WESTERLING EEN DAG IN BANDUNG Weer stagnatie in verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland VERSCHIJNSEL HITLER NIET UITSLUITEND DE SCHULD VAN DUITSLAND 'X DE PRINS BEZOCHT ARUBA Met geklap van laarzen Tweehonderdzeventig deserteurs naar Djakarta overgebracht Tot hoofd en hart TWEE NEDERLANDERS GEARRESTEERD Als een mes door de boter Pasundan keurt actie- Westerling Russisch sergeant leest bij de controle de documenten ondersteboven WEER LEVEN IN IJMUIDER VISSERSHAVEN De eerste schepen trokken het zeegat uit Schuld aan eerste wereldoorlog niet groter dan die van Frankrijk Nazi-concentratiekampen een sprookje .Het weer Kranslegging hij monument van Boy Ecary DINSDAG 24 JANUARI 1950 o 73ste JAARGANG No. 2467-, Minister Van Maarseveen kondigt de strengste maatregelen aan Tachtig doden of gewonden GEEN PLEBISCIET IN NEGARA OOST-JAVA? Staatssecretaris Moorman naar Indonesië MINISTER SCHOKKING VOOR DE RADIO 99 WEST-DUITSE MINISTER VAN JUSTITIE ORAKELT i99 V.S.I. benoemt ver tegenwoordigers Sukarno in Neu) Delhi „Cameronia" Donderdag in Amsterdam Niet naar Argentinië BUREAUX: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Stumphlusstr 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 'a avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrlgter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Ru* Wnd. hoofdredacteur! W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der mllHmeter- hooate. Inoezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudi zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents o er week. f 132 oer maand, f 435 oer kwanaaL Wij hebben de laatste dagen niet te klagen over gebrek aan op zienbarend nieuws. Nauwelijks heeft de waterstof-atoombom zich enigszins uit de algemene belangstel ling teruggetrokken of nieuwe sensa tionele gebeurtenissen kondigen zich alweer aan. Daar is allereerst het op treden van de avonturier Westerling in Indonesië. Met betrekking tot hem en zijn actie zijn de berichten echter nog tè onvolledig, dan dat men zijn handelwijze en derzelver gevolgen reeds thans zou kunnen voorzien van een niet voor het merendeel uit gis singen en vermoedens bestaand com mentaar. De mening onzer regering werd weliswaar reeds uitgesproken, maar in welke daden bepaalde nog vandaag gesproken woorden van af keuring eventueel hun sanctie zouden kunnen krijgen, valt vooralsnog moei lijk te voorspellen. Bepalen wij ons daarom vandaag tot een ander opzienbarend voorval, iet wat dichter bij huis: de jongste „de mocratische" evolutie in ons buurland West-Duitsland, hierin bestaande, dat de leden van twee extreem-rechtse partijen elkaar dermate vurig aan de borst hebben gedrukt, dat daaruit één (extreem-rechtse) partij resulteerde, die zich de „Duitse Rijkspartij" is gaan noemen. Dit gebeurde tijdens het afgelopen weekeind te Kassei in een bierkelder. De enscenering (compleet met zwart-wit-rode vlaggen en klak kende officierslaarzen) moge symbo lisch heten voor de zin en de strek king van hetgeen zich daar afspeelde. Dat dr. Franz Richter, de exponent der vroegere Duitse Rechtse Partij en eveneens een overtuigd laarzendrager (tot in de Bondsdag toe), daarbij het hoogste woord voerde, is al even veel zeggend. En wat zei deze dr. Franz Richter dan zoal? Hij zei, dat Europa niet gered kan worden tenzij ook Duitsland gered wordt en dat, zo Duitsland naar de afgrond zou gaan, grotendeels dank zij het optreden der Westerse staatslieden, de overige lan den onherroepelijk zouden volgen. Waaruit men duidelijk kan opmaken, dat Richter en de zijnen de tijd onder hand rijp achten om de belangrijker geworden positie van Duitsland bin nen het Europese statenverband ten volle te exploiteren. Het programma der nieuwe partij onthult echter nog andere zaken. De erkenning van de nieuwe grenzen, „die in het Oosten en het Westen zijn getrokken