Rode en groene baretten" dringen in Djakarta politie-kazerne binnen GEHEIM ACCOORD TUSSEN ROOD CHINA EN MOSKOU Als wind en weder dienen schaatst Holland 1 Ongeregeldheden op verschillende punten in centrum der stad Het weerTEMPERATUUR DAALT NIET VERDER Onvoordelig handels verdrag Maar nog geen aanwijzingen, dat de vorst direct voorbij is Twee Nederlandse missionarissen bij de Philippijnen verdronken Tot hoofd en hart Ook in Oost-Java actie te verwachten? Hans Kaart weigert op te treden voor de T.N.I. Sukarno vraagt India's „morele steun' RUSLAND ERKENT DE V.S.I. SCHEEPVAART OP DE MAAS LAMGELEGD Van der Waals terecht gesteld Er zijn schaatsenrijders en schaatsenrijders Veerboot kapseisde door zware windvlaag „De Bijenkorf" koopt nieuw pand DONDERDAG 26 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24676 99 WESTERLING DOET OP JAVA NIEUWE AANVALLEN De zgn. groene en rode baretten van de voormalige Speciale troepen, die thans onder Westerling vechten, zijn vandaag om 16 uur na vuurgevechten de politiekazerne van de stad Djakarta binnengedrongen, aldus verneemt Aneta van de zijde van de politie. Volgens de politie zijn de ongeregeldheden op verschil lende plaatsen in hei centrum van Djakarta omstreeks half vier begonnen. O.m. wordt gevochten in de buurt van Sawah Besar, waar zich de politiekazerne Karang Anjer bevindt. Verschillende straten in hei stadscentrum zijn afgezet, o.m. de Pasar Baru, de grootste winkelstraat, enkele tientallen meters van hei gebouw van hei Pers bureau Aneta. Van de zijde van de politie werd aan Aneta medegedeeld, dat de mobiele brigade, de Polisi Militer, troepen van hei basiscommando en een overvalspairouille naar Sawah Besar zijn gedirigeerd. De gevechten in Tjiandur Acheson keurt actie af DE GROEIENDE ONRUST OP JAVA BANt Speciale rechten voor Sovjet-Unie in Mandsjoerije en Mongolië UITKERING OUDEN VAN DAGEN Tijdelijke verhoging met 5 pet. ¥19111 mm&l p&jp Vyvers en sloten hebben het aanzicht van een klassieke ansichtkaart. Nieuwe koffiebon Staking in twee textielfabrieken Staatsloterij Voor onderbrenging van het kantoorpersoneel BLOEMBOLLENHANDELAREN ZWAAR GESTRAFT O BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqlro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45. tel. 5998 Voor klachten over de bezorging na WO uur 's avonds 21544 Directeur: W Boerrigter Hoofdredacteur: Drs. H W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte, ingezonden mededelinaen dubbel tarief. Omroepers 18 een» per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 oer maand, f 4.55 per kwart aai Gistermiddag reeds had Wester ling nieuwe aanvalsoperaties ontke tend ten Westen en ten Noord-Wes ten van Bandung. De stad Purwa- karta, 100 km. van Bandung, werd om niet nader genoemde redenen tot „gesloten stad" verklaard. Vol gens Antara zouden gisteren in dc streek van Puwakarta 200 soldaten Van het leger van Westerling zijn gearresteerd. In tegenstelling tot berichten, die meldden, dat een aanval op Padalararig zou zijn uitgevoerd, waarbij o.m. het politiebureau door groepen van Wester ling zou zijn bezet, verneemt de corres pondent van Aneta van betrouwbare zijde te Padalarang. dat deze plaats vol komen rustig is, dat de laatste dagen daar niets is voorgevallen en dat berich ten over ongeregeldheden aldaar nit de lucht gegrepen zijn. Het treinverkeer via Padalarang ge schiedt op normale wijze. In plaats van via Purwakarta rijdt de trein Djakarta- Bandung thans via Padalarang en Bo- gor Mogelijk wordt morgen weer via Purwakarta gereden. In overleg met de militaire autoriteiten blijven de scholen te Bandung tot