„ONGEGRONDE VREES VOOR DUITSE CONCURRENTIE" T DOM DIR VROUW WINTER CHRISTELIJKE levens verso bering DE BOTERHAMMEN rode reuzen in sterrenland „IN PEKING SLECHTS MILITAIRE GEBOUWEN GECONFISKEERD" .V" Behoefte aan goederen niet te bevredigen i Engeland B te sterk voor Zwitserland r Wij luisteren naar Myron Taylor afgetreden Het sterrenbeeld Voerman A Volgens dr. Blücher zal Duitse Warenhanger nog vele jaren duren Commentaar in radio-uitzending van Rood China BELGISCHE TERDOOD- VEROORDEELDEN Houdt de die mee naar school gaan V. DONDERDAG 19 JANUARI 1950. PAGINA 5 Commissie beveelt gratie verlening aan David Lilienthal naar Moskou? Voor besprekingen over controle atoomenergie Jeruzalem Israels hoofdstad? „Gezellig Samenzijn" wijst Weesp terug ons voor de gek? HHYC VERSTEVIGT ZIJN POSITIE Als Truman's vertegen woordiger bij Z. H. de Paus Slachtoffer van contra-spionnage <X Cope/Ia IJshockeyteam van displaced persons naar Nederland? VAN DE POL'S RECORD NIET VERBETERD Rudenko wereldkampioene schaken te Moskou Drie wedstrijden voor Ned. schaaktiental jf (Van onze correspondent in Duitsland) Het was voor velen een verrassing dat Adenauer in het eerste kabinet van de nieuwe Westduitse bondsrepubliek de liberalen opnam. Want gedurende de Westduitse constituante te Bonn hebben de liberalen regelmatig samen met de sociaaldemocraten de eisen der christen-democraten op cultureel gebied bestre den. Maar Adenauer liet zich daardoor niet van de wijs bréngen van de anti-dirigistische wijs en koos de liberalen als partyier voor een politiek die een zo vrij mogelijke economie beoogde. Daarom verscheen de jeugdige, slanke en actieve Dr. Blücher in het kabinet, en werd dus zelfs Vice-Kanselier. duren. Duitsland moet b.v. in de vol gende 10 jaren 5 millioen woningen bouwen, met meubels en de gehele in boedel daarbij, want er is zo veel ver nietigd in Duitsland. Het gehele volk moet hard werken om dit mogelijk te maken. Als men de overige schade in Duitsland nog meetelt, dan zal men moeten toegeven, dat de Duitse econo mie voor een zeer lange tijd hoofdzake lijk op de binnenlandse markt gericht moet blijven. Het gevaar ligt niet hier in, dat de Duitse export te groot wordt, maar dat de Duitse behoefte aan goe deren niet bevredigd kan worden. In het Marshall-plan ziet Dr. Blücher de mogelijkheid van een grootscheepse organi satie van de Europese economie. Het Malshall-plan, juist opgevat en ten uitvoer gelegd, zou de Europese volkeren tot een rationele verdeling van arbeid en produc tie kunnen dwingen. Het is absoluut nood zakelijk dat in een door oorlog en nood geteisterd Europa op een rationele wijze geproduceerd wordt; ieder artikel moet, op de juiste wijze gemaakt en verdeeld wor den, daardoor zou men in Europa veel ar beid en geld besparen, de goederen goed koper kunnen vervaardigen, de arbeid wordt in één woord rendabel, j Öp een desbetreffende vraag uit zich dr. Blücher vooral vol hoop ten opzichte van een Duits-Franse samenwerking op het continent. Het nazi-sprookje van een rot en corrupt Frankrijk deelt hij geenszins. Frankrijk gaat volgens hem goed vooruit en de beide landen zouden elkaar goed kunnen aanvullen. In welk opzicht? Men denke alleen aan de verschillende economi sche structuur van de beide landen: Duits land is zijn agrarische reservoirs in het Oos ten praktisch kwijt en lijdt daarom onder de opeenhoping van industrie in het Wes ten. Frankrijk is aan de andere kant nog altijd een groot agrarisch gebied. Duitsland zou de machines kunnen leveren en Frankrijk zou met landbouwproducten kun nen betalen. Dit klinkt alles zeer aanne melijk, maar wat wordt er met de industrie in Noord-Frankrijk gedaan? Blücher gaat Het is een uitermate geanimeerd en beweeglijk gesprek, dat wij met dr. Blücher in een hoek van de ruime cou loirs, in brede fauteuils gezeten, in het bondsgebouw te Bonn hebben. Hij voert het gesprek met een zeker genoegen, want sinds hij te Parijs, als eerste ge lijkgerechtigde Duitse deelnemer aan een internationale conferentie na 1945, aan de ERP-onderhandelingen had deel genomen en dit eerste optreden blijk baar goed geslaagd is, interesseert hij zich steeds meer voor de internationale positie van Duitsland. Hij is nu niet al leen minister voor de Marshall-hulp, maar zijn naam werd ook genoemd als candidaat voor het staatssecretariaat