in strijd met het internationale recht", wordt geweigerd en volgens een zegsman zou dit o.a. een eis inhouden tot herstel der grenzen van 1937. Het program wil ook nog „democratische orde zon der buitenlandse voogdij" en een Duits S.ociflJi§me met totstandbrenging van een volkse gemeenschap en verwer ping van de klassenstrijd. De berustende opmerking, dat zij het wel nooit zullen leren, zou een al te zwak oordeel zijn over deze jongste manifestatie van een dreigende her leving van het zich onder welke be naming dan ook voordoende nationaal- socialisme in Duitsland. Want wat wij zien gebeuren is een langzaam maar zeker betreden van oude wegen naar mate de gelegenheid daartoe geboden wordt. Vlak na de oorlog'was er een verslagen, ja, een verpletterd Duits land. Maar was er ook een schuldbe wust Duitsland? Misschien hebben velen inderdaad ingezien, dat zij mede schuldig zijn geweest aan het ontkete nen van een wereldramp; de meesten hebben echter, ook wanneer zij dit niet met de mond beleden, in hun hart stellig anders gemeend. Het zou een onvruchtbare bezigheid zijn, te zoeken naar de verhoudingen in aantal tus sen de on ver beterlij ken en de tot in keer gekomenen, want men kan erop rekenen, dat het Duitse volk in zijn geheel gevaarlijk ontvankelijk is ge bleven voor ieder appèl aan zijn na tionale sentimenten, van de zijde van welke extreem-rechtse minderheid dit dan ook moge komen. Wat de Duitsers op het ogenblik zou sieren ware een zeer bescheiden houding jegens de rest van Europa, tezamen met een onmiskenbaar dui delijk ten toon gespreide wil, om naar de mate hunner krachten mede te werken aan de economische en op den dUur politieke integratie van ditzelfde Europa, opdat hun positieve bijdrage daaraan enigszins zou kunnen vergoe- (Vervolg op pag. 3 eerste kolom) Heinrich Leuchtgens (rechts) luistert naast zijn collega Franz Richter tijdens de eerste openbare bijeenkomst in Kas tel bij de stichting van de nieuwe „Duitse Rijkspartij". Richter draagt een snorretje: de uniform ontbreekt nog. A De Indonesische regering heefi hedenochtend vroeg een verklaring uitgegeven, waarin werd medegedeeld, dat de troepen van Westerling Bandung reeds hebben verlaten. Er werden geen redenen voor deze tactiek van Westerling opgegeven. De eenheden van de A.P.R.A. trokken zich in Westelijke richting terug. Vanmorgen was het in Bandung overal rustig. De T.N.I. heeft hei hoofdkwartier opnieuw betrokken. Maandagavond had minister Van Maarseveen ie Djakarta tegenover Anela zijn scherpe afkeuring uitgesproken tegen hei optreden van Westerling c.s. Hij wilde aannemen, dat deze personen niet beseften welke grote nadelen er door hun optreden dreigden. De minister wees er op, dat hei voor hen op dit moment nog niet te laai was om een wen ding ten goede ie maken, maar dat als zij dit nalieten dadelijk te doen, hei zeer snel ie laai zou zijn, omdat van Nederlandse zijde dan de strengste maatregelen te ver wachten waren. In de verklaring van de Indonesische regering werd voorts gezegd, dat zich onder de troepen van Westerling zeer vele Nederlanders bevonden, die kort geleden uit hun troepenafdelingen waren gedeserteerd. De Indonesische regering had de Nederlandse regering er herhaaldelijk op gewezen, dat de mogelijkheid van desertie naar Wester ling bestond voor de in en om Bandung gelegerde Nederlandse troepen. De Ne derlanders hadden de verzekering ge geven, dat zulks niet zou geschieden. Daarop waren verschillende eenheden van de T.N.I. voor het volbrengen van een taak naar elders gezonden. „Wester- ling's gewapende benden, gesteund door Nederlandse deserteurs, hebben van deze gelegenheid gebruik gemaakt om Ban dung binnen te rukken", aldus de ver klaring. Een woordvoerder van het Ned. leger te Djakarta heeft volgens Reuter verklaard, dat 270 deser teurs van wie 127 behoorden tot de Nederlandse