„De arbeider moet van zijn gezin een klein paradijs kunnen maken" UIT DE OMGEVING 25000 HAARLEMMERS TEN NOORDEN VAN DE JAN GIJZENVAART „Zang en Vriendschap" AfiENPA concerteert Tweede Bloemlust- tentoonsteliing te Lisse In 1900 had Hillegom nog prachtige bospartijen Pastoor Van Eeden over problemen van wijk en parochie SLEUTEL WEG? Pater Engelbertus Cap. voor de K.A.B. GRATIS v&UJeetó HERINGA WUTHRICH DAMESHOEDEN VAN HET WITTE DOEK nyty A&i Thans zijn er meer bloembollenvelden 13862 inwoners ZATERDAG 21 JANUARI 1950 PAGINA 2 In de parochie MUZIKALE OPVOEDING Causerie voor Kath. Vrouwenbeweging „DE SLEUTELSPECIALIST" Theo van der Pas solist in Chopin en Ravel V erkenner sband Zilveren jubileum EEN COMPLETE BABY-UITZET VOOR DE BABy M J Burgerlijke Stand LEZERS KLIMMEN IN DE PEN Gaan de gepensionneerden met pensioen? ZEVEN WIJKZUSTERS 31.320 BEZOEKEN „Soubrette" Kath. Arbeidersbeweging R.K. Middenstand Opening 24 Januari Taxi? Bel 13 000 Waterstanden REPRODUCTIES ftUtl&r - y naar oude f oio's Priesters mogen H. Mis in treinen lezen Scheepvaartberichten IELS De 500ste ,J5upra" komt EEN HALVE EEUW HILLEGOM VOORBIJ HEEMSTEDE VERBOUWING EN UITBREIDING Twentse Bank Zondagsdiensten Kath. Arbeidersbeweging R.K. Verenigingsgebouw Het jubileum van de heer J. Neeskens ZANDVOORT Propaèanda-biieenkomst K.A.B. SANTPOORT Zondagsdienst Beurs van Amsterdam Beurs vai ?w York Vijf en twintig: duizend mensen be volken de grote wijk, die zich uitstrekt ten Noorden van de Jan Gijzenvaart. En 4>p dit grote getal gelet kan men eigen lijk moeilijk spreken .van een „wijk", waar er in ons land verschillende stad jes zijn, die dit aantal inwoners ternau wernood halen. Hoe het ook zij, de Haar lemmers daar vormen in zekere zin een aparte gemeenschap, die hoewel niet afgesloten van het grote geheel toch haar eigen problemen en zorgen heeft. Boven de huizen uit verheft zich strak de toren van de kerk van pastoor Van Eeden. Die kerk aan de Rijksstraatweg is het geestelijk centrum van de vele katholieken, die dit gedeelte van Haar lem telt, en daarom is het zo begrijpe lijk, dat de vele wijkproblemen daar ook de problemen van de parochie zijn. Pastoor Van Eeden heeft daar van de week een uurtje over zitten praten, me diteren, zouden wij haast zeggen, maar dan in een sfeer, waarin het natuur lijke en bovennatuurlijke elkaar raken. Daar is de laatste dagen weer een en ander te doen geweest over de wijkge- dachte in Haarlem, waarbij vooral het oog viel op dat gedeelte boven de Jan Gijzenvaart. Het vorig jaar reeds is een werkcomité opgericht, waarin mensen van verschillende richtingen hebben zit ting genomen en die bij wijze van spre ken het voorbereidende werk verrichten voor de wijkraad. Pastoor Van Eeden heeft nog geen vaste gedachte over de wenselijkheid van een wijkraad en hij vraagt zich af, of alles niet via de gemeenteraad afge handeld kan worden. Natuurlijk, deze w-ijk heeft haar eigen problemen en wensen, maar waar er zovele duizenden mensen wonen, is de raad toch wel ge dwongen. ook daaraan bijzondere aan dacht te schenken. Hij betwijfelt dan ook, of Haarlem nu precies hetzelfde moet doen als Rotterdam, waar de za ken toch wel even anders liggen. Men kan trouwens moeilijk naar voren bren gen, dat in dit geval het isolement als argument kan dienen, want door de goe de busverbindingen is het centrum van Haarlem gemakkelijk te bereiken. Ja, wensen zijn er natuurlijk in overvloed. De brandweer heeft in de ze wijk geen eigen post, de hulppost kantoortjes zijn te klein om de stroom van bezoekers op te vangen, maar op het lijstje van pastoor Van Eeden schijnt als nummer één te prijken: een badhuis. Hij noemt dit allereerst en brengt daarbij het bezwaar naar vo ren, dat de mensen hier zo'n eind weg moeten om een behoorlijk bad te kunnen nemen, ofschoon in verschil lende huizen nu een douchecel aanwe zig is. Doch deze zijn nog gering in aantal. Een gemeenteraadslid uit dit gedeelte van de gemeente? Zouden dan niet be langen b^ zonder worden behartigd of zou er dan in ieder geval goede aan dacht aan besteed worden? Pastoor Van Eeden glimlacht even over hetgeen hij wil zeggen: „Als we nou een sociale raad naast een politieke hadden, dan graag. Maar dat zal wel een utopie blij ven. Nee, ik geloof, dat onze belangen voldoende behartigd worden en zelf heb ik zeker geen klagen over de gemeente." Onze gastheer gaat nog even op dit thema voort, belandt bijna vanzelf bij de P.E.O. en vraagt zichzelf af, of het niet te idealistisch gezien is om te willen te rugkeren naar de oude gilden. De tij den zijn zo veranderd. In de Middel eeuwen werden de mensen nog gebonden door één christelijke gedachte. Maar dan breekt hij plotseling af met: „Nou ben ik eigenlijk aan het preken Van de wijk naar de parochie. Het is nauwelijks een stap. Het is al bekend, maar pastoor Van Eeden zegt het nog eens met nadruk, dat zijn parochie veel te groot is geworden. Een nieuwe kerk is reeds geprojecteerd en het zal tot bestwil strekken van alle parochianen, wanneer een gedeelte van hen geplaatst zal worden onder de nieuwe parochie. Maar al is de kerk geprojecteerd, zij staat er nog niet en zolang zullen er nog verschillende problemen blijven, die