GEHEIM RAPPORT UITGELEKT OVER INDO-CHINESE SITUATIE PROFESSOR" ROSKAM, DOCENT IN TWEE EN VEERTIG TALEN Coppi ook op voetbalveld sterker dan Bartali D Ter voorkoming van misverstand Zij, die vielen MEESTE OORLOGSMISDADIGERS NIET OP FINS GEBIED" m Tot hoofd en hart Het dreigend conflict in taxi-bedrijven Onderzoek wordt ingesteld naar gedragingen van twee ontslagen Franse generaals Staking te Djakarta Uitgebreide smokkel naar Singapore Het weer. Paasikivi behaalt de overwinning Drie jaar met aftrek geëist TWEE GEVANGENEN ONTVLUCHT WOENSDAG 18 JANUARI 1950 Arrestatie van Indo-Chinees bracht zaak aan het licht Achthonderd man leggen het'werk neer REBELLEN UITEENGESLAGEN OP ZUID-BORNEO Voor tien millioen aan tin en peper Prins Bernhard naar Curasao Dakota wordt g&repareerd Internationale Bidweek FINSE REGERING ANTWOORDT RUSLAND Mt K V> y> Zelfs voor de rechtbank kon hij het niet laten te fantaseren Een wedstrijd in Milaan 73ste JAARGANG No. 24669 Ultimatum verlengd Met boeien aan elkaar gekoppeld Autobestuurder was deurknop kwijt 400.000 DUITSE KRIJGSGEVANGENEN WORDEN IN RUSLAND VASTGEHOUDEN BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5A0 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. WncL hoofdredacteur: W. 5ever in. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT In ons blad van 6 Januari gaven wij een overzicht van de werkzaam heden en resultaten van „De Open Deur" gedurende het voorbije kalen derjaar. Gelijk men weet is het dus genaamde instituut hier te Haarlem opgericht om daarin een centrum van moderne geloofsverkondiging te heb ben, zulks in navolging van wat er gedurende de laatste jaren in meer dere grote steden is geschied. In het bedoelde, door ons geredi geerde overzicht komt een passage voor, welke blijkens de feiten hier en daar aanleiding heeft gegeven tot enig misverstand. Daar het hier een ern stige zaak betreft, willen wij bij dezen terugkomen op wat wij toen schreven, teneinde te verduidelijken wat wij toen bedoelden te zeggen, doch wat blijkbaar niet overeenkomstig die be doeling werd verstaan, ook al hadden wij gedacht en gehoopt, dat misver stand zou zijn uitgesloten. Wat schreven wij dan in dat be wuste artikel? Wij schreven, dat de meest voorkomende aanleiding om les te nemen in de katholieke leer werd gevormd door de kennismaking of verkering met een katholieke partij. Wij schreven vervolgens, dat in katho lieke kringen geregelfl vrij ongunstig werd geoordeeld over een dergelijke aanleiding, doch dat zulks ten onrech te geschiedde, omdat God evengoed een verkering bij wijze van een uiter lijke aanleiding kan gebruiken om iemand tot het Geloof te brengen als een boek of een religieuze film. Schreven wij daarmee te veel? Neen, wij schreven geen woord te veel, maar misschien wel enige woorden te weinig. Dus wij schreven de waar heid? Inderdaad, maar de vraag is of wij ook voor de oppervlakkige lezer de volle waarheid schreven. Wij veronderstelden, dat de eritische lezer niet in gebreke zou blijven hetgeen naar de letter van de tekst op een halve waarheid mocht lijken zelf tot de hele waarheid te completeren door erbij te denken wat niet nadrukkelijk werd verwoord, omdat wij de weten schap daarvan bij-iedereen aanwezig veronderstelden. Welnu, in dat laatste hebben wij ons blijkbaar een weinig vergist. Wat immers is het geval? Enige lezers schijnen uit onze woorden te hebben opgemaakt, dat het een effec tieve vorm van apostolaat zou zijn om een verkering met een niet-katholieke partij te beginnen. Zij lazen daarin een aansporing om te continueren het geen zij reeds doende waren, ofwel om daarmee zo spoedig mogelijk te beginnen. En aldus maakten zij eens deels te veel, anderdeels te weinig uit onze woorden op. Het is immers inderdaad waar, dat het niet tot onze competentie behoort, te oordelen over