IJsselmeervissers aan Veluwerand willen rechtszekerheid EPIC DE noorman: w b ■I Alls ooebe zaken hebben week t irrivr Organisatie „Gedupeerden bij de droogmaking van de Zuiderzeeopgericht Internationale tarwe- moeilijkheden Morele en materiële steun aan Indonesië in Nederland op de eerste plaats Eerste Kamerleden niet optimistisch Buitenlandse interesse voor Fokker \\f Sluit de schilders op OP ZOEK NAAR BENZINEHOUDENDE OLIE Bouw electrisch koppelnet vordert gestaag Critiek op Haagse burge meesterbenoeming Henriëtte Roland Holst dankt PRIJS VAN ZUURKOOL VERHOOGD SCHEEPSBRAND TE ROTTERDAM LilJLl' I/Tl PRIJZEN VAN EIEREN WEER OMHOOG „Prof." Pootjes wil uit de cel Schoonheidsspecialist beboet DONDERDAG 19 JANUARI 1950 PAGINA 3 Minister Stikker tot de buitenlandse pers Over „Steun Wettig Gezag I Wi' w Boringen tot drie duizend meter in Overijsel MILITAIRE ACTIE OP SUMATRA Tegen communistische Politieke verhoudingen genegeerd Skelet gevonden in Tiel Internationale Bidweek benden Olietanks van Engels schip in brand Tegen Lunshof boete van f 300.geëist LAST IN A STEP-INS PANNES e: COPSEL ETS LET OP DIT MERK GEDWARSBOOMDE Vertaling JOHANNA PEEENBOOM (Wordt vervolgd) Engeland heeft interesse voor 400 millioen stuks Vijf maanden in voorarrest Injecties ter bevordering van haargroei toegediend (Van onze redacteur) Naar verluidt zal in de zomer van dit Jaar een begin gemaakt worden met de drooglegging van de Oosterpolder. Dit bericht heeft opnieuw enige deining doen ontstaan onder de IJsselmeervissers, die de Noord-Veluwerand bevolken. Onlangs hebben zy in Harderwijk een vergade ring gehouden, waarbij werd besloten een grote organisatie op'te richten van alle belanghebbende vissers en houders van nevenbedryven. Deze organisatie zal trachten onder de naam „Gedupeerden by de droogmaking van de Zuiderzee'' rechtszekerheid te verkrijgen, opdat de vissers niet van de armenzorg afhanke- lijk zullen worden wanneer de Ooster polder klaar is. Men ging hierbij van de redenering uit, dat, als de regering het verantwoord en noodzakelijk acht voor de droogma king van de Zuiderzee vele millioenen uit te geven, een bepaalde groep niet afgesloten mag worden van redelijke be staansmogelijkheden. Men vreest evenwel, dat de moeilijk heden, waarin vele vissers na het begin van de droogmaking in 1932 werden ge wikkeld, zich zullen herhalen. Er heeft zich sedertdien namelijk een nieuwe ge neratie van vissers aangediend, die door het Rijk niet meer als belanghebbenden wórden beschouwd in verband met de Zuiderzeesteunwet. Het Rijk heeft deze jongeren toenmaals afgeraden nog met net en botter de zee op te trekken. Deze jongeren kunnen, zo zeide het Rijk, be ter een vak leren, omdat maar heel en kelen na de droogmaking een redelijk bestaan op het IJsselmeer kunnen vin den. In die tijd wórd echter geen reke ning gehouden met de jongste we reldoorlog, tijdens welke de vis vangst haar geld dubbel en dwars op bracht en alle hens aan dek werden geroepen om te helpen de netten op te halen. Vele visserszoons gingen bij vader aan boord en verdienden daar een goede boterham en zelfs nog wel meer. Vandaar dat deze jongeren beweren, dat zij wel degelijk belanghebbend zijn geworden, omdat zij, door als knechten op de vissersboten te gaan werken, de IJsselmeervioot in stand hebben gehou den en op overtuigende wijze hebben be wezen, dat de visserij ook hun aangaat. Het is ook voor deze groep, dat de Bond „Gedupeerden bij de droogmaking van de Zuiderzee" wil opkomen. Werd deze bond j.l. Zaterdag in Har derwijk als plaatselijke organisatie op gericht, men hoopt spoedig tot samen werking met de vissers van Elburg, Spa kenburg en zelfs Volendam te komen. De vissers protesteren thans niet meer tegen de drooglegging van „hun" Zuider zee. Zij aanvaarden dit als een voldon gen feit, waarin zy geen verandering kunnen en velen thans zelfs niet meer willen aanbrengen, zy hebben vanaf hun schuiten de reusachtige werken gezien. Zij zien