strijdkrachten te Bandung en de overigen behoorden tot de onder Nederlands commando staande pre-federale strijdkrachten Pasundan vandaag per vliegtuig naar Djakarta zijn overgebracht. Deze verklaarde voorts, dat onge veer vijftig gedeserteerde Neder landse militairen vrijwillig naar hun onderdelen waren teruggekeerd na het terugtrekken van Westerling. Ongeveer honderd Indonesische militairen, di6 enige weken geleden overliepen naar Westerling, zijn volgens berichten op hun posten in Pasundan teruggekeerd. De correspondent van Reuter te Ban dung bericht, dat de Nederlandse troe pen gedurende de periode, die verliep tussen het terugtrekken door de troepen van Westerling om 17 uur Maandag avond en de aankomst van eenheden per vliegtuig hedenochtend, Bandung beheersten. Men meent, dat de strijd krachten van Westerling zich in de bergen ten Noord-Westen van de stad bevinden De Indonesische autoriteiten heb ben in verband met het gebeurde in Bandung te Djakarta twee Ne derlanders gearresteerd, n.l. een journalist en een vroegere Neder landse ambtenaar in Indonesië. ff Naar blijkt uit een ooggetuigeverslag van de correspondent van Reuter, die de intocht van Westerling's troepen kon gadeslaan in de galerij van het Preanger-hotel in het hartje van Ban dung, gierden de kogels van „snipers" door de straten. De burgers renden in wilde paniek de huizen in. Binnen der tig minuten had Westerling het hoofd kwartier van de T.N.I.het postkantoor, het hoofdbureau van politie en enige andere belangrijke punten bezet. Rond het hotel werd zwaar geschoten. Het vuur richtte zich voornamelijk op het dak van het hotel, waar een aantal verdedigers één voor één van afge schoten werd. De gasten tn het hotel doken weg onder tafels en stoelen. De correspondent meldt verder, dat de Apra-troepen bij hun aanval als „een mes door de boter snedendit ter kenschetsing van de geringe tegen stand, die werd ondervonden. Hij be sluit: Bandung viel in handen van Wes terling als een rijpe vrucht. DE SITUATIE BIJ BANDUNG Java Zee AANVOER VAN -DJAKARTA A H*rru;oran TJILAMAJ DJATIPARANG TJIANDJUR Andir IN HANDEN NED. LUCHT MACHT ANDUNG r.JIBAD CONCENTRATIE WESTERLING BANDJAR Indische Oceaan bO' 2 I SPOORL'JN VLIEGVELD V. PELT-PA Voorts zijn verscheidene andere per sonen te Djacarta A.P. spreekt van tien gearresteerd, van wie men over gegevens beschikt, dat zij direct of in direct betrokken zijn bij de jongste ge beurtenissen te Bandung. Deze arresta ties zijn bedoeld als preventieve maat regel; het onderzoek is thans nog gaande. Zowel U.P. als A.P. maken dc namen van de gearresteerden bekend. Het zijn Ritman, voormalig woordvoerder van de Nederlandse regering in Djakarta, en Kosak, redacteur van het „Bataviaas Nieuwsblad". Zij werden om half twee in de afgelopen nacht van hun bed ge licht en worden thans gevangen gehou den in het huis van de militaire gouver neur. Indonesische functionarissen, die uit Djakarta te Singapore zijn aan gekomen, hebben verklaard, dat de Nederlandse Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld, een ultimatum aan de „rebellen en deserteurs" in Wester ling's leger in het gebied van Ban doeng had gericht. In het ultimatum werd gezegd, dat de Nederlandse troepen in samen werking met de T.N.I. krachtig zou den optreden, indien deze rebellen en deserteurs niet onmiddellijk naar hun eenheden terug zouden keren. De stafchef van dc T.N.I., kolonel Si- matupang, heeft verklaard, dat tachtig leden van de T.N.I. gedood of gewond werden bij de gevechten rond Bandung. De toestand in Lembang, ten Noorden van Bandung, was nog steeds verward. Wat te Bandung was gebeurd was in feite „een muiterij op grote schaal" onder de daar gestationneerde Nederlandse troepen. De Indonesische autoriteiten hadden de Nederlandse bevelhebber, ge neraal Engels, Zondag gewaarschuwd voor de mogelijkheid van het uitbreken