de uiterlijke aan leiding (van de subjectieve kant ge zien: de motieven) tot een bekering noch over derzelver, mede van die motieven afhankelijk, gehalte. Zo gaat het immers ook niet aan, gering schattend te spreken over een pries terroeping, die naar de uiterlijke schijn slechts lijkt gedetermineeid door de omstandigheid, dat zekere jongeling „goed kan lezen" of „ook pater wil worden, precies als zijn oom". Wat wij zien is de uiterlijke indicatie, .wat het in wezen i s wordt daardoor echter niet eens aangeraakt: het geheim der vocatie. Teneinde een correctief te leveren op het oppervlakkige en onrechtvaar dige oordeel over bekeringen, ontstaan naar aanleiding van een gemengde verkering, benadrukten wij, dat zulke bekeringen eensdeels veelvuldig voor kwamen en anderdeels niet dienden te worden gebagatelliseerd. Dat een ka tholieke partij er principieel verkeerd aan doet een ge mengde verkering te beginnen zo als ook met zoveel woorden wordt verklaard in het ons van de zijde der „Open Deur" toegestuurde jaarver slag, waaruit wij bij het redigeren van ons artikel hebben geput meenden wij bekend te mogen achten. Onze zielzorgers, die waarlijk wel op de hoogte zijn van de meestentijds scha delijke gevolgen van gemengde ver keringen en huwelijken, houden im mers niet op daartegen te waarschu wen. Ja, zelfs wordt er geregeld ge beden in onze kerken om de gemeng de huwelijken te voorkomen, omdat de waarschijnlijk kwade gevol gen niet opwegen tegen de moge lijk goede. Van die mogelijk goede gevolgen nu werd de lezer op de hoogte gesteld in ons overzicht over het werk der „Open Deur"; de waarschijnlijk kwade ge- Volgen en de daarop gegronde afwij zende houding van onze geestelijke leidslieden meenden wij bekend te mogen veronderstellen. Opdat iedere vergissing omtrent hetgeen wij be doelden zou zijn uitgesloten, meenden Wij er echter goed aan te doen achter af bovenstaande explicatie te geven. De Franse Nationale Vergadering: heeft gisteravond met 424 tegen 181 stem men besloten een commissie van onderzoek in te stellen, welke zich zal bezig houden met de affaire van de twee Franse generaals die een rapport over de Indo-Chinese situatie zouden hebben laten uitlekken. Eerder had de Assemblee met grote meerderheid een communistisch voorstel weggestemd om een juridische commissie de affaire te laten onderzoeken. xi" i_j_ I aan het werk en ook bü andere Indo- Premier Georges Bidault gaf gisteren voor de eerste maal openlijk toe dat in December twee Franse generaals van hun functie ontheven waren wegens het doorgeven van geheime militaire ge gevens en het onderhouden van con tacten met spionnen. De twee generaals zijn generaal Geor ges' Revers en generaal Charles Mast. Op zeven December werd Revers afgezet uif zijn functie als chef van de generale staf en terzelfdertijd werd generaal Mast, de voormalige resident-generaal van Tunis, afgezet als directeur van het insti tuut voor hoger onderwijs in de natio nale defensie. Bidault zeide in de Assemblée, dat een copie van een belangrijk rapport van Revers gevonden was op een Indo- Chinees, die in September te Parijs werd gearresteerd. Terstond ging de Sureté Nationale Dinsdagmiddag is bij de metaalwaren- en machinefabriek van de firma Cor- desius en Zonen te Djakarta een wilde staking uitgebroken, die achthonderd arbeiders omvat. De directie deelde mede, dat deze sta king het gevolg is van het ontslag, ge geven aan een mandöer-schrijver, die tevens voorzitter is van een de vorige maand opgerichte vakvereniging van het personeel. De wali negara van Oost-Java heeft zijn mandaat aan de regering van de V.S.I. ter beschikking gesteld, wat de minister van Binnenlandse Zaken van de V.S.I.Anak Agung, heeft aanvaard. De wali negara zal de lopende zaken afwikkelen totdat de regering van de V.S.I. een bestuurscommissaris