EPIC DE noorman: lv Tegen uitlokkers en medeplichtigen zware straffen geëist r mr LANDELIJKE WONINGRUILCENTRALE Suriname neemt zelfstandige plaats in het Koninkrijk in Ruim 20.000 belanghebbenden zullen er straks mee gebaat zijn R.K. Centrale Burgerlijk Overheidspersoneel Politie-agent voor de rechter VOORSCHOT VOOR HET RIJKSPERSONEEL :l| Vruchtdragende arbeid Minister Djuanda op Schiphol Ook een aantal helers moet zich verantwoorden NEEM GEEN RISICO lillil'l/JL! Tweede Kamer niet vóór Maart in Ridderzaal VRIJDAG 20 JANUARI 1950 PAGINA 3 Viering dertigjarig bestaan CONCERTGEBOUW ORKEST Uitvoering voor „niet- Amsterdammers" Dr. PK. C. Visser Hij sloeg dronkaard neer wat dood tengevolge had Coördinering van Buitenl. Zaken Reorganisatie van het departement De loonsverhoging Dergelijke maatregel voor het gemeentepersoneel m GESCHORST JOURNALIST VOOR POLITIERECHTER Hij schreef weer Al wat Uw huid Interimregeling maakt einde aan kolonialisme Schout bij nacht Moorman naar Indonesië Plaats voor gedemobiliseerden bij de D.A.F. „Amsterdam" van stapel gelopen Minister van Economische Zaken der V.S.I. Internationale Bidweek Tweede bedrijf zaak-,,Nol de Brabander" GEDWARSBOOMDE'' Hr. Ms. „Vulkaan" naar Engeland terug (V|in onze Utrechtse correspondent) Zeer binnenkort kan men de schrifte lijke goedkeuring van het departement van Binnenlandse Zaken verwachten van het plan om een officiële woning- ruilcentrale te stichten. Deze centrale, waarvan de naam „Stichting Interlocale Woningruilcen- trale" zal luiden, kwam tot stand door gemeenschappelijk overleg tussen orga nen van het bedrijfsleven, het Rük en de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten, die zich in het verleden uitsluitend bezighielden met woningruil voor zover deze eigen employé's, ambtenaren of ge meentenaren betrof. Dat men tot dit overleg kwam en als resultaat hiervan een uitvoerig rapport kon samenstellen, is het gunstige gevolg van het initiatief, dat reeds in 1948 door het bedrijfsleven werd genomen om door een „Stichting Woningzaken voor het Bedrijfsleven" de verhuismoeilijkheden van zijn employé's te laten oplossen. Daar deze instelling bevredigend bleek te werken, zochten de interdepartemen tale woningruilcentrale en de Ver. van Nederlandse Gemeenten contact met deze stichting, hetgeen er toe heeft geleid, dat thans tot centralisatie kan worden overgegaan. De nieuwe stichting, welke op het Janskerkhof te Utrecht gevestigd zal zijn, beschikt over alle gegevens, die voor interlocalewoningruil nodig zijn. De cartotheken van de woningruilcen- trales voor de rijksambtenaren en de bedrijven komen onder haar beheer, ter wijl voorts door 'n nauwe samenwerking met alle Nederlandse gemeenten 'n over zicht verkregen kan worden van vraag en aanbod over het hele land. Door de oprichting van deze nieu we centrale zullen zonder twijfel de mogelijkheden van woningruil be langrijk worden uitgebreid. Niette min zal in de toekomst de wachtlijst nog van behoorlijke lengte blijven, daar men het aantal van hen, die van woonplaats wensen te verande ren, op ruim 20.000 schat en zelfs de. meest ingewikkelde ruilschema's niet alle zoekenden vreugde kunnen bereiden. Om het te verwachten grote aantal aanvragen te verwerken, zal de Stich ting gebruik maken van 'n ponssysteem. De geregistreerde woningen worden door dit systeem machinaal naar plaats, huur waarde, type. etc. gesorteerd, terwijl bovendien passende drie-, vier- of meer- hoeksruilen worden geformeerd. Maan delijks ontvangt de aanvrager bericht van de zo geconstateerde mogelijkheden, waarna hij zelf de definitieve regeling tot stand dient te brengen. n Waarschuwing tegen al te groot op timisme is gelegen in de vakterm „ste riele kaarten"; Zelfs de ponsmachine Woensdag heeft de R.K. Centrale van Burgerl. Overheidspersoneel te Utrecht haar dertigjarig bestaan gevierd. De voorzitter, de heer H. A. Vulink, bracht in zijn openingsrede dank aan ui 1\anncn, die vóór 30 jaar met wijs beleid en vooruitziende blik de Katho lieke organisaties van Overheidsperso neel op federatieve grondslag