Indonesische regering vaardigt arrestatie bevel uit tegen Westerling 13 „■ffl 1JSSELMEER ZIT DICHT Tot 15 Mei komen 9000 militairen per maand naar huis Westerling's optreden „Hij is meer dan een rebel, hij is een vijand" aldus Hatta i jf: Russen verscherpen controle op de wegen naar Berlijn Duitse duikbootbemanning op koraal- eiland in Stille Oceaan Tot hoofd en hart Tragische uitlevering aan Hongarije NOG RUIM 150 PRIESTERS GEVANGEN GEHOUDEN IN TSJECHOSLOWAKIJE SI NEDERLANDS SCHIP OP EEN MIJN Actie had geheel West- Java tot doel Rembrandts gestolen ongeregeldheden Premier van Pasundan gearresteerd ISSHÈ&i Laagste temperatuur op vliegveld Deelen Drie auto's per uur doorgelaten .Het weer Vliegtuigen vermist Pasteurmaakt voorlopig één reis Velen leggen onder pressie eed van trouw af Nieuwe aanval wordt voorbereid WOENSDAG 25 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24675 Geen gevaar voor de bemanning Coördinatie leger en politie OP AMBON Wapenarsenaal te Djakarta ontdekt Bestemd voor Westerling? IIPI «ÉiElE' RUIM VIER JAAR ONDERGEDOKEN Waddenzee vol ijs Van dtrie zwaargewonde vluchtelingen Turkse piloot ontdekt reddingsboot RADIOREDE MINISTER SCHOKKING Tsjechische politie arresteert advocaat In de zaah-Louwers Bid- en boetetocht Actie van pater Wesseling BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr 45, tel 3998 Voor klachten over de bezorging na 530 uur 's avonds 21544 Directeur. 1. W Boerrlgter Hoofdredacteur: Drs. H W M van Run# Wnd. hoofdredacteur) W. Severia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT .ADVERTENTIETARIEF 28 cents pet millimeter- hoogte Ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m -hooote De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 35 cents oer «reek. f 1.52 oer maand, f 435 oer kwartaaL Het politieke en militaire raderwerk op Java loopt lang niet zo vlot als tot dusverre de berichten uit In donesië ons wilden doen geloven. Maar al te gemakkelijk werd van vele kanten getracht de toch wel wat vreemde ge dragingen van de jonge staat met de mantel der liefde te bedekken. Dat men door bewust de ogen gesloten te houden voor merkwaardige verrassingen kan komen te staan, bewijst wel de actie vón de ex-kapitein van het K.N.I.L. Westerling, die zonder op ernstig verzet te stuiten, met zijn aanhangers een gr°te stad als Bandung, waar nota bene het hoofdkwartier van de T.N.I. was geves tigd, in de kortst mogelijke tijd wist te bezetten. Waarom hij zich op dezelfde dag weer uit deze stad heeft terugge trokken, is ons, gezien de schaarse be richtgeving daaromtrent, niet geheel duidelijk. „Een van de redenen, waarom hij weer spoedig deze stad verliet" zal wel geweest zijn, dat hij geen botsing met Nederlandse troepen wenst. Boven dien zou het ons niet verwonderen, dat Westerling als goed kenner van de Oos terse psyche zijn doel bereikt achtte, om dat èn de T.N.I. én de regering der V.S.I., wier zwakheid althans daar ter plaatse overduidelijk is bewezen, „hun gezicht" tegenover de bevolking van dit gebied hebben verloren. Intussen hebben de Hoge Commissaris, dr. Hirschfeld, en de ministers Van Maarseveen en Götzen het optreden van Westerling scherp afgekeurd. Van Maar seveen. die op het ogenblik in Indonesië vertoeft, richtte, vooral tot de Neder landse militairen, die naar Westerling waren overgelopen, een ernstige waar schuwing, dat strenge straffen niet kon den uitblijven, als zij niet naar hun on derdelen zouden terugkeren. Volgens latere berichten hebben velep aan deze waarschuwing gehoor gegeven. Hoewel het optreden van deze soldaten m geen enkel opzicht mag worden goedgekeurd, kunnen wij ons voorstellen, dat eenvou dige jongens niets, maar dan ook niets meer van