OVERVAL IN BOSTON LEVERT 1H MILLI0EN DOLLAR OP De Prins op Curacao hartelijk begroet rsssw» i2,is££?xsg: mru£jrm f HAARLEMS BURGEMEESTER OVER HET MOEILIJKE JAAR 1949 1 Ihirïaiti Zwarte Cadillac in garage van onbewoond huis gevonden Vorst neemt toe Man, vrouw en kind door gas verstikt Loongrensverhoging voor Ziektewet en verplichte ziekenfondsverzekering Z Wel en wee van een stad met 161.980 inwoners Met veertig tapijten de grens over Tot hoofd en hart Loonsverhoging voor Jaarbeurspersonee! c Kwik kan tot - 7 a -10 graden dalen Het weer Drama in Den Helder Nieuwe toekomst op staatkundig terrein voor de Antillen Vlaggen en versierde straten Geen spreekbeurten meer van Henri de Greeve Zes maal per week naar Indonesië Amerikanen willen naar Indonesië HET HUISVESTINGS PROBLEEM Stengun lag naast chauffeur in auto Douane schoot raak DONDERDAG 19 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24670 DIEVEN ZAGEN EEN MILUOEN OVER HET HOOFD i Él Zyn lichtbaken blijft Groot vervoersaanbod in Westelijke richting Mr. Dr. A. VAN RHIJN WEER VOOR DE RADIO Ook een jongetje behoorde tot de vertegenwoordigers van het Prinses Margriet- fonds, die gisteren op Paleis Soestdijk een grote taart mei zeven kaarsjes voor de jarige Prinses kwamen aanbieden. Links H. M. Koningin Juliana i r T 6 Zal over bet vjaagstuk dienst treedt een loon van b(jVoor. a*" loongrens nog wel verder wor- beeld f 40{K) 1S Pniet verplicht-verzekerd Morphine in handen van jongetje Kantoortijd met een half uw per dag verlengd BUREAUX- SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 'Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphiusstr 45. tel. 3998 Voor klachten over de oezorgina na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: W Boerrlgter. Hoofdredacteur- Drs. H. W M van Rutti Wnd. hoofdredacteur: W. Severia NIEUVE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Inaezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooate. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Zeven gemaskerde bandieten hebben Dinsdag een brutale overval gepleegd bij een groot vrachtautobedrijf in de Amerikaanse havenstad Boston. De buit wordt op ruim een millioen dollar in contanten en een half- millioen in chèques geschat. De boeven drongen de garage van Brinks Incorporated binnen, waar iuist de ontvangen gelden werden gesorteerd om naar de bank te worden gebracht. Al het geld dat binnen hun bereik lag was „buit", maar door de grote haast, waarmede de heren te werk gingen, bleef ongeveer een millioen dol lar aan contanten onaangeroerd achter. De overval werd zo snel en vakkun dig uitgevoerd, dat een der politieauto riteiten opmerkte, dat hier ongetwijfeld de „elite van de onderwereld van Bos ton" aan het werk moet zijn geweest. Het aanwezige personeel werd geboeid en met doeken letterlijk de mond ge snoerd en ten overvloede nog met bren- guns in bedwang gehouden. Het gehele detectivecorps van de staat, dat reeds de handen vol heeft aan de overval op een groot hotel in Boston, die Maandag werd gepleegd, is gerequireerd om de daders van deze nieuwe „holdup" op het spoor te komen. dollar, bestaande uit 2, 5, 10 en 20 dollar- uit de kantoren ont- Een millioen voornamelijk 1 biljetten, werd vreemd. De bandieten gingen bijzonder snel er, vastberaden te werk. Zij gingen het gebouw binnen, snelden zonder te aar zelen de talrijke trappen op en gangen door van het kantoor en vulden in twin tig minuten tijds zeventien koffers met geld. Een millioen dollars, die in stevige dozen verpakt zaten, lieten zij staan en eveneens de munten tot een waarde van vijfigduizend dollar kon hen niet beko ren, waarschijnlijk wegens het gewicht. Gistel-avond werd door de politie in een kortcgolf-uitzending: medegedeeld, dat een zwarte Cadillac, die naar men aanneemt gebruikt werd door de die ven, was gesignaleerd in de voorstad Bronx. De politie deelde mede, dat de auto voorzien was van een nummerbord uit Massachusetts 