Maandag gesloten. Reuter's correspondent geeft van de toestand in en om Bandung het volgen de beeld: Door het uitgaansverbod is na het in vallen der duisternis Bandung een lege en angstige stad. Patrouilles van de T.N.I. doorkruisen de stad in open vrachtauto's en sluiten de toegangs wegen naar Bandung af. Op de ver lichte voorgalerijen zitten de Europese inwoners met een bijna ostentatieve nonchalance; het grootste deel van de bevolking houdt de deuren en vensters gesloten. De A.P.R.A. is in de bergen verdwenen met hetzelfde gemak en even effectief als zij Maandag Bandung binnenrukte. Gisteren ben ik onder escorte van een Nederlandse pantserwagen naar Garut gereden. Op de lange weg was generlei verkeer waar te nemen. Wij reden door verlaten kampongs, waar uit de bevolking uit vrees voor onge regeldheden gevlucht was. Alleen na bij de concentratiepunten van de Ne derlandse troepen leek het leven zijn gewone gang te gaan. Onderweg zijn wij verschillende keren aangehouden door infanteriepatrouilles van de T.N.I., gewoonlijk bestaande uit een dozijn slecht bewapende jonge knapen, die hun zenuwachtigheid trachtten te verbergen achter een vertoon van bravour. Hef Nederlandse leger, goed ge disciplineerd en op zijn hoede, is meer bevreesd voor politieke ver wikkelingen dan voor gevechten. Neutrale militaire waarnemers zijn onder de indruk van dc wijze, waarop de Nederlandse officieren het personeel van het K.N.I.L. in de hand hebben in een situatie, waarin hun sympathie klaarblijkelijk aan de kant van Westerling is. Omtrent de aanval van een groep van de A.P.R.A. in het regentschap Tjiandjur bericht de correspondent van Aneta thans, dat de groep veertig man sterk Was. Het doel was waarschijnlijk de ondernemingswacht van de theefabriek Marywatty af te halen, die zich hij de A.P.R.A. zou aansluiten. De groep stuitte Verschillende malen op tegenstand van Politie en T.N.I., waarbij hevige vuur gevechten ontstonden. Aan beide zijden vielen doden en gewonden. Op de binnenweg naar Tjikalongkulon leverden troepen van Westerling ver- Volgens een gevecht met de aldaar ge- stationneerde leden van de politie, waar bij één agent zwaar gewond werd. Intussen zijn alle toegangswegen tot «et regentschap Tjiandjur afgesioten Het gezelschap van Hans Kaart is Woensdag onder bescherming van mili taire politie te Djakarta aangekomen, hadat het geweigerd had voor Indone sische officieren te Pekalongan op te treden. Hans Kaart deelde mede, dat op het ogenblik, dat men op het punt stond een uitvoering te beginnen, die georgani seerd was voor Nederlandse soldaten, Tm t°p hun rePatriëring wachten, vier un .I.-officieren binnenkwamen. „Ik ver- aarde toen, dat ons contract inhield, Wij alleen voor Nederlandse solda- if 1 spelen, waarna wij het toneel ver heten," aldus Kaart. orSet Nederlandse legercommando gaf dat het gezelschap zich naar TVt rta zouden begeven, nadat de officieren een klacht hadden in- ond over de „belediging". door T.N.I. en politie en neemt de T.N.I. uitgebreide maatregelen om het gebied uit te kammen. Een woordvoerder van de militaire gouverneur van Djakarta heeft het be richt, dat de premier van Pasundan, Tjokroaminoto, Dinsdagmiddag in Dja karta gearresteerd zou zijn, bevestigd. De republikeinse generaal Suhard- jo heeft te Djocja verklaard dat geen andere weg openstond om tegen Westerling op te treden dan door middel van militaire actie. Hij zei er op te veertrouwen, dat de strijd krachten van de „Turk" binnen één maand „geliquideerd" konden wor den. De chef-staf van de eerste divisie der T.N.I. in Oost-Java, overste dr. in Oost-Java aoties als die