WESTERLING'S TROEPEN RUKKEN BANDUNG BINNEN Hatta en Hirschfeld besluiten tot gecoördineerd optreden te trekken" Sfilii DUITSE RIJKSPARTIJ OPGERICHT Tot hoofd en harl v. Hoofdkwartier T.N.I. en hoofd bureau van politie bezet Amerikaan zal te Budapest terecht staan wegens spionnage „Mijn leger is in staat Djakarta binnen mm? Opnieuw aanvoer van zeer koude lucht Landmacht van Ned. Antillen heeft thans een vaandel Alleen voor 23-jarigen en ouderen Katholiek centrum voor Indonesië? Actie ten sterkste te veroordelen Hongaarse regering deelt mee, dat het proces voor het publiek toegankelijk zal zijn „Leger van V.S.I. is van plan een landing op Nieuw-Guinéa uit te voeren iHl Herstel van grenzen van 1937 geëist Het weer Overhandiging door Prins Bernhard Overval op winkelier Missie heeft blijvende plaats verworven MAANDAG 23 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24673 De commandani van het „Leger van de Raiu Adil", de voormalige reserve-kapitein van het K.N.I.L., Westerling, is vanmorgen vroeg Bandung binnengetrokken. Af en toe verbrak een geweerschot of hei geratel van een machine geweer de stilte in de nog lege straten, aldus meldt een cor respondent van Reuter. Niets wees op enig verzet van de troepen der Indonesische republiek. Het hoofdkwartier van de T.N.I. en het hoofdbureau van politie werden bezet. Het normale contact mei Djakarta werd verbroken, toen een der telefooncentrales in handen van de aanvallers viel. Bandung werd aangevallen door meer dan zeshonderd man ongeregelde troepen, die de stad uit hel Westen en hei boorden binnenvielen, aldus verklaarde een woord voerder van het Indonesische leger ie Djakarta. Tjimahi, 18 k.m. ten Westen van Bandung, was reeds vanmorgen om half vier in handen van Westerling. Van hier uit en van Lembang uit begon de opmars naar Bandung, waarbij ge bruik werd gemaakt van trucks. Een aanzienlijke hoeveel heid oorlogsmateriaal zou zijn buitgemaakt. NEDERL. STRIJDKRACHTEN GECONSIGNEERD Politietroepen van T.N.I. naar Andir Minister Götzen Aanval op Pamudjan Sukarno naar India Visa vóór verslaggevers? WESTERLING OP EEN PERSCONFERENTIE Bulgaarse premier overleden KINDERFEESTJE OP SOESTDIJK mmm Zwart-wit-rode vlaggen en klakkende hakken in bierkelder te Kassei Temperatuur zal enige dagen beneden vriespunt blijven Vincenzo Pallotti zalig verklaard Voorloper K.A. en promotor van de Bidweek Gletscher bedelft Perzisch dorp Reeds 55 doden geborgen De 5 pet, loonsverhoging JEUGDIG SLACHTOFFER VAN HET ijs Internationale Bidweek Dader gegrepen Insluiping in de hoofdstad WATERSTOFBOM KAN EEN GEBIED VAN 720 VIERKANTE K.M. BESTRIJKEN Verzengende hitte zou honderden kilometers ver reiken Twee dodelyke ongelukken BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumohlussu. 45. tel. 3998 Voor klachten over de bezorging na &30 uur 's avonds 21544 Directeurs J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van .Ruik Wnd. hoofdredacteur) W. Severin NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter- hoogte. Inqezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -npoate. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week. f 1-52 per maand, f 4.55 per kwartaaL Het Indonesische kabinet was te Djakarta juist in vergadering bijeen, toen de aanval begon. Drs. Hatta, de eerstc-minister, onderbrak de bijeen komst voor overleg met de Neder landse Hoge Commissaris, dr. Hirsch- feld. Daarna werd de volgende ver klaring uitgegeven: „De Indonesische premier, drs. Hat ta, en de Nederlandse Hoge Com missaris, dr. Hirschfeld, zijn over eengekomen, dat gecoördineerd ge handeld zal worden in verband met de gebeurtenissen te Bandung. Er zijn berichten ontvangen, dat zich gewapende benden in de omgeving van Bandung en in Bandung