Zandvoorts burgemeester hield zijn Nieuwjaarsrede Naar drie groepen systeem in het bedrijfsleven BLIKSEMAFLEIDERS Vrije tandartskeuze in Haarlem Principieel vraagstuk Veertig jaar in dienst van de gemeente Werknemende Middenstand bespreekt de K.A.B. als vakcentrale AGENDA HERINGA WUTHRICH Ouden van dagen vierden feest Hockey in Haarlem Zwakke Luchtpijpen... Voor het herstel van de badplaats zullen nog hoge uitgaven gedaan moeten worden SLOT DEFE€T? WOENSDAG 18 JANUARI 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING RESIDENTIE-ORKEST Nieuw werk van Landré Soliste: Rossana Bottai Burgerlijke Stand Centrale blijft op Nieuwe Gracht „De Snelpost" BILJARTEN Competitie District Haarlem van de N.B.B. i Taxi Bel 13 0 0 0 K.A.B. KRING OOST Een goed verzorgde avond K&th. Vrouwenbeweging Lening van 1 millioen Jaarvergadering Postduiven- houders H.S.V. „De Kampioen" DAMMEN „Het Witte Paard" FAILLISSEMENTEN Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door, neem dagelijks 'n lepel: K.A.B. Gunning Lezing over IJsland K.A.J. dans- en kienavond Bestuur Middenstands centrale Sonatenavond Jongeboerendagen L.T.J. Brug afgesloten Gemeentezaken Nieuwe boeken R.K. Leeszaal Splinters BLOEMENDAAL Gemeenteraad en woning' bouw GEMEENTE-PERSONEEL WORDT DOORGELICHT Geldlening Splinters Geen spreekuur „DE SLEUTELSPECIA' 1ST" De 500ste komt Piano-recital Willem Andriessen HEEMSTEDE Jonge Federalisten verenigen zich Vergadering R.K. Midden standshond Jaarvergadering K.A.B. Geslaagd Na ruim 12M jaar van haar bestaan kan niet worden ontkend, dat de Kath. Standsorganisatie voor de Werknemen de Middenstand langzdam, maar zeker in het centrum van de belangstelling komt. Niet alleen groeit het ledental, niet alleen baren de financiën minder zorgen, maar ook in de kringen der kath. vakorganisaties van hoofdarbei ders groeien der belangstelling en de er kenning voor de W. M., aldus de voor zitter van de W. M. afd, Haarlem in de vergadering gisteravond in hotel Royal. Spr. beklemtoonde in zijn openings woord de dringende noodzaak om naast het ideële in de W. M. aandacht te schenken aan en studie te maken van algemeen sociaal-economische vraag stukken. In verband hiermede noemde hij de P. B. O., de Ondernemingsraden, de waardering van de hoofdarbeid, als mede het Vastenmandement met mede verantwoordelijkheid, medezeggenschap, bezit|spreiding en winstdeling. De posi tie van de werknemende middenstander in het maatschappelijk en bedrijfsleven besprekend merkte spr. op, dat men iri de Gilden drie groepen kende: leerlin gen, gezellen en meesters. Deze betite lingen mogen thans haar betekenis heb ben Verloren, het drie groepen-systeem: handarbeiderhoofdarbeideronderne mer zal terug moeten keren. Eveneens stond spr. stil bij de vraag, of de K. A. B. als standsorganisatie van de kath. handarbeiders, ook zonder meer moet blijven de representatieve vakcentrale van alle werkers van hoofd en hand. Deze inleiding gaf zeer veel stof tot discussie. Allereerst werden de perso- Op het vierde serie A-concert van de H.O.V. trad niet ons eigen orkest, maar dat van de Residentie op. Een niet veel voorkomende, doch wel aantrekkelijke gebeurtenis. Men hoort een ietwat an dere orkestklank, afwijkende opvatting en wellicht een enkel onbekend werk, thans en nog wel in eerste uitvoering de 4 Mouvements Symphoniques" van Guillaume Landré. Onwillekeurig stelt men de vraag: Kunnen de Nederlandse orkesten niet een regelmatig wederkerende uitwisse ling instellen? Dit zou aan een omvang rijke concerten-serie een welkome af wisseling bieden. Antoon Verhey heeft in Den Haag een goede naam als diri gent en onze H.O.V. staat thans op een hoger niveau. O.i. kan ons orkest met een weloverwogen programma in de Re sidentie een goed figuur slaan. Verder ter zake. Guillaume Landré is een jong Neder lands componist uit de Willem Pijper- school, behoort echter al niet meer tot de jongste en modernste richting. Mis schien beter gezegd: Landré deed op één punt een stap terug. Na zijn eerste pe riode 1925-35, waarin hij in hoofdzaak kamermuziek schreef, vond hij de can tilene terug! Zijn streven luidde: „een voud in expressie door melodische schoonheid, gesteund door een polyto- nale harmoniek, welke logisch uit het stemmenweefsel voortvloeit", aldus de componist zelf. Die cantilene is bij Landré natuurlijk niet gelijk aan die uit de klassieke en romantische tijd. Ze kan b.v. voortdu rend zweven van de ene in de andere toonsoort, waardoor het harmonisch as pect mede geheel anders wordt. Doch ondanks dit aspect blijft de melodie do mineren en deze is bij Landré geniet baar en onderhoudend, al is menig con certbezoeker er niet direct op ingesteld. Landré schrijft kort en krachtig (zoekt het niet in de lengte), krijgt steeds een kleurrrijke instrumentatie en heeft met deze stukken bevattelijke en onderhou dende muziek geschreven. Dat ze bij vele bezoekers in de smaak vielen, is mede te danken aan de gave en in- muzikale vertolking door dirigent v. Ot- terloo. Van Max Reger ging „Eine Roman tische Suite". De naam duidt op een contradictie. Deze componist is op de eerste plaats geen romanticus, doch polyphonist, schrijft in neo-Bachst.i.jl. Zijn contrapuntiek