EPIC DE noorman: HOEST? S DER ZEE ONTRUKT tirrivr ZUSTERS VAN O.L. VROUW VAN HET H. HART 12 H JAAR IN SANTPOORT Het legaat van Debora Bake EERSTE KAMER HEEFT CRITIEK OP VERANDERINGEN IN WETSONTWERP Film over Noord-Oost-Polder 1 Maakt vastzittend slijm los Wijkverpleging en onderwijs op verschillende scholen Toezicht op genees middelen Erfgenamen in opstand Prof. Woltjer lacht om de Maatschappijschool LllUI I'll De malversaties bij de Oudewaterse Bank AARTSHERTOG KAREL VAN HABSBURG MET PRINSES DE LIGNE GEHUWD WOENSDAG 18 JANUARI 1950 PAGINA 3 KOPEREN JUBILEUM De eerste maanden Bezetting en evacuatie Voorontwerp van wet is spoedig gereed SPIEGEL VAN KENNEMERLAND De Amsterdamse bankier Achttiende eeuw: armoede op 't platteland Het kapitaal geslonken MIJN HAR DTJE5: DE CACHET, OUDERDAG RIPPERDA- KAZERNE WIJZIGING LAGER ONDERWIJSWET 99 99 DEUGDELIJK STUK FILM VAN NEDERLANDS KARAKTER VOELT U ZICH GRIEPERIG? PLECHTIGE OVERDRACHT BEGIJNHOFKERKJE GEDWARSBOOMDE Ook de A.H.E.M. er bij betrokken Bruid droeg wit-satijnen japon met kant WEER EEN SANHEDRIN? KWESTIE-CHINA NOG NIET IN VEILIGHEIDSRAAD Zondag 26 Februari zal het 12Vz jaar geleden zijn, dat de zusters van het Gezelschap der Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart in Sant poort haar intrede deden om te be ginnen met het geven van onderwijs op de verschillende parochiescholen, Daar deze dag in de Vasten valt, heeft men gemeend het koperen feest van de zusters te moeten vieren op Zon dag 19 Februari. Dit is de geschiedenis van de jubilerende Santpoortse neder zetting van deze zusterscongregatiè: Op 27 October 1932 benoemde de bis schop van Haarlem de weleerwaarde heer A. F. J. Goossens, de tegenwoor dige herder, tot bouwpastoor van de parochie Santpoort. In dat zelfde jaar kwam de kerk reeds gereed, doch de bouw van parochiescholen liet nog op zich wachten. Pastoor Goossens wilóe graag zusters in zijn toekomstige kleu ter- en meisjesscholen hebben en zo kwam hij in contact met het Gezelschap der Dochters van O. L. Vrouw van het H. Hart. Toen de eerste twee zusters, moeder Liduina en zuster Marie Ceciel, op 26 Augustus 1937 in Santpoort arri veerden, bestond de Liduiriaschool, voor lager onderwijs aan meisjes én jon gens, al 'twee jaar. Daar haar klooster nog niet gebouwd was, werden de zus ters, wier aantal reeds binnen enkele dagen met drie was uitgebreid, gehuis vest in een particuliere woning tegen over de kerk. In Mei van dat jaar was men aan de bouw van het zusterskloos- ter begonnen en het zou nog maanden duren, eer de zusters zich er metter woon zouden kunnen vestigen. Ondanks al het behelpen, wisten zij zich al spoedig door haar verdienste lijk en hard werken voor Santpoort onmisbaar te maken. Op 1 September begonnen de zusters met de wijkver pleging en zij hebben dit werk gedaan tot 1 Februari 1949, toen het Wit-Gele Kruis van Velsen het overnam. De ope ning van de kleuterschool geschiedde op 13 September 1937 in de parochie zaal. Na 29 November konden de klein tjes ondergebracht worden in de nieuwe H. Hartschool. Doch ook reeds in die eerste dagen bewogen de zusters zich niet alleen op het gebied van het kleu teronderwijs en de wijkverpleging, zij gavenvan het begin af aan les op de Liduinaschool en richtten een mode vakschool vooi de grotere meisjes op. Het was 13 December, toen het kloos ter aan de Wulverderlaan klaar kwam. De zeven zusters, die de parochie toen telde, namen er die dag haar intrek. De plechtige inwijding van Huize St Jozef geschiedde door de toenmalige provinciaal van de congregatie, pater Nic. Verhoeven M.S.C., die thans mis siebisschop is en in het buitenland ver toeft. in 1939 werd moeder Liduina naar een andere plaats benoemd en kwam in haar plaats in Santpoort zuster M. Wil- helmien. De Santpoorters kennen deze moeder-overste vooral als een altijd ge dienstige en Ijflndige wijkverpleegster, Tijdens haar verblijf in Santpoort be stond de communiteit uit ongeveer 12 zusters. Een bewogen tijd is ook voor ds zusters de afgelopen oorlog geweest. In 1942 kwamen de Duitse bezetters vertellen, dat zij het klooster en de scholen nodig hadden en dat allen, die zich er in bevonden, moesten