voor de negara zal hebben benoemd. Deze func tie zal vermoedelijk worden vervuld door de huidige burgemeester van Su- rabaja, Indrakusuma. Deze is reeds be noemd tot regeringscommissaris in al gemene dienst en zal binnen enkele da gen zijn burgemeestersfunetie neer leggen. Van militaire zijde verneemt U.P., dat republikeinse troepen in botsing zijn ge komen met niet geïdentificeerde onge regelde benden, die haar operatieterrein rondom Bandjermasin hadden. Na drie dagen van strijd hebben de republikeinse strijdkrachten de rebellen uiteengesla gen. Luitenant-kolonel Sukanda, bevelheb ber op Borneo, heeft op een persconfe rentie uitdrukking gegeven aan zijn op timisme ten aanzien van de situatie. Hij zei, dat de handhaving van wet en orde langs de kust van Zuid-Bomeo verze kerd is. Indonesische opsporingsambtenaren •tellen een uitgebreid onderzoek in haar een wijdvertakte organisatie, die grotendeels gestolen voorraden peper fn tin var. Banka naar Singapore smok kelt. Men schat dat maandelijks voor een waarde van vier millioen straits- dollars naar Singapore wordt overge bracht. Dit heeft dr. R. Oetcrjo, vertegen woordiger der V.S.I. in Singapore, aan U-P. medegedeeld. Hij zei verder, dat reeds voor een waarde van tien mil lioen dollar aan tin en peper naar Sin gapore gesmokkeld is. De smokkelaars hebben blijkbaar hun hoofdzetel op Banka. Zij zijn vermoedelijk Chinezen 611 Indonesiër" De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende ver liezen in Indonesië zijn gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Overleden 6 Januari 1950 in het militair hospitaal te 's-Gravenhage, ten gevolge van een op 1 Juli 1949 bekomen verwonding in Indonesië: H. W. A. Brockaart, legernummer 270930128, afkomstig uit Venlo (Blerik). Kon. Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 12 December 1949: Tim. sold. 2e kl. infie D. Deo, leger- nr. 251710004 (K 54717696), afkom stig uit Indonesië. Vermist sedert 14 December 1949: Landst. sold, infie J. F. H. Heer, legernr. 951606000, afkomstig uit In donesië. Gesneuveld 23 December 1949, se dert genoemde datum niet van een verkenningsvlucht teruggekeerd: Kapt.-vlieger-waarnemer M. L. F. Stumpff, afkomstig uit Amsterdam. Dat zij rusten in vrede. Chinezen bleken belangrijke docu menten in huis te zijn verborgen. Na langdurige verhoren bekenden de Indo-Chinezen eindelijk de documen ten gekregen te hebben van een zekere Roger Peyre. In het rapport stond onder meer de aanbeveling dat Mast benoemd zou worden tot Hoge Commissaris voor Indo-China. Ook werd door de Sureté Nationale het kasboek van de juist opgerichte staat Vietnam gevonden, waarin grote bedragen genoteerd stonden op naam van Peyre wegens zijn actie om Mast tot hoge commissaris te bevorderen. Voorts werden door Vietnam betalingen gedaan aan een journalist, een majoor en een krant. Bidault zeide, dat Rama- dier, die te dien tijde minister van De fensie was, geen redenen had om maat regelen te nemen tegen Revers, daar de rapporten, die bij de Indo-Chinees ge vonden waren, alleen van politieke aard waren. Ook de Indo-Chinees werd weer op vrije voeten gesteld. Bidault verweet thans in de eerste plaats de generaals het feit, dat zij ge probeerd hadden op deze wijze Mast op de post van Hoge Commissaris te krij gen en rekende hen aan dat zij in ver binding stonden met een man als Peyre, die bekend stond als onbetrouwbaar, die twee jaar gevangenisstraf had opge knapt als heler en die in de Duitse -tijd een vooraanstaande positie bekleedde. Bidault zeide, dat de regering wel degelijk rekening had gehouden met de grote diensten door de beide generaals gedurende de oorlog aan den lande be wezen, maar toch genoodzaakt was ge weest hen van hun belangrijke functies te ontheffen. Hij ontkende echter dat de regering tot dit besluit gekomen was