van Wester ling niet tot de onmogelijkheden be horen. In een onderhoud met een vertegen woordiger van het plaatselijke dagblad „Umum" zei hij dat, hoewel het inci dent te Malang waar een schietpartij ontstond tussen militairen van het K.N. I.L. en van de T.N.I. was voortge vloeid uit een onenigheid tussen twee personen, dergelijke gebeurtenissen niet te licht moeten worden opgevat. Vóór dit incident te Malarc waren aldaar reeds verschillende incidenten voor gekomen. „De acóie van Westerling, die aanlei ding geeft tot ernstige onlusten in de streek van Pasundan, keur ik ten zeer ste af," aldus heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ache son, tegenover Reuter verklaard. Na een overzicht gegeven te hebben van de recente activiteiten van Westerling, zei Acheson, dat de Amerikaanse ambas sadeur te Djakarta, Cochran, met na druk tegenover Indonesische en Neder landse functionarissen heeft verklaard, dat de toestand een. ernstig karakter had aangenomen. Wet en orde werden overigens in* de zeer grote Indonesische Archipel, met uitzondering van het ge bied van Pasundan, goed gehandhaafd. Het in Djakarta verschijnende week blad „Merdeka" betoogt, dat de rege ring „haar naam slechts kan redden door een algemene zuivering" en dringt er bij Hatta op aan drastische stappen te nemen tot het onderdrukken van de rebellie. Het Djocjase dagblad „Nasio- nal" wijt de overval op Bandung aan Hatta's „wankelmoedigheid" en zegt, dat de beweging van Westerling reeds dadelijk na de totstandkoming van de nieuwe Indonesische regering onder drukt had dienen te worden. Een an der in Djocja verschijnend dagblad, de „Kedulatan Rakjat" stelt de regering, het Nederlandse opperbevel en de re gering van West-Java verantwoordelijk Verwachting tot Vrijdagavond: Droog weer met enkele overdrijven de wolkenvelden en hier en daar ochtendmist. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Vannacht en morgenochtend lichte tot matige vorst en morgen overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. Zon: 8.29—17.18. Maan: 11.26—2.57. Suwando. heeft medegedeeld, dat ook voor de activiteit van Westerling. VOORTGEZETTE ACTIVITEIT VAN WESTERLING DJAKARTA HtRIBON RANG SEMARANG BANJUMASW ^^DJOKJAKARTA BANDUNG URABAJA VERBINDING VERBROKEN BOTSINGEN TUSSEN KNfL EN TNI MALANG Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren op nieuw de beschuldiging geuit, dat Rusland bezig is vier van China's Noor delijke provincies te annexeren. Het departement bevestigde daarmee nog eens de recente uitspraak van de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, over dezelfde kwestie en gaf een document uit, waarin melding wordt gemaakt van twee geheime overeenkomsten tussen de Chinese communisten en Rusland: de „overeen komst van Moskou" en de „overeenkomst van Charbin". Bij deze overeen komsten, zo deelde het departement mede, werden aan de Sovjet-Unie speciale rechten in Mandsjoerije verleend. leger gevraagd had Tibet binnen te Perschef Michael McDermott zei, dat het document slechts een gedeelte van de rapporten en gegevens van het State Department inzake deze kwestie bevat. „Wij hebben meer maar wij geven het niet vrij", zei hij. Het State Department gaf de volgende samenvatting van de omstandigheden in de vier gebieden: Buiten-Mongolië: Sovjet-penetratie is compleet. De zogenaamde regering, die daar door Russische militaire strijd- krachten is gevormd, is door Rusland, Noord-Korea en Albanië erkend. Er is een verdrag inzake de aanwezigheid van Russische troepen. De handel van Bui ten-Mongolië is geheel op de U.S.S.R. gericht en geheel door de Sovjet-Unie