Bloeiende handel van Pool tot Pool STOOKOLIE TEEUWEN'S Kolenhandel N.v. 'n bril van Weber.... niet duurder wel secuurder! 3.75 3.35 8.65 5.70 4.95 2.95 J. TH. KORT CENTRALE VERWARMING COLD WAVE?? Maar nu worden de bloemetjes buiten gezet AGENDA Ernstige val van burge meester op de ijsbaan VAN HET WITTE DOEK De visserij herleeft Journalist houdt geldboete MOLENDIJK'S KAPSALONS SLEUTEL WEG? HERINGA WUTHRICH Van bloeiende bollen tassen Haarlem en Leiden tot,.. 1949 bracht ons land 82 millioen aan kostbare deviezen Het jubileum Een gouden jubileum Radio Moors Uw gang naar DE BROODOORLOG Jeugdleiders en -leidsters dansen Mr. A. G. A. RIDDER Benoemd tot burgemees ter van Heemstede VAN -RAPPARD WOLLEN DAMES ONDERGOED 445 5.95 11.320 LEDEN ZATERDAG 28 JANUARI 1950 PAGINA 2 ~mmm Ambtenaren en kooplui 500 bollenreizigrrs BIJZONDERE OPVOERING IN STADSSCHOUWBURG Rouw past Electra VOOR DE BABY 25 jaar baby-speciaalzaak Burgerlijke Stand Een brand moet in het huis bestreden worden Lezing voor de brandweer Dansacademie Schroder bestaat 25 jaar Raadhuisstraat 23 Heemstede - Tel. 28037 „Animato" in het Marinehospitaal WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Waterstanden Eén bakker zet de strijd voort GROTE HOUTSTRAAT 166 BU DE HOUTBRUG Dinsdagavond in de Leonard uszaal Kapper keek in nachtkastje Scheepvaartberichten R.K. Verenigingsgebouw Zondagsdiensten SANTPOORT Kerklijsten Zondagsdienst Volgende week twintig trawlers op de Noordzee WIT-GELE KRUIS, HAARLEM Zeven wijkzusters voor gratis behandelen van zieken thuis Alle inlichtingen: KENAUPARK 15 VERHOGING VAN DE MELKPRIJS VOOR VEEHOUDERS Taxi? Bel 13 000 Ja, maar van „DE SLEUTELSPECIALIST Enkele weken geleden ben ik voor de derde maal binnen een jaar naar Amerika geweest, overmorgen vlieg ik even naar Engeland en kort daarna vertrek ik voor drie weken naar Zuid-Afrika". Dat vertelt de heor T. M. H. van Wavcren, voorzitter van de jubilerende Bond van Bloembollenhandelaren en groot koopman in zijn branche, zo langs zijn neus weg, wanneer wjj in zijn privé-kantoor te Hillegom een praatje maken. De telefoon rinkelt. Hallo! Mr. 'Xheyse, de secretaris, brengt een kort zakelijk verslag uit over zijn reis naar België en Luxemburg. Hjj is juist teruggekomen en zal dezelfde avond nog naar Frankfurt vertrekken, om het bloembollen-con tingent voor Duitsland te bespreken. Een uur later is New York aan de lijn zo uiteenlopende volken moeten kennen" wierpen wij op. „De reizigers, waartoe wij ons zelf ook rekenen, nemen veel van de mentaliteit van een land over. Wij weten b.v., dat een Fransman betrouwbaar is, bij on tevredenheid betaalt, maar dan nooit meer koopt; dat een Engelsman scherp is in het kopen, maar zeer reëel in de afwikkeling, zodat een schriftelijk be wijs eigenlijk niet nodig is; dat een Zweed formeel en stijf genoemd mag worden en speciale omgangsvormen vereist; dat bij de Duitser in de prijs 10 pet. gecalculeerd moet worden voor haarkloverijen, de Zwitser een zeer scherpe koopman en de Amerikaan royaal in zakendoen volgens speciale begrippen is. Wij noemen dat de code van het land en wie die kent en toepast, wordt over al als vriend ontvangen, met een groot woord gezegd: als ambassadeur van ons vaderland." „Er zijn nogal eens moeilijkheden me.t onze regering," zeiden we voorzichtig. „Hoe kan het anders," reageerde de heer Van Waveren; „in Den Haag zete len ambtenaren en wij zijn grote koop lui. Wij achten de prijszettingen van de regering niet juist, waardoor tientallen millioenen deviezen verloren werden. Daarom hebben wij eigen prijsafspra ken met andere landen gemaakt met zeer bevredigende resultaten, die tot continuering hebben geleid. Een paar cijfers. In 1932 werd het hoogst bereikte uitvoercijfer geno teerd, nJ. 47 millioen kilogram met een waarde van 19 millioen gulden; in 1949 waren deze getallen 38 mil lioen kilo met 82 millioen gulden. Hieruit blijkt dus, dat de prijzen wel zeer sterk gestegen zijn en dat de export gezond is. Bedenk daarbij, dat deze opbrengst verkregen werd door zuiver arbeidsvermogen, zonder in voer van enig artikel om de produc tie te. verkrijgen." „En hoe ziet het er voor 1950 uit?" „De kust is voor dit jaar vrij, tenzij de wereld-conjunctuur een schok mocht krijgen. De prijzen in de buitenlandse handel stijgen nog steeds met sprongen en nieuwe landen zullen voor ons arti