BLIKSEMAFLEIDERS Bloemententoonstelling in officieel geopend Lisse Verloren grenzen HAARLEMSE POLITIE HEEFT EEN NIEUWE UITRUKWAGEN Manusje van alles HERINGA WUTHRICH AGENDA Het eerste slachtoffer van het ijs Militair muziekcorps verdwijnt uit Haarlem Schilderspatroons PP' SLOT DEFECT? Jubileum J. Neeskens Het oprollen van groep „Vrij Nederland" Bij deze vorst geen Elfstedentocht Overzicht Rallye na controle Amsterdam Moeilijke laatste km. in Rallye WOENSDAG 25 JANUARI 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING 11-jarige jongen in de Houtvaart ver dronken Onbetrouwbaar ijs FAILLISSEMENTEN Burgerlijke Stand Tweede Territoriale Bataljon wordt opgeheven JUBILEUM MARIE MEUNIER Hoe een vriendelijke dame gewurgd werd Oorlogsgravenstichting VOLKSMUZIEKSCHOOL Demonstratie door leerlingen PIANO-RECITAL DOOR WILLEM ANDRIESSEN Grote belangstelling tijdens receptie Theo Olof solist op H.O.V.-concert „St. Caecilia" Uitreiking Oorlogs- herinneringskruis Haarlemmer ontving legpenning Veertig jaar bij N.V. Stork Wie heeft het gezien? Een der oudste brand meesters overleden N.Z.H. stelt zilveren wissel beker beschikbaar NEGERPROBLEEM OP DE FILM Alleen voor de brandweer HEEMSTEDE Grote belangstelling ZANDVOORT Brandweer Dubbele spoorbaan naar de badplaats „Kindervreugd" Zwitserse avond DE 500ste „SUPRA' Zaak-Moor hoff voor de Raad van Cassatie Inbraak in kantoor Bond Mobilisatie-invaliden BRITS-INDIËR OVER DE GRENS IJS BEMOEILIJKT SCHEEPVAART IJSBAAN GEOPEND Wethouder Geluk ging ook voor op de schaats De vorst LAATSTE NIEUWS ft „Hallo, hier H. L. 3", klinkt het plot seling door de mobilofoon en daarmee heeft de nieuwe uitrukauto zijn intrede gedaan bjj het wagenpark van de Haar lemse politie. Het is de derde wagen, dié met een mobilofoon (een miniatuur zend- en ontvangtoestel) is uitgerust. Dit is échter niet het merkwaardige van deze nieuwe aanwinst, veel belangrijker zijn de zeer gevarieerde mogelijkheden van deze auto. Deze uitrukwagen wordt speciaal gebruikt bij verkeersongevallen en ernstige inbraken. Tot nu toe was het de gewoonte, dat de verschillende politie-ambtenaren •zich, ieder met een bepaalde apparatuur, naar de plaats des onheils spoedden. Men wil nu al deze handelingen meer coördineren en daarvoor is deze wagen ontworpen .en gebouwd door de heer J. Vermeulen, in samenwerking met verschillende politieautoriteiten. Het resultaat is een model-uitruk- wagen, die gebouwd is op een Ford- ehassis. Het voertuig is letterlijk van alle benodigdheden voorzien. Uit de verklaringen, die inspecteur Brauckman gaf, is ons wel gebleken, dat het voor de kwaadwillende elemen ten in onze Haarlemse burgerij steeds moeilijker wordt,de wet te over treden. Voor de heren inbrekers is de wagen ruim voorzien van opsporings materiaal. Voor de recherche staan er in de wagen drie rototoestellen ter be schikking. Een ingebouwde donkere ka mer maakt het mogelijk, de even tuele foto's ter plaatse en.... a la mi nute te ontwikkelen. Lampen voor kunstlicht en andere benodigdheden voor binnenopnamen zijn in speciale koffers verpakt. Dit alles dient om het fotografisch bewijsmateriaal zo veel mogelijk te perfectionneren. Alles heeft natuurlijk een bepaalde bestemming. Als we de inspecteur vra gen, waar al deze attributen eigenlijk voor gebruikt worden, volgt het ene mysterieuze verhaal op het andere. Wat denkt u bijvoorbeeld van blauwe over alls, die de agenten aantrekken, als ze onder auto's moeten kruipen of soort gelijke werkzaamheden verrichten. Heeft Advertentie HAARLEM Hoewel het Ijs nog zeer onbetrouw baar is, begaf de elfjarige jongen P. G. Kiekens zich Dinsdagavond tegen kwart voor zes op het dunne vlies, dat op het water van de Houtvaart ligt. Ondanks verschillende reddingspogingen slaagde men er niet in de jongen, die onmiddellijk door het ijs zakte, op het droge te brengen. Toen men hem ein delijk op de wallekant had gebracht, bleken de lèvensgeesten reeds te zjjn geweken. De 52-jarige S. Gërmans, die tegen over de plaats van het ongeluk in een der huizen aan de Lorentzkade woont, zag de jongen door hec ijs zakken en snelde onmiddellijk naar hem toe om hulp te bieden. Hij begaf zich op het ijs, doch geraakte eveneens te water. Aanvankelijk gelukte het hem het hoofd van de drenkeling boven water te houden en door met zijn vrije hand het ijs te breken trachtte hij de walle kant te bereiken. Toen hij plotseling door de koude werd bevangen, was hij genoodzaakt de drenkeling even los te laten, met het gevolg dat deze ogen blikkelijk onder water verdween. De heer Germans, die geheel uitgeput was, werd door omstanders op het droge ge trokken. Inmiddels waren ter plaatse twee politie-agen.en. Na eerst het ijs stuk te hebben geslagen gelukte het hen de jonggn op de Westelijke oeveer te bren gen. Een arts paste daarna kunstmati ge ademhaling toe, doch de levensgees ten konden niet meer worden opge wekt. Nabij de Nagtzaambrug zakte Dins dagmiddag een vijfjarige knaap door hei ijs op de Zomervaart. Een hoofd agent van politie, die het ongeluk zag gebeuren, bracht de jongen door hand reiking op het droge. Daarna bracht hij de