bundel den. Als toekomstige taak van de R.K. Centrale van Burgerlijk Overheidsper soneel noemde de heer Vulink o.a. het tot stand brengen van een afdoende beloning voor het Overheidspersoneel, het tot stand komen van een definitie ve regeling inzake het rijks-georgani seerd overleg, de medezeggenschap van het Overheidspersoneel, het in goede banen leiden van de werkclassificatie (taak- en functie-analyse), de herzie- him* van de pensioenwet 1922, een ziektekostenverzekering voor het Over heidspersoneel. de afschaffing van E- gemeente-classificatie, de afschaffing van het stelsel van arbeidscontractan ten, de invoering van een progressieve kindertoeslag en dit alles gezien in het licht van de bijzondere status van het Overheidspersoneel. De serie concerten voor „niet-Amster- dammers", die het Concertgebouw dit seizoen voor concertbezoekers buiten Amsterdam organiseert, blijkt zeer in de smaak te vallen. Het eerstvolgende concert in deze serie is thans vastge steld op Zondagmiddag 29 Januari a.s. te 2.30 uur. Onder leiding van de befaamde Tsjechische dirigent Rafaël Kubelik zal het Concertgebouw-Orkest het volgen de programma uitvoeren: Ouverture De Verkochte Bruid, Sme- tana; Vioolconcert, Tschaikowsky, Tweede Symphonie, Brahms. Soliste is de jonge Hongaarse violiste Johanna Martzy, die het vorig seizoen bij haar eerste optreden met het Con certgebouw-Orkest een groot succes behaalde. Ook voor dit concert zijn wederom gecombineerde „Spoor-Concertgebouw- entréebiljetten" aan de verschillende stations van de Nederlandse Spoorwe gen verkrijgbaar, die op de concertmid dag reeds drie kwartier voor de aan vang aan de bespreekbureaux van het Concertgebouw kunnen worden ingewis seld. Individueel reizer.den kunnen toe gangskaarten aanvragen bij het Con certgebouw. Dr. Ph. C. Visser, die tot 15 APril nog de functie zal bekleden van Ne- derlands ambassadeur te Moskou, is met ingang van 1 Mei benoemd tot Ne derlands vertegenwoordiger in dc bij zondere commissie van de Verenigde Naties voor de Balkan. Advertentie 'n Steek of 'n scheut hier en daar komt ge nog wel te boven. Maar wee als Rheumatiek zich vastzet.. Welk mens bij zijn volle verstand, zat net zo ver laten komen? Zulke aanwijzingen zijn een reden te meer om van vandasg- op-morgen met de weldadige Kruecnen- kuur te beginnen. De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren van de eerste dag af met de jaren verslapte bloedzuive rende organen en brengen die al gauw Weer helemaal op gang Als lever, nieren en ingewanden op natuurlijke wijze nun werk doen, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet vastzetten. Die worden dan radicaal afgevoerd langs natuurlijke weg en zijn nooit meer oorzaak van piinen, the U nu in Uw bewegingen belemmeien en U het leven vergallen Weifel niet (an ger, begin vandaag met Kruschen. In Uw eigen belang. Kruschen is verkrijgbaar bij alle Apothekers en Drogisten. slaagt er namelijk niet altijd in de zo gewenste combinaties af te leveren. Voor hen, die het nieuwe bureau hun geval met de meeste spoed in handen willen geven, zij medegedeeld, dat slechts dan bemiddeling kan worden ver leend, als 'n vergunning voor vestiging in de gewenste gemeente is verkregen. Dc Stichting Interlocale Woningruilcen trale handelt namelijk niet buiten de ge meenten om. Wanneer men echter over 'n vestigingsvergunning beschikt, putte men moed uit het persoonlijke „meer- hoeksruilrecord", dat het ruilbureau voor het bedrijfsleven, thans behorend tot de nieuwe stichting, enige tijd ge leden vestigde, 'n Twaalfhoeksruil ver oorzaakte toen o.m. in Hengelo, Breda, Aerdenhout, Huizen, Arnhem en Utrecht 'n volksverhuizing, die men met alle respect voor onze voorvaderen van groter waarde mag" achten dan die van 400 n. Chr., daar het moeilijker en ethisch meer verantwoord is met vorige bewoners te onderhandelen dan deze zonder meer te verdrijven. Over het optreden van een politie agent te Deventer, die op 21 October een zestigjarige man wegens openbare dronkenschap naar het politiebureau wilde overbrengen en toen deze zich