ver dwijnen. Er zat niets anders op: de zusters moesten haar mooie tehuis en de nieuwe scholen verlaten. Zij von den onderdak in Santpoort-station in een tehuis waar, vóór de Duitsers het verboden, Joodse kinderen werden ondergebracht. Daar de scholen ook bezet waren gaven de zusters, die iedere dag per fiets heen en weer reisden, in allerlei andere gebouwen aan de katholieke Santpoortse jeugq onderwijs. Eindelijk verlieten de Duitsers het gebouwencomplex en de zusters konden haar huis weer betrekken. Nog 'geen jaar later het was September 1944, dus in de tijd van dolle1 Dinsdag moest practisch heel Santpoort evacueren en dus ook de zusters. Zij werden gehuisvest in het klooster van de broeders van het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Haarlem. Daar nog verschillende families in Santpoort waren achtergebleven, werd in Januari 1945 weer wat onderwijs in het dorp gegeven. De enkele zuster-, die voor het kleine groepje kinderen nodig waren, trokken iedere dag op en neer tussen Haarlem en Santpoort. Al spoedig na de bevrijding vestig den de zusters zich weer in het dorp en het leven en het onderwijs her kregen hun gewone gang. In dit jaar werd moeder Willemien opgevuld door moeder Damiana. In 1948 vertrok ook deze zuster en kwam in haar plaats de tegen\«oordige moeder-overste zus ter Hermana. De communiteit bestaat thans uit 15 zusters. Zij bedienen de parochiële kleuterschool, enkele klas sen in de Bidumaschool (in de overige klassen staan niet-religieuze leerkrach ten) en een modevakschool. Het ligt in het voornemen van pastoor Goossens om zodra de omstandigheden de gele genheid geven de Liduinaschool te splitsen in aparte meisjes- en jongens scholen, met aan ieder een eigen hoofd De zusters zullen dan de gehele meis jesschool gaan verzorgen. Daar dit werkvermeerdéring betekent, zal het aantal zusters, als het eenmaal zo ver is, uitgebreid moeten worden. Doch la ten we de feiten niet teveel vooruitlo pen en ons nu bepalen tot het jubileum De feestviering op Zondag 19 Fe bruari zal bestaan in een plechtige Hoogmis, een receptie, waarop het parochiegeschenk, bestaande uit zes nieuwe koorbanken voor de kapel aangeboden zal worden, en een plech tig Lof. Die dag zal zuster Marie Ce ciel, de enige zuster, die de gehele geschiedenis van het convent heeft beleefd, tevens de dag herdenken waarop zij voor 12 '/j jaar naar Sant poort kwam. (Van onze Haagse- redacteur) De bestaande toestand met betrek king tot de pharmaceutische wetten wordt onbevredigend geacht. Sedert geruime tyd zijn daarom nieuwe rege len in voorbereiding om te komen tot een beter toezicht op de verkoop van geneesmiddelen. Van de nieuwe Geneesmiddelenwet zal allereerst een voorontwerp ver schijnen, dat aan deskundigen en be langhebbenden ter discussie wordt voorgelegd. Naar wij verhemen, is dit voorontwerp thans vrijwel gereed; het zal waarschijnlijk vóór Maart verschij nen. A. P. meldt uit New-York dat Ali Sastroamidjojo thans officieel benoemd is tot Indonesisch ambassadeur in Ame rika. Hij zal Vrijdag per K.L.M. in New York aankomen. De achttiende eeuw bracht midden- Kennemerland geen welvaart, mede doordat er wantoestanden bestonden op het gebied van regerings- en belasting zaken in het land. Een dorp als Heems kerk heeft hieronder vooral moeten lij den. In de tweede helft van deze eeuw werd enige verlichting gebracht, omdat vrijstelling van belasting werd geschon ken, maar toen is de arme gemeente financieel opnieuw onaangenaam ge troffen. Daarover het volgende ver haal. Debora Bake, vrouwe van Assumburg, had na haar dood in 1678 aan de ge meente gelegateerd een som van 4000 voor de bouw van een „raad of Dorps- huijs" en 5000 bestemd voor onder houd van op haar kosten te bouwen ,,'t zij acht, thien of twaalf hufjsjes" ten behoeve van arme ouden van dagen. De uitvoering van deze beschikkingen stuitte echter, zoals het meestal gaat, op grote bezwaren van de kant van haar familie. Het gevolg daarvan was, dat alles niet geschiedde, zoals de erflaatster het wenste, en dat eerst na vele jaren, in 1716, aan de gemeente werd uitge keerd een som van ƒ8500, vermeerderd met ƒ4340 en 11 stuivers aan rente