drenkeling per rijwiel naar huis. De politie verzoekt ons de Haarlem mers er op te wijzen, dat het ijs op de verschillende buitenwateren nog zeer onbetrouwbaar is. Past op uw kinderen! De arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 24 Januari 1950 in staat van faillissement ver klaard: Pieter B. Ruitenberg, koop man, te Halfweg, Osdorperweg 4. Rech ter-Commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. H. Ekering, te Haarlem. J. Luppens, houder van een steenhou werij, te Driehuis, Da Costalaan 45. Rechter-Commissaris: mr. H. J. Fer werda. Curator: mr. W. Boers, te Over- veen. P. Vernout, aannemer van beton, werken, te Haarlem, Raamvest 37 rd Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwer da. Curator: mr. E. J. Groenevelt, te Heemstede. Wegens gebrek aan actief werd op geheven het faillissement van Cornelis van Altena, houtkoopman, te Haarlem, Leidsestraat 26 roqd. Rechter-Commis saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. M. A. van Eek, te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslij st is geëindigd het faillissement van: Willem Frederik Godfried Roemersma, kantoorbediende, wonende te Haarlem, Roskamstraat 49 Rechter-Commissaris: mr. H. J. Ferwer da. Curator: mr. E. J. /Groenevelt, te Heemstede. GEBOREN: S. H. M. Geels-Brugman; A. C. C. Coule-Overdam, z; G. C. de Jonge-Kleijn, z; M M. Metz-Koers, z; E, van Leeuwen-Muller, d; A. M. C. Sikke- ma-Coehorst, d; E. A. van Engelen-Hooft, d; M. W. Smolenaars-Belterman, d; J M van Groningen-Hartman, d; H. M. B. Oene-Jansen, d; C. F. Gouda-Moes- man, d. OVERLEDEN: A. Piepenbrink-Bou- rnan, 69 j., Colensostraat; S. H. Borger- Westermann. 79 j., Westerhoutpark; A. H L. A Gérard. 57 j., Kamperlaan; G. van der Knijp-Stevels, 62 j., Hazepaters- laan; A. E. A. M. van Kessel, 12 u., Kruistochtstraat; H. C. van den Berg 2 j„ Zaanenlaan; M. C. Hot>geveen-Hage- dorn, 76 j. Graaf Willemstraat; P. J. Stuiver, 64 j., M. v. Heemskerkstraat. u wel eens gewerkt met een tapley- meter? Dat is een remvertragingsmeter, die automatisch de remweg aangeeft. Volgens de inspecteur berust het systeem op bepaalde verhoudingen met de zwaartekracht, vertragingscoëfficiën ten en halve kwadraten, dit alles met het resultaat, dat de politie de roekeloze hardrijder onmiddellijk kan vertellen, wat er zoal aan hem en zijn wagen man keert. Aan boord bevindt zich tevens een complete lak-stempeldienst voor verdachte gevallen en boven de zitplaats van de chauffeur is een goed voorziene verbandtrommel geborgen. Als de bedoeling van dit alles niet zo buitengewoon ernstig was, zouden wij deze wagen met ^kampeerauto" kpnnen betitelen. Een reservoir van 60 liter zorgt er voor, dat er water kan stromen door de kraan van de wastafel, die in de hoek is ingebouwd. Misschien kunnen de misdadigers daar na afloop van een „vuil zaakje" hun handen wassen, maar dan worden ze ook onmiddellijk in de arrestanten-polsketting geknipt, die ook in de wagen te vinden is. Naast schrijf materiaal beschikt men nog over huis houdelijke voorwerpen, bij voorbeeld een veger en blik, om glasscherven enbloed op te vegen. Voor het af zetten van een straat of bepaald terrein kan men rood-witte hekken, rode vlag gen en lampen gebruiken. Twee grote auto-koplampen, die op een statief gemonteerd zijn, kunnen als verplaatsbare lichtbronnen gebruikt worden bij ongelukken of aridere ern stige voorvallen. Gereedschapsmateriaal voor auto's, drie dekens en twee lakens completeren de uitrusting van deze wagen. Tot slot zij vermeld, dat er in de auto ook nog een pik-houweel te vinden Is.... om de straat op te breken, zei de inspecteur. Zouden er diamanten of misdadigers onder het wegdek zitten? Naar wij vernemen wordt met Ingang van 1 Februari het Tweede Territoriale Bataljon, dat in de Koudenhornkazeme te Haarlem gelegerd is, gedeeltelijk en met ingang van 1 Maart geheel opgehe ven. De manschappen zwaaien allen af en het is nog niet bekend, of en wanneer andere militairen in de kazerne zullen worden ondergebracht. Dit vertrek van het bataljon houdt tevens in, dat het muziekkorps van het Haarlemse garnizoen, dat niet alleen binnen maar ook buiten Haarlem een goede faam had, zal ophouden te be staan. En met de manschappen verdwij nen dan natuurlijk ook de muziekin strumenten, die de grote trom uitge zonderd eigendom zijn van de korps leden zelf. Het bataljon houdt morgenochtend een afscheidsmars door de stad, waarbij voor het laatst de pittige klanken van het garnizoenskorps door Haarlems stra ten zullen klinken. De thriller sluipt in verschillende gedaanten op het toneel, ten bewijze van de onuitputtelijke mogelijkheden der criminaliteit. De thriller kan wrang of humoristisch zijn, gelardeerd worden met lijken en Wild-West-schietpartijen, maar ook het terrein der psychologie betreden, met als basis de geestelijke wurging. De Haagse Comedie heeft gisteravond in de Stadsschouwburg van de laatste categorie een nieuw voorbeeld gegeven met het spel ,,'n Vriendelijke dame" in het Engels bewerkt naar een novelle en daarna nogmaals bewerkt door Caro van Eyk en Alfred Pleiter. Dit gedrang heeft