MET HUURVERHOGING 15 PROCENT SCHA A TSEN UIT HET VET t PILOOT VAN FIREFLY OM HET LEVEN GEKOMEN KINDERBIJSLAG Alleen voor woningen gebouwd vóór 27 December 1940 U.N.O. IN CRITIEKE PHASE DOOR DE RUSSISCHE BOYCOTT Tot hoofd en hart Opgepast voor slagwoorden kleine zelfstandigen In bijzondere gevallen 20 procent MORGEN NOG VORST ONGEREGELDHEDEN TE BAUKPAPAN 24 Indonesiërs gedood DR. A. PLESMAN GAAT MET HEEN Het weer. Toestel bij Voorburg neergestort en verbrand Loonsverhoging voor taxi-chauffeurs „Prestige der Verenigde Naties zal echter worden hersteld" Nog een rode Chinese minister naar Moskou BLOKZIJL VOOR HET GERECHTSHOF Amsterdam-Djakarta ZATERDAG 21 JANUARI 1950 73ste JAARGANG Nó. 24672 Verhoafing van de kinderbijslag Wetsontwerp ingediend WETSONTWERP INGEDIEND Zondag geen voetbal Ook geen hockey en handhal IJsvorming in het IJselmeer Oorzaak drama te Den Helder Vader radeloos na natuur lijke dood van kind 1600 paar nylonkousen in beslag genomen mm TRYGVE LIE LEGT VERKLARING AF 500 boete geëist wegens deviezenovertreding Volgende maand reeds zesmaal per week BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 145480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlussti. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 550 uur avond» 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run» Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer mtWmeter- hooqte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooate. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per week. f t-52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Een zucht van verlichting zullen de leden van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer in de nacht van 22 op 23 December j.l. wel geslaakt hebben toen de minister van Sociale Zaken, mr Joekes, nadat herhaaldelijk tijdens de debatten op die lange verga dering 't vraagstuk van de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen ter sprake was gebracht, eindelijk de definitieve toezegging deed, dat- op korte termijn een noodvoorziening zou worden getroffen. Het waren in het bijzonder de Katholieke afgevaardigden, de heren Andriessen en Hooy, die de minister het vuur nauw aan de schenen hadden gelegd. En terecht. Want ofschoon de regeringen van 1947 af telkens wel met min of meer vage toezeggingen waren gekomen, maar al te duidelijk bleek, dat men met deze kwestie niet goed raad wist. De laatste maanden was de nood bij deze categorie zelfstandigen echter zo hoog gestegen, dat vrijwel iedereen er van overtuigd was dat hier op de een of andere wijze moést wor den ingegrepen. Aansluitende op de mededeling van de minister in de Tweede Kamer is het thans zeker, dat ieder ogenblik do noodvoorziening is te verwachten. Zo als minister Joekes reeds zeide, gaat de Regering hierbij uit van drieërlei ge dachten. In de eerste plaats zal bij een regeling de uitkering plaats hebben vanaf het derde kind. In de tweede plaats zal hierbij een inkomens grens worden getrokken en in de derde plaats is de Regering voornemens voor te stellen voor de noodvoorziening de middelen uitsluitend uit 's Rijks schatkist te putten en daarvoor geen premie te heffen. De hoogte van de uitkering zal niet overeenkomen met die van de uitkering van de kinderbij slag voor loontrekkenden. die zelf tot premiebetaling verplicht zijn. maar naar alle waarschijnlijkheid worden gesteld op de helft van de uitkering voor de loontrekkenden. Gisteren heeft men in ons blad kun nen lezen, dat de Regering van plan is de inkomensgrens, waarvan hierboven sprake is. te bepalen op f 1800, volgens andere berichten zou de Regering tot f 2000 willen gaan als jaar-inkomen. Nu zal men onmiddellijk moeten toe geven, dat de inkomensgrens wel héél laag gesteld is. Velen zullen zeker, ge zien de nood der kleine zelfstandigen, een hogere grens verwacht