STAD EN OMGEVING PALM BEACH 3.70 5.60 6.15 J. TH. KORT H.O.V. concerteerde voor Haarlemse vakverenigingen 449 huizen gingen in vlammen op 7 maanden loco-burgemeester op bezoek 10. 15. 8. 10. 1. 2. Engels team voor strijd tegen Nederland Gravenstenenbrug komt er Brandweer op de ijsbaan AGENDA DAMES SCHORTJES 4.05 RADIO toen Haarlem in 1576haar grootste brand beleefde De brandweer door de eeuwen ,Een prettige tijddank zij aller medewerking,J zegt wethouder E. J. van Lent Nieuwe burgemeester STAGNATIE BIJ DE SPOORWEGEN Bootdienst Zaandam Amsterdam gestaakt Stt DINSDAG 31 JANUARI 1950 PAGINA 2 De Maria-novene van 2—11 Februari Goedkeuring van Ged. Staten Is uw kip weggelopen? Burgerlijke Stand Geslaagde besproeiingsproef Biljarten Het Witte Paard Bekroning van loffelijk initiatief SANTPOORT Koperen jubileum Haarlems grootste brand Op militaire leest geschoeid „Doktor Faust" Door Salzburger Marionettentheater HEEMSTEDE WASSERIJ DUYN Wedstrijden ijsbaan „De Volharding" Opbrengst kinderpostzegels Onderlinge Tuinlieden vereniging Opening ontspanningsiokaal Geslaagd SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJQRISSTRAAT 7 HEROPENING WOENSDAG 1 FEBRUARI TE 2 UUR HEROPENINCS- AANBIEDING ZWANENDONS NACHTHEMD 25 ZWANENDONS P Y A M A 95 POPLIN NACHTHEMD 95 POPLIN PYAMA 75 ELEGANT TRICOT 90 KOUSEN 40 BIJVULLEN en VERNIEUWEN van MATRASSEN HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF LEIDSE DEKENS IOO% WOL WASSENAAR WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? Scheepvaartberichten Onregelmatige markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York Met gevoelens van grote dankbaarheid moge ondergetekende hier constateren, dat het op 11 Februari a.s. 14 jaar ge leden is, dat aan onze bisschop, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, de bisschopswijding is toegediend. Het is niet de bedoeling hier verdere opmerkingen te maken over de redenen van dankbaarheid; daarvoor zal de vol tooiing van het derde bestuurslustrum van onze bisschop een betere aanleiding zijn. .De eigenlijke reden van het op schrift van dit korte couranten-stukje is het feit, dat door omstandigheden een bericht van onze bisschop afwezig is ge bleven, waarin de katholieken van het bisdom Haarlem opgewekt worden, om van 211 Februari zich op bijzondere wijze te richten tot Maria, de Moeder van Altijddurende Bijstand, om Haar gedurende deze novene te vragen, dat Zij op extra wijze de belangen van het bisdom Haarlem bij Haar Goddelijke Zoon wil aanbevelen. De lezers weten, waarin die novene de vorige jaren bestond: in het dagelijks bidden van de Rozenkrans, de Litanie van Maria en het gebed „Onder Uwe Be scherming', óf in de kerk óf (en) in huis. Ondergetekende is er zeker van, te handelen geheel in de geest van onze bisschop, wanneer hij hier alle katholie ken van het Dekenaat Haarlem krachtig aanspoort ook dit jaar van 2 tot 11 Fe bruari deze novene te herhalen. Mis schien willen de zeereerw. heren pas toors van ons Dekenaat nun parochianen hierbij wel bijzonder terwille zijn. En de katholieken in Haarlem worden tenslotte nog even herinnerd aan de aanwezigheid van de Kapel van Maria van Haarlem in hun stad. De Kapel, waarin het vorig jaar heel de dag door van 2—11 Februari overluid de novene-gebeden werden ver richt. Moge ook dit jaar althans een ge deelte van het geestelijk succes van het vorige jaar in de Kapel van Maria var Haarlem bereikt worden." J. J. 4. KUILMAN, Deken. Naar wij vernemen hebben Ged. Sta ten van Noord-Holland hun goedkeu ring gegeven aan een crediet van f143.000.dat de Haarlemse raad vo teerde voor de bouw van een nieuwe Gravenstenenbrug. Men zal zich herinneren, dat de raad het voorstel, dat in feite een verhoging van een oorspronkelijk aangevraagd crediet inhield, maar tot een uitgebrei de discussie aanleiding gaf, goedkeur de met 20 tegen 14 stemmen. In 1948 maakte het college van Ged. Staten van Noord-Holland bezwaar tegen de her bouw om financiële redenen. Openbare Werken hebben de brug zodanig ontworpen, dat zij overeen komt met het karakter van het oude stadsdeel waar zij ligt. Daartoe is de toestand in de 18e eeuw bestudeerd en getoetst aan de hedendaagse mogelijk heden. Vooral de bewoners van het Amster damse kwartier en speciaal de arbei ders van de Centrale Werkplaats zullen dit besluit met vreugde vernemen. Aan het hoofdbureau van politie te Haarlem, Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur in lichtingen te bekomen omtrent de na volgende in de afgelopen week gevon den voorwerpen; Autopeds, armbanden, voetbal, baret, autoband, boot, bandenspanningsmeter, bloeddrukmeter, pakjes boter, brillm, broches, ceintuurs, wieldop, rode duif, stropdas, doosje met damesring. etui met geld, schooletui's met inhoud, gor- dijnkoordien, gewichten, handdoek en zwembroek, handbeschermer, halsband, handschoenen, dames- en. herenhoeden, honden, horloges, jongenscolbert en winterjas, een kip, lampekapjes, hals ketting, nylonkous. bontmof, damesre genmantel, mat, zakmes, draagmedaille. mutsen, oorbel, herenpantalon, passer, petje, parapluie's, pqrtefeuille met in houd, portemonnaies met inhoud, pad- vindersriemen, rozenkransen, sjaals, kinderschoentjes, sleutels, speldjes, tang, reddingslijn, tassen met inhoud, vulpot loden, vulpennen, knot wol. wandelwa gentje, wanten, zak met kolen. GEBOREN: P. J. Ale-Verkroost; A. W. Vermeij-van Klaveren; M. L. Tim- mer-Zwaan; S. Leutscher-Davies; A. van Lier-Pieck, allen een zoon; G. van der Wal-Ruighaver; G. van den Hoorn- Zevenbergen; H. E. A. van Westerlaak- Loogman; M. A. K. Hooglugt-van den Eijkel; C. F Kerkman-van der Ham; I M. Uitendaal-Bastiaenen; N. M. Roo- sloot-van Musscher; J. G. de Vries-van Essen; J. Kamp-Kluit; J. M. W. San- berg-Rap, allen een dochter. GEBOREN; C. H. Fielmichv. Boek hoven, z; J. van Nordenten Hoope, z; D. Slooten—Bakker, d; H. J. Erdtsieck Voorting, d; J. H. Betjesvan den Brink, d; L. T. Nijlandvan Boekhoven, d; G. de VriesBeek. d. OVERLEDEN: J. Wijnla, 93 j., Wes- terhoutpark; P. W. van Diest, 53 j., Am sterdamsevaart; A. W. Ross, 68 j., Haze- paterslaan; P. den Oudsten-Deelen, 83 j., Brouwersvaart; C. A. de Vries- Friesse, 39 j., Witte Herenstraat; D. van den Oever, 26 j., Hazepaterslaan; F. Bouwman, 84 j., Ipenrodestraat; N. E. Fiege. 72 j„ Oost-Indiëstraat; T. Hei- lig-de Klerk, 67 j., Banckertstraat. OVERLEDEN: J. Broersma, 54 j., Borneostraat; J. P. Hokkeling, 72 j., Witte Heerenstraat; T. J. M. Hogen- boom, 8 jaar, Gasthuisvest. Dank zij de zeer op prijs gestelde medewerking van de Haarlemse Brand weer. kon Maandagavond op een ge deelte van de Ijsbaan aan de Klever laan een proef worden genomen met het besproeien van het ijs, ten einde dit in nog betere conditie te brengen. Deze proef mag geslaagd genoemd worden, al is het natuurlijk nog niet mogelijk, dit jaar reeds volledige uit voerbaarheid aan dit systeem te geven De grote oppervlakte van de ijsbaan vraagt daarvoor enkele technische voorzieningen. In verband met deze proefneming en ook omdat na de drukke weekeind- dagen, het ijs extra verzorging vroeg, was de baan op Maandagavond voor het publiek gesloten. Ook heeft het personeel, dat vaak van 's morgens vroeg tot 's avonds zeer laat in functie is. er recht op een en kele maal op een redelijker uur naar huis te kunnen gaan. Om beide redenen is het noodzakelijk de ijsbaan van tijd tot tijd een avond gesloten te houden Heden (Dinsdag) is de baan van 105 en van 710'uur geopend. In de mogenuren hield de A. H. Gerhardschool er onderlinge schaats wedstrijden. terwijl 's middags de leer lingen van de U.L.O.-scholen hun krachten zouden meten. Op Woensdagmorgen van 9.30—12 uur bekampen de mannen uit de Ripperda- kazerne elkaar. 's-Middags om 2 uur zijn er wedstrij den in het hardrijden voor de Haar lemse scholen voor voortgezet en hoger middelbaar onderwijs. Competitie afd. Haarlem N. B. Gespeeld van 23—30 Januari. Klasse C ExcelsiorNoorden SuisseOVS InsulindeExcelsior DESMerestein NoordenHof van Holland SuisseNoorden DESMeerestein Klasse D Frans HalsSuisse Hof van HollandExcelsior ScheijwijkFrans Hals Klasse E Frans HalsOVS 4—4 6—2 8—0 2—6 6—2 8—0 2—6 4—4 2—6 6—2 Donderdag 16 Februari zullen ten stadhuize schuldbrieven der 3 pet. geld lening 1947 ten laste van de gemeente Haarlem tot een bedrag van f 95.000. uitgeloot worden BIOSCOPEN: Rembrandt: Lost Boundaries (a. 1.)» 