kel geopend worden. Zuid-Afrika b.v. komt wel, als het daar wat beter gaat en Duitsland zal een goede afnemer worden als het betalen wat safer is. Engeland en Amerika nemen samen voor niet minder dan 55 millioen gulden voor hun rekening." „Het gouden jubileum van de bond wordt luisterrijk gevierd," merkten wij tot slot op, waaruit de vraag: „Komen er veel buitenlanders?" min of meer voortvloeide. „In Maart zullen wij van ons doen horen," luidde het antwoord, „we heb ben het kasteel „Duin en Kruidberg" te Santpoort gehuurd om er de talrijke vertegenwoordigers van de landen waarmede wij zaken doen te kunnen herbergen. Drie dagen zullen zij onze gast zijn en het feest zal besloten wor- Maar tussen deze bedrijven door heb ben we volop gelegenheid om over het vak, dat in een halve eeuw anderhalf milliard gulden aan valuta in het land bracht, eens een ander geluid dan ge woonlijk te horen. „De buitenstaander ziet wat getallen, leest van tegenstellingen in het indivi dualistische wereldje der bollenmensen en is al te veel van mening, dat de na zaten der bollen, die ze op de velden hebben zien bloeien, verkocht worden en dat daarmee dan de handel bekeken ls. En een publicatie over de cultures in het buitenland, die een bedreiging van ons monopolie zouden inhouden, maakt diepe indruk. Laat ik u dan vandaag eens wat anders vertellen en ik ben blij daartoe de gelegenheid te hebben opdat het publiek een beter inzicht krijgt. In onze bond zijn 300 ex porteurs verenigd, die van ongeveer 8000 kwekers kopen en zelf ook wat hectaren beplanten. Daar blijft het echter geens zins bij. Wij hebben de bollenhandel in de gehele wereld in handen en kopen zowel Lelietjes van Dalen in Rusland als gladiolen in Jeruzalem. Meer dan honderd jaar bestaat daarvoor een zich nog steeds uitbreidende organisatie, waarvan de deelnemers onderhandelen met regeringen van dozijnen landen en hechte vriendschapsbanden hebben aan geknoopt met talrijke buitenlandse tuin- bouw-concems. Geld noch moeite wordt daarvoor gespaard en wanneer de men sen ons benijden om onze wereldreizen dienen ze daar tegenover te stellen, dat dit leven van intens hard werken zo danig afma't, dat overwerken geen zeld zaamheid is." „Hoe werkt die organisatie dan? vroegen wij onze gastheer. „De Bond van Bloembollenhandelaren ls verdeeld in zeven groepen, die ieder autonoom zijn en een eigen voorzitter kiezen. Er is een Amerikaanse groep, een Engelse, een Franse, een Duitse, een Oost-Europese, een voor Scandinavië en een voor het zuidelijk halfrond, thuis de Chinese groep genaamd. De leden kunnen van elke groep lid worden en de besturen kunnen direct regelend in het buiten land optreden. De voorzitter van de bond staat boven alle partijen, maar wordt, ter wille van een democratisch beginsel hij zou te veel kunnen over heersen slechts voor drie jaar be noemd, waarna lui voor een volgende periode niet herlObsbaar is. Bovendien houdt zo'n voorzitter het ook physiek niet langer uit. Tn de oorlogsjaren moest de bond ge dwongen liquideren, ter wille van een ondervakgroep in de organisatie-Wol- tersom. Na de bevrijding ontwaakte de schone slaapster echter en ze waart nu weer rond tussen de Noord- en Zuid pool. Vijfhonderd bollenreizigers trek ken in het seizoen uit, wetende, dat de bond paraat is. Dreigt ergens gevaar, omdat een land niet „open" blijft voor ons product, dan stapt een onzer direct in een vliegtuig om reddend op te treden." „Men zal toch de mentaliteit van de Spreek over de Bollenstreek en iedereen denkt aan die keurig afge meten vlakken, waarop in de lente de Hollandse bolbloemen staan te geuren en te pronken. En met ge rechtvaardigde trots ziet men dan die duizenden buitenlanders naar de Bollenstreek trekken om van deze natuurlijke bloemenshow té genieten. Maar bij dat alles wordt vergeten, dat er nog een andere reden is om trots te zijn. Want de mannen uit de Bollenstreek wachten de buitenlan ders niet op in hun eigen huis, maar zoeken hen zelf op, waar ook ter we reld. En de wetenschap, dat door dit contact zovele deviezen voor ons land gewonnen worden, geeft alle aanlei ding om eens even door te dringen in dat wereldje van handelaars en exporteurs, die even goed de weg we ten in Melbourne, Jerusalem of New York als in de dorpen van hun eigen streek. De Bond van Bloembollen handelaren bestaat vijftig jaar en deze