pas hun oplossing vinden, wanneer deze nieuwe parochie een feit zal zijn. D« kerk is te klein en normaal kunnen de parochianen niet meer „geherbergd" worden. Ook hier is het gebrek aan schoolruimte nog groot en het is te ho pen, dat de aanvraag tot het stichten van een nieuwe katholieke lagere school door de gemeente gunstig zal worden behandeld. De katholieke speeltuin is eveneens geprojecteerd en wanneer deze geopend zal zijn, is er tenminste weer in een behoefte voorzien. Ja, zegt pastoor Van Eeden, maar dan heb ik nog van die jonge mensen, die in geen organisatie te vangen zijn. Geef ze de ruimte, dat ze tenminste achter een bal kunnen aanlopen en zo hun tijd niet alleen verdoen met lanterfanten op een hoek van de straat. Maar die ruimte is er niet. Wel ko men er enige velden aan de Slaper dijk, maar dat is te ver weg voor de meesten. Vroeger liet ik ze voetballen „wat een heerlijk spel is dat toch" op het plein vóór de kerk. Dat er dardoor van de bloembak niet veel te recht kwam, moest ik nu eenmaal op de koop toenemen. Bij mijn veertig jarig priesterfeest is die bloembak prachtig in orde gebracht, maar dat betekende meteen, dat er van voetbal len niets meer kon komen. En daarom zegt pastoor Van Eeden nog eens met nadruk: geef die jongens de ruimte. Zo is er meer. Onze gastheer pakt zo enkele onderwerpen, die hem te binnen schieten en praat lang en gedegen over de leesbibliotheken. In de Catharina- school is wel een leesbibliotheek onder gebracht, maar het is toch zo broodno dig, dat deze kan uitgroeien tot een groot geheel. Het grote gevaar blijft al tijd nog schuilen in de ongecontroleerde leesbibliotheken, waarvan de kwade in vloed groter is dan men wel kan ver moeden. En ongemerkt van het een op het an der komend, is het tenslotte toch weer de wijkraad, die aanleiding geeft tot de nodige opmerkingen. Bespaar ons zo zegt pastoor Van Eeden tenslotte het buurtverenigingsleven met alle mogelijke straatfeesten van dien. In de meeste ge vallen betekent zulks een verwatering van de grenzen; en wij christenen moe ten nu eenmaal grenzen stellen. Ruim een uur heeft een pastoor in zijn kamer zitten praten, rustig overwegend de woorden, die hij zou zeggen. Maar uit alles is gebleken, dat de wijk en de pa rochie ten Noorden van de Jan Gijzen vaart nog vele problemen kennen, die een oplossing vragen. Als wij bij het verlaten van de pasto rie de deur willen openen, zegt pastoor Van Eeden: „Laat mij dat maar doen, het gaat nog al eens moeilijk." Ook een nrobleem natuurlijk, zij het dan een louter pastoraal In de muziekzaal van restaurant Brinkmann hield mej. S. Proot Donder dagavond een causerie over „MuziKale opvoeding." De voorzitster, die de bijeenkomst opende, spoorde allereerst de aanwezi gen aan om familie en kennissen op te wekken speciaal op de culturele avon den van de Katholieke Vrouwenbewe ging door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk te geven. Hierna gaf mej. Proot eerst een kort overzicht van de ontwikkeling van de muziek en de muziekinstrumenten, van af de oertijd, toen de mens het geluid ontdekte, tot onze hedendaagse muziek en muziekinstrumenten. In verband met de muzikale opvoeding van de jeugd constateerde spreekster, dat bijna ieder mens muzikaal is, d.i. gevoelig voor mu ziek. hetzij klassieke muziek of jazz. Muzikaal begaafd, dus in staat tot mu zikale prestatie, is uiteraard een veel kleinere categorie. Dit moet echter ont wikkeld worden, immers als het schone, dat in ons ligt, niet wordt ontwikkeld, sterft het. Daarom is de opvoeding van de jeugd, die geen rekening houdt met de kunst, in dit geval de muziek, een eenzijdige opvoeding. Mej. Proot gaf tenslotte enige wenken t.o.v. de muzikale opvoeding. We kun nen reeds zeer vroeg beginnen met het kind gevoel voor rhythme bij te bren- gien door met de kleintjes te zingen en door rhythnjische gymnastiek en muziek. Daarna volgt dan- het instrumentaal on derwijs. Het meest voorkomende in strument is de piano, doch ook een aar dig instrument, dat bij de jeugd zelf zeer in de smaak valt. is de blokfluit. Hierbij kan reeds na 6 of 7 maanden onderwijs een aardig resultaat verkre gen worden. Mej. Monnie Kremer illustreerde de ze interessante causerie op lofwaardige wijze op de vleugel en liet o.a. horen, hoe aardig ook de eenvoudige kinder stukjes klinken. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" gaf Vrijdagavond onder leiding van haar bekwame dirigent Jack Loory haar eerste concert in het jaar 1950. Het opvallende in de programma's der laatste concerten, die Zang en Vriendschap gaf, bestaat vooral hierin, dat er ernstig gestreefd wordt om dege lijke goede mannenkoor-werken te bren gen. Als men weet wat dit betekent, omdat de goede mannenkoormuziek niet voor het grijpen ligt, betekent dit een compliment voor de samensteller, in casu de dirigent. Daar komt bij dat Jack Loory ook in zijn directie voor mannen koor toch iets gedistingeerds weet te behouden, hetgeen de beschaafde zijde ten goede komt. Wat het koor zelf be treft, we schreven dit de vorige keer reeds, er is dringend behoefte aan jonge krachten. Deze noodzaak uit zich spe ciaal aan de tenoren-kant, die hun zware taak soms niet