slechts verwarring tengevolge gehad, want het stuk bleef zeer onvol dragen, ondanks de psychologische aan vaardbaarheid. Voor Marie Meunier, die de hoofdrol speelde en daarmede haar 40-jarig toneeljubileum herdacht, was het echter een ere-avond. Zij stelde een oude, vriendelijke, eenzelvige dame voor, die in de greep komt van een stel louche typen, van wie ene Henry Abott het enige intellectuele, maar des te gevaar lijker element vormt. Langzaam wordt zij geestelijk kapot gemaakt, maar voor het doek voor het laatst valt is de redding nabij. Het had een héél goed toneelspel kunnen worden, het wigs ech. ter een stuk op krukken. Muurvast zaten de rollen er niet meer in, maar karakter bezaten ze ongetwij feld. De jubilaresse gaf een innemende, gave, medelijden oproepende vertolking van het zielige, vriendelijke dametje. Paul Steenbergen riep door een knappe regie soms de nodige spanning op en kroop bovendien in de huid van een afschuwelijke „nette" gluiper. Van zijn bende-leden dienen vooral Coba Keiling en Anton Roemer genoemd te worden. Een reeks andere Hagenaars had aan deel in de niet al te vlotte vertoning. Corrie Weier gaf een prachtig type van een wantrouwende huishoudster. De volle zaal was nogal enthousiast en bleef langdurig klappen, toen Marie Meunier met een bos bloemen in de hand voor het voetlicht bleef staan v. W. In restaurant Brinkmann werd een bijeenkomst gehouden, waarop een over zicht werd gegeven van het werk, de plannen en de problemen van de Neder landse Oorlogsgravenstichting. De heer H. Wilbrenninck, de directeur van deze stichting, voerde o.a .het woord. Na zijn toespraak volgde een discussie, waaraan verschillende vooraanstaande personen deelnamen. Onder de verschillende per sonen, die in principe bereid waren hun steun te verlenen bij de stichting van een Haarlems comité van de Oorlogsgra venstichting, bevond zich ook de heer R Moen, die het gemeentebestuur ver tegenwoordigde. Burgemeester Cremers voelt veel sympathie voor het streven van de stichting en wil gaarne zijn mede werking verlenen. Na overleg met de burgemeester zal de heer K. R. van Staal, voorzitter van de Haarlemse afde ling van „ExPoGé" worden aangezocht om een plan op te stellen om te komen tot een Haarlems comité. BIOSCOPEN: Rembrandt: Toch schijnt de zon (14 j.), 2, 4.13, 7 en 9.15 u.; Palace: Gunga Din (14 j.). 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Een kus van Venus (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; City: Moederlied (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne-theater: De laatste bar ricade (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 25 Januari Concertgebouw: Koninklijk Mannenkoor geeft uitvoering van „Vergeten Muziek", 8 uur. StadsschouwburgR.K. Toneelvereniging Thalia met „Familieproblemen", 8 uur. Gebouw St. Bavo: Bijeenkomst voor de katholieke jongeren, 8 uur. De leerlingen van de Volksmuziek school voor Haarlem en omstreken zul len op Woensdag 1 Februari, 's avonds om kwart voor acht een demonstratie geven in de toneelzaal van „De Leeu werik". De Volksmuziekschool wil goed muziekonderwijs brengen aaji die lagen van de bevolking, die niet in staat zijn langs andere weg dit doel te bereiken. Behalve het algemeen vormende mu ziekonderwijs geeft de Volksmuziek school ook i gelegenheid tot het beoefe nen van instrumentale muziek. Zo wor den er aan de leerlingen, die minstens één jaar pp de school zijn, cursussen gegeven in het bespelen van de blok fluit en de bamboefluit. Na twee jaar voorbereidend muziekonderwijs kunnen de leerlingen piano, viool, cello, orgel, dwarsfluit, harmonica, clarinet, hobo enz. leren bespelen. Ook de dans is in het systeem opgenomen; er worden les sen gegeven in rhythmische dans en in volksdans. De leerlingen, die al enige jaren een instrument bespelen, zijn ten dele weer samengebracht in het orkest. Als de afdeling A (duur 2 jaar) en de afdeling B (duur 3 jaar) geheel zijn doorlopen, kunnen de instrumentale lessen en de lessen in het dansen wor den voortgezet. Tevens is er dan voor deze muzikaal geschoolde leerlingen ge legenheid de lessen te volgen in mu ziekgeschiedenis. Aan dei hand van gra- mofoonplaten worden de leerlingen in gewijd in de geheimen van de grote meesters. De bouw van sonate en sym phonic worden hier bestudeerd en de eerlingen kunnen kennis maken met de meeste grote werken uit de muziek literatuur. Aan de Volksmuziekschool wordt uit sluitend door volledig bevoegde leer krachten gedoceerd. Voor belangstellenden zijn voor de Februari-demonstratie gratis toegangs bewijzen verkrijgbaar bij de directrice van de school, mevr. C. J. M. de Kat Beyleveld, Zomerlaan 17, ^Heemstede. Evenals goede wijn geen krans behoeft, zouden wij van de pianist Willem An- driessen kunnen zeggen, dat hij voor zijn succes geen volle zalen nodig heeft. Juist bij een klein publiek komt deze pianist tot een geconcentreerd en intiem musiceren. Ook gisteravond bleek nog eens ten overvloede, dat de grootheid van een optredende kunstenaar niet be paald wordt door het aantal plaatsen, dat ezet is. Eigenlijk speelde Andriessen gisteravond voor