EERSTE KAMER AANVAARDT WETSONTWERP P.B.O. Met30 tegen 11 stemmen EPIC-DE noorman: AMERIKAANSE ATOOMGELEERDEN MAKEN GOUD LANGS CHEMISCHE WEG Waarschijnlijk van grote waarde voor de medische wetenschap H NORMALE LEGERSTERKTE IN ONS LAND NOG NIET BEREIKT O T WVlïV Fusillade te Apeldoorn berecht Werkman brengt hulzen aan Prins Bernhard Voor economie veel te duur Amsterdammer bracht 93 Joden op DlUI'l/If Generaal Kruis dringt aan op zuinigheid Veilige bergplaats— Trekking Anno Santo 7 Februari Verhoging benzineprijs DONDERDAG 26 JANUARI 1950 PAGINA 3 Tegen Polizei-Inspektor vyf Jaar geëist Van patronen der saluut schoten op Curasao Moeilijkheden op bankierskantoor ALCHEMISTEN KRIJGEN TOCH NOG GELIJK Opbrengst f 14.000 Tot verwerping beroep tegen doodstraf geconcludeerd KAMP VUGHT WORDT KAZERNE JUWELENDIEF IN ARREST De artillerie moet sterker worden HUISVROUWEN GAAN IN MASSA OP NIEUWE METHODE OVER Ommekeer by de wasbehandeling GEDWARSBOOMDE Besparing in gebruik zou slechts gering zijn WATERSCHAPSLASTEN AAN DE ORDE Congres in Amsterdam Verongelukte vlieger begraven H. Schaper. Meisje overmeestert „zware jongen" (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gistermiddag laat het wetsontwerp op de P.B.O. aanvaard met 30 tegen 11 stemmen. Voor stemden de K.V.P., de P.A., de heer Schipper (A.R.) en tegen de rest van de A.R., de C.H., de V.V.D; en de C.P.N. Er waren negen leden afwezig. Van sommigen deed het er niet toe, enkelen waren echt ziek, van anderen weet men nog niet, waarom zij absent waren, reden waarom wij hier een opsomming geven van de afwezigen: Ruys de Beerenbrouck, De Zwaan, Pollema, De Wilde, Bierema, Hoogland en drie C.P.N.-leden. Twee ministers en staatssecretaris v. d. Grinten hebben het woord ge voerd, waarvan natuurlijk het interes santste was wat de heer v. d. Grinten ter concrete verdediging van het ont werp had aan te voeren. En daarvan was weer het belangrijkste de verdedi ging des heren v. d. Grinten van zijn grondwettelijk standpunt inzake de in stelling van bedrijfsschappen bij alge mene maatregel van bestuur instede van bij wet. Bü de replieken liet de Eerste Kamer weer een grandioze kans om zich als Kamer te laten gelden voorbü gaan. Daar waren nu zoveel tegenstanders van de standpunten van de staatssecretaris, en daar viel nu waarlijk over deze verde diging wel het een en ander te zeggen. Doch men moet niet geloven, dat de Kamer daar aan begon. Zy liet het alle maal over haar kant gaan en verzwakte haar positie tegenover de regering voor de zoveelste maal. Men kan tenslotte het parlement, zoal niet alles, dan toch wel heel veel vertellen. Alleen: wat klaagt het parlement dan toch over de devaluatie van zijn papieren? Overigens heeft de heer v. d. Grinten natuurlijk veel ware woorden gespro ken. Zijn centrale standpunt in de hele kwestie werd zeer juist omschreven: het gaat in onze dagen er maar om de plaats van de loonarbeid in de maatschappij te bepalen. Dit houdt in de erkenning van het feit. dat de arbeiders evenzeer bedrijfsgenoten zijn als de ondernemer, zij het op een andere wijze, dan de laat ste. De arbeiders hebben niet alleen be lang bij het loon, dat zij verdienen, maar ook bij de hele onderneming, waarin zij werken. Tegenover de mening, dat deze P.B.O. de vrucht is van een compromis tussen K.V.P. en P. v. d. A. sprak de heer v. d. Grinten verzoenende woorden: zij is het resultaat van wat in alle op bouwende krachten is gegroeid, ook in de protestants-christelijke kringen Wel, maar dan is de P.B.O. toch in hoofdzaak een kwestie tussen P. v. d. A. en K.V.P In October 1944 werd Apeldoorn op geschrikt door een gebeurtenis, die tot ver in de omtrek grote beroering ver wekte. Acht mannen werden toen ge fusilleerd en hun stoffelijke overschotten werden door de Duitsers op verschil lende punten In Apeldoorn langs de straat gelegd, met een bord, waarop het woord „terrorist". In verband hiermede stond voor de Bijzondere Strafkamer van de Zutphense rechtbank terecht de „Polizei-Inspektor" J. F. H. uit Ulsen, gedetineerd in de strafgevangenis te Arnhem. H. verklaarde de opdracht tot vuren gegeven te hebben aan bet executie-pe loton, maar met het neerleggen van de gefusilleerden langs de straat had hij niets uitstaande. Hem was gezegd, dat deze acht mensen, onder wie een Engels en Amerikaans militair, ter dood waren veroordeeld, en dat ook hij zou worden gefusilleerd, als hij de opdracht niet ten uitvoer bracht, De