STAD EN OMGEVING \^i H BLIKSEMAFLEIDERS Officieel bezoek op het raadhuis te Heemstede Hevige brand op Ambon Het tunnelvraagstuk te Velsen Door de gladheid van het wegdek.... Dansende Jongeren HERINGA WUTHRICH AL HET VAATWERK AGENDA TE GROTE CREDIETVERLENING BRENGT MIDDENSTANDER IN GEVAAR DE Nieuwe burgemeester bracht zijn gelukwensen persoonlijk aan gouden bruidspaar Dames! Vooral nu JLOT DEFECT? assendelft 600 personen dakloos WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 PAGINA 2 In de Leonardusschool Militaire Pensioenbond Burgerlijke Stand Internationale zangwedstrijd te Haarlem Gouden feest Polyhymnia H.O.V.-concert m.m.v. Eduard Biele Nieuws van de R.K. Leeszaal Jaarvergadering De Water trappers DIT PRESTEERT ALLÉÉN CT PER ROYAAL PAK „Nachtrepetitie" ZANDVOORT Verjaardag Prinses Beatrix In 1949 stonden 11090 handelszaken by de Kamer van Koophandel ingeschreven Mr. A. G A. Ridder van Rappard Installatie op 17 Februari Hamea-Gelei voor Uw handen Taxi? Bel 13 000 m yiA lie obstakels moeten binnenkort verdwenen zijn" Studenten Gildt 11 jaar BESOMMINGEN „DE SLEUTELSPECIALIST" HILLEGOM „CANTATE ET JUBILATE" HAARLEMMERMEER VERHOGING GAS- TARIEVEN Speelplaats R.K. school HOOFDDORP DAMMEN District Kennemerland F aillissementen K.A.B. R.K. Bibliotheek Film voor de schoolkinderen „De Grabbelton" bracht vrolijkheid Gevonden en verloren CASTRICUM Oprichting H.K.W. Scheepvaartberichten VRIJ VASTE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York a De vele ongelukken, waarvan het poli tierapport/hedenmorgen melding maakt, werden «Cüe veroorzaakt door de glad heid van het wegdek Een personenauto, die gistermorgen in de Grote Houtstraat reed, moest stop pen voor een andere wagen. De be stuurder remde af, de auto slipte en vloog pardoes door een spiegelruit van een grote winkel. Twintig koene Haarlemmers hebben gisteren een N.Z.H.-autobus, die in de Wilhelminastraat dwars op de weg stond, naar de rechterweghelft geduwd. Op de hoek van de Nieuwe Gracht en de Jansweg kwamen twee personen auto's met elkaar in botsing. De be stuurder van de wagen, die op de órug reed, trachtte te remmen, maar het voer tuig slipte. De auto werd zwaar bescha digd en moest met een kraanwagen worden weggesleept. Een bestelauto en een vrachtwagen kwamen met elkaar in botsing in de Perseusstraat De bestelauto werd zwaar beschadigd en de vooras is bij de aan rijding gebroken. Gistermorgen om kwart over twaalf reed een N.Z.H.-bus op de Houtbrug in de richting van het Plein. De bestuur der probeerde te remmen voor een auto, die de weg overstak, maar de wagen slipte en kwam in botsing met de per sonenauto. De bermlamp en de voor kan. van de carrosserie van de bus werden vernield en twee spatborden van de personenauto werden beschadigd. De politie verzoekt de getuigen van dit ongeval zich te melden aan het bureau Een 53-jarige voetgangster gleed uit in ue Timorstraat. Zij viel op haar ach terhoofd en met een bloedende wond werd zij naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Op de Vergierdewëg kwam een 71- jarige meneer ongeiukKig te vallen. Hij kneusde zijn rechterheup. Een 64-jarige bloemist, die zich om zes uur op de Lgidsevaart bevond, liep Dij een val een beenbreuk op en werd per ziekenauto naar de Mariastichting ver voerd. Een zelfde ongeval overkwam een 57- jarige Spaamdamse sluiswachter, die om kwart voor tien op de Westkolk uitgleed. Hij beschadigde zijn wervelkolom en werd per ziekenauto naar het St. Elisa bethsgasthuis overgebracht. Aan belangstelling was er geen ge brek, toen gisteravond de leidsters en leiders van de katholieke jeugd- en jongerenbeweging in Haarlem de gele genheid kregen tot volksdansen in de Leonarduszaal. Maar het was jammer, dat deze avond, die dank zij een loffe lijk initiatief van de districtsleiding was georganiseerd, voor negentig pet. werd bijgewoond door leidsters, het geen uiteraard betekent, dat de leiders voor het grootste gedeelte verstek had den laten gaan. Hopelijk zal er nog eens een gelegenheid komen, waarop deze groep haar schade met één ruk kan inhalen. Dat alles nam echter niet weg, dat de stemming er onder het dansen niet on der leed. De velen, die voordien nim mer de volksdans beoefend hadden, moeten wel enigszins van hun vooroor deel -zijn teruggekomen en in zoverre heeft deze avond aan zijn doelstelling beantwoord. Anders was het helaas gesteld met de inleiding, die Wim Lammers vooraf hield. Daaruit bleek ongetwijfeld de deskundigheid van de inleider op het gebied van de volksdans, maar wij vra gen ons toch eerlijk af, of het nu wer kelijk zo