds maanden van te voren nauwkeurig getimede regeringscrisis, die men zo juist heeft laten uitbreken nadat alle partijen eerst hun congressen en partij raadsvergaderingen hadden gehouden, behoort daar toch ditmaal niet bij. Alles wat er zich op het ogenblik in Rome afspeelt lijkt op een goed geolied hofcere monieel zoals het aanbieden van Nieuwjaarswensen door een corps diplomatique. denkt aan de bezettingen van landerijen in Calabrië en de weer fel opgevlamde agitatie in het Noorden, als men ziet hoe de communisten geen enkele maal geaarzeld hebben vuurwapens en hand granaten te gebruiken tegen de politie en dat ze ondanks de inbeslagneming van duizenden tonnen munitie nog steeds over voldoende wapens beschik ken, wanneer men de geraffineerde schema's doorziet, waarmee ze al een paar maal de doden, die er bij zull^e ge legenheden vielen, hebben uitgebuit tot nieuwe agitatie en tot het afkondigen van algemene stakingen, dan kan men het gevaar van revolutie al niet meer zo denkbeeldig vinden. Togliatti heeft een zeer scherpe aan val gericht op het Vaticaan en men is reeds met een bescheiden boycot van het Heilig Jaar begonnen, al is dan hun algemene staking op de dag van de ope ning van het Anno Santo goeddeels mis lukt. Men spreekt hier in Rome al over bewapende groepen van leden van de Katholieke Actie, die in' staat zouden zijn als een soort Nationale Reserve op te treden, wanneer het ergste mocht ge beuren. Gezien de activiteit, die de Ka tholieke Actie heeft ontwikkeld bij de beslissende verkiezingen indertijd, is het bericht nog niet eens zó onwaarschijn lijk. Het zou in elk geval niet onver standig zijn, maar vast zo'n Nationale Reserve op te richten. Nóg verstandiger zou het zyn wanneer de werkgevers in het Noorden de bru- Toen de democratisch-socialisten met Saragat aan het hoofd twee maanden geleden uit de regering draden, omdat een groep hunner partijgenoten van plan was nu eens de werkelijke, echte en definitieve socialistische partij te gaan oprichten, heeft De Gasperi de zaak nog even aangehoucfen, hij heeft de drie opengevallen ministerszetels ad interim toegedeeld aan zijn partijgenoten en heeft vervolgens de regeringscrisis vast gesteld op half Januari. Alle partijen zijn toen hun partijcongressen gaan hou den en er werd een derde socialistische partij gesticht: de P.S.U., die het midden houdt tussen Nenni's sociaal-communis tische P.S.I. en Saragat's .democratisch- socialistische P.S.L.I. Want Saragat en een groot deel van zijn partij hebben besloten niet mee te doen aan het nobele eenheidsstreveh van de unionisten, die de P.S.U. in het leven riepen, maar te blijven deelnemen aan de politiek onder het oude vaandel, in alle bereidheid weer met De Gasperi te gaan samen werken in de nieuwe regering. Alle ge noeglijke geruchten, als zou Saragat zich uit de politiek terugtrekken om aan de film te gaan (nog wel liefst om een film over Goethe te gaan regisseren) blijken dus ongegrond. Ook de liberalen en republikeinen hebben besloten de coalitie voort te zet ten, wanneer enige voorwaarden zijn vervuld, waarover te praten valt. Het vijfde ministerie-De Gasperi heeft zich na dit lange voorspel Donderdag avond demissionnair gesteld in 't rustige bewustzijn, dat de begroting voor het komende jaar is goedgekeurd en dat De Gasperi zijn zesde ministerie wel op pijnloze wijze ter wereld zal weten te brengen. De spelers kennen hun rollen en de bloemen liggen al klaar achter de cou lissen, alleen ziet het er naar uit dat Togliatti zijn traditionele rol van de boze oom met wat al te grote vurigheid en op een gevaarlijk realistische wijze zal gaan spelen. Want de verklaringen van het communistisch hoofdkwartier krijgen een bijzonder reliëf iegen de achtergrond van een steeds heviger wor dende agitatie, die reeds herhaaldelijk tot bloedige, zeer ernstige incidenten aanleiding heeft gegeven. Er moet een andere regering komen, zegt men daar. De Gasperi, die volkomen onder invloed staat van het Vaticaan, en Scelba, aan wiens handen het bloed kleeft van het volk, dat opkwam voor zijn rechtmatige eisen, moeten vervangen worden. Met betrekking tot de laatste, de minister van Binnenlandse Zaken, verklaarde