hebben. Maar hier rijst onmiddellijk de vraag: waar moet de Regering het geld van daan halen. En bovendien: het geldt hier een noodvoorziening, een hulp in de ergste nood. Men zal zich misschien afvragen, ziin er dan zoveel kleine zelfstandigen die zulk een klein inkomen hebben, klei ner dus dan menige loontrekkende ar beider? Inderdaad zijn er honderd duizenden. Het katholieke Kamerlid, de heer Hooy, die zich bijzonder voor de kleine zelfstandigen insnant. gaf in de verga dering van de Tweede Kamer van 22 Dec. j.l. hierover enige cijfers, die ve len tot nadenken zullen stemmen. De hver Hooy zeide letterliik: ..Waar men verleden jaar heeft aan genomen. dat een gezin van gemiddelde grootte bii een inkomen van f 3750 per jaar zozeer het bestaansminimum was genaderd, dat enige prijsverhoging een bijslag van een gulden nodig maakte, wat dan te zeggen van de zelfstandigen, die geen inkomenbijslag kunnen krij gen. die geen uitkering krachtens de sociale verzekering hebbèn en van wie grote aantallen in dezelfde inkomens klasse vallen als de arbeiders? Ik wil met enige cijfers aantonen, dat het aantal middenstandsbedrijven. die op een gelijk inkomstenniveau staan als de arbeiders en die dus werkelijk ook be horen tot de groep van de economisch zwakkeren, zeer groot is. Alleen al in de sectoren van het mid denstandsbedrijfsleven am bacht en detailhandel be draagt dit aantal 27 0. 00 0." ..Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft berekend hoe hoog ongeveer de inkomens zijn van die ondernemers. Het komt tot deze cijfers: 48 pet. van de ambachtsondememingen dat zijn er 62.400 en 68 pet. der détailhandelondernemingen dat zijn er 95.600 hebben een inkomen van ten hoogste f 3000 oer jaar. Dat zijn dus in totaal 158.000 ondernemers in die twee sectoren. Hieruit blijkt dus wel zonneklaar, dat een zeer belang rijke groep in de middenstand in gelij ke omstandigheden verkeert als arbei dersgezinnen. vooral wanneer men in aanmerking neemt de sociale voorzie ningen voor de arbeiders. Hetzelfde is het geval met tienduizenden boeren en tuinders. Ook zij verkeren in moei lijke omstandigheden." Tot zover de heer Hooy. Men ziet, er is geen twijfel aan, dht de nood groot is en dat daarom een spoedoplossing niet kan uitblijven. Wij geven toe. dat voor velen het bedrag van de kinderbijslag, dat de Regering wil toekennen niet meer zal betekenen dan een druppel op een gloeiende plaat. Maar er is althans een begin. De K.V.P. zal niet rusten voor de kinderbijslag zijn beslag kan vinden in een algemene wettelijke regeling. Minister Joekes denkt hiervoor een jaar nodig te heb ben. Intussen schreef „De Opmars" reeds dat de naaste toekomst zal uitwijzen, dat de katholieke fractie nu vast niet denkt bij de pakken te mogen gaan neerzitten. Dit laatste zal ongetwijfeld drin gend nodig ziin. want wat de Re gering nu voorstelt is slechts een uiterst p over begin. Want wij moeten toch aannemen dat het percentage van de genen, wier inkomen beneden de f 1800 of f 2000 ligt aanmerkelijk geringer is dan dat van hen, die een hoger jaar inkomen hebben tot f 3000. By de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot wijziging der kinderbijslag wet. Het heeft uitsluitend ten doei, op basis van de huidige wettelijke regeling een overeenkomstige aanvulling op de toegestane loonsverhoging te verzekeren aan loontrekkenden. wier gezin één of tneer voor kinderbijslag in aanmerking komende kinderen telt. Rekening houdende met de omstandig heid, dat de kinderbijslagen worden uit gedrukt in een bedrag per dag en het koorts gewenst is, dat zulks eveneens Reschiedt met betrekking tot de beoogde aanvulling, lükt het redelijk de kinder bijslag voor het eerste kind te stellen "f t 0.42 voor het tweede en derde kind ?f f 0.46 en voor het vierde en volgende *ind op f 0.57 per kin»' Bij