van buitenlandse zaken, een delicaat be drijf, dat nu al maanden lang tever geefs op een stuurman wacht. De be langstelling der partijen, ook van de SPD, is te groot, zodat men 't niet eens kan worden. Nu dr. Blücher ook nog in de Roer-commissie zitting neemt zal hij Wel niet meer in aanmerking komen voor het bovengenoemde staatssecreta riaat. Hoe de positie van West-Duitsland in het kader van een georganiseerd en verenigd West-Europa er uitziet? Of er spanningen tussen de nationale econo mieën zouden kunnen ontstaan, inzonder heid tussen Duitsland en het Westen? Dr. Blücher blijft optimist: het Westen behoeft' niet bang te zijn voor de econo mische vooruitgang in Duitsland, de stijging van de productie, de verhoogde export. Want Duitsland heeft nog altijd een grote „Warenhunger", die jaren zal In een uit Peking ontvangen radio-uitzending werd gisteren gezegd, dat tegen de consulaten van de Verenigde Staten, Frankrijk en Nederland was opgetreden, omdat op die consulaire terreinen militaire inrichtingen in bedrijf waren. „Zekere landen houden in Peking land vast op basis van ongelijkheid en bou wen leger-onderkomens. Onze regering zal daarom leger-kazernes en andere gebouwen op dit land confiskeren. De confiscatie gaat in zeven dagen na het afkondigen van deze order", zo werd gezegd. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de Amerikaanse regering de regering in Peking niet kon erkennen, zolang de Amerikaanse consulaire ver tegenwoordigers in China slecht werden behandeld. Het gedrag van de regering te Peking, zoals bijvoorbeeld het in be slag nemen van het consulaire bezit, deed het er naar schijnen, dat de rege ring niet de wens koestert spoedig door de regering der V.S. erkend te worden Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Woensdag be kend gemaakt, dat aan de Amerikaanse consuls in het Verre Oosten opdracht is gegeven, stappen te doen, ten einde te verhinderen, dat 42 vrachtschepen, die in 1947 en 1948 aan de Chinese nationalist tische regering werden verkocht en tyaarop nog hypotheek rust, uitvaren. »an ambtelijke zijde verklaarde men,- dat de maatregel ten doel heeft te voor- bomen, dat de schepen in handen van de Chinese communisten vailen. Het Franse ministerie van Buitenland- Een Belgische parlementaire commis- heeft kort geleden aanbevolen, de vonnissen van tal van Belgen, die we gens hulpverlening aan de Duitsers ter (dcod zjjn veroordeeld, in levenslange ge vangenisstraf te veranderen. Verscheidene van die doodvonnissen *ijn reeds in 1945 uitgesproken, maar biet uitgevoerd, omdat in België zelden biisdadigers uitsluitend wegens politieke htisdrijven worden terechtgesteld. De New York World Telegram and meldt, dat David Lilienthal, de af- fedende voorzitter van de Amerikaanse £°mmissie voor atoomenergie, zou heb- !'en aangeboden te Moskou met Stalin .besprekingen te voeren om de verschil- ,n van mening tussen Rusland en Ame lia over controle op de atoomenergie 6 zegelen. Intussen heeft de Amerikaanse minis- er van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- s°n. gisteren uiteengezet, dat zelfs wan- tteer Amerika een zwaarwaterbom "•aakt het toch zal voortgaan met zijn Politiek voor strenge internationale atoomcontróle. Generaal Omar Bradley zou waar- chijnlijk vandaag te Washington voor be gecombineerde commissie voor de toornenergie zijn standpunt inzake de aierstofatoombom uiteen zetten. Het Israëlische kabinet heeft, aldus verneemt Reuter uit Tel Aviv, een ontwerpbesluit over de Status van Je- uzalem goedgekeurd, dat, naar men anneemt, tendeert naar een regelrechte Proclamatie van Jeruzalem tot hoofd- ad van de staat Israël. Officieel is edegedeeld. dat het ontwerp-besluit aan de grondwetscommissie van het Parlement zal worden voorgelegd. r;£e. Bond Y,an Hardrijders en Hard- ,Jasters, welke zich heeft afgescheiden verband met de toetreding van de h"bse Bond van IJsclubs tot de KNSB, en? een verzoek tot de Friese Bond 'i de Noorder Ijsbond gericht om nog drie uVeek een bespreking tussen de le besturen te houden. IW?Londense ijshockeyploeg Harringsy Tsin K-won gisteravond met 3—2 van de vi., 'schc nationale ploeg, welk land ^eMkampiocn is. se Zaken heeft medegedeeld, dat Frank rijk een krachtig protest heeft ingediend tegen het in beslag nemen door de Chi nese communisten van Frans