156-533. „Weest op uw hoede" werd aan de poïitie-boodschap toegevoegd, „de man nen kunnen gewapend zijn." Direct sto ven de politicwagens ilit alle bureaux uit om de jacht op de zwarte Cadillac te beginnen. De auto werd tenslotte in de garage van een onbewoond huis gevonden in Newton. Terstond begaven detectives zich naar Newton om de Cadillac te onderzoeken op vingerafdrukken. De auto bleek gestolen te zijn en ook de nummerborden bleken van een andere wagen afkomstig te zijn. De auto hoort in Newton thuis en ook de nummerborden waren reeds enkele dagen geleden van een inwoonster van Newton, een voorstadje van Boston, ont vreemd. Nu de Cadillac gevonden is, blijken de bdrichten, dat de Cadillac gesigna leerd is te Bronx, foutief te zijn. De politie ontving een tip, dat de die ven in de buurt van Lawrence een schuilplaats hadden. Een winkeljuffrouw uit een zaak in feestartikelen vertelde aan de politie, dat een vrouw van middelbare leeftijd Zaterdag bij haar zeven rubber mas kers kocht, zoals door de dieven werden gebruikt. De firma Brinks heeft een beloning van honderdduizend dollar uit geloofd voor degene die de dieven dood of levend terugbrengt. De verzekering maatschappij deelde mee vijf procent van het geld. dat teruggevonden- wordt, te zullen uitbetalen aan de vinder. De vorst is ons land binnengevallen. Wanneer de bewolking afneemt is het niet onmogelijk, dat de eerstkomende dagen de temperatuur zelfs tot zeven a tien graden onder nul zal dalen. Dat zal dan vooral des nachts het geval zijn, al kan men ook overdag op lage temperaturen rekenen. Het staat ech. ter nog helemaal niet vast, of de vorst periode van lange duur zal zijn. De aanwezigheid van enkele actieve Oce aandepressies blijft een factor, waar mee men rekening moet houden. Breiden zij zich ook over ons land uit, dan wordt de koude lucht weer terug gedrongen. In de afgelopen dagen zijn vooral in Noord-Europa de barometers voortdu rend gestegen. Tenslotte ontstond bo ven Zuid-Zweden en de Baltische sta ten een gebied van hoge luchtdruk. Het vond zijn voortzetting in een rug van hoge luchtdruk, die zich tot over de Noordzee en Engeland uitstrekt. Oostelijke en Noord-Oostelijke winden voeren langs de Zuidflank van deze rug koude lucht, afkomstig uit Rus land en Siberië, naar ons land. Omdat er in de Middellandse Zee een vrijwel stationnaire depressie aanwezig is, wordt die aanvoer van koude lucht geen hinderpalen in de weg gelegd. Boven onze omgeving en West-Duits- land komen momenteel veel wolken velden voor. Vannacht is hier en daar reeds sneeuw gevallen. Neemt de be wolking af, dan zal de vorst toenemen. De kans hierop is vrij groot. Verwachting tot Vrijdagavond: Enkele opklaringen afgewisseld door overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw valt. Meest matige wind tussen Noord-Oost en Oost. Lichte tot ma tige vorst. Zon: 8.38—17.05. Maan: 10.08—19.37. m m„ Woensdagmiddag werd de politie te Den Helder gewaarschuwd, dat uit de woning van de familie J. L. in de Oli vier van Noortstraat 6, een sterke gas- lueht naar buiten stroomde. Toén men na langdurig bellen en kloppen geen ge hoor kreeg, heeft men zich door open breking toegang tot de woning verschaft, waar men in de kamer-keuken het stof felijk overschot aantrof van de 30-jarige bewoner, gehuld in een slaapzak. De gaskraan van het comfoor, waarvan de slang verwijderd was, stond open. Voorts vond men op bed in de slaapkamer op de eerste verdieping het stoffelijk over schot van de 28-.jarige echtgenote van L.; haar anderhalf-jarig dochtertje had zij in haar armen. Op het lijk van de vrouw en ook op het kindje werden sporen van 'geweld aangetroffen. De Officier van Justitie te Alkmaar, mr. J. Holsteyn. heeft zich inmiddels met het verdere onderzoek belast. De familie J. L„ waarvan de man ge durende de gehele oorlog In dienst van de Stoomvaart Maatschappij „Neder land" buitengaats was, is afkomstig uit Amsterdam en woonde