Schaatsrijdend Nederland heeft zijn hart opgehaald Feest van zon en prachtig ijs Luchtbrug Leeuwarden-Ameland INDONESISCHE REGERING ZAL onder geen beding onderhandelen WALVIS IN HET IJSSELMEER Toestand op West-Java explosief Elfstedentocht Zaterdag a.s. Tot hoofd en hart Italiaans dorpje stond onder stroom Zal Bevin aftreden? EL Thans met twee vliegtuigen VLEESWARENFABRIEK PROOI DER VLAMMEN TWEE URKER SCHEPEN AANGEHOUDEN Geref. Radiovereniging opgericht Het weer Pasundan wil overdracht bevoegdheid aan V.S.I. GARRY DAVIS wil Rijnbrug blokkeren TEMPERATUUR IETS HOGER? Brand op coaster te Zaandam Ernstige aardbeving en overstroming in Iran MAANDAG 30 JANUARI 1950 73ste JAARGANG No. 24679 Eén dode, tien gewonden TWEE BULGAREN TER DOOD VEROORDEELD (Van onze sportredacteur) AMSTERDAM, 29 Januari. Waar zat nu vandaag de man, die blijkbaar onder de indruk van een vol stadion, eens heeft geschreven dat „HollandBelgië" hei sportief hoogtij van deze natie was? Wij hadden hem zo graag willen ont moeten in Ilpendam of Purmerend, ergens in Gaasierland, Drente of in het open, winterse Hart van Holland, om hem de legioenen ie tonen, die zijn theorie tot een bespotting maken. Want onder de strakblauwe, tintelende lucht en de stralende zon van dit onvolprezen schaaisweekeinde, para deerde sportief Nederland op zijn best. Geen cynische toe schouwers, verhitte clubchauvinisfen of zorgvuldig inge bakerde abonné's van de eretribunes, maar een eindeloze sfoef warmgewaaide gezichten onder ijsmutsen, baretten, alpino's, hoofddoeken en ook deukhoeden,- wedstrijdrijders, tochirijders, rijders om 's keizers baard; kundige schaatsers en prutsers. Ja, prutsers óók, maar prutsers met een pluim op de hoed voor hun doorzetten en een tien van de dokter voor hun kostelijke kuur in dit openluchi-sanaiorium-voor- iedereen. Schiermonnikoog dreigt ook geïsoleerd te geraken Auto over het ijs naar Marken Grote brand te Wij he VERLATEN WEGEN Drie van het legioen Wegens vissen in Belgische territoriale wateren WONINGBOUW-AANBIEDING Ministerie waarschuwt ACTIE-W ESTERLIh/t Spuiten kan zij ook „Koning van Indonesië" Generaal Sudirman overleden Proces-Wreszinsky verdaagd Duizenden personen slachtoffer Grote juwelendiefstal in New York BUREAUX; SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redaciie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk- Stumohlusstr 45, tel. S998 Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W Boerrigter. Hoofdredacteur; Drs. H. W M van Run, Wnd. hoofdredacteun W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 18 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opaave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 55 cents per «eek. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Een boer werd door electrische stroom gedood en tien andere personen liepen ernstige brandwonden op toen in het Noord-Italiaanse dorpje Griliara giste ren een electrische hoogspanningsleiding onder een zware sneeuwvracht be sweek, verschillende branden veroor zaakte en het gehele dorp onder stroom zette. De boer werd op slag gedood, toen hij uit zijn woning op de onder stroom staande sneeuw stapte. In vele huizen ontstond brand door kortsluiting en tien personen liepen daardoor brandwonden op. De gehele bevolking van het dorpje moest binnenshuis blijven, want di sneeuw was electrisch geladen. In doods angst zagen zij hoe de vonken uit de sneeuw spatten. Zij durfden twee uur lang geen voet buiten de deur ie zetten. Alle telefoons waren buiten werking, zodat de electriciteitscentrale niet ge waarschuwd kon worden. (United Press). In welingelichte kringen te Londen gelooft men, volgens A.F., dat Bevin zijn post als Brits minister van Buitenland se Zaken zal opgeven, onverschillig wie de verkiezingen wint. Hij zou zich can- didaat stellen voor het Lagerhuis, maar als hij en zijn party