3 Hoe de landlopers werden „uitgeroeid" h Oud en jong in Haarlem op het ijs Spaarndam zoekt het al zeventig jaar op „Nova Zembla „Zomer in December" i Ruïneus e" vee-pest Verkeersongeluk met dodelijke afloop HERINGA WUTHRICH Tafeltennis NKS Waterpoloresultaten lil* MAANDAG 30 JANUARI 1950 PAGINA 2 Jubileum „Nova Zembla" EEN SCHOOL- EN EEN MUSEUM-CONCERT RUITERSPORT Om het kampioenschap van Haarlem («tgeeeifc. Vrije Toneel" met prettige vertoning 40-jarig jubileum theelepels per dag doen wonderen J „Rome en het Heilig Jaar" Tentoonstelling R.K. Leeszaal Jubileum P. B. Koster Een eerlijke kapper SPIEGEL VAN KENNEMERLAND „De Zugtende Eijgenaats" De Assendelver koeien Jaarvergadering K.A B. Kring Noord Vergadering „Sint Lambertus" Gebroken pols en een afgemaakte meeuw Het einde van de 18e eeuw Taxi? Bel 1.2.3.4.5 64-jarige dame het slachtoffer DE TOESTAND VAN DE BURGEMEESTER Aanbesteding Portemonnaie met geld verduisterd Wie heeft het gezien? TWEKA TRAININGSPAKKEN ra. v. VASTENHOVEN Vastenavondbal voor R.K. Middenstand Verloting „Brederode-duin" Diefstallen in Sportfondsen- bad Door gas bedwelmd ZES GEWONDEN BIJ AUTOBOTSING Piano-duo SANTPOORT Jan Strobos draaide zijn nieuwste film ZANDVOORT De verjaardag van Prinses Beatrix Een toeristisch propagan distisch costuum Ijsvermaak Scheepvaartberichten Eleclrische Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties Beurs van Amsterdam Beurs van New York tt Hoe dieper de temperaturen dalen, des te grootser worden de plannen van de verschillende ijsclubs. Op de baan van de Kleverlaan zullen de scholen deze week hun krachten meten op het gladde Ijs. Dinsdagmiddag komen de jongens en meisjes van de U.L. O.-scholen tegen elkaar uit en Woensdag zullen de leer lingen van de Middelbare scholen en de Scholen voor Voorbereidend Hoger Onderwijs hardrijden om de eerste plaats. De beste ploegen van deze beide cate gorieën zullen elkaar Vrijdagmiddag op de ijsbaan treffen en hieruit komen dan de kampioenen van de Haarlemse scho lieren te voorschijn. Op de ijsbaan „De Volharding" te Heemstede zijn voor Woensdagmiddag de volgende wedstrijden georganiseerd: Om 2 uur beginnen de hardrijwedstrij- den (140 meter) voor dames, daarna voor de heren (500 meter) en vervolgens voor de mannen met een uitzonderlijk uithou dingsvermogen (1500 meter). Een spe ciale attractie vormt de wedstrijd voor heren boven de vijftig jaar, die op de 160 meter kunnen tonen, dat hun benen nog niet zo stram geworden zijn. Op de ijsbaan „Einde Hout" koestert men plannen voor een gecostumeerd ijs- festijn. De koude Oostenwind heeft Zaterdag avond de feestvreugde op de ijsbaan „Nova Zembla" te Spaarndam niet kun nen verdrijven. Bij de feestelijke opening van de ju bileumviering, ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan, werd aan het bestuur door de leden een officiële verenigings- vlag aangeboden. De baan was voor deze gelegenheid met gekleurd licht geïllu mineerd en dertig deelnemers hadden zich in originele costuums gestoken. De jury beloonde de volgende creaties met eerste en tweede prijzen: „Friese dame" (mevr. Plas), „Dame met Strohoed" (mevr. P. Stapel), „Sneeuwman" (W. In de muziekschool van Toonkunst aan de Nieuwe Gracht (dir. P. Vincent) presenteerden zich Zaterdagavond piano- leerlingen van Roel Riphagen om blijken te geven van hun vorderingen in de studie van het pianospel. Na het ge hoorde kan vastgesteld worden dat Roel Riphagen zijn leerlingen een alleszins grondige en voorname opleiding geeft zowel in technisch als muzikaal opzicht. De over het algemeen nog jonge execu tanten gaven stuk voor stuk behoorlijk op peil staand pianospel te genieten, dat in de toekomst grotere verwach tingen wettigt. Natuurlijk wil dit niet zeggen dat er absoluut niets viel aan te merken, maar dit zullen de betroffen optredenden zelf misschien nog wel beter weten dan de toehoorder. Interes sant was het op te merken hoe één der vertolksters in een Invention van J S. Bach wel eens een overdadig romantisch gevoel hierin verwerkte, terwijl dezelfde pianiste in Schuberts Impromptu de lijn zo strak hield dat men soms in dit opzicht aan Bach moest denken. De grote spanning op deze avond van de betrokken zal hier het hare aan mee werken. Ook in de Impromptu in As van Chopin was een zekere starheid van rhythme, die bijna geen enkel rubato toeliet. Overigens, het zij nogmaals herhaald, heeft deze critiek niet de bedoeling de vele goede hoedanigheden als techniek, frasering en uitbeeldingseffecten stil zwijgend te passeren. Al het overige was eveneens van goed gehalte met vanzelfsprekend hoogtepunten. Daar onze aanwezigheid elders nog verlangd werd, konden we helaas het uit de aard der zaak stijgende einde van het pro gramma niet meer meemaken. Het be trof hier werken van Roel Riphagen zelf, Beethoven, Chopin en