De Peel over tien jaar geheel ontgonnen K.L.M. gaat zes maal per week op Indonesië vliegen thermogene Als de „bonen koffie erwten koffie" dan dood even? is za de 3Üot Loongrens waarschijnlijk f 1800.- S3 W"j •w m aaB als 4®®s 1 lp a's nieuw! Definitieve regeling met steun van weelde-belasting r Wij luisteren naar I v N Drassige, verraderlijke grond dan herschapen in een vruchtbare vlakte met wuivende graan velden en weelderige tuinderijen Dit jaar wordt het eind- offensief ingezet Uittocht van deel der Nederlanders onmiskenbaar begonnen MOGELIJKHEDEN VOOR GEZINSHERENIGING Weldra proef met waterstof atoombom? Verhoging soldij K.L. in Indonesië Zwitserse turnploeg naar Nederland Sweering, De Ruyter en v.d.Pol naar St. Etienne "A J Ned. schaatsenrijders naar Sandefjord Geen Belgen naar de Ronde van Nederland Wegkampioenschap voor amateurs te Zandvoort Moeilijke zege van HHYC op Ijsvogels VRIJDAG 20 JANUARI 1950 PAGINA 5 Uitvaren IJmuider vloot geëist Aanspraken overheids personeel bij ziekte Mi IfPSltes KOU GEVAT... Eerst even kijken bij Barieljorissiraai 27 Wij gaan nog door mei onze opruimingsprijzen Wollen ruilen Japonslof t Weei* ontvangen nieuwe dessins in de kreukvrije VISTRANOLA Hadden koffiebonen maar pootjes of vleugels ms>. mm fmgrn I Veilig in water veilig in LUX Kinderbijslag kleine zelfstandigen Voorstel NWU tot wijziging amateursbepaling Monument voor gevallen sportvrienden Finale tweede klas klein biljart cadre 38/2 Bolsward kondigt schaats wedstrijden aan Nederlandse kunstrijdsters naar Davos Morgen geen voetbal Turnkampioenschappen in aan de Zaan Koog STOFZUIGER 7 ,x" i Z -t V," f t v w* (Van onze redacteur) Over tien jaar zal de Peel niet meer bestaan. De drassige, verraderlijke grond, waarin slechts enkele turfstekers een karig bestaan vinden, is dan herschapen in een vruchtbare vlakte met wuivende graanvelden en weelderige tuinderijen. Daarmee wordt een ontginningswerk van vijftig jaar afgesloten. Deze ont ginning is van enorme betekenis. De ontgonnen grond heeft een zuiver econo mische waarde van ongeveer 2000 gulden per ha. Deskundigen hebben daarbij uitgerekend, dat de sociale waarde hiervan minstens vijfmaal zoveel bedraagt. Velen vinden op de nieuwe grond een bestaan. En ook worden onze export mogelijkheden vergroot! Nog steeds staat de agrarische export bovenaan. De laatste cijfers van November 1949 wijzen uit dat de export in de voorlaatste maand van 1949 voor de agrarische sector 300 millioen gulden bedroeg, terwijl de industrie voor 100 millioen exporteerde. Reeds nu draagt de Peel hiertoe het nodige bij. In de toekomst zal dat in nog grotere mate het geval zijn! handen ineen sloegen en gezamenlijk de ontginning aanpakten. De Brabantse ge meenten gaven deze ontginning geheel over aan de Nederlandse Heidemaat schappij en aan de Limburgse kant wer den naast de Heidemij. ook enige parti culiere maatschappijen in dit millioenen- plan betrokken. Zo wordt er thans al meer dan veertig jaar gewerkt. In die tijd is meer dan 60.000 ha. van de Peel ontgonnen en in cultuur gebracht. Vijf nieuwe dorpen zijn in die tijd ontstaan, t.w. St. Odiliapeel, Venhorst, De Rips IJsselstein en America. En wie nu van Mill over Oploo en Deurne naar Meijel rijdt en vandaar over Horst naar Ven- ray. ziet zo ver als hij kijken kan hon derden boerderijtjes, vruchtbare vlakten en uitgestrekte bossen. Nieuwe wegen zijn daar in de jaren,^.die ons van 1900 scheiden, aangelegd en goed florerende dorpen zijn ontstaan. Nog restten er een 12000 tol 15000 ha., die ontgonnen moeten worden, verdeeld over het gehele gebied. Dit jaar wordt echter het eindoffensief tegen de Peel ingezet. Vele honderden arbeiders zullen die strijd aanbinden, onder leiding van de ingenieurs van de Heidemij. De grootste projecten, waaraan intussen al wordt ge werkt. zijn de Horsterpeel en de gebie den rondom de Ospelse Peel voor welk gebied 6'A millioen is uitgetrokken, de ontginning bezuiden Asten en dan nog enkele gebieden tussen Detirne, IJs selstein en Meijel. Momenteel werkt de Heidemij. mei ruim 1500 man voornamelijk D.U.W.