de Tweede Kamer is ingediend het reeds aangekondigde wetsontwerp tot verhoging van de huishuren met 15 procent. Hierdoor zuilen de eigenaren in staat gesteld worden het onderhoud op redelijke wijze te verzorgen en de stijging van andere lasten op te vangen. Bij de berekening van het percentage zijn tegenover elkaar gesteld de stijging van onderhoudsprijzen, belastingen en administratiekosten, berekend op 20 pCt., en de besparingen door minder huurverlies wegens leegstaan, minder onderhoud door minder verhuizingen en versobering in het binnenonderhouds- werk, welke tezamen op 5 pCt. zijn geschat. Erkend kan worden, dat deze berekening van de stijging der lasten aan de krappe kant is. Men houde evenwel in het oog, dat de onderhoudskosten momenteel uitzonderlijk hoog zijn en dat de verwachting niet ongerechtvaardigd is, dat zij in de toekomst zullen dalen. De huurverhoging echter is als blijvend bedoeld. De verhoging geldt alleen voor het vóór 27 December 1940 tot stand geko men onroerend goed. Voor al hetgeen na deze datum gebouwd is geldt de toe gestane huurverhoging niet. Voor deze panden bluft dg oude huurprps gehand haafd. Men kan bij de vaststelling van het percentage der huurverhoging niet al deze woningen over één kam scheren. Vervolgens moet de mogelijkheid be staan bepaalde categorieën van het on roerende goed van de huurprijsvoor schriften geheel uit te zonderen. Men denke in dit verband met name aan de wenselijkheid om voor de woningen, welke na 31 December 1949 zonder steun van Rijkswege zullen worden gebouwd, de huurprijzen vrij te laten. Met betrekking tot de onderhuren wordt een methode gevolgd, welke hier in bestaat, dat een norm voor de huur- prijsbepaling in de wet wordt voorge schreven, welke onafhankelijk van de tot dusverre betaalde huurprijs toepas sing behoort te vinden. Deze norm houdt in, dat de prijs van het gehuurde ge deelte proportioneel zal zijn ten opzichte van die van het gehele onroerende goed. Daarbij zal het gebruiksgenot maatstaf moeten zijn. Hiermede wordt een poging gedaan om waarborgen te scheppen te gen het heffen van onredelijke huur prijzen bij deel»- of onderhuur. Een afzonderlijke categorie vormen de z.g. gemengde huren, de gevallen dus, waarin in de prijs behalve voor het ge- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIMIIIIKIIIIIItllllllUMIIIIIIIItllllltlllllll llll Er is iets aan de hand met de hoge- drukgebieden, die ons de laatste dagen vorst én zonnig weer hebben gebracht, maar het ziet er naar uit, dat we irt ieder geval tot en met Zondag nog wat koude aan den lüve zullen ondervin den. Hoe het er daarna mee staat is nog niet te overzien. In de Baltische staten zijn de baro meters teruggelopen. De vorst is in de gebieden om de Noordzee aanmerkelijk minder geworden. In Zweden kwam het kwik hier en daar zelfs al weer boven nul. Maar een hogedrukge- bied boven Zuid-Scandinavië zal ons weer nog blijven beïnvloeden en de wind in de Oosthoek houden. Vrijdag avond stonden we al onder de invloed daarvan. Maar intussen is uit IJsland een flinke depressie onderweg, die op de koude van invloed zou kunnen zijn Het bestuur van de Koninklijke Ne derlandse Voetbalbond heeft alle wed strijden van Zondag 22 Januari afgelast. Het programma van 22 Januari wordt naar 29 Januari verschoven. Naar wij vernemen zijn ook de wed strijden van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond en van het Nederlands Handbal Verbond afgelast. Naar wij vernemen zijn verder afge last de wedstrijden voor het komende weekeinde in de afdelingen Noord-Bra bant, Zeeland, Dordrecht, Drente en Nijmegen van de K.N.V.B. Bij de Zuidwal van het IJselmeer in de buurt van de monding van de Eem en bij Nijkerk (Harderwijk) heeft zich een strook ijs gevormd van circa één km. breedte, waardoor de scheepvaart vertraging