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Jeanne d'Arc (14 j.); 2.30 en 8 u.; Luxor: Betovering (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Een vrouw bekent (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Oliver Twist (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaar- ne-theater: Cassidy keert terug (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 31 Januari Stadsschouwburg: Toneelgroep Comedia met volksvoorstelling van „Wat iedere vrouw wel weet", 8 uur. Woensdag 1 Februari Concertgebouw: Concert Dameskoor „Ar- cis" en Mannenkoor „Beijnes", 8 uur. Stadsschouwburg: Haagse Comedie met „Rouw past Electra", 7 uur. Advertentie Aparte modellen Frisse tinten Een mooi fantasie schortje, div. dessins Leuk model fant. schortje 4.75 Keurig schort met strookje en elastiek aan de zijkanten Extra wijd fantasie- schort, frisse dessins Haarlem Heemstede Zandvoort Voor de onderlinge competitie van de R.K. Schaakclub „H.W.P." werden de volgende partijen gespeeld. Groep I E. de ReeTh van Asch 10. Groep 3: H. LuypenE. Spook 1—0. Groep 4: G. BeelenH. Klein 01, R. RaaseB. v. Duyn 1—0, J. BankenA. Rosenhart 0—1, P. KloosJ. Gosen 10. De definitieve uitslag HWP 2PEN werd 5Va4% voor HWP 2. Advertentie In groten getale hadden de leden van de diverse arbeidersverenigingen ge hoor gegeven aan de oproep der bestu ren voor het symphonisch concert, dat gegeven werd door onze Haarlemse Or kestvereniging o.l.v. de dirigent Toon Verhey. Dit concert, dat georganiseerd is door de Raad van Overleg, waarbij aangesloten de Haarl. Bestuurdersbond, de K.A.B. afd. Haarlem en de Haarl. Chr. Bestuurdersbond, is in alle opzich ten een groot succes geworden. Het prachtige initiatief om de arbeidende bevolking ook in aanraking te laten komen met de culturele zijde van het leven kan niet beter gestimuleerd wor den dan door het geven van uitvoerin gen die beslist op hoog peil moeten staan. Met half werk zou men meer schade berokkenen aan de culturele op bouw. Zo gezegd echter, de organisatie was dusdanig geregeld, dat zij voor de volle honderd procent geslaagd genoemd mag worden, getuige ook de geheel uit verkochte zaal. Het is een verblijdend teken dat de opkomst zo massaal was, maar nog meer verheugd konden we zijn over het werkelijk aandachtig ge hoor van de aanwezigen, die ruim twee uur deze infiltratie van het schone in zich hebben opgenomen. In een bevattelijke toelichting schets te de inleider, Wouter Paap, bij het be gin van ieder te spelen werk in het kort de inhoud, en zo dit niet mogelijk was, als bij de absolute muziek, kreeg men de voornaamste karakteristieken te ho ren. De dirigent Toon Verhey had voor deze gelegenheid een speciaal program ma samengesteld, dat geheel aan zijn doel beantwoordde. Nadat Wouter Paap mondeling ons had ingeleid in het sprookjesland met elfen, koningen en ridders uit de opera Obe- ron van Carl Maria von Weber, sprak de muzikale taal des te gemakkelijker bij iedereen aan in diens ouverture tot de gelijkn^nige opera. Van het tweede werk deelde Wouter Paap enkele zeer interessante geschiedkundige feiten me de, en behandelde tevens vorm en wat instrumentatie. Vooral het feit dat deze muziek niet rechtstreeks iets voorstelt maar uitsluitend een uitdrukking van het gevoelsleven van de componist wil zijn, liet Wouter Paap zeer nadrukkelijk tot uiting komen, hiermede een grote moeilijkheid wegnemend bij diegenen die steeds achter elk muziekstuk een voorstelling zoeken. Hier laat men zon der meer de muzikale gevoelswereld van de componist op zich inwerken. Dit is het geval in Schubert's Unvollendete, het wonderlijk schone werk dat steeds nieuw blijft, hoe dikwijls men het ook hoort. Zoals steeds zorgde de H.O.V. on der de allesbeheersende rustige leiding van Toon Verhey voor een verzorgde stijlvolle uitvoering. Na de pauze liet de inleider de ouver ture „Hans en Grietje" van Humper- dinck voor zich zelf spreken. Het is be vattelijke muziek maar niettemin van vele goede eigenschappen, waard om meer op de muzikale programma's voor te komen. En dan tot slot de in de goede zin van het woord populaire Notenkra ker-Suite van Peter Tschaikowsky. Wouter Paap belichtte ook hierin weer de meest opvallende eigenschappen, en liet deze dan even door het orkest ho ren terwijl hij er tegelijkertijd enkele instrumenten apart bij betrok, zoals dit reeds eerder op de avond geschiedde. De caelesta in de Danse de la Fée Dra- gée maakte ongetwijfeld de meeste in druk. Ook op andere effecten, waaraan deze muziek zo rijk is, werd op duide- 6ED. OUDE GRACHT 52 - TIL. 12762 tegenover de kerk PHILIPS - ERRES WALDORP Betaling in overleg In de loop van deze week worden bij alle parochianen de jubileumzakjes aan geboden, die bestemd zijn voor het feest, geschenk aan de eerwaarde zusters van O.L. Vrouw van het H. Hart. Het co mité wil de zusters zes nieuwe koor banken aanbieden voor de Klooster kapel. Deze zakjes