sinds December 1949 in Oud-Den Helder. Naar men heeft kunnen reconstrueren (Van onze bijzondere verslaggever) Woensdagmorgen is het Nederlandse smaldeel versche nen voor de rede van Curasao. Het was de „Johan Mau- rits", die het eerst in de haven van Willemstad zijn an kers deed vallen. Aan boord bevond zich Z. K. H. Prins Bernhard. Saluutschoten hadden hem bij zijn aankomst begroet. Een en twintig scholen vuurde het Nederlandse eskader af bij het passeren van het gouvernementshuis. Met een en twintig schoten antwoordden de batterijen, die op het Waterfort waren opgesteld. Het was op dat ogen blik. dat Prins Bernhard de „Karei Doorman" verliet om zich in te schepen op de „Johan Maurits". De „Maurits" maakte zich los van het smaldeel. Nu klonken drie en dertig saluutschoten, afgevuurd door de „Karei Doorman" en de „Jacob van Heemskerck". Ook de batterijen op het fort vuurden een gelijk aantal schoten af. Vijftien Fi reflies stegen op en cirkelden boven het eiland. Lang zaam gleed de „Johan Maurits" de haveningang binnen. De samengestroomde menigte juichte en begroette Prins Bernhard met uitbundig enthousiasme. Overal zag men vlaggen. En boven dit alles een strak blauwe hemel en een brandende zon. Toen de „Johan Maurits" aan de kade gemeerd lag be gaf zich gouverneur ir. L. A. H. Peters aan boord om zijn opwachting bij de Prins te maken.Ongeveer een kwartier later verliet Prins Bernhard de „Johan Mau rits", inspecteerde de erewacht van de Koninklijke Ma rine, die zich op de kade had opgesteld, en begaf ziich onder luid gejuich van de bevolking te voet naar het Gouvernementsplein. Op het Fortplein werd hij begroet door de twee oudste inwoners van Curasao, beiden in 1853 geboren. De Prins inspecteerde vervolgens duizend pad vinders en weipen en de leden van het Rode Kruis, die op het Fortplein stonden aangetreden. In het Gouverne mentshuis gebruikte hij de lunch. Des middags maakte Prins Bernhard een autotocht door de versierde straten rond het Schottegat. Hij werd ver gezeld door gouverneur Peters. Overal langs de weg ston den de Curaeaoënaars en juichten hem toe. Des avonds ontving hij op het Gouvernementshuis de leden van de Staten van Curasao, de Cbmmissie van Algemeen Bestuur Jn de Raad van Advies. Bij deze gelegenheid sprak de Prins een rede uit, waarvan wij de belangrijkste passages citerten. Z. K. H. Prins Bernhard aan boord van de „Karei Door man" bij aankomst in de hoofdstad van Porto Rico. Naast de Prins Jhr. W. van Tets. De Prins zeide zich zeer te verheugen hi het weerzien van deze gebieden, die "ij tijdens de oorlog heeft Ieren ken- hen. „Ik weet mij," zo zeide hij, „bij oen volk, dat tot grote steun strekte van Koningin en regering gedurende he oorlogsjaren en dat zich zeer om het lot van Nederland heeft bekom merd, getuige de grote offervaardig heid betoond bij de wederopbouw van hfederland en de vele geschenken, goe deren en gelden, die het daartoe be schikbaar stelde. Daarvoor breng ik u hank. De Ned. regering pleegt thans met de regering en volksvertegenwoor- mging der Antillen overleg op welke manier zij het best in een blijvend aandenken de erkentelijkheid van het jfCherlandse volk tot uitdrukking kan rengen. Koningin Juliana zelve heeft de beste herinneringen aan haar verblijf op Curasao. Zij heeft mij dan Antillen vurig hoopt, 3at het tweede be- zoek van de Prins even aangename her inneringen zal achterlaten als het eerste. Ongewijzigd is hier gebleven de aan hankelijkheid aan het Huis van Oranje. Wij begrijpen aldus de heer Yrausquin dat de drukke en veelal drukkendestaatszorgen van H. Af. de Koningin niet mogelijk maken, Neder land voor langere tijd te verlaten, doch wij waarderen het hooglijk, dat het Haar heeft behaagd, Uwe Koninklijke Hoog heid als haar vertegenwoordiger naar deze gewesten af te vaardigen en wij grijpen deze gelegenheid met beide han den. aan om te getuigen van onze aan hankelijkheid aan H.M. de Koningin en Haar