men zelfs, dat zijn aanblijven niet min der dan een provocatie zou zijn. En enige dagen geleden heeft men er naar aanleiding van de gebeurtenissen in Mo dena, waarbij zes doden vielen, aan toe gevoegd, dat de arbeiders zich niet zul len laten intimideren door welke ge welddaden van regering en werkgevers ..an ook. En wanneer men de rij incidenten van de laatste maanden dan nagaat en men De republiek van Indonesië (Djocja) heeft, naar U.P. meldt, bekendgemaakt, dat na twintig dagen eindelijk een nieuw kabinet gevormd is. Thans is ook de republiek een deelstaat van de Verenig de Staten van Indonesië. De partijloze progressieve dr. Halim is benoemd tot premier. In het nieuwe kabinet is voor de eer ste maal weer de partij van Sjahrir, de socialisten, vertegenwoordigd, die buiten de regering heeft gestaan sinds het kabi net van Sjahrir kort voor de eerste Ne derlandse politionele militaire actie in Juli 1947. viel. Aneta's correspondent vernam in poli tieke kringen te Djocja, dat deze thans hun volle aandacht schenken aan het al dan niet erkennen van de Chinese volks republiek. Officiële republikeinse krin gen verklaarde», dat men mag verwach ten, dat de V.Sil. het gedrag zullen vol gen van India en Pakistan, die commu nistisch China hebben erkend en dit ge drag hebben gebaseerd op een Aziatisch politiek. Tenslotte verklaarde men, dat ten op zichte van dit probleem de Nederlandse en de Indonesische belangen niet alleen niet samengaan, doch dat men zelfs kan zeggen, dat zjj helemaal verschillend zijn. Te Belawan, waar nu reeds sedert ruim twee weken de havenstaking aan de gang is, is nu ook een staking uit gebroken onder de arbeiders van de olie- bedrijven. Deze staking omvat 250 man. Jessup, de reizende ambassadeur van de Verenigde Staten, die thans een rond reis maakt door het Verre Oosten, wordt 29 Januari te Djakarta verwacht. Naar wü vernemen, is pater dr. J. Theunissen, provinciaal der Nederlandse provincie van de paters Montfortanen. benoemd tot Apostolisch Vicaris in Brits-Nyassaland (Brits Centraal-Afrika). Men zal zich herinneren, dat enige Weken geleden een auto, die geheel be zet was met D.U.W.-mensen, nabij de Velserpont in de nabijheid van „Beeken- stein" slipte als gevolg van de gladde Weg en daarna omsloeg. De 32 inzitten den, waarvan velen licht en sommigen zwaar gewond werden, vonden een lief derijk onthaal bij de familie Schoo, die aldaar een veehoudersbedrijf - uitoefent en hef gehele huis werd voor de gewon den ter, beschikking gesteld. Op enige uitzonderingen na zijn alle slachtoffers weer hersteld en aan het werk gegaan en Zaterdag werd beslo ten, als bewijs van erkentelijkheid de familie Schoo een kleine bloemenhulde te brengen. Op de terugrei? met de zelfde, inmiddels gerepareerde auto en dezelfde eigenaar-chauffeur, werd een collecte gehouden en in Beverwijk wer den bloemen gekocht, waarna opnieuw, hfaar onder heel wat gunstiger omstan digheden koers werd gezet naar de be treffende woning, waar een vijftal afge vaardigden mevr. Schoo en haar familie Brlot de bloemen een wel zeer prettige verrassing heeft bereid. tale provocerende en onrechtvaardige houding opgaven, die ze tegenwoordig weer net als vroeger innemen en waar over een rapport van de bona fide vak vereniging, de Ckristen-Democraiischc Libera C.G.I.L., een boekje open doet. Vier jaar geleden waren de arbeiders oppermachtig, ze beslisten welke orders ze zouden uitvoeren, ze stonden stern door hun collectieve arbeidsovereen komsten en de communisten hadden het maar voor het zeggen. Maar een jaar geieaen heeft een groot industrieel, die de kans weer gunstig zag, op eén dag 280 arbeiders ontslagen naar aanleiding van rechtmatige econo mische stakingen en heeft er de vol gende dag 200 nieuwe in dienst genomen op volkomen eenzijdige voorwaarden, met voorbijgaan van ue collectieve ar oeidsovereenkomsten. En weldra nebben vele andere werk gevers het ook in de gaten gekregen, dat de arbeiders niet langer onder commu nistische terreur stonuen en dat ze weer het oude spelletje konden beginnen van dreigen met honger. Er werden weer arbeiders op de zwarte lijst geplaatst en van alle werk uitgesloten. Men is, niet om