geheel meer verwerken kunnen. Intussen alle respect voor de resultaten als gisteravond te voorschijn kwamen. Het koorwerk „Aan bidding" van Lieven Duvosel vraagt veel van de zangers. Het voldeed in velerlei opzichten aan de verlangens, alleen het slot behield niet geheel de spanning die men verwachtte. Verder werd er een nieuw werk van Jos. de Klerk ten doop gehouden: „De fluit van Pan", op een oude tekst van Karei van Mander uit de 16e eeuw, getoonzet voor mannen koor en fluit. Een werk met veel fuga- tische inzetten en prima voor koor ge schreven. Met een soort rondo-thema wordt de tekst Heeft hij 't begin ghe- leert, een voysken op de fluyt", telken male herhaald. De fluit heef teen wel zeer mooie partij, hetgeen duidelijk de voorkeur van de componist-fluitist, Jos. de Klerk, verraadt. Jammer genoeg bad Zang en Vriendschap juist in dit werk een inzinking, die met enige detonatie gepaard ging, zodat men zich helaas geen volkomen beeld kon vormen van de compositie. Frans Vester trachtte zijn fluit zoveel mogelijk te rekken en ving de a capella-gedeelten zo goed mogelijk op. Hij gaf in zijn fluitspel veel moois te genieten, speciaal in het begin, als de „Westen windt soetlijck in de rieten blaest", waar het fluit-gedeelte erg raak gekarakteriseerd is. De Tsjechische en Slowaakse volksliederen in de bewer kingen van Béla Bartók, Leos Janacek en Aïm deden het weer opperbest. De bijval op het eind was zo groot, dat een herhaling moest volgen. Theo van der Pas verleende zijn pianistische mede werking in werken van Chopin en Ra- vel. Het was goed gezien op een concert als dit ook eens Ravel te plaatsen in de vorm van zijn bekende Sonatine. Theo van der Pas kennen wij genoeg als con certpianist om te weten, dat hij prachtig piano speelt. Hij bleef in stijl door als toegift een Prelude van Debussy te laten horen. Zijn succes was groot. Rest ons nog te vermelden, dat Jos. de Klerk een zilveren penning werd aangpboffen, het geen gepaard ging met een korte toe spraak door de vice-voorzitter, de heer J. E. Voet. Deze bracht in hartelijke be woordingen dank voor de opdracht van de nieuwe compositie aan Zang en Vriendschap en memoreerde de verdere prettige samenwerking tussen Jos. de Klerk en de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". JAN LAARVELD De St. Jorisband van de Verkenners der K.J.B., die u reeds vele malen door Haarlem hebt zien trekken, zal Woens dag 1 Februari in gebouw St. Bavo in de Smedestraat een bandavond geven en een geheel nieuw programma ten gehore brengen. Dinsdag 24 Januari zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de winkel voor baby- en speelgoedartikelen van de heer J. van Weert, gevestigd aan de Anegang 46, geopend werd. De Katholieke Arbeidersbeweging te Haarlem, afdeling Oost, hield in het gebouw aan de Koningsteinstraat een belangrijke vergadering, waarvoor de belangstelling uitstekend genoemd mocht worden. Bij de aanvang gaf de voorzit ter van de afdeling, de heer B. Reijn- Advertentie Let op onze advertentie in de courant van Maandag ANEGANG 46, HAARLEM GEBOREN: B. A. ZijlstraBarend, z; P. WielingaZwart, z; X. J. van Bok hovenKrouwels, z; T. KrolBaelde, z; E. K. TaylorMoore. 2 z; J. Boelé Kamp. z; M. Zwaga—Roijé, d; J. van den BergFeelens, d; J. A. A. van Es Huisman, d; C. P. v. GentCuvelier, d. OVERLEDEN: W. Smits. 74 j. .Ternate- straat; P. J. Straathof. 65 j., Joh. de Breukstraat; J. J. Smink, 76 j„ Zocher straat; T. BreeuwerSluiter, 78 j„ Jansstraat; A. M. NielenLucas, 61 j„ Zijlstraat; H. J. J. Redeker, 71 j., Hout markt Nog lang niet alle kansen om jonge mensen aan het werk te krijgen wor den aangegrepen. Een belangrijk per centage zou bijvoorbeeld aan het werk kunnen komen als onze gepensionneer den het werk dat zij nog verrichten zou den opgeven. Door dit te doen zouden zij hun plaats vrij maken voor mensen, die hun leven nog moeten beginnen, in een tijd, die van ons ieder nu eenmaal een ruim begrip vergt voor de hedendaagse problemen. Het is erg te weten, dat vele gepensionneerden helaas verplicht zijn dit te doen, omdat hun pensioen te Krap is om er een behoorlijk bestaan van te genieten. Maar nog veel erger is het als een jonge vent in de maatschappij te rugkomt, soms met een gezin achter zich, en de pittere pil te slikken klijgt, dat er voor hem geen plaats meer is. Met alle kracht en doorzettingsvermogen zullen wij moeten voorkomen, dat wij een herhaling krijgen van de toestand, waarin de jonge mensen moesten stem pelen, terwijl vele ouderen, onder wie de gepensonneerden geen onbelangrijk deel vormden, soms nog met vrij aardi ge bijverdiensten aan het werk bleven. Ook weet ik. dat er gepensionneerden zijn, die het niet zozeer om dtf verdien sten doen als wel voor. de afleiding. De zen zouik willen toeroepen: staat uw plaats af, het is dringende noodzaak ge worden. Onderschat de gevolgen van een toenemende werkloosheid niet. Bedenkt dat vele jongeren zouden willen tekenen voor de loopbaan die u achter de rug heeft. Aan hen, die de bijverdiensten moeilijk kunnen missen, zou ik willen voorstellen een actie op touw te zetten voor een verhoging van pensioen, op grond van de overweging, dat zij anders gedwongen worden nog