is uiterst gecompli ceerd en de daaruit ontstane samenklank zeer gedurfd. Dit moge in de Suite min der het geval zijn, een zuiver romantisch karakter draagt dit werk nog niet vol komen. De Suite wekt bovendien enige re miniscenties op. Het meest specifiek klinken enige onderdelen van de Not- turno (uitbeelding van maneschijn?) met het thema in de clarinetpartij en de Fi nale, het aanbreken van de dageraad. In het Scherzo valt op de tremolo in de vioolpartij, een mooi klankbeeld, dat als sterrenlicht over- het bonte dansgewemei flonkert. Dirigent v. Otterloo hield de klank voor zover mogelijk transparant. In de Not- turno bleven enkele fragmenten door Reger's schrijfwijze bepaald donker en ondoorzichtig van klank. Bij het voort durend variëren van thema's en motie ven in het Scherzo was Van Otterloo bij machte deze steeds duidelijk te laten uit. komen. Een bijzonder knappe prestatie! Rossana Bottai. die in Haarlem reeds twee piano-recitals gaf, droeg het piano, concert in C-majeur van Mozart voor. Op de recitals vielen haar enorm technisch vermogen, geweldig sterk muzikaal tem perament en uitbeeldingskracht op al leed dete soms in hoge mate door te hoog opgevoerd klankvolume en tempo vooral van moderne muziek. En nu muziek van Mozart! We stonden ver baasd dat defe pianiste zich zo goed kon beheersen en de Mozart-muziek teer en licht, zo nodig sprankelend of met iet wat forsere aanslag- voordroeg. Bijzon der viel dit in de cadensen op. Het Res.-Orkest secondeerde opvallend mooi. Uit het orkestspel (inzet Andante fragiel vioolspel!) sprak charme, de ver. eiste Weense sfeer. Dit laatste kan ook beweerd worden van Mozart's Haffner-symphonie Het Haagse orkest is onder v. Otterloo geme- tamorphoseerd. doet momenteel voor geen enkel Nederlands orkest onder. Zo de leider, zo het orkest, dat hebben we in Haarlem ook ondervonden! OL KOOP. Ondertrouwd: 17 Jan. J. T. H. M. van der Valk en H. A. Huiberts, J. H. Duke- ma en A. E. M. Luitjens. Geboren: 14 Jan. A. L. G. Schavemaker —Bergkamp, z.: 15 Jan. W. A. van Rijs Bluekens. z.; B. Stoute—Van Lunteren, d.; 16 Jan. M. J. van den Berg—Van Schie, z.; E. H. de Leth—Harmelink, z.; M. H. A. van Munster—Horvers, d.; 17 Jan. H. E. Flury—Uithoven, d.; E. C. Thomson—Van Ake, d. Overleden: 14 Jan. P. Teeuwen, 6 m„ Eendjespoortstraat; A. de Graaf, 4 j., Lan ge Poellaan; C. H. Huisman, 79 j„ Cre- merplein; 15 Jan. T. Welage, 2 j., Kam perlaan. neelsverenigingen besproken en ontra den. Twee stromingen ontwikkelden zich omtrent de opgeworpen vraag, of de K. A, B. al dan niet de. vakcentrale moet blijven van alle kath. werkne mers. Deze soms heftige discussie steunde wederzijds op een grote waar dering voor de K. A. B. en haar presta ties. Tijdens deze besprekingen vonden „partijen" elkander op de overtuiging, dat bijzonder voor de kath. werkn. mid denstanders een kadercursus hard no dig is. Ook de salarissen van de hoofdarbei ders, de taak van een standsorganisatie, de werking van ondernemingsraden en de toekomstige constructie van de P. B. O. vormden onderdelen der discussie. Inmiddels bleef de zienswijze omtrent de K. A. B. als vakcentrale verdeeld, totdat de klok wees reeds elf uur voorzitter concludeerde, dat de hoofd arbeiders soc.-econ. belangen hebben, onderscheiden van die der handarbei ders, welke hun eigen behartiging en eigen behartigers vragen. Nog geschiedt dit in de K. A. B. als vakcentrale. Het zal de taak zijn van alle hoofdarbeiders hun vertegenwoordigers te stimuleren. Tenslotte besloot de vergadering op korte termijn een kadercursus en zo mogelijk nog voor de Vasten een cul turele avond te organiseren. verschillende aard, zijn de besprekin- Na heel veel moeilijkheden van zeer gen, te komen in Haarlem tot een vrije tandartsenkeuze voor de ziekenfonds leden, in de plaats van de bekende ge dwongen kliniekbehandeling, tot een oplossing gebracht. De Raad van Óverleg deelt ons nu mede, van de Ziekenfondsraad officieel de beslissing te hebben ontvangen, dat toestemming is verleend om in Haar lem, naast de kliniekbehandeling, ook de .huisbehandeling in te voeren. Als gevolg hiervan zal het Centrale Administratiekantoor gevestigd blij ven aan de Nieuwe Gracht. Daar moet het ziekenfondslid zich vervoegen voor het aanvragen van een tandheelkundige behandeling en geeft geheel vrij op door welke tandarts hij behandeld wenst te worden, hetzij in de kliniek of bij de tandarts thuis. Deze keuze geldt dan voor een half jaar, waarna de keuze opnieuw kan worden be paald. Nog deze week zullen alle zieken fondsleden van hun ziekenfonds een folder ontvangen waarin de nieuwe re geling is weergegeven en waarin tevens een lijst is opgenomen van de tandart sen. Hiermede is dus de vrije tandartsen- keuze ook in Haarlem eindelijk een feit geworden. De postduivenvereniging „De Snel post" te Haarlem-Oost houdt een ten toonstelling op 21 en 22 Januari '50 in de Vishal aan de Grote Markt. Keur meesters zijn de heren Neuman en Grim. bière. De tentoonstelling is geopend op 21 Jan. van 17 uur tot en met 22 uur en Zondag 22 Jan. vanaf 10 uur tot en niet 17 uur. Er zijn pl.m. 320 vogels aanwèzig. Uitslag van 9 tot 1® Jan. gespeelde wedstrijden: Klassa C: MeeresteinHof v. Holl. 62; O. V. S.Scheijwijk 62; Suisse D.E.S. 6—2. Klasse D: D.E.S.Insulinde 6—2; Hofl v. Holl.Scheijwijk 62; Excel siorSuisse 4—4. Klasse E: Insulinde IFrans Hals 26; SuisseD.E.S. 80; Insulinde I Suisse 7—1; D.E.S.