gemonopoliseerd. Mandsjoerije: Rusland gebruikt het Chinees-Russische verdrag van 1945 om zijn economische en strategische macht uit te breiden. Russische troepen bezetten Dairen en de marine-basis Port Arthur. Con trole over de spoorwegen en gelijk soortige belangen is veel verder ge gaan dan werd beoogd in het verdrag van 1945. Een speciale handelsovereenkomst, die in Juli j.l. werd getekend, geeft Rusland het recht op 60 procent der landbouwproducten in Mandsjoerije en veroorzaakt ernstige schaarste ter wijl in andere Chinese gebieden hon gersnood heerst. Rusland op zijn beurt geeft een deel terug van de industriële uitrusting ter waarde van naar schat ting twee milliard dollar, die na het einde van de oorlog uit Mandsjoerije werd weggehaald. Sinkiang: Politieke penetratie is min der ver gevorderd, maar toont veel over eenkomst met eerder in de twee andere gebieden genomen stappen. De Russen trachten daar troepen te stationneren. Een op de Sovjet-Unie georiënteerde autonome regering is opgericht en Rus land is druk bezig zich verstrekkende exploitatie-rechten op oliebronnen, goud mijnen en wolfram-mijnen te verwer ven. Binnen-Mongolië: Een semi- autonoom regime is aan de macht en staat slechts in losse betrekking met de Chinese com munistische autoriteiten. „Eenheden van het communistische bevrijdingsleger zullen hun uiterste best doen om onverwijld Tibet te bevrijden^', aldus de opperbevelhebber van het Chi nese communistische leger Tsjoe Teh. Het persbureau Nieuw China deelde verder mede, dat een groep democraten uit Tibet gisteren in Tsjoengking verga derd had en het communistische volks- rukken. In gewoonlijk welingelichte kringen te Saigon verklaart men, dat dertig duizend Chinese nationalisten, achter volgd door Chinese communistische strijdkrachten, nabij Laokay begonnen zijn Indo-China binnen te komen. Het bericht werd niet door het Franse opper bevel bevestigd. De nationalisten zouden zich uit Joenan hebben teruggetrokken. President Sukarno heeft gisteren te Nieuw-Delhi een toespraak gehouden tot de leden van het parlement van India. Hij sprak daarbij de hoop uit, dat het volk van India „alle mogelijke morele steun" aan zijn regering zal ver lenen bij de onderhandelingen met de Nederlanders over de toevoeging van Nieuw-Guinea aan het grondgebied van de V.S.I. Sukarno beschreef zijn volk als een vechtende natie. „Vóór naties, die in een strijd zijn gewikkeld, bestaat er geen einde van de reis". „Ik kan" zei de- president tenslotte „mij geen ander volk indenken, waarmede wij zulke sterke banden van verwantschap hebben als India". De Sovjet-Unie heeft besloten de Ver enigde Staten van Indonesië als een souvereine staat te erkennen en di plomatieke betrekkingen aan te knopen, aldus meldt radio-Moskou. Reuter bericht nader, dat het besluit van de Sovjet-Unie werd meegedeeld in een nota, die Woensdag door de Sovjet-Russi sche onderminister van Buitenlandse Za ken Andrei Gromyko aan de Nederlandse ambassadeur, dr. P. c. Visser, werd over handigd. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot tijdelijke verhoging van de uitkeringen met 5 pet ingevolge de noodwet-Ouderdomsvoorziening, van be paalde renten ingevolge de Invaliditeits wet, van de toeslagen ingevolge de wet tot aanvullen van renten krachtens de Invali diteitswet en van de kinderbijslagen inge volge de Kinderbijslagwet voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Ingevolge de wet van 26 Maart 1949, tot het verlenen van een tijdelijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de noodwet-Ouder domsvoorziening wordt sedert 1 November 1948 reeds een bijslag