SCHAATSENRIJDERS NIET AAN HUN TREKKEN GEKOMEN Drievoudige zege van Verhoeven in enige lange-afstandwedstrijd EPIC DE noorman: Broekman en Van der Voort delen in Noorwegen de lakens uit ODIN eerste in jubileum wedstrijd van ALO VALDA 1 irrivr Vreemde primeur te Diemen w Ronde van Nederland 23-29 Mei AFC voetbalt toch Antwerpen wint rhythmisch eh wint Geld voor amateurs D uiur iru Noorse schaatsers de Amerikanen te sterk Onwillige ijsclubs nu in Noordelijke IJsbond Voetbalclubs helpen schaatsenrijders Machtsvertoon van Van Est in achtervolging MAANDAG 23 JANUARI 1950 PAGINA 3 Nederlandse rijders naar Kongsvinger Hef is dtt weekeinde mei de schaaisspori niei helemaal naar wens gegaan. Beier gezegd: helemaal niei. De vorsi verdween even plotseling als ze gekomen was en de kou welke de Zondagochiendwandelaars begroette was niei een pittige vrieskoude, maar een nare, natte kilheid, welke aan alle illusies i.a.v. redelijk lang schaaisgenoi een einde maakie. De schaatsliefhebbers waren niei inééns verslagen. Nadai Zaterdagmiddag de meesien van hen even van Koning Winter's dis geproefd hadden, irokken er ook Zondag nog velen op uii. Maar hei was allemaal een beetje iriesi, nu de winterzon niei scheen, de siraien nai waren en hei ijs vol plassen siond. De minsi volhardenden maak ten al gauw rechtsomkeert, de besiuurderen van ijsclubs die al wedstrijden hadden voorbereid, gingen binnens kamers zitten mokken boven een kopje koffie en tenslotte kregen ook de meest enthousiaste schaaisrijders er genoeg van. Driemaal Verhoeven Drié dodelijke ongelukken bij bobslee-races i pi WwMA In Sandefjord Hoe je't doet... met Mascotte gaat-ie goed!N Laheman zingt Ijsvogels verliest in Parijs: 6—2 H. Pappenheim Ned. skikampioen Neem een doos echte KEELPIJN GEDWARSBOOMDE De schaatswedstrijd tussen Noren en Amerikanen in het Bisletstadion te Oslo, werd met grote meerderheid ge wonnen door de Noren, die echter op de 500 meter en 1500 meter de eer aan de Amerikanen Henry en Werket moesten laten. Van elk land namen vjjf rijders aan de wedstrijden deel; de uitslagen zijn: 500 M.: 1. Henry (V. S.) 43.6 sec., 2/3 Werket (V. S.) en Farstad (N.) 44.1, 4. Lamb (V. S.) 44.9, 5/6 Lundberg (N.) Andersen (N.) 45, 7. Hauglie (N.) *5.6, 8. Wahl (N.) 45.8, 9. Solem (V. S.) *6.7, 10. Hutchinson (V. S.) 47.3. 5000 M.: 1. Andersen (N.) 8.30.7, 2. jlauglie (N.) 8.40.4, 3. Henry Wahl (N.> ®;45.4. 4. Lundberg (N.) 8.45.9, 5. Henry 'V. s.) 8.55.5, 6. Werket (V. S.) 9.04.4, L Farstad (N.) 9.12.5, 8. Hutchinson (V. 9.29.8, 9. Lamb (V. S.) 10.03.7, 10. ö°lem (V. S.) gevallen. Na de eerste dag leidde Noorwegen Wet 30.5 tegen 41.5 pnt. T 1500 M.: 1. Werket (V. S.) 2.21.9, 2. t-ündberg (N.) 2.22; 3. Andersen (N.) 5-22.8, 4. Farstad (N.) 2.23.6, 5. Wahl (N.) ;;23.7, 6. Hauglie (N.) 2.24.3, Henry S.) 2.26, 8. Lamb (V. S.) 2.30.7, 9 Hutchinson (V. S.) 2.34.1, 10. Solem (V. 2.36.8 3000 M.: 1. Wahl (N.) 5.02.3, 2. An- "ersen fN) 5 03 9) 3 Lundberg (N). ,^'■8, 4. Henry (V. S.) 5.12.3, 5. Farstad if-) 5.12.8, 6. Werket CV. S.) 5.13.5, 7 Hutchinson (V. S.) 5.23.7, 8. Solem (V. 5.31. Nederlandse rijders, die dit week pa»; hebben deelgenomen aan de inter- Kla=01L wedstrijden te Sandefjord, reizen dai? o.a£ naar Kongsvinger, waar zij Dins- Januari zullen uitkomen op wed- lr'lden aldaar. sius uit Leeuwarden werd eerste bij een wedstrijd van „De Broederschap" in Terhorne. Ike Nienhuis, driemaal Fries en drie maal Nederlands kampioene, zegevierde bij hardrijwedstrijden voor vrouwen in Bolsward Het was overigens geen walk over, want Rina Kooy uit Wieringen. die twee jaar geleden al van zich had doen spreken toen ze de eerste prijs op de lange baan behaalde, bleef in de tweede finale niet veel bij de zesvou dige kampioene achter. Joke Hoekstra uit Siegerswoude en Janje Bosscha uit Wolvega, legden gezamenlijk beslag op de derde en vierde plaats. Ike Nienhuis (rechts), drievoudig Fries en Nederlands kampioene, won de wed strijden ih Bolsward. Haar start voor de finale tegen Rina Kooy. Een wonderlijk geval had zich in tussen afgespeeld in