—O.V.S. 2—6. Een van Haarlems oudste molens, n.l. die aan de Kleverlaan is gerestaureerd en bedrijfsklaar gemaakt. Onder handen van de Westzaanse molenmakers de heer K. Jongejans en zoon zijn de door stor men vernielde wieken, die een vlucht van 20 meter hebben, hersteld en is de watermolen zelf, het is een zgn. stgn- daardmolen die nu van een centrifugaal- pomp voorzien is, in een verfje gestoken. Het ligt in de bedoeling het terrein rondom te verfraaien en, ter gelegen heid van feestelijkheden in Haarlem, de molen te laten draaien BIOSCOPEN Rembrandt: The window (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Mijn moeder en ik (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Te laat voor tranen (18 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Moederlied (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De helse karavaan (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Woensdag 18 Januari Gebouw St. Bavo: Opvoering kinderope rette „Goudmuiltje" door leerlingen van de St. Jozefschool, 8 uur. Domi (Overveen): „Alberdingk Thijm" voor Katholiek Overveen met „De man die terugkwam", 8 uur. Donderdag 19 Januari Concertgebouw: Koor Katholiek Haar lem met oratorium „Koning Swentibold", 8 uur. Frans Halsmuseum: Uitvoering Haarlems Trio, 8 uur. Advertentie DAG EN NACHT De Kring Oost van de Kath. Arbeiders beweging, omvattende de parochies St. Jan en Spaarne-parochie, geeft morgen avonds 8 u. in 't jeugdgebouw Koningstein- straat een Vormingsavond* Hierin zal het onderwerp: „Ons gezin, de bedreigde veste" worden besproken, met als onderdelen: een voldoend gezinsloon, een aangepaste belas tingverdeling, enz. De Amusementsvereniging „Animato' zal haar muzikale medewerking verlenen. Vervolgens werken nog mede „Dip en Dop", de zingende dwazen. Het geheel staat onder leiding van de conferencier de neer Harry Moors. Tot slot: bespreking Rome-reis. Leden van Kring Oost, laat deze eerste bijeenkomst van dit jaar Uw belangstelling hebben en komt allen met Uw vrouw of verloofde voor deze belangrijke, nuttige en aangename ontwikkelingsavond. Kosten zijn aan deze bijeenkomst niet verbonden. De Katholieke Vrouwenbeweging, af deling Haarlem, heeft voor morgenavond Donderdag 19 Januari een bijeen komst belegd in een der zalen van Brinkmann aan de Grote Markt. Mejuf frouw Suze Proot zal dan een causerie houden over „Muzikale opvoeding". Monnie Kremer zal deze causerie op de piano illustreren. De bijeenkomst begint om acht uur en is behalve voor de leden ook voor andere belangstellenden toegankelijk B. en W. stellen de Raad voor een le ning aan te gaan van f 1.000.000 op on derhandse schuldbekentenis a pari, met een looptijd van vijftig jaar en tegen een rente van 3 per jaar. Advertentie HAARLEM De ouden van dagen uit Haarlem hebben gistermiddag naar hartelust ge noten van het feestprogramma, dat hun geboden werd. De heer Van Beek, hoofdbestuurslid van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, gaf in zijn toespraak een kort historisch overzicht van de zorg van Rijk en gemeente voor deze bevolkingsgroep. Bij de eeuwwisse ling werd er practisch niets voor deze mensen gedaan, maar dank zij het werk van de bond toont ook de overheid nu daadwerkelijke belangstelling. Tot slot spoorde spreker de mensen boven de 55 jaar aan, zich bij de algemene bond aan te sluiten. „Mens durf te lachen" heette de re vue, die daarna werd opgevoerd; nu, de oudjes durfden en kónden ook lachen. Het cabaretgezelschap „Jan Brouwer", waaraan medewerkten Cora Marti, ca baretière, het accordeon-duo „Les deux Cheries" en de conferencier Jan Brou wer had spoedig een vrolijke stemming in de zaal getoverd. De humor werd ge produceerd door de firma Zoete Kauw en Cora Marti vertelde de aanwezigen, dat ook de oude mannen het nóg steeds te kwaad hebben. Eerst ging het nog wat schuchter maar toen het feest was in Tirol deinden de oudjes, stevig ge armd, op deze vrolijke muziek uit de Alpen. De twee charmante accordeonis ten oogstten veel succes met de popu laire deuntjes van de laatste vijftig jaar. Zachtjes neurieden de oudjes mee. zij beleefden weer de romantiek van deze oude en genoeglijke liedjes. Zondag werd in restaurant Brinkmann te Haarlem de jaarvergadering gehouden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders. In zijn openingsrede schetste de voorzitter, de heer B. H. van Gelderen, de vooruitgang van deze sport en verheugde zich o.m. over het belangrijke aandeel dat door middel van de duivensport werd bijgedragen in de bestrijding van de t.b.c. De aftredende bestuursleden de heren J. Th. Baker, P. M. Kok, R. N. Heiloo en E. Gorter werden als zodanig herkozen, even als de leden van de klokkencommissie. De heer J. J. Lasschuit, lid van de P.V. „De Luchtbode" werd met algemene stemmen benoemd tot lid van verdienste in verband met het feit dat hij 55 jaar onafgebroken postduivenhouder is geweest. Van de vele voorstellen die werden inge diend door bestuur en aangesloten vereni gingen, was