- arbeiders. Nog zien wij ze voor ons de honderden, die uit alle delen van ons land afkomstig zijn. Zij staan op sommige plaatsen tot de knieën in het water, an deren glibberen over de spekgladde Tot het einde van de vorige eeuw was de Peel even onherbergzaam als de woeste steppen van Centraal Europa, als de zandwoestijnen van Noord-Afrika of de met ijs bedekte velden van de Pool. Vóór 1900 lag in Oost-Brabant een on gerept brok woeste natuur van meer dan 75000 ha., waar elke vreemdeling zou verdwalen en gevaar lopen weg te zin ken in de stinkende moerasgronden. Buiten de dorpen woonde vrijwel nie mand in dit gebied. Het uitschot van de maatschappij zocht dit barre oord op en vond daar nog enig bestaan. Soms tracht ten deze mensen een stukje grond te ont ginnen; anderen staken de natte turf, in rijke overvloed aanwezig, en weer an deren zetten van hier uit hun duistere practijken voort. De Peel had een schaarse en geheel eigen vegetatie, die schraal was en meer malen werd verschroeid, wanneer de be faamde onder- en bovengrondse Peel- branden woedden. Niets wilde er groeien en zelfs na de kleine ontginningen van enkele honderden jaren geleden was er geen noemenswaardige oogst van deze slechte grond te halen. Daardoor kwam het, dat niemand enige interesse voor dit gebied toonde. Toen in het begin van de negentiende eeuw door Napoleon het Kadaster werd ingesteld waren er dan ook vrijwel geen particulieren, die zich als eigenaars van stukken Peelgrond kwamen aanmelden. Maar de inwoners van de verschillende gemeenten, die als oases in dit woeste terrein waren genesteld, staken het veen uit de grond als brandstof voor de win ter en joegen hun schapen over de schrale heidevlakten, zodat deze grond gemeenschapsgrond was en de gemeen ten zich als eigenaars opwierpen. Zo is het tot heden toe gebleven, het geen de procedure van de groot scheepse ontginning, die rond 1900 begon, niet weinig heeft vereenvoudigd. Tot het begin van deze eeuw werden door die gemeenten enkele delen van dit ge bied aan particulieren ter ontginning uitgegeven, maar de aldus ontstane, thans verouderde boerderijen, bleven enclaves in de woestenij. Totdat de on derscheiden gemeenten in de Peel de Het hoofdbestuur van de Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden heeft uitvoerig de ontwikkeling van het conflict bij de IJmuider Trawlervloot besproken. In IJmuiden, Egmond aan Zee, Katwijk, Noordwijk en Schevenin- gen onderhouden de in het leven geroe pen comité's van actie, waarin leden van verschillende vakorganisaties zit ting hebben onderling contact. Zij richten hun actie op het verwezenlij ken van de volgende eisen; 1. Onmid dellijk uitvaren van de vloot. 2. Hand having van he.t door de reders opge zegde contract met uitbetaling van de toegestane 5 pet. loonsverhoging. In Staatsblad J 566 is gepubliceerd het K. B. van 20 December 1949, houdende een wijziging van het Algemeen Rijksambtena renreglement en van het Arbeidsovereen- komstenbesluit. Dit K. B. behelst een aan passing van genoemde reglementen aan de Ziektewet, gelijk deze in de laatste tijd is gewijzigd, terwijl de aanspraak van ar- beidscontraetanten op doorbetaling bij ziek te van het volle loon gedurende maximaal 52 weken thans tevens formeel haar be slag heeft gekregen. veengrond met de spade in de hand. waarmede zij de grond keren. De dikke veenlaag wordt verwijderd en de dunne lagen worden verspreid over het terrein. Deze waterhoudende massa zorgt voor een goede drainage. Daarna wordt de ontgonnen grond bedekt met tien tot twaalf cm. zand, dat later met de dunne veenlagen wordt omgeploegd. Op deze wijze komen er in de Horsterpeel elke twee en een halve maand ongeveer