bevin den. VSn deze benden maken gede serteerde militairen van de onder het Nederlands bevel staande land strijdkrachten deel uit." Een woordvoerder van de UNCI heeft tegenover Aneta verklaard: de UNCI slaat de situatie nauwlettend gade. Tot dusverre is de commissie noch door de regering van de V.S.I. noch door de Nederlandse autoriteiten benaderd. Enkele uren vóór de aanval had Wes terling medegedeeld, dat hij van plan was do Tentara Nasional Indonesia, de geregelde strijdkrachten van de repu bliek, in West-Java en Batavia op te rollen, het kabinet te arresteren en een nieuwe regering te laten vormen. Volgens Reuter's correspondent ston den Nederlandse burgers aan het hoofd van enkele pelotons van Westerling. De aanvallende troepen waren in groene uniformen gekleed, gedeeltelijk gemoto riseerd en hadden de beschikking over Voldoende automatische wapens. Zij vertelden aan de correspondent van Reuter, dat kort na het begin van de aanval de Indonesische strijdkrachten, die de dorpen in de buurt van Bandung bezetten, naar de heuvels waren uitge weken. Van de zijde van de Nederlandse troepen te Bandung is verklaard, dat de strijdkrachten in de kazer nes zullen blijven in afwachting van instructies. De stafchef van het Nederlandse leger, Eeneraal-majoor Van Langen, zou van daag met een extra vliegtuig naar Ban dung vliegen om persoonlijk het bevel •ver de Nederlandse troepen op zich te hemen. Van de zijde van de T.N.I. te Djakarta Wordt vernomen, dat in de loop van he denmiddag 250 man politie-troepen van de mobiel brigade in dertien vliegtuigen Van het C.M.V. (coördinatie militair ver voer, Nederlandse vliegtuigen van de Militaire Luchtvaart) naar Bandung vertrekken voor bewaking .van het vliegveld Andir bij Bandung, dat tot dusverre nog niet door de APRA is be zet. Het vleigveld Andir, ligt halverwege Tjimahi-Bahdung. Deze troepen zijn speciaal bestemd voor de bewaking van het vliegveld en zullen niet Bandung binnentrekken. De burgervliegtuigen van de Garuada Indonesian Airways, die hedenmorgen uit Bandung naar Djakarta vertrokken zijn in Djakarta aangekomen, doch het vervoer van burgers per vliegtuig van Djakarta naar Bandung is voorlopig stopgezet, nadat des ochtends nog twee vluchten waren gemaakt. Aneta vernam van de zijde van de T.N.I. dat de T.N.I. te Bandung op bevel UIimlIlllllllllllllllIHMIIIIIIIIIIUIHIIIHIIHIIIIIIHimiHHIIIIIII Minister Götzen, de minister zonder portefeuille, die tevens optreedt als waarnemend minister van TJniezaken en Overzeese Rijksdelen, heeft het A.N.P. medegedeeld, dat nog geen bevestiging van de Hoge Commissaris binnen is van de berichten, welke hedenmorgen door de persburcaux betreffende de ac tie van Westerling werden gegeven. Met grote bezorgdheid heeft de minis ter deze berichten door de radio be luisterd. „Ik moet", zo zei hij, „een dergelijke actie ten sterkste veroordelen, omdat ik voorzie, dat de consequenties daar van niet anders dan funest voor Indo nesië kunnen zijn." van luitenant-kolonel Sentot Iskandar- dinata is teruggetrokken in het Noorde lijk stadsdeel ten Noorden van de spoor weg, die de stad in twee lielften deelt. In verband met de geDeurtenissqn in Bandung heeft luitenant-kolonel Sentot Iskandardinata van de T.N.I. medege deeld, dat de avondklok vervroegd is en thans duurt van des avonds zes uur tot des morgens zes uur. De bevolking werd aangespoord kalm te blijven er. vertrouwen te hebben in de machts- apparaten van de regering. Het hoofd van de politie te Buiten zorg heeft aan Aneta desgevraagd mede gedeeld, dat, in tegenstelling met uit Bandung gemelde geruchten, de toe stand in Buitenzorg, Tjiandjur en Su- kabumi volkomen rustig is. Een bewapende bende van tweehon derd man heeft, naar U.P. uit Indone sische