feestelijke gebeurtenis grepen wij aan om onze lezers mee te voe ren door die wereld, waarin de echt- Hollandse koopmansgeest nog volop bleek te leven. De voorzitter van de jubilerende Bond, de heef T. M. H. van Waveren, was ons daarbij een goede leidsman. den met een diner in Noordwijk, waar aan vele hoge gasten zullen aanzitten. In deze dagen wordt ook de grote bloe menshow op „Keukenhof" in Lisse ge opend. Wij hopen met deze ontvangst opnieuw een grote goodwill te kweken, waarvoor flinke bedragen gevoteerd zijn. Een gedenkboek in vier talen zal een blijyende herinnering aan het ju bileum zijn." Even kijkt onze gastheer door het raam van zijn kantoor naar de witbe- rijpte bollenvelden. Hij peinst en zegt dan: „Goed, men noemt ons individua listen, men verwijt ons wel burgerlijk bekrompen ideeën, wij hebben veel fouten, maar wij hebben dan toch maar met onze speciale cultuur iets groots verricht. Onze zonen zullen met meer algemene ontwikkeling de wereld in gaan, van geslacht op geslacht is er handel gedreven, van geslacht op ge slacht zal de liefde voor het kweken van nieuwe variëteiten bolbloemen blijven leven, omdat daarin de toe komst verborgen ligt." BIOSCOPEN: Rembrandt: Verloren grenzen (a. 1.)» 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Jeanne d'Arc (14 j.), 2.30 en 8 u. en Zaterdag en Zondag 1.30, 4.45 en 8 u.; Luxor: Betovering (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Een vrouw bekent (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Oliver Twist (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne- theater: Cassidy keert terug (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. en Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 u. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy (KI. Houtweg 103): Wer ken van oud-leerlingen van de Haagse Academie „Debuut", geopend in c?e week 1017 u. en Zondag 1317 u. Leffelaar (Wagenweg 102): Schilderijen en grafiek van drie Groningse kunste naars, geopend in de week 1017 u. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 29 Januari tot 5 Februari waargenomen door: C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstr. 11, tel. 10175; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. ZIEKENVERVOER Fa. Mathot, Grote Houtstraat 39, telef. 11990; Margriet, Turfmarkt 10 rd., telef. 21400; te Heemstede: Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, tel. 28523. Zaterdag 28 Januari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Zomer in December", 8 uur. Frans Halsmuseum: Cello-recital van Ed'uard Biele, 8 uur. Jeugdhuis Santpoort (Burg. Enschede- laan): Filmavond van Jan Strijbos ten bate van de restauratie van de molen „De Sancfhaes", 8 uur. Zondag *29 Januari Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Zomer in December", 8 uur. Concertgebouw (Tuinzaal): Salzburger Marionettentheater 2, 4 en 8 ur. Maandag 30 Januari Concertgebouw: H.O.V.-concert voor de K.A.B., 8 uur. Stadsschouwburg: Het Vrije Toneel met „Zomer in December" (abon. A.), 8 uur. Concertgebouw: Salzburger Marionetten theater, 8 uur.,. Naar wij vernemen heeft de burge meester mr. P. O. F. M. Cremers gister middag op de ijsbaan aan de Kleverlaan een ernstige val gemaakt. Hij werd naar een dokter vervoerd, die een hersen schudding en verschillende bloedingen constateerde. Het ziet er naar uit, dat de burgemeester zijn werk verscheidene weken niet zal hunnen waarnemen. Ziehier dan een veld met tulpen en andere bloemen ergens in Amerika. In bijgaand artikel kan men lezen hoe de wereldhandel in bloembollen, welke zijn centrum heeft in onze Bollenstreek, ook aan de bloei van een deel der hierbij afgebeelde flora wellicht heeft medegewerkt. Advertentie PHtLfPl RAOfO Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Phllips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Woensdag 1 Februari 7 uur precies zal De Haagsche Comedie in de Stads schouwburg de eerste voorstelling in Haarlem geven van „Rouw past Electra" („Mourning becomes Electra"), trilogie van Eugene O'Neill in de vertaling van N. Brunt, waarmee het gezelschap reeds elders diepe indruk wist te maken. De drie delen zijn getiteld: Thuiskomst, De vervolgden en De bezetenen. In de toe lichting, welke dr. Jan van Gelder hier bij geeft, herinnert hij aan de figuren uit Aeschylus' De Oresteia, waaraan O'Neill zijn