nieuwe dorpen verrijzen op wat eens zeebodem was en krygen waar dering voor dit grootse werk. „Negentig van de honderd vissers leggen zich er thans bg neer," zegt ons een visser, die een handel in netten en touw heeft op gezet na de drooglegging. Zij zyn reëler geworden. Daarbij blijven zg echter so ciale zekerheid eisen en zullen met alle kracht ijveren voor een garantie zij het in de vorm van steun of anderszins van hun bestaansmogelijkheden. Op vragen van een Tweede-Kamerlid betreffende de hogere aankoopprgs van buitenlandse tarwe in vergelgking met die van inlandse tarwe heeft de minister van Landbouw, Vissery en Voedselvoor ziening geantwoord, dat de aankoopprijs van buitenlandse tarwe thans inderdaad hoger ligt dan die, welke voor de bin nenlandse tarwe wordt betaald. Door de devaluatie zijn echter de tar- weprijzen, zoals overeengekomen in de internationale tarwe-overeenkomst en uitgedrukt in Nederlandse guldens, aan merkelijk gestegen, zodat de tarwe, aan gekocht op basis van de maximumprijs, thans belangrijk duurder is dan Neder landse tarwe, die tegen richtprijs wordt gekocht van verbouwers. Behalve de maximumprijzen zijn in de internationale tarwe-overeenkomsi ook opgenomen minimumprijzen, welke in de achtereenvolgende oogstjaren da len van 1.50 dir. tot 1.20 dollar per bushel. Over het toekomstige prijsvertoon valt niets met zekerheid te zeggen, doch er dient rekening mede tè worden gehou den, dat de maximumprijs in de volgende jaien onveranderd gehandhaafd blijft, terwijl de minimumprijzen dalen, zodat deze bij gelijkblijvende wisselkoersen in het laatste jaar van de overeenkomst ca", f 8.30 beneden de maximumprijs zyn ge legen. Op het diner, dat de Holland-Amerika- Lijn Woensdag aan de leden van de bui tenlandse persvereniging op het S.S. „Wes- terdam" aanbood, heeft minister Stikker in een toespraak een beeld gegeven van Nederland na de tweede wereldoorlog. Hij °- over de Indonesische kwestie: De stofwolken welke er om de Indonesi sche kwestie werden opgeworpen, zijn op getrokken, het gedruis rondom de Ronde- 1 afelconferentie is grotendeels verstomd en nu kan men zich rustig bezinnen over de waarde en het belang van een Unie, waar toe twee zo heterogene partners vrijwillig zijn toegetreden. De ontwikkelingen in de korte tijd na de souvereiniteitsoverdracht hebben mijn overtuiging bevestigd, dat de Unie niet slechts op papier werd geboren doch reeds bezig is vorm en gestalte te krijgen, zowel in Nederland als in de harten van de Indonesiërs. Er is een brug geslagen van Oost naar •West en als bruggehoofd in Europa neemt Nederland een speciale en waardevolle plaats in. Vormt in een ander land steun aan Indonesië, misschien een onderdeel van het vierde programmapunt, in Holland zal deze steun materieel en moreel steeds als nummer één op de lijst staan. Sprekend over de positie van Nederland in het wereldbestel, zei de minister Ver- Volgens: Er zijn nu bijna v&f jaar verlopen sinds het einde van de oorlog en in die periode heeft Nederland zijn nieuwe plaats in het wereldbestel weten te vinden en zelfbe wust ingenomen. Men heeft zich de lessen, van de voorheen gemaakte fouten ten nut te gemaakt en zich aan de veranderde omstandigheden aangepast. Hard werken is hierbij het parool. Uit Amerika werd de helpende hand ge reikt en dankbaar aangegrepen. De op bouw en vernieuwing welke met deze hulp zijn verricht en onvermoeibaar worden voortgezet, spreken van een verantwoor delijkheidsgevoel waarover u zich onge twijfeld zelf een oordeel heeft kunnen vor men. Zo gaat Nederland gestadig voort op de weg naar het herstel. Het métselt op deze wijze niet alleen aan het eigen huis, doch draagt tevens waardevolle bouwstenen aan voor de grondvesten van een hecht Euro pees bolwerk voor vrijheid en democratie en tegen onderdrukking en tyrannic. De heer At Pelt, Hoge Commissaris voor Lybië, arriveerde gistermiddag Uit Southampton op Schiphol voor een kort oponthoud. Hij zette daarna zijn reis voort rnet een K.L.M.