AMERIKA WIL VRIJHEID VAN OOSTENRIJK HERSTELLEN Curacao ondanks de gestadige regen in feeststemming Sovjets verlaten opnieuw U.N.O.-vergaderingen Amerika vóór herstel diplomatieke betrekkingen met Spanje Zendtoren in Gooi zou gevaar voor de luchtvaart opleveren Berlijner vervaardigt borstbeelden van Adolf Hitler Propaganda-avond Steun Wettig Gezag Tot hoofd en hart „Passende actie" nu Russen niet willen meewerken Ambassadeurs te Moskou bijeen Geen volkswagen voor Duitse spaarders m-. Prins Bernhard bezoekt instellingen en ziekenhuizen Rood China benoemt zelf een afgevaardigde Opschorting bespreking over atoomenergie Johnny naar tuchtschool Madrid ontkent dat veranderingen in het regiem op handen zijn REFERENDUM OVER „VSI ZULLEN ROOD CHINA ERKENNEN ALS MAO INDONESIë ERKENT" REGENTSCHAP? Deputatie koopvaardij biedt bloemen aan Lichten gaan branden op Muntplein „Mein Kampf" op een primitieve handpers Reeds 20.245 personen hebben zich aangemeld GEEN INCIDENTEN Gemeenten rond Lopih na bevoorrecht Het weer. BEPERKING SPOORWEGVERKEER TE BERLIJN Blokkadebreker Lie majoor bij de A.L.R.I.S. VRIJDAG 20 JANUARI 1950 o 73ste JAARGANG No. 24671 Hitier weg, wagen weg :ÉÊm Indonesische marine wordt gereorganiseerd ZAL AMERIKA BETREKKINGEN MET BULGARIJE VERBREKEN? Bulgarije txraagt terugroeping van Amerikaanse gezant Truman zal niet met Russen over waterstofatoombom spreken BRONZEN ADOLFJES ALS BROODWINNING MOEILIJKHEDEN BIJ TELEVISIE-PLANNEN Conflict over bezetting geboKtw van de Reichsbahn Sneeuw in Brussel en Londen BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARIEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumohlussti. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren ver klaard, dat het een „passende actie" zal overwegen „om de vrijheid en onaf hankelijkheid van Oostenrijk te herstellen", omdat het viel te betwijfelen of met het Oostenrijkse vredesverdrag nog vorderingen gemaakt konden worden. De Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs te Moskou hadden Gromyko, de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Woensdagavond ge vraagd welke garanties konden worden gegeven, dat de onderhandelingen over het verdrag zouden worden voltooid. Gromyko kon echter voor de naaste toekomst geen verzekeringen verschaffen, aldus de woordvoerder van het Amerikaanse departement. Op een vraag van de verslaggevers, of de Verenigde Staten zouden over gaan tot uitsluiting van Rusland van de onderhandelingen en het sluiten van een afzonderlijk vredesverdrag van de drie Westelijke geallieerden met Oos tenrijk, zeide de woordvoerder zich niet aan speculaties te willen overge ven. Sinds de bijeenkomst van de plaats vervangers der ministers van buiten landse zaken in November te New York „heeft de Russische regering nieuwe obstakels voor de voltooiing van het Oostenrijkse vredesverdrag op gesteld in verband met haar aanspra ken op betaling voor hulpverlening aan de Oostenrijkse bevolking in de eerste dagen van de Bezetting", aldus de woordvoerder. Het Britse ministerie van buitenland se zaken deelde gisteravond mee, dat de volgende vergadering van de plaats vervangers niet vandaag zou worden gehouden, doch is uitgesteld tot Dins dag. Men neemt aan, dat de drie Weste lijke plaatsvervangers om uitstel heb ben gevraagd om de toestand, die is 300.000 Duitsers hebben hun aanspraak op een Volkswagen, waarvoor zij tijdens het regiem van Hitier periodieK geld bedragen stortten, verloren. Te Hildes- heim, nabij Hannover (Britse zone), werd' Maandag uitspraak gedaan in een geding, waarbij meer dan 300 millioen Mark op het spel stonden. K. Stolz