zeven tuinbouwbedrijven klaar. Dan is daar werk voor vele jonge boeren. Het zijn soms vreemdsoortige dingen, die de ontginners in de bodem aantref fen. Zo vindt men ten Zuid-Westen van Asten de wortels van duizenden jaren oude bomen. Deze wortels hebben een vreemd soortige sterachtige vorm en liggen als zwarte monsterpoliepen op de vers ont gonnen grond. Men weet niet precies wat men met dit „kienhout" moet doen. Tijdens de oorlog bestond er voldoende interesse, maar thans heeft niemand er meer belangstelling voor. In grote ho pen liggen deze wortelstronken op de onafzienbare vlakten waar in de verte de arbeiders vaag zichtbaar zijn. Men overweegt om de houtbergen ter plaat se te verbranden. Intussen zijn er enkele prachtige stukken natuurgrond ontstaan. Waar eerst geen boöm wilde groeien, werden na de ontginning hele bosspn aange plant. Vooral de gebieden onder De Rips welk dorp geheel door de Heidemij. is aangelegd kenmerken zich door een weelderige en fraaie bebossing. In de Peel ontstaat nieuw land met nieuwe wegen en nieuwe huizen. Dwars door de oude Peel zal in de toekomst een nieuwe grote weg worden aange legd, die loopt van Oss in de richting van Weert en dit gebied volledig ontsluit. Voor de partiële ontsluiting en ver fraaiing van het ontgonnen gebied, is de „Brabantse Peelgemeenschap" opge richt, die de laatste hand aan het grove werk zal leggen. En wat de ontginning betekent wordt ons pas goed duidelijk, .wanneer we een van de mannen die hier werken horen zeggen: „Op mijn bedrijf had ik een ha. en een klein huisje en kon ik nauweiijk genoeg ver dienen om een varken vet te mesten. Ik moet hier hard werken, maar straks ben ik een van de eersten, die een nieuw bedrijf krijgt. Het werk, dat ik hier verricht, is werken aan mijn toe komst. En die ligt hier voor honderden anderen." De ontgonnen grond wordt bedekt met een laag zand, die later met de dunne veenlagen wordt omge ploegd, Zo ontstaan vruchtbare tuinbouwgebieden. iKlr'WP (Eigen bericht) Zoals reeds gemeld ligt het in de be doeling van de K.L.M. uiterlijk 1 Maart a.s. de frequentie op de Indonesië-lijn van vijfmaal per week tot zesmaal te verhogen. De datum dat men hiertoe over zal gaan, hoopt men zoveel moge lijk te vervroegen met het oog op het sterk verhoogde vervoersaanbod in Westelijke richting. Nog altijd is de AmsterdamDjakarta- lijn de ruggegraat van het bedrijf der K.L.M. Ondanks een onmiskenbare te rugslag, welke ondervonden werd van de omlegging der lijn zeven maanden lang over Mauritius, zijn de vooruit zichten van het verkeer voor de naaste toekomst gunstig. Tegen de in die tijd versterkte concurrentie van Engelse, Franse, Zweedse en andere maatschap pijen in, zijn de uitgaande vliegtuigen tot half Februari vrijwel volgeboekt. Het aanbod van vervoer in Westelijke rich ting is echter veel groter dan dat in Oostelijke richting; in Djakarta komt men boekingsruimte te kort, zodat men hier op vervroeging van het ingaan der verhoogde frequentie sterk aandringt. Er is onmiskenbaar sprake van een terugstromen van Nederlanders uit Indonesië naar het vaderland. Dit steit zowel de luchtvaart- als de scheep vaartmaatschappijen voor een pro bleem. Een verstoord evenwicht tus sen boekingen op uit- en thuisreis zou grote financiële risico's meebrengen. Men kan geen extra vliegtuigen of schepen inzetten, die mogelijk slecht bezet of zelfs leeg zouden vertrekken, ook al zijn die dan voor de terugreis meer dan volgeboekt. Men hoopt thans «p groter mogelijk heden voor gezinshereniging. De uittocht van een deel der Nederlanders uit In- „De Verenigde Staten zullen wellicht spoedig in de Eniwetok-atol een water stofbom beproeven, die duizend maal zo sterk is als de atoombom", zo be richtte Chapman Pincher, de weten schappelijke medewerker van de „Daily Express" Donderdag in zijn blad. „Het is bekend, dat de Amerikanen zijn begonnen op grote