noodzakelijk was het geduld van de jongelui zo lang op de proef te stellen. Enig inzicht was er uiteraard wel nodig en daarom was het een goe de gedachte de niet-volksdansers eerst wat nader in te lichten over de volks dans. Te betwijfelen valt het echter, of de kwestie continentale-Engelse dans in dit milieu had moeten worden aan gesneden, waarbij wij het tevens wa gen op te merken, dat de volksdans in Haarlem er allerminst mee is gediend de zaken zo scherp te stellen als men tot nu toe terwille van het princi pe meende te moeten doen. Wij mo gen het overigens bij deze opmerking laten. Het dansen zelf werd een waar feest en hierbij demonstreerde Wim Lammers ongetwijfeld zijn bekwaam heid cm zelfs een grote groep onge schoolden in goede banen te houden. De Morris-dansen, die door een uitge lezen groep werden gedanst, deden het uitstekend en na een korte instructie zagen de toeschouwers daarna wel kans de Vlinder, Galop en andere En gelse dansen zo goed mogelijk uit te voeren. De Tovercirkel vormde ook ditmaal een prettig slot. Voor zover deze avond dan niet ten volle geslaagd mag heten, mag men 'n herhaling van een dergelijke bijeen komst toch niet uitsluiten. De districts leiding kan gerust nog eens iets derge lijks organiseren, maar zij mag dan toch wel verwachten, dat de Haarlem se volksdansers interne kwesties daar buiten zullen laten. De afdeling Velsen en Omstreken van de Algemene Militaire Pensioenbond is onlangs in een vergadering te Santpoort bijeen geweest. Op deze bijeenkomst moesten de aanwezigen tot hun grote te leurstelling constateren, dat de prijs stijging van meer dan 100 pet. door loons- en salarisverhogingen, kinderbij slag. vacantietoeslag. extra bijslag van een gulden etc. en thans weer door een verhoging van 5 pet. geheel werd opge vangen, met uitzondering voor de ge- pensionneerde oud-overheidsdienaren, aan wie tot dusver in het algemeen slechts een toeslag werd verleend van 25 pet. Hun inkomen is zodoende, me de geiet op de steeds verder gaande prijsstijgingen, sinds 1939 practised tot bijna de helft teruggebracht. De Bond verzoekt de regering daar om met klem ten spoedigste afdoende maatregelen te treffen tot verlichting van de ondraaglijke financiële levensom standigheden waaronder de gepension- neerde militairen en hunne gezinnen thans gebukt gaan en hun, indien een wettelijke regeling binnen zeer korte tijd bezwaarlijk mocht zijn, een voor schot over het eerste kwartaal 1950 te willen verlenen, rekening houdende met o.a. de 10 pet. verhoging op de toeslag der pensioenen en met de 5 pet., die thans aan de loon- en salaristrekkers is toegekend. Ondertrouwd: 31 Jan. J. G. J. Plas en A. L. Timmer, J. Merks en J. Blokdijk, P. H. J. van Lierop en W. M. Voss, P. W. Assmann en J. van der Plas. Getrouwd: 31 Jan. C. P. Beender en H. K. van Damme. Geboren: 28 Jan. G. de Boer—Hogeveen, z., 29 Jan. W. van Bruggen—Sodekampff, z., N. J. Sandijck—But, d„ 30 Jan. G. M. Kemp Doiieslager, z., M. C. Poelgeestvan der Linden, z., H. J. H. RegtopWillems, z., J. van der LindenTijsma, z„ J. E. van Vel- zenLoerakker, z., R. BoekeiKorlaar, z., E. C. M. Franken—van der Meer, d., M. H. C. van Baarnvan Doorn, d„ 31 Jan. M. J. HeerensHouweling, z., J. B. Brei)Wempe, z.. D. J. LuttermanHoenderdos, z., M. Bliek—Hol. z., J. G. de Witte—Rossel, d., G. Bakker—Keeman, d. Overleden: 28 Jan. P. van Dormolen Wilms. 84 j.. Jansstraat, 29 Jan. R. J. Spoor, 7 m., Reitzstraat, J. P. J. Hooft, 65 j., Kam perlaan. 30 Jan. K. van Bemmelen, 7 j.. Hazepaterslaan. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Gemengd Koor „Poly hymnia" te Haarlem, zal van 27 Mei 18 Juni a.s. in de Gem. Concertzaal een grote internationale zangwedstrijd wor den gehouden voor vrouwen-, mannen- en gemengde koren. •De jubilerende vereniging heeft alles aangewend om het wedstrijd-systeem weer in de oude banen terug te voeren en zoveel mogelijk de voorheen geble ken fouten en gebreken te vermijden. De geldprijzen zijn zo laag mogelijk gesteld om de misstanden van de ge leende en betaalde deelnemers te ver mijden. Een erecomité is gevormd met als erevoorzitter dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland .en voorzitter mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem. Aan deze wedstrijd zijn o.a. uitgeno digd zangverenigingen uit Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, Dene marken, Noorwegen en Zweden. De belangstelling in eigen land be gint zich te. accentueren, reeds zijn tien tallen verenigingen ingeschreven en Haarlem bereidt zich voor op de ont vangst van duizenden zangers en zan