Wet op de Ondernemingsraden EPIC DE noorman: i Tariefsverhogingen bij N.S. ingegaan ABdusïroOP PRINS BERNHARD SPREEKT OVER DE MOEILIJKHEDEN VAN ONS LAND i f irrivr Prijzen thans gemiddeld 60pet. hoger dan in 1939 Zeven jaar voor Harders OP voor Alle partijen in Tweede Kamer voorstander Overbevolking en gebrek aan woonruimte Llilil' IJl) WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 PAGINA 3 Moeten zij worden ingeschakeld in wet op de P.B.O.? KUBIEKE-METERPRIJS VOOR BOUWKOSTEN VERLAAGD Journalisten voor 20 jaar uitgesloten Nieuwe burgemeesters Geheimhouding van gegevens VOELT U ZICH HUIVERIG? Eerste Kamer Een vierde dorp in de Wieringermeer? Stewardessen in dienst? Bronchitis ontstaat vaak uit een ver onachtzaamde kou en ontaardt allicht in chronische bron chitis,diesommigen dan tot levenslange „hoesters" maakt akker-s abdijsiroop is het middel dat, als een heerlijke balsem, Uw ademhaling verruimt. Uw aangetaste luchtwegen zuivert. Uw hoest stilt en spoedig die ^ondragelijke kortademigheid wegneemt. Pater D. van Zoelen O.P. t „De professor" krijgt twee en een half jaar PERSCONFERENTIE TE CARACAS Klei-aardappelen spoedig op? „EEMDIJK" HEEFT MOTOR STORING „COMEDIA" ONDER COR HERMUS EN JOAN REMMELTS PAUL DE WAART 25 jaar journalist GEDWARSBOOMDE (Wordt vervolgd) Gouverneur Peters over het bezoek Receptie frater Romboutg Weekend over matigheids gedachte GEVANGENISBEWAAR DER STAAT TERECHT (Van onze parlementaire redacteur) De wet op de ondernemingsraden vormde het eerste chapitre, dat de Tweede Kamer gistermiddag na haar ruimschoots verdiende Kerstreces ging behan delen. Wat de recessen betreft, wij komen langzamerhand in de oude stijl terug. De voorzitter heeft onthuld, hoe hij zich voorstelt de rest van de tijd tot het zomerreces door te brengen, liet komt er zo ongeveer op neer, dat de voorzitter zich voorstelt de Kamer telkens drie weken te doen vergaderen en drie weken te doen rusten, althans niet te doen vergaderen. Men gaat dus nu door tot ruim de helft van Februari. Dan rekent de voorzitter er op, dat de agenda afgewerkt zal zijn. Vervolgens komt men half Maart weer bijeen, maar dan in de Ridderzaal, aangezien de grote verbouwing van het Kamer gebouw dan beginnen moet. In dp vergaderperiode, die half Maart aanvangt, rekent de voorzitter er op de Begrotingen van Oorlog en Marine te kunnen behandelen. Wij hopen, dat hij gelijk krijgt, maar we moeten het eerst zien In ieder geval wil de Kamer zich op die manier tot 21 Juli verdienstelijk maken. Of het allemaal zal lukken is een tweede, maar men begint toch langzamerhand weer tot een normale arbeidsindeling te komen. Men begon dan deze middag met het wetsontwerp op de ondernemingsraden, waar alle partijen zich tot voorstanders van bekennen, doch natuurlijk niet' alle op een even overtuigde toon De grote vraag is natuurlijk, wat er van het vrome voornemen om ondernemings raden in te stellen en toe te rusten met een aantal bevoegdheden, zoals de wet die omschrijft, terecht zal komen. Menig bedrijf kent reeds een ondernemings raad. Dat is natuurlijk heel fraai, maar men zou dan ook nog moeten weten, welke bevoegdheden zulke onderne mingsraden hebben. Mogen ze alleen wensen uiten op het stuk van de zo genaamde secundaire arbeidsvoorwaar den? Of mogen ze ook wensen uiten op het stuk van de technische en econo mische bedrijfsvoering? Hebben de be staande ondernemingsraden zelfs nog verder gaande bevoegdheden, zoals dit wetsontwerp hun onder omstandigheden nog zou willen toekennen? Heeft de ondernemer de verplichting op zich ge nomen (of doet hij het althans in de practijk), om de ondernemingsraad in zijn bedrijf over de economische en financiële resultaten in te lichten? Wij betwijfelen of dit op het ogenblik reeds een algemeen verbreide gewoonte is. Een ondernemer, die een klein tikje leep is, heeft zich wel gehaast een onderne mingsraad in zijn bedrijf in te stellen, die hij laat voorzitten door een van zijn onderdanige dienaren en waarin de ver tegenwoordigers van het personeel hun personeelsbelangen van een orde van belangrijkheid als een vacantieregeling en de inrichting van de cantine, mogen naar voren brengen. Wij willen de goede uitzonderingen niet te na spre ken, maar in vele gevallen is het zoals wij het hier beschrijven. De wet op de ondernemingsraden evenwel beoogt iets heel anders. Zij sluit natuurlijk de behartiging van de secun daire arbeidsvoorwaarden niet uit. Zij aat zich voorstelt: het vormen van een