economische maar om discipli naire redenen, op grote schaal telkens arbeiders gaan ontslaan en men beroofde vele arbeiders van hun verkregen an cienniteitsrechten. En wanneer er dan weer een staking uitbrak, dan rekte de werkgevers de onderhandelingen weken en maanden lang, terwijl ze hun fabrie ken gesloten hielden en duizenden ar beiders al die tijd zonder enige inkom sten lieten. Tenslotte is de bom gebarsten toen de schoten vielen, waardoor zes arbei ders werden gedood, schoten, die in het hele land weerklonken hebben. Het wa ren dan ook niet alleen de communisten, maar even goed de Christen-Democra tische en andere bona-fide vakvereni ging, die op 9 Januari in Modena de al gemene staking hebben afgekondigd. De walglijke mentaliteit van deze profiteurs van een schijnbaar gekeerd gety, die menen, dat ze onder oescher- ming van Scelba's politie wel weer hun gang kunnen gaan, is voor de commu nistische agitaties de grootste stimulans en voor een communistische revolutie een conditio sine qua non. (Van onze Haagse redactie) Zoals wy gisteren reeds in een groot gedeelte van onze oplage meldden, heeft de regering maatregelen getrof fen om een massale scholing van ge- demobiliseerden mogelijk te maken. Daartoe zal het bestaande scholings apparaat der Rykswerkplaatsen be langrijk uitgebreid worden. De plan nen voor dit alles zqn reeds in uit voering en in Mei van dit jaar zal, naar verwacht mag worden, de uit breiding voor het grootste gedeelte voltooid zijn. De te verwachten grote toevloed gedurende ruim een jaar zullen ongeveer 7000 militairen per maand uit Indonesië terugkeren en in Nederland demobiliseren zal door het bestaande scholingsapparaat niet kunnen worden verwerkt. De ervaring heeft n.l. geleerd, dat ongeveer 15 pCt. van de gedemobili- seerden voor scholing op de Rijks werkplaatsen voor Vakontwikkeling in aanmerking komt. De Rijkswerk plaatsen zullen derhalve 1000 gegadig den per maand moeten kunnen op nemen. De gemiddelde scholing duurt 6 maanden, waaruit dus volgt, dat de Rijkswerkplaatsen na verloop van enkele maanden gelijktijdig 6000 gede- mobiliseerden in scholing moeten kun nen nemen. Van de 90.000 gedemobili- seerden zullen er dit jaar 12.000 ge schoold worden. De volgens de begroting beschikbaar gestelde bedragen zullen grotendeels be stemd worden voor het opvoeren van de opnamecapaciteit der bestaande Rijks werkplaatsen. Het uitbreiden van de capaciteit door de beschikbare gebou wen tot het uiterste te genutten vergt n.l. minder tijd dan het oprichten van nieuwe werkplaatsen. De uitbreiding van het apparaat zal zich beperken tot een nieuwe Rijkswerkplaats te Heerenveen en toevoeging van metaalcursussen aan de bestaande werkplaatsen te Leeuwar den, Zwolle en Hoorn. Er zullen dan 37 Rijkswerkplaatsen voor Vakontwikke ling zijn; twintig mei een metaal- en bouwvakafdeling, drie uitsluitend met Advertentie Terwijl de brandweer verwoed stond te spuiten, Vloog een heer in pyama naar buiten. Met een fles in zijn hand Viel hij neer in het zand- Zijn TIP ging hem boven zijn duiten. Inz, Hr. J. v. d. P., Haarlem, öntv. 1 fl. TIP een metaalafdeling en 14 uitsluitend met een bouwvakafdeling. Na al deze uit breidingen van het apparaat zal het in derdaad mogelijk zijn 6000 man gelijk tijdig te scholen tegen thans ongeveer 4000. Verwacht wordt, dat genoemde uit breiding van het apparaat de totale be hoefte nog niet zal kunnen dekken, spe ciaal voor wat de metaalvakken betreft. De minister van Sociale Zaken heeft daarom besloten zo nodig een twee- ploegenstelsel in te voeren, waardoor de capaciteit tot 10.000 man kan worden opgevoerd. Hierdoor blijft waarschijn lijk nog mogelij kheia bestaan voor niet- gedemobiliseerden om voornamelijk in de bouwvakken een scholing te ontvangen. Van het totaal aantal gedemobili- seerden zal, naar men verwacht, 60 pet. terugkeren naar hun vroegere v/erkgever. De situatie op de arbeidsmarkt is thans zo, dat vaklieden graag aangeno men worden: er bestaat echter een te veel aan ongeschoolden. Die onge schoolden moeten vaklieden worden. De gedemobiliseerden, die voorrang heb ben, krygen nu door de maarregelen van de regering een unieke kans om goede vaklieden te