JUBILEUMRECLAME JUBILEUMGESCHENK W&L Haarlemse brandweer had het druk De karavaan trekt voort si 1 AKKERTJES *1 Meer rook dan vaar, maar toch veel schade R.K. Openbare Leeszaal AGENDA' c Januari 1925 Januari 1950 2de complete babyuitzet gratis vZlVeeht KLEUTERSCHOOL IN SPAARNDAM GEOPEND St. Vincentiuskapel in kathedraal verfraaid Een H.O.V.-concert Bouw van 17 woningen te Heemstede HERINGA WUTHRICH Motortrawlers gaan weer varen MAANDAG 23 JANUARI 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING - Tentoonstelling „Rome en het H. Jaar" „ANIMATO" TWEE JAAR VOORMBABy Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Burgeriyke Stand Kath. Arbeidersbeweging Prachtige ramen overgedragen voor leden van de K.A.B. SONATENAVOND HesmergBorder Zomeravond Bedrijfsvoetbal Plechtige inzegening door pastoor Berkemeyer „HIJ, ZIJ EN HOTTENTOT" Schilderspatroons vijftig jaar Reeks ongevallen tijdens het weekend PUROL ESTAFETTE ZWEM- TOCHT Zandvoorters en Haar lemmers naar Engeland Biljarten Brandbestrijding De grootste en de beste! Aan de Brabant- en Gelderlandlaan Nieuw besluit zal belasting, betaler voordeel brengen- Gemeenteraad Schooltandartsendienst DOUCHE-BADHUIS TE BENTVELD? Verzoek aan de gemeente raad van Zandvoort ZANDVOORT Oefentocht Ouderavond Stolk en Van Schothorst wilden zich scheren Per vliegtuig over Het Kanaal DAMMEN District Kennemerlarid Scheepvaartberichten Beurs van Amsterdam Beurs van New York Zaterdagmiddag woedde omstreeks half twee een felle brand in perceel Gasthuisvest 7, waarin is gevestigd de fabriek van voedingswaren van de fa. Gebe en Metz. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak was een zeer grote hoeveelheid verpakkingsmateriaal, dat op de zolder was opgeslagen, in brand geraakt. Dit ging met een grote rookontwikkeling gepaard. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, bestreed het vuur met drie stralen op de motorspuit en had de brand binnen een uur bedwongen. Een klein gedeelte van het verpak kingsmateriaal is verbrand, terwijl het overige door verschroeiing en water schade is verloren gegaan. Zondagmorgen brak brand uit in perceel Parklaan 94, waarin gevestigd zijn de kantoren en magazijnen van het confectiebedrijf N.V. „Fatex". Er ontstond een flinke rookontwikke ling, welke veroorzaakt werd door een brandende kist met pakpapier en hout wol. staande in de uit steen opgetrok ken bijkeuken. Tegen de bijkeuken aan bevindt zich een gemetselde ruimte, waarin de centrale verwarmingsketel staat. Door roetaanzetting ontstond er brand in de schoorsteen, waardoor een ijzeren schuif, welke zich onder in de schoor steen bevindt, gloeiend werd. De kist, welke tegen deze schuif stond, geraakte hierop in brand. De brandweer heeft de brand met een straal op de water leiding geblust. Over de brand op de Gasthuisvest ver nemen wij nog het volgende: Enige voor bijgangers zagen om ongeveer half twee, dat de bovenverdieping van het pakhuis in brand stond. Zij waarschuwden de brandweer, die zeer spoedig met een motor- en ladderwagen ter plaatse aan wezig was. Een hoeveelheid verpakkings materiaal, dat vlak onder het dak was opgeslagen, had vlam gevat en spoedig stond ook een gedeelte van het dak in brand. Het vuur was bipnen een uur bedwongen, maar met het nabhissings werk is de brandweer nog tot Zondag morgen 4 uur bezig geweest. De grote hoeveelheid cartonnage smeulde nog lange tijd na en de brandweer achtte het noodzakelijk al het verpakkings materiaal uit het gebouw te verwij deren. De bovenverdieping is practisch geheel uitgebrand en de rest van het gebouw heeft grote waterschade opge lopen. Het bedrijf is wel tegen brand- maar niet tegen bedrijfsschade ver zekerd. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand wordt nog steeds voortgezet. In verband hiermede heeft de recherche het pakhuis verzegeld. De belendende percelen liepen slechts geringe water schade op. De directie van de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft het prach tig initiatief genomen om ter gelegen heid van het H. Jaar een tentoonstel ling in. te richten over Rome. Zij zal op Zaterdag 28 Januari 's middags om drie uur in het gebouw aan de Nieuwe Gracht 70 geopend worden. Na een kort woord van de voorzitter van het be stuur zal rector H. M. J. Brans in een causerie een en ander vertellen over de openingsplechtigheden