uit Erlinghausen en R. Meic'n- ner uit Berlijn traden in een proefgeding namens hun 300.000 medeburgers op als eisers tegen de Volkswagen-fabriek te Wolfsburg. Zij eisten voor de 150.000 Duitsers, die het benodigde oedrag van 990 Mark nadden volgestort, prompte levering van een Volkswagen en leve ring van de resterende Volkswagens na dat de andere 150.000 spaarders het be drag hadden volgestort. De rechtbank heeft hun eisen afge wezen op grond van het feit, dat de originele contracten niet uitdrukkelijk vermeld hadden, dat de fabriek partij was. De advocaat van de eisers legde documenten voor, die naar hij zeide aantoonden, dat de Nazi-propaganda steeds naar de fabriek als de wettige partner in de contracten had verwezen. De advocaat van de fabriek verklaarde, dat de werkelijke partij het Deutsche Arbeitsfront was. Verder zeide hij, dat de tegenwoordige fabriek nimmer geld van de spaarders had ontvangen. Indien de eis werd ingewilligd zou de fabriek twee jaar lang zonder winst moeten produceren. De rechtbank veroordeelde de eisers in de kosten van het geding. ontstaan uit Gromyko's weigering om de onderhandelingen over het Oosten rijkse vredesverdrag te bespoedigen, te overwegen. Intussen zijn de ambassadeurs te Moskou van Frankrijk, Engeland en Amerika gisteren in Spasso, de residen tie van de Amerikaanse ambassadeur, admiraal Alan B. Kirk, bijeengekomen. Toen de bijeenkomst afgelopen was, werd van officiële zijde verklaard, dat het merendeel van de tijd besteed was „aan de nota's van Woensdagavond". De automobilisten, die gistermiddag van Southampton naar Farnborough moesten, en dachten er een lekkere vaart in te zetten, kwamen bedrogen uit. Over deze verkeersweg werd een stoomketel van 70 ton getransporteerd, bestemd voor de Nationale Gasturbinefabriek te Farnborough (Hampshire). Al het verkeer, dat achter dit transport kwam, moest zich aan de snelheid hiervan aanpassen, want passeren was onmogelijk. Weer hebben gisteren een aantal Russische afgevaardigden geweigerd U.N.O.- vergaderingen bij te wonen zolang de Chinese nationalistische delegaties niet uitgewezen werden. Rood China schijnt echter inmiddels reeds een afgevaar digde voor de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering van de U. N. O. te hebben benoemd. Jacob Malik, de Sovjet-Russische af gevaardigde bij de Verenigde Naties, heeft gisteren de besloten zitting van de atoomenergie-commissie der Ver enigde Naties verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van de gedelegeerde der Chinese nationalistische regering. De vijf permanente leden van de commissie voor atoomenergie hebben, nadat de Russische afgevaardigde de vergadering had verlaten, in een com muniqué bekend gemaakt, dat het hun, zolang de U.S.S.R. weigert aan de be sprekingen deel te nemen, onmogelijk is de hun door de Algemene Vergade ring toevertrouwde zaak te vervullen. De Sovjet-Russische afgevaardigde in de Commissie voor het Verre Oosten lieeft Donderdag eveneens een vergade ring van dit orgaan verlaten uit protest tegen de aanwezigheid van een verte genwoordiger van de Chinese nationa listische regering. Voorts is de vergadering van de Vei ligheidsraad, die vandaag zou plaats vinden ter behandeling van het bcmid- delingsrapport in het India-Pakistan- Kashimir conflict gisteren zonder nade re reden geannuleerd. Gedurende de maand Januari is dr. T. F. Stiang voorzitter van de raad. Tenslotte kwam de Russische delega tie voor de UNO-Bcheerschapsraad niet opdagen toen gisteren de leden van de raad te Genêve bijeenkwamen voor de opening van een zitting van twee maan