worden, een kans, die voor hen tevens de veilige zeker heid van een levenspositie inhoudt. Tot nog toe zijn door de Rijkswerk- plaatsen ongeveer 15.000 mensen opge leid. Vrijwel allen hebben werk ge vonden. Niet iedereen zal echter op een dergeiyke wijze geschoold kunnen worden. Het Rüksarbeidsbureau zorgt dan zoveel mogeiyk voor een passende werkkring. Ook hier hebben de gede mobiliseerden weer voorrang. Tot einde 1949 werden door bemiddeling van de Ryksarbeidsbureaux 19.628 militairen in de bedrijven geplaatst. Naast de Rijkswerkplaats bestaat ook de mogelijkheid van scholing in de be- drüven, waar men te werk gesteld wordt. Het bedrijfsleven ontvangt hier voor 300.of 500.per gedemobi liseerde, naar gelang de duur van de opleiding. Nu de staat Israël door Nederland de jure is erkend, kan verwacht worden, dat dr. M. Amir zal geaccrediteerd wor den als gezant van Israël bij het Neder landse Hof. Dr. M. Amir is op het ogen blik vertegenwoordiger van Israël en gevolmachtigd minister in Nederland, België en Luxemburg. Daar ook België en Luxemburg de staat Israël de jure erkend hebben, ligt het in de bedoeling, dat dr. M. Amir ook in deze landen als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Israël zal optreden. Sfecm ovetGwa m mmm 62. Onderwijl was de kleine groep verder gegaan. Baldon en de keizerin, gevolgd door de Japanse commandant en diens mannen, liepen zacht pratend door het leger kamp. tot zij een zwaarbewaakt en door pailissaden omring blokhuis naderden, dal zich tussen de eindeloze tentenzee verhief. „Hier heeft de keizer zijn verblijfplaats," mompelde de Japanner, de wacht een teken gevend om hen door te laten. „Onze plannen vinden voortdurend voortgang. Het komt er nu slechts op aan hem te overtuigen dat hij afstand van zijn Chinese rijk moet doen ten behoeve van heer Baldon." Hij legde een wrede nadruk op het woord „overtuigen". „Ziehier." Hij opende een deur. Toen hij binnentrad kon Baldon zich niet voorstellen dat de oude, haveloze man dezelfde was, die hij in het schitterende paleis te Peiping als keizer van China had leren kennen. Om de lippen van de keizerin speelde echter een afschuwelijke glim lach. ,JJier ontmoeten wij elkander dan voor het laatst," zei ze smalend. „Eindelijk zult ge toch aan mijn voornemens toe moeten geven! O, hoe heb ik naar dit ogenblik verlangd!" De keizer antwoordde niet. H(i wierp haar slechts een blik vol eindeloze minachting toe en wendde zich vervolgens tot de Japanner. „Het machtige Nippon schijnt zich altijd weer van methodes te moeten bedienen welke nauwelijks passend zijn voor een roofmoordenaar, toil hij z'n doel bereiken," zei hij uit de hoogte. „Moord, ontvoering en plundering! Wat verlangt ge van mij?" „Ge kunt u uw hoge toon besparen!" sprak Baldon dreigend. „Uw spel is afgelopen! Ge bevindt u in onze macht en niets kan u meer redden behalve één ding!" Met 'n ruk haalde hij een met Chinese letters beschilderd papier te voorschijn. „Teken dit document dat ge afstand doet van de troon. Alleen dan kunt ge het leven behouden!" De keizer wierp hem een hooghartige blik toe. „Nimmer!" zei hij vastbesloten. „Nimmer!" Het leven aan boord is als dat op een klein eiland, ergens midden in de Oce aan. Bij verschillende rondgangen eerlijkheidshalve zou ik beter kunnen spreken van dwaaltochten door het schip heb ik een indruk gekregen van de geweldige omvang en de samenge steldheid der werkzaamheden, die door de 1100 leden der bemanning worden ver richt. Bij elk trapje dat men bestijgt, in elke gang van het doolhof, achter elk schot, achter elke deur, openen zich weer nieuwe aspecten. Het zijn dwaal tochten, die binnen enkele ogenblikken tijds leidden van de polaire koude der diepvrieskamers tot de verzengende, tro pische hitte der machinekamers, en wan delingen die begonnen bij het kombuis, langs bakkerij, groenteschoontnakerij, bottelarij, wasserij, strijkerij en kleer makerij, die hier aan boord evenmin ont breken als ziekenzalen, operatiezalen, apotheek, barbier, postkantoor, telegraaf kantoor, toko, laboratoria van foto- en filmdienst, kerk, recreatieverblijven, zoetwaterfabriek, smederij, provoost, te lefooncentrale, radiocentrale, kleding