van het H. Jaar, waarbij hij tegenwoordig is geweest. De tentoonstelling zal o.m. omvatten boeken en platen over Rome, de ge schiedenis der pausen, de viering van het H. Jaar, uit het bezit der R.K. Lees zaal en enige fraaie werken over de kunstschatten van Rome uit de biblio theek van het Bisschoppelijk Museum. De R.K. Amusementsvereniging „Ani- mato" vierde Zondag haar tweejarig be staan. De Hoogmis in de St. Jozefkerk was tot intentie van de vereniging. Een ont bijt had plaats in gebouw „Cultura", waarna de jaarvergadering volgde. De voorzitter, de heer Harry Moors, sprak een feestelijk woord tot de vergadering, waarna de jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden voorgelezen en goedgekeurd. De bestuursverkiezing had als resultaat, dat het bestuur thans als volgt is samengesteld: De heren Harry Moors, voorzitter; J. M. van Huizen, secre taris; Corn, van Leeuwen, penningmeester en verder de dames Riet Lips, Truus Lips, Willy Roelofs en Ria van Huizen. Een intieme feestavond besloot deze Animato-dag. Donderdag brengt het volledig amuse mentsorkest, o.l.v. Chris Mouter, een be zoek aan het Marinehospitaal te Overveen. ..Dip en Dop", de zingende dwazen, ver lenen medewerking. Dingdag 34 Januari a«. herdenken wij de dag waarop onze speciaalzaak in Babyartikelen Anegang no. 46 Haarlem, werd geopend. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit organiseren wij een bij lander aantrekkelijke Iedere koopster, die in het tijdvak van 24 Januari 1950 tot 24 Juli 1950, bij ons haar Baby-uitzet koopt, krijgt bij de geboorte van een tweeling de Zjj, die dus in bovengenoemd tijdvak bij ons een Baby-uitzet kopen, komen, wanneer zij voor of op 30 September 1950 (de laatste dag van geldigheid) met een tweeling verblijd worden, in aanmerking voor dit bijzondere hi verband met ons jubi leum zRn wü Dinsdag 84 Jan. gesloten. BIOSCOPEN: Rembrandt: Toch schijnt de zon (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Gunga Din (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Een kus van Venus (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Moederlied (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaame-theater: De laatste bar ricade (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 23 Januari Stadsschouwburg: R.K. Toneelvereniging Thalia met „Familieproblemen", 8 uur. Dinsdag 24 Januari Concertgebouw: Pianorecital Willem An- driessen, 8 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met „Een vriendelijke dame", 8 uur. Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Geboren: 19 Jan. A. EisenbergerMet ten, d.: 20 Jan. H. G. van Riel—Bamhoorn, z.; A. M. J SchoonensOlifiers, z.; H. M. E. van Sikkelerus—Timmer, d.; M. C. BouckaertHulsbosch, d.: E. M. Wolft Kerkhoff, d.; 21 Jan. M. C. Oosterling Teeuwen. z.; G. G. RichtersWeidema, d. Overleden: 19 Jan. W. G. Cramer, 90 j„ Parkstraat; C. de LeeuwVan Geffen, 91 j„ Hagestraat; 20 Jan. J. Hiemenz, 44 j., Waar- dexpoider- De aangekondigde bijeenkomst van mor genavond 24 Januari voor de besturen der vakafdelingen en het bestuur vm de K.A.B., waar de directeur van het GA B een lezing zou houden over het onderwerp „Werkgelegenheid en werkloosheid in Haarlem" kan door omstandigheden niet doorgaan. De zes gebrandschilderde ramen die mej. Gisele van Waterschoot van der Gracht vervaardigde voor de St. Vin centiuskapel in de Haarlemse Kathe drale Basiliek, werden Zaterdagmid dag door de Centrale Raad van de St. Vincentiusvereniging overgedragen. De president van de Centrale Raad de heer P. C. v. d. Heyden deed dit met een kort woord gericht tot de ple baan Mgr. F. Filbry. De heer v. d. Hey den zei, dat hij, als hij in Haarlems Kathedraal kwam, deze altijd vergeleek met de zichtbare kerk van Christus. In deze vergelijking zijn de bisschoppen en de priesters de pilaren en de bogen en de gelovigen de ontelbare stenen. Hij wees er op, dat er stenen zijn, die zich aan de binnenzijde, en andere, die zich aan de buitenzijde van de kerk bevinden. De Vincentianen moeten de stenen zijn, die binnen in d'e muur zh ten, niet opvallen en toch hun taak hebben. „Wij verheugen ons er over", zo ging spreker verder, „dat in de Haarlemse kathedraal een kapel is toegewijd aan onze patroon de H Vin- centius en wij zijn blij, dat wij in staat gesteld zijn deze kapel te verfraaien met deze ramen". Daarna