CARNAVAL DER SLEEPBOTEN IN VOLLE GANG Verkeer gisteravond lam gelegd door spekgladde ijskorst ARBEID AAN WA TERST0FB0M BEGINT MR. STIKKER Priesters leggen eed van trouw met restrictie af Zolang er in de vaarwegen ijs is hebben zij hun neuzen voor ZIJ, DIE VIELEN Arrestaties in Den Haag brengen gemoederen in beweging O.E.E.S. Tot hoofd en hart HET IJSSELMEER IS „NIEMANDSLAND" Sukarno moet reis bekorten Britse marine ontwerpt „ontsnappingspak Nieuwe haven voor Melbourne - Binnenvaartschepen vluchten voor drijfijs Het weer. Vandaag dooi over gehele land PETROLEUM35 cent per twee liter Verband met Schallenberg of zaak Visser-Bos? President Truman geeft verstrekkende instructie aan de commissie Bom kan 250 vierkante kilometer verwoesten Leider benoemd van MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT Nieuwe ontwikkeling in zaak-Schallenberg Post voor buitenland moet worden aangeboden WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 73ste JAARGANG No. 2468 Westerling's mannen in Djocja? Voorzien van seinlicht Karwei voor Nederlandse aannemers FRANS PROTEST TE MOSKOU Tempo, tempo Eerste commentaren Oud-dictator van Lithauen wordt metaalbewerker De Raad van de Organisa tie voor Europese Economi sche Samenwerking heeft Dinsdag met algemene stem men de benoeming van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, D. U, Stikker, tot politiek bemidde laar van de Organisatie goed gekeurd. De secretaris-generaal Mar- jolin deelde aan verslagge vers mee, dat Stikker zijn functie van minister van Bui tenlandse Zaken zal blijven waarnemen en zijn tijd zal verdelen tussen de wee. Beide inzittenden gedood Merkwaardige vergiftiging te Den Haag „Van Oldenbarnevelt" op thuisreis DE KERKSTRIJD IN TSJECHOSLOWAKIJE BUREAUX: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postqiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, te!. 3993 Voor klachten over de bezorging f»a 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerriqter. Hoofdredacteur: Drs. H W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mitlimeter- hooqte. Inqezonden meaedelinaen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hooqte. De administratie benoudt zich het recht voor advertentiër. eventueel zonder opqave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents oer week, f 1.52 per maand, f 4.55 oer kwartaal. (Van onze speciale verslaggever) Het carnaval van de sleepboten is overal in onze lage landen in volle gang. De schepen hebben hun neuzen voor, zoals de vakterm luidt; wij zouden willen zeggen: hun feestneuzen, de ijsploegen, waar zij vrij baan mee maken door de al broos en brokkelig gedooide korst op vaarten en kanalen. Dat snijdt er bij dit weertje doorheen ais koek. de kracht van het ijs gebroken in de troebele zee van regen en mist, die onverwachts over het land spoelt. In de code- telegrammen, welke de Nederlandse IJsberichtendienst van Rijkswaterstaat te 's-Gravenhage zolang er ijs ligt dagelijks verzendt aan de IJsbestrijdings- verenigingen, gaan thans de mededelingen de weg van het alphabet terug, van I, tot B, van zwaar vast of opeengepakt drijvend ijs naar zwak dan wel verspreid drijvend ijs. Tot de letters M (verdwijnend ijs, niet meer hinderlijk) en uiteindelijk A (blank water) overheersen en de taak van de dienst, die behalve telegrammen ook dagelijks aan alle belanghebbenden ijskaartjes verzendt, voorlopig weer is opgeschort. Elke winter opnieaw beschikt de IJsberichtendienst over een prima organisatie, die steunt op gegevens van 148 waarnemingsposten overal langs de binnenwateren. Hij is paraat zodra de vorst invalt en blijft in actie tot het ogenblik, dat alle wateren weer voor de scheepvaart vrij zijn. IJsvorming op het zo uitgebreide net van