schaal zwaar water tc produce ren", aldus. Pincher. „Het is mogelijk, dat de proeven met geheime atoom wapens, welke in de Eniwetok-atol in de Stille Zuidzee zullen worden ge houden, ook onderzoekingen met de wa terstofbom zullen omvatten". Pincher, die de nieuwe bom aanduid de als „h(ydrogen)-bomb", meldde, dat „methoden zijn ontwikkeld om water stof in vaste vorm te produceren, dat gebruikt kan worden bij het vullen van bommen". Hij schreef verder, dat Ame rikaanse onderzoekers de uitwerking van de bom die Hirosjima wegvaagde hebben verviervoudigd door de explo sieve kern te omringen met een nieuw sterker metalen omnulsei, dat hij aan duidde met de naam „camper". Een der gelijke „tamper" zou volgens hem en kele millioensten van een seconde weer stand kunnen bieden aan exploderend zwaar water en daardoor de vereiste explosietemperatuur mogelijk maken. Daar door fiscale en bezuinigingsmaatre gelen van de Indonesische regering reeds voor de souvereiniteitsoverdracht genomen, het wenselijk is gebleken de soldijen der in Indonesië dienende dienstplichtigen te verhogen, heeft de regering besloten de tropentoelage op de so Wij te vermeerde ren met 30 ct. pér dag. Derhalve zullen de soldijen tijdens ver blijf in Indonesië thans bedragen voor een soldaat per maand f 63.voor een soldaat der le klasse, die op of na 1 Juni 1949 on der de wapens is gekomen f 69.—, voor hen, die voor die datum reeds in dienst waren f 73.50 en voor korporaals van bei de groepen resp. f 76.50 en f 84. Advertentie Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogènede welda dige warmte verjaagt verkoudheid. Advertentie 2.84 per meter 140 cm. breed kan het ons schelen, dat het bier best is, als het met de koffie uit is. De hele wereld zaï koffie blijven drinken, hete koffie of lauwe koffie, slappe koffie of sterke koffie, koffie met vellen of koffie met room, kleintjes koffie of koffie verkeerd, maar hoe dan ook: koffie. Alleen wij op onze vijfendertigduizend vier kante kilometer bodem, die Nederland heet, wij zullen, ja waarachtig, aanleunend tegen buren, die wèl .,bonen"koffie slurpen, wij zullen het met erwtenkoffie moeten doen. Want wat is surrogaat anders dan gemalen of verbrijzelde erwten met cichorei en ande re kunstgrepen vermengd. Cichorei mag dan als plant hartverrukkende hemelsblau we bloemetjes hebben, die de botaniserende verrukken, veel liever ware het ons ais er aan die plant maar koffiebo nen groeiden. Wij menen, dat ons eens verteld werd in vroeger ja ren. dat men in Brazilië as bakjes maakte van geperste koffie, voor zover men de lo comotieven niet met koffie bonen stookte, want de kof fie was een plaag, zoals eens de sprinkhanen, eeuwen ge leden, in Egypte. Hadden koffiebonen maar pootjes en vleugels als sprinkhanen, dan waren er geen deviezen mee gemoeid om ze van het ande re einde van de aardbol hier te krijgen. Maar wat willen wij? Wij zijn marionetten, die dansep aan de deviezen-touwtjes en Braziliaanse koffie, zegt men. is luxe, want de Braziliaanse koffie wordt allang niet meer in locomotieven opgestookt en men wenste wel, dat die bergen koffiebonen niet wa- tiever gewassen. Maar van een verarmde plantage plukt men geen rijke vruchten en de natuur blijft de dingen op haar dooie gemak doen. wat haar goed recht is. Al is de mens nog zo ongedul dig. men kan in Brazilië de koffiestruiken met de wel- ren verast, want dat waren nu evenzovele hopen goud. De mensheid wordt namelijk steeds koffiedorstiger, met name de Amerikanen, die de laatste jaren ineens „coffee- minded" zijn geworden en van de wereld-consumptie, die op haar maximum twee en dertig millioen balen per jaar bedraagt (maal zestig om het aantal kilo's te krij gen) op het ogenblik twin tig millioen baal naar binnen slurpen, tussen alle coca-cola en fruit-juice en ice-cream soda door. Het wereldver- bruik is gestegen en dat ter wijl de productie