bracht hij mej. Van Waterschoot van der Gracht dank voor haar prachtige werk en droeg hij de ramen over. In een korte toespraak aanvaardde de plebaan de ramen en dankte hij voor deze verfraaiing van de kathedraal. Mej. van Waterschoot van der Gracht vertelde, dat het eerste raam een episode uit de jeugd van de H. Vincentius voor stelt. Het tweede laat enkele belevenis sen van de heilige zien uit de tijd, toen hij gevangen genomen was en als slaaf in Noord-Afrika verbleef. Op het vol gende raam staat hij uitgebeeld als leraar van de drie zoons van een Franse graaf. Het vierde toont St. Vincentius als pas toor van een moeilijke parochie, het vijfde als stichter van de orde der Laza risten en het zesde als stichter van de orde van de Soeurs de la Charité. De kunstenares deelde mede, dat het laatste drietal ramen vervaardigd werd door haar leerlij Peter Goldschmidt, nadat zij de aanwijzingen had gegeven. Het eerste drietal heeft zij zelf geheel ge- maakt. Eep bijzondere culturele avond wacht de leden van de Kath. Arbeidersbewe ging op Maandag 30 Januari a.s. in de grote zaal van het Concertgebouw. De Raad van Overleg van de drie Haarlem se Vakcentrales is met het bestuur van de Haarlemse Orkest Vereniging over eengekomen een proefconcert te geven voor de leden bij de drie aangesloten vakcentrales. Slaagt dit concert, dan zullen er meerdere volgen. Tot ons ge noegen kunnen we mededelen, dat er schijnbaar grote belangstelling voor dit concert bestaat. Het volledig H.O.V.- orkest onder leiding van de dirigent, de heer Toon Verhey, zal die avond concerteren. Elk orkestwerk zal op po pulaire wijze ingeleid worden door Wou ter Paap. Een prachtig programma is door de dirigent samengesteld, o.a. Ou verture Oberon van Weber, de Onvol tooide Symphonie van Schubert, de No tenkrakerssuite van Tschaikowski e.d. werken. Wie nog geen kaart bezit voor deze avond kan deze nog bekomen in het gen bouw St. Bavo. Sqnedestraat. De andere bekende adressen' zijn reeds alle uit verkocht. De violist Jan Hesmerg, de verdien stelijke concertmeester van onze H.O.V., hoorden wij in het vorige jaar te zamen met de pianiste Ans Bouter, en de cellist Eduard Biele in het. kamermuziek-genre. Wat Ans Bouter betrpft, van haar ging veel stuwkracht uit, wat leidde naar temperamentvol spel van het trio in zijn geheel, doch tevens een niet voortdurend volkomen homogeen klankvolume. Iets wat in de Renaissance-zaal van het Frans Hals-museum een moeilijk te bereiken ideaal is! Thans hoorde men na een poosje inspelen bij het eerste deel van een Vi- valdi-sonate duidelijk een juiste klankverhouding tussen de beide spelers. Dit was niet alleen het gevolg van een grotere beheersing van de pianiste, maar mede en wel in meerdere' mate van een kernachtiger toonvorming en sterker doorleefd spel van de violist. In het eerste deel van Beethoven's achtste So nate viel dit direct op, het werk ver wekte direct een sterke spanning. Nog meer invloed hadden genoemde eigen schappen in Brahms' d mineur-sontae. Als geheel imponeerde deze sonate het meest. Stuwkracht kenmerkte het eerste, een ondoorbroken vaart het laatste deel het meeslepende Presto agitato. Het Adagio voldeed vooral door de milde toonvorming van de violist en het daar opvolgende Poco presto door de juiste, niet overdreven gevoelsuiting. Tegenover Pijper's eerste Sonate (1919) staan wij niet zo vreemd meer, dank zij het correct treffen van de ver eiste klankkleur en karakterisering, zo als hu door deze artisten. Een aantrekkelijke kamermuziek avond, die belangstelling trok en die zo goed zou passen in het kader van de jeugdconcerten voor de middelbare scho len! OL. KOOP Bedrijfselftallen, die deel wensen te ne mén aan de Zomeravondcompetitie 1950 van de KNVB, afdeling Haarlem, kunnen zich tot uiterlijk 15 Maart in laten schrij ven bij secretaris J. Kampman, Reyer Anslobtraat V Katholiek Spaarndam heeft nu offici eel zijn eigen kleuterschool. Lange tijd reeds was daar behoefte aan, totdat daarin eindelijk na een succesvol initia tief werd vooorzien. Gisteren was het zover, dat de velen, die bij de voorbe reidingen en werkzaamheden aan de school betrokken waren geweest, bijeen kwamen voor de opening, die met de gebruikelijke plechtigheid geschiedde. Pastoor C. F. J. Berkemeijer van de St. Jacobus-parochie te Haarlemmerlie- de, waaronder ook de hulpkerk