Oost-Duitse grenspolitie geheel op 1 Prinses de Réthy geen koningin van de Beigen HET PROBLEEM DER 10 IN WEST-DU1TSLAND MILLI0EN Vi VLUCHTELINGEN Russische eisen aan rood China Spaak stelt aftreden voor van Koning Leopold Abbé Boy er won „Wereldconflict kan worden vermeden" Queen Mary heeft een karpet geknoopt Bloeda/unoede? Het Russische N.K.W.D. waakt Spaanse microfoon Ruwe handen? PUR0 L Ten behoeve van prins Boudewijn FRANSE BEGROTING AANGENOMEN Haar kinderen geen erfrecht op de troon Socialisten achten huwelijk onwettig gesloten Bondsmïnister dr. Lukaschek op alle mogelijke rampspoeden voorbereid 20 pet. der vluchtelingen uit de Oostzone onbetrouwbaar sfaalmout Zeven havens en 500.000 arbeidskrachten ten behoeve van Sovjet-Unie gevraagd WOENSDAG 1 FEBRUARI 1950 ILLEGAAL IN HET GEBIED VAN DE ANGST (II) BjtCCfli.S pOlltieRe RettfllS OÜCTlt flé? tUPP Duitsland dienst te nemen. Deze men- TlftflY Ho nntroYO -rnrtrr/ir» aan meer slaaP en meer voedsei. zy flUll I lie /lOFciC rangen zlJn zwijgzaam en wantrouwend en la- Voor Z. H. de Paus „Vooruitzichten beter" aldus minister Johnson Bidault behaalt overwinning met vertrouwensvota LEOPOLDS HUWELIJK IN DE KAMER r Alexander nooit opvolger Wii daarmee dollarcrisis bestrijden f\ *r I i I M e% fr m> m m m Ia - - -1 i worden de commando's verstrekt met Ijl II V !CL"iCCSr U rvmnpin gewezen krijgsgevangenen, die in Rus- J V VV/tfl VUVAAUVlU J land voor de politiedienst in Duits- i land omgeschoold werden en die ver- OTI plicht werden, na een kort verlof van /sis* A jn Z.veertien dagen in de politiekazernes in r M'*'g sen hebben geen politieke belangstel- y üng. Dachten in Rusland alleen maar ten maar zelden een woord over de Pruisische dril in de Russische kazer- (Bijzondere correspondentie) nes los- Politiek betrouwbaar zijn ei- TT7 an*eer u een interessante ontmoeHna unit hehhen- genUik alleen de oude communisten en 1/1/ chauffeur, die intussen sprZ^amlr is aL^rde^ j de jonge F. D. J.-leden. Van de laatste benzine tanken. U gaat dan met de ioiwen dtebVf'hjf ïL? "I f'J dorp groeP is het Percentage dat door angst tot u aan een huisje komt, dat hij u -al aanvijzen n- u en Propaganda tot het lidmaatschap ge- nakijken Veel currvc n Jerugj een reserveband laten Fort Ik eed zoals bevolen en kwam in een boerenachterhws vZa hii lblTh9enlan tTad °P me t06; "Sie fcomme™ uns D-Markbringen?". ZllZl „n0?_ Hl_6t9.eZUSt- !k zei'. X me gestuurd had en dat ik Politie heeft geen honger een gla$ wateT wilde- "A so, ich verstehe"„Hermann,' HermantT' Of ik van xein opkameTt>evkwam een man van ongeveer 35 jaar te voorschijn. Of ik van X kwam en of X iets voor hem kon doen? Ja," bevestiade ik ik kom van X. hij komt zo." Hij begon te vertellen oevestigde ik, „ik stuurd Hij was weggelopen "bij de grenspolitie •n hier ondergedoken, maar hij moest hier weg, naar het Westen. Ik vroeg hem, of hij me iets over die grenspolitie wilde vertellen en hij be gon: Vroeger werd de grenspolitie ge kozen uit de landelijke politie, thans uit de leden van het „Freie Junge Deutsch- land", de communistische jeugdvereni ging, die beter bewapend is, dan de VToegere Hitlerjeugd. Een deel van deze jonge mannen maakt als divisie „Tief- land" deel uit van de rebellen in Grie kenland. Deze in kazernes levende jon gens worden opgeleid door in Rusland geschoolde officieren van het leger van Von Seydlitz. Eerst hadden ze alleen ge weren en moderne pistolen, nu zijn er ook volledige gemotoriseerde groepen. Ze rijden in Volkswagens van de vroe gere Wehrmacht of op motorfietsen met zijspan. Zij dienen onder het vaandel van het „Freie Junge Deutschland". De grenspolitie staat rechtstreeks •oder bevel van Berlijn. Elke „Bereit- schaft" van 750 man, onderverdeeld in 3 „Komman da turen', heeft een politieke leider en een partijgroep. De hele grens politie is immers in de Socialistische Eenheidspartij ondergebracht. De party- groep zorgt voor voortdurende politieke scholing en partyvergaderingen. Op elke 10 man komt een z.g. politieke commis saris, die voor de politieke scholing van zijn groepje verantwoordeiyk is. Deze P. K.