ad 3 pCt., lopende vanaf de dag van de uitspraak, d.d. 12 Maart 1699 door de Stgten van Holland en West-Friesland over de geldigheid van het testament gedaan. De gemeente had dus een voor die tijd mooi kapitaaltje ontvangen. Daar schout en schepenen reeds in 1705 „een fray Heere Huys" hadden gekocht en dit als raadhuis hadden ingericht, de heren waren blijkbaar zeker van de overwinning in de erfeniskwestie is de koopsom waarschijnlijk met geld van dit kapitaal afgelost, terwijl een som van 9000 tegen een rente van 3 pCt. werd uitgezet bij de familie Deutz. Im mers sedert 1721 vinden wij in de ge meenterekening door de gemeente-ont vanger elk jaar op 5 Febr. verantwoord een bedrag van 270 als „de intrest van obligatie ten laste van Mevrouwe Deutz Dit geschiedde elk jaar prompt tot 1734, toen het geld onder beheer kwam van de schatrijke bankier Willem Gi deon Deutz te Amsterdam. Althans sedert genoemd jaar erkende deze na dien elk jaar schuldig te zijn „ten Ge- regte van Heemskerk de somme van negenduijsend Guldens" tegen 3 pCt. rente per jaar. Tot aan zijn dood in 1757 werd trouw elk jaar op 5 Februari 270 aan rente betaald. Was Hollands welvaart- reeds lang aan het tanen, één handel bloeide omstreeks 1728 buitengewoon, de geldhandel. Am sterdam was meer en meer de centrale geldhandel van Europa geworden. Een der voornaamste bankiershuizen te Amsterdam was in die tijd dat van mr. Jean Deutz, vrijheer van Assendelft en Assumburg. Diens zoon Willem Gi deon Deutz, bovengenoemd, geboren 7 Sept. 1697, was reeds tijdens het leven van zijn vader in diens groot handels- en bankiershuis deelgenoot geworden. Bij diens dood in 1719 kwam hij aan het hoofd der zaken te staan. Vele jaren later, in 1754, enkele jaren vóór zijn dood, nam hij zijn oomfegger Jean Deutz, vrijheer van Assendelft en As sumburg, Heer van Heemskerk, Noord dorp en Reewijk, in de zaken op, die sedert gedreven werden onder de firma naam Willem Gideon en Jeap Deutz. Het huis Deutz behield tot Willem Gidaon's dood in 1757 „het keizerlijk Factoorschap van 't kwikzilver in Oos tenrijk, dat wil zeggen, het was de bankier van Oostenrijk, welk land onder verband van het daar te verkrijgen kwikzilver bij de heren Deutz meerdere malen leningen sloot van 2'/, tot 3'A millioen gulden. Maar ook andere zaken werden gedaan, onder meer was Wil lem Gideon te Amsterdam voornaamste importeur van West-Indische suiker en koffie. Hij was dus een rijk man en woonde op de Herengracht noordzijde, tussen Utrechtsestraat en Amstel. Bovendien bezat hij een fraai buiten, genaamd „De Eult", te Baarn. Dat deze buitenplaats wel iets schoons moet zijn geweest, blijkt uit het feit dat zij na zijn dood werd De achttiende eeuw was een periode van armoede voor het platteland van Kennemerland. Hoge belastingen, lage inkomens. De toestand wordt aardig getypeerd in nevenstaande ge schiedenis van een Heemskerkse erfenis, waarin de bekende familie Deutz een grote rol speelde. Hoe men schipperde met een klein kapitaal, tekent de situatie ten voeten uit. aangekocht door het toenmalige hoofd der Republiek, de prinses-Gouvernante. De 27e Juni 1757 stierf hij en bleken zijn zaken wegens achteruitgang der West- Indische plantages „in geëmbrouilleerde staat" te verkeren. Het gevolg was, dat zijn erfenis onder benefici van inven taris door de erfgenamen werd aan vaard. Reeds de 6e September van datzelfde jaar kreeg het gerecht van Heemskerk van de deurwaarder bij de Hoge Raad van Holland een uitnodiging om op de 19de September te verschijnen in het sterfhuis, „om te zien maeken deugde- lijken Inventaris". Het slot was, dat in 1758 van het oorspronkelijke kapitaal ad 9000 slechts 36 pCt. of 3285 door Cornelis Deutz van Assendelft, toen Heer van Assumburg, door het gerecht Sfotm om Giina 63. Na de weigering vnn de keizer om het bewijs te tekenen waarmee hij afstand van de troon deed, viel er even een doodse stilte in het vertrek. Iets van de groot- heid van deze man, die, ondanks zijn jammerlijke toestand, niet wilde toegevën aan hun Lage plannen, werd door elk van de aanwezigen gevoeld. „Gij kunt mij doden," voegde de keizer Baldon toe„doch nimmer zult ge mijn naam