daarvan. De opstandelingen, aldus Si- matupang, passeerden Nederlandse posi ties, toen zij de stad binnen trokken. Generaal-majoor Engels heeft naar aanleiding van de beweringen van Simatupang een verklaring af gelegd, waarin hij zegt. dat hij en zijn staf bemiddelend zijn opgetre den, waardoor de actie van de A.P. R.A. werd stopgezet, terwijl de lei ders van de groepen werden bewogen de stad te verlaten. Hij zei geen enkele verantwoording te kunnen en willen dragen voor eventuele deser teurs van het K.N.I.L., die zich bij de, A.P.R.A. aangesloten hadden, evenmin als de T.N.I. verantwoor ding kan nemen voor de T.N.I.- deserteurs, die zich in de gelederen van de A.P.R.A. bevonden. Het persbureau A.F.P. seint nog, dat de troepen van Westerling Zaterdag 21 Januari hun activiteit hadden ingezet met de ontwapening van de Indonesi sche politie te Tjililin op ongeveer 20 K.M. ten Zuid-Westen van Bandung. Westerling's troepen werden aangevoerd door de gewezen politie-commissaris j Bolle van Beelden, een deserteur van het politiecorps van Semarang, en door een gewezen Nederlandse politie-inspec- teur, Van der Meulen, die met vijf van zijn mannen naar Westerling was over gelopen. Bovendien nam een groep sol daten van het Nederlands keurcorps, de „rode mutsen" genaamd, aan de actie deeL Generaal-majoor Van Langen, chef van de generale staf van het K.N.I.L., heeft zich intussen por vliegtuig naar Bandung begeven om zich op de hoogte te stellen van de toestand, waarin de Nederlandse troepen aldaar zich bevin den. De Nederlandse opperbevelhebber, ge neraal-majoor Buurman van Vreeden, heeft vanmorgen op het hoofdkwartier van de T.N.I. te Djakarta geconfereerd met Sultan Hamengku Buwono, minister van Defensie. De regering van Pasundan heeft he denochtend bij monde van vice-premier Suradiredja in het parlement een ver klaring afgelegd, waarin het gebeurde te Bandung ten sterkste werd afgekeurd. Hierna werden de gevallenen herdacht, die Maandag tengevolge van het optre den van de A.P.R.A. sneuvelden. Het comité tot vaststelling van de sta tus der negara Oost-Java heeft een re solutie aangenomen, waarin gezegd wordt, dat het zich aan de regering van de V.S.I. onderwerpt o.a. op voorwaarde, dat geen plebisciet gehouden wordt. Het comité is tegen het plebisciet om dat z.i. aan de volkswil voldoende dui delijk uitdrukking werd gegeven in de resoluties, die verschillende plaatsen in Oost-Java de laatste tijd hebben aange nomen. -VX" rtXW-N. ÜM Een hele Armada van sterke zee sleepboten en oorlogsschepen is ingezet om het Amerikaanse slag schip de Missouri, dat sinds 17 Ja nuari aan de grond zit in de Che- sapeake-baai, vlot te krijgen. Tot nu toe mislukten alle pogingen. Maandagavond is de Staatssecretaris van Marine, schout-bij-nacht H. C. W. Moorman, van Schiphol naar Djakarta vertrokken. Hij werd door talrijke fa milieleden en vrienden uitgeleide ge daan. „Ik ga naar Indonesië om besprekin gen te voeren naar aanleiding van de besluiten van de R.T.C." zo zei hij. „De overeenkomst, die voor één jaar geldt, moet in dat verband nader worden uit gewerkt. De regering van de V.S.I." zo vertelde de heer Moorman, „heeft een verzoek tot het voeren van deze be sprekingen gedaan." De minister van Oorlog en Marine mr. W. F. Schokking zal hedenavond 18.30 uur in het Strijdkrachtenprogram ma via Hilversum I spreken over de betekenis van het charteren der buiten landse schepen ten behoeve van de re patriëring van Nederlandse militairen. De Russen hebben gisteren weer eens gezorgd voor een stagnatie in het ver keer tussen Berlijn en West-Duitsland. Een Amerikaanse militaire trein op het traject BerlijnFrankfort werd aan de zonegrens bij Helmstedt zeven uur lang vastgehouden, omdat, volgens de Russen, de papieren van drie der passagiers niet :n orde waren. Een van hen was een Duitser, die het door de Russische