verzette, de arrestant een stomp tegen het gezicht gaf, waardoor deze achter over tegen de straatstenen viel en drie dagen later overleed, is heel wat te doen geweest. De openbare mening keerde zich tegen de stompende agent- Voorts overwoog de familie van het slachtoffer instelling van een civiele vordering. Een en ander heeft ertoe geleid dat de agent G. J. D. te Deventer werd gedagvaard voor de Zwolse rechtbank te verschijnen, opdat in een openbare rechtszitting zou blijken of en in hoe verre D. zich in de uitoefening van zijn functie aan enig misdrijf had schuldig gemaakt. De openbare aan klager had mishandeling de dood ten gevolge hebbend ten laste gelegd. In deze zaak werden zeventien getui gen gehoord, o.w. een medisch des kundige en een boksdeskundige. Uit de verhoren kwam vast te staan dat R., die beschonken was, zich verzet had tegen overbrenging. Toen hij zich had losgerukt, zwaaide hij met de armen en dreigde de politie met een mes over hoop te steken. Hij had evenwel geen mes in de hand. De politieman, die as sistentie van een collega had, wachtte de eerste klap van de agressieve dron ken man niet af en gaf hem een flinke stomp tegen de mond. Even duizelde de man en viel toen neer. De Officier van Justitie achtte het bewijs van mishandeling de dood ten gevolge hebbend, niet geleverd. Hij achtte de vuistslag als reactie begrijpe lijk maar niet geoorloofd en vorderde deswege ƒ20.boete. De raadsman mr. Schmidt vroeg vrijspraak, omdat zijn cliënt niet anders had kunnen en mogen handelen, dan hij nu gedaan heeft. Uitspraak over veertien dagen. Woensdagmiddag is het „schaduw kabinet" der Engelse conservatieve partij onder voorzitterschap van Winston Churchill in diens Lon- dense woning, Hyde Park Gate, bijeen geweest. Het manifest der Labourpartij werd bestudeerd en een antwoord er op besproken. Op de foto links: Anthony Eden bij zijn aankomst bij Churchill's wo ning; rechts Lord Woolton. De reeds aangekondigde reorganisatie van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft thans gedeeltelijk haar be slag gekregen. In plaats van de vroegere directies Politieke Zaken, Economische Zaken en Verkeer en Grote Rivieren, is een aantal nieuwe directies ingesteld, waarover de werkzaamheden der bovengenoemde vroegere directies regionaal worden verdeeld. Men verwacht hierdoor een beter inzicht in de problemen van een bepaald gebied te bereiken en vooral een grotere coördinatie van het beleid. Uit deze samenstelling zijn thans de volgende nieuwe directies ontstaan. De directie Internationale Organisaties voortkomende uit de vroegere onderaf deling Verenigde Naties der directie Politieke Zaken. Tot chef dezer directie is benoemd dr. C. L. Patijn, tevoren directeur van de buitenlandse economi sche betrekkingen. Verder worden er vier afzonderlijke regionale directies ingesteld: De direc tie Europa, Oosten, Afrika en Midden- Oosten en tenslotte Westelijk Halfrond. Het ligt in het voornemen mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, gezant- schapsraad verbonden aan de Nederland se militaire missie bij de geallieerde bestuursraad te Berlijn, te benoemen tot chef der directie Europa: voorts om mr. S. J. baron van Ittersum, tot nog toe chef der directie Economische Zaken, te benoemen tot chef directie Oosten, tevens wnd. chef der directie Afrika en Midden-Oosten, terwijl drs E. H. van der Beugel, directeur van het bureau van de regeringscommissaris van het Europees herstelprogramma, tevens zal worden benoemd tot chef directie Wes telijk Halfrond. In verband met de opheffing van de directie Verkeer en Grote Rivieren is de functie van verkeersadviseur gecreëerd, waarin zal worden benoemd mr. C. J. M. Schaepman, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, tot dusver chef directie verkeer en grote rivieren. (Van onze correspondent) Dezer dagen is het Koninklijk Be sluit te verwachten, waarbij aan het Rijkspersoneel over het eerste kwar taal 1950 het reeds aangekondigde voorschot op dc komende loonsverho ging wordt verleend. Dit voorschot be draagt 15 pet. van het maandsalaris, voor 