-vliegtuig van de dienst op Zuid-Afrika, dat een speciale landing zal maken op het vliegveld Castel Benito te Tripolis, De heer A Pelt (links) in gesprek met dr. APies- man, president-directeur van de K.L.M. Verschillende Eerste Kamerleden kun nen, aldus wordt opgemerkt in het Voor lopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs over de begroting van Bin nenlandse Zaken, moeilijk 's ministers zonnige visie op de ontwikkeling van de met zoveel vastberadenheid van taal uit het niet geroepen instituten als Re- servepolitie, Nationale Reserve en „Steun Wettig Gezag" delen. De daarmede tot nu toe opgedane ervaring moge plaat selijk verschillend zijn. als geheel ge nomen heeft dit op zichzelf goede ini tiatief geenszins aan de verwachtingen beantwoord. Nu de regering daaren boven een drastische bezuiniging op het gehele beroepspolitieapparaat heeft ter hand genomen, behoeft men zich over de weerslag daarvan op de animo voor de reserve-instituten geen illusies te maken. Deze leden vragen zich met enige zorg af, met welke ook psy chologisch verantwoorde middelen de minister hier een nieuwe ontwikke ling denkt te bevorderen. De Kon. Nederl. Vliegtuigenfabriek Fokker deelt mede, dat „Van sommige südcn ten onrechte de veronderstelling wordt gewekt, als zou de Franse rege ring zo goed als zeker een order op le vering van een serie Fokker S 11 les- vliegtuigen hebben geplaatst. Welis waar bestaat er van Franse militaire zijde grote belangstelling voor dit type en werd op haar verzoek een S 11 voor beproeving te harer beschikking ge steld, doch dit wil nog geenszins zeg gen, dat men tot bestelling zal over gaan. Frankrijk beschikt n.l. over een grote eigen vliegtuigindustrie en heeft on langs twee soortgelijke lesvliegtuigen als de S 11 ontwikkeld, die thans hun proeven ondergaan. Ook van Nederlandse militaire en ci viele zijde worden belangrijke bestel lingen op dit type ingewacht, terwijl voorts onderhandelingen voor verdere leveringen en licentie-verkoop met bui tenlandse instanties gaande zijn". Sforn ovetGwa De kuntschilder Paul Citroen vertelde bij de opening van een tentoonstelling van zijn wrerkën in de kunsthandel ,,'t Geveltje" te Eindhoven zijn gehoor dit verhaal: Toen ik kort geleden aan een 17-jarige jongeman vroeg wat hij dacht te worden, vertelde zijn vader, die er bij was, vol trots: dichter! Waarop de zoon er direct aan toevoegde: ja, maar alleen als ik er geld mee verdien. Ik was eerst onthutst over deze verklaring, maar later vond ik het een heel gezond en recel standpunt. Als de schilders, zo ver volgde Paul Citroen, zich op hetzelfde stand punt stellen, Zouden op het ogenblik 90 pet. van hen eèn ander beroep moeten kiezen. Waarvan leven zij terwijl tegenwoordig nie mand iets koopt? Zij schilderen tegen de klippep. op, zij schijnen het niet te kunnen laten. Net als een geboren dief niet nalaten kan om te stelen, schilderen en tekenen zij maar door. Een dief sluit men op, als men hem te pakken kan krijgen, de schilders echter laat men vrij rondlopen. Als ik het publiek was, ik zou 90 pet. der schilders op sluiten en laten verhongeren. Het heeft ech ter de schijn, dat de schilders, één voor één, van mening zijn bij de resterende 10 pet. te behoren, aldus de heer Citroen, die daarmede het probleem ook wel niet opge lost zal achten. 64. Dreigend deed de Japanse commandant een stap naar voren, het document, waarmee de keizer zijn troonsafstand bevestigde, in de hand. „Teken dit papier!" siste hij„of ge zult het uur betreuren waarop ge zijt geboren, o Chinese hond! Het machtige Japan verdraagt geen tegenwerking!" Zonder een woord te zeggen schudde de keizer het hoofd. Zijn besluit stond on wrikbaar vast. Liever wilde hij sterven dan zijn troon uitleveren aan de doods vijanden van zijn rijk. Enige ogenblikken later had de Japanner zich reeds weer van zijn driftuitval her steld. Zijn stem had de oude, nasale toon, toen hij mompelde: „Hoe jammer dat het u aan de wijsheid ontbreekt om uw toestand op de juiste waarde te schatten. Weet, dat de geslbcul klaar staat om zich met u te onderhouden!" Hij ving de minachtende blik op welke de keizer hem. toezond. „Ge gelooft mij niet? Welnu, ik zal hem u tonen. Wellicht zal dan uw ehbetreurenswaardige hardnekkigheid plaats maken voor wijs inzicht." Zijn toon was hoffelijk, maar daaronder school een ijskoude wreedheid, welke zelfs Baldon een rilling door de leden voerde. Deze man stond voor niets wanneer het er op aan kwam zijn plannen door te zetten. Gespannen zag hij toe hoe de commandant driemaal in de handen klapte. Daarna richtten alle blikken zich op het gordijn, dat de deuropening overdekte; het gordijn dat de geselbeul moest doorlaten, klaar om het onmenselijke bevel -van de Japanner in daden om te zetten. Allen zagen zij het gordijn bewegen. Een dreigende gfimlach plooide zich om de lippen van de commandant. Om dan plotseling te verstarren in een angstige grijns toen de draperieën uit elkander schoven. Want in plaats van de geselbeul stond in de deuropening, als een dreigende Nemesis... Eric de Noorman! (Van onze correspondent) Over enkele weken, wanneer men met de boortoren bij Gramsbergen in de provincie Overijsel een diepte heeft bereikt van drie duizend meter, zal het mogelyk zijn vast te stellen of uit de olie, die men hier hoopt te win nen, benzine verkregen kan worden. Bg een proefboring in dit gebied onder Steenwyksmoer werd het vorig jaar gas aangeboord op een diepte van 3000 me ter. Onder een druk van 285 atmosfeer spoot dit gas omhoog. Op de laboratoria constateerde men, dat het benzinedamp bevatte. Thans heeft men de modernste Amerikaanse installatie in werking ge steld om uit te maken of eenzelfde si tuatie zich ook bg Gramsbergen voor doet. Twee Superior Dieselmotoren, ieder van 520 p.k., drijven het nieuwste Ame rikaanse boormateriaal de bodem in. Het boorgat van de installatie heeft een middellijn van ii'/, c.m. Het is het grootste dat men tot dusver in de Ne derlandse oliewigningsgebieden heeft gemaakt. De toren zelf is een en veer tig en een halve meter hoog en staat op een afstand van vier en een halve meter. Men heeft er een speciale beton nen fundering voor moeten aanbrengen. Deze kostbare installatie is thans ruim twee maanden in bedrijf. Een diepte van 2000 meter is al bereikt. Juist als te Steenwijksmoer hoopt men te stoten op een kalklaag, omdat de olie, die men uit deze laag wint, van een veel zuiverder gehalte is. Zou het gas ook hier onder een druk van 285 atmosfeer omhoog spuiten, dan krijgen wij daarmee onze eerste spuitende pro ductie. Intussen zijn voor de „normale olie winning" reeds 93.000 h.a. in Drente en Overijsel in gebruik. Thans telt men honderd producerende putten met een dagproductie van twee millioen liter. En voorlopig zal daaraan wel geen ein de komen, want de bronnen zijn nog lang niet opgedroogd. (Van onze Haagse redactie) Wanneer de lijnverbinding tussen de electrische koppelstations van Amster dam en Utrecht, die thans in aanbouw is, en de verbinding UtrechtNijmegen Blerick, die reeds getraceerd is, ge reed zijn, zal de 150 KV-lijn, die het Westelijk en Zuidelijk deel van ons land van electrische energie moét voorzien, gesloten zijn. De verbindingen tussen Blerick, Roermond, GeertrUidenberg, Dordrecht, Rotterdam, Delft, Leiden, Velsen en Amsterdam kwamen reeds eerder gereed. Tal van Eerste Kamerleden zijn van mening, dat sommige burgemeestersbe noemingen bezwaarlyk zijn te rijmen met de politieke verhoudingen in de gemeente. Aldus wordt opgemerkt in het Voorlopig Verslag van de Commis sie van Rapporteurs uit de Eerste Ka mer over de Begroting van Binnen landse Zaken. In het bijzonder hebben deze leden zich afgevraagd, waarom het noodzakelijk was, dat in de gemeente 's-Gravenhage werd benoemd een bur gemeester, die de Christelyk-Historische beginselen Is toegedaan, hoewel de frac tie van de Christelijk-Historische