Diemen, dat zich tegen wil en dank een ijsprimeur zag opgedrongen en daardoor ten minste de korte vorstperiode heeft kunnen uitbuiten. Het bestuur van de Diemer IJsclub had namelijk enige dagen geleden het uitschrijven van wedstrijden oyerwogen. maar na ampele besprekingen besloot men de wedstrijden niet te doen houden, ten eerste, omdat men de tijd van voor bereiding te kort achte, ten tweede omdat het ijs niet mooi genoeg was. Van da besprekingen was intussen een en ander uitgelekt en zoals dat nogal eens voorkomt, had het verkeerd gelekt. Er werd bekend, dat er wed strijden zouden worden gehouden en dit bericht drong ook door tot de stu dio's van de nieuwsdienst, waar het prompt de aether in werd gestuurd. Het bestuur van de Diemer IJsclub be sloot daarop de zaak toch maar te la ten doorgaan. Vrijdagavond begon men met man en macht aan het in orde brengen van de baan en zo konden er lange afstand wedstrijden worden gehou den, welke dat dient gezegd uit stekend slaagden, mede door de gunstige weersomstandigheden. Doordat de beste Nederlandse rijders Uog steeds in Noorwegen vertoeven, was de bezetting op deze wedstrijden niet bijzonder sterk. Ze werden nu een groot succes voor Verhoeven uit Dus- sen die daardoor winnaar werd van het algemeen klassement. De Amsterdam mer De Goede, die op 1500 en 3000 m. de tweede plaats bezette, had zijn kans op de 500 meter al practisch verspeeld, toen hij een val maakte en met 52.7 sec. nog niet kwaad dus tegen Verhoe ven 49.9 zevende werd. De uitslagen zijn: 560 meter: 1. A. Verhoeven CDussen) 49,9 sec.; 2. S. Hoorn (Wormerveer) 50,9 sec.: 3. L. Muts (Jisp) 51,5 sec.; 4. Th. Ekelschot (Amsterdam). 51,5 sec.; 5. C. Scheer (Amsterdam) 52.0 sec.; 6. W. John (Amsterdam) 52.5 sec.; 7. L. de Goede (Amsterdam) 52.7 sec. 1500 meter: 1. Verhoeven 2.43.6; 2. De Goede 2.45.2; 3. Scheer 2.48; 4. Ekelschot 2.49; 5. Mooijman (Amsterdam) 2.50,1; 6 Kortenoever ('s-Graveland) 2.50,3. 3000 meter: 1. Verhoeven 5.32.3; 2. De Goede 5.47,2; 3. Mooijman 5.53,2; 4. Kortenoever 5.53.3. Totaalklassement: 1. Verhoeven 159.81 pnt.; 2. De Goede 165.42 pnt.; 3. Mooij man 168.16 pnt.; 4 Scheer 168.36 pnt 5. Ekelschot 168.76 pnt. In het Noorden bestond er natuurlijk vooral veel belangstelling voor de (hardrijwedstrijden, maar in Friesland bijvoorbeeld waren de omstandigheden Zaterdag al niet erg gunstig meer. De banen waren stroef, hetgeen overigens de belangstelling nauwelijks kon rem men. Twee en twintig hardrijders had den zich bijvoorbeeld present gemeld in Joure, waar een verwoede strijd ontstond om de hoofdprijs van 100 gul den. Na veel spannende ritten werd Kees Eikeren uit Badhoevedorp eerste vóór de Fries E. van de Ploeg. Chari- Uit Heerenveen komt nog wat organi-' satorisch nieuws. Daar hebben de clubs, die zich niet bij de KNSB wensen aan te sluiten, een nieuwe bond opgericht, die de naam zal dragen „Noordelijke IJsbond" Er waren 24 clubs aanwezig, die zich alle aansloten. In het bestuur werden gekozen de heren: A. van Gooi uit Sneek, S. de Boer uit Knijap, W. Boers uit IJsbrech- tum, W. H. Comello uit Het Meer, B. van der Brug uit Knijpe, N. van Waard uit Noordwolde, J. van der Brug uit Wouds end en J. van Wijk uit Ried. Een van de leden uit Knijpe zal zich nog terug trekken. De statuten en het huishoudelijk reglement werden vastgesteld: een wed strijdreglement wordt in overleg met de bond van hardrijders samengesteld. De voetbalclubs Ajax, Blauw Wit en De Vole wijekers, met enkele particulie ren en ook de directie van het Olympisch Stadion te Amsterdam zegden toe het eventueel ontbrekende bedrag aan te vullen, toen bleek, dat de vier Neder landse schaatsenrijders niet naar de Europese kampioenschappen te Helsinki konden worden uitgezonden, omdat de K.N.S.B. niet over voldoende geldmid delen beschikte. In dit verband kan thans officieel worden meegedeeld, dat de deelneming van vier Nederlandse rijders op de kampioenschappen* te Hel sinki verzekerd is. Het spreekt vanzelf dat thans nog niet bekend is, welke rijders worden uitgezonden. De tech nische