veel langer de plaats van de jongeren in te nemen Gezamenlijk kunnen wij de ontzaglijk moeilijke periode doorkomen, waarin wij nu eenmaal als gemeenschap zijn geplaatst. Hieraan te mogen medewer ken is een persoonlijk offer ten volle waard. Ieder sociaal voelend'mens zal een actie steunen die op deze voorwaar den is gebaseerd en dus zeker ook onze overheid. Wie zet de eerste stap in deze rich ting? C. SPOOR, Hoofdstraat 17, Santpoort-D. ders, een overzicht van wat er in het afgelopen jaar door de K.A.B. was ge daan, zowel landelijk als plaatselijk. Daarbij kwam uiteraard ook het kring- werk ter sprake, zoals de activiteiten bij het Mgr. Van Schaikfonds, Herwon nen Levenskracht, retraitewerk enz. Het kringbestuur deed het voorstel in 1951 zo mogelijk enige leden van de kring af te vaardigen naar Rortle bi: gelegenheid van de jubileumviering van de uitvaardiging der encyclieken „Re- rum Novarum" en „Quadragesimo An no". Dit voorstel vond algemene bijval en daarom werd besloten voor dit doel gelden in te zamelen. Het lot zal moe ten beslissen wie er naar Rome afge vaardigd zullen worden. Daarna sprak pater Engelbertus O. M. Cap. over 't on derwerp „Het gezin, de bedreigde veste". De arbeidende mens mag zo ving hij aan van de sociaal-economische orde eisen, dat zij voor hem een steun is bij het opbouwen van het gezinsle - ven. Als hij van zijn werk naar huis keert, dan ziet hij niet de avondster aan de hemel staan. Voor hem is hef verlichte raam van zijn huis de avond ster, waarachtig zijn domein is en de vrouw de koningin is van de kinderen. Spreker ging daarna uitvoerig in op het gezinsleven en betoogde verder, dat, als de arbeider zijn bestaansmiddel afstaat, hij het ook weer terug moet krijgen. Het bestaansmiddel, dat de na tuur hem gaf, is zijn werkkracht en daarom heeft hij bij de „exploitatie" daarvan recht op een redelijk loon. Maar hem is ook de kracht gegeven om voor zijn gezin te zorgen en daarom moet zijn loon zodanig zijn, dat hij er met zijn gezin van kan rondkomen. Pa ter Engelbertus bracht voorts naar vo ren, dat wij bij onze principiële bezwa ren tegen iedere arbeid buitenshuis van de gehuwde vrouw ons niet mogen ke ren tegen de arbeid van het meisje. Zij heeft er recht op om .voor haar be staan te werken en het is zelfs haar plicht. Maar deze arbeid mag haar geen scha de doen bij haar vorming als toekomsti ge huisvrouw. Zo kwam de spreker van zelf op het thema van de gezinshulp en hij vroeg zich af, waarom er zoveler. wel naar fabriek, winkel of kantooi gaan en zo weinigen zich geven aan de gezinshulp. Boeiend en interessant zette pater Engelbertus dit probleem uiteen en betoogde tenslotte, dat de arbeider de kans moet hebben van zijn gezin een klein paradijs te maken. Deze buitengewoon pakkende lezing werd weer op de bekende wijze om lijst door „Animato", terwijl Harry Moors weer enige declamaties ten beste gaf. Dip en Dop, de zingende dwazen, ontbraken al evenmin en zo konden de leden van de K.A.B.-Oost terugzien op een geslaagde en geanimeerde ver- gadering. BIOSCOPEN: Rembrandt: Toch schijnt de zon (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Gunga Din (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Een kus van Venus (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Moederlied (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De laatste bar ricade (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Leffelaar (Wagenweg 102): Werken van J. ten Have, Rikele Prins en Ad. Verdonk, geopend in de week 1017 u. (t.m. 7 Fe bruari). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten der Haarlemse apotheken worden van 22 lot 29 Januari waargenomen door: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, tel. 11596; Grijseels en v. Hees, Lange Veerstraat 19, tel 11000; Frans Hals-Apotheek, Frans Hals plein 1, tel. 11180. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd„ telefoon 21400; te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 21 Januari Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met „Harvey", 8 uur. Frans Halsmuseum: Sonatenavond (piano en viool), 8 uur. Zondag 22 Januari Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met volksvoorstelling „Goud en Antiek", 8 uur. Maandag 23 Januari Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging „Thalia" niet „Familieprobleem", 8 uur. Advertentie van het Wit-Gele Kruis te Haarlem legden in 1949 niet minder dan kiL de leden, die daar alleen de contributie van f 4.80 per jaar voor betaalden. Dit was mogelijk, omdat de gezon den mede voor de zieken zorgden. WIT-GELE KRUIS, Kenaupark 15, Haarlem t Getuigt wel van durf, wanneer een amateui-toneelgezelschap een stuk uit net beroepsrepertoire voor het voetlicht brengt, maar het gevaar is niet denkbeeldig, dat deze durf uitloopt op overmoed. Met dit gevaar heeft ook ,,St. Genesius" te kam pen gehad, maar zij heeft het ditmaal niet getroffen. Gaf deze ondei nemende vereni ging vorige maal een verdienstelijké ver tolking van „Maria Stuart", gisteravond iee^ x? ,.z^ te ho°g gegrepen had met „Soubrette een blijspel van Jacq. De val. wil dit stuk met recht een blijspel ge noemd worden, dan vraagt het vaart en elan en dat