Unie, *elfg tezamen met die van de Antirevo- lutionnaire partij,, een minderheid vormt m de gemeenteraad, fieze leden ver dochten in de bestuurservaring en de 'ntecedenten van de benoemde magis traat geen verklaring te vinden voor deze beslissing, waarin de huidige po- "tieke verhoudingen in de genoemde grote gemeente wel zeer weinig weer spiegeling vinden. Op het terrein van de N.V. Konink lijke Metaalwarenfabriek Daalderop en Zonen te Tiel is bij graafwerken op een diepte van circa één meter het skelet Van een man gevonden. De politie heeft de Officier van Justitie te Arn hem van de vondst op de hoogte ge steld. Een officieel onderzoek wordt hans ingesteld, waaraan ook de poli tiedeskundige dr. Hulst uit Leiden deelneemt. Advertentie n Maag, die klaagt, vraagt niet. «aar met een maag die brandt, raakt ge »an kwaad tot erger. tlazuurbranden op Uw maag! J cs n' Rcnnie.... Van de ene minuut t»P de andere, prompt en zonder dat af pachten in onzekerheid, dat zo menigeen ®r lang van weerhoudt de proef met een licht'01!" te ncJnen Rennies geven ver- bran'"8 van d£ zwaarste aanvallen van orandend maagzuur binnen een of twee ?'"ut£n, En zo eenvoudig nm in te nemen e-en of twee tabletten laten smelten op de ong, zonder water of wat ook. U kunt pennies nemen zonder dat iemand het op- Steek een paar Rennles bij U ^geimatig - om altijd en overal op alles oorbereid te zijn Ze smaken nog lekker SroB^ ig b'i alle Apothekers en 'i .i"v' De 150 K.V.-lijn Geertruidenberg Roosendaal, die getraceerd is, zal - als 50 K.V.-lijn doorgetrokken worden naar Goes. Deze laatste lijn is in aanbouw en de eerste masten staan er reeds. Vanaf Goes komt een kabelverbinding met Vlissingen en Westdorpe. De 110 K.V.-ring in het Oosten van ons land nadert ook zijn voltooiing. Het gedeelte ZwolleHoogeveen kon in bedrijf genomen worden, terwijl de lijnverbinding LemmerVollenhQve getraceerd werd. De lijnverbinding LemmerLeeuwardenGroningen Stadskanaal bestond reeds. Verder kon de verbinding HengeloAlmelo in be drijf gesteld worden; ZwolleDeventer en DeventerHengelo bestonden reeds. Ook dit gedeelte van het electrisch kop- pelnet nadert dus zijn voltooiing. De verbinding tussen de Zuidelijke 150 K.V.-ring en de Oostelijke 110 K.V.- ring zal ook. weldra een feit zijn. De verbinding Nijmegen—Apeldoorn is reeds gereed. De lijn ApeldoornDe- venter is in aanbouw. Voorlopig zal deze verbinding een 50 K.V.-lijn zijn; het ligt echter in de bedoeling om er een 150 K.V.-lijn Van te maken. De verbindingen met het buitenland met Jupille (B.) en Brauweiler (D.) door middel van 220 K.V.-lijnen kwamen reeds eerder tot stand. Intentie voor 20 Januari: Mogen de Anqlikanen terugkeren tot de ene Moederkerk. Naar U. P. uit betrouwbare bron te Medan verneemt, is de T. N. I. een of fensief begonnen tegen ongeregelde communistisch georiënteerde benden, die onder leiding van de communistische agitator Jacob Siregar opereren in West en Centraal-Sumatra, 150 K.M. tien Zuid- Westen van Medan en 80 K.M. ten Zuid- Oosten van Sibolga. De strijd is sinds 7 Januari aan de gang en zou „aanzienlijk succes" hebben. De T. N. I. heeft een groot aantal ge vangenen gemaakt. Het verliescijfer is gering. De Indonesische zaakgelastigde te Lon den, Subandrio, heeft Woensdag op het fninisterie van Buitenlandse Zaken een onderhoud gehad met Hector MacNeil. die Bevin vervangt. Naar verwacht wordt, zal spoedig een ambassadeur van de V.S.I. te Londen worden benoemd. U. P. meldt voorts, dat de Indonesi sche pers voor het eerst gepleit heeft voor Indonesische deelneming aan on derhandelingen over een vredesverdrag met Japan. Daar voorts te Djakarta verluidt, zouden de V.S.I. bereid, zijn diplomatieke betrekkingen aan te kno pen met de Zuid-Koreaanse republiek. Henriëtte Roland HolstVan der Schalk dankt allen, die zij niet met een persoonlijk antwoord kan Dereiken, van harte voor de vele uitingen van vriendschap, op haar tachtigste verjaar dag ontvangen Zij