de hele situatie begrijpen. En hoe de stemming onder de militairen is, blijkt wel uit het bericht, dat Nederland se soldaten de duim opstaken naar de strijdkrachten van Westerling, toen deze langs hun barakken kwamen. Het verheugt ons dan ook, dat autori teiten in Den Haag, naar aanleiding van het communiqué over het onderhoud tussen Hatta en Hirschfeld volgens het welk in deze gecoördineerd gehan deld zal worden, verklaard hebben, dat dit handelen geenszins gecoördineerd militair optreden behoeft te be tekenen. Dit laatste kan alleen geschie den op verzoek van de regering der Ver. Staten van Indonesië. En dan ligt in williging van dit verzoek nog geheel m handen der Nederlandse regering. Het lijkt ons niet waarschijnlijk, dat dr. Hatta spoedig een beroep op de Ned. troepen zal doen. nog minder waar schijnlijk lijkt het ons, dat de Neder landse 'regering hier gemakkelijk toe zal besluiten. De Ver. Staten van Indonesië hebben nu hun vurig verlangde onafhan kelijkheid; onze soldaten willen nu naar huis. Het gaat niet aan met onze jon gens te jongleren, daar zijn ze te goed voor. Als er op verschillende plaatsen chaotische toestanden zijn ontstaan, dan dient onze regering nauwkeurig te we ten, wie hiervoor verantwoordelijk zijn. Als de regering der Ver. Staten van In donesië, tengevolge van haar unitoris- tisch streven, op allerlei wijzen, de deel staten tegen zich in het harnas jaagt, dan is niet de opstandige bevolking van de federale staat de oorzaak van de onrust, maar de V.S.I. zelf, omdat zij zich met houdt aan het op de Ronde-Tafelconfe rentie te Den Haag overeengekomene. Wanneer de Indonesische regering troe pen van de T.N.I. naar gebieden buiten Java stuurt, waar zij allerminst gewenst zijn, dan moet zij zich niet over het ont staan van onrust verwonderen. Wanneer zij door allerlei manipulaties het K.N.I.L. kleineert en weigert oud-officieren van het K.N.I.L. in de hoge rangen van de T.N.I., zoals beloofd, op te nemen, dan geeft zij opnieuw een knak aan het ver trouwen. Wij noemen hier slechts enkele geval len, die veel kwaad bloed hebben gezet. Dit ontactisch optreden geeft maar al te gemakkelijk voedsel aan die elementen, die toch al ontevreden zijn over de hele gang van zaken. Wij geloven, dat wij zo het optreden van een Westerling moeten verklaren. Hij ziet wat er op instigatie van de R.I.S. in de Pasudan gebeurt en vindt aanhangers genoeg, die bereid zijn met de wapens in de hand zich tegen net eenheidsstreven van Djdèja te verzetten. Het lijkt ons dan ook niet verstandig het optreden van Westerling in Bandung te bagatelliseren. Zijn antwoord op Hat- ta's arrestatiebevel kon wel eens nieuwe verrassingen veroorzaken. Het jongste gebeuren te Bandung betekent een waar schuwing ook voor de Nederlandse rege ring. De stilte, die de eerste weken na de souvereiniteitsoverdracht uiterlijk scheen te heersen. is_ waarschijnlijk de voorbode tot een hevige storm. Dat een Westerling persconferenties kan beleg gen, acties van te voren aankondigen, contact heeft met de U.N.CT.I. op ver zoek van een majoor van de U.N.C.I. heeft hij immers zijn ultimatum, waarin hij van de Indonesische regering en de Pasundan-autoriteiten eiste, dat zijn strijdgroepen zouden worden erkend, tot 12 Februari uitgesteld dit alles be wijst, dat Hatta lang niet alle touwtjes in handen heeft. En wij vrezen, dat dit nog pas het be gin der ellende is. Daarom wordt het hoog tijd, dat onze troepen zo spoedig mogelijk in veiliger haven terugkeren weg uit het wespennet, waar nota bene ook nog geïnsinueerd wordt, dat de Ne derlandse troepen mede schuldig staan aan de opstandige actie. Dinsdagavond omstreeks negen nnr Werden berichten ontvangen, dat het 10.220 