commissie van de K.N.S.B. wacht op een rapport van de heer Klaas Schenk, die te Noorwegen vertoeft. De Franse kampioenschappen viermans bob, die Zondag te Chamonix zouden wor den gehouden, zijn afgelast in verband met de drie ongelukken met dodelijke afloop, welke zich Zaterdag hebben voor gedaan. Sfe&n ovetGuna TOONDER STU 67. Toen zij de Noorman zagen vallen aarzelden Ming's mannen een ogenblik en dat ogenblik was voldoende voor de gevangenen. Met een forse zwaai sloeg de Japanner een krijger neer en ontworstelde hem zijn wapen. Baldon liet de knots suizend om zich heen zwaaien. Scherpe kreten klonken op en een algemene verwarring golfde door de kleine ruimte. Tevergeefs drong Ming naar voren en schreeuwde bijtend enige bevelen. Toen Eric weer bijkwam was de toestand reeds reddeloos. Hij kon onmogelijk langer dan enkele minutenop de grond hebben gelegen versuft door de knotsslag welke Baldon hem zo verraderlijk had toegebracht. Maar moeizaam overeind komend zag hij door de deuropening hoe de drie gevangenen zich hadden bevrijd en luid schreeuwend op de wachten toerenden, die reeds, gealar meerd door het rumoer in het blokhuis, argwanend naderden. Wankelend kroop Eric naar buiten. Baldon's schelle uitroepen, die de posten ophitsten om het blok huis ogenblikkelijk aan te* vallen, klonken hem in de oren. Zijn hoofd was loodzwaar, maar met inspanning van al z'n krachten verhief hij zich en tastte naar zijn zwaard. „Er achter aan, mannen!" schreeuwde hij met stentorstem. ,JZij mogen de palissaden niet verlaten!" Doch zijn bevel kwam te laat. Wel drongen de mannen ogenblikkelijk op naar de ingang, maar de vluchtende gestalte waren hun ver vooruiten toen zij de palissaden bereikten stormde hun reeds een dichte drom zwaarbewapende Japanners tegemoet. Opgewonden duwde Eric de kleine filosoof, die de gehele ontwikkeling radeloos van schrik had aangezien, terug„Laat de valdeur neer en waarschuw de anderen dat zij de palissaden moeten verdedigen op andere punten. Tot zolang zullen wij proberen ze hier tegen te houden. Snel!" Indien de toestand niet zó wanhopig was geweest had de Noorman moeten lachen om de voorbeeldige haast waarmee Tal zich van de opdringende lansen verwijderde. Het laatste wat hij hoorde was het angstige geschreeuwwaarmee de kleine man de anderen beduidde hun plaatsen aan de palissaden in te nemen. Vermoedelijk zal dit onze laatste strijd zijn, vriend Noorman.t' mompelde Ming. „De ratten hebben bns ingesloten mmm (Eigen bericht) VALKENBURG, 22 Januari. Zoals verwacht mocht worden, is het niet uit komen van de Belgische renners in de Ronde van Nederland, wanneer die ge houden wordt tussen 20 en 29 Mei, yoor de organisatoren aanleiding geweest, om de data te veranderen. De wijziging, is echter niet zo radicaal, dat de Ronde wordt verschoven naar September; men heeft haar eenvoudig drie dagen bekort, zodat ze nu wordt gehouden van Woens dag 24 tot en met Maandag, Tweede Pinksterdag, 29 Mei. Naschrift van de sportredactie: Daar mee is dus een van de grote bezwaren tegen de data van de Ronde het niet uitkomen van de Belgen vervallen. Het valt echter te betreuren dat de or ganisatoren daarmee wél de zakelijke moeilijkheid, maar niet een belangrijker bedenking tegen de eerst gepubliceerde data uit de weg hebben geruimd. Nu men het noodzakelijk heeft geacht om technische repenen de begindatum te veranderen, nad men, om belangrijker redenen, evengoed de sluitdata kunnen wijzigen. Het is namelijk zo. dat het publiek, alle besprekingen en overeen komsten ten spijt, zich met het rijden op Eerste Pinksterdag zeer weinig inge nomen toont. Naar onze mening is de mogelijkheid beslist niet uitgesloten dat men de Ronde niet laat aflopen op Maan dag, maar op Woensdag. Deze Woensdag is mogelijk, een minder gunstige datum dan de Tweede Pinksterdag, maar een stellig nog niet vaststaande achteruitgang in de recettes zou ruimschoots worden vergoed door de gevolgen van de goede indruk welke het zou maken, wanneer men dan de Eerste Pinksterdag als rust dag wilde bestempelen. Worden de hui