Huis. Vandaag, op de verjaardag van prin ses Margriet, zal de prins te harer ere een boom planten in Steenrijk, ee§. der ook verzocht van haar belangstelling te doen blijken. Nederland zal tonen, dat het de verbondenheid met de Rijksdelen diep beleeft. Op staatkundig terrein gaan de Antillen een nieuwe toe komst tegemoet. De innerlijke ge aardheid der volken van de Antil len en Nederland geeft kleur aan de onderlinge verhouding. Terwijl beide volken hun eigen karakter behouden gaan zij in vrijheid sa men en vormen een harmonische eenheid, die tot voorbeeld strekt van de gehele wereld." Tevoren had de voorzitter der Staten, de heer J. E. Yrausquin, een toespraak van harte welkom heette. De heer regering onlangs meer dan 1000 wonin- Yrausquin zei dat de bevolking van de gen heeft doen bouwen. aldus heeft de politie medegedeeld hebben zij nog samen het Oudejaar ge vierd. Uit de gevonden couranten en poststukken heeft men kunnen nagaan, dat dit drama zich op 1 of 2 Januari moet hebben afgespeeld. Buren hadden reeds eerder gaslucht waargenomen en de gasfabriek gewaarschuwd, die in de betreffende huizen niets heeft kunnen ontdekken. In perceel nr. 6 is geen con trole geweest, omdat men vermoedde, dat de familie op reis was. Omtrent de oorzaak van dit drama staat men voor een raadsel, omdat men uit verkregen inlichtingen heeft kunnen vaststellen, dat het gezin zeer gelukkig was. Dr. Hulst uit Leiden zal Vrijdag sectie verrichten. Naar wij vernemen, moet Henri de Greeve np doktersadvies zijn spreek beurten dit jaar annuleren. Dit geldt niet voor zün wekelijks Lichtbaken voor de K.R.O., welke rubriek normaal zal worden uitgezonden. (Eigen bericht) Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de K.L.M. uiterlijk 1 Maart a.s. de frequentie op de Indonesië-lijn van vijfmaal per week tot zesmaal te verhogen. De datum, dat men hiertoe over zal gaan, hoopt men zoveel moge lijk te vervroegen met het oog op het sterk verhoogde vervoersaanbod in Westelijke- richting. (Eigen bericht) Terwijl de Indonesische legatie in Amerika nog pas in oprichting is, zijn er, naar wij vernemen, reeds meer dan duizend aanvragen aan haar gericht van Amerikaanse staatsburgers met het ver zoek om een reis-, resp. vestigingsver gunning in de R.l.S. Mr. dr. A. A. van Rhijn, secretaris-ge neraal van het ministerie van Sociale Zaken en voorzitter van de Interdepar tementale lonen- en prijzencommissie, zal morgen, Vrijdagavond om kwart over zeven voor de zender Hilversum I (SOI m.J in de regeringsuitzending „Ver klaring en voorlichting" wederom ge stelde vragen beantwoorden inzake de. door de regering genomen maatregel tot 5 pCt. loonsverhoging. oals men weet, heeft het overleg, onder leiding van de Secretaris- Generaal van het Ministerie van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn. tussen de Interdepartementale Loon- en Prijscommissie en de Stichting van de Arbeid over de te volgen loonpolitiek gepleegd, geleid tot een resultaat, waar mede de Regering zich heeft verenigd. Als gevolg daarvan heeft de Regering ting van de totstandkoming dier wet, geen overgangsmaatregel genomen, dan zou het gevolg zijn. dat personen, die tot 1 Januari 195U een loon van tegen de f 3750 hadden en onder Ziekte wet en verplichte ziekenfondsverzeke ring vielen, als gevolg van de loonsver hoging met ingang van die datum er niet meer onder zouden vallen, totdat de wettelijke loongrensverhoging is in- invoering van een bepaalde loonsverhot Dit zou met alleen tot ging per bedrijfstak met ingang van warring maar ook tot sociaal-ongewens te gevolgen leiden. Daarom ligt het in 1 Januari 1950 krachtig aanbevolen en gevolgen iciucii. i.gi uil u het voornemen van de Minister van So voorts zekere toezeggingen met Detrek- king tot de sociale verzekering gedaan. Een van deze toezeggingen is. dat de Regering zo spoedig mogelijk bij de Sta- ten-Generaal een wetsontwerp aanhan gig zal maken tot verhoging van de loon