den. Waarnemers hadden verwacht dat de Sovjetdelegatie zou verschijnen en zou pogen een resolutie erdoor te krijger» om de Chinese delegatie te verwijderen, maar inplaats daarvan bleef de Russi sche stoel, die naast de Britse staat, on bezet. Intussen heeft de Chinese communis tische regering het hoofdkwartier der V.N. ervan in kennis gesteld, dat zij zelf een afgevaardigde heeft aangesteld voor de Algemene Vergadering der V.N. en de Veiligheidsraad, aldus een aan de locale pers te Hongkong verstrekt bericht. Zijn naam is Tsjang Wen Tien, sinds jaar en dag lid van de communis tische party, die een hoge positie in Yenan bekleedde. Men gelooft, dat hy zich nog te Peking bevindt. John Guthrie, de 14-jarige jon gen, die er alleen met de vissers boot Girl Jean van door ging, werd gisteren naar de tuchtschool ge stuurd op grond van de hem ten laste gelegde diefstal van de boot. 10 Januari verdween John met de boot uit de haven van Arbroath'. Na dat de gehele Britse vissersvloot ge alarmeerd was, werd John drie da gen later halverwege Noorwegen to taal verkleumd in de Girl Jean ge vonden. Zijn advocaat noemde gisteren John „een jongen, die zijn verlangen naar zee gestalte durfde te geven, hoe doldriest het ook geweest is." Hij vroeg de rechtbank John een kans te geven als matroos opgeleid te worden. Kinderrechter Cullen zei, dat dit misschien later wel mogelijk zou zijn. Hij wees er op, dat volgens de Britse wet kinderen tot hun 15de jaar naar school moeten gaan. De duur van het verblijf in de tucht school zal afhankelijk zijn van het gedrag van John daar. De marine-basis Den Helder behoort tot de lange rij plaatsen, die tijdens de bezetting ernstig hebben geleden. Thans zijn er geheel nieuwe wijken verrezen, öie grotendeels uit montagewoningen bestaan. Een kijkje van de toren af op een nieuw gebouwd gedeelte. De Indonesische Hoge Commissaris in ■Nederland, Rum, heeft te Scmarang op *en persconferentie vragen beantwoord, Jvaarby hy over de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië mededeelde, dat deze over het algemeen dezelfde zijn a's die met andere landen, doch een by zonder karakter hebben met het oog op grote Nederlandse belangen in Indo nesië. Over de erkenning van de Chinese volksrepubliek zei Rum, dat Indonesië kennen heeft gegeven, dat, indien de egering van Mao Tse Tung Indonesië erkent, de regering der V.S.I. de erken ning vanzelfsprekend zal beantwoorden. Rum zal waarschijnlijk in de eerste trekken"* Februari naal" Nederland ver- De marinestaf .ran de V.S.I. deelt a?i e.' dat thanE de ti-i13 gekomen is met h"e Kracht aandacht te wijden aan het ooiddoel der marine. Daartoe zullen e marine-eenheden geleidelijk aan wor den ontlast van haar tegenwoordige taak en worden geconcentreerd in de kustplaatsen. Voor hun taak ter zee zullen zij in de eerste plaats in Surabaja, doch ook in andere kustplaatsen wor den opgeleid. De reorganisatie omvat twee doelstellingen: ter eerste, het op eigen kracht vervullen van de taak, voor welke thans nog de steun van de Neder landse marine nodig is, en ten tweede: het opbouwen van een sterke zeemacht die in staat zal zijn, de door de staat vereiste werkzaamheden uit te voeren. De correspondent van Aneta te Djocja verneemt uit welingelichte kringen, dat de installatie van het kabinet van de republiek Indonesia is uitgesteld, daar de buiten Djocja vertoevende ministers vóór 19 Januari onmogelijk aanwezig konden zijn. Ali Sastroamidjojo, de Indonesische ambassadeur in Amerika, zal Zondag door Sukarno worden beëdigd. Hadji Rasjidi, voormalig republikeins verte genwoordiger in het nabije Oosten, zou, volgens A. P., binnenkort tot ambassa deur in Egypte worden benoemd. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, hoeft gisteren bekend gemaakt, dat de Ver enigde Naties te stemmen voor een rc- cnigde Naties te tsemmen voor een re solutie, die elke regering vrijlaat, vol ledige diplomatieke betrekkingen met Spanje te hervatten. Acheson legde er evenwel de nadruk op, dat de houding van de Verenigde Staten geen goed keuring van het Franco-bewind inhoudt. De minister legde deze verklaring af in een brief aan senator Connally. de voor zitter van de senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen. Acheson verklaarde, dat deze houding „slechts uitdrukking geeft aan onze wens om in het belang van de normale inter nationale betrekkingen terug te keren naar het normale gebruik van uitwisse ling van diplomatieke vertegenwoordi gers". Acheson verklaarde voorts, dat de politiek der Verenigde Staten ten op. zichte van Spanje is gebaseerd op de erkenning van zekere essentiële feiten. Ten eerste is er geen teken van een al ternatief voor de huidige regering. Xn de tweede plaats is de interne positie van het tegenwoordige bewind sterk en ge niet dit de steun van velen, die of schoon zij een ander regiem of staats hoofd prefereren vrezen, dat een po ging om de regering omver te werpen chaos en burgeroorlog ten gevolge zal hebben. Ten derde is Spanje een deel van West-Europa en behoort het niet Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld, dat Bulgarije in een nota, die overhandigd werd door de Bulgaarse zaakgelastigde te Washington Peter Voutof, verzocht heeft om de te rugroeping van de Amerikaanse gezant te Sofia, Donald Heath. Het departement heeft geen bijzonderheden bekend ge maakt betreffende de nota. Sommige w aarnemers menen, dat vandaag het ver breken van de diplomatieke betrekkin gen tussen Bulgarije en tl" Verenigde Staten zal worden bekendgemaakt. Er zijn tevoren reeds nota's gewisseld over Heath, die in het proces tegen Kostof werd genoemd. President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat hij niet de opening van on derhandelingen met de Sovjet-Unie over een waterstofbom, waarover onlangs be richten zyn verschenen, overwoog. Hij weigerde commentaar te leveren, toen hem gevraagd werd. of hij de pro ductie van een waterstofbom overwoog. blijvend geïsoleerd te zijn van normale betrekkingen met dit gebied. De minister verklaarde, dal de Ver enigde Staten de resolutie der Algemene Vergadering tegen het onderhouden van normale diplomatieke betrekkingen met Spanje hebben gesteund, ofschoon zij de wijsheid van deze stap in twijfel trok ken. Onze ervaringen sinds 1946 hebben onze twijfel bevestigd, zo zeide hij. Het is thans duidelijk, dat de stap niet slechts in het bereiken van zijn doel een wijzi ging van het Spaanse bewind te bewerk stelligen heeft gefaald, doch dat hij dit bewind zelfs in zijn positie heeft ver sterkt. Intussen is in gezaghebbende kring te Madrid gisteren verklaard, dat „de in het buitenland gepubliceerde berichten, als zouden principiële veranderingen in het Spaanse regiem op handen zijn. categorisch ontkend werden". De „New*York Times" meldde uit Madrid, dat generaal Franco de staats raad had medegedeeld, dat hij de tijd gekomen achtte om de fundamentele wetten, waarop het tegenwoordige re giem gebaseerd was, te veranderen. Franco zou volgens het blad mogelijk overgaan tot het houden van een refe rendum om het volk gelegenheid te geven hem tot regent te benoemen. Donderdagochtend vroeg is te Willem stad aan Prins Bernhard ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Margriet