onder druk van Amerikaanse zijde en ook daA Revers tijdens een missie naar de Ver enigde Staten zijn boekje te buiten zou zijn gegaan. Verwachting tot Donderdagavond: Droog weer met enkele overdrijven, de wolkenvelden. Vannacht lichte vorst, behalve vlak bij de kust en plaatselijk mist. Morgen overdag temperatuur om het vriespunt. Wei nig wind. Zon: 8.39—17.04; Maan: 9.51—18.16. Prins Bernhard. aan boord van het Nederlandse smaldeel, is gisteren uit Puerto Rico naar Curacao vertrokken. Zijn Dakato zal tien dagen op Puerto Rico blijven om gerepareerd te worden. Daarna zal het toestel naar Curaeao worden gevlogen. Thans is bekend gemaakt, dat Prins Bernhard Zaterdag 21 Januari bij zijn bezoek aan het militaire kamp Suffisant namens H. M. de Koningin een vaandel zal uitreiken aan de Koninklijke Land macht in de Nederlandse Antillen. Na afloop zal de Prins in het kamp aan- zittep aan het doenmaal voor genodig den, onder wie de gouverneur en mevr. Peters. Was het oorspronkelijk het plan, dat Prins Bernhard 25 Januari Bonaire zou bezoeken en 26. 27 en 28 Januari resp. Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius, thans is het programma zodanig ge wijzigd, dat het bezoek aan de Boven windse Eilanden. 25 Januari zal be ginnen en dat aan Bonaire waarschijn lijk op 28 Januari. Hoogstwaarschijn lijk zal de Prins zich niet van Sint Eustatius naar La Guaira (Venezuela) inschepen op de „Jacob van Heems- kerck"op 28 Januari, maar Zondag 29 Januari van Curacao. Kapitein G. Sonderman, adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Ko ningin, die Prins Bernhard op zijn reis als vlieger vergezelt, is tijdelijk bevor derd tot majoor. Ter gelegenheid van het bezoek van Prins Bernhard heeft de gouverneur der Nederlandse Antillen bjj wijze van gratie 'n strafvermindering verleend aan alle bij vonnis van 'n militaire of bur gerlijke rechter veroordeelden, die 18 Januari in de Nederlandse Antillen wa ren gedetineerd tot het ondergaan ener tijdelijke gevangenisstraf, hechtenis of vervangende hechtenis, van een zesde deel der hoofdstraf, tot een maximum van vier maanden strafvermindering. Intent ie, voor 19 Januari: Mogen de Oosterse afgescheidenen de Katholieke eenheid terugvinden. Op grond van de bijna volledige uit slag van de in de afgelopen twee dagen gehouden stemming in Finland, waarbij 300 kiesmannen gekozen werden, die de volgende maand de Finse president zul len kiezen, kan geconcludeerd worden, dat de 79-jarige president Paasikivi voor een nieuwe periode van zes jaar herko zen zal worden. De cijfers van geheel Finland, uitge zonderd van het stadje Kuopio, luiden als volgt: Conservatieve en liberale partij 84 kiesmannen (6.4% winst); so ciaal-democratische partij 65 (6.2% winst); Zweedse volkspartij 24 (1.5% winst); volksdemocratische 65 (1.5% winst); en boeren partij 62 kiesmannen (4% verlies). Ruim 50% der stemgerechtigden heeft zijn stem uitgebracht. Daar de kiesman nen van de vier eerstgenoemde partijen geacht worden de volgende maand hun stem op Paasikivi uit te brengen, kun de huidige president dus op 173 stemmen rekenen. Intussen verklaarde een Finse rege ringswoordvoerder gisteren te Helsinki, dat het Finse kabinet zijn antwoord heeft opgesteld op de eis van het Kremlin de Russische oorlogsmisdadigers uit te le veren. I De Finse regéring heeft haar antwoord op het Sovjet-Russische memorandum opgesteld, waarin de uitlevering ver zocht wordt van 300 „oorlogsmisdadi gers". Het antwoord, dat gebaseerd is op het vredesverdrag, zal Zaterdag door de Finse gezant te Moskon, Cay Sundstroem, aan de Russische regering overhandigd worden en houdt waarschijnlijk een min of meer beleefde afwijzing in. De Finse regering verklaart alle maat regelen getroffen te hebben, die een souvereine staat op grond van zijn grondwet, het internationale recht