een Haarlemse huise lijke kring, die gevormd werd door enkele honderden muziekliefhebbers. In het zo vitale spel van deze, reeds grijs geworden, pianist, proeft men nog steeds de diepe vreugde van een man, die kan en mag musiceren. Zijn techniek is brillant en hij begrijpt de juiste bedoe ling van de componist, zonder daar eigen gevoelsaccenten aan toe te voegen, die de muziek in discrediet brengen. De pianist opende met de Sonate opus 31 no. 2 van Beethoven. Het adagio en allegretto vertonen een sterk contraste rend karakter, het eerste werd gespeeld in een plechtige rust en het laatste ge deelte bracht de pianist sprankelend en bruisend van muzikaliteit. De enigszins orkestraal aandoende variaties, die Brahms maakte op een thema van Han del, zijn sterk wisselend in stemming. In de fugatische opening herkent men de Handel-sfeer, die echter bij het for tissimo plaats maakt voor de bewerking van Branms, die het grondthema totaal heeft gewijzigd. Speciaal in dit werk toonde Willem Andriessen zijn grote technische vaardigheid en hij bewees dat hij behoort tot de weinigen, die de muziek van deze componist „zum Klin gen" kunnen brengen. Van Debussy speelde hij .Reflets dans l'eau". „Poissons d'ór" en „L'Ile joyeuse" De componist is hier kennelijk geïnspi reerd door visuele indrukken, al zijn deze dan ook geheel omgetoverd in zuivere muziek, die door het gevoelvolle spel yan Willem Andriessen nog toenam in charme en bekoorlijkheid. Debussy werd gevolgd door zijn vriend, de com ponist Albeniz, van wie „Evocation" en „Triana" werden uitgevoerd. Het is merkwaardig, dat Andriessen nu onge veer 25 jaar geleden enkele werken van deze componist voor het eerst in de Amsterdamse Concertzaal introduceerde Deze pianostukken verraden duidelijk de invloed van de Spaanse volksmuziek en de pianist wist deze sfeer taak te treffen. Een langdurig applaus en een zeer gewaardeerde toegift besloten deze avond van intens kunstgenot. v. B. Het dagelijks bestuur van de Ver eniging van Schilderspatroons in Haar lem en Omstreken recipieerde ter ge legenheid van haar gouden jubileum in restaurant Brinkmann en mocht van velen gelukwensen in ontvangst nemen. Van officiële zijde gaven o.m. van hun belangstelling blijk de heer E, J. van Lent, loco-burgemeester van Heem stede; de heer Hengeveld, directeur van de Ambachtsschool; de heer Van San ten, voorzitter van het Nijverheidson derwijs; de heer J. A. P. Neere, direc teur van de Nationale Schilderschool en vertegenwoordigers van Openbare Werken van Haarlem; van Publieke Werken Van Bloemendaal en van het Arbeidsbureau. Verder kwamen nog feliciteren afgevaardigden van besturen van andere afdelingen van de Bond van Nederlandse Schilderspatroons. Een deputatie uit de echtgenoten van de leden bood een schildersportret van de erevoorzitter, de heer C. v. Willigen- burg aan, dat werd vervaardigd door de schilder Wesseling. Het woord voer de mevrouw B. Dammer. Daarna .getuigden nog van hun be langstelling wethouder A. J. M. Ange- nent, jhr. dr. J. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koophandel; de heer B. Lassehult, voorzitter van de Haar lemse Handelsvereniging, en vele an deren. 's Avonds werd, eveneens in Brink mann, een feestavond gehouden, welke werd geopend door de voorzitter, de heer P. Barend, die een beknopt over zicht van de geschiedenis van de af deling gaf en de eerste voorzitter van na de oorlog, de heer H. Tuin, ter her innering een vulpenhouder met In scriptie overhandigde. Op Vrijdag 27 Januari zal de H.O.V. het 4de ledenconeert van serie B geven, waaraan de violist Theo Olof solistische medewerking zal verlenen. Het concert wordt geopend met de Oxford Sympho- nie van Jos Haydn, waarna Theo Olof het Vioolconcert van onze landgenoot Oscar van Hemel zal spelen; dit is een eerste uitvoering in Haarlem. Na de pauze treedt de solist voor de tweede maal op dan met Beethoven's Vioolconcert. De R.K. Gemengde Zangvereniging St. Caecilia hield dezer dagen haar jaarlijkse kienavond in restaurant Brinkmann. Om half acht was de Kroonzaal geheel ge vuld. Vooraan prijkte op een tafel een fraaie collectie prijzen. De voorzitter, de heer Korenbritz, opende de avond met een welkomstwoord. Tussen de kien- rondes door werd er nog gedanst, gezon gen en voorgedragen. De geestelijk advi seur sprak een opwekkend woord. De muzikale illustratie van deze avond werd verzorgd door ,,The Beranto Boys". De garnizoenscommandant van Haarlem zal morgen op het binnenplein van de Kou denhornkazeme aan twaalf mensen het oor- logsherinneringskruis uitreiken. Bovendien zullen er drie kruisen posthuum worden overhandigd. Na afloop volgt er een défilé voor de geriddercfen. De plechtigheid be gint om kwart voor elf. Namens de minister van Economische Zaken overhandigde het hoofd van het directoraat van de middenstand, de heer W. L. Groeneveld Meyer, de best geslaag de candidaat voor het middenstands diploma 1949, de Haarlemmer C. Post. een bronzen legpenning. Zaterdag 28 Januari hoopt de heer B. Sanders, wonende Hunzestraat 13, Haar lem, de dag te herdenken, dat hij voor 40 jaar in dienst trad van