worden vóór Zondag 5 Februari door de dames van het co mité opgehaald. lijke wijze attent gemaakt. Stuk voor stuk meesterwerken in het oeuvre van Tschaikowsky, waarin de componist zijn absolute meesterschap alleen al bewijst als instrumentator. De bekende bloemen- wals is een zeer dankbaar slot van deze brillante suite. Zoals de heer Angenent in zijn dank woord reeds zeide: van harte hopen en weten wij eigenlijk reeds, dat deze avond nog lang na mag trillen in de zielen der toehoorders en hun hart blij- ve verwanpen ondanks de koude tempe ratuur die er buiten het concertgebouw heerste. De organisatoren hebben een zeer goed werk verricht en Wouter Paap, de H.O.V. en haar dirigent hebben de daden verwezenlijkt in muziektaal zo men zich niet beter wensen kon en dit alles zeer zeker voor herhaling vat baar maakt. JAN LAARVELD Rond branden, brandweerlieden en brandspuiten heeft de tijd een sfeer van romantiek gelegd en het is altijd bijzonder aangenaam en interessant met deze typische sfeer in contact te komen. Wel zeer prettig is het, als dit contact wordt gelegd door dr. C. Spoelder, de hoofdbraudmeesler en archivaris van de Haarlemse brand weer, die de brandiueer sinds zijn jeugd met hart en ziel is toegedaan. Dr. Spoelder, die voorzitter is van de Vereniging Haarlem, hield Maandag avond voor de leden van deze vere niging in restaurant Brinkmaan een onderhoudende causerie over de ge schiedenis, de ontwikkeling en de hui dige organisatie van de Haarlemse brandweer. In zijn inleiding vertelde dr Spoel der, dat hij van jongs af aan brand weerman wilde worden, dat aan zijn wens door verschillende omstandighe den de eerste jaren niet voldaan kon worden en dat hij reeds 45 jaar was, toen hij zich als vrijwilliger Dij het Haarlemse corps aansloot. De kr epen van het vak werden hem geleerd en na 1940 was het zover, dat hij bevorderd werd naar zijn huidige post. Spreker had uitermate de gelegenheid gehad oude boeken over de brandweer te le zen en dus was het voor hem niet moei lijk iets over de geschiedenis van deze voor de maatschappij zo zeer nuttige dienst naar voren te brengen. Eeuwen geleden behoorde het blussen van branden tot de plicht van iedere burger. Als er ergens een brandje was uitgebroken, trok de gehele buurt naar het brandende pand om met de blus- singspogingen te beginnen. De bestrij ding van het vuur ging in die tijd zeer primitief: leren emmertjes werden in de gracht vol water geschept, gingen van hand tot hand en kwamen dan vaak half leeg bij de brand aan. Zo probeer de men te blussen en als de pogingen niet niet succes werden bekroond, kwamen er haken en touwen aan te pas om de muren van het afbrandende huis, die gevaar opleverden, naar beneden te halen. Het is dus te begrijpen, dat er van een dergelijke blussing meestal wei nig terecht kwam, en dit was destijds dubbel erg, omdat de huizen van hout waren en elkaar gauw aanstaken.- Onze stad Haarlem werd in de veertiende eeuw door vele zware branden geteisterd; de grootste brand brak echter uit in het jaar 1576, dus kort na het beleg, dat de stad reeds zoveel ellende had. bezorgd. In 1576 bevonden zich Duitse huurtroepen in Haarlem, waar zij tegenover de Dam. straat aan het Spaarne waren gele. gerd. Op zekere dag geraakte door onvoorzichtigheid van enige soldaten een wachthuis in brand. Het houten gebouw brandde fel en de harde wind woei de vlammen naar de na bijgelegen huizen. In minder dan geen tijd had het vuur zich ook hiervan meester gemaakt en toen was er geen houden meer aan: het vuur snelde door de straten en het leed was niet meer te overzien. In totaal verbrand den 449 huizen, twee ziekenhuizen, een kerk, een aantal kloosters en ver schillende hofjes. De primitieve em mertjes, haken, touwen en afdekzei len van de toenmalige brandweer hadden het vuur niet tot staan kun nen brengen'. In de zestiende eeuw reed de eerste brandspuit Haarlem binnen. Het was een zonderling instrument: het bestond uit een enorme bak, die met water werd gevuld, en een pompinstallatie. die op het reservoir was bevestigd en als een soort glazen spuit werkte. Het hele geval was erg zwaar, moest door vier paarden getrokken worden en was wat betreft de bluscapaciteit ten op zichte van het emmersysteem maar een geringe verbetering. De brandspuit van Jan van der Heyden bracht daarna een revolutie in de brandweerwereld te weeg. Zijn schepping kon het water uit de gracht zuigen en meteen