ar beidsgemeenschap. Maar in een arbeids gemeenschap behoort{ ook overleg te bestaan om het nu maar heel ge matigd te stellen tussen een onder nemer en zijn personeel over de essen tialia van de bedrijfsvoering, over eco nomische en technische kwesties, commerciële aangelegenheden durft de wet er nog niet in te betrekken, maar he. is duidelijk, dat dit de volgende faze van de ontwikkeling wordt, even goed als in die volgende faze aan de orde zullen komen het medebeheer en ten- laatste ook de mede-eigendom van de onderneming. Doch dit is nu nog niet aan de orde. Het zou ook niet eens kunnen, omdat men daarvoor eerst het vennootschaps recht zou moeten wijzigen. Doch overleg over economische en technische kwesties is mogelijk en zelfs kan de op te rich ten bedrijfscommissie op te richten telkens voor bepaalde bedrijfstakken of groepen van bedrijven aan de onder nemingsraad in incidentele gevallen nog wel verder strekkende bevoegdheden geven. Ook de informatieplicht wordt bij deze wet op de ondernemers gelegd. Het is dus niet zo verwonderlijk, dat vele ondernemers voor al deze dingen niet zo heel warm lopen. Wil voor ons geloven zelfs, dat velen de ondernemingsraden zullen tegenwer ken zo hard zij kunnen. De Kamer voelt dit ook heel goed, wij zou den met een gemeenzame term wil len zeggen, dat zij het bliksems goed voelt. De ene spreker is meer onder worpen aan de wet, dat de wens de vader der gedachte is, dan de an dere, maar iedereen voelt, dat die ondernemingsraden er nog niet zijn en in volle glorie bestaan, wanneer dit wetsontwerp eenmaal zal zijn aangenomen. Vandaar dat een van de grootste strijd vragen is, of zij moeten worden ingescha keld in de wet op de P.B.O. dan wel los van de bedrijfsorganisaties moeten bestaan, althans in het leven geroepen. Aanvankelijk hebben de deskundigen geopteerd voor het eerste. Later zijn andéren overgegaan op de tweede methode, die dan ook door de wet wordt voorgestaan. Dat heeft dan weer hartstochtelijke bestrijding gaande gemaaKt. De anti-revolutionnaire heer Stapelkamp heeft zelfs reeds eerder een motie ingediend om de regering te bezweren de onderne mingsraden in de bedrijfsorganisaties te in corporeren. Het bezwaar tegen dit systeem is. dat het dan nog wel heel lang kan du ren voor er ondernemingsraden zullen zijn op de voet als het wetsontwerp voorstaat. Want er moeten eerst nog bedrijfsschappen komen, en kunnen u en ik bevroeden hoe lang dat zal duren? Wat we wel weten is. dat de ondernemers die ook al de voet willen dwars zetten. De heer Stapelkamp mag nu de Kamer bezweren, zoals hij op deze middag deed, dat iedere gedachte om de oprichting van ondernemingsraden op de lange baan te schuiven hem volkomen vreemd is, doch dat hij integendeel het door hem voorgestane systeem de kortste weg vindt, hij heeft in het vuur van zijn rede maar eventjes verzuimd, deze stel ling ook waar te maken. En nu is het merkwaardig, dat een man als de V.V.D.-er Korthals hij is persoon lijk stellig geen reactionnair man, maar zijn partij heeft toch haar bindingen met on dernemers de bezwaren zeer wel voelt en minister Joekes probeerde nadere ver klaringen te ontlokken. Voor de katholieke spreker, de heer Van Thielwas de kwestie niet van principiële aardzodat hij nadere argumentatie afwachtte. De socialistische woordvoerderde heer v. d. Bornoveri gens al heel weinig gerust over de bereid heid van ondernemers om tot vestiging van een bedrijfsgemeenschap te geraken, hing het thans voorgestelde stelsel, dat tie on dernemingsraden buiten de bedrijfsschap pen houdt, fervent aan. Maar hij gaf ook een goed argument: de rijpheid van een be drijfstak om een bedrijfsschap op te rich ten en de rijpheid van een onderneming om een ondernemingsraad te stichten zijn twee heel verschillende dingen. Daar be staat geen oorzakelijk verband tussen. Het ziet er dus naar uit, dat minister Joekes wederom bijgestaan door staatssecretaris v. d. Grinten, die op deze middag door zijn houding alweer uit bundig zijn dédain jegens de Kamer liet blijken, het door de regering voor gestane stelsel er wel door zal krijgen. Alleen, zo vraagt men zich af, wat. zal men dan bereiken? Regering en Kamer schijnen zich te willen vastzetten op de fictie, dat de ondernemingsraden er door de vrijwillige samenwerking van onder nemers en werknemers moeten komen. De sancties, die op niet-naleving van de wet staan, zijn van symbolische aard, zo mag men wel zeggen. Dus?Wachten wij af met de scepsis, die