22-jarigen 10 pet. en voor 21-jari- gen 5 pet. van het maandsalaris. Maat regelen zijn genomen om de uitkering te doen geschieden, zodra het K.B. is verschenen. De minister van Binnenlandse Za ken heeft zich terzake tot de ge meentebesturen gewend met een circulaire, waarin hij het aan de prudentie van de gemeentebesturen overlaat of zij een overeenkomstige maatregel zullen nemen. Daar de bezoldiging van het gemeenteperso neel is afgestemd op die van het Rijkspersoneel, verwacht de minis ter, dat de gemeentebesturen ern stig zullen overwegen gelijke maat regelen te nemen. De minister deelt nog mede, dat het Rijk de gemeenten, in de hogere per soneelsuitgaven niet tegemoet kan ko men. De hogere kosten zullen moeten worden bestreden uit hogere belasting opbrengsten: zo is de opbrengst van de ondernemingsbelasting van 1949 op 1950 met 50 pet. gestegen. Met het mi nisterie van Financiën is overleg ge pleegd of het mogelijk is de uitkering uit het gemeentefonds als gevolg van de hogere opbrengst der Rijksbelastin gen te herzien. 's Sfc&n ovet China 65. Een doodse stilte vulde het vertrek! Ademloos staarden de beide mannen en de keizerin naar de Noorman, die zwijgend, een spottend glimlachje rond zijn, lippen in dc deuropening stond. Op Baldon's gelaat tekende zich angst af, de trekken van de vrouvj verrieden een mengeling van wilde haat en ontsteltenis en de Japanse commandant had zijn onaandoenlijkheid verloren en geleek nu meer zichzelf dan ooit tevoren: een in het nauw gebrachte rat, buiten zichzelf gebracht door een'vertoon van dapperheid dat hij onmogelijk geheel begrijpen kon. Alleen de keizer kon een zachte kreet van vreugde niet onderdrukken. „Gegroet, heer Baldon," mompelde Eric met een zachte, slepende stem, terwijl zijn blik zijn oude vazal geen ogenblik losliet, „zo zien we elkander dan eindelijk weer eens terug. Zoals gewoonlijk terwijl ge op het punt staat een laagheid te bedrijven Hij stond zonder het minste vertoon van onrust tegen de deurpost geleund, alleen. Slechts de verontwaardiging, welke in zijn staalblauwe ogen gloeide, gaf aan hoezeer hij zich beheerste. „E-Ericü!" stamelde Baldon, ontzet een pas terug doend. Dan draaide hij zich met een ruk om. „De wacht!" grauwde hij tegen de Japanse com- mandant. „Snel!" Hij deed een pas in de richting van de ramen. „Hij moe-moet onschadelijk gemaakt worden Met een enkele, flitsende beweging schoot het glinsterende zwaard van de Noorman uit zijn schede. „Ik ben bang dat je een teleurstelling te wachten staat," zei hij sarcastisch. „Maar als je er op staat wil ik de wacht wel even voor je roepen. Kijk!" Met een snelle beweging schoof hij het gordijn terzijde dat de ingang afsloot en hoorde Baldon een schelle uitroep slaken. Voor de deuropening torenden de lansen op van Ming cn diens mannen, die geluidloos de blokhut omsingeld hadden. Zelfs Tai hief met ongewone strijdlust z'n knots. m „Ditmaal is het m ij n wacht, heer Baldon!" sprak Eric dreigend. „Je spel is uit. Voor de politierechter te Harderwijk heeft zich te verantwoorden gehad de 41-jarige Barnevelder A. S., die was ge dagvaard vanwege het feit, dat hij als geschorst journalist toch journalistieke arbeid zou hebben verricht. De com missie voor de Perszuivering had hem n.l. voor de tijd van vijftien jaar het recht ontzegd te publiceren. Thans blijkt, dat hij sinds 1948 weer feuilletons en gedichtjes publiceert. S. zei van mening te zijn, dat men het schrijven van feuilletons en versjes niet tot de journalistiek kan rekenen. Dit is letterkundige arbeid, welke hem niet verboden is. De rechter was echter van mening, dat volgens de wet een journalistieke functie mede het publi ceren van letterkundig werk omvat en dat S. daarom een strafbaar feit had gepleegd. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eiste drie maanden gevangenisstraf. De rechter zal schrifteïijk vonnis wijzen. Advertentie in tientallen gevallen voor haar ge nezing, zuiverheid, gezondheid en verbetering nodig heeft,_is_P_uro-b Dr. J. C. de Miranda, voorzitter van het College van Algemeen Bestuur van Suriname, heeft zich Donderdagavond in een radiorede tot de bevolking van Suriname gericht in verband met de in werkingtreding van de interim-regeling. „De interimregeling maakt een eind aan het kolonialisme aldus spr. ..Naar geen woord buiten Suriname zal meer hoeven te worden geluisterd, geen mach zal buiten u om uwe zaken kunnen regelen. Voortaan zullen eigen organen over uw lot beslissen". In beginsel bepaalt de interimregeling, dat wij In het Ko ninkrijk een zelfstandige plaats innemen. Maar in het Koninkrijk zjjn wij me alléén, er zijn nog twee andere deelgenoten. Waar wfl in het vervolg op voe van volkomen vrijheid en zelfstandigheid met zijn drieën zullen moeten samen gaan, zullen wij dan ook met zijn drieën gemeenschappelijke belangen moeten regelen. Deze gezamenlijke behandeling van gemeenschappelijke belangen is naar spreker's mening het grootste succes dat voor Suriname in de interim regeling ligt, Dr. de Miranda zei voorts, dat de in terim-regeling rechten geeft „maar zij legt tegelijkertijd grote verplichtingen op, die alle hierin hun oorsprong vin den, dat men zich nimmer bij een slech te gang van zaken achter handelingen van anderen zou kunnen verbergen". Het is onj deze reden, dat hij een be roep deed op allen om mede te werken aan het algemeen welzijn van het volk. In naam van het Surinaamse volk deed hij een dringend verzoek om onderlinge twisten te laten varen en persoonlijke ambities terzijde te stellen. Het jaar 1950 zal n.l. in Suriname's bestaan wel het belangrijkste jaar blijken. Straks wacht ons de regeling van de definitieve status van Suriname binnen het Koninkrijk en de bepaling onzer verhouding ten opzichte van de andere Rijksdelen. Een ontzaglijk werk, dat voor generaties vruchtdragend zal moe ten zijn. Reeds nu behoren wij ons aan het werk te zetten om voor ons zelf cn onze nazaten verantwoord te zjjn voor de arbeid, die wjj moeten presteren. Wij zullen hen niet mogen vergeten Maandagavond 23 Januari a.s. zal dc Staatssecretaris van Marine, schout bij nacht H. C. W. Moorman, naar Indonesië vertrekken, vergezeld van zijn adju dant, luitenant ter zee 1ste klasse I'. J- S. dc Jong en mr. L. J. van den Burg van de afdeling juridische zaken van het ministerie van Marine. De Staatssecretaris zal besprekingen voeren omtrent de regelingen, die voor du Koninklijke Marine voortvloeien uit de ter Ronde-Tafelconferentie genomen besluiten en zich voorts op de hoogte stellen van de omstandigheden van de eenheden der Koninklijke Marine in In donesië. Men verwacht, dat de reis twee tot drie weken zal duren. aan wier arbeid in het verleden wij mede te danken hebben, dat wij te be ginnen met de dag van vandaag het ko lonialisme vaarwel kunnen zeggen. Aan hen ailen, zowel overledenen als leven den, die met grootste opoffering, ja zelfs opoffering hunner vrijheid bijdroegen tot wat thans bereikt is, bracht spreker grote, innige dank met de volkomen ze kerheid, dat hun strijd in aller belang niet vergeefs geweest is. Tijdens een opname voor groeten naar Indonesië in het Strijdkrachtenprogram ma heeft de heer H. van Doorne, direc teur van de D. A. F., Van Doorne's Aanhangwagen Fabriek in een toespraak 1 tot de werknemers die thans nog over zee zijn, gezegd, dat de nieuwe automo bielfabriek midden Maart zal worden geopend. Verder deelde hij mede dat niet al leen de oud-werknemers van de D. A. F. na hun demobilisatie weer welkom zijn bij de D. A. F., maar dat ook honderden anderen die voor het metaalvak of automobielbedrijf voelen, bij dit bedrijf een passende werkkring kunnen vinden. Ook ir. F. Philips heeft de gelegen heid aangegrepen een groet te brengen aan de nog ruim 450 in Indonesië ver blijvende Philips-werknemers. Hij zei dat voor allen een plaats bij de N. V. zal openblijven. Het nieuwe schip van de Britse Spoorwegen „Amsterdam", dat gebruikt zal worden voor de verbinding Har wichHoek van Holland (in de nacht dienst) is gisteren te Clydebank van stapel gelopen. Mevr. Den Hollander, echtgenote van de president van de Ne derlandse Spoorwegen, verrichtte de