bronnen meldt, een aanval gedaan op het dorp Pamudjan, ongeveer 30 km. ten Oosten van Bandung; daarbij zijn vijf burgers en een republikeinse soldaat gedood, 44 woningen werden in de as gelegd. Sukarno is vanmorgen per vliegtuig naar India vertrokken, waar hij de gast zal zijn van Pandit Nehru bij de plech tigheden van het uitroepen van de nieuwe republiek van India. Sukarno zei, dat hij misschien ook naar Pakistan zal gaan, maar dit staat nog niet vast Hij was vergezeld van zeventien advi seurs. Westerlingcommandant van het leger van de Ratu Adilen voor malig reserve-kapitein van het K.N.IJj, Amerikaanse zakenman Robert A. Vogeler, die reeds meer dan twee •Kaanden in Hongarije wordt vastgehouden, zal binnen enkele weken wegens Spionnage en sabotage voor het gerecht worden gebracht. is, aldus een A.P.-bericht uit Wenen, door de Hongaarse regering aan de Amerikaanse gezant in Hongarije, Nathaniel P. Davis, medegedeeld. ®avis zei, dat men hem verzekerd had, dat „het proces toegankelijk zou zjjn *°or het publiek, opdat de wereld zou kunnen zien, dat er een faire recht spraak plaats vindt." Vogeler zal echter waarschijnlijk een Hongaarse ver- aediger krijgen, die door de regering is benoemd. Rakosi had opgemaakt, dat er aan Ame rikaanse journalisten visa zullen wor den verstrekt om het proces te kunnen verslaan. Er zijn op het ogenblik slechts drie Amerikaanse verslaggevers in Boe dapest. Een werkt er voor een Brits agentschap en de anderen vertegen woordigen geen van beiden een belang rijk Amerikaans persbureau of een groot blad. De. beschuldigingen tegen Vogeler vinden hun oorsprong in diens werk zaamheden als vertegenwoordiger voor Midden Europa van de „American Te lephone find Telegraph Company". Edgar Sanders, de Britse accountant van de „Standard Electric Works'", de dochtermaatschappij van de I.T.T. in Boedapest, werd kort na Vogeler gear resteerd. Davis zei, dat hij het niet zeker wist, doch dat hü vermoedde, dat Sanders en de Hongaarse employé's van de Stan dard Electric, die met hem werden ge arresteerd, tegelijk met Vogeler voor het gerecht zullen worden gebracht. Üavis zei, dat hij Donderdag 1.1. een Uderhoud met de plaatsvervangende 6ehadiarSe prem'cr Matyas Rakosi had hr?alcos* we'ëerde, de juiste datum van zo,!; Pr°ces te noemen, doch zei, dat hij "a oe datum was vastgesteld, Davis op de hoogte zou brengen, rij" ogeler kan elke Hongaarse verde- Rati J§,en' die hij wenst", verklaarde vo>-a fJ' cr echter een Amerikaans Wnrrf ®eï een Hongaars hof kan w8l toegelaten, is een kwestie, derhai?°r geon Precedent bestaat en die ïk k=„ e®rst m°et worden bestudeerd. 2ekeringUgtttn°^ltrent gee" enkele ver" vifaok°si. Yeïferde het verzoek van Da- •^u in '?F r te worden toegela- dat laait» geen Baf te verstaan, borden StnoeJnde in hechtenis zou Waaron K, 0 cn 1 tot het moment, «r°P het proces begon. s zoi, dat hij uit de woorden van Voordat Westerling tot deze actie overging heeft hij journalisten ontvan gen in zijn „tijdelijk hoofdkwartier", ergens buiten Bandung. Hij heeft volgens Reuter bij deze gele genheid o.a. gezegd, dat de regering der VSI van plan is, een inval te doen in Nieuw-Guinea. Ik weet zei Wester ling van mensen van het Indonesische leger, dat er landingsdetachementen met landingsvaartuigen worden opgeleid, zo wel openlijk als in het geheim, voor een landing in Nederlands Nieuw-Guinea. Of men de moed zal kunnen vinden het plan ook uit te voeren, is een andere vraag. Hij gaf ook nog een uiteenzetting van zijn bedoelingen: Een goede re gering, orde en rust, niet alleen in West-Java, maar in geheel Indonesië. Hij vreesde niet in staat te zijn, op den duur zijn mannen te weerhou den van een actie tegen de regering der VSI, en voegde hieraan toe dat, in