personen ontleent, de handeling echter overplaatsend naar 1865, onmid dellijk na de oorlog tussen de Noorde lijke en Zuidelijke Staten, in een klein havenplaatsje in New England, terwijl hij deze tenslotte geheel anders laat verlopen. O'Neill bereikt hiermee vooral, dat wij door de overeenstemming tussen zijn Amerikaanse familie en Agamem non's omgeving gemakkelijker een reeks situaties aanvaarden, welke ons door de sage vertrouwd zijn geworden. Advertentie Anegang 46 (de jubilerende speciaal zaak) kan U een gratis Baby-uitzet opleveren. Ziet de mededeling in onze etalage. GEBOREN: 24 Jan.: A. F. Beyerman- Schlimmer. z; 25 Jan.: C. P. Dopheide van de Reep, z; E. van Bree-de Bonte, z A. H. J. F. van Straalen-van Haries- veldt, d; H. B. Boon-Boeijinga, d; 26 Jan.: G. Kiekens-Kuipers, z; M. de Zaaijer-Kok. z; E. P. Inpijn-Droog, z; J. J. M. Cobelens-Fiege, d; E. van Ame- rongen-Breeuwer, d; G. Silvis-Porten- gen, d; 27 Jan.: J. E. Klooster-Bosch, z; M. de Ruiter-Rijlaarsdam, z; R. Schef- fer-Rach, z. OVERLEDEN: 24 Jan.: P. G. Kiekens 11 j„ Leidsestraat; 25 Jan.: H. Sjodrde- ma 21 m.. Bantamstraat; P. Meijer 76 j., Frans Halsstraat; G. ter Meulen 78 j„ Judith Leijsterstraa.; 26 Jan.: B. C. van de Raadt. 52 j.. Barbarossastraat; J. L. van den Haak. 73 j„ Oostvest: K. van der Wal, 11 m„ Voortingstraat. Men kan een brand uiteraard het beste bestrijden en blussen, als men het water direct op de vuurhaard werpt. Over het algemeen is een blus sing van binnen uit dus beter dan een vanaf de straat. De brandweer 5 moet met de slangen het huis in gaan en de vuurhaard zo dicht mogelijk be naderen. Bestrijdingspogingen van buitenaf hebben alleen effect, als de brandweerman, die de straal geeft, zich op dezelfde hoogte bevindt als de brand. Is de brand dus boven de be gane grond, dan moet gebruik gemaakt worden van ladders. Het voornaamste is en blijft toch echter de brandbe strijding in het huis. Dit vertelde de heer A. Hartog, hoofd brandmeester te Amsterdam, op een bij eenkomst, die onder auspiciën van de Provinciale Brandweerbond Noord-Hol- iand Vrijdagavond in Restaurant Brink- mann werd georganiseerd voor de Haar lemse brandweer. De heer Hartog wees er op, dat het publiek, dat naar een brand staat te kijken en' dat vaak niet meer van de bestrijding ziet dan alleen de man, die op een ladder aan het spuiten is, over net algemeen zijn mening over de waai'- cte van de blussingspogingen uitsluitend iaat afhangen van de verrichtingen van deze ene brandweerman. Branden, waar- oij de brandweer ladders moet gebrui ken, trekken dan ook altijd de meeste belangstelling. Met nadruk stelde spre ker daarna nogmaals vast, dat de be strijding van binnenaf verreweg het be langrijkste is en dat die van buitenaf op het tweede plan staat. Aan de hand van de lichtbeelden, die geprojecteerd wer den, besprak spreker het wezen van de orandbestrijding. Bij het ontstaan van een brand, waarbij helemaal geen vuur te pas behoeft te komen, speelt de temperatuur een grote rol. Alle stoffen en gassen beginnen te ontbranden al, zij op een bepaalde, voor elk verschil iende temperatuurhoogte zijn gebracht. Hét bestrijdingsmiddel is dan ook het afkoelen van de ontbrande stoffen. Met water bereikt men de sterkste afkoeling. Spreker vertelde nog vele Interessante bijzonderheden over de brandbestrijding. Het woord voerden deze avond nog de heer H. C. Vernout, de commandant van de brandweer, en burgemeester v. d Anker, de voorzitter van de bond. Advertentie De R.K. Dansacademie Schroder aan de Raamsingel 16 viert Donderdag 2 Fe bruari haar zilveren jubileum. Ter ge legenheid hiervan zal aan de leerlingen en oud-leerlingen Zondag 5 Februari in het Concertgebouw een balavond wor den aangeboden. De leerlingen hebben een commissie gevormd, om de heer en mevrouw Schroder te huldigen. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de secretaresse, mejuffrouw Van Schen- delen, Brabantlaan 13, Heemstede. voor huisbrand- en industriedoeleinden Vraagt prijsopgaaf en inlichtingen bij De jongens van de Marine, die ver pleegd worden in het hospitaal te Over- veen, werd Donderdag een geanimeerde bonte-avond aangeboden door de R.K. Amusementsvereniging „Animato". Meer dan honderd patiënten vulden de zaal, terwijl via de microfoon het programma in het gehele gebouw te beluisteren was. Chris Mouter oogstte veel succes met de populaire nummers, gespeeld door het amusements-orkest. ..Panis Angeli- cus" van Cesar Franck en „The song of songs" van Maya werden uitgevoerd met zang van Joop Schuitemaker. Harry Moors, de conferencier, had een aan dachtig gehoor tijdens zijn voordrach ten. „Dip en Dop", de zingende dwazen, deden het weer besL Het orkest speelde tot slot het Wilhelmus. L.t.z. A. Zijlstra dankte namens zijn jongens" voor de genotvolle avond en hoopte dat „Animato" spoedig zou te rugkomen. CHESHIRE (R Lloyd), pass. 28 Jan. Minicoi, n. R'dam. KOTA INTEN, 28 Jan. van Suez n. Djakarta. ZUIDERKRUIS, 28 Jan. van Djakarta n. Soerabaya. IJMUIDEN, Zaterdag 28 Januari. Hoog water: 10.56 u. en 23.37 u. Laag water: 6.08 u. en 18.44 u. Zondag 29 Januari. Hoog water: 12.06 u. Laag water: 7.21 en 20.00 u. Maandag 30 Januari. Hoog water: 0.46 u. en 13.12 u. Laag water: 8.35 en 21.07 u. Elders in ons blad publiceren wjj, dat ook in Haarlem de prijs van het witte brood met 2 cent is verhoogd. Nader vernemen wjj, dat de Haarlemse bak kerij, die 27 cent voor het wittebrood liet betalen, niet is uitgenodigd om bij de onderhandelingen aanwezig te zijn en deze zal daarom de broodstrijd in zijn eentje voortzetten en 6e prijs van 27 cent aanhouden. Advertentie Op de Koempoelan, die destijds op Velserduin werd gehouden, hebben ver schillende Haarlemse jeugdleiders en leidsters veel plezier beleefd aan de volksdans. En dat was toen reeds aan leiding om de vraag op te werpen, of dat ook niet in de toekomst zou kun nen geschieden. Dit zal niet langer een vraag blijven, want Dinsdagavond 31 Januari wordt er een speciale bijeen komst belegd, waarin men naar harte lust kan volksdansen. In de Leonarduszaal aan de Wester gracht worden dan alle jeugdleiders en leidsters 's avonds om acht uur ver wacht, zowel van het mannelijke als het vrouwelijke jeugdwerk, en tevens Kajotters en K.J.M.V.-ers. De leiding is in vertrouwde handen bij Wim Lammers uit Amsterdam, die ook reeds in Haarlem heeft laten zien een volksdansfaest op prettige en vlotte wijze te kunnen leiden. Degenen, die zich al eerder aan de volksdans „ge waagd" hebben, weten wel, hoe feeste lijk het er toe kan gaan. De anderen kunnen wij slechts aanraden eens te komen dansen, want niet het zien, maar vooral het „doen" zal hen ervan over tuigen, dat de volksdans niet zo maar een flauw aardigheidje is, speciaal ge schikt voor meisjes, maar dat daar wer kelijk schoonheid en plezier hand in hand gaan. Bij deze unieke gelegenheid, waarop leiders en leidsters elkaar eens in een andere sfeer ontmoeten, mag verwacht worden, dat niemand van het manne lijk gedeelte verstek zal laten gaan. Als Haarlemmers dansen, doen zij het goed Dat zal Dinsdagavond blijken. In een Haarlems ziekenhuis knipt en scheert de 30-jarige kapper J. W. K. Toen hij een patiënt van zijn baard bevrijd had, wilde hij afrekenen en de zieke beduidde hem, dat zijn portemonnaie in het nacht kastje lag. Omdat zijn cliënt plat op bed moest blijven liggen, kon hij de kans waar nemen en haalde meer uit de beurs dan hem toekwam. ALBIREO 26 bij Palma, ALBLASSER- DIJK p. 26 St. Catharinapoint, ALCYONE 26 bij St. Vincent, ALDABI 'p. 26 Bahia, ALDERAMIN 26 bij St. Catharinaeil., AL- NATI p. 26 St. Catharina eil„ ALPHARD 26 bij K. Verd. eil„ AMSTELKERK 27 te Takoradi. AMSTELVEEN 26 te Middlesbro, ANNENKERK 26 n. Syndey, ARMILLA 26 te Georgetown, BLOEMFONTEIN 27 te P. Elisabeth, BONAIRE 26 bij Finisterre, BOR NEO p. 26 Finisterre, CLAVELLA 26 bij Finisterre, CORILLA 27 bij Santa Anna, DELFT 26 te Antwerpfen, DRENTE 26 te Tutycorim, EDAM 26 bij Scillys, EEMLAND 26 te Santos, ERINNA 27 te Singapore, ESSO (Den Haag) 26 bij St. Point, FARM- SUM 26 te Savona, FRIESLAND 26 te Ant werpen, GAASTERKERK 26 bij D, es Sa laam, HECUBA 26 bij Barbados, HELICON 26 n. N. York, HERSILLIA 25 v. Antwer pen, JAARSTROOM 26 bij Madeira, JA COB CATS 26 bij Charleston, JOBSHAVEN 26 bij S. Point. JOHAN v. OLDENBAR- NEVELT 26 te Djakarta, KOTA AGOENG 28 te Suez. KOTA BAROE p. 26 Finisterre, KOTA INTEN 27 te P. Said, LEERDAM 26 bij K. Sable, LEKHAVEN 26 bij Recife, LEMSTERKERK 26 bij Messina, LOENER- KERK 27 te Karachi, LOMBOK 26 bij St. Helena, LUNA p. 26 Finisterre, MAAS- KERK 26 te Duala, MAASLAND 26 bij Recife, MATARAM 27 te Rott., MEERKERK p. 26 Ouessant, MENTOR 26 bij Burlings, MERWEDE 26 te Takoradi, MUIDERKERK 26 