op de ouderdomsuit- keringen verleend ten bedrage van f 2.50 per maand voor gehuwden en f 1.50 per maand voor ongehuwden. Deze bijslagrege ling vond haar grond in de met ingang van dezelfde datum toegekende tijdelijke loon- bijslag aan loontrekkenden. Evenals deze tij delijke loonbijslag thans definitief in de loonregelingen zal worden verwerkt, zal, naar de regering meent, ook voor de bere kening van de nieuwe bijslag op de ouder - domsuitkeringen de oude bijslag van f 2.50 en f 1.50 geacht moeten worden een deel van de ouderdomsuitkering te vormen. Ingevolge de wet tot aanvulling van ren ten, krachtens de Invaliditeitswet (wet van 15 Juli 1948) zijn de invaliditeitsrenten en de weduwenrenten ingevolge de Invalidi teitswet reeds met een toeslag van 100 pet. verhoogd, terwijl aan gehuwde rentetrekkers en enige met dezen gelijkgestelde catego rieën een gezinstoeslag ten bedrage van f 35.— per maand wordt verleend. Deze toe slagen worden eveneens tijdelijk verhoogd met een bijslag van 5 pet. De kinderbijslag ingevolge de Kinderbij slagwet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers bedraagt, na de wijzi ging, welke die wet heeft ondergaan bij de wet van 26 Maart 1949, voor de eerste drie kinderen f 11 per maand en te reke nen van het vierde kind f 13.50 per kind en per maand. Het ontwerp strekt tot het tijdelijk verhogen van genoemde bedragen met een bijslag van 5 pet. De kosten van de voorgestelde regeling zullen naar raming een bedrag van f 9.500.000 per jaar belopen. Deze kosten zullen ten laste komen van het Rijk. Waar de toegestane nieuwe loonsverho ging geldt te rekenen van 1 Januari 1950 acht de regering het redelijk, dat de in het ontwerp van wet voorgestelde bijslagrege ling van die zelfde datum af zal werken. (Van onze speciale verslaggever) Oofschoon er nog geen aanwijzingen zijn, dat de vorstperiode spoedig voorbij is, valt vooralsnog geen sterkere daling van de temperatuur te verwachten. Over geheel West-Europa heeft de vorst momenteel het dieptepunt bereikt. Bjj toenemende bewolking zal het kwik weer gaan stijgen. Vanmorgen te zes uur noteerde men te Gilze-Rijen en Woensdrecht de laagste temperatuur: —11, Terschelling en vliegveld Twente gaven de hoogste: —4. Daartussen liggen Beek bij Maastricht en Vlissingen met 5, Den Helder en Valkenburg bij Reiden met 6, Groningen, Leeuwarden en Hoek van Holland met 7, Eindhoven met 8, De Bilt en Ypenburg met 10. Beriyn meldde zeven graden vorst. Londen vyf en Parijs twee graden. Zoals wij reeds gisteren aankondigden moest men er toe overgaan de stuwen in de Maas te openen. Het peil van het water zakt daardoor op vele plaatsen. Het scheepvaartverkeer en vooral het kolenvervoer over water worden daar door lamgelegd. De scheepvaart begint over het gehele land steeds meer last van de vorst te ondervinden. De provinciale kanalen in Friesland zijn op last van Gedeputeer de Staten voor het scheepvaartverkeer gesloten. Ijsgang maakt geregeld ver keer onmogelijk. Alleen het kanaal van Stroobos via Leeuwarden naar Harlin- gen is nog bevaarbaar. De bootverbin ding Oostmahorn Schiermonnikoog wordt nog steeds onderhouden. Men vaart evenwel niet meer volgens de dienstregeling. Veerdiensten ondervin den veel hinder van de ijsgang in de grote rivieren. Men heeft de veerdienst over de Lek tussen Beusichem en Cu- lemborg gestaakt. Het autoverkeer naar Culemborg loopt nu via de brug bij Via- nen. De veerdienst AmerongenEek en Wiel is 's nachts geheel gestremd. Van vijf uur 's morgens tot zes uur 's avonds worden alleen nog voertuigen tot tien Te St. Pan cros is Woensdagmiddag de nieuwe