van Spaarnciam ressorteert, verrichte de in zegening van de school. Daarna werd het H.. Hartbeeld plechtig geïntroniseerd en de kinderen van de school aan het H. Hart toegewijd. Pastoor Berkemeijer hield een korte toespraak, waarin hij er onder meer op wees, dat de taak voor de onderwijzeres niet gemakkelijk zou zijn, maar in ieder geval toch dank baar. Hij sprak er uiteraard zijn vreug de over uit, dat de school nu een feit geworden was en tenslotte sprak de pastoor de wens uit, dat de school tot rijke zegen zou zijn van de kinderen, die haar in de loop der jaren zouden bezoeken. Alle genodigden en belangstellenden verzamelden zich daarna in café Van der Putte, waar kapelaan F. Keukens van Haarlemmerliede, die vooral belast is met de zielzorg in Spaarndam, met een hartelijk woord allen dank zegde voor de steun die zij bij de totstandko ming van de school hadden verleend. Daardoor was het immers mogelijk ge worden, dat de school in een zo betrek kelijk kort tijdsbestek geopend kon wor den Speciaal de onderwijzeres wenste hij veel succes toe bij haar werk. Namens het kerkbestuur sprak dc heer Balm en deze spreker bracht voor al dank aan kapelaan Keukens voor het vele werk, dat deze had moeten verzet ten om tot de stichting en de houw van Het personeel van firma Franken liet Zaterdagavond de „broodoorlog" voor wat hij was en genoot naar hartelust van het to neelspel „Hij, zij en hottentot", dat door de amateurvereniging „Berkenrode" uit Heemstede werd opgevoerd in het restau rant Dreefzicht. Het stuk speelt zich af in een hippische sfeer en het laat zien, wat er zich zoal afspeelt voor de ruiters aan de start ver- schijnën. Helaas gebeurt het by dilettanten maar zelden, dat zij een verantwoorde spelkeu- ze doen en dit feit houdt reeds een com pliment in voor de toneelgroep „Berken rode", (iaar het stuk van deze avond uiter mate geschikt is voor amateurtoneel. Het is echter wel een eerste voorwaarde, dat de hoofdrol in dit spel gebracht wordt door een speler van klasse. Met deze titel kan Gé Kromhout zeker gehonoreerd worden, want zijn spel was geestig en hij beschik te, naast een enorme borrel-capaciteit, over een voortreffelijke mimiek. Deze roj vraagt van de vertolker een strenge concentratie en zijn handelingen moeten rijk gevarieerd zijn. Ook Lou Hopstaken was geknipt voor zijn rol. Hij gaf een gave creatie van de traditionele huisknecht en de vele ko mische situaties heeft hij prachtig uitgebuit. In de scènes, dat cïit duo niet voor het voetlicht verscheen, vertoonde het spel een kleine inzinking, doordat de spelers te veel in „huis en tuin"-sfeer acteerden. Ria Lohman schitterde in spontaneïteit en vond iedere man, maar ook ieder paard, „reuze". De heer B. Huisman acticuleerde te gveinig, waardoor hij soms onduidelijk was, maar speelde overigens verdienstelijk evenals Toos v. d. Linden, F fans Vasen en J. Striebold. Aan d'e .regie worden ih dit st.uk speciale eisen gesteld en het is de grote verdienste van de heer Lou Holtslag, dat de toeschou wer, terwijl er steeds van paarden sprake was, de afwezigheid van deze denkbeel dige figuranten niet bemerkte. Vooral voor de scène „met de verrekijkers" verdient hij als regisseur een compliment. de school te kunnen komen. Want vele moeilijkheden bleken er nog te bestaan en vele conferenties moesten worden gehouden, aleer men tot een definitief besluit kon komen. Maar voor alle pro blemen ook voor die van financiële aard had kapelaan Keukens een op lossing gevonden. Men bleef daarna nog nog enige tijd bijeen. Vanmorgen werd een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, welke door vele parochianen werd bijgewoond. Van de gelegenheid om de cchool te bezich tigen werd daarna druk gebruik ge maakt en met belangstelling namen de ouders er kennis van hoe hun kinderen niet alleen zullen worden bezig gehou den, maar ook op verschillend gebied worden onderwezen. Oorspronkelijk waren er ongeveer dertig kinderen opgegeven, maar intus sen is dit aantal reeds gestegen tot vijf tig. Hieruit moge wel blijken, dat er niet alleen belangstelling voor deze nieuwe school bestaat, maar dat er in Spaarndam ook grote behoefte aan was. Morgen zal de vereniging van Schil derspatroons „Haarlem en Omstreken", een afdeling van de Bond van Neder landse Schilderpatroons, vijftig jaar be staan. De heren J. W. Veldheer