N.V. Stork Hijsch, destijds te Hengelo, thans sedert Augustus 1932 gecombineerd met Werf Conrad N.V. te Haarlem. Het zal de jubilaris, die zich in de loop der jaren tot een bekwaam ma chinebankwerker-monteur heeft ontwik, keld, die dag zeer zeker niet aan be langstelling ontbreken. Op Maandag 16 Januari des morgens om kwart over acht reed een autobus van de N.Z.H.V.M. op de Zijlsingel een wielrijdster aan. Aan getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich te melden bij de Verkeers politie aan het Afdelingsbureau Smede- straat. De recherche heeft proces-verbaal opge maakt tegen de 19-jarige dienstbode M. E. uit de Haarlemmermeer, die ten nadele van haar werkgeefster een ring met bril lant heeft ontvreemd. Een van de oudste Haarlemse brand meesters, de heer J. A. P. Lamfers, is in het St. Elisabeths-gasthuis overleden. De heer Lamfers kwam in September 1903 als vrijwilliger bij de brandweer, werd achtereenvolgens sergeant en sergeant majoor (de ioenmalige rangen) en pro moveerde op 15 Maart 1930 tot brand meester De heer Lamfers was ambte naar op de administratie van het P.E.N. en overleed op 62-jarige leeftijd. In tegenwoordigheid van de burge meesters van Lisse en Sassenheim, de heer Jurissen, als directeur van de N. Z.H., vele prominente figuren uit het bloembollenvak en tal van andere be langstellenden werd gisteren in Lisse de tweede bloemententoonstelling van dit seizoen geopend. In de grote hal van het H.B.G.-ge- bouw, waar de tentoonstelling wordt gehouden, sprak de voorzitter van hex organiserende „Bloemlust", de heer A H. Nieuwenhuis, een kort woord, waar in hij er op wees, dat deze bloemen- show niet plaatselijk moest worden ge zien, daar zij ten doel had het belang van de gehele streek te dienen. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat het bestuur er in geslaagd was aan deze tentoonstelling ook een speciale mecha- nisatie-afdeling te verbinden en hij ver klaarde, dat men zich ernstig zou bera den om ieder jaar één tentoonstelling op deze wijze in te richten. Jhr. dr. Mollerus, de secretaris van MEL FERRER, de negerdokter, die voor een blanke wilde doorgaan, in de film „Verloren grenzen". Indertijd verscheen in „The Reader's Digest" een aan de werkelijkheid ont leend verhaal, dat de cfhafhankelijke filmproducer Louis de Rochemont der mate pakte, dat-hij de verfilming, met behulp van bijna uitsluitend amateurs, ter hand nam. Hij begaf zich daardoor op een netelig terrein, omdat „Lost Boundaries" (Verloren grenzen) de ras- renhaat in Amerika, meer in het bij zonder de haat jegens het zwarte ras behandelt. Naar stijl is de film een mengeling van documentaire en drama, waarin om beurten ook de muziek en de gesproken commentaar optreden, alle tezamen evenzovele elementen, die de film tot een aantrekkelijk geheel maken. Bovendien is het verhaal ook voor de Europeaan sprekend en inte ressant, zodat een grote belangstelling verwacht kon worden. De negers in deze film zijn de dok ters, belangrijke factoren dus in de samenleving. Een hunner, een jonge idealistische dokter, die evenals zijn vrouw meer op een blanke dan op een neger lijkt, wordt geweerd uit een negerkliniek, omdat hij blank is en uit een ziekenhuis voor blanken, omdat hij neger is. Hij komt tenslotte -terecht in het stadje Keenham (waar hij nog woont; het verhaal is historisch) en verovert daar spoedig aller harten. Als de oorlog uitbreekt neemt hij dienst, evenals zijn zoon. Hij wordt geweigerd, omdat hij een neger is. Dit is het ogen blik, dat hij zoon en dochter op de hoogte moet stellen van het feit, dat het doktersgezin uit negers bestaat. Het is een zware slag voor de kinderen, een ramp voor het gezin. Maar als allen na enige omzwervingen weer bij elkaar zijn en het gezin naar de kerk gaat, waar het door de beminde gelovigen met minachting wordt bejegend, ver schijnt de dominee, die in een kort maar klemmend prèekje de gelijkheid van alle mensen predikt. En zo woont het doktersgezin nog in Keenham, waar men het rassenvooroordeel heeft over wonnen. De film wekt in alle opzichten grote sympathie, niet het minst wegens de afwezigheid van sentimentaliteit, die, zo voor de hand liggend, met succes ver meden werd. Wel bevat de geschiede nis menig gevoelig ogenblik, ómaar de gevoeligheid is van nobele aard en be heerst. Men moet zeker niet verzuimen „Ver loren grenzen", die van Vrijdag af in Rembrandt draait, te gaan zien. de Kamer van Koophandel te Haarlem, herinnerde in zijn openingstoespraak aan de vele banden, die hem reeds in het verleden met de bollenwereld ver bonden en verzekerde niet zonder hi lariteit van alle aanwezigen dat hij nog steeds met belangstelling kennis nam van de verschillende vergaderin gen, die bollenkwekers nogal eens be leggen. Daaruit werd en wordt het ook de buitenstaanders wel duidelijk, dat het bollenvak met bijzonder veel moeilijk heden te kampen heeft. Doch steeds is er weer een president ter vergadering, die met een fantastische gelijkmatigheid de zaak in het gareel brengt. Spreker betreurde dit echter allerminst en ge waagde dan ook van een super-leven digheid in het vak, zonder