aan de an dere kant naar buiten persen. De brand weerslangen van dezelfde uitvinder brachten het water tot in de vuurhaard! Alle leed was geleden, want voortaan zouden alle branden bestreden kunnen worden. In latere jaren en nog tot in de huidige tijd heeft men op het principe van Jan van der Heyden doorgebouwd. De practijk wees steeds nieuwe moge lijkheden tot verbeteringen aan en zo kwam men tenslotte tot de motorspuit. die in andere steden nog werd vooraf gegaan door de stoomspuit. Een stoom spuit hebben de degelijke Haarlemmers indertijd nooit willen hebben. Zij von den hun gewone spuiten de besten van heel Europa. De motorspuit kwam er echter wel De Franse bezetting bracht ingrijpen de veranderingen op allerlei gebied en ook het brandweerwezen kreeg zijn deel. De Haarlemse brandweer werd op militaire leest geschoeid, kreeg officie ren met Franse titels aan het hoofd en bestond toen uit zeven compagnieën, die elk zestig manschappen telden. Er werd een post aangericht onder het stadhuis en hier werd iedere nacht de wacht ge houden. Toen de Fransen voorgoed ver trokken waren, is men weer spoedig van dit on-Hollandse systeem afgestapt en werd de oude regeling weer in ere hersteld. Het jaar 1868 is een opmerkelijk jaar geweest voor onze stedelijke brandweer. De commandant ging toen naar een brandweertentoonstelling in Parijs en zag daar een zeer licht spuitje staan, dat hem zeer doelmatig leek. Er kwam zon spuit naar Haarlem en zij werd de beroemde „Spuit Tien", ook wel „Jongeherenspuit" genoemd, omdat zij door jonge brandweerlieden werd bediend. Later werd er nog zo'n spuit gekocht, spuit elf, die in de wandel „De Luie Elf" heette. In die tijd ging het goed met de Haar lemse brandweer, slechts aan het alar meringssysteem mankeerde nogal het een en ander. Een twintigtal jaren ge leden werd eerst een afdoende belin- stallatie bij de brandweerlieden aan huis aangebracht. Dr. Spoelder belichtte daarna de jong. ste tijd, raakte even de in 1948 tot een oplossing gebrachte kwestie beroeps, of vrijwillige brandweer aan en besprak de huidige samenstelling van het corps De geschiedenis van Doktor Faust heeft de eeuwen door de mensen weten te boeien en groot in getal zijn dan ook de kunstenaars, die deze historie gekozen hebben voor hun werk of haar althans als motief gebruikt hebben. En daarom mag het geen verwondering wekken, dat ook het wereldbefaamde Salzburger Marionettentheater dit ver haal op zijn repertoire heeft genomen. Maar is er dan geen verwondering, be wondering grijpt toch eien ieder aan, die enkele uren naar het spel van die pop pen heeft gekeken. Dat bleek ook gisteravond weer, toen het marionettentheater Doktor Faust ten tonele voerde en iedereen met ver bazing en geboeid toezag, hoe het oude verhaal weer leven kreeg in dit poppen spel. Reeds eerder gaf dit gezelschap een vertoning in Haarlem en wij zouden eigenlijk kunnen herhalen wat wij toen in een uitvoerige recensie schreven. Want ook gisteravond was het moeilijk te bepalen, wat het meest te bewonde ren. Die poppen of de prachtige décors en requisieten, wier ontwerpen in het fantasierijke voorstellingsvermogen zich in een grote eenheid aanpassen. Wij mogen het overigens hierbij la ten. Was het aantal belangstellenden teleurstellend klein, het enthousiasme van deze kleine schare was daaraan ge lukkig omgekeerd evenredig. Wü weten niet, wat mr. A. G. A. Ridder van Rappard, de nieuw be noemde burgemeester van Heemstede, het meest opgevallen is bij zün eerste bezoek aan het raadhuis van Heemste de, De fraaie ligging van dat hoofse gebouw ongetwijfeld, maar bovenal menen wij de prettige geest en sfeer, die daar heersen en waaraan Heemste de zelf toch zoveel heeft te danken. Vanmorgen dan heeft de nieuwe burgemeester officieel kennis gemaakt op het raadhuis en het is misschien vanzelfsprekend, dat een ieder zich dan van zijn beste zijde laat zien. Maar dat zulks geen pose kan zijn, bleek ons wel uit het onderhoud, dat wij gisteren mochten hebben met de loco-burge meester, de heer E. J. van Lent De zeven maanden, dat de heer Van Lent het burgemeesters ambt heeft waargeno men, geven hem wel het recht uit ervaring te spreken, wanneer hij verklaart, dat het juist de prettige sfeer is geweest, die hem het vele werk van deze maanden zo ge makkelijk hebben ge maakt Dat houdt na tuurlijk niet in, dat heel die periode se dert 1 Juli van het vorige jaar een sine cure is geweest, want