doopplechtigheid. In 1944 lieten de Duitsers te Heusden de protestantse en de katholieke kerk alsmede het raadhuis in de lucht vlie gen. Van deze drie gebouwen wordt de katholieke kerk thans weer herbouwd, doch niet weer op de oude plaats. De kerk krijgt namelijk een plaats op de historische grond, waarin zich nog de fundamenten bevinden van het beroemde Heusdense middeleeuwse kasteel. Er zal in deze kerk, die wordt opgetrokken in basiliekstijl met een aparte doopka pel en octogone toren (de toren van het voormalige Heusdense kasteel was n.l. ook achthoekig), plaats zijn voor 560 personen. Op de voorgrond de opgravin gen van het oude kasteel Heusden, op de achtergrond de nieuwe in aanbouw zijnde kerk. Met de Constellation „Batavia" is gis- termiddag ir. Djuanda, minister van Economische Zaken van de V. S. I., op zijn doorreis naar Amerika, op Schip hol geland. Hij werd verwelkomd door de ministers Van den Brink en Götzen cn verscheidene Indonesische autoritei ten, die hebben deelgenomen aan de Konde-Tafelconferentie en nog in ons land verblijven. In zijn gezelschap be vond zich Ali Sastroamidjojo, de nieuw benoemde ambassadeur der Verenigde Staten van Indonesië in Washington. In een kort gesprek, dat wij met de Indonesische minister hadden, vertelde hij over de economische toestand in de Ar chipel nog weinig te kunnen zeggen. Uiter aard is de nieuwe regering gestuit op een zeer groot aantal ernstige problemen; men kan moeilijk anders zeggen dan dat de re gering deze op het ogenblik in studie heeft. Over de grootte van de lening, die hij in de Ver. Staten zal trachten te sluiten, wilde hij zich niet uitlaten. Intentie voor 21 Januari: Mogen de Lutheranen en andere Protestanten van Europa zich ver enigen in de éne heilige Katholieke en Apostolische Kerk. (Van onze Brabantse redactie) Het tweede bedrijf van de berechting van „Nol de Brabander" c.s., dat giste ren voor de Bossche rechtbank werd opgevoerd, bezat weinig spanning. Een aantal helers en kleine medeplichtigen volgden elkaar op. De reeks werd slechts onderbroken door de zaak tegen A, V., die gerekend moet worden tot de ern stige handlangers. Hij was o.a. mede plichtig geweest aan een diefstal van f 60.000 uit een leerfabriek te Dongen en aan een roofoverval op mevr. De Pressigny te Oisterwijk, waarbij deze dame wérd mishandeld en tal van gou den sieraden gestolen. De berechting van de 48-jarige J. H. en de 58-jarige H. B., beide uit Tilburg, die er van beschuldigd werden resp. vier en vijf diefstallen al dan niet met geweldpleging te hebben uitgelokt, vormde de climax van deze zitting. „Misdadige elementen" noemde de offi cier van justitie, mr. J. J. M. Dony, deze twee, die hij een gevaar voor de maatschappij achtteTegen beide vroeg hij een gevangenisstraf van tien jaar. Te voren hadden weer, evenals bij de vorige zitting, B en H. hardnekkig ont kend, Tegen de verklaringen van diverse getuigen in bleven zij stijl en strak vol houden, dat alles, wat tegen hen werd Advertentie MENTHO-REX Verkoudheldszolf bestrijdt de koui van buitenaf *langs twee wegen: inademen en inwrijven, door PATRICK PURCEIX Vertaling JOHANNA PERENBOOM I 29. „Wij kwamen van de hurlingwedstrijd af," deelde hij mede, „van de wedstrijd in Kilkenny, en we dachten toen dat we maar eens even aan moesten gaan, we kwamen net voorbij." Ondanks de schep jaren sinds de laat ste keer, dat Malachy aan de Hanrahans de eer beweest bij hen aan te, komen, deed hij deze mededeling zonder zelfs maar met rijn wimpers te knipperen. Mevrouw Hanrahan, de arme, onno zele vrouw, hapte in het aas zoals Ma lachy dat van haar verwacht had, „Zo, komen jullie van de wedstrijd? En wie heeft gewonnen?" „Tullaroan.ja, maar...." dit was koren op Malachy s molen „Mooncoin had een dag...." Zij sloeg geen acht meer op hem en draaide zich naar mij om, met spijtige ogen: „Och, is dat nou niet erg? God ver geve het me, ik denk er nu pas aan, dat ik de jongens hoorde zeggen, dat u mee zou gaan spelen? Hebt u een goede wed strijd gespeeld?" Een vrouwen vraag. Ik hakkelde om er goed op te antwoorden. „Ik