en J. C. Cramer namen in 1900 het initiatief tot stichting van de Vereniging van Schil derspatroons. In 1902 sloten de schilders patroons uit de omliggende gemeenten zich daarbij aan. Het eerste bestuur was als volgt samengesteld: J. W. Veldheer, voorzitter; J. C. Cramer, secretaris; G. J. Heijdanus, penningmeester en J. v. d. Wijde en H. van Niel commissarissen. De heer C. v. Willigenburg, thans ere voorzitter, is ruim 24 jaar voorzitter ge weest. Morgenmiddag zal van 3 tot 4,30 uur in restaurant Brinkmann een receptie worden gehouden. Het bestuur bestaat tegenwoordig uit de heren P. Barand, voorzitter; E. v. d. Zwaan, secretaris; P. H. v. d. Bos Jr., penningmeester; W. J. Loenen, 2e voor zitter; A. Strijbis, 2e secretaris; F. W. Lichtenveldt Jr., 2e penningmeester en W. v. Beek, commissiaris. Bij het oversteken van de straat werd Zondagavond op de Kruisweg een voet ganger door een wielrijder aangereden. De voetganger kreeg geen letsel doch de wielrijder viel en liep een lichte her senschudding op. Na door een lid van de Ongevallen- dienst te zijn behandeld is de man per ziekenauto naar zijn woning overge bracht. Een 29-jarige glazenwasser, die staan de op een ladder Zaterdagmiddag bezig was de ramen te lappen van de le etage van een woning in de Gen. Cronjéstraat, viel van een hoogte van drie meter op de straat toen een onbekend gebleven voetganger tegen de ladder aanliep. Een lid van de Ongevallendienst con stateerde een kneuzing aan de linker pols van de man en enige schaafwonden aan zijn rechterbeen. De glazenwasser kon zijn werkzaamheden hervatten. Ter hoogte van de Rolsteeg werd Za terdagmiddag op de Zijhuizen een wiel rijder door een autobus van de N.Z.H. V.M. aangereden. De wielrijder, die in de richting van het Kenaupark op onge veer drie meter uit het voor hem rechts gelegen trottoir reed,'zwenkte om tot nu toe onverklaarbare reden plotseling naar links en werd door de voorzijde van de autobus, die uit tegenovergestel de richting kwam, gegrepen. Hij viel achterover van zijn rijwiel en kreeg een bloedende wond aan zijn achtei'Vofd. Advertentie Ijsvermaak geeft ruwe huid verzacht-geneesc Voorbereidingen worden getroffen om in de a.s. zomer een estafette-zwem tocht te houden van de Engelse bad plaats Lowestoft naar Zandvoort. Zand- voortse zwemmers, waarschijnlijk ook enkele Haarlemmers, zullen van Lowe stoft een koker mei een boodschap van dè burgemeester voor zijn ambtgenoot van Zand-ifcort medenemen. De uitslagen van 16 tot 23 Januari in de competitie District Haarlem N.B.B. zijn als volgty Klasse C: Hof v. HollandInsulinde 26» DESMeerestein 8—0. Klasse D: InsulindeScheijwijk 44, Frans HalsHof v. Holland 62. Klasse E: Insulinde II—Insulinde I 26. De heer A. Hartog, hoofdbrandmeester te Amsterdam, zal te Haarlem onder auspi ciën van de Kon. Ned. Brandweervereni ging een lezing houden over „Brandbestrij ding." De commandant van de Haarlemse brandweer roept daartoe belangstellenden op voor Vrijdag 27 Januari om 8 uur in Café Brinkmann aan de Grot* Markt. Onder auspiciën van de Ned. Jeugd gemeenschap wordt Dinsdag 24 Januari een volkszangavond gehouden in de Tuinzaal van het Concertgebouw. Aan vang half acht. Advertentie per rol B. en W. delen de raad mede, dat voor 1950 aan de gemeente een bouw volume is toegestaan van 31 woningen met een inhoud van 8520 m3. Dit vo lume zal gebruikt worden voor de bouw van 9 duplexwoningen aan de noord zijde van de Brabantlaan en. 8 eenge zinswoningen aan de westzijde van de Gelderlandlaan. Dit zullen dus woning wethuizen worden. De reeds eerder in de Provinciebuurt gebouwde huizen werden ontworpen door architect P. Koster te Heemstede, die ook thans de plannen gereed heeft gemaakt. Voor de bouw van 53 woningen in deze buurt werd de grondprijs op 10,14 per vierk. m door het ministerie aanvaard. Deze prijs zal ook voor het nieuwe plan wor den aangehouden. De kosten voor de negen duplexwo ningen bedragen 125.646 en voor de acht andere woningen 97602, waartoe een crediet aan de raad gevraagd wordt. Het exploitatietekort, waarvoor een bij drage van het rijk zal worden gevraagd, bedraagt per jaar rond 3750.van de duplexwoningen en 2920.van de een gezinswoningen. Zoals bekend is de gemeente Heem stede wat de personele belasting betreft in de vierde klas ingedeeld. Herstel naar de derde klasse, waartoe de gemeente