ondervindt. Ook bij. de hoek van het IJ (nabij Durgerdam) vormt zich thans grondijs. Illlllttllllllttllllflllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HU Vier en twintig Indonesiërs kwamen om het leven en honderdveertien wer den gewond tijdens ongeregeldheden te Balikpapan, aldus meldt TJ.P. uit Dja karta. Honderddertig huizen z(jn tijdens deze ongeregeldheden in brand gestoken. De rust is thans hersteld door het in grijpen van regeringstroepen, die de situatie, thans beheersen en streng pa trouilleren. Uit Djakarta zijn per vlieg tuig politieversterkingen aangevoerd. De ongeregeldheden vormden de cli max van een veertiendaagse periode van wrijving tussen republikeinse troe pen en de vroegere federale politie. Laatstgenoemde eenheden waren in hoofdzaak samengesteld uit Timorezen en Oostindonesiërs. Volgens de berichten, die te Djakarta zijn ontvangen, zijn de ongeregeldheden uitgebroken, nadat een Timorees was vermoord door onbekende aanvallers. Naar A.P. verder meldt, opereert ten Zuiden van Balikpapan een bende, die zich „het genootschap van de Witte Schedel" noemt en zich verzet tegen de Indonesische regering. Zij zou gedreigd hebben 25 Januari een offensief te be ginnen. Twee der leiders, van wie één kolonel bij de vloot van de Indonesische republiek is geweest, zouden door de regering zijn gearresteerd. bruik van het onroerend goed ean be drag is begrepen als vergoeding voor bijkomende prestaties, stoffering en meubilering, levering van water, gas, electriciteit, centrale voorzieningen e.d. Indien een gedeelte van een woning of van een bedrijfsruimte is verhuurd, terwijl de verhuurder zelf een ge deelte blijft bewonen of voor de uit oefening van zijn bedrijf blijft bezigen, wordt de huurprijs verhoogd met 20 procent. Indien huur en verhuur meer omvat dan het enkele gebruik mag de huur prijs verhoogd worden met de kosten, te maken voor het gebruik van water, gas, electriciteit of andere energie. Voor het gebruik van meubelen of stoffering mag een bedrag worden be rekend naar 20 pet. 's jaars van de ver koopwaarde op het ogenblik van inge- bruikgeving. Na behandeling door de beide Kamers zal worden bepaald wanneer de wet in werking treedt. De Zweedse Prinsesjes hebben op het ogenblik bezoek van hun Deense nichtjes, dochtertjes van Koning Frederik en Koningin Ingrid. V.l.n.r. de Prinsesjes Margareta, Denzie, Benedikte, Kristine en Anne-Mane. Onze Haagse redacteur verneemt van officiële R.L.M.-zijde, dat het bericht als zou dr. Plesman het voornemen heb ben uit (e treden als president-directeur van de K.L.M. elke grond van waarheid mist. In het drama te Den Helder, waarbij het uit vader, moeder en kind bestaande gezin L. het leven verloor, is klaarheid gekomen, nadat de deskundige dr. Hulst uit Leiden sectie op de lijken had ver richt. Hij heeft namelijk kunnen constateren, dat het l'A jaar oude dochtertje door een hersenafwijking een natuurlijke dood is gestorven. De Justitie neemt thans aan, dat L. uit radeloosheid over de dood van zijn dochtertje daarna zijn vrouw en zichzelf van het leven heeft beroofd. De Justitie heeft na de sectie de lijken vrü gegeven en het onderzoek gesloten. Verwachting tot Zondaga f nd: Over het algemeen veel bewolking met plaatsciyk enige lichte sneeuw en hier en daar tijdelijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Op de Waddeneilanden en in de kop van Noord-Holland temperatuur even boven het vriespunt, elders in het land temperatuur om het vriespunt. JYIaar in het Zuiden vannacht nog lichte vorst. Zondag: Zon: 8.3517.09; Maan: 10.31—22,08. Maandag: Zon: 8.3417.10; Maan: 10.40—23.20. Adieu Voetbal Koning of niet al wachtte de KNVB tot het laatste ogenblik met het afgelasten van zijn landelijke competitie; adieu hockeystick en korfbal, adieu terreinsport, dammen en schaken, want de ware Koning