door een deputatie van de Koopvaardij ten gouvernementshuizc een mand se ringen en rozen aangeboden. De deputa tie was vergezeld van havenaalmoezenicr pater Vermeer, kapitein van het heils leger Lodder en echtgenote en de direc teur van het R. K. Zeemanshuis. Gedu rende de ochtend maakte de Prins onder gestadige regen een tocht langs de ver schillende instellingen. Alvorens met de „Beatrix", het jacht van de gouverneur, de Annabaai over te steken, woonde de Prins op het Gou vernementsplein het loslaten van onge veer 150 postduiven bij. Het eerste be zoek gold dan het museum van Curagao, waar de Prins werd ontvangen door de regenten en de directeur dr. C. J H. Engels. Vervolgens maakte hij een rond wandeling door het Leprozengesticht, waarna Welgelegen werd bezocht, een tehuis voor ouden van dagen en licha melijk gebrekkige kinderen. De volgen de bezoeken golden het Elisabethsgast- huis en het sanatorium van het Groene Kruis, waar de Prins belangstellend alle inrichtingen bezocht. De Prins gebruikte de lunch ten huize van H. J. M. van Drimmelen, directeur van de CPIM-CSM. Namens de directie van de C.P.I.M.-C.S.M. voerde jhr. mr. J. H. London hierbij het woord. Hij gaf eer» zeer kort historisch overzicht van dit belangrijke bedrijf, waarbij hij er op wees, dat een der zeker niet minst be langrijke overwegingen om voor de ves tiging van dit grootse bedrijf Curagao en het kleinere Aruba uit te kiezen, was, dat kon verwacht worden, dat het parti culier initiatief op deze eilanden, dei- traditie getrouw, met open armen een gunstig onthaal zou vinden Na de lunch werd een rondrit gemaakt over de terreinen van de C.P.I.M. Ver volgens ging de tocht door de woonwij ken van de C.P.I.M., het Suffisantdorp, waar Portugese, Surinaamse en Brits- West-Indische arbeiders wonen, en Rio Canario, de woonwijk van de employé s. Ondanks het zeer slechte weer het regende voortdurend werd de Prins overal door de bevolking har telijk toegejuicht; men zong Neder landse en Cura?aose volksliederen. Schoolkinderen zwaaiden met vlag getjes. Het gouvernement van de Nederlandse Antillen bood ter gelegenheid van het bezoek van Prins Bernhard Donderdag avond een groot diner aan in de Pisca- derabaaiclub, waaraan vele gasten aan zaten. De gouverneur richtte namens het bestuur en het volk der Nederlandse Antillen een kort woord tot de Prins. Het verheugt ons zeer, aldus spr., dal de Prins een bezoek zal brengen aan alle eilanden van de Nederlandse Antil len, zodat de bewoners van alle eilanden thans de gelegenheid zullen hebben de Trim in hun midden te zien. De Prins zal de eigen aard van de verschillende eilanden en bun bevolking Ieren kennen en dan ook ontwaren bij a lie verscheiden heid van volksaard, dat de band der saamhorigheid onder het Huis van Oran je een zeer hechte is. De gouverneur bracht in de herinne ring de oorlogsjaren, toen het Prinselijk gezin in Canada verbleef en de Prins in actieve oorlogsvoering vele blijken gaf van pci-soonlijke moed en durf, liefde voor ons volk en opoffering ten dienste van de Nederlandse gemeenschap. „Dit zal het vaderland nimmer vergeten. Door uw vastberadenheid en uw beginselvast volhouden in de moeilijkste oorlogsjaren hebt gij uw plaats veroverd in de histo rische rij der Nederlandse vrijheidsstrij ders," aldus de gouverneur. Spr. vroeg tenslotte allen op te staan en een dronk te wijden aan H. M. Koningin Juliana. De Dakota van de Prins is gisteren voorlopig hersteld op het vliegveld Hato geland. De volledige reparatie zal om streeks een week vergen. In de komende nacht zullen voor het eerst de vijf en dertig