het voorstel van de P.V. „De Reisduif" uit Beverwijk wel 't meest emo tionele. Dit behelsde het intrekken van de amnestie, verleend aan de deelnemers van de eerste grote vlucht in 1949, betreffende de loze terugslag van de controleklokken. Verschillende deelnemers hadden toen ver zuimd, deze loze terugslag op hun klokken toe te passen; daarover zijn moeilijkheden ontstaan en nu meende de vergadering door middel van dit voorstel deze moeilijkheden te kunnen oplossen. Verschillende afge vaardigden betwijfelden de rechtsgeldigheid van dit voorstel en meenden, dat dit voor stel in hoofdzaak tegen één der deelnemers was gericht, hetwelk door het bestuur werd ontkend. Met meerderheid van stemmên werd het bestuursvoorstel tenslotte aangenomen en men wacht nu met belangstelling de ver dere ontwikkeling van deze aangelegenheid af. Een voorstel om de kosten voor de af- richtingsvluchten met één cent te verhogen ten bate van het Suman-Tienstrafonds werd met algemene stemmen aangenomen. Aan het eind van de vergadering werden een tweetal gewonnen bekers uitgreikt, waarna de vergadering te half vijf met een dankwoord werd gesloten. Zondag hield „De Kampioen" de eerste rit voor het algemeen kampioenschap Cycle Cross over een afstand van plm. 20 km. De opkomst was groot en in totaal verschenen er 29 leden aan de start. Al direct vormde er zich een kopgroep bestaande uit de drie gebroeders Voorting, A. Visser, P. v. Koon en P. Peters. Er werd flink gejaagd, zodat A. en W. Voorting en P. Peters al na drie ronden moesten lossen. De uitslag was als volgt: 1. P. v. Koon tijd 1 uur 2 min. 12 sec.; 2. G. Voorting: 3. A. Visser; 4. A. Voorting; 5 W. Voorting; 6. P. Peters, 7. L. Kiekens; 8. P. Pieters; 9. J. v. Leeuwen, jO. K. Neeft. Het eerste dames-team van Ever Swift speelde in Amsterdam tegen AMVJ voor de bekerronde en wist na verlen ging een 11 gelijkspel te bereiken. Een uitstekend resultaat van de Haar lemse club welke daarmee de volgende ronde bereikte. Het tweede speelde voor de compe titie de belangrijke ontmoeting met DEM 2 en wist na met de rust een 10 achterstand te hebben genoteerd toch nog met 61 te winnen waardoor Ever Swift thans in puntental gelijk is gekomen met DEM zodat deze ploe gen de bovenste plaats delen. Dat be looft een spannende finale te worden. Nu het grootste van de competitie raderen zijn taak weer vervuld heeft en tijdelijk kan rusten, komt een kleiner, doch niet minder interessant en belang rijk rad in beweging, n.l. dat van de per soonlijke kampioenschappen. De wedstrijdcommissie is thans bezig de roosters samen te stellen en binnen enkele weken gaat ook dat gedeelte aan het draaien. In de afgelopen week zijn de wedstrij den om de St. Bavobeker tot een beslis Sing gekomen. In de winnaarsronde kwamen tegen elkaar uit St. Bavo en Del. Haarlem. Of schoon eerstgenoemde ook niet compleet Can de start verscheen, was Haarlem door absentie zwakker en verloor daar door. St. Bavo komt dus voor een jaar in het bezit van de beker. De verliezersronde gaf een strijd tus sen V.K.D. en H.D.C. II, waarbij de in vallers van H.D.C. zich zeer onderscheid den en de verwachte nederlaag zo klein mogelijk wisten te houden 119. Hier door kwam V.K.D in het bezit van de dcor St. Bavo voor deze wedstrijd be schikbaar gestelde prijs. Wegens te geringe deelname zullen de wedstrijden om het Zilveren Dambord, georganiseerd door de H.D.C., niet door gaan. Voor de onderlinge competities van de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" werden de Volgende wedstrijden ge speeld: Groep I P. StamL. Stevens 10 E. J. de ReeJ. van Emmerik 01 Groep II P. van DeyzenJ. P. v. d. Meer 01 J. Reeuwijk—J. Haverkort 01 P. J. HoltkampW. Happel 01 J. Haverkort—B. Spoor 10 Groep III G. van EgmondP. Filmer 10 G. v. d. StoopJ. Meyer A. NibberingA. Komen 01 J. MeyerB. Overd'ijk 10 Groep IV J. BankenR. Faase 01 P. S. WinnubstJ. Holdorp 01 O. RosenhartC. Pollé 10 KleinG. Ensink 10 P. KloosM. Stevens 01 G. Reeuwijk—B. v. Duyn 10 Voor de competitie van de N.H. Schaakbond wordt 18 Jan. a.s. gespeeld: Het Oude Slot IH. W. P. I en 19 Jan. a.s. H. W. P. II—P. E. N. I. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 17 Januari in staat van faillissement vérklaard: Jan Sevrien van Haarlem, cellulose wik kelaar, wonende te Haarlem, Ooievaar straat 2. Curatrice mr. M. van Beek. J. Griekspoor, wegenbouwer, wonende te Heemstede, Cruquiusweg 124. Curator: mr. A. D. P. V. van Löben Seis. H. Bax, wonende te Bloemendaal, Kin- heimweg 1, handelende onder de firma „Trianta v.h. de Clerq's Proefstation". Cu rator: mr. B. j. de Boer. De Vennootschap onder de firma Comee, gevestigd te Haarlem en aldaar kantoor- houdende aan de Kleverlaan 28 en de ven noten T. Meeuwenoord, wonende te Haar lem, Elzenplein 10, H. Cornet, wonende te Haarlem, Jan Luykenstraat 40. Curator: mr. K. A. F. J. Pliester. Rechter-commis- saris in al deze gevallen mr. H. J. Fer- werda. Wegens het verbindend worden der eni ge uitdelingslijst is geëindigd het faillisse ment van J. J. Hessels, rijwielhandelaar, wonende te Bloemendaal, Verbindingsweg 19. Rechter-commissaris: mr. J. P. Peter sen. Curator: mr. B. W. Stomps. Beëedigd werd als vertaler in de Franse