eigendom in Peking. Dr. Blücher, vice-kanselier van West- Duitsland. nogal vlot.over dit punt heen en onze twij- fels worden cFaardoor niet weggenomen. Maar misschien moet men een zeker sim plistisch optimisme hebben om uit de ver warring en de gecompliceerdheid van de Europese economie te komen. Blücher ge looft in zijn conceptie en ziet in deze elkaar aanvullende functies van Frankrijk en Duitsland een echte garantie van de Euro pese vrede, de beste politiek van de vei ligheid die men zich maar wensen kan. En Engeland? Dok Engeland zal ermee gebaat zijn want het verbruik op het con tinent zal stijgen. Daarvoor is echter no dig en nu komt zijn liberale economie uit de mouw d'at de douane-grenzen ge leidelijk verdwijnen, er moet een vrije han del in Europa mogelijk worden; dit is een opvatting die de collega van Blücher, de bonósminister van Landbouw, Dr. Niklas, zorgen baart. Want kojrt na ons onderhoud met Blücher verklaarde Niklas dat men met een al te vrije handel cïe Duitse boer niet in gevaar mocht brengen. Maar Blücher en de minister voor Economie, prof. Er- hard, zullen de een keer uitgestippelde lijn niet verlaten en het dirigisme in de econo mie zoveel mogelijk beperken. Dit brengt ons op de verhoudingen tussen Nederland en Duitsland. Hier wordt Dr. Blücher wel wat nadenkend. Men verwijt ons vanuit Nederland dis criminerende maatregelen tegen Neder land, maar daartoe is geen aanleiding. „Integendeel, Blücher acht het nadelig dat liet gesprek tussen Nederland en Duitsland nog niet op gang is kunnen komen, waardoor de economische samen werking sterk belemmerd wordt. Men zou „politieke storingen", doelde hij op de grenscorrecties? Zonder twijfel liever moeten weglaten en met een nuch ter realisme aan het herstel van Euro pa gaan werken. Men moet afstand doen van emoties en politieke doctrines en nuchter aan het werk gaan Dit alles werd in vlot tempo en luchtig, bijna joyeus verteld zodat wij het gevoel overhielden dat Blücher de zaak te gemak kelijk opvat. Dit scheen ook in zijn ge makkelijke manier te liggen waarmee hij over de geestelijke achtergrond van de coalitie sprak: het christendom en het hu manisme van Humboldt, 1848 etc. hebben veel gemeen in hun zedelijke principes etc. Maar desondanks -werden wij ervan over tuigd, dat de energie, waarmede mensen als Blücher hun taak aanpakken, de onbelas te werkijver, het naïeve, op merkwaardige wijze onverbruikte optimisme hen tot aller lei belangrijke dingen in staat stelt. Na zulk een gesprek is het 'ons niet meer onver klaarbaar dat in het Duitsland van 1950 in een tempo en met een taaiheid gewerkt wordt alsof het land de kans van zijn .le ven had. Zullen de Duitsers deze kans goed gebruiken? Mensen als Blücher zouden zon der aarzelen zeggen van wel. De kwestie zal alleen zijn wie achter hen staat. Het clublokaal van de ontvangende vereniging „Jozeph Blankenaar" was waarlijk te klein toen daar de beslis singsmatch om het clubkampioenschap dammen werd gespeeld, tussen de ge- lij kaankomenden „Gezellig Samenzijn" en Weesp. En ditmaal lieten de Amster dammers zich geen tweede maal ver schalken. Met de regelmaat van een klok wonnen zij, en de partijen waren stuk voor stuk van zeer goed gehalte. De einduitslag werd terfelotte: Gezellig SamenzijnWeesp R. C. KellerJ. Beeke 11 W. RustenburgW. Beeke 11 J. H. VosH. Ravensteijn 11 H de JonghJ Dolman 20 I. J. de Jongh—S.- J. Meijer 11 P HovinghA de Jong 11 J. H. AnsemsG. J. de Bruijn 20 J. SteenhuisJ. Proostdij 20 P. G. van HoutC. A. Öffreins 2 J J. BedollaC. Th. Dorland 11 Totaal 146 Het was Herman de Jongh, die de score opende met een resolute zege, waarna zowel Van Hout met een fraaie doorbraak, als Steenhuis met zijn be kende strakke spel, feitelijk de zege al veilig stelden. Maar de Weespenaren lieten niet af en vooral de beide Beekes lieten goed spel zien. Toen echter de „import"-G.S.