weerwil van de bedreigingen hem te arresteren, hij nog steeds op vrije voeten is. Men weet, zei hij, dat mijn arrestatie ernstige gevolgen zou heb ben, daar ik in staat ben, een massa beweging onder het volk te ont ketenen die de regering omver kan werpen. Ik ben, zeide Westerling ver der, niet bang voor het Indonesische leger, de politiemensen zijn mijn vrienden en de bevolking van West- Java weet, dat ik haar vriend ben. Enige van Westerling's ondercomman danten, die bij dit onderhoud tegenwoor dig waren, zeiden, dat het Indonesische leger slecht wordt geleid en slecht ge disciplineerd is. Het is, aldus zeggen zij. niet in staat, orde en rust te handhaven Verschillende afdelingen ervan oefenen in West-Java terreur uit. De bevolking verwacht van het „leger van de Ratu Adil", dat het de rust zal herstellen, al dus de ondercommandanten. Westerling zei ook nog, dat zjjn leger op elk gewild ogenblik in staat is, Dja karta binnen te trekken. Naar zijn mening is de Indonesische regering in werkelijkheid de republi keinse regering van Djocja en niet re presentatief voor Indonesië. De premier van Bulgarije, Vassil Ko- larof, is vanmorgen te Sofia overleden aldus wordt meegedeeld in een geza menlijk communiqué van de Bulgaarse communistische partij en het kabinet. Kolarof wordt „de trouwste vriend en medewerker" van wijlen Georgi Dimi- trof genoemd. Dimitrof was Kolarof's voorganger als premier. Kolarof, aldus het communiqué, was een der oudste leiders van de Bulgaarse communisten en een „vermaarde activist van de in ternationale arbeidersbeweging". Nog ter gelegenheid van de verjaar dag van prinses Margriet was er Za terdagmiddag voor dertig schoolvrien dinnetjes en -vriendjes feest op Paleis Soestdijk. Er werden wat Kinderfilms vertoond, spelletjes gedaan, waarvoor prinses Irene een groot aantal ballon netjes had ingeslagen en tenslotte was er een smulpartij. De Koningin heeft een deel van de middag tussen het jon ge volkje vertoefd. -VV'yj Luchtfoto van het aan de grond geraakte Amerikaanse slagschip „Missburi". Links ziet men een baggermachine bezig de grond onder het gestrande slagschip weg te zuigen. Rechts ligt het tankschip, dat de olievoorraad van de oorlogsbodem overnam, om de diepgang te verminderen. Zsterdsg zijn in West-Duitsland twee politieke partijen opgericht, waarvan de voornaamste is: de Duitse Rjjkspartij, die te Kassei tot stand kwam. Zjj telt, aldus A.P., ongeveer 750.000 leden en heeft vijf zetels in de Bondsdag. In Bad Homburg ontstond intussen een „Vereniging voor de hereniging van Duitsland". De volgende dag, Zondag, verklaarde de West-Duitse minister van Justitie, dr. Dehler, in een rede die hij te Homburg hield, dat Duitsland voor de eerste wereldoorlog niet verantwoordelijk was. Het partijprogram van tien punten Door een tweehonderdtal afgevaardig den op een conferentie te Kassei is Za terdag besloten tot oprichting van een „Duitse Rijkspartij", waarin de „Duitse Rechtse Partij" van Neder-Saksen en de „Nationaal-Democratische Partij" van Hessen zullen worden opgenomen. De conferentie werd gehouden in een bierkelder, die versierd was met zwart- wit-rode vlaggen. Dr. Franz Richter, een der twee voorzitters van de nieuwe partij, verklaarde in een toespraak, dat „Europa niet gered kan worden, tenzij Duitsland gered wordt". „Wanneer we naar de afgrond gaan, dank zij, groten deels, het slimme optreden van de Wes terse staatslieden," aldus Richter, „dan zal de rest tezamen met ons er in ver dwijnen." Verwachting tot Dinsdagavond: Droog weer met enkele overdrij vende wolkenvelden. Meest matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. In dc nacht cn ochtend bijna overal matige vorst, midden op de dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.33—17.12. Maan: 10.49—24.31. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Ofschoon er in de luchtdrukverdeling over onze omgeving maar heel weinig verandert, is het weer de laatste dagen toch aan flinke wisselingen onderhevig geweest. Kwa/n er tot en met Vrijdag in het gehele land nog lichte' tot ma tige vorst voor, de Zaterdag en Zon dag stonden in het teken van de lichie dooi. De oorzaak hiervan was zachte en zeer vochtige lucht, die over Zuid- Zweden en Denemarken tot ver in ons land doordrong. In België en ook in het uiterste Zuiden van Limburg wist de vorst zich echter te handhaven. Inmiddels is er in het Westen van Rusland een nieuw gebied van hoge luchtdruk tot ontwikkeling waardoor zeer koutlc lucht opnieuw zich in Wes.elijke- richting beweegt. In het centrum van dit hogedruk- gebied komt 30 graden vorst voor, in Oost- en Zuid-Duitsland vroor het van ochtend reeds tien graden. In de loop van vandaag bereikt deze koude lucht ook ons land en het ziet er naar uit, dat dit opnieuw tenminste twee dagen flinke vorst zal betekenen. Men mag verwachten, dat ook overdag de tem peratuur beneden het vriespunt zal blijven. Ofschoon op de oceaan nog steeds een flinke depressie-activiteit aanwezig is, lijkt het waarschijnlijk, dat deze zich voornamelijk in de rich ting van Spanje en Portugal zal ont wikkelen, in welk geval de vorst in ons land ook na de eerstkomende dagen zal kunnen aanhouden. Zondagochtend had in dc Vaticaanse Basiliek dc eerste zaligverklaring van het H. Jaar plaats. Het betreft hier een der meest kenmerkende vertegenwoor digers van het modern apostolaat die tot de eer der altaren werd verheven: Vincenzo Pallotti, een priester uit Rome, die precies 100 jaar geleden is geboren en die beschouwd wordt als de voorloper van de Katholieke Actie cn als promotor van de Bidweek voor de Hereniging der Kerken, welke Hereniging door de Paus als een intentie van het H. Jaar is aan gegeven. De H. Vader was niet bü de plechtig heid van 's morgens aanwezig. Twee per sonen, die op voorspraak van de Zalige genezen zijn, woonden gistermorgen de zaligverklaring bij. Het zijn Alessandro Lutti, een inwoner van Rome, en Mar- gareta Sadner uit Beieren. Later op de dag verscheen de Paus op het balcon van zijn studeerkamer en zegende de menigte op het St. Pieters plein. De Zalige Pallotti werd geboren in 1788 en werd op 22-jarige leeftijd tot priester gewijd. Tijdens de pestepidemie, die in 1837 in Rome heerste, wijdde hij zich op heldhaftige wijze aan de ver zorging van de zieken. De congregatie voor het katholiek apostolaat, die door Vincenzo Pallotti in 1835 is gesticht, is over de gehele wereld verspreid. Zij bestaat thans uit 250 missies in 21 landen en telt 3500 pries ters en 3080 zusters. Het dorp Tangesar, in Perzisch Koer- distan is Zaterdag geheel door het ijs van een losgeraakte grote gletscher be dolven. Er worden 44 gezinnen vermist. Reddingsploegen hebben tot nu toe de bevroren lichamen van 55 personen ge vonden. Men vreest echter, dat er in het geheel geen overlevenden zijn. Per zisch Kocrdistan is een bergachtig ter rein op de grens van Turkije en Perzië. Prins Bernhard heeft Zaterdag op Curasao een bezoek gebracht aan de marinebasis Parera het militaire kamp Suffisant. In dit kamp was de Prins aanwezig bij de voorlezing van het Koninklijk Besluit, waarbij aan de landmacht van de Nederlandse Antillen een vaandel wordt gegeven. Namens de Koningin heeft de Prins het vaandel overgedragen aan lt.