dige data gehandhaafd, dan is rust op Eerste Pinksterdag, de voorlaatste dag, uiteraard technisch niet verantwoord. De Nederlandse schaatsenrijders, die op het ogenblik in Noorwegen vertoeven, hebben in het afgelopen weekeinde schitterende successen geboekt, successen die veel beloven voor de a.s. Europese en wereldkampioenschappen. Er werden wedstrijden gehouden in Sandefjord en in Oslo ter gelegenheid van de landenwedstrijd NoorwegenAmerika. Beide wedstrijden leverden Neder landse overwinningen op. De invitatiewedstrijden in Oslo begonnen met een derde plaats voor Broekman op de 1500 meter, maar op de tweede dag reed de Lierenaar een zo schitterende 5000 meter, dat hü ai zijn tegenstanders ver achter zich liet en eerste werd in het eindklassement. Van der Voort liet geen twijfel aan zijn superioriteit in Sandefjord, waar hij Zaterdag de 5000 meter won en Zondag vriend en vijand verraste met een' dubbele zege op de 1500 en 10.000 meter. Huiskes werd hier achtste. Broekman reed in Oslo zijn serie 1500 meter tegen Martinsen en verloor zijn race met precies een halve seconde verschil. De ronde tijden van de rijders waren: 300 meter: 700 metetr: 1100 meter: 1500 meter: Broekman 29 sec. 1 min. 6.5 s. 1 min. 44.5 s. 2 min. 23.8 s. Martinsen 30 sec. 1 min. 5.5 s. 1 min. 43.5 s 2 min. 23.3 s. Een verrassing was het rijden van Pajor maar dan in de verkeerde zin van het woord. Pajor, de wereldkam pioen, eindigde namelijk als laatste in 2 min. 26.4 sec. De Hongaar is op het ogenblik absoluut met in vorm; hei is vrijwel zeker dat hij niet zal deel nemen aan de Europese kampioenschap pen te Helsinki, maar zich zal beperken tot de wereldkampioenschappen in Es- kilstuna. De jonge Noor Viggo K. Hansen, van wie men grote verwachtingen heeft, won zijn serie in 2 min. 23.7 seconden, zodat hij juist 0.1 séconde beneden de tijd van Broekman bleef en deze daardoor de tweede plaats afsnoepte. Klassement: 1. Martinsen 2.23.3; 2. Hansen 2.23.7; 3. Broekman 2.23.8 4. Liaklev 2.24.2; 5. Hedlund 2.25.1; 6. Pajor 2.26.4. Zondag werd de 5000 m gereden. De uitslag luidt: 1. Broekman 8.26.7; 2. Hed lund 8.31.2; 3. Liaklev 8.31.4; 4. Hansen 8.33.1; 5. Pajor 8.37.3. De Noor Martinsen viel in zijn rit tegen Broekman en gaf daarna op. Het eindklassement luidt: 1. Broek man (Ned.) 98.603 pnt.; 2. Hansen (Noorw.) 99.210 pnt.; 3. Liaklev (Noorw.) 99.273 pnt.; 4. Hedlund (Zweden) 99.687 pnt.; 5. Pajor (Hong.) 100.530. Zaterdagavond werd op de baan van Sandefjord een begin gemaakt met de afwerking van het program der twee daagse internationale wedstrijden, welke door de plaatselijke ijsclub werden ge organiseerd. Het aantal inschrijvingen, was groot en voor de 500 meter de vier klas- Advertentie DUS BIJ UW SHAfl DAT BLAUWE BOEKJE: MASCOTTE-VLOEI sieke afstanden stonden op het program ma kwamen niet minder dan 15 paren op het ijs. Helaas was de dooi ingeval len, zodat het ijs vrij slecht bleek te zijn en snelle tijden uitgesloten mochten worden geacht. Trouwens, een tijd van 45.2 sec. voor de snelste Noor sprak dui delijke taal. Anton Huiskes en Gerard Maarse reden tegen elkaar, waarbij voor Huiskes 47.7 sec. werd afgedrukt en hei verschil met Maarse slechts 0.1 sec. be droeg. Van der Voort noteerde 48 sec., Langedijk 48.4 sec. en Heus 48.8 sec. Op de 5000 meter reed Huiskes het eerst. Hij had dus de handicap, dat ver gelijkingsmateriaal van andere rijders ontbrak. Voor hem werd 9 min. 8.9 sec. genoteerd, hetgeen, naar later zou blij ken, voldoende voor de achtste plaats was. Wim van der Voort reed op een schema van 9 min. precies, kennelijk met de bedoeling om op dit zware ijs geen krachttoeren uit te halen. Hij kwam er juist iets boven maar zijn tijd van 9 min. 1.2 sec. bezorgde hem op deze af stand de eerste plaats. Svenssen werd tweede met 9 min. 3.5 sec. en Ingvar Karlssen derde met 9 min. 4.5 sec. Op de 7e plaats kwam Cor Heus met 9 min. 6.7 sec. nog voor Anton Huiskes De tijd van Maarse bedroeg 9 min. 16.2 sec., die van Langedijk, die als een der laateten reed 9 min. 20 9sec. Op de tweede dag heeft