-man houdt gewoonlijk de wacht. De titulatuur is precies als bij de infan terie en de militaire opleiding gelijk. Promotie geschiedt op grond van poli tieke kennis. Elk partylid moet op zijn beurt een referaat houden. Op deze wyze dwingt men de mannen hun mening in het publiek te verkondigen en ontdoet men zich geleideiyk van mensen met afwijkende ideeën, daar de tneesten om zich te handhaven en ver der te komen in het voorgeschreven vaarwater blijven. Wie een afwykende mening durft uiten, wordt als Trotskist en reactionnair behandeld. Overplaatsing elk half jaar Zo lang een politieman aan de grens Werkt, is het lidmaatschap van zijn vak vereniging opgeschort, dus kan hij zich bij conflicten niet op haar beroepen. De politiemannen worden om de vier tot zes maanden overgeplaatst om te verhinderen, dat zij in te nauw contact komen met de bevolking. Ieder moet zich voor twee jaar verplichten. Het is echter een éénzijdig contract, want men kan elk ogenblik ontslagen worden op grond van politieke onbetrouwbaarheid. Dit lot trof vele van de vroegere leden der Duitse Wehrmacht, die aanvanke lijk als instructeurs gebruikt werdén by gebrek aan anderen. Uitgeschakeld werden verder mannen, die bloedver wanten in de eerste graad in het Wes ten hadden; mannen, die in krijgsge vangenschap bij de Westelijke mogend heden geweest waren; mannen, die li chamelijk niet volkomen fit waren, die geen lid waren van de S.E.D., benevens vluchtelingen uit het Oosten, die het met de Oder-Neissgrens niet eens waren. In de buurt van elke Duitse po litiepost bevindt zich een Russische militaire groep, bestaande uit een sergeant met 7 tot 8 man. Al deze groepen staan telefonisch met elkaar en met Berlijn in 'verbinding. Bij elke afdeling der grenspolitie hoort een Russische politie-afdeling van de N.K.W.D., bestaande uit een Russische majoor met tolk en twee soldaten. Alle personen, die politiek verdacht zijn, worden door hen verhoord, zoals le den van de vredesbeweging, vroegere officieren. Poolse ontheemden, leden van vakverenigingen, die anders den ken dan de SJE.D., b.v. leden van de socialistische partijen, die automatisch en principieel als spionnen en sabo teurs behandeld worden, behoudens tegenbewijs. Wanneer deze personen by het eerste verhoor laten merken, dat ze iets weten, worden ze doorge- Spanje schenkt Z. H. de Paus in het Heilig Jaar een massief gouden en zil veren microfoon. Het belooft een pronk stuk te worden van de goudsmeedkunst, waar Sevilla beroemd om is. Het werk stuk zal uit drie delen bestaan. Het bo venste gedeelte is de eigenlijke micro foon met een afbeelding van de koepel van de Sint Pieter, die gedragen wordt door vier maal twee zuilen, waarop zul len worden afgebeeld de vier Evange listen, citaten uit de Bijbel, die betrek king hebben op het belang van het ge sproken woord, opdrachten van generaal Franco, van de opperste raad van we tenschappelijk onderzoek, van de minis ter van Opvoeding en van de Spaanse nationale radio, het Spaanse wapen, het kruis van Alfonso de Wijze, het wapen van generaal Franco en de boom, die de raad voor wetenschappelijk onder zoek symboliseert. Op de microfoon worden de Pauselijke tiara, de sleutels van de Sint Pieter en het Pauselijk wapen aangebracht. Het onderste deel van de microfoon met het voetstuk be vat een kastje met gramofoonplaten, waarop Spaanse gewijde muziek is op genomen. naar de hogere N.K.W.D.- bureaux. Onlangs werd een groep Poolse offi cieren op weg naar de Engelse zone in een herberg bij de grens door de Rus sen gevangen genomen en via het com munistische 'Poolse consulaat in Leipzig ter verdere ondervraging naar Berlijn gestuurd. Elke avond gaat er van elke „Grenzbereitschaft" over de gebeurte nissen aan de grens, een codebericht naar Berlijn. Gesprekken met leden van de Weste lijke politie zijn streng verboden. Bo vendien maakt het spionneren onder elkaar elke vrije meningsuiting onmoge lijk. Het is een strijd van alden tegen allen. Dit merkt men aan de grote ze nuwachtigheid en de onzekerheid in het optreden. (Dit geldt overigens niet alleen voor de leden van de politie, maar voor alle mensen in het Ooste- ïyke gebied). Door de grenspolitie worden in sa-* menwerking met het Russische N.K.W. D. niet alleen mopperende politieman nen en soldaten vervolgd, maar ook z.g. „Wirtschaftsverbrecher", dat zyn b.v. ontevreden chefs van H. O.