Nederlandse binnenwateren is nu eenmaal een geduchte bedreiging van het economische leven in onze lage lan den en in het bijzonder geldt dit voor Amsterdam, dat de grootste cultuurha ven ter wereld heeft, van IJmuiden tot de Oranjesluizen feitelijk één groot dok met stilstaand water. Vandaar dat de hoofdstedelijke haven over vier flin ke ijsbrekers beschikt, met subsidie van Rijk, Provincie en Gemeente gebouwd voor de Vereniging voor Algemene Scheepvaartbelangen. Deze vereniging werd opgericht in de nog altijd legen darisch strenge winter van 1890; om het Noordzeekanaal en het IJ, de hartader van Amsterdam, te allen tijde zo lang mogelijk voor de scheepvaart begaan baar te houden, liet zij twee ijsbrekers bouwen, de IJsbreker I en II, bestemd om in diep water te opereren. In 1935 kregen deze beide schepen gezelschap van de Ijsbeer, een ijsbreker, die niet alleen voor het Noordzeekanaal be stemd was, maar ook op minder diepe binnenwateren zijn werk kon verrich- tien. En tenslotte werd de vloot in het afgelopen jaar uitgebreid met de Wal vis, die Zaterdag haar proefvaart maak- De activiteit van Westerling heeft Sukarno genoodzaakt zijn reis door de landen van het Verre Oosten te bekor ten. en naar Djakarta, terug te keren, aldus verneemt Associated Press van ge zaghebbende zijde te Rangoon. Strijdkrachten van Westerling zijn Djokjakarta binnengedrongen, aldus heeft vandaag de militaire gouverneur van de stad verklaard, zo meldt A.P. Hij zei in een interview met de cor respondent van een plaatselijk blad, dat „het volk zich geen zorgen moet maken over de infiltratie van Westerling, want de regering is waakzaam". .11 De Britse marine heeft bijzonderheden bekend gemaakt over een ontsnappings pak voor zeelui, die opgesloten zitten in een gezonken onderzeeër. Aan één van de schouders van het pak is een automatisch seinlicht beves tigd om als gids te dienen voor red dingsvaartuigen, die op zoek zijn naar overlevenden. Het feit, dat bij de ramp van de „Tru culent" 64 personen om het leven zijn gekomen, wordt gedeeltelijk geweten aan het" ontbreken van een dergelijk seinlicht. Vele van de mannen, die uit de „Truculent" ontsnapten, zijn door de sterke stroom naar zee afgedreven zon der opgemerkt te worden. Het ontsnappingspak is vervaardigd van met rubber behandeld nylon; het weegt slechts 2,7 kg. Het seinlicht aan de schouder flitst automatisch aan wanneer het zeewater een lege cel, aangebracht onder een mouw van het pak, binnenstroomt. Een tiental werkschepen, onder welke een baggermolen en een hopper, zal bin nen enkele weken naar Australië wor den gesleept. Aan een combinatie van aannemers is n.L opdracht gegeven tot het graven van een nieuwe haven te Melbourne. L. Smit en Co.'s Internationale Sleep dienst zal het transport van de verschil lende vaartuigen verzorgen. Men hoopt in Juni of Juli 1950 met baggeren te kunnen beginnen, waarna over ongeveer 2% jaar Melbourne een nieuwe haven zal bezitten. De Franse regering heeft aan de Rus sische ambassade te Parijs een nota doen overhandigen, waarin zij protes teert tegen het Russische besluit de op standige beweging van Ho Tsji Minh in Indo-China te erkennen. Het besluit zou de Frans-Russische betrekkingen ernstig Runnen schaden. Copieën van de nota S'jn overhandigd aan de diplomatieke Vertegenwoordigers van de Ver. Staten en Engeland te Parijs. In de nota wordt verklaard, dat het Sovjet-Russische besluit de beginselen Van het internationale recht schendt, naar de enige ordelijke Vietnamese re- Bering die van Bao Dai is. Het Sovjet- ^Ussische besluit om „de opstandelin- Senbeweging te erkennen zou het nog Jhoeilijker maken de vrede in het land herstellen". De consequenties van de Russische daad tegen Frankrijk kunnen