en het vredesverdrag kan treffen. Een on derzoek van het minsterie van Binnen landse Zaken had uitgewezen, dat de lijst van 56 personen, die van de ern stigste misdaden beschuldigd worden, een naam tweemaal bevat. Van de an dere namen waren er zestien nooit eer der genoemd in Russische verzoeken om uitlevering van oorlogsmisdadigers. Van de laatsten bevonden zich zes in arrest, vier hadden het land verlaten, vijf waren er verdwenen en een was overleden. Sommige van de in de lijst van 300 genoemde personen waren reeds vóór de ontvangst van het memoran dum door de Finse regering aan de Sov jet-Unie uitgeleverd. De door de com munisten beheerste coalitieregering, die tot de algemene verkiezingen in '48 aan het bewind was, had tevergeefs naar 39 personen gezocht, wier uitlevering de Sovjet-Unie reeds eerder had verzocht. In ingelichte kringen is men dan ook van ooraeel, dat het Finse antwoord een beleefde afwijzing van het Sovjet memorandum betekent. Een der nieuwste foto's van prinses Margriet, die morgen zeven jaar wordt. (Van onze redacteur) Dinsdagmorgen stond voor de balie van de Arnhemse arrondissementsrecht bank een gebogen man met vale jas en breedgerande zwarte bril. leunend op zijn stok. Een pluizige sik stak strijdvaardig naar voren en bewoog onophou delijk, ook wanneer de man niet sprak, want dan prevelde hij binnensmonds. Dit was de 55-jarige Henri Stanislaus Louis Roskam, wellicht de grootste fantast van ons land, die zich uitgaf voor professor in 42 talen, omdat hij meende, dat hij ais zodanig aan de Nijmeegse universiteit was aangesteld. Wanneer men hem moet geloven dan heeft hjj zijn inaugurale rede niet kunnen houden, omdat de Duitsers hem dat verboden. Hij voerde de titel „professor" in zijn briefhoofd en in advertenties waarin hjj weetgierige mensen opriep elke gewenste taai te ko men leren. Gedurende de tijd dat hij in Nijmegen woonachtig was, stak hij op geregelde tijden zijn met een baret getooid heefd uit het raam om zodoende zjjn professorale beweringen te slaven. en er in elke gewenste taal „doceerde". Hij deed dat op een handige, maar cu rieuze wijze. Wilde iemand Arabisch leren, dan kocht hij een Arabische gram matica en zorgde, dat hij zijn leerlingen altijd twee lessen vooruit nas. Zo suk kelde hij de oorlogsjaren door. Het is een zonderling leven dat deze grenzenloze fantast heeft geleid; 'n leven dat tenslotte verliep in een oplichterij op grote schaal, waarvoor hij zich gis termorgen te verantwoorden had „Professor" Roskam doorliep de lagere school, volgde enige klassen van het gymnasium en diepte daarna encyclo- paedische wijsheid op bij allerlei onder wijsinrichtingen. Eerst was hij make laar, later reiziger in bonbons, totdat hij het op een goede dag in zijn hoofd kreeg zichzelf uit te geven als dr. in de letteren. En van toen af kreeg zjjn ongebreidelde fantasie de overhand. Hij beweerde met een regeringsopdracht naar Teheran uitgezonden te zullen worden, verklaarde, dat hij tolk was bij de K.L.M., terwijl hij zelfs nog geen on berispelijk Frans, Duits en_ Engels kon schrijven. Na een tijd in Nijmegen ge woond te hebben, waar hij meende pro fessor te zijn geworden, vestigde hij zich in Arnhem, waar hij Aan de Ernst Casimirlaan een taleninstituut opende DE TOSS. Bartali (links) en Coppi, captains van hun voetbalteams, vóór de de „Coppinezen" met 60 wonnen. Scheidsrechter was de wedstrijd waarin bekende oud-internationaal Giuseppe Meazza. e Milanese wieler fans vergisten zich niet, toen ze dezer dagen de Vigorellibaan links lieten liggen en ten getale van 25.000 de tour niquetten van Milano's voetbalstadion passeer den. Want in dat stadion opereerden toen niet de dappere weerstrevers van Albion's voetbalgiorie, niet de grootmeesters van de switch en het stopper- spilsysteem, maar de co- rypheeën van de Tour