de meeste Kamerleden eigen blijkt te zijn. Een secundaire kwestie is de vraag of de leden van een ondernemingsraad door de bedrijfsgenoten gekozen dan wel door de vakverenigingen moeten worden aan gewezen. Die 'strijd is feitelijk reeds be slecht. De candidaten worden gesteld door de vakverenigingen; de leden wor den verkozen door de bedrijfsgenoten, de werknemers zelf. Doch om de vak verenigingen toch niet te veel macht in handen te geven kan de betrokken ae- drijfscommissie ook nog niet-georgani- seerde candidaten toelaten tot een door haar te bepalen aantal. De heer Van Thiel, die een machtige vakcentrale in de rug heeft, vond dat men hiermede wel tot het uiterste is gegaan. De heer Korthals vond het maar wat goed, dat aan de vakverenigingen niet alle macht gegeven is. Dit waren wel de voornaamste kwes ties. De Kamer, in een rustig tempo werkend, beëindigde haar vergadering reeds op een behoorlijk uur. Vandaag horen we er wel meer van. Reeds vóór de devaluatie lag het in het voornemen van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting de toegestane prijs per kubieke meter bouwkosten van gesubsidieerde wonin gen te verlagen. De verlaging is sedert- dien opgeschort, doch thans acht de mi nister het tijdstip gekomen om haar in te voeren. Voor bouwplannen, welke op j of na 1 Februari 1950 bij de provinci ale directies van de Wederopbouw en Volkshuisvesting inkomen, wordt de ku- bieke-meterprijs verlaagd met 90 cent I tot 1.90, variërend' met de grootte van de woningen. Opgemerkt zij, da't in de bestekken voortaan geen post voor on voorzien meer mag worden opgenomen De commissie voor de Perszuivering heeft W. Vergragt te Alphen aan de Rijn over eenkomstig het advies van de deskundige voor een termijn van twintig jaar tot 5 Mei 1965 ontzet uit het recht werk zaam te zijn in een journalistieke of lei dende niet-journalistieke functie in net perswezen. Hij is o.a. werkzaam gewaest als oorlogsverslaggever bij de S.S.-Propa- ganda Kompanie, als redacteur van bet „Nationale Dagblad" en als medewerker van „De Nederlandsche Journalist" en „De Hamer". Eveneens voor twintig jaar tot 5 Mei 1965 is ontzet E. J. Modderman te Amsterdam, die artikelen heeft geschreven in „Storm S.S.", „De Waag" en „De Land- wachter". Voorts is hij medewerker ge weest van „De Waag", „De Hamer" en „De Nederlandse Journalist". Ook Ch. G. Pieters te Haarlem is voor twintig jaar ontzet, d.i. tot 5 Mei 1965. Hij is van Juni 1940 tot Juni 1942 adjunct hoofdredacteur van het A.N.P. geweest en vervolgens „Schriftleiter im General Referat Ostraum des Reichsministeriums für Volks- aufklarung und Propaganda". Met 1 Maart is benoemd tot burge meester van Sluis de heer P. F. van Hootegem, thans secr.-ontvanger van die gemeente. Met 15 Februari is benoemd tot bur gemeester van Limmen CN.-H.) met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Oude-Niedorp, de heer S. H. J. Bosma. $fccm om 75. Aan de Gele Rivier vocht Eric voor zijn leven! Reeds ivas de kleine blokhut bezweken onder de aanhoudende aanvallen der Japanners. Slechts rokende balken boden hun nog een geringe beschutti*»g. Overal om hen heen glinsterden de opgeheven wapens der Japanse landers, klonken schelle krijgskreten omhoog, vermengd met wapengekletter. Zij waren nog maar met weinigen, zag Eric zuchtendVele van Ming's mannen waren reeds gevallen onder de steeds opdringende zwaarden der Japanners. Maar de enkelen die nog over waren hielden vol met de taaie verbetenheid van mannen die weten dat zij alles te winnen hebben en niets meer te verliezen. Zij hadden de keizer in hun midden genomen en vormden een levende muur om hem heen. En in hen gloeide de zekerheid dat deze muur niet eerder zou bezwijken dan voor de laatste man zijn wapen uit de machteloos geworden vuist had laten vallen. Eric en Ming stonden iets verder naar voren. Naast elkaar, elkander in de rug dekkend, zwaaiden hun zwaarden een dodelijke cirkel. Tot Ming plotseling de Noorman aanstootte. „Zij trekken zich terug, vriend." Het gezicht van de cynische mandarijn was be zweet en overdekt met stof, maar zijn stem vertoonde geen enkele trilling van angst, had niets van zijn hautaine ondertoon verloren. „Nu maken zij zich klaar voor de laatste aanval. Tsa, ik had mij altijd een andere dood voorgesteld. En gij?" „Wij zijn nog niet dood," zei de Noorman grimmig. „Nog steeds zijn we in staat een zwaard te hanteren en Lotus van Jade moet onderweg zijn met de hulp- troepen." „Wanneer