-er Ansems, na gedurfd spel, zijn partner had gekraakt, was de aardigheid er af. Het mocht wel eens even vastgelegd worden, dat „Gezellig Samenzijn" ditmaal voor het eerst in de competitie volledig Was opgekomen, waarmede wel duidelijk het.gewicht' van deze ontmoeting werd geïllustreerd. Behalve „Gezellig Samenzijn" komt ook het jubilerende „Constant" uit Rotter- dat, dat juist dit jaar zijn 50-jarig jubileum als oudste damclub van Neder land viert, in de landelijke eindstrijd uit. Het Engelse B-elftal heeft gisteren te Sheffield een 5zege behaald op de Bondsvoetbalploeg van Zwitserland. In het begin van de wedstrijd waren de gasten in de meerderheid en bouw den ze talrijke offensieven op, zonder dat zij hun overwicht in doelpunten kon den uitdrukken. In deze periode lieten de Engelsen niet veel fraais zien. In het laatste kwartier van de eerste helft kwarp de ploeg echter op toeren en ging steeds beter spelen, terwijl het peil aan de Zwitserse kant sterk daalde. Vooral het combineren van de Engelsen was uitste. kend, met name in de voorhoede die een hard werkende en trapvaste verdediging achter zich had. Twee doelpunten gaven een duidelijk beeld van de Engelse su perioriteit in dit tijdvak. Na de rust had de wedstrijd hetzelfde karakter: goed en vooral snel voetbal van een sluitende Engelse ploeg, en ietwat krampachtig verdedigen van de Zwitsers die het tempo niet konden vol houden, een zeer veftnoeide indruk maakten toen de tweede helft pas twin tig minuten oud was en geïntimideerd schenen door het gemak waarmede d.e Engelsen nu speelden. Voor Engeland B scoorde alle vocr- waartsen: Gray en Baily voor 4e rust, en Rickett, Briggs en Froggatt daarna. De winter steekt een beetje de draak met ons. Hij doet soms net of het voorjaar is en laat ons af en toe bijna voor gek lo pen met een dikke winter jas. Als dat zo doorgaat en geen enkele weerpro- feet kan ons daaromtrent enige zekerheid geven voor het verre verschiet zullen we de winterjas al gauw aan de kapstok hangen. In ieder geval zal de tussenjas, de overgangsmantel of hoe we de. „demi saison" ook noe men, spoedig de taak van de wintermantel overnemen. Voor het komend voor jaar zal de Nederlandse con fectie de ulster lanceren, een rechte, makkelijke jas, met lange revers en. split je, wat mannelijk van allure, zo mei} er niet vrouwe'ijke attribu ten als een shawl, aardige handschoenen en een leuk sportief hoedje bij draagt. En natuurlijk blijft het korte jasje favoriet. De fingertip heeft zich nu eenmaal een vaste plaats veroverd. Op dit plaatje ziet men een aardig kort model met wijde mouw, waarbij de rugwijdte ten- volle tot haar recht komt door de nauwe donkere rok. Let u eens op, hoe goed de mouw van dit jasje valt. Nu de mouwen de tendenz heb ben om wijd te zijn, is het heel lelijk als ze te lang zijn. Men ziet zo dikwijls vrouwen in een confectiejas lopen, waarvan de mouwen te ver over de hand vallen. He* bederft het effect totaal. Het swaggertje van de mannequin, die. gracieus op de grond zit, is een makkelijk zomerjasje, eenvoudig, met grote zak en de derde jas is eeji echte „wind en weer' jas,. die tegen een stootje en tegen een bui kan. Zo'n jwi is niet aan mode onderhevig en als men er eenmaal in de zes jaar een door een kleer maker laat maken, heeft men er zeker alle zes jaar plezier van. Mits men een goede stof neemt. Gabardine zal dit voorjaar voor mantelpak jes populair worden. Ovpri- gens wordt de keuze aan stoffen steeds ruimer. Maar een en ander wordt dan ook wel duurder. Wat tot gevolg heeft, daj; de vrouw nóg lan ger wikt' en weegt tot ze een nieuw stuk aanschaft. ASTRID De vorige keer schreven wij reeds, dat de bro chure „Christelijke levensversobering" van pater ir. M. Kok O.P en uitge geven door Sobriëtas ons beter bevalt dan „Het' gevaar van roken en drinken door vrouwen en meisjes", waar wij toen uitvoerig over uit- Moeders die hun kinde ren iedere dag maar weer een trommeltje mee moeten geven, zijn er soms op uitgekeken. Waar zullen we het brood nu weer eens mee beleggen, piekeren ze, alles is zo schrikbarend duur en dadelijk op. En toch moeten de kinderen in hun groei goed gevoed, want ze bouwen hun lichaam als het ware op met het voedsel dat ze tot zich krijgen. Het moet niet alleen vullen, maar ook werkelijk voeden. Eieren zijn uitstekend maar vrij duur. Men kan echter ook eendeneieren ne men mits men die tien mi nuten kookt. Men maakt de eieren fijn. om ze te ver meerderen kan men er een gekookte aardappel, wat bo ter of margarine, peper en zout door wrijven, waardoor een smeuïg smeersel ont staat. Als men een ei los klopt en het vermengt met twee lepels water of melk, kan men daar een zoete of zoute omelette van bakken. waarmee men zeker twee boterhammen belegt. Vis kan men geven in de vorm