-winkels, directeuren of commissarissen van „Volkseigene Betriebe". Deze mensen worden allen in de zgn. „Westkartho- tek" geregistreerd, die ertoe dient bij een eventueel conflict tussen West en Oost, de mensen by de hand te hebben, die als verraders terecht gesteld moeten worden. Een achtervolgingsactie aan de grens duurt gewoonlijk enkele nachten. Hui zen, garages, bossen, alles wordt uit gekamd om de voortvluchtigen te kun nen arresteren. Voor deze activiteit Aantrekkelijk voor deze jonge men sen is het voor de Oost-zone goede loon en het goede eten. Iemand, die voor de grenspolitie opgeleid wordt, krijgt 320 Ostmark per maand. Wanneer men be denkt, dat dit maar 55 Westmark is, krügt men enigszins een beeld. (Ge trouwden krijgen 90 mk. per maand bij slag. Zy krijgen bonkaart no. 1 en elke tiende dag een extra rantsoen voor zware arbeid, evenals de mijnwerkers. De verzorging is tegenover hongerkaart no. 4 dan ook dermate goed, dat de mannen hun porties nauweiyks op kunnen. De gehele zonebevolking be taalt ervoor met hongerrantsoenen. De goede verzorging en betaling moeten een waarborg vormen voor politieke betrouwbaarheid. De orde in de kazernes en in de keukens alsmede de wapenschouw wordt door speciale controleurs, vergezeld van Russische officieren, verricht. Wie gestraft wordt, moet een formu lier ondertekenen, dat hij over zyn straftijd geen mond open zal doen. Om de getalsterkte van de Ostpolizei, die officieel als een leger van 400.000 man te boek staat, te verdoezelen, heeft men vanaf Januari 1949 het uitbetalen van het loon aan de burgerlijke ambte naren onttrokken. Het loon wordt nu door geüniformeerde politiekassiers uit betaald. Tot zover het verhaal van de voortvluchtige wachtmeester, die in de Oostelijke zone zyn leven op het spel zet, evenals de mensen, die hem hel pen en verbergen. De zekerheid, dat ik in het gebied van de dwang en de angst reisde, was weer door nieuwe feiten gestaafd. Advertentie In lange redevoeringen hebben sprekers der C.V.P. en van de Socialisten gisteren in de Belgische Kamer van Volksverte genwoordigers nogmaals hun standpunt inzake het referendum uiteengezet en de redenen herhaald, die hen tot dit standpunt leidden. Namens de Socialis ten sprak o.a. de ex-premier Van Acker, die zich tegen de volksraadpleging ver zet. Hy verhaalde wederom uitvoerig de gebeurtenissen van 1940 tot heden, zoals die zieh volgens hem met betrekking tot de koning en diens houding hebben af gespeeld Paul-Henri Spaak, die na hem aan het woord kwam, verklaarde zich eveneens tegen het referendum en stelde voor, dat de koning zich op eervolle wyze te rug zou trekken ten behoeve van zyn zoon, prins Boudewyn. Een dergelijk gebaar zou de koning, aldus Spaak, tot een groot man maken en in de ogen van velen zou hij een mar telaar zijn. Een andere oplossing is, vol gens Spaak, na te gaan of het intrekken van de wet van 1945, op grond waarvan het regentschap werd ingesteld, moge lijk is. De voorzitter van de C.V.P., Van der Straeten-Wailjet, verklaarde hierna, dat bet verkeerd is te beweren, dat de door de C.VJ». voorgestelde oplossing een partysuggestie zou zijn. Uit de troonrede van Juni 1945 van de koning bleek vol doende, dat er geen enkel ernstig motief aanwezig is om de scheiding tussen ko ning en natie te doen voortduren. In deze geest, zo besluit hij, dringt de C.V.P. aan op verdraagzaamheid ep goedkeu ring van het voorstel tothet houden van een volksraadpleging, waarvan thans reeds vaststaat, dat het de meerderheid van de Kamer op zich zal verenigen. Een Parijse geestelijke abbé Boyer, die in het kader van de Mission de Paris als arbeider in een fabriek werkte, werd onlangs ontslagen toen men ontdekte dat hij priester was. Dit ontslag accep teerde hij echter niet en hij maakte de zaak bij de rechtbank aanhangig. Dezer dagen werd uitspraak gedaan: abbé Boyer werd in het gelijk gesteld en de leiding van het bedrijf waar hij werkte moest 5000 francs boete betalen. Abbé Boyer kon terugkomen. De Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, heeft in zijn eerste jaar verslag verklaard: „Ofschoon wij de bittere waarheid moeten erkennen, dat er geen. werkelijke vrede kan bestaan, zolang onze vrije wereld in de schaduw leeft van een agressieve totalitaire mo gendheid, welke regelmatig geweigerd heeft samen te werken met zyn demo cratische buurstaten en welke herhaal delijk blijk heeft gegeven van zijn vyan- dige houding tegenover onze regerings