ijsbaan geopend met wedstrij den, waaraan ook De Goede, pas uit Noorwegen teruggekeerd, heeft deelge nomen. In een tijd, van 48.3 sec. won hij de 500 meter. Zijn vader (rechts) moe digt hem aan. ton overgezet. De veerdienst Bergen Vierlingsbeek is helemaal drastisch in gekrompen. Slechts voetgangers en wiel rijders kunnen er nog gebruik van ma ken. Vanmorgen is op Ameland, dat weer geheel is geïsoleerd, een tweepersoons vliegtuig geland van de luchtstrijd krachten. Het bracht post van drie da gen. Op verzoek van Rijkswaterstaat zal, zolang het isolement van het eiland duurt, een pendeldienst Leeuwarden Ameland worden onderhouden. Intussen is het ijs nog lang niet overal betrouwbaar. De burgemeester van Marken ontraadt ieder ten sterk ste zich op het ijs op de Gouwzee te begeven, omdat het zeer zwak is. Er is nog geen enkele baan uitgezet. Enkele waaghalzen hebben reeds de gevaarlijke overtocht van Marken naar Volendam gemaakt, maar zij durfden niet meer terugkeren. Prinses Wilhelmina heeft Woensdag, middag een bezoek gebracht aan de omgeving van de Gouwzee en de tal loze Volendammers gadegeslagen, die in hun dorp aan het schaatsen waren. Een ernstig ongeluk is Woensdag avond op de ijsbaan te Nijverdal ge beurd. Een 22-jarige jongeman was met een meisje aan het schaatsen rijden. Zij kwamen beiden te vallen. De jongen stond op om het meisje te helpen. Plot seling viel hij weer en bleef liggen. Een geneesheer kon slechts de dood consta teren. De jongen zou lijdende zijn ge weest aan een hartkwaal. Te Kockange (bij Steenwijk) is het 9-jarig zoontje van de heer G. H. bij het schaatsenrijden in een trekgat geraakt. Buiten bewustzijn werd hij uit het water gehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Een kok te Amsterdam ontfermt zich over de verkeersagent op de Dam. Hij brengt hem geregeld een beker snert! Bij K. B. is afwijzend beschikt op de ingediende gratieverzoeken ten toehoeve van Anton van der Waals, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage. Het vonnis is hedenochtend voltrokken. Zoals bekend was Van der Waals V-man van de S.D.-leider Schreieder. (Van onze verslaggever) „Wind en weder" moeten er voor „dienen"; maar als zij het doen en als zij het ook maar éven doen dan schaatst Holland, bisteren was het zover. De Bilt beweerde dat het vroor, de thermometer wees dienovereenkomstig ettelijke graden beneden Celsius en de waterig-gele zon aan de onbewogen-blauwe hemel loog er al evenmin om. Meteorologisch was alles in orde. Bovendien deden alle instanties, die het weten konden, den volke kond, „dat het ijs in goede conditie was". Welnu, talrijke aan het nationale volksvermaak verknochte lieden waren het niet minder en zij bestegen om toepasselijk te blijven „unverfroren" de trap om op zolder de gladde ijzers uit het vet te halen. Een gemeenplaatserig klinkende handeling weliswaar, maar nochtans een daad, die veelal ontsproot aan de ietwat negatieve, maar zéér inheemse drift om geen „Jan Salie" te zijn. Laat ons echter niet zwartgallig en zeker niet cynisch worden. Vele zwierig-gemutsten en kleurig-gerokten, die Hollands vijvers en sloten gisteren het aanzicht van de klassieke ansicht kaart „Groeten uit Holland" of „Geluk kig Nieuwjaar" gaven", handelden wel degelijk uit positieve beginselen. Ster ker nog; zij bonden gaarne en grif de schaatsen onder, louter voor hun ple zier. Maar dat was dezulken dan ook zeer wel aan te zien. Het waren dege nen, die de armen naar behoren op de rug gekruist, het bovenlichaam iets naar voren gebogen met vastbera denheid en met iets van de oud-vader landse pioniersgeest in hun blik, baan