Mendelssohn. Naar wat we wel gehoord hebben, kun nen uitvoerenden en leraar zeer tevre den zijn. In het Frans Halsmuseum woonden we dan het gedeelte na de pauze bij van het optreden van de cellist Ed. Biele met pianobegeleiding van Ans Bouter. Dit keer eens niet in de Renais- sancezaal, maar in de grotere expositie kamer. Deze ruimte met haar glazen plafond heeft, wat de acoustiek betreft, een teveel wat de renaissancezaal te weinig heeft. Ed. Biele ontwikkelde bij Wijlen een toon die ons wel eens over rompelde in sterktegraad. Intussen zij vastgesteld dat Ed. Biele veel moois op zijn instrument doet en al was het pro gramma dat wij dan alleen na de pauze konden beluisteren wat kort, het ver schafte toch nog vele ogenblikken waarin we van mooi cello-spel konden genieten. Met nadruk noemen we dan de Tre Canti van Ildebrando Pizzetti, muziek met grote melodisch gedragen spankracht, speciaal overhellend naar het lyrisch element, zonder gewilde mo derne effecten. Muziek om met Kroot genoegen naar te luisteren, en waarin toch soms nog verrassingen schuilen in de harmonische gang. We merkten hier in op dat Ed. Biele en zijn begeleidster Ans Bouter goed op elkaar ingesteld waren. De pianiste bleek in deze ruimte intuïtief aan te voelen hoever zij de dynamische graad van haar spel op kon voeren. Après un rève van Gabriël Fauré en Pièce en forme de Habanera van Ravel zijn ongecompliceerde stukken die het uitstekend deden, evenals Requiebros van Gaspar Cassado dat wel zeer dank baar voor de cello is geschreven. Ver melden wij nog dat voor de pauze 3 Sonates op het programma stonden t.w. van H. Eccles, L. v. Beethoven en C. Saint-Saëns. Een concert als dit had on getwijfeld een grotere belangstelling verdiend dan nu het geval was. JAN LAARVELD Zaterdagmiddag werd in de Duin manége te Zandvoort het tweede en laatste gedeelte van de wedstrijd om het kampioenschap van Haarlem ver- ^De" resultaten van de verschillende wedstrijden zijn: Wedstrijden voor junioren: 1. Mej. L Talma Steenman op Henk met 58 punten; 2. mej. N. Gebhard op Picadore met 57 punten; 3. mej. M. v. d. Horst op Robert met 56 punten; 4. mej. M. Moll op Henk met 54 punten. Wedstrijden voor senioren: 1. H. de Vrijer op Perhaps met 58 punten; 2. A. Tieleman op Red Prince met 57 punten; 3. mej. L. Volkers op Robert met 53 p. Kampioenschap van Haarlem: 1. Mevr. Dr. Klein op Forster met 78 punten; 2. j. van Leeuwen op Hassan, 75 punten; 3. G. J. v. Limburgh op Lord met 72 p.; 4. Ida Wallage op Sans Souci met 70 p. De prijs voor het Haarlemse kampi oenschap was geschonken door de heer G J van Limburgh 'en bestaat uit een fraaie glazen cup, die met enige vrien delijke woorden werd uitgereikt door diens verloofde,mej. M. Keers. De ove rige prijzen werden bij ontstentenis van voorzitter en vice-voorzitter van de H.R.J.V. door de secretaris, de heer J. Vallentgoed) en „Banjospeler" (P. Berk). De groepen „Nova Zembla 70 jaar" (fam. v. Warmerdam—Oud), „Kozakkenpaar" (Naakgeborenv. Warmerdam) en de groep van de vrijwillige brandweer be haalden tevens een prijs en tenslotte werden de twee boertjes, die Marshall en Lieftinck op het ijs brachten, met een beloning voor de meest humoristi sche figuren gehonoreerd. Zondagmiddag werden er kortebaan- wedstrijden verreden volgens het afvai- systeem B van de K.N.S.B. De winnaars waren: 1 J. Kooy (Spaarndam); 2 J. v. Schie (Spaarnwoude); 3 H. Kroon (Spaarnwoude) en A. Boon (Santpoort). Terwijl op de ijsbaan de paren zwier den in het licht van de lampen, zwier den op het toneel in de Stadsschouw burg verschillende paartjes in de ge zellige comedie „Zomer in December", geschreven door James Liggat en ge speeld door het „Vrije Toneel" van Cor Ruys. Met een hartverkwikkend opti misme en een bekoorlijk idealisme kop pelt de schrijver mensen, die de liefde weten, maar er prikkeldraad omheen zien, aan elkaar. Daar is allereerst een jonge weduwe, eigenares van een hotel, die de liefde van een jeugdvriend lang weerstaat; dan een jong stel, waar tussen het jalouzie-duiveltje stookt, dat verdrongen wordt door een tweeling; vervolgens is men o.a. getuige van een hereniging der ouders van een doch ter van vijftien, die op haar beurt Amor ontdekt in een jongeman van dezelfde leeftijd. Het is allemaal zo echt menselijk, mede door de voortreffelijke regie van Cor Ruys, die men ditmaal in een ernstige rol te zien kreeg. Annie de Lange en Gijsbert Tersteeg riepen sympathie op voor hun lotge vallen in het hotel en men gunde de weduwe en haar aanbidder even graag het happy end als het kibbelende jonge paar Erie van Ingen en Kitty Knap pert, de bakvis van Hennie Orri en 't zo natuurlijke knaapje van Ben Hulsman. Het ensemble was trouwens bijzonder op dreef, in deze comedie met een tikje paedagogie en een snuifje sentiment. Nell Koppen maakte van een huishoud ster