winnen, zal hem een minder zware regeringsfunctie worden aangeboden, misschien een mi nisterie voor binnenlandse aangelegen heden. Bevin heeft de vorige week op thuisreis uit Colombo een driedaags bezoek aan Egypte gebracht en gis teren geconfereerd met de Egyptische minister-president Nahas Pasja. Waarschijnlijk zal hij ook Rome aan doen en daar eerst door de Italiaanse president, Einaudi, en daarna door Z. H. de Paus worden ontvangen. De twee voornaamste beklaagden in het Joegoslavische proces tegen „Comin- formagenten" te Skoplje, de Bulgaren Spasofsk en Ljorofski, zijn gisteren tot de dood door de kogel veroordeeld. INA BAKKER UIT BERGEN: konen als bellefleuren FOTOGRAAF DE RIDDER UIT DEN HAAG: wat kriebelt er toch in die rechterschoen? alle vaarten, kanalen, meren, sloten en tochten van dit waterrijke land inbe grepen! Geen dag van uitgelezen voet balglorie kan zich immers meten met de bruiloft van het ijs. Daar komen ze met brede slag de jongens van het land; „de stijve boorden" van de kanto ren en winkels; kordate huismoeders, al wat stram wordende heren en koket te meisjes, de schalkse baret schuin op de blonde krullen geduwd. En kleu ren! Rood, geel, groen, blauw, oranje paars en wat al niet. Een flonkerend hart van warmte in de vaal-groene uit gestrektheid van winterse akkers, met bleek-gouden glans besproeid door een zon, die al zo verkwikkend van zijn warmte laat genieten. Het is moeilijk te zeggen waar van deze feestelijkheid nu het bruisend hoogtepunt ligt. Misschien bij de felle strijd van de Friese en Groningse rijd sters en rijders op de korte baan; mis schien bij de hartstochtelijke duels om de provinciale kampioenschappen, nu de grote favorieten zich in Noorweger, op de grote internationale titels prepa reren; misschien bij de deelnemers aan de tochten, of misschien ook bij de krab- En deze ridder wilde zijn dame tot steun zijn Nu de vorst blijft aanhouden is het Passagiersvervoer tussen Leeuwarden en Ameland door de lucht momenteel zó druk, dat de Auster van de Luchtstryd- krachten het niet alleen meer kan ver werken, te minder daar enkele sneeuw buien zo nu en dan er toe dwongen de dienst Zaterdag tijdelijk stil te zetten. Men heeft daarom bijstand gevraagd van de Luchtstrydkrachten van het vliegveld Valkenburg bij Leiden, die een Auster naar Leeuwarden hebben gezonden. Het toestel zal daar gestationneerd blijven totdat het isolement van Ameland is op geheven. Ook Schiermonnikoog dreigt nu spoedig geïsoleerd te worden. In de Lauwerszee en op de Wadden ten Zuiden van het eiland komt hoe lan ger hoe meer drijfijs voor. Tot nu toe kan de veerboot nog op de Noordoostpunt van het eiland lan den, maar bij aanhoudende vorst zal de dienst wel spoedig moeten worden gestaakt. Al is de Gouwzee nog niet geheel be trouwbaar, dat neemt niet weg, dat Zon- ^ag de eerste auto de riskante tocht naar barken heeft gewaagd en er veilig is Zaterdagmiddag is een felle brand uit gebroken in de vleeswaren- en conser- ^enfabriek van de firma Meester te "'jhe. Na uren van hard werken slaagden jje brandweren van Wijhe, Olst, Zwolle, eventer en Raalte erin het vuur mees- er te worden. Toen waren verschillende Eebouwen grotendeels verwoest. Het V"Ur had zo hevig gewoed, dat de brand weerlieden het gebouw nauwelijks tot "I* tien meter konden naderen. vuur is door onbekende oorzaak bal-u an 'n afdeling expeditie en beh j' De rokerij en de slagerij zijn heh?uden, hoewel deze ook grote schade °en opgelopen. aangekomen. Het was een bestelwagen uit Monnikendam. Tengevolge van de vorst sprong Zon dagmorgen in Gemert de hoofdaanvoer- leiding der drinkwatervoorziening. De straten van Gemert werden door het wegstromende water in ijsbanen veran derd. De technische dienst sloot de water voorziening af. zodat Gemert en omge ving tijdelijk zonder drinkwater zijn ge komen. Tal van veerboten hebben de strijd te