Wim van der Voort een bijzonder fraaie prestatie ver richt door de 1500 en de 11.000 meter tte winnen, zodat de Westlander op drie van de vier afstanden zegevierde, het geen niet zo dikwijls gebeurt by goed bezette internationale wedstrijden. Het ijs was misschien nog slechter dan op de eerste dag. Het dooide twee gra den zodat er geen sprake kon zijn van goede tijden. Op de 1500 meter maakte Wim van der Voort een tijd van 2 min. 29.4 sec. Op de tweede plaats eindigde Vassal met 2 min. 30 sec., gevolgd door Rolf Svenssen met 2 min. 30.7 sec. 9. Huiskes 2 min. 33.1 sec. 10. Oestensvik 2 min. 33.5 sec. Maarse maakte een tijd van 2 min. 34.5 sec., Cor Heus noteerde 2 min. 35 sec. en Jan Langedijk 2 min.. 36.2 sec. Op de 10.000 meter reed Van der Voort tegen Svenssen een prachtige rit. Vier ronden voor het einde liep onze landgenoot van zijn tegenstander weg en won met ruim verschil in 18 min 41.3 sec., een goede tijd, gezien de slechte conditie van het ijs. De verrassing was wel de derde plaats voor Cor Heus, die op dit nummer tegen Huiskes reed. Heus won met duidelijk verschil in 18 min. 48 sec. tegen Huiskes 18 min. 53.7 sec. Maarse kwam op de negende plaats met 19 min. 16.2 sec. en Jan Langedijk staak te de 6trijd, toen hij last van rugpijn kreeg. Het algemeen klassement werd: 1. Van der Voort, drie maal eerste en 207.983 punten. 2. Ingvar Karlssen 208.185 pnt. 3 Sverre Oestensvik 208.607 punten.4. Rolf Svenssen 209.163 punten. 8. Wim' Huiskes. Ook Abe Lenstra prefereerde Zondag het ijs boven het voetbalveld. Ook dit weekeinde zyn weer tal van Nederlandse renners te gast geweest op buitenlandse banen en gedeeltelijk met groot succes. Zo viel de aandacht o.m. op dc Alpsterdammer Henk Lakeman, die vóór het begin van een 25 uurs-koppel- wedstrijd te Berlijn voor 3000 toeschou wers zijn kwaliteijeh als chansonnier demonstreerde met een luid toegejuichte vertolking van het Franse liedje „Je suis seul ce soir". Ook Derksen was in Duitsland en wel te Hannover, waar hij in de halve finale van de sprintwedstryden afrekende met de Fransen Senfftleben en Iacoponelli. In de eindstrijd verloor hij echter van de Duitser Bunzel. Schulte en Peters zochten het Zaterdag in Antwerpen, waar ze een ploegomnium reden tegen Bruneel—Van Steenbergen, GosselinDebeukelaere en Scherens Ockers. Vooral dank zij Schulte eindi# den zij als eersten ex aequo met Bruneel —Van Steenbergen. Van Est reed een achtervolgingswedstrijd tegen Piel en Adriaenssens, die hij respectievelijk na 2740 en 2735 meter met groot machtsver toon inhaalde. Zondag waren Schulte— Peters in Parijs, waar ze achter de Belgen AcouDe Pauw tweede werden in een koppelwedstrijd over drie uur. Het Nederlandse koppel Van VlietBoeyen won te Gent een wedstrijd over 60 km. in een nieuwe recordtijd: 1.15.15 (oud record 1.16.13). De ijshockey ploeg van de Facing Club de France heeft Zaterdagavond met 62 van de Amsterdamse Ijsvogels gewon nen in een wedstrijd voor de West- Europa Beker. De tussenstanden waren 4—0, 0—0, 2—2. De stand is nu: HHIJC Brussel Luik Racing Paris Ijsvogels Antwerpen Lions de Paris Tilburg 99 99 13 11 0 2 22 74—31 12 8 1 3 17 72—47 11 7 2 2 16 75—54 3 6 1 1 13 45—22 12 4 3 5 11 53—57 12 3 0 9 6 41—79 9 1 1 7 3 24—55 10 0 0 10 0 28—67 De K.N.V.B. kon afgelasten wat hij wilde, de jubileumwedstrijd van de Amsterdamse tweede klasser AFC tegen Be Quick uit Groningen ging door. En met succes voor do Amsterdammers, want de club van de Wandelweg won me' 21. (Van onze correspondent) ROTTERDAM, 22 Jan. De Sportver eniging A.L.O. te Rotterdam vierde haar 20-jarig bestaan met een grote interna tionale turnontmoeting, waarby de Fransen (L'Equipe de France) nit Vichy en de Belgen (Antverpia uit Ant werpen) haar turnopvattingen demon streerden, en de verschillende sterke Nederlandse turnciubs in een prettige en hoogstaande wedstrijd in de drie afde lingen om de eerste plaats streden. De Franse ambassadeur de heer Béchet en de voorzitter van de Belgische Bond de heer De Ridder spraken hun landge noten moed in en wensten hun een