doet zulks met het volgend gedichtje: Uw vriendschap en uw liefde zijn sinds lang De sterkste grond van mijn verblijden, En menge' ook in sombere tijden Een lieflijk vertroostenden zang. Henriëtte Roland Holst AMSTERDAM, 24 Dec. 1949. (Eigen bericht) Met ingang van 16 Januari is de prijs van zuurkool verhoogd tot 25 cent per pond. Zij bedroeg eerst 23 cent per pond. De reden van deze prijsverhoging is ge legen in de vergrote export en de enorme stijging der prijzen van witte kool. Vooral België en Frankrijk, die onze grootste afnemers zijn, zitten met een tekort. Voor binnenlands verbruik is nog voldoende aanwezig, al zal het vooral van de weersomstandigheden af hangen, of deze situatie blijft voortdu ren. De twaalf-jarige Jofientje Gerritsen uit Nijmegen heeft voor het kleuterdag verblijf „Maria Christina" een kopje geboetseerd van prinses Marijke. Hiervoor heeft Jofientje op paleis Soestdijk mogen werken, terwijl de kleine prinses Marijke poseerde op de schoot van haar moeder en de prinsesjes Beatrix en Irene, die zelf ook goed kunnen boetseren, vol belangstelling toekeken. Jofientje hoopt het beeldje voor de verjaardag van Marijke, op 18 Februari, gereed ie hebben. Woensdagavond, omstreeks half ze ven. -is brtind uitgebroken op het 7.592 brt. metende Engelse stoomschip „Chry santhemum", liggende bij de terreinen van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij te Rotterdam Door tot nu toe onbekende oorzaak was de bovenbouw van het schip in brand geraakt. De brandweer, die direct gewaarschuwd werd, heeft tezamen met de fabrieksbrandweer het vuur met 6ucces bestreden, zodat de opbouw var het schip, dat eigendom is van Lyras en Lemos Brothers te Londen, voor het grootste deel gered kon worden. Inmiddels was echter gebleken, dat ook in een der olietanks brand woedde, Grote rookmassa's stegen uit het bin nenste van het schip op en verhinderden de brandweer tot de vuurhaard door te dringen. Toch is deze er na twee uur met een zevental stralen in geslaagd het vuur meester te worden. De schade is nog niet te overzien. De „Chrysan themum" lag juist in de reparatie en' zal nu wel later afgeleverd kunnen worden dan aanvankelijk in de bedoeling lag. De procureur-generaal van het Am sterdamse Gerechtshof eiste vanmorgen tegen de journalist H. A. Lunshof een boete van f 300.of dertig dagen hech tenis. De Amsterdamse Rechtbank had Lunshof op 29 September 1949 veroor deeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en f 100.— boete of 10 dagen, omdat hij als getuige voor de Rechtbank geweigerd had inlichtingen te geven over de bronnen die hij had gebruikt voor zijn brochure „Dieven in de, nacht". Advertentie door PATRICK FURCEIX 28. Hier in de Bearna Baoghail, in de ga pende kloof van het gevaar, moest nu natuurlijk de met whiskey aangeblazen moed van mijn oom hem in de steek laten! Hij broddelde en hakkelde wat. Daarna schraapte hij zorgvuldig zijn keel schoon. Toen hij zich tot mij wendde, klonk er een panische angst in zijn stem. „Alle duivels, Joe, wat moeten we tegen die man gaan zeggen?" Maar mij ergerde de inmenging van Tommy McAuliffe nog en de moed van Jamesy Curran's voortreffelijke drank maakte mijn borst nog warm. „Je hebt me hier in gepraat, Malachy Corcoran", ^ei ik hardvochtig, „en nu iaat ik het aan jou over, mijnheer de koppelaar, om je er weer uit te praten." En ofschoon ik de consequenties maar zeer ten dele in mijn geest verwerkte, duwde ik mijn duim hard en hevig op de belknop. Ergens binnenshuis klonk de bel, lang en schril. Malachy zuchtte als een schichtig veulen. „Verdomme", begon hij, maar ik bracht hem met een vermanende stoot van mijn elleboog tot zwijgen: ik hoorde het geluid van vrouwenhakken, die de geplavuisde gang door kwamen. Lichte, levendige voetstappen waren het, zodat ik mezelf met hart en ziel weer terug- wenste in onze ruime auto en wou dat we daarmee de heuvel afschoten naar de dansvloer bij Fogarty. Maar zelfs ter wijl ik mijn