func tionarissen verlangd paspoort niet kon laten zien, de twee anderen de Brazi liaanse consuls in Berlijn en Frankfort, die niet het Russische visum op hun paspoort hadden. De Braziliaanse vice-consul in Frank fort vertelde, dat een Russische sergeant hem verzocht, zijn papieren en die van de Braziliaanse consul in Berlijn te mogen zien. De sergeant zeide, dat hij een Russisch stempel op zijn paspoort van een „Russische sergeant in Berlijn" zou moeten krijgen. Maar dit stempel zou hij toch niet krijgen. De sergeant, De Franse Hoge Commissaris in Duitsland, André Fran^ois-Poncet, heeft gisteren bij kanselier Adenauer een schriftelijk protest ingediend tegen de uitlatingen van de West-Duitse minister van Justitie, dr. Dehler, die Zondag avond in een rede te Homburg verklaarde, dat het niet waar is, dat Duitsland schuldig is aan alle agressies in de afgelopen 200 jaar. „Het is tijd, de wereld te vertellen, dat het niet uitsluitend de schuld van Duitsland was, dat het verschijnsel Hitier mogelijk was. Hitler was in grote mate het resultaat van het verdrag van Versailles en de kleinmoedigheid van Frankrijk". „Wij hebben alle reden om het sprookje van een in hoofdzaak Duitse schuld aan de eerste wereldoorlog van de hand te wijzen. Duitslands schuld was niet groter dan die van Frankrijk." Ten aanzien van de na-oorlogse toestand zei de minister: „Het Ruhr-statuut is zonder inhoud en uit de tijd, omdat de geestelijke voorwaarden voor de noodzaak van zijn bestaan er niet zijn. Duitsland bedreigt de Europese veiligheid niet meer." De inhoud van het protest van Frangois-Poncet is nog niet bekend gemaakt. waarin uiting werd gegeven aan twijfel omtrent de authenticiteit van de ge publiceerde tekst, wordt nog gezegd, dat Bondskanselier dr. Adenauer op dracht heeft gegeven onmiddellijk na te gaan, wat dr. Dehler eigenlijk pre cies heeft gezegd. Dr. Dehler verklaarde gisteren tegen over correspondenten, dat een deel van zijn rede door de pers verkeerd was weergegeven, aldus meldt het West- Duitse persbureau D.P.A. ff De West-Duitse federale kanselarij heeft gisteren een verklaring uitgege ven, welke neerkomt op een verwerping van hetgeen door minister Dehler is ge zegd over het Ruhrstatuut. In de ver klaring van de kanselarij wordt gezegd dat bondskanselier dr. Adenauer het „hoogst onwaarschijnlijk" acht, dat dr. Dehler zich werkelijk in deze zin zou hebben uitgelaten, waaraan wordt toe gevoegd: „In elk geval wensen dr. Ade nauer en de West-Duitse regering met nadruk te verklaren, dat zij het Ruhr statuut niet als een „document zonder inhoud" beschouwen. De West-Duitse regering is vastbesloten op daadwerke lijke wijze met het internationale or gaan, dat het gezag over het Ruhr- gebied zal uitoefenen, samen te werken en de opbouwende denkbeelden, welke in het statuut zijn belichaamd, te ver wezenlijken." In de verklaring van de kanselarij en de daarop gevolgde Duitse reacties, Een Britse woordvoerder verklaarde gisteren, dat Dehler's toespraak „er on der de huidige omstandigheden moei lijk toe zou kunnen bijdragen de Duitse zaak te bevorderen". Een hoge Amerikaanse woordvoerder was van mening, dat de rede van mi nister Dehler „een twijfelachtige me thode is ter bevordering van doeleinden der Duitse binnenlandse politiek", waaraan hij toevoegde, dat „het, in verband met de belangen van Duits land en de uitwerking er van op het buitenland, te betreuren is, dat de toe spraak werd gehouden." De voormalige Duitse generaal-ma joor Otto Ernst Remer, die in 1944 het complot tegen Hitier heeft verijdeld, verklaarde gisteravond, dat eens de le gende van Duitslands collectieve schuld en het sprookje van de Nazi-concen tratiekampen zouden verdwijnen. Het woord voerend op een vergadering van de extreme nationaal-socialistische rijkspartij te Luechow, nabij Luene- burg, kenschetste hij de beschuldigin