een nonchalant type. Wim van den Brink verscheen in de gedaante van een blaffende kolonel en de andere ver tolkers van kleine rollen|jpleven in stijl. Op de comedie als zodanig zou nog wel wat aan te merken zijn, maar iedereen voelde zich zo knus bij zoveel spranke lend leven in de warme schouwburg, dat critiek moet verdwijnen als sneeuw voor de zon. Eind Februari wordt de opvoering op een Zaterdag en Zondag herhaald. v. W. Zaterdag 18 Januari herdacht de heer B. Sanders, machinebankwerker-mon teur, de dag dat hij vóór 40 jaar in dienst trad van Stork Hijsch. De jubilaris werd met zijn echtgenote op het directie-kan toor ontvangen. De directeur der N.V., ir. C. H. Holgen, wenste hem van harte ge luk met zijn staat van dienst en sprak hem zeer waarderend toe. Van de direc tie mocht de jubilaris een radiotoestel en de traditionele enveloppe met inhoud ontvangen, terwijl aan mevr. Sanders bloemen werden aangeboden. In de smaakvol versierde cantine werd de jubilaris door het personeel gehul digd. Allereerst sprak werkmeester Stevens woorden van waardering, waar na de voorzitter van het jubileumfonds, de heer Megelink, hem namens het per soneel gelukwenste en een radiotafel en een rookfauteuil aanbood. Mevr. Sanders mocht een fraaie bloemenmand in ont vangst nemen. Het Salzburger Marionettentheater zal vanavond in het Concertgebouw niet komen met „Don Juan", maar met „Dr. Faust". De ijsbaan Nova Zembla te Spaarndam bestaat 70 jaar. Zaterdagavond hebben oe leden aan voorzitter Stapel een vlag aangeboden, die hij daarna aan de vlaggestok heeft gehesen. Advertentie tla/ct mSROEIj Advertentie Het levertraanproduct met echt sinaasappelsap Ter gelegenheid van het Heilig Jaar wordt er in de R.K. Leeszaal en Biblio theek een tentoonstelling gehouden. Zaterdagmiddag werd deze tentoonstel ling, die tot 6 Februari zal duren, of ficieel geopend. Als inleiding hield rec tor H. M. J. Brans een causerie over de openingsplechtigheden van het Heilig Jaar, waarbij hij zelf tegenwoordig is geweest. Op levendige en geanimeerde wijze verhaalde hij van het enthousias me der Italianen, dat zich somtijds uitte in een gewijde stilte, maar vooral in de uitbundige ovaties, wanneer Z. H. de Paus in de Sint Pieter of op het bordes verscheen. De spreker wees ér met gro te nadruk op, dat wij Nederlanders on bevangen en vooral met veel respect naar de Heilige Stad moeten trekken. Onze Hollandse critiekzuchf en nuch terheid moeten wij laten varen, als wij Romein worden met de Romeinen kun nen wij ons geheel openstellen voor al het schone, dat het Vaticaan en Italië ons biedt. Rector Brans besloot met een fragment uit de Kersttoespraak van Z. H. de Paus: „Aanvaardt onze uitnodiging om naar het vaderhuis te komen. Gij zult er inademen een sfeer van heilig heid, van vrede en universaliteit, die aan Uw leven een geestelijke verdieping zal schenken". De tentoonstelling bevat onder meer boeken over Rome, de geschiedenis der Pausen en de viering van het Heilig Jaar. Voorts zal men er fraaie werken over de Romeinse kunstschatten en een vijftal oude gravures van Rome uit het Bisschoppelijk- en Teylermuseum kun nen bezichtigen. Van A. Molkenboer zijn er enkele proeven geplaatst van de mozaïekstudie, die hij te Rome maakte. Een fragment uit het grote „Gijsbreght"- mozaïëk, dat onlangs in het gemeente lijk museum van Den Haag plechtig is onthuld, is ook in de leeszaal tentoon gesteld. Met de organisatie van deze tentoonstelling heeft de R.K. Leeszaal en Bibliotheek wederom bewezen, dat zij haar plaats ais katholiek cultureel centrum van Haarlem waardig is. De tentoonstelling is iedere dag op normale tijd geopend en bovendien op Zondagmiddag. Zaterdag herdacht de heer P. B. Kos ter de dag, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de P. T. T. Hij ont ving bezoek van de heer C. A. v. Trom melen, die hem namens directie en ad ministratie gelukwenste. Vertegen woordigers van het jubile.umfonds van de post kwamen hem feliciteren en bo den hem een fauteuil aan. Tal van vrienden en leden van het P.T.T.-personeel kwamen de heer P. B. koster persoonlijk gelukwensen en hij ontving vele. bloemstukken en schrifte lijke bewijzen van belangstelling. Men verzoekt ons mede te delen, dat de kapper J. W. K„ die wegens diefstal in een ziekenhuis is aangehouden, niet de kapper is van de Mariastichting, die. dezelfde initialen draagt. De tweede helft van de achttiende, voorafgegaan door de jaren 1745 en 1746, waarin de veepest het land he vig teisterde, nam de verarming van het platteland toe. Een huis met 23 morgen land werd in die dagen voor negenhonderd gulden verkocht. Hoe slecht de toestand, economisch, was, kan ook worden afgeleid uit het feit, dat de veiligheid veel te wensen overliet. Bedelarij en landloperij waren zo algemeen, dat van een plaag voor de bevolking