vorm, hebben wij goede grond om aan te nemen, dat de vooruitzichten, dat een nieuw wereldconflict vermeden kan worden, verbeteren." Johnson schreef in het jaaroverzicht, dat hij geen onmiddellijke en spectacu laire resultaten van de oprichting van de organisatie van het Atlantisch Pact ver wacht en ook niet van de verwezenlij king van het militaire hulpprogramma in dit jaar. Wij zijn lid van een organisatie, welke slechts resultaten kan opleveren, indien zij aan ervaring wint en het on derling begrip tussen haar leden aan kweekt." Johnson verklaarde, dat-de militaire macht van de Ver. Staten grote bete kenis heeft voor het afschrikken van een eventuele aanvaller, die zich in een avontuur zou willen begeven. Naar schatting van Amerikaanse geleerden zal het „nog enige tijd duren voordat enig ander land voldoende atoombom men zal bezitten om het gebruik er van te riskeren", aldus Johnson. „Onze voorraad van deze bommen, onze productiecapaciteit er van cn het aantal en de kwaliteit van de vliegtui gen, die ze zouden moeten lanceren, verschaffen een grote mate van veilig- Vüd." De jonge Franse regering van pre mier Bidault heeft gisteravond in de Nationale Vergadering by vijf stemmin gen over een vertrouwenskwestie ge koppeld aan omstreden artikelen van het begrotingsontwerp de overwin ning behaald. De vijf punten, waaraan de regering de vertrouwenskwestie had gekoppeld, zyn: 1. Verhoging van dep roductiebelas- ting met een percent; 2. een nieuwe belasting op niet-uit- gekeerde winsten; 3. een belasting op ondernemingen voor vervoer per weg; 4. het totaal der uitgaven voor de civiele sector; 5. het eindbedrag. Vier der punten werden met zeer kleine meerderheid aangenomen, doch punt vier kreeg 293 stemmen voor en 293 tegen. Voor de Nationale Vergadering tot de vijfde motie overging, deed Bidault een beroep op de afgevaardigden om de re gering niet -in gevaar te brengen. „In een tyd. dat er roulerende stakingen zyn, is het niet wenselijk, dat de rege ringen ook rouleren", zo zeide hy. Hy wees er op, dat de val van de regering, geen oplossing zou betekenen, daar haar opvolgers voor dezelfde problemen zou den komen te staan. De regering zal haar uiterste best doen om zoveel mo gelijk te bezuinigen, zo beloofde hy. De stroom Chinese vluchtelingen en soldaten van het nationalistische leger, die Frans Indo-China binnentrekt, houdt nog steeds aan. Aankomst van ontwapende militairen; een van hen heeft nog zijn kind meegenomen. Tydens de eerstvolgende vergaderingen van de Belgische Kamer van Volks vertegenwoordigers zal men zich in hoofdzaak bezig houden met de problemen, die geschapen zyn door het huwelyk van koning Leopold met mejuffrouw Liliane Baels, de prinses de Béthy. By de jongste debatten over het voorstel tot het houden van een volksraad pleging over de terugkeer van koning Leopold heeft de liberale volksvertegen woordiger Van de Wiele de volgende vragen aan de regering gesteld: 1. Hoe oordeelt de regering over de juridische en grondwettige status van de echt genote van de koning, m.a.w. beschouwt zij haar als de koningin der Belgen? 2. Welke is de juridische en grondwettige status van het kind, dat uit het huwelijk is gesproten? De regering was gistermorgen in ver gadering bijeen om haar houding ten op zichte van deze vragen te bepalen en wanneer men sommige Brusselse bladen geloven mag, zullen de katholieke en liberale ministers heel wat moeite heb ben om hun standpunten in overeen stemming te brengen. Het kerkelijke huwelijk tussen koning Leopold en de prinses de Réthy werd op 11 September 1941 ingezegend door kar dinaal Van Roey. Het burgerlijk huwe lijk werd voltrokken op 6 December 1941. Op Zondag 7 December werd in alle kerken van het aartsbisdom een herderlijk schrijven van kardinaal Van Roey voorgelezen, waarbij de gelovigen het huwelijk van de koning met mej. Baels werd kond gedaan. De kardinaal zeide hierin o.a. het volgende: „De uit verkorene van de koning is een land genote en behoort tot een zeer achtbare familie uit West-Vlaanderen. Zij is de dochter van Hendrik Baels, gewezen mi nister. Wij hadden de eer en het genoe gen het koninklijk huwelijk op 11 Sep tember j.l. kerkelijk in te ze.genen, in de aanwezigheid van de ouders, in de kapel van het kasteel van Laken. Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat dit huwelijk uitsluitend het particuliere leven van de koning betreft en geen consequenties heeft op publiekrechtelijk gebied. De authentieke akte van de vorst bepaalt, dat de koninklijke echtgenote afstand doet van de titel en rang van (Van onze correspondent in Duitsland) Op afstand lijkt de nieuwe West-Duitse bondsminister voor vluchtelingenzaken op een ietwat opgeschoten Mephistopheles met een grijs-zwarte puntige baard en even puntige oren. Als men met hem een gesprek begint en hij zijn pijp uit zijn zak haalt, dan is men deze eerste vluchtige indruk al lang vergeten: het is een goedige gemoedelijke Sileziër die soms doet vergeten dat hij zeer slim en zeer moedig kan zijn. Dr. Lukaschek is niet toevallig op deze door niemand begeerde post geroepen. Het is een katholieke strijder met een lang verleden: 1921 leidde hij de hachelijke stemming onder de bevolking van Opper-Silezië, toen het er om ging, of dit gebied bij Duitsland of Polen moest komen. Hij was vijf jaren lang lid van de Volkenboitdscommissie voor 'Opper-Silezië, dan „Ober-prasident" en werd in 1933 maar dan ook direct door de nazi's van zijn post ontslagen. Hij werkte sindsdien als advocaat, deed bij het verzet tegen Hitier mee en werd in een kring waartoe ook de Jezuïeten-paters Delp en Rösch behoorden gearresteerd en met hen ter dood veroordeeld (alleen pater Delp werd terechtgesteld). Toen hij uit het concentratiekamp bevrijd was, moest hij met de overige Silezische bevolking op de vlucht gaan voor de Polen, en werd in de Russische zone door de Sovjet-autoriteiten tot minister van Landbouw in Thüringen gemaakt. Toen hij op deze post tegen de communistische onteigening van de grond protesteerde, moest hij opnieuw vluchten, kwam in het Westen terecht, was een tijdje hoog leraar in Heidelberg, dan in Frankfort en is nu vertegenwoordiger van de vluch telingen in het kabinet Adenauer. De Finse president Juho* Paasikivi heeft gisteren formeel de zitting 1949 van het parlement voor gesloten verklaard. De pre sident hield een rede, waarin hij aandrong op vriendschappelijke betrekkingen met alle landen, in het bijzonder met de Sov jet-Unie. Heden heeft Paasikivi de zitting voor 1950 geopend, de laatste voor de ver kiezingen van a.s. zomer. Dr. Lukaschek onderstreept dit, want hy beschouwt zich niet alleen als CDU- minister, maar in hoofdzaak als ver trouwensman van alle vluchtelingen En dit is ook noodzakelijk, want dit vraagstuk vormt nog altijd een van de moeilijkste vraagstukken van het na oorlogse Duitsland en het trekt als zo danig nu meer en meer de aandacht van de overige Europese staten. Dr. Lukaschek acht het in het geheel niet uitgesloten, dat Duitsland economiscn en sociaal in elkaar zakt als de 7.5 mill. „Ostvertriebene" en de 1.7 milL Ost- zoneflüchtlinge" niet geholpen kun nen worden. Officieel wordt scherp op het bovengenoemde verschil gelet: de uit het Oosten verdreven bevolking der „volksduitsers", hoofdzakelijk Oostpruisen, Sileziërs en Sudetenduit- sers, zijn door een bevel der overwin naars uit het land gezet en naar het Westen gestuurd, terwijl de vluchtelin gen uit de Oostzone, hoewel op goede grond, toch uit eigen beweging naar het Westen vluchten. Deze laatsten vormen dus nu reeds bijna 2 millioen terwijl dagelijks ongeveer 1000 vluch telingen de zonengrens overschrijden, dat wil dus zeggen, dat er per maand ongeveer 30.000 mensen bijkomen. Daar bij moet men nog de nu vluchtende Tsjechen, Hongaren etc. tellen, die al len in Zuid-Duitsland terecht komen. In een kort geleden gehouden toe spraak meende dr. Lukaschek, dat bij na 20 pet. van dc vluchtelingen uit de Oostzone niet betrouwbaar zyn. Dit zou een gevaarlijke infiltratie van het communisme kunnen zijn. Daarom merken de Hoge Commissarissen nu ook, dat deze stroom van vluchtelin gen nit de Oostzone, die al jaren zo voortduurt, door de Russen eigenlijk niet wordt tegengehouden. De Russen vinden het blijkbaar best, dat. het ge hele sociale stelsel in het Westen daar door in de war gestuurd wordt. Hier wordt dus de beroemde „Verelert- dungstheorie" van Karl Marx kunstma tig toegepast, want als het maar In het Westen door deze ontwikkeling sociaal ondraaglijk wordt, dan ontstaan de communistische ideeën wel van zelf. Vraagt men naar enkele cijfers over de toestanden onder de