Officier van Justitie, rar. De Wal- le, herdacht met eerbied de acht slacht offers. Het betrof hier geen eigen ini tiatief van verdachte, aldus mr. De Wal- le. maar de opdracht om te vuren staat vast. Spr. eiste vijf jaar gevangenisstraf sinds 1 Maart 1949. Hierna word de zaak tegen de oud ritmeester J. P. I. uit Apeldoorn, die in de oorlog in vreemde krijgsdienst is ge treden en thans voortvluchtig is. Hij was o.a. in Waalwijk toen de burge meester Moonen en de gebrs. Hofman daar werden gefusilleerd. Tegen hem werd twintig jaar gevangenisstraf ge- eist. Tenslotte stond terecht de nog voort vluchtige Landwachter Bouke R. Tegen hem werd vijftien jaar geëist. R. wordt beschuldigd van medeplichtigheid aan de moord op de kleermaker Vlastuin te Zutphen in de Septemberdagen na Doi« le Dinsdag. Op zijn' bevel zouden twee f S-ers deze moord gepleegd hebben, na en zeer rumoerige vergadering van de N S B. te Zutphen. Woensdagavond zou Prins Bernhard van het vliegveld Hato naar St. Maar ten vertrekken. Zijn Dakota bleek ech ter een lichte motorstoring te hebben sn daarom is besloten van dit vliegtuig geen gebruik te maken. De reis is nu gemaakt met een K.L.M.-toestel. Toen Prins Bernhard en zijn gezel schap Zaterdag in het militaire kamp Suffisant op Curacao de lunch gebruik ten, bracht een oude burger-werkman, genaamd Martis, vier hulzen binnen van de patronen der eerste vier saluutscho ten, die bij de aankomst van de Prins van het waterfort waren afgegeven. Toen de Prins hem opmerkte, sprong Martis stram in de houding en hield een toespraak in het Spaans, welke door de Prins in dezelfde taal werd beantwoord. Woensdagmorgen zou Prins Bernhard van het vliegveld Hato naar St. Maar ten vertrekken. Zijn Dakota bleek ech ter een lichte motorstoring te hebben ïn daarom is besloten van dit vliegtuig ?een gebruik te maken. De reis is nu lemaakt met een K.L.M.-toestel. In een schrijven, gericht aan de com manderende officieren van alle onder- Gelen der Koninklijke Landmacht, heeft generaal mr. H. J. Kruis, chef van i generale staf, aangedrongen op de m'erste zuinigheid jn het gebruik van gelden, personeel en tijd bij de opbouw an het leger. Een voortdurend streven ■jaar een zo hoog mogelijk rendement °ie't een minimum aan kosten, ontslag overplaatsing van overtollig personeel b„. opvoering van de individuele ar- aidsprestatie zijn enkele van de maat laten, die worden aanbevolen, din geestelijke verzorging moet in- «3, .mogelijk buiten de diensttijd hu; u den> evenals de inspecties en shoudelijke diensten. Overigens zei de staatssecretaris tot veler genoegen, dat het niet aangaat de categorale organisaties uit te sluiten van deelname aan de bedrijfsschappen. Op verschillende gebieden van het maat- happelijke leven bestaan categorale ganisaties, en belangrijke. Minister Joekes had weinig belang rijks te zeggen, minister v. d. Brink gaf nog eens enkele algemene waarheden ten beste, waarbij hij zeer helder schet ste de machtsverschuiving van de per sonen, zoals die was tijdens de oude en verlaten economie, naar de groepen, zo als die in onze dagen bestaat. In dit laatste schuilt een gevaar: dat er botsin gen ontstaan tussen machtige groepen, waaruit dan tenslotte de staat als derde en beslissende machtsfactor omhoog ge stoten zou worden. Om dit te voorkomer is een doelbewust en nauwkeurig uitwe gen der machtsverhoudingen nodig: enerzijds de groepen, anderzijds de staat. Tussen deze twee partijen moet het spel gespeeld worden. De Haagse rechtbank zal vandaag be slissen ever de surséance-aanvrage door bet bankierskantoor Van Schalkwijk en Co te Den Haag. Crediteuren ondersteu nen deze surséance-aanvrage, daar zij nog de hoop koesteren, in dit geval nog iets van hun vorderingen binnen te krijgen. Intussen zijn er zeer merkwaar dige feiten aan het licht gekomen, die op de gehele affaire van deze bank een uitermate vreemd licht werpen. Zo heeft men reeds geconstateerd, dat er hoegenaamd geen reserves aanwezig zijn, terwijl het verder blijkt, dat me» de aan de bank door haar cliënten toe vertrouwde effecten op de meest zon derlinge wijze is omgegaan. Vele van deze effecten zijn zonder meer verdwe nen, terwijl daarvoor in de plaats aan delen aanwezig zijn van een vennoot schap, die reeds ca. 20 jaar geleden ge failleerd is. De moeilijkheden met de bank zijn reeds vele jaren terug be gonnen. Men heeft echter de uitersT precaire positie van het huis lang kun nen