- kolonel Leezer, waarna hij een toe spraak hield. Hierin zei Prins Bernhard, dat de landmacht der Nederlandse Antillen wel iswaar niet groot in getal is, maar door haar gedrag, houding en plichtsbetrach- In overleg met de Stichting van de Ar beid is de vraag onder het oog gezien, of de loonsverhoging van 5 pet. eveneens ten aanzien van gehuwden en kostwinners be neden de 23-jarige leeftijd zou moeten wor den toegestaan. De minister van Sociale gekomen Zaken meent, dat dit geen aanbeveling verdient. Daar het de bedoeling is, de loonsverho ging in nieuwe loonschalen vast te leggen, zou de uitbreiding tot jeugdige gehuwden en kostwinners de noodzakelijkheid mede brengen van het vaststellen van afzonder- Jijke loonschalen voor deze categorieën, hetgeen niet wenselijk wordt geacht. Bo vendien is de loonsverhoging van 5 pet berekend op basis van een gezinssamenstel ling van man, vrouw en twee kinderen, welke men bij gehuwden beneden de <«- jarige leeftijd slechts bij uitzondering aan treft. ,De jeugdigen, aan wie de tijdeij.e bijslag van f 1.— per week of f 4.50 per maand was toegekend. Baan echter niet achteruit, ook al komt door de nieuwe loonschaal deze bijslag te vervatten. Te Olst bij Deventer speelden Zater dagmiddag drie jongens bij het qs van een diepe kolk aan 4le IJsel. Zij gooi den, om het ijs te pAberen, een klomp op de nog dunne ijsvloer. Twee der jongens, de broertjes Harmens, zakten daarbij door het ijs. Een van hen, een zevenjarige, kon zich nog aan het ijs vastklemmen en het hoofd boven water houden. Dc andere, een ventje van zes jaar, verdween onder het ijs. De derde, een kameraadje der twee te water geraakten, ging moeder Har mens waarschuwen. Het is toen nog ge hikt het zevenjarige kind te redden. Toen men zijn broertje, de andere te water geraakte jongen, bereikte onder het ijs, was deze reeds verdronken. ting heeft getoond dat de roepen het vaandel waardig zijn. De Prins hoopte, dat het vaandel voorspoed, kracht en vertrouwen zou mogen geven in tijden van vrede en ook van oorlog. Lt.-kolonel Leezer heeft in zijn ant woord de Koningin oprecht dank gezegd voor de schenking van het vaandel. Als slot van de plechtigheid nam de Prins de troepen een défilé af. Nadat de Prins in het kamp de lunch had gebruikt, bezocht hij ach tereenvolgens het meisjespensionaat en het Santa Rosa-gesticht, waar de Prins van een der weesmeisjes een door de kinderen vervaardigd geschenk voor de Prinsessen in ontvangst nam en een oorkonde tekende, die door Ko ningin Juliana tijdens haar bezoek in de oorlog reeds getekend is. Daarna bracht de Prins een bezoek aan het St. Vincentiusgesticht voor voogdij kinderen, waar hij door de overste, frater Rigobert, werd toegesproken en waar hij zijn handtekening plaatste op een herinneringsoorkonde. Hierna be gaf Z. K. H. zich naar het Koningin Wilhelminatehuis voor ouden van da gen, het Zeemanshuis van het Leger des Heils en het R. K. Zeemanshuis, 's Avonds was er op het Fortplein van Fort Amsterdam een receptie. Zondagochtend heeft Prins Bernhard de kerkdienst in de uit 1769 daterende Fortkerk der verenigde protestantse ge meente van Curacao bijgewoond.. Ds. C. C. Pijpers bad aan het einde van de dienst om de zegen voor de Koningin en alle leden van het Huis van Oranje. Daarna maakte hij met de gouver neur, mevr. Peters, Schout-bij-nacht Willinge, zijn gevolg en het overig ge zelschap, dat de Prins steeds op zijn tochten vergezelt, een auiotocht door het derde district. De gehele dag scheen de zon, zodat de Prins volop gelegen heid had tot filmen. Met een klein ge zelschap begaf de Prins zich vervol gens naar de Boca Tabla, een kleine baai en grot aan de Noordkust, waar gepicknickt werd. Hedenavond zal de Prins deputaties van verenigingen ontvangen. Morgen brengt hij zijn eerste bezoek aan Aruba. Intentie voor 23 Januari: Moqen alle afvallige en lauwe Ka tholieken opnieuw de heilige Sacramenten gaan ontvangen. van omvat weigering van erkenning van „de nieuwe grenzen, die in het