verkeers lichten op het Muntplein te Amster dam gaan branden. Te een uur ge schiedt dat en wel bij wijze van proef. Geen plein in Europa kan bogen op een dergelijk groot aantal lichten. Ze zijn verdeeld in uier groepen met achttien phases. Men kan ze bedienen van het torentje uit, dat speciaal voor het bedienen van deze lichten op het plein is gebouwd. De „dui ventil" hebben de Amsterdammers het genoemd. Niet ten onrechte. Van deze duiventil heeft men een over zicht over het gehele plein. Telefo nisch kan contact opgenomen worden met het hoofdbureau van politie en enige posten in de binnenstad. Is er ergens een verkeersopstopping, dan weet de man in de duiventil er van. Willekeurig kan hij elke phase met twee seconden verlengen. Van 1 Fe bruari af zal die mogelijkheid dage lijks voorhanden zijn, want dan wor. den de lichten officieel in werking gesteld. Zo werkt Amsterdam aan de regeling van zijn verkeer. Nog dit jaar gaan ook bij het Hoofdpostkan toor lampen gloeien, opdat het ons groen, oranje en rood voor de ogen worde. Het Belgische Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond met 108 tegen 88 stem men een socialistische motie verworpen die wilde constateren dat het wetsontwerp voor een volksraadpleging ongrondwettelijk was. Admiraal Louis E. Denfeld, voormalig chef van de Amerikaanse vloot-operaties, heeft verzocht met pensioen te mogen gaan met ingang van 1 Maart. Ook president Paasikivi bracht zijn stern uit bij de verkiezingen voor het presi dentschap in Finland, die 16 Januari werden gehouden. Paasikivi had er zijn bontmuts maar even voor afgezet. De contactcommissie uit de plaatselijke commissies Amsterdam van het Na tionaal Instituut „Steun Wettig Gezag" had Donderdagavond een propaganda- vergadering in „Krasnapolsky" belegd, waarvoor zoveel belangstelling bestond, dat, naar de voorzitter, de heer J. Claus, mededeelde, meer dan duizend belang stellenden moesten worden teleurgesteld. (Voor hen wordt op 3 Februari een herhaling gegeven). Van communistische zijde was tegen deze vergadering ge protesteerd, omdat er de film „Achter het ijzeren gordijn" werd vertoond, maar de bij de aanvang aanwezige uitgebreide politiemacht behoefde niet op te tre den. Het bleef bij het uitstrooien van pamfletten. De filmvertoning werd één keer onderbroken doordat twee stoppen tegelyk sprongen en, naar de heer Claus mededeelde, kwam dit zelden voor. Nadat het euvel hersteld was kon de ver toning ongehinderd worden voortgezet. verdedigen. In Noorwegen en Zwitser land begrijpt men dat al volkomen, in Nederland echter nog onvoldoende. De territoriale troepen zullen in geval van oorlog in West-Europees verband moe ten optreden (naar spr. hoopte ook sa men met het Duitse volk, rij het een ander Duits vojk dan dat van 1939!). De burgerij zal in een legerreserve, een politiereserve, of bij de bescherming van economische bronnen en vitale be drijven zichzelf moeten kunnen verde digen. Dertig procent van het gehele staats budget wordt thans gebruikt om de mi litaire verdediging van ons land voor te bereiden, en dat moet ook aldus spr. want wie oprecht democraat is. moet voor die democratie, als het nodig is, ook durven en willen vechten. Maar dat is thans niet meer een kwestie al léén voor dienstplichtigen, dat gaat het gehele volk aan. En daarom spoorde spr. ieder aan mede te werken aan het Instituut „Steun Wettig Gezag". De toespraak werd omraamd door pittige potpourri's en marsen van het muziekcorps van de Huzaren van Bo- reel, onder leiding van kapelmeester J. A. Reijnhoudt. Na de pauze werd de film „Achter het ijzeren gordijn" vertoond. Op