onder uw gevloekt papier zien staan! Dat is mijn onherroepelijk besluit.. En vergis u niet te zeer in rrtijn onmacht. Schijnbaar mag iedereen mij in de steek hebben gelaten, toch bezat ik vroeger nog getrouwen, die hun leven voor mij veil hadden „Waar zijn zij!" riep de keizerin triomfantelijk uit. „In de Toten der Tienduizend Uiterste Smarten! Machteloos! Bah, dwaas. Op wie wilt ge nog rekenen „Er ivas een man uit het Noorden," zei de keizer zacht. „Een blanke barbaar. Een- maal redde hij mijn dochter Lotus van Jade. Hij is eerlijk en zonder vrees. Indien hij wist wat mij hier dreigde „Zwijg!" beet Baldon hem knarsetandend toe. „Geen woord meer over de Noorman! Hij is machteloos!" Maar met een nietszeggend glimlachje onderbrak de Japanse commandant hem. „Het schijnt mij toe dat we van de hoofdzaak afdwalen," zei hij nasaal. „Een blanke barbaar interesseert mij niet. Het enige wat mij belang inboezemt is uw handtekening, welke onder dit schriftuur dient te verschijnen. Goedschiks of kwaadschiks. Ik meen mij te herinneren dat er bijvoorbeeld steeds weer een verras sende overtuigingskracht uitgaat van eh de geselbeul Bij het horen van die woorden gleed er een trek van onheilige voldoening over het gelaat van de keizerin. Advertentie die pijn verdrijft en kou afzet. 40 en75ct De school K-Troepen in de Ripperda- kazerne te Haarlem houdt op 19 Janu ari een sportdag. Op het programma staat zwemmen met onder andere wa- terrugby «n waterpole tussen een Haar lems en een Nederlands militair zeven tal. 's Maandags beginnen de opdracht wedstrijden. De deelnemers moeten met telkens een minuut tussenruimte een bepaald parcours afleggen met storm baan, veldloop, motorrijden enz. Win naar is hij, die in de kortste tijd zon der fouten het parcours aflegt. Vrijdag 20 Januari komen de ouders naar de Kleverlaan om daar de gebrui kelijke demonstratie van hun zoons bij te wonen. In de kazerne wordt een kof fiemaaltijd gebruikt en 's middags vindt nabij het Brouwerskolkje een compag nie-aanval plaats in samenwerking met de Marineluchtvaartdienst. Na de* "11 dagmaltijd wordt in gebouw „Sint Ba- vo" een viif-steden-programma ver toond. van Heemskerk werd ontvangen. Na onderling overleg, mede met de sch°HJ Jan van Coevenhoven, werd besloten dit geld om te zetten in 8000 aan grote prijsobligatiën van het kantoor-generaal te 'sHage, die gekocht werden tegen 45 pCt. rentende jaarlijks slechts 1A pCt. Zo zag de arme gemeente ook nog haar uitstaand kapitaaltje en dat in die tijd tot bijna een derde vermin derd. In 1774 was dit bedrag aan „pnjs obilegaties\' gestegen tot 14.000 a 1.4 pCt., waarvan 2000 van de algemene armen en in 1785 was het bedrag weer f9000 a 2 A pCt. Het einde van al de teleurstellingen en wederwaardigheden was echter nog niet te overzien. H. VAN BENTHEM (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer bereidde gisteravond wel een heel andere ontvangst aan de wijziging van de Lager Onderwijswet 1920 dan de Tweede Kamer heeft ge daan. In laatstgenoemde had men het wetsontwerp in zijn oorspronkelijke staat zwaar gecritiseerd en niet onbelangrijk veranderd. In de Eerste Kamer criti- seerde men die veranderingen, zodat het minister Rutten in ieder geval beide keren tegen zit. Het ging hierbij vooral om het amen- dement-Vaif Sleen, dat ook van andere partijen steun gevonden heeft en waarbij het principe yan het V.G.L.O. werd vooropgesteld en het Lager Onderwijs met een achtste leerjaar de secundaire plaats kreeg. Voorlopig meer een prin cipiële dan een practische verandering, omdat er weinig V.G.L.O.-scholen zijn. In de toekomst kan die wijziging pas goed gaan worken. In de tweede plaats had men dan nog de bezwaren, die de Tweede Kamer heeft uitgesproken tegen de instelling van een voorbereidende klas aan de ambachtsscholen en de land en tuinbouwscholen. In een motie van de heer Peters had de Tweede Kamer zich gekeerd tegen uitbreiding van dit „experiment". Er had echter bij de so cialistische en katholieke fractie van de Tweede Kamer geen grote eenstemmig heid over dC kwestie geheerst. Gisteravond trad in delEerste Kamer de verdeeldheid der meningen eerst recht aan het licht. De socialistische senator Kramer was er in het geheel niet van overtuigd, dat de voorberei dende klasse niet aan de eisen van al gemene vorming zou voldoen. Hjj acht te zulk een klas een prachtige oplos sing voor de moeilijkheid, dat de jeugd, die naar de ambachtsschool wil, maar nog te jong is, gedwongen is eerst een jaar op de Lagere School te blijven of naar een V.G.L.O.