van de sport, Koning Winter, heeft zijn entrée gemaakt. Geen uitslagen Zondagavond, geen competitiestandjes, geen kopballen, corners of strafschoppen, maar blozende gezichten en ijsmutsen en blinkend staal in de glinstering van de winterzon: schaatsen! Het is een dwaasheid te beweren dat voetbal onze nationale sport zou zijn, want dat is het schaatsrijden. Voetballen do,en 250.000 man in Nederland en schaatsen.zullen het er tienmaal zoveel zijn? Je krijgt die indruk wel na een snelle inspectietocht, Vrijdagmiddag al, langs slootjes en plassen, langs ijsbanen waar de laatste voorbereidingen getroffen worden voor de opening in dit week einde en na de telefoontjes van links en rechts die spreken van korte- en lange baanwedstrijden. Diemen hadvanochtend deprimeur met rijn wedstrijden over 500, 1500 en 3000 meter; Friesland, Groningen en Drente stortten zich blindelings in een veelheid van kortebaanwedstrijden om het slijk der aarde. Maar machtig is het legioen van de honderdduizenden die met spanning op dit moment hebben gewacht, die de schaatsen uit het vet halen en vanmiddag en morgen met gloeiende konen zullen genieten van ijs en zon en van de tintelende winterlucht- Zoveel mogelijk genieten, omdat dit klimaat ons niet garandeert dat er nog een tweede schaatsweekeinde zal zijn. Om van een derde en van een Elfstedentocht maar niet te spreken! (Van onze Haagse redactie) Gistermiddag tegen half drie is een vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst, een Firefly, neergestort en onmiddellijk daarop in brand gevlogen. De enige in zittende, luitenant ter zee eerste klasse arts Ae Schuringa, die uit het vliegtuig geslingerd werd, werd zo zwaar ge wond, dat hij korte tijd na het ongeluk is overleden. Het ongeluk gebeurde in de onmiddellijke nabijheid van de Rijks weg Den HaagLeiden ter hoogte van de Haagse Schouw. Onmiddellijk werd op het vliegveld Valkenburg, van waar het toestel was opgestegen, alarm ge slagen en rukten reddingsploeger, uit. Over de oorzaak van het ongeluk was gisteravond nog geen zekerheid te krij gen. Het vermoeden is echter gewettigd, dat het te wijten is aan een motor storing. De plaats van het ongeval is hemelsbreed slechts 800 meter van het vliegVeld Valkenburg verwijderd, zodat dus aangenomen mag worden, dat de piloot vrijwel onmiddellijk na de start moeilijkheden met de motor heeft ge kregen. De machine kwam onder een grote hoek in aanraking met de grond, nadat zij eerst laag over de weg en rake lings over de telefoondraden vloog. Het landingstoestel was uit, waaruit blijkt, dat de piloot heeft willen landen. Vol gens ooggetuigen zou het eerst een van de vleugels de grond geraakt hebben waarna het toestel enige malen over de kop sloeg. De motor schoot hierdoor van de romp af, de piloot werd ongeveer twintig meter weggeslingerd en de ma chine vloog daarop in brand. Met schuimblusapparaten heeft men de brand geblust. De brandweren van Lei den, Voorschoten en Valkenburg werden direct gewaarschuwd. Alleen laatstge noemde behoefde slechts in actie te komen. De romp werd door de brand geheel vernield. Tot ver in de omtrek kon men brokstukken van het veron gelukte vliegtuig aantreffen. De plaats van het ongeval trok gister middag uiteraard grote belangstelling. Op de Rijksweg ontstond een formele verkeersopstopping, die echter door de Rijkspolitie spoedig werd opgelost. De bij het ongeluk omgekomen piloot, dr. Schuringa uit Den Haag, was veertig jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen. Hij kwam in 1935 als officier van gezondheid in dienst van de Marine- Iuclitvaartdienst. Dr. Schuringa was in het bezit van het internationale vlieg brevet. Hij was verder Ridder in de orde van Oranje Nassau en drager van het bronzen kruis. De werkgeversorganisaties in het taxi- en huurautobedrijf hebbep heden hét loon