geressen. Eduard Biele, solo-cellist der H.O.V., is solist op het 7e concert, serie C, dat Vrij dag door de H.O.V. zal worden gegeven Onder leiding van Toon Verhey wordt dit concert geopend met de Ouverture „Hans en Grietje" van Humperdinck, waarna Eduard Biele het cello-concert van E. Lalo zal spelen. Het programma vermeldt ten slotte na de pauze de Oxford Symphonic Jos. Haydn. M. J. Adrlani Engels De elfstedentoch ten. Friesland, het land der schaatsenrijders. B. Baanen De bergen roepen. Henriëtte L. T. de Beaufort Dolly van Arnhem (Familieroman). Bernard Bekman Kapi tein der Bokkerijders. (Hist, roman). Simon Carmiggelt Tussgn mal en dwaas. Een boekje vol krullen en kronkels. Agatha Christie De giftige pen. (Detective ro man). Will Creed II grande. (Hist, ro man). Frank B. Gilbreth Jr. en Ernestine Carey-Gilbreth Voordeliger per dozijn. (Humoristische roman). Hella S. Haasse Kleren maken de vrouw. Harrie Macfie Zeearend: het heldenlied van de grote zeiler (Avonturenroman). H. J. A. Schintz Sneeuw-symfonie in ski-majeur. (Roman tisch verhaal over een avontuurlijke zomer- skitocht in het hooggebergte). Jean Tous- seul Het grijze dorp. (Streekroman). Donderdagavond 2 Februari houdt de R. K. Zwemver. „De Watertrappers" haar algemene jaarvergadering. Na de verschillende jaarverslagen komt als belangrijkste agendapunt het verkiezen van een nieuwe voorzitter. De heer A. de Keulenaar heeft enkele maanden geleden moeten bedanken wegens te drukke werkzaamheden. Door het be stuur wordt de huidige secretaris can- didaat gesteld voor deze functie. Ver der moeten vele commissies gekozen of herkozen worden, om. de technische-, instructie-, propaganda-, clubblad-, fi nanciële- en kascommissie. De verga, dering wordt gehouden in café-restau rant Brinkmann, Grote Markt, en zal om 8 uur beginnen. De leden van de afdeling Amster damse-buurt van de R.K.G.V. „Hercu les" turnen Donderdag 2 en 9 Februari niet in de gymnastiekzaal aan het Tey- lerplein, maar in de Sint Josephschool aan de Herensingel. Advertentie HAARLEM a En dat zo vlug Deze hypermoderne vinding op afwasgebied x laat nóóit zeepsmaalc na, is zachter voor de handen. Wanneer U Presto voor t eerst gebruikt, merkt U tot Uw verbazing dat de vaat glanzender wordt dan ooit tevoren. En af wasteil en kwast blijven schoonWeet U hoe dat komt Presto lost het vet totaal opDaardoor ook is vuil goed, met Presto geweekt, beter te wassen. Zorg, dat U steeds Presto bij de hand heeft BIOSCOPEN: Rembrandt: Lost Boundaries (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Jeanne d'Arc (14 j.); 2.30 en 8 u.; Luxor: Betovering (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Een vrouw bekent (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: Oliver Twist (18 j.), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaar- ne-theater: Cassidy keert terug (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Woensdag 1 Februari Gebouw St. Bavo: Bandavond Verken nersband K.J.B., 8 uur. Stadsschouwburg: De Haagse Coi^edie met „Rouw past Electra", 7 uur. Concertgebouw: Concert Dameskoor „Ar- cis" en Mannenkoor „Beijnes", 8 uur. Donderdag 2 Februari Concertgebouw: Pianoduo André de Raaff en Jacques Schutte, 8 uur. StadsschouwburgTriniteitslyceum met „Bloed en Liefde", 8 uur. De Toneelgroep „Comedia" geeft Za terdag en Zondag een voorstelling van „Nachtrepetitie", het blijspel van Mol nar in de bewerking van P. G. Wode- house. Medewerkenden zijn: Edy de Boer, Han Bentz van den Berg, John Soer, Henk Rigters, Jos Liesting, Ton Lutz, Jef de Groot. De regie is van Johan de Meester. De 46-jarige tabakswinner M. A. B. uit Bennebroek had van een onbekend persoon een gouden sierspel met bril jant gekocht voor f25.Hij had dit kleinood echter weer aan een derde verkocht-voor f135.De politie vond dit wel een beetje vreemd en het bleek, dat de spel vermist werd door een in woner van Heemstede. De heer M. A. B. is wegens verdenking van heling in verzekerde bewaring gesteld. De Zandvoortse vereniging tot viering van nationale feestdagen heeft de verjaar dag van Prinses Beatrix gevierd op een wijze, die bij de Zandvoortse schooljeugd zeer in de smaak is gevallen. Het gezelschap Braakensiek uit Amster dam, voerde in „Monopole" op het sprookje van „Assepoester", 's morgens voor de kinderen van de fröbelscholen en 's middags nog in twee voorstellingen voor de leerlin gen van de lagere scholen. De laatste voor stelling werd bijgewoond door Burgemees ter Van Fenema met enkele kinderen. In de vergadering van de Raad van Bijstand van het Kantoor Haarlem van de Kamer van