vroeger behoorde, werd billijk geacht, maar in Den Haag voelde men daar niet voor. Nu een wetsontwerp in behande ling is om het belastingjaar 1950-1951 weer normaal 'op 1 Juni 1950 te doen aanvangen, bestaat voor de gemeente raden weer de mogelijkheid op de nor male wijze een classificatieverordening vast te stellen. B. en W. willen daarom de verordening van 21 Augustus 1930 weer ter hand nemen en vaststellen dat de gemeente in de derde klasse thuis hoort. Indien de nieuwe classificatie aanvaard wordt, betekent dit een ver laging der personele belasting voor de huurder en als gevolg daarvan minder inkomsten voor de gemeente. De gemeenteraad zal Donderdag 26 Ja nuari des middags om 4 uur bij eep. ko men. Voorgesteld wordt 698 M2 grond aan de Oostzijde van de Glipperweg te verkopen aan de bouwondernemer Veld kamp te Haarlem, die 5600 wil betalen en ter plaatse drie eengezinswoningen wil bouwen. B. en W. stellen voor een nieuwe ge sloten automotorspuit te kopen. De in aanbouw zijnde in de spuiterij van de firma Bikkers te Rotterdam ging door brand verio»-" Van de diensten van de schooltand- verzorging, waarvan alle openbare en bijzondere lagere scholen gebruik ma ken, draagt de gemeente de kosten. Een subsidiëring van deze dienst is thans mogelijk door de ziekenfondsen, wan neer daarvoor een regeling is getroffen, die tot een stichting leidt, waarin ver tegenwoordigd moeten zijn de gemeente, de ziekenfondsen, de kruisverenigingen en enige onderwijsinstanties. Daar de gemeente reeds 25 jaar de dienst recht streeks verzorgt, wil zij dit blijven doen, doch anderzijds wel de bijdrage van de ziekenfondsen, welke f 2 per leerling per jaar bedraagt, incasseren. Er zal nu een commissie van advies en toezicht worden ingesteld, bestaande uit de wethouder voor de Volksgezondheid en vertegen woordigers van instellingen als boven genoemd. De bijdrage kan op f 2500 per jaar geraamd wordeil. De raad zal de beslissing moeten nemen. Naar wij vernemen, heeft een groot aantal inwoners van de buurtschap Bentveld (zowel uit de gbmeente Zand voort als Bloemendaal) tot de gemeente raad van Zandvoort een verzoek gericht om te Bentveld een openbare douche- badgelegenheld te stichten. De Zandvoortse strandreddingsboot „Kattendijke" maakte Zaterdagmiddag de door het stormweer uitgestelde oefen tocht. Onder de vele belangstellenden merkten wij op burgemeester Van Fe- nema en de heer De Booy, directeur van de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Red dingmaatschappij. De tocht had een goed verloop. Heden (Maandag) avond 8 uur wordt in het Patronaatsgebouw een ouderavond gehouden, toegankelijk voor ouders van de leerlingen der Mariaschool en de Fröbelschool. Pater Bless S. J. uit Maas tricht zal spreken over de opvoeding én de samenwerking tussen school en huis gezin. De leerlingen van deze scholen zullen die avond de zang, declamatie ep spel herhalen, welke werd uitgevoerd ter gelegenheid van de verjaardag van de pastoor. Donderdag 26 Januari a.s. Kóudt de afdeling Zandvoort van het genootschap van de Stille Omgang haar jaarvergade ring in het Patronaatsgebouw. Aanvang 8ik uur. Advertentie Verjaagdat lusteloze gevoelNeemnAKKERTjr om weer monter en fris te worden en misschien een griep te voorkomen. helpen direct/ In het Portugese plaatsje Vila Boin, 11 km. van de Portugese grensstad El- vas, slipte de 760 cc. Renault van de dames Ch. Versigny en J. M. Boeswill- wald (Frankrijk) met het gevolg, dat de wagen zo beschadigd werd, dat de deelneemsters, die niet gewond wer den, de strijd moesten staken. Alle deel nemers, die te Lissabon waren vertrok ken, passeerden de Portugees-Spaanse grens bij Caia op tijd, op weg naar het volgende controlepunt Madrid. De eerste Ralley-rijders uit Stock holm en Oslo zijn Maandagmorgen bij de Zweedse controlepost Helsingborg aangekomen. Zij waren allen te vroeg. De eerete wagen die aankwam uit Stockholm was de Delahaye van de Nederlanders Stolk en Van Schothorst. „Wij reden 120 kilometer per uur", zei Stolk. „Wij wilden ons kunnen scheren, voordat we door de controle gingen". Om 8.20 uur precies reden de Neder landers J. H. Broedelet en W. J. de Vries met Fiat, die als eerste te Stock holm waren vertrokken, van de con trole te Haelsingborg weg om zich met het veer over te laten zetten naar het Deense stadje Helsingoer. Met de Ne derlandse