verhullen, totdat de fiscale recher che een en ander aan het rollen heeft gebracht. Naar vernomen wordt, heeft één van de familieleden van de directeur van het bankierskantoor aangeboden 40 pet. van de schulden uit privé-vermogen te betalen. De slachtoffers van de bans moeten grotendeels gezocht worden on der kleine middenstanders Stevn ovecGuna 70. Terwijl Lotus van Jade vruchteloos bij de commandant van het Chinese doorgangskamp hulp zocht, verdedigden Eric en zijn mannen de palissaden van het blokhuis met de moed der wanhoop tegen de overweldigende Japanse aanval Zoals een vloedgolf opbruist tegen de klippen, zo brak stormloop op stormloop van de Japanse landers stuk op de kleine vesting. Suizend velden Eric's pijlen aanvaller na aanvaller, en steeds weer ontmoetten de enkele stoutmoedigen die de top van de borstwering bereikten de felle zwaarden van Ming en z'n mannen. Maar tijdens de laatste aanvallen hief Eric zo nu en dan luisterend het hoofd op, terwijl een zorgelijke trek op z'n gezicht verscheen. Doorlopend drong vanaf de zuidziide der palissaden een monotoon, bonkend geluid tot hem door. En toen de zware balken langzaam uit elkaar begonnen te wijken, u>ist hij dat zijn ergste vrees bewaarheid werd. „Ming! Ze rammen de borstwering! Snel Maar zijn waarschuwing kwam te laat. Op dat ogenblik werden dc palissaden splinterend uit elkaar geslagen en door de aldus ontstane bres golfde een dichte drom aanvallers naar binnen, tot het uiterste .opgezweept door de verbeten tegen stand van de belegerden. Enkele mannen werden meedogenloos neergesabeldae anderen achteruit gedrongen. J Met een kreet sprong Eric naar voren, op de voet gevolgd door de mandarijn Breng de keizer in de hut," beval hij enkele mannen. „Zorg dat hu buiten het krijgsgewoel blijft!" Toen had hij geen gelegenheid meer om iets te zeggenwant een dozijn zwaarden werden rondom herti opgeheven en al z'n aandacht concen- treerde zich op het gevecht van man tegen man, dat zich thans ontspon. Ze kwamen met honderden tegelijk door het gat in de borstwering naar binnen. Hun schelle kreten klonken overal om hen heen. Er was geen gelegenheid om hen te tellen, geen tijd om een weloverwogen verdedigingsplan op te stellen zo zulk een plan mogelijk ware geweest. Er was alleen een golvende massa opgeheven wapens, die hem van alle zijden bedreigden. En hoewel hij wonderen van dapperheid verrichtte, werd hij stap voor stap achteruit gedreven. Het was een moorddadig gevecht, dat daar tussen de palissaden woedde. maar weinig van Eric's mannen bereikten de hut. Toen de deuropening eindelijk bereikt was, was hij nog slechts door een stuk of twintig van Ming's oude aan hangers vergezeld. De overmacht der Japanse landers had een hoge en bloedige tol geëist. Naar binnen, mannen!" beval de Noorman scherp. Alleen da beschutting van de hut bood nog gelegenheid de wanhopige strijd een tijdlang voort te zetten. Hij was de laatste, die de deuropening verdedigde, terwijl de anderen hun nieuwe posities betrokken. Eindelijk, toen Tai hem toeriep dat zij klaar waren, sprong hij wlla terug en zag toe hoe de deur gesloten werd. .Barricadeer de deur!" zei hij hees. „En stevig! Alleen daarvan zal het afhangen hoelang we het nog vol kunnen houden!" et „doel der alchemisten", de 2000-jarige speurtocht naar een middel om „gewone" metalen te veranderen met goud, is door Amerikaanse atoom geleerden bereikt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie beves tigde onlangs, dat ruim twee jaar geleden geleerden in het laboratorium in Hanford in de staat Washington er in geslaagd zijn, om zowel kwik als platinum te veranderen in stukjes van het begeerde metaal. De atoomzuil of „kern-reactor" speelde de rol van de „steen der wijzen" van de alchemisten. Geleerden hebben zich gehaast er op te tayzen, dat de kosten van het proces zo hoog waren en de gewonnen hoeveelheid goud (35 microgram) zo klein, dat het nog steeds economischer is om goud uit de aarde te graven. De machine, die in het proces gebruikt werd, had een waarde van honderden mil- lioenen dollar. De geleerden onderwierpen een kleine hoeveelheid .