Koophandel en Fabrieken wera besloten een brief te zenden aan burgemeester mr. P. C. F. M. Cremers, waarin gezegd wordt, dat de K. v. K. met groot leedwezen van het ernstige ongeluk van de burgemeester vernomen heeft en waarin de wens wordt uitge sproken, dat hij weer geheel zal herstel len. Nadat de voorzitter, de heer J. Swens, de elders in onze courant gepu bliceerde rede had uitgesproken, liet de secretaris, jhr. dr. J. C Mollerus, en kele van de belangrijkste punten uit het verslag van het afgelopen jaar de revue passeren. In het handelsregister bevonden zich in 1922 2300 dossiers en op 31 December 1949 21144. In totaal ston den 11090 werkzame handelszaken in 1949 ingeschreven. 13830 maal werden inlichtingen over de dossiers verstrekt of werden zy ter inzage gegeven. Dat is gemiddeld 1200 maal per maand. Bij de Kamer van Koophandel kwa men 11613 brieven binnen en gingen e>r 11676 uit. Het aantal inlchtngen over vestigingen bedroeg in 1949 5651. De commissie vestigingwet gaf 561 vergunningen af. De heer S. J. Warmer lichtte vervol gens het voorstel van de Haarlemse Middenstandscentrale toe, folders uit te geven, waarin de kleinhandelaar, de ambachtspatroon en de cönsument op het hart gedrukt wordt, zoveel moge lijk a contant te laten betalen of te be talen. De heer Warmer wees er op, dat vet gevaar van de te grote credietverle- Wellicht zou Heemstede zich het liefst in zomerkledij hebben gestoken om zijn nieuwe burgemeester te begroeten. Maar de wintersneeuw, waarin het gis teren gehuld lag, maakte het uiterlijk van deze fraaie gemeente niet minder bekoorlijk. En zo kon het niet anders, of de jonge burgervader, mr. A. G. A, Rid der van Rappard, was verrast, toen hij gisteren zijn nieuwe gemeente binnen reed en zich dadelijk naar het raadhuis begaf om officieel kennis te maken met zijn toekomstige wethouders, hoofden van dienst en het overige personeel, dat op het raadhuis werkzaam is. De loco-burgemeester, de heer E J. van Lent, was de eerste, die Ridder van Rappard begroette. Gedurende enige tijd zetten zij de kennismaking voort in de burgemeesterskamer, waarna de heer Van Lent de burgemeester voorstelde aan de overige wethouders en de hoof den van dienst. Verschillende malen liét de burge meester uitkomen, hoe ingenomen hij was met zijn benoeming in Heemstede en bij zijn eerste rondgang door het raadhuis moest hij de opmerking maken, dat de secretarie in Heemstede heel wat fraaier gehuisvest was dan die van Olst. Daar moet men zich namelijk behelpen met een onaantrekkelijk gebouwtie. Naar aanleiding van deze kennisma king vertrouwde de heer Van Lent ons toe, dat de nieuwe burgemeester een buitengewoon prettige indruk op hem gemaakt had en op het eerste gezicht was hij van mening, dat Heemstede in nem een enthousiast werker heeft ge kregen, die veel goeds in dienst van de gemeente zou kunnen verrichten. Tijdens het gesprek maakte de ge meente-secretaris zo terloops de heer Van Lent er op attent, dat er nog een bezoek gebracht moest worden aan een gouden bruidspaar. In Heemstede is het immers de gewoonte, dat bii een dergelijke gelegenheid de burgemees ter persoonlijk zijn gelukwensen komt aanbieden. De nieuwe burgemeester hoorde deze opmerking en stelde voor zelf maar meteen mee te gaan. Zo geschiedde ook en samen met de heer Van Lent bracht hij een bezoek aan het bruidspaar, de heer en mevrouw F. M. Bückmann, wonende Landzicht laan 48. Begrijpelijk was de verrassing daar groot en uit alles bleek, dat men dit spontane bezoek bijzonder op prijs stelde. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om een kleine rit door de gemeente te maken, ofschoon 't weer niet bijster mede werkte om alles in ogenschouw te ne men. Mr. Ridder van Rappard, die alleen was gekomen, ver trok weer in de late namiddag naar Olst terug. De volgende week hoopt nij in gezelschap van zijn echtgenote voor een tweede bezoek naar Heemstede terug te keren. Wij vernemen na. der, dat de nieuwe burgemeester de komende begro tingszitting niet zal presideren, omdat het hem uiteraard niet mogelijk zal zijn zich in de ver schillende kwesties binnen enkele da gen in te werken. Besloten is dan ook de installatie plechtigheid vast te stellen op Vrijdag 17 Februari. De be handeling van de gemeentebegroting is daarom enige da. gen vroeger uitge schreven en zal op Maandag 14 Fe bruari geschieden. De burgemeester neemt van de raad in Olst op 14 Fe bruari afscheid en zal de dag daarop naar Heemstede ver trekken, waar men dan een geschikte woongelegenheid hoopt gevonden te hebben. ning voor de middenstander weer even grote