magazijn, schoenmakerij en meteorolo gisch bureau, om maar eens enkele pun ten te noemen. (Ik beperk mij voorlopig uitsluitend tot de civiele zaken en kom later tot de eigenlijke marine-aangele genheden). En bij al die bezoeken, van commandobrug tot stokersverblijf, wordt men immer vriendelijk en hoffelijk ont vangen, zodat men zich, ook als buiten vogel gelijk men bij de marine bur gers wel eens pleegt te noemen geheel thuis en op zijn gemak voelt. Maar als ik mij, zoals gisteravond, naar de toko wil begeven, ten einde aldaar enige scheermesjes te bemach tigen, dan verdwaal ik, koppig vol houdend, dat het nu eindelijk eens tijd wordt om zelfstandig de weg te vin den, onherroepelijk, en kom, ver na sluitingstijd, bij de scheepswinkel aan. Gelukkig heeft een adelborst mij nu een plattegrond verstrekt, zodat tiet ook niet meer behoeft voor te komen, dat ik, lust gevoelend tot een wande ling in de frisse lucht, mij, na lang en vruchteloos zoeken tot een matroos moet wenden met de vraag: Waar is de zee? Er zijn op dit schip dan ook maar liefst zeven, boven elkaar gelegen, dek ken: vliegdek, galerijdek, hangardek, hoofddek, tussendek, koebrugdek, waar onder zich het onderkoebrugdek bevindt, dat met de dubbele bodem, waarin zich allerlei tanks bevinden, het zevende dek vormt. Men houdt op zee alle patrijspoorten van alle dekken, tot en met het hoofd dek, immer gesloten. Dag en nacht brandt daar het electrische licht, zodat men de zee dus vrijwel niet ziet en eigenlijk nauwelijks merkt, dat men vaart. Het weer heeft zich tot op heden zeer goed gehouden en de lange Oceaandei ning heeft vrijwel geen invloed op het schip. Dit is dan, in korte trekken weerge geven, mijn eerste indruk van het leven aan boord van Hr. Ms. Karei Doorman, het leven is een kleine maatschappij, waarvan elk der elfhonderd leden zijn eigen nauwomschfêven taak heeft: zijn dienst, die precies past in de tot in alle details uitgewerkte schema's, waarin niets aan toeval en improvisatie wordt overgelaten en die, gecoördineerd tot een geheel, een perfecte continuïteit waarborgen. Organisatie, die zo voor' treffeiyk is, dat men ze niet bemerkt. Van de eerste dag af wordt aan boord van de oorlogsschepen geoefend, oefenin gen van allerlei aard. Op het vliegdek laat men zo nu en dan de motoren der jachtvliegtuigen, die als vogels met op> gevouwen vleugels klein aftrekenen te gen de geweldige, kale ijzeren vlakte, proefdraaien. 's Avonds is er gelegenheid te over om zich te amuseren. Gisteren heerste er in de hangar, in een gedeelte waarvan elke avond film wordt gegeven, grote vrolijk heid over de avonturen van Abbott en Costello in Hollywood en vanavond zal er een film worden gedraaid, waarvan de titel mij helaas is ontschoten, doch die gekenmerkt wordt als sterke speel film, beklemmend, adembenemend en dramatisch Advertentie per rol Maandagmiddag heeft de Franse rege ring te Atrecht op plechtige wijze de stoffelijke resten van vijftig Nederlandse militairen en verzetslieden, die in de oorlog in Frankrijk sneuvelden of ge fusilleerd werden, aan de Nederlandse regering overgedragen. De Nederlandse regering was door ambassadeur Baron van Boetzelaer van Oosterhout vertegenwoordigd en de Franse president liet zich vertegenwoor digen door de prefect van Pas de Calais, Georges Phalempin. Voorts was een aantal andere hoge functionarissen aan wezig Oud-strijders vormden een ere wacht. De plechtigheid werd besloten met een troependéfilé. Daarna werden de stof felijke resten onder militair geleide naar Rijssel vervoerd, vanwaar zij verder naar Nederland werden gezonden. DE ECONOMISCHE UNIE VAN HET SAARGEBIED MET FRANKRIJK DUITSLAND (FRANSE ZONE) Uitslag VOOR 91.5 E3 KOLENBEKKEN KOLENMIJNEN ■I- METAAL INDUSTRIE A CHEMISCHE INDUSTRIE GLAS INDUSTRIE De kaart geeft een overzicht van de industrieën en delfstoffen in het Saargebied. De huidige wens van Duitsland om het Saargebied, dat thans een economische eenheid met Frankrijk vormt, weer geheel bij Duitsland gevoegd te zien, is zeer oomerkelijk als men deze vergelijkt met de eveneens in onze kaart aangegeven uitslagen van de volksstemming in 1935 en de verkiezing m 1947. De minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen heeft als vervolg op de beantwoording van vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Weiter (K.N.P.) betj-effende de verspreiding van berichten over beweerde gevallen van wreedheden, bedreven door militai ren. staande onder Nederlands bevel in Indonesië, nog medegedeeld, dat hij het minder juist acht represaille tegenover provocatie te stellen. De hoge mate van discipline, welke van de troepen in In donesië werd gevorderd, liet niet toe op provocerend optreden anders in te gaa:i dan geboden is door militaire noodzaak Bij onderzoek en strafrechtelijke vervol ging van gebleken excessen is provocatie dan ook nimmer als strafuitsluitende omstandigheid aangemerkt. Zowel bij de bezetting van Djocja als elders is docu- mentatie-materiaal gevonden. Afgezien van de inhoud daarvan, is de minister niet bereid die bescheiden in Nederland se en Engelse vertaling te publiceren, aangezien zulks zou strijden met geest en strekking van de Nederlands-Indo nesische Unie. De Ver. Naties hebben dit jaar een reis van een maand naar Lake Success uitgeloofd voor de schrijvers van de tien beste verhandelingen over het onder werp: „Heeft het veto de Ver. Naties belet als politiek instrument en ten dienste van de handhaving der veilig heid in de wereld haar taak te ver vullen?" In het Vaticaan wordt bevestigd, dat de Heilige Stoel en de V.S.I. diploma tieke betrekkingen zullen onderhou den. De Heilige Stoel zal bij de Indo nesische regering een internuntius be noemen, terwijl de V.S.I. bij het Vati caan een legatie zal vestigen: door PATRICK PURCEIX Vertaling JOHANNA PERENBOOM 26. Hij lichtte zijn pet op, terwijl hij dit zei. Wij ontblootten ook allen ons hoofd, in een plotseling eerbiedig stilzwijgen, ofschoon het voor mij in ieder geval een netelig probleem was, hoe we zo plotseling midden tussen de afgestorve nen waren beland. Malachy Corcoran kon het blijkbaar evenmin bevroeden als ik cn staarde wezenloos naar buiten in de duisternis. Waar zijn we in Godsnaam ergens, Vesty? Waar zijn we?" vroeg hij. Zijn toon gaf blijk van zijn ergernis, omdat zijn lied onderbroken was; ik wist dat er nog minstens zeven en veertig cou pletten, sommige geschikt voor de druk, andere niet moesten komen. „Je kwam van de heuvels naar be neden," antwoordde McLoughlin koel. „of van de Walsh Mountains, zoals de krant ze noemt, en toen ik zo vrij was om jullie te zeggen, dat je allemaal je grote monden dicht moest houden, kwa men we voorbij het oude kerkhof in Kilderry." Hij keek achterom. „Maar we zijn er nu voorbij, Malachy, en je kunt er weer op los zingen. Verdomd, je zingt hard genoeg om aan de andere kant van de Slievenamon gehoord te wor den, als je het mij vraagt." En schoot hem een gedachte door het hoofd. „Zet eens een flinke grote keel op, Malachy," opperde hij, „we komen net bij Thady Hanrahan voorbij en Thady was altijd een reuze liefhebber van muziek." „Och man, schiet op en breng ons thuis," viel ik hem in de rede, terwijl ik de stille McLoughlin wanhopig ver wenste, dat hij zijn zwijgzaamheid nu net op het verkeerde moment moest verliezen. Maar mijn poging had geen SUCC6S. „Thady Hanrahan! Thady Hanrahan!" Er was iets geëxalteerds in Malachy's stem waar je misselijk van werd. „Och kom, daar zijn we al lang voor bij." zei ik slapjes. De boerderij van Hanrahan was wel het laatste huis in Ierland, dat ik wenste te zien. Maar Malachy scharrelde voor mij heen en drukte met zijn volle gewicht op mijn knieën, terwijl hij zichzelf om hoog zeulde om Tommy McAuliffe bij zijn schouder te pakken. „Tommy, Tommy!" flikflooide hij. „Je hebt toch geen bijzondere haast?" „Neen, erge haast hebben we niet," antwoordde Tommy, die blijkbaar be nieuwd was, waar Malachy heen wou. „Ofschoopom je de zuivere waar heid te zeggen, Joe en ik dachen er over om te gaan dansen, beneden bij Fo- garty." „Stoppen, chauffeurl" commandeerde Malachy. McLoughlin keerde zich om met een stomverbaasd gezicht, maar hij deed wat hem gevraagd kas. De wielen krijsten, toen de remmen vastsloegen op de naven, en de grote zwarte Ford ver loor met tegenzin zijn vaart. Toen gleed hij nog even en stond stil vlak tegen over de koude, grijze