misten wij gisteravond in de Stadsschouwburg, waar het reeds tegen het middernachtelijk uur was. toen het doek voor de laatste maal viel. Wij zouden het bij deze opmerking laten, ware het niet, dat verschillende spelers en speelsters het stuk nog wel zodanige fleur gaven, dat het alles toch een amusante historie is geworden. Het hele geval draait om een jonge kerel, die, getrouwd met een Frans meisje, uit Frankrijk terugkeert naar zijn familie in Amerika. Maar daar komt hij tot de ont dekking, dat men van hem verwacht zich te zullen verloven met de dochter van een rijke relatie, om zo de familie uit een fi nanciële débacle te helpen. De verloving gaat door, terwijl de Frangaise als kamer meisje bij de familie in dienst treedt. Een en ander geeft uiteraard aanleiding tot de nodige verwikkelingen, maar tenslotte komt alles toch weer terecht. Corry Verbruggen had de vlotheid van een ware Frangaise, maar slaagde er niet altijd in dat kostelijke accent van een Frans meisje in Amerika raak en humo ristisch te laten uitkomen. Zij vond overi gens een goede partner in Ton Elferink als Eric Carrington. Gé van Kessel was soms niet gelukkig in zijn creatie van de vader, waar tegenover Elly Koning raker de moe der wist te typeren. Gerda Elfesink (Phi- lis) speelde het opstandige meisje met de gewenste vlotheid evenals Anny Caspers als Auriol. Jules v. d. Veldt mocht zich inder daad als butler wel enige traagheid veroor loven. Piet Kooiman (Wilbur Massumer), Chris Eichhorn (Percy Cooch), Toos Bakker (Deborah Massumer) en Lies Bakker (Mrs. Schesslingbaum) completeerden naar ver mogen het elftal, dat na afloop een harte lijk applaus in ontvangst mocht nemen. H. Dinsdag 24 Januari, zal door het dage lijks bestuur van de K.A.B. in het ge bouw St. Bavo des avonds acht uur door de directeur van het gemeentelijk arbeidsbureau voor de vakcentrales van de K.A.B een lezing worden gehouden, waarbij het actuele onderwerp zal be handeld worden: „Werkgelegenheid en werkloosheid in Haarlem". Het bestuur vertrouwt, waar hier een aangelegenheid besproken wordt van zeer groot belang voor iedere vakafdeling, dat dan ook voor iedere vakafdeling een vertegen woordiger aanwezig zal zijn. Woensdag 25 Januari zal jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel, op de derde avond van de Zakenstudieclub van de R.K. Midden standsvereniging, om 8 uur, in restau rant Brinkmann spreken over de on derwerpen, die vooral op dit moment actueel zijn. De Vereniging voor Veilig Verkeer Haarlem en Omstreken houdt Woensdag 1 Februari 's avonds om 8 uur in „Lion d'Or" een algemene vergadering. Op Dinsdag 24 Januari om 2 uur wordt de tweede grote Bloemententoon stelling van de stichting Bloemlust geopend door jhr. dr. J. C. Mollerus, se cretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Holland te Haar lem. Het is vier weken geleden, dat de Kersttentoonstelling grote belangstel ling trok uit de streek tussen Haarlem en Leiden en uit die twee steden zelve. De mooie groepen bloeiende' bloembol len en andere gewassen, benevens het artistieke bloemwerk. Vooral hyacinten en narcissen, waar onder de nieuwste aanwinsten, zullen op dë tweede tentoonstelling in prima kwaliteiten te zien zijn. Belangrijke in zendingen uit Noordwijkerhout en uit het Westland zullen deelnemen aan de strijd om de zilveren wisselbekers, waarvan er zeven uitgeloofd werden. Een grote mechanisatie-tentoonstelling wordt in de grote veilinghal van het H.B.G.-gebouw aan deGrachtweg ge houden. Daar wordt door 34 inzenders gedemonstreerd met allerlei werktui gen en gereedschappen op- het bloem bollenvak betrekking hebbende. Advertentie DAG EN NACHT Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Advertentie Betere genre Haarlem, Wilhelmina- straat 16. Aparte modellen Wacht u er voor het beeld van de schone Venus ook maar één kus te ge ven, want de godin der liefde beant woordt haar met zoveel charme, dat zelfs verwikkelingen niet uitblijven. Zo zagen wij het gisteren tenminste in Luxor, waar op het witte doek een on betekenend étaleurtje zich in een reeks van netelige situaties geplaatst zag, na dat hij het beeld van Venus gekust had. De hele film door is het natuurlijk alleen maar liefde, wat de klok slaat, maar overigens brengt „Eén kus van Venus" slechts weinig nieuws. Een onschuldig en pretentieloos geval, waar iedereen naar toe kan gaan De film „Gunga Din" laat de toeschou wer zien, dat de krijgers uit Brits-Indië in heldhaftigheid zeker niet onderdoen voor de prairie-ridders uit het Wilde Westen. Misschien wordt er daar tussen de rotsen nog meer geknald en in ieder geval is het aantal dravende paarden nog veel omvangrijker. Voordat het werkelijk spannend gaat worden, para deren er eerst vele stoere koppen langs het doek om het publiek te imponeren. De scène in de goudtempel is adembe nemend en men wordt geboeid door het sinister ritueel der witte schimmen. Men kan de spanning zonder emotionele ge voelens ondergaan en waarschijnlijk zul len ëe bezoekers van Cinema Palace deze week de rekbaarheid van hun lach spieren kunnen beproeven bij al deze sportieve prestaties. (14 jaar) „Toch schijnt de zon" heet de show film, die deze week in Rembrandt