bij dat alles behield als wethouder van Openbare Werken, terwijl bekend is, dat de heer Van Lent zich op velerlei gebied beweegt in het organisatie-leven. Maar laten wij niet te veel de lof trompet steken in de richting van deze sympathieke loco-burgemeester, want wij zien al weer dat afwerende gebaar, waarmede hij alle informaties, hoe summier ook, betreffende zijn persoon afwijst. ,,'t Is allemaal heel gewoon en rustig jes doorgegaan, alsof er niets aan de hand was", zegt hij. „Het heeft alleen maar wat lang geduurd, eer de be noeming van een nieuwe burgemeester afkwam". Het eerste contact had de heer Van Lent reeds Zaterdagochtend met mr. Ridder van Rappard en tegenover zijn toekomstige wethouder kon deze slechts verklaren, dat hij buitenge woon blij was met deze benoeming. ,,'t Is ook een mooie plaats om bur gemeester te zijn", zegt onze gast heer uit de grond van zijn hart. „Wie Wethouder 5. J. van Lent hij zijn werk zich hier, in welke functie ook, maar op de juiste plaats weet te stellen, vindt in Heemstede een prettige werkkring". De burgemeester verzekerde ons Za terdag, dat hij van aanpakken houdt en bescheidelijk meenden wij te moeten opmerken, dat de behandeling van de gemeentebegroting, die 17 Februari aan de orde komt, dan wel meteen een gro te „aanpak" zal zijn. De heer Van Lent vindt dat wel een moeilijkheid en van morgen is deze kwestie dan ook ter sprake gekomen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat mr. Ridder van Rappard, uiteraard nog onbekend met de huidige gang van zaken in Heem stede, het voorzitterschap voor deze vergadering nog liever overlaat aan de loco-burgemeester en in dat geval zou de behandeling van de begroting enige dagen eerder moeten plaats vinden. Hoe het ook zij, verwacht mag wor den, dat na de beëdiging van de nieu we burgemeester op Vrijdag 3 Februari de installatie zo spoedig mogelijk zal volgen. Of dat de 15e Februari zal zijn, moet nog nader worden geregeld. Wat de huisvesting van de burgemeester betreft, heeft men alle hoop, dat deze op korte termijn een woning zal heb ben binnen de gemeente zelf. De problemen, waarvoor de burge meester zal komen te staan? De heer Van Lent zegt het dan heel kort: „Er is, zoals in iedere andere ge meente, maar één, heel groot, probleem: de woningnood". En hij gaat daar wat uitvoeriger op door, geeft zo zijn eigen visje en moet dan tot de conclusie ko men, dat ook in Heemstede de toestand ernstig is. De geringe toewijzing bouw volume voor 1950 is immers maar een druppel op een gloeiende plaat en be tekent zelfs niet eens een voldoende inhalen van de achterstand. Dat de particuliere bouw is vrijgegeven, komt vooral Heemstede ten goede. Want het is opvallend, hoe dagelijks bij het gemeentebestuur aanvragen binnen komen om in Heemstede te mo gen bouwen. De heer Van Lent verze kert ons, dat er dan van de zijde van het gemeentebestuur alle medewerking verleend wordt, die nodig mocht zijn. De loco-burgemeester komt van het een op het ander, spreekt in algemene bewoordingen, maar onbewust tekent hij toch het vele werk, dat hem in de afgelopen zeven maanden heeft bezig gehouden en waaraan iedereen op het raadhuis naar men ons verzekerde de prettigste herinneringen bewaart. En dat moet de heer Van Lent toch wel vertrouwen geven, wanneer hü na de 15e Februari zün gang in het raad huis weer enigszins moet wijzigen en zich weer alleen kan wijden aan zijn taak als wethouder van Openbare Werken. Advertentie AMSTERDAMSEVAART 20 - TEL. 11053 Zaterdagmiddag werden onder grote belangstelling op de ijsbaan „De Vol harding" verschillende wedstrijden ge houden, o.a. om het kampioenschap van Haarlem op de 160 m.. Deze wedstrijd werd gewonnen door de heer Roel Schoïtmeijer in de tijd van 16 1/5 sec tweede werd de heer J. Verhagen, en 'derde de heer J. Booy. Schoonrijden dames; 1. mej. B. Schnit- ger, 2. mej. V. Dekker, 3. mej. Ria van der Berg. Schoonrijden voor heren: 1. F. Bud- wig, 2. F. Rot, 3. J. v. d. Putten. Schoonrijden voor paren; 1. F. Lud- wig en mej. R. Schnitger, 2. G. Dirksen en mej. V. Dekker, 3. J. v. d. Putten en mej. Ria v. d. Berg. Ook des Zondags hebben velen van 't ijs geprofiteerd en natuurlijk waren er waaghalzen die alles en nog wat moes ten proberen. Het gevolg was dat een jongen onder de Molenbrug door het ijs ging. Hij werd er onmiddellijk uitge trokken. De verkoop van de kinderpostzegels heeft ook ditmaal te Heemstede weer