gen het ijs moeten opgeven en hebben dientengevolge de diensten gestaakt. Te Tiel konden Zondagavond geen rij- en voertuigen de Waal worden overgezet. De schipbrug bij Doesburg is uit de IJs- sel genomen. Vorige week hadden ze ook klaar gestaan; met schaatsen en mutsen, shawls en windjacks. Maar Zater dagsmiddags was de lucht betrokken en toen het Zondagochtend eindelijk licht werd, lekten de goten. Vandaag echter lokken de glanzende ijsvlak ten zó uitbundig en tasten zij zó ver leidelijk met hun glinsterende vin gerspitsen van vaarten en sloten naar dorp en stad, dat de uittocht niet te houden is. Wat malen ze om de strak ke Ooster die ruige kerels uit het West-Friese of van de Drentse Venen. Die hebben in een jaar van drie hon derd vier en zestig dagen wel andere dingen met de natuur beleefd, dan zo'n briesje-tegen op de drie honderd vijf en zestigste dag; en dan nog wel op kostelijk, gaaf-glad ijs, zonder rim pels, zonder scheuren, zonder sneeuw. En zo stromen de steden leeg, van Noord-Oost tot Zuid-West, al blijven de wegen verlaten. Nederland beweegt zich vandaag op het water. Hardrijderijen en provinciale langebaan-kampioenschap- pen trekken de aandacht; Noord-Hol land kondigt zijn Dorpentocht aan en krijgt bijna 5000 deelnemers op zijn hand; Friezen en Groningers prepare ren zich onder de briesende wind van de Wadden op de Elfstedentocht; in het Zuid-Hollandse vriezen de wakken dicht op de onbetrouwbare meren. Wie kon er weerstand bieden aan dit festijn, dat van kijkers spelers maakt? Ina Bakker uit Bergen niet. Ze is elf jaar en haar konen blinken als bel lefleuren in de uitstalkast van een de licatessewinkel. wanneer ze in Purmer end haar startkaart laat aftekenen. Ze rijdt het traject van veertig kilometer en misschien zal ze straks aan tafel al een voorpostengevecht met Klaas Vaak moeten leveren. Maar het stof van het schoollokaal is ergens verwaaid in de Purmer en ze zal dat merken als mor gen de leerboeken weer open gaan. Fotograaf De Ridder uit Den Haag is ervan overtuigd, dat zyn „lijn" bij de Dorpentocht geen baat zal hebben. Hém een zorg. Bij de controlepost in Hoorn is het zonnetje warm genoeg om vier kant neer te ploffen op het ijs en eens op zyn gemak te onderzoeken wat er in die rechterschoen nu eigenlijk zit te kriebelen. Dat onze fotograaf zo dol graag een plaatje van een fotograaf wil hebben moet die weten. Wat hém be treft: foto's morgen. Mijnheer Meulman uit de Johannes VerhulStstraat in Amsterdam heeft thuis óók de kachel laten uitgaan. We vin den hem ergens in de buurt van Oost- huizen en hij maakt zich verdienstelijk voor zijn gezin door het met de Oosten wind aan bakboord Zuidwaarts te lood sen. En zoals mijnheer Meulman. foto graaf De Ridder en Ina Bakker, zie:i we ze onderweg bij honderdduizenden! Honderdduizenden? Tel ze eens op, met de krabbelaars en de achter hun stoel tjes en sleetjes tobbende kleuters, op Twee Nederlandse schepen, de Urk 51 en de Urk 163, zijn door een Belgisch wachtschip naar dc haven van Oostende opgebracht wegens het vissen in dc Bel gische territoriale wateren. Dc gezamen lijke vangsten van 4000 kg. ijle haring werden in beslag genomen, alsmede de netten. Na betaling van een boete moch ten de vaartuigen de haven van Oosten de verlaten. In een te Den Haag gehouden vergade ring js besloten tot oprichting van een Nederlandse Gereformeerde Radiovereni ging. Het voorlopig bestuur, dat werd be noemd, zal zich nog nader beraden, of de organisatie in een Stichting zal worden omgezet dan wel het verenigingskarakter zal behouden. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting deelt mede, dat er nog steeds lieden zijn, die trachten door middel van verlokkende aanbiedingen woningzoe kenden er toe te bewegen hun de bouw van woningen toe te vertrouwen, zulks niet met de bedoeling om behoorlijk werk af te leveren, doch om zichzelf zoveel moge lijk te verrijken. Gegadigden wórden derhalve nogmaals ernstig gewaarschuwd om, indien zij moch ten twijfelen aan de goede trouw e.d. van de wederpartij, inlichtingen in te winnen hij dc afdeling voorlichting van het Minis terie. belaars, die morgen vast en zeker met stijve kuiten, maar even beslist met een voldaan gevoel zullen rondlopen; mis schien behaalt Volendam de eerste prijs, want er is een kolossale trek naar het pittoreske vissersdorp. De auto's, die op de eindeloze Noord-Hollandse polder wegen zeldzaam zijn als klavertjes vier op een open plek in het bos, staan op de smalle dijk langs het IJsselmeer plot seling „en fille". Geen straatje, geen hoekje en geen heilinkje in het stadje of er parkeert een reus van een rij dend paleis. De stoere Volendammers zi jn de smalle slootjes opgevlucht om zélf van het ijs te genieten. Maar een hand jevol jonge kerels springt bij en wijst de gestadig aanrijdende gasten waar nog een vierkante meter parkeergele genheid is. De café's en lunchrooms ma ken zich breed en vragen de aandacht voor hun koffie, chocola en erwtensoep. Het IJsselmeer? Niet verder dan even buiten de haven meneer, maar bij Mon nikendam zijn ze op de Gouwzee druk aan het ijszeilen. Heeft Monnikendam dc prijs? De fel le wind blaast de lichte scheepjes als scherende zwaluwen achter hun zeilen aan. Kris-kras door elkaar laveren ze van oever tot oever, alsof de Kaag- week haar winterse jasje heeft aange trokken. Maar de ijsbaan onder de rook van Amsterdam met een strakke dwar reling van rood-wit-blauw boven de gonzende drukte en het onontbeerlijke koek-en-zoopie langs de kant is Breu- ghelliaans tot en met. En niet alleen déze baan. Overal in stad of dorp h wel een plekje te vinden, waar he! feest van verbroedering tussen sport en winter zijn kostelijk cachet heeft en door het tentje met warme „chocolade melk" en een paar wapperende vlaggen Amerikaanse desnoods geaccentu eerd wordt. Ja, dit weekeinde was óns, schaatsen rijders! Een nog niet gepubliceerde foto van de Kroonprinses Beatrix, die morgen haar twaalfde verjaardag viert. Verwachting tot Dinsdagavond: Geleidelijke toenemende bewol king met later plaatselijk enige sneeuw. Vannacht hier en daar nog strenge vorst, morgenmiddag lichte vorst. Zwakke tot matige wind, hoofdzakeiyk tussen Oost en Zuid. Zon 8.23—17.25. Maan 14.01—7.29. (Van onze speciale verslag gever) Het was ideaal weer en een uitgezochte gelegenheid Zaterdag voor de Walvis, want een ijsbreker maakt zijn proefvaart bij voorkeur niet door eendenkroos. Sinds Dinsdag reeds lag de vaart op Buiten-IJ en IJsselmeer stil en er had zich een ijs- koek gevormd van een res pectabele 15 a 20 centimeter dikte, vreedzaam met stuif sneeuw besuikerd, die onder de formidabele kaken van de Walvis afbrak als be- schuij met muisjes. De nieu we ijsbreker in de Amster damse haven is gebouwd volgens het nie.uwe systeem, waarbij het schip zich niet meer een weg door het ijs baant, waarbij dit met een scherpe steven wordt opge stoten en openscheurt, maar zich thans met bolle kin telkens en tel kens weer op het ijspla- teau schuift en dit vervol gens onder zijn gewicht ver- gruizelt. De Walvis nu had daar Zaterdag bijzondér schik in en toonde alle kwaliteiten voor de taak, waartoe zij in de. eerste plaats geroepen is; het tot een ijsmeer geworden IJsselmeer liet zich gewillig kinnetjes geven en had van de bijna 900 P.K. der drie Dieselmotoren en een ge wicht van 350.000 kg. niet terug. Die 900 P.K. maken deze ijsbreker tot de zwaar ste en sterkste, die de Ne derlandse scheepvaart bezit, en omdat een schip als dit in ons klimaat me.t ijsbre- ken alleen niet aan de kost kan komen, is het ook uit gerust met een krachtige pompinstallatie, die in geval van nood in de haven, bij brand of lekkage, kan ingrij pen of assisteren, een Wal vis dus, die ook spuit op zijn tijd. Zo