is gezakt omdat de planters, toen er te veel was, terecht, niet lan ger wilden ploegen en plan ten en plukken voor de brandstapel en omzwaaiden naar 't katoen, dat de lende nen dekt, en andere produc- riekende witte bloemen de grond niet uittrekken en men kan zelfs niet eens voor komen dat de oogst slecht zal zijn, iets waar belangheb benden nu al slapeloze nachten over hebben. De prijzen zullen dan nóg meer de hoogte in gaan. Oök dus van de zwSrte koffie. Want hoe wil men op een eilandje van gedoemden tot erwtenvocht verhoeden dat de bonen die het leven ver aangenamen blijven binnen stromen? Het koffiesurro- gaat mag dan met hiep hiep hoera worden aangeprezen als een drank die adverten tiekinderen blozend en ge zond maakt, advertentiemoe der doet stralen en adver- tentievaders opgëwekt naar kantoor doet gaan. Maar het heimwee naar het levens elixer dat échte koffie heet, 7,al alleen maar opgevangen kunnen worden langs de duistere en dure kanalen die men „zwart" noemt. In dezer, zijn de nylons de. koffie voorgegaan. Immers, het leven van alledag, zoals het geleefd wordt met z'n menselijke behoeften en eisen en inzichten omtrent nuttigheid en luxe, wil wel eens anders gaan dan de theoretici die het bepalen. Er wordt hard en intensief gewerkt in ons land, en bij dat harde werken is de sti mulans die men in de kleine kop vindt, thuis of in een der tienduizenden café^s (welk een aanfluiting wordt de naam!) géén overdaad. Nee heus, we zullen het sur rogaat niet moeten, om het geen beledigender dingen toe te voegen, maar verlangend als wij zijn naar iets hartigs, zullen wij, ofwel onze toe vlucht nemen tot een kop „zwarte" of het onrustbaren de alcoholverbruik nog on rustbarender maken. En wij vragen ons in ge- moede af, of het wol strookt met de rechten van de mens om hem op een kleine strook gronds, temidden van een even of erger verarmde maar koffie drinkende wereld, te isoleren in een koffieloze kooi. Niet omdat er geen koffie is, maar alleen omdat die koffie te duur is. Mag hij nie.t meer zélf weten, of hij eventueel een hoog bedrag voor dit levenselixer wil neerleggen? A. Bgl. donesië schept ginds woonruimte, die. weer kansen geeft om gezinnen te laten overkomen. Ook zou een herleving in de cultures verschuiving van de steden naar het land tengevolge hebben, wat ook weer de woonruimte ten goede komt ten gunste van achtergebleven gezinnen in Nederland, terwijl men verder hopen mag op het vertrek van nieuwe krachten uit Nederland voor de wederopbouw. Intussen blijft voor de K. L. M. ook vracht- en postvervoer zeer belang rijk. De gunstige doorverbinding van Indonesië via Schiphol met New York is voor de ontwikkeling van het vervoer op de AmsterdamDjakartalijn een factor van betekenis. En tenslotte komt de goodwill, die de K.L.M. bij de Indo nesische autoriteiten heeft, het bedrijf onverminderd ten goede. IMM t op de bijzondere vorm van de ragfijne Lux-krulletjes, die onmiddellijk oplossen Vlinderlicht speelt het zuivere Lux-schuim door 't weefsel van alle tere stoffen! Baby-goed extra beschermd; alles gaat langer mee 'n Lux-lang-leven 'sUECHTü (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen is te verwach ten, dat de op handen zijnde nood voorziening voor kinderbijslag voor zelfstandigen zal gelden voor kleine zelfstandigen met een jaar-inkomen van niet meer dan f 1800.In de Kamer is reeds medegedeeld, dat de kinderbijslag zal gegeven worden van het derde kind af; zy zal de helft bedragen van hetgeen werk nemers in loondienst ontvangen. Op eeii, dezer dagen te Leiden gehou den, vergadering kwam ten aanzien van het bovenstaande al tot uiting, dat men in middenstandskringen wel dankbaar is voor het begin van een regeling, doch geenszins voldaan. Tegen het ge ven van een volledig bijslag zijn welis waar bezwaren in te brengen, daar dit een te hoge premieheffing zal vereisen en in bepaalde gevallen