draait. Voor de zoveelste maal is het leven van een revue-danseres als onderwerp geko zen, om veel dans, muziek en show mo gelijk te maken. De geschiedenis begint ditmaal even voor de eerste wereld oorlog, waardoor de costuums in kleu ren de aantrekkelijkheid verhogen. June Haver danst zeker niet onver dienstelijk in dit product, dat beschaafd is en binnen de grenzen van een toege staan geluidsvolume blijft. Voor lief hebbers en ook vele anderen een aardige film met leuke grapjes. Uit alle delen der wereld stroomden in 1853 mensen naar Australië om goud te zoeken en te trachten rijk te worden. De film „De laatste barricade" in het Spaarne-theater verhaalt de lotgevallen van vier goudzoekers, een Ier, een Ita liaan, een Duitser en een Schot. Door de zucht naar goud leggen duizenden arbei ders hun werk neer. worden landerijen verwaarloosd en krijgen steden een doods aanzicht. De gouddelvers hebben met grote moeilijkheden te kampen, want ze worden door ongeregelde politietroepen behandeld als indringers en plunderaars. Tenslotte komt het tot een veldslag tus sen de politietroepen en de goudzoekers, waarbij de laatsten het verliezen. Het einde van het verhaal is, dat de goud delvers zekere rechten krijgen. (14 jaar) Zaterdag 21 Januari Hoog water: 5.52 u. en 18.06 u. Laag water: 1.34 u. en 13.51 u. Zondag 22 Januari Hoog water: 6.29 u. en 18.40 u. Laag water: 2.08 u. en 14.23 u. Maandag 23 Januari Hoog water: 7.03 u. en 19.16 u. Laag water: 2.37 u. en 14.56 u. Advertentie LANCE VEER STB. TM 5-HAARLEM De Congregatie van de H.H. Sacra menten heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij het aan katholieke priesters wordt toegestaan de H. Mis op te dragen in de bedevaarttreinen, .die dit jaar naar Rome gaan. Het opdragen van de H Mis mag echter alleen gebeuren, wan neer de treinen stil staan. Het decreet is uitgevaardigd op verzoek van de cen trale commissie voor het Heilig Jaar. - Wethouder Bakker zal met ingang van 24 Januari a.s. Dinsdags zijn spreekuur houden van 10—11 uur. acht haarlem AGAMEMNON p. 19 Manowar. ALAMAK 21 te Genua. ALBLASSERDIJK p. 20 Ber muda. ALCHIBA p. 20 Dover. ALDAB1 p. 21 St. Vincent. ALKAID p. 20 Bahia. AL- PHARD 21 te Pernambuco. AMSTELVEEN p. 20 Gibraltar. BAARN, 21 n. Trinidad. BENGKALIS 20 té Basrah. BOSCHFONTEIN 21 te Marseille. DELFLAND 20 te Mon tevideo. DELFT p. 21 Azoren. ENA p. 20 Finisterre. FARMSUM p. 20 Finisterre. GORDIAS 21 te Palermo. HERS1LLA 21 te R'dam. HESTIA 21 te Bremen. JOHAN v. OLDENBARNEVELT 20 te Surabaja. LANG- KOEAS 20 te Aden. LARENBERG 21 te Genua. MARIEKERK 21 te P. Elisabeth. MELISKERK 20 te Melbourne. MURENA 21 n. Aabadan. OBERON 21 te Pampatar. ODYS SEUS 21 te R'dam. ORANJE 20 Suezkanaal. REMPANG 20 n. Singapore. ROEBIAH 21 te Tarakan. ROEPAT 21 te Sydney. ROS- SUM 20 n. Engeland. RIJNKERK 21 naar Tanga. SAPAROEA p. 21 K. del Armi. Sl- BAJAK p. 20 Finisterre. SUMATRA 20 te Southampton. TALISSE p. 20 Socotra. ZAAN p. 21 Finisterre. A- A Wat zouden jullie er van denken als ik eens 'n bod deed op de oude Beynes-fabrieken aan het Stationsplein?" vroeg ik thuis. Niemand keek verbaasd en de oudste zei: „Nog zo gek niet." „Kijk 'ns", verklaarde ik nader, „we kunnen spoorwagens en autobussen gaan maken, om de aloude Haarlemse indus trie voort te zetten. De werkplaatsen zijn er al, in Indonesië kunnen ze heel wat materiaal gebruiken en Beynes komt er ook met onze felle concurrentie nog wel." Dat vonden ze geen goed idee. „Dan alls tegen de grond en 'n ho tel bouwen. Is jullie toekomst verzekerd, want nieuwe hotels brengen altijd direct geld op en van de verdiensten bouwen we weer nieuwe hotels." Niemand had er zin in. Toen kwam de zakenman van het kroost met een voorstel. „We moeten geld lenen om het com plex te kunnen kopen. Als we het heb ben, bieden we het de gemeente aan met een ton winst. We lossen de schuld af "en we gaan met z'n allen stil leven en liefdadige werken beoefenen." Dit voorstel werd met algemene stem men aangenomen. 'Advertentie „Supra" is een eigen specialiteit van WASSENAAR, JANSWEG t/o station Haarlems Beddenspeciaalzaak is Maandag a.s. gesloten. In het begin van deze eeuw telde de bevolking van Hillegom nog geen 5000 zielen. Dit jaar zal waarschijnlijk de 14000ste worden ingeschreven! Zo voor spoedig nam deze gemeente in aantal toe en het bleef de grootste van de Bloem bollenstreekgemeenten. Wat zou iemand die na 1900 deze ge meente verliet en er nu terugkeerde, veel veranderingen kunnen zien. Niet altijd zou hij veranderingen zien waarover hij zich zou verheugen. Tevergéefs immers zou hij zoeken naar de vele bospartijen die Hil legom in het begin van deze eeuw nog rijk was en die nu niet meer zijn te vin- dén. Komende vanuit de richting Lisse, was daar nog de prachtige buitenplaats Vee- nenburg, die op de grens van Lisse en Hillegom gelegen, het prachtigste entree was dat men zich kan denken. In 1903 werd reeds het Elsbroek^-Veenenburgkanaal gegraven om het teveel aan grond te ver voeren, en de woeste gronden te maken tot bloembollenland. De eigenaar van „Veenenburg" W. Leem bruggen was juist op het eind der eeuw gestorven en zijn erfgenamen en de eige naren van het buitengoed „Elsbroek" heb ben