zij niet binnen een half uur verschijnt kan zij zich de moeite besparen," meesmuilde Ming. „De Japanners werpen nu frisse regimenten in de strijd. Dit is de laatste aanvalsgolf; dan is het afgelopen. Kijk uit! Daar komen zij!" Op enige mijlen afstand daverde de grond onder het dreunende geweld der ontel bare 'paardenhoevenDe dieren waren met schuim bedektmaar nog steeds joeg de Chinese commandant zijn mannen op. Mijl na mijl gleed weg onder de stampende poten. Eindelijk, een ogenblik halt houdend op een heuveltop, zagen zij heel in de verte het reusachtige legerkamp der Japanners voor zich liggen. Hoog richtte de commandant zich op in het zadel en schreeuwde: „Val aan, mannenGinds is uw keizer Toen begon de razende stormloop op het vijandelijke kamp! De Bijzondere Strafkamer van de ar rondissementsrechtbank te 's-Hertogen bosch heeft vonnis gewezen in de zaak tegen de voormalige „Hauptsturmführer en Aussendienststellenleiter" Harders. De eis luidde twintig jaar met aftrek. Hjj werd veroordeeld tot zeven jaar ge vangenisstraf. Het voorarrest van 5 Mei 1945 af zal in mindering worden ge bracht. De rechtbank achtte hem niet schuldig aan het feit, dat hij in Drenthe op dracht zou hebben gegeven tot het doen Naar wij vernemen is binnenkort de fusilleren van een negental personen. De fusillades in Breda (apotheker Bickne- se) en Someren (burgemeester van As ten en Someren) achtte de rechtbank notoire sluipmoorden. Hij werd even eens schuldig bevonden aan de fusillade te Vught, waarbij dertien personen wer den neergeschoten. Advertentie Waarschijnlijk hebt U dan kou gevat. Die kou kunt U niet gauw genoeg verdrijven, voor ze zich op de een of andere manier vastgezet heeft in de vorm van griep, ver koudheid e.d. Met Togal zweet U de kou uit Uw lichaam. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag Bij apotheek drogist 0.83, f 2.08 en 7.94. indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van een wetsontwerp, houden de nadere voorzieningen met betrek king tot de bescherming van gegevens, waarvan de geheimhouding door het belang van de Staat wordt geboden. De Eerste Kamer is hedenmiddag in openbare vergadering bijeen geweest ter behandeling van het wetsontwerp houdende tijdelijke voorzieningen in liet belang van het behoud van onroerende monumenten van geschiedenis en kunst. Het ontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter deelde daarop mede, dat het in zijn voornemen ligt, de Kamer bijeen te roepen op Dinsdag 7 Februari ter be handeling van het wetsontwerp mate riële oorlogsschade. Het gemeentebestuur van Wieringer meer overweegt tot stichting van een vierde dorp in deze gemeente over te gaan. Het ligt in de bedoeling het dorp te projecteren aan en om het kruispunt Kwelweg-Oosterterpweg (plm. 5 km ten Oosten van Wieringerwerf). Het plan bevat ruimte voor 340 wo ningen, de toekomstige bevolking wordt op 1350 personen geschat. Advertentie Wie na tafel prompt brandend maagzuur haar de keel stijgt en de geringste hap eten „verkeert valt".... kan van de ene dag op de andere van dat tare verschijnsel verlost worden. Simpel weg altijd een paar Rennies bij de hand houden. Daarmee wordt binnen een paar 'hinuten de hevigste aanval van zuurbran- den op de maag geblust. Daar is geen langdurige kuur voor nodig met in onze kerheid afwachten wat het resultaat zai kljn, want Rennies geven die heerlijke ver lichting binnen enkele minuten, van geval *ot geval. Voor wie moeilijk medicijnen fikken: Rennies zijn nog lekker ook! gewoon laten smelten op de tong. Geen glazen water, geen nare nasmaak: alléén zuurbrandende pijn gaat weg zó maar. Uniek middel die Rennies, die eigenlijk *der mens bij de hand moet houden, altijd en overal. (Van onze Utrechtse correspondent) Met ongeveinsde argeloosheid legden wij hedenmorgen met 'n gewoontegebaar f 1.85 op het schuifje om hiervoor in ruil 'n enkee reis UtrechtHaarlem te ont vangenDe anders zo vriendelijke loket- tiste verpersoonlijking van al het goede der N. S. bleek echter plotse ling bezwaren te hebben tegen deze transactie en door haar „f 1.95, mijnheer" veranderde zij voor ons terstond van la belle in la béte verpersoonlijking van al het kwade der N. S. Uiteraard is het' niet helemaal fair om na berekend te hebben, hoeveel 5 pet. van f 1.85 is de N.S. te verwijten, dat zij nog naar boven afronden ook. Het is immers onmogelijk een rei ziger f 1.94(4 te laten betalen en als je dan toch aan 't verhogen bent Nuttiger is het zich