welke het enthousiasme en de lust tot werken zouden verdwijnen. Hij noemde deze tentoonstelling een demonstratie, waarvan iedere vakman kan leren en waarmede de leek nog grotere liefde wordt bijgebracht voor de Hollandse bloemen. De heer Nieuwenhuis ging daarna over tot het uitreiken van de prijzen, waarvan wij de winnaars hieronder la ten volgen. Wisselbeker beschikbaar gesteld door de voorzitter van Bloembollencultuur voor de beste collectie hyacinten, niet overgeplant in potten, van 1 tot 12 bol len per pot of kist aan: gebrs. Segers te Lisse. Zilveren wisselbeker van de afd. Noordwijk van Bloembollencultuur voor de beste inzending hyacinten, decoratief opgesteld, aan: G. van der Meij en Zo nen te Lisse (definitief). Zilveren wis selbeker beschikbaar gesteld door Flo- ralia te s-Gravenzande voor de beste particuliere inzending tulpen, niet meer dan 16 bollen per pot of kist aan: gebrs. Van Zanten te Hillegom (definitief). Zil veren wisselbeker bescnikbaar gesteld door de Twentse Bank N.V. te Lisse voor de beste particuliere inzending van 20 soorten tulpen, niet meer dan 16 bol len per kist of pot, aan: gebrs. Van Zan ten te Hillegom. Zilveren wisselbeker beschikbaar gesteld door de Incassobank N.V. té Lisse voor de beste collectieve inzending bolgewassen aan 'de afdeling Noordwijkerhout van Bloembollencul tuur. Zilveren wisselbeker beschikbaar gesteld door de afdeling Noordwijker hout van Bloembollencultuur voor de beste inzending van 10 soorten narcis sen, niet meer dan 6 bollen per pot of kist aan: Warnser en Co te Sassenheim (met lof der jury en definitief). Speciale prijs in de vorm van een zil veren beker voor de mooiste gemengde inzending, beschikbaar gesteld door de Hillegomse Beurs, aan: G. B. de Vroo- men en Zn. ,te Sassenheim. Na uitreiking van deze prijzen sprak de heer Jurissen een kort woord, waar in hij wees op de sterke band tussen de Bollenstreek en de N.Z.H. „Weliswaar' zo zeide hij, „dreigde eens de band te verslappen, maar gelukkig is hij nu weer als vanouds". Als een prettige herinne ring bood hij het bestuur van „Bloem lust" een zilveren beker aan, welke bij een volgende tentoonstelling een waar dige prijs kan vormen. Velen maakten daarna van de gele genheid gebruik om de bloemenshow te bezichtigen, die tot en met Zaterdag 28 Januari geopend zal zijn. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 De bijeenkomst, waarop de heer A. Hartog, hoofdbrandmeester te Amster dam, het onderwerp „Brandbestrijding" zal behandelen en die gehouden zal worden op Vrijdag 27 Januari, 's avonds om 8 uur, in restaurant Brinkmann, is alleen toegankelijk voor de leden van de Haarlemse brandweer. Voor de leden van de Vereniging Haer- lem zal de voorzitter Dr. C. Spoelder Maandag 30 Januari 's avonds om 8 uur in restaurant Brinkmann een causerie hou den over de „Geschiedenis, ontwikkeling en huidige organisatie der Haarlemse brand weer". Onder grote belangstelling herdacht Dinsdag de heer J. Th. Neeskens het feit, dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de gemeente Heemstede en wel bij het bedrijf voor Openbare Werken. In verband daarmede hadden velen, vooral autoriteiten en leden van het personeel van deze tak van dienst zich Dinsdagmorgen verenigd in het verversingshuis „Groenendaal", waar onder de loco-burgemeester, tevens wet houder van Openbare Werken, de heer E. J. van Lent, de gemeentesecretaris de heer N. Vos, de wethouder voor On derwijs en Bedrijven, de heer H. W. Disselkoen, de directeur van Openbare Werken, ir. R. Spijksma, de hoofdin specteur van politie, en vele ambtenaren en werklieden, alsmede vertegenwoordi gers van organisaties waarin de jubila ris een functie bekleedt. Te elf uur werd de jubilaris met zijn familie in de zaal met applaus ontvan gen en na een kort welkomstwoord van ir. Spijksma nam als eerste spreker de locoburgemeester het woord. Deze be gon met er aan te herinneren, dat een jubilaris in gemeentedienst in de burge meesterskamer woirdt ontvangen, daar vriendelijke woorden te horen krijgt en vervolgens een enveloppe met inhoud en dan verder door collega's wordt gehul digd. Hij had echter gemeend, zowel om het zeer bijzondere jubileum als om de uitzonderlijke positie, die de jubilaris in het gemeentelijk leven bekleedt en de populariteit, die hij alom geniet, daar op een uitzondering te moeten maken. Spreker wees er op, hoe .groot het verschil is tussen de gemeente Heem stede van veertig jaar geleden en die van het heden en gaf een overzicht van het werk van de jubilaris, waarbij hij zijn goede samenwerking met wijlen de heer J. Schelling, de ontslapen direc teur van Openbare Werken, prees. De jubilaris, aldus spreker, heeft de hoog ste positie behaald, die hij in zijn om standigheden kon bereiken en dat lukte hem niet door middel van diploma's, maar uitsluitend en alleen door zijn har de werken en door zijn helder inzicht. Hij heeft het bestaan om met iedereen, zowel superieuren, publiek als onder geschikten, altijd goed overweg te kun nen. Hij dankte hem namens het gemeen tebestuur voor de ijver en de toewijding, door hem in die veertig jaar bij