niet worden onderschat, aldus de nota. te, een schip eveneens met grote actie radius op de binnenwateren, waar het inmiddels reeds study door aan het werk is. Behalve deze vier Amsterdamse schepen is er verder in Nederland maar één speciaal gebouwde ijsbreker en wel de Siberië, bestemd voor het Rotterdamse havenicomplex, dat als rivier- en tijhaven altijd minder over last heeft van ijs dan Amsterdam. Wanneer er niets te breken valt ver dient de Siberië haar kost met sle pen: de IJsbeer en de Walvis zijn, zo als bekend, ook ingericht voor ber- gings- en blussingswerk. Overigens plegen zij, met de IJsbreker I en II, van de korte, maar hevige winterse inspanning te rusten op hun speciale taSTT - -- - -- ligplaats, vroeger in het Oosterdok, tegenwoordig in de oude mond van het Noord-Hollands kanaal, aan do overkant van het IJ. Wat verder in ons land bij het ijs- breken in actie komt, zijn in hoofdzaak sleepboten, die daartoe een ijsploeg of -neus voor krijgen. Zij worden voor het werk gecharterd door de IJsbestrijdings- verenigingen, die zijn gevestigd te Am sterdam, Alkmaar (met de strijdvaardi ge naam „IJsstrijd"), Delft, Gouda. 's-Gravenhage, Harlingen, Leiden, Rot terdam en Utrecht. Amsterdam telt tot op heden twee verenigingen tot ijsbestrijding, de reeds genoemde Vereniging voor Al gemene Scheepvaartbelangen, date rend van 1890, waar de heer Th. F. Bastet directeur van is en de Amster damse Vereniging, opgericht na de strenge winter van 1929; hier is mr. G. M. Greup, secretaris van de Kamer van Koophandel, de grote man. Bin nenkort zal de Amsterdamse Vereni ging tot IJsbestryding opgaan in de Algemene Vereniging, die daartoe haar statuten gewijzigd heeft en haar taak niet langer tot het Noordzeeka naal beperkt. Ijsbeer en Walvis zijn trouwens beide geschikt voor de gro te binnenwateren rondom de hoofd stad, waar de bemoeiingen van de Amsterdamse Vereniging reiken op 't Noord-Hollands kanaal tot Pur- menend, op het Merwedekanaal tot Vreeswijk, langs de Amstelroute tot de Oude Rijn en op de Schinkelvaar» tot Leimuiden. In totaal kan de Amsterdamse ijsbre- kersvloot een stoom- en motorkracht Het „vlaggeschip" van de Amsterdamse ijsbrekersvloot, de Walvis, die Zater dag haar proefvaart maakte en intussen het ijs rondom 'Amsterdam reeds de kracht van haar 900 P.K. heeft doen gevoelen. (Van onze Verslaggever) De regenval bij drie graden vorst, waardoor zich overal op de wegen een spekgladde ijskorst vormde, heeft gistermiddag en -avond het verkeer in een groot deel van ons land lamgelegd. Reeds vrij spoedig in de middag zagen autobus-exploi tanten in Overijssel zich genoodzaakt de diensten stop te zetten. Verschil den autobussen hadden toen reeds het eindpunt niet kunnen bereiken en waren onderweg gestrand. Op de kronkelige dijkweg Zwollc- Deventer gleed de ene auto na de andere naar de kant van de weg. Alle verkeer was hier door de tien tallen gestrande auto's volkomen geblokkeerd. Omdat veelal zéér voorzichtig werd gereden, zijn ern stige ongelukken voorkomen kunnen worden. Het bnspersoneel, afkomstig uit plaatsen rond Zwolle en Deventer, was ernstig gedupeerd, omdat het zijn woonplaats niet kon bereiken, evenals automobilisten, die onder weg waren naar het Noorden of Zuiden, maar in Zwolle of Deventer hun reis onderbraken en daar over nachtten. Ook in Friesland, Groningen en Drente waren de wegen, tengevolge van de regen, spiegelglad. Toen de duisternis inviel, besloten vele autobusondernemers de diensten te staken. De Amsterdamse Gemeentelijke Geneeskundige Dienst is gisteren, over de hele dag gerekend, 27 maal moeten uitrukken om assistentie te verlenen aan slachtoffers van de gladheid. Gelukkig waren de meeste gevallen niet ernstig. In vijf geval len