vluchtelingen, dan be grijpt men inderdaad hoe diep de ellende al is. Als hoofd van de Kerkelijke Katho lieke Vluchtelingenraad heeft dr. Lukaschek in September een memorandum uitgegeven dat in opdracht van de Hoge Pauselij se Protector voor de Vluchtelingen is samen gesteld. Op onze aarzelende vraag naar c.e authenticiteit van de cijfers bevestigt dr. Lukaschek nog eens met nadruk dat de cijfers in dit memorandum volkomen juist zijn. Sommige cijfers kunnen door verge lijking etc. op hun waarde geschat worden en dan blijkt wel dat zij in het algemeen juist zijn. Wij menen alleen dat het voor de sanering van het gehele vluchtelingen- Dr. Hans Lukaschek, de Duitse Bonds minister voor Vluchtelingenzaken. vraagstuk benodigde bedrag van 27.700 mill. DM. wei wat aan de hoge kant is. Het houdt vermoedelijk niet voldoende re kening met de geleidelijke inschakeling van de vluchtelingen in het economische leven die, zij het dan ook langzaam, in ieder geval plaats zal hebben. Al het ove rige materiaal aan gegevens, cijfers, over zichten is inderdaad uitermate instruc-' tief. Dat de vluchtelingen b.v. 15 percent van de gehele bevolking in het Westen vormen, dat 36 percent van alle werklozen vluchtelingen zijn, dat door de „Lastenaus- gleich", de bijzondere vermogensheffing ten gunste van de armen, alleen ouden van' dagen iets krijgen, en wel 70 DM. per maand, dit zijn feiten die de ernst van de situatie wel voldoende aangeven. Maar de bondsminister voor Vluchtelin genzaken is natuurlijk ook econoom ge noeg om te begrijpen dat men met liefda digheid, steun etc. alleen niet helpen kan: de vluchtelingen, zo zegt hij, moeten weer een bestaan, moeten werk hebben. Maar door de chaotische verhuizing de groot ste in de geschiedenis werden zijver keerd over het land verdeeld. Men stuurde hen op het platteland waar nu geen werk te vinden is terwijl in de gebombardeerde steden nu het werk hervat wordt. „Als wij nu zeggen dat de vluchtelingen woningen moeten hebben dan bedoelen wij dit op de eerste plaats uit sociale, niet uit charitatieve overwegingen. Het is waar dat op 1 Januari 1949 nog 363.000 mensen in bunkers en kam pei woonden, dit is erg genoeg. Maar als zij in de steden een woning krijgen dan kunnen zij ook werk vinden. En daarop komt het aan. Een fiets is voor hen be langrijker dan een bed, want met de fiets kunnen zij naar hun werk toe. Er waren in Duitsland voor de oorlog 10 millioen woningen, daarvan ztjn er 4 millioen ver nietigd. Thans moeten er 5 millioen wonin gen bijkomen." I Daarnaast bestaat er echter nog een ander probleem: vele van de vluchte lingen zijn door de slechte verdeling over het land in verkeerde beroepen j terecht gekomen, artsen als mecaniciens, 1 leraars als metselaars, etc. DU is on- economisch en kan eveneens alleen door een -juiste woningpolitiek over wonnen worden. Wat kan men echter meteen doen? De belangrijkste hulp op het ogenblik vormen kleine credieten aan vluchte lingen, waardoor zij in staat gesteld worden weer een klein zaakje te be ginnen of een woning in te richten. Want zy hebben meestal absoluut geen huisraad. Maar er is niet voldoende geld aanwezig om al die vele aanvra gen om crediet te kunnen inwilligen. Ook op dit terrein zal Duitsland dus niet alleen'in de industrie op buiten landse gelden ten dele zyn aangewe zen. Wij brengen het gesprek dan nog op een bepaalde groep van de vluchtelin gen, namelijk de boeren. Er zijn onder de Oost-vluchtelingen velen uit Oost- Pruisen en Silezië, maar deze gebieden zijn hoofdzakelijk agrarisch. Wat doen deze boeren nu in het Westen? Inderdaad is dit volgens dr. Luka schek een zeer netelige kwestie. Er zijn onder de vluchtelingen 2 millioen men sen, die vroeger in de landbouw en in het bosbedrijf werkten, daarvan alleen 250.000 gezinnen met 750.000 mensen als onafhankelijke boeren. Hoe kunnen deze mensen weer aan grond komen? Want een boer houdt het niet lang vol zonder eigen land, zonder huis, zonder gereed schappen en zonder vee. Men heeft nu een eigen commissie in het leven ge roepen, vertelt dr. Lukaschek. die plan nen "moet ontwerpen voor onteigening van „Wehrmachts"-grond en verdeling daarvan onder de gevluchte boeren. On bebouwd land wordt herbebouwd, en ook aan een bepaalde besnoeiing van het grootgrondbezit wordt gedacht. Be halve dat wordt