en de Giro. Aan de ene kant de matador van de Tour de France, de Ronde van Italië en die van Lom- bardije, van Milaan-San Remo en het wereldkam pioenschap achtervolging, Zijne Majesteit Fausto Coppi c.s.; te anderer zij de het idool méér nog dan Coppi van het kin derlijk enthousiasme zij ner honderdduizenden slaafse bewonderaars, de Maestro Divino, Gino Bartali en zijn makkers. De eersten gekleed in een rood-zwarte trui, de laat sten in zwart en azuur blauw. De verwachtingen wa ren onzeker. De Coppine zen, zorgvuldig controle rend of Fausto's schoenen niet knelden, of zijn scheenbeschermers goed zaten en zijn truitje niet te nauw was, spraken zich moed in met die onver getelijke pedaalstool, wel ke hun aanvoerder zo'n grootse overwinning had bezorgd in de tijdrit Col- mar-Nancy van Goddet's „Grand Bouclé". Ze her innerden zich de onge looflijke pushing power in het Italiaans dan waarmee Fausto op weg naar Aosta zijn geslaagde aanval had gedaan op de gele trui en stopten de oren dicht voor de boze influisteringen van de Bartalianen, die zich troostten met de gedach te dat een Coup de pé- dale heel wat anders is dan een Coup de pied en dat Coppi zijn succes in Bri- an?on-Aosta voor een niet gering deel te danken had aan een val van Bartali. Gino, zo meenden zij, was een heel wat huma ner capitano dan hier werd de discussie een beetje geladen die me neer met het stalen ge zicht, die eigenlijk pas goed tot zijn recht kwam, wanneer hij op zijn fiets zat, waar hij „samen groeide met zijn materi aal". Dat laatste vrij ver taald uit het lillend proza, waarmee de Giornale d' Italia de heldenfeiten van de jongste maestro voor zijn gretige lezers eta leerde. Een voetbalwed strijd, beloofden zij, sloot meer aan bij het mense lijke in Bartalieh. enfin, men zou wel eens zien. iMaar Fausto Coppi lachte zijn sinistere lach je en stelde de zijnen in slagorde. Nauwelijks had de scheidsrechter het startschot gelost of hij begon met zijn pionnen te schuiven alsof hij Tour de France-te. Bij dat eer ste offensief was Conté met drie doelpunten de grote man en toen die met een dankbaar streek- je van Meneer over zijn blonde krullen wat mocht gaan uitblazen,-- volgde Casola met twee voltref fers dat goede voorbeeld. Zijn gewoonte getrouw kwam de maestro zélf pas in actie toen de grondslag van de overwinning door zijn slaven was gelegd en verstevigd. Hij passeerde in een prachtige rusn zijn vriend Bartali, die in de laatste periode van de lin kervleugel naar de back plaats was teruggetrok ken en bracht met het zesde doelpunt voor zijn ploeg de -25.000 op de tri bunes voor het laatst in extase. Neen, voor het laatst niet. Want in het doel der Coppinezen stond van wege zijn lengte de slanke, zwart-ogige en al tijd tot een glimlach be reide Magni. Maar die zelfde vriendelijke Magni werd een grimmige tijger, toen de Bartalianen met een strafschop de eer méenden te rédden. Hij sloeg de penalty uit zijn doel en is op dit ogenblik nóg niet bijgekomen van de omhelzingen, hand drukken en „klopjes" op zijn schouder, waarmee hij links en rechts werd gelukgewenst. Na de bevrijding werd hij door goedgelovigen uitgenodigd een lezing te komen houden over de psyche van de Russische mens. Hij verkocht daar in zulke kolder, dat de organisatoren hem eens wilden testen en hem vroe gen na de pauze iets te willen ver tellen over een aantal schrijvers, waar van zij de namen noemden, maar die in wezen niet bestonden. „Professor" Roskam hield evenwel een spranke lende rede. In de jaren '47 en '48 ging hjj helemaal zijn boekje te huiten door geld aan te nemen van argeloze boeren voor zogenaamde „waardevolle adviezen", die hU hun kon verstrek ken wanneer zij wilden emigreren. Hij beweerde waardevolle relaties te hebben bij consulaten etc. De boeren geloofden de man omdat hij „professor" was