zeer goede resultaten opgeleverd. In de speciaal daarvoor ingerichte stand op het postkantoor, werden in de periode van 16 November tot en met 31 Decem ber 1949 f 448,45 aan kaarten en f 1669,23 aan zegels verkocht. De totaalverkoop der kaarten op de scho len bedroeg f 1440,30, verdeeld als volgt; St. Antoniusschool f 700,30, Bos en Hovenschool f 457 en Gerrit Barger- school f 283. Het Heemsteeds Comité is allen zeer erkentelijk, die aan het tot stand ko men van dit resultaat hebben medege- werk De Onderlinge Tuinliedenvereniging organiseert op Woensdagavond a.s: in het Volkskoffiehuis aan de Heemsteed- se Dreef een ledenvergadering. De agenda vermeldt als voornaamste punt een lezing door ir. L. C. Struijs, leeraar aan de Rijkstuinbouw school te Lisse over het onderwerp „Stuivende gron den". De Nederlandse Jongere-organisatie in de Parochie van O. L. Vr. Hemel vaart opent Woensdagavond a.s. in het bovenlokaal van de St. Aloysiusschool, op feestelijke wijze een ontspannings iokaal. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het le gedeelte van het artsexamen de heer H. Volker uit Heem stede. Advertentie In zalm en bleu maten 42 t/m 48 in zalm en oleu maten 40 t/m 46 in zalm en bleu maten 40 t/m 48 in zalm en bleu maten 40 t/m 48 hemdje en panta lon, fijn weefsel, per stuk links geweven, moderne kleuren Grote sortering Onderjurken 2- en 3-delige Garnituren. (Van onze correspondent) Tengevolge van de ijzel, die in diver se gedeelten van het land het verkeer bemoeilijkt, hebben zich bij de spoor wegen enkele stagnaties voorgedaan. Bij de Delftshavense Schie te Rotterdam ondervond het treinverkeer naar Den Haag en Hoek van Holland enige ver traging. terwü'I de qzelvorming het te vens noodzakelijk maakte het traject Hoek van Holland—Vlaardingen met la gere stroomspanning te rijden. Het busverkeer tussen VenloRoer mondMaastricht en Den BoschLage ZwaluweDordrecht moest wegens de spiegelgladde wegen tydelijk worden ge staakt. Elders deden zich geen noe menswaardige vertragingen voor. De Zaandamse stoomvaart maatschap pij heeft de bootdienst ZaandamAm sterdam v.v. in verband met de ijsgang gestaakt. De bootdienst TexelDen Helder on dervindt veel moeilijkheden. Hij was hedenmorgen gestaakt, maar vanmiddag zou men trachten van Den Helder uit de haven van Oudeschild te bereiken. Het Engelse B-elftal, dat 22 Februari te Newcastle tegen het Nederlands elf tal speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Middleton (Chesterfield). Achter; Dicks (Middlesbrough) en H. E. Swift (Sheffield Wednesday), aan voerder. Midden; Quested (Fulham), Hughes (Liverpool) en Dickinson (Portsmouth). Voor: Walters (Tottenham Hotspur), Mannion (Middlesbrough), J. Milburn (Newcastle.), R. Froggatt (Sheffield Wednesday) en J. Froggatt (Ports mouth). Na een verblijf van ruim twee jaar in Indonesië is de torpedobootjager „Van Galen" in de haven van Nieuwe- diep aangekomen. Aan boord bevonden zich 193 repatriërenden van de Konink lijke Marine, onder commando van lt. ter zee eerste klasse P. L. M. van Geen. Advertentie 's morgens gehaald, 's avonds gebracht GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TELEF. 11485 Hebt u vanmorgen opgemerkt hoe mooi ons rood-wit-blauw afsteekt tegen het sneeuwdek op straat en op de daken? Het rood is feller dan ooit alsof het onze liefde voor de kroon prinses wil onderstrepen. De winter is dus nu volmaakt, al geeft het sneeuw dek voor het verkeer vele moeilijkheden. De vogels roepen elkaar een S.O.S. toe en als hier en daar een goed hart wat brood strooit, gaat er een seintje door de wijde omgeving. Dat de strijd om het dagelijks brood aanleiding geeft tot ruzie en genijdas laat zich begrijpen, want de mensen met een redelijk ver stand zijn niet beter. Thuis werden vanmorgen een paar boterhammen aan blokjes gesneden oor onze vrienden de mus, het roodborstje en de merel. De schrokkerige meeuw v/as niet uitgenodigd. Toen het ontbijt voor het hongerige vogelgezelschap klaar was, vroeg de kleinste van het kroost: wat krijgen ze er op? De sneeuw geeft veel vrolijkheid en gezond vermaak. Maar voor de fietsers was het vanmorgen tobben en uit kijken. Daarom heb ik me weer zo geërgerd aan bepaalde automobilisten, die zich in het corps der weg-proleten schaarden. Het was nu eenmaal niet mo gelijk om met dezelfde vaart als ge woonlijk naar het kantoor in Amsterdam te rijden. Tóch meenden velen van wel, waardoor ze wielrijders in angst brach ten en irriteerden met geklaxonneer, om dan rakelings langs de herhaaldelijk slippende weggebruiker op twee wielen te suizen. Zo ziet men, dat beschaving niet altijd aan positie gebonden is. Advertentie JANSWEG t/o Station - Telef. 