taal de heer J. W. den Otter, wonende te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, Veld- laan 39. Advertentie De Zandvoortse raad vergaderde Dinsdag avond onder ieiding van burgemeester mr. H. M. van Fenema. Deze hield een uit voerige nieuwjaarsrede, waaruit wij het volgende aantekenen: Het aantal inwoners vermeerderde van 9627 tot 10073 (5225 vrou wen en 4848 mannen), aantal huwelijken 112, echtscheidingen 14. In Indonesië ver toeven thans nog 56 Zandvoortse militai ren. De belasting op vermakelijkheden steeg van f 16.600 in 1945 tot f 127.700 iu 1949, waarvan f 75.600 door het circuit werd opgeleverd. Dank zij deze inkomsten kon een deel van de kosten van aanleg reeds worden afgeschreven. De strandpachters hadden een goed jaar. Aan huur van tenten en stoelen ontvingen zij f 226.000 (1948: f 170.0000). Voor het herstel van de badplaats zal de gemeente nog grote uitgaven moeten doen: de kost gaat voor de baat uit. De noodzakelijke bouw van hotels en aanver wante bedrijven vond in 1949 nog niet plaats. Een volledig schetsplan voor een modern zomervacantieverblijf kwam ge reed, Het Butlin-concern handhaafde zijn toezegging van financiële deelname in het kapitaal; met de uitwerking van het plan wordt voortgegaan. Plannen werden voorbereid om te ko men tot een combinatie welke de stich ting en exploitatie van het zomercentrum annex volkszeebadinrichting op een ver eenvoudigde basis van gevarieerde re creatie, zonder hotel, op zich zal kun nen nemen, zulks met medewerking van de belanghebbende gemeenten. Een pro ject voor de herbouw van het Zuiderbad kwam gereed. Wat de woningbouw betreft, in 1949 werd een aanvang gemaakt met de bouw van 80 woningen, 26 door de gemeente voor rekening van particulieren (gedupeerden), 38 door woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" en 16 cfoor particulieren. In 1949 kwamen gereed 139 woningen, waar van 20 duplex-woningen. Voor 1950 werd Zandvoort bouwvolu me toegewezen voor 60 woningen en bo vendien 11000 m3. voor herbouw van ver woeste kernen. Daardoor wordt flatbouw langs de boulevards en herbouw van gro te zakenpanden mogelijk. Los hiervan staat de toewijzing van circa 50.000 m3. voor de bouw van een zomervacantiever blijf. Op het bureau Huisvesting stonden op 1 Januari 1949 241 personen op de wacht lijst, 466 kwamen er bij; 576 gevallen kon den worden geholpen (1948: 503), zodat op 1 Januari 1950 nog 131 aanvragen geno teerd stonden. De dienst voor Sociale Zaken had op 1 Januari 217 gezinnen in zorg, over 1949 werd uitgekeerd een totaal bedrag van f 161.700. De omzetten der gemeentebedrijven ver toonden in 1949 geen belangrijke toename. Het waterverbruik beliep 426.000 m3. (1948: 421.000 m3., het gasverbruik verminderde zelfs. Het badbedrijf gaf 38000 kuip- en douche-baden (1948: 43000), een verminde ring welke wordt toegeschreven aan de uitbreiding van de douche-gelegenheid in de nieuwe woningen. Na een opwekkend woord tot de mid denstand, besloot de burgemeester zijn Nieuwjaarsrede met te zeggen, dat hij de toekomst met voorzichtig optimisme beschouwt; „met hard werken, krachtig initiatief en wat gezonde fantasie zullen wij er gezamenlijk in slagen Zandvoort een welvarende en gelukkige gemeente te maken". De rede van de voorzitter werd door de nestor van de raad, de heer Siegers (K.V.P.) beantwoord. De protesttelegrammen van de Neder landse jeugdgemeenschap, de R.K. jeugd beweging en anderen tegen de oprichting van een Butlin-kamp werden voor ken nisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat hij zijn voornemen om voor te stellen de raadsver gaderingen met een ambtsgebed te ope nen niet zal uitvoeren omdat hem uit ant woorden op zijn tot de raadsleden gericht schrijven is gebleken, dat een tamelijk gro te minderheid daar tegen is. Spr. wil die minderheid respecteren en acht het overi gens ongewenst dat dit punt een voorwerp zou zijn van discussie en stemming. Het voorstel tot de aanleg van 3 sport velden binnen het circuit, ontmoette be zwaar bij de heer LINDEMAN K.V.P. Hoewel spr. sympathie voor het voorstel had, mede om de beoogde werkverruiming, achtte hij de jaarlijkse last van f 11000 niet te aanvaarden. Spr. wilde daarom ge leidelijke uitvoering, een veld per jaar; de aanleg kan dan geschieden met slib uit de riolering zodat geen zwarte grond be hoeft te worden gekocht. De heer SLEGERS (K.V.P.) had liever gezien dat men reeds met de uitvoering van de rioleringswerken aan de Zuid-Bou levard was begonnen, dan zouden vele werklozen reeds arbeid hebben gevonden. „Zandvoortmeeuwen" heeft gebrek aan vel den omdat zij alle 200 leden maar laten spelen, het bestuur moet selectie toepas sen, dat zal het resultaat in de competi tie ten goede komen. De heer GOSEN (A.R.) achtte dit voor stel een te groot offer aan „Koning Sport". De VOORZITTER meendf, dat alle jon gens, die dat willen, moeten kunnen voet ballen. Het tekort aan sportvelden leidt nu tot overbespeling en daardoor tot te grote onderhoudskosten. De aanleg van deze drie velden is noodzakelijk en bo vendien heeft spr. van zijn plan om een stadion te maken aan de Kennemerweg niet afgezien. Geleidelijke uitvoering is zuinigheid die de wijsheid bedriegt. Weth. KERKMAN