(100 milligram) van een zeldzame vorm van kwik aan een neu tronenbombardement en produceerden een hoeveelheid goud, die slechts 1/30.000 bedroeg van de hoeveelheid gebruikt kwik. Deskundigen in Washington zeg gen, dat een ounce van dit geproduceer de goud veie duizenden dollar zou kos ten. De officiële prijs in de wereld is 35 dollar per ounce. Omdat de eerste persberichten over de transmutatie „volkomen ongerecht vaardigde" fluctuaties op de Parijse goudmarkt veroorzaakten, snijden de deskundigen dit onderwerp tegenover outsiders niet graag aan. Met „het pro ces heeft geen enkele economische be tekenis" snyden zU nieuwsgierigen de pas af. Hoewel de alchemisten van het begin van het Christendom tot en met de Mid deleeuwen en soms zelfs nog daarna, vaak hun leven hebben gewijd aan in tensief speuren naar de sleutel van het goudmaken, hadden de atoomnatuurkun digen er weinig belangstelling voor. Het feit lag begraven in een massa gegevens, totdat een journalist het toevallig te berde bracht m „Physical Review", een technisch tijdschrift. Het project werd begonnen onder dr. Arthur J. Dempster, die momenteel aan een van de laboratoria van de commissie voor de atoomenergie verbonden is. Alle isotoop-variëteiten van alle metaulach. tige elementen werden onderworpen aan een neutronen-bombardement op zoek naar materiaal, dat bevredigend kon worden gebruikt in verbinding met feitelijke atoomsplitsing. Men wilde zien wat met elk metaal gebeuren zou, wan neer de atomen er van gebombardeerd werden door partikelen van radio-actie- ve atomen. In de loop van dit onderzoek werd een schaarse kwikisotoop, bekend als kwik 198, in de kern-reactor gebracht, waar het gebombardeerd werd door neu tronen van zich delende uranium-ato- men. Het feiti kwik één van de twee elementen was die door moderne geleer den in goud konden worden omgezet, toont dat de vroegere alchemisten op het goede spoor waren. Kwik was het voornaamste hulpmiddel vanhun pri mitieve experimenten. De oorsprong van de alchemie is in de eeuwen vóór Christus verloren ge gaan, doch de oudste gegevens tonen, dat zij bedreven werden door Grieken, die in de eerste eeuwen na Christus in Alexandrië leefden. Hun fabels zeiden, dat deze wetenschap gesticht was door de Egyptische god Thoth, die het equi valent was van de Griek Hermes en de Romein Mercurius. mutaties niet beantwoorden aan het op gewin beluste doel van de alchemisten, worden de humanitaire en wetenschap pelijke doelstellingen van sommigen der latere alchemisten verwezenlijkt in de moderne medische en natuurkundige toepassingen van zulk vervaardigd goud. De beroemde 16e-eeuwse Zwitserse alchemist Paracelsus wekte zijn tijdge noten op hun zoeken naar rijkdom te staken en in plaats daarvan te pogen de elementen te veranderen in medi cijnen. Toen theorieën der alchemie m de vroege eeuwen van het christendom met handelaren uit Europa China bin nenkwamen, concentreerden Chinese alchemisten hun zoeken op het „levens elixer" in plaats van op goud. De commissie voor de atoomenergie in Washington zegt dat hoewel de mo derne alchemie geen enkele economische waarde heeft, het op chemische wijze verkregen goud wel degelijk betekenis voor de medische research heeft. Een jonge man, die op de asvaalt te Delft bezig was met het uitzoeken van huisvuil, vond een trommeltje dat een bedrag van f 2295 en enige distributiebescheiden bevatte. Dank zij de bonkaarten slaagde de politie erin de eigenaar op te sporen. Het bleek toen, dat de vrouw des huizes het gevaarlijk had gevonden zoveel geld in huis te hebbenHaar man wist wel een goede bergplaats en ver stopte het trommeltje in de vuilnis emmer. Hij verzuimde echter, dtt aan zijn vrouw te vertellen, zodat het trommeltje met het huisvuil in de vuilniswagen verdween De eerlijke vinder heeft een beloning ontvangen; de gelukkige verliezer zoekt nu een andere bergplaats, De „alchemie" of goudmakerskunst is reeds in overmide tijden beoefend gewor den. Bovenstaande prent toont hoe iemand, die er zijn beroep van maakte naar het middel te zoeken om van onedele metalen goud te maken, zijn gezin tot armoede brengt. Men lette op de vrouw, die haar ledige geldbeurs toont; op de man die met een blaasbalg de smeltkroezen ajkoelt en op de man, die naar het af schrikwekkend voorbeeld wijst. Rechts boven in de hoek man, vrouw en kinde ren op weg naar het hospitaal om te worden opgenomen. Bijgevolg stempelden de Alexandrijn- se Grieken het zegel van Hermes in al hun laboratoriumvaten en noemden al chemie de „Hermetische kunst". Dit symbool vergezelde de alchemis tische leer, die door de Arabieren het middeleeuws Europa werd binnenge bracht, en de uitdrukking „hermetisch gezegeld" bestaat nog steeds. De fundamentele Griekse theorie, ge accepteerd