pilaren, die de in gang van Hanrahans huis bewaakten. Nu de teerling geworpen was, werd Malachy pijnlijk welsprekend. „Zeg, jongens, als jullie ons nu voor een paar minuten wilt excuseren. Joe en ik hebben een kleinigheid te bespre ken met Thady Hanrahan daar op het huis. Het is maar een kleinigheid; meer dan tien minuten zullen we er niet voor nodig hebben." De goede whiskey van Jamesy Curran doet zich gelden, zei ik droefgeestig bij mezelf. Maar hardop protesteerde ik: „Kun je die kwestie niet zonder mij afhandelen?" Malachy gaf mij een scherpe stoot met zijn elleboog. „Je hebt het toch beloofd", fluisterde hiJIk probeerde me goed te houden. „Och verdomme, het is toch onzinnig om Zondagsavonds om deze tijd iemand zijn huis binnen te stappen, vooral als ze niet weten dat je komt." Maar de vertederde bui van Curran was nog niet uitgewerkt. „Allez Josie, Josie, als je je zorgen over ons maakt, kun je die gerust uit je hoofd zetten. Werkelijk, het maakt ons niets uit om even te wachten, hele maal niets. Och, en ik weet dat ik met jullie zaken niets te maken heb, maar als het is wat ik denk dat het is, dan zal werkelijk Thady er niets op tegen hebben dat je komt, op deze tijd Zon dagsavonds niet en ook niet op een an dere avond. En bovendien, denk eens aan al de tijd en moeite die je spaart, want anders moet je die hele reis een andere keer maken." Er scheen in Malachy's „kleinigheid" niet veel te zijn waarvan Jamesy niet op de hoogte was. Ik schikte me in het onvermijdelijke. Malachy klauterde uit de auto en ik volgde hem, traag. Het nobele, dat ik gezien had in mijn besluit om de hand van Esther Hanrahan voor Meehawl te winnen, leek niet zo heel erg pobel meer, nu het ogenblik was gekomen om handelend op te treden; het plezier van haar te kwetsen leek niet meer zo ple zierig, nu mijn verbitterde bui voorbij was. Een andere keer, goed; maar van avond voelde ik mij niet in de stem ming om Esther Hanrahan met een dergelijk voorstel onder de ogen te komen. „We zullen jullie helemaal niet lang ophouden. Wees maar niet bang, we laten jullie niet wachten. Kom vlug, Joe!" brulde Malachy, terwijl hij kwiek als nooit door de poort stapte en met zware schreden de met grint bestrooide oprijlaan betrad. Spijtig besloot ik hem dan maar te volgen, toen Tommy McAuliffe uit de wagen sprong, het por tier met een klap dichtsloeg en mij be hoedzaam nariep: „Zeg Joe, luister eens even Ik keerde me om, blij dat ik zelfs maar een ogenblik respijt kreeg. Hij kwam langzaam op me toe, met een ge zicht alsof hij iets zeggen ging; toen maakte hij alleen maar een gebaar, in woordeloze wanhoop. „Nu, wat is er?" vroeg ik benieuwd. Hij hield zijn stem in om de anderen niét te laten horen, wat hij zei. Het was of hij de woorden er tegen zijn zin uitwrong „Ik praat voor mijn beurt, Joe, nie mand weet dat beter dan ik zelf. Ik heb met de zaak niets uit te staan en als ik geen glaasje op had, zou ik het hele maal niet zeggen." Hij aarzelde weer. „Vooruit jongen", zei ik. „Kom er mee voor de dag. Het doet er niet toe wat het is, zo erg zal het niet wezen." Hij keek me met een schrandere blik aan. „Je gaat een huwelijksaanzoek doen voor Meehawl?" „En als dat nu zo is?" Tenslotte kwam het er uit, in één golf. „Ben je niet een rare kerel, Joe Doyle, dat je om Esther Hanrahan gaat voor iemand anders dan voor jezelf?" Ik stond paf. McAuliffe was de laat ste, van wie ik vermoed zou hebben, dat hij van mijn vroegere liefdesgeschiede nis iets afwist. En zelfs als hij er van afwist, dan zou ik nog in hem niet het soort man gezien hebben, om 't me op zo'n ogenblik recht in mijn gezicht te zeggen. De uitdrukking van mijn gezicht moet mij verraden hebben. Wij, katholieken, weten ons leden der ene, ware Kerk. Aldus gefor. muleerd heeft het enigszins de schijn, alsof ons bewustzijn daarvan niet vrij is van onverdraagzame zelfgenoeg zaamheid. In werkelijkheid constateren wij in nederige dankbaarheid slechts een feit, waarvoor het Licht des Geloofs ons de ogen geopend heeft. Wij kunnen echter niet volstaan met onze dankbaarheid voor een uitverkie zing, die ons buiten eigen verdiensten ten deel viel. Indien naastenliefde en menselijke