grens voor de sociale verzekeringswetten tot f 4500. De loonsverhoging, welke mogelijk is gemaakt, gaat in het algemeen tot vijf ciale Zaken, te bevorderen, dat voor de arbeiders, die op 31 December 1949 krachtens de Ziektewet en de regeling der ver plichte ziekenfondsverze kering v e r p 1 i c h t - v e r z e k e r d waren, aan de verhoging van de loon grens tot f 4500 terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950 zal worden verleend. HU mUl ïn verband daarmede hebben de Fe- percent van. de in geld genoten lonen deratie van Bedrijfsverenigingen en de (met een minimum van f2 voor de man- Vereniging van Raden van Arbeid aan nelijke werknemers bij een volledige de uitvoeringsorganen van de Ziektewet werkweek). Maar de aangekondigde ver- het advies gegeven, de personen die op hoging van de loongrens voor de sociale -31 December 1949 krachtens beide 'nier- verzekeringswetten. welke op dit ogen- boven genoemde regelingen verplicht- blik op f3750 is gesteld, tot f4500 gaat verzekerd waren en wier overeengeko- belangrijk verder. Zou men de loongrens men vast loon in geld op of na 1 Ja- voor de sociale verzekeringswetten met nuari 1950 meer dan f 3750 doch niet vijf percent verhogen, dan zou men meer dan f 4500 per jaar bedraagt, in slechts tot f3937,50 komen. Dat de aan- afwachting van de aangekondigde Ziek- gekondigde loongrensverhoging zoveel te wets wijziging als verplicht-verzekerd verder gaat, is een gevolg van het reeds *e_k''iy,en beschouwen lang bestaande streven om de loongrens *->e Algemene Ziekenfondsen handelen voor de sociale verzekeringswetten aan- ten aanzien van de verplichte zieKcn- merkelijk te verhogen. Dit streven liet f°ndsv orzckenng op dienovcreenkom- zich reeds gelden lang vóór de devalua- sl,J=c w'jze. tie en de prijsstijging, welke daarvan het Omtrent een eventuele verhoging an gevolg is. Het komt voort uit de over- de weistandsgrens voor de vrijwillige weging, dat mensen met een gezin en ziekenfondsverzekering zal later een een loon van zeg: f6000 in zodanige eco- be*lult w°rden genomen Hierbij speelt nomische omstandigheden verkeren, dat °nder meer het vraagstuk van de fman- zij in de termen vallen voor de bescher- ciering van de vrijwillige verzekering biedt. Door een loongrensverhoging tot vestig er de aandacht °P- dft dc f 4500 als nn i* aanonfnnHiaH aan tbans genomen overgangsmaatregel de ming, welke de sociale verzekering f 4500, als nu is aangekondigd, wordt aan dit streven in zekere mate tegemoet ge komen. Bij de reorganisatie van de so- mensen betreft, die op 31 December 1949 verplicht-verzekerd waren. Wie dat toen niet was en daarna in loon- i i Udl lUfcfll Ilitft Wd5 tril Uddl lid 1JLI lUUL" den gesproken. Het duurt intussen nog een piepje, voordat de wet. welke de loongrensver zo lang de wet, waardoor de loongrens wordt verhoogd, niet is tot stand ge komen. Overigens zullen dergelijke ge- hoging tot f 4500 tot een feit maakt, vallen weinig voorkomen tot stand is gebracht. Werd, in afwach- A. J. LUIKINGA In de Woensdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad heen de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de volgende nieuwjaarsrede uit gesproken. Als ik bij de aanvang van deze eerste vergadering in 1950 een ogenblik uw aandacht vraag om met u in vogelvlucht het wel en wee van onze goede stad Haarlem gedurende het jaar 1949 te herdenken en, zeer globaal, uit te stippe len enige lijnen langs welke onze werkzaamheden in 1950 zich zullen moeten gaan bewegen, dan is dat, aldus de voorzitter, niet louter het volgen van een oude en goede traditie. Want wij voelen in deze bewogen na-oorlogse jaren, waarin alle illusies, die wij bq het gunstig einde van de oorlog hadden opge- bonwd de een na de ander zijn vervlogen, zoveel meer dan vroeger de behoefte cim ons te bezinnen en een terugblik te werpen op een periode, die voorbij is, om daaruit lering te trekken. af van de theorie, in eigen hand. Bij