af te vragen, waar om deze tariefsverhoging tot stand moest komen. De N.S worden blijkbaar nogal zwaar getroffen door de gevolgen der devalua tie en moeten daarom uitzien naar mid delen, die financiële tekorten zullen dekken. Zij gaan hierbij uit van het principe, dat een overheidsbedrijf geheel op eigen kracht moet kunnen werken en achten het ongewenst, dat de Neder landse belastingbetalers eventuele te korten zou aanvullen. Deze tekorten dienen te worden voorkomen en wel door „de klanen" meer voor de hen ge boden diensten te laten betalen. Krach tens deze overweging werd de tariefs verhoging ingevoerd, die men derhalve als tegenwicht moet beschouwen tegen de verhoogde exploitatiekosten en de financieel nadelige gevolgen der deva luatie. Een dezer gevolgen is de 5 pet. loonsverhoging, welke aan het personeel der N S. werd toegekend. Het is echter duidelijk, dat de nieuwe tarieven niet alleen worden geheven om de grotere financiële druk, door de loonsverhogin gen ontstaan, op te heffen. De inkom sten, welke door de verhoogde tarieven worden verkregen, zullen veel meer gaan dekken. Of dit de juiste methode is, wordt in de huidige omstandigheden nogal betwij feld, Het moge waar zijn, dat in prin cipe „de klanten'" de onkosten van het bedrijf moeten dekken, doch hier staat tegenover, dat de loonsverhogingen, die deze gebruikers der N.S. na de devalua tie individueel hebben gekregen, niet evenredig zijn mét de verhoogde uitga ven, die de N.S. voor bijv. importgoe deren moesten doen. Dat de N. S, hogere inkomsten behoefden staat echter buiten twijfel. Advertentie ,',S Were/c/s beste Hoe-stsiroo Als voorbeeld mogen enkele cijfers dienen, die de prijsstijgingen illustreren. Een simpele dwarsligger kost thans f 13.50 tegen f 3.50 in 1939; een ton kolen kost f 37 (in '39 f 9.80), terwijl het in dexcijfer voor rails thans 443 bedraagt tegen 123 in 1938 en 100 in 1925. Wanneer men in verband hiermee be denkt, dat de tarieven voor reizigers- en goederenvervoer thans gemiddeld 60 pet. hoger liggen dan in 1939, dan blijkt onmiddellijk, dat de prijsstijging der tarieven veel minder is dan die van het materieel De N. S. konden met dit, in vergelijking met andere prijsstijgingen, lage verhogingspercentage volstaan, daar het reizigersvervoer sterk is toegenomen. In 1948 vervoerden de N. S. 180 mill, reizigers tegen 62 mill, in 1939, hetgeen de inkomsten uiteraard verhoogde. Het rijdend materieel is echter nog geenszins op vooroorlogse sterkte, zodat het grote aantal rei zigers 'n zeer frequent gebruik van het beschikbare materieel nood zakelijk maakt, waardoor weer snel ler slijtage optreedt. Wederom 'n reden voor tariefsverhoging dus. Het lijkt 'n doekje voor het bloe den, dat de N.S. met ingang van de nieuwe dienstregeling op 14 Mei a.s. weer enkele verbeteringen in het vooruitzicht stellen. In Brabant zal dan de electrificatie van de "lijnen DordrechtBredaTil burgBoxtel en DordrechtLage Zwa- luweRoosendaal gereed zijn. De reeds bestaande balfuursdienst Amsterdam RotterdamDordrecht zal hierop aan sluiten; het ene half uur in de richting Roosendaal, het andere half uur in de richting Tilburg—Eindhoven. Een Diesel-electrische verbinding Vlis- singenRoosendaalTilburgDen Bosch Nijmegen (uurdienst) zal bovendien het treinverkeer in Brabant zeer ten goede komen. Mocbt men ondanks deze verbeterin gen nog niet met de tariefsverhoging zijn verzoend, dan zjj met grote voor zichtigheid medegedeeld, dat in N. S.- kringen aan de mogelijkheid is gedacht stewardessen in dienst te nemen. Deze zullen in restauratieruimten, welke worden aangebracht in de nieuwe ba gagewagens de nog steeds wrevelige reiziger kunnen verkwikken. Zouden de N. S. afronden naar boven om dit mogelijk te maken? In het St. Franciscusgasthuis te Rot terdam is na een langdurige ziekte op 77-jarige leeftijd overleden pater Dio- nysius van Zoelen O.P. Pater Van Zoelen heeft gedurende twee jaar als missionaris op Curagao gewerkt, waarna hij in ons land o.a. kapelaan was in Langenboom, Nijme gen, Tiel en Alkmaar. Lange tijd ver bleef hij in het klooster te Langenboom. H. S. L. R.. de 39-jarige „professor", is veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. R. was sinds 19 Januari 1949 in hechtenis, zodat hij nog ander half jaar gevangenisstraf moet onder gaan. De eis was drie jaar met aftrek. R. was, zoals bekend, „behulpzaam" bij emigratie van boeren en voormalige politieke delinquenten en Duitsers, waar. veor hij grote bedragen