van gerookte of ge kookte vis, gestoomde bok king, makreel, ansjovispasft. Van ontgrate vis die over is kan men met wat boter of margarine een smeersel ma ken. Hetzelfde kan men doen met een rest bonen of erw ten. Tenslotte is er het gist- smeersel, reformite of mar- mite of hallite. En wat de kaas betreft, men neme niet altijd de volvette als die te prijzig is voor de huishoud beurs, veertig plus en kruid- kaas zijn ook voedzaam. In de zomer is er dan de komkommer, die, aan plak jes gesneden, het brood te vens lekker fris houdt, ge raspte wortel, tomaat enz. Bij de boterhammen hóórt nog, als het even kan. appel of peer of sinaasap] maar dat moet Bruin mal kunnen trekken, en als drank een beker melk. weidden. Het boekje van pater Kok immers spreekt over de deugd van matigheid in het algemeen, een deugd, die wij vandaag de dag alle maal min of meer gedwon gen moeten beoefenen. Zoals de schrijver zelf zegt, wil hij de lezer deze deugd leren zien van hoog, christelijk standpunt en als een twintig- eeuwen-lang-beproefd middel tot persoonlijke en sociale geestelijke vooruitgang. Zeer duidelijk zet de schrijver dan uiteen, dat voor de levens soberheid het gulden midden slechts is vast te stellen door een gezond en persoonlijk oordeel. Vervolgens wijst hij er op dat matigheid in het gebruik van bedwelmende genotmiddelen vooral nodig is om het bijzondere beletsel voor de geesteswerking, dat er in schuil'. Naast de individuele motie ven voor een soberheidsstre- ven noemt hij vervolgens het sociale motief: wij moeten sober zijn overeenkomstig onze vooraanstaande plaats in de gemeenschap. Hij wijst er op, hoe Artëns deze „soci ale matigheid" heeft begre pen en beleefd en hoezeer deze matigheid samenhangt met sociale rechtvaardigheid. Nadat hij de natuurlijke normen voor de levenssober heid heeft vastgesteld, behan delt de schrijver de boven natuurlijke norm. De levens soberheid moet niet alleen ons natuurlijk persoonlijk en sociaal leven „saneren", zij moet ons ook op bovenna-' tuurlijk-sterke wijze zuiveren volgens de eisen van ons na tuurlijk verstand, maar ver licht door het geloof. Achter eenvolgens spreekt de schrij- ver dan over deze versobe ring als versterving, hoe zij moet voortkomen uit waar achtige vreze des Heren en tenslotte hoe wij haar in dienst kunnen stellen van de Gemeenschap der Heiligen. Wij geven direct toe, dat het lezen en begrijpen van deze brochure iets meer inspan ning vergt danvan de an dere, maar de inhoud ervan is ook zoveel dieper, rijker en veelzeggender, dat zij deze grotere moeite volop loont_ Wanneer wij de levensver sobering, waar wij door de omstandigheden genoodzaakt toch allen toe zullen moeten komen, kunnen leren zien en beleven volgens de regelen, neergelegd in het boekje van pater Kok, dan zal daaruit voor ons een enorme verdien ste ontstaan. Daarom kunnen wij niet anders dan de lezing van dit geschriftje van harte aan allen aanbevelen. Na een weinig fraai gevecht behaalde de Nederlandse middengewicht Jan de Bruin gisteravond in de Rivièrahal te Rotterdam na tien ronden een punten- zege op de Italiaan Michel Marini. DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. - NCRV: 18.00 Leger des Heils, 18.15 land- en tuinbouw, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 muzi- kale causerie, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 Friese steravond, 22.05 gram., 22.15 De vaart der volkeren, cau serie, 22.45 Avöndoverdenking, 23.00 nieuws, 23.15 piano, 23.45 viool en piano. HILVERSUM II, 415 m. - Na 18.00 uur ook 245 en 1875 m. - AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 sportpraatje, 18.30 „Amerika 1950", 19.00 kleuters, 19.05 muziekschool, 19.35 Strauss, 19.45 Enkeling en gemeenschap, causerie, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 Hugo de Gr.oot en orkest, 21.00 „De beweeglijke wereld", gesprek over koude oorlog, 21.35 Van Renesse kwintet, 22.05 kamermuziek, 23.00 nieuws, 23.15 sportactualiteiten, 23.30 amusements orkesten. VRIJDAG HILVERSUM I, 301 m. - KRO: 700 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 lichte orkest werken, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 vrouw, 9.35 school radio, 10.00 Tschaikowsky, 10.40 Bach, 11.00 Zonnebloem, 11.40 schoolradio, 12.00 Angelus* 12.03 lunchconcert, 12.30 mede delingen, 12.33 lunchconcert, 