van de chauffeurs met twee gulden per week te verhogen, met terugwerken de kracht tot 1 Januari 1950. Binnenkort zullen onder leiding van de commissie- Berger besprekingen tussen werkgevers en werknemers beginnen over maatrege len tot verhoging van de arbeidsproduc tiviteit. Bij de visitatie van een uit Nederland komende auto aan de grenspost te Bet- tignies, bij Maubeuge, hebben dp doua ne-beambten onder de zitting en in de rugleuningen van de auto 1600 paar nylonkousen ontdekt. De kousen en de auto werden in beslag genomen. Het totaal heeft een waarde van ongeveer f 16.000. Trygrve Lie heeft gisteren gezegd dat de Russische boycott-actie de UNO op een dieptepunt heeft gebracht. De secretaris-generaal was er echter zeker van dat het prestige hersteld zou worden. Tezelfder tijd vertelde Lie dat de Chinese communisten gevraagd hebben een delegatie bij de V.N. te accrediteren. Lie zeide dat hij de Chinese communisten vertellen zou dat elk orgaan van de V.N. beslist over de wettigheid van de geloofsbrieven van de leden en dat het besluit van die organen zal beslissen over toelating van de Peking-regering. Toen hem op zijn wekelijkse perscon ferentie gevraagd werd of de Russische boycott een versplintering van de V.N. zou kunnen betekenen, antwoordde Lie: Wij hebben al eerder in het leven van de V.N. moeilijke periodes gehad. Een jaar geleden zaten we zeer diep toen we de Berlijnse blokkade' hadden welke in alle opzichten zeer gevaarlijk was. Ik geloof dat we thans nog wat dieper zitten. De papieren van de V.N. staan op het ogenblik slechter dan ooit te voren. Doch ik ben er zeker van dat wc weer omhoog zullen gaan en weer dat peil zullen bereiken waarop we iedere gewone man in de wereld weer vertrouwen in de U N.O. geven. Lie gaf te kennen, dat zijn bureau geen poging doet de Russen te bewegen op de zittingen terug te keren, doch hij vertelde absoluut niet te geloven dat het weglopen der Russen betekent dat de Russen de U.N.O. vaarwel hebben gezegd. De mogelijkheid dat zij nooit zouden terugkeren achtte Lie volkomen uitgesloten. Blijkens een uitzending van Radio Peking heeft de Chinese communisti sche regering gisteren inderdaad for meel aan autoriteiten der U.N.O. ge vraagd of' zy van plan zjjn de „onwet tige gedelegeerden" van het nationalis tische China ter zijde te stellen en dele gaties van de Chinese volksrepubliek toe te laten. Gezegd werd, dat de formele nota door minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe en Lai gezonden werd naar de voorzit ter van de Algemene Vergadering, Ro- mulo, secretaris-generaal der U.N.O Trygve Lie, en naar de delegaties van de Algemene Vergadering en de Veilig heidsraad. De nota verwittigden hen, dat de com munistische regering Tsjang Wen Tien heeft benoemd tot voorzitter van de de legatie van de volksrepubliek China om de zitting bij te-wonen en deel te-ne men aan de arbeid van de U.N.O., met inbegrip van de bijeenkomsten en werk- :aamhcden van de Veiligheidsraad. Ook werden twee vragen gesteld: 1. Wanneer zullen de onwettige gede legeerden van de Kwomintang uit de U.N.O. en de Veiligheidsraad verwij derd worden? 2. Wanneer kan de wettige delegatie van de volksrepubliek China dezittin gen bijwonen en deelnemen aan dc ar beid van de U.N.O. en de Veiligheids raad. Intussen is de Chinese communistische minister van Buitenlandse Zaken, gene raal Tsjoe en Lai, in Moskou aangeko men, aldus meldde Radio Moskou gis teravond. Daar voegt hü zich bij pre sident Mao Tse Tung, die enkele weken geleden naar Moskou ging om te onder handelen over nieuwe overeenkomsten tussen communistisch China en Rusland. Toen de U.N.O.