vroeg, zonder er iets van betekenis voor te doen. In to taal bedroeg het bedrag, waarvoor hij zijn slachtoffers oplichtte, f 18.000. (Van een speciale verslaggever) Met de „Heemskerck" is Z.K.H. Prins Bernhard Maandag te La Gualra (Ve nezuela) gearriveerd. Een grootse ontvangst werd hem daar bereid. Met de auto trok men de bergen in naar de hoofdstad Caracas. Daar verblijft prins Bemhard met zijn staf op het eeuwenoude landgoed La Vega, dat toebehoort aan Vincent Rodriguez en bewoond wordt door Reinaldo Herrera. De hacienda is omgeven door prach tige parken. Prins Bemhard heeft een Ir. D. S. Tuinman, secretaris van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, heeft Dinsdagmiddag op een vergade ring te Hoorn mededelingen gedaan over de positie van de consumptie-aard- appelenvoorraad. Volgens hem is tn Zuid-Holland nog slechts één procent en in Noord-Holland vijftien procent van de oogst aanwezig. Binnen enkele we ken zullen voor de bewoners van de grote steden geen kleiaardappelen meer te koop zijn of slechts tegen exorbitante prijzen, aldas ir. Tuinman. De oorzaken van het gebrek aan klei aardappelen zijn ten eerste de inkrim ping van -het bedeelde areaal door de tuinders, tengevolge van de slechte prij zen in 1948 eh ten tweede de matige oogst in 1949. Aanvulling uit de voor raad zandaardappelen is dit jaar niet mogelijk, omdat deze grotendeels als veevoer zijn verkocht. Men zal dus ge dwongen zijn om, evenals in de oorlogs jaren industrie-aardappelen uit de veen streken voor directe consumptie te ge bruiken. Het Nederlandse vrachtschip „Eem- dijk" van de Holland-Amerika-Lijn heeft op ongeveer 290 k.m. ten Westen van de Azoren om assistentie verzocht in verband met motorstoring. De Neder landse sleepboot „Thames" is van zijn basis op de Azoren de „Eemdijk" te hulp gevaren. Het schip was op weg van Ant werpen naar Havanna. Prins Bemhard bracht tijdens zijn ver blijf in de Antillen ook een bezoek aan St. Eustasius. Hier ziet men hem bij de aankomst. Geheel rechts gouverneur Peters. Schout bij nacht S. S. L. Willinge stapt juist aan land. De toneelgroep „Comedia" maakt be kend, dat haar directie in het volgend seizoen zal worden gevormd door de heren Cor Hermus en Joan Remmelts. Tevens ligt het in de bedoeling het ge zelschap de vorm van een Stichting te geven. Voor de samenstelling van het tableau de la troupe zijn nog niet alle besprekingen afgesloten. C. K. Paul de Waart, chef van de re portage-afdeling van de K.R.O., is van daag 25 jaar journalist: 1 Februari 1925 werd hij verbonden aan de redactie bui tenland van De Tijd, waaraan hij tot 1931 meewerkte. In dat jaar kwam hij in vaste dienst van de K.R.O., aanvan kelijk als chef van de propaganda, na dien als redacteur van de Katholieke Radio Gids en als radio-reporter. De heer De Waart is op het ogenblik onderweg naar Finland, waar hij de Europese schadtskampioenschapperi zal verslaan. door PATRICK PURCKIX VertaRag JOHANNA PERENBOOM 39. „Antwoord op mijn vraag. Wil je? Ben je van plan met haar te dansen?" „Neen, de volgende dans ga ik met jou dansen." „Neen, slimmerik, dat ga je niet doen, als je tenminste geen twee blauwe ogen wilt hebben. De volgende lancier dans ik met Tommy." „Dan dans ik met niemand." „Je bent bang." „Ik ben niet bang." „Je hebt nog minder lef dan een jong gansje!" „Ik kan met zeggen, dat je ele gant Neen Joe. Op die manier praat je je er 'niet uit. Ben je benauwd, dat je weer verliefd op haar zult raken?" „Neen, geen sprake van!" zei ik na drukkelijk. „Nou goed, dan hoef je je er geen zor gen over te maken! Dans dan met haar als het niet zo is!" Ze waren nu aan de finale van de lancier toe, waarbij iedere jongen om de beurt met ieder meisje ronddraait. Nu gingen ze weer terug naar hun partners. Een laatste ommedraai, een laatste da vering van bespijkerde schoenen en de lancier was voorbij. Ik zweeg nog altijd en had zwijgend het land. De transpirerende dansers zochten hun plaatsen weer op, de dames langs de banken tegen de muren, de mannen aan de kant van de deur, waar het ge drang al op zijn toppunt scheen te zijn. Een jonger lid van het geslacht Fogarty sprenkelde uit een blikken bus over vloedig water op de stoffige vloer. De bekoorster wou me maar niet met rust laten. „Zal ik haar vertellen dat jij met haar wilt dansen?" „Je zult het wel laten". „Jawel", zei ze, op vleiende toon, „ik ga het doen". „Ze wil immers toch niet dansen". Dat was een noodlottige flater. Mai- reod was er