te Freetown, NEDERLAND 26 n. Rosta- nura, NIGERSTROOM 26 te Lobito, NOOR- DAM 26 bij Ouessant, OBERON 27 te De- mara, ORANJE p. 26 Minicoy, PARKHA VEN 26 bij K. St. Vincent, POELAU LAUT 26 n. A'dam, POSEIDON p. 26 Sandy Hook, PRINS ALEXANDER 27 te Rott., PRINS FRED. HENDRIK 26 te Londen, PRINS MAURITS 26 te Castellon, PRINS WILL. Ill 26 bij Gibraltar, PRINS WILLEM V 26 n Engeland. REMPANG 26 n. Colombo, RIJN LAND 26 bij Recife, SALATIGA 26 n. Manilla, SAPAROEA 26 te Suez, SIBA- JAK 26 bij Malta, SLOTERDIJK 26 bij S. Salvador, SOESTDIJK 26 te Kantong, SOMMELSDIJK 27 te Colombo. STAD HAARLEM p. 26 Dover, STAD LEIDEN p. 26 Ouessant, STAD SCHIEDAM 26 v. Gi braltar. STENTOR 27 te Rott.. SUMATRA 27 te Genua. TAMO 26 bij St. Vincent. TA- WALI p. 26 Fern. Noronha, TOSARI 25 v. Aden. TRITON 26 v. Turks eil., UTRECHT 26 bij Kaapstad. VAN OSTADE p. 26 Ca lais. VAN 'T HOFF 26 bij Ascension. VEEN- DAM 26 v. Southampton. WELTEVREDEN 30 te Alexandrië, ZUIDERKRUIS 26 te Na maandenlang wachten is thans de benoeming afgekomen van de nieuwe burgemeester van Heemstede. Bg Kon. Besluit is met ingang van 15 Febr. 1950 benoemd tot burgemeester mr. A. G. A. Kidder van Rappard, onder toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester van Olst. De nie.uwe burgemeester van Heem stede werd geboren op 29 November 1907 te Purmerend en is dus 42 jaar. Hij is een zoon van het vroegere lid van de Eerste Kamer, Ridder van Rappard. Zijn studie maakte hij aan de Universi teit te Utrecht, waar hij zijn meester titel behaalde. Daarna was hij werkzaam eerst op de gemeente-secretarie te Arnhem en ver volgens op die te Renkum. De burge meester is Nederlands Hervormd, ge huwd en heeft één kind. Ter gemeente secretarie te Olst, een klein plaatsje in de buurt van Deventer, vertelde men ons, dat het mogelijke vertrek van de burgemeester reeds enige tijd in de lucht hing. Meer dan twaalf jaar was Ridder van Rappard voorzitter van een raad van 13 leden van verschil lende richtingen. In al die jaren heeft hij de gemeenteraad met tact geleid en zich een goed burgervader voor zijn gemeentenaren getoond, zodat men mag zeggen, dat Olst een welvarende periode achter de rug heeft. Vanmorgen hadden wij de nieuwe burgemeester aan de telefoon in zijn woning te Diepenveen. Hij verklaarde Heemstede niet te kennen en hij was er bij zijn weten slechts eenmaal ge weest, n.l. ter gelegenheid van de internationale bloemententoonstelling in 1935. Maar, zei de burgemeester, wiens stem zeer sympathiek klonk, ik ben Noordhollander en ik zal mij er dus best thuis voelen. Over enkele dagen hoopt hij op het raadhuis ken nis te gaan maken. „Wat moet ik voor plannen hebben?" wedervroeg Rid der van Rappard op onze desbetref fende vraag, „ik hoop dat er veel werk voor me is, omdat ik van aanpakken houd." Intussen is aan het waarnemend bur gemeesterschap van yvethoudej: E. J. van Lent een eind gekomen. Deze maanden heeft hij Heemstede als eerste burger geleid en de dankbaarheid van de. bur gerij zal daarvoor zeker nog blijken. Maandag: 8 uur Melodia; 8 uur Missie Naaikrans;8 uur toneelrepetitie „Ber kenrode". Dinsdag: 8 uur Laudate Dominum; 8 uur R. K. Harmonie „St. Michaël"; 8 uur Kath. Gemengd Koor; 8 uur bestuur H.B.C. Woensdag: 2.30 uur Kath. Kinderkoor, 7.30 uur Damclub St. Bavo. Donderdag: 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur Toneelrepetitie „Door Eendracht Sterk". De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door dr. J. Reurink, Aer- denhoutsduinweg 8, tel. 26035; dr. J. Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. 28102. dr. A. G. Degenaar, P. de Hooghstraat 11, tel. 19920. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camplaan 17. Geopende apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206, tel. 28523. SANTPOORT. O. L. Vrouw v. Altijdd Bijstand: Zondag H.H. Missen 7, 9 (Hoog mis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maan dag 9.30 uur gez. Uitvaart; 's avonds 7.30 uur Mariagarde I en II. Dinsdag 7.30 uur Mariacongregatie jonge vrouwen. Woens dag 7.30 uur H. Familie (jeugd). Donder dag extra H. Mis 6.30 uur; 's avonds 8 uur H. Familie (heren). Vrijdag 6.30 uur extra H. Mis. Vrijdag en Zaterdag 7.30 uur Lof. Biechten Zaterdag 59 uur. Artsen: M. de Groot, W. Daniëlslaan 14, tel 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500-22181. De film „Verloren Grenzen" in Rem brandt, waarover wij in onze courant van Woensdag reeds uitvoerig schreven, behandelt de rassenhaat in Amerika en meer in het bijzonder het negerprobleem. De film wekt in alle opzichten grote sympathie, niet het minst wegens de af wezigheid van sentimentaliteit. (Alle leef tijden). Een verrassing uit Hollywood mag men terecht de film „Enchantment" noe men, die deze week in Luxor draait. Het gegeven, nobel uitgewerkt en goed door voeld, is niet helemaal nieuw. Een huis aan een deftige Londense laan wordt door een oude generaal bewoond. Het huis is vol herinneringen voor hem en als hij in zijn stoel inslaapt, droomt hij van het meisje Lark, dat hij vele jaren geleden lief had, maar dat door zijn boze en jaloerse zuster verdreven werd en met een ander trouwde. De generaal krijgt bezoek van een kleindochter van zijn broer en dit nuchtere meisje wijst de liefde af van een jong officier, die een neef is van de inmiddels oud gewor den Lark. De generaal weet echter te verhoeden, dat deze jonge mensen, die elkaar in zijn huis leerden kennen, hun geluk verloren zien gaan. Als in een muzikale compositie wor den hier motief en tegenmotief uitgeba lanceerd in een voortdurende wisselwer king, tot zij beide hun voltooiing vinden en samen een vertelling ontwikkelen, vol herinneringen en vol weemoed om een verloren geluk. Het gegeven leidt gemakkelijk tot sen timentaliteit, de betovering tot adoratie en valse pathetiek, doch beide heeft re gisseur Reis weten te vermijden, zodat een beheerste filmnovelle tot stand kwam van een aristocratische allure, waarin zo al geen oorspronkelijkheid, dan toch veel begrip voor de filmmoge lijkheden niet zonder smaak werd ge demonstreerd. (14 jaar). In het City-theater valt te genieten van een knappe verfilming van Charles Dickens' boeiende boek „Oliver Twist" Prachtige natuuropnames,' goede close- ups en een treffende vertolking van vele rollen zullen u bekoren. De belevenis sen van de jonge, bedeesde en intens goede Oliver, die na een hardvochtige, gestrenge opvoeding in een „werkhuis" bij een doodkistenmaker in de leer komt, daarna naar Londen vlucht en daar door toeval verzeild raakt in een bende van zakkenrollers, leeglopers en ander ge spuis, zullen u nog lang sterk in herin nering blijven en dat pleit voor de film, bij welker vertoning men de typische Dickens-sfleer door alles heen proeft. (18 jaar). In „Een vrouw bekent", de film die deze week in Frans HaJs te zien is, trouwt een keurig danseresje, met een graaf, die bovendien candidaat is voor het parlement. Het keurige danseresje is vóór haar huwelijk echter in een kiem wespennest terecht gekomen. De man, met wie ze een paar uur heeft doorgei bracht, wordt van moord beschuldigd en alleen zij kan zijn alibi bewijzen, waar aan echter consequenties verbonden zijn. Alles komt terecht, de vermeende moor denaar wordt vrijgesproken, het echt paar blijft in grote liefde bij elkaar en de bezoeker van de bioscoop heeft het recht zien zegevieren (18 jaar). De grote waarde, die de film „Jeanne d'Arc" wordt toegekend, schuilt meer in het historisch verhaal dan in de vertol king op het witte doek. De regisseur, Victor Fleming, heeft met het grote ka pitaal, dat voor deze film is uitgegeven, helaas bereikt, dat de aandacht van de toeschouwer gericht wordt op Ingrid Bergman en niet op Jeanne d'Arc. Op enkele uitzonderingen na heeft deze filmactrice het niet gepresteerd, het simpele, ongeletterde boerenmeisje uit te beelden. Naar onze mening is zij niet de geschikte figuur voor deze rol en ook enkele kunstmatige effecten, als een soms wat haperende en schuchtere stem. geven haar niet het wezen van dit een voudige meisje uit de provincie. Ligt dit diepzinnig gegeven misschien te hoog voor de kunstzin van Hollywood, ander zijds heeft de film toch ook veel schone en ontroerende momenten. De strijd om de burcht is imponerend en het proces van de inquisitie wordt volgens de har de werkelijkheid weergegeven. De inhoud van dit verhaal had een betere vormgeving verdiend, daarentegen boeit dit filmwerk door de diepe geloofs beleving en het sterke godsvertrouwen van deze heroïsche figuur. Alleen reeds om de historische en apologetische waar de van deze rolprent kunnen wij ieder een boven de 14 jaar aanraden deze week „Cinema Palace" te bezoeken. Een sensationele geschiedenis, die