12.55 Zonne wijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Metropole orkest, 14.00 Nej*en heit de klok, 14.45 zigeunermuziek, 15.00 schoolradio, 15.30 zang en piano, 16.00 Zonnebloem, 17.00 jeugd, 17.15 kinderkoor, 17.45 Klaas van Beeck. HILVERSUM II, 415 m. - Vóór 10.00 uur ook 245 m. en na 17.30 uur ook 245 en 1875 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.18 amusements-orkesten, 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.50 huisvrouw, 9.00 liederen-cy clus „Dichterliebe", Schumann, 9.30 wa- terst., 9.35 viool en piano. VPRO: 10.00 Thuis, causerie, 10.05 Morgenwijding. VARA: 10,20 Torch en orkest, 10.30 vrouw, 10.45 koor, 11.05 voordracht, 11.25 orgel. AVRO: 12.00 Maria Zamora, 12.30 mededelingen, 12.33 sport, 12.45 Ameri kaanse gram., 13.00 nieuws, 13.15 Sky- masters, 13.45 Tino Rossi, 14.00 kook- praatje, 14.20 piano, 14.40 voordracht, 15.00 kamerorkest. VARA: 16.00 Film land, 16.30 jeugd, 17.00 Parry en sextet, 17.20 muzikale causerie. In de revanchewedstrijd HHYCBrus sel op de Hokij te Den Haag (30) ver gastten de Hagenaars het publiek op zeer goed ijshockey. Vooral de HHYC-speler Van Heeswijk vertoonde weer een soe pelheid van stijl, die bewondering af dwong. Over het algemeen waren de Hagenaars veel sneller in hun aanvallen dan de tegenpartij, die het tempo niet kon bijhouden. De Hagenaars attaqueer den feb speelden uitstekend samen en schoten hard en onverwacht. De uitslag van deze wedstrijd voor de West-Europa cup is 30. De tussenscores luiden: 20 10, 00. De stand luidt: HHYC 12 10 0 2 20 70—28 Brussel 12 8 1 3 17 72—17 Luik 11 7 2 2 16 75—54 Racing Paris 7 5 1 1 11 39—20 Ijsvogels 11 4 3 4 11 4847 Antwerpen 12 3 0 9 6 41—79 Lions de Paris 9 1 1 7 3 24—55 Tilburg 10 0 0 10 0 28—6" In de Salie Wagram te Parijs waren deze week afgevaardigden van de voornaamste boerenbonden in Frankrijk bijeen in een protestver gadering tegen de „anti-boeren- palitiek" van de rerferind. Zoals ieder die in Parijs demonstreren wil, trokken de boeren daarna in groten getale naar de Champs Ely- sees, waar zij natuurlijk met de politie in botsing kwamen. Myron Taylor, Truman's bijzondere af gevaardigde naar het Vaticaan. heeft als zodanig om ontslag verzocht, hetgeen hem door de president „met diep leed wezen" verleend is, zo is gisteravond te Washington officieel medegedeeld. Tay lor heeft de functie van persoonlijke afgezant bij de Paus gedurende tien jaar bekleed. Hij is thans 70 jaar. Er is niet bekend gemaakt, of de president een nieuwe afgezant zal benoemen. Verschillende protestantse organisaties hebben er bij de president op aangedrongen Taylor's bijzondere functie op te heffen. Toen geruchten over diens aftreden de rondo deden, werden deze verzoeken herhaald. Generaal Mast, die betrokken is bij de „zaak der generaals" heeft in een interview met het Franse blad „Ee Monde" verklaard, dat hjj het slacht offer is van Roger Peyré, die „een agent-provocateur was van de dienst voor documentatie en contraspionnage" (een afdeling van het bureau van de premier). Generaal Mast verklaarde dat Bi- dault het had voorgesteld alsof hij de vriend was van een minderwaardig mens, terwijl hjj in feite diens slacht offer is geweest. Iedere aantijging, dat hij of generaal Revers het geheime rapport over Indo- China aan Peyré zouden hebben gege ven, noemde hij onwaar. Mast verklaar de, dat Peyré bij hem geïntroduceerd was door „personen, aan wier eer niet kon worden getwijfeld". We beginnen onze astronomische waarnemingen in het nieuwe jaar met een beschouwing van het indrukwekkende sterrenbeeld Voerman, dat midden Januari omstreeks 20 uur hoog aan de zuidelijke hemel staat. De Voerman is gemakkelijk kenbaar aan een reusachtige sterrenvijfhoek met een brillante goud gele ster in het rechterbovenhoekpunt. Deze schitterende ster, een der helderste van de hemel, draagt de welluidende naam C a p c 11 a, d. i. „geitje". De Voerman vertegenwoordigt name lijk aan het uitspansel Erichthonius, de koning van Athene, de eerste die met een vierspan reed. Deze „klassieke" voer man houdt in zijn arm een geit met drie jonge geitjes Het typische sterren-drie hoekje rechtsonder Capella stelt de kop jes van de drie geitjes voor. En zo komt dan de prachtige flonkerster Capella aan haar welluidende maar naar zijn beteke nis ietwat boerse naam. Intussen