14329 ATLANTIS (Ned.), vertr. 4 Febr. v. Djakarta, 28 Febr te Amsterdam verwacht. DORSETSHIRE (Ned.), passeerde 29 Januari Minicoi, 25 Februari te Amsterdam verwacht. EMPIRE BRENT (Ned.), 23 Febr. te Amsterdam verwacht. JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT, 21 Februari te Amsterdam verwacht. TABINTA, passeerde 29 Januari Minicoi, 20 Februari te Amsterdam verwacht ZUIDERKRUIS, passeerde 29 Ja nuari Enggano, 19 Februari te Rot terdam verwacht. AALSUM 30 v. Karachi. ABBEKERK 27 n. R'dam. AKKRUMDIJK 27 te Houston. ALAMAK 30 v. Suez. ALBIREO p 28 K. St. Vincent. ALCOR 28 bij Madeira. ALDABI 30 te Santos. ALGORAB 28 te R'dam. ALHE- NA 28 te Antw. ALKAID 29 te Santos. ALM- DIJK 28 n. Hamburg. ALMKERK 30 te Ro- sario. ALPHARD 29 bij K. Blanco. ALWAKI 28 n. New York. ARIADNE p. 29 Dungeness. ARKELDIJK 28 te R'dam. ATLAS 27 te Oran. BACCHUS 28 te Guanta. BALI 28 te Djakarta. BARENDRECHT 29 bil de W. Barendsz. BENNEKOM 30 n. Antofaaasta BEVERWIJK 29 n. Sete. BLOMMERSDUK 29 n. L. Marques. BLIJDENDIJK 29 v. Ge nua. BORNEO 29 te A'dam. BREDA 27 n. Cristobal. CERAM 29 n. Antw. CERONIA 29 te Yokohama. CHAMA 29 n. Heysham. CORYDA p. 29 K. Frio. DANAE p. 28 Fi- nisterre. DELFT 28 te A'dam. DRENTE 29 n. Calcutta. EDAM 29 bij K. Race. ENA 30 n. Curasao. ERINNA 29 n. Hongkong. ESSO AMSTERDAM p. 28 Mona ell. GANYME- DES 30 n. Curasao. GAROET p. 30 Penm. GOOILAND 29 te B. Aires. GORDIAS p. 30 Ouessant. GOUWE 28 n. Engeland. HEEMS KERK 29 V. Manilla. HELDER 29 n. B. Ven tura. HELENA 30 n. Trinidad. HERMES 27 te P. Mont. HESTIA 28 n. R'dam. HILVER SUM 29 te Chittagong. JAARSTROOM p. 28 Finisterre. JAPARA 29 te N. York. J v. OL- DENB. 29 bij Siberat. JUPITER 29 n Cala- mata. KEDOE 29 v. Suez. KEILEHAVEN 28 bij Ouessant. KOTA AGOENG 28 v. P. Said KOTA BAROE 29 te R'dam. KOTA INTEN 28 v. Suez. LANGKOEAS p. 27 P. de Galle. LAURENSKERK p. 29 St. Point. LEERDAM 28 te N. York. LEERSUM 29 bij Finisterre. LEMSTERKERK 29 te Genua. LEOPOLDS- KERK p. 30 Perim. LEUVEKERK 29 te Bedi Bundur. LIMBURG 30 n. Mobile. LISSE- KERK 29 te R'dam. LOENERKERK 30 te Verawal. LOMBOK 28 bij Kaapstad. LOP- FERSUM p. 29 Finisterre. LUNA 29 Dungeness. LUTTERKERK 29 te Marseille. MAASKERK 30 te Lagos. MEERKERK 29 te R'dam. MENTOR 29 H. v. Holland. MERWE- HAVEN p. 27 Gibraltar. MIRZA 27 te Miri. MODJOKERTO 30 te Colombo MUI- DERKERK 9 Febr. te A'dam. N. AMSTER DAM 30 te Havanna. NIGERSTROOM 28 te Lobito. NOORDAM 30 te R'dam. OMA- LA 25 n. Pladju. ORANJE p. 29 Sabang. ORANJEFONTEIN 29 te A'dam. ORESTES 29 te R. Janeiro. OSSENDRECHT 28 te Li- vorno. OVERIJSEL 28 te Macassar. PA- PENDRECHT p. 20 Ouessant. PAULA 26 n. Pladiu. PHRONTIS p. 30 Gibraltar. POLY- DORUS 29 te P. Swettenham. POLYPHE MUS 28 te Aden. PR. MAURITS 29 n. Eng. RAKI 29 te Basrah. REMPANG 30 te Co lombo. RIDDERKERK 29 te Penang. ROE- BIAH 29 n. Belawan 22 Febr. te A'dam. RIJN 28 n. Bathunt. RIJNKERK 29 n. Aden. SAMARINDA 29 te Singapore. CARANGaN 28 n Djakarta. SCHIEDIJK 29 n. N. Port News. SIBAJAK 29 v. P. Said. SLOTER- DIJK 29 te Galveston. SOESTDIJK 28 n. N. York. ST. ARNHEM 28 te Algiers. STAD AMSTERDAM, 30 Jan. 1950. De aandelenmarkt zette de nieuwe week niet ongunstig in. Het aanbod in de ver schillende afdelingen was enigszins opge droogd, terwijl over nagenoeg de gehele linie een bescheiden vraag naar voren trad. Groot waren de koersverschillen in de lei dende fondsen echter niet. (Niet-officiële 314 Nederi. 1948 3-3(6 Nederland 1941 3 Ned 62-64 oei tac. Lnsctir Grtbk '46 3 pCt Nea. Handel Mij eert A.K.U Van Berkels Patent Calve-Delft eert. Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert. Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum ..Amsterdam' Rubbex Holl Amerika Liln Kon. N. Stoomb Mij Ned. Scheepv Unie H.VA Dell Mij eert koersen) Vorig Opening slot 31/1 101 98(4 100 98% 164=4 183 115% 138 133 195% 227(4 296 226% 292 149 159 133 152% 158% 129(4 98A 183'Si 227 2261? 292(5 151 133(4 160 146% Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater UB. Steel 25/1 29 32(4 63% 42(4 72 14% 53% 55% 19 13(4 24 35 51(4 35% 24 27% 30/1 30 it 33% 64% 43% 55% 19% 3«% 52% 36 34% 38%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2