was het een in alle. opzichten nuttig schip, dat Zaterdag zijn vlag, een witte walvis op een blauw veld, fier in de winterlucht ontplooide, strak in de felle Oostenwind; waar deze vlag verschijnt, wijkt het ijs. De Walvis heeft inderdaad iets van een walvis met haar brede, logge kop, door een witte boegband als een bek gespleten. Daarmee werkt zij zich als een don dergod over en door het ijs vooruit, want haar ver van zachtzinnige activiteit gaat gepaard met een imoosant gerucht: he.t berstende ijs, dat kraakt en knalt, davert en dreunt. Deze vierde Am sterdamse ijsbreker heeft een lengte van dertig meter, wat ook die van een werkelijke walvis aardig benadert, en een breedte van 7.60 meter. De drie Dieselmotoren, pro duct van de Nederlandse in dustrie, kunnen tezamen 870 P.K. ontwikkelen, waarmee het schip al hetgeen het in de weg komt een behoorlijk duwtje kan geven. De diep gang is slechts 2.30 meter teneinde de actieradius van deze ijsbreker over een zo breed mogelijk net van wa terwegen uit te. breiden. Mede met het oog daarop is de stuurhut zo geconstrueerd, dat zij voor het passeren van bruggen in het dekhuis kan wegzinken. Het schip is ge bouwd op de werf van Ver- schure Co., waar het vo rige zomer gereed kwam. Het vaart met een beman ning van zes koppen en staat onder bevel van kapitein J. Primé, afkomstig uit Delfzijl. Er bestond voor de proefvaart van de Walvis in havenkringen veel belang, stelling. Allereerst natuur lijk van de zijde van de Vereniging voor Alge mene Scheepvaartbelangen, die het schip in de vaart heeft gebracht en vertegen woordigd was door de heren Verschoor en Bas- tet, voorzitter en directeur van de vereniging. Ook havenmeester De Vries was aan boord alsmede de oud-directeur van de K.N. S.M., de heer Hudig. En verder toonden de meeu wen van Buiten-IJ en IJs selmeer bijzondere inte resse; in de spoelbak, die de Walvis met haar grom mende kracht al verder en verder verwijdde, viel al licht wat te azen. Zo volgde een zwerm van blanke vo gels als een feestelijke es corte het schip op zijn eer ste vaart. Deze vaart was bijster koud, maar bijzonder 'aan trekkelijk Het Buiten-IJ had iets van de Witte-, het IJssel meer iets van de IJszee. Schellingwoude was Ar changel en het buitenland van IJdoorn het schiereiland Kola. En Marken, uiteindelijk in het verschiet, mocht Nova Zembla heten. De zon-door- gloeide verte achter het blin kend ijsplateau was even bar als schoon, maar in de binnenkamers van de Wal visbuik, waar Prikkebeen (naar oud gebruik) een dans vloer had kunnen betreden, was het behaaglijk warm en zo genoeglijk als het aan boord van een ijsbrekend schip maar zijn kan. Het was ook geen levertraan wat men schonk en het werd een lust om te horen hoe die Walvis haar best deed. Met een snelheid van gemiddeld acht tot negen kilometer baande de ijsbreker zich een blin kend pad tot onder Marken, om tenslotte, teruggekeerd door de Oranjesluizen in het open binnenwater, nog eens te tonen wat die slor dige 900 p.k. zonder ijs voor de neus wel kunnen preste ren. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie heeft verklaard dat de In donesische regering onder geen beding onderhandelingen zal beginnen met Wes terling. Hij ontkende de juistheid van de berichten, volgens welke kolonel Sadikin, commandant van de T.N.