zijn de slachtoffers in een zie kenhuis opgenomen. Zij hadden allen beenbreuken. Overigens was 't verkeer in de hoofd, stad Dinsdagavond aanzienlijk minder dan gewoonlijk. Het voorzichtig rijden van de automobilisten heeft er belang rijk toe bijgedragen, dat het aantal on gevallen beperkt is gebleven. Ingevolge van overlast door sneeuw en jjs moesten de Nederlandsche Spoor wegen van gistermiddag twee uur af De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen het volgende verlies in Indonesië is gerappor teerd: Koninklijke Landmacht: Overleden 14 Januari 1950 in het Mil. Hospitaal te Utrecht tengevol ge van een op 4 Augustus 1949 in 'ndonesië opgelopen verwonding: Korporaal J. P. Keyzers, legernr. 10621103, afkomstig uit Chaam (N.-Br.). Kon. Ned.-Ind. Leger: Geen verliezen. Dat hij rustte in vrede. een aantal treinen op de trajecten Am sterdamHaarlemZand voort, Haarlem VelsenIJmuiden, AmsterdamUit geestVelsen en UitgeestAlkmaar la ten vervallen. Gevlucht voor het drijfijs in onze grote rivieren hebben honderden schepen van de binnenvaart dekking gezocht in de verschillende havens langs Waal en Maas. Bij Lobith ligt thans een 130- tal schepen, terwijl een gelijk aantal lig ging heeft gekozen in de haven bij Weert. Vele schepen liggen in het Ju liana Kanaal en ook bij Gorcum. Slechts een enkele schipper durft thans nog een tocht door de met drijfijs bezaaide rivie. ren te wagen. Gistermorgen kwam er één binnenschipper bij Lobith de Rijn afzakken .Hij koos echter een veilige ligplaats in de haven. Gistermiddag arri veerde er nog een, die echter de tocht verder voortzette. Voorbij Gorcum kun nen slechts zeer sterke motorschepen zich een weg door het drijfijs banen. van meer dan 3000 p.k. tegen het ijs in zetten. In deze dagen zijn alleen de Ijs beer en Walvis in actie gekomen; de laatste heeft met frisse moed al groot werk geleverd op Merwedekanaal en Sehinkelroute. De IJsbreker I en II ko men er eerst aan te pas als het IJ en Noordzeekanaal „dicht slaan", zoals de vakterm luidt. Bij diep water gebeurt dit pas laat en moet het flink vriezen. De afgekoelde bovenlaag zakt hier voort durend weg, en het warme onderwater komt boven, waardoor een syphonbs- weging ontstaat, die bij een diepte van 12 en meer meter vrij lang kan duren. Pas wanneer het water tot op de bodem tot vriespunt is afgekoeld, vormt zich in korte tijd een zware ijslaag van soms wel 40 cm. dikte, het beruchte en ge duchte grondijs. Dit proces wordt ove rigens ook door het zoutgehalte ver traagd: het water in het Noordzeekanaal is, als gevolg van het schutten in IJmui den, altijd lichtelijk brak. Zo kunnen er soms jaren verlopen, dat de beide oud ste ijsbrekers in het geheel niet in actie komen. Toch is hun bestaan economisch verantwoord, want elke dag stagnatie in het waterverkeer van een wereldhaven als Amsterdam kost altijd nog veel en veel meer dan het voor onbepaalde tijd vegeteren van twee scheepjes. Het IJsselmeer tenslotte vormt in dagen van vorst en ijs „niemands land". Hier te breken zou onbegon nen werk zijn, want de wind drijft de geulen telkens weer dicht. Op de IJskaartjes, die bij vriezend weer van dag tot dag aan de ijsbestrijdingsver- enigingen worden verstrekt en waar op in kleuren staat aangeduid of de belangrijke waterwegen van Neder land goed, moeilijk, zeer moeilijk of in het geheel niet bevaarbaar zijn, is het IJsselmeer al spoedig rood gear ceerd. wat kortweg betekent volkomen onbevaarbaar. De overheersende kleur op de kaartjes, die bij hét toenemen en aanhouden van de vorst in de af gelopen dagen van paars (bevaarbaar) naar rood (onbevaarbaar) verliep, vloeit met het doorzetten van de dooi weer snel terug van rood naar paars: op het carnaval der sleepboten be zwijkt