hiermede het paard achter de wagen zal gespannen worden, maar de loongrens schijnt men zich toch wel aanmerkelijk hoger. n.l. rond f 4000 a f 4500 gedacht te hebben. Ook gaan er stemmen op, die zeggen, dat met de blijkens de op bedoelde vergadering gedane mededelingen nu ontworpen noodvoorziening b.v. negotie handelaren onevenredig bevoordeeld worden tegenover kleine zakenlieden, die net boven deze laag gestelde in- komstengrens liggen. Daartegenover wordt gesteld, dat een bescheiden nood voorziening als sociale maatregel in ieder geval beter is dan de bestaande Zaterdag 4 Februari'wordt in de Koop mansbeurs te Amsterdam een landen- wedstrijd georganiseerd tussen de tur ners van Zwitserland en Nederland. De wedstrijd wordt des avonds gehouden. De Zwitserse turners maken allen deel uit van het kanton Bazel, omdat de offi ciële landenploeg te sterk is voor een wedstrijd tegen onze landgenoten. Zondag 5 Februari gaan de Zwitsers naar Den Haag, waar in de zaal van de Dierentuin een demonstratie georgani seerd wordt onder auspiciën van Donar. Maandag daarna wordt een demonstra tie gegeven in Venlo. Naar wij vernemen zal het hoofdbe stuur van de Nederlandse Wielren-Lnie aan de in Maart a.s. te houden alge mene vergadering enkele voorstellen doen, welke ten doel hebben de ama teursbepalingen te wijzigen. Deze wijzigingen komen op het vol gende neer; le. Prijzen en premies voor ama teurs en nieuwelingen behoeven in den vervolge niet meer uitsluitend te be- staan uit bekers, kransen, medailles en diploma's, doch de uitschrijvers zullen geheel vrij zijn in de keuze der beschik baar te stellen prijzen, met dien ver stande, dat daarvan slechts zijn uitge zonderd alcoholhoudende dranken. 2e. prijzen en premies, welke in geld worden uitgeloofd, moeten worden gestort bij de N.W.U. De winnaar daar van kan voor het door hem gewonnen bedrag naar éigen keuze iets kopen, waarna de kwitantie dient te worden ingezonden bij de N.W.U., die op haar beurt de verkoper zal betalen tot het door de betrokken renner gewonnen bedrag. In het voorjaar zal in het Goffert- park nabij het bekende stadion te Nij megen een monument worden onthuld ter nagedachtenis van de sportlieden uit Nijmegen, die tijdens de oorlog als strijders voor de vrijheid zijn gevallen. Nijmeegse sportorganisaties hebben zelf de gelden voor dit beeld, naar het ontwerp van de beeldhouwer Jacques Maris, bijeengebracht door het spelen van wedstrijden en houden van sport dagen. toestand. Men hoopt, dat een definitieve regeling over één jaar tot stand zal kunnen worden gebracht. Naar verluidt zal daarin een premie worden geheven bij alle zelfstandigen voor een bepaald percentage. De rest van de premie zal dan in een belasting opbrengst gezocht kunnen worden; ge dacht wordt hiervoor aan ,de weelde belasting. Aan het Europees kampioenschap bil jarten anker cadre 47/2, dat van 2 tot en met 5 Februari in een van de zalen van het stadhuis te St. Etienne wordt ver speeld, zullen negen spelers deelnemen. Het zijn: voor Frankrijk: Galmiche, üu- fetelle en Chassereau; voor België: Van Hassel en Gabriels; voor Zwitserland: Nussberger en voor Nederland: Piet van de Pol, Kees de Ruyter en Jan Sweering. 26, 27, 28 en 29 Januari zal in café De Unie op de Amsteldijk te Amster dam het kampioenschap van Neder land, tweede klas klein biljart kader 33/2 worden gespeeld, een tournooi, dat werd georganiseerd door de biljartver eniging Wilhelmina. De eerste aankondiging van wedstrij den op de schaats komt dit jaar na nauwelijks een dag lichte vorst uit Bolsward van de plaatselijke ijsvereni- ging. IJs en weder dienende hoopt deze vereniging Zaterdagmiddag a.s. om één uur kor Lebaan wedstrijden „voor de snelste vrouwen van Nederland" te houden. De wedstrijden worden ver reden onder het reglement van de K.N. S.B. Zo mogelijk zal dezelfde vereniging Maandagmiddag a.s. langebaan-afval- wedstrijden