equipe stonden nog 13 andere wagens op de pont. -De teams, die van Oslo via Gotenburg waren gekomen, hadden het zeker niet gemakkelijk ge kregen op de slipperige wegen. De Ne derlandse deelnemers waren van me ning, dat de wegen moeilijk te berijden waren en dat het veel stuurmanskunst vereiste het gemiddelde van 50 km per uur te halen. Uit Bern kwam Maandagochtend half twaalf het bericht, dat de Nederlandse equipe BlansjaarNiekerk met Nash in goede conditie en zonder strafpunten aan het contrölepunt was gearriveerd. Onze landgenoten hadden via radio Hil versum gehoord, dat zij het zouden zijn geweest, die te Nice bij een auto-ongeluk betrokken waren. Men moet de wagen, die bij het ongeluk betrokken was, heb ben verward met de Nederlandse Nash. De Nederlandse equipe dr. L. van Herk en H. D. Prins met Jaguar staakte de strijd omdat hun starter niet meer werkte. Het raadsel van de verwisseling van wagens bij het auto-ongeval te Nice is thans opgelost. Het was niet de Nash van de heren Blansjaar en Niekerk, die Zondagavond bij het ongeluk betrokken was, maar de Jaguar van dr. L. van Herk en ir. H. D. Prins. Een tweede Nederlandse equipe, even eens te Monte Carlo gestart, heeft de tocht moeten opgeven. Het is het team van Hans de Rijk en Bijl uit Amsterdam met Hotchkiss. Bij Castellane brak de achteras. Wat nog noiot in de geschiedenis van de Raly is gebeurd, n.l. dat een der deel nemers met auto en al over het Kanaal is gevlogen, heeft men te Folkstone kun nen waarnemen. De wagens werden met één uitzondering op de „Dinard" ge plaatst voor de overtocht per schip naar Boulogne. Maar een zekere William Cou- per uit Saint Albans in Hertfordshire, die met een Rolls Royce deelneemt, liet zijn kaart aan de controle Folkstone af stempelen en ging toen naar Lympne, waar de wagen, die 65.000 kost, een barometer op het stuurwiel heeft en een cocktailbar achterin, in het vliegtuig werd geladen. Het Nederlandse Fordteam van J. M. Eras en A. W. van Boxtel kwam buiten Helsingborg in botsing met een Zweedse wagen. De Nederlandse auto werd aan de rechterkant vrij ernstig beschadigd. Gelukkig werd niemand gewond en onze onfortuinlijke landgenoten konden hun reis voortzetten. Advertentie HAARLEM Eleclrische Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties De IJmuider trawlercrisis behoort weer tot het verleden. In *fe loop van deze week zullen zes schepen de pieren verlaten.Maandagochtend gingen reeds de „Batavia", de „Shamrock" en de „Tho- rina" naar zee, Dinsdag volgt de „Al- lan-Water" en Woensdag de „Polder man". Zaterdag vertrok reeds de „Me- dan". Op een vergadering van de Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden hebben de voorzitter, J. Koning uit Sche- veningen, en nog enige bestuursleden de zaal verlaten. Uit een van deze zijde verstrekte verklaring blijkt, dat zij het niet langer eens kunnen zijn njet het hoofdbestuur, met name de penning meester en de secretaris, die op onreg lementaire wijze handelingen hebben gepleegd, die het zelfstarfdige karakter van de organisatie ernstig hebben be dreigd. Zij trachten, zo gaat de verkla ring voort, de organisatie volkomen on dergeschikt te maken aan de landelijke leiding van de E.V.C., welke laatste zich bij haar vakbondspolitiek geheel laat leiden door alle koerszwenkingen van de C.P.N. •Tijdens de discussies werd de wens geuit, dat de bovengenoemde bestuur ders hun plaats weer zouden innemen en de overige bestuurders de vergade ring zouden verlaten. Toen aan deze wens geen gevolg werd gegeven verlie ten ook de leden die deze wens hadden geuit de zaal. De achterblijvenden na men een motie aan, waarin deze houding werd afgekeurd en de oorspronkelijke eisen van de A.N.B.Z. met betrekking tot de IJmuider trawlercrisis werden gehandhaafd. Evenals in de algelopen week zullen er ook in de week van 22 tot 29 tonuari geen officiële wedstrijden plaats Rebben en kunnen de spelers wat op adem ko men om dan in begin Februari met de persoonlijke wedstrijden aan te vangen. Voor de verschillende kampioenschap pen hebben ingeschreven: Hoofdklasse: J. Drayer fen H. Willemse van St. Bavo; Chr. Gerritse, G. Eising en N. Blom van HDC; J. Poppen, W. de Jong en A. de Jong van Oosterkwartiér en H. Berk van DOS. lste klasse: K. de Jong, J. v. Straten en L. Koetsier van DCY; N. M. Oud van St. Bavo; A. F. Leuffen van 