grond gekocht, ook van adellijke families, die uitsterven etc. Op deze wijze hoopt men tenminste 100.000 gezinnen weer op een eigen stukje grond,te kunnen neerzetten. Hier zyn wy dan ook midden in het sociale vraagstuk. Zal de sociale politiek van de nieuwe regering door de situatie der vluchtelingen sterk beïnvloed wor den? Zonder twijfel, meent dr. Luka schek, deze vluchtelingen worden tot een klasse van out-casts, van klasse lozen, van anarchisten, onruststokers etc., als zy niet weer een bepaalde so ciale zekerheid verkrygen. Dr. Luka schek is allesbehalve optimistisch en ziet de toekomst met grote zorg tege moet, en wy krygen de indruk, dat hy dit onpopulaire ministerie alleen daar om met zoveel kalmte bestuurt, omdat hy niet teleurgesteld kan worden. Wie na een dergelyke catastrophe van een volk voor byna 10 millioen armen moet zorgen, kan alleen dan rustig zijn als hy een sterk geloof heeft en op alle mogelyke rampspoeden is voorbereid. Het schynt ons toe, dat dit by dr. Lu kaschek het geval is. koningin voorwaarde die zy zelf heeft gesteld. Zy zal de titel voeren van „Prin ses de Réthy". In deze akte verklaart de vorst tevens, dat de kinderen, die uit dit huwelijk voortspruiten, geen enkel erf recht op de troon hebben." Krachtens artikel 16 van de grondwet moet het burgerlijk huwelijk steeds het kerkelijk huwelijk voorafgaan. Dat deze bepaling in het geval van het huwelijk van de koning met mej. Baels niet werd nagekomen is, volgens de commissie-Ser- vais, die indertijd belast was met het opstellen van een rapport over de hou ding van de vorst tijdens de bezetting, „te wijten aan buitengewone omstandig heden en aan de wil van de koning en zijn toekomstige echtgenote het huwelijk geen publiekrechtelijke gevolgen te ge ven." Van socialistische zijde verwijt men kardinaal Van Roey. in strijd met de grondwet, het kerkelijk huwelijk te heb ben ingezegend, voordat het burgerlijk huwelyk had plaats gevonden, een ver- wyt waarby vele liberalen zich aanslui ten. De liberale volksvertegenwoordiger Van de Wiele gaat zelfs zover de rege ring te verzoeken tegen de kardinaal een vervolging in te stellen. Het katholieke blad „De Standaard" merkt in dit verband op, dat wanneer hier, op grond van artikel 267 van het strafwetboek, al sprake mocht zijn van een overtreding, het delict thans ver jaard is. De echtgenote van de koning zal de titel mogen voeren van „Prinses van België" en haar kinderen zullen prinsen en prinsessen van België zijn, waaraan echter geen politieke gevolgen of grond wettelijke rechten verbonden zijn. Van socialistische zijde betoogt men evenwel, dat de Prinses de Réthy zelfs geen recht op deze titel zou hebben, aangezien het hier een zuiver morganatisch huwe lijk betreft Met betrekking tot het huwelijk van de koning is de vraag gerezen of hier voor de ministeriële contrasignering noodzakelijk was. Artikel 64 van de grondwet bepaalt namelijk in het bijzon der, dat „geen enkele daad van de ko ning haar uitwerking kan hebben zonder contrasignering van een minister". Deze mjnisteriële contrasignering is hier niet gevolgd, hetgeen voor socialisten en libe ralen een argument te meer is om het huwelijk te betitelen als in strijd met de grondwet Van katholieke zijde wordt er in dit verband op gewezen, dat artikel 64 geen betrekking heeft op de zuiver particu liere daden van de koning. Volgens deze kringen zou uit de ver klaringen van kardinaal Van Roey en uit het feit, dat geen ministeriële con. trasignering op de huwelijksacte voor komt, duidelijk tot uitdrukking zijn ge bracht, dat het hier een zuivere privé- aangelegenheid van de vorst betreft, die geen enkele politieke uitwerking be oogde te hebben. fcf dit verband wordt b.v. opgemerkt, dat prins Alexander, by overlyden van de prinsen Boudewijn en Albert, nim mer troonsopvolger zou kunnen zyn. Van socialistische en liberale zyde wordt er intussen op aangedrongen de authentieke akte van het huwelijk van de koning, waarvan kardinaal Van Roey spreekt, in zijn geheel te publiceren, op dat men ook van de details hiervan ken nis zal kunnen nemen. De 82-jarige Britse koningin-moeder Mary, een van de meest deskundige breisters van Groot Brittannië, heeft zich de strijd geworpen om te helpen het nijpend dollartekort te lenigen. Zij schonk aan de regering een eigen gemaakt