uitnodiging van de heer Claus werd besloten een felicitatie-telegram aan Prinses Margriet te zenden, waarin trouw aan het Huis van Oranje werd betuigd. Op de vergadering, die voor een ge deelte werd bijgewoond door burge meester mr. A. J. d'Ailly, heeft de heer M. A. Reinalda, Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht en vice-voorzitter van het Nationaal In stituut „Steun Wettig Gezag", een toe spraak gehouden in plaats van het door ziekte verhinderde Tweede-Kamerlid mr. A. B. Roosjen. Hij zette de nood zaak van het Instituut uiteen, de woor den van Montgomery aanhalend, dat men voor een democratische levensstijl desnoods ook moet durven strijden, en deelde mede, dat tot Donderdagmorgen zich 20.245 personen spontaan voor het Instituut hadden aangemeld. In wezen is het Instituut niets anders dan zelfbescherming, zo verklaarde hij. En degenen, die er thans tegen ageren, zullen dat eens gaan inzien. Als er ooit een buitenlandse vijand mocht komen, dan moet elk dorp, elke stad een egel stelling worden, waar mannen en vrou wen klaar staan om hun huis en hof te I Als de angst blijft, brengt een over- I i winning slechts ten dele bevrijding, j j Te Bcrlyn woont een man, die zijn brood verdient met de vervaardiging van bronzen borstbeelden van Adolf Hitler enRussische offi cieren zijn zijn beste klanten. Een don kere kelder in de Russische sector van Berlijn is de werkplaats van de beeld houwer Kurt Fall, die uit de jacht van de Russen op Nazi-souvenirs haalt wat er nit te halen is. Als bijverdienste verkoopt hij copieën van de Hitlcriaan- se bybcl „Mein Kampf", die hij drukt op een handpers. Wat Fall doet is in strijd met de wet, maar het brengt hem heel wat op. Hij levert Adolf „en face" en „en profile" aan Sovjet-officieren, die op het punt staan naar Rusland terug te keren. Zo'n bronzen dictator brengt 400 Oostmarken in zijn laatje. In gips is Adolf wat goedkoper, maar natuurlijk niet zo duurzaam. De levensleer van de Führer, zoals die is samengevat in „Mein Kampf" kost nog minder. De hele wijsheid doet niet meer dan 250 Oostmarken. Fall zegt, dat hij niet meer vraagt, omdat hij slechts afdrukken verkoopt. „Boven dien", zo merkt hij droogjes op, „is de leei vals gebleken." Zijn kelder bevindt zich achter ln een bijna ontoegankelijke binnenplaats midden in een door de oorlog vernielde wijk van Berlijn en aan bezoekers en klanten wordt verzocht, nooit iets los te laten over de plaats, waar de „zaak" van Fall gevestigd is. Fall heet eigenlijk geen Fall. Uit vrees voor ontdekking heeft de beeld houwer zijn Duitse naam vervangen door een vrije vertaling ervan. Hij ver klaarde zijn borstbeelden te model leren naar een origineel van de Nazi professor Arno Breker, die bij de dic tator bijzonder in de gunst stond. In opdracht van Hitier heeft deze Breker- reusachtige standbeelden vervaardigd, die de macht van de Nazi's moesten symboliseren. Naast Fall's „atelier" be vindt zich een ruimte, waar hij een oude handpers heeft staan. Op die pers wordt „Mein Kampf" bladzijde voor bladzijde nagedruku Volgens Fall heb ben de Russen een bijzonder soort 'smaak. Hij zegt, dat ze bijna alles ko pen als het maar glimt of iets met de historie te maken heeft. De uitvoering van de bestaande plan nen voor de bouw van een televisie zender in het Gooi ondervindt moei lijkheden. Deze zullen vcrmoedelyk drastische wijzigingen van de plannen tengevolge hebben, waardoor niet het Gooi met Amsterdam en Utrecht, doch de gemeenten rond Lopik tot en met Den Haag. Utrecht, Gouda en omgeving de bevoorrechte» zyn die het eerst van de televisie zouden kun nen