gesproken kon worden. Het werd zo erg, de last van „bedelaars, landlopers en slegt schuijm van volk" was zo groot, dat schout en schepenen van Heemskerk met die van Castricum en andere omliggende gemeenten in 1760 een verzoek tot de Staten ricntten „om de lantloopers uijt te roeijen". De gecombineerde Raden der Staten van Holland en West-Friesland schreven daarop deze gemeenten aan om eens in de week „een generale visitatie" te houden, „soo in de bosschen als op an dere plaatsen". Men kende toen te Heemskerk nog vele bossen, zoals de Noorddorper- en Hoogdorperbossen, het Panhuisbos e.a. Zo'n „visitatie" werd dan in de gehele omgeving op één dag gehouden. Het zwervend volk, dat werd aangehouden, werd aan de politie overgeleverd. Dat onder deze landlopers en bedelaars dik wijls katholieken voorkwamen, blijkt uit een doopboek van St. Laurentius te Heemskerk, waarin meermalen melding werd gemaakt van het doopsel van een kind van „vagi", zwervers en van „mendici", bedelaars. Intussen was het 1762 geworden, het jaar, waarin voor 't laatst vermindering van belasting werd verleend. De toe stand te Heemskerk was nog altijd even slecht. Krachtig gesteund cïüoc heer van Assendelft, heer van Assumburg en door de nieuwe heer van Marquette, mr. Joachim Rendorp, werd wederom uit naam „van de nog zugtende eij ge- naars van de landen" in de ambachts heerlijkheid Heemskerk aan de Staten van Holland en West-Friesland een verzoek gedaan om opnieuw verminde ring van belasting te verkrijgen, alge hele vrijstelling voor de jaren 1763, 1764 en 1765 en over de jaren 1766 tot en met 1772 voor de helft. Tijdens be handeling van dit verzoek schreef heer Rendorp 3 October 1762 vanuit 's-Gra- venhage, waar hij vertoefde ten huize van de ambassadeur Calkoen (men kent deze figuren uit de roman van Marie van Zeggelen!) aan de heer van Coe- venhoven, Schout van Heemskerk, dat het advies omtrent het verzoek, gege ven door de gecommitteerde raden, re siderende te Hoorn zou worden inge leverd en dat de steden Haarlem en Amsterdam nog over „onze zaak" moes ten onderhouden worden opdat zij wat „favorabelder sentementen" mochten krijgen. „Ik zal tragten de baan schoon te maken bij onze Amsterdamsche Heeren, maar verzoeke met den eersten te zenden copie van 't request, dat onze grieven en motieven inhoud". Hij be sloot: „gelieft het maar te bezorgen op Marquette, dan zal mijn huisvrouw 't mij wel zenden." Mede uit eigenbelang, uit vrees „dat de eijgenaars souden zijn geruïneerd en dat hunne lande defect wordende gelaaten, in 't geheel niets meer aan 's Lands kasse soude kunnen toe brengen", werd het verzoek de 4e Maart 1763 door de Staten gedeelte lijk ingewilligd. Over de jaren 1763 tot en met, 1772 werd vermindering van belasting toegestaan tot de helft, dat is f 3642,10 per jaar. De sterfte onder het vee, bleef niet beperkt tot de twee genoemde jarep In Assendelft had men in 1769 in totaaJ 1367 koeien. Hiervan werden er 1092 Woensdag 1 Februari houdt de kring zijn jaarvergadering des avonds te acht uur in het gebouw van de R.K. Speel tuin, ingang Schotervlielandstraat bij de Ambachtstraat. De heer Paap, die aan de beurt van aftreden is, stelt zich her kiesbaar. De leden kunnen tot en met 30 Januari hun candidaten met bereid verklaring van de candidaat indienen bij het secretariaat. Het bestuur zal verslag en verantwoor ding geven van de Kerst-actie, die in overleg met de verschillende parochiële charitatieve instanties met succes werd ten uitvoer gebracht. Nieuwe en actuele plannen, die in het belang van de leden zijn. zullen besproken worden, alsmede de Rome-reis. Na het officiële gedeelte komt het optreden van het K.A.J.-jeugd toneel uit de Sint Liduina-parochie. In het gebouw St. Bavo werd een jaarvergadering van de Ned. Kath. Kle ding- en Textielarbeidersbond „St. Lam bertus" gehouden. Aanwezig waren de geestelijk adviseur, de weleerw. heer kapelaan Beukering en de hoofdbestuur ders, de heren Smits en Voorhuyzen. De heer Smits sprak onder de titel „Met vertrouwen de toekomst tegemoet". De spreker memoreerde het lot van de kleding-confectie-textiel van jaren te rug. Hij wees er op, dat de organisatie nog sterker moet worden. De geestelijk adviseur sprak nog een opwekkend woord in verband met het Heilig Jaar. De heer Voorhuizen gaf een korte maar krachtige uiteenzetting van de P.B.O. Nadat de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, was behandeld, sloot de voorzitter met een woord van dank aan de sprekers en aanwezigen deze druk bezochte vergadering. Op de ijsbaan aan de Kleverlaan heb ben zich Zondagmiddag enkele ongeval len voorgedaan. Een dame uit Bloemen- daal viel bij het schaatsenrijden op het ijs en brak daarbij haar rechterpols. Per ziekenauto is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Een 31-jarige controleur van de