Ï. op West Java, te Bandung had verklaard, dat hij bereid was met Westerling in onderhandeling te treden. Intussen verneemt Reuter, dat de onderhandelingen tussen Westerling en kolonel Sadikin zyn begonnen. Sadikin deelde aan de vertegenwoordigers van Westerling mede, dat hij, zonder mach tiging uit Djakarta, niet in staat is de door Westerling verlangde zekerheden, o.a. dat dc regering het bevel tot ar restatie van hem en zyn mannen zal intrekken en de minister-president van Pasundan in vrijheid zal stellen, te ver schaffen. Volgens berichten in de plaatselijke pers gaan, aldus meldt U.P., in het ge bied van Bandung, dc arrestaties voort van personen, die ervan verdacht wor den met Westerling in contact te staan. Sedert de overval op de stad verleden week Maandag, zouden reeds tweehon derd personen gearresteerd zijn. Te Bandung was Zondag enige ont spanning in de toestand waar te nemen, al blijft in het gebied van West-Java de toestand „potentieel explosief". Het uit gaansverbod van de Nederlandse militai. ren is uitgebreid van 2 uur tot 7.30 uur, dat voor de bevolking bleef onveran derd. De bergen rondom Bandung blijven het terrein, waarin eenheden van Westerling zich verenigen met de Darul-Islam en andere guerilla-groepen. „Ik hoop, dat mijn zoon koning van Indonesië zal worden." zo heeft de moe der van Westerling, die te Istamboel woont, aan een A.F.P.-correspondent ver. klaard. ..Mijn zoon," aldus vervolgde mevr. Westerling, is een flink schutter en een kranig ruiter. Hij spreekt vloeiend Turks. Grieks, Frans, Duits, Nederlands, Chinees en de Indonesische dialecten. Op zijn doorreis naar Bali heeft mi nister Van Maarseveen te Surabaja ge zegd, dat Westerling een vijand is zowei van Nederland als van de V.S.I. en dat zijn actie voor beide landen een even groot gevaar vormt. In haar afkeuring van hetgeen thans door Westerling wordt ondernomen en in haar opvatting, dat zijn actie dient te worden geliquideerd, staat de Nederlandse regering volkomen aan de zijde der V.S.I. Hedenochtend heeft het parlement van Pasundan met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin er op wordt aangedrongen, dat de bevoegdheden van deze negara zullen worden overgedra gen aan de regering der V.S.I. en het nemen van verdere besluiten omtrent het gebied der negara zal worden over gedragen aan de centrale regering te Djakarta. De natjonale partij betuigde mei de motie haar adhaesie, onder voorwaarde, dat de tekst er van zodanig gewijzigd zou worden, dat zij in overeenstemming zou zijn met de grondwet der V.S.I. Met deze voorwaarde werd accoord gegaan. De wali negara van Pasundan, Wira- nata Kusumah, heeft hedenochtend be kend gemaakt, op een nader vast te stellen datum zijn mandaat ter beschik king te zullen stellen. Hij zag zich, naar hij verklaarde, hier toe genoodzaakt „door de stromingen, die naar de opheffing der negara streven. Ondanks de besluiten ter R.T.C. hebben deze groepen de strijd niet gestaakt en is de onrust in Pasundan zelfs nog toe genomen." iHiMiiiiiiiiiiiiMiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiii Luit.-generaal Sudirman, die by presidentieel besluit van 28 Decem ber 1949 benoemd was tot chef staf van de weermacht der V.S.I., is Zondag overleden. Sudirman, die voormalig opperbevelhebber van de T.N.I, was, was reeds geruime tijd ziek. Hij verbleef de laatste maan den te Magelang. Hij leed reeds meer dan een jaar aan t.b.c. Toen de Nederlandse troepen Djocja bezetten, lag hij ziek in het paleis van de sultan van Djocja. Hij bereikte de leeftijd van 40 jaar. Minister-president Hatta heeft me degedeeld, dat lt.-generaal Sudirman posthuum tot generaal is bevorderd. Wereldburger nummer 1, Garry Da- vis, heeft de Franse autoriteiten gis teren medegedeeld, dat hij voorne mens is met Franse en Duitse mede standers het verkeer te Straatsburg over de Rijn te „blokkeren", tenein de te bewerkstelligen dal de Franse ambtenaren hun plicht doen en de wet op eenieder gelijkelijk wordt toegepast. Hij wees er op, dat hij door de Franse autoriteiten als on gewenst wordt beschouwd en niet meer in Frankrijk wordt toegelaten, als hij eenmaal naar Duitsland is vertrokken. Hij voerde aan, dat da gelijks tal van Fransen over de Rijn naar Duitsland gaan zonder dat van hen een vergunning tot, terugkeer in Frankrijk wordt geëist. Zou de tegen hem. ondernomen stap beteke nen, dat hij in een uitzonderings positie wordt geplaatst, dan