zich voornamelijk afspeelt rond een goud mijn, zal u deze week in het Spaarne- theater boeien. De eigenaar van de mijn wordt op zekere dag door een vallend rotsblok gedood. Zijn opvolgers vertrou wen de directeur van een naburig mijn bedrijf niet en verdenken hem er van de dood van hun voorganger op zijn ge weten te hebben. Er wordt een onder zoek ingesteld om het mysterie op te lossen en het resultaat hiervan is, dat een geheime gang tussen beide mijnen ontdekt wordt, waardoor gestolen goud vervoerd wordt. Het komt daarna tot een gevecht met de dievenbende, die hierbij in de pan wordt gehakt. (14 jaar) In het voorprogramma draait „Het mys terie van mr. Reeder". Advertentie Wollen fantasie camisoles Bijpassende directoires Haarlem - Heemstede Zandvoort Wollen camisoles m. smalle schouder bandjes, wit en rose Wollen directoires m. elastiek in de pijpen Zuiver wollen cami soles, ronde hals, gr. maat Bijpassende directoi res met versterkt zadelkruis Wollen Jaeger cami soles met mouw tjes Geruwd zijden directoires De vorige week nam de redérsvereni- ging te IJmuiden het besluit bij wijze van proef de motortrawlers naar zee te sturen. In de loop van deze week gingen de Medan, de Batavia, de Thorina, de Allan Water, de Shamrock cn de Johan nes Polderman ter visserij en menigeen was van mening, dat hët voorlopig hier bij zou blijven, omdat de reders eerst wel eens zouden willen afwachten, hoe het ter visserij zou gaan. Vrijdag heeft de redersvereniging op nieuw over de moeilijkheden vergaderd, waarover het volgende communiqué werd verstrekt: „In een op Vrijdag 27 Januari gehou den vergadering van de redersvereniging te IJmuiden bleek een dusdanig vertrou wen in de belangstelling van de over heid voor het visserijbedrijf te bestaan, dat verschillende rederijen konden be sluiten tot het in de vaart brengen van een deel hunner schepen. Nadat in het begin van deze week een zestal motortrawlers naar zee vertrok, komen thans ook nog een aantal stoom trawlers in de vaart; in de loop der vol gende week zal dan weer een twintigtal schepen de visserij uitoafenen. De huidige marktsituatie maakt het waarschijnlijk, dat door een dusdanige beperking der productie ean economisch beperking der productie een economisch zijn. Allerwegen blijkt bereidheid te bestaan een verlaging der productiekosten en vergroting van de afzet in binnen- en buitenland te bewerkstelligen, terwijl ook een verhoging van de vismeelprijs zeer stimulerend op de animo om sche pen naar zee te zenden, heeft gewerkt. Ook in andere opzichten kwam een daadwerkelijk medeleven der overheid tot uiting. Verdere uitbreiding van het aantal varende schepen zal afhankelijk zijn van ae exploitatie-uitkomsten." In aansluiting op dit communiqué ver nemen wij, dat Maandag als eerstan de Haarlem, Vios I en Bergen zee zullen kiezen. Dinsdag gaat de Bloemendaal en verder zullen uitvaren de Herman, Abra ham, Tzonne. Norma Maria, Jacoba, Klaas Wijker en een boot van de Verre Visserij Maatschappij. Het komt dus hierop neer, dat iedere rederij haar grootste stoomtrawlers weer in de vaart brengt. Intussen zijn de vang sten van de motortrawlers, die begin deze week naar zee gingen, nog niet groot. De oorzaak hiervan wordt gewe ten aan het geringe aantal trawlers op zee. Men weet daardoor nog niet goed waar de vis zit en de meeste schepen zoeken nog naar een gunstig plekje. Advertentie Advertentie TECHN. BUR. LINDEMAN KLEVERLAAN T 7 BLOEMENDAAL TELEFOON 221J5 Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Haagse journalist J. L. de R., die t'jd geleden werd veroordeeld to' ƒ50.— boete, subs, tien dagen hechtenis daar hij had geweigerd de bron - van een zijner berichten te noemen. Het Hof heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft, aanslui tend aan de per 1 Januari 1950 toe gestane loonsverhoging van 5 pet., met ingang van dezelfde datum de gemid delde jaarprijs voor de boerenmelk, die per 6 November- j.l, werd vastgesteld op 17.75 cent per kg. bij een vetgehalte van 3.5 pet. „af boerderij" met 0.25 per kg. verhoogd. Bedoelde jaarprijs zal der halve vanaf 1 Januari 1950 ƒ0.18 per kg. melk met een vetgehalte van 3.5 pet. „a'f boerderij" bedragen. Advertentie DAG EN NACHT Advertentie SANTPOORTERPLEIN 1, TEL, 19706 Advertentie LANGE VEERSTRAAV 10 WEL. 1X493 Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2