solidariteit geen inhoudloze disposities zijn van ons jegens de dwa lende medebroeders en zusters, mdien wij bereid zijn de zin te verstaan van Christus' woorden bij hei Laatste Avond, maal: „Ik heb nog andere schapen, die niet van deze sehaapstal zijn, maar ook over hen moet Ik een Herder zijn," dan zal daaruit voortvloeien een oprechte apostolaatsijver, om er naar de maat on zer bescheiden krachten en in dienst baarheid aan de Goddelijke Herder naar te streven, dat zoveel mogelijk mensen de weg naar de Una Sancta de éne Heilige Kerk zullen vinden. Men mag niet de vergissing begaan van te me nen, dat men naar eigen verkiezing al dan niet daaraan mag meewerken. Het is integendeel een dure plicht van ons allen, zoveel mogelijk te bevorderen, dat de genade des Geloofs zal ten deel vallen aan allen, die tot dusver daarvan ver stoken bleven. Men vergisse zich echter andermaal niet door te menen, dat onze eigen krachten toereikend zouden zijn om te bewerkstelligen, waarheen het een plicht is te streven. De menselijke middelen zullen immers nimmer in staat blijken te bereiken wat in laatste instantie een kwestie is van genade en Goddelijke beschikking. Maar in zoverre wij werk tuigen zijn in Gods hand, hebben wij dienovereenkomstig de plicht als een „willig instrument" tot het geluk der mensen zelf en tot meerdere eer en glorie van God en Zijn Kerk mee te werken aan de uitbreiding van Gods Rijk op aarde. Geen bezorgdheid mag in ons zo groot zijn als dit omtrent de hereniging der mensenkinderen in het hemels Jeruzalem. Uit het voorgaande volgt, dat bu alle strikt menselijke middelen, zoals orga nisaties, apostolaat en directe verkondi ging, verreweg het voornaamste zal blij ven het gebed tot Hem, in Wiens hand het tenslotte ligt de mensen door de gave van het Geloof in de éne Moe derkerk te verenigen. Al onze oecume nische arbeid zal bij voorbaat steriel zijn zo deze niet gedragen wordt door een nimmer aflatend gebed. En daarom heeft de Kerk de Internationale Bidweek in gesteld, aan welker vooravond wij thans staan. Laten wij ook dit jaar, nu de geestelijke nood zo bijzonder groot is, ons gebed verenigen met dit der ganse Kerk om van God te verkrijgen, dichter te komen tot het door Hemzelf uitge sproken ideaal: dat van de ene schaapstal, waarin de verdeeldheid zal worden op gelost tot een blijde hereniging van wachtenden voor de hemelpoort. Intentie voor 18 Januari: Teruqkeer van alle dwalenden tot de éne schaapstal van Petrus De Nieuw Amsterdam van de Holland Amerika Lijn gaat volgende maand een grote trip rond Zuid-Amerika maken, van de Ver. Staten via het Panama-ka naal langs de Westkust van Zuid-Ameri ka, rond Kaap Hoorn en terug naar de V. S., via Argentinië en de Caraibische eilanden. Bij het varen door het Panama-kanaal, 14 Februari, waarvoor even zeventien duizend dollar aan tolgeld betaald moet worden, wordt de grootste omzichtigheid bij het navigeren vereist. Eén maal eer der, vóór de oorlog, is Nederlands groot ste schip reeds door dit kanaal gekomen. Er kwamen toen drie loodsen aan te pas om hei schip zonder averij door de .slui zen te krijgen. Aan beide zijden van de romp bleef toen slechts drie en een halve meter ruimte over. Dit zal voor de rijke Amerikanen aan boord nog een attractie apart zijn. Maandagmiddag is Hr. Ms. oefenschip voor onderzeebootbestrijding en tech nische opleidingen „Mamix" in dienst gesteld. De commandant, de luitenant ter zee eerste klasse, P. Schotel, hield een xorte toespraak, aangehoord door het personeel van de Ned. Dok- en Scheepsbouwmij te Amsterdam, waar de „Marnix" sinds 5 Januari 1948 ligt om verbouwd te wor den. Hij zeide o.a., dat er nog hard moet worden gewerkt om de „Marnix" op 13 Maart a.s. gereed te hebben. De „Marnix", oorspronkelijk de Britse torpedoboot jager „Garland" werd in Mei 1940 overgedragen aan de Poolse marine In 1946 werd het schip weer terugge geven aan de Britse marine en eind 1947 aangekocht door de Nederlandse marine De grootte is 1.335 ton, de lengte ruim 98 m., breedte 10 m., diepgang 2.60 en de snelheid ruim 35 mijl. De bemanning zal (Wordt vervolgd) uit ongeveer 100 koppen bestaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3