karpet van meer dan tien millioen knopen, met de opdracht dit te verkopen in Amerika of Canada voor dollars. Er werd een poging gedaan om de koningin-moeder te bewegen het kar pet aan een van de Britse musea te schenken of te verkopen en de opbrengst te gebruiken voor een van haar vele liefdadigheidsinstellingen. Maar Queen Mary was vastbesloten het karpet alleen tegen dollars van de hand te doen. Tenslotte won de koningin moeder het pleit en het kleed werd dqor de eerste minister Attlee in ontvangst genomenEen commissie werd benoemd die over de verkoop van het kleed zal onderhandelen Op een perscönferentie deelde de voor zitter van de verkoopcommissie mede dat het kleed waarschijnlijk zijn bestem- ming zal vinden in een of andere open bare instelling in de Verenigde Staten of Canada. Het kleed werd voornamelijk door de koningin-moeder vervaardigd en wel in de oorlogstijd die zij voor een groot deel gedoemd was op het platte land door te brengen, ver van Londen. Het kleed draagt een achttiende eeuws motief met vogels en bloemen erin ge werkt. Het motief is in kleuren uitge werkt op een beige achtergrond en de grootte is plus minus drie bij twee meter. Het karpet draagt de koninklijke hand tekening Het kleed is thans geheel af op een klein hoekje na dat door de koningin-moeder in de eerstkomende weken bewerkt zal worden. Daarna zal het gedurende korte tijd tentoongesteld worden in Londen, waarna het naar de Verenigde Staten verscheept zal worden. Advertentie Tendo's vernieuwt en verbetert uw bloed N.V. A J TEN DOESSCHATE - ZWOLLE Tijdens de onderhandelingen in Moskou tussen de Russische regering en de Chinese premier Mao Tse Tung zyn van Russische zyde de volgende eisen gesteld. De Sovjet-Unie verlangt volledige zeggenschap over zeven havens in China, te weten Chinwangtao, Haichow, Chefoo, Weihaiwei en Tsingtao alsmede Dairen en Port Arthur, welke laatste twee reeds geheel onder Rus sisch toezicht staan. Tezelfdertijd heeft de Russische regering het verlangen te kennen gegeven van haar Chinese bondgenoten hulp te ontvangen, op de eerste plaats door de ter beschikking stelling van 500.000 Chinese arbeids krachten ten behoeve van de Sovjet-Unie voor een nog niet bepaalde periode, ten tweede door grotere verschepingen van voedsel, in het byzonder graan, naar de Sovjet-Unie nit Mandsjoerye, zulks hoewel het door de burgeroorlog geteisterde China bedreigd wordt door hongersnood. Voorts zou Moskou verreikende con cessies bedingen voor de minderheden in de provincie Cinkiang, Binnen-Mon- golië, Mandsjoerye en Tibet, welk laat ste land spoedig, naar wordt verwacht, bezet zal worden door de troepen van Mao Tse Tung. Deze minderheden be staan ten dele uit niet-Chinese Moslems, die na verwant zyn aan de bevolking van Sovjet-Centraal-Azië. Volgens de speciale correspondent van de „New York Times" heeft de Chinese regering nog niet besloten deze eisen in te wil ligen. Van haar kant beeft de Chinese rege ring eveneens eisen gesteld, die door de Russische regering waarschijnlijk moei lijk zullen kunnen worden ingewilligd. Een van deze eisen betreft het verlenen van financiële hulp tot een totaal bedrag van bijna 3 milliard dollars, een ander verzoek van de Chinese regering betreft de verzending van grote hoeveelheden militaire uitrusting en vliegtuigen. De Chinese regering heeft daaraan behoefte, teneinde in staat te zijn een aanval te doen op Formosa en daar Tsjang Kai Sjek's laatste gebied te veroveren. In williging van de Russische eisen zou practisch betekenen, dat Rusland de vol ledige controle zou verwerven over de Gele Zee en tevens daardoor Zuid-Korea, dat wordt gesteund door de Verenigde Staten, naar het Zuiden zou afsluiten. Voorts zouden daardoor de Noordelijke Chinese provincies volledig van de rest van China worden afgesloten. Het doel van een en ander zon zyn Wladiwo- stok door een bredere landbrug in ver* binding te brengen met Sovjet-Centraal- Azië. Het laat zich aanzien, dat de on derhandelingen over deze belangrijke vraagstukken nog enige tyd zullen du ren. Feit is in ieder geval, dat Mao Ts* Tung reeds sinds de verjaardag van Sta lin op 21 December in Moskon vertoeft en dat de daar geëntameerde besprekin gen veel langer duren dan men aanvan kelijk beeft verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4