spor. tieve strijd, ook al deden zy buiten mededinging mee, daar hun turnen, vooral dat van de Frangaises, nu een maal niet met dat der Nederlandse da mes te vergelijken valt. Bij de toestelnummers kennen zij im mers het ringenzwaaien niet, ook het paardspringen wordt daar stiefmoeder lijk behandeld en zij gebruiken nog paardbreedte zonder beugels. De rhyth- mische oefeningen vielen beter in de smaak en als attentie kwamen de Franse dames met vlotte oranje-jurken voor de dag. Ook de Belgische ploeg in khaki- uniform, maakte een goede indruk, ter wijl ook haar stijl meer aan de onze verwant is. Bij de Nederlandse vereni gingen toonde de gastvrouwe A.L.O. zich op het nummer rhythmische gymnastiek de beste, terwijl „Raphael" op ditzelfde nummèr, maar dan met gereedschap, een keurige knotsoefening weggaf. Bij de toestelnummers beoefenden de dames het ringenzwaaien, het paardspringen en werkten aan de brug. En in de lagere afdelingen B en C, waarin ook de Franse en Belgische turnsters ondergebracht waren, werd S.S.S.-Beverwijk nummer een in afdeling C, ondanks de handicap bij het ringenzwaaien, waarbij zij veel stèunzwaaiden, hetgeen niet meegeteld werd wegens de door de Bond uitge vaardigde verbodsbepalingen. De Franse équipe toonde hier op de brug een ge heel afwijkende stijl door het zoge naamde showturnen, waarbij de halve hoepel zeer in trek was. In afdeling B legde „Utile dulci" uti Helmond beslag op de eerste prijs. In de Hoofdklasse A werd door de dames van „Odin" (Am sterdam) en „Raphaël" (Den Haag) een spannende kamp geleverd, welke in het voordeel van „Odin" beslist werd met het betere ringenzwaaien, waarin vooral de Amsterdamse jeugdkampioenen Hanny van Troost en Ans Barends uitblonken. Tussen al deze wedstrijdklassen door hielden de herenploegen van Rotterdam, Den Haag en Breda een eigen wedstrijd op hoogrek, ringenstoel, paardvoltige en paardspringen, welke stedenontmoe- ting geheel volgens de verwachting door S.S.S.-Breda gewonnen werd, waarin o a. de landskampioenen Kerremans en Cips excelleerden. De tweede plaats was voor „Raphaël", dat zich een behoorlijke sparringpartner toonde. De uitslagen luiden: Klasse C - dames: 1. S.S.S.-Beverwijk 210,5; 2. S.S.S.-Breda 198,5; 3. A.L.O. III 194,5; „l'Equipe de France" 104,5. - Klasse B - dames: 1. „Utile dulci" Hel mond 213; 2. „Spartaan", R'dam 210,5; 3. W.I.K., Vlaardingen 200,5; 4. A.L.O. II 190. Klasse A - dames: 1. „Odin" 242,5; 2. „Raphaël", Den Haag 241; 3. „Leoni- das", Haarlem 232,5; 4. A.L.O. I 219.5. Rhythmische oefeningen dames, zon der gereedschap: 1. „Antverpia" 57,5; 2. „l'Equipe de France" 41. 1. A L.O., Rotterdam 64; 2. S.S.S.-Beverwijk 62; 3. S.S.S.-Breda 57,5; 4. „Utile dulci", Helmond 52. Rhythmische oefeningen dames, met gereedschap: 1. „Raphaël", Den Haag 73,5; 9. A.D.V.E.N.D.O., R'dam 68.5: 3. A.L.O. 54. Stedenontmoeting: 1. S.S.S. Breda 2105,5; 2. „Raphaël", Den Haag 1859.5; 3. Keurploeg, Rotterdam 1539. Te Val d'Isere, een wintersportplaats in Frankryk, werden het afgelopen weekende de Nederlandse ski-kampioen schappen gehouden. Zaterdag, tijdens de afdaling, waren de omstandigheden verre van gunstig. Het zicht was slecht en het parcours, bijna drie kilometer lang met een hoogteverschil van 1200 meter, zeer zwaar. Er werden dan ook geen bijzon der goede tijden genoteerd. Zondag wa ren de omstandigheden gunstiger. Kam pioen van Nederland by de heren werd H. Pappenheim. Bij de dames behaalde mej. R. van Pallandt de nationale titel. Advertentie P> A STILLES e NWU zal in de eerstkomende vergadering van de VCI een voorstel doen, waarmee ze een einde wil maken aan de huichelarij van het professionalisme-amateurisme in de wielersport. Men heeft kunnen lezen, dat zij voorstelt ook voor ama teurs geldprijzen beschikbaar te stellen en wel in die vorm, dat de amateurs voor de hun toegekende prijzen iets kopen, waarna de NWU hun op vertoon van koopbewijs de schade zal vergoe den. Een dergelijke maatregel in de wie lersport zou wel geheel in strijd zijn met de oplossing, welke de KNVB zich in dergelijke