heb mijn best gedaan, maar ja, veel was het niet." Malachy snoof, mevrouw Hanrahan Stlclcll. dc „Loop heen! Ik wil wedden, dat u beter was dan een hele boel anderen." Zij kwam rechtop staan, nu ze het vuur weer goed had, „Esther is naar de match gegaan met Father Christy; hij kwam haar halen in het voorbij komen. Tim is naar de laatste Mis in Mooncoin ge gaan en vandaar zou hij dan naar Kil kenny. En natuurlijk," voegde zij er het een lach aan toe, „hebben, we sinds dien geen taal of teken meer van ze gehoord of gezien, van geen van beiden." Haar stem werd een zweempje klaag- rig. „Maar ja, de laatste plaats, waar de kinderen hier in huis aan denken om naar toe te gaan, is thu.s. Ik geloof, dat al de jongelui tegenwoordig zo zijn. Ik wed, dat ze nu wel bij Fogarty zijn." Met een snelle blik keek zij de kamer rond om de zekerheid te krijgen, dat alles in orde was en dat wij op ons ge mak zaten. Dat deden we, alles bij el kaar genomen. „Weten de heren nu wel zeker dat re hun jassen niet uit willen trekken?" „Neen, Madam, dank je wel", zei Ma lachy, als woordvoerder, ,,'t Is al te laat" Zij ging in de richting van de deur. „Goed. wacht dan hier een ogenblik. Dan ga ik naar de keuken om de baas te halen. Hij zal wild benieuwd zijn om alles over de wedstrijd te horen." De deur ging nog maar net achter haar dicht, toen Malachy uit de diepten van zijn fauteuil al op mij toeschoof. Zijn schor gefluister liet aan zijn mede deling maar heel weinig vertrouwelijk heid. „Verdomd, Joe, ik weet bij God niet hoe ik erover zal beginnen." „Nou, 't was dan maar beter om het wel te weten, en heel gauw te weten, want ik doe mijn mond niet open, hoor!" fluisterde ik nijdig terug. „Om het je maar meteen te zeggen, ik ben niet van plan, hier de halve nacht te blijven, en die Mooncoiners zullen ook wel een vreemde indruk krijgen als we ze zolang laten wachten, 't Was wel een prachtidee om Zondagavond laat bij iemand aan te komen zetten met alle blijken van sterke drank aan je." In de keuken kon ik nu een gedempt geluid van stemmen horen. Toen kraste er een stoel over de cementen vloer; iemand moest hem bij het opstaan ach teruit geschoven hebben. Er klonk een zwak geluid van schoenen, die van een plaats, waar zij neergezet stonden, weg getrokken werden. Blijkbaar was Thady Hanrahan zich aan het opmaken om zijn onverwachte gasten te gaan ver welkomen. Malachy, zijn gezicht gefronst en ge rimpeld van het moeizame denken, lag achterover in zijn fauteuil en staarde verbeten naar de zoldering. In een onbehaaglijke stemming naak te ik de inventaris van mijn omgeving op. Al was de kamer maar klein en het meubilair, afgezien van de twee grote fauteuils, vrij simpel en gewoontjes, toch had die kamer iets sierlijks, iets stijlvols, een zekere sfeer en bescheiden bekoorlijkheid. Wiens invloed zou hier heersen, vroeg ik mij af, die van Esther of die van haar moeder? Het zou toch wel die van Es ther zijn, want de familiegroepen, die aan de wanden hingen te glimlachen, waren keurig in lange zwarte lijsten gevat in plaats van in massieve ver gulde omrandingen. Boven de schoorsteenmantel hing een olieverfportret van een Paus van heel wat tijd terug. Dan stond er op het buf fet de gebruikelijke opgezette fazant, compleet met het onvermijdelijke bron zen plaatje, waar plaats, datum en naam van de jager op vermeld stonden. Verder een portret van Father Christy, in de tijd van zijn wijding gemaakt, voorzover ik van mijn stoel uit beoor delen kon. En tfan stond er ook nog een weinig flatteus portret van Mevrouw Hanrahan: zij zag er heel erg zwakjes cn verschrikt uit en achter haar stond Thady, ik veronderstelde tenminste dat het Thady was, die nijdig fronsend naar de fotograaf keek, zoals de mannen dat met onveranderlijke regelmaat doen op zulke herinneringen aan dc wittebroods weken in Ierse boerderijen. Op de gebeeldhouwde schoorsteen mantel stonden nog drie portretten. Het eerste was een vergeelde kiek van Tha dy zelf, heel zwaar en dik, gekleed in een algedragen, vuile overjas met een verrafelde bandelier van zeildoek om zijn