K.L.M. viel eveneens bij het schaatsenrijden en brak zijn linkerpols. Rest ons nog te melden, dat „de meeuw" overleden is. Het betreft hier de meeuw, die in het ijs zat vastgevro ren. Brandweer en dierenbescherming zijn geruime tijd bezig geweest, om de meeuw uit zijn benarde positie te be vrijden. Het arme beestje had zijn vleu gel gebroken en is per brandweerwagen naar het asyl overgebracht. Het dier is niet aan de bekomen verwondingen overleden, de dierenbescherming achtte het noodzakelijk deze geknakte vogel af te maken. Toen de 18de eeuw naar het einde liep, waren vele vroeger bloeiende Noordhollandse dorpen als Schagen, Assendelft, Wormer, vervallen. Heemskerk verkeerde in een wel zeer droeve toestand. In tussen gooiden de grote heren el kaar om strijd de vette baantjes en de grote inkomens toe. Er groeide opstand onder het volk, dat moest smeken om belastingverlaging en de stallen iedere dag meer verlaten vond vanwege de vreselijke vest. Hierover vertelt onze medewerker in nevenstaand artikel. ziek. Tussen 10 October 1769 en 1 April 1770 waren hiervan 758 gestorven. Ge durende de jaren tot 1772 was de sterfte hier „nog groter en algemeender". Alle pogingen werden aangewend om daarin verbetering te brengen. Zelfs gingen twee ingezetenen, Willem Brinkman, ver moedelijk wonende op de Maarhofstede en Wouter Admiraal, als kooplieden naar het buitenland, met opdracht vee aan te kopen doch „niet te gaan op eenige besmette stal of stallen of eenig ongesond beest te bezien of aan te raaken". Het spreekt vanzelf, dat bij die voort durende veeziekte vele dieren werden afgemaakt. Op 12 April 1774 kreeg Ba rend Dirksz. de Roode van schout en schepenen van Heemskerk vergunning om „als slachter te mogen slaan, snij den of steeken, ossen, koeijen, kalveren, schaapen, lammeren en varkens". Te vens kreeg hij toestemming het vlees daarvan te verkopen. De familie De Roode bleef door de eeuwen heen het slagersbedrijf uitoefenen in Heemkerk. Naast de rijkdom van enkelen, was de armoede algemeen. Het gebeurde, dat een veehouder aan de Heemsker- kerdijk, waar toen nog enkele boerde, rijen stonden, in 1777 vrouw en boerde rij verliet en met de noorderzon ver trok. Op verzoek van de vrouw werd daarna wegens de vele schulden de boerderij verkocht. Behalve de kasteel heren was alleen nog een vermogend man de toenmalige schout Adrianus van Coevenhoven, die te Beverwijk woonde. In 1778 maakte hij zijn testament Dit werd voor het gerecht in „De Star" ge passeerd. Hij vermaakte aan de armen van Heemskerk het toenmaals zeer grote bedrag van duizend gulden. Zijn naam leeft voort in de „Van Coenho- venstraat". Zo zijn we ongemerkt gekomen tot de periode van politieke strijd tussen de Oranje-gezinden en de democraten. Hierover in een volgend artikel. H. van Benthesa Advertentie AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Vanmorgen om acht uur stak de 64- jarige dame B. te Halfweg cp het Dr. Bouwmannplein van achter een gepar keerde auto de weg over. Zij werd ge grepen door een passerende tankauto en was vrijwel.op slag dood. Een dokter, die spoedig ter plaatse aanwezig was, kan dan ook geen hulp meer bieden. In aansluiting aan ons bericht van Zaterdag moeten wij melden, dat de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, door een val op het ijs een zware her senschudding heeft opgelopen, die hem de eerste weken tot volslagen rust noopt, waarna de herstelperiode, indien het ziekte-proces naar wens verloopt, kan beginnen. Wij hopen, dat de burge meester, die van zijn kant zo intens met alle vreugden en noden van de bevol king meeleeft, geheel moge herstellen. Op het stadhuis werd hedenmorgen aanbesteed het verbeteren van de weg langs de Zomervaart. De laagste in- schrijfster was de firma Brouwer Co. te Haarlem met f 71.782. De hoogste in schrijvers waren de heren D. W. de Jong, en W. Borst te Haarlem en Bak- kum met f 138.830. Een 20-jarige serveerster had enige tijd geleden aan een onbekende man een bruine lederen damestas te leen gegeven en toen vergeten haar porte monnaie met 15.50 er uit te halen. Deze persoon had tevens van haar een lederen herenjack gekocht doch niet meteen betaald. Dit laatste zou hij doen wanneer hij de tas terugbracht. In verband hiermede heeft de recher che aangehouden de 20-jarige C. J. Ph., leerling-electriciën. Hij heeft bekend zich het geld te hebben toegeëigend en het jack te hebben gekocht. De tas en de portemonnaie zijn in beslag genomen. In de Doelstraat werd Zaterdagmid dag een 78-jarige voetganger, toen hij plotseling de rijweg overstak, door een passerend motorrijwiel aangereden. De voetganger viel en verwondde daarbij zijn rechterschouder. Bij de komst van de motorbrigade bleek dat de motor rijder reeds was weggereden. Het was een 30-jarige monteur, die niet in het bezit was van een rijbewijs, een