de huisvesting bij een woningnood, zo als deze zich thans voordoet, is het ge meentebestuur vrijwel machteloos en de hulp, die het kan bieden is slechts zeer beperkt. Dat ligt niet aan. het gemeente bestuur, dat ligt ook niet aan het huis vestingbureau, welke functionarissen, ik stel er prijs op dat hier te zeggen, met grote toewijding en gewetensvol hun werk doen. Belangrijk meer zou hier geholpen kunnen worden, indien de burgerij uit gemeenschapsgevoel, uit naastenliefde meer bereid was offers te brengen van minder comfort, van last en zich behel pen om anderen het leven enigszins dragelijk te maken. Niet sterk genoeg kan ik wijzen op de lichamelijke en geestelijke ellende, welke deze woning nood veroorzaakt, woningnood tenge volge van de oorlog, waarvan wij toch gezamenlijk de gevolgen behoren te dragen. Laten zij, die nog over enige extra-woonruimte beschikken, ook be denken, dat het verstandiger is vrijwillig een gezin op te nemen, dan het ingrijpen van het gemeentebestuur af te wachten. Uiterst moeilijk was het jaar dat voor bij ging. Als deel van de grote wereldge meenschap hebben ook wij geleefd onder de hevige internationale spanningen, die de ganse wereld gevangen houden in de ban van onzekerheid en grote be duchtheid voor de toekomst. Zwaar te dragen waren ook onze eigen moeilijk heden hier te lande en overzee. Met de illusie een „empire" te zijn, hebben wij het is de een gemakkelijker gevallen dan de ander voor goed "en volstrekt moeten afrekenen. Ook ten aanzien van de na-oorlogse opleving in het bedrijfsleven komen de kaarten geleidelijk op de tafel te liggen. De middenstand heeft bet moeilijk. Het aantal ingeschreven werklozen neemt tqe. Ook in economisch opzicht mogen Wij ons geen illusies maken: wij kunnen er'stellig in slagen het hoofd boven water te houden, maar wij zullen zowel individueel als corporatief sober moeten leven en hard werken. Zo zijn wij het jaar 1950 ingegaan met minder illusies. De winst is, dat de te volgen weg voor ons land duidelijker is afgetekend dan een jaar geleden. Ook voor de door de gemeente Haar lem te volgen gemeentepolitiek is een terugblik over 1949 en het bepalen van de plaats waar wij staan nuttig. Het probleem vafl de huisvesting is een nog grotere zorg voor het gemeente bestuur dan dat der financiën. De rege ling van de financiën heeft de overheid, al wijkt de practijk hierin nog al eens Toen Dinsdagavond omstreeks 8 uur twee ambtenaren van de invoerrechten en accijnzen op de Poppelsedijk te Lage Mierde in de grensstrook een auto zagen naderen stond het voor hen al wel vast, dat zij met een smokkelauto te doen hadden. Een der ambtenaren gaf de na derende auto het stopteken, maar in- plaats van te stoppen gaf de chauffeur vol gas en in snelle vaart passeerde de auto, welke een jeep bleek te zijn. On- middéllijk daarop wierp de tweede amb tenaar een puntige versperring over de weg. doch deze werd, zonder vaart te minderen, door de smokkelauto geno- mca. Laatstgenoemde ambtenaar loste hier op een schot, met het gevolg, dat dc wagen stopte. Het bleek dat een der twee inzittenden door het schot aan de hand gewond was. Een onderzoek wees nit, dat de jeep geladen was met veer tig tapijten, doch bovendien vonden de ambtenaren op de zitplaats tussen de bestuurder en de mede-inzittende een stengun, geladen met 21 patronen, zo dat het vermoeden voor de hand ligt, dat de smokkelaars het voornemen had den eventueel wapengeweld te gebrui ken. De beide mannen, afkomstig uit Oisterwijk, werden gearresteerd, terwijl jeep en inhoud in beslag werden geno men. De onlangs ontdekte handel in ver dovende middelen blijkt, voorzover deze op de grensstreek betrekking heeft, slechts van geringe omvang te zijn. In een hotel te Hengelo heeft een recher cheur een inwoner van Glanerbrug ge arresteerd, die voor alle zekerheid een zestigtal ampullen in handen had gege ven van zijn zoontje, dat voor net hotel stond te wachten. Op het