organiseren voor mannen. Trees Cool (Den Haag), Rietje van Erkel (Amsterdam) en Lydie Stoppel man (Amsterdam) nemen deel aan de internationale wedstrijden in het kunst rijden, welke 2, 4 en 5 Februari te Davos worden gehouden. Op 4 Februari zullen de drie meisjes starten in het gedeelte der verplichte figuren, op de volgende dag komen zij in het vrije rijden uit. In verband met de vorst en de ge steldheid van de terreinen zijn alle voor Zaterdag 21 Januari vastgestelde wedstrijden voor de Zaterdagmiddag competitie van de KNVB afgelast. De turnkampioenschappen van Nederland worden cfit jaar door de gymnastiekver eniging „Simson" in „Het Wandelpark" te Koog aan de Zaan georganiseerd. Over de datum van 14 of 21 Mei is nog geen beslissing genomen. Advertentie GED. OUDE GRACH? 52 - TEL. 12762 tegenover de kerk Wij geven U EEN BETROUWBAAR ADVIES bij de aankoop van Uw Betaling in overleg VRIJDAG HILVERSUM I - 301 M. K.R.O. 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 regerings- uitz., 19.35 Brabants halfuur, 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 „Le jongleur de Notre Dame", opera van Jules Massenet, 21.40 „Ja, zo was 't", klankbeeld van Jenny Kiggen, 22.40 piano, 22.45 De zin van het huwelijk, causerie, 23.00 nieuws, 23.15 K.R.O.- dansorkest. HILVERSUM II - 415 M. Na 18.00 uur ook 245 en 1875 M. V.A.R.A. 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.40 Ramblers, 19.00 „Denk om de bocht", 19.15 Ram blers. V.P.R.O. 19.30 cursus, 19.45 ra- diokrabbel, 20.00 nieuws, 20.05 boekbe spreking, 20.15 piano, 20.30 „Mensen aan het werk". V.A.R.A. 21.00 gram., 21.40 Ducdalf, 22.00 buitenlands overzicht. 22.15 swing and sweet. V.P.R.O. 22.40 Vandaag, causerie, 22.45 Avondwijding. V.A.R.A. 23.00 nieuws, 23.15 omroepor kest. ZATERDAG HILVERSUM I - 301 M. K.R.O. 7.00 nieuws.'7.15 gymn., 7.30 Maria ter ere. 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 pluk de dag, 9.00 huisvrouw, 9.30 Radio Phil- harmonisch orkest, 10.00 kleuters, 10.15 muziek houd't fit, 11.00 Zonnebloem, 11.45 orgel, 12.00 Angelus, 12.03 lunch concert, 12.55 Zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 gram., 14.00 musicerende dilettan ten, 14.20 Engelse les. 14.40 omroepka- merorkest, 15.15 kroniek van letteren en kunsten, 15.50 Messa da Requiem van L. Perosi, 16.20 piano, 16.30 Gregoriaans, 17.00 Wigwam. HILVERSUM II - 415 M. Vóór 10.00 u. ook 245 en na 17.30 uur ook 245 en 1875 M. VARA. 7.00 nieuws, 7.18 Mela- chrino strings, 8.00 nieuws, 8.18 orgel, 8.45 Green en orkest, 9.00 Münchener Philh. orkest. V.P.R.O. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie, 10.05 Morgen wijding. V.A.R.A. 10.20 feuilleton, 10.35 arbeiders, 11.30 viool en piano, 12.00 Ramblers, 12.30 mededelingen, 12.35 Ha- waiians, 12.55 Kalender, 13.00 nieuws, 13.15 Promenade-orkest, 13.45 City Slic kers, 14.00 Nederlandse lied, 14.20 Vin- centino, 14.50 Fries programma, 15.15 Ra dio Philharmonisch orkest, 16.00 Van de wieg tot het graf, causerie, 16.15 tango rumba orkest, 16.45 sportpraatje, 17.00 schijvenschouw, 17.30 „Disselwagen". Enkele Nederlandse hardrijders, die op het ogenblik voor training te Hamar vertoeven, hebben ingeschreven voor de internationale wedstrijden, welke Zater dag 21 en Zondag 22 Januari te Sande fjord in Noorwegen over de klassieke afstanden worden gehouden. Jan Lan- gedijk, Wim van der Voort, Anton Huis- kes, Gerard Maarse en Cor Heus zullen op de eerste dag op de 500 en 5000 meter starten en des Zondags uitkomen op de 1500 en 10.000 meter. Het is de bedoeling, dat deze wedstrijden te Sandefjord als graadmeter gelden voor de eventuele uitzending naar de Europese kampioen schappen. welke 4 en 5 Februari te Hel sinki zullen plaats vinden. Broekman start Zaterdag en Zondag in de wedstrijd NoorwegenVer. Staten. Er is te Hamar tijdens de club wed strijden nog een proefwedstrijd gereden over 