liet een somber geluid over de financiën horen. De post voor on voorziene uitgaven is van f 30.000 tot f 7500 verminderd en als de 5 pet. loons verhoging wordt aangenomen, is er zelfs een tekort van f 10.000.Toch verdedig de spr. het voorstel om aan de hoge on derhoudskosten door het gebrek aan vel den te ontkomen. Het voorstel werd met 7 tegen 6 stem men aangenomèn. Bij cïe benoeming van een bestuurslid voor „Touring Zandvoort" gaf de heer SLEGERS (K.V.P.) uiting aan zijn veront waardiging ten aanzien van het feit*- dat B. en W. degenen die het Zandvoortse be drijfsleven heeft aanbevolen onder op de voordracht heeft geplaatst. Benoemd werd de heer N. W. Bouwes te Amsterdam. Met algemene stemmen werd besloten een voorschot van 5 pet. te verlenen aan het gemeentepersoneel op cïe komende sa laris-verhoging. In het bestuur van de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon werden benoemd mevr. A. M. Molvan Bellen en de heren D. Vader en J. van Sluisdam. Voor de verkeersverbetering bij de R.K. Kerk werd f 4400 beschikbaar gesteld. De bouwverordening werd gewijzigd zodat in een bepaald deel der gemeente houten hui zen kunnen worden gebouwd. Toen kwam aan de orde het voorstel van B. en W om geen gelden uit te trekken voor een tijdelijke verbinding tussen Noord- en Zuid-boulevard. De heer TATES (V.V.D.) was teleurge steld. De heer LINDEMAN noemde de verbin ding tussen de boulevards zeker zo be langrijk als de sportvelden. Het belang van de middenstand zal er door gediend worden want het bezoek aan Zandvoort zal vooral in de avonduren daardoor ge stimuleerd worden. De heer SLEGERS meende dat B. en W. het verlangen van de raad hebben gene geerd. Bij de kop van de Kerkstraat is het nu een wanorde. De aanleg van de strandweg en omgeving volgens het plan Friedhoff zal zeker 4 a 5 jaren duren en de tijdelijke oplossing zal dus zijn rendè- ment wel opleveren. De heer VAN KUIJK (P. v. d. A.) waar schuwde de raad om zijn ongeduld te be dwingen en geen geld uit te geven voor een niet noodzakelijke voorziening. De VOORZITTER zei dat wel een streep aan de balk zal moeten worden gezet voor het college eens komt met een voorstel om geen geld uit te geven! Binnenkort begint men aan de aanleg van de Thorbeckestraat die de Kerkstraat met de Zuid-Boulevard zal verbinden. In het najaar 1950 hoopt men met de aanleg van de strandweg en de aansluiting aan de Noord-Boulevard volgens het planFriedhoff te beginnen. In 1951 zal dan de gehele boulevard ge reed zijn! Het is dan onverantwoord om alleen voor het seizoen 1950 f 15 a f 30.000 uit te geven voor een gebrekkige noodop lossing. De heer WEBER (A.Z.B.) wil een wan delpad tussen Noord- en Zuid-BoUlevard, dat de strandweg passeert en bovendien de aanleg van een verkeersweg tussen Garni" en de Burgemeester Engelberts- straat. Wat het kost komt er niet op aan! Weth. KERKMAN (P. v. d. A.) verwacht te dat alleen het wandelpad f 20.000 zal kosten als het tenminste technisch uitvoer baar is. De aanleg van de strandweg vol gens het planFriedhoff wordt momen teel door het Ministerie van Wederopbouw op het punt van de financiering bekeken. Als men de oplossingFriedhoff niet aan vaardt, komt het hele wederopbouwplan op losse schroeven te staan. Laat de raad zich dan spoedig uitspreken, zo niet dan kan men rekenen op uitvoering in de vol gende winter. Het voorstel van B. en W. om niets te doen wordt verworpen met 6 tegen 7 stemmen. Het voorstel-Weber met 7 tegen 6 stemmen aanvaard. Bij de rondvraag vroeg de heer LINDE MAN om verbreding van het trottoir in de Verlengde Haltestraat. De heer TATES vroeg om niet te vorde ren bij mensen die 's zomers kamers ver huren. De VOORZITTER deelde mede dat dit zo min mogelijk wordt gedaan, maar de behoefte aan woonruimte dwingt daar wel eens toe. Hierna bezichtigden de raadsleden de ver bouwde vertrekken van het raadhuis. Donderdag 19 Januari organiseert de K.A.B. een propaganda-bij eenkomst in het patronaatsgebouw, Grote Kocht alhier. Aanvang 8 uur. Gezien het gevarieerd programma met gratis toegang voor iedere werknemer boven de 16 jaar, behoeft het voor nie mand enig bezwaar te zijn, deze avond bij te wonen. Burgemeester en Wethouders van Zandvoort hebben het straatwerk c.a. zeereep-midden gegund aan de heer Joh. Twisk Jzn., Dorpsstraat 2 te Castricum. voor een bedrag van f 34.870. Dit "werk omvat de aanleg van de straat, die van de Kerkstraat af Zuidwaarts loopt tot de Kogeweg, het parkeerterrein aan de Ho- geweg en het begin van de Zuid-Boule vard.. Jhr. dr. J. C. Mollerus uit Haarlem houdt Donderdagavond in hotel Keur, Zeestraat te Zandvoort een lezing over IJsland. De avond wordt georganiseerd door „Touring Zandvoort". De afdeling Zandvoort van de K.A.J. organiseert op Zondag 22 Januari om 8 uur een grote dans- en kienavond in het patronaatsgebouw. Het belooft een gezellige avond te worden. Mr. Tresion zal de lachspieren op de proef stellen en het dansorkegt „The Rhythm Stars" zal muzikale medewerking verlenen. Zoals bekend wisselen de bestuurs functies van de Middenstandscentrale van Haarlem en omliggende gemeenten per verenigingsjaar. Voor 1950 is de heer L. Lam, Jac. van Ruysdaellaan 11, Heemstede, voorzitter; de heer B. W. Lasschuit, Lorentzplein 35, secretaris, en de heer S. J. Warmer, Gen. Cronjéstr. 