ogenblik dat de morphine zou worden overhandigd greep de rechercheur in. Het bleek, dat de verkoper de verdovende middelen van een relatie uit Duitsland had ge kregen. De politie te Gronau, die inmid dels werd gewaarschuwd, stelde een on derzoek in en arresteerde daar drie per sonen, die in het bezit waren van ver dovende middelen of deze hadden ver handeld. De bevolking van Haarlem, die op 1 Januari 1950 161.980 zielen telde, is in 1949 met 1191 vermeerderd door een ge boorte-overschot van 1945 zielen en een vermindering door meer vertrek dan vestiging van 754 zielen. Maar in 1949 werden 1428 huwelijken voltrokken en nog 150 paren in ondertrouw hebben hun huwelijk uitgesteld wegens gebrek aan woonruimte. Als men deze cijfers beschouwt, 1191 zielen meer en 1428 hu welijken, wat betekent dan bij het grote tekort dat reeds bestond de uitbreiding van het aantal woningen met de 318, die in 1949 werden voltooid. In aanbouw waren op 1 Januari 1950 620 woningen, waarvan 104 duplex- woningen. Teleurstellend is daarom de tóewijzing van het bouvolume voor 1950, dat slechts voorziet in de bouw van 278 woningen, waarvan 200 montagewonin gen. Het is dan ook duidelijk, dat de cijfers van het huisvestingbureau een triest beeld geven van de toestand. Op 1 Januari 1949 waren aan dat bureau geregistreerd 84 z.g. onhoudbare geval len en 540 zeer urgente gevallen. In dat jaar werden 49 onhoudbare en 454 zeer urgente gevallen opgelost. Op 1 Januari 1950 waren geregistreerd 140 z.g. onhoud bare en 1372 zeer urgente gevallen. Ik noemde, zo ging de voorzitter voort reeds naast deze zorg voor de huisves ting de zorg voor de financiën en ik ben daar, in vergelijking met het woning vraagstuk, schijnbaar een weinig achte loos overheen gestapt. Die achteloosheid is inderdaad maar schijn, want meer dan ooit is de toestand van de gemeente- financiën zorgelijk. Gij weet dat reeds uit het schrijven van B. en W. ten ge leide van de onlangs aan u toegezonden Waarlijk groot is slechts hij, die een \^nog grotere naast zich kan dulden..J ontwerp-begroting 1950. In dat schrijven werd reeds vastgesteld, dat grote waak zaamheid bij het te voeren financieel beleid geboden is. Inmiddels zijn er en kele nieuwe belangrijke factoren be kend geworden, welke het streven naar een sober en voorzichtig beheer nog noodzakelijker maken. Moeilijk zal het zijn een oplossing te vinden voor de financiële gevolgen van het besluit van de Regering inzake het toestaan van een verhoging van de sala rissen en lonen met 5 pCt. Van zeer groot belang is het of de Regering de billijkheid zal inzien en dit in maat regelen tot uitdrukking brengen dat bij de bestaande financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten, de gemeen ten recht hebben op hulp bij de oplos sing van moeilijkheden, welke ontstaan door beslissingen niet door de gemeen ten zelf genomen. Het is te verwachten, dat deze 5 pCt. verhoging behalve op het door de gemeente uit te betalen be drag aan lonen en salarissen eveneens invloed zal uitoefenen op vele andere uitgaven van de gemeente. Zo hebben B. en W. bereids besloten tot verhoging van de steunnormen, welke verhoging, wegens de oorzaken, die tot de verho ging van lonen en salarissen hebben ge leid, noodzakelijk is. (Zie verder pagina 4) Ook de Jaarbeurs heeft stappen ge daan teneinde de lonen en salarissen van het personeel met 5 pet. te doen verhogen, fn overeenstemming met de oproep van de minister van Economi sche Zaken om indien tot loonsverho ging wordt overgegaan ook de arbeids prestaties te verhogen, is met ingang van 16 Januari de kantoortijd met een half uur per dag verlengd en gebracht op 42 uur per week. De voor het tech nisch personeel geldende arbeidstijd is eveneens met een half uur per dag ver lengd en op 48 uur per week gebracht. Advert entte ZEER OUDE GENEVER - ANNO 1690 WAT LEVERT LEVERT IS GOED' LEVERT CO - AMSTERDAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1