ton metende stoomschip „Delft- dijk" van de HollandAmerika Lijn bij het lichtschip P 11, ongeveer 30 mijl ten Noorden van Norden'ey op een mjjn gelopen 'S. Aan de machinekamer werd schade aangericht, doch het schip bleef drjjvende. Hoewel de mijn een groot gat heeft geslagen, bestaat er geen gevaar Voor schip en bemanning. Er is één lichtgewonde. De radio-installatie was •anvankelijk defect en het schip seinde *bet de fluit. Later kon de zender her steld worden. De sleepboten „Danzig" -Atlas" hebben het schip op sleep touw genomen naar Bremerhaven. Na een kabinetszitting van vijf uur heeft de minister-president van de V.S.I., Hatta, medegedeeld, dat een arrestatie-bevel tegen Westerling is uitgevaar digd. aldus meldt U.P. uit Djakarta. Hatta zei: „Westerling is meer dan een rebel, hij is een vüand" en hij zette verder uiteen, dat zijn regering niet in staat is tegen de voormalige K.N.I.L.-kapitein op te treden, „omdat hij in het openbaar in Bandung verschijnt in verband met zijn nauwe relaties met het Nederlandse leger." Met uitzondering van de actie te Ban dung en Tjimahi bleef de situatie in deze plaatsen echter geheel normaal. Hatta maakte voorts bekend, dat ver dere maatregelen zijn genomen om de normale situatie te herstellen. Dat houdt o.m. in, dat de civiele politie onder het Indonesische ministerie van Defensie wordt geplaatst. Het politiecorps zal zijn werkzaamheden coördineren met de ge regelde legercommando s. Het Indonesische ministerie van De fensie heeft bekend gemaakt, dat de troepen van Westerling thans achter volgd worden door de Indonesische strijdkrachten. Naar U. P. meldt, bedraagt het aantal doden als gevolg van de actie van Wes terling: 87, n.l. 60 leden van de T.N.I., 2 manschappen van Westerling en 25 burgers. Intussen weet het Indonesische pers bureau Antara te melden, dat het te Tjiandoer, een wegenkruispunt ten Wes ten van Bandung, tot een botsing is ge komen tussen manschappen van Wester ling en republikeinse eenheden. De in dienst van Westerling staande inspecteur van politie, Van der Meulen, zou bij de schermutselingen gewond zijn geraakt. Een aantal Nederlandse officieren is van Djakarta naar Tjiandoer vertrokken om een onderzoek in te stellen naar deze botsingen. Antara deelt mede, dat twee T.N.I.-sol- daten werden gewond in een botsing met manschappen van Westerling, die al vurend de plaats per truck waren bin nengedrongen. De indringers werden teruggedreven nadat de republikeinse militairen het vuur hadden beantwoord. In zijn vergadering van Dinsdag heeft de ministerraad der V.S.I. verschillende maatregelen goedgekeurd, houdende voorbereidingen tot het bijeenroepen ener volksvertegenwoordiging tegen 15 Februari. Besloten werd een commissie van waarnemers naar Irian (Nieuw Guinea) te zenden. Deze commissie zal onder lei ding staan van de minister zonder porte. feuille Suparmo. Het kabinet stelde voorts, zulks in ver band met de binnenlandse moeilijkheden van de laatste dagen, in handen van de minister van Defensie al die bevoegdhe den van de minister-president, die be trekking hebben op het politiek-politio- nele beleid, zulks, teneinde een gecoör dineerd optreden tussen leger en politie te bevorderen. Uit een communiqué van het ministe rie van Uniezaken en Overzeese Rijks delen bljjkt, dat de actie van de A.P.R.A. ten doel had, geheel West-Java, en met name Djakarta, Buitenzorg, Tjandjur, Garut, Bandung en Tjimahi te bezetten. De politie van Luebeck heeft een in ternationaal arrestatieverzoek uitge zonden tegen een vroegere Duitse stu dent, die, naar men gelooft, schilderijen en documenten, ter waarde van duizen den guldens, gestolen heeft uit twee musea in Oost-Duitsland. Bij de gestolen