middel, een uitgelezen gemene zwarte hoed op zijn hoofd en in zijn hand een geweer, dat er zowel erg ge vaarlijk als erg ouderwets uitzag. Daarnaast stond een foto van De Va lera, niet de grimmige en strenge De Valera van de latere tijd, maar de jonge wiskundeleraar met zijn zachte wangen en ietwat schaapachtig kijkende ogen, die kalm uit Boland's Mill wegwandelde om te sterven of de zegepraal wegdroeg in een geruchtmakende verkiezing in het heuvelland van Clare. En tenslotte was er dan nog een pro fielstudie van Esther, een zeer jeugdige, zeer droefgeestige, zeer lieftallige, zeer begeerlijke Esther. Een profiel dat mijn gekneusde hart een zucht ontlokte. Er was een tijd dat een duplicaat van dat zelfde portret op mijn toilettafel in Du blin de ereplaats had. In de gang ging een deur open. Stem men riepen en gaven antwoord. Toen zwegen ze weer. Voeten schuifelden in de gang, er werd nonchalant op de deur geklopt eer deze langzaam openging. Thady Hanrahan stond in al zijn zwaarte voor ons. Dat woord zwaarte was inderdaad de juiste term. Hij was zwaar van lichaam en zwaar van botten. Ik had hem nooit van aangezicht tot aangezicht ontmoet en nu viel me op, dat hij bij al zijn massieve zwaarte toch verre van plomp was. Hij zag er ondanks zijn omvang rap uit en straalde van leven, zodat je zijn zes voet en drie inches lengte en zijn ruim hon derd kilo gewicht vergat. (Wordt vervolgd) getuigd, op leugens of vergissingen be rustte. Het baatte hen niet. De officier van justitie achtte hen de uitlokkers van de roofoverval op het postkantoor te Veghel, op de Boerenleenbank te Asten, van diefstallen van goud en goederen te Gemonde en Berkel Enschot en van de roofoverval op mevr. De Pressigny te Oisterwyk en op de boer Bos te Deume- „Deze mensen zijn misdadigers van groot kaliber," luidde zijn uitspraak. „Zij liegen tot in het onzinnige." Nadat hij had uiteengezet, dat de con clusie vrn de uitgebrachte reclasseiings- rapporten was, dat hier niets gedaan kon worden en nadat bij beider karak ter en gedragingen scherp had gelaakt, eiste hij tien jaar gevangenisstraf we gens uitlokking van diefstallen met en zonder geweldpleging. Mr. Verbruggen, de verdediger, achtte het overtuigend bev.'ijs niet geleverd en pleitte vrij spraak. Tegen A. V., die sedert 1945 aan de overvallen en diefstallen had deelge nomen, hoewel hij een voorwaarde lijke straf van 4 maanden wegens diefstal had lopen, eiste de officier van justitie zeven jaar met aftrek- Hij achtte de overtredingen zeer zwaar, maar zeide rekening te willen houden met de gunstige trekken in verd. karakter. De verdediger mr. Van Zinnicq Berg- mann oordeelde, dat een straf van zeven jaar voor iemand „die men weer een kans wil geven" wel zeer zwaar. Hij pleitte clementie. Tegen de overige verdachten werden straffen geëist, die varieerden van voorwaardelijke veroordelingen tot ge vangenisstraffen van 1 jaar en 3 mnd. In alle zaken is de uitspraak bepaald op 2 Februari, de dag, waarop ook de leider „Nol de Brabander" zal terecht staan. Het had aanvankelijk in de bedoeling gelegen, dat. wanneer de Tweede Ka mer 31 Januari weer bijeen zou komen, dit in de Ridderzaal zou zijn vanwege de ingrijpende verbouwing in het ge bouw der Kamer. Het blijkt echter nog niet nodig te zijn, dat de Kamer haar tijdelijke behuizing betrekt. Het ligt in het voornemen met de verbouwing zo mogelijk 1 Maart te beginnen. De Ka mer zal met de thans aan de orde zijnde werkzaamheden naar verwacht wordt in veertien dagen gereed zijn en niet vóór de tweede helft van Maart weer bijeenkomen. Krijgen de bouwplannen 1 Maart een begin van uitvoering, dan zal op de Ridderzaal beslag moeten worden gelegd. Zoals bekend, zal Hr. Ms. „Vulkaan", die Nederland indertijd van de Britse Marine leende, eind van deze maand worden te ruggegeven aan de Britse admiraliteit. Na dat het schip te Botterdam voor een laat ste inspectie in het dok is geweest, zal het 30 Januari uit Rotterdam vertrekken, om. de volgende dag te Chatham te wor den overgedragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3