tje na baantje namen, artificieel bijna. Nou ja, en dat waren natuurlijk ook zij die iets minder stijlvol, maar zeker niet minder overtuigend op de gladdigheid zwierden, met blozende konen, zwaaien de armen en wapperende das. Nu moeten wij U eerlijk zeggen kind van deze psychologische eeuw.als wij zijn dat er verschil is tussen schaatsenrijders en schaatsenrijders. Je hebt er die, zonder bedenken, de ge ijkte ijsbaan opzoeken a raison van twee kwartjes en die zich niet in het minst gehinderd voelen door de be perktheid van hun gebied, noch door de omstandigheid dat zij worden voortge dreven op de tonen van de „Stars en stripes" en zelfs niet door het toch iet wat ontmoedigende feit dat een kloeke mannenstem bij tijd en wijle door de mi crofoon galmt dat „de E.H.B.O.-post aan de ingang is" en dat „stukkende schaatsen in de „ketine" gemaakt kun nen worden". Maar daar zijn ook de echte natuur- lingen, de avonturiers, die de bevroren sloot en de lokkende einder ver verkie zen boven de wel ne.tte maar ietwat gereglementeerde omgeving van dé club. Beide categorieën hebben wij gis teren nauwlettend en volkomen be langeloos gadegeslagen. Wel, en de poëzie De Genestet zei het al vindt men overal. Zie de struise jonge kerel, die onder auspiciën van de Amsterdamse IJsclub zijn beminde onderwijst in de beginselen van de schaatskunst. Voetje voor voetje trek ken zij samen op, z ij met beminnelijke onbeholpenheid en wankelijke volg zaamheid leunend op z ij n arm; h ij zich welbewust van zijn kennelijk overwicht, ijverig instruerend- zó. zó en aan zó, terwijl zij, in al te vurige bereidheid natuurlijk tóch eerst zó doet. Waar werd oprechter trouw ter wereld óóit gevonden? En let op die jeugdige blondgelokte knaap, die serieus 'n fraaie acht in 't ijs snijdt 'en dan fluitend zijn weg vervolgt. Aan de andere zijde dat naar de toe passelijke schaats-mode geklede juffer tje dat daar waarachtig zomaar met zwierend rokje op Sonja Henie-manier aan het pirouetteren slaat, zodat een juist passerende jongeling van pure be wondering een overtuigende kuiten flikker maakt. Ala, de poëzie op het ijs. Voor de kin- ders is de spiegelgladde vlakte wellicht de vervulling van een paradijselijke droom. Uitgezonderd mischien voor dat tragische in allerlei buitenissige kleding, stukken verpakte jochie, dat nochtans, huilend van bittere kou, aan de hand bengelt van zijn paedagogische vqjier, die hem les geeft op de manier van „as-je-maar-dóórzet-dan - wordt - je-wel- warm"; uitgezonderd ook voor het mi nieme manneke dat met blauwe vin gertjes pulkt aan de linten van zijn schaats en dat nu en dan met bange stem om zich heen vraagt of „meneer soms een mes bij zich heeft". Ov.erigens, de prille jeugd beleeft haar ijspret op velerlei manier. Niet altijd zijn daar schaatsen bij nodig. Een oude zeepkist is een voortreffelijk in strument; en met een fiets of autoped op de gladdigheid kan men ongekende sensaties beleven. En zelfs het knaapje dat zich daar op een ietwat storend zandheuveltje, in het midden van de baan, op zijn buik heeft neergevlijd, schijnt er plezier in te hebben. Om rog maar niet te spreken van de jonge lieden die met gekromde tak of wan- Welzeker, als het maar éven kan, be geven wij, Hollanders, ons als geldt het 'n folkloristische afspraak op 't ijs. Wij trekken er in drommen naar toe met onze „Noren" of onze „schoonrij- ders" onder de arpa. Wij doen het om dat wij het niet kunnen laten, uit over tuiging, omdat we die dingen tóch in de kast hebben liggen", of omdat wij, voor den drommel nog an toe nog best meekunnen. En wij maken er met z'n allen, van het