schilderden zouden zich Rembrandts en Duerers bevinden. Op Ambon zijn ongeregeldheden voor gevallen tussen militairen van het K.N.I.L. en de bevolking, waardoor twee personen werden gedood, vier zwaar ge wond en vijftien licht gewond, aldus deelt het ministerie van Voorlichting van Oost-Indonesië mede. De situatie is thans rustig. Van officiële zijde is te Washington verklaard, dat de actie van Westerling, die met guenlla-strijders Bandüng tij delijk wist te bezetten, „grote opschud ding" op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verwekt. De berichten over Westerling's actie betekenden een verrassing voor de lei ders van het ministerie en zij verwek ten groot opzien. Op het établissement van de Scheep vaartmaatschappij „Nederland" te Ma kassar ligt het werk stil, daar het gu- dangpersoneel en een aantal laadkoelies in staking zijn gegaan. De directe aan leiding tot deze staking was het ont slag van een mandoer en de terugkeer van deze mandoer was een voorwaarde voor de bereidwilligheid tot onderhan delen van de zijde der stakers over twee andere eisen: een nieuwe loonregeling en een nieuwe overwerkregeling. IIIHIIIIUIIHIIIf lllllllllllflIIIIIIIIIIIVIIIIIIIIIIIItlllllülilllllllltl Naar het blad Indonesia Raya meldt, is Dinsdagavond de premier van Pasun dan, Tjokroaminoto, gearresteerd. Hjj vertoeft sedert Zondag te Djakarta. Ben woordvoerder van de militaire gouverneur te Djakarta heeft tegenover Aneta verklaard, dat binnenkort een of ficiële bekendmaking over nog meer arrestaties verwacht kan worden. Naast de namen van Ritman en Kosak noemt de locale pers nog Kartaminata en Rus- tana, leden van de Partai Raya Indonesia Kemanussian (een nieuwe Indonesische volkspartij, die Zondag een vergadering te Djakarta heeft gehouden). De Indonesische militaire gouverneur van Djakarta heeft, naar Reuter meldt, hedenochtend medegedeeld, dat in het hart van de stad „een waar wapenarse naal" ontdekt is. Na een schermutseling met personen, die zich in een pand in de Kramat-wjjk van de stad bevonden, werden dozijnen machinegeweren, ge weren en een hoeveelheid ammunitie in beslag genomen. Twee personen werden hierbij gedood en één gewond. Eén van de twee Nederlandse militaire vracht auto's, die zich voor het pand hadden bevonden, droeg op het stuur het teken van de A.P.R.A. van Westerling, aldus de gouverneur. s Op Piccadilly-rond te Londen reed dezer dagen een miniatuur-autobus, uitgerust met een 125 c.c. Villiers-motor en drie versnellingen. Jeugdige Volendammers hebben de ijzers onder gebonden en rijden in het dorp hun baantje. Gistermiddag hebben de Russische autoriteiten de controle van vracht auto's aan de grens tussen de Russische en de Engelse zone van Duitsland te Helmstedt weer verscherpt, aldus een woordvoerder van het West-Duitse mi nisterie van Vervoer. Er werden slechts drie auto's per uur doorgelaten ('s och tends acht per uur). Goederen, die niet op de facturen of andere laadbrieven ge noteerd staan, worden in beslag genomen. Geallieerde functionarissen van het vervoerswezen vertelden, dat bij de con trolepost Oebisfelde aan vier rivier schepen de doorgang werd geweigerd. Twee der schepen waren met metalen van Berlijn op weg naar België, de beide andere schepen voeren van het Westen naar Berlijn. De Russen beweerden, dat de scheepspapieren van de betrokken vaartuigen niet in orde waren. Het Duitse en geallieerde spoorweg- Hef Neurenbergse weekblad „Wochen- ende" publiceert de inhoud van een dagboek, dat afkomstig heet te zijn van een der leden van de bemanning van een Duitse onderzeeboot, die thans reeds gedurende ruim vier jaar een onbekom merd bestaan zou leiden op een van de kor aal-eilanden in de Stille Oceaan „Wochenende" verklaart dat het manu script ter redactie is aangeboden door een man, die verklaarde het weer mee te zullen nemen, indien hem zou wor den gevraagd hoe of hij eraan kwam. Alles, wat men te weten is kunnen komen is dat het manuscript is ver zonden in een brief, welke te Wellington, de hoofdstad van Nieuw-Zeeland, is ge post. Volgens heb dagboek verliet de Duitse onderzeeboot twee dagen voor de capitu latie van Duitsland een niet nader ge noemde haven. Na twee dagen varens deelde de commandant van de onder zeeër aan de bemanning mede dat hij zich niet aan de geallieerden wenste over te geven. Het dagboek vervolgt dan: „Besloten werd koers te zetten naar een eiland in de Stille Oceaan, dal ver buiten de normale scheepvaartroute is gelegen Het eiland, waarop de keus viel, is rotsachtig, door koraalriffen omgeven, en begroeid met dichte bossen, struikge was en lang gras. Het was aanvankelijk niet bewoond. Twee grote riffen beletten ons het eiland te naderen, doch wij hadden nog twee torpedo's aan boord. Wij voeren ongeveer een halve mijl achteruit en lanceerd-en beide torpedo's. Nu was de kust letterlijk vrij. Een klein dorpje, „Neu Kiel", werd gesticht. Wij begonnen handel te drij ven met de inwoners van een naburig eiland, om aan tabak te komen. De onderzeeboot wordt in prima conditie gehouden Het gaat ons goed, doch wij denken toch dikwijls aan thuis. Doch dan, in het voorjaar van 1948, komt eerst de grote sensatie voor ons. Er komen tien boten aangevaren, waarin zich inheemse mannen, vrouwen en kin deren bevinden. Zij gaan, hun gehele hebben en houden met zich meeslepend, aan wal en zij vestigen zich ook op ons eiland. Wij zijn verheugd over de komst dezer inboorlingen. Zij brengen leven op ons eiland. Door een officier van de Britse admi raliteit wordt het volgende commen taar op dit bericht van „Wochenende" gegeven. „Het is bekend dat zes Duitse onderzeeboten in de laatste acht dagen van de oorlog uit de Noorse haven Ber gen zijn vertrokken. Vier hiervan heb ben zich in de Atlantische Oceaan aan de geallieerden overgegeven, terwijl twee andere tot zinken zijn gebracht. Het is evenwel mogelijk, dat één van de beide laatstgenoemde onderzeeërs erin geslaagd is te ontkomen. Het is meer voorgekomen, dat men meende een onderzeeboot tot zinken te hebben ge bracht, die later weer is opgedoken'\ I Indien men altijd slechts op de uit- i slag had gelet, zou er in de wereld I i weinig ondernomen zijn. j verkeer vindt via Helmstedt gewoon doorgang. Op de autobahn controleren Russische soldaten angstig nauwkeurig de papieren van elke vrachtauto. Indien hierin iets doorgehaald is, een doorschuift onduide lijk is, of er één of andere futiliteit aan te merken valt, dan wordt de vrachtauto teruggestuurd. Uit berichten van andere overgangs punten aan de zonegrenzen valt op te maken, dat het verkeer tussen Berlijn en West-Duitsland de laatste dagen ge halveerd is. Te Luebeck-Herrenbug eis ten de Russische functionarissen speciale door de Oost-Berlijnse magistraat gete kende aankoopbewijzen voor alle goede ren, die van Berlijn naar West-Duitsland gebracht werden. Reuter's correspondent telde aan het eind van de middag 207 vrachtauto's, die aan de Westzijde van de grens overgang bij Helmstedt stonden te wachten. Op zijn vraag aan de chef van de Oost-Duitse volkspolitie aldaar, waarom het onderzoeken der voertui gen zo traag geschiedde, antwoordde deze: „Wij hebben orders en wij voeren die uit. Indien u nog iets vraagt, laat ik u onmiddellijk arresteren". „Wij houden altijd rekening met de mogelijkheid, dat de luchtbrug naar Ber lijn weer in functie moet komen", zo heeft John McCIoy, de Amerikaanse Hoge Commissaris voor Duitsland, op