dag en nacht steeds getoond en bood hem een enveloppe met inhoud aan. Vervolgens doelde de heer v. Leut mede, dat dit jubileum ook buiten de gemeente grote aandacht had getrok ken en dat l\et tot zelfs in Den Haag bekend was geworden. H. M. de Konin gin heeft het behaagd de jubilaris ter gelegenheid van zijn jubileum de zil veren eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te willen schenken. Onder applaus van de aanwe zigen bevestigde hij de medaille daar na op de borst van de heer Neeskens. Daarna werd nog het woord gevoerd door ir. Spijftsma en de heer Vooges namens het Jubileumfonds, die eveneens een enveloppe met inhoud en een oor konde aanbood, de heer E. Lefebre, voorzitter van Koninginnedag, en nog vele anderen, die hun woorden verge zeld lieten gaan van geschenken. Des middags hield de heer Neeskens een druk bezochte receptie, waarbij o.a het woord werd gevoerd door jhr. A. van de Poll, oud-wethouder van de ge meente, die de verdiensten van de ju bilaris als lid van de Commissie voor dei Sportparken schetste en door verte genwoordigers van vrijwel alle organi saties, die op de een of andere wijze met de jubilaris hebben te maken. Er bestaat gelegenheid om lidte worden van de vrijwillige brandweer te Zandvoort. Als eis wordt o.m. ge steld dat de gegadigden in de nabij heid van de brandweergarage wonen en hun dagelijkse arbeid binnen de ge meente verrichten. Naar wij vernemen, treft men bij de Nederlandse Spoorwegen voorbereidin gen om de spoorbaan Overveen-Zand- voort van dubbel spoor te voorzien. Zoals men weet is deze spoorbaan in de oorlogsjaren door de Duitsers geheel opgebroken en na de bevrijding slechts als enkel spoor hersteld. De mogelijk heid bestaat, dat vóór het aanstaande badseizoen de werkzaamheden aan de spoorbaan voltooid zijn. De leden van de speeltuinvereniging „Kindervreugd"' steken zelf de handen uit de mouwen om de begeerde speel tuin tot stand te brengen. De Zaterdag middagen worden besteed om een af rastering te maken rond het aan de vereniging toegewezen terrein nabij de Noorderduinweg. De speeltoestellen zijn reeds gereed en men hoopt de speel tuin in het aanstaande voorjaar open te kunnen stellen, De Nederlandse Reisvereniging orga niseert Donderdag, 's avonds om 8 uur, in hotel Keur aan de Zeestraat een Zwitserse avond. De heer J. G. Beurs, algemeen secretaris, zal een inleiding houden en lichtbeelden vertonen. Daar na zal de kleurenfilm „Het mooiste van Zwitserland" worden vertoon^ Een vriendelijke stem uit Zand voort klonk door' de telefoon. „Pak onmiddellijk je fiets", zei de stem „en peddel naar zee, want er is Noorderlicht te zien. Een rode gloed, met waaiervormige groene stralen" Ik keek naar de bloemen op de ruiten, ik hoorde het overal kraken van het vrie zen en staarde in de rode gloed van de haard, met waaiervormige groene stra len, die om de schaarse kolen dansten. Met bit weer op de fiets over de Zeeweg naar Zandvoort? Betekende dat geen zelfmoord? Zou dat Noorderlicht mij niet naar het eeuwige licht bren gen? Maar van de andere kant dient een krantenman voor niets te staan. O ja, een taxi zou comfortabel zijn, doch verre van sportief. Het Noorderlicht ga je per fiets kijken. Toen ging me plotseling een licht op. Ik klom naar de zolder en keek naar het Noordwesten. Ha, daar zag ik de rode gloed! Door de koude, die door het open raam binnen stroomde, werd het me ook spoedig groen en geel voor de ogen. „Ik heb het Noorderlicht al gezien", zei ik trots, toen ik weer bij de kachel zat. „Ja", was het antwoord, „mooi gezicht als de hoogovens 's avonds open gaan." KOMT Advertentie „SUPRA", de populaire matras voor de jeugd WASSENAAR JANSWEG t/o Station Telef. 14329 De procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tekende enige tijd geleden cassatie aan tegen de sen tentie van genoemd Hof, waarbij de 36- jarige Haarlemmer E. Moorhoff werd ontslagen van alle rechtsvervolging. Aan M. was ten laste gelegd, dat hij gedu rende de bezettingstijd aan een recher cheur van de zogenaamde „politieke po litie" te Haarlem de namen had genoemd van de illegale werker Looman, van wie hij politieke blaadjes had ontvangen. Na een inval in het huis van Looman werd een lijst gevonden van namen van ille gale werkers, hetgeen tot gevolg had. dat een groot deel van de illegale groep „Vrij Nederland" te Haarlem kon wor den opgerold en velen in Duitsland de dood vonden. Hedenmorgen werd deze zaak voor de Bijzondere Raad behandeld. De raadsman mr. J. H. Junge uit Haarlem voerde aan dat zijn cliënt niet opzette lijk gesproken had, doch pas na bedrei ging door genoemde rechercheur. Hij was van mening dat een beroep op over macht in deze zaak zeker kon werden gedaan. Hij verzocht de Raad met klem, evenals het Arnhemse Hof M. tè ont slaan van alle rechtsvervolging. De procureur-fiscaal bij de Raad acht te het beroep op overmacht zakelijk ge grond en concludeerde tot verwerping van het beroep Mevr. De Boer, echtgenote van de voorzitter van de Bond van Mobilisatie- invaliden, heeft aangifte gedaan van inbraak in het door de justitie ver zegelde kantoor van de bond te Drach