vormen dreigt aan te nemen als vóór de oorlog. Aan deze credietverie- ning zitten voor de middenstander zeer grote risico's vast en helaas is het zo, dat er onder hen zijn, die deze kant van de zaak voorbij zien. Spreker zette uiteen, dat schadelijke gevolgen niet al leen de zakenlieden zelf treffen maar tevens de groothandel. De heer War mer vond het nodig, dat de Kamer van Koophandel in dezen eens iets gaan doen en hoopte daarom, dat zij het voorste) zou overnemen. Hij stipte daarna nog aan, dat de Kamers van Koophandel van Friesland en Drente dergelijke folders reeds hebben rondgestuurd. Voor Haar lem zouden de kosten voor de folders 1.100 bedragen. De heer B. W. Las- schuit voegde hier nog aan toe, dat het zijn mening was, dat een te hoge cre- dietverlening zelfs voor de fabrikant ge volgen zal hebben. De voorzitter was het er mee eens, dat in deze kwestie door de Kamer van Koophandel iets gedaan moet worden, dat effect heeft. In het rondzenden van folders zag hij echter geen enkele uil werking. Hij voelde meer voor een an der soort van publiciteit. De heer Hoog kwam daarna met het ei van Colum bus, zoals jhr Mollerus zijn voorstel be titelde. Het leek dé heer Hoog het bes te, dat de ambachtspatroons en midden standers hun nota's niet zo laat zenden en dat zij deze vergezeld laten gaan van een schriftelijke opwekking om A contant te betalen. Ieder ging accoord met dit voorstel en zo zullen naar de 10.000 ingeschrevenen op het handels register de paperassen, nodig voor deze actie, verzonden worden. De heer B. W. Lasschuit leidde daarna een bespreking in over een overeenkomst, die is ge sloten tussen de Volkscredietbank en een grote Haarlemse firma. Hij zette eerst de doelstellingen van het Kennemer Fi- nancieringsinstituut uiteen en wees er op, dat alleen crediet wordt verleend voor verduurzaamde artikelen. In het afgelopen jaar heeft deze stichting vol komen aan haar doel beantwoord. De omzetten komen op 7% ton. Er is wei nig risico. Het zal niet lang meer du ren of er zullen nog veel meer van de ze instituten in het land naast de reeds bestaande verrijzen. Vervolgens kwam spreker met zijn „bittere noot", het feit, waarom hij het instituut ter sprake had gebracht. In Advertentie Advertentie DAG EN NACHT SSR ►i-sixWSjtoWg&K&K» Een wit veld lag voor het raadhuis gespreid, toen mr. A. G. A. Ridder van Rappard, de pas benoemde burgemeester van Heemstede, gisteren zijn bezoek aan de gemeente bracht. De indruk, die dit fraaie gebouw maakte, was er niet minder om. Op de foto ziet men de nieuwe burge meester in gesprek met de loco-burgemeester, de heer E. J. van Lent (links). het Kennemer Financieringsinstituut zitten vertegenwoordigers van de Mid denstandscentrale, van de Kamer van Koophandel en van de Volkscredietbank De heer Lasschuit, die de Middenstands centrale vertegenwoordigt, was door da vertegenwoordiger van de Volkscrediet bank medegedeeld, dat deze bank bui ten medeweten van de twee andere comparanten een overeenkomst had ge sloten met een grote firma. De K. v. K en de Middenstandscentrale waren er niet van in kennis gesteld. Jhr. Mollerus, de vertegenwoordiger van de K. v. K. in het Kennemer Fi nancieringsinstituut, was het er mee eens, dat deze handelwijze onaangenaam was, maar stelde vaSt, dat geen enkel oelang geschaad is. De betreffende fir ma had haar plan ook wel zonder de Volkscredietbank uit kunnen voeren en het is aan één kant nog een voordeel, dat dit niet is gebeurd, want nu kan de Volkscredietbank nog controle uitoefe nen De conclusie van de besprekingen was, dat men het betreurde, dat de Volkscredietbank in dezen vooraf geen overleg heeft gepleegd met de K. v. K. Dit zal medegedeeld worden aan de mede-comparanten. ln de gisteravond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel heeft de voorzitter over het pont- en tunnelvraagstuk te Velsen het volgende gezegd: „Het tunnelvraagstuk, waarmede de Kamer zich reeds zovele jaren en zo diepgaand heeft beziggehouden, heeft nog steeds geen beslissing gekregen. De toestand bij het Noordzeekanaal oefent op een zeer groot deel van ons land zijn invloed uit De door middel van de Af sluitdijk zo snelle verbindingsweg over land tussen het Westen en de Noorde lijke provincies kruist het Noordzee kanaal, de voorname waterweg tussen Amsterdam en de zee. De twee wegen hinderen elkaar en doen elkander af breuk. Toen in April 1948 vanwege het Departement van Verkeer en Energie verzocht werd een enquête in te stellen naar de kosten, die het oponthoud bij de kanaalpont met zich bracht, koes terden wij de hoop, dat er in 