door de alchemisten tot het begin van de 17e eeuw, was dat alle stof was samengesteld uit gezuiverde mercuur-essence, dat veranderd was door de natuurlijke inwerking in diverse graden door de vier elementen van Aristoteles aarde, lucht, vuur en wa- ter De alchemisten poogden de zuivere prima materia" te krijgen door aardse, vloeibare en vluchtige elementen te verwijderen door vuur en dan met de moeilijk te vinden „steen der wijzen" die graden van elementen weer te ver krijgen die nodig waren om goud te dupliceren. Functionarissen van de commissie voor de atoomenergie zeggen, dat het slechts toeval kan zijn dat mercuur, dat door de alchemisten was uitgekozen, het element werd dat door atoomgeleerden tot goud getransmuteerd kon worden. Hoewel de hoge kosten van zulke trans- Naar het secretariaat van Radio Anno Santo mededeelt, is de toevloed van briefkaarten? gezonden door deelnemers aan de loting voor de aanbieding van de zender, de laatste dagen voor de slui ting dermate overstelpend geweest, dat het secretariaat, hetwelk zo eenvoudig mogelijk is opgezet, niet in staat is de voor de trekking noodzakelijke orde ning eerder dan voor 1 Februari tot stand te brengen. Als gevolg hiervan kan de uitslag van de loting niet voor 7 Februari verwacht worden. De overwegingen, welke de Stichting hebben doen besluiten het secretariaat beperkt te houden, mogen de deelnemers verzoenen met deze geringe vertraging, Inmiddels is komen vast te staan, dat de opbrengst van de briefkaartenactie na aftrek van het aan de P.T.T. verschuldig de ruim 14.000.— bedraagt. „Hoe hebt u dit alles kunnen doen? Op uw naam staan de arrestaties van niet minder dan 93 Joodse landgenoten, dat zUn dus practisch gesproken 93 do den. U gebruikte de meest gemene en perfide middelen om uw slachtoffers te vangen. Onder hen waren twee kinde ren van drie jaar, die beiden vergast zijn. Het is mij werkelijk onbegrijpe lijk", aldus sprak gisteren de president van de Bijzondere Baad van Cassatie, mr. Haga, de 41-jarige H. O. S. uit Am sterdam toe, die door het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof wegens zijn werk zaamheden bU de beruchte colonne- Henneicke tot de doodstraf werd ver oordeeld. Tegen deze sententie had S. beroep in cassatie aangetekend. De requirant liet daarop de ene ont- kenning op de andere volgen. „Ik wil u bast enige tientallen slacht offers cadeau geven", merkte mr. Haga op, „maar het blijft voor mij onbegrij pelijk, dat een mens er ooit toe kan ge raken zieken en invaliden, kinderen en grijsaards op te halen en hen via de Hollandse Schouwburg naar de Duit se gaskamers te laten brengen." „Ik ben volkomen fout geweest. IK heb me laten overdonderen" gaf requi rant ten slotte toe, „maar het was voor mij een heel moeilijk dilemma". De verdediger, mr. P. A. Hoogber gen, hoopte, dat de Raad zou besluiten tot aanmerkelijke vermindering van De procureur-fiscaal concludeerde tot verwerping van het ingestelde beroep. Konden B. en W. van Vught enige tijd geleden, blijkens het centraal rapport der gemeentebegroting, nyg niets mede delen omtrent de bestemming van kamp- Vu"ht, bij de behandeling der begro ting hebben zij thans bekend gemaakt, dat de minister van Oorlog het kamp bestemd heeft als kazerne. Het zal dus niet beschikbaar komen voor woonruimte voor de inwoners van Vught, De politie te Tiel heeft gearresteerd O. j van 't Z., die ervan verdacht wordt in de nacht van Dinsdag op Woensdag in een iuwelierszaak te Tiel te hebben ingebroken. Uit het onderzoek is gebleken, dat de da der van deze inbraak zich omstreeks 4 uur in de nacht toegang tot het pand heeft verschaft. Ruim één uur is de arrestant, naar hij bekende, in het pand geweest om er zijn slag te slaan. Hij ontvreemdde voor een waarde van duizenden guldens. De buit had hij aan een inwoner van Haarlem verkocht voor ruim f 800. Het grootste deel van dit bedrag werd bi] zijn arrestatie in beslag genomen. De heler werd eveneens gearresteerd. De buit was reeds in andere handen gekomen en het kostte de politie veel moeite deze te vinden. (Van onze redacteur) In een inleiding, gehouden voor de Vereniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap, in Ede bijeen, heeft de luitenant-kolonel der artillerie, H. v, d. Vloodt, betoogd, dat het noodzake lijk is dat de Nederlandse artillerie op grotere sterkte wordt gebracht teneinde te voorkomen, dat ons land bij een eventuele nieuwe inval, evenals dat in de Meidagen van 1940 het geval was, in korte tijd onder de voet zou worden gelopen. Lt.