115, penningmeester. De violist Jan Hesmerg en de pianiste Ans Bouter zullen Zaterdagavond 21 Ja nuari a.s. in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een Sonaten- avond geven. Het programma bestaat uit werken van Vivaldi, Pijper, Beethoven én Brahms. Dinsdag 24 en Woensdag 25 Januari zullen in „Vijverduin" in Bloemendaal twee R. K. Jongeboerendagen gehouden worden. Inleidingen staan op het pro gramma van de aalmoezeniers H. J* Brans en A. H. Huyboom. mej. Milten burg en Theo van Son. Dr. Lutjes zal een causerie houden over zijn zwerf tocht door Canada. Maandagavond 23 Januari zullen de dagen geopend worden met een bont programma, verzorgd door de diocesane leiding. Aalmoezenier Brans zal o. a. vertellen over zijn Rome reis. De brug over de Houtvaart nabij de Ohmstraat zal Donderdag en Vrijdag, op welke dagen aan de brug gewerkt moet worden, voor alle verkeer afgeslo ten zijn. De heer W. Thunnissen te Heemstede is bereid een strook grond om niet af te staan in Haarlem-Noord. Hij zal een bedrag van f 25.000 aan de ge meente betalen, zijnde de kosten voor openbare werken. De aanleg van de Palamedesstraat zal daardoor kunnen geschieden. B. en W. stellen voor cocoslopers aan te schaffen vood het afdekken van de vloeren van 'gymnastiekloka len van de gemeentelijke scholen tij dens ouderavonden en andere bijeen komsten in schoolverband. Daardoor worden de meestal kostbare vloeren van de.ze zalen gespaard. De kosten zijn geraamd op f 900. Duits: Stefan Andres, Ritter der Gerechtigkeit. Thomas Mann, Meister- erzahlungen. (Tristan Tonio Kröger Der Tod in Venedig Mario und der Zauberer). Frans: Louis Chaigne, La littérature catholique a l'étranger. Robert Garric, Actualité de Pascal. Francois Louis, On parle francais, practisch leerboek van de Franse conversatie met spraakkunst. Francois Mauriac, Mes grands hommes, Pascal, Rousseau, Chateaubriand e.a. Joseph Peyré, L'étang Réal. Roman. Engels: G. K. Chesterton, George Bernard Shaw. Rosamond Lehmann, The ballad and the source. Perry Miller, So ciety and literature. Nevil Shute, Pasto ral. P. G. Wodehouse, Summer light ning; a humorous novel. Talrijke brieven uit Indonesië, aan de burgerij van Haarlem, bereikten het plaatselijk NIWIN-comité als dankbetui- king voor de kerstpakketten. Er waren zelfs gedichten bij, die de dankbare ge voelens van velen tot uitdrukking brachten. In de gemeenteraadszitting van 17 No vember ontspon zich naar aaneiding van de bouw van tien duplexwoningen een debat tussen ingenieurs Tirion en de Vassy over de inrichting en de bouw van dit complex. De voorzitter meende, dat dit debat weinig vruchtbaar kon zijn en de raad ging er dan ook niet verder op in. Er zijn echter nieuwe plannen in bewerking, waarbij zich een herhaling van het debat zou kunnen voordoen. Daarom heeft de burgemees ter, jhr. mr. Den Tex, zich in een brief tot de raad gericht, waarin hij schrijft, dat de goedkeuring van de bouwvorm en de inrichting der woningen zowel door de woningwet als door de gemeen telijke verordeningen in handen is van B. en W. De raad kan in deze materie slechts worden ingeschakeld, indien hij op treedt als beroepsinstantie. Dit kan alleen het geval zijn, indien B. en W. de door de bouwheer aangevraagde ver gunning zouden hebben geweigerd. Men zou daartegen kunnen aanvoeren, dat waar de raad de voorschotten voor deze woningen moet goedkeuren hij ook het recht heeft deze goedkeuring te weigeren, indien de te bouwen woning hem niet aanstaat. Daartegen pleit echter dat de raad bij zijn verordening, regelende de rechten van verenigingen uitsluitend in het belang der volkshuis vesting werkzaam, heeft bepaald, dat de woning moet voldoen aan de door B. en W. gestelde eisen. Deze strijdvraag heeft zich hier voor zover de burgemeester kan nagaan, nog nooit voorgedaan, zodat een beslissing van hogerhand niet bestaat. Het lijkt de burgemeester daarom gewenst dit bezwaar op te werpen, teneinde in een bespreking deze principiële kwestie op te lossen. Dit jaar zal het gemeentepersoneel van Bloemendaal worden doorgelicht. Hiervoor is een bedrag van f 400.op de begroting uitgetrokken. B. en W stellen voor een geldlening aan te gaan van f 114.840 tegen 314 pet. a pari met een looptijd van vijftien jaar. Deze lening is nodig voor de bouw van tien duplexwoningen aan de Brederode- laan Het tweede concert van Haarlem's Trio, dat Donderdag 19 Januari gegeven zou worden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, is uitgesteld tot Zaterdagavond 5 Maart Mr. J. C. C, Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken te Bloemendaal, zal mor gen geen spreekuur houden. Hoe zouen ze dat nou doen?" vroeg een juffrouw, die met vele an deren haar neus tegen de ruiten van een étalage in de Grote Houtstraat drukte: „Je zou zweren, dat het mens echt was", voegde een andere er bij; „ze heeft 'n mooie zijde pyama aanen wat een handjes „Kom juf schiet 'n endje op", com mandeerde een zeeman, die zeker niet alle dagen uitstalkasten met juffrouwen in pyama's kon bekijken, „iaat 'n ander ook wat zien." De menigte op de derde rang, die bijna