maar al te vlug by om op deze kans af te schieten. „We zullen eens kijken", zei ze, en was van me weggeglipt eer ik haar te gen kon hóuden. Als een aal wrong ze zich door het gedrang en kreeg onder weg nog een rijke zege mee van haar jongere broer, de stafbestrijder. Ten prooi aan een gruwelijk, misselijk makend gevoel, uit vrees en uitbundige vreugde gemengd, zag ik het kastanje bruine hoofd buigen naar het donkere. Esthers gezicht kon ik niet zien, hoewel ik mijn hals zo stoutmoedig uitrekte als ik maar doen kon. Toen, in een oog wenk, was de hele schuurruimte één en al verwarring; de dansers sprongen overeind voor de volgende dans. Zo snel als de verbijsterde gedachte dook Mairead, nu blozend van triomf, plotseling naast mij op. „Schiet op, sukkel", fluisterde zé op gewonden, terwijl ze mij naar .voren trok. „Als je niet vlug bent, kom je niet meer bij die lancier". „De hoofse ridder". Het was zo'n woord dat ze ergens in een boek gele zen hadden, zo'n frase die uit 't vrucht baar brein van de een of andere roman tische schrijver was gesproten, maar met dat woord plachten de jongens, met wie ik omging, mij te noemen, in mijn Dublinse tijd. Misschien dat ik in die dagen ook wel met dat soort dingen overweg kon, maar op het ogenblik was er geen romantisch boek en geen frase, die mij kon helpen. Neen, en al de ge neraties van Doyles vóór mij hadden mij geen vruchtbaar brein en geen rap pe tong genoeg geschonken om mij op mijn gemak te stellen, om mij charmant en vlot in de omgang te maken, mij die hier nu aan het dansen ging met het meisje, wier liefde ik weggegooid had zoals een hurlingspeler zijn gebroken stick naar de zijlijn gooit. En zo bewogen wij ons dan door de „little dag", keurig voorwaarts stappend, nauwgezet achteruitgaand, altijd zonder een woord te spreken. Gebrek aan oefe ning ontneemt een man zijn vaardigheid in het hoofse gedrag tegenover dames; gebrek aan oefening helpt ook niet om de ingewikkelde problemen van de Mooncoinse lancier op te lossen. Wij stapten door de „big dag" heen zonder' een woord te zeggen. Wij gingen de schuur rond in de polka, mijn ogen spanden zich in om ons op een afstand te houden van het rondwervelende paar vóór ons, mijn oren spitsten zich om de smalle ruimte te handhaven tussen ons en de dansers, die met zware stapgelui- den achter ons aankwamen. Zij had zich dus verwaardigd om met mij te dansen. Ik vroeg mij af, waarom! Om te laten zien, dat het verleden voor goed voorbij was? Om Mairead Fogarty een pleAer te doen? Misschien kon het haar niet schelen waarom. En misschien was zij vanavond, net als ik, door het dolle heen. Die laatste gedachte beviel me. In de enge omarming van de dans keek ik op haar gezicht neer om mijn mening bevestigd te zien. Ik keek te vergeefs. Zij toonde geen enkele onzekerheid in mijn armen. Vast en beslist bewogen haar voeten te midden van de snelle werveling der rappe paren, maar of schoon haar lippen geopend waren in een halve glimlach, sluierden de oog leden haar donkere ogen. Haar gezicht was een masker, zo mooi als een man maar kon wensen te zien. Wat voor gedachten achter dat masker lagen, wie kon het vertellen? Maar ik zou mijn ziel hebben willen verkopen, en met vreugde hebben wil len verkopen, als ik die zachte krulle- lok had kunnen kussen die over haar blozende wang was verdwaald. Wij stonden stil, buiten adem. De an dere vier paren stortten zich op hun beurt in de polka. Steeds sneller gingen de hielen van de harmonicaspeler op en neer. die zijn maat uittrommelde, en de violist wiegde steeds sneller heen en weer, terwijl hij als eert' magere Or pheus in het door tabaksrook gedempte lamplicht stond. Ik veegde mijn natbezweet gezicht met mijn zakdoek droog. „Ik vrees, dat het me geen goed doet, dit dansen", zei ik. ,,'t Is al jaren ge leden dat ik een lancier danste. En het is geen werk voor iemand, die er niet aan gewend is". Ze keek naar me en glimlachte, een kleine glimlach, de schim van die glim lach. die ik' eens van haar gekend had, Toen sprak ze de eerste vriendelijke woorden, die ik van haar hoorde sinds de langvervlogen dagen, dat wij een minnend paar waren. „Werkelijk Joe, als je niet getraind bent, dan moet ik je een complimentje maken en zeggen, dat het aan je voe ten niet te merken is. Of hengelde je misschien naar complimenten? Nu, je bent nog helemaal dezelfde uitstekende danser", een korte stilte „die je vroeger was, en je was werkelijk geen slechte, hoor!" bezoek gebracht aan