ongeluk vervloekte, was ik toch nog slim genoeg om me weer vei lig achter mijn oom te plaatsen: dat ge broken riet moest de eerste stoot maar opvangen, die ons in deze openingsronde te wachten stond. Mijn vrees bleek ech ter niet gegrond. De vrouw, wier omtrekken thans ge tekend stonden in het getemperde licht dat «door de deuropening naar buiten viel, was zo naar schatting tussen de vijf en veertig en vijftig jaar. Zij tuurde haar bezoekers aan met al de achter docht die men op het land tegenover late gasten pleegt te tonen. „En?" vroeg zij aarzelend. „Wie heb ben we daar?" „Goedenavond. Madam", antwoordde Malachy, zo hoffelijk als een adellijke dame. „Goedenavond mijnheer", groette zij terug, nog altijd onzeker, terwijl haar ogen zich inspanden om door het halve donker heen te dringen. Toen, ineens, duwde ze de deur wijd open en stak een hand uit. „Ach. De grote God zij geprezen! 't Is Malachy Corcoran!" Har. Lelijk perste ze zijn hand, „Je bent wel kom, Malachy! Dat is al heel wat jaren geleden, dat we je gezien hebben! En wie heb je daar bij je?" „Kom binnen, Joe! Kom binnen, jon gen!" commandeerde Malachy, terwijl hij binnenstapte alsof hij en de zijnen al sinds onheuglijke tijden bij Hanrahan thuis waren geweest. Ik volgde, onzeker, terwijl de vrouw mij onderzoekend be zag. „Ah! nu geloof ik wel, dat ik u ken, al geloof ik niet, dat we elkaar ooit ontmoet hebben." Esther's moeder leek, toen zij zo oog in oog tegenover mij stond, ontstellend veel op haar dochter. „U bent de Jonge Doyle beneden van Carrigmichael U bent welkom, harte lijk welkom." Ik nam de hand die me werd toegestoken. „Zeg, Joe, schiet nu eens een beetje, op met binnenkomen. Laat die dingen van vroeger nu maar vergeven en ver- géten zijn!" Ik mompelde iets vaags. Met haar had mijn familie geen ruzie, maar ik moest toch oppassen om in de ene. of in de andere richting niet te veel te zeggen, en dat was niet gemakkelijk Als Tha- dy van zins was mij vrede vpor te stel len, was ik bereid die tè aenvaarden, maar zijn vrouw had met dé. zaak niets uit te staan: het kwade bloed was tus sen de Hanrahans en de Doyles. Op het kleine ingelegde tafeltje ach ter de de.ur brandde met lage vlam een olielamp. Zij nam die op en ging ons voor door een gang, waar onze ge spijkerde schoenen zwaar klonken op dé zwart-en-witte plavuizen. „Willen jullie je jassen uitdoen?" vroeg ze. „Neen! Neen!" zei Malachy gehaast. „We willen jullie niet tot last zijn, Ma dam. We blijven niet zo lang." Vreemd genoeg of rook ze mis schien de drank? drong zij niet bg ons aan, maar ging ons voor naar een kleine gezellige zitkamer, die de keu ken als huiskamer verving, tenminste wanneer er gasten te ontvangen waren. Toen draaide ze de lamp op, nadat ze die op een met spiegels versierd buf fet had gezet. „Ziezo, heren, ga zitten. Ik vrees dat het vuur niet best meer is; ik heb er na de thee niet meer naar omgekeken." Ik plantte, mijzelf ongemakkelijk neer op de harde, glimmende zitting van een stoel met een rechte rugleuning. Ma lachy zakte met een zucht van verlich ting weg in de weelde van een brede fauteuil. Voorovergebukt pookte, me vrouw Hanrahan in de smeulende hout blokken. totdat ze weer opgloeiden en de smalle haard in gloed zetten Onder het werk door praatte zij. „God, Malachy, wat is dat al een schep jaren geleden, dat ik je gezien heb! En je wandelt nog altijd even kras rond?" Malachy zuchtte ontkennend. „Nou, Madarp, ik word wel een dagje ouder, hoor! Een beetje aftands! Ik kom er niet zoveel mêer uit als ik vroeger deed." Zg keerde zich naar hem om. - „Man, schei uit met die onzin! Je bent nog een jonge kerel, echt! Nog in de kleur van je leven, kan ik wel zeggen. Je zult eens Zien: hij begraaft de mees ten van ons nog. Denkt u ook niet, myn heer Doyle?" „Nou, hij is nog wel goed voor een jaar of twintig," zei ik. ,,'t Is bar, maar wa zullen hem tenslotte dood moeten schieten." Ik keek mijn oom met een woeste blik aan. Als ik op dat