-school te gaan. Hij wil gelijke kansen voor beide instel lingen, maar geen kunstmatige beper king voor een van beide. De heer Wendelaar IV.V.D.) sprak in dezelfde geest, al was hij niet helemaal gerust op het algemeen vormend karak ter van de voorbereidende klas. Ook de katholieke spreker Van Velthoven laakte de Tweede Kamer, omdat zij zulk een eenzijdige kijk op de kwestie had ont wikkeld. Zij heeft naar zijn mening de belangen van de industrialisatie niet be grepen. Overigens toonde hij zich voorshands niet zujk een warm voorstander van de „Maatschappijschool", zoals men de V.G. L.O.-school wel noemt. Hij twijfelde er tenminste nog aan ot die Maatschappij school wel zo is ingesteld op het volle leven. En prof. Woltjer, die alles, maar dan ook alles van het onderwijs weet, oordeelde het nu juist zo goed, dat deze wetswijziging ruimte aan verschillende schooltypen wilde geven. Over de Maat schappijschool moest hij, voorzover het zijn hooggeleerde mogelijk is, bijna la chen. Die school is bestemd voor leer lingen van het laagste intelligentiepeil en nu wil men daar juist de kunstzinnig heid van de jongelui gaan bevorderen. De Tweede Kamer werd op deze avond weer eens door alle senatoren beknord. Advertentie 223^25 SSH ~J~ f erman van der Horst, van wie wij o.a. „Het bijster land van Veluwen hebben bewonderd, heeft in opdracht van de Regeringsvoorlichtingsdienst een film vervaardigd over de droogmaking en het in cultuur brengen van ae Noord-Oost-Polder. De film werd gemaakt bij Multifilm, die een goed tech nisch product pleegt af te leveren, al is de strijd met de s-klank in het Haarlemse Kenaupark nog niet tot een triomfantelijk einde gekomen. Mr. Landré van. de Regeringsvoorlich tingsdienst heeft de film bij een voor stelling voor genodigden van een inlei ding voorzien, waarin hij behalve aan maker en Multifilm ook dank bracht aan allen, die op een of andere wijze hebben bijgedragen tot het welslagen der onderneming. En zo hebben we dus een nieuwe Nederlandsefilm, die zowel op normale als smalle band ver krijgbaar is en waarvan de vertoning ongeveer vijf en dertig minuten in be slag neemt. Lang genoeg en niet tè lang. Want over de drooglegging en de cultivering van een grote polder valt wel veel te zeggen, maar volledigheid is noch gewenst noch noodzakelijk, als het er om gaat een bezielde samenvat ting te geven van wat de werkzaam heden betekenen. Droogleggen, draine ren, greppels graven, modder vervoe ren en over dorpen praten, die er nog niet zijn of die door het meer Flevo overspoeld zijn, kan slechts aantrekke lijk zijn. wanneer men zich weet te beheersen en het pars pro toto met ef fect weet toe te passen. Het c^ige bezwaar tegen de film van Van der Horst nu bestaat juist in dat tikje tekort aan geestdrift, dat de film op een hoger niveau had kunnen brengen. Wat Ivens die nuchtere cameraman wist te bereiken in de driftige ogenblikken van het aller laatste dichten van de dijk, heeft die cameraman plotseling tot filmer ge maakt. Die geestdrift treft men bi.i Van der Horst te weinig aan, al is zij niet helemaal afwezig. Maar daar tegenover staat een degelijkheid en een vakkundigheid, die men niet on derschatten moet, die misschien de oorzaak van het tekort aan geestdrift zijn. hetgeen eigenlijk alleen maar zeggen wil, dat al die eigenschappen op een goede dag wel eens konden samengaan in een perfecte film, even degelijk als vervoerend, want reeds nu onderscheidt zich Van der Horst van menig Nederlands filmwerk, waarin alleen maar degelijkheid te bewonderen valt. Door en door Nederlands is het on derwerp van „Der zee ontrukt", door en door Nederlands ook de manier, waarop Van der Horst werkt. Hij is helder en duidelijk, handhaaft het evenwicht tus sen totaal en détail en maakt een voor Nederlandse begrippen sober Aavertentie Bent U huiverig, voelt U zich niet prettig? Misschien hebt U griep onder de leden, die U door tijdig Togal te nemen kunt voor komen, 'althans sterk matigen. Togal kan U op de been houden! Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apothecic en drogist 0.83 2.08 7.94. In tegenwoordigheid van Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem, katholieke autoriteiten en vertegenwoordigers van katholieke verenigingen der stad, za<l het zo fraai gerestaureerde Begijnhof kerkje Zondagavond plechtig aan de Katholieken van Amsterdam worden overgedragen. door PATRICK PURCELL Vertaling JOHANNA PERENBOOM 27 „Hoor eens, het heett geen zin om kwaad te worden, Joe" zei hij bezorgd. •Ik bedoel echt geen kwaad kerel". Maar ik kwam, toen mijn grootvader log leefde, vaak in Dublin om vee te kopen en te verkopen, en daar vertel den ze me eens een keer, dat het aan Was tussen Esther en jou". „Wat heb je er verdomme mee te blaken?" siste ik, met gedempte stem °m nieuwsgierige oren er buiten te hou den „Zijn het mijn eigen zaken niet?" „Neen, ik heb er niets mee te maken, Joe, helemaal niets. Hoewel je toch zien kon, dat ik je alleen maar even een yrlendschappelijke raad wou geven. Het heeft geen zin, dat iemand zich nog extra moeite gaat geven om een meisje als Esther Hanrahan weg te gooien. Zo'n vrouw vind je heus niet onder iedere kruisbessenstruik! Weet je niet blik sems goed dat, als jij probeert om haar Meehawl aan elkaar te helpen, ze hem nemen zal, al was net alleen maar om jou te ergeren?" Ik keek hem aan. „Nou, kerel, daar is het me toch juist om te doen, om die twee aan elkaar te helpen". „Weet jé het wel zeker, Joe?" „Ja natuurlijk, heel zeker". Een eindweegs de oprij riep mijn oom op gemelijke toon. Mc Auliffe kwam een stap dichterbij en probeerde in de zachte duisternis mijn gezichtsuitdruk king te lezen. „Ik weet niet.... ben je er wel zo zeker van, Joe? Als ik dat gedacht had, zou ik mijn zotte mond niet open ge daan hebben". Toen lachte hij. ,,'t Is verschrikkelijk jammer, Joe Doyle, dat je zo goed tegen drank kunt. Als je je gek aan'zou stellen, net als ik, dan zou iedereen wel weten, waar hij aan toe was" Hij lachte nog eens en ging al weer terug naar de wagen, vóór ik de kans had gehad hem te vrager., wat deze laatste geheimzinnige opmerking te be tekenen had. Ik keerde mij om, mijn oom acntern«i. Trok Tommy McAuliffe mijn oprecht heid bij deze huwelijksaanzoek in twij fel? Was ik eigenlijk wel oprecht? Ik had niet de morele moed mij zelf die vraag te stellen. VIJFDE HOOFDSTUK In die vruchtbare dalen tussen de Walsh Mountains en de zilveren Suir kan men aan iemands huis gewoonlijk wel zien, tot welke stand God hem heeft geroepen. Thady Hanrahan was de eige naar van de grootste boerderij in dit gedeelte van het graafschap en in over eenstemming met die hoge rang had Thady zelf, of misschien Seaneen, zijn vader, of misschien Seaneens vader, Mairtin Ruadh, het passend geoordeeld de ingang tot zijn huis te verfraaien met twee grote pilaren van ruwgehou- wen graniet; zij leken hem meer geëi gend dan de gebruikelijke poortposten. En achter die pilaren begon niet het met gras begroeide laantje vol wagen sporen van zo veel boerderijen, maar een oprit met een bocht, waar men bij na tot aan zijn enkels wegzakte in de beste kwaliteit Tramore-grint. Al waren de Hanrahans van Team- pallpparig ook nog zulke grote boeren, hun „boerenwoning met erf en toebe horen", zoals ze op de verkopingen zeggen, verschilde toch helemaal niet van honderden andere in het Suirdal. Met krakende stappen ging je die brede oprij door met zijn verwulfsel van breedvertakte eiken, je ging de laatste hoek om, taktvol gemaskeerd door een oude iep,, en dan ontdekte je daar vóór je ogen niet het huis met pi laren, dat de weidse ingang beloofd had, maar een uitgestrekt boerenerf, dat, voorzover ik door het donker tu rend beoordelen kon, alleen in grootte verschilde van mijn eigen bescheiden boerenplaats daar beneden op Carrig- michael. Daar links, zei ik bij mezelf, dat is de schuur, lang en hoog. Het zou me mei verwonderen, als Thady zijn zaaihaver in de droge veiligheid van die schuur - vliering bewaarde. Daarachter, donker in de laagte, het varkenskot, en daar achter natuurlijk de trots van ïeaer boe renerf, een mooie mesthoop. Die lange streep van witkalk, onaerbroken door deuren, dat zouden wel de koeienstallen zijn; daarnaast, het dichtst bij het huis, de paardenstal. Ik hoorde er de paar den stampen en kappen en schuifelen, ik hoorde ook het zachte gebrie6 van een merrie. Tegenover mc, voorzover je af kon gaan op het schijnsel, dat hel flauwe sterrenlicht op de doffe massa's deed vallen, lag het melkhuis; daarnaast de kippenhokken, die nu suisden van slapend zwijgen, terwijl een eindje ver der op het erf grauw de koepels van de hooischelven opdoemden. „Zeg, voor we binnengaan...." riep ik Malachy toe, toen wij de poort van het erf bereikt hadden. „Wat mankeert er nu weer aan?' vroeg hij gemelijk. „Zeg, die oude ruzie tussen Taddy en mijn vader. Wat doen we daar mee?" „Nou? Wat we daar mee doen? Waar om zou jij erover beginnen als zij het niet doen? Kom kom, maak geen sla pende honden wakker. Dat is allemaal vergeven en vergeten." ,,'t Is mogelijk," antwoordde ik. „Ik waarschuw je alleen vmaar, dat, voor wat voor boodschap we nu ook geko men zijn, ik niet van plan ben om Thady Hanrahan z'n hakken te gaan likken." „Och, vergeet dat toch", antwoord- de hij. Wij zwegen terwijl wij het erf opgin gen. Nu gleed niet langer het gladde grint onder onze voeten, maar sloegen onze hielen een holle klank uit een pad van harde cement. Zwijgend schoven wij langs de lichtstraal, die geel door het keukenluik naar buiten schoot, en zwij gend stonden wij stil voor de deur van Hanrahan. Het was geen landelijke halve deur, zo'n halve deur, die de kippen buiten en de kleuters binnen houdt, zo'n halve deur waar een buurman in het voorbij gaan overheen komt leunen om een praatje te maken, waar het zonlich; door naar binnen stroomt, waar do turfrook uit kringelde in die harde da gen, toen een schoorsteen en een ven- eter'raam luxe-dingen waren, die alleen de Ieren ontzegd werden. Neen, dit was een echte voordeur, ge schikt voor iedere bankdirecteur of voor een caféhouder die stil was gaan leven. Een echte voordeur, met een klopper en een bel en een heuse brievenbus, of schoon alleen vreemden op de gedachte zouden komen om te kloppen of te bel len, en Paddy de postbode nooit snappen 2ou, waarom je brieven in een gat in de deur zou duwen, wanneer je ze in een ruime keuken kon afgeven, waar je een tijdje van de dag kon doorbrengen en het nieuws kon bespreken. (Wordt vervolgd) gebruik van de commentaar en van de muziek, die de onlangs te vroeg over leden Koos van der Griend heeft ge componeerd met goed inzicht voor de functie van de muziek tussen of achter de filmbeelden, zoals hij placht te doen. En wat de commentator betreft moet me even van het hart, dat hij de woor den „Noordzee", „vlag" en „eggen" niet moet uitmaken voor ..Noordzéé", „flag" en „echen". want dat 1 ij k t wel deftig, maar dat i s fout. En wat de titel aan gaat. had men gerust minder stijf kun nen spreken van „Aan de zee ontrukt" Maar overigens een deugdelijk stuk film van Nederlands karakter over een belangrijk Nederlands onderwerp ge maakt met dezelfde aandacht als de re portage uit het dagblaa De Tijd, dat dan ook ergens in de film bemoedigend op de camera toekomt. Dbg. Rietoogst in de Noord-Oost-Polder'; détail uit de film, „Der zee ontrukt" van Herman van der Horst. De zich in arrest bevindende directeur van de N.V. Oudewatersche Bank, mr. C. H. V., blijkt ook directeur te zijn van de Algemene Handel- en Import Maat schappij (A.H.I.M.), zo heeft het verde re onderzoek, geleid door de Officier van Justitie, mr. R. Grasso. uitgewezen. In 1941 kocht mr. C. H. V. deze maat schappij, die in 1931 was opgericht, als een z.g. „lege N.V.". Volgens het han delsregister had deze maatschappij een kapitaal van 100.000.waarvan 25.000.was volgestort. Van een obli gatielening groot 100.000.zijn pand brieven in omloop. Deze maatschappij heeft een belangrijke vordering op de failliete inboedel van de N.V. Oudewa tersche Bank. Mr. Grasso kon nog niet mededelen in hoeverre de A.H.I.M. bij het faillissement betrokken was. De