en wiikt thans overal het ijs. De opperbevelhebber van de Westerse Unie, veldmaarschalk Montgomery, is van zijn hoofdkwartier in Fontainebleau per trein naar het wintervacantieoord Mürren in het Berner Oberland gereisd. De dorpsjeugd haalde hem met bloemen, vlaggen en muziek van het station. Verwachting tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met nn en dan regen, hier en daar wellicht voorafgegaan door sneeuw. Geleide lijk toenemende en vooral in de kustprovincies tijdelijk stormachtige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost. Aanvankelijk temperatu ren nabij het vriespunt, later weer stijging van temperatuur. Zon 8.20—17.29, Maan 16.42—8.41. (Van onze speciale verslaggever) Terwijl de minima-temperaturen in het Noorden van ons land de afgelopen nacht beneden nul lagen: Groningen en Terschelling registreerden beide 4, zijn de temperaturen in de rest van ons land alle tot boven het vriespunt ge stegen. Men verwacht, dat vandaag de dooi over ons gehele land intreedt. In tussen vriest het in Berlijn nog negen graden. De vooruitzichten zijn voor aanhoudende dooi nog vrij onzeker. De Staatscourant bevat een prijzen- beschikking voor lichtpetroleum, ingaan de 1 Februari. De prijs waarvoor licht petroleum ten hoogste te koop mag wor den aangeboden of verkocht, bedraagt: Amsterdam en Rotterdam (met uitzon dering van Hoek van Holland) f 0.35 per twee liter; in de overige delen van de provincie Noord-Holland en Zuid- Holland (met inbegrip van Hoek van Holland en met uitzondering van de eilanden Goeree en Overflakkee, Marken en Texel) en in de provincie Utrecht f 0.18 per liter; in de overige provincies f 0.37 per twee liter. (Van onze Haagse redactie) In Den Haag circuleren de laatste dagen berichten, als zou de Rijks recherche bü het voortgezet onderzoek in de zaak van het ex-hoofd van de Rotterdamse P.O.D. twee nieuwe arres taties verricht hebben. Enige tijd ge leden werden T. E. van de P.O.D. en zijn medewerker J. P. S. gearresteerd onder verdenking van verduistering van Illegale fondsen tot een gezamenlijke waarde van 45.000. Ongeveer een week geleden werd de secretaresse van T. E., mej. M. H., gearresteerd zij bleek geld onder haar beheer te hebben, dat «0 niet kon verantwoorden en thans zijn het dan een kapitein, J. M„ van de cryptologische dienst van het minis terie van Oorlog en een Haagse agent van politie, A. V., die door de Rijks recherche in arrest zijn gesteld. De gearresteerde kapitein zou er van verdacht worden bij het coderen en decoderen van telegrammen en codes inlichtingen verstrekt te hebben aan het voormalige hoofd van de P.O.D., die na de oorlog met gelden uit de illegaliteit een soort van particuliere inlichtingen dienst zou hebben opgericht. T. E. zou deze gelden besteed hebben om ambte naren steekpenningen te geven ter ver krijging van waardevolle informaties over bepaalde personen. De gearresteerde Haagse agent van politie, A. V., was in de oorlogsjaren verbonden aan de documentatiedienst van de Haagse politie. Het is tot op heden niet precies bekend geworden, waar deze agent van verdacht wordt. In sommige berichten meent men te moe ten aannemen, dat debeschuldigingen, die tegen hem zullen worden ingebracht, betrekking zullen hebben op het ver strekken van inlichtingen uit processeD- verbaal. Staat deze zaak in verband met de President Truman heeft de commissie voor atoomenergie gisteren instructie gegeven het werk aan de waterstofbom te beginnen. De president zei in een verklaring, dat hjj de commissie instructie had gegeven het werk met betrekking tot alle vormen van atoomwapens, met inbegrip van de „zogenaamde waterstofbom of superbom", voort te zetten, wegens zijn verantwoordelijkheid „om er zorg voor te