een persconferentie te Washington meege deeld. Het was voor hem een raadsel, wat de Russen met hun obstructietactiek tegen het wegverkeer tussen Berlijn en de Westelijke zones op het oog hadden. (Van onze speciale verslaggever) Over geheel Nederland waren de temperaturen hedenmorgen ettelijke graden onder nul. Te acht uur heden morgen werd op het vliegveld Deelen by Arnhem de laagste temperatuur ge meten: 11. Den Helder noteerde op dat ogenblik de hoogste: 6. Voorts meldden De Bilt 9, Groningen 9, Vlissingen 8, Eindhoven 10 en Maastricht 9. Ook in het buitenland, vooral in Duitsland, was de tempera tuur iaag. Zo vroor het in de afgelopen nacht te MRnchen twaalf graden. De barometer te Berlijn kwam tot 10 en Parijs meldde acht graden vorst. Alleen Londen bleef aan de hoge kant. De temperatuur daalde daar slechts tot 2. Over het algemeen verwacht men, dat de vorst nog zal toenemen. Wanneer de windkracht gering is en De Bilt neemt aan, dat zulks het geval zal zijn wordt de uitstraling van het aard oppervlak groter met als gevolg extra- sterke daling van de temperatuur. In de komende nacht kan men dus op nog la gere temperaturen rekenen. Reeds nu ondervindt de scheepvaart van de vorst de hinderlijke gevolgen. De ijsgang op het IJsselmeer maakt het scheepvaart verkeer voor grote en kleine schepen onmogelijk. De veerdienst Enkhuizen Stavoren is gestaakt. De „Jan Nieveen", die de dienst AmsterdamLemmer on derhoudt, zal niet uit Lemmer vertrek ken. Op de kanalen en grote rivieren on dervindt de scheepvaart nog betrekke lijk weinig hinder van de vorst. Ook het IJ in Amsterdam is nog vrij van ijs, Schopen met bestemming Friesland kunnen de route volgen via het Noord- Hollands Kanaal naar Den Helder, van waar zij oversteken naar Harlingen. Wanneer de vorst aanhoudt, zal men de stuwen op de Maas openen. ln verband met het ijs op de Wad denzee is de bootdienst tussen Holwerd en Nes (Ameland) gestaakt. Het vliegveld Schiphol meldde he denmorgen zeven uur een temperatuur van —7. Hoe snel de daling van de temperatuur zich voltrok blijkt wel uit de cijfers, die men te Amsterdam no teerde. Was de temperatuur in de hoofdstad Dinsdagmiddag 3 uur nog 2.9, zes uur later mat men al 4, terwijl de barometer vanmorgen te ne gen uuf 6 y. aanwees. Met het springen der waterleiding buizen valt het in de hoofdstad bijzon der mee. Tot dusver is nog geen enkel geval gemeld. Het enige euvel, dat zich voordeed, bestond uit een aantal hoofd kranen, iie waren vastgevroren en niet opengedraaid konden worden. De te Amsterdam geregistreerde temperatuur van hedenmorgen is de laagste, die tot dusver deze winter geregistreerd werd. Verwachting tot Donderdagavond: Geleidelijk meer bewolking, maar overwegend droog weer. Aanvanke lijk zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Vannacht en morgenoch tend matige tot strenge en morgeD overdag matige tot lichte vorst. Zon: 8.30—17.16; Maan: 11.11—1.43. Volgens het Oostenrijkse blad „Die Presse", heeft de Oostenrijkse politie op streng bevel van de Russische auto riteiten twee Hongaarse meisjes en een jongen, die met levensgevaar over de grens waren gevlucht, aan de Hongaar se politie uitgeleverd. De drie jongelui, de 17-jarige gravin Juliska Nadasdy. de 23-jarige Gisela Kardos en een 22-jarige student, wiens naam onbekend is, waren gekleed in ziekenhuiskleren en leden nog aan ern stige verwondingen, die zij hadden op gelopen, toen zij door mijnenveld en prikkeldraadversperringen uit Hongarije ontsnapten. Volgens hun verslag aan de Oosten rijkse politie hadden zij deel uitge maakt van een groep van 21 jonge Hon garen, die op 1 December trachtte uit het land te vluchten. Toen de groep de prikkeldraadver sperringen