hele maal geen beletsel om'deze glorieuze ster met bewonderende ogen te beschouwen. Capella beheerst a.h.w. het gehele ster renbeeld Voerman. Zij is bijna even hel der als de schitterende blauwwitte Wega, die in de nazomer en de voorherfst zichtbaar is. De helderheden van deze beide sterren worden resp. uitgedrukt door de getallen 0.21 en 0.14. Men be denke hierbij dat de helderheid van een zwakke ster door een groter getal wordt aangeduid dan die van een heldere ster. Dit' is nu eenmaal het ongewone van de gebruikelijke helderheidsschaal. Dat hier een .wiskundig probleempje achter schuilt, zal waarschijnlijk ook een leek op astronomisch gebied wel vermoeden- Om nu tot Capella terug te keren: Capella is een dubbelster, d.w.z. zij „be staat" feitelijk uit twee afzonderlijke sterren, die als de partners van een wal send paar om elkander heen lopen. Een beetje nauwkeuriger uitgedrukt: de leden van dit walsende sterrenpaar wentelen om hun gemeenschappelijk zwaartepunt zoals de zon en de aarde. Als op de maat van een kosmische mu ziek zwieren en zwaaien zij in een gra cieuze cirkeldans om elkaar heen, rusteloos,, immerdoor. Toch zeker wel een curieus geval, zo'n walsend sterren- pa'ar in de were1 druimte. Inderdaad, een interessant geval, dat we dan ook eens wat nader willen bekijken. Een halve eeuw geleden, in 1899, von den Campbell en Ne wall, dat het licht van Capella afkomstig was van twee on geveer even heldere sterren in elkan ders onmiddellijke nabijheid. De spec- troscoop, een. wonderbaarlijk toverinstru- ment, waarmede men het sterrelicht ontleedt, toonde zulks onomstotelijk aan. Meer nog: de beide sterren bleken zich beurtelings naar ons toe en van ons af te bewegen. Het licht van een naderende ster wórdt namelijk iets blauwer, het licht van een wegsnellende sfter daarentegen iets ro der. Welnu terwijl het licht van de ene ster een tintje blauwer werd. verkleurde dat van de andere ster een weinigje naar het rood, en omgekeerd. Het leed dus geen twijfel: de beide sterren wentelden om elkaar in 'een cirkelvormige baan. Naderhand is nog gebleken, dat zij in de tijd van 104 etmalen eenmaal om elkander heen lopen en dat zij iets min der ver van elkander verwijderd zijn dan de aarde en de zon. Alzo een prachtig sterrenpaar. Edoch, zelfs met de beste kijker is het niet mo gelijk op de plaats waar Capella staat twee afzonderlijke sterren te zien. Capel la is dus niet te „splitsen". Toch is het de Amerikaan Michelson gelukt de beide componenten te scheiden en hun onder linge afstand te meten, en wel met be hulp van een vernuftig, hoogstgevoelig apparaat, interferometer genaamd. De afstand tussen Capella A en Capella B zo werden de beide componenten ge noemd bleek uiterst klein te zijn: slechts 1/20 van een boogsecunde. Nu is een boogsecunde de hoek, waaronder men de dikte van een mensenhaar ziet op een afstand van 20 meter. Dat de sterrenkundigen in staat zijn zelfs nog het twintigste deel van deze kleine hoek te meten, is zeker wel een overtuigend bewijs, dat de waarnemingstechniek thans een hoge graad van nauwkeurig heid heeft bereikt. De helderste van de beide Capella- sterren, Capella A, is een merkwaardig exemplaar. Zij heeft dezelfde kleur als de zon; dit betekent dat beide ongeveer dezelfde oppervlakte-temperatuur heb ben en dat elke vierkante meter van beide sterre-oppervlakten evenveel licht uitstraalt. Maar hiermede houdt de ge' liikenis dan ook op. De middellijn van Capella A is ruim 10 maal zo groot als die van de zon; haar oppervlakte is dus 10 x 10 100 maal zo groot als het zonne-oppervlak. Derhalve straalt Ca pella A ook 100 maal zoveel licht uit als de zon. M.a.w. de lichtkracht van Capella A bedraagt 100 zonnen. Een geweldige lichtreus dus. Maar nu de „keerzijde" van deze „schitterende" medaille. Daar de mid dellijn van Capella A 10 maal zo groot is als de zopsmiddellijn, is haar volume (inhoud) 10 x 10 x 10 1000 maal zo groot als dat van de zon. En wie nu zou verwachten dat Capella A ook 1000 maal zo „zwaar" is als de zon, vergist zich deerlijk. Het „gewicht" van Capella A is namelijk slechts 4 maal zo groot als dat van de zon. De conclusie ligt dus voor de hand: Capella A moet een ij 1 e ster zijn. Dat is zij ook inderdaad. Haar dichtheid komt ongeveer overeen met die van de ons omringende lucht; de zon daarentegen