Oosten en het Westen getrokken zijn in strijd met het internationale recht". Volgens een woordvoerder omvat dit een eis om herstel van de grenzen van 1937 en om zelfbeschikkingsrecht voor Oostenrijk en de Sudeten-Duitsers. De „Conservatieve Partij" van Noord- rijn-Westfalen, dit ook afgevaardigden ter conferentie had gezonden, heeft zich nog niet bij de fusie aangesloten. Een Nedersaksische mededinger van dr. Richter, Leonhard Schlueter, die gesteund werd door de delegatie van Wolfsburg, werd verslagen, na felle persoonlijke critiek te hebben moeten aanhoren, waarop de Wolfsburgse de legatie zich terugtrok. Na beëindiging van de conferentie trok een aantal afgevaardigden naar het nabijgelegen Goettingen, waar een rivale organisatie van extremisten, onder leiding van Ernst Otto Remer en bondsafgevaardigde dr. Fritz Doris, een openbare bijeenkomst had belegd. Op de conferentie in- de bierkelder te Kassei waren vele jongeren aanwezig, die nog hun officierslaarzen droegen. Zaterdag is ook te Bad Homburg een „Vereniging voor de Hereniging van Duitsland" opgericht door een groep Duitse industriëlen, geleerden en poli tici. De voorzitter van de verêniging is Andreas Hermes, vóór het Hitler-regime minister van Landbouw. Een ander voor aanstaand lid is Rudolf Nadolny, oud- Duits ambassadeur te Moskou. Eerder hadden beiden een werkzaam aandeel genomen in een beweging, die volgens vele Duitse politici en kranten gesteund werd door de Oost-Duitse com munisten. Nadolny ontkende Zaterdag echter, dat de nieuwe vereniging iets te maken zou hebben met het communisme. De 51-jarige winkelier A. V. uit Gel- dermalsen kreeg Zaterdagavond de sclyik van zijn leven toen hij in het magazijn van zijn winkel besprongen werd door een jongeman, die een ge opend mes in de hand had. De winke lier koos het hazenpad, achtervolgd door zijn belager, die hem twee steken in de rug toebracht. De indringer, die inmid dels zowel door de winkelier als toe snellende huisgenoten herkend was als Van L. uit Tiel, vluchtte door een keu kenraam. De politie wist de onverlaat al spoe dig te arresteren in een fabriek te Gel- dermalsen waar hij werkt en waar hij zich verscholen hield. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd en verklaar de, dat hij door geldgebrek tot zijn daad gekomen was. De winkelier maakt het redelijk wel. Zondagavond tussen half negen en kwart voor tien heeft een insluiper zijn slag geslagen in eeh perceel aan de Jan van Goyenkade te Amsterdam. De be woner van het huis bezocht zijn vrouw, die in een ziekenhuis wordt'verpleegd en de overige bewoners waren ook niet thuis. Hiervan heeft de insluiper gebruik gemaakt en via een raam is hij het huis binnengedrongen. Uit een kast in een slaapkamer heeft hij een hoeveelheid ju welen en andere sieraden gestolen van een aanzienlijke waarde. Toen de doch ter des huizes om kwart voor tien thuis kwam resttte haar slechts de politie te waarschuwen. Tijdens het afgelopen weekend zijn leden van missionnerende orden en congregaties en het politieke, sociale en culturele leven in de volkshogeschool „Drakenburgh" te Hilversum bijeengekomen om de culturele cn maatschappelijke samenwerking met de nieuwe Indonesische regering te bespreken en in het bijzonder het aandeel, dat katho liek Nederland in dit opzicht zou kunnen leveren. Inleidingen werden gehouden door mr Th. M. J. de Graaf, lid van de Tweede Deskundigen, die trachten in een een voudige taal de werking van een water stofatoombom uit te leggen, hebben, aldus Reuter, te Washington verklaard, dat een dergelijke bom mogelijk een verzengende hitte zou produceren, die/ honderden kilometers ver zou rijken. Een H-bom, duizend maal krachtiger dan de thans bekende atoombom, zou een directe vernietigende