moeilijkheden voorstelt. Die erkent ook de fouten en mis standen, maar wil van geen enkele coneessie weten en blijft staan op het principe van het meest volstrekte ama teurisme als enige weg, welke hij be wandelen wil. Wat men er ook van zeg gen mag, dat is duidelijk en consequent. Toch kan men het de NWU niet euvel duiden, dat zij de oplossing van soort gelijke misbruiken op een andere ma nier zoekt. De grens tussen amateuris me en professionalisme ligt in de wiel rennerij namelijk heel ergens anders dan bijvoorbeeld bij voetbal. Wanneer een jongeman zich een racefiets aan schaft en na zijn juniorentijd te hebben uitgediend amateur wordt, is dat ama teurisme in verreweg de meeste geval len alleen maar een voorportaal naar het professionalisme; een oefenschool, welke hij verlaat zodra hij zijn lesje denkt te kennen. Als regel wordt hij dus amateur óm later professional te werden; een regel, welke vryioel by geen enkele tak van sport opgeld doet. Waarschijnlijk heeft de NWU in die geest geredeneerd toen zij haar voorstel formuleerde om een oplossing voor^ dit soort problemen in de wielerwereld te vinden. Daar komt bij dat het materiaal op het ogenblik schreeuwend duur is en veel amateurs hun „liefhebberij" moe ten staken, omdat zij haar niet meer kunnen bekostigen. Wanneer zoals de verwachting wel zal zijn de praktijk uitwijst dat de NWU en de andere wie lerbonden in de toekomst hoofdzakelijk de rekeningen van wielermateriaal moeten voldoen, achten we derhalve de laatste sportieve bezwaren tegen dit- voorstel ten zeerste verzwakt. Zelfs al zijn wij dan van mening dat men ook bij dit voorstel toch weer gemakkelijk door de mazen van het net kan kruipen. Cr. door PATRICK PORCHLL ▼ertaftng JOHANNA PERENBOOM 31- Malachy trok een lelijk gezicht, toen de brandende kracht van de whiskey hem bij de keel greep. Met enige moeite kreeg hij de rest van zijn glas naar bin nen. Toen hij zich rekte om het glas weer op de schoorsteenmantel te zetten, stonden er tranen in zijn ogen, en met een handgebaar en een grimas sloeg hij zwijgend Thady's aanbod van nog een slokje af. En hij had gelijk, want die whiskey het was echte Mc Coy was wel het machtigste wat ik ooit geproefd had. Iedere druppel ging zingend door mijn keel heen om daarna in de maag als gesmolten vuur te gloeien. Tegen dat ik mijn portie verslagen had, was ik tot ieder werk of tot iedere reis in staat, behalve dan tot dat enige, wat me nu te doen stond; ja, zelfs daar was ik toch een beetje meer mee verzoend. Om geen spelbreker te zijn nam Thady zelf ook een glas, eer hij naar zijn stoel terug ging. Hij spuwde in het vuur, wiste lippen en snor zorgvuldig met een gebloemde tood-zyden sakdoek af en- zakte toen weer weg in de ruime fauteuil. „Waren er veel mensen?" vroeg hij. „Ja, die. waren er, heel veel." De klan ken, die Malachy uitbracht, waren niet al te duidelijk, want zijn tanden bleven vastgeklemd om het mondstuk van zijn oude pijp, terwijl hij in de palm van zijn hand met een uitgesleten bruin pennemes wet tabak stuk sneed. Toen hij hiermee klaar was, borstelde hij met een kordaat gebaar as en tabakstof van zijn broek af naai- de haardrand toe. „Een mooi publiek, werkelijk, je kon het niet mooier wensen. En, dat nog meer zegt, een sportief publiek. Het zou je werkelijk aan de oude tijd doen denken." Het was net of de whiskey hem een beetje overstroomd had_ en of zijn ge woonlijk scherpe stem iets verdoezelds, iets wazigs had gekregen. Thady streek zijn hand door zijn dichte haardos en zocht met een wat onbeholpen omzich tigheid een sigaret uit het pakje, dat ik hem toestak. „Dus het was toch een bijzondere dag. Ik heb zelf ook een tijd gehad, dat geen span wilde paarden me van zo'n wed strijd afgetrokken zou hebben. Verdomd, ik had er heel wat voor over gehad om vandaag te gaan, maar nu de jongelui gingen, wat kon ik doen? Je houdt te genwoordig die kinderen...." Hij werd onderbroken door het geluid van tegen elkaar stotend aardewerk, de deur ging open en zijn vrouw verscheen met een blad vol thee-gerei. ,Er gaat