heeft een dichtheid ander half maal zo groot als die van water. Een aanmerkelijk verschil in dichtheid dus: de zon een „zware" ster, Capella A een „vederlichte" ster. Zo is er ook in dit opzicht verscheidenheid in de ster renwereld. De Voerman telt nog meer merkwaar dige exemplaren. In het rechterbeneden- hoekpunt van het typische driehoekje nabij Capella staat de ster Zêta Auri ga e (d.i. zêta van 't sterrenbeeld (Auriga of Voerman). Deze ster bestaat uit een kleine blauwwitte Ster en een reusach tige rode ster, die eenmaal in de 972 etmalen om elkander heen lopen. De middellijn van de rode ster is minstens zo groot als die van de aardbaan. En nu komt het wonderbaarlijke: haar mid dellijn kan door de uitzetting van de sterre-dampkring wel twee maal zo groot worden. Wanneer de sterre- atmosfeer weer inkrimpt, neemt de mid dellijn natuurlijk weer af. Deze rode ster gedraagt zich dus als een reusach tig kloppend hart, dat met regelmatige tussenpozen uitzet en inkrimpt. Ook al een curieus geval. De rode ster is zeer fh i VOERMAN ijl, ijler nog dan Capella A. Haar dicht heid bedraagt slechts het half millioen- ste van die van water. Het derde merkwaardigs exemplaar, eveneens een rode ster, staat in de top van het driehoekje, n.l. 'Epsilon A u r i g a e. Deze ster is nog gro ter dan haar collega Zêta. Wan neer Epsilon Aurigae met haar mid delpunt in de zon werd geplaatst, zou den de banen van Mercurius, Venus, da aarde, Mars, Jupiter en Saturnus binnen het sterrelichaam van Epsilon gelegen zijn. Men kan zich dus enigszins voor stellen hoe groot deze reuzenster wel is m vergelijking met ons zonnestelsel. Sterren met zulke enorme afmetingen zijn geen gewone reuzen meer, maar reu- zen-reuzen, of, zoals de gangbare term luidt, s u p-e rreuzen. Ook de rode ster Betelgeuze in het linkerbovenhoekpunt van Orion is een superreus. Rode super reuzen zijn betrekkelijk zeldzaam. De sterrenvriend mag zich dan ook geluk kig prijzen dat de natuur hem de gele genheid biedt in een en hetzelfde ster renbeeld, behalve een gewone reus, nog twee superreuzen te bewonderen. Zo vangt hij zelfs drie vliegen in één klap. En dat mag toch zeker wel een buiten kansje heten. Het sterrenbeeld Voerman blijft tot ver in het voorjaar zichtbaar. Capella gaat op onze breedte nooit onder, maar beschrijft een volledige cirkel om de Poolster. Sterren die zich gedragen als Capella, noemt men circumpolairsterren. Indien de vreemdelingenpolitie toe stemming verleent, zal een uit displa ced percons bestaande ijshockeyploeg uit München twee wedstrijden in ons land komen spelen. Dit zou zijn op 1 Februari op de Hokij te Den Haag en 2 Februari in de Apollohal te Amsterdam. Het team is samengesteld uit Tsjechen, Hongaren, Roemenen en een Rus. Na het Europees kampioenschap 71/2, dat van 5 tot 8 Januari te Luik werd gespeeld, eindigden Vingerhoedt en de nieuwe Europese kampioen, Van Has- sel, met een algemeen gemiddelde, dat hoger lag dan het Europese record van 18.92, dat op naam staat van Van de Pol, gemaakt tijdens de Europese kam pioenschappen te Parijs in 1948. Niet temin worden de records van Vinger- hoedt en Van Hassel njet erkend, aan gezien de eerste een algemeen gemid delde van 19.65 verkreeg na zéven partijen en Van Hassel 1962 na acht partijen, terwijl het record van Van de Pol is gebaseerd op het gemiddelde na negen partijen. Gistermiddag is de laatste ronde ge speeld van het tournooi om het wereld kampioenschap dames. De titel viel ten deel aan de Russische speelster Liudmila Rudenko, die 11% punt behaalde uit een mogelijk, totaal van 15. De Nederlandse speelster mevr. Heemskerk behaalde 7% punt en een afgebroken partij en be zette de achtste plaats. Naar het zich laat aanzien zal het Nederlands schaaktiental in 1950 In elk geval drie landenwedstrijden spelen. De Zuidslaven hebben medegedeeld dat zij gaarne in Nederland zouden komen spe len, een voorstal waarop het bestuur van de K.N.S.B. is ingegaan. Hoewel de datum van deze ontmoeting nog niet zeker is, lijkt een dag in het tijdvak 3—6 April het waarschijnlijkst. De Belgen hebben 'de Nederlandse ploeg uitgenodigd om op 15 en 16 April te Antwerpen te komen spelen en ten slotte heeft de K.N.S.B. de Hongaren uitgenodigd omstreeks half Juni 1950 naar ons land te komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5