dragen, dat de V.S. in staat zfo'n zich tegen iedere eventuele aanvaller te verdedigen." HU voegde er aan toe, dat dit werk zou worden voortgezet op een grondslag, welke in overeenstemming is met de Amerikaanse plannen voor vrede en veiligheid. zo groot als de Verenigde Staten all» soort leven zou vernietigen. Dr. Urey achtte het niet uitgesloten, dat Rusland bU de productie van de waterstofhom een voorsprong had op de Verenigde Staten. Een andere natuurkundige veronder stelde onlangs, dat geen vliegtuig de waterstofbom zou kunnen afwerpen zonder zelf door de ontploffing te wor den vernield. De ontwikkeling van atoomwapens moest worden voortgezet, aldus bepaal de de president, „totdat er een bevredi gend plan voor internationale controle op de atoomenergie is opgesteld." „Wij zullen ook al die factoren blijven bestu deren, welke betrekking hebben op ons program voor vrede én de veiligheid van dit land", aldus de president. De kwestie, of de V.S. aan de pro ductie van de bom moeten beginnen, wordt reeds sedert vier maanden achter de schermen besproken misschien langer. Thans is officieel instructie ge geven het werk aan de bom, die mis schien duizend maal zo krachtig is als de atoombom, te beginnen. De kosten van deze reuzenbom zou den volgens verschillende schattingen 200 millioen tot 300 milliocn dollar be dragen. Het is mogelijk, dat de bom een gebied van 250 vierkante km. kan ver woesten. Dr. Urey, de uitvinder van het zware water en een der mannen die de eerst uitgeworpen atoombom vervaar digden, citeerde vier dagen geleden een rapport van enkele natuurkundigen, die het mogelijk achten, dat de door een ontploffing van de waterstofbom ver oorzaakte radio-activiteit in een gebied De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft in haar laatste half jaarlijks rapport aan het Congress, dat gisteren gepubliceerd is, verklaard, dat de Verenigde Staten ,,in steeds toene mend tempo atoomwapens produce ren, verbeteren en opslaan". In samenwerking met Engeland en Zuid-Afrika wordt thans onderzocht in hoeverre het mogelijk is uit Zuid-Afri kaanse goudertsen in aanzienlijke male uranium te verkrijgen. Het rapport van de commissie zegt verder, dat atoomwapens thans ..indus trieel geproduceerd" worden, wat snel ler- en doeltreffender gaat. De produc tie van splijtbare materialen „bereikte nieuwe records" en' er was begonnen met het onderzoek naar de mogelijkheid atoomenergie voor het voortbewegen van schepen, duikboten en vliegmachi nes te gebruiken. Het rapport maakt tenslotte melding van een verspreiding van laboratoria door instelling van een laboratorium te Sandia in Neuw Mexico en stelt vast, dat grondig en steeds toenemend weten schappelijk en technisch onderzoek no dig is om Amerika's positie te handhaven. Al spoedig nadat Truman had be kend gemaakt, dat hij de commissie voor atoomenergie opdracht bad ge geven met het werk aan de water stofbom te beginnen, kwamen de eer ste commentaren los. In kringen van Congress-leden werd Truman's besluit over het algemeen toegejuicht. Bernard Baruch. de ontwerper van het Amerikaanse ontwerp voor interna tionale controle op de atoomenergie, noemde het „een verstandige beslissing, die nodig is voor de wereldvrede". Ook de Britse atoomgeleerde, prof. Low, achtte Truman's besluit „buiten gewoon verstandig". Harry Pollitt, de leider van de Britse communistische partij- beschreef Tru man's beslissing als „de logische voort zetting van Amerika's oorlogspolitiek". Senator Brien McMahon, voorzitter van de Amerikaanse Congress-commis- sie voor atoomenergie, heeft verklaard, dat „de grootste spoed" moest worden betracht bij het werk aan de H-bom. Mc Mahon zeide te geloven, dat het besluit van de president, met de uitvoering