genieten. Het aanvankelijke plan hield in: van de studio in het hartje van Hilversum uit het programma via een kabel over een z.g. gerichte „link"-zender naar een grote zender te sturen. Dit vereist de Verwachting tot Zaterdagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Noord en Oost. In de nacht en ochtend op de méeste plaat sen matige vorst, overdag overwe gend lichte vorst. Zon: 8.36—17.07. Maan: 10.21—20.55. In Berlijn heerst weer een spoorweg staking. Sinds Woensdagmorgen rijdt slechts de helft van het normale aantal treinen. Volgens de directie van de Bcrlijnsc spoorwegen, die onder Russisch toezicht staat, vloeit de vertraging voort uit het feit, 'dat de West-Berlynse politie Dins dagavond het vrijwel leegstaande ge bouw van de Reichsbahn in de Ameri kaanse zone heeft bezet. De directie betoogt, dat de Duitse po litie het personeel van de seinafdeling, die zich in de kelder van het gebouw bevindt, overlast bezorgt en dat daar door het treinverkeer in de war loopt. Directeur Willi Kreikemeyer zou ge zegd hebben, dat het treinverkeer eerst in zijn oorspronkelijke omvang zou worden hersteld als de Duitse politie uit het gebouw wordt teruggetrokken. Geallieerde en Duitse autoriteiten hebben naar aanleiding hiervan ver klaard, dat het seinsysteem normaal functionnecrt en dat de vertraging in het treinverkeer niets dan een repre saillemaatregel is. Aan generaal-majoor Kotikov, die bij de Amerikanen geprotesteerd heeft tegen het in beslag nemen van het ge bouw, is medegedeeld, dat de politie alleen het leegstaande gedeelte van het gebouw heeft bezet en dat de sein afdeling ongemoeid wordt gelaten. Gen.-majoor Maxwell D. Taylor, de Amerikaanse commandant van Berlyn, heeft gisteren in een brief aan zyn Rus sische collega Kotikov diens eis tot on middellijke ontruiming van het spoor weggebouw beslist van de hand ge wezen. bouw van een 200 meter hoge zend toren op de Gooise heide. De bouw van deze zender wordt nu geremd, doordat gebleken is, dat de bestuurders van vliegtuigen van en naar Schiphol gebruik maken van kaarten, waarop als hoogste obstakel in het Gooi een hoopte van 75 meter staat aangegeven. Een 200 meter hoge zender zou een ernstig gevaar voor de luchtvaart opleveren. Onderhandelingen met de betrokken instanties over een mogelijke oplossing zijn gaande. Een onderzoek naar de draagwijdte van een zendtoren ter hoogte van ca. 75 meter wordt ingesteld. Ook wordt overwogen de zendtoren in Lopik te plaatsen, teneinde de moei lijkheden voor de luchtvaart te ontgaan. Men is tevens bezig het aantal aan staande „kykers" vast te stellen, dat in het gebied dat van Lopik uit wordt be reikt van de televisie kan profiteren. De televisiestudio komt in ieder geval in Hilversum. Zij kan met een speciale kabel of een „iink"-zender verbonden worden met de toren in Lopik, als men tot de bouw daar overgaat. John Lie. die jarenlang een leidende rol heeft gespeeld als „blokkadebreker" in de Straat van Malakka. is te Medart aangekomen in het uniform van majoor van de A.L. RJ.S. (de Indonesische ma rine). Hij wacht nu op orders in verband met zijn nieuwe functie bij de zeemacht der V.S.I. In October 1949 is Lie's „speedboat" aangehouden en in beslag genomen door de Kon. Marine. De Justitie te Medan wacht thans op orders uit Djakarta ten aanzien van de in beslag genomen speedboat". Gistermorgen was er lichte sneeuwval n Brussel. Verder wordt melding ge maakt van zware sneeuwval in Noord- Italië, Engeland en Frankrijk. Voor het eerst van de winter heeft het gisteren ook in Londen gesneeuwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1