gen tegen het Duitsland vanHitier als „bakerpraatjes". Volgens hem was het eveneens onwaar te spreken van Duits verzet tegen het regime van Hitier. Een zegsman van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken gaf giste ren toe dat dc Franse autoriteiten vol komen verrast waren door het plotse ling beëindigen van de Frans-Duitse handelsbesprekingen. De zegsman noemde het afbreken te leurstellend en voegde daaraan toe, dat dit zeker de Frans-Duitse economische betrekkingen niet ten goede zon komen. De onderhandelingen, die op 1 De cember begonnen, werden Vrijdag jongstleden plotseling afgebroken. De dag daarvoor had het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend ge maakt, dat de besprekingen bijna afge lopen waren en dat binnen enkele da gen de ondertekening van de nieuwe handelsovereenkomst tussen Duitsland en Frankrijk tegemoet kon worden ge zien. De voornaamste oorzaak voor het plotseling afbreken zocht de zegsman in de besprekingen over het betrek ken van Frans voedsel, waardoor de Duitse agrarische belangen geschaad zouden worden. Het probleem van het Saargcbied was een bijkomstig heid, die misschien de emmer deed overlopen, maar die in ieder geval niet van groot belang was op zichzelf. Als God iets groots begint, dan be- gint Hij klein. t Als bjj een herstellende zieke komt er weer wat leven in en rond de Vissers haven. De bekendmaking van de reders vereniging was nog maar nauwelijks de deur uit of de Medan IJM. 57 maakte zich los van de kant en zette koers naar de Noordzee. Dat was trouwens Zaterdag de enige boot, die uitging en kennelijk had dit vertrek, onafhankelijk van de beslissing der verenigde reders, toch plaats gevonden, want Vrijdag had de Medan reeds ijs geladen. Maandag trokken drie schepen er tus sen uit, de Thorina IJM. 33, de Batavia IJM. 99 en de Shamrock IJM. 129. Van daag volgt de Allan Water IJM. 34 en vermoedelijk Donderdag de Johannes Polderman ÏJM. 20. Wanneer de Alk maar IJM. 31 vertrekt, is nog niet zeker, omdat dit schip momenteel in reparatie ligt, maar het werk zal zo snel mogelijk worden beëindigd om ook de Alkmaar zijn kans te geven. De eerste reis van deze schepen gaat, naar werd verzekerd, niet verder dan dc Noordzee. Het is een proberen en eer lijk gezegd, waren de verwachtingen niet hoog gespannen. De weinige traw lers, die nog op zee waren, gaven berich ten van een niet gunstige visserij. Het weer is nogal ongedurig, waardoor het resultaat ongunstig wordt beïnvloed. Dit blijkt o.a. uit de vangst van de Viking Bank IJM. 183, die Woensdag of Donder dag aan de markt 'verwacht wordt. On danks de weinige schepen op zee be draagt de vangst slechts 750 kisten en de Viking Bank is, al is het dan een stoomtrawler, een goed schip en een goede trekker. In de loop van de week zullen waar schijnlijk ook de Limburgia IJM. 54 en de Tubantia IJM. 37 markten. Hoe zij het er tot nu toe afgebracht hebben, is echter niet bekend. Van de nu uitgeva ren trawlers kan niet eerder dan de vol gende week aanvoer worden verwacht. Rond dc Vissershaven staan de gezich ten weer wat vrolijker. De mensen gaan nu 's morgens niet meer van huis met de wetenschap alleen maar onnodige klus jes te moeten opknappen om de dag vol te krijgen. Er is weer een doel. Er is weer visserij. En al is het dan nog slechts een begin, het is er, en als het meevalt, wel, dan hebben de stoomtraw lers ook hun langste tijd aan de tros gelegen. die volgens de vice-consul een analpha- beet was, omdat hij de docur enten ondersteboven hield, verklaarde, dat de trein niet verder kon gaan met de beide consuls. „Wij waren de enige vreemdelingen in de trein. Het is mogelijk, dat de Rus sen zulk een drukte maakten, omdat wij Brazilianen zijn en ons land geen diplo matieke betrekkingen onderhoudt met de Sovjet-Unie", zo besloot de vice- consul. Volgens een Britse woordvoerder