op de rijweg stond, gromde van instemming. Intussen speelde zich met de regel- maat van de klok in deze étalage de zelfde krachttoer af. Een surrogaat- maar levensechte schone voerde hori zontaal gestrekt ruim een meter de lucht in om dan weer rustig te dalen en een plaatsje te duwen in een bijzon der soort matras. „Zitten d'r nou draadjes an of niet?" vroeg een werkster aan een buschauf- feur-buiten-dïenst, die zijn ogen ook niet geloven kon. „In ieder geval zal ze wel erg moe worden", antwoordde de chauffeur. „Dat wil ik me zussie wel eens zien doen", riep een heerlijk snotneusje en z'n medeboefje vond, dat die matras er nog niet zo slecht aan toe was. Meen echter niet, dat de referendaris en de echtgenote van de bankdirecteur niet bleven kijken. Ik zag ze glimlachen en ook meer naar de schone dan naar de matras kijken. Wat een stad! Eerst die kwakzalver op de markt. Nu dit weer. We hebben er heus geen feestweek voor nodig! Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Advertentie Willem Andriessen zal Dinsdagavond 24 Januari in de grote zaal van het Con certgebouw te Haarlem een piano-recital geven. Hij zal werken van Beethoven (Sturmsonate)Brahms (Handelvariati- onen), Debussy en Alberviz ten gehore brengen. Op Dinsdag 24 Januari zal het 40 jaar geleden zijn dat de heer J. Neeskens, opzichter bij het bedrijf voor Openbare Werken, als arbeider in dienst bij deze tak van dienst trad, die toen nog met één arbeider in de kinderschoenen stond. Deze ene arbeider was wijlen de heer Beek; de heer Neeskens mos de twee/de. Twee maanden later kwam een opzich ter, de heer J. Schelling, de gelederen 'versterken en het zijn deze mensen die in de letterlijke zin van het woord niet alleen Heemstede van aanzien hebben doen veranderen, maar ook zien groeien van een klein dorpje tot de tegenwoor dige forensengemeente. Het Bosch en Vaartkwartier, dat than* onder Haarlem hoort, is door Heem stede ontworpen en aangelegd en dat geldt ook voor het woohkwartier rond de Pijlslaan dat in 1927 bij Haarlem kwam. De woonwijken Leeuw en Hooft, Bosch en Hoven, de Indische Buurt en nog meer wijken zijn onder zijn leiding aangelegd en hij heeft Heemstede beur- telings kleiner en groter zien worden; kleiner door de annexaties en groter door de voortdurende bouw van wijken en de aankoop van Groenendaal, als- l mede door de bouw van het Sportpark complex. De aanleg van de Heemsteedse Dreef is zeker wel het hoogtepunt ge weest in deze veertig jaar. Ook in het organisatieleven is de heer Neeskens geen onbekende. Hij is voorzitter van het ziekenfonds „Helpt Elkander", ere voorzitter van de Indische Buurtvereni ging, waarvan hij vele jaren de ziel is geweest, lid van de Commissie tot vie ring van Koninginnedag enz. Het zal „Janbaas", zoals de jubilaris in de wandeling wordt genoemd en iedereen in Heemstede, groot en klein, hem kent, op de dag dat hij dit zeld zame jubileum gaat vieren, zeker niet aan belangstelling ontbreken en met reden mag worden verwacht, dat hij in de korte tijd, welke hem nog van de pensioengerechtigde leeftijd scheidt, nog veel voor de gemeente en voor de ge meenschap zal kunnen doen. Aan de wil en ook aan de kracht, de heer Neeskens mag zich nog in een zeer goede gezond heid verheugen, zal het zeker niet lig gen. Te Heemstede is opgericht de afdeling Haarlem en omgeving van de Nederlandse Jongeren Federalisten, onderafdeling van de Wereld Federalistenbond Nederland. Het bestuur bestaat uit de heer H. Kla ver te Heemstede, voorzitter; mejuffrouw E. B. Strijbos, Herenweg 219. Heemstede, secretaresse en de heer C. Antheunisse te Haarlem, penningmeester. Voor alle jon geren uit alle richtingen van 1626 jaar is het lidmaatschap' opengesteld. De N. J. V. streeft met de organisatie van volwassenen naar een federale we reldregering en stelt zich ten doel, de le den door middel van propaganda-lectuuf en bijeenkomsten niet alleen op de hoogte te houden, maar ook daarvoor te begeeste ren. Omtrent de activiteit van de jonge afdeling hopen we binnenkort nadere ge gevens te kunnen mededelen. Hedenavond wordt in het R.K, Ver' enigingsgebouw de jaarvergadering van de R.K. Middenstandsbond gehouden- De agenda vermeldt niet alleen jaarver slagen, maar ook een bestuursverkie zing in verband met periodieke aftre ding van enige bestuursleden, terwijl voorts de agenda belangrijk genoeg 's om alle leden te verwachten. De afdeling Heemstede van de Ka tholieke Arbeidersbeweging houdt Dohderdagavond a.s. de gebruikelijk® jaarvergadering, die ook nu weer zee belangrijk is. De agenda vermeldt o.a- de gebruikelijke jaarverslagen en be stuursverkiezing, terwijl de begrotin» voor 1950 moet worden vastgesteld- Voorts zal eer. districtsbestuurder onderwerpen uit het winterprograd; „Bezit yoor ieder" en „Zo moet het^ behandelen, welke direct verband hod den met de Vastenbrief 1949 en waar voor de belangstelling van alle 600 1® den wordt gevraagd. Voor het examen Praktijkdiplotf1* boekhouden slaagden de volgende lee£ lingen van het R. K. Heemsteeds Ha*1 delsonder wijs: Jennae Warmer da***' Kees Bruin, Wil Meijer Rein Nievee^ v. Dijkum, Cor Stevens en Jan Wille111' se.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2