ten. Na onderzoek vond de justitie termen aanwezig om mevrouw De Boer en haar kantoorbediende te arresteren. Zoals bekend bevindt de voorzitter van de bond, de heer P. de Boer, zich nog steeds in arrest. Het onderzoek van de politie tegen Sadhu Lam Jeeveratnam, die te Am sterdam en Rotterdam voor evangeli satiebijeenkomsten optrad, heeft uitge wezen, dat deze zich noemende zende ling uit Voor-Indië onder valse voor wendsels zich een visum voor Nederland heeft verschaft. Hij kwam naar Neder land, aldus de politie, uitsluitend om te prediken, doch dit gaf hem geen recht dergelijke aanstootgevende bijeenkom sten te houden. Mitsdien is besloten hem onmiddellijk over de grens te leiden. Hij heeft een visum voor Zweden. Na een vertraging van meer dan zes uur is het schip „Jan Nieveen" uit Amsterdam Dinsdag om*ruim elf uur de haven van Lemmer binnengelopen. Deze vertraging werd veroorzaakt door ijs op het IJselmeer en tengevolge van het feit dat de „Jan Nieveen" een drie tal schepen, die op eigen kracht niet verder konden, tussen .Urk en Marken uit het ijs heeft verlost. In verband met het ijs op de Wad denzee is de bootdienst tussen Holwerd en Nes (Ameland) gestaakt. De Haarlemmers kunnen nu weer vrijelijk sfthaatsen op hun eigen ijs baan. Vanmorgen werd deze officieel aan de Kleverlaan geopend, toen wet houder D. J. A. Geluk de vlag hees en daarna zelf een rondje maakte over hel gladde ijs. Voor het echter zover was, sprak de wethouder een kort woord, waarin hij met voldoening het initiatie! memoreerde, dat de ijsclub „Haarlem en Omstreken" had genomen. Daardooi was het o.m. mogelijk geworden, dal Haarlem thans weer over een eigen ijs baan beschikt. De vice-voorzitter van de ijsclub, de heer G. H. Kaars Sijpesteijn, was al even tevreden gestemd en sprak bij zondere woorden van dank aan het adres van ir. De Lange, de opzichter en de heren Max en Hellemink. Daarna werden de ijzers ondergebonden en het duurde niet lang, of vele schaatslief hebbers zwierden (of strompelden) over de ijsbaan (Eigen bericht) LEEUWARDEN, 25 Januari. Nu de vorst blijkbaar met groter hardnekkig heid dan verleden week een aanval heeft gedaan op het oppervlak van onze vaarten, meren, sloten en kanalen en men er in Zuid-Holland reeds over denkt merentochten te gaan organiseren, is uiteraard ook de mogelijkheid van een Elfstedentocht ter sprake gekomen. >Vij hebben ons daarom gewend tot het be stuur van de Friese Elf steden vereniging, maar daar vernomen, dat er onder deze omstandigheden van een Elfstedentocnt nog geen sprake kan zijn. De vorst zal nog moeten toenemen, vooraleer de or ganisatie van doze tocht ernstig in over weging kan worden genomen. De Waddenzee is vol met ijs. Men heeft de bootdienst tussen Holwerd en Nes op Amelaond moeten staken. Ameland is nu geheel geïsoleerd, slechts per vliegtuig kan men het eiland nog bereiken. De be volking heeft aan niets gebrek. Speciale maatregelen voor de voedselvoorziening behoeven daarom nog niet getroffen te worden. Na de controle te Amsterdam kon men van de „Rallye Monte Carlo" het volgende overzicht opmaken: Glasgow-route: 66 teams gestart, waarvan er 6o op tijd te Amsterdam doorkwamen. Het Engelse team R. J. Brookman en F. Fletcher met A.C. kwam bijna 2 uur te laat. Monte Carlo-route: 97 équipes ver trokken, waarvan er 94 te Amsterdam doorkwamen. Opgegeven tussen Monte Carlo en Amsterdam hebben onze land genoten dr. L. van Herk en ir. H. D. Prins mSJt Jaguar bij Nice. Oslo-route: 9 ploegen gestart, waarvan er 8 op tijd te Amsterdam arriveerden. De Nederlandse ploeg van B. Wittkampf en C. Eisma met Fiat gaf de strijd bij Almelo op: Stockholm-route: 47 ploegen gestart, waarvan er 45 op tijd aan de controle te Amsterdam kwamen. Het Deense team F. Nielsen en K. Christensen met B. M. W. staakte de strijd te Kopenhagen. De Finse équipe met H. Buttenhoff en E. Bjorksten met B. W. M. waren, op het Nederlandse grondgebied rijdend, ver achter op het vastgestelde tijdschema. Florence-rouffe: 6 gestart en alle 6 teams arriveerden op tijd aan de con trole te Amsterdam. Lissabon-route: tot aan Bordeaux 56 gestart, 54 teams hebben zich aan de controle te Bordeaux gemeld. Opgege ven hebben het Franse team F. Picard met Citroen en de dames Versigny en Boeswillwald (Frankrijk) met Renault. Hedenmiddag bereikte ons over de Rallye van Monte Carlo het bericht dat, volgens de verwachtingen, verblindende sneeuwstormen en spiegelgladde wegen de deelnemende équipes voor grote moeilijkheden stelden, voornamelijk op het traject tussen Nevers, 230 km. ten Zuiden van Parijs en Monte Carlo, een afstand van ongeveer 700 km. Dit tra ject leidt van Nevers naar Lyon (240 km.), Valence (100 km.), Digne (200 km.), Grasse naar Monte Carlo (160)- Er werd ontzettend veel van het uit houdingsvermogen der Rallye-rijders gevergd. Op de weg naar Lyon is het Neder landse team H. Engelsma, S. L. Wvnia en S. Kingma met Austin A-40 tegen een boom gereden. Gelukkig kwame de inzittenden met de schrik vrij, doe" de wagen was zo zwaar beschadigd, na men de strijd moest staken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2