en stortten honderden guldens. Ook beweerde hij vrienden bij de Rijks vreemdelingendienst te hebben, waar door hij wel kon zorgen dat Duitsers, die in het kamp Mariënbosch bij Nij megen zaten opgesloten, vrij kwamen en naar Zuid-Amerika konden emigre ren. Deze mensen stortten grote bedra gen ter dekking van de onkosten maar vrij Awamen ze niet tenminste niet door Roskam's toedoen! Enige van deze gedupeerden versche nen als getuige voor de rechtbank, die werd gepresideerd door mr. Pleijten Daar stond dan een boer uit Eibergen. die verdachte meer dan duizend gulden had gegeven, maar nooit iets had ge hoord of gezien. Èn een Duitser die in Mariënbosch was opgesloten en welis waar vrij kwam, maar niet met de hulp van Roskam. De officier, mr. Van IJsen- dijk, had deze twee gevallen slechts uit het lijvige dossier gehaald. Maar in to taal had Roskam in de jaren 1947 en 1948 18.564 ontvangen voor zogenaam de diensten, die door hem niet of slechts gedeeltelijk werden verricht. Uit het psychiatrisch rapport van dr Schnitzler bleek, dat deze man volko men toerekeningsvatbaar was en zon daden van te voren goed berekende. Hierin werd de „professor" een man ge noemd, die het in de kunst van bedrie gen ver had gebracht en aan hoog moedswaanzin leed. Mr. van IJsendijk noemde het'in zijn requisitoir een misselijke streek van ADVERTENTIETARIEF 28 centz oer hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoud: zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 1-52 per maand, f 4AS per kwartaal. Zoals bekend had het College v»n Rijksbemiddelaars de partijen, betrok ken bij het dreigende conflict in de huurauto- en taxibedrijven, in verband met het door de Unie-Verkeer gestelde ultimatum ten aanzien van de bepaling van 5 pet. loonsverhoging, gisteren voor een bespreking bijeengeroepen. Deze besprekingen hebben nog niet tot een definitief resultaat geleid. Besloten werd de besprekingen voorf te zetten. In een in de afgelopen nacht te Am sterdam gehouden vergadering van de Unie-Verkeer is het volle vertrouwen uitgesproken in het door de besturen gevoerde beleid. Besloten werd de datum waarop het eerder gestelde ultimatum afloopt te verlengen tot uiterlijk Zater dag 21 Januari a.s. en bij niet inwilliging der door de Unie-Verkeer gestelde voor waarden, het voorstel der besturen om per 21 Januari de arbeid te staken, op te volgen. Dinsdagmorgen zijn twee gevangenen, die van het Huis van Bewaring in de Gansstraat in Utrecht overgebracht zou den worden naar de strafgevangenis in Alkmaar, op het Centraal-Station in Utrecht ontvlucht. De beide mannen waren met handboeien aan elkaar ge koppeld en werden bewaakt door twee parketwachten. Toen zij op het tweede perron stonden te wachten op de trein naar Amsterdam hebben zij gebruik weten te maken van de drukte om plot seling op de vlucht te gaan. De parketwachten zetten onmiddellijk de achtervolging in, maar raakten in het reizigersgewoel er waren juist vier treinen binnen gekomen het spoor bijster. Het station werd direct afgezet, doch tevergeefs. Tot nog toe is geen spoor van de vluchtelingen ont dekt. De beide vluchtelingen zijn uit Utrecht - afkomstig. Naar verluidt zouden zij nog één jaar gevangenisstraf te goed heb ben. Wegens welk misdrijf de straf was opgelegd, kon ons niet worden mee gedeeld. Op Sint Nicolaasavond werd te Gro ningen een juffrouw door een auto aan gereden. Tengevolge hiervan liep zij een wonde aan het hoofd en een ge kneusde enkel op. Op advies van haar huisarts ging zij naar het ziekenhuis om de wonde te laten behandelen. Weer thuis gekomen ontdekte de juffrouw ook een wonde aan haar linkerheup. De volgende dag het zij in het ziekenhuis deze wond bekijken, maar men ontdek te er niets bijzonders aan. Enkele dagen vóór Kerstmis begon de wond echter meer pijn te doen en ging bovendien