van het plan te beginnen, de goedkeuring van het gehele Congress heeft. Senator Scott W. Lucas (democraat uit Illinois) zei: „Ik vertrouw er op, dat de destructieve macht van de H-bom tenslotte een instrument zal zijn, dat de mensen weer tot nadenken zal stemmen. Ik bid God, dat wij de bom nooit hoeven te gebruiken". Senator Tom Connally (democraat uit Texas), voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen, zei: „Ik' stem van harte in met hét optreden van de president. Ik vind het verstandig en van grote betekenis". affaire Schallenberg en met de deviezen- kwestie Visser-Bos? Dit is een -raag, die velen zich stellen. Het is echter on mogelijk over een en ander iets naders te vernemen. De arrestaties worden noch ontkend, noch bevestigd; dat is dan ook het enige wat men van de zijde van de justitie mededeelt. Het onderzoek schijnt in een dergelijk stadium te verkeren, zo vernemen wij, dat het niet gewenst is enige mededeling, van welke aard dan ook, te doen. Uit een en ander valt wel af te leiden, dat de Rijksrecherche reso luut het mes heeft gezet in deze affaire, die door sommigen voor een internatio naal smokkelcomplot gehouden wordt. Intussen is J. P. S., secretaris van een buitenlands consulaat te Rotterdam, cue tezamen met het voormalig hoofd van de P.O.D. werd gearresteerd, op vrije voeten gesteld, nadat hij een volledige bekentenis heeft afgelegd. Een man, die eens twee dagen de schepter over 2.5 millioen mensen ge zwaaid heeft en het bevel over twee le gers gevoerd heeft, is gisteren een nieuw leven begonnen als arbeider te Chicago m een metaalfabriek. Povilas Plechavicius, de 59 jaar oude vroegere1 opperbevelhebber van Li thauen, is hier via een kamp voor ont heemden met zijn. vrouw en twee zo nen aangekomen. Hij vertelde blij te zijn dit werk ge vonden te hebben. „Lang geleden heb ik geleerd, hoe ik militairen moet bevelen en een gene raal moet zijn. Ik heb geleerd, wat het is een paar uur dictator te zijn. Nu ztl ik leren een goede metaalbewerker te worden." Plechavicius werd twee dagen dicta tor, nadat een door hem geleide mili taire staatsgreep in 1726 de 'l.ithause regering omver wierp. Na twee dagen trad hij af ten gunste van een gekozen regering. Van toen tot 1929 voerde hij het bevel over het leger van Lithauen. Tijdens de Duitse bezetting van Lithauen in de laatste wereldoorlog had hij een actief aandeel in de onder grondse beweging, hetgeen hij moest bekopen met een verblijf in een Duits concentratiekamp. De voorzitter en de vice-voorzitter van de Raad van de O.E.E.S. zullen twee dagen per maand ieder in het hoofdkwartier van de O.E.E.S. te Parüs zijn. Dit ten einde de invloed van de O.E.E.S, te versterken. De ministerraad heeft eveneens ge concludeerd. dat de combinatie van mi nister van Buitenlandse Zaken en poli tiek leider van de O.E.E.S. zeer wel te verenigen is en heeft aan de benoeming haar goedkeuring gehecht. Mr. Stikker heeft er zich eveneens van verzekerd, dat men ook van Belgische zijde instem de met zijn benoeming. Dinsdagmorgen is nabij het vliegveld Semplak te Buitenzorg een Harvard- jager van de Militaire Luchtvaart neer gestort. De beide inzittenden, de eerste luitenant der artillerie-vlieger F. J. A. Jellema en een soldaat van het K.N.I.L„ wiens naam niet wordt opgegeven, daar de familie nog niet kon worden inge licht, werden 'gedood. De oorzaak van het ongeval is tot dusver niet bekend. (Van onze Haagse redacteur) In Den Haag circuleert nog altijd de sarcastische vraag, wie toch wel de Duit ser Schallenberg, wiens stoffelijk over schot in September van het vorg jaar in een sloot werd gevonden, „gezelfmoord" kan hebben. Het, begin Januari door de Procureur-Generaal uitgegeven commu niqué betreffende het onderzoek