uitwerking hebben in een gebied met een straal van 16 km. terwijl nagenoeg alles in een gebied van 720 km2, tegen de grond zou gaan. De bom, met de productie, waarvan naar de mening van sommige militaire leiders in de V S„ dient te worden be gonnen, zou in feite slechts bestaan uit een hoeveelheid waterstofgas, dat ont ploft door het eenvoudige proces van samenvoeging van waters'ófato- men, waardoor heliumgas wordt ge vormd. Door deze samenvoeging zou ongeveer zeven maal de energie van een atoombom met een overeenkomstige hoeveelheid materiaal, vrijkomen, maar de H-bom zou ongeveer duizend maal zo effectief als de atoombom kunnen worden gemaakt, omdat de nodige hoe veelheid watertofgas gemakkelijker kan worden verwerkt. Om de explosie te veroorzaken, is een temperatuur van millioenen graden en een druk van millioenen kilo's nodig. aldus de deskundigen. Beide worden verwekt door de tegenwoordige atoom bom. De vraag is, of de wetenschap de energie van de atoombom kan gebrui ken om een H-bom tot ontploffing te brengen. Het bewijs is nog niet geleverd, dat het opwekken van de vereiste tem peratuur en druk gedurende een mo ment, vodoende is om een H-bom tot ontploffing te brengen. Sommige ge leerden zijn van mening, dat een der gelijke hoge temperatuur langere tijd nodig is. Een Egyptische natuurkundige heeft Zaterdag te Cairo verklaard, dat hjj en een collega twee jaar geleden een wa- stofbom uitgevonden hebben. Hij deelde „Associated Press" in een interview mede, dat de volledige de tails van de uitvinding aan de Egypti sche autoriteiten zijn gegeven. Hij zei niet te weten of het principe van zijn ontdekking hetzelfde was als van de ontworpen Amerikaanse water stof-atoombom. Spotternij is vaak een bron van vijandschap. 1 Kamer, pater G. Vriens S.J. en de heer J. W. Vermeulen, verbonden aan het A. C. de Bruyninstituut te Doorn. Algemeen werd de nieuwe staatkundige verhouding, belichaamd in de Unie» als een beloftenvol vertrekpunt beschouwd. Hierbij werd het een plicht van Katholiek Nederland geacht de hogere geestelijke en morele belangen, die bij de Unie betrok ken zijn, bijzonder te behartigen. Voorts werd geconstateerd, dat de missie groots werk heeft verricht en daardoor in In donesië een blijvende plaats verwierf. De ideële activiteit van de Neder landse katholieken ten aanzien van In donesië op maatschappelijk terrein zou echter nog aanzienlijk kunnen worden bevorderd. Daarom kwam het de aan wezigen noodzakelijk voor, dat zo spoe dig mogelijk een centraal instituut zal worden opgericht, teneinde alle daartoe strekkende activiteiten, zowel op gods dienstig als op maatschappelijk terrein, in één verband te beschouwen en waar mogelijk te bundelen. Toegejuicht zou worden wanneer ook bij de Katholieken in Indonesië een dergelijk centrum tot stand zou kunnen komen. Zaterdagmorgen is in de buurtschap Meer in de gemeente Den Ham bjj Al, melo, een tragisch ongeluk met dode lijke afloop gebeurd. Bij het afbreken van de erepoort, die door de buren was opgericht bij de woning van de heer Ekkelkamp ter gelegenheid van de te rugkeer van diens zoon nit Indonesië, viel de landbouwer J. Horsjan van een ladder. Hü kreeg een schedelbasisfrac- tuur en is enige uren later overleden. Bij het laden van een tjalk in Diemen is Zaterdag een giek losgeschoten - en naar beneden gevallen in het ruim waar twee mannen met ladingswerkzaamhe den bezig waren. Een hunner, de 55- jarige W. de Jong uit Diemen, werd door de zware balk op het hoofd ge troffen. Met een schedelbasisfractuur en een dubbele beenbreuk werd hij naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis in Am sterdam vervoerd, waar hij enkele uren later overleed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1