niet dicht. Toen zij daarover de huisarts nog eens raadpleegde, bekeek hij de wond eens nader en ontdekte iets glim- mends. Hij pakte het glimmende puntje beet en trok er toen een stuk glimmend metaal uit, dat het grootste afgebroken deel van een vernikkelde deurknop van een auto bleek te zijn; het had een lengte van ongeveer zeven centimeter. De dokter deponeerde de deurknop bij de verkeerspolitie; er werd een op roep gedaan. Dezer dagen heeft de auto bestuurder zich nu gemeld. Minister mr. J. H. van Maarseveen en de Nederlandse Hoge Commissiaris in Indonesië, dr. H. M. Hirsfeld, hebben heden een bezoek gebracht aan presi dent Sukarno. verdachte, dat hjj zich uitgaf voor me dewerker van de Charitas Missie, wanneer hij in contact kwam met de ongewenste vreemdelingen in Mariën bosch. De officier achtte oplichting bewezen en haalde een reeks feiten aan, waarvan het zonderlingste wel ls, dat Roskam beweert, dat zijn dochter uit zijn eerste huwelijk bij een be schieting door de Duitsers is gedood, terwijl dit meisje nog in leven is. Een ambtenaar van de reclasseringsdienst heeft haar zelf gesproken. Onder tra nen hield Roskam dit tijdens de zitting nog vol. „Zij is toch heus dood", ant woordde hij op een desbetreffende vraag. „Dit is positief niet waar," aldus de officier, die drie jaar eiste met aftrek van een jaar, door verdachte reeds in voorarrest doorgebracht. De raadsman, mr. Roselaar, noemde verdachte een fantast, die echter vol komen te goeder trouw heeft gehandeld. Hij gaf kwitanties af voor alle bedragen die hij ontving, zodat hier van oplich terij geen sprake zou kunnen zijn. Hij gaf toe, dat Roskam in vele gevallen niet genoeg gedaan heeft voor zijn „cliënten", maar van anderen had mr. Roselaar verklaringen in zijn bezit, waarin deze bevestigden dat zij door Roskam beter zijn geholpen dan door menige advocaat. Hij bepleitte uiterste clemèntie, mede met het oog op de zwakke gezondheid van Roskam, en gaf de rechtbank in overweging het bij het jaar voorarrest te laten en verdachte te verplichten zijn schulden te betalen. Uitspraak over 15 dagen. Een officiële Amerikaanse woordvoerder verklaarde gisteren te Berlijn, dat volgens een nauwkeurig onderzoek door Berlijnse autoriteiten 400.000 Duitse krijgsgevangenen in het geheim in de Sovjet-Unie worden vastgehouden als slavenarbeiders. De woordvoerder bracht in herinnering, dat de Sovjets op de conferentie van Mos kou in 1947 31 December 1948 vastgesield hadden als de datum waarop uiterlijk de repatriëring van alle Duitse krijgsgevange nen moest zijn voltooid. De Sovjet-Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Mo- lotov had eerder verklaard, dat het aantal Duitse krijgsgevangenen in Russische han- Indien de liefde verrot de cultuur. vertrapt wordt den 892.000 bedroeg. Dit cijfes was aanzien lijk lager dan de door de Duitse instanties belast met de opsporing van vermiste per sonen, gemaakte schattingen. De woord voerder wees er op, dat de Russen sedert dien 1.131.328 Duitsers uit gevangenschap hadden ontslagen meer dan 200.000 meer dan het door Molotov genoemde getal. Een nauwkeurige analyse van verhoren en andere beschikbare gegevens waarover de Duitse bureaux voor sociale zorg en vluchtelingen-kwesties beschikten, duidden er op, dal 400.000 Duitse krijgsgevangenen nog steeds in de Sovjet-Unie werden vast gehouden, naar men gelooft voor het me rendeel personen, die schuldig bevonden werden aan „misdaden tegen de mensheid" „Indien de Russen", zo besloot de woord voerder, „thans hun program van repatrië ring van Duitse krijgsgevangenen voltooien, is er geen andere conclusie mogelijk dan dat de Russen van plan zijn de 400.000 krijgsgevangenen, die zich nog fn hun han den bevinden, vast te houden en hun be staan te loochenen".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1