na het vinden van het Ujk, deed nieuwe vragen rijzen. Met name wordt aangevochten de passus, waarin gezegd werd dat de hui selijke en financiële omstandigheden van de overledene treurig waren. Men wil in tegenstelling tot het communiqué ver band leggen tussen de verdwenen ef fecten van Mucke en het overlijden van Schallenberg en er bestaat zelfs onenig heid over de plaats waar het lijk gevon den is. Voor velen blijft de belangstel ling in deze affaire beperkt tot het ver spreiden van min of meer fantastische geruchten. Sommigen houden zich echter op eigen gelegenheid bezig met een na der onderzoek. Tot de laatsten schijnt te behoren de zeer verdienstelijk geachte oud-illegale werker Wolf, die, naar verluidt, kortge leden aan bekenden ie verstaan heeft gegeven, dat hij deze moordzaak zo goed als uit de doeken kon doen. Genoemde Wolf nu is gisteren in een café ziek ge worden; medisch onderzoek leidde tot opname in het ziekenhuis, waarnabij de politie aangifte is gedaan van vergif tigingsverschijnselen. De Haagse recher che deelt ons mede. dat deze zaak in on derzoek is genomen; verdere inlichtingen konden niet worden verstrekt. Het heet dus nu maar andere factoren behoe ven niet a priori te worden uitge sloten dat men getracht heeft de heer Wolf uit de weg te ruimen, daar hl) te veel wist een nieuwe ontwikkeling in de geruchtmakende affaire-Schallen- berg, welke andermaal aanleiding wordt tot talloze geruchten en boze veronder stellingen. 27 Januari is van Tandjong Priok ver trokken het troepenschip „Johan van Oldenbarnevelt" met 2440 passagiers. Aan boord bevinden zich een detache ment der Kon. Marine, het le regiment Huzaren van Boreel, de 31e hulp ver- bandplaatsafdeling, individuele militai ren en zieken. Volgens te Parijs ontvangen berichten spreekt men in Tsjechoslowaakse kerke lijke kringen ten stelligste de bewerin gen legen als zouden de katholieke pries ters, die verzocht worden de eed af te leggen, daarbij de door het Episcopaat opgelegde restrictie niet in acht nemen. De Tsjechoslowaakse priesters melden zich sedert enkele dagen om de beurt aan bij de ambtenaren van de burgerlijke stand om krachtens de wet tot regeling van het statuut van godsdienstbelijde nissen de eed van trouw af te leggen. Zoals bekend hebben de bisschoppen de priesters de raad gegeven deze wetsbe paling na te leven, waarbij hun échter de verplichting werd opgelegd aan de officiële eedsformule de volgende woor den toe te voegen: „voorzoverre die wet ten en instellingen niet strijdig zijn met de goddelijke en kerkelijke wetten of V Als we kunnen helpen, moeten we \^dat doen, ook al kost het een ofjer^J met de rechten van de menselijke per soon". De burgerlijke overheid heeft onmid dellijk laten afkondigen, dat elke toe voeging de nietigheid van de eed met zich zou brengen. Velen leggen daarom tevoren de vol gende verklaring af: „Gij weet, dat ik mij als katholiek priester tot niets kan verbinden, dat strijdig is met de godde lijke en kerkelijke wetten en met de menselijke rechten". Te Praag wordt officieel meegedeeld, dat van heden af alle brieven, postkaar ten en andere post, bestemd voor het buitenland, door de afzender zelf aan het postkantoor moeten worden afgege ven. Het adres en de naam van de af zender moeten op de enveloppe vermeld worden en deze moet zich bij het af leveren van zijn post legitimeren. De Tsjechoslowaakse constitutie ga randeert het briefgeheim. Hoewel offi ciële kringen geen nadere toelichting gaven, waren de meeste waarnemers van mening, dat het hier een poging betreft om te verhinderen dat personen in Tsje- choslowakije valse namen gebruiken, wanneer zij vrienden e.a. in het buiten land schrijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1