ijsfestijn, altijd weer een aandoenlijk gebeuren van.... De Nederlandse missionaris pater N. Hendriks en de missiebroeder A. van Dam behoren, naar Reuter meldt, tot de twaalf slachtoffers van de boot, die met ruim zestig passagigers verleden week b(j Surigao (eiland Mindanao) omsloeg. Men heeft de hoop hen nog levend terug te vinden opgegeven. Beide slachtoffers behoren tot de mis sionarissen van het Heilig Hart te Til burg, die in groten getale in diverse delen van Indonesië en de Philippijnen werkzaam zijn. Pater-overste Hendriks en broeder Van Dam waren aan boord van een met ruim zestig passagiers beladen voorma lig Amerikaans vaartuig voor het aan land zetten van tanks. Deze boot is tij dens een zware windvlaag gekapseisd. Tot de vermisten na dit ongeluk be hoorden beide Nederlanders. Het bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 424 algemeen aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 27 Januari 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bjj de detaillist tot uiter lijk 12 Februari 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, zodat 9 Maart 1950 een nieuwe koffiebon zal worden aangewezen. In de textielfabrieken „Roombeek" en de „N.V. Tetem" (Twentse Textiel Maat schappij) hebben in totaal 135 leden van het personeel, in hoofdzaak meisjes, het werk neergelegd. Deze staking wordt niet gesteund door de textiel- unie, waarin de werkgevers en de bon den zijn vertegenwoordigd. De oorzaak van het conflict ligt in de omstandig heid dat de 5 pet. loonsverhoging niet wordt toegepast ten aanzien van textiel arbeiders en arbeidsters, die boven het maximum worden beloond. De kans be staat, dat een deel van het personeel der fabrieken, dat niet in staking is. het werk zal moeten neerleggen. In de 509e Staatsloterij, eerste klasse, tweede lijst, is de f 20.000 gevallen op nr. 6617. 1 Als de liefde sterft, sterft de samen- leving. Pater N. Hendriks werd geboren in 1909 en priester gewijd in 1934. In 1936 vertrok hij voor het eerst naar zijn ar beidsterrein. Na eén verlof in Neder land keerde hij begin November 1949 naar de Philippijnen terug. Kort voor dien werd hij tot overste benoemd. Missiebroeder A. van Dam werd in 18932 geboren. Hij was reeds zeer lang onder de tropenzon werkzaam. Na zijn verlof keerde hij in Januari 1947 naar zijn arbeidsterrein terug. Naar wij vernemen heeft de N.V. Magazijn „De Bijenkorf" te Amsterdam het aangrenzende gebouw „Nedeximpo" aan de Vijgendam aangekocht. De directie meent hiermede in een reeds lang bestaande behoefte aan meer ruimte te kunnen voorzien. Het aange kochte gebouw telt vijf verdiepingen met meer dan driehonderd vertrekken. Thans zijn er vele kantoren en handels huizen in gevestigd, die alle naar nieuwe lokaliteiten zullen moeten omzien. Daar er niet alleen een woningnood, doch ook een kantoorruimteschaarste heerst, valt het uiteraard moeilijk te voorspellen wanneer de thans in Nedeximpo kan toor houdende firma's zullen zijn ver trokken. Het nieuwe gebouw is speciaal aange kocht om het kantoorpersoneel van „De Bijenkorf" daarin onder te brengen. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vier inwoners van Sassenheim wegens deviezenovertredingen ieder tot twee maanden gevangenisstraf voor waardelijk veroordeeld. Bovendien wer den aan deze bloembollenhandelaren boeten opgelegd. J. H. V. H. kreeg f 4000 boete subs, twee maanden hechtenis; J. J. R. f 500 boete subs, vijftig dagen; N. W. P f 18000 boete subs, vier maanden en F. B. f 2000 boete subs, een maand vervangende hechtenisstraf. Advertentie WAT LEVERT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1