zal hij in samenwerking met Duitse en Franse medestanders er voor zorgen, dat de Franse grensbeambten de grensoverschrijdingsbepalingen strikt volgens de letter toepassen op ieder een. Davis zei, dat hij met zijn me destanders Woensdag naar de Rijn- 1 brug zal gaan en daar met ingang van het middaguur alle verkeer zal ophouden met ongewelddadige mid delen. Hij liet uitkomen, dat. hij en zijn mannen rvaarschijnlijk midden op de brug zullen gaan zitten. Hebben we de strengste vorst gehad? Er is aanleiding, te verwachten dat de stabiliteit van het winterweer iets af neemt, hoewel hieruit niet mag worden afgeleid, dat de vorst spoedig sterk zal verminderen. Wel is te verwachten dat de temperatuur de komende nacht min der laag zal zijn. De laagste temperaturen die in de af gelopen nacht werden geregistreerd wa ren als volgt: Gilze-Rijen 13, Ypenburg eveneens 13, Den Helder 8, Terschel ling 8 en Vlissingen 7. Matige tot strenge vorst dus. In het buitenland hetzelfde beeld. In Zuid-Duitsland heersten temperaturen van 13 tot 15 graden. In Noord- Duitsland en Frankrijk was de tempera tuur van 5 tot 10 graden en in Enge land variërde zij van 5 in het Oosten tot boven het vriespunt aan de West kust. Het Centraal Bestuur van de Elfsteden- vereniging is voornemens om bij door gaand vriezend weer de Elfstedentocht te houden op Zaterdag 4 Febr. a.s. Zondagochtend werd de Zaandamse brandweer gealarmeerd voor een scheeps brand aan boord van de uit Amsterdam af komstige coaster ..Wilda". Het schip was Zaterdagavond bij het Zaans veem aan de Poel te Zaandam aangekomen, waar het Maandag geladen zou worden. De brand ontstond waarschijnlijk tengevolge van een oververhitte verwarmingsketel, die in het achterruim is geïnstalleerd. Met behulp van schuimblusapparaten wist men het vuur, dat in het achterruim woedde, binnen een uur te bedwingen. Een der brandweerlieden zakte gedurende de blussing door het ijs; hij werd door zijn kameraden gered. Wegens ziekte van verdachte is het proces tegen Wreszinsky tot Donderdag verdaagd. Na raadkamer heeft de Rechtbank besloten het getuigenver hoor uit te stellen tot verdachte weer aanwezig is. U.P. meldt uit Teheran, dat ongeveer duizend personen gedood en 1.300 ge wond werden in een ernstige aardbeving, die het gebied by de Perzische Golf, op ongeveer 300 kilometer ten Zuid-Oosten van de havenstad Bushire, heeft geteis terd. Minslens twintig steden zouden vernield zijn. De aardbeving vond vier dagen gele den plaats, doch doordat de wegen ge blokkeerd waren, bereikte het nieuws Zondag Teheran pas. Perzische hulporganisaties zijn onmid- dellyk begonnen voedsel en medicamen ten uit Shiraz en Bushire naar het ge troffen gebied te sturen. In de stad Zahidan in Oost-Perzië zijn Weest vertrouwd, maar vertrouw J niet iedereen.J ongeveer ter zelf der tijd vele mensen verdronken door een geweldige over stroming. Zaterdag werd medegedeeld, dat duizenden dakloos geworden zijn. De overstroming is veroorzaakt door veer tien uren van onafgebroken regenval. In Zahidan zijn de meeste huizen en gebou wen verwoest. De telefoon- en telegraaf, verbindingen met de stad zijn verbroken, maar ook over de weg is de stad niet be reikbaar als gevolg van de zware sneeuwval. Van Teheran uit zal daarom vermoedelijk geen hulp geboden kunnen worden. De New Yorkse politie heeft bekend ge maakt, dat Zondagmorgen vroeg juwelen en andere kostbaarheden ter waarde van 500.000 a 1.000.000 dollar gestolen zijn uit de woning van Maxime Sanson, die zei juist uit de bioscoop te zijn teruggekeerd, toen zij tot de ontdekking kwam, dat haar juwe lenkistje verdwenen was. Dit was New York's tweede grote juwelendiefstal in vier dagen. Donderdag is n.l. ingebroken in de woning van Billy Rose, waar juwelen en bont ter waarde van 100.000 dollar wer den ontvreemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1