1500 meter, waarbij tijdens een vorst van 16 graden er stond weinig wind Kees Broekman een tijd van 2 min. 27.5 sec. maakte. Wim van der Voort deed er precies 2 seconden langer over. Daarna kwam Huiskes met 2.30.2, vervolgens Maarse met 2.31.9 en Heus met 2.35.9. De beide Van der Hoorns maakten tijden van 2 min. 37 en 2 min. 38 sec., terwijl Jan Langedijk de rij sloot met 2 min. 38.5 sec. Dezer dagen zullen de beide Van der Hoorns en Vermeulen de terugreis naar Nederland aanvaarden. (Van onze Belgische sportcorrespondent) BRUSSEL, 20 Januari Afgevaardigden van de Stichting Ron de van Nederland hebben gisteren een bezoek gebracht aan het bestuur van °e Belgische Wielerbond, teneinde te plei ten voor een afvaardiging van Belgische renners naar de Ronde van Nederland, ondanks het feit, dat deze gedeeltelijk met de Ronde van België samenvalt. Het bestuur van de B.W.B. heeft echter verklaard, dat het de eigen nationale ronde niet wenst te „ontluisteren" door het zenden van Belgische renners naar het buitenland. Wanneer de Ronde van Nederland dus inderdaad blijft gehand haafd op de eerdergenoemde data (20 29 Mei) zullen er geen Belgen aan de start verschijnen. Naar wij voorts nog vernemen wordt er vandaag Vrijdag in Roermond een vergadering van het stichtingsbe stuur gehouden, waarop o.m. deze kwes tie zal worden besproken. Het aantal deelnemers aan het jaar lijks nationale kampioenschap op de weg voor amateurs is dermate toegenomen, dat het niet langer mogelijk is dit kam pioenschap gelijk te doen verrijden met dat der beroepsrijders en onafhanke- lijken. De Sportcommissie van de Ne derlandse Wielren Unie heeft daarom bepaald, dat het kampioenschap van Ne derland voor professionals en onafhan- kelijken dit jaar op het bekende Cau- bergparcours te Valkenburg op Zondag 18 Juni zal worden gereden en dat het kampioenschap voor amateurs zal wor den gehouden op Zondag 2 Juli op het gewone autocircuit te Zandvoort. De deelneming aan het kampioenschap voor amateurs zal niet voor alle renners mogelijk zijn. Er zal selectie worden toe gepast. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 19 Jan. Zelden is de overwinningenreeks van de ys- hockeyploeg HHYC op de Ijsvogels dichter by haar einde geweest dan van avond in de Apollohal te Amsterdam, waar de Hagenaars met grote moeite een 43 zege uit het vuur sleepten voor de competitie om het kampioenschap van Nederland. De Ijsvogels speelden fel, verbeten en daarbij ook beter dan we sinds vele maanden van hen zagen. De rivaliteit tussen beide teams en de vurige wens van de Amsterdammers naar de eerste overwinning op HHYC na de oorlog deden de rest. De supporters, die en thousiaster aanmoedigden dan ooit en de neutrale toeschouwers zagen een wedstrijd, die de koude voeten bij vries temperatuur al heel spoedig deed ver geten. De eerste periode was nog geen mi nuut oud, toen de Canadees Carey de score voor de Hagenaars opende. Zou het een débacle voor de Ijsvogels wor den? Het antwoord op deze vraag had men aan het einde van de eerste twin tig minuten al te pakken, want na een verwoed offensief, waarin de Amster dammer De Jong opviel, maakte Loek gelijk uit een pass van Vaal (11). Daarna gebeurde het onverwachte: De Ijsvogels namen met een vliegend schot van De Jong de leiding, een stand, die HHYC zich lange tijd moest laten wel gevallen, totdat Andreola en Carey er 23 van maakten. In de laatste speelperiode wierpen de Ijsvogels alle reserves in de strijd. De handelingen van de Amsterdammers spraken boekdelen: nu of nooit. Eerst scoorde Carey nog een keer (24), waarna de Ijsvogels het, ondanks hun verwoede pogingen, niet verder konden brengen dan 34 door een schot van Loek. De Edmonton Mercurys (het Canadese ijshockey-team voor de wereldkampioen schappen. versloegen gisteravond te Londen de Wembley Lions met 108.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5