aan de grens bereikte, ge raakte zij in een mijnenveld. Enkele mijnen ontploften en de Hongaarse grenswachten begonnen in het schijnsel van onmiddellijk ingeschakelde zoek lichten, op hen te schieten. Acht jon gens en meisjes werden gedood, negen gevangen genomen en vier slaagden er in Oostenrijks grondgebied te bereiken. Drie van deze, echter, die zwaar ge wond waren, werden in een ziekenhuis opgenomen. Ondanks protesten uit We nen en de verontwaardiging van de plaatselijke bevolking, zijn zij thans uitgeleverd. Cen Turkse piloot berichtte gister avond, een reddingsboot met zes per sonen waargenomen te hebben bij de plaats, waar volgens vroegere berichten een vliegtuig in zee gestort is. Het Turkse persbureau Anatolia wist te be richten, dat het een Brits toestel was, dat in Beiroet opgestegen was. Deze mededeling kwam na de onbevestigde berichten, dat een passagierstoestel Maandag ongeveer 50 km. uit de kust tussen Kaap Anamoer en Cyprus ge zonken was. Sinds gistermorgen vroeg heeft men niets meer gehoord van een Franse DC-3 van de Société Transatlan.ique Aerienne, dat met 14 personen onder weg was van Tanarive naar Tamatave op het eiland Madagascar. Tot 15 Mei zullen er, onvoorziene om standigheden als machineschadc e.d. voorbehouden, negen duizend militairen per maand uit Indonesië terugkeren. Vóór 31 Januari zullen alle troepen be horende tot de 7-December-divisie en wat daartoe gerekend wordt uit Indo nesië zjjn vertrokken. Van de zeemacht zullen er in totaal nog 1400 mariniers uit Surabaja worden gerepatrieerd. Al dus de mededelingen van de minister van Oorlog, mr. W. F. Schokking, Dins dagavond voor de radio. De minister verzekerde, dat alle mo gelijke moeite gedaan wordt, de ter mijn van terugkeer zp kort mogelijk te houden. Het behoeft geen betoog, aldus de minister, dat onze regering daafbij o.a. ook grote financiële belangen heeft, terwijl er factoren van gelijke, ik zou haast zeggen van misschien meer bete kenis zijn, n.l. dat de troepen, die hun taak als beëindigd beschouwen, meer dan ooit naar terugkeer verlangen. Dit laatste heeft consequenties voor het mo reel der troepen, maar ook voor hun aan te vangen studie, terwijl het be lang van een zo vlug mogelijk herin schakelen voor het burgerlijke arbeids proces wel eveneens op de voorgrond treedt. Sedert het einde van het vorig jaar is men bij het ministerie van Oorlog en bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat onverpoosd in de weer ge weest om extra scheepsruimte te ver krijgen. Deze pogingen zijn thans met succes bekroond. Minister Schokking wees vervolgens op het charteren van extrj schepen zo als die in Engeland en de Franse „Pas teur", die voorlopig voor één reis ter be schikking is gesteld. 1 Januari van dit jaar bevonden zich 69.500 man van de De Amerikaanse Hoge Commissa ris in Duitsland McCIoy bracht zijn vacantie door in Garmisch. Hij ontmoette daar de vertolker van de Petrus-rol in de Passiespelen te Oberammergau. Uit kerkelijke bron te Praag verneemt United Press, dat zich in Tsjcchoslowa- kjje nog ruim 150 priesters in de gevan genis bevinden ondanks het feit dat de regering in November liet bekend ma ken dat aan meer dan 325 priesters am nestie was verleend. De moedigste en meest in aanzien zijnde geestelijken werden in de gevan genis geworpen of naar de arbeidskam pen gezonden en wel gemiddeld één per dag. aldus deze verklaring, die hieraan toevoegt: „Het is te vrezen dat zich bin nen enkele maanden het merendeel van d© goede en getrouwe priesters in de gevangenis zal bevinden". De verklaring zegt dat de geestelijken de bekende eed onder pressie hebben moeten afleggen. „Vele priesters tekenen zeer gewillig", zegt de verklaring, doch