in 1902 opgericht de „Maatschappij tot exploitatie van de gronden Veenenburg- Elsbroek", waarmede deze 100 ha. duinter rein werden opgeruimd. De „Arnoud" de bekende kunstzandsteenfabriek, die er voor in de plaats kwam, hielp al spoedig flink mede om de heuvelachtige omge ving gelijk te maken en de laatste duinen te doen verdwijnen. Zo zou onze bezoeker Hillegom zien. De buitenplaatsen Veenenburg, Elsbroek en Lapinenberg zijn verdwenen. Het bui ten „Meer en Dorp" was reeds verdwenen en de Hillegommers waren reeds bezig om op de grond van dit buiten het nieu we dorp te stichten. Langs de Leidse» straat, cn elders werden toen de misera bele huizen gebouwd. De buitenplaatsen 'waren er slechts tot genoegen van de weinige bewoners. De Naar wij vernemen zal de verbouwing en uitbreiding van het kantoor Heem stede van De Twentsche Bank N.V. over enkele dagen gereed zijn. Op Donder dag 26 Januari zal de bank in de na middag van 3 tot 6 uur gesloten zijn. De directie zal dan de cliënten en relaties in de gelegenheid stellen de fraaie ver bouwing en de grote uitbreiding in ogen schouw te komen nemen. Van deze ge legenheid zal de directie tevens gebruik maken om de vestiging van het kantoor te Heemstede, ruim 26 jaar geleden, op sobere wijze te herdenken, daar de vie ring van het zilveren feest op 1 Augus tus 1948 niet mogelijk was De Zondagsdiensten voor artsen wor den waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten. Heemsteedse Dreef 37, tel. 29903; dr. J. G. v. d. Walsem, Bronstee- weg 32, tel. 28377 en dr. A. C. L. v. Lier, Pieter Aertszlaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 93, tel. 28197; Aerdenhoüt Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. De Katholieke Arbeidersbeweging af deling Heemstede hield in het R. K. Verenigingsgebouw haar jaarvergade ring onder voorzitterschap van de heer N. J. v. d. Linden, die in zijn openings woord de schaars opgekomen leden ver welkomde en in het bijzonder de spr; van deze avond, de heer J. de Wit uit Amsterdam. Het jaarverslag van de secretaris, de heer L. Floris, getuigde van de grote ac tiviteit van het bestuur; dat van de pen ningmeester, de heer Jac. Spann, wees een zeer klein nadelig saldo aan. Het verslag van de kascommissie getuigde van bijzondere waardering voor het werk van de penningmeester, terwijl als nieuw lid voor deze commissie werd aangewezen de heer L. Stolvoort. Daarna was het woord aan de heer J. de Wit, die een uitvoerige beschouwing gaf over de spreiding van bezit en de wijze waarop dit moet gebeuren. De ar beiders zullen zich klaar moeten maken voor de grote taak, die hun wacht, en de werkgevers zullen hun liberale idee- en eindelijk en definitief aan de kant moeten zet'ten. Na in een goed gefundeerd betoog te hebben bewezen, dat het streven naar bezitsspreiding reeds tot uiting komt in de encycliek Rerum Novarum, wekte de spreker allen op, zich geestelijk om te vormen tot nieuwe mensen, die een nieuwe maatschappij gaan opbouwen. Nadat de begroting voor 1950 was vastgesteld op 2.320 werden de aftre dende bestuursleden, de heren Jac Spann, J. Kuipers en G. J. Willemse, bij acclamatie herkozen. Maandag: 8 uur Missie Naaikrans, 8 u. bestuur K.A.B., 8 uur bestuur H.B.C., 8 uur Toneelrepetitie „Berkenrode". Dinsdag: 8 uur Jaarvergadering zang koor „Laudate Dominum", 8 uur repeti tie R: K. Harmonie „St. Michaël", 8 uur Kath. Gemengd Koor. Woensdag: 2.30 uur repetitie Kath. Kinderkoor, 7.30 uur jaarvergadering Dansclub „Si. Bavo", 8 uur jaarvergade ring K.J.M.V., 8 uur Ouderavond St. Ni- colaascomité ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan. Donderdag: 8 uur ledenvergadering Retraiteclub, 8 uur repetitie Laudate Dominum, 8 uur bestuur K.V.P., 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur ledenvergadering Kath. Bond van Overheidspersoneel „St. Pau- lus" (afd. gemeente), 8 uur Toneelrepe titie „Door Eendracht Sterk". De officiële huldiging van de heer J. Neeskens. opzichter bij de dienst van Openbare Werken, die zijn 40-jarig ju bileum viert, zal Dinsdagmorgen 11 uur plaats vinden in het Verversingshuis „Groenendaal". De jubilaris houdt des middags van drie uur tot half vijf receptie in het Geref. Wijkgebouw, Camplaan 18. Dezer dagen hield de K.A.B. een pro- paganda-bijeenkomst, waarin het doel en het nut harer instellingen werden uiteengezet. De heer Kok gaf een inte ressante uiteenzetting over de K.A.B. in het verleden en het heden en sprak in dit verband over de sociale en culturele waarden van een eigen dagblad. De K.A.B. van thans is een machtig appa raat, waarvan de grootste kracht ligt in haar instellingen. Hierna werden twee prachtige films van „Herwonnen Levens kracht" vertoond. Met enige cijfers toon de de heer Cobbenburg in zijn rede over deze instelling aan, wat er alzo in het verleden werd gedaan, wat er nu wordt gepresteerd en wat in de toekomst moet worden gedaan. In zijn slotwoord dankte voorzitter v. As de beide sprekers voor hun leerzame en duidelijke uiteenzettin gen, felicteerde de heren v. d. Berg en Castien met hun 40-jarig lidmaatschap van de K.A.B. en stelde hen als voor beeld voor de jongere aanwezigen en besloot met nog even de aandacht te ves tigen op de feestavond van de K.A.J. op Zondag 22 Januari. Artsen: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 153, tel. 8570. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, tel. 8249. „Arnoud" bracht werk en ook de afge graven gronden waarop de bloembollen zouden komen en Hillegom zouden ma ken tot wat het nu is, de plaats waar het grootste deel van de bloembollen wordt verhandeld. De Hoofdstraat was toen nog beplant met lindebomen aan weerszijden van de weg. De stoomtram pufte toen nog en nu is cie „electris.che" alweer verleden tijd. Toen werd het dorp nog „verlicht" door enige petroleumlampen en men maakte plannen voor een gasfabriek, welke er nog al spoe dig kwam In 1921 werd het N.V. Electri- citeitsbedrijf Hillegom, Lisse en Sassen- heim opgericht en er kwam electrische ver lichting. Ook dit was nog niet goed ge noeg voor de voortvarende bestuurders van deze gemeente en als één der eerste in de lande heeft Hillegom haar straatverlich ting gemoderniseerd1 door toepassing van natrium en kwikdamplampen. Toen deed de „dorpspomp" nog menig maal echt dienst. Het duurde nog wel 25 jaar voordat het „goede drinkwater" ter beschikking kwam. In 1925 werd er samen met Lisse, Sassen- heim en Warmond de exploitatie tot een waterbedrijf gesticht. In de halve eeuw die nu voorbij is, kreeg Hillegom een zweminrichting en een bad huis. Op sociaal gebied wercf veel gedaan. Arm en kerkbesturen deden veel en zorgden er voor dat er in de gezinnen geen armoede werd geleden. Toch was er in de loop van de tijd wel een grote verandering ook op dit terrein te bespeuren. En dan de verhou ding werknemer-werkgever! Ook nu- ziin er nog wel werknemers die ongeorganiseerd zijn maar toen was het maar een enkele „durfal" die zich durfde te organiseren. Wat hebben die eerste mannen gevochten en geleden! En toch gingen zij door! Met als resultaat de vrijheid om zich te or ganiseren en door de organisatie de ver betering. De geestelijke verzorging der inwoners lag het bestuur der gemeente steeds nauw aan het hart. Er werden maatregelen ge troffen, waardoor leerlingen uit deze ge meente zonder bezwaarlijke kosten inrich tingen van v.b. hoger, middelbaar en nij<- verheidsonderwijs in de naburige steden konden bezoeken met als waardig sluitstuk de verzorging van het misdeelde kind waarvoor maatregelen werden getroffen in 1949. In 1909 werd de riolering aangelegd. Het slachthuis werd gesticht. Landwegen wer den verhard en de Hoofdstraat en aanslui tende wegen van trottoirs voorzien en voor het snelverkeer geschikt gemaakt. De Hillegommerbeek werd bevaarbaar gemaakt en de Nieuwe Haven geschikt tot ontvangst van grote schepen. De oorlog heeft er schuld aan dat het Hillegomse bomenbezit verdween. Maar er kwam iets anders voor in de plaats en al les werd gedaan om de geslagen wonden te helen. De prachtige proeftuinen aan de Stationsweg en vooral die voor „Treslong", de nieuwe beplanting langs de wegen en de bollenvelden, thans belangrijker dan in het begin van deze eeuw. De bebouwing noodzaakte het gemeente bestuur tot het maken van een uitbrei dingsplan dat juist in de laatste vergade ring van 1949 opnieuw werd vastgesteld. Hillegom had een eigen Radio-Centrale en een der besten in Nederland. Hillegom telde op 31 December 1949 13.862 zielen, waarvan 6951 mannen en 6911 vrouwen. De Tbevolking nam in het voorbije jaar toe met 789 personen, 381 mannen en 408 vrouwen, daarbij was door geboorten 369. 39 mannen en 38 vrouwen overleden in 1949 en er vertrokken 477 personen naar elders. Het aantal huwelijken was belangrijk min der dan voorgaande jaren, nl. 86. In 1948 'waren het er nog 152. Echtscheidingen wa ren er maar 4. Zo gaat Hillegom gezond en wel de nieuwe helft van deze eeuw in. Werkzaam als altijd besteedt men alle aandacht aan de vervolmaking van het gewas en aan de verkoop van de hollen, welker export in 1949 het prachtig ex portcijfer van 83 milliocn haalde! Wie had dat in 1900 durven voorspel len? Hiermede werd de eerste helft der eeuw besloten. Veel blijft nog te noemen, op het gebied der volksgezondheid, de financiële positie der gemeente en over haar inwoners. En wat zal de volgende helft van de eeuw verbergen? Laten we samenwerken, samenbouwen (Niet-officiële Koersen) 314 Nederl. 1948 3-314 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 Del. fac Inschr Grtbk. '46 3 dCi Ned. Handel M11 een A.K.U. Van Berkels Paten: Calvê-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens ce i Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Runt» Holl. Amerika Lm Kon. N. Stoom b Ned. Scheepv. Urm H.V.A. Deli Mij. eert Vorig slot slot 20/1 101 101% 98,1 98% 1O0 gl 100% 18U.P.1 '18% 164% 165% 183 184% 117% 117 144 1-15% 152 >53 195 195 238% 238% ■>37 gl 2Dlgb 23014 230 296 295% 157% 158 !ti4 164% 13614 136% 157% 157 168% 167% 152% 154% Anaconda Coppej Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Cc Radio Corp. Republic Steel Shell Union Ol) Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 20/1 29% 32 V4 64% 4? 14 73 14% 54% 56% 18% 13% 24% 35% 52% 36% 24 27% 19/1 29% 32% 64% 42% 71 >4 14% 53% 56% 18% 13% 24% 35% 52% 3694 24 2714

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2