-kol, v. d. Vloodt hoopte dat in het Legerplan 1950 een betere ver houding zal worden verwezenlijkt tus sen de sterkte van infanterie en artil lerie. Me.t weinig artillerie hebben de Duit sers in 1940 veel succes geboekt. Zij hebben dit echter alleen te danken aan het feit, dat de geallieerden kampten met een groot gebrek aan afweexwape- nen. Toen dit gebrek was opgeheven moesten de Duitsers dan ook het lood je leggen. De waarde van een goed ge outilleerde en sterke artillerie is zeer groot. Een absolute norm voor dé sterk te van een artilleriedivisie is niet pre cies te geven. Een gewone divisie telt 72 vuurmonden, maar ex kunnen zich situaties voordoen, waarbij een veel grotere sterkte nodig is. Spreker noemde in dit verband de slagen rond El Alamein en Tunis, waarbij honderden vuurmonden werden opgesteld over een lengte van 900 metex. Hieruit blijkt dat elke artillerie-eenheid over grote reserves moet beschikken. Deze reser ves ontbreken in ons leger. Hoewel geen precieze voorstelling gevormd kan worden over de groot te en sterkte van ons leger, blijkt, aldus lt.-kol. v. d. Vloodt. uit de Rijksbegroting, dat de normale grootte van ons leger nog niet is bereikt vanwege een tekort in geld middelen. Hij hoopte dat hierin ver andering zou kunnen komen. Lt.-kol. v. d. Vloodt ging bij deze in leiding uit van een negental stellingen, Advertentie Het is een feit, dat juist de uitvindingen die het leven van alle dag raken ons cik- wyls het verste vooruit hebben gebracht. De stalen pen maakte de schrijfkunst alge meen. Een naald met het oog bij de punt deed de naaimachine en de confectie- industrie geboren worden. De eerste e.ec- trlsche lamp, een ballon met een gloeiende bamboevezel, bracht een totale omwente ling op verlichtlngsgebied. En zo brengt thans een nieuwe vinding, het Actief Wit, een ommekeer in de behandeling van de huishoudwas Actief Wit, dat is verwenst in Castella Zelfwerkend Wasmiddel, maakt het de huisvrouw mogelijk te profiteren van het z.g. optisch bleken. Deze methode kon tot voor kort alleen worden toegepast in goed toegeruste scheikundige labora toria. De uitwerking van het nieuwe wasm^ciel is weinig minder dan verbluffend. Het goed wordt vele malen helderder en zach ter. Wit goed gaat letterlijk flonkeren. Cie- kleurd goed schijnt weer nieuw. Het valt dan ook te begrijpen, dat vele winkels bijna bestormd worden door huisvrouwen, die in massa op de nieuwe methode over gaan. door PATRICK PURCBIX Vertaling JOHANNA PERENBOOM 34. „We waren op de overwinning dien dag als duivels op een ziel, en alle man nen van de parochie Carrigruadh ston den achter ons, ja zelfs leder kind, dat maar lopen en schreeuwen kon, en iede re vrouw, die 's avonds bij het melken gemist kon worden. Als duivels waren we om te winnen. Ja, het was voor ons allemaal de eerste graafschapsfinale, en voor bijna allemaal was het verdomme ook de laatste." ■In de onbehaaglijke stilte kraakte iemands stoel. Toen ging de kalme stem van Thady weer verder, net als te vo- ren, ofschoon sij nu een diepere klanK kreeg door de ech'o van lang gestorven ontroeringen, ofschoon zijn ogen zacht glansden van de weerschijn van lang gedoofde hartstochten. „Ik heb me al mijn levensdagen niet zo opgev/onden gevoeld en niet zo zeker van de overwinning als toen ik daar dat veld op kwRm, Ik dacht dat er geen man ln Ierland was, die mij kon tegenhouden of passeren, en dat zelfde gevoel hadden we alle een-en-twintig. De mensen, die gekomen waren om voor ons te schreeu wen, waren al stapelgek van opwinding vóór er nog maar een bal was aange raakt. Je had een moedig man moeten zijn om het woord verliezen uit te spre- ken „Tullaroan had een mooie sterke ploeg, bü de pinken zoals altijd en met hier en daar een paar fameuze spelers er tussen door, Een gerijpte ploeg, en toch jong en sterk en levendig. Maar hoe jong ze ook waren, wij waren jonger en sterker en levendiger dan zij en dat wisten we. En zij wisten het ook. Ik dacht, dat het nooit beginnen zou, ik was er gek op om aan de gang te gaan, maar net voor de bal opgegooid werd, kwam Fox Ma- her vlug van achteren naar voren en waarschuwde de mannen van Tullaroan. Eén waarschuwing: „Denk er aan. roept hij, en weg is hij weer naar achteren. „Denk er aan!" dat was al wat hij zei en toen begon het spel." Thady verviel weer m stilzwijgen. Wij allen, tot de laatste