num- merbewijs en een wegenbelastingkaart. Aan getuigen wordt verzocht zich bij de politie te melden. Zaterdagavond om tien minuten voor zeven reed een vrachtauto, die in de Lange Veerstraat in noordelijke richting ging, tegen de gevel van het eerste perceel van deze straat, toen een personenauto, die vanaf de Oude Groenmarkt kwam en die de bocht naar het Klokhuisplein nam, pas seerde. De personenauto schijnt daar na een trottoir opgereden te zijn. De politie verzoekt getuigen van het on geval zich te melden. Advertentie le kwal. kleur marine dames- en heren- maten vanaf f 24.50 OSTADESTRAAT 4— IEL. 10413 Het traditionele Vastenavondfeest van de R.K. Middenstandsvereniging wordt dit jaar gehouden op Woensdag 15 Fe- buari in alle zalen van restaurant Brinkmann. Dit middenstandsfamilie feest geniet reeds een grote populari teit en ook deze keer is er een gevari eerd programma samengesteld. In drie verschillende zalen is er gelegenheid om te dansen en in de voorzaal is een koud buffet ingericht. Het duo Dip en Dop zal de aanwezigen vermaken met leuke liedjes, de dansgroep Schroder zal in passende costuums oude dansen uitvoeren, er zullen gezelschapsspelen gegeven worden en tenslotte zal de feestvreugde haar hoogtepunt bereiken in de slotpromenade. Dit vastenavond bal, onder leiding van de heer Schroder, trok vorig jaar 650 bezoekers, het be stuur rekent dit jaar op minstens dui zend deelnemers. De trekking der loterij ten bate van „Brederode-duin", die werd georgani seerd door de Nieuwe Nederlandse Bond van poetduivenhouders als slot der actie ten bate van „Brederode-duin", heeft plaats gehad ten overstaan van Nota ris J. Wildschut. De hoofdprijs, een huiskamer- of slaapkamerameublement, werd gewon nen door de bezitter van lot No. 6837. De volledige trekkingslij st ligt ter in zage op het Consultatie-bureau, waar ook de prijzen kunnen worden afge haald. Nadat van de zijde van de directie van het Sportfondsenbad een medede ling was ontvangen dat .Vrijdagavond uit een der kleedhokjes 'n armbandhorloge en :n bedrag van f 12. waren ontvreemd, is door de recherche 'n onderzoek inge steld en later in het Sportfondsenbaa aangehouden de 21-jarige ijzerwerker W.D. uit Amsterdam. De man had een tas bij zich waarin zich een tang en een schroevendraaier bevonden. Van onder z'n trui kwam het vermiste horloge te voorschijn. Hij be kende de f 12.— te hebben ontvreemd. Bij een nader ingesteld onderzoek bleek dat D. zich reeds vroeger aan der gelijke diefstallen heeft schuldig ge maakt. De 14-jarige Ch. K. bevond zich Zon dagmorgen in de badkamer van een woning aan de Bastiaanstraat. In de gas slang van het gaskomfoor, dat even te voren door de moeder was aangesto ken, bevond zich een lek. De jongen, die door het uitstromende gas onwel werd, verliet de badkamer en begaf zich naar de slaapkamer, waar hij be wusteloos op de grond viel. Zijn ouders, die de jongen hoorden vallen, hebben hem op bed gelegd en de Ongevallen- dienst gewaarschuwd. Een lid van deze dienst heeft de jongen met behulp van een zuurstofapparaat tot bewustzijn ge- brachg. Zaterdagavond zijn twee auto's, een komende uit de richting Amsterdam en éen uit de richting Halfweg, op de Haarlemmerstraatweg nabij de eerste molen tegen elkaar gebotst. De botsing was zo hevig, dat de uit de richting Amsterdam komende wagen na een slag rond gemaakt te hebben rechtsaf de trambaan opreed en daar tegen een lichtmast tot staan kwam. De wagen werd vrijwel totaal vernield, terwijl de drie inzittenden allen vrij ernstig wer den gewond. Zij zijn opgenomen in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam. De andere wagen schoot het rijwiel pad op en botste tegen een boom. De bestuurder en 2 jongens, die in deze wa gen zaten, werden door glasscherven gewond. Vermoedelijk heeft de uit de richting Amsterdam komende wa gen om onverklaarbare redenen te veel links gehouden. Donderdag 2 Februari geven de pia nisten André de Raaff en Jacques Schutte met medewerking van Lien Korter (alt) een muziekavond in de grote zaal van het Concertgebouw. Het programma bevat o.a. de „Twaalfde Rhapsodie" van Liszt, de „Rhapsodie in Blue" van Gershwin en de „Soirée de Vienne" van Johan Strauss. Lien Korter zal negro-spirituals en Amerikaanse lie deren zingen. Donderdag 26 Januari is aan de Ge meentelijke Universiteit van Amster dam mr. J. H. A. M. van Son geslaagd voor het examen doctoraal economie. De ambtenaresse eerste klasse mejuf frouw A. P. M. Kraetzer zal 1 Februari 25 jaar in dienst zijn bij het parket van het Kantongerecht te Haarlem. Het R. K. Toneelgezelschap „Rokato" zal 14 Februari in gebouw „Sint Bavo" een opvoering geven van het blijspel „Zand of Klei" van Henri T. Sas, dat zich afspeelt in het Brabantse boerenland. Voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging houdt