-Beheerschapsraad gis teren te Genève zijn eerste plenaire zit ting van de zesde bijeenkomst opende, was de Sovjet-zetel onbezet. De Russen bleken weggebleven te zijn zonder zelfs de moeite te nemen hiervan melding te maken. De Chinese nationalistische gedelegeerde, dr. S. S. Liu, was aanwe zig, De voorzitter Roger Garreau (Frank rijk) opende de zitting. I Wie boven anderen uitsteekt is l daarom nog niet uitstekend. D- wrakstukken van de Firefly, die Vrij dagmiddag ter hoogte van de Haagse Schouw is neergestort. Het toestel is geheel uitgebrand. De piloot kwam om het leven. Omstanders konden tegen de enorme vuurgloed niets uitrichten. De bijzondere politierechter te Am sterdam had de voorzitter van de E.V.C., B. Hlokzijl, 31 Mei van het vo rig jaar wegens een hem ten laste ge legde overtreding van de deviezenbe- schikking 1945 veroordeeld tot een geldboete van duizend gulden of twee maanden hechtenis. Aan verdachte was o.a. ten laste ge legd: Het beschikken over buitenlandse be taalmiddelen zonder vergunning. Hü had namelijk aan de „Confederation Gcneralé du Travail" het verzoek ge daan aan de slakende mijnwerkers een bedrag uit te keren van 400.000 francs, waarvan de tegenwaarde later zou worden overgemaakt. Verder hid verdachte het voornemen gehad Franse kinderen naar ons land te laten komen, ze hier te kleden en voeden en zo het verschuldigde aan de C.G.T. terug te betalen. Bij de behandeling in hoger beroep eiste de procureur-generaal voor het eerste deel der tenlastelegging ontslag van rechtsvervolging. Het tweede deel achtte hij strafbaar. Hij eiste een geld boete van f 500.Uitspraak 3 Febr. l)e Duitse Bondsdag heeft gisteren una niem besloten de regering te verzoeken stappen bij de geallieerde Hoge Commis sie te ondernemen om parlementaire on- schendbaarheid der Duitse parlementsleden I I te verkrijgen tegen vervolging door gealli- eerde rechtbanken. (Van een bijzondere medewerker) We stonden dezer dagen te kijken bij een kleine expositie van winterprogramma's van sociale organisaties en culturele verenigingen. Middenin lag het vormingsprogram 19491950 van de KA.B. Het was opengeslagen op de pagina s 2021 bij het hoofdstuk: Bezit voor iedereen. In de vele tientallen pro gramma's van de verenigingen die daar „exposeerden" vonden we- bijna telkens weer dat woord bezitspreiding terug. Naast ons stond op een gegeven mo ment een werkgever. Ook hém viel dit veelvuldig terugkerende woord bezit, spreiding en „Bezit voor iedereen" op. „Wel ja, nu dat maar weer" mompelde hij min of meer binnensmonds. „Met die arbeiders köm je nooit klaar. Nau welijks hebben ze in het sociaal-econo mische leven wat veroverd of ze staan weer met nieuwe eisen klaar. Wat wil len deze mensen nu eigenlijk met die bezitspreiding". Al was de opmerking niet tegen ons bedoeld, we gingen er toch op in, en het werd een interessant gesDrek. „Wat het eerste gedeelte van uw op merking betreft", waren we zo vrij te zeggen, „dat is niet onlogisch. Er is een grote groep in de maatschappij, die nog een beduidende schade heeft in te halen. We kunnen in Nederland wel niet meer spreken van een algemene toestand van proletariaat, d.w.z. een blijvende toestand van bezitloosheid en juridische onmondigheid voor de massa van het volk, maar dat betekent nog geenszins dat elke individuele mens zijn zelfstandige persoonlijkheid kan ontplooien ook ten gevolge van materi ele zelfstandigheid". Onze opponent vreesde, dat we een enkele reis naar Utopia hadden genomen, naar het land zonder tegenstellingen met enkel ver vulde idealen, dus een onbestaanbaar en onbereikbaar land. „Wat wilt U, moet iedereen evenveel bezitten. Moe ten alle inkomens worden genivelleerd, moet misschien alles wat er is aan ma teriële rijkdom in één grote som wor den opgeteld en vervolgens worden verdeeld over het aantal aardbewo ners?" Neen. zo naïef waren we niet Maar wij zitten met dat woord van de Paus min of meer te houden: „De op heffing van het proletariaat kan slecht* geschieden door de vorming van een