ogenblik mijn gang had kunnen gaan, had ik hem zelfs nog twintig seconden in dit tranendal bitter misgund. „Twintig jaar! Twintig jaar, ja, en misschien nog wel twintig er by! Het zou me helemaal niet verwonderen als hij dezer dagen nog eens naar een andere vrouw gaatuitzien, wanneer hjj het eindelijk klaar speelt om Matilda in haar graf te praten, God spare de arme vrouw nog vele jaren." Zij lachte en trok daarbij een afge dwaalde haarlok van haar voorhoofd weg. Ik wist nu, waar de magische mu ziek vandaan kwam, die in Esther's lachen trilde. Naar zijn glimlach te oordelen vond Malachy het aartsgenoeglijk, maar hij ging terstond tot het defensief over. Het was helemaal niet gewenst, dat de con versatie al zo spoedig op het thema hu welijk kwam en hij veranderde dus haastig van onderwerp. (Van onze verslaggever) Naar wij vernemen is het zeer waar- schynlijk, dat de prys van de eieren, die gedurende de laatste week aan- zienlyk was gedaald, binnenkort ver hoogd zal worden. Dit weekend n.l. is de export van eieren behalve die naar Engeland vrijgegeven en dit zal uiteraard een verminderde aanvoer op de binnenlandse markt ten gevolge heb ben. Prijsstijging zal daarvan het ge volg zijn. Het zachte weer schijnt de leg bij de kippen krachtig gestimuleerd te hebben. Volgens officiële gegevens bedraagt het aantal kippen in ons land elf millioen. Er zijn echter heel wat hoenderhouders, die hun oude kippen in het hok heb ben gelaten, toen zij in de herfst voor de eieren zulke goede prijzen konden maken. Er lopen dan ook zeker wel veertien millioen kippen fond. Men taxeert de leg per kip in de week op drie eieren. Wekelijks worden er dus ongeveer 42 millioen eieren verhan deld. De export onttrekt daarvan heel veel aan de binnenlandse consumptie. Wanneer de onderhandelingen slagen, dan sluit men nog dezer dagen een con tract af met Engeland, datons ver plicht nog dit jaar 400 millioen stuks te leveren. Reeds deze maand zou men met de levering beginnen. Op korte termijn is dan ook de prijsstijging te verwachten. In de eierhandel heeft men intussen al de afspraak gemaakt ,dat de handelaren niet minder zullen ontvan gen dan ongeveer tien gulden per hon derd stuks per maand. In overleg met de 58-jarige „professor" J. W. Pootjes uit Hilversum, heeft diens raadsman, mr. Benno Stokvis, ingevolge art. 80 van het Wetboek van Strafvorde ring, bij de rechtbank te Amsterdam een verzoek ingediend, de „professor", die zich nu ruim vijf maanden in voorarrest be vindt, uit zijn voorlopige hechtenis te ont slaan. De rechtbank, die dit verzoek in raadkamer heeft behandeld, heeft nog geen besluit bekend gemaakt. Mr. Stokvis heeft voorts medegedeeld, dat hij het college heeft voorgesteld „professor" Pootjes, tegen wie eeri proces gaande is wegens aansporing tot desertie, een borg som op te leggen van f 10.000.met de voorwaarde, dat hij zich van publicaties zal onthouden tot het vonnis in kracht van gewijsde is gegaan. 16 Februari zal verdachte opnieuw te recht staan voor de rechtbank, die ge ruime tijd geledert de behancteling van zijn zaak aanhield voor het inwinnen van een psychiatrisch rapport. Dat is intussen uit gebracht door de directeur van de Valerius- kliniek te Amsterdam, dr. S. P. Tamme- noms Bakker. Volgens mr. Stokvis wordt daarin de professor toerekeningsvatbaar verklaard. Vandaag is nog een tweede dag vaarding tegen hem uitgebracht, waarin hij van Majesteitsschennis wordt beschuldigd. De kantonrechter te Sneek heeft schriftelyk vonnis gewezen in de zaak tegen L. C. A. van U., schoonheidsspe cialist aldaar. U zei de haargroei te kun nen bevorderen door hormonen-injec ties, die door een gediplomeerd ver pleegster werden toegediend. Tegen U. was twee maal f 200 of twee maal een maand hechtenis geëi^. Hij werd ver oordeeld tot een boete van twee maal f 300 of tweemaal een maand hechtenis. De schoonheidsspecialist ft direct in ho ger beroep gegaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3