man, waren één van hart met hem. Wij wisten allemaal even- goed als hij wat er op die onheilsdag ge- eurd was. „Heb je, toen je nog een kind was, wel eens ooit geprobeerd om een vlinder te vangen, die in de zonneschijn rondflaa- dert of een libel die heen en weer schiet om een vijver? Duizend keer zit je er boven op. maar je kunt ze nooit te pak ken krijgen" Nu, zo ging het ons, precies zo, van het begin af. Die van Tullaroan paster helemaal niet op hun man. Ze probeer den een vrij spel te krijgen en kregen het ook. Ze speelden zo dat wij er de eerste tien minu ten als schoolkinderen' bij stonden. Je zou gedacht hebben, dat geen van ons nog ooit een hurley in zijn hand had gehad. En toen kregen we het land en hoe doller we werden, hoe slechter we speelden, totdat we tegen de rust zo vreselijk op onze kop hadden gekregen, dat, als de arme Father Andy Dela- hunty, die nu dood is, er niet geweest was, wij de tweede helft helemaal niet meer aangedurfd zouden hebben. „Misschien dat die van Tullaroan ver moeid raakten, misschien hielden wij ons een beetje beter, maar we wisten ons min of meer te handhaven, van toen af tot het einde. Overigens, lang voor de wedstrijd uit was, hoorde je al geen kreet meer voor Carrigruadh, en sommige van onze vurigste supporters bij het begin waren al met dc staart tussen de benen afgedropen vóór zelfs het fluitje de laatste keer blies." Wij mompelden woorden van sympa thie, maar Thady was besloten om de bitterheid van deze herinnering tot de droesem toe te drinken. „En weet je, wat me de genadeslag gaf? De stem van mijn arme vader. God zij hem genadig, die van de zijlijn mij stond toe te brullen: „Thady, Thady, dek je man verdomme, dek je man!' Mijn man dekken! Mijn man dekken! Verdorrie, ik kreeg hem nog geen ogenblik behoorlijk te zien tot het fluit je voor de rust blies. En. zo waar als in hier zit ik slingerde mijn hurley weg bij het laatste fluitsignaal en ik heb zelfs niet eens gekeken, waar hij neer viel. Van die dag af tot vandaag toe heb ik nooit meer een stick in mijn hand gehad en ik wil er ook geen meer in mijn hand hebben tot op de dag, dat ik met m'n voeten vooruit naar het graf zal worden gedragen. Want Thady Hanrahan weet wat hij weet. En hij weet, dat hij het verloren heeft." Curran was de enige die sprak. „En je moet soms een verdomd flinke kerel zijn om dat te weten," zei hij. ZESDE HOOFDSTUK De grote auto daalde zonder schokken de heuvel af, van Corcoran's huis door de witgekalkte straat van Carrigvara en vandaar naar de lange streep van de Bog Road. Wij waren nu alle vier heel stil en de werkeloze motor fluisterde op een toon, die wel beantwoordde aan onze gemoedsstemming. Ja, en zelfs toen het gezang van de motor weer begon en de wagen met veel gedruis van versnelling op versnelling kwam en de banden met een huilerig geluid over de ruwe maca dam bewogen wij joegen langs de kronkelende weg over de heuvels aan de voet van de Walsh Mountains, die weg, die op de driesprong bij Fogarty zijn soortgenoot ontmoet zelfs toen waren we nog altijd stil, stil onder de indruk van de macht van een vrouwentong. Matilda Corcoran h&d zichzelf over troffen dat wisten we, en geen men selijke taal beschikt over voldoende woorden om de welsprekendheid van haar woede te beschrijven. Aanvankelijk was ze heel lieftallig geweest, toen wij met zn vieren, zelf murw van Hanrahan's whiskey, de dwa lende voetstappen van Malachy, haar heer en meester, naar zijn eigen haard- stede begeleid hadden. Ze had ons ont vangen met hoofse berusting; toen drong het tot haar door, dat haar beschonken echtvriend meer een vrolijke dan een melancholieke bui had. Zijn simpel ver zoek om „één ouderwets kusje, lieve meid!" was voldoende om de waardige martelares in een kwaadaardige furie te veranderen. En als het waar Is, dat wij allemaal in ons leven één keer het aan zijn geven aan een meesterwerk, dan schiep Matilda dien avond zonder enige twijfel haar meesterstuk, een meester werk van schelden en verwensen. Ik heb altijd net land gehad aan een scherpe tong bij vrouwen, maar de fio len van tante Matilda's toorn goten een onverwachte rijkdom van scheldwoorden uit, opgemaakt met een weergaloze ver scheidenheid van zinsbouw; het meest grandioze was de onpartijdigheid van haar visie op de herkomst van ons voor geslacht en op het lot dat aan hun na komelingen voorbestemd was het was eer. litanie van smaadwoorden om maar één keer te horen en