het Pantheon en een krans gelegd op de tombe van de vrijheidsheld Bolivar. Ook bezocht hjj Bolivar's geboortehuis. Een grote me nigte juichte hem toe. Prins Bernhard legde voorts een be zoek af op het paleis van de president en het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dinsdagavond werd in het ge bouw van de Nederlandse Legatie een ontvangst gehouden. De Prins sprak daarbij de president en de leden van de junta militar in het Spaans toe. Hij wees daarbij op het stijgen der pro ductie in Nederland en de successen der Nederlandse koopvaardijvloot, die haar tonnage-verlies weer heeft inge haald. Prins Bernhard stelde vast, dat er tussen beide landen een geregelde uitwisseling van goederen bestaat eh dat de mogelijkheden in dezen nog lang niet zijn uitgeput. Hij vertrouwde op uitbreiding van de economische be trekkingen, wees op het belang daar van en gewaagde van de nauwe, har telijke relaties met de Nederlandse Antillen, die op staatkundig terrein een nieuwe toekomst tegemoet gaan, daarby het eigen karakter van eeh sa mengaan met Nederland behoudend. Tijdens een gisteravond gehouden diner in Caracas heeft Prins Bernhard enige luitenant-kolonels van de Junta met het Grootkruis van de Neder landse Leeuw onderscheiden. Kabinets leden en andere autoriteiten werden be giftigd met het Grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Een aantal hoge ambtenaren van Buitenlandse Zaken en civiele en militaire attaché's ontvingen resp. het Commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau en het Officier- schap in die zelfde orde. Via de Hilversumse zenders is gister avond een vraaggesprek uitgezonden tussen Prins Bernhard en de heer Klei- \pegt van het Strijdkrachtenprogramma, op de geluidsband vastgelegd aan boord van de H. M. „Jacob van Heemskerck" op weg van Curagao naar Venezuela. Op de vraag wat de algemene indruk ken van de Prins waren van zijn bezoek aan de Antillen, antwoordde hij: „De algemene indruk is die van ongelooflijk grote en echte aanhankelijkheid aan Ha re Majesteit de Koningin, aan haar fa milie en aan Nederland. Ik verheug mij er over, dit alles mee te hebben mogen maken. Er zijn zeer vele dingen, die mü werkelijk in bet hart hebben ge troffen. Wat ik vooral betreur, is, dat ik zo weinig tijd heb gehad voor mijn be zoek aan de eilanden". Tenslotte gaf de Prins in enkele woor den zijn indrukken weer van zijn ver blijf bij de Kon. Marine. „Ik kan één ding zeggen, dat ik buitengewoon dank baar ben, dat ik deze tijd beb mogen doorbrengen bij de Kon. Marine". De gouverneur van de Nederlandse Antillen, ir. Peters, heeft voor de radio verklaard, dat de komst van de Prins op de hele bevolking van de Antillen grote indruk heeft gemaakt. Uit vele ongedwongen gesprekken is hem ge bleken, dat dit bezoek voor Prins Bem hard een ware openbaring is geweest Z.K.H. heeft het voornemen te kennen gegeven dit bezoek te herhalen en dan meer tijd te kunnen nemen voor de be zichtiging van de eilanden. Mr. J. Klaasesz, gouverneur van Suri name, heeft voor de radio gezegd, dat de Surinamers gereed staan om de ko ninklijke gast met grote hartelijkheid en oprechtheid welkom te heten. De receptie van frater Rombouts ter gelegenheid van zijn gouden jubileum zal plaats hebben op Zondag 12 Febr. van 12 tot 2 uur in het broederhuis der Fraters, Gasthuisstr. 68 te Tilburg. Het R.K. religieus-cultureel vor mingscentrum „Vinea Domini" van de paters Augustijnen heeft onder de titel „Proost" een drukbe zocht weekend gehouden over de matig- heidsgedachte. In het bijzonder kwam het huidige alcoholisme ter sprake. Pater drs. Amatus van Straaten O.E.S.A. behandelde het vermaak in het algemeen, pater Eipidius Bruna O.F.M., „Alcoholisme en zedelijkheid", dr. H. A. J. M. Spoorenberg, „De in vloed van de alcohol op het menselijk lichaam" en mevrouw M. E. Steyger Asperslager, „Jeugd en alcohol". De Bijzondere Strafkamer van de Leeuwarder rechtbank heeft zich gis teren bezig gehouden met de zaak tegen de 37-jarige Walder Czunzceleit, gebo ren in Pruisen. Deze verdachte is ten laste gelegd, dat hij als commandant van de Crackstate-gevangenis te Hee renveen mishandelingen van politieke gevangenen zou hebben toegelaten. Twintig getuigen waren opgeroepen, die het leed schilderden, dat in deze des tijds zo beruchte gevangenis is geleden. De Officier van Justitie, mr. J. Nube, eiste tien jaar gevangenisstraf met af trek van voorarrest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3