A.H.I.M., die in Utrecht was gevestigd, had oorspronkelijk ten doel handelsbe drijven aan te kopen, hierin deel te ne men of te financieren. De voorlopige hechtenis van de ge arresteerde directeur is met dertig da gen verlengd. De procuratiehoudster van de bank, die de vorige week in Oude water is gearresteerd, is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam ovefge- bracht. Op het historische kasteel van Beloeil in de Belgische provincie Henegouwen is door kardinaal Van Roey, aartsbis schop van Mechelen, gisteren het huwe lijk ingezegend van aartshertog Karei van Habsburg. zoon van wijlen keizer Karei en keizerin Zita van Oostenrijk, en prinses Yolande, dochter van de prins dk Ligne, de ambassadeur van Belaië te New Delhi en de prinses de Ligne Aartshertog Karei werd als vijfde kind op 10 Maart 1918 te Baden bij Wenen geboren. Na de revolutie van 1918 bleef de keizerlijke familie in Oostenrijk tot het verbanningsbevel van April 1919 haar dwong naar het buitenland te ver trekken. Aartshertog Karei studeerde te Leu ven rechten en politieke wetenschap pen en promoveerde te Quebec. Vier Belgische detectives waren aan wezig in verband met de hoge waarde van de juwelen, die door de vorstelijke gasten werden gedragen De stoet werd geopend door een lijf wacht in rood met gouden uniformen en een hoofdbedekking met vederbos sen. Vervolgens kwamen de eregasten, vier en dertig paren uit alle rangen van de Europese adel. Vóór de bruid liep de kleine prinses Eawigede Ligne ge kleed in ^en wit-satijnen jurkje. De bruid droeg een wit-satijnen bruidsjapon, met kant versierd. Vijf pages droegen haar sleep. De bruid liep aan de arm van haar vader, prins Eugene de Ligne. Hoornsignaien ko iligden het vertrek van de stoet van het kasteel aan. Lang zaam schreed men naar het kleine ge meentehuis in het centrum van het dorp. Een grote menigte dorpsbewoners en andere belangstellenden stond aan weerszijden geschaard. De hoofdstraat van het dorp was versierd met sparren, die speciaal voor de plechtigheid ge plant waren. De straat was verder ge heel geïllumineerd. In het gemeente huis waren rode wandkleden en gobe lins aangebracht. Op het kasteel van Beloeil konden de 2500 dorpsbewoners, zoals in de feodale tijd, gratis bier en broodjes krijgen. De dorpscafé's deden goede zaken. Voor vensters op de eerste verdieping werd Van 600 tot 1000 francs betaald om het bruidspaar door de dorpsstraat van en naar het kasteel te zien gaan. Gistermiddag is het bruidspaar per auto naar Parijs vertrokken voor een kort verblijf. Later gaat het bruidspaar per vliegtuig naar New York, waar de aartshertog, die voor een maatschappij in non-ferro metalen werkt, een flat heeft op de Fifth Avenue. Uit New York zal het bruidspaar drie weken op huwelijksreis gaan naar Palm Beach in Florida. De aartshertog, die 'een en dertig jaar oud is, leerde zijn vrouw in 1934 kennen. Zij studeer den toen beiden op een Belgische school. In 1946 zagen zij elkaar voor het eerst na de oorlog weer terug. In 1949 werd tot het huwelijk besloten. De Israëlische minister van godsdienst, Rabbi I. L. Maimon, heeft gisteren op een bijeenkomst van Rabbi's verklaard, dat vol gens hem het Sanhedrin de Joodse na tionale raad en Opperste Gerechtshof, dat tot 425 jaar na Christus bestaan heeft weer moest worden opgericht. Hij zei, dat hij deze kwestie 50 jaar lang had bestudeerd en dat er geen en kel religieus bezwaar was tegen de her benoeming van een Sanhedrin. Het zou moeten bestaan uit 71 leden, waarvan 23 permanente leden, die in Je ruzalem zouden moeten zetelen. Het hof zou het hoogste gezag bezitten in religieuze zaken. De Joegoslavische afgevaardigde in de Veiligheidsraad heeft gisteren verzocht om een voorrangsbehandcling van de Sovjet-Russische eis tot uitsluiting van de Chinese nationalistische gedelegeer de Tsiang, doch dit verzoek werd door de raad verworpen met zeven stemmen tegen één en twee onthoudingen. Dr. Tsiang, die deze maand voorzitter van de raad is, zeide, dat de Sovjet- Russische motie als derde punt op de agenda stond en zou worden behandeld als zij aan de beurt was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3