eigen vermogen". En wat is vermogen en vooral eigen vermogen. We zijn bereid te aanvaarden en desnoods te bewijzen, dat de moderne arbeider in Nederland collectief medebezitter is van vele millioenen. die in diverse fondsen door hemzelf, het bedrijfsleven en de overheid ziin bijeengebracht. Uit deze fondsen kan de arbeider bij optredende werkloosheid tengevolge van ziekte, in validiteit, ongeval of ouderdom, uitke ringen putten. waaroD hij recht heeft Hij heeft in deze fondsen derhalve een apneltje voor de dorst, zelfs een zeer belangrijke appel. Maar dit is nog geen eigen vermogen. Duurzaam particulie* bezit kan hij hieruit nimmer financie ren. Zijn vermogen beslaat hoofdzake lijk uit zijn arbeidskracht. Uit het aan wenden ook van die arbeidskracht vloeien zijn aanspraken op bovenbe doelde fondsen voort. Tot het vaste duurzame bezit in eigendom rekenen we b.v. een eigen huis, aandelen in een onderneming of een eigen zaak. En wanneer in sociale kringen over eigendomsvorming wordt gesproken, dan wordt niet gedacht aan een nieuwe verdeling van de aardse rijkdommen. Dan wordt er ook niet ge dacht om revolutionnair uit het over tollig bezit van een bepaalde groep iets te nemen om dat ter beschikking te stellen van de groep der thans nog privé-bezitlozen. Er moet een mogelijk heid komen om het woord van de Paus te realiseren. Het woord ook dat de Nederlandse bisschoppen in hun vasten brief van 1949 schreven: „Als God aan de mens het recht heeft gegeven goe deren in eigendom te verwerven, om aldus beter te kunnen zorgen voor zich en de zijnen, dan kan het niet Gods bedoeling zijn dat deze goederen zich steeds meer ophopen in de handen van enkelen; dan is het sociale noodzaak, dat het bezit gespreid wordt. Er moet absoluut naar gestreefd worden dat degenen, die deelnemen aan de pro ductie ook deel krijgen aan het bezit"' De kwestie theoretisch stellen Is inmiddels heel wat anders dan practisch een oplossing aangeven, die binnen een niet al te lang tijds verloop tot een werkelijk resultaat kan voeren. Reeds zijn door vooraanstaande man nen in ons vaderland serieuze pogin gen gedaan om mogelijke oplossingen te verstrekken. We denken hierbij aan de bekende brochure van de professoren Romme en v. d. Brink, we denken ook aan de rede, die drs. Pillen hield voor de Katholieke werkgevers in 's-Herto- eenbosch. Deze laatste heeft hierbij het in het leven roepen van een bezit- snreidingsfonds gepropageerd, een fonds duS vergelijkbaar met het kinderbii- slagfonds. het invaliditeitsfonds en soortgelijke. Of zulke voorstellen uiteindelijk de juiste vorm van dit, toch als maat schappelijk ideaal te stellen verlangen zullen doen vinden staat nog te bezien Wii zouden hierin niet graag een uit spraak doen. De commissie Cobbenha- t?en moge deze gedachten ernstig be studeren. De kleine expositie waarop wij doelden en het gesprek met bovenbe doelde werkgever gaven ons de gedachte in te waarschuwen tegen een teveel aan propaganda met woorden, die mis schien valse illusies zouden wekken. Wij stemmen van harte met het ver langen in naar eigendomsvorming, maar we zijn er even diep van overtuigd, dat de concretisering een groeiproces vor dert van vele jaren. Het zou gevaarliik '"n en beslist onverantwoord om bij de bezitlozen van nu de illusie te gaan (Vervolg op paer. 3 eerste kolom) Reeds met ingang van 7 Februari zal dc K.L.M. de door ons aangekondigde verhoging der frequentie op de Amster damD.iakartaiyn invoeren. Dan zal men dus zesmaal per week met Con stellations dit traject v.v. vliegen. De nieuwe dienst, welke op Vrijdag zal worden uitgevoerd, zal wederom New Delhi in India aandoen. De route loopt over Caïro. Bagdad. Karachi, New Delhi, Bangkok, de terugweg via Bang kok, Calcutta. New Delhi. Karachi, Basra en Cairo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1