't Noorden; G. de la Rie van HDC; G. Hekelaar van Oosterkw.; H. Berghuis en J. Holm van DCH. 2de klasse: P. de Kort van Stabiel; H. Leuwener en M. Weiland van Kijk Uit; J. v. Horcik en F. Lubben van Hillegom; G. Faai van VKD en G. Steenkist van HDC. 3de klasse: J. v. d. Hogen, L. Fopma, W. Nauris en H. Klaver van Kijk Uit; H. $Kort. J. Mulder, G. M. Heinsbergen en 'M. Heinsbergen van DOS; Th. Blom van HDC. Intussen gaan in de diverse clubs de wedstrijden voor de onderlinge compe titie aanvangen of worden voortgezet, dit ter bepaling van de plaatsen in het tiental voor het volgende seizen. AALSUM p. 22 Perlm, ALAMAK 22 v. Ge nua, ALBIREO p. 22 Finisterre, ALDABI 22 bij St. Pauls Roch„ ALETTA 22 n. Haipong. ALKAID 23 te R. de Janeiro, ALMDIJK 22 te Rott., ALNATI 21 n. Rott., AMSTEL- KERK 23 te Freetown, AMSTELVEEN p. 21 K. St. Vincent, ARMILLA 22 n. Penang, BAARN p. 22 Ouessant, BALI 23 te Bela- wan, BENGKALIS 22 te Rhowomskar, BEN- NEKOM 22 n. Callao, BLOEMFONTEIN 21 te Durban, BORNEO 22 te Genua, BOSCH FONTEIN 23 v. Genua, BOSKOOP 22 bij Ouessant, CAMERONIA 22 te Gibraltar, CE LEBES 22 te Surabaja, CONGOSTROOM 21 v. Tahoradi, DELFT p. 21 Terceira, DELFT- DIJK 23 te Bremen, EDAM 22 v. Antwer pen, FARMSUM p. 22 Gibraltar, GAASTER- KERK 21 te Dar es Lalaam, GANYMEDES 22 te Maraeaïbo, GORDIAS 21 n. Aran, HE LENA 22 te Paramaribo, HERA 24 te Guan- ta, HESTIA 22 op de Weser, HUGO DE GROOT 21 te Beira, INDRAPOERA 20 te Singapore, ITTERSUM 22 te Barranquilla, JAARSTROOM p. 22 K. Blanco, KEDOE 22 bij K. Bongardfii, .KLIPFONTEIN 22 te Kaapstad, KOTA AGOENG 22 te Aden, KO- TA BAROE p. 22 K. Bonn, LAAGKERK 22 te Basrah, LARENBERG 21 te A'dam, LAU- RENSKERK 22 v. Genua. LEERSUM 22 v. Antwerpen, LEKKERKERK 19 te Colombo, LEMSTERKERK 22 v. Suez, LEOPOLDS- KERK 22 n. Aden, LIEVE VROUWEKERK 22 te Kohrramskar, LINDEKERK 21 v. Aden, LOMBOK 22 bij Ascension, LUTTERKERK 21 n. Calcutta, MAASHAVEN 23 te Monte video, MAASKERK 22 te Duala, MAASLAND 22 te Bahia, MAL VINA 21 te Miri, MANOE- RAN 20 n. Manilla, MARPESSA p. 20 Perim, MEERKERK 21 te Marseille, MERWEDE 22 te Takoradi, MUIDERKERK 21 te P. Bouet, MURENA 21 v. Suez, NIEUW AMSTERDAM 21 n. Kingston, NIGERSTROOM 22 te Novo- redondo, NIJMEGEN 21 n. Spenzia; OBE RON 22 n. Paramaribo, OMALA p. 21 Singa pore, ONDINA 21 n. Pladju, ORANJE 20 v. Suez ORANJEFONTEIN 22 te Lissabon, ORESTES 21 n. R. Grande, ORION 23 te Gibraltar, PARKHAVEN p. 22 Teneriffe, POELAU LAUT 22 te Londen, POLYDORUS 21 v Singapore. PRINS FRED. HENDRIK 22 te Antwerpen. PRINS WILLEM II'21 te Gal veston, PRINS WILLEM III 21 n. Levant, PRINS WILLEM VAN ORANJE 21 n. Cartha- gena, RANDKERK 23 te Durban, REMPANG 22 v. Singapore, RIDDERKERK 21 te Sin gapore, ROEPAT 21 te Sidney, RONDO 21 v. P. Louis, RIJN 22 te Pontadelgada, SAJD- JA 21 te Mulberry, SALAWATI 21 n. Ba- itavia, SALATIGA 22 n. Cebu, SAMARIN- DA 23 te Penang, SCHIEDIJK 22 te Houston, SIBAJAK p. 22 Gibraltar, SOESTDIJK 22 te Kantong. STAD ALKMAAR 21 te N. Orleans, STAD MAASSLUIS 22 te Savona, STAD SCHIEDAM p. 22 Ouessant. STENTOR P- 22 Gibraltar STREEFKERK 22 t.e Durban, STUYVESANT 22 te Christobal, SUMATRA 21 v. Sobthampton. TALISSE 22 v. Aden, TAMO 22 bü Recife, TAWALI p. 22 K. St. Vincent TELAMON 21 te Paramaribo, TIBA 22 te Rott., TOSARI 25 te Aden, VULCANUS 21 n Algiers, WATERLAND 22 u. B. Aires, WESTERDAM 21 v. Southampton. WIEL- DRECHT p. 22 Minicoy. WILLEM RUYS 22 bij Sabang, WOENSDRECHT 22 n. Aruba. (Nlet-offlciële koersen» Vorig Opening slot 23/1 3% Nederl. 1948 Ml 3-3% Nederland 1947 98^, 98A 3 Ned 62-64 del tec 100 gl Inschr. Grtbk.'46 3 pCt 98lAgl Ned. Handel Mt1 eert 164% A.K.U. 183 Van Berkels Patent 117% Calvé-Delft eert 144 Van Gelder 152 Kon. Hoogovens eert 195 Unilever eert 23814 Ned. Kabel 237 gl Philips 23014 Kon. Petroleum 296 „Amsterdam" Rubber 157% Holl. Amerika Lijn 164% Kon. N. Stoomb Mij 136V4 Ned. Scheepv. Unie 157% H.VA. 168% Deli MIJ, eert 152% 184% 237 230 297 154 137 157 164 133 21/1 Anaconda Copper 29% Bethlehem Steel 32% Chrysler Corp. 65 General Electrlo 42% General Motors 73 Hudson Motors 14% Kennecott Copper 54% Montgomery Ward 56% North American Co. 19 Radio Corp. 13% Republic Steel 24% Shell Union Oil 35% Southern Pacific 52% Southern Railway 36 Tidewater 24 U.S. Steel 28% 20/1 29% 32% 14# 84% 56% 18% 62% 36%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2