daarna voorgoed te willen vergeten. (Wordt vervolgd) waarin werd vastgesteld, dat de taak van de veldartillerie in beginsel onver anderd is gebleven, doch de wijze van uitvoering daarvan sedert de jongste oorlog belangrijk is verbeterd. Deze verbeteringen werden mogelijk door een vergroting van het kaliber en het aantal ingedeelde vuurmonden, door hei invoeren van motortractie. het °P ruimer schaal indelen van radiotoestel len en waarnemings- en verkennings organen. De artillerie vormt de rugge- graat van alle aan de infanterie te ver lenen vuursteun. In het Voorlopig Verslag der commis sie voor belastingen uit de Tweede Kamer in wier handen het wetsontwerp ter verhoging van het bijzonder invoer recht op benzine en wijziging van de Mo torrijtuigenbelastingwet is gesteld zijn enkele leden van oordeel, dat, indien een verhoging van de benzinebelasting uit sluitend op grond van de financiële be hoeften van de schatkist zou worden voorgesteld, zoals in de Memorie van Toelichting is geschied, een nader onder zoek naar de economische gevolgen van een dergelijke verhoging niet achterwege zou mogen blijven. Verschillende leden der commissie vragen of het wel nood zakelijk is voor de verwezenlijking van de economische unie met België en Luxemburg reeds thans tot verhoging van het bijzondere invoerrecht te komen. De meerderheid der commissie vraagt zich af. in hoeverre besparing op deze deviezenpost noodzakelijk is. Niet zonder meer kan in het algemeen worden ge zegd, dat besparing op benzine nuttiger en nodiger is dan besparing op andere verbruiksgoederen. Zij menen, dat de besparing in gebruik ingevolge de verho ging van de benzineprijs slechts zeer klein zal zijn, in ieder geval geen 10 pet. van het totale benzineverbruik. De sterk verhoogde lasten, die door oorzaken in ons blad genoemd op de waterschappen drukken, vormden het onderwerp van bespreking op het con gres, dat de Unie van Waterschapsbon den en de Stichting voor de Landbouw vandaag in Krasnapolsky te Amsterdam hebben gehouden, 335 Waterschappen waren op deze bijeenkomst vertegen woordigd. In zijn openingswoord be groette de voorzitter van de Unie, mr. dr. F. Vonk de Both in het bijzonder de minister van Waterstaat, de Commis sarissen der Koningin in de provincies Utrecht en Zeeland, de directeur-gene raal van Waterstaat en vertegenwoordi gers van de ministeries van Binnenlandse Zaken en Landbouw Het waterschap, aidus de voorzitter, neemt-in ons staatsbestel een voorname, zo niet de voornaamste plaats in, con ditio sine qua non voor ons volksbe staan, in letterlijke zin door het weren van watervloeden en inundaties, in figuurlijke zin door het behoud van een groot deel van onze bodemproductie. Op het congres voerden het woord de heer H. D. Louwes, voorzitter van de Stichting voor de Landbouw, mr. dr. Th. F J. A. Dolk, directeur van de Unie van Waterschapsbonden en J. M. Bem- mel van Vloten, oud-lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland. Het stoffelijk overschot van de lui tenant ter zee-vlieger-arts dr. A. E. Schuringa, die Vrijdagmiddag j.l. met een Firefly nabij Leiden verongelukt is, is gistermiddag op de begraafplaats Oud Eik en Duinen in Den Haag met mili taire eer begraven. Voorafgegaan door de Marinierskapel trok de rouwstoet van de Haagse bin nenstad naar de begraafplaats. Marine officieren, officieren van de luchtstrijd krachten, onderofficieren van de Marine en matrozen begeleidden de omgekomen Marine-officier op zijn laatste gang. Op de begraafplaats voegden zich nog zeer velen bij de stoet. Onder hen bevon den zich o.m vice-admiraal jhr. J. E. van Holthe, bevelhebber der zeestrijd krachten en chef-Marinestaf, luit.-gene- raal C. Giebel en schout-bij-nacht vlieger Toen de dochter des huizes in een iand aan de Willem van Oranjelaan in Den Bosch Dinsdagavond haar kamer binnenkwam en het licht aandraaide, ontdekte zij in een hoek een vreemde man. Hij trachtte te ontvluchten, maar zij vloog hem te lijf. Bij een kortstondig gevecht stiet ze hem met het hoofd te gen een balk en toen vader en broer even later toesnelden was het pleit met een harde „linkse" tegen de kin weldra beslist. De dochter bleek goed werk te hebben verricht, want de inbreker was een „zwaar geval", Hij bad reeds zes jaren gevangenis achter de rug. De man bleek zich reeds een aantal gouden en zilveren voorwerpen te hebben toege ëigend. pi D

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3