1949 iets zou gebeuren. Deze hoop bleek te op timistisch. Er gebeurde niets. En nu men weer het voornemen heeft een paar pon ten meer in de vaart te brengen, is het duidelijk, dat er pok in 1950 niets van enig belang gebeuren zal. Deze lapmid delen mogen enerzijds wat verlichting brengen, anderzijds verzwaren zij de toestand. Wij hopen, dat binnen niet al te lange tijd een afdoende oplossing wordt gevonden, maar dan ook één, waarbij alle obstakels worden opge ruimd". De afgelopen week vierde het Haar lems Studenten Gildt, de Haarlemse vereniging van spoorstudenten, zijn 11e Dies Natalis. Dinsdagavond vond in de aula van het Kennemer-lyceum een ka mermuziekuitvoering plaats. Woensdag avond hield men in de sociëteit van het H.S.G. in de Stadsdoelen een tafelten niswedstrijd en Donderdagmiddag ver maakten velen zich met een ijshockey- wedstrijd op de baan aan de Klever laan, waarbij de leden, tot groot ver maak van de talrijke toeschouwers, el kaar, in de vreemdste costumes uitge dost, met allerlei attributen behalve ijshockey-sticks bekampten. De officiële Dies-herdenking begon Vrijdagavond met een receptie van de Raedt, waarna de Meester Deken A. Rol- danus de Dies-rede uitsprak. Bij deze gelegenheid werd tévens een drietal ere-dekenen geïnstalleedt In Brinkman verenigden de leden zich daarna voor een traditionele boerenkoolmaaltijd. Tot slot werd Zaterdag in hotel „Duin en Daal" het Dies-bal gehouden. Hieraan verleende het dansorkest „Bamboozleis" zijn medewerking. IJMUIDEN, 1 Febr. Motórloggers Kw. 65 f 2900.IJm. 221 f 6480.kustvis- sers IJm. 5 f2870.—, IJm. 229 f360.—, IJm. 53 f550—, IJm. 230 f260.—, IJm. 11 f 130.—, IJm. 316 f 160.—. Aanvoer: 360 kisten, geen haring Prijs per kg.: grote tong f2.251.90. tong I f 1.90—1.77, tong IX f 1.56—1.35 tarbot f 2.252.05; per 50 kg.: wijting f 2116.50, grote schol f 5145, kleine schol f2411.50, schar f 14.5011.per 125 kg.: kabeljauw f 13894. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Onder leiding van de nieuwe dirigent, de heer L. Tervoort, gaf het gemengd koor „Cantate et Jubilate" Maandag avond zijn jaarlijks concert De zaai van hotel Sistermans was goed bezet en de zangliefhebbers hebben genoten van de prettige samenzang en grote toor.- zuiverheid vandit koor. Er werden werken uitgevoerd van Mo zart Arcadelt Casali, Bauerlo, Ph. Loots. Jos. Vranken e. De dirigent trad zelf op als piano solist. Hij speelde werken van Chopin en Debussy. Bij de werken van Debussy gaf de solist een korte uitleg, die door het publiek zeer gewaardeerd werd. Na de pauze werden werken uitge voerd van Dino Appeldoorn en Joh Strauss. Mej. J. A. Mon bood de dirigent bloe men aan en was daarmede tolk van alle aanwezigen, die zeer dankhaar waren voor dit mooie concert. De heer J. Versteege, voorzitter van „Cantate et Jubilate", sprak woorden van dank aan de dirigent en het koor Hij wees er op, dat het koor nog veel goede krachten kan plaatsen. ,„Canta et Jubilate" kan wederom op een zeer goed geslaagd concert terug zien. Op 11 Januari 1950 hebben B. en W. voorgesteld om, in verband met de sinds 1 Januari 1950 verhoogde inkoopprijs vain gas, de gastarieven te verhogen. De beslissing hierop is in de raads vergadering van 12 Januari 1950 aange houden, omdat de raad het gewenst achtte alsnog nader na te gaan of het mogelijk zou zijn om een zodanig tarief samen te stellen, dat het geringere ver bruik niet wordt verhoogd, waardoor wordt tegemoetgekomen aan de be zwaren tegen prijsverhoging voor de financieel minst draagkrachtigen. B. en W, hebben daarom nieuwe be rekeningen doen maken. In het thans gewijzigde nieuwe ta rief zijn de gasprijzen, zowel bij le vering over de gewone meter als over de penningmeter, voor de eerste 50 M3 per twee maanden niet verhoogd; het meerdere verbruik in diezelfde periode wordt daarentegen verhoogd met 1 ct per M3. De vastrechttarieven A en B, alsmede het verwarmingstarief zijn in het voor gestelde nieuwe tarief verhoogd met cent per M3. Voor het grootverbruikerstarief blijft gelden de verhoging welke artikel 3, lid 1 van de gewijzigde Prijzenbeschik- king Gas 1947 no. 2, toestaat, een ver hoging derhalve met een gelijk bedrag als waarmede de inkoopprijs wordt verhoogd. B. en W. verwachten, dat met de voor gestelde verhoogde tarieven de nogere inkoopprijs ongeveer zal kunnen wor den opgevangen. B. en W. van Haarlemmermeer stellen voor het R. K. schoolbestuur te Vijfhui zen medewerking te verlenen bij de be tegeling van de speelplaats van de St. Annaschool. De totale kosten der voor zieningen zijn geraamd op f 3.864.25. Ook de