hierbij wordt opgemerkt dat de meer derheid de eed aflegde met voor nun ogen het arbeidskamp, wanneer zij moch ten weigeren. Wanneer sommige priesters onder het document de woorden „mits dit niet in strijd is met de goddelijke en kerkelijke wetten en met de natuurlijke rechten van de mens" wilden bijschrijven een beperkende formule, die de bisschop pen in November de geestelijken opdroe gen mondeling of schriftelijk aan een eventuele ondertekening toe te voegen wezen de burgerlijke autoriteiten hen er op, dat de ondertekening hiermede ongeldig zou worden en dit geacht zou worden als een weigering tot tekenen. De verklaring veroordeelt voorts de nieuwe gezinswet die genoemd wordt „een machtig wapen van de vijanden van de Kerk om de gezinnen te ontkerste nen". Verder wordt voorspeld, dat ver scheidene parochies in de toekomst air „waardeloos en overtollig" door de re gering zullen worden opgeheven, terwijl de vacant komende posten door rege ringsgezinde geestelijken zullen worden bezet. In een uitzending van Radio Vaticana werd er gisteravond op aangedrongen dat de Tsjechische geestelijkheid sterk zou blijven in deze tijd van beproeving. Èr werd op gezinspeeld dat de Tsjechi sche regering binnenkort weer een nieu we aanval op de Kerk zal lanceren. K.L. in Indonesië. Met inbegrip van degenen, die in November en December van verleden jaar vertrokken, verschij nen er dit jaar 82.000 man op de arbeids markt. De demobilisatiezorgen in Neder land zullen geen beletsel zijn voor het tempo der repatriëring. Tot dusverre is de algemene regel dat men repatrieert in volgorde van aan komst in Indonesië. Nu het echter om zo'n groot getal gaat zal het niet in alle gevallen mogelijk blijken die regel strak aan te houden. Maar als algemene richt lijn houden we vast aan de regel, dat men repatrieert in volgorde van aan komst. Wat mij betreft, aldus besloot minis ter Schokking, de bloemisten kunnen aan het werk om wat extra bloemen te kweken, om de deuren te versieren. Zorgt, dat u sparregroen hebt, zorgt voor een goede thuiskomst. De Tsjechische advocaat dr. J. Kri- cera, van wiens diensten de Nederland se legatie te Praag in verband met de kwestie-Louwers gebruik wilde maken, is 5 Januari te Praag gearresteerd. De legatie had het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken verzocht van Kricera's diensten gebruik te mogen ma ken ter verdediging van J. Louwers, voornaamste vertegenwoordiger van de A.K.U. te Praag, die 12 December ge arresteerd werd. Naar vernomen wordt ontving de Ne derlandse legatie kortgeleden officieel bericht van het Tsjechische ministerie van Buitenlandse Zaken, dat Louwers gearresteerd werd wegens handelingen „tegen de Tsjechoslowaakse wetten." Intussen verklaarde de Nederlandse zaakgelastigde J. van der Gaag, dat de legatie nog steeds niet in staat is ge weest een ontmoeting met de heer Lou wers te hebben. „Wij weten zelfs niet in welke gevangenis hij zich bevindt," zo voegde de heer Van der Gaag hier aan toe. Het Tsjechische ministerie had laten weten, dat een bezoek van een Nederlandse vertegenwoordiger aan de heer Louwers „nog niet mogelijk is," omdat de zaak nog in vooronderzoek is. De radiospreker pater Piet Wesseling organiseert voor Passiezondag (Zondag 26 Maart) een bid- en boetetocht naar elf steden in ons land, die nog nader bekend gemaakt zullen worden. Deze boetetocht, die in het teken staat van het Heilig Jaar en die wordt gehouden in het raam van „de bewustwording van het geloof", is bedoeld voor alle katholieke jongeren boven de zeventien jaar. De jongeren uit de omgeving van een stad zullen het laatste deel te voet naar het centrum gaan. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1