niets boven een lekkere zij opgewekt aan. Malachy was volkomen uit het veld geslagen en gaf geen kik meer. Ik moest toen maar de enige uitweg zoeken, die ik bedenken kon. „Nee, nee, mevrouw Hanrahan, geeft u zich nu toch geen moeite voor ons! We kwamen maar voor een paar minu ten hinnen. Bovendien zijn er drie jon gens uit Mooncoin, die op ons staat te wachten met een wagen, op de straat weg." Zij zette haar last neer en keek my met ontsteltenis aan. „Goede hemel! Waarom hebben Jullie ze niet mee naar binnen gebracht? Waarom hebben jullie nu niet dadelijk verteld, dat ze daar waren? Ze zijn daar nu zo langzamerhand omgekomen. Naar buiten, hoor, en je brengt ze hier; of blijf maar waar je zit, dan loop ik naar buiten en roep ze." Deze onverwachte wending m de gang van zaken bracht Malachy met een schok in actie. Hij moest handelen vóór de Mooncoiners kwamen. Nu of nooit. Haastig trok hij de pijp uit zijn mond en begon op klagelijke toon: „Kijk eens, om de waarheid te zeg gen, we hebben! geen moeite gedaan om ze binnen te brengen, omdat we eigenlyk voor zaken kwamen, voor een persoonlijke kwestie." Maar de gevoelens voor gastvrijheid van Mevrouw Hanrahan bleven nog steeds geprikkeld. „Kijk eens, zaken of geen zaken, Ma lachy Corcoran, maar geen man, geen warme kop thee aa zo'n reis", kondigde J vrouw en geen kind zal ooit kunnen j ken voor Meehawl". zeggen, dat Statia Hanrahan hem koud en hongerig buiten haar deur heeft la ten staan. Als je over zaken wilt pra ten, kunnen we dat later nog in de kamer boven doen. Ik ga naar buiten om ze te halen". „Wacht nou, dan ga ik zelf," kwam Thady tussenbeide, blijkbaar alleen om de vrede te bewaren, terwijl hij al werk te om op te komen uit zijn fauteuil. Malachy zat zo vast als een muur. Voor iemand, die belangrijke kwesties graag op zijn eigen! manier en op zijn eigen ogenblik bepraatte, was dit een onmogelijke situatie; hij wou nu hele maal nog niet praten, zo zonder enige •voorafgaande schermutselingen; voor hem stond een rechtstreekse vraag over een netelig onderwerp gelijk met de er kenning van een nederlaag. Maar nu zat hij in de knel en moest hij al zijn moed verzamelen. Ik twijfel of hij op een nuchter ogenblik gehandeld zou hebben zoals hij handelde, maar er bleef hem tenslotte weinig keus meer en de whiskey van Thady was verra- delijk. Plotseling barstte hij los. „Neen, nu nog één minuutje, Statia, maar één enkele minuut, tot ik jullie verteld heb, wat ons eigenlijk hierheen heeft gevoerd. Ik ben vandaag voor de eerste maal van mijn leven wat je op gewonden zou kunnen noemen, en daarom vertel ik jullie maar rechtuit, wat ik op het hart heb". Hij wachtte even. „Ik ben een vrouw aan het zoe- „'t Is een flinke jongen waar je voor zoekt, dat moet ik zeggen". Thady Han rahan tuurde bij deze woorden naar de brandende punt van zijn cigaret Mevrouw Hanrahan leunde over haar thee-gerei heen, met de handen vast tezaam gevouwen op de hoek van de ta fel, maar de bleke rij van haar vinger knokkels verried innerlijke spanning. Malachy liep nu warm. Hij had niet het gevoel dat er een vijandige stem ming hing. Hij stak de korte pijp tus sen de tanden, blies twee monden rook weg, nam toen de pfjp weer uit zijn mond. „Ja, een verduiveld flinke jongen, al zeg ik het zelf, een jongen die het bes te meisje van het land verdient. En toen ik uit ging kijken naar een vrouw, die goed genoeg voor hem was, waar kon ik toen anders terecht komen dan hier? Want het is wel bekend, en over al bekend, dat er geen meisje in Ierland is, dat in de schaduw kan staan van Esther Hanrahan. Kijk, heb,ik zo tegen mezelf gezegd, dat is nu een meisje dat alles heeft, opvoeding en hersens en schoon heid, en ze zal niet met lege handen komen" er ging een snelle, bereke nende blik naar Thady „hoewel, al kwam ze met geen cent, dan zou ze nog even welkom zijn. Want werkelijk, ik zou trots zijn, wanneer ik haar de deur van het huis van de Corcorans binnen zag stappen om alle rechten van de huisvrouw te aanvaarden". {Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3