riolering zal hersteld worden en een gedeelte van het schoolterrein, dat niet zal worden betegeld, moet worden op gehoogd. Hiervan bedragen de kosten f 4.529.25. De ingediende aanvrage is een uitvloeisel van het indertijd door de schoolarts ingestelde onderzoek De wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen zullen op 8 Februari aanvangen in het clublokaal van Ooster kwartier, het „Hof van Holland", Grote Markt 29, Haarlem. Op Maandag 6 Fe bruari 's avonds te 8 uur zal de ere voorzitter van de Haarlemse Damclub, de heer J. W. van Dartelen, een simul- taan-séance geven in het clublokaal van zijn vereniging, Grote Markt 10. De séance is speciaal bedoeld en toeganke lijk voor thuisdammers en personen, die zich voor het damspel interesseren. Na afloop zal de deskundige Haarlemse pro blemist. de heer A. P. de Zwart, enige zeer interessante problemen oplossen De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 31 Januari in staat van faillissement verklaard: Cornells Emmer, kruidenier, wonende te Haarlem, Rollandstraat 28. Rechter, commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Cura tor: mr. J. W. Rutgers. Bij beschikking van de Arrondisse- ments rechtbank te Haarlem d.d. 31 Jan. is voorlopig surséance van betaling verleend aan: de handelsvennootschap onder de firma Piet Spanjaart. ge vestigd en kantoor houdende te Haar lem, Nagtzaamstraat 65 en aan haar vennoten: G. A. A. Piet, Nagtzaamstr. 65 rd„ Haarlem en Th. G. Spanjaart, Cornelis van Noordestraat 34 zw„ Haar lem, met benoeming van mr. J. Ver- looy tót bewindvoerder. Het verhoor der schuldeisers vindt plaats op 3 April, des namiddags om 2 uur Zondag geeft de K.A.B. haar jaarlijkse feestavond in „De Landbouw". Een to neelvereniging van de K.A.B. afdeling Amsterdam zal „De Kribbebijter" op voeren. De R.K. Bibliotheek, die in de Zus terschool is gevestigd, is des Zondags geopend na de H. Mis van 11 uur en na het Lof. De directeur van de bioscoop „Royal", de heer Van Willigen, heeft voor al de schoolgaande kinderen van Hoofddorp een gratis filmvoorstelling gegeven. Het was een aantrekkelijk program ma, bestaande uit films over de Prin sesjes en tekenfilms. De belangstelling voor de vrolijke avond van Katholiek Thuisfront was bijzonder groot. Het revue- en cabaretgezelsohap „Uit Eigen Kring" van Krommenie gaf een opvoering van de revue „De Grabbelton". Het is een groot succes geworden voor de medewerkenden en niet in het minst voor de leider, de heer P. Waij. Het openings woord werd gesproken door de weleerw. heer kapelaan Goeijenbier, die o.m. wees op de steun die de jongens in Indonesië vooral nu hard nodig hebben. Het program ma was zeer gevarieerd en bijzonder aan trekkelijk. Wij noemen hiervan slechts „Wij zoeken een gramaphoonplaat", met uitste kende zang van de heren M. G. Klitsie en A. de Wit. „Declamatie over Indonesië" door Nel Waij, voortreffelijk gebracht. Beschaaf de zang van het meisjeskoor, o. 1. v. mej. Corry van Ewijk, met solistische medewer king van de dames Rie Brussel en Corry van Ewijk en van de heren Klitsie en De Wit. Verder „Boer Teun*'* als handelsman en „de nieuwe Partij", resp. ten tonele ge bracht door de heren S. Palmboom en N. Bank, waarbij de komische noot niet ont brak, zodat vaak onbedaarlijk werd ge lachen. Ook het muzikale gedeelte, ver zorgd door het orkest o. 1. v. de Jieer Th. Vet, droeg niet weinig bij tot het suc ces van deze avond. Bij wachtmeester Van Veen zijn inlichtin gen te verkrijgen omtrent de volgende voorwerpen. Gevonden: een paar dames wanten, kinderportemonntfie met inhoud, een paar schapenwollen handschoenen, don ker blauw kinderwantje, schapenwollen kinderwant, lederen portemonnaie, inhou dende geld en een rozenkrans, twee sleu tels en een broche. Verloren: zwarte vulpen, lederen handschoen met kap en een groen achtige want. In hotel Admiraal werd Maandag avond een onderafdeling opgericht van de R.K. Ned. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Francis- cus." Op deze oprichtingsavond waren o.m. aanwezig de heer P. de Vries, voorzitter K.A.B., de heer Malta voor het hoofdbestuur en de heer S. Zijlstra, secretaris K.A.B. afd. Castricum. Een voorlopig bestuur werd gevormd door de heren D. Castricum. voorz., J. Zandbergen, secr., en H. v. d. Bogaard, penningm. Het ligt in de bedoeling zo spoedig mogelijk weer een vergadering te beleggen, waarop dan een definitief bestuur gekozen zal worden. Zaterdagavond heeft een hevige brand gewoed op Ambon, waardoor het groot ste deel van het Chinese kamp in dt as gelegd werd. Zestig winkels en woon huizen en voorts de gehele distributie- voorrraad voor Februari gingen in vlammen op. Dank zij de hulp van mili tairen, in het bijzonder van de groen* baretten, slaagde men er in de brand te bedwingen, doch Zondagmorgen brandde het hier en daar nog na. De schade wordt geschat op vijf millioen gulden. Zeshonderd personen zijn dak loos. AALSDIJK 30 bij Sciilies, ALCHIBA 30 te Antw., ALCOR 30 bij St. Vincent, AL CYONE 30 te Vlaardingen, ALDERAMlN 30 bij Z. Bahia, ALMDIJK 30 n. Rott., AL- NATI 30 v. R. de Jan., ALPHARD 30 bij IPalmas, ALWAKI 30 bij B. Rock, AM- STELDIJK 30 bij Scülies, ANDIJK 30 te Bermuda, ANNENKERK p. 30 Gibraltar, ARIADNE p. 30 Ouessant, ARMILLA 31 te PlacfjU, AXELDIJK 30 bij Fiores, BAARN 30 bij Barbados, BENGKALIS 30 te Khors- maksar, BEVERWIJK 30 bij Ouessant, BLI- TR 30 bij Fiores, BLIJDENDIJK 30 bij Reg- gio, BOSKOOP 30 n. Antwerpen, CLAVEL- LA 30 bij K. Bougaroni, CONGOSTROOM 30 bij K. Blanco. COP.ILLA 30 bij Trimüaü, DALERDIJK 30 bij Fiores, DORDRECHT 30 bij Elisabeth Baai, EDAM 30 bij K. Race, EEMLAND 30 te R. de Jan., ESSO, (Am sterdam) 30 bij St. Crois, ESSO (Den Haag) 30 n. Aruba, ESSO (Rotterdam) 30 bij Som brero, FARMSUM 30 n. Bona, GAROET 30 v. Djibouti, HECUBA 30 bij Fayal, HEEL- SiJM' p. 30 Lissabon. HEEMSKERK 30 bij Hongkong, HERSILLIA 30 bij Finisterro. INDRAPOERA 30 n. Semarang, JAAR- STROOM p. 30 Ouessant, JACOB CATS 30 bij Bermuda, JOBSHAVEN 30 bij Lissabon, KEDOE 30 bij Perim, KOTA INTEN p 30 Cape Elba, LANGKOEAS 31 te Belawan, LAURENSKERK 30 te Antwerpen, LEER- SUM 30 bij Burlings, LEKHAVEN 30 bij K. Frio, LEUVEKERK 30 te Bedibandur. LOENERKERK 31 te Verawal, LOMBOK 30 bij Kaaptasd, MAASLAND 30 bij P. Praya, MACUBA p. 30 Str. Armur, MALVINA 31 v. Pladju. MANOERAN 30 v. Kinabigan, MERWEDE 31 te Tahoradi. MIDAS 30 n. Lissabon, MUIDERKERK 30 bij K. Blanco, OMALA 30 bij Pladju, ONDINA 30 te Miri, ORANJE 30 v. Belawan, PHRONTIS p. 30 Gibraltar, POLYDORUS 30 te Belawan, PO SEIDON 30 n. Mona Passage, PRINS ALEXANDER 30 n. St. John, PRINS MAU- RITS p. 30 St. Mary, PRINS WILLEM II 30 bij Bermuda, PRINS WILLEM V p. 30 Finisterre, PRINS WILLEM VAN ORANJE 30 bij Ouessant, RAKI 30 v. Abadan, RID DERKERK 30 v. Penang, ROTTI p. 30 Azo- ren, RIJN 30 bij Madina, RIJNKERK 30 n. Aden, RIJNLAND 30 bij Fern. Noronha, SAPAROEA 31 te Aden, SARANGAN 30 bij Finisterre, STAD LEIDEN 30 bij Fayal. SUMATRA 30 bij Ischia eil„ SUNETTA p 30 Rosal Hadd., TABIAN 30 bij P. Saïd. TAMO 30 bij K. Blanco. VAN 'T HOFF 30 bij Racife, VEENDAM 30 bij Fayal, WA TERLAND 30 bij Palma ei).. WELTEVRE DEN 30 v Alexandrië, WESTERDAM 30 te N. York, ZIJPENBERG 30 bij Apezia. AMSTERDAM, 31 Jan. 1950. De aandelenmarkt heeft vandaag een ge animeerd verloop gehad. De hoofdfondsen openden vrijwel alle goed prijshoudend tot vast waarna dé noteringen geleidelijk ver der aantrokken. Er was blijkbaar weinig materiaal beschikbaar, waardoor de meer dere vraag slechts bevredigd kon worden tegen oplopende koersen. In de meeste af delingen verliep de handel echter rustig. Voor Indonesische fondsen bestond even^- wel een goede belangstelling en deze tra den dan ook het meest op de voorgrond. Tengevolge van winstnemingen brokkelden de koersen tegen' het slot enigszins af. Rub berfondsen lagen vast in de markt. Bij de minder courante soorten gaven Serbadjadi een verbetering van 5 pet. te zien, terwijl Oost Java Rubber 7 pet. monteerde tot 70. Tabaksaandelen verbeterden 2 5 3 pet. Deli Mij. sloot op nagenoeg het hoogste punt van de dag op 148%. Intern, waarden ga ven kleine verbeteringen te zien. De Scheepvaartmarkt was vrij stil, doch ook hier kwamen lichte Koersverbeteringen voor. Binnenl. ndustriële waarden gaven weinig verandering te zien. Op de Ameri kaanse afdeling kwamen verdere lichte koersverbeteringen voor. Staatsfondsen wa ren hier en daar een tikje luier. fNlet-officiële 3% Neden I94t 3-3% Nederland h* 3 Ned. 62-64 oei fat Inschr Grtbk '46 3 pCi Ned Handel M» een A.K U Van Berkels Patent Calvê-Delft eert Van Gelder Kon Hoogovens een Unilever cert Ned. Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubbei Holl Amerika Uin Kon N. Stoomb Mil Ned Scbeepv Unie H.VA. Deh Mij eert Koersen) Vorig Opening slot 1/t 101 98,», 100 98 164", 183% 115% 139 153% 195 225% 295% 226% 293% 152 160% 134 1541/4 161% 148% 98* 183% 226 226% 294 153 134 163 151 Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. Genera) EJectne General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Radio Corp Republic Steej Sheli Union OU southern Pacific southern Railway fide water US. Steel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2