wer den de moeilijkheden veroorzaakt door dat "het controlepunt een nieuwe Rus sische commandant heeft gekregen, die er op stond, dat de bestaande orders over het controleren van vrachtauto's en documenten naar de letter werden uitgevoerd. De Britse commandant te Berlijn, ge neraal-majoor Bourne heeft verklaard, dat de jongste „verkeersmoeilijkheden" bij de spoorwegen, op de waterwegen en op de autoweg tussen Berlijn en West- Duitsland zeer zeker geen deel uitmaken van enig Russisch plan om Berlijn weer te blokkeren. Bourne zeide, dat som mige „verkeersverstoppingen" door de Russen bedoeld waren als „speldeprik- ken'zoals b.v. de vertraging bij de Berlijnse S-bahn de vorige week. De politiek van de geallieerden ten aanzien van- Berlijn, aldus Bourne, is onveranderd gebleven: „Wij zijn hier en wij zijn hier om er te 'olijven." Behalve mr. Ali Sastroamidjojo tot ambassadeur der V.S.I. te Washington, heeft de ministerraad van de V.S.I. de volgende diplomatieke vertegenwoordi gers benoemd: Mr Samsuddin wordt ambassadeur in Pakistan; hij was mi nister van Voorlichting van de Djokjase republiek en behoort tot de Masjumi. Mr. Maramis is benoemd tot ambassa deur bij de Ehilippijnse regering; hij was in de republiek Djocja minister van Financiën en behoort tot de P.N.I. Mr. Hadji Rasjidi wordt vertegenwoordi ger van de V.S.I. in Cairo hij is lid van de Masjumi. President Sukarno en zijn echtgenote zijn vandaag in New-Delhi aangekomen Het troepentransportschip „Cameronia" wordt Donderdag 26 Januari a.s in de loop van de morgen in de haven van Amsterdam verwacht. De ontscheping, waarvan het tijdstip eerst zal worden vastgesteld, nadat het uur van aankomst bekend zal zijn, zal zo mogelijk nog op dezelfde dag worden uitgevoerd. Verwachting tot Woensdagavond: Droog weer met slechts hier en daar wat bewolking en meest matige Oos telijke wind. In de nacht en ochtend matige, midden op de dag lichte vorst. Zon 8-3217.14, Maan op 11.— Na van Woensdag tot en met Zon dag op Curacao te hebben vertoefd, heeft Prins Bcrnhard Maandag 'n bezoek aan Aruba gebracht. Ruim kwart over acht in de ochtend vertrok de Prins met gouverneur Peters van het vlieg veld Hato. Alvorens in te stappen liet de Prins de bemanning van het vlieg tuig, met als gezagvoerder Van Oor schot aan zich voorstellen. Daar de regerings-Dakota nog niet beschikbaar was, werd gebruik gemaakt van de DC 4 „Paramaribo." Bij aankomst op het Arubaanse vliegveld werd de Prins, na de ere wacht te hebben geïnspecteerd, door de gezaghebber a.i., de heer W. A Hessling en een grote commisie van ontvangst begroet. Vervolgens werd naar het Boy-Ecuryplein in Oranjestad gereden, waar kort geleden een ge denkteken voor de in het Nederlandse ondergrondse verzet gevallen Aru baanse student Boy Ecury is opgericht Om de gevallen strijder te eren legde Prins Bernhard een krans bij het mo nument, waarna hij de ouders en an dere familieleden de hand drukte. Voor de Julianaschool in Oranjestad werd vervolgens aan Z. K. H. een aubade gebracht door alle leerlingen van de Mulo-school. Tijdens een rondrit door de stad be- bezichtigde de Prins het San Pedro hospitaal. Een bezoek aan het bedrijf van de „Arend" petroleum maatschap pij, een dochteronderneming van de Shell, was het volgende punt op het programma. Tot besluit van de ochtend werd het nieuwe stationsgebouw „Da kota", dat nog niet in gebruik genomen is, bezichtigd. Naar een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Buenos Aires aan A.P. mededeelt wordt het bezoek van Prins Bernhard aan Argentinië uitge steld. Uiteengezet werd, dat het pro gramma van de Prins zo overladen is. dat hij slechts vierentwintig uur de tijd zou hebben in Argentinië te verblijven. Waarschijnlijk zal Prins Bernhard nu volgend jaar enige dagen in Argentinië doorbrengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1