professor Stomps op Donderdag 2 Februari een lezing over „De flora van Californië". Hoewel deze week het postkantoor voor de inwisseling van bon 544 gesloten is, blijft „Margriet" gaarne bonnen ont vangen. De kou zal het wel op zijn geweten hebben, dat Zaterdagavond slechts een 150 tal belangstellenden de warme huis. kamer achter zich lieten om in het Jeugdhuis de nieuwste film van Jan Strijbos te gaan zien. Zij zullen er geen spijt van gehad hebben, want deze fraaie rolprent brengt de toeschouwer wel heel dicht bij de Nederlandse vogel wereld, een gebied waar Jan Strijbos als geen ander thuis is. Ondanks de geringe opkomst is deze avond toch winst geworden voor het actie-comité, dat zich de restauratie van de „Sandhaes" heeft aangetrokken. Alles was gratis op deze avond, behalve de entrée, zodat hiervan niets af moest voor zaalhuur, filmhuur e.d. Bovendien werd onder de pauze een verloting ge houden, zodat deze avond ongeveer 250 gulden in het laatje van het comité heeft opgebracht. De vereniging tot viering van natio nale feestdagen te Zandvoort, zal ter gelegenheid van de verjaardag van prinses Beatrix op Dinsdag voor de schooljeugd een drietal voorstellingen geven in „Monopole". De eerste voor stelling (voornamelijk voor de kleuter scholen) begint om 10 uur, de tweede (voor de lagere klassen van de lagere scholen) des middags te 1.30 uur. Voor de overige kinderen wordt nog om 4 uur een voorstelling gegeven. Het bestuur van „Touring Zandvoort heeft op initiatief van het nieuwe lid van het dagelijks bestuur, de heer Longayroux, aan de besturen van Zandvoortse verenigingen gevraagd een oordeel te willen geven over het plan om vóór het zomerseizoen en om Zand voort nog meer bekendheid te geven, een prijsvraag uit te schrijven, waaraan iedereen in Zandvoort kan meedoen. Gevraagd wordt een fleurig dames- costuum samen te stellen, zoveel moge lijk uit losse onderdelen, als: rok, blouse, shawl, hoed of muts, boléro of jasje, etc. etc. Iedereen mag het bekroonde ontwerp vrijelijk copiëren en voor allerlei doel einden aanwenden, bijv. reproductie op tea-cosies, wanddoeken, tegels, aar dewerk. platen etc. Ook kunnen poppe tjes gemaakt worden, waarvan de ver koop aan zomergasten en toeristen zeer zeker goed zal lopen. Het costuum moet vooral fleurig en practisch zijn en geheel gericht op toe ristische publiciteit voor Zandvoort. Met het historische costuum van Zand voort heeft dit niets te maken. Daarvan gaat geen propagandistische waarde voor de badplaats uit.. Het ligt in de bedoeling, dat de stich ting voor het bekroonde ontwerp een prijs beschikbaar stelt. De vijver in de dennenaanplant langs de Vondellaan te Zandvoort, werd Za terdagmiddag vóór ijsvermaak vrijge geven. Deze prachtig gelegen ijsbaan met de natuurlijke beschutting van duinen en bebossing trok Zaterdag en Zondag honderden schaatsenliefhebbers en belangstellenden. De heer H. Paap, die 's zomers als badman op het strand fungeert, had nu de bordjes verhangen en een consumptietent nabij het ijs opge richt en hij verkocht menige warme dronk. ALAMAK p. 38 K. de Goede Hoop. ALCI- NOUS p. 27 K. Guardefui. ALDEMA- RIN, p. 27 K. Frio. ALHARD p. 28 St. Vincent. ANNENKERK p. 28 Ouessant. AN- TONIA 21 te Soerabaja. AVERDIJK 23 te Baltimore. BLOEMFONTEIN 27 v. P. Elisa beth n. Kaapstad. CELEBES 28 te Ban- ioewangi. CERAM 28 te Bremen. CLAVELLA p. 28 Gibraltar. CONGOSTROOM 12 te Amst COTTICA 28 te Paramaribo. DANAE p. zo Finist. GAROET p. 28 Socrota. GORDIAb p. 28 Finisterre. HEELSUM p. 28 Ouessant. IjljOS 28 te Hamburg. ITTERSUM 27 n N. Orleans. JAPARA 20 te N. Port News. JOBSHAVEN p. 28 Finisterre. KEILEliAVKN p. 28 Ouessant. KLIPFONTEIN 28 V. V Eli sabeth. KOTA BAROE p. 28 Ouessant. KOTA INTEN 28 n. Djakarta. LEERSUM 27 n. Da- kar. LEKHAVEN p. 26 Recife. MENTOR 30 te Rott. MERWEHAVEN p. 27 Gibraltar. MODJOKERTO p. 28 Mimcoy. MUIDER- KERK 28 te Dakar. NIOBE 28 te Rott. OSSENDRECHT 28 te Livorno. PLATO 28 te Kopenhagen. POELAU LAUT 27 te Amst. PYGMALION 24 te Mobile. RIJNKERK 28 té Tanga. TABlAN 28 te Suez. TARAKAN p 28 Perim. THESEUS 27 te Palermo. UTRECHT 28 te Kaapstad. VOLENDAM 28 n Noumea. VRIJBURGH p. 26 Finisterre. WINTERSWIJK 28 te Slax. WOEN3DRFCHT p. 27 Azoren. ZEEMAN 28 n. Pladjoe. ZUI DERKRUIS 28 n. Soerabaja. Advertentie HAARLEM Zaterdag j.l. speelde Winfried I in de overgangsklasse van de tafeltenniscom- petitie N.K.S. tegen T.O.G. 1. Het was een aardige wedstrijd, waarin de Win- fried-ers er in slaagden een 55 gelijk spel te behalen. Een keurige revanche dus voor de nederlaag op het „Stad Haarlem"-tournooi. In de eerste klasse slaagde H.B.C. 1 er in Maandag j.l. de moeilijke uit wedstrijd tegen Rapidity 1 met 64 te winnen. Ook Winfried 2 handhaafde zich door met 82 van Togido 1 te winnen. Hedenavond wordt in deze afdeling de wedstrijd gespeeld, die wel eens van beslissing kon zijn voor de eerste plaats. H.B.C. 1 is dan de gast heer van Winfried 2. De situatie is mo menteel zo, dat H.B.C. 1 nog slechts 2 punten op Winfried 2 achter staat. Sla gen de Heemstedenaren er in, de Haar lemmers te kloppen, dan is weer alles mogelijk. H.B.C. toont zich bij voorbaat een waardig gastheer, door de wedstrijd voor ieder gratis toegankelijk te stel len. Er zal worden gespeeld in de Ja - cobaschool aan de Lanckhorstlaan. In de tweede klasse A is de beslis sing deze week gevallen. G.T.T.C. 1 be haalde een sprekende 82 zege op zijn grootste concurrent Oranje Zwart 1. Hoewel dit eerste team nog niet kam pioen is, zal het toch deze fraaie kans zich niet laten ontglippen. Winfried 3 had veel moeite met Te Zaanen 3, maar kon het toch nog tot een 55 gelijk spel brengen. Zaterdagavond speelden drie junioren- teams van H.B.C. een vriendschappe lijke wedstrijd tegen evenveel junioren van Winfried. Het eerste team van Win fried won met 6—3. H.B.C. 2 en 3 won nen resp. met 5—4 en 5—3. Het was jammer, dat de wedstrijden moesten worden afgebroken, anders waren er misschien nog gelijke spelen gekomen. Voor de junioren, zowel jongens als meisjes, nog een verheugende mede deling- De Winfriedjunioren krijgen, met ingang van 23 Februari, een eigen oefenavond. Er kunnen dan ook weer meisjes worden aangenomen. Er zal dan op Donderdag worden gespeeld: meisjes van 19.00 tot 20.45 uur en de jongens van 20.45 tot 22.30 uur. Leden voor deze afdelingen kunnen zich tot 23 Februari opgeven bij de secr.esse, Mej. A. Tromp, Nw. Gracht 54, daarna op de oefen- avond. Het competitie-programma tot 4 Februari Overg.kl. 4 Febr. Winfried 1Rapid 1 (speelzaal Nw. Gracht 16). Eerste kl. 30 Jan. H.B.C. 1Win fried 2. Tweede klasse A: 31 Jan. G.T.T.C. 1 Hotac 2; 2 Febr. O.Z.I.Prowano 2. Tweede klasse B: 31 Jan. Te Zaanen 2—O.Z. 2. 1 Febr. A.T.T. 1—Heemstede 2. 2 Febr. O.Z. 2—H.B.C. 3, Winfried 3— G.T.T.C. 2. Derde klasse A: 31 Jan. T.O.G. 6G.T. T.C. 5, Rapidity 3—G.T.T.C. 3. 2 Febr. O.Z. 3—H.B.C. 4. Derde klasse B: 31 Jan. Te Zaanen 5—G.T.T.C. 4, 1 Febr. A.T.T. 2—Win fried 5. Vierde klasse B: 3 Febr. G.T.T.C. 6 H.B.C. 7, Togido 3—A.T.T. 3. Vierde klasse C: 31 Jan. G.T.T.C. 7— Winfried 6, 1 Febr. A.T.T. 4—H.C.K. 2. Dames. Vierde klasse A: 31 Jan. Heem stede 3H.B.C. 1, Prowano 1Win fried 2. Met het einde in zicht van de halve competitie, is er in afdeling A van de centrale wintercompetitie afdeling A, enige dagen van spanning geweest of dan wel HPC of Meeuwen op de eerste plaats zou eindigen. Meeuwen verloor met 43 van het IJ, zodat de kansen voor HPC waren gestegen. Twee dagen later verloor echter HPC met 5—2 van Meeuwen, het was voor Meeuwen de laatste wedstrijd en had HPC nog een wedstrijd te spelen tegen HVGB. Zater dagavond werd deze laatste wedstrijd in het Sportfondsenbad te Haarlem ge speeld. In de eerste speelhelft nam HPC door inschieten van R. Koiter de leidingi waarna A. Rol uit een voorzet van J* Hogeland de stand in evenwicht bracht- Na de rust bleven de doelpunten uit. De stand is nu: Meeuwen 6 5 0 1 10 37 13 IJ 6 4 1 1 9 33 13 HPC 6 4 1 1 9 21 ll HVGB 5 2 1 2 5 20 13 DWR 6 2 1 3 5 15 27 Haarlem 5 1 0 4 2 14 21 Nereus 6 0 0 6 0 10 53 In de Van Duylbekercompetitie moest DWR in de wedstrijd tegen de HDZ het onderspit delven en verloor met 305 de HVGB-dames trokken naar Velsen e» wonnen met 2—0 van VZV De wedstrijd HVGBDWR werd Zaterdagavond i® het Sportfondsenbad gespeeld en bracht een 30 overwinning voor DWR Reeds nv staat het vast, dat HDZ, DWR eO HVGB nog blijven doorbekeren e« komen in de eerste ronde van de afval' competitie. In afdeling I van de kring' competitie heren, eindigde de wedstrijd VZVDWR 33; Haarlem won met 8o van Nereus. In afdeling II dame* werd in de wedstrijd DWR 2HVGB de punten gedeeld, uitslag 22 en wod VZV 2 met 41 van Haarlem 2. Afdelin» III heren HPC 3 verloor met 10 va» DWT 2. (Nlet-oHlclële Icoersen) Vorig Openin' slot 30/1 3!4 Nederl 1948 10114 3-31/, Nederland 1947 98% 3 Ned 62-64 oei tac 100 (nschr GrtbK '46 3 pCt 98 T, Ned Hande) Mtt eert 164gb A.K.U. 184 Van Berfcels Patent 116gl Calvè-Delft eert 137 Van Geldei 152 Kon Hoogovens eert 195% Unilever cert 225%gb Ned. Kabel 2971/, Philips 226gl Kon Petroleum 291% „Amsterdam" Rubber 148,2 Holi Amerika Li)n 159% Kon. N. Stoomb. Mi) 1331/2 Ned Scheepv Unie 153% EVA 1581-, gl Dell Mi), eert 146 98* 183* 227* 149 158 f 14» 25/1 J9S Anaconda Coppei 29 ..y, Bethlehem Steel 32% ^>4 Chrysler Corp